BEK Æ#LOKDOK05 B B20080097205 AL001860 121143 Bekendtgørelse om ændring af bekendtgørelse om godkendelse af listevirksomhed\n(Standardvilkår) 2008 2008-09-22 2008-09-30 2022-04-09 Historic 972 Lovtidende A 2008-09-30 2012-05-30 Nej Troels Lund Poulsen Claus Torp Miljøministeriet Miljømin.,\nMiljøstyrelsen, j.nr. MST-1200-0054 Miljø- og Ligestillingsministeriet Miljøstyrelsen og kommunerne Bekendtgørelse om ændring af bekendtgørelse om godkendelse af listevirksomhed (Standardvilkår) § 1 I bekendtgørelse nr. 1640 af
- december 2006 om godkendelse af listevirksomhed, som ændret ved bekendtgørelse nr. 168 af
- februar 2007 og bekendtgørelse nr. 1481 af
- december 2007, foretages følgende ændringer:
- I bilag 5 indsættes bilag 1 til denne bekendtgørelse som indholdsfortegnelse.
- I bilag 5 indsættes bilag 2 til denne bekendtgørelse som afsnit
- § 2 Bekendtgørelsen træder i kraft den
- oktober
- Stk.
- Bestemmelserne i § 7, stk. 4-6, i bekendtgørelse nr. 1640 af
- december 2006 om godkendelse af listevirksomhed (godkendelsesbekendtgørelsen) finder ikke anvendelse på ansøgninger om godkendelse af virksomheder omfattet af bilag 5, afsnit 15, der er indsendt til godkendelsesmyndigheden inden den
- oktober
- Stk.
- Bestemmelserne i § 15 i bekendtgørelse nr. 1640 af
- december 2006 finder ikke anvendelse på ansøgninger om godkendelse af virksomheder omfattet af bilag 5, afsnit 10 og 12-14, der er indsendt til godkendelsesmyndigheden inden den
- oktober 2008, hvis der træffes afgørelse om godkendelse inden den
- december
- Stk.
- Klager over afgørelser, hvor
- instansen ikke har anvendt § 15, jf. stk. 3, skal ikke behandles efter reglerne i §
- Bilag 1 Bilag 5 Standardvilkår for visse virksomheder, anlæg eller aktiviteter omfattet af bilag 2, jf. § 15 og 19 Indholdsfortegnelse Afsnit
- K 209 Autoophugning (autogenbrug) 1.
- Anvendelsesområde 1.
- Beskrivelse af de væsentligste miljøforhold 1.
- Oplysningskrav ved ansøgning 1.
- Standardvilkår Afsnit
- G 201 Kraftproducerende anlæg, varmeproducerende anlæg, gasturbineanlæg og gasmotoranlæg med en samlet indfyret effekt på mellem 5 og 50 MW 2.
- Anvendelsesområde 2.
- Beskrivelse af de væsentligste miljøforhold 2.
- Oplysningskrav ved ansøgning 2.
- Standardvilkår Afsnit
- G 202 Kraftproducerende anlæg, varmeproducerende anlæg, gasturbineanlæg og gasmotoranlæg, der er baseret på faste biobrændsler eller biogas, med en samlet indfyret effekt på mellem 1 MW og 5 MW 3.
- Anvendelsesområde 3.
- Beskrivelse af de væsentligste miljøforhold 3.
- Oplysningskrav ved ansøgning 3.
- Standardvilkår Afsnit
- H 201 Udendørs motorsportsbaner og knallertbaner 4.
- Anvendelsesområde 4.
- Beskrivelse af væsentligste miljøforhold 4.
- Oplysningskrav ved ansøgning 4.
- Standardvilkår Afsnit
- A 203 – Anlæg, der foretager støvfrembringende overfladebehandling, herunder slibning, sandblæsning og pulverlakering, af emner af jern, stål eller andre metaller, når den samlede udsugningskapacitet fra anlægget overstiger 10.000 normal m 3 pr. time. – Anlæg, der foretager overfladebehandling af emner af jern, stål og andre metaller, herunder undervognsbehandling, når kapaciteten til forbrug af organiske opløsningsmidler overstiger 6 kg pr. time, bortset fra anlæg, der er omfattet af J
- 5.
- Anvendelsesområde 5.
- Beskrivelse af de væsentligste miljøforhold 5.
- Oplysningskrav ved ansøgning 5.
- Standardvilkår Afsnit
- K 203 Anlæg for oplagring, omlastning, omemballering eller sortering af farligt affald, jf. punkterne R12 og R13 i Bilag 6B og D14 og D15 i bilag 6A til affaldsbekendtgørelsen, forud for nyttiggørelse eller bortskaffelse, bortset fra de under punkterne K 209, K 210 og K 211 nævnte anlæg. 6.
- Anvendelsesområde 6.
- Beskrivelse af de væsentligste miljøforhold 6.
- Oplysningskrav ved ansøgning 6.
- Standardvilkår Afsnit
- K 211 Genbrugspladser, der modtager affald fra private og lignende affald fra erhvervsvirksomheder, jf. punkterne R 12 og R 13 i bilag 6B og D 14 og D 15 i bilag 6A til affaldsbekendtgørelsen med en kapacitet for tilførsel af affald på 30 tons pr. dag eller derover eller med mere end 4 containere med et samlet volumen på mindst 30 m 3 . 7.
- Anvendelsesområde 7.
- Beskrivelse af de væsentligste miljøforhold 7.
- Oplysningskrav ved ansøgning 7.
- Standardvilkår Afsnit
- B 202 Cementstøberier, betonstøberier og betonblanderier med en produktion på mere end eller lig med 20.000 tons pr. år. 8.
- Anvendelsesområde 8.
- Beskrivelse af de væsentligste miljøforhold 8.
- Oplysningskrav ved ansøgning 8.
- Standardvilkår Afsnit
- C 202 Asfaltfabrikker og anlæg til fremstilling af vejmaterialer med en produktionskapacitet på 10 tons pr. time eller derover, bortset fra kold forarbejdning af rene stenmaterialer. 9.
- Anvendelsesområde 9.
- Beskrivelse af de væsentligste miljøforhold 9.
- Oplysningskrav ved ansøgning 9.
- Standardvilkår Afsnit
- E 207 Foderstofvirksomheder med en kapacitet på mindst 6 tons pr. time. Grønttørring og grøntpilleproduktion. Trætørring og træpilleproduktion. 10.
- Anvendelsesområde 10.
- Beskrivelse af væsentligste miljøforhold 10.
- Oplysningskrav ved ansøgning 10.
- Standardvilkår Afsnit
- J 202 Krematorieanlæg 11.
- Anvendelsesområde 11.
- Beskrivelse af de væsentligste miljøforhold 11.
- Oplysningskrav ved ansøgning 11.
- Standardvilkår Afsnit
- K 212 Anlæg for oplagring, omlastning, omemballering eller sortering af ikke-farligt affald eller affald af elektrisk og elektronisk udstyr, jf. punkterne R 12 og R 13 i bilag 6B og D 14 og D 15 i bilag 6A til affaldsbekendtgørelsen forud for nyttiggørelse eller bortskaffelse med en kapacitet for tilførsel af affald på 30 tons pr. dag eller derover eller med mere end 4 containere med et samlet volumen på mindst 30 m 3 , bortset fra de under pkt. K 211 nævnte anlæg. 12.
- Anvendelsesområde 12.
- Beskrivelse af de væsentligste miljøforhold 12.
- Oplysningskrav ved ansøgning 12.
- Standardvilkår Afsnit
- K 213 Anlæg for oplagring, omlastning, oparbejdning af husdyrgødning, herunder husdyrgødningskomposteringsanlæg og biogasanlæg med en kapacitet for tilførsel af animalsk eller vegetabilsk affald, herunder husdyrgødning og slagteriaffald, på 30 tons pr. dag eller derover. 13.
- Anvendelsesområde 13.
- Beskrivelse af de væsentligste miljøforhold 13.
- Oplysningskrav ved ansøgning 13.
- Standardvilkår Afsnit
- A 205 Virksomheder i øvrigt, der foretager forarbejdning af jern, stål eller andre metaller med et hertil indrettet produktionsareal på 1.000 m 2 eller derover. 14.
- Anvendelsesområde 14.
- Beskrivelse af de væsentligste miljøforhold 14.
- Oplysningskrav ved ansøgning 14.
- Standardvilkår. Afsnit 15 D 207 Virksomheder, der fremstiller produkter ved sintring af flourplast, pressestøbning eller fiberarmering af hærdeplast med et forbrug af plastmateriale på mere end 100 kg pr. dag. 15.
- Anvendelsesområde 15.
- Beskrivelse af de væsentligste miljøforhold 15.
- Oplysningskrav ved ansøgning 15.
- Standardvilkår. Indledning En virksomhed er omfattet af bilag 5, hvis virksomhedens aktiviteter er omfattet af et eller flere punkter på listen i bilag 2, for hvilke der er udarbejdet standardvilkår, og hvis virksomhedens aktiviteter svarer til beskrivelsen under »Anvendelsesområde« i det eller de relevante afsnit i bilag
- Hvis det i teksten under »Anvendelsesområde« er anført, at standardvilkårene ikke omfatter visse nærmere angivne processer eller aktiviteter, skal godkendelsen udover standardvilkårene suppleres med de nødvendige krav til disse processer eller aktiviteter, jf. § 14, stk. 1,
- punktum. Enkelte vilkår er sat i kantede parenteser. Det betyder, at godkendelsesmyndigheden fastsætter det specifikke vilkår på baggrund af en konkret vurdering. I nogle tilfælde er der indsat nærmere instrukser til godkendelsesmyndigheden i de kantede parenteser. Bilag 2 Afsnit 15 D 207: Virksomheder, der fremstiller produkter ved sintring af fluorplast, pressestøbning eller fiberarmering af hærdeplast med et forbrug af plastmateriale på mere end 100 kg pr. dag. 15.
- Anvendelsesområde Dette afsnit omfatter virksomheder, der fiberarmerer hærdeplast ved anvendelse af resiner baseret på umættet polyester, herunder vinylester og umættet polyester, med et indhold af andre opløsningsmidler end styren på under 5 % samt resiner baseret på epoxy, phenolplast eller 2-komponent polyurethan (PUR). Følgende aktiviteter er omfattet: – Formklargøring. – Klargøring af råvarer. – Prepregfremstilling, gelcoating, topcoating og støbning. – Efterbearbejdning af emner, herunder finish, montage, reparationer, limning, renskæring, boring og slibning. – Rengøring af forme og værktøjer i tilknytning til de processer, der er omfattet af dette afsnit. – Fremstilling og vedligeholdelse af støbeforme i hærdeplast, træ eller metal i tilknytning til virksomhedens fiberarmeringsproces. Standardvilkårene omfatter ikke: – Fiberarmering af hærdeplast ved anvendelse af resiner baseret på 1-komponent polyurethan (PUR) eller acrylater, herunder metacrylater og methamethylacrylat (MMA). – Fremstilling af fiberbeton og kunstmarmor. – Overfladebehandling af emner, herunder i form af vådmaling. – Rengøring ved brug af dichlormethan. – Fremstilling af produkter ved sintring af fluorplast eller ved pressestøbning. 15.
- Beskrivelse af de væsentligste miljøforhold Væsentligste miljøforhold Kilde til forurening eller gene Luftforurening Klargøring af forme og støbeværktøjer: – Emission af organiske opløsningsmidler fra visse formklargøringsmidler. Klargøring af råvarer: – Emission af styren ved tilskæring af polyesterimprægneret prepreg og blanding af polyesterresin. – Støv fra glasskæring. Prepregfremstilling, gelcoating og støbning: Polyesterbaserede resiner og gelcoats: – Emission af styren. – Lugt af styren fra diffuse kilder. Epoxybaserede resiner og gelcoats: – Mindre emission af flygtige organiske forbindelse, herunder C9-aromater. Phenolbaserede resiner og gelcoats – Emission af phenol. – Emission af formaldehyd. – Efterbearbejdning af emner: Støv fra slibning, skæring, boring og anden støvende efterbearbejdning. – Rengøring af forme og værktøjer: Emission af organiske opløsningsmidler som acetone og lignende. Risiko for forurening af jord, grundvand eller overfladevand (herunder spildevand) – Uheld eller spild ved oplag og håndtering af flydende råvarer og hjælpestoffer. Affald Farligt affald i form af – kasserede flydende råvarer og hjælpestoffer som f.eks. ubrugt og uhærdet resinmateriale, hærder m.v. – brugt rengøringsvæske. Andet affald i form af – Filterstøv. Støj – Støj fra påfyldning af råvarer i tankanlæg. – Støj fra udendørs efterbearbejdning i form af slibning, skæring, boring mv. – Ventilationsanlæg, herunder filteranlæg. – Kompressorer til trykluft. – Intern transport med trucks mv., herunder intern kørsel. 15.
- Oplysningskrav ved ansøgning Hvis ansøgningen om godkendelse vedrører en virksomhed, der er omfattet af bilag 5, afsnit 15, skal ansøgningen indeholde nedennævnte oplysninger, jf. dog § 7, stk. 5 og
- Litreringen nedenfor følger inddelingen i bilag
- A. Ansøger og ejerforhold 1) Ansøgerens navn, adresse, telefonnummer. 2) Virksomhedens navn, adresse, matrikelnummer og CVR- og P-nummer. 3) Navn, adresse og telefonnummer på ejeren af ejendommen, hvor virksomheden er beliggende eller ønskes opført, hvis ejeren ikke er identisk med ansøgeren. 4) Virksomhedens kontaktperson: Navn, adresse og telefonnummer. B. Oplysninger om virksomhedens og projektets art 5) Virksomhedens listebetegnelse, jf. bilag 1 og 2, for virksomhedens hovedaktivitet og eventuelle biaktiviteter. 6) Kort beskrivelse af det ansøgte projekt. Angivelse af, om der er tale om nyanlæg eller om driftsmæssige udvidelser eller ændringer af bestående virksomhed. Hvis der er tale om udvidelse af en ikke tidligere godkendt virksomhed, som bliver godkendelsespligtig på grund af udvidelsen, skal der gives oplysninger om hele virksomheden inkl. udvidelsen. 7) Hvis det ansøgte projekt er midlertidigt, skal det forventede ophørstidspunkt oplyses. C. Oplysninger om etablering 8) Oplysning om, hvorvidt det ansøgte kræver bygningsmæssige udvidelser eller ændringer. 9) Forventede tidspunkter for start og afslutning af bygge- og anlægsarbejder og for start af virksomhedens drift. Hvis ansøgningen omfatter planlagte udvidelser eller ændringer, jf. lovens § 36, oplyses tillige om den forventede tidsmæssige horisont for gennemførelse af disse. D. Oplysninger om virksomhedens placering og driftstid 10) Oversigtsplan i passende målestok (f.eks. 1:4.000 og A3) med angivelse af virksomhedens placering. Planen forsynes med en nordpil. 11) Redegørelse for virksomhedens lokaliseringsovervejelser. 12) Virksomhedens daglige driftstid. Der angives desuden driftstid og -tidspunkter for de enkelte forurenende anlæg, herunder væsentlige støjkilder, hvis de afviger fra den samlede virksomheds driftstid. Hvis virksomheden er i drift på lørdage eller søn- og helligdage, skal dette oplyses. 13) Oplysninger om til- og frakørselsforhold samt en vurdering af støjbelastningen i forbindelse hermed. E. Tegninger over virksomhedens indretning 14) Ansøgningen skal ledsages af en oversigtstegning, der i relevant omfang viser følgende: – Placering af produktions- og lagerlokaler, herunder produktionsanlæg. Hvis der foretages arbejde udendørs, angives placeringen af dette. – Placering af skorstene og andre luftafkast. – Placering af væsentlige støjkilder. – Placering af oplag af råvarer, hjælpestoffer og affald. – Placering af overjordiske tanke og beholdere. – Placering af nedgravede rør, tanke og beholdere. – Virksomhedens afløbsforhold. Tegningerne skal forsynes med målestok og nordpil. F. Beskrivelse af virksomhedens produktion 15) Oplysninger om hvilke typer af aktiviteter, der forekommer på virksomheden, herunder hvilke der er åbne henholdsvis lukkede processer. 16) Oplysninger om produktionskapacitet samt art og forbrug af resin og andre væsentlige råvarer og hjælpestoffer. 17) Systematisk beskrivelse af virksomhedens procesforløb, herunder materialestrømme, emissioner og affaldsproduktion. 18) Oplysning om energianlæg (brændselstype og indfyret effekt). 19) Oplysninger om mulige driftsforstyrrelser eller uheld, der kan medføre væsentlig forøget forurening i forhold til normal drift samt beskrivelse af de foranstaltninger, der er truffet for at imødegå sådanne driftsforstyrrelser og uheld. H. Oplysninger om forurening og forureningsbegrænsende foranstaltninger Luftforurening 20) Oplysning om, hvilke arbejdsprocesser mv. med punktudsugning, der knytter sig til hvert luftafkast, herunder om der er tale om åbne eller lukkede processer. 21) Oplysning om luftrensningsforanstaltninger (posefilter, elektrofilter, scrubber eller andet) ved støvfrembringende bearbejdninger og ved fremstilling af prepreg, gelcoating/topcoating, støbning samt ved rensning med acetone. 22) For virksomheder, der anvender polyesterbaseret resin: – Oplysninger om forbrug af polyesterbaseret resin, massestrøm og emissionskoncentration af styren. Hvis massestrømmen af styren er større end 2 kg/time midlet over 7 timer, skal der foretages emissionsbegrænsning på de afkast, hvor emissionen overstiger 100 mg/normal m3, jf. afsnit 15.4, vilkår
- – Oplysning om massestrømmen af organiske stoffer. Hvis massestrømmen af organiske stoffer i et afkast er større end 25 kg TOC/time, skal der foretages AMS-kontrol, jf. afsnit 15.4, vilkår
- Oplysninger om massestrømmen og emissionskoncentrationen af styren skal dokumenteres og efterfølgende verificeres ved målinger, jf. afsnit 15.4, vilkår
- Til orientering kan det oplyses, at emissionen af styren ved følgende processer maksimalt forventes at være: – Støbning og prepregfremstilling i åbne processer: 4 % af forbruget af polyester. – Støbning og prepregfremstilling i lukkede processer: 0,5 % af forbruget af polyester. – Påføring af gelcoat eller topcoat: 10 % af forbruget af gelcoat/topcoat. 23) For virksomheder, der anvender resin baseret på phenolplast: Oplysninger om forbrug af phenolbaseret resin, massestrøm og emissionskoncentration af phenol og formaldehyd. Hvis massestrømmen af phenol er større end 100 g/time midlet over 7 timer, skal der foretages emissionsbegrænsning på de afkast, hvor emissionen overstiger 5 mg/normal m 3 , jf. afsnit 15.4, vilkår
- Hvis massestrømmen af formaldehyd er større end 25 g/time midlet over 7 timer, skal der foretages emissionsbegrænsning på de afkast, hvor emissionen overstiger 5 mg/normal m 3 , jf. afsnit 15.4, vilkår
- Massestrømmen og emissionskoncentrationen af phenol og formaldehyd skal dokumenteres og efterfølgende verificeres ved målinger, jf. afsnit 15.4, vilkår
- 24) Hvis virksomheden anvender formklargøringsmidler, skal det oplyses, hvilke organiske opløsningsmidler der anvendes. 25) Hvis virksomheden rengør værktøjer og forme med acetone med andre metoder end rensning af gelcoatapplicator eller lignende lukkede processer, oplyses om massestrøm og emissionskoncentration af acetone, jf. afsnit 15.4, vilkår
- 26) Beregninger af afkasthøjder for hvert enkelt afkast skal foretages på baggrund af de beregningsmetoder, der er angivet i Miljøstyrelsens gældende vejledning om begrænsning af luftforurening fra virksomheder. Spildevand 27) Hvis der søges om tilladelse til at aflede spildevand, skal virksomheden udarbejde en spildevandsteknisk beskrivelse. Beskrivelsen skal indeholde: – Oplysninger om spildevandets oprindelse, herunder om der er tale om processpildevand, overfladevand og kølevand. – For hver spildevandstype oplysning om spildevandsmængde, sammensætning og afløbssteder for det spildevand virksomheden ønsker at aflede, herunder oplysninger om temperatur, pH og koncentrationer af forurenende stoffer. – Oplysning om størrelse på eventuelle sandfang og olieudskillere. – Oplysning om, hvorvidt virksomheden anvender den bedste tilgængelige teknologi med henblik på at undgå eller begrænse afledningen af stoffer, som er uønskede i spildevandet, herunder en beskrivelse af de valgte rensningsmetoder og rensningsgraden for de enkelte tilførte stoffer. 28) Oplysning om, hvorvidt spildevandet skal afledes til kloak eller udledes direkte til vandløb, søer eller havet eller andet. Ansøgning om tilslutning til offentligt spildevandsanlæg indsendes særskilt til kommunen, jf. miljøbeskyttelseslovens §
- 29) Hvis der søges om tilladelse til direkte udledning til vandløb, søer eller havet, skal der indsendes oplysning om opblandingsforhold i det modtagende vandområde. Støj 30) Beskrivelse af støj- og vibrationskilder, herunder støj fra intern kørsel og transport samt fra udendørs aktiviteter, og af planlagte støj- og vibrationsdæmpende foranstaltninger. Affald 31) Oplysninger om sammensætning og årlig mængde af virksomhedens affald, herunder farligt affald. For farligt affald opgives tilhørende EAK-koder. 32) Oplysninger om, hvordan affaldet håndteres og opbevares på virksomheden, og om mængden af affald og restprodukter, som oplagres på virksomheden. Jord og grundvand 33) Beskrivelse af de foranstaltninger, der er truffet til beskyttelse af jord og grundvand i forbindelse med håndtering, oplagring og transport af flydende råvarer og hjælpestoffer. 34) Oplysning om arten af belægning (materialer og udførelse) for virksomhedens befæstede arealer. I. Andet 35) Hvis der er standardvilkår, som vurderes at være irrelevante for virksomheden, skal dette oplyses, idet der samtidig gives en begrundelse herfor. 36) Hvis der er standardvilkår, som virksomheden ikke mener at kunne overholde, skal dette oplyses, idet der samtidig gives en begrundelse herfor. 37) Øvrige oplysninger af miljømæssig betydning, som ikke er belyst via standardvilkårene. 15.
- Standardvilkår Generelt
- En kopi af denne godkendelse skal til enhver tid være tilgængelig på virksomheden for de personer, der har ansvaret for virksomhedens indretning og drift. Indretning og drift
- [Godkendelsesmyndigheden fastsætter vilkår om, hvilke støbeprocesser der skal foregå i lukkede processer. Ved »en lukket proces« forstås en proces, som foregår i en tæt indeslutning, hvis volumen er fyldt op med processens ingredienser (materialer og kemikalier), således at der ikke forekommer et frit luftvolumen, hvortil der kan afgives gasser.] Ved fremstilling af prepreg, støbning eller gelcoating/topcoating, som foregår i åbne processer, skal vinduer, døre og porte til det fri holdes lukkede.
- I følgende afkast skal der indrettes målesteder med indretning og placering som anført under punkterne 8.2.3.2 – 8.2.3.4 i Miljøstyrelsens vejledning nr. 2 / 2001 Luftvejledningen: – Afkast fra støbning og prepregfremstilling samt fra påføring af gelcoat/topcoat ved anvendelse af polyesterbaseret resin. – Afkast fra rengøring af forme og værktøjer med acetone, hvis der er fastsat en afkasthøjde højere end 1 m over tag. – Afkast fra formklargøring, hvis der er fastsat en afkasthøjde højere end 1 m over tag. – Afkast fra støvfrembringende bearbejdning, hvis der er fastsat en afkasthøjde højere end 1 m over tag. Målestederne skal være placeret, inden procesluften blandes med andre luftstrømme, som f.eks. uforurenet rumluft og afkastluft fra andre processer. Luftforurening Specielt for virksomheder, der anvender polyesterbaseret resin
- I afkast fra processer, hvor der anvendes polyesterbaseret resin (til prepregfremstilling, gelcoating og støbning), må emissionskoncentrationen af styren ikke overstige 100 mg/normal m 3 i hvert afkast. Dette vilkår gælder kun, hvis massestrømmen af styren for hele virksomheden, før eventuelt luftrenseanlæg, overstiger 2 kg/time (midlet over 7 timer).
- Virksomhedens afkast skal være dimensionerede, så B-værdien for styren i tabel 1 overholdes: Tabel 1 Parameter B-værdi mg / m 3 Styren 0,2 Specielt for virksomheder, der anvender epoxybaseret resin
- Afkast fra processer, hvor der anvendes epoxybaseret resin (til prepregfremstilling, gelcoating og støbning), skal være opadrettet og ført mindst 1 m over tagfladen på det sted, hvor afkastet er placeret, så der kan ske fri fortynding af afkast. Dette gælder for såvel åbne som lukkede processer. Specielt for virksomheder, der anvender phenolbaseret resin
- I afkast fra processer, hvor der anvendes phenolbaseret resin (til prepregfremstilling, gelcoating og støbning) må emissionskoncentrationen af phenol ikke overstige 5 mg/normal m
- Dette vilkår gælder kun, hvis massestrømmen af phenol for hele virksomheden, før eventuelt luftrenseanlæg, overstiger 100 g/time (midlet over 7 timer). I afkast fra processer, hvor der anvendes phenolbaseret resin (til prepregfremstilling, gelcoating og støbning) må emissionskoncentrationen af formaldehyd ikke overstige 5 mg/normal m
- Dette vilkår gælder kun, hvis massestrømmen af formaldehyd for hele virksomheden, før eventuelt luftrenseanlæg, overstiger 25 g/time (midlet over 7 timer).
- Virksomhedens afkast skal være dimensionerede, så B-værdierne for phenol og formaldehyd i tabel 2 overholdes: Tabel 2 Parameter B-værdi mg / m 3 Phenol 0,02 Formaldehyd 0,01 Specielt for rengøring af forme og værktøjer med acetone
- I afkast fra rengøring af forme og værktøjer med acetone, hvor der ikke anvendes rensning af gelcoatapplicator eller lignende lukkede processer, må emissionskoncentrationen af acetone ikke overstige 300 mg/normal m
- Dette gælder, uanset hvilken type resin der benyttes. Dette vilkår gælder kun, hvis massestrømmen af acetone for hele virksomheden, før eventuelt luftrenseanlæg, overstiger 6,25 kg/time (midlet over 7 timer).
- Virksomhedens afkast skal være dimensionerede, så B-værdien for acetone i tabel 3 overholdes: Tabel 3 Parameter B-værdi mg / m 3 Acetone 0,4 Specielt for støvfrembringende bearbejdning
- Afkast fra støvfrembringende processer skal være forsynet med filter, der sikrer, at en emissionsgrænseværdi for totalt støv på 10 mg/normal m 3 er overholdt.
- [Godkendelsesmyndigheden fastsætter vilkår om afkasthøjder.]
- Afkast fra rumventilation og arbejdssteder, der ikke er omfattet af konkrete vilkår om afkasthøjde, skal være opadrettet og ført mindst 1 m over det aktuelle tag, hvor afkastet er placeret, så der kan ske fri fortynding af afkastluften.
- Virksomheden må ikke give anledning til lugtgener uden for virksomhedens område, som efter tilsynsmyndighedens vurdering er væsentlige for omgivelserne. Beskyttelse af jord og grundvand
- [Godkendelsesmyndigheden indsætter de relevante vilkår, jf. § 3 i bekendtgørelse om indretning, etablering og drift af olietanke, rørsystemer og pipelines.]
- Overjordiske tanke med fyringsolie og motorbrændstof skal sikres mod påkørsel. Påfyldningsstudse til påfyldning af over- eller underjordiske tanke med fyringsolie og motorbrændstof samt aftapningsanordninger på over- eller underjordiske tanke med motorbrændstof skal være placeret inden for konturen af en impermeabel belægning indrettet med fald mod afløb, hvorfra der sker kontrolleret afledning. Alternativt skal spild fra påfyldning eller aftapning kunne opsamles i tætte sumpe eller opsamlingskar, der holdes overdækkede, således at de er beskyttet mod vejrlig. Ved » impermeabel « forstås et befæstet areal, der er uigennemtrængeligt for de forurenende stoffer, der håndteres på arealet.
- Flydende råvarer og hjælpestoffer, der ved spild kan medføre risiko for forurening af jord og grundvand, skal opbevares på samme måde som farligt affald, jf. vilkår 19 og
- Spild af brændstof, olie og kemikalier skal straks opsamles. Alt opsamlet spild af brændstof, olie og kemikalier, inkl. opsugningsmateriale, skal opbevares og bortskaffes som farligt affald. Der skal til enhver tid forefindes opsugningsmateriale på virksomheden. Affald
- Farligt affald skal opbevares i egnede beholdere, der er mærket, så det tydeligt fremgår, hvad beholderen indeholder.
- Farligt affald skal opbevares under tag og beskyttet mod vejrlig på en impermeabel oplagsplads. Oplagspladsen skal være indrettet således, at spild af farligt affald kan holdes inden for et afgrænset område og uden mulighed for afløb til jord, overfladevand eller kloak. Området skal kunne rumme indholdet af den største opbevaringsenhed i området.
- Støvende affald skal opbevares i tætte lukkede emballager eller på anden måde sikres mod støvflugt. Filterstøv skal tilsvarende opsamles og opbevares på virksomheden i tætte lukkede beholdere, container, big-bags el. lign. Egenkontrol
- Filteranlæg skal drives og vedligeholdes efter leverandørens anvisninger, så normal renseeffekt er løbende opretholdt. Driftsinstruks for anlæggene samt anvisningerne for vedligeholdelsen af disse skal være tilgængelig og forevises tilsynsmyndigheden på forlangende. Renluftsiden af posefilter og lignende skal efterses visuelt mindst 1 gang pr. måned for kontrol af utætheder.
- Virksomheden skal mindst en gang årligt foretage visuel kontrol af alle befæstede arealer og belægninger. AMS-kontrol Specielt for virksomheder, der anvender polyesterbaseret resin
- Hvis massestrømmen af organiske stoffer i et afkast er større end 25 kg TOC/time, skal der foretages AMS-kontrol (automatisk målesystem) med henblik på måling af emissionsgrænseværdien for styren målt som TOC. AMS-måleren skal – gennemgå en årlig kontrol og et årligt serviceeftersyn af et sagkyndigt firma, – efterses og kalibreres med kalibreringsgasser efter leverandørens anvisninger, samt – kontrolleres ved en parallelmåling hvert
- år. Emissionsgrænseværdien, der måles for ved AMS-kontrol, anses for overholdt, når det aritmetiske gennemsnit af samtlige 1-timesmålinger i løbet af kontrolperioden er mindre end eller lig med grænseværdien. Kontrolperioden er en kalendermåned, dog regnes perioder uden emission af det pågældende stof ikke med til kontrolperioden. Overskrider en enkelt 1-timesmåling emissionsgrænseværdien med en faktor 3, skal tilsynsmyndigheden underrettes herom. Der skal gøres rede for årsagen til overskridelsen og for hvilke foranstaltninger, der er eller vil blive iværksat for at undgå fremtidige overskridelser.
- Senest 6 måneder efter at virksomheden er sat i drift / senest 6 måneder fra [….(datoen for afgørelse om revurdering], skal der foretages præstationskontrol i hvert afkast i form af 3 enkeltmålinger hver af en varighed på en time med henblik på at verificere massestrømmen før eventuel rensning, emissionen samt emissionskoncentrationen af styren. Præstationskontrollen skal udføres som beskrevet i vilkår 27 og 28 ved den eller de processer, hvorfra emissionen af styren ønskes bestemt. Herefter skal der én gang årligt foretages præstationskontrol i afkast, hvor der foretages emissionsbegrænsning med henblik på at dokumentere, at emissionsgrænseværdierne i vilkår 4, 9 og 11 er overholdt. Hvis resultatet af en præstationskontrol (det aritmetiske gennemsnit af samtlige enkeltmålinger) er under 60 % af emissionsgrænseværdien, kræves dog kun kontrol hvert andet år. Emissionsgrænseværdien anses for overholdt, hvis det aritmetiske gennemsnit af samtlige enkeltmålinger ved præstationskontrollen er mindre end eller lig med emissionsgrænseværdien. Senest 9 måneder efter at virksomheden er sat i drift, skal virksomheden ved hjælp af en OML-beregning, som angivet i kapitel 4.3.
- i Luftvejledningen dokumentere, at B-værdien for styren i vilkår 5 er overholdt. Alle kilder medtages i beregningen. Specielt for virksomheder, der anvender phenolbaseret resin
- Senest 6 måneder efter, at virksomheden er sat i drift/ senest 6 måneder fra [….(datoen for afgørelse om revurdering], skal der foretages præstationskontrol i hvert afkast i form af 3 enkeltmålinger hver af en varighed på en time med henblik på at verificere massestrømmen før eventuel rensning, emissionen samt emissionskoncentrationen af phenol og formaldehyd. Præstationskontrollen skal udføres som beskrevet i vilkår 27 og 28 ved den eller de processer, hvorfra emissionen af phenol og formaldehyd ønskes bestemt. Herefter skal der én gang årligt foretages præstationskontrol i afkast, hvor der foretages emissionsbegrænsning med henblik på at dokumentere, at emissionsgrænseværdierne i vilkår 7, 9 og 11 er overholdt. Hvis resultatet af en præstationskontrol (det aritmetiske gennemsnit af samtlige enkeltmålinger) er under 60 % af emissionsgrænseværdien, kræves dog kun kontrol hvert andet år. Emissionsgrænseværdien anses for overholdt, hvis det aritmetiske gennemsnit af samtlige enkeltmålinger ved præstationskontrollen er mindre end eller lig med emissionsgrænseværdien. Senest 9 måneder efter at virksomheden er sat i drift, skal virksomheden ved hjælp af en OML-beregning, som angivet i kapitel 4.3.
- i Luftvejledningen dokumentere, at B-værdierne for phenol og formaldehyd i vilkår 8 er overholdt. Alle kilder medtages i beregningen.
- Alle målinger skal foretages under repræsentative driftsforhold (normaldrift) og skal udføres af et firma/laboratorium, der er akkrediteret hertil af Den Danske Akkrediterings- og Metrologifond eller af et tilsvarende akkrediteringsorgan, som er medunderskriver af EA’s multilaterale aftale om gensidig anerkendelse. Rapport over målingerne skal indsendes til tilsynsmyndigheden senest 2 måneder efter, at de er foretaget.
- Prøvetagning og analyse skal ske efter de i tabel 4 nævnte metoder eller efter internationale standarder af mindst samme analysepræcision og usikkerhedsniveau. Tabel
- Prøvetagnings- og analysemetoder Navn Parameter Metodeblad nr.* Bestemmelse af koncentrationen af totalt partikulært materiale i strømmende gas Støv MEL-02 Bestemmelse af koncentrationer af specifikke opløsningsmidler i strømmende gas (adsorptionsrørmetoden) 2003 Organiske opløsningsmidler MEL-17 Bestemmelse af koncentrationen af formaldehyd i strømmende gasser Formaldehyd MEL-12 Bestemmelse af koncentrationen af phenol Phenol MEL-17 og AMI metode L8 eller NIOSH 2546 Bestemmelse af koncentrationer af gasformig TOC (total organisk carbon) i strømmende gas (flammeionisationsdetektion) TOC MEL-7 * Se hjemmesiden for Miljøstyrelsens Referencelaboratorium for måling af emissioner til luften: www.ref-lab.dk. Driftsjournal
- Der skal føres en driftsjournal med angivelse af: 1) Årligt forbrug af råvarer opdelt på typer af: – Resin og gelcoat. – Formklargøringsmidler. – Rensevæsker, der er baseret på organiske opløsningsmidler. 2) Dato for og resultatet af eftersyn af filtre, herunder reparationer og udskiftning af filterposer, jf. vilkår
- 3) Dato for og resultatet af eftersyn og kalibrering af evt. AMS-måler, jf. vilkår
- 4) Dato for og resultatet af kontrollen af befæstede arealer og eventuelle foretagne udbedringer, jf. vilkår
- Driftsjournalen skal opbevares på virksomheden i mindst 5 år og skal være tilgængelig for tilsynsmyndigheden.