ORDIN 596 03/08/2009 - Portal Legislativ Portal Legislativ --> Meniu Meniu Acasă Despre Proiect Facilități Oferite Legături Utile GDPR Meniu Acasă Despre Proiect Facilități Oferite Legături Utile GDPR Prin portalul N-Lex se acorda acces gratuit la legislatiile nationale ale statelor membre, portalul fiind conceput pe baza unei tehnologii de comunicare interne, ce permite accesarea directa a bazelor de date legislative nationale, rezultatele cautarilor venind direct de la sursa. Cuprins Se încarcă, vă rugăm asteptati. + Fișă act Actiuni suferite Actiuni Induse Refera pe Referit de Cuprinsul Actului Articolul 1Articolul 2Articolul 3Anexa Reveniti in topul paginii Forma printabilă ORDIN nr. 596 din 3 august 2009pentru aprobarea Listei cuprinzând indicativele de referinţă ale standardelor române care transpun standarde europene armonizate din domeniul produselor pentru construcţiiEMITENT MINISTERUL DEZVOLTĂRII REGIONALE ŞI LOCUINŢEI Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 568 din 14 august 2009 În temeiul art. 13 alin.
(3)din Hotărârea Guvernului nr. 622/2004 privind stabilirea condiţiilor de introducere pe piaţă a produselor pentru construcţii, republicată, precum şi al art. 12 alin.
(5)din Hotărârea Guvernului nr. 33/2009 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Dezvoltării Regionale şi Locuinţei, cu modificările ulterioare,ministrul dezvoltării regionale şi locuinţei emite următorul ordin: + Articolul 1Se aprobă Lista cuprinzând indicativele de referinţă ale standardelor române care transpun standarde europene armonizate din domeniul produselor pentru construcţii, prevăzută în anexa care face parte integrantă din prezentul ordin. + Articolul 2Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I. + Articolul 3La data publicării prezentului ordin, Ordinul ministrului dezvoltării regionale şi locuinţei nr. 71/2009 pentru aprobarea Listei cuprinzând indicativele de referinţă ale standardelor române care transpun standarde europene armonizate din domeniul produselor pentru construcţii, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 101 din 19 februarie 2009, se abrogă.Ministrul dezvoltării regionale şi locuinţei,Vasile BlagaBucureşti, 3 august 2009.Nr.
- + Anexa LISTA *)cuprinzând indicativele de referinţă alestandardelor române care transpun standarde europene armonizatedin domeniul produselor pentru construcţii *Font 7* ┌────┬────────────────────────────┬────────────────────────────────────────────────────────────────────┬──────────────┬──────────┐│ │ │ │ Data punerii │ ││Nr. │ Indicativ │ Denumirea │ în aplicare │ DOW**) ││crt.│ │ │a standardului│ ││ │ │ │ armonizat │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│ 0 │ 1 │ 2 │ 3 │ 4 │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1: 2001 │Sobe cu combustibil lichid cu arzătoare cu vaporizare, │ 01.01.2008 │01.01.2009││ ├────────────────────────────┤racordate la o conductă de evacuare a produselor de ardere ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 1: 2001/A1: 2007 │ │ 01.01.2008 │01.01.2009│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 40-4: 2006 │Stâlpi pentru iluminatul public. Partea 4: Cerinţe pentru │ 01.10.2006 │01.10.2007││ ├────────────────────────────┤stâlpii pentru iluminatul public de beton armat şi beton ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 40-4: 2006/AC: 2007 │precomprimat │ 01.01.2007 │01.01.2007│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 40-5: 2002 │Stâlpi pentru iluminat public. Partea 5: Cerinţe pentru stâlpi │ 01.02.2003 │01.02.2005││ │ │de oţel │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 40-6: 2002 │Stâlpi pentru iluminat public. Partea 6: Cerinţe pentru stâlpi │ 01.02.2003 │01.02.2005││ │ │de iluminat de aluminiu │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 40-7: 2003 │Stâlpi pentru iluminat public. Partea 7: Cerinţe pentru stâlpi │ 01.10.2003 │01.10.2004││ │ │de iluminat din materiale compozite pe bază de polimeri │ │ ││ │ │armate cu fibre │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 54-2: 1997 │Sisteme de detectare şi de alarmă la incendiu. Partea 2: │ 01.01.2008 │01.08.2009││ ├────────────────────────────┤Echipament de control şi semnalizare ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 54-2: 1997/A1: 2007 │ │ 01.01.2008 │01.08.2009││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 54-2: 1997/AC: 2007 │ │ 01.01.2008 │01.01.2008│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 54-3: 2002 │Sisteme de detectare şi de alarmă la incendiu. Partea 3: │ 01.04.2003 │01.06.2009││ ├────────────────────────────┤Dispozitive de alarmare la incendiu. Sonerii ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 54-3: 2002/A1: 2003 │ │ 01.04.2003 │30.06.2005││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 54-3: 2002/A2: 2006 │ │ 01.03.2007 │01.06.2009│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 54-4: 2000 │Sisteme de detectare şi de alarmă la incendiu. Partea 4: │ 01.10.2003 │01.08.2009││ ├────────────────────────────┤Echipament de alimentare electrică ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 54-4: 2000/A1: 2003 │ │ 01.10.2003 │01.08.2009││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 54-4: 2000/A2: 2007 │ │ 01.06.2007 │01.08.2009││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 54-4: 2000/AC: 2000 │ │ 01.06.2005 │01.06.2005│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 54-5: 2002 │Sisteme de detectare şi de alarmă la incendiu. Partea 5: │ 01.04.2003 │30.06.2005││ ├────────────────────────────┤Detectoare de căldură. Detectoare punctuale ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 54-5: 2002/A1: 2003 │ │ 01.04.2003 │30.06.2005│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 54-7: 2002 │Sisteme de detectare şi de alarmă la incendiu. Partea 7: │ 01.04.2003 │01.08.2009││ ├────────────────────────────┤Detectoare de fum. Detectoare punctuale care utilizează ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 54-7: 2002/A1: 2003 │dispersia luminii, transmisia luminii sau ionizarea │ 01.04.2003 │30.06.2005││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 54-7: 2002/A2: 2007 │ │ 01.05.2007 │01.08.2009│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 54-10: 2002 │Sisteme de detectare şi de alarmă la incendiu. Partea 10: │ 01.09.2006 │01.09.2008││ ├────────────────────────────┤Detectoare de flacără. Detectoare punctuale ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 54-10: 2002/A1: 2006 │ │ 01.09.2006 │01.09.2008│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 54-11: 2002 │Sisteme de detectare şi de alarmă la incendiu. Partea 11: │ 01.09.2006 │01.09.2008││ ├────────────────────────────┤Declanşatoare manuale de alarmare ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 54-11: 2002/A1: 2006 │ │ 01.09.2006 │01.09.2008│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 54-12: 2003 │Sisteme de detectare şi de alarmă la incendiu. Partea 12: │ 01.10.2003 │31.12.2005││ │ │Detectoare de fum. Detectoare liniare care utilizează │ │ ││ │ │principiul transmisiei unui fascicul de unde optice │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 54-16: 2008 │Sisteme de detectare şi de alarmă la incendiu. Partea 16: │ 01.01.2009 │01.04.2011││ │ │Echipamente de control pentru alarmă vocală │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 54-17: 2006 │Sisteme de detectare şi de alarmă la incendiu. Partea 17: │ 01.10.2006 │01.12.2008││ ├────────────────────────────┤Izolatori de scurtcircuit ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 54-17: 2006/AC: 2007 │ │ 01.01.2009 │01.01.2009│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 54-18: 2006 │Sisteme de detectare şi de alarmă la incendiu. Partea 18: │ 01.10.2006 │01.12.2008││ ├────────────────────────────┤Dispozitive de intrare-ieşire ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 54-18: 2006/AC: 2007 │ │ 01.01.2008 │01.01.2008│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 54-20: 2006 │Sisteme de detectare şi de alarmă la incendiu. Partea 20: │ 01.04.2007 │01.07.2009││ ├────────────────────────────┤Detectoare de fum prin aspirare ├──────────────┼──────────┤│ │EN 54-20: 2006/AC: 2008***) │ │ 01.08.2009 │01.08.2009│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 54-21: 2006 │Sisteme de detectare şi de alarmă la incendiu. Partea 21: │ 01.03.2007 │01.06.2009││ │ │Dispozitiv de transmitere a alarmei de incendiu şi a │ │ ││ │ │semnalului de deranjament │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 54-24: 2008 │Sisteme de detectare şi de alarmă la incendiu. Partea 24: │ 01.01.2009 │01.04.2011││ │ │Componente ale sistemului de alarmare vocală. Difuzoare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 54-25: 2008 │Sisteme de detectare şi de alarmă la incendiu. Partea 25: │ 01.01.2009 │01.04.2011││ │ │Componente care folosesc undele radio │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 179: 2008 │Accesorii pentru construcţii. Dispozitive pentru ieşiri de │ 01.01.2009 │01.01.2010││ │ │urgenţă acţionate printr-un cârlig sau o placă de împingere. │ │ ││ │ │Cerinţe şi metode de încercare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 197-1: 2002 │Ciment. Partea 1: Compoziţie, specificaţii şi criterii de │ 01.04.2001 │01.04.2002││ ├────────────────────────────┤conformitate ale cimenturilor uzuale ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 197-1: 2002/A1: 2004 │ │ 01.02.2005 │01.02.2006││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 197-1: 2002/A3: 2007 │ │ 01.04.2008 │01.04.2009│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 197-4: 2004 │Ciment. Partea 4: Compoziţie, specificaţii şi criterii de │ 01.02.2005 │01.02.2006││ │ │conformitate pentru cimenturi de furnal cu rezistenţă iniţială │ │ ││ │ │mică │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 295-10: 2006 │Tuburi şi accesorii de gresie şi îmbinarea acestora la │ 01.01.2006 │01.01.2007││ │ │racorduri şi reţele de canalizare. Partea 10: Cerinţe de │ │ ││ │ │performanţă │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 413-1: 2004 │Ciment pentru zidărie. Partea 1: Compoziţie, specificaţii şi │ 01.12.2004 │01.12.2005││ │ │criterii de conformitate │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │EN 416-1: 2009***) │Tuburi radiante suspendate echipate cu un singur arzător │ 01.12.2009 │01.12.2010││ │ │care utilizează combustibili gazoşi, pentru alte utilizări decât │ │ ││ │ │cele casnice. Partea 1: Securitate │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 438-7: 2005 │Stratificate decorative de înaltă presiune (HPL). Plăci pe │ 01.11.2005 │01.11.2006││ │ │bază de răşini termorigide (denumite, uzual, stratificate). │ │ ││ │ │Partea 7: Panouri stratificate compacte şi compozite HPL │ │ ││ │ │pentru finisarea pereţilor şi tavanelor interioare şi exterioare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 442-1: 2000 │Radiatoare şi convectoare. Partea 1: Specificaţii şi condiţii │ 01.12.2004 │01.12.2005││ ├────────────────────────────┤tehnice ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 442-1: 2000/A1: 2004 │ │ 01.12.2004 │01.12.2005│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 450-1: 2006 + A1: │Cenuşă zburătoare pentru beton. Partea 1: Definiţii, condiţii │ 01.01.2009 │01.01.2010││ │2007 │şi criterii de conformitate │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 459-1: 2003 │Var pentru construcţii. Partea 1: Definiţii, caracteristici şi │ 01.08.2002 │01.08.2003││ │ │criterii de conformitate │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 490: 2005 │Ţigle şi accesorii de beton pentru învelitori de acoperiş şi │ 01.09.2005 │01.06.2007││ ├────────────────────────────┤placări de pereţi. Specificaţii de produse ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 490: 2005/A1: 2006 │ │ 01.01.2009 │01.01.2009│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 492: 2005 │Plăci de fibrociment de tip ardezie şi accesorii. Specificaţie │ 01.01.2006 │01.01.2007││ ├────────────────────────────┤de produs şi metode de încercare ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 492: 2005/A1: 2006 │ │ 01.01.2006 │01.01.2007││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 492: 2005/A2: 2007 │ │ 01.07.2007 │01.07.2008│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 494+A3: 2007 │Plăci profilate de fibrociment şi accesorii. Specificaţii de │ 01.01.2008 │01.01.2009││ │ │produs şi metode de încercare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 516: 2006 │Accesorii prefabricate pentru acoperiş. Instalaţii pentru │ 01.11.2006 │01.11.2007││ │ │acces pe acoperiş. Pasarele, podine şi trepte │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 517: 2006 │Accesorii prefabricate pentru acoperiş. Cârlige de siguranţă │ 01.12.2006 │01.12.2007│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 520: 2005 │Plăci de gips-carton. Definiţii, specificaţii şi metode de │ 01.09.2005 │01.03.2007││ │ │încercări │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 523: 2004 │Teci de bandă de oţel pentru cabluri de precomprimare. │ 01.06.2004 │01.06.2005││ │ │Terminologie, condiţii, control de calitate │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 534: 2006 │Foi bitumate ondulate. Specificaţii de produse şi metode de │ 01.04.2007 │01.04.2008││ │ │încercări │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 544: 2006 │Şindrile bituminoase cu armături minerale şi/sau sintetice. │ 01.10.2006 │01.10.2007││ │ │Specificaţie de produs şi metode de încercare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 572-9: 2004 │Sticlă pentru construcţii. Produse de bază. Sticla silico- │ 01.09.2005 │01.09.2006││ │ │calco-sodică. Partea 9: Evaluarea conformităţii/Standard de │ │ ││ │ │produs │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 588-2: 2002 │Tuburi de fibro-ciment pentru racorduri şi reţele de │ 01.10.2002 │01.10.2003││ │ │canalizare. Partea 2: Cămine de vizitare şi cămine de │ │ ││ │ │inspecţie │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 671-1: 2002 │Sisteme fixe de luptă împotriva incendiilor. Sisteme echipate │ 01.02.2002 │01.04.2004││ ├────────────────────────────┤cu furtun. Partea 1: Hidranţi interiori echipaţi cu furtunuri ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 671-1: 2002/AC: 2003 │semirigide │ 01.01.2007 │01.01.2007│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 671-2: 2002 │Sisteme fixe de luptă împotriva incendiilor. Partea 2: Hidranţi │ 01.02.2002 │01.04.2004││ ├────────────────────────────┤interiori echipaţi cu furtunuri plate ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 671-2: 2002/A1: 2004 │ │ 01.03.2007 │01.03.2008│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 681-1: 2002 │Garnituri de etanşare de cauciuc. Cerinţe de material pentru │ 01.01.2003 │01.01.2009││ ├────────────────────────────┤garnituri de etanşare a îmbinărilor de ţevi utilizate în domeniul ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 681-1: 2002/A1: 2002 │apei şi canalizării. Partea 1: Cauciuc vulcanizat │ 01.01.2003 │01.01.2004││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 681-1: 2002/A2: 2003 │ │ 01.01.2003 │01.01.2004││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 681-1: 2002/A3: 2006 │ │ 01.01.2008 │01.01.2009│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 681-2: 2002 │Garnituri de etanşare de cauciuc. Cerinţe de material pentru │ 01.01.2003 │01.01.2004││ ├────────────────────────────┤garnituri de etanşare a îmbinărilor de ţevi utilizate în domeniul ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 681-2: 2002/A1: 2003 │apei şi canalizării. Partea 2: Elastomeri termoplastici │ 01.01.2003 │01.01.2004│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 681-3: 2002 │Garnituri de etanşare de cauciuc. Cerinţe de material pentru │ 01.01.2003 │01.01.2004││ ├────────────────────────────┤garnituri de etanşare a îmbinărilor de ţevi utilizate în domeniul ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 681-3: 2002/A1: 2003 │apei şi canalizării. Partea 3: Materiale celulare de cauciuc │ 01.01.2003 │01.01.2004││ │ │vulcanizat │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 681-4: 2002 │Garnituri de etanşare de cauciuc. Cerinţe de material pentru │ 01.01.2003 │01.01.2004││ ├────────────────────────────┤garnituri de etanşare a îmbinărilor de ţevi utilizate în ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 681-4: 2002/A1: 2003 │domeniul apei şi canalizării. Partea 4: Garnituri de etanşare │ 01.01.2003 │01.01.2004││ │ │de poliuretan turnat │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 682: 2002 │Garnituri de etanşare de cauciuc. Condiţii tehnice ale │ 01.10.2002 │01.12.2003││ │ │materialelor pentru garnituri de etanşare utilizate la │ │ ││ │ │etanşarea conductelor de canalizare şi a racordurilor prin │ │ ││ │ │care se transportă gaze şi hidrocarburi fluide │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 771-1: 2003 │Specificaţii ale elementelor pentru zidărie. Partea 1: │ 01.04.2005 │01.04.2006││ ├────────────────────────────┤Elemente pentru zidărie de argilă arsă ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 771-1: 2003/A1: 2005 │ │ 01.04.2005 │01.04.2006│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 771-2: 2003 │Specificaţii ale elementelor pentru zidărie. Partea 2: │ 01.04.2005 │01.04.2006││ ├────────────────────────────┤Elemente pentru zidărie de silico-calcar ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 771-2: 2003/A1: 2005 │ │ 01.04.2005 │01.04.2006│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 771-3: 2004 │Specificaţii ale elementelor pentru zidărie. Partea 3: │ 01.04.2005 │01.04.2006││ ├────────────────────────────┤Elemente pentru zidărie de beton cu agregate (agregate ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 771-3: 2004/A1: 2005 │grele şi uşoare) │ 01.04.2005 │01.04.2006│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 771-4: 2004 │Specificaţii ale elementelor pentru zidărie. Partea 4: │ 01.04.2005 │01.04.2006││ ├────────────────────────────┤Elemente pentru zidărie de beton celular autoclavizat ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 771-4: 2004/A1: 2005 │ │ 01.04.2005 │01.04.2006│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 771-5: 2004 │Specificaţii ale elementelor pentru zidărie. Partea 5: │ 01.04.2005 │01.04.2006││ ├────────────────────────────┤Elemente pentru zidărie de piatră artificială ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 771-5: 2004/A1: 2005 │ │ 01.04.2005 │01.04.2006│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 771-6: 2006 │Specificaţii ale elementelor pentru zidărie. Partea 6: │ 01.08.2006 │01.08.2007││ │ │Elemente pentru zidărie de piatră naturală │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │EN 777-1: 2009***) │Tuburi radiante suspendate echipate cu mai multe arzătoare │ 01.11.2009 │01.11.2010││ │ │care utilizează combustibili gazoşi, pentru alte utilizări decât │ │ ││ │ │cele casnice. Partea 1: Sistem D - Securitate │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │EN 777-2: 2009***) │Tuburi radiante suspendate echipate cu mai multe arzătoare │ 01.11.2009 │01.11.2010││ │ │care utilizează combustibili gazoşi, pentru alte utilizări decât │ │ ││ │ │cele casnice. Partea 1: Sistem E - Securitate │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │EN 777-3: 2009***) │Tuburi radiante suspendate echipate cu mai multe arzătoare │ 01.11.2009 │01.11.2010││ │ │care utilizează combustibili gazoşi, pentru alte utilizări decât │ │ ││ │ │cele casnice. Partea 1: Sistem F - Securitate │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │EN 777-4: 2009***) │Tuburi radiante suspendate echipate cu mai multe arzătoare │ 01.11.2009 │01.11.2010││ │ │care utilizează combustibili gazoşi, pentru alte utilizări decât │ │ ││ │ │cele casnice. Partea 1: Sistem H - Securitate │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 845-1: 2004+A1:2008 │Specificaţie a componentelor auxiliare pentru zidărie. Partea 1: │ 01.01.2009 │01.01.2010││ │ │Agrafe, bride de fixare, etriere-suport şi console │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 845-2: 2004 │Specificaţie a componentelor auxiliare pentru zidărie. Partea 2: │ 01.02.2004 │01.04.2006││ │ │Buiandrugi │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 845-3: 2004+A1:2008 │Specificaţie a componentelor auxiliare pentru zidărie. Partea 3: │ 01.01.2009 │01.01.2010││ │ │Plase de oţel pentru armarea îmbinărilor orizontale │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 858-1: 2002 │Separatoare de lichide uşoare (de exemplu, hidrocarburi). │ 01.09.2005 │01.09.2006││ ├────────────────────────────┤Partea 1: Principii pentru proiectare, performanţe şi ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 858-1: 2002/A1: 2005 │încercări, marcare şi controlul calităţii │ 01.09.2005 │01.09.2006│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 877: 2004 │Tuburi şi racorduri de fontă, asamblările lor şi accesorii │ 01.01.2008 │01.09.2009││ ├────────────────────────────┤destinate evacuării apelor din clădiri. Condiţii, metode de ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 877: 2004/A1: 2007 │încercare şi asigurarea calităţii │ 01.01.2008 │01.09.2009││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 877: 2004/A1: │ │ 01.01.2009 │01.01.2009││ │2007/AC: 2008 │ │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │EN 934-2: 2009***) │Aditivi pentru beton, mortar şi pastă. Partea 2: Aditivi pentru │ 01.03.2010 │01.03.2011││ │ │beton. Definiţii, condiţii, conformitate, marcare şi etichetare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 934-3: 2004 │Aditivi pentru beton, mortar şi pastă. Partea 3: Aditivi pentru │ 01.06.2005 │01.06.2006││ ├────────────────────────────┤mortar de zidărie. Definiţii, condiţii, conformitate, marcare şi ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 934-3: 2004/AC: 2005 │etichetare │ 01.06.2005 │01.06.2005│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 934-4: 2002 │Aditivi pentru beton, mortar şi pastă. Partea 4: Aditivi pentru │ 01.03.2010 │01.03.2011││ │ │paste pentru cabluri pretensionate. Definiţii, condiţii, │ │ ││ │ │conformitate, marcare şi etichetare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 934-5: 2007 │Aditivi pentru beton, mortar şi pastă. Partea 5: Aditivi pentru │ 01.01.2009 │01.01.2010││ │ │beton aplicat prin pulverizare. Definiţii, condiţii, conformitate, │ │ ││ │ │marcare şi etichetare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │EN 969:2009***) │Tuburi, racorduri şi accesorii de fontă ductilă şi asamblarea │ 01.01.2010 │01.01.2011││ │ │lor pentru conducte de gaz. Cerinţe şi metode de încercare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 997:2004 │Vase WC şi vase WC cu rezervor alăturat, cu sifon integrat │ 01.12.2004 │01.12.2006││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 997:2004/A1:2007 │ │ 01.01.2008 │01.01.2009│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 998-1:2004 │Specificaţie a mortarelor pentru zidărie. Partea 1: Mortare │ 01.02.2004 │01.02.2005││ ├────────────────────────────┤pentru tencuire şi gletuire ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 998-1:2004/AC:2006 │ │ 01.06.2006 │01.06.2006│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 998-2:2004 │Specificaţie a mortarelor pentru zidărie. Partea 2: Mortare │ 01.02.2004 │01.02.2005││ │ │pentru zidărie │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1036-2:2008 │Sticlă pentru construcţii - Oglinzi din geam peliculizat cu │ 01.01.2009 │01.01.2010││ │ │argint folosite în interior. Partea 2: Evaluarea │ │ ││ │ │conformităţii/Standard de produs │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1051-2:2007 │Sticlă pentru construcţii. Cărămizi de sticlă şi dale de sticlă. │ 01.01.2009 │01.01.2010││ │ │Partea 2: Evaluarea conformităţii/Standard de produs │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1057:2006 │Cupru şi aliaje de cupru. Ţevi rotunde fără sudură de cupru │ 01.03.2007 │01.03.2009││ │ │pentru apă şi gaz utilizate la instalaţii sanitare şi de încălzire │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1096-4:2004 │Sticlă pentru construcţii. Geam peliculizat. Partea 4: │ 01.09.2005 │01.09.2006││ │ │Evaluarea conformităţii/Standard de produs │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1123-1:2002 │Tuburi şi racorduri de tub pentru reţele de canalizare de oţel │ 01.06.2005 │01.06.2006││ ├────────────────────────────┤galvanizat la cald, sudate longitudinal, cu mufă şi capăt ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 1123-1:2002/A1:2005 │drept. Partea 1: Cerinţe, încercări, control de calitate │ 01.06.2005 │01.06.2006│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1124-1:2002 │Tuburi şi racorduri de tub pentru reţele de canalizare de oţel │ 01.06.2005 │01.06.2006││ ├────────────────────────────┤inoxidabil, sudate longitudinal, cu mufă şi capăt drept. ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 1124-1:2002/A1:2005 │Partea 1: Cerinţe, încercări, control de calitate │ 01.06.2005 │01.06.2006│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1125:2008 │Accesorii pentru clădiri. Dispozitive de ieşire antipanică │ 01.01.2009 │01.01.2010││ │ │acţionate printr-o bară orizontală. Cerinţe şi metode de │ │ ││ │ │încercare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1154:2001 │Accesorii pentru construcţii. Dispozitiv cu închidere │ 01.10.2003 │01.10.2004││ ├────────────────────────────┤automată pentru uşi. Condiţii şi metode de încercare. ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 1154:2001/A1:2003 │ │ 01.10.2003 │01.10.2004│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1155:2001 │Accesorii pentru construcţii. Dispozitive de oprire │ 01.10.2003 │01.10.2004││ ├────────────────────────────┤electromagnetică pentru uşi batante. Condiţii şi metode de ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 1155:2001/A1:2003 │încercare │ 01.10.2003 │01.10.2004│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1158:2001 │Accesorii pentru construcţii. Dispozitive de coordonare a │ 01.10.2003 │01.10.2004││ ├────────────────────────────┤canatelor. Condiţii şi metode de încercare ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 1158:2001/A1:2003 │ │ 01.10.2003 │01.10.2004││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 1158:2001/A1: │ │ 01.06.2006 │01.06.2006││ │2003/AC:2006 │ │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1168:2005+A1:2008 │Produse prefabricate de beton. Fâşii cu goluri │ 01.12.2009 │01.12.2010│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1279-5:2005+A1:2008 │Sticlă pentru construcţii. Elemente de vitraje izolante. Partea 5: │ 01.09.2009 │01.09.2010││ │ │Evaluarea conformităţii │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1304:2005 │Ţigle şi accesorii de argilă arsă. Definiţii şi specificaţii de │ 01.02.2006 │01.02.2007││ │ │produse │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1317-5:2007+A1:2008 │Dispozitive de protecţie la drumuri. Partea 5: Cerinţe pentru │ 01.04.2009 │01.01.2011││ │ │produse şi evaluarea conformităţii pentru parapete de siguranţă │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1337-3:2005 │Aparate de reazem pentru structuri. Partea 3: Aparate de │ 01.01.2006 │01.01.2007││ │ │reazem din elastomeri │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1337-4:2004 │Aparate de reazem pentru structuri. Partea 4: Aparate de │ 01.02.2005 │01.02.2006││ ├────────────────────────────┤reazem cu rulouri ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 1337-4:2004/AC:2007 │ │ 01.01.2008 │01.01.2008│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1337-5:2005 │Aparate de reazem pentru structuri. Partea 5: Aparate de │ 01.01.2006 │01.01.2007││ │ │reazem tip oală │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1337-6:2004 │Aparate de reazem pentru structuri. Partea 6: Aparate de │ 01.02.2005 │01.02.2006││ │ │reazem cu balansiere │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1337-7:2004 │Aparate de reazem pentru structuri. Partea 7: Aparate de │ 01.12.2004 │01.06.2005││ │ │reazem sferice şi cilindrice din PTFE │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1337-8:2007 │Aparate de reazem pentru structuri. Partea 7: Aparate de │ 01.01.2009 │01.01.2010││ │ │reazem de ghidare şi aparate de reazem blocate │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1338:2004 │Pavele de beton. Condiţii şi metode de încercări │ 01.03.2004 │01.03.2005││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 1338:2004/AC:2006 │ │ 01.01.2007 │01.01.2007│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1339:2004 │Dale de beton. Condiţii şi metode de încercări │ 01.03.2004 │01.03.2005││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 1339:2004/AC:2006 │ │ 01.01.2007 │01.01.2007│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1340:2004 │Elemente de borduri de beton. Condiţii şi metode de │ 01.02.2004 │01.02.2005││ ├────────────────────────────┤încercări ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 1340:2004/AC:2006 │ │ 01.01.2007 │01.01.2007│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1341:2002 │Dale de piatră naturală pentru pavări exterioare. Condiţii şi │ 01.10.2002 │01.10.2003││ │ │metode de încercare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1342:2002 │Pavele de piatră naturală pentru pavări exterioare. Condiţii │ 01.10.2002 │01.10.2003││ │ │şi metode de încercare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1343:2002 │Borduri de piatră naturală pentru pavări exterioare. Condiţii │ 01.10.2002 │01.10.2003││ │ │şi metode de încercare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1344:2003 │Pavele de argilă arsă. Condiţii şi metode de încercare │ 01.01.2003 │01.01.2004│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│
- │SR EN 1423:1999 │Produse pentru marcare rutieră. Produse de pulverizare. Microbile │ 01.05.2004 │01.05.2005││ ├────────────────────────────┤de sticlă, granule antiderapante şi amestecul celor două componente ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 1423:1999/A1:2004 │ │ 01.05.2004 │01.05.2004│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│100.│SR EN 1433:2003 │Canale de evacuare a apelor uzate din zone circulabile │ 01.08.2003 │01.08.2004││ ├────────────────────────────┤utilizate de pietoni şi vehicule. Clasificare, cerinţe pentru ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 1433:2003/A1:2006 │proiectare şi încercare, marcare şi evaluarea conformităţii │ 01.01.2006 │01.01.2006│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│101.│SR EN 1457:1999 │Coşuri de fum. Canale interioare de argilă/ceramice. Condiţii │ 01.08.2003 │01.08.2004││ ├────────────────────────────┤şi metode de încercare ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 1457:1999/A1:2002 │ │ 01.08.2003 │01.08.2004││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 1457:1999/AC:2006 │ │ 01.01.2007 │01.01.2007││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 1457:1999/A1: │ │ 01.01.2008 │01.01.2008││ │2002/AC:2007 │ │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│102.│SR EN 1463-1:2009***) │Produse pentru marcare rutieră. Butoane │ 01.01.2010 │01.01.2011││ │ │retroreflectorizante. Partea 1: Condiţii iniţiale de performanţă │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│103.│SR EN 1469:2005 │Produse de piatră naturală. Plăci pentru pereţi. Condiţii │ 01.07.2005 │01.07.2006│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│104.│SR EN 1504-2:2005 │Produse şi sisteme pentru protecţia şi repararea structurilor de │ 01.09.2005 │01.01.2009││ │ │beton. Definiţii, condiţii, control de calitate şi evaluarea │ │ ││ │ │conformităţii. Partea 2: Sisteme de protecţie de suprafaţă pentru │ │ ││ │ │beton │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│105.│SR EN 1504-3:2006 │Produse şi sisteme pentru protecţia şi repararea structurilor │ 01.10.2006 │01.01.2009││ │ │de beton. Definiţii, condiţii, controlul calităţii şi evaluarea │ │ ││ │ │conformităţii. Partea 3: Reparaţie structurală şi nestructurală │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│106.│SR EN 1504-4:2005 │Produse şi sisteme pentru protecţia şi repararea structurilor │ 01.09.2005 │01.01.2009││ │ │de beton. Definiţii, condiţii, controlul calităţii şi evaluarea │ │ ││ │ │conformităţii. Partea 4: Lipire structurală │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│107.│SR EN 1504-5:2005 │Produse şi sisteme pentru protecţia şi repararea structurilor │ 01.10.2005 │01.01.2009││ │ │de beton. Definiţii, condiţii, controlul calităţii şi evaluarea │ │ ││ │ │conformităţii. Partea 5: Produse de injecţie în beton │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│108.│SR EN 1504-6:2007 │Produse şi sisteme pentru protecţia şi repararea structurilor │ 01.06.2007 │01.01.2009││ │ │de beton. Definiţii, condiţii, controlul calităţii şi evaluarea │ │ ││ │ │conformităţii. Partea 6: Ancorarea armăturii │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│109.│SR EN 1504-7:2007 │Produse şi sisteme pentru protecţia şi repararea structurilor │ 01.06.2007 │01.01.2009││ │ │de beton. Definiţii, condiţii, controlul calităţii şi evaluarea │ │ ││ │ │conformităţii. Partea 7: Protecţia armăturii împotriva coroziunii │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│110.│SR EN 1520:2003 │Elemente prefabricate armate de beton cu agregate uşoare │ 01.09.2003 │01.09.2004││ ├────────────────────────────┤cu structură deschisă ├──────────────┼──────────┤│ │EN 1520:2002/AC:2003***) │ │ 01.08.2009 │01.08.2009│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│111.│SR EN 1748-1-2:2004 │Sticlă pentru construcţii. Produse de bază speciale. Sticlă │ 01.09.2005 │01.09.2006││ │ │borosilicatică. Partea 1-2: Evaluarea conformităţii/Standard de │ │ ││ │ │produs │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│112.│SR EN 1748-2-2:2004 │Sticlă pentru construcţii. Produse de bază speciale - Vitroceram. │ 01.09.2005 │01.09.2006││ │ │Partea 2-2: Evaluarea conformităţii/Standard de produs │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│113.│SR EN 1806:2007 │Coşuri de fum. Blocuri speciale de argilă/ceramică pentru │ 01.05.2007 │01.05.2008││ │ │realizarea coşurilor de fum. Condiţii şi metode de încercare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│114.│SR EN 1825-1:2005 │Separatoare de grăsimi. Partea 1: Principii pentru proiectare, │ 01.09.2005 │01.09.2006││ ├────────────────────────────┤performanţe şi încercări, marcare şi controlul calităţii ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 1825-1:2005/AC:2006 │ │ 01.01.2007 │01.01.2007│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│115.│SR EN 1856-1:2004 │Coşuri de fum. Condiţii pentru coşuri de fum metalice. │ 01.04.2004 │01.04.2005││ ├────────────────────────────┤Partea 1: Componente ale sistemelor coşurilor de fum ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 1856-1:2004/A1:2006 │ │ 01.03.2007 │01.03.2008│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│116.│SR EN 1856-2:2004 │Coşuri de fum. Condiţii pentru coşuri de fum metalice. │ 01.05.2005 │01.11.2007││ │ │Partea 2: Tubulaturi şi elemente de racordare metalice │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│117.│SR EN 1857:2004 +A1:2008 │Coşuri de fum. Componente. Canale interioare de beton │ 01.01.2009 │01.01.2010│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│118.│SR EN 1858:2004 │Coşuri de fum. Componente. Blocuri canal de beton cu │ 01.09.2009 │01.09.2010││ │ │pereţi simpli sau cu mai mulţi pereţi │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│119.│SR EN 1863-2:2004 │Sticlă pentru construcţii. Geam de sticlă silico-calco-sodică │ 01.09.2005 │01.09.2006││ │ │călit termic. Partea 2: Evaluarea conformităţii/Standard de │ │ ││ │ │produs │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│120.│SR EN 1873:2006 │Accesorii prefabricate pentru acoperiş. Luminatoare de plafon de │ 01.10.2006 │01.10.2009││ │ │material plastic. Specificaţie de produs şi metode de încercare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│121.│SR EN 1916:2003 │Tuburi şi accesorii din beton simplu, beton slab armat şi │ 01.08.2003 │23.11.2004││ ├────────────────────────────┤beton armat ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 1916:2003/AC:2007 │ │ 01.01.2009 │01.01.2009│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│122.│SR EN 1917:2003 │Cămine de vizitare şi cămine de racord din beton simplu, │ 01.08.2003 │23.11.2004││ ├────────────────────────────┤beton slab armat şi beton armat ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 1917:2003/AC:2007 │ │ 01.01.2009 │01.01.2009│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│123.│SR EN 1935:2003 │Accesorii pentru construcţii. Balama cu ax simplu. Cerinţe │ 01.10.2002 │01.12.2003││ ├────────────────────────────┤şi metode de încercare ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 1935:2003/AC:2004 │ │ 01.01.2007 │01.01.2007│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│124.│SR EN 10025-1:2005 │Produse laminate la cald din oţeluri pentru construcţii. │ 01.09.2005 │01.09.2006││ │ │Partea 1: Condiţii tehnice generale de livrare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│125.│EN 10088-4:2009***) │Oţeluri inoxidabile. Partea 4: Condiţii tehnice de livrare │ 01.02.2010 │01.02.2011││ │ │pentru table/table groase şi benzi din oţeluri rezistente la │ │ ││ │ │coroziune pentru utilizări la construcţii │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│126.│EN 10088-5:2009***) │Oţeluri inoxidabile. Partea 5: Condiţii tehnice de livrare │ 01.01.2010 │01.01.2011││ │ │pentru bare, sârme laminate, sârme trase, profile şi produse │ │ ││ │ │formate la rece din oţeluri rezistente la coroziune pentru │ │ ││ │ │utilizări la construcţii │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│127.│SR EN 10210-1:2006 │Profile cave finisate la cald pentru construcţii, din oţeluri de │ 01.02.2007 │01.02.2008││ │ │construcţie nealiate şi cu granulaţie fină. Partea 1: Condiţii │ │ ││ │ │tehnice de livrare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│128.│SR EN 10219-1:2006 │Profile cave deformate la rece pentru construcţii, din oţeluri │ 01.02.2007 │01.02.2008││ │ │de construcţie nealiate şi cu granulaţie fină. Partea 1: │ │ ││ │ │Condiţii tehnice de livrare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│129.│SR EN 10224:2003 │Ţevi şi racorduri de oţel nealiat pentru transportul lichidelor │ 01.04.2006 │01.04.2007││ ├────────────────────────────┤apoase, inclusiv apa potabilă. Condiţii tehnice de livrare ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 10224:2003/A1:2005 │Ţevi şi racorduri de oţel nealiat pentru transportul apei şi al │ 01.04.2006 │01.04.2007││ │ │altor lichide apoase. Condiţii tehnice de livrare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│130.│SR EN 10311:2005 │Asamblări pentru racordarea ţevilor de oţel şi racorduri │ 01.03.2006 │01.03.2007││ │ │pentru transportul lichidelor apoase, inclusiv al apei potabile │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│131.│SR EN 10312:2003 │Ţevi de oţel inoxidabil sudate pentru transportul lichidelor │ 01.04.2006 │01.04.2007││ ├────────────────────────────┤apoase, inclusiv al apei potabile. Condiţii tehnice de livrare ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 10312:2003/A1:2005 │ │ 01.04.2006 │01.04.2007│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│132.│EN 10343:2009***) │Oţeluri pentru utilizări în construcţii │ 01.01.2010 │01.01.2011│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│133.│SR EN 12004:2008 │Adezivi pentru plăci ceramice. Definiţii şi specificaţii │ 01.06.2008 │01.06.2010│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│134.│SR EN 12050-1:2002 │Staţii de pompare a apelor uzate pentru clădiri şi terenuri. │ 01.11.2001 │01.11.2002││ │ │Principii de construcţie şi încercare. Partea 1: Staţii de │ │ ││ │ │pompare pentru ape uzate cu materii fecale │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│135.│SR EN 12050-2:2002 │Staţii de pompare a apelor uzate pentru clădiri şi terenuri. │ 01.10.2001 │01.10.2002││ │ │Principii de construcţie şi încercare. Partea 2: Staţii de │ │ ││ │ │pompare pentru ape uzate fără materii fecale │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│136.│SR EN 12050-3:2002 │Staţii de pompare a apelor uzate pentru clădiri şi terenuri. │ 01.10.2001 │01.10.2002││ │ │Principii de construcţie şi încercare. Partea 3: Staţii de pompare │ │ ││ │ │cu aplicare limitată pentru ape uzate cu materii fecale │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│137.│SR EN 12050-4:2002 │Staţii de pompare a apelor uzate pentru clădiri şi terenuri. │ 01.10.2001 │01.10.2002││ │ │Principii de construcţie şi încercare. Partea 4: Robinet de │ │ ││ │ │reţinere pentru ape uzate cu materii fecale şi fără materii fecale │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│138.│SR EN 12057:2005 │Produse de piatră naturală. Plăci modulare. Condiţii │ 01.09.2005 │01.09.2006│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│139.│SR EN 12058:2005 │Produse de piatră naturală. Plăci pentru pardoseli şi scări. │ 01.09.2005 │01.09.2006││ │ │Condiţii │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│140.│SR EN 12094-1:2004 │Sisteme fixe de luptă împotriva incendiilor. Componente pentru │ 01.02.2004 │01.05.2006││ │ │sisteme de stingere cu gaz. Partea 1: Cerinţe şi metode de │ │ ││ │ │încercare pentru dispozitive electrice automate de comandă şi │ │ ││ │ │temporizare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│141.│SR EN 12094-2:2004 │Sisteme fixe de luptă împotriva incendiilor. Componente pentru │ 01.02.2004 │01.05.2006││ │ │sisteme de stingere cu gaz. Partea 2: Cerinţe şi metode de încercare│ │ ││ │ │pentru dispozitive neelectrice automate de comandă şi temporizare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│142.│SR EN 12094-3:2004 │Sisteme fixe de luptă împotriva incendiilor. Componente │ 01.01.2004 │01.09.2005││ │ │pentru sisteme de stingere cu gaz. Partea 3: Cerinţe şi │ │ ││ │ │metode de încercare pentru dispozitive manuale de │ │ ││ │ │declanşare şi de oprire │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│143.│SR EN 12094-4:2004 │Sisteme fixe de luptă împotriva incendiilor. Componente pentru │ 01.05.2005 │01.08.2007││ │ │sisteme de stingere cu gaz. Partea 4: Cerinţe şi metode de │ │ ││ │ │încercare pentru ansambluri de supape şi declanşatoarele lor │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│144.│SR EN 12094-5:2006 │Sisteme fixe de luptă împotriva incendiilor. Componente pentru │ 01.02.2007 │01.05.2009││ │ │sisteme de stingere cu gaz. Partea 5: Condiţii şi metode de │ │ ││ │ │încercare pentru distribuitoare de înaltă şi joasă presiune şi │ │ ││ │ │declanşarea lor │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│145.│SR EN 12094-6:2006 │Sisteme fixe de luptă împotriva incendiilor. Componente pentru │ 01.02.2007 │01.05.2009││ │ │sisteme de stingere cu gaz. Partea 6: Condiţii şi metode de │ │ ││ │ │încercare pentru dispozitivele neelectrice de scoatere din │ │ ││ │ │funcţiune │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│146.│SR EN 12094-7:2002 │Sisteme fixe de luptă împotriva incendiilor. Componente │ 01.10.2001 │01.04.2004││ ├────────────────────────────┤pentru sisteme de stingere cu gaz. Partea 7: Condiţii şi ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 12094-7:2002/A1:2005 │metode de încercare pentru duzele sistemelor cu CO2 │ 01.11.2005 │01.11.2006│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│147.│SR EN 12094-8:2006 │Sisteme fixe de luptă împotriva incendiilor. Componente │ 01.02.2007 │01.05.2009││ │ │pentru sisteme de stingere cu gaz. Partea 8: Condiţii şi │ │ ││ │ │metode de încercare pentru racorduri │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│148.│SR EN 12094-9:2004 │Sisteme fixe de luptă împotriva incendiilor. Componente │ 01.01.2004 │01.09.2005││ │ │pentru sisteme de stingere cu gaz. Partea 9: Cerinţe şi │ │ ││ │ │metode de încercare pentru detectoare speciale de incendiu │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│149.│SR EN 12094-10:2004 │Sisteme fixe de luptă împotriva incendiilor. Componente │ 01.02.2004 │01.05.2006││ │ │pentru sisteme de stingere cu gaz. Partea 10: Cerinţe şi │ │ ││ │ │metode de încercare pentru manometre şi presostate │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│150.│SR EN 12094-11:2004 │Sisteme fixe de luptă împotriva incendiilor. Componente │ 01.01.2004 │01.09.2005││ │ │pentru sisteme de stingere cu gaz. Partea 11: Cerinţe şi │ │ ││ │ │metode de încercare pentru dispozitive mecanice de │ │ ││ │ │cântărire │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│151.│SR EN 12094-12:2004 │Sisteme fixe de luptă împotriva incendiilor. Componente │ 01.01.2004 │01.09.2005││ │ │pentru sisteme de stingere cu gaz. Partea 12: Cerinţe şi │ │ ││ │ │metode de încercare pentru dispozitive de alarmare │ │ ││ │ │pneumatice │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│152.│SR EN 12094-13:2002 │Sisteme fixe de luptă împotriva incendiilor. Componente │ 01.01.2002 │01.04.2004││ │ │pentru sisteme de stingere cu gaz. Partea 13: Condiţii şi │ │ ││ │ │metode de încercare pentru clapete antiretur │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│153.│SR EN 12101-1:2006 │Sisteme pentru controlul fumului şi al gazelor fierbinţi. Partea 1: │ 01.06.2006 │01.09.2008││ ├────────────────────────────┤Specificaţie pentru barierele de fum ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 12101-1:2006/A1:2006 │Sisteme pentru controlul fumului şi al gazelor fierbinţi. Partea 1: │ 01.12.2006 │01.09.2008││ │ │Cerinţe relative la ecranele de oprire a fumului │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│154.│SR EN 12101-2:2004 │Sisteme pentru controlul fumului şi al gazelor fierbinţi. Partea 2: │ 01.04.2004 │01.09.2006││ │ │Specificaţii pentru ventilatoare de evacuare naturală a │ │ ││ │ │fumului şi gazelor fierbinţi │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│155.│SR EN 12101-3:2003 │Sisteme pentru controlul fumului şi al gazelor fierbinţi. Partea 3: │ 01.04.2004 │01.04.2005││ ├────────────────────────────┤Specificaţii pentru ventilatoare de evacuare a căldurii şi a ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 12101-3: 2003/AC:2005 │fumului │ 01.01.2006 │01.01.2006│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│156.│SR EN 12101-6:2005 │Sisteme pentru controlul fumului şi al gazelor fierbinţi. Partea 6: │ 01.04.2006 │01.04.2007││ ├────────────────────────────┤Specificaţii pentru sisteme cu presiune diferenţială - Kituri ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 12101-6: │ │ 01.01.2007 │01.01.2007││ │2005/AC:2007 │ │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│157.│SR EN 12101-10:2006 │Sisteme pentru controlul fumului şi al gazelor fierbinţi. │ 01.10.2006 │01.05.2012││ ├────────────────────────────┤Partea 10: Echipament de alimentare cu energie ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 12101-10: 2006/AC:2007│ │ 01.01.2008 │01.01.2008│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│158.│SR EN 12150-2:2004 │Sticlă pentru construcţii. Geam de securitate de sticlă silico- │ 01.09.2005 │01.09.2006││ │ │calco-sodică securizat termic. Partea 2: Evaluarea │ │ ││ │ │conformităţii/Standard de produs │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│159.│SR EN 12209:2004 │Feronerie pentru clădiri. Broaşte îngropate şi aplicate şi │ 01.12.2004 │01.06.2006││ ├────────────────────────────┤plăci-opritor, acţionate mecanic. Cerinţe şi metode de ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 12209:2004/AC:2006 │încercare │ 01.06.2006 │01.06.2006│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│160.│SR EN 12259-1+A1:2002 │Sisteme fixe de luptă împotriva incendiilor. Componente │ 01.04.2002 │01.09.2005││ ├────────────────────────────┤pentru sisteme cu sprinklere şi cu apă pulverizată. Partea 1: ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 12259-1+A1: │Sprinklere │ 01.03.2005 │01.03.2006││ │2002/A2:2004 │ │ │ ││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 12259-1+A1: │ │ 01.11.2006 │01.11.2007││ │2002/A3:2006 │ │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│161.│SR EN 12259-2:2002 │Sisteme fixe de luptă împotriva incendiului. Componente │ 01.01.2002 │01.08.2007││ ├────────────────────────────┤pentru sisteme cu sprinklere şi cu apă pulverizată. Partea 2: ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 12259-2:2002/A1:2002 │Sistem de supape de alarmă apă-apă │ 01.01.2002 │01.08.2007││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 12259-2:2002/A2:2006 │ │ 01.09.2006 │01.08.2007││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 12259-2: 2002/AC:2003 │ │ 01.06.2005 │01.06.2005│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│162.│SR EN 12259-3:2002 │Sisteme fixe de luptă împotriva incendiilor. Componente │ 01.01.2002 │01.08.2007││ ├────────────────────────────┤pentru sisteme cu sprinklere şi cu apă pulverizată. Partea 3: ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 12259-3:2002/A1:2003 │Sisteme de supapă de alarmă apă-aer │ 01.01.2002 │01.08.2007││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 12259-3:2002/A2:2006 │ │ 01.09.2006 │01.08.2007│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│163.│SR EN 12259-4:2002 │Sisteme fixe de luptă împotriva incendiilor. Componente │ 01.01.2002 │01.04.2004││ ├────────────────────────────┤pentru sisteme cu sprinklere şi cu apă pulverizată. Partea 4: ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 12259-4:2002/A1:2003 │Dispozitive de alarmare cu motor hidraulic │ 01.01.2002 │01.04.2004│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│164.│SR EN 12259-5:2003 │Sisteme fixe de luptă împotriva incendiului. Componente │ 01.07.2003 │01.09.2005││ │ │pentru sisteme cu sprinklere şi cu apă pulverizată. Partea 5: │ │ ││ │ │Detectoare de curgere a apei │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│165.│SR EN 12271:2007 │Straturi bituminoase. Cerinţe │ 01.01.2008 │01.01.2011│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│166.│SR EN 12273:2008 │Straturi bituminoase turnate la rece. Cerinţe │ 01.01.2009 │01.01.2011│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│167.│SR EN 12285-2:2005 │Rezervoare de oţel executate în atelier. Partea 2: │ 01.01.2006 │01.01.2008││ │ │Rezervoare cilindrice orizontale cu pereţi simpli sau dubli │ │ ││ │ │pentru depozitarea deasupra solului a lichidelor inflamabile │ │ ││ │ │şi neinflamabile care poluează apa │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│168.│SR EN 12326-1:2004 │Produse de ardezie şi piatră pentru învelitori şi placări │ 01.05.2005 │01.05.2008││ │ │discontinue. Partea 1: Specificaţie de produs │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│169.│SR EN 12337-2:2004 │Sticlă pentru construcţii. Geam de sticlă silico-calco-sodică │ 01.09.2005 │01.09.2006││ │ │securizat chimic. Partea 2: Evaluarea conformităţii/Standard de │ │ ││ │ │produs │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│170.│SR EN 12352:2006 │Echipament pentru dirijarea traficului. Dispozitive luminoase │ 01.02.2007 │01.02.2008││ │ │de avertizare şi de securitate │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│171.│SR EN 12368:2006 │Echipament pentru dirijarea traficului. Semafoare │ 01.02.2007 │01.02.2008│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│172.│SR EN 12380:2003 │Supape de echilibrare a presiunii pentru sisteme interioare │ 01.10.2003 │01.10.2004││ │ │de canalizare. Cerinţe, metode de încercare şi evaluarea │ │ ││ │ │conformităţii │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│173.│SR EN 12416-1:2001 │Sisteme fixe de stingere a incendiilor. Sisteme de stingere │ 01.01.2002 │01.04.2004││ ├────────────────────────────┤cu pulbere. Partea 1: Cerinţe şi metode de încercare pentru ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 12416-1:2001/A1:2004 │elementele componente │ 01.06.2005 │01.06.2005│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│174.│SR EN 12416-2:2004 │Sisteme fixe de stingere a incendiilor. Sisteme de stingere │ 01.04.2002 │01.04.2004││ │ │cu pulbere. Partea 2: Proiectare, instalare şi întreţinere │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│175.│SR EN 12446:2004 │Coşuri de fum. Componente. Anvelope exterioare de beton │ 01.02.2004 │01.02.2005│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│176.│SR EN 12467:2006 │Plăci plane de fibrociment. Specificaţii de produse şi metode │ 01.01.2006 │01.01.2007││ ├────────────────────────────┤de încercare ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 12467:2006/A1:2006 │ │ 01.07.2007 │01.07.2008││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 12467:2006/A2:2007 │ │ 01.01.2006 │01.01.2007│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│177.│SR EN 12566-1:2002 │Staţii mici de epurare a apelor uzate până la 50 PTE. Partea 1: │ 01.12.2004 │01.12.2005││ ├────────────────────────────┤Fose septice prefabricate ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 12566-1:2002/A1:2004 │ │ 01.12.2004 │01.12.2005│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│178.│EN 12566-3+A1:2009***) │Staţii mici de epurare a apelor uzate până la 50 PTE. Partea 3: │ 01.11.2009 │01.11.2010││ │ │Staţii de epurare a apelor uzate menajere prefabricate şi/sau │ │ ││ │ │asamblate în situ │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│179.│SR EN 12566-4:2007 │Staţii mici de epurare a apelor uzate până la 50 PTE. Partea 4: │ 01.01.2009 │01.01.2010││ │ │Fose septice asamblate în situ din elemente prefabricate │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│180.│SR EN 12620:2003+A1:2008 │Agregate pentru beton │ 01.01.2009 │01.01.2010│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│181.│SR EN 12676-1:2002 │Sisteme antiorbire pentru drumuri. Partea 1: Performanţe şi │ 01.02.2004 │01.02.2006││ ├────────────────────────────┤caracteristici ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 12676-1:2002/A1:2004 │Sisteme rutiere antiorbire. Partea 1: Performanţe şi caracteristici │ 01.02.2004 │01.02.2006│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│182.│SR EN 12737:2004+A1:2007 │Produse prefabricate de beton. Plăci de pardoseală pentru │ 01.01.2009 │01.01.2010││ │ │adăposturi de animale │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│183.│SR EN 12764:2005+A1:2008 │Instalaţii sanitare. Specificaţii pentru băi cu sistem de │ 01.01.2009 │01.01.2010││ │ │barbotare a apei │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│184.│SR EN 12794:+A1:2007 │Produse prefabricate de beton. Piloţi de fundaţie │ 01.02.2008 │01.02.2009││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │EN 12794:2005+A1: │ │ 01.08.2009 │01.08.2009││ │2007/AC:2008***) │ │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│185.│SR EN 12809:2003 │Boilere de uz casnic cu combustibil solid. Putere de încălzire │ 01.07.2005 │01.07.2007││ ├────────────────────────────┤nominală până la 50 kW. Cerinţe şi metode de încercare ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 12809:2003/A1:2005 │ │ 01.07.2005 │01.07.2007││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 12809:2003/AC:2006 │ │ 01.01.2008 │01.01.2008││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 12809:2003/A1: │ │ 01.01.2008 │01.01.2008││ │2005/AC:2007 │ │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│186.│SR EN 12815:2003 │Aparate de gătit casnice cu combustibil solid. Cerinţe şi │ 01.07.2005 │01.07.2007││ ├────────────────────────────┤metode de încercare ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 12815:2003/A1:2005 │ │ 01.07.2005 │01.07.2007││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 12815:2003/AC:2006 │ │ 01.01.2007 │01.01.2007││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 12815:2003/A1: │ │ 01.01.2008 │01.01.2008││ │2005/AC:2007 │ │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│187.│SR EN 12839:2002 │Produse prefabricate de beton. Elemente pentru împrejmuiri │ 01.03.2002 │01.03.2003│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│188.│SR EN 12843:2005 │Produse prefabricate de beton. Stâlpi │ 01.09.2005 │01.09.2007│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│189.│SR EN 12859:2003 │Plăci de ipsos. Definiţii, condiţii şi metode de încercare │ 01.01.2009 │01.01.2010│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│190.│SR EN 12860:2003 │Lianţi-adezivi pe bază de ipsos pentru plăci de ipsos. │ 01.04.2002 │01.04.2003││ │ │Definiţii, caracteristici şi metode de încercare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│191.│SR EN 12878:2005 │Pigmenţi pentru colorarea materialelor de construcţie pe bază de │ 01.03.2006 │01.03.2007││ ├────────────────────────────┤ciment şi/sau var. Specificaţii şi metode de încercare ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 12878:2005/AC:2006 │ │ 01.01.2007 │01.01.2007│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│192.│SR EN 12899-1:2007 │Semnalizare rutieră verticală. Partea
- Panouri rutiere fixe │ 01.01.2009 │01.01.2013│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│193.│SR EN 12899-2:2007 │Semnalizare rutieră verticală. Partea
- Borne rutiere │ 01.01.2009 │01.01.2013││ │ │luminoase │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│194.│SR EN 12899-3:2007 │Semnalizare rutieră verticală. Partea
- Stâlpi de dirijare │ 01.01.2009 │01.01.2013││ │ │pentru balizajul permanent şi dispozitive reflectorizante │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│195.│SR EN 12951:2005 │Accesorii prefabricate pentru învelitoare de acoperiş. Scări de │ 01.09.2005 │01.09.2006││ │ │acoperiş fixate permanent. Specificaţie de produs şi metode de │ │ ││ │ │încercări │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│196.│SR EN 12966-1:2006 │Semnalizare rutieră verticală. Indicatoare rutiere cu mesaj │ 01.02.2006 │01.02.2007││ │ │variabil. Partea 1: Standard de produs │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│197.│SR EN 13024-2:2004 │Sticlă pentru construcţii. Geam de securitate borosilicatic │ 01.09.2005 │01.09.2006││ │ │securizat termic. Partea 2: Evaluarea conformităţii/standard de │ │ ││ │ │produs │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│198.│SR EN 13043:2003 │Agregate pentru amestecuri bituminoase şi pentru finisarea │ 01.07.2003 │01.06.2004││ ├────────────────────────────┤suprafeţelor, utilizate la construcţia şoselelor, a ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13043:2003/AC:2004 │aeroporturilor şi a altor zone cu trafic │ 01.06.2006 │01.06.2006│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│199.│SR EN 13055-1:2003 │Agregate uşoare. Partea 1: Agregate uşoare pentru betoane, mortare │ 01.03.2003 │01.06.2004││ │ │şi paste de ciment │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│200.│SR EN 13055-2:2004 │Agregate uşoare. Partea 2: Agregate uşoare pentru amestecuri │ 01.05.2005 │01.05.2006││ │ │hidrocarbonate, tratamente superficiale şi pentru straturi tratate │ │ ││ │ │şi netratate │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│201.│SR EN 13063-1+A1:2007 │Coşuri de fum. Sistem de coşuri de fum cu pereţi interiori de │ 01.05.2008 │01.05.2009││ │ │argilă arsă/ceramică. Partea 1: Condiţii şi metode de încercare │ │ ││ │ │corespunzătoare determinării rezistenţei la focul din coş │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│202.│SR EN 13063-2+A1:2007 │Coşuri de fum. Sistem de coşuri de fum cu pereţi interiori de │ 01.05.2008 │01.05.2009││ │ │argilă arsă/ceramică. Partea 2: Cerinţe şi metode de │ │ ││ │ │încercare în condiţii umede │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│203.│SR EN 13063-3:2007 │Coşuri de fum. Sistem de coşuri de fum cu pereţi interiori de │ 01.05.2008 │01.05.2009││ │ │argilă arsă/ceramică. Partea 3: Condiţii şi metode de │ │ ││ │ │încercare pentru canalele de aer ale sistemului de coşuri │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│204.│SR EN 13069:2006 │Coşuri de fum. Anvelope exterioare de argilă arsă/ceramice pentru │ 01.05.2006 │01.05.2007││ │ │sisteme de coşuri de fum. Condiţii şi metode de încercare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│205.│SR EN 13084-5:2005 │Coşuri independente. Partea 5: Materiale pentru canale │ 01.04.2006 │01.04.2007││ ├────────────────────────────┤interioare de argilă arsă. Specificaţie de produs ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13084-5: │ │ 01.01.2007 │01.01.2007││ │2005/AC:2006 │ │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│206.│SR EN 13084-7:2006 │Coşuri independente. Partea 7: Specificaţii de produs ale │ 01.08.2006 │01.08.2007││ ├────────────────────────────┤prefabricatelor cilindrice de oţel pentru coşuri de oţel cu ├──────────────┼──────────┤│ │EN 13084-7:2005/AC:2009***) │pereţi simpli şi canale interioare de oţel │ 01.08.2009 │01.08.2009│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│207.│SR EN 13101:2003 │Trepte pentru cămine de vizitare. Cerinţe, marcare, încercări │ 01.08.2003 │01.08.2004││ │ │şi evaluarea conformităţii │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│208.│SR EN 13108-1:2006 │Mixturi asfaltice. Specificaţii de material. Partea 1: Beton │ 01.03.2007 │01.03.2008││ ├────────────────────────────┤asfaltic ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13108-1: │ │ 01.01.2009 │01.01.2009││ │2006/AC:2008 │ │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│209.│SR EN 13108-2:2006 │Mixturi asfaltice. Specificaţii de material. Partea 2: Beton │ 01.03.2007 │01.03.2008││ ├────────────────────────────┤asfaltic pentru straturi foarte subţiri ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13108-2: │ │ 01.01.2009 │01.01.2009││ │2006/AC:2008 │ │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│210.│SR EN 13108-3:2006 │Mixturi asfaltice. Specificaţii de material. Partea 3: Beton │ 01.03.2007 │01.03.2008││ ├────────────────────────────┤asfaltic moale ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13108-3: │ │ 01.01.2009 │01.01.2009││ │2006/AC:2008 │ │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│211.│SR EN 13108-4:2006 │Mixturi asfaltice. Specificaţii de material. Partea 4: Mixtura tip │ 01.03.2007 │01.03.2008││ ├────────────────────────────┤HRA ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13108-4: │ │ 01.01.2009 │01.01.2009││ │2006/AC:2008 │ │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│212.│SR EN 13108-5:2006 │Mixturi asfaltice. Specificaţii de material. Partea 5: Beton │ 01.03.2007 │01.03.2008││ ├────────────────────────────┤asfaltic cu conţinut ridicat de mastic ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13108-5: │ │ 01.01.2009 │01.01.2009││ │2006/AC:2008 │ │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│213.│SR EN 13108-6:2006 │Mixturi asfaltice. Specificaţii de material. Partea 6: Asfalt │ 01.03.2007 │01.03.2008││ ├────────────────────────────┤turnat ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13108-6: │ │ 01.01.2009 │01.01.2009││ │2006/AC:2008 │ │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│214.│SR EN 13108-7:2006 │Mixturi asfaltice. Specificaţii de material. Partea 7: Beton │ 01.03.2007 │01.03.2008││ ├────────────────────────────┤asfaltic drenant ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13108-7: │ │ 01.01.2009 │01.01.2009││ │2006/AC:2008 │ │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│215.│SR EN 13139:2003 │Agregate pentru mortare │ 01.03.2003 │01.06.2004│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│216.│SR EN 13160-1:2003 │Sisteme de detectare a scurgerilor. Partea 1: Principii generale │ 01.03.2004 │01.03.2005│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│217.│EN 13162:2009***) │Produse termoizolante pentru clădiri. Produse fabricate din │ 01.09.2009 │01.09.2010││ │ │vată minerală (MW). Specificaţie │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│218.│EN 13163:2009***) │Produse termoizolante pentru clădiri. Produse fabricate din │ 01.09.2009 │01.09.2010││ │ │polistiren expandat (EPS). Specificaţie │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│219.│EN 13164:2009***) │Produse termoizolante pentru clădiri. Produse fabricate din │ 01.09.2009 │01.09.2010││ │ │spumă de polistiren extrudat (XPS). Specificaţie │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│220.│EN 13165:2009***) │Produse termoizolante pentru clădiri. Produse fabricate din │ 01.09.2009 │01.09.2010││ │ │spumă rigidă de poliuretan (PUR). Specificaţie │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│221.│EN 13166:2009***) │Produse termoizolante pentru clădiri. Produse fabricate din │ 01.09.2009 │01.09.2010││ │ │spumă fenolică (PF). Specificaţie │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│222.│EN 13167:2009***) │Produse termoizolante pentru clădiri. Produse fabricate din │ 01.09.2009 │01.09.2010││ │ │sticlă celulară (CG). Specificaţie │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│223.│EN 13168:2009***) │Produse termoizolante pentru clădiri. Produse fabricate din │ 01.09.2009 │01.09.2010││ │ │vată de lemn (WW). Specificaţie │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│224.│EN 13169:2009***) │Produse termoizolante pentru clădiri. Produse fabricate din │ 01.09.2009 │01.08.2010││ │ │perlit expandat (EPB). Specificaţie │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│225.│EN 13170:2009***) │Produse termoizolante pentru clădiri. Produse fabricate din │ 01.09.2009 │01.09.2009││ │ │plută expandată (ICB). Specificaţie │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│226.│EN 13171:2009***) │Produse termoizolante pentru clădiri. Produse fabricate din │ 01.09.2009 │01.09.2009││ │ │fibre de lemn (WF). Specificaţie │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│227.│SR EN 13224+A1:2007 │Produse prefabricate de beton. Elemente de planşeu cu nervuri │ 01.03.2008 │01.03.2009│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│228.│SR EN 13225:2005 │Produse prefabricate de beton. Elemente liniare de structură │ 01.09.2005 │01.09.2007││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13225:2005/AC:2007 │ │ 01.01.2008 │01.01.2008│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│229.│SR EN 13229:2003 │Aparate care includ focare deschise cu combustibili solizi. │ 01.07.2005 │01.07.2007││ ├────────────────────────────┤Cerinţe şi metode de încercare ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13229:2003/A1:2004 │ │ 01.06.2006 │01.06.2007││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13229:2003/A2:2005 │ │ 01.07.2005 │01.07.2007││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13229:2003/AC:2006 │ │ 01.07.2007 │01.07.2007││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13229:2003/A2: │ │ 01.01.2008 │01.01.2008││ │2005/AC:2008 │ │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│230.│SR EN 13240:2003 │Sobe cu combustibil solid. Cerinţe şi metode de încercare │ 01.07.2005 │01.07.2007││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13240:2003/A2:2005 │ │ 01.07.2005 │01.07.2007││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13240:2003/AC:2006 │ │ 01.01.2007 │01.01.2007││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13240:2003/A2: │ │ 01.01.2008 │01.01.2008││ │2005/AC:2007 │ │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│231.│SR EN 13241-1:2004 │Uşi pentru uz industrial, comercial şi pentru garaje. Standard │ 01.05.2004 │01.05.2005││ │ │de produs. Partea 1: Produse fără caracteristici de rezistenţă │ │ ││ │ │la foc sau protecţie la fum │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│232.│SR EN 13242:2003 +A1:2007 │Agregate din materiale nelegate sau legate hidraulic pentru │ 01.01.2009 │01.01.2010││ │ │utilizare în ingineria civilă şi în construcţii de drumuri │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│233.│SR EN 13249:2001 │Geotextile şi produse înrudite. Caracteristici impuse pentru │ 01.10.2001 │01.10.2002││ ├────────────────────────────┤utilizarea la construcţia de drumuri şi alte zone de circulaţie ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13249:2001/A1:2005 │(cu excepţia căilor ferate şi a straturilor de uzură) │ 01.11.2005 │01.11.2006│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│234.│SR EN 13250:2001 │Geotextile şi produse înrudite. Caracteristici impuse pentru │ 01.10.2001 │01.10.2002││ ├────────────────────────────┤utilizarea la construcţia de căi ferate ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13250:2001/A1:2005 │ │ 01.06.2006 │01.06.2007│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│235.│SR EN 13251:2001 │Geotextile şi produse înrudite. Caracteristici impuse pentru │ 01.10.2001 │01.10.2002││ ├────────────────────────────┤utilizarea în lucrările de terasamente, fundaţii şi structuri de ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13251:2001/A1:2005 │susţinere │ 01.06.2006 │01.06.2007│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│236.│SR EN 13252:2001 │Geotextile şi produse înrudite. Caracteristici impuse pentru │ 01.10.2001 │01.10.2002││ ├────────────────────────────┤a fi utilizate în sistemele de drenaj ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13252:2001/A1:2005 │ │ 01.06.2006 │01.06.2007│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│237.│SR EN 13253:2001 │Geotextile şi produse înrudite. Caracteristici impuse pentru │ 01.10.2001 │01.10.2002││ ├────────────────────────────┤utilizarea la lucrările de control al eroziunii (protecţii costiere,├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13253:2001/A1:2005 │apărări de maluri) │ 01.06.2006 │01.06.2007│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│238.│SR EN 13254:2001 │Geotextile şi produse înrudite. Caracteristici impuse pentru │ 01.10.2001 │01.10.2002││ ├────────────────────────────┤utilizarea în construcţii de rezervoare şi baraje ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13254:2001/A1:2005 │ │ 01.06.2006 │01.06.2007││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13254:2001/AC:2004 │ │ 01.06.2006 │01.06.2006│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│239.│SR EN 13255:2001 │Geotextile şi produse înrudite. Caracteristici impuse pentru │ 01.10.2001 │01.10.2002││ ├────────────────────────────┤utilizarea la construcţia de canale ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13255:2001/A1:2005 │ │ 01.06.2006 │01.06.2007││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13255:2001/AC:2004 │ │ 01.06.2006 │01.06.2006│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│240.│SR EN 13256:2001 │Geotextile şi produse înrudite. Caracteristici impuse pentru │ 01.10.2001 │01.10.2002││ ├────────────────────────────┤utilizarea la construcţia de tuneluri şi structuri subterane ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13256:2001/A1:2005 │ │ 01.06.2006 │01.06.2007││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13256:2001/AC:2004 │ │ 01.06.2006 │01.06.2006│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│241.│SR EN 13257:2001 │Geotextile şi produse înrudite. Caracteristici impuse pentru │ 01.10.2001 │01.10.2002││ ├────────────────────────────┤utilizarea în lucrările de depozitare a deşeurilor solide ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13257:2001/A1:2005 │ │ 01.06.2006 │01.06.2007││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13257:2001/AC:2004 │ │ 01.06.2006 │01.06.2006│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│242.│SR EN 13263-1:2005 │Silice ultrafine pentru beton. Partea 1: Definiţii, condiţii şi │ │ ││ ├────────────────────────────┤criterii de conformitate ├──────────────┼──────────┤│ │EN 13263-1:2005+A1:2009***) │ │ 01.01.2010 │01.01.2011│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│243.│SR EN 13265:2003 │Geotextile şi produse înrudite. Caracteristici cerute pentru │ 01.10.2001 │01.10.2002││ ├────────────────────────────┤utilizarea în proiecte de depozitare a deşeurilor lichide ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13265:2003/A1:2005 │ │ 01.06.2006 │01.06.2007││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13265:2003/AC:2004 │ │ 01.06.2006 │01.06.2006│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│244.│SR EN 13279-1:2008 │Ipsos şi tencuieli de ipsos. Partea 1: Definiţii şi condiţii │ 01.10.2009 │01.10.2010│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│245.│SR EN 13310:2004 │Spălătorie de bucătărie. Condiţii de funcţionare şi metode │ 01.02.2004 │01.02.2006││ │ │de încercare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│246.│SR EN 13341:2005 │Rezervoare termoplastice statice pentru depozitarea deasupra solului│ 01.01.2006 │01.01.2009││ │ │a combustibililor pentru încălzire, a benzinei şi a motorinei pentru│ │ ││ │ │uz casnic. Rezervoare de polietilenă injectată prin suflare, de │ │ ││ │ │polietilenă injectată prin centrifugare şi de poliamidă 6 prin │ │ ││ │ │polimerizare anionică. Cerinţe şi metode de încercare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│247.│SR EN 13361:2005 │Bariere geosintetice. Caracteristici impuse pentru utilizarea │ 01.09.2005 │01.09.2006││ ├────────────────────────────┤la construcţia de rezervoare şi baraje ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13361:2005/A1:2007 │ │ 01.06.2007 │01.06.2008│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│248.│SR EN 13362:2005 │Bariere geosintetice. Caracteristici impuse pentru utilizarea │ 01.02.2006 │01.02.2007││ │ │în construcţia de canale │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│249.│SR EN 13383-1:2003 │Agregate pentru anrocamente. Partea 1: Specificaţii │ 01.03.2003 │01.06.2004│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│250.│SR EN 13407:2007 │Pisoare de perete. Cerinţe de funcţionare şi metode de │ 01.01.2008 │01.01.2009││ │ │încercări │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│251.│SR EN 13450:2003 │Agregate pentru balast de cale ferată │ 01.10.2003 │01.06.2004││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13450:2003/AC:2004 │ │ 01.01.2007 │01.01.2007│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│252.│SR EN 13454-1:2005 │Lianţi, lianţi compoziţi şi amestecuri preparate în fabrică │ 01.07.2005 │01.07.2006││ │ │pentru şape pe bază de sulfat de calciu. Partea 1: Definiţii şi │ │ ││ │ │specificaţii │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│253.│SR EN 13479:2005 │Materiale pentru sudare. Standard general de produs pentru metale │ 01.10.2005 │01.10.2006││ │ │de adaos şi fluxuri pentru sudarea prin topire a materialelor │ │ ││ │ │metalice │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│254.│SR EN 13491:2005 │Bariere geosintetice. Caracteristici impuse pentru utilizarea ca │ 01.09.2005 │01.09.2006││ ├────────────────────────────┤bariere hidraulice în construcţia de tunele şi de structuri ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13491:2005/A1:2007 │subterane │ 01.06.2007 │01.06.2008│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│255.│SR EN 13492:2005 │Bariere geosintetice. Caracteristici impuse pentru utilizarea la │ 01.09.2005 │01.09.2006││ ├────────────────────────────┤construcţia de depozite de deşeuri lichide, staţii de transfer sau ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13492:2005/A1:2007 │lucrări secundare de stocare │ 01.06.2007 │01.06.2008│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│256.│SR EN 13493:2005 │Bariere geosintetice. Caracteristici impuse pentru utilizarea │ 01.03.2006 │01.03.2007││ │ │în construcţia de depozite de deşeuri solide şi │ │ ││ │ │amplasamente de depozitare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│257.│SR EN 13502:2003 │Coşuri de fum. Terminale de argilă arsă/ceramice. Condiţii şi │ 01.08.2003 │01.08.2004││ │ │metode de încercare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│258.│EN 13561+A1:2009***) │Jaluzele exterioare. Cerinţe de performanţă, inclusiv de securitate │ 01.08.2009 │01.08.2010│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│259.│SR EN 13564-1:2003 │Clapete împotriva refulării pentru clădiri. Partea 1: Cerinţe │ 01.05.2003 │01.05.2004│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│260.│SR EN 13565-1:2004 │Sisteme fixe de luptă împotriva incendiilor. Sisteme cu spumă. │ 01.12.2004 │01.03.2008││ │ │Partea 1: Cerinţe şi metode de încercare pentru componente │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│261.│SR EN 13616: 2004 │Dispozitive pentru limitarea umplerii rezervoarelor statice │ 01.05.2005 │01.05.2006││ ├────────────────────────────┤pentru combustibili petrolieri lichizi ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13616: 2004/AC: 2006 │ │ 01.06.2006 │01.06.2006│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│262.│SR EN 13658-1: 2005 │Plase şi profiluri metalice. Definiţii, specificaţii şi metode de │ 01.03.2006 │01.03.2007││ │ │încercare. Partea 1: Tencuieli interioare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│263.│SR EN 13658-2: 2005 │Plase şi profiluri metalice. Definiţii, specificaţii şi metode de │ 01.03.2006 │01.03.2007││ │ │încercări. Partea 2: Tencuieli exterioare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│264.│EN 13659+A1: 2009***) │Elemente de închidere pentru goluri echipate cu ferestre. │ 01.08.2009 │01.08.2010││ │ │Cerinţe de performanţă, inclusiv de securitate │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│265.│SR EN 13693: 2005 │Produse prefabricate de beton. Elemente speciale de acoperiş │ 01.06.2005 │01.06.2007│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│266.│SR EN 13707: 2005 │Foi flexibile pentru hidroizolaţii. Foi bituminoase armate │ 01.09.2005 │01.09.2006││ ├────────────────────────────┤pentru hidroizolarea acoperişului. Definiţii şi caracteristici ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13707: 2005/A1: 2007 │ │ 01.01.2008 │01.01.2009│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│267.│EN 13747+A1: 2009***) │Produse prefabricate de beton. Predale pentru sisteme de planşee │ 01.08.2009 │01.08.2010│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│268.│SR EN 13748-1: 2004 │Plăci de mozaic. Partea 1: Plăci de mozaic pentru utilizări la │ 01.06.2005 │01.10.2006││ ├────────────────────────────┤interior ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13748-1: 2004/A1: │ │ 01.04.2006 │01.10.2006││ │2005 │ │ │ ││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13748-1: 2004/AC: │ │ 01.06.2005 │01.06.2005││ │2005 │ │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│269.│SR EN 13748-2: 2004 │Plăci de mozaic. Partea 2: Plăci de mozaic pentru utilizări la │ 01.04.2005 │01.04.2006││ │ │exterior │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│270.│SR EN 13813: 2003 │Materiale pentru şape şi pardoseli. Materiale pentru şape. │ 01.08.2003 │01.08.2004││ │ │Caracteristici şi cerinţe │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│271.│SR EN 13815: 2007 │Produse de ipsos cu fibre. Definiţii, condiţii şi metode de │ 01.06.2007 │01.06.2008││ │ │încercări │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│272.│SR EN 13830: 2004 │Faţade cortină. Standard de produs │ 01.12.2004 │01.12.2005│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│273.│EN 13859-1+A1: 2009***) │Foi flexibile pentru hidroizolaţii. Definiţii şi caracteristici ale │ 01.08.2009 │01.08.2010││ │ │substraturilor. Partea 1: Substraturi pentru învelitori de │ │ ││ │ │acoperiş discontinue │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│274.│EN 13859-2: 2006+A1: 2009***│Foi flexibile pentru hidroizolaţii. Definiţii şi caracteristici ale │ 01.08.2009 │01.08.2010││ │ │substraturilor. Partea 2: Substraturi pentru pereţi │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│275.│SR EN 13877-3: 2005 │Îmbrăcăminţi rutiere de beton. Partea 3: Specificaţii pentru │ 01.09.2005 │01.09.2006││ │ │gujoanele utilizate la îmbrăcăminţile de beton │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│276.│SR EN 13915: 2007 │Plăci prefabricate de gips-carton cu miez de carton celular │ 01.06.2008 │01.06.2009│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│277.│SR EN 13950: 2006 │Compozite de izolare termică/acustică din plăci de ipsos. │ 01.09.2006 │01.09.2007││ │ │Definiţii, condiţii şi metode de încercări │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│278.│SR EN 13956: 2006 │Foi flexibile pentru hidroizolaţii. Foi hidroizolante de material │ 01.07.2006 │01.07.2007││ ├────────────────────────────┤plastic şi cauciuc pentru acoperiş. Definiţii şi caracteristici ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13956: 2006/AC: 2006 │ │ 01.01.2007 │01.01.2007│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│279.│SR EN 13963: 2005 │Materiale de rostuire pentru îmbinarea panourilor de gips- │ 01.03.2006 │01.03.2007││ ├────────────────────────────┤carton. Definiţii, condiţii şi metode de încercare ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13963: 2005/AC: 2006 │ │ 01.01.2007 │01.01.2007│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│280.│SR EN 13964: 2004 │Plafoane suspendate. Condiţii şi metode de încercare │ 01.01.2005 │01.07.2007││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13964: 2004/A1: 2006 │ │ 01.01.2008 │01.01.2009│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│281.│SR EN 13967: 2005 │Foi flexibile pentru hidroizolaţii. Foi de material plastic şi de │ 01.10.2005 │01.10.2006││ ├────────────────────────────┤cauciuc de etanşare împotriva umezelii, inclusiv foi de ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13967: 2005/A1: 2007 │material plastic şi de cauciuc pentru etanşarea cuvelajelor. │ 01.01.2008 │01.01.2009││ │ │Definiţii şi caracteristici │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│282.│SR EN 13969: 2005 │Foi flexibile pentru hidroizolaţii. Foi bituminoase de etanşare │ 01.09.2005 │01.09.2006││ ├────────────────────────────┤împotriva umezelii, inclusiv foi bituminoase pentru etanşarea ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13969: 2005/A1: 2006 │cuvelajelor. Definiţii şi caracteristici │ 01.01.2008 │01.01.2009│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│283.│SR EN 13970: 2005 │Foi flexibile pentru hidroizolaţii. Foi bituminoase utilizate ca │ 01.09.2005 │01.09.2006││ ├────────────────────────────┤straturi pentru controlul vaporilor. Definiţii şi caracteristici ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13970: 2005/A1: 2006 │ │ 01.01.2008 │01.01.2009│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│284.│SR EN 13978-1: 2005 │Produse prefabricate de beton. Garaje prefabricate de beton. Partea │ 01.03.2006 │01.03.2008││ │ │1: Condiţii pentru garaje de beton monolit armat sau compuse din │ │ ││ │ │elemente individuale de dimensiunile unei camere │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│285.│SR EN 13984: 2005 │Foi flexibile pentru hidroizolaţii. Foi de material plastic şi de │ 01.09.2005 │01.09.2006││ ├────────────────────────────┤cauciuc utilizate ca straturi pentru controlul vaporilor. Definiţii ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 13984: 2005/A1: 2007 │şi caracteristici │ 01.01.2008 │01.01.2009│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│286.│SR EN 13986: 2005 │Plăci pe bază de lemn destinate construcţiei. Caracteristici, │ 01.06.2005 │01.06.2006││ │ │evaluarea conformităţii şi marcare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│287.│SR EN 14016-1: 2004 │Lianţi pentru şape pe bază de magnezită. Magnezită │ 01.12.2004 │01.12.2005││ │ │caustică şi clorură de magneziu. Partea 1: Definiţii, cerinţe │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│288.│SR EN 14037-1: 2004 │Panouri radiante de plafon alimentate cu apă cu │ 01.02.2004 │01.02.2005││ │ │temperatura sub 120 grade C. Partea 1: Specificaţii şi │ │ ││ │ │condiţii tehnice │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│289.│SR EN 14041: 2004 │Îmbrăcăminte rezistentă la şoc, textilă şi stratificată pentru │ 01.01.2006 │01.01.2007││ ├────────────────────────────┤pardoseală. Caracteristici esenţiale ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 14041: 2004/AC: 2007 │ │ 01.01.2007 │01.01.2007│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│290.│SR EN 14063-1: 2005 │Produse termoizolante destinate utilizării la clădiri. Izolaţie │ 01.06.2005 │01.06.2006││ ├────────────────────────────┤termică formată în situ pe bază de agregate uşoare de argilă ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 14063-1: 2005/AC: │expandată. Partea 1: Specificaţie de produse în vrac înainte de │ 01.01.2008 │01.01.2008││ │2007 │instalare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│291.│SR EN 14080: 2005 │Structuri de lemn. Lemn lamelat încleiat. Cerinţe │ 01.04.2006 │01.12.2011│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│292.│SR EN 14081-1: 2006 │Structuri de lemn. Lemn de construcţii cu secţiune │ 01.09.2006 │01.09.2012││ │ │dreptunghiulară clasificat după rezistenţă. Partea 1: Cerinţe │ │ ││ │ │generale │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│293.│SR EN 14178-2: 2004 │Sticlă pentru construcţii. Produse pe bază de sticlă silico- │ 01.09.2005 │01.09.2006││ │ │alcalino-pământoasă. Partea 2: Evaluarea conformităţii/ │ │ ││ │ │Standard de produs │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│294.│SR EN 14179-2: 2005 │Sticlă pentru construcţii. Geam de securitate de sticlă silico- │ 01.03.2006 │01.03.2007││ │ │calco-sodică securizat termic şi tratat Heat Soak. Partea 2: │ │ ││ │ │Evaluarea conformităţii/Standard de produs │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│295.│SR EN 14188-1: 2005 │Produse pentru colmatarea rosturilor. Partea 1: Specificaţii │ 01.07.2005 │01.01.2007││ │ │pentru produsele de colmatare aplicate la cald │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│296.│SR EN 14188-2: 2005 │Produse pentru colmatarea rosturilor. Partea 2: Specificaţii │ 01.10.2005 │01.01.2007││ │ │pentru produsele de colmatare aplicate la rece │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│297.│SR EN 14188-3: 2006 │Produse pentru colmatarea rosturilor. Partea 3: Specificaţii │ 01.11.2006 │01.11.2007││ │ │pentru produse de colmatare preformate │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│298.│SR EN 14190: 2005 │Produse realizate prin prelucrarea secundară a plăcilor de │ 01.04.2006 │01.04.2007││ │ │gips-carton. Definiţii, condiţii şi metode de încercare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│299.│SR EN 14195: 2005 │Componentele structurii metalice pentru sisteme de plăci de │ 01.01.2006 │01.01.2007││ ├────────────────────────────┤gips-carton. Definiţii, condiţii şi metode de încercare ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 14195: 2005/AC: 2006 │ │ 01.01.2007 │01.01.2007│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│300.│SR EN 14209: 2006 │Cornişe preformate din plăci de ipsos acoperite cu carton. │ 01.09.2006 │01.09.2007││ │ │Definiţii, condiţii şi metode de încercare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│301.│SR EN 14216: 2004 │Ciment. Compoziţie, specificaţii şi criterii de conformitate ale │ 01.02.2005 │01.02.2006││ │ │cimenturilor speciale cu căldură de hidratare foarte redusă │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│302.│SR EN 14246: 2006 │Elemente de ipsos pentru plafoane suspendate. Definiţii, │ 01.04.2007 │01.04.2008││ ├────────────────────────────┤condiţii şi metode de încercare ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 14246: 2006/AC: 2007 │ │ 01.01.2008 │01.01.2008│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│303.│SR EN 14250: 2005 │Structuri de lemn. Cerinţe privind produsele pentru elemente de │ 01.09.2005 │01.10.2010││ │ │structură prefabricate cu elemente de fixare cu placă metalică │ │ ││ │ │ambutisată │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│304.│SR EN 14296: 2005 │Instalaţii sanitare. Lavoare colective │ 01.03.2006 │01.03.2008│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│305.│SR EN 14316-1: 2005 │Produse termoizolante destinate utilizării la clădiri. Izolaţie │ 01.06.2005 │01.06.2006││ │ │termică formată în situ pe bază de produse de perlit expandat (EP). │ │ ││ │ │Partea 1: Specificaţie de produse liate şi în vrac înainte de │ │ ││ │ │instalare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│306.│SR EN 14317-1: 2005 │Produse termoizolante destinate utilizării la clădiri. Izolaţie │ 01.06.2005 │01.06.2006││ │ │termică formată în situ pe bază de vermiculit exfoliat (EV). Partea │ │ ││ │ │1: Specificaţie de produse liate şi în vrac înainte de instalare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│307.│SR EN 14321-2: 2006 │Sticlă pentru construcţii. Geam de securitate de sticlă silico- │ 01.06.2006 │01.06.2007││ │ │alcalino-pământoasă securizat termic. Partea 2: Evaluarea │ │ ││ │ │conformităţii/Standard de produs │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│308.│SR EN 14339: 2006 │Hidranţi de incendiu subterani │ 01.05.2006 │01.05.2007│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│309.│SR EN 14342: │Pardoseli şi parchet de lemn. Caracteristici, evaluarea │ 01.03.2009 │01.03.2010││ │2005 +A1: 2008 │conformităţii şi marcare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│310.│SR EN 14351-1: 2006 │Ferestre şi uşi. Standard de produs, caracteristici de performanţă. │ 01.02.2007 │01.02.2010││ │ │Partea 1: Ferestre şi uşi exterioare pentru pietoni, fără │ │ ││ │ │caracteristici de rezistenţă la foc şi/sau etanşeitate la fum │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│311.│SR EN 14353: 2007 │Profile metalice şi profile caracteristice pentru fixarea plăcilor │ 01.01.2009 │01.01.2010││ │ │de gips-carton. Caracteristici, evaluarea conformităţii şi marcaj │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│312.│SR EN 14374: 2005 │Structuri de lemn. LVL (lemn stratificat). Cerinţe │ 01.09.2005 │01.09.2006│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│313.│SR EN 14384: 2006 │Hidranţi de incendiu supraterani │ 01.05.2006 │01.05.2007│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│314.│SR EN 14388: 2006 │Dispozitive de reducere a zgomotului din traficul rutier. │ 01.05.2006 │01.05.2007││ ├────────────────────────────┤Specificaţii ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 14388: 2006/AC: 2008 │ │ 01.01.2009 │01.01.2009│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│315.│SR EN 14396: 2004 │Scări fixe pentru cămine de vizitare │ 01.12.2004 │01.12.2005│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│316.│SR EN 14399-1: 2005 │Asamblări de înaltă rezistenţă cu şuruburi pretensionate │ 01.01.2006 │01.10.2007││ │ │pentru structuri metalice. Partea 1: Cerinţe generale │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│317.│SR EN 14411: 2004 │Plăci şi dale ceramice. Definiţii, clasificare, caracteristici şi │ 01.01.2008 │01.01.2009││ │ │marcare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│318.│SR EN 14428: 2005 +A1: 2008 │Incintă de duş. Condiţii de funcţionare şi metode de încercări │ 01.01.2009 │01.01.2010│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│319.│SR EN 14449: 2005 │Sticlă pentru construcţii. Geam stratificat şi geam de │ 01.03.2006 │01.03.2007││ ├────────────────────────────┤securitate stratificat. Evaluarea conformităţii/Standard de ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 14449: 2005/AC: 2006 │produs │ 01.06.2006 │01.06.2006│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│320.│SR EN 14471: 2006 │Coşuri de fum. Sisteme de coşuri de fum cu canale │ 01.06.2006 │01.06.2007││ │ │interioare de material plastic. Condiţii şi metode de încercare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│321.│SR EN 14496: 2006 │Adezivi pe bază de ipsos pentru compozite de izolare │ 01.09.2006 │01.09.2007││ │ │termică/acustică din plăci de ipsos şi izolant. Definiţii, condiţii │ │ ││ │ │şi metode de încercare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│322.│SR EN 14509: 2006 │Panouri sandviş autoportante izolante cu peliculă dublă de │ 01.01.2009 │01.10.2010││ ├────────────────────────────┤acoperire metalică. Produse fabricate. Specificaţii ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 14509: 2006/AC: 2008 │ │ 01.01.2009 │01.01.2009│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│323.│SR EN 14528: 2007 │Bideuri. Cerinţe de funcţionare şi metode de încercare │ 01.01.2008 │01.01.2009│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│324.│EN 14545: 2008***) │Structuri de lemn - Conectori - Cerinţe │ 01.08.2009 │01.08.2010│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│325.│SR EN 14566: 2008 │Sisteme de plăci de gips-carton cu închidere mecanică. │ 01.01.2009 │01.01.2010││ │ │Definiţii, condiţii şi metode de încercare │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│326.│EN 14592: 2008***) │Închideri de lemn. Elemente de fixare. Cerinţe │ 01.08.2009 │01.08.2010│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│327.│SR EN 14604: 2006 │Dispozitive de alarmă de fum │ 01.05.2006 │01.08.2008││ ├────────────────────────────┤ ├──────────────┼──────────┤│ │EN 14604: 2006/AC: 2008***) │ │ 01.08.2009 │01.08.2009│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│328.│SR EN 14647: 2006 │Ciment de aluminat de calciu. Compoziţie, specificaţii şi │ 01.08.2006 │01.08.2007││ ├────────────────────────────┤criterii de conformitate ├──────────────┼──────────┤│ │SR EN 14647: 2006/AC: 2007 │ │ 01.01.2008 │01.01.2008│├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│329.│SR EN 14680: 2007 │Adezivi pentru sisteme de canalizare termoplastice fără │ 01.01.2008 │01.01.2009││ │ │presiune. Specificaţii │ │ │├────┼────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┤│330.│SR EN 14688: 2007 │Obiecte sanitare. Lavoar