Ympäristöministeriön asetus rakennusten paloturvallisuudesta
Mistä säädöksessä on kyse?
Tämä asetus säätelee rakennusten paloturvallisuutta Suomessa. Sen tarkoituksena on varmistaa, että rakennukset suunnitellaan ja rakennetaan paloturvallisiksi, ottaen huomioon rakennuksen käyttötarkoitus ja mahdolliset muutokset.
Kenelle: Rakennusten suunnittelijoita (pääsuunnittelija, rakennussuunnittelija, erityissuunnittelija); Kaikkia, jotka rakentavat uusia rakennuksia tai tekevät niihin laajennuksia, korjauksia tai muutostöitä.
Keskeiset tiedot
- Maa
- Suomi
- Oikeudenala
- Kiinteistö- ja rakennusoikeus
- Pykälät
- 44
- Lähde
- opendata.finlex.fi
- Teksti haettu
- Selitys päivitetty
Mitä säädös sääntelee?
- Uusien rakennusten rakentamista.
- Rakennusten laajentamista tai kerrosalaan laskettavan tilan lisäämistä.
- Rakennuksen korjaus- ja muutostöitä, jos ne tekevät rakennuksesta paloturvallisuuden kannalta vaarallisemman.
- Rakennusten paloluokitusta ja palokuorman määritystä.
Ketä säädös koskee?
- Rakennusten suunnittelijoita (pääsuunnittelija, rakennussuunnittelija, erityissuunnittelija).
- Kaikkia, jotka rakentavat uusia rakennuksia tai tekevät niihin laajennuksia, korjauksia tai muutostöitä.
Mitkä ovat keskeiset kohdat?
- Asetusta sovelletaan uuden rakennuksen rakentamiseen sekä rakennuksen laajentamiseen tai sen kerrosalaan laskettavan tilan lisäämiseen.
- Rakennuksen paloluokat ovat P0, P1, P2 ja P3.
- P1-paloluokan rakennuksen palo-osastojen palokuormaryhmät ovat alle 600 MJ/m2, vähintään 600 MJ/m2 mutta enintään 1 200 MJ/m2, ja yli 1 200 MJ/m2.
- P2- ja P3-paloluokan rakennuksen kokoa ja henkilömäärää on rajoitettava rakennuksen käyttötarkoituksesta riippuen. Esimerkiksi P3-paloluokan 1-kerroksisen rakennuksen kerrosala on yleensä enintään 2 400 m2 (4 800 m2, jos varustettu automaattisella sammutuslaitteistolla).
Kiinteistö- ja rakennusoikeus
Lakiteksti
Lakiteksti
Sisällys (44)
- 1 § Soveltamisala
- 2 § Määritelmät
- 3 § Paloturvallisuutta koskevien olennaisten teknisten vaatimusten täyttym
- 4 § Rakennusten paloluokitus
- 5 § Rakennuksen käyttötarkoitus
- 6 § Palokuorman ja palokuormaryhmän määritys
- 7 § Palokuormaryhmän määritys käyttötarkoituksen perusteella
- 8 § Rakennuksen koon, henkilömäärän ja käyttötarkoituksen rajoitukset
- 9 § Rajoitusmerkinnät
- 10 § Syttymisen estäminen
- 11 § Rakenteiden kantavuus palotilanteessa
- 12 § Luokitukseen perustuva mitoitus
- 13 § Oletettuun palonkehitykseen perustuva kantavien rakenteiden mitoitus
- 14 § Rakennuksen palo-osastointi ja palo-osaston jako osiin
- 15 § Palo-osaston koko ja palo-osastojen jako osiin
- 16 § Osastoivat ja osiin jakavat rakennusosat
- 17 § Osastoivat ovet, ikkunat ja luukut
- 18 § Läpiviennit osastoivissa rakenteissa
- 19 § Ilmanvaihtojärjestelmä
- 20 § Ullakot ja ontelot
- 21 § Ulkoseinät ja parvekkeet
- 22 § Yleiset vaatimukset
- 23 § Sisäpuoliset pinnat
- 24 § Sisäpintojen suojaverhoukset
- 25 § Ulkoseinän yleiset vaatimukset
- 26 § Ulkoseinän ulkopinnan ja tuuletusvälin pintojen luokkavaatimukset
- 27 § Yläpohjan vaatimukset
- 28 § Kate
- 29 § Rakennusten välinen etäisyys
- 30 § Palomuuri
- 31 § Yleiset vaatimukset
- 32 § Kulkureitin enimmäispituus lähimpään uloskäytävään
- 33 § Uloskäytävien lukumäärä
- 34 § Uloskäytävän mitat
- 35 § Poistumiseen käytettävät ovet
- 36 § Poistumisaikalaskelma
- 37 § Turvallisuusselvitys
- 38 § Palovaroitin ja paloilmoitin
- 39 § Automaattinen sammutuslaitteisto
- 40 § Pelastus- ja sammutustyön edellytykset
- 41 § Pelastus- ja sammutustyössä käytettävä hissi
- 42 § Savunpoisto
- 43 § Kiinteä sammutusvesiputkisto
- 44 § Voimaantulo
2017 848/2017 Ympäristöministeriön asetus rakennusten paloturvallisuudesta Ympäristöministeriön päätöksen mukaisesti säädetään maankäyttö- ja rakennuslain (132/1999) 117 b §:n nojalla, sellaisena kuin se on laissa 958/2012:
1 luku
Yleistä
1 §Soveltamisala
Tätä asetusta sovelletaan uuden rakennuksen rakentamiseen sekä rakennuksen laajentamiseen tai sen kerrosalaan laskettavan tilan lisäämiseen. Asetusta sovelletaan myös rakennuksen korjaus- ja muutostyöhön, jos rakennus tai sen osa muuttuu korjaus- ja muutostyön seurauksena paloturvallisuuden kannalta vaarallisemmaksi ja rakennuksen paloturvallisuuden parantaminen on sen vuoksi perusteltua korjaus- ja muutostyön laatu ja henkilöturvallisuuden vaarantumisen estäminen huomioon ottaen.
2 §Määritelmät
Tässä asetuksessa tarkoitetaan:
3 §Paloturvallisuutta koskevien olennaisten teknisten vaatimusten täyttymisen osoittaminen
Pääsuunnittelijan, rakennussuunnittelijan ja erityissuunnittelijan on tehtäviensä mukaisesti huolehdittava rakennuksen suunnittelusta siten, että rakennus käyttötarkoituksensa mukaisesti täyttää paloturvallisuudelle asetetut olennaiset tekniset vaatimukset.
Paloturvallisuudelle asetetut olennaiset tekniset vaatimukset täyttyvät, jos rakennus suunnitellaan ja rakennetaan noudattaen tässä asetuksessa esitettyjä luokkia ja lukuarvoja.
Paloturvallisuusvaatimukset täyttyvät myös, jos rakennus suunnitellaan ja rakennetaan perustuen oletettuun palonkehitykseen, joka kattaa kyseisessä rakennuksessa todennäköisesti esiintyvät tilanteet. Vaatimuksen täyttyminen on todennettava tapauskohtaisesti ottaen huomioon rakennuksen ominaisuudet ja käyttö. Oletettuun palonkehitykseen perustuvassa suunnittelussa on käytettävä menetelmiä, joiden kelpoisuus on osoitettu. Suunnittelun perusteet, käytetyt mallit ja saadut tulokset on esitettävä rakennuslupamenettelyn yhteydessä.
4 §Rakennusten paloluokitus
Rakennuksen paloluokkia ovat P0, P1, P2 ja P3.
Paloluokkia P1, P2 ja P3 on käytettävä, kun rakennus suunnitellaan tämän asetuksen mukaisten luokkien ja lukuarvojen perusteella. Paloluokkaa P0 on käytettävä, kun rakennus suunnitellaan oleellisilta osin tai kokonaan käyttäen oletettuun palonkehitykseen perustuvaa menettelyä.
Rakennuksen eri osat voivat kuulua eri paloluokkiin edellyttäen, että palon leviäminen osasta toiseen on estetty palomuurilla.
5 §Rakennuksen käyttötarkoitus
Rakennus tai sen palo-osasto on ryhmiteltävä sen pääkäyttötarkoituksen perusteella.
Tässä asetuksessa tarkoitetaan:
Tuotanto- ja varastotiloissa toiminnat jaetaan kahteen palovaarallisuusluokkaan:
Rakennukseen, jossa on asuntoja, majoitustiloja, hoitolaitostiloja tai kokoontumis- ja liiketiloja, ei saa sijoittaa palo- tai räjähdysvaarallista tilaa. Kuitenkin käyttötarkoituksen edellyttämiä välttämättömiä palo- tai räjähdysvaarallisia tiloja voi sijoittaa edellä mainittujen tilojen yhteyteen, kun tehokkain järjestelyin on varmistettu, ettei tämä vaaranna henkilöturvallisuutta.
6 §Palokuorman ja palokuormaryhmän määritys
P0-paloluokan rakennuksen mitoituksen perusteena olevat palokuormat on määritettävä.
P1-paloluokan rakennuksen palo-osastojen palokuormaryhmät on määritettävä. Palokuormaryhmät ovat:
Palokuormaryhmä on määritettävä palo-osaston käyttötarkoituksen perusteella tai palokuorma ja sen perusteella määräytyvä palokuormaryhmä on määritettävä laskelmalla.
7 §Palokuormaryhmän määritys käyttötarkoituksen perusteella
Rakennuksen tai sen osan eri käyttötarkoituksiin varatut tilat voidaan sijoittaa palokuormaryhmiin käyttötarkoituksen mukaan määräytyvän palokuorman tiheyden perusteella.
Palokuormaryhmään alle 600 MJ/m 2 kuuluvia tiloja ovat asunnot, majoitustilat, hoitolaitokset, työpaikkatilat, autosuojat sekä osa kokoontumis- ja liiketiloista, kuten ravintolat, koulut, liikuntahallit, teatterit, kirkot, päiväkodit, päivähoitolaitokset ja palo-osastokooltaan enintään 300 neliömetrin myymälät.
Palokuormaryhmään vähintään 600 MJ/m 2 mutta enintään 1 200 MJ/m 2 kuuluvia tiloja ovat asuinrakennusten irtaimistovarastoja sisältävät palo-osastot, enintään 50 neliömetrin varastot, moottoriajoneuvojen korjaus- ja huoltotilat sekä osa kokoontumis- ja liiketiloista, kuten näyttelyhallit, kirjastot ja palo-osastokooltaan yli 300 neliömetrin myymälät.
Palokuormaryhmään yli 1 200 MJ/m 2 kuuluvia tiloja ovat erillisiä palo-osastoja olevat yli 50 neliömetrin varastot.
Tuotanto- ja varastotilojen palokuorma määritetään kohdekohtaisesti.
8 §Rakennuksen koon, henkilömäärän ja käyttötarkoituksen rajoitukset
P2- ja P3-paloluokan rakennuksen kokoa ja henkilömäärää on rakennuksen käyttötarkoituksesta riippuen rajoitettava henkilöturvallisuuden takaamiseksi sekä sammutus- ja pelastustyön helpottamiseksi. Rakennuksen kokoa koskeviin rajoituksiin sovelletaan taulukoita 1 a ja 1 b ja henkilömäärää sekä paikkalukua koskeviin rajoituksiin taulukkoa 2.
Taulukko 1 a. P3-paloluokan rakennuksen käyttötarkoitusta ja kokoa koskevat rajoitukset Rakennus Kerrosluku enintään Korkeus
Taulukko 1 b. P2-paloluokan rakennuksen käyttötarkoitusta ja kokoa koskevat rajoitukset Rakennus Kerrosluku enintään Korkeus
Taulukko 2. P2- ja P3-paloluokan rakennuksen suurin sallittu henkilömäärä tai paikkaluku Rakennuksen paloluokka P2 P3 Kerroksia 1 2 yli 2 kerrosta * 1 2 Käyttötarkoitus Asunnot, henkilöitä ei rajoitusta ei rajoitusta 1 000 250 (500 *) 150 (250 *) Majoitustilat, majoituspaikkoja 150 (300 *) 50 (100 *) 500 50 (100 *) 10 Hoitolaitokset, hoitopaikkoja 100 (200 *) 25 (50 *) 150 10 (25 *) ei sallittu Kokoontumis- ja liiketilat, henkilöitä ei rajoitusta 250 (500 *) 1 000 500 (1 000 *) 50 Työpaikkatilat, henkilöitä ei rajoitusta ei rajoitusta 1 000 250 (500 *) 150 Tuotanto- ja varastotilat, henkilöitä ei rajoitusta 50 (100 *) ei sallittu ei rajoitusta ei sallittu Kaksikerroksisen rakennuksen henkilömäärärajoitukset koskevat tapauksia, joissa mainitun käyttötarkoituksen mukaiset tilat on sijoitettu kokonaan tai osaksi rakennuksen toiseen kerrokseen. Jos näitä tiloja on vain ensimmäisessä kerroksessa, voidaan soveltaa yksikerroksista rakennusta koskevia rajoituksia.
Mikäli rakennuksessa on eri käyttötarkoitusryhmiin kuuluvia tiloja, rakennuksen turvallisuustaso arvioidaan tarkastelemalla rakennusta kokonaisuutena. * Rakennus on varustettu tarkoitukseen sopivalla automaattisella sammutuslaitteistolla. Poikkeuksena enintään 14 metriä korkea asuinrakennus, jonka kaikki kerrokset kuuluvat asunnoittain samaan asuinhuoneistoon.
9 §Rajoitusmerkinnät
Jos rakennuksen paloluokka on P0 tai lupahakemus perustuu suunnitelmaan, jonka lähtökohtana on rakennuksen kokoon nähden normaalia vähäisempi henkilömäärä tai poikkeuksellisen pieni palokuorma, on henkilömäärää ja palokuormaa koskevat tiedot ilmoitettava rakennuslupapäätöksessä. Asiaa koskevan kiinteän merkinnän on sijaittava rakennuksessa helposti havaittavassa paikassa.
10 §Syttymisen estäminen
Palon syttymisen vaaran rakennuksessa on oltava mahdollisimman vähäinen.
Palon syttymisen sekä palon ja savun leviämisen vaara rakennuksessa ei saa olennaisesti kasvaa teknisten asennusten johdosta.
Tulisija, savupiippu, hormi ja lämmityslaite on sijoitettava ja rakennettava tai asennettava niin, ettei niiden käytöstä aiheudu palo- tai räjähdysvaaraa.
2 luku
Rakenteiden kantavuuden säilyttäminen
11 §Rakenteiden kantavuus palotilanteessa
Rakennus ja sen rakennusosat eivät saa aiheuttaa vaaraa sortumisen vuoksi määrättynä aikana palon alkamisesta. Jos henkilöturvallisuuden takia tai vahinkojen suuruuteen nähden on tarpeellista, rakennuksen on riittävän luotettavasti kestettävä sortumatta koko palokuorman palaminen ja jäähtyminen.
12 §Luokitukseen perustuva mitoitus
P1- ja P2-paloluokan rakennusten rakenteiden kantavuutta koskeviin luokkavaatimuksiin sovelletaan taulukkoa 3.
P3-paloluokan rakennuksen ylimmän kellarikerroksen alapuolella sijaitsevan kellarikerroksen kantavien rakenteiden luokkavaatimus on R 60, A2-s1, d0.
Jos kantavalta rakennusosalta vaaditaan pidempää palonkestävyysaikaa tiiviyden E ja eristävyyden I suhteen kuin kantavuuden R suhteen, on käytettävä pidempää palonkestävyysaikaa myös kantavuuden osalta.
Luokkavaatimuksen täyttyminen on osoitettava kokeellisesti, laskennallisesti, yhdistämällä koe- ja laskennalliset tulokset tai käyttämällä hyväksyttävää taulukkomitoitusta. Luokkavaatimuksen mukaisuus määräytyy standardisoidun lämpötila-aikakäyrän perusteella.
Taulukko 3. Kantavien ja jäykistävien rakenteiden luokkavaatimukset P1- ja P2-paloluokan rakennuksissa Rakennus Rakennuksen paloluokka ja palokuormaryhmät MJ/m 2 P1 P2 yli 1 200 600–1 200 alle 600 - 1–2-kerroksinen rakennus, yleensä R 120 (R60 *) R 90 (R60 *) R 60 R 30
3)
3)
Kantavien rakenteiden on oltava vähintään D-s2, d2 -luokan tarviketta, ellei taulukossa toisin mainita.
Uloskäytävän porrassyöksyn ja -tasanteen luokkavaatimus on R 30. Ylimmän kellarikerroksen alapuolella sijaitsevan kellarikerroksen uloskäytävän porrassyöksyn ja -tasanteen luokkavaatimus on R 60. Jos kantaville rakenteille on asetettu luokkavaatimus A2-s1, d0, tämä koskee myös porrassyöksyjä ja -tasanteita. Yli 2-kerroksisen P1-paloluokan rakennuksen uloskäytävän porrassyöksyt ja -tasanteet on tehtävä vähintään A2-s1, d0 -luokan tarvikkeista.
Ullakon tai ontelon vesikattorakenteille, jotka eivät ole rakennuksen rungon olennaisia kantavia tai palossa runkoa jäykistäviä rakenteita, ei aseteta palonkestävyysvaatimusta.
A2 Kantavien rakenteiden on oltava vähintään A2-s1, d0 -luokkaa.
13 §Oletettuun palonkehitykseen perustuva kantavien rakenteiden mitoitus
Kun kantavien rakenteiden mitoitus perustuu oletettuun palonkehitykseen, rakennus on riittävän paloturvallinen kantavien rakenteiden osalta, jos:
Palorasituksena on käytettävä oletetun palonkehityksen mukaisia olosuhteita siten, että palorasitus todennäköisesti kattaa kyseisessä rakennuksessa esiintyvät tilanteet. Mitoituksen perusteisiin sovelletaan taulukkoa 4.
Oletettuun palonkehitykseen perustuvassa kantavien rakenteiden mitoituksessa voi ottaa huomioon lämpötilan hitaamman nousun ja kantavien rakennusosien jäähdytyksen, kun rakennus on varustettu tarkoitukseen sopivalla automaattisella sammutuslaitteistolla.
Taulukko 4. Mitoituksen perusteet, kun olennaisten kantavien rakenteiden mitoitus perustuu oletettuun palonkehitykseen Rakennus Rajoitukset Olennaisten kantavien rakenteiden kestävyys palossa Mitoituspalokuormantiheys MJ/m 2 1-kerroksinen, yleensä Korkeus enintään 9 m 30 minuuttia ilman jäähtymisvaihetta Q fi,k 1-kerroksinen, yleensä Korkeus yli 9 m 60 minuuttia ilman jäähtymisvaihetta Q fi,k 1-kerroksinen,– majoitustila– hoitolaitos– kokoontumis- ja liiketila Yli 50 paikkaaYli 25 paikkaaYli 250 henkilöä 60 minuuttia ilman jäähtymisvaihetta Q fi,k 2-kerroksinen, yleensä Korkeus enintään 9 m 30 minuuttia ilman jäähtymisvaihetta Q fi,k, vähintään 600 MJ/m 2 2-kerroksinen, yleensä Korkeus yli 9 m 60 minuuttia ilman jäähtymisvaihetta Q fi,k, vähintään 600 MJ/m 2 2-kerroksinen,– majoitustila– hoitolaitos– kokoontumis- ja liiketila Yli 50 paikkaaYli 25 paikkaaYli 250 henkilöä Palo- ja jäähtymisvaihe Q fi,k, vähintään 600 MJ/m 2 Yli 2-kerroksinen Korkeus enintään 28 m Palo- ja jäähtymisvaihe Q fi,k, vähintään 600 MJ/m 2 Yli 2-kerroksinen Korkeus yli 28 m Palo- ja jäähtymisvaihe 2,0*Q fi,k, vähintään 900 MJ/m 2 Q fi,k on tilastollisesti tai laskennallisesti määritetty kokonaispalokuorman tiheyden ominaisarvo (80 % fraktiili).
Tarkastelu tehdään täysin kehittyneelle palolle. Jos voidaan osoittaa, että lieskahtamista ei tapahdu, mitoitus voidaan tehdä paikalliselle palolle. Lieskahtamisen katsotaan tapahtuneen, kun kuuman savukerroksen keskilämpötila lämpötila saavuttaa 500 celsiusastetta tai kun säteily savukerroksesta lattiaan on yli 20 kilowattia neliölle.
3 luku
Palon rajoittaminen palo-osastoon
14 §Rakennuksen palo-osastointi ja palo-osaston jako osiin
Rakennus on, jos sen koko, kerroksisuus tai rakennuksessa olevan tilan käyttötarkoitus sitä edellyttää, jaettava palo-osastoihin palon ja savun leviämisen rajoittamiseksi, poistumisen turvaamiseksi sekä pelastus- ja sammutustoimien helpottamiseksi.
P1- ja P2-paloluokan rakennuksen eri kerrokset, kellarikerrokset ja ullakko sekä P3-paloluokan useampaa kuin yhtä asuinhuoneistoa palvelevat kellarikerrokset on muodostettava eri palo-osastoiksi (kerrososastointi). Palo-osasto voi kuitenkin käsittää useampia kerroksia, pois lukien majoitus- tai potilashuoneita sisältävät osastot, seuraavin rajoituksin:
Palo-osaston kokoa on rajoitettava siten, että osastossa syttyvä palo ei aiheuta kohtuuttoman suuria vahinkoja (pinta-alaosastointi).
Käyttötarkoitukseltaan tai palokuormaltaan oleellisesti toisistaan poikkeavien tilojen on oltava eri palo-osastoja (käyttötarkoitusosastointi). Kuitenkin kokoontumis- ja liiketilat, työpaikkatilat sekä majoitustilojen ja hoitolaitosten muut kuin yöpymistilat voidaan sijoittaa samaan palo-osastoon, jos se ei vaaranna henkilöturvallisuutta ja jos kaikkien samaan palo-osastoon sijoitettavien tilojen kaikki palotekniset vaatimukset täytetään.
Palo-osastot on jaettava tarvittaessa osiin palon ja savun leviämisen rajoittamiseksi, poistumisen turvaamiseksi sekä pelastus- ja sammutustoimien helpottamiseksi.
15 §Palo-osaston koko ja palo-osastojen jako osiin
Palo-osaston enimmäisaloihin ja palo-osastojen osiin jakamiseen sovelletaan taulukkoa 5.
Taulukko 5. Käyttötarkoituksen mukainen palo-osaston enimmäisala (neliömetriä) ja palo-osastojen jako osiin Käyttötarkoitus Rakennuksen paloluokka ja kerroslukumäärä P1 P2 yli 2 krs.
P3 KERROKSET Asuinrakennukset huoneistoittain huoneistoittain huoneistoittain huoneistoittain Majoitustilat ja hoitolaitokset
2 400 (9 600 *) 400 (1 200 *)
2 400 (4 800 *) 400 (600 *)
Tuotanto- ja varastotilat, palovaarallisuusluokka 1
4 000
12 000 (36 000 *) 12 000 kasvihuone 24 000
24 000
5)
2 000
Tuotanto- ja varastotilat, palovaarallisuusluokka 2
1 000
3 000 (24 000 *) 400 (3 000 *)
3 000
1 500
Alapohjan ontelot jaetaan 400 m 2 osiin, jos tilan pinnat eivät vähäisiä osia lukuun ottamatta täytä D-s2, d2 -luokan vaatimuksia.
16 §Osastoivat ja osiin jakavat rakennusosat
Osastoivan rakennusosan siihen liittyvine laitteineen ja varusteineen on estettävä palon leviäminen palo-osastosta toiseen määrätyn ajan.
Osastoivien rakennusosien luokkavaatimuksiin sovelletaan taulukkoa 6. Osastoivaksi rakennusosaksi voidaan hyväksyä myös rakennusosa, joka kokonaan tai joltain osin täyttää vaatimukset vain tiiviyden E osalta. Tällöin henkilöiden poistuminen ei saa vaarantua eikä palo levitä toiseen palo-osastoon vaaditun palonkestävyysajan kuluessa.
Osiin jakavan rakennusosan luokkavaatimus on EI 15.
Taulukko 6. Osastoivien rakennusosien luokkavaatimukset Rakennuksen paloluokka ja kerrosluku sekä palokuormaryhmä MJ/m 2 P1 P2 yli 2 kerrosta P2 1–2 kerrosta P3 yli 1 200 600–1 200 alle 600 – – – Kerrokset, yleensä EI 120
EI-M 90, A1(EI-M 60, A1 *) EI-M 90, A1(EI-M 60, A1*)
EI-M 120, A1(EI-M 60, A1 *) EI-M 60, A1 *
EI 60 EI 30 Ullakon osastoivat seinät,pinta-alaosastointi EI 30 EI 30 EI 30 EI 30 EI 30 EI 30 Kellarikerrokset EI 120, A2(EI 90, A2 *) EI 90, A2(EI 60, A2 *) EI 60, A2 EI 60, A2 EI 60, A2 EI 30, A2
3)
A1 Tarvikkeet A1 luokkaa A2 Tarvikkeet vähintään A2-s1, d0 -luokkaa * Kun rakennus tai tila on varustettu tarkoitukseen sopivalla automaattisella sammutuslaitteistolla.
17 §Osastoivat ovet, ikkunat ja luukut
Osastoivassa rakennusosassa olevan oven, pienehkön ikkunan ja muuta pienehköä aukkoa suojaavan rakennusosan palonkestävyysajan on oltava vähintään puolet osastoivalta rakennusosalta vaaditusta palonkestävyysajasta. Välipohjassa ja kellarikerroksen, jonka lattian etäisyys ylittää 14 metriä rakennuksen sisäänkäyntitasosta, osastoivassa seinässä olevaa aukkoa suojaavan rakennusosan palonkestävyysajan on oltava sama kuin osastoivan rakennusosan palonkestävyysaika.
Osastoivan oven on oltava itsestään sulkeutuva ja salpautuva. Suljinta ei kuitenkaan edellytetä alle 56 metriä korkeiden rakennusten asuinhuoneistojen kerrostaso-ovissa.
Jos osastoivaa ovea pidetään auki normaalikäytössä, se on varustettava laittein, jotka sulkevat oven palon sattuessa.
Majoitustilojen osiin jakavat ovet on varustettava sulkimella.
18 §Läpiviennit osastoivissa rakenteissa
Osastoivan rakennusosan läpi johdetut putket, roilot, kanavat, johdot, savupiiput ja hormit sekä kuljetinlaitteistojen edellyttämät läpiviennit eivät olennaisesti saa heikentää rakennusosan osastoivuutta.
19 §Ilmanvaihtojärjestelmä
Ilmanvaihtojärjestelmä ei saa myötävaikuttaa palon tai savukaasujen leviämiseen vaaraa aiheuttavalla tavalla.
Useaa palo-osastoa tai osaa palvelevien ilmakanavien seinämät on tehtävä vähintään A2-s1, d0 -luokan tarvikkeista.
20 §Ullakot ja ontelot
Palon ja savun leviämisen vaara rakennuksessa ei saa olennaisesti kasvaa ullakoiden ja onteloiden johdosta.
Laajat ontelot on jaettava osiin palon leviämisen rajoittamiseksi.
Palon leviämistä seinämäisten rakennusosien onteloissa on rajoitettava vähintään kerroksittain.
21 §Ulkoseinät ja parvekkeet
Palo ei saa levitä ulkoseinän tai parvekkeen kautta palo-osastosta toiseen määrätyn ajan kuluessa.
Lasitetuilla parvekkeilla palon leviämistä parvekkeelta toiseen ja viereiseen palo-osastoon on rajoitettava. Yli 2-kerroksisen rakennuksen lasitetun parvekkeen parvekelaatan osastoivuusvaatimus on EI 30, kuitenkin vähäiset tiivistävät osat ja läpiviennit voivat olla E 15 -luokkaa. Jos vierekkäisten lasitettujen parvekkeiden vastakkaisten seinien välinen vapaa väli tai seinän etäisyys viereisen palo-osaston ikkunaan on alle kaksi metriä, on kyseisen seinän oltava luokkaa EI 15.
4 luku
Palon kehittymisen rajoittaminen
22 §Yleiset vaatimukset
Rakennuksessa käytettävät tarvikkeet eivät saa myötävaikuttaa palon kehittymiseen vaaraa aiheuttavalla tavalla.
23 §Sisäpuoliset pinnat
Sisäpuolisten pintojen luokkavaatimuksiin sovelletaan taulukkoa 7.
Luokkavaatimukset eivät koske pinta-alaltaan vähäisiä rakennusosia, kuten tavanomaisia ovia, ikkunoita, kiinnityspintoja, käsijohteita, jalkalistoja, saumalautoja ja levyjen välisiä saumoja. Vaatimukset eivät myöskään koske enintään 2-kerroksisen rakennuksen palkkeja ja pilareita, jotka täyttävät R 30 ja D-s2, d2 -luokkavaatimukset.
Pinnat voi olla päällystetty luokittelemattomalla tasoite-, silote- ja maalikerroksella tai tapetilla, joka ei olennaisesti vaikuta pinnalta edellytetyn luokan ominaisuuksiin.
Pinnoille voidaan hyväksyä yhtä pääluokkaa lievemmät vaatimukset, jos osaston käyttötarkoitukseen nähden syttymisen tai palon leviämisen vaara on tavanomaista vähäisempi. Edellä mainittu ei kuitenkaan koske sisäisiä käytäviä, uloskäytäviä eikä sellaisia tiloja, joissa vaatimuksena on D-s2, d2 -luokka.
Taulukko 7. Sisäpuolisten pintojen luokkavaatimukset Käyttötarkoitus Pinta Rakennuksen paloluokka P1 P2 P3 Asunnot seinät ja katot D-s2, d2
24 §Sisäpintojen suojaverhoukset
P2-paloluokan 1–2-kerroksisen rakennuksen sisäpuolisten seinä- ja kattopintojen on oltava varustettuja vähintään B-s1, d0 -luokan tarvikkeista tehdyllä K2 10 -luokan suojaverhouksella. Suojaverhousta ei kuitenkaan edellytetä:
P2-paloluokan yli 2-kerroksisen rakennuksen uloskäytävän pintojen, porrastasanteiden ja portaiden ylä- ja etupintaa lukuun ottamatta, sekä palosulun pintojen on oltava varustettuja vähintään A2-s1, d0 -luokan tarvikkeista tehdyllä vähintään K 2 10 -luokan suojaverhouksella. Suojaverhousta ei kuitenkaan edellytetä vähäisiltä rakennusosilta, tai rakennusosilta, jotka on tehty vähäisiä rakenteen osia lukuun ottamatta vähintään A2-s1, d0 -luokan tarvikkeista.
P2-paloluokan yli 2-kerroksisen rakennuksen sisäpuolisten pintojen, pois lukien uloskäytävän ja palosulun pinnat, on oltava varustettuja vähintään A2-s1, d0 -luokan tarvikkeista tehdyllä vähintään K2 30 -luokan suojaverhouksella. Suojaverhousta ei kuitenkaan edellytetä rakennusosilta, jotka on tehty vähäisiä rakenteen osia lukuun ottamatta vähintään A2-s1, d0 -luokan tarvikkeista eikä palo-osaston ei-kantavilta sisäisiltä väliseiniltä. Suojaverhousta ei myöskään edellytetä seinän tai katon pinnoilta, kun niiden yhteenlaskettu osuus palo-osaston kantavien -, osastoivien - ja ulkoseinien sekä katon kokonaispinta-alasta on:
Kuitenkin P2-paloluokan 3–4-kerroksisen asuinrakennuksen, jonka korkeus on enintään 14 metriä, sisäpuoliset pinnat voivat olla varustettuja vähintään A2-s1, d0 -luokan tarvikkeista tehdyllä vähintään K 2 10 -luokan suojaverhouksella, kun pinnat suojaverhotaan kokonaisuudessaan.
P1-paloluokan yli 2-kerroksisen asuinrakennuksen kerrosten, joiden runkorakenne ei ole vähintään A2-s1, d0 -luokkaa, sisäpuolisten pintojen on oltava varustettuja vähintään A2-s1, d0 -luokan tarvikkeista tehdyllä vähintään K 2 30 -luokan suojaverhouksella. Edellä mainittu ei koske palo-osaston ei-kantavia sisäisiä väliseiniä.
25 §Ulkoseinän yleiset vaatimukset
P1-paloluokan rakennuksen ulkoseinän on oltava pääosin rakennettu vähintään A2-s1, d0 -luokan tarvikkeista.
Yli 2-kerroksisen P2-paloluokan rakennuksen ja yli 56 metriä korkean P1-paloluokan rakennuksen lämmöneristeen ja muun täytteen on oltava vähintään A2-s1, d0 -luokkaa.
Enintään 56 metriä korkeassa P1-paloluokan rakennuksessa voidaan käyttää lämmöneristettä, joka eristävältä osaltaan täyttää B-s1, d0 -luokan vaatimukset tai lämmöneriste on suojattu ja sijoitettu niin, että palon leviäminen eristeeseen on rajoitettu ajan, joka on rakennuksen sisäpuolelta ja aukkojen pielien osalta vähintään puolet tilan osastoivien rakennusosien palonkestävyysaikavaatimuksesta. Lämmöneriste, joka ei eristävältä osaltaan täytä D-s2, d2 -luokan vaatimusta, on katkaistava enintään kahden kerroksen välein 28 metrin korkeuteen saakka ja tämän jälkeen kerroksen välein tarvikkeella, joka rajoittaa palon leviämisen etenemisen lämmöneristeessä.
Enintään 56 metriä korkean P1-paloluokan rakennuksen kantamattoman ulkoseinän runko voi olla D-s2, d2 -luokan tarvikkeesta.
Enintään 56 metriä korkean rakennuksen ulkoseinärakenteen toimivuus palotilanteessa voidaan osoittaa myös täyden mittakaavan kokeella.
26 §Ulkoseinän ulkopinnan ja tuuletusvälin pintojen luokkavaatimukset
Ulkoseinän ulkopinnan ja tuuletusvälin pintojen luokkavaatimuksiin sovelletaan taulukkoa 8.
Pinnat voivat olla päällystettyjä luokittelemattomin tasoite-, silote- ja maalikerroksin, jotka eivät olennaisesti vaikuta pinnalta edellytetyn luokan ominaisuuksiin.
Taulukko 8. Ulkoseinän ulkopinnan ja tuuletusvälin pintojen luokkavaatimukset Käyttötarkoitus ja paloluokka Ulkoseinän ulkopint a Tuuletusvälin ulkopinta Tuuletusvälin sisäpinta Ehdot luokkien käytölle Yli 56 m korkea rakennus A2-s1, d0 A2-s1, d0 A2-s1, d0 P1-paloluokan enintään 56 m korkea rakennus, yleensä B-s1, d0 B-s1, d0 B-s1, d0
6)
7)
6)
Avoimen luhtikäytävän osalta noudatetaan uloskäytävälle asetettuja vaatimuksia. Kuitenkin 2-kerroksisen P2-paloluokan rakennuksen luhtikäytävän seinät ja pilarit voivat olla D-s2, d2 -luokkaa. Yli 2-kerroksisen P2-paloluokan rakennuksen luhtikäytävän palkit ja pilarit voivat olla D-s2, d2 -luokkaa, jos luhtikäytävä on varustettu tarkoitukseen sopivalla automaattisella sammutuslaitteistolla. Vaatimukset eivät koske vähäisiä pintoja, kuten käsijohteita.
Julkisivuverhoilun kiinnitystarvikkeet voivat vähäisessä määrin olla D-s2, d2 -luokkaa enintään 28 m korkeassa rakennuksessa.
27 §Yläpohjan vaatimukset
Yli 2-kerroksisen P2-paloluokan rakennuksen ja yli 56 metriä korkean P1-paloluokan rakennuksen lämmöneristeen ja muun täytteen on oltava vähintään A2-s1, d0 -luokkaa.
Enintään 56 metriä korkeassa P1-paloluokan rakennuksessa voidaan käyttää lämmöneristettä, joka eristävältä osaltaan täyttää B-s1, d0 -luokan vaatimukset tai lämmöneriste on suojattu ja sijoitettu niin, että palon leviäminen eristeeseen on rajoitettu ajan, joka on rakennuksen sisäpuolelta ja aukkojen pielien osalta vähintään tilan osastoivien rakennusosien palonkestävyysaikavaatimus. Edellä mainitusta poiketen kuitenkin riittää, että palon leviäminen eristeeseen on rajoitettu ajan, joka on vähintään puolet tilan osastoivien rakennusosien palonkestävyysaikavaatimuksesta:
Läpiviennit ja muut asennukset on toteutettava siten, ettei lämmöneristeiden suojaus niiden johdosta olennaisesti heikkene.
28 §Kate
Kate ei saa syttyä helposti naapurirakennuksen palosta.
Palo ei saa levitä katteessa eikä sen alustassa vaaraa aiheuttavalla tavalla.
Katteen on oltava B ROOF (t2)-luokkaa. B ROOF (t2)-luokkaan kuulumaton kate voidaan kuitenkin hyväksyä erilliseen tulisijattomaan rakennukseen tai erityistapauksessa muuhunkin rakennukseen, jos tästä ei aiheudu aluepalon vaaraa.
Suuret kattopinnat on jaettava enintään 2 400 neliömetrin osiin. Vaatimus ei koske tapauksia, joissa katteen alusta on vähintään A2-s1, d0 -luokkaa tai muita ratkaisuja, joiden paloturvallisuustasoa voidaan pitää hyväksyttävänä.
5 luku
Palon leviämisen estäminen naapurirakennukseen
29 §Rakennusten välinen etäisyys
Palon leviäminen rakennuksesta toiseen ei saa vaarantaa henkilöturvallisuutta eikä aiheuttaa kohtuuttomana pidettäviä taloudellisia eikä yhteiskunnallisia menetyksiä.
Naapuritonteilla tai -rakennuspaikoilla olevien rakennusten (naapurirakennus) välisen etäisyyden on oltava sellainen, että palo ei leviä helposti rakennuksesta toiseen ja että aluepalon vaara jää vähäiseksi.
Jos naapurirakennusten välinen etäisyys on alle 8 metriä, on rakenteellisin tai muilla keinoin huolehdittava palon leviämisen rajoittamisesta.
30 §Palomuuri
Mikäli rakennetaan niin lähelle toista rakennusta, että palon leviäminen on ilmeistä, taikka kiinni toiseen rakennukseen, on käytettävä palomuuria.
P0- ja P1-paloluokan rakennuksessa ja yli 14 metriä korkeassa P2-paloluokan rakennuksessa palomuuri on tehtävä A1-luokan tarvikkeista ja siinä olevat ovet on tehtävä vähintään A2-s1, d0 -luokan tarvikkeista.
Palomuurissa olevan oven tai vastaavan rakennusosan palonkestävyysajan on oltava vähintään sama kuin palomuurilta vaadittu palonkestävyysaika.
Palomuurin luokkavaatimuksiin sovelletaan taulukkoa 9.
Taulukko 9. Palomuurin luokkavaatimukset Rakennuksen paloluokka P0 ja P1 P2 P3 Palokuorma MJ/m 2 yli 1 200 600–1 200 alle 600 – – EI-M 240 EI-M 180 EI-M 120 EI-M 120 EI-M 60
1)
6 luku
Poistuminen palon sattuessa
31 §Yleiset vaatimukset
Rakennuksesta on voitava poistua turvallisesti tulipalossa.
Rakennuksessa on oltava riittävästi sopivasti sijoitettuja, tarpeeksi väljiä ja helppokulkuisia uloskäytäviä niin, että poistumisaika rakennuksesta ei ole vaaraa aiheuttavan pitkä.
Uloskäytävän on johdettava ulos maan pinnalle tai muulle palon sattuessa turvalliselle paikalle.
Uloskäytävää tai palosulkua ei saa rakentaa sellaisista tarvikkeista tai rakennusosista eikä niihin saa sijoittaa laitteita tai asennuksia, jotka lisäävät palokuormaa tavalla, jota ei voi pitää hyväksyttävänä tai jotka savunmuodostuksensa takia vaarantavat henkilöturvallisuutta.
32 §Kulkureitin enimmäispituus lähimpään uloskäytävään
Kulkureitin pituus lähimpään uloskäytävään ei saa olla vaaraa aiheuttavan pitkä.
Kulkureitin enimmäispituuteen lähimpään uloskäytävään poistumisalueen käyttötarkoituksen perusteella sovelletaan taulukkoa 10.
Etäisyys poistumisalueen kustakin kohdasta uloskäytävään voidaan määrittää lyhintä kulkukelpoista reittiä pitkin. Jos kulkureitit kahteen erilliseen uloskäytävään osittain yhtyvät, yhteisen osan pituus on laskettava kaksinkertaisena. Kulkureitin pituutta laskettaessa on otettava huomioon kulkureitillä olevat tasoerot.
Taulukko 10. Kulkureitin enimmäispituus lähimpään uloskäytävään (metriä) Poistumisalueen käyttötarkoitus Yleensä Poistumisalue on varustettu savuilmaisuun perustuvalla paloilmoittimella tai automaattisella sammutuslaitteistolla Poistumisalue on varustettu savuilmaisuun perustuvalla paloilmoittimella ja automaattisella sammutuslaitteistolla Poistumisalue, josta on vain yksi uloskäytävä 30 m
3)
33 §Uloskäytävien lukumäärä
Rakennuksen jokaiselta poistumisalueelta, jossa muutoin kuin tilapäisesti oleskelee tai työskentelee henkilöitä, on oltava vähintään taulukon 11 mukainen lukumäärä toisistaan riippumattomia, erillisiä ja tarkoitukseen sopivia uloskäytäviä.
Taulukko 11. Uloskäytävien vähimmäislukumäärä ja uloskäytävän tyyppi Ylimmän kerroksen lattian etäisyys sitä palvelevan porrashuoneen sisäänkäyntitasosta (m) Poistumisalueen käyttötarkoitus Uloskäytävien lukumäärä, vähintään Osastoitu tai käynti turvalliselle paikalle
Yhtä uloskäytävää voidaan pitää riittävänä, jos tästä ei ole vaaraa henkilöturvallisuudelle, myös yksikerroksisessa:
Poistumisalueilta on henkilöturvallisuuden niin vaatiessa oltava varatie.
Palomuurin erottamien rakennuksen osien uloskäytävät on rakennettava erillisiksi niin, ettei palomuurissa mahdollisesti olevaa ovea ole tarpeen käyttää palotilanteessa.
34 §Uloskäytävän mitat
Uloskäytävän vähimmäisleveys on laskettava uloskäytävän kautta poistuvien henkilöiden lukumäärän perusteella. Poistumisalueen henkilömäärä voidaan jakaa eri uloskäytävien osalle ja uloskäytävien leveydet lasketaan yhteen.
Henkilömääränä on käytettävä suurinta poistumisalueelle suunniteltua henkilömäärää. Jos samaan uloskäytävään liittyy useita poistumisalueita, uloskäytävän leveys on mitoitettava henkilömäärältään suurimman poistumisalueen mukaan.
Uloskäytävän leveyden on oltava vähintään 1 200 millimetriä ja uloskäytävän korkeuden on oltava vähintään 2 100 millimetriä. Edellä mainitusta poiketen, kuitenkin:
Henkilömäärän ylittäessä 120 uloskäytävien yhteenlaskettu vähimmäisleveys lasketaan lisäämällä 1 200 millimetriin 400 millimetriä kutakin seuraavaa 60 henkilöä kohden.
Uloskäytävään johtavan sisäisen käytävän leveys määrätään kuten uloskäytävän leveys käytävää kulkevan henkilömäärän mukaan.
35 §Poistumiseen käytettävät ovet
Uloskäytävään johtavien ja huoneista sisäiseen käytävään johtavien ovien määrän ja leveyden on mahdollistettava niitä käyttävien henkilöiden poistuminen.
Uloskäytävien ja niihin johtavien tilojen ovien tulee olla hätätilanteessa helposti avattavissa. Ovien on avauduttava poistumissuuntaan jos kyseessä on asunnon kerrostaso-ovi tai oven kautta poistuvien henkilöiden määrä on yli 60.
36 §Poistumisaikalaskelma
Henkilöturvallisuuden kannalta vaativiin kohteisiin, joissa poistumisturvallisuuden riskit johtuvat tilojen käyttötarkoituksesta tai sijainnista ja henkilöiden rajoitetusta tai alentuneesta toimintakyvystä, voi rakennusvalvontaviranomainen edellyttää tehtäväksi kohdekohtaisen poistumisaikalaskelman osana MRL 117 b §:n mukaista turvallisuusselvitystä.
Poistumisaikalaskelma voidaan edellyttää tehtäväksi myös muihin kohteisiin, jos niiden suuri koko tai poikkeukselliset olosuhteet voivat vaarantaa henkilöturvallisuutta.
37 §Turvallisuusselvitys
MRL:n 117 b §:n mukaisessa turvallisuusselvityksessä on esitettävä: a) kauanko keskimäärin kestää henkilöiden poistuminen omatoimisesti tai tilan käyttötarkoitus huomioon ottaen avustetusti palo-osastosta ja palo-osaston osista (huoneittain osiin jaettu palo-osasto), b) arvio siitä, kauanko kestää vaaraa aiheutuvien olosuhteiden muodostuminen huoneessa ja palo-osastossa, ja c) arvio siitä, riittääkö aika poistumiseen tai pelastamiseen vaaraa aiheuttavista olosuhteista.
Jos arvioitu aika ei riitä poistumiseen tai pelastamiseen vaaraa aiheuttavista olosuhteista, rakennushankkeeseen ryhtyvän on määritettävä rakenteelliset tai muut välttämättömät toimenpiteet henkilöturvallisuuden kannalta tarvittavan turvallisuustason saavuttamiseksi.
Jos rakennuksen sijainti, suuri koko tai poikkeukselliset olosuhteet erityisesti vaarantavat henkilöturvallisuutta, rakennusvalvontaviranomainen voi perustelluista syistä edellyttää, että rakennus varustetaan tarpeellisilta osin paloturvallisuutta parantavilla laitteistoilla tai järjestelyillä.
7 luku
Palotekniset laitteistot
38 §Palovaroitin ja paloilmoitin
Asuntojen, majoitustilojen, hoitolaitosten, päivähoitolaitosten, päiväkotien ja muiden varhaiskasvatuksen tilojen sekä koulujen on oltava varustettu tarkoituksenmukaisella laitteistolla, joka varhaisessa vaiheessa ilmoittaa alkavasta palosta.
Rakennuksen varustamiseen laitteistolla, joka varhaisessa vaiheessa ilmoittaa alkavasta palosta, sovelletaan taulukkoa 12.
Taulukko 12. Tiloissa edellytetyt palosta ilmoittavat laitteistot Tila Paikkamäärä Sähköverkkoon kytketty palovaroitin Paloilmoitin Hätäkeskukseen kytketty paloilmoitin Asunnot, jotka on kytketty sähköverkkoon Ei rajoitettu x Majoitustilat Enintään 50 majoituspaikkaa x Yli 50 majoituspaikkaa x Hoitolaitokset, yleensä Enintään 25 vuodepaikkaa x Yli 25 vuodepaikkaa x
39 §Automaattinen sammutuslaitteisto
Tarkoitukseen sopiva ja hätäkeskukseen kytketty automaattinen sammutuslaitteisto on oltava:
8 luku
Sammutus- ja pelastustehtävien järjestely
40 §Pelastus- ja sammutustyön edellytykset
Palon sammuttamisen ja henkilöiden pelastamisen edellytykset rakennuksessa ja sen läheisyydessä on otettava suunnittelussa huomioon.
Palo- ja pelastuskalustolla on oltava mahdollisuus päästä riittävän lähelle rakennusta (pelastustie).
Ullakon jokaiseen palo-osastoon on oltava pääsy sammutustyötä varten. Jos rakennuksen korkeus on enintään 28 metriä, edellytetään pääsy ullakon palo-osastoon ulkokautta.
Sammutusreittien kellarikerroksiin on oltava sellaiset, että kellarikerroksiin päästään maanpinnan tasolta kulkematta kerroksien uloskäytävien kautta. Sammutusreitin vähimmäisleveys on 900 millimetriä. Kuitenkin, jos olemassa olevan rakennuksen uloskäytävään asennetaan hissi tai muu tasonvaihtolaite, voi sammutusreitin leveys olla vähintään 850 millimetriä. Yhteen asuntoon liittyvään kellariin ei tarvitse olla erillistä sammutusreittiä.
Kellarikerrosten sammutusreitti ei saa olla yhteydessä palolta ja savulta suojattuun uloskäytävään. Palolta suojattuun uloskäytävään voi olla yhteys palosulun kautta ja osastoituun uloskäytävään osastoivan oven kautta.
41 §Pelastus- ja sammutustyössä käytettävä hissi
Hissiä on voitava käyttää pelastus- ja sammutustyössä (palomieshissi):
Hissikorin on oltava sisämitoiltaan paarikuljetukseen soveltuva.
42 §Savunpoisto
Sammutus- ja pelastustoiminnan tehostamiseksi rakennukseen on suunniteltava ja rakennettava sen eri tiloihin soveltuva mahdollisuus savunpoistoon.
Osastoidusta uloskäytävästä ja osastoidusta hissikuilusta on järjestettävä mahdollisuus savunpoistoon sekä korvaavan ilman virtaamiseen.
Kellarikerroksen tiloista on oltava savunpoistomahdollisuus niin, ettei osastoituja uloskäytäviä eikä osastoituja sammutusreittejä tarvitse käyttää savunpoistoon.
Jos perustellut syyt sitä vaativat, savunpoisto on järjestettävä erityistoimenpitein kuten savunpoistoluukkujen, savunpoistoikkunoiden, savunpoistopuhaltimien tai huonetilojen yläosassa sijaitsevien helposti avattavien ikkunoiden avulla.
43 §Kiinteä sammutusvesiputkisto
Rakennus on varustettava tarkoitukseen sopivalla kiinteästi asennettulla sammutusveden siirtämiseen tarkoitettulla putkistolla:
44 §Voimaantulo
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2018.
Tämän asetuksen voimaan tullessa vireillä olevaan hankkeeseen sovelletaan tämän asetuksen voimaan tullessa voimassa olleita säännöksiä.
Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivi 2015/1535/EU (32015L1535); EUVL L 241, 17.9.2015, s. 1 Helsingissä 28 päivänä marraskuuta 2017 Asunto-, energia- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen Yli-insinööri Jorma Jantunen