ORDIN 51 27/01/1998 - Portal Legislativ Portal Legislativ --> Meniu Meniu Acasă Despre Proiect Facilități Oferite Legături Utile GDPR Meniu Acasă Despre Proiect Facilități Oferite Legături Utile GDPR Prin portalul N-Lex se acorda acces gratuit la legislatiile nationale ale statelor membre, portalul fiind conceput pe baza unei tehnologii de comunicare interne, ce permite accesarea directa a bazelor de date legislative nationale, rezultatele cautarilor venind direct de la sursa. Cuprins Se încarcă, vă rugăm asteptati. + Fișă act Actiuni suferite Actiuni Induse Refera pe Referit de Cuprinsul Actului Reveniti in topul paginii Forma printabilă ORDIN nr. 51 din 27 ianuarie 1998 pentru aprobarea Normativului privind execuţia la cald a imbracamintei bituminoase cilindrate, pe calea de pod, cu beton asfaltic cilindrat EMITENT MINISTERUL TRANSPORTURILOR Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 127 bis din 26 martie 1998 N O R M A T I V privind execuţia la cald a îmbrăcămintei bituminoase cilindrate, pe calea de pod, cu beton asfaltic cilindrat ANEXĂ 1. Generalităţi 1.1. Obiectul normativului 1.1.1. Prezentul normativ se referă la condiţiile de exe- cuţie şi recepţie a îmbrăcămintei bituminoase cilindrate la cald, pe calea de pod, cu beton asfaltic cilindrat. 1.2. Domeniul de utilizare 1.2.1. Îmbrăcămintea bituminoasă cilindrată la cald, pe calea de pod, cu beton asfaltic cilindrat se realizează pen- tru asigurarea unor caracteristici fizico-mecanice corespun- zătoare şi a unei etanşări bune împotriva pătrunderii apei la structura de rezistenţă a podului. 1.2.2. Prezentul normativ are caracter experimental, pe o perioadă de un an. 2. Condiţii tehnice 2.1. Elemente geometrice 2.1.1. Îmbrăcămintea va avea o grosime totală de 6 cm, executată din două straturi a câte 3 cm. 2.1.2. Profilul transversal, în aliniament, se execută în formă de acoperiş cu două pante racordate în treimea mij- locie. Pantele profilului transversal, în aliniament, sunt de 2%. Acestea se pot reduce la 1,5% sau 1%, dacă declivitatea în profil longitudinal este de 2,5-4% şi, respectiv, mai mare de 4%. 2.2. Abateri-limită la elementele geometrice 2.2.1. Abaterile-limită la grosimea straturilor, faţă de valorile prevăzute, sunt de până la 10%. 2.2.2. Denivelările maxime admise în lungul căii de pod, sub dreptarul de 3 m, sunt de 3 mm. 2.2.3. Abaterile-limită la panta profilului transversal sunt de 2,5 mm/m. 2.3. Materiale 2.3.1. Materialele folosite la prepararea mixturilor asfal- tice sunt următoarele: - nisip natural, conform STAS 662-89; - nisip concasat, conform SR 667-97; - criblură 3-8, conform SR 667-97; - criblură 8-16, conform SR 667-97; - filer de calcar sau cretă măcinată, conform STAS 539-79; - bitum neparafinos, pentru drumuri tip D 60-80 sau D 80-100, conform Normativului departamental privind con- diţiile tehnice de calitate pentru bitumul neparafinos, utilizat la lucrările de drumuri, sau bitum modificat conform Instrucţiunilor tehnice privind îmbrăcămintea bituminoasă cilindrată la cald, realizată cu bitum modificat cu polimeri, indicativ AND nr. 526/1996. 2.3.2. Alte materiale: emulsie bituminoasă cationică, cu rupere rapidă, conform STAS 8877-72, pentru amorsarea suprafeţelor-suport. 2.4. Compoziţia şi caracteristicile fizico-mecanice ale mixtu- rilor asfaltice 2.4.1. Mixtura asfaltică folosită la executarea îmbrăcă- mintei cilindrate pe poduri este un beton asfaltic cu agregat cu dimensiunea maximă de 16 mm. 2.4.2. Compoziţia mixturii asfaltice 2.4.2.1. Granulozitatea agregatelor, conţinutul de filer şi de bitum sunt prezentate în tabelul nr. 1. Tabelul nr. 1 Specificaţii Beton asfaltic cilindrat Agregate naturale (% din agregatul total): 10-12 40-55 rest până la 100*) Conţinut de bitum (% din masa mixturii) 6,0-7,0**) • filer şi fracţiuni sub 0,09 mm • cribluri 3-8 mm şi 8-16 mm • nisip 0,09-3,15 *) Proporţia de nisip natural din amestecul cu nisip concasat este de maximum 20%. **) Conţinutul optim de bitum, pentru asigurarea caracteristicilor fizico- mecanice prescrise, se stabileşte de către un laborator de specialitate care elaborează reţetele, pe bază de studii, în funcţie de agregate şi de bitumul utilizat. 2.4.2.2. Compoziţia granulometrică a mixturii asfaltice se va încadra în următoarele limite granulometrice: - trecere prin sită de 0,09 mm 10-12% - trecere prin sită de 0,2 mm 14-25% - trecere prin sită de 0,63 mm 25-40% - trecere prin ciurul de 3,15 mm 45-60% - trecere prin ciurul de 8 mm 60-80% - trecere prin ciurul de 16 mm 90-100%. 2.4.2.3. Abaterile admisibile, în procente, faţă de com- poziţia mixturii asfaltice stabilite prin reţetă, sunt următoa- rele: - ± 2% pentru conţinutul de filer şi fracţiuni de nisip sub 0,09 mm; - ± 5% pentru conţinutul de granule cu dimensiuni mai mari de 3,15 mm; - ± 0,3% pentru conţinutul de bitum. 2.4.3. Caracteristicile fizico-mecanice ale mixturilor asfaltice. 2.4.3.1. Caracteristicile fizico-mecanice, stabilite pe cilin- drii Marshall, confecţionaţi din probe preparate în laborator, pentru elaborarea reţetei, din probe prelevate de la mala- xor sau de la punerea în operă, precum şi din probe pre- levate din îmbrăcămintea executată (carote, plăcuţe) trebuie să fie conforme cu cele din tabelul nr. 2. Caracteristici fizico-mecanice Beton asfaltic cilindrat Bitum pur Bitum modificat D 60-80 D 80-100 - densitatea aparentă (kg/m3, minimum) 2350 2350 2350 - absorbţie de apă (% volumetric maxim) 1,0 1,0 1,0 - stabilitate Marshall (S) la 60°C (KN, minimum) 7,5 6,0 10,0 - indice de curgere (fluaj) (I) (
- mm)1,5-4,5 1,5-4,5 2-3,5 - grad de compactare (%, minimum) 96 96 96 NOTÃ: Tabelul nr. 2 4.2. Verificarea preparării mixturii asfaltice: - reglarea predozatorului, conform cu reţeta adoptată; - verificarea realizării compoziţiei granulometrice a agregatului total de la malaxor, conform cu reţeta; - verificarea dozării corecte a liantului, în limitele aba- terilor admise faţă de reţetă; - verificarea temperaturii bitumului şi a agregatelor minerale în procesul de preparare a mixturilor asfaltice; - verificarea dozării corecte a şarjei de agregate; - verificarea compoziţiei mixturii asfaltice. 4.3. Verificarea compoziţiei şi a caracteristicilor fizico-meca- nice ale mixturii asfaltice şi Îmbrăcămintei executate 4.3.1. Se va realiza conform SR 174-97. 4.3.2. Caracteristicile fizico-mecanice ale mixturii asfaltice trebuie să corespundă condiţiilor din tabelul nr. 2. Determinările se fac conform metodologiei prevăzute în STAS 1338/1-84 şi STAS 1338/2-87. 4.4. Verificarea elementelor geometrice 4.4.1. Uniformitatea suprafeţei în profil transversal se Bitumul utilizat la prepararea bitumului modificat cu poli- meri este de tip D 80-100 şi trebuie să îndeplinească con- diţiile din Instrucţiunile tehnice privind îmbrăcămintea bituminoasă cilindrată la cald, realizată cu bitum modificat cu polimeri, indicativ AND nr. 526-96. 3. Prescripţii generale de executare Prepararea mixturilor asfaltice, transportul, punerea în operă şi compactarea acestora se fac conform SR 174/2-97, în condiţiile folosirii bitumului pur şi conform Instrucţiunilor tehnice privind îmbrăcămintea bituminoasă cilindrată la cald, realizată cu bitum modificat cu polimeri, indicativ AND 526-96, în condiţiile folosirii bitumului modificat. 4. Controlul calităţii lucrărilor 4.1. Verificarea materialelor Materialele se verifică, în conformitate cu prescripţiile respective, de către laboratoarele de şantier (formaţii) şi constau în următoarele:
- a)Bitum: - penetraţie la 25°C, STAS 42-68; - punct de înmuiere inel şi bilă, STAS 60-69.
- b)Criblură: - granulozitate, STAS 730-89; - conţinut de fracţiuni sub 0,09 mm, STAS 730-89; - coeficient de formă, STAS 730-89.
- c)Nisip concasat: - granulozitate, STAS 730-89; - coeficient de activitate, STAS 730-89.
- d)Nisip natural: - granulozitate, STAS 4606-80; - echivalent de nisip, STAS 730-89; - substanţe organice, STAS 4606-80;
- e)Filer: - granulozitate, STAS 539-79; - umiditate, STAS 4606-80. verifică cu un şablon având profilul prevăzut în proiect şi lungimea egală cu lăţimea îmbrăcămintei şi cu o pană gra- dată având lungimea de 30 cm, grosimea de maximum 3 cm şi înălţimea la cele două capete de 1,5 cm şi, res- pectiv, de 9 cm. 4.4.2. Uniformitatea suprafeţei în profil longitudinal se verifică cu un dreptar de 3 m lungime, la 10 cm de axul drumului şi la 1 m de la marginea îmbrăcămintei. Măsurarea denivelărilor se face cu o pană gradată, de 20 cm lungime şi maximum 30 mm lăţime, cu înclinaţie 1/10 sau cu anali- zorul de profil longitudinal (APL). 4.4.3. Verificarea grosimii îmbrăcămintei se face pe baza datelor înscrise în buletinul de analiză a carotelor. 5. Recepţia lucrărilor 5.1. Recepţia preliminară 5.1.1. Recepţia preliminară se face la cel puţin o lună de la darea lucrării în circulaţie. 5.1.2. Comisia de recepţie va examina lucrarea execu- tată conform documentaţiei tehnice aprobate şi documentaţiei de control întocmite în timpul executării. 5.1.3. Verificarea uniformităţii suprafeţei se face conform pct. 4.4.1 şi 4.4.2. 5.1.4. Verificarea grosimii se face conform pct. 4.4.3. 5.1.5. Evidenţa tuturor verificărilor de la pct. 4 face parte din documentaţia de control al recepţiei preliminare. 5.1.6. Eventualele degradări ce apar în termenul de garanţie al lucrării executate, precum şi propunerile făcute de comisia de recepţie preliminară vor fi remediate de con- structor, pe cheltuiala acestuia, în mod corespunzător şi la termenele stabilite. 5.2. Recepţia finală 5.2.1. Recepţia finală se va face la un an de la data efectuării recepţiei preliminare, timp în care se va face veri- ficarea comportării în exploatare a lucrării executate şi se vor realiza eventualele remedieri ale deficienţelor apărute în perioada de garanţie. MINISTERUL TRANSPORTURILOR O R D I N pentru aprobarea Normativului privind reciclarea la rece a îmbrăcămintei rutiere În conformitate cu prevederile art. 67 din Ordonanţa Guvernului nr. 43/1997 privind regimul juridic al drumurilor, în temeiul Hotărârii Guvernului nr. 44/1997 privind organizarea şi func- ţionarea Ministerului Transporturilor, ministrul transporturilor emite următorul ordin: Art. 1. - Se aprobă Normativul privind reciclarea la rece a îmbrăcă- mintei rutiere, anexă la prezentul ordin. Art. 2. - Anexa face parte integrantă din prezentul ordin. Art. 3. - Prezentul ordin se va publica în Monitorul Oficial al României, Partea I, şi va intra în vigoare la 15 zile de la data publicării. Ministrul transporturilor, Traian Băsescu Bucureşti, 27 ianuarie 1998. Nr. 52. N O R M A T I V privind reciclarea la rece a îmbrăcămintei rutiere ANEXĂ 1. Generalităţi 1.1. Obiect 1.1.1. Prezentul normativ se referă la condiţiile de exe- cutare şi recepţie a îmbrăcămintei rutiere bituminoase reci- clate la rece, cu adaos de lianţi bituminoşi (emulsie bituminoasă) şi lianţi hidraulici (ciment), cu sau fără adaos de agregate naturale. 1.1.2. Reciclarea la rece constă în utilizarea integrală a materialului rezultat din frezarea îmbrăcămintei rutiere bitu- minoase existente, degradate, în adăugarea de lianţi şi agregate naturale şi în punerea în operă cu ajutorul unei maşini de reciclare. 1.2. Domeniul de utilizare 1.2.1. Reciclarea la rece este destinată ranforsării, între- ţinerii şi consolidării sistemelor rutiere cu o stare tehnică necorespunzătoare şi se aplică pe drumuri de clasa tehnică II-V şi pe străzi de categoria tehnică II-IV cu îmbrăcă- minte bituminoasă. 1.3. Prescripţii generale 1.3.3. Îmbrăcămintea rutieră reciclată la rece se va aco- peri printr-unul dintre procedeele următoare, în funcţie de volumul traficului: - tratament bituminos; - straturi rutiere bituminoase foarte subţiri, la rece (slurry-seal); - covor asfaltic; - ranforsarea sistemului rutier în funcţie de capacitatea portantă necesară sistemului rutier, nou-stabilită prin calcu- lul de dimensionare. 1.3.4. Terminologia utilizată în prezentul normativ este în conformitate cu STAS 4032/1. 1.4. Referinţe Reglementările tehnice la care se face referire în cuprin- sul prezentului normativ sunt următoarele: 1. STAS 42-68 Bitumuri. Determinarea pene- traţiei 2. STAS 60-69 Bitumuri. Determinarea punc- tului de înmuiere. Metoda inel şi bilă 3. STAS 61-88 Bitumuri. Determinarea ductili- 1.3.1. Tehnologia de reciclare la rece a îmbrăcămintei rutiere bituminoase cuprinde următoarele faze: - adăugarea agregatelor naturale/cimentului; - frezarea îmbrăcămintei; 4. STAS 174-97 tăţii L u c r ă r i d e d r u m u r i . Îmbrăcăminte bituminoasă cilindrată la cald. Condiţii teh- nice de calitate - reciclarea îmbrăcămintei: - adăugarea emulsiei şi a apei; - mărunţirea şi amestecarea materialului rezultat din frezare; - aşternerea amestecului rezultat; - compactarea. 1.3.2. Reciclarea la rece a îmbrăcămintei rutiere se exe- cută în perioada 15 aprilie-30 septembrie, cu condiţia ca temperatura atmosferică să fie de minimum 5°C. 5. SR EN: 1296-3/95 Metode de încercare a cimen- turilor. Determinarea timpului de priză şi a stabilităţii 6. SR 227/2-94 Cimenturi. Încercări fizice. Determinarea fineţii de măci- nare prin cernere pe probă de 100 g 7. SR 388-95 Lianţi hidraulici. Ciment Portland 8. STAS 662-89 Lucrări de drumuri. Agregate naturale de balastieră 9. SR 667-97 Agregate naturale şi piatră prelucrată pentru drumuri. Condiţii tehnice generale de calitate 10. STAS 730-89 Agregate naturale pentru lucrări de căi ferate şi drumuri. Metode de determinare 11. STAS 863-85 Lucrări de drumuri. Elemente geometrice ale traseelor, pre- scripţii de proiectare 12. STAS 1338/1-84 Lucrări de drumuri. Mixturi asfaltice şi îmbrăcăminte bitu- minoasă executată la cald. Prepararea mixturilor, pregăti- rea probelor şi confecţionarea epruvetelor 13. STAS 1338/2-87 Lucrări de drumuri. Mixturi asfaltice şi îmbrăcăminte bitu- minoasă executată la cald. Metode de determinare şi Datele furnizate: a.1) pentru stabilirea oportunităţii aplicării tehnologiei de reciclare la rece: - dimensiunea maximă a granulei de agregate (atât din straturile bituminoase, cât şi din stratul de bază/fundaţie), care trebuie să fie mai mică de 100 mm; a.2) pentru stabilirea adâncimii de frezare: - grosimea şi numărul straturilor bituminoase; - grosimea stratului de bază şi de fundaţie;
- b)prelevarea probelor prin frezare (conform pct. I.1 din anexă). Numărul minim de probe este de 3, la fiecare 500 m de drum, iar cantitatea de material prelevat pentru fiecare probă este de 100-150 kg. Datele furnizate: b.1) pentru stabilirea tipului şi a cantităţii (în procente) agregatelor naturale şi a conţinutului de liant care trebuie adăugat: - granulozitatea materialului frezat;
- c)stabilirea stării tehnice a drumului (conform Instrucţiunilor CD 155). 2.2. Elemente geometrice 14. STAS 1342-91 15. STAS 1913/1-82 16. STAS 1913/13-83 17. STAS 2900-89 18. STAS 4606-80 19. STAS 8877-72 20. STAS 10969/3-83 încercare Apă potabilă Teren de fundare. Determinarea umidităţii Teren de fundare. Determinarea caracteristicilor de compactare. Încercarea Proctor Lucrări de drumuri. Lăţimea drumurilor Agregate naturale grele pentru betoane şi mortare cu lianţi minerali. Metode de încercare Emulsii bituminoase cationice cu rupere rapidă pentru lucrări de drumuri L u c r ă r i d e d r u m u r i . Adezivitatea bitumurilor pentru drumuri la agregatele naturale. Metode de determinare canti- tativă 2.2.1. Adâncimea până la care se frezează îmbrăcămin- tea rutieră este limitată de alcătuirea sistemului rutier şi de capacitatea maşinii de reciclare. În funcţie de alcătuirea sistemului rutier, adâncimea până la care se face frezarea se stabileşte astfel încât sub stratul reciclat să rămână material necoeziv, pentru ca apa utilizată în procesul de reciclare să poată fi drenată. 2.2.2. Lăţimea îmbrăcămintei rutiere trebuie să cores- pundă prevederilor STAS 2900. 2.2.3. Profilul transversal. 2.2.3.1. În aliniament profilul transversal se execută cu o singură pantă. 2.2.3.2. În curbe şi în zonele aferente de amenajare profilul transversal se execută în conformitate cu STAS 863/1. 2.2.4. Profilul longitudinal 2.2.4.1. Declivităţile maxime admise sunt conform SR 174/1, în funcţie de tipul mixturii asfaltice. 2.3. Materiale 21*) Normativ privind condiţiile teh- nice de calitate pentru bitumul neparafinos utilizat la lucrări de drumuri 22. Instrucţiuni C.D. 155-86 Instrucţiuni tehnice departa- mentale privind determinarea stării tehnice a drumurilor moderne. 2. Condiţii tehnice 2.1. Determinări preliminare 2.1.1. Scopul efectuării determinărilor preliminare este stabilirea oportunităţii aplicării tehnologiei de reciclare la rece. 2.1.2. Determinările preliminare constau în:
- a)efectuarea sondajelor (minimum 4/km); alternativ (pe ambele benzi de circulaţie). *) În curs de aprobare. 2.3.1. Agregate naturale 2.3.1.1. Agregatele naturale sunt: - cele adăugate; - cele rezultate din frezarea îmbrăcămintei rutiere. Agregatele naturale care se adaugă sunt următoarele: - cribluri sort 3-8, 8-16 şi 16-25, conform SR 667; - nisip de concasaj sort 0-3, conform SR 667; - nisip natural sort 0-3 sau 0-7, conform STAS 662. 2.3.2. Lianţi 2.3.2.1. Bitum Bitumul este cel existent în îmbrăcămintea rutieră. 2.3.2.2. Emulsia bituminoasă Emulsia bituminoasă utilizată la reciclarea îmbrăcămintei rutiere bituminoase este emulsie bituminoasă cationică şi poate fi preparată cu bitum pur, conform SR 174/1, sau cu bitum modificat cu polimeri de tip elastomeri termoplastici liniari, în cazuri justificate din punct de vedere tehnic şi economic. Condiţiile tehnice pe care trebuie să le îndeplinească emulsia bituminoasă sunt prezentate în tabelul nr. 1. Tabelul nr. 1 3.2.2. Operaţiunile de frezare şi reciclare a îmbrăcămintei rutiere bituminoase se realizează cu maşina de reciclare. 3.2.3. Pentru realizarea operaţiunilor de frezare şi reci- clare, maşina are în componenţă: Nr. crt. Caracteristici Condiţii Metoda de tehnice determinare - tambur de frezare cu sistem electronic de control al adâncimii de frezare; 1. Conţinut de bitum, % 60-65 STAS 8877 2. Omogenitate (rest pe sita de 0,63 mm), % maximum 0,5 STAS 8877 3. Stabilitate la stocare, după 7 zile (rest pe sita de 0,63 mm), % maximum 0,5 STAS 8877 4. Adezivitate, % minimum 90 STAS 10969/3 5. Timpul de rupere *) *) Se va folosi un tip de emulsie bituminoasă, astfel încât ruperea ei să se producă după terminarea compactării. 2.3.2.3. Ciment Cimentul utilizat la reciclarea la rece a îmbrăcămintei rutiere bituminoase trebuie să îndeplinească prevederile STAS 388. 2.3.3. Apă Apa utilizată la reciclarea la rece a îmbrăcămintei rutiere trebuie să fie lipsită de impurităţi organice şi minerale şi să îndeplinească prevederile STAS 1342. 2.4. Caracteristicile mixturii asfaltice reciclate 2.4.1. Gradul de compactare 2.4.1.1. Pentru stabilirea gradului de compactare se efectuează o determinare la 500 m2. 2.4.1.2. Mixtura asfaltică reciclată se consideră compac- tată, dacă, pentru cel puţin 95% din determinările efectu- ate, gradul de compactare este de 100%, iar pentru restul de 5%, gradul de compactare este de minimum 95%. 3. Prescripţii generale de executare 3.1. Lucrări pregătitoare 3.1.1. Pentru realizarea probei care va fi analizată în vederea stabilirii amestecului complex de reciclare se vor preleva prin frezare 3 probe, conform pct. 1.1. din anexă. 3.1.2. Stabilirea compoziţiei amestecului complex de reciclare se va efectua pe baza determinărilor de laborator, conform anexei, care constau în: - uscarea materialului frezat în etuvă la temperatura de 50-60°C; - stabilirea vizuală a compoziţiei materialului frezat (tip agregat, tip bitum etc.); - determinarea granulometriei materialului frezat; - determinarea conţinutului de bitum; - determinarea punctului de înmuiere a bitumului recu- perat; - stabilirea miscibilităţii emulsiei bituminoase cu sus- pensia apă-ciment; - stabilirea granulozităţii şi a proporţiei de agregate care trebuie adăugate pentru obţinerea unei granulometrii a amestecului de agregate, conform pct. 4.1. din anexă; - stabilirea compoziţiei amestecului de agregate şi liant *); - stabilirea caracteristicilor de compactare. *) Cantitatea de emulsie bituminoasă necesară, în funcţie de conţinutul de bitum găsit. 3.2. Utilaje 3.2.1. Pentru adăugarea şi răspândirea agregatelor natu- rale este necesar un răspânditor mecanic. - echipament automat pentru dozarea şi pulverizarea emulsiei bituminoase şi a apei; - malaxor; - grindă repartizoare-finisoare. 3.3. Procesul tehnologic de reciclare şi punere În operă a mixturii asfaltice reciclate 3.3.1. Adăugarea agregatelor naturale Cantitatea de agregate naturale adăugate este cea sta- bilită prin determinările de laborator de la pct. 3.1.2. 3.3.2. Adăugarea cimentului Adăugarea cimentului se face manual, din saci distribuiţi peste agregatele naturale răspândite pe suprafeţe bine deli- mitate, astfel încât să se respecte dozajul stabilit prin încer- cările de laborator. 3.3.3. Frezarea 3.3.3.1. Frezarea îmbrăcămintei rutiere bituminoase se realizează cu tamburul de frezare al maşinii de reciclare. 3.3.3.2. Adâncimea de frezare este controlată de un sis- tem electronic. Se recomandă utilizarea palpatorului pe cablu, pozat prin măsurători topometrice. 3.3.4. Reciclarea 3.3.4.1. Adăugarea emulsiei bituminoase şi a apei se face cu echipamentul automat de dozare şi pulverizare al maşinii. 3.3.4.2. Mărunţirea materialului rezultat din frezare, amestecarea cu agregatele materiale adăugate, cu lianţii bituminoşi şi/sau cu ciment se fac atât în procesul de fre- zare propriu-zis, cât şi în cel al operaţiunilor ulterioare, până la aşternere. 3.3.4.3. Repartizarea amestecului rezultat din malaxor se face cu şnecul din faţa grinzii repartizoare-finisoare. 3.3.4.4. Aşternerea şi precompactarea amestecului de materiale la profilul stabilit se realizează cu grinda repartizoare-finisoare. 3.3.5. Compactarea 3.3.5.1. Operaţiunea de compactare se execută în lungul drumului, de la margine spre ax. 3.3.5.2. Viteza de lucru a compactorului este 5-8 km/h. 3.3.5.3. Compactoarele trebuie să lucreze fără şocuri pentru a se evita vălurirea îmbrăcămintei. 3.3.5.4. Compactarea va fi efectuată cu: - compactor cu rulouri vibrator; - compactor pe pneuri cu sarcină pe roată de mini- mum 5 t. Alegerea productivităţii compactoarelor este determinată de suprafaţa de compactare, astfel încât numărul de treceri să asigure gradul de compactare prescris. 4. Controlul calităţii lucrărilor 4.1. Verificarea materialelor 4.1.1. Verificarea agregatelor 4.1.1.1. Verificarea agregatelor rezultate din frezarea îmbrăcămintei:
- a)umiditatea (STAS 1913/1);
- b)granulozitatea (STAS 4606);
- c)conţinutul de bitum (STAS 1338/2). 4.1.1.2. Verificarea calităţii agregatelor adăugate se face în conformitate cu prescripţiile din standardele şi reglemen- tările specifice, menţionate la pct. 2.3, pe fiecare lot apro- vizionat, după cum urmează:
- a)Nisip (de concasaj şi natural): - natura mineralogică (examinare vizuală); - granulozitatea (STAS 4606); - conţinutul de impurităţi (STAS 4606); - coeficientul de activitate (STAS 730).
- b)Criblură: - natura mineralogică (STAS 4606); - granulozitatea (STAS 4606); - coeficientul de formă (STAS 730); - uzura cu maşina „Los Angeles" (STAS 730); - rezistenţă la îngheţ-dezgheţ (STAS 730); - conţinutul de impurităţi: - corpuri străine (STAS 4606); - argilă (STAS 4606); - conţinutul de fracţiuni sub 0,09 mm (STAS 730). 4.1.2. Verificarea calităţii lianţilor 4.1.2.1. Bitumul existent: - penetraţia (STAS 42); - ductilitatea (STAS 61). 4.1.2.2. Emulsia bituminoasă cationică: - conţinutul de bitum (STAS 8877); - omogenitatea (STAS 8877); - stabilitatea la stocare şi transport (STAS 8877); - adezivitatea (STAS 10969/3); - timpul de rupere. 4.1.2.3. Ciment: - fineţea (STAS 227/2); - timpul de priză (SR EN 196-3). 4.1.3. Verificarea calităţii apei: - conţinutul de impurităţi organice şi minerale (STAS 1342). 4.1.4 Materialele de la pct. 4.1.1.2 şi 4.1.2 trebuie să aibă certificate de conformitate a calităţii. 4.2. Verificarea procesului tehnologic de reciclare şi punere În operă a mixturii asfaltice reciclate 4.2.1. În timpul reciclării îmbrăcămintei rutiere bitumi- noase se vor efectua următoarele verificări: 4.2.1.1. Frezarea: - verificarea răspândirii agregatelor naturale de adaos; - dozajul de ciment; - granulozitatea agregatelor naturale adăugate; - umiditatea agregatelor naturale adăugate; - omogenitatea emulsiei bituminoase (la fiecare lot); - verificarea dozajului emulsiei bituminoase. 4.2.1.2. Amestecarea materialelor şi repartizarea ames- tecului: - granulozitatea amestecului (o probă la 1.000 m2, iar în cazul în care se constată la o probă că granulozitatea nu corespunde cu cea stabilită prin încercările de laborator pentru stabilirea compoziţiei amestecului de agregate, conform pct. I.4 din anexă, determinarea se va face pe o probă la 500 m2); - conţinutul de bitum (o probă la 500 m2); - densitatea în stare uscată a amestecului; - volumul de goluri şi densitatea pe corpurile de probă; - rezistenţa la întindere prin despicare (7 şi 28 de zile) şi modulul de elasticitate dinamic pe corpurile de probă. 4.2.1.3. Compactarea: verificarea modului de compac- tare. 4.3. Verificarea Îmbrăcămintei reciclate: - verificarea gradului de compactare (o încercare la 500 m2); - verificarea modulului de elasticitate (3 determinări/zi); - verificarea planeităţii; - verificarea grosimii îmbrăcămintei reciclate. 4.4. Toleranţe 4.4.1. Corpuri de probă: - conţinut de goluri: +5%; - rezistenţă la întindere prin despicare la 7 şi 28 de zile: -20%. 4.4.2. Îmbrăcămintea reciclată: - grosime: -10%; - grad de compactare: -2% în maximum 10% din determinări; - planeitate: + 1 cm/4 m; - cota în profil transversal: ±2 cm. 5. Recepţia lucrărilor 5.1. Recepţia preliminară 5.1.1. Recepţia preliminară a lucrărilor de către benefi- ciar se va face la o lună de la executarea lucrărilor şi se va efectua conform normelor în vigoare. 5.1.2. Comisia de recepţie examinează lucrările execu- tate conform documentaţiei tehnice aprobate şi documenta- ţiei de control întocmite în timpul executării. 5.1.3. Verificarea uniformităţii suprafeţei de rulare se face conform pct. 4.3. 5.1.4. Verificarea cotelor profilului longitudinal se face în axa drumului, pe minimum 10% din lungimea traseului. 5.1.5. La străzi cota în ax se verifică în proporţie de 20% din lungimea traseului, iar cotele rigolelor, pe toată lungimea traseului, în punctele de schimbare a declivităţi- lor. 5.1.6. Verificarea grosimii se face conform pct. 4.3 şi pe probe ce se iau pentru verificarea calităţii îmbrăcămintei. 5.1.7. Evidenţa tuturor verificărilor menţionate în cap. 4 face parte din documentaţia de control al recepţiei prelimi- nare. 5.2. Recepţia finală 5.2.1. Recepţia finală se face conform prescripţiilor legale în vigoare. 5.2.2. Perioada de verificare a comportării în exploatare a lucrărilor definitive va fi de minimum 24 de luni de la data recepţiei preliminare. I. ÎNCERCÃRI DE LABORATOR 1. Prelevarea probelor prin frezare 1.1. Prelevarea prin frezare a 3 probe, care vor fi analizate pentru stabilirea tipului şi proporţiei agregatelor ANEXĂ la normativ ce vor fi adăugate, se va face din punctele stabilite în fig. 1. 1.2. Frezarea se va face pe adâncimea stabilită prin sondajele efectuate în cadrul determinărilor preliminare (cap. 2 pct. 2.1), pe o lungime de aproximativ 2 m. 2. Încercări pe materialul frezat 2.1. Agregate 2.1.1 Granulozitatea (STAS 4606) Pentru realizarea curbei granulometrice a agregatelor celor trei probe, acestea vor fi spălate şi uscate. 2.1.2 Umiditatea (conform STAS 1913/1) În funcţie de umiditatea agregatelor naturale frezate se va stabili cantitatea de apă care va fi adăugată. 2.2. Bitum 2.2.1. Conţinutul de bitum (conform STAS 1338/2) În funcţie de conţinutul de bitum al agregatelor naturale frezate se va stabili cantitatea de emulsie care trebuie adăugată. 2.2.2. Punctul de înmuiere inel şi bilă (conform STAS 60) 3. Încercări pe materialul de adaos 3.1. Agregate 3.1.1. Granulozitatea (STAS 4606) 3.1.2. Umiditatea (conform STAS 1913/1) 3.2. Emulsia bituminoasă 3.2.1. Determinarea conţinutului de bitum (conform STAS 8877) 3.2.2. Determinarea omogenităţii (conform STAS 8877) 3.2.3. Determinarea stabilităţii la stocare (conform STAS 8877) 3.2.4. Determinarea adezivităţii (conform STAS 10969/3) 3.3. Ciment 3.3.1. Fineţea (conform STAS 227/2) 3.3.2. Timpul de priză (conform SR EN 196-3) 3.4. Suspensia - emulsie bituminoasă - apă-ciment 3.4.1. Se va determina miscibilitatea emulsiei bituminoase cu suspensia de apă-ciment după procedura următoare: - se amestecă o cantitate de 100 g de ciment cu 50 g de apă într-un vas de sticlă până se obţine o sus- pensie de apă-ciment omogenă; - se introduc 100 g de emulsie bituminoasă într-un alt vas de sticlă; - suspensia apă-ciment se amestecă cu emulsia bitu- minoasă timp de 6 minute; - se va determina timpul de rupere a emulsiei bitumi- noase. 3.4.2. Timpul de rupere a emulsiei bituminoase este de minimum 10 minute. În cazul în care timpul de rupere este mai mic de 10 minute, se va relua determinarea cu alt tip de emulsie şi alt tip de ciment. 4. Stabilirea compoziţiei amestecului de materiale 4.1. Agregate 4.1.1. Curba granulometrică a amestecului de agregate trebuie să corespundă cu cea a unui strat de legătură. 4.1.2. În funcţie de granulozitatea agregatelor naturale frezate şi de cea a agregatelor naturale de adaos menţio- nate la pct. 2 şi 3 se stabileşte proporţia de agregate natu- rale care trebuie adăugate pentru realizarea amestecului de agregate în conformitate cu pct. 4.1.1. 4.2. Emulsie bituminoasă, ciment şi apă 4.2.1. Stabilirea dozajelor de emulsie bituminoasă, apă şi ciment se va realiza prin încercări pe corpuri de probă. 4.3. Confecţionarea corpurilor de probă 4.3.1. Se vor elabora 3 dozaje pentru confecţionarea corpurilor de probă, variind procentul de emulsie bitumi- noasă, apă şi ciment. 4.3.1.1. Dozajul de ciment utilizat la reciclarea îmbrăcă- mintei rutiere bituminoase este de 3,5-4,5%. 4.3.1.2. Dozajul de apă (inclusiv cea conţinută de mate- rialul frezat şi cel adăugat, stabilită prin determinarea umi- dităţii de la pct. 2.1 şi 3.1) se stabileşte astfel încât raportul apă/ciment să fie de 0,5. 4.3.1.3. Conţinutul de emulsie bituminoasă este de 2,5-5% (chiar dacă materialul frezat conţine o anumită can- titate de bitum). 4.3.2. Prepararea amestecului de materiale se va face într-un malaxor. 4.3.3. Realizarea corpurilor de probă 4.3.3.1. Se vor realiza câte 4 corpuri de probă pentru fiecare dozaj stabilit. 4.3.3.2. Dotarea: - cilindri metalici cu fante, cu diametrul de 149,6 mm şi înălţimea de 30 mm; - 2 poansoane cu caneluri pentru evacuarea apei (fig. 2): - diametrul de 149,6 mm; - înălţimea de 30 mm; - cântar. 4.3.3.3. Procedura de realizare a corpurilor de probă este următoarea: - se ung cu ulei decofrol pereţii interiori ai cilindrilor metalici; - se pune hârtie de filtru la partea inferioară a cilindri- lor, fără a acoperi fantele acestora; - se umple cilindrul cu amestec de materiale (aproxi- mativ 6 kg); - se acoperă materialul cu hârtie de filtru şi cu capacul cilindrului. 5. Compactarea 5.1. Dotarea: - presă hidraulică (sarcina > 50 KN); - suport pentru compactare (fig. 3). 5.2. Procedura de compactare a corpurilor de probă este următoarea: - se introduce cilindrul cu amestecul de material în suportul de compactare centrat sub pistonul presei; - se aplică corpului de probă, cu perioade de repaus între treptele de încărcare, repetat, cu o viteză de 50 mm/minut, sarcina de 49 KN (fig. 4); - compactarea se consideră încheiată, dacă, după sta- bilizarea încărcării, scăderea sarcinii aplicate corpurilor de probă este 4 KN; - după compactare corpurile de probă se lasă în cilindri 24 de ore, după care se decofrează. 5.3. Depozitarea corpurilor de probă Se păstrează 7 zile şi apoi 28 de zile, în atmosferă umedă, în încăperi închise, la temperatura de 20±2°C şi umiditatea de 60-80%. 5.4. Caracteristici de compactare (se determină numai la 7 zile) 5.4.1. Umiditatea optimă de compactare (conform STAS 1913/13) 5.4.2. Densitatea în stare uscată maximă (conform STAS 1913/13) 6. Determinări fizico-mecanice pe corpurile de probă 6.1. Volumul de goluri Se determină pe două corpuri de probă la 7 zile (con- form STAS 1338/2) 6.2. Rezistenţa la Întindere prin despicare Se determină pe două corpuri de probă la 7 zile şi pe alte două, la 28 de zile (conform STAS 1338/2). 6.2.1. Încercarea probei se face cu presa hidraulică (fig. 5). 6.2.2. Rezistenţa la întindere prin despicare (Rid) se determină cu relaţia: Rid = 2 F/rrdl, unde: F = forţa de rupere (N); d = diametrul corpului de probă (mm); l = înălţimea corpului de probă (mm). 6.2.3. Valorile minime admisibile sunt: - la 7 zile: 0,4 N/mm2; - la 28 de zile: 0,6 N/mm2. 6.3. Modulul de elasticitate 6.3.1. Modulul de elasticitate (E) se determină cu relaţia: E = F (0,274 + µ)/hu, unde: F = forţa de rupere (N); µ = coeficientul lui Poisson; h = înălţimea corpului de probă (mm); u = deformarea orizontală a corpului de probă (mm). II. ÎNCERCĂRI IN SITU 1. Gradul de compactare 1.1. Mod de determinare 1.1.1. Prin prelevare de carote Gradul de compactare se determină cu relaţia: D = d/dmax., unde: d = densitatea uscată determinată pe probele prelevate din îmbrăcămintea reciclată; dmax. = densitatea în stare uscată maximă - Proctor (stabilită la pct. 5.4.3.). 1.1.2. Utilizând gamadensimetrul. 2. Planeitatea 2.1. Se determină cu dreptarul (lată) de 4 m sau cu analizo- rul de profil În lung (APL). 3. Grosimea îmbrăcămintei reciclate 3.1. Prin efectuarea sondajelor Figura 1. - Schema de prelevare a probelor de material frezat Figura 2. - Poanson cu diametrul = 149,6 mm, cu 4 caneluri pentru evacuarea apei Figura 3. - Suport pentru compactare, compus din:
(1)placă superioară şi
(2)placă inferioară,
(3)4 bare de susţinere,
(4)dispozitiv de centrare,
(5)poanson Timp de încărcare: 3,5-4 minute Figura
- - Curbă încărcare-timp la compactare statică Figura
- - Presă hidraulică de 50-100KN, cu: - suport
(1); - piesă de rezemare
(2); - piesă de presare
(3). MINISTERUL TRANSPORTURILOR O R D I N pentru aprobarea Normativului privind lucrările de întreţinere a îmbrăcămintei bituminoase pe timp friguros În conformitate cu prevederile art. 67 din Ordonanţa Guvernului nr. 43/1997 privind regimul juridic al drumurilor, în temeiul Hotărârii Guvernului nr. 44/1997 privind organizarea şi func- ţionarea Ministerului Transporturilor, ministrul transporturilor emite următorul ordin: Art. 1. - Se aprobă Normativul privind lucrările de întreţinere a îmbră- cămintei bituminoase pe timp friguros, anexă la prezentul ordin. Art. 2. - Anexa face parte integrantă din prezentul ordin. Art. 3. - Prezentul ordin se va publica în Monitorul Oficial al României, Partea I, şi va intra în vigoare la 15 zile de la data publicării. Ministrul transporturilor, Traian Băsescu Bucureşti, 27 ianuarie 1998. Nr. 53. N O R M A T I V privind lucrările de întreţinere a îmbrăcămintei bituminoase pe timp friguros ANEXĂ CAPITOLUL 1 Generalităţi 1.1. Obiect şi domeniu de utilizare 1.1.1. Prezentul normativ se referă la lucrările de întreţi- nere a îmbrăcămintei bituminoase pe timp friguros, de regulă în perioada 15 octombrie-15 martie. Executarea lucrărilor se face din ordinul administratorului drumului, ca unic răspunzător al asigurării desfăşurării trafi- cului în condiţii de siguranţă, fluenţă şi continuitate. 1.1.2. Prevederile prezentului normativ se aplică pe timp friguros, la îmbrăcămintea bituminoasă la care au apărut degradări care pun în pericol siguranţa circulaţiei. 1.1.3. Lucrările de întreţinere prevăzute în prezentul nor- mativ, sistematizate pe tipuri de lucrări, se aplică în scopul prevenirii extinderii degradărilor îmbrăcămintei bituminoase pe timp de iarnă şi al asigurării siguranţei circulaţiei. 1.1.4. Prevederile prezentului normativ se aplică la tra- tarea pe timp friguros a următoarelor tipuri de defecţiuni ale îmbrăcămintei bituminoase prevăzute de Instrucţiunile CD 98-86 privind prevenirea şi remedierea defecţiunilor la îmbrăcămintea modernă: - gropi izolate pe porţiuni de drum limitate; - suprafaţă cu ciupituri; - suprafaţă poroasă; - fisuri şi crăpături; - faianţări; - peladă; - tasări locale. 1.1.5. Tipurile de lucrări de întreţinere pe timp friguros a îmbrăcămintei bituminoase cuprinse în prezentul normativ sunt: - plombare la rece cu: • mixturi asfaltice stocabile; • stropiri bituminoase succesive; - tratament bituminos; - badijonare la rece; - colmatare la rece; - lucrări de întreţinere cu mixturi asfaltice la cald. 1.2. Prescripţii generale 1.2.1. Plombarea la rece 1.2.1.1. Acest tip de lucrare se execută în perioada 15 octombrie - 15 martie, când staţiile de preparare a mixtu- rilor asfaltice la cald, prevăzute de SR 174, nu funcţionează. 1.2.1.2. Plombarea la rece se aplică pentru remedierea următoarelor tipuri de degradări ale îmbrăcămintei bitumi- noase: - gropi izolate, pe suprafeţe mici; - peladă; - tasări. Acest tip de lucrare se execută în scopul prevenirii extinderii, în perioada de iarnă, a degradărilor apărute în îmbrăcămintea bituminoasă şi al asigurării siguranţei circu- laţiei în orice anotimp (toamnă, iarnă, primăvară). Plombarea la rece se execută, de regulă, cu mixturi asfaltice stocabile. În cazuri excepţionale acest tip de lucrare se poate executa şi prin stropiri bituminoase succesive. 1.2.1.3. Mixturile asfaltice stocabile menţionate în pre- zentul normativ sunt prevăzute a fi realizate din agregate prelucrate şi neprelucrate, anrobate, la cald, cu bitum fluxat sau cu bitum şi aditiv specific ori, la rece, cu emulsie bitu- minoasă cationică. 1.2.1.4. Mixturile asfaltice stocabile se pun în operă la rece, în conformitate cu actul normativ de fabricare şi utili- zare a tipului acestora. 1.2.1.5. Lucrările de remediere cu mixtură asfaltică sto- cabilă sau stropiri bituminoase succesive se execută pe suprafaţă uscată sau umedă, dar nu pe timp de ploaie, lapoviţă, ninsoare sau viscol. 1.2.1.6. După punerea în funcţiune a staţiilor de prepa- rare a mixturilor asfaltice şi după asigurarea condiţiilor pre- văzute de SR 174, remedierea defecţiunilor sub formă de gropi, peladă, tasări locale se va face conform Instrucţiunilor CD-98. 1.2.2. Lucrări de Întreţinere pe bază de tratament bituminos la rece 1.2.2.1. Acest tip de lucrare se execută în perioada 15 octombrie - 30 noiembrie, la tratarea următoarelor tipuri de defecţiuni: - suprafaţă cu ciupituri; - suprafaţă poroasă. Suprafaţa cu ciupituri a îmbrăcămintei bituminoase pre- zintă o serie de gropiţe cu diametrul de circa 20 mm, adâncimea lor putând atinge grosimea stratului de uzură. Ciupiturile pot fi izolate, de 2-3 pe m2, sau grupate într-un număr mare pe m2. Suprafaţa poroasă a îmbrăcămintei bituminoase este, în general, de culoare mai deschisă, cu pori care, uneori, se pot observa cu ochiul liber, iar, după ploaie, rămâne un timp îndelungat umedă. 1.2.2.2. Tratamentul bituminos prevăzut în prezentul nor- mativ este de tipul „tratament bituminos de închidere" şi are ca scop etanşarea suprafeţei stratului de uzură, stopa- rea evoluării ciupiturilor sub formă de gropi, în cazul supra- feţelor cu ciupituri, sau apariţia de degradări ale stratului de uzură, în cazul suprafeţelor poroase, în perioada de iarnă. 1.2.2.3. Tratamentul bituminos de închidere se execută la o temperatură atmosferică mai mare de +5°C, într-un singur strat, din agregate naturale prelucrate sau neprelu- crate şi emulsie bituminoasă cationică cu rupere rapidă. Tratamentul bituminos se execută pe suprafaţă uscată sau umedă. El nu se execută pe timp de ploaie. 1.2.3. Lucrări de Întreţinere pe bază de badijonări la rece 1.2.3.1. Acest tip de lucrare se execută, în perioada 15 octombrie-30 noiembrie, pentru tratarea următoarelor tipuri de defecţiuni ale stratului de uzură din îmbrăcămintea bituminoasă: - suprafaţă poroasă; - faianţări. Suprafaţa poroasă a îmbrăcămintei bituminoase, conform pct. 1.2.2.1, este o suprafaţă cu pori, care, după ploaie, rămâne un timp îndelungat umedă. Suprafaţa cu faianţări se prezintă sub forma unei reţele de fisuri longitudinale şi transversale şi care pot fi: - faianţări în pânză de păianjen, care au dimensiunea laturii poligonului de circa 5 cm; - faianţări în plăci, care au dimensiunea poligonului mai mare de 5 cm, ajungând la 10-15 cm. 1.2.3.2. Badijonarea la rece are ca scop etanşarea suprafeţei poroase sau faianţate, pentru stoparea evoluării stării de degradare a stratului de uzură în perioada de iarnă. 1.2.3.3. Badijonarea la rece se execută la o temperatură atmosferică mai mare de +5°C, cu emulsie bituminoasă cationică cu rupere rapidă, pe suprafaţă uscată sau umedă. Lucrările nu se execută pe timp de ploaie. 1.2.4. Lucrări de Întreţinere pe bază de colmatare la rece 1.2.4.1. Acest tip de lucrare se aplică în perioada 15 octombrie-30 noiembrie la tratarea fisurilor şi crăpături- lor din stratul de uzură al îmbrăcămintei bituminoase. 1.2.4.2. Colmatarea la rece a fisurilor şi crăpăturilor are ca scop împiedicarea infiltrării apei şi sării în îmbrăcămin- tea bituminoasă pe timp de iarnă. 1.2.4.3. Colmatarea la rece se execută la o temperatură atmosferică mai mare de +5°C, cu emulsie bituminoasă cationică cu rupere rapidă, pe suprafaţă uscată sau umedă. Lucrările nu se execută pe timp de ploaie. 1.2.5. Lucrări de Întreţinere cu mixturi asfaltice la cald 1.2.5.1. Acest tip de lucrare se foloseşte la remedierea degradărilor pe suprafeţe mai întinse ale îmbrăcămintei unui emulgator, preparată în instalaţii speciale, cu caracte- ristici fizico-chimice specifice. După modul de comportare faţă de agregatele naturale şi, respectiv, în funcţie de domeniul de folosire, emulsiile bituminoase cationice prevăzute în prezentul normativ se pot clasifica astfel: - emulsie bituminoasă cationică cu rupere rapidă pen- tru executarea de tratamente bituminoase, badijonări, col- matări şi pentru prepararea mixturii asfaltice stocabile tip Plombarec; - emulsie bituminoasă cationică cu rupere semilentă pentru prepararea mixturilor asfaltice stocabile. 1.3.4. Bitumul fluxat, în sensul prezentului normativ, este liantul obţinut prin amestecarea bitumului pur pentru dru- muri cu anumite tipuri de solvenţi petrolieri, în instalaţii de tip tanc de bitum sau topitor, la temperaturi de 60°C, cu caracteristici specifice. 1.3.5. În înţelesul prezentului normativ, lianţii şi mixturile asfaltice preparate cu aceşti lianţi vor fi notaţi, pe scurt, astfel: - EBCR - emulsie bituminoasă cationică bituminoase. 1.2.5.2. Prevederile prezentului normativ se aplică pe timp friguros la îmbrăcămintea bituminoasă la care au apă- rut degradări care pun în pericol siguranţa circulaţiei. Lucrările prevăzute în acest normativ vor avea un carac- ter de excepţie şi se vor aplica în perioada 15 octombrie -15 martie, la o temperatură atmosferică cuprinsă între +5°C şi +10°C, în scopul prevenirii extinderii degradărilor şi asigurării siguranţei circulaţiei. 1.2.5.3. Tipul de mixtură asfaltică prevăzut în prezentul - EBCMS - BF - MASBF - MASBA cu rupere rapidă; - emulsie bituminoasă cationică cu rupere semilentă, cu solvent; - bitum fluxat; - mixtură asfaltică stocabilă, preparată cu bitum fluxat; - mixtură asfaltică stocabilă, preparată cu bitum şi aditiv specific de fluxare; normativ se prepară la cald din agregate naturale prelu- crate şi neprelucrate, cu dimensiunea maximă de 8 mm, şi bitum neparafinos pentru drumuri. 1.2.5.4. Acest tip de lucrare se execută pe suprafaţă uscată. Lucrările de întreţinere cu mixtură asfaltică la cald nu se execută pe timp de ceaţă sau de ploaie. 1.3. Definiţii şi terminologie 1.3.1 Mixtura asfaltică stocabilă este mixtura asfaltică care poate fi depozitată şi stocată la temperatura atmosfe- rică, în condiţii specifice, pe o perioadă de minimum 30 de zile (în funcţie de tipul mixturii asfaltice stocabile) de la prepararea până la punerea în operă, păstrându-şi proprie- tăţile de lucrabilitate corespunzătoare. După modul de preparare şi liantul folosit, mixturile asfaltice stocabile, prevăzute în prezentul normativ, se pot clasifica astfel:
- a)mixturi asfaltice stocabile, preparate la cald: - cu bitum fluxat; - cu bitum şi aditiv specific de fluxare;
- b)mixturi asfaltice stocabile, preparate la rece, cu emul- sie bituminoasă cationică: - mixtură asfaltică stocabilă, preparată din mixtură asfaltică rezultată din frezarea îmbrăcămintei bituminoase vechi, emulsie bituminoasă cationică cu rupere rapidă şi solvent, prin procedeul Plombarec; - mixtură asfaltică stocabilă, preparată din agregate prelucrate şi neprelucrate şi din emulsie bituminoasă catio- nică cu solvent, cu rupere semilentă. 1.3.2. Bitumul pur este bitumul neparafinos pentru dru- muri, provenit din ţiţeiuri neparafinoase, selecţionate, folosit la executarea straturilor bituminoase, conform prescripţiilor tehnice în vigoare. 1.3.3. Emulsia bituminoasă cationică este o dispersie de bitum în apă, cu particule de ordinul micronilor, în prezenţa *) În curs de elaborare. - MA tip Plombarec - mixtură asfaltică stocabilă, preparată prin procedeul Plombarec; - MASE - mixtură asfaltică stocabilă, preparată cu emulsie bitumi- noasă cationică EBCMS; - BA 8 - beton asfaltic preparat la cald cu bitum pur. 1.3.6. Terminologia utilizată în prezentul normativ este conform STAS 4032/1. 1.4. Referinţe Prescripţiile tehnice la care se face referire în cuprinsul prezentului normativ sunt următoarele: 1. STAS 42-68 Bitumuri. Determinarea pene- traţiei 2. STAS 44-84 Produse petroliere. White spirit rafinat. 3. STAS 60-69 Bitumuri. Determinarea punc- tului de înmuiere 4. STAS 61-88 Bitumuri. Determinarea ducti- lităţii 5. SR 174/1-97 Îmbrăcăminte bituminoasă cilindrată, executată la cald. Condiţii tehnice generale de calitate 6. SR 174/2-97 Îmbrăcăminte bituminoasă cilindrată, executată la cald. Condiţii tehnice pentru prepa- rarea şi punerea în operă a mixturilor asfaltice şi recepţia îmbrăcămintei executate 7. -*) Normativ privind condiţiile teh- nice pentru instalaţiile de pre- parare a mixturilor asfaltice executate la cald 8. STAS 539-79 Filer de calcar, filer de cretă şi filer de var stins în pulbere 9. STAS 599-87 Tratamente bituminoase. Condiţii generale 10. STAS 662-89 Lucrări de drumuri. Agregate naturale de balastieră 11. SR 667-97 Agregate naturale de piatră 17. STAS 4606-80 Agregate naturale grele pentru mortare şi betoane cu lianţi minerali. Metode de încercare 18. STAS 5639-88 Combustibil pentru turbo- motoare de aeronave 19. STAS 8877-72 Emulsii bituminoase cationice cu rupere rapidă pentru lucră- prelucrată pentru drumuri. Condiţii tehnice generale de calitate 12. STAS 730-89 Agregate naturale pentru 20. STAS 10969/2-88 rile de drumuri L u c r ă r i d e d r u m u r i . Adezivitatea emulsiilor bitumi- noase faţă de agregate natu- rale lucrări de căi ferate şi dru- muri. Metode de încercare 13. STAS 1338-84 Lucrări de drumuri. Mixturi asfaltice şi îmbrăcăminte bitu- minoasă executată la cald. Prepararea mixturilor. Pregătirea probelor şi confec- ţionarea epruvetelor 14. STAS 1338/2-87 Lucrări de drumuri. Mixturi asfaltice şi îmbrăcăminte bitu- minoasă, executată la cald. Metode de determinare şi încercare, confecţionarea şi decofrarea epruvetelor 15. STAS 3308-85 Aparate de cântărit. Limite maxime de cântărire 16. STAS 4032/1-90 L u c r ă r i d e d r u m u r i . Terminologie 21. STAS 10969/3-83 L u c r ă r i d e d r u m u r i . Adezivitatea bitumurilor pentru drumuri la agregate naturale. Metoda de determinare canti- tativă 22. CD 98-86 Instrucţiuni pentru prevenirea şi remedierea defecţiunilor la îmbrăcămintea modernă 23. *) Normativ privind condiţiile teh- nice de calitate pentru bitumul neparafinos utilizat la lucrările de drumuri. CAPITOLUL 2 Lucrări de întreţinere cu mixturi asfaltice stocabile 2.1. Tipuri de mixturi asfaltice stocabile 2.1.1. Tipurile de mixturi asfaltice stocabile, cuprinse În pre- zentul normativ, sunt prezentate În tabelul nr. 1. *) În curs de elaborare. Tabelul nr. 1 Nr. crt. Tipul tehnologiei de preparare a mixturii asfaltice stocabile Tipul mixturii asfaltice stocabile Simbolul Dimensiunea maximă a granulei, (
- mm)Liantul Solventul 1. Tehnologie la cald 1.1. Mixtură asfaltică stocabilă cu bitum fluxat MASBF 8 Bitum fluxat cu solvent Solvent petro- lier (ex: white spirit, kerosen) 1.2. Mixtură asfaltică stocabilă cu bitum şi aditiv specific de fluxare MASBA 8 Bitum şi aditiv specific de fluxare - 2. Tehnologie la rece 2.1. Mixtură asfaltică stocabilă tip Plombarec MA tip Plombarec 16 Emulsie bituminoasă cationică cu rupere rapidă Introdus în emulsia tip EBCR înainte de prepara- rea mixturii 2.2. Mixtură asfaltică stocabilă cu emulsie bituminoasă cationică MASE 16 Emulsie bituminoasă cationică cu rupere semi- lentă Introdus în timpul prepa- rării emulsiei tip EBCMS NOTĂ: Tipurile de mixturi asfaltice stocabile, prezentate în tabelul nr. 1, nu sunt limitative, putând fi utilizate şi alte tipuri, cu condiţia ca acestea să fie agrementate tehnic potrivit reglementărilor în vigoare. 2.1.2. Compoziţia şi caracteristicile tipurilor de mixturi asfaltice stocabile sunt conform pct. 2.2, 2.3, 2.4 şi 2.5. 2.2. Mixtura asfaltică stocabilă preparată la cald cu bitum fluxat 2.2.1. Condiţii tehnice 2.2.1.1. Materiale:
- a)Agregate naturale Agregatele naturale care se utilizează sunt următoarele: • criblură sort 3-8, conform SR 667; • nisip de concasaj sort 0-3, conform SR 667. Fiecare tip şi sort de agregate trebuie depozitat sepa- rat, în silozuri proprii, pe platforme betonate, amenajate cu pereţi despărţitori pentru evitarea amestecării şi impurificării agregatelor.
- b)Filer Filerul trebuie să fie din calcar sau cretă măcinată, con- form STAS 539. Filerul se depozitează în magazii închise. Nu se admite folosirea filerului aglomerat.
- c)Bitum fluxat Tipul de bitum şi procentul acestuia în compoziţia bitu- mului fluxat sunt prezentate în tabelul nr. 2. Tabelul nr. 2 Componente Condiţii de admisibilitate Bitum sort D 80-100 sau D 100-120 (%) 68 ± 1% Bitumul trebuie să îndeplinească condiţiile prezentate în tabelul nr. 3. Tabelul nr. 3 Nr. crt. Caracteristici Condiţii de admisibilitate Metode de încercare Tip D 80-100 Tip D 100-120 1. Penetraţie la 25°C, 1/10 mm 81-100 101-120 STAS 42 2. Punct de înmuiere IB, °C 46-49 43-46 STAS 60 3. Ductilitate la 25°C, cm minimum 100 minimum 100 SR 61 Tipul de solvent şi procentul acestuia în compoziţia bitumului fluxat se stabilesc prin încercări preliminare de laborator, de către producătorul mixturii asfaltice stocabile, şi sunt în concordanţă cu certificatul de conformitate a calităţii, emis potrivit reglementărilor în vigoare. Bitumul fluxat trebuie să îndeplinească condiţiile de calitate prezentate în tabelul nr. 4. Tabelul nr. 4 Nr. crt. Caracteristici Condiţii de admisibilitate 1. Conţinut de bitum (%) 68 ± 1% 2. Adezivitate la agregatul natural (%) minimum 75 În funcţie de calitatea liantului şi de natura agregatului natural, în cadrul studiilor preliminare de laborator se va stabili necesitatea aditivării bitumului fluxat, astfel încât să fie realizată condiţia de adezivitate prevăzută în tabelul nr. 4. Prepararea şi depozitarea bitumului fluxat se efectuează conform pct. 2.2.2.2. 2.2.1.2. Compoziţia şi caracteristicile mixturii asfaltice stocabile:
- a)Compoziţia mixturii asfaltice se stabileşte pe bază de studiu preliminar de laborator, ţinându-se seama de res- pectarea condiţiilor tehnice precizate în prescripţiile tehnice impuse de prezentul normativ. Antreprenorul efectuează studiul în cadrul laboratorului său sau îl comandă la un laborator autorizat.
- b)Principiul de alcătuire a mixturii asfaltice stocabile cu bitum fluxat este diferit de cel al mixturilor asfaltice prepa- rate la cald, conform SR 174/1-2, şi anume: - schelet mineral puternic, care să asigure suficientă stabilitate mixturii pentru a rezista traficului, dată fiind vis- cozitatea mai mică a liantului; - volum mare de goluri pentru a favoriza evaporarea solventului din compoziţia bitumului fluxat şi creşterea viscozităţii bitumului rezidual şi, în consecinţă, pentru a contribui la mărirea stabilităţii mixturii asfaltice puse în operă. Studiul preliminar de laborator comportă următoarele determinări: - verificarea compoziţiei mixturii asfaltice; - determinarea densităţii aparente. Determinările de laborator se efectuează conform instrucţiunilor metodologice de laborator.
- c)Limitele procentelor de agregate naturale din agrega- tul total sunt redate în tabelul nr. 5, iar granulozitatea agre- gatului total este redată în tabelul nr. 6. Tabelul nr. 5 Nr. crt. Agregate naturale (% din agregatul total) Condiţii de admisibilitate 1. Criblură sort 3-8 60-70 2. Nisip de concasaj sort 0-3 rest până la 100 3. Filer, % 2-3 Tabelul nr. 6 Nr. crt. Mărimea ochiului sitei sau ciurului (
- mm)Treceri prin sită sau ciur (%) 1. 16 100 2. 8 80-100 3. 3,15 28-40 4. 0,63 12-20 5. 0,2 6-15 6. 0,09 4-10
- d)Conţinutul optim de bitum rezidual se stabileşte prin studii preliminare, conform pct. 2.2.1.2. b), şi trebuie să se încadreze în limitele 4,0-4,8 % din masa mixturii asfaltice.
- e)Caracteristicile mixturii asfaltice stocabile În lipsa unor dispoziţii speciale, contrare prezentului normativ, caracteristicile mixturii asfaltice stocabile, preparată cu bitum fluxat, trebuie să îndeplinească în timpul studiului de laborator con- diţiile din în tabelul nr. 7. Tabelul nr. 7 Caracteristici (epruvete Marshall) Condiţii de admisibilitate Metoda de verificare Densitate aparentă, kg/m3, minimum 2.000 Instrucţiuni metodologice de laborator 2.2.2. Prescripţii generale de executare 2.2.2.1. Utilaje şi echipamente La prepararea mixturii asfaltice stocabile cu bitum fluxat se folosesc următoarele utilaje şi echipamente: - rezervor de stocare a bitumului pur; - topitor sau tanc de bitum pentru prepararea bitumului fluxat; - staţie pentru prepararea mixturii asfaltice, dotată cu dispozitive de control al dozării componentelor, conform prevederilor Normativului privind condiţiile tehnice pentru instalaţiile de preparare a mixturilor asfaltice executate la cald. 2.2.2.2. Prepararea bitumului fluxat
- a)Prepararea bitumului fluxat se realizează pe şantier, la locul de preparare a mixturii asfaltice.
- b)Prepararea bitumului fluxat se face în topitor sau tanc de bitum, astfel: - bitumul (tip D 80-100 sau D 100-120), a cărui can- titate se măsoară în prealabil, se încălzeşte la temperatura de 90-110°C; - după atingerea acestei temperaturi se opreşte focul şi se aşteaptă ca temperatura bitumului să scadă la 60°C, apoi se introduce, treptat, în topitor sau tanc, solventul cântărit în prealabil; - amestecarea bitumului se face concomitent cu intro- ducerea solventului prin agitare sau recirculare permanentă. 2.2.2.3. Prepararea mixturii asfaltice stocabile
- a)Prepararea mixturii asfaltice se face astfel: Criblura şi nisipul de concasaj, dozate în predozatoare, sunt trecute prin uscătorul staţiei de preparat mixturi asfaltice, apoi se cântăresc în proporţiile stabilite conform pct. 2.2.1.2. şi se trec în malaxor, unde se amestecă cu filerul dozat separat. Se introduce apoi bitumul fluxat încălzit şi se continuă amestecarea timp de 1-2 minute.
- b)Temperaturile agregatelor naturale, bitumului fluxat la introducerea în malaxor, precum şi mixturii asfaltice la ieşi- rea din malaxor sunt redate în tabelul nr. 8. Tabelul nr. 8 Temperaturile componentelor la prepararea mixturii asfaltice, °C Temperatura mixturii la ieşirea din malaxor (°C) Amestec de agregate naturale Filer de calcar Bitum fluxat 80-100 mediu ambiant 50-60 60-70
- c)Mixtură asfaltică preparată se transportă în basculante acoperite cu prelată, la locul de depozitare, pe platformă betonată, în vederea ambalării în recipiente sau saci de polietilenă. 2.2.2.4. Stocarea mixturii asfaltice preparate cu bitum fluxat
- a)Mixtura asfaltică, după preparare, se depozitează în bidoane de tablă sau PVC, închise etanş, sau în saci de polietilenă, în condiţii de etanşeitate (prin lipire cu dispozi- tive speciale sau prin legare). Bidoanele sau sacii de polietilenă cu mixtură asfaltică se depozitează obligatoriu în magazii închise, pentru a-i feri de umiditate, precipitaţii atmosferice sau îngheţ.
- b)Perioada de stocare a acestui tip de mixtură asfaltică este de maximum 90 de zile de la preparare, în condiţiile res- pectării modului de stocare prevăzut în prezentul normativ.
- c)Bidoanele sau sacii de polietilenă vor fi inscripţionaţi cu elemente de identificare (simbolul mixturii MASBF), de certificare a calităţii, termenul maxim de utilizare, unitatea producătoare.
- d)Punerea în operă a mixturii asfaltice stocabile şi executarea lucrărilor de plombare cu acest tip de mixtură asfaltică se efectuează conform pct. 2.6. 2.3. Mixtură asfaltică stocabilă, preparată la cald cu bitum şi aditiv specific de fluxare 2.3.1. Condiţii tehnice 2.3.1.1. Materiale
- a)Agregate naturale Criblură sort 3-8, conform SR 667. Agregatul trebuie depozitat în siloz propriu, pe platformă betonată, amenajată cu pereţi despărţitori pentru evitarea amestecării şi impurificării cu alte sorturi de agregate natu- rale.
- b)Bitum Bitum sort D 80-100 sau sort D 100-120, conform instrucţiunilor tehnice în vigoare. Bitumul se depozitează în tanc de bitum, dotat cu un dispozitiv capabil de a încălzi liantul până la temperatura necesară (evitând orice supraîncălzire), şi cu pompă de recirculare.
- c)Aditiv Aditiv specific de fluxare, conform caietului de sarcini al producătorului Aditivul livrat de producător în ambalaje specifice se depozitează în magazii. Ambalajele cu aditiv vor fi inscrip- ţionate cu elemente de identificare, de certificare a calităţii, termenul maxim de utilizare, unitatea producătoare (marca produsului). 2.3.1.2. Compoziţia şi caracteristicile mixturii asfaltice stocabile
- a)Compoziţia mixturii asfaltice se stabileşte pe bază de studiu preliminar de laborator, ţinându-se seama de res- pectarea condiţiilor tehnice precizate în prescripţiile tehnice impuse de prezentul normativ. Antreprenorul efectuează studiul în cadrul laboratorului său sau îl comandă la un laborator autorizat. Studiul preliminar de laborator comportă următoarele determinări: - verificarea compoziţiei mixturii asfaltice; - determinarea densităţii aparente.
- b)Procentele de agregat natural sort 3-8 de bitum şi de aditiv specific de fluxare din mixtura asfaltică stocabilă sunt prezentate în tabelul nr. 9. Tabelul nr. 9 Nr. crt. Componente (% din mixtura asfaltică) Condiţii de admisibilitate 1. Criblură sort 3-8 94,5 2. Bitum 4,25 3. Aditiv specific de fluxare 1,25
- c)Caracteristicile mixturii asfaltice stocabile În lipsa unor dispoziţii speciale contrare prezentului normativ, caracteristicile mixturii asfaltice stocabile prepa- rate cu bitum şi aditiv specific de fluxare trebuie să înde- plinescă în timpul studiului de laborator condiţiile din tabelul nr. 10. Tabelul nr. 10 Caracteristici (epruvete Marshall) Condiţii de admisibilitate Metode de verificare Densitate aparentă, kg/m3, minimum 2.000 Instrucţiuni metodologice de laborator 2.3.2. Prescripţii generale de executare 2.3.2.1. Utilaje şi echipamente La prepararea mixturii asfaltice stocabile cu bitum şi adi- tiv specific se folosesc următoarele utilaje şi echipamente: - rezervor de stocare a bitumului pur; - instalaţie automatizată de preparare a mixturii asfal- tice, dotată cu echipamente de dozare a componentelor, conform prevederilor Normativului privind condiţiile tehnice pentru instalaţiile de preparare a mixturilor asfaltice execu- tate la cald. 2.3.2.2. Prepararea mixturii asfaltice stocabile
- a)Prepararea mixturii asfaltice se face astfel: Criblura este trecută prin uscătorul staţiei de preparat mixturi asfaltice, apoi se cântăreşte în proporţia stabilită conform pct. 2.3.1.2.
- b)şi se trece în malaxor. Apoi se introduce bitumul încălzit şi se amestecă cu criblura timp de 60 de secunde. După omogenizare se introduce aditivul specific de fluxare şi se continuă amestecarea timp de 50-60 de secunde.
- b)Temperaturile agregatului natural, bitumului şi mixturii asfaltice la ieşirea din malaxor sunt redate în tabelul nr. 11. Tabelul nr. 11 Temperaturile componentelor la prepararea mixturii asfaltice (°C) Temperatura mixturii la ieşirea din malaxor (°C) Agregatul natural Bitum Aditiv specific de fluxare 90-100 150-160 mediu ambiant 120-130
- c)Mixtura asfaltică preparată se transportă în bascu- lante la locul de depozitare, pe platforme betonate, în vederea ambalării în recipiente sau în saci de polietilenă. 2.3.2.3. Stocarea mixturii asfaltice preparate cu bitum şi aditiv specific de fluxare
- a)Mixtura asfaltică, după preparare, se depozitează în bidoane de tablă sau PVC, închise etanş, sau în saci de polietilenă, în condiţii de etanşeitate. Bidoanele sau sacii de polietilenă cu mixtură asfaltică se depozitează obligatoriu în magazii închise, pentru a-i feri de umiditate, precipitaţii atmosferice sau îngheţ. Acest tip de mixtură asfaltică stocabilă poate fi depozitat şi în vrac, în cantităţi maxime de 1-2 tone, cu condiţia depozitării în magazii închise şi a protejării ei cu folie de polietilenă.
- b)Perioada de stocare a acestui tip de mixtură asfal- tică este de maximum 90 de zile de la preparare, în con- diţiile stocării în bidoane sau saci de polietilenă închişi etanş. În cazul depozitării în vrac, perioada de stocare este mai mică (30-60 de zile).
- c)Bidoanele sau sacii de polietilenă vor fi inscripţionaţi cu elemente de identificare (simbolul mixturii MASBA), de certificare a calităţii, termenul maxim de utilizare, unitatea producătoare.
- d)Punerea în operă a mixturii asfaltice stocabile şi exe- cutarea lucrărilor de plombare cu acest tip de mixtură asfaltică se efectuează conform pct. 2.6. 2.4. Mixtura asfaltică stocabilă preparată la rece tip Plombarec 2.4.1. Condiţii tehnice 2.4.1.1. Materiale
- a)Mixtura asfaltică rezultată din decaparea îmbrăcămin- tei bituminoase vechi prin frezare Mixtura asfaltică rezultată din frezare se depozitează pe platforme acoperite sau în şoproane.
- b)Liant Emulsie bituminoasă cationică cu rupere rapidă tip EBCR. Tipul de bitum folosit şi procentul acestuia din compozi- ţia emulsiei tip EBCR sunt redate în tabelul nr. 12. Tabelul nr. 12 Nr. crt. Componente Condiţii de admisibilitate 1. Tipul de bitum D 80-100 sau D 100-120, conform instruc- ţiunilor tehnice în vigoare 2. Conţinut de bitum în emulsie (% minimum) 60 Tipul de emulgator şi conţinutul acestuia în emulsia EBCR se stabilesc prin încercări preliminare de către producătorul de emulsie şi sunt în concordanţă cu certificatul de conformitate a calităţii, emis potrivit regle- mentărilor în vigoare. Condiţiile de calitate pe care trebuie să le îndeplinească emulsia tip EBCR sunt prezentate în tabelul nr. 13. Tabelul nr. 13 Nr. crt. Caracteristici Condiţii de admisibilitate Metode de verificare 1. Conţinut de bitum (%) 60 ± 1% STAS 8877 2. Viscozitate Engler la 20°C, °E 7,0-15,0 STAS 8877 3. Omogenitate: rest pe sită cu ţesătură de sârmă de 0,63 mm(%) maximum 0,5 STAS 8877 4. Stabilitate la stocare: rest pe sită cu ţesătură de sârmă de 0,63 mm, după 7 zile (%) maximum 0,5 STAS 8877
- c)Solvent: white-spirit, conform STAS 44. 2.4.1.2. Compoziţia şi caracteristicile mixturii asfaltice stocabile
- a)Compoziţia mixturii asfaltice se stabileşte pe bază de studiu preliminar de laborator, ţinându-se seama de res- pectarea condiţiilor tehnice precizate în prescripţiile tehnice impuse de prezentul normativ. Antreprenorul efectuează studiul în cadrul laboratorului său sau îl comandă la un alt laborator autorizat. Studiul preliminar de laborator comportă următoarele determinări: - verificarea compoziţiei mixturii asfaltice frezate pentru determinarea conţinutului real de bitum din această mixtură asfaltică; - determinarea conţinutului real de bitum din emulsia bituminoasă de aport; - determinarea cantităţii de apă de preumezire; - determinarea densităţii aparente a mixturii asfaltice stocabile.
- b)Granulozitatea agregatului total din mixtura asfaltică trebuie să se încadreze în limitele prezentate în tabelul nr. 14. Tabelul nr. 14 Nr. crt. Mărimea ochiului sitei sau ciurului (
- mm)Treceri prin sită sau ciur (%) 1. 16 60-100 2. 8 35-80 3. 3,15 20-60 4. 0,63 10-40 5. 0,2 5-25 6. 0,09 1-12
- c)Conţinutul optim de bitum din mixtura asfaltică tip Plombarec trebuie să se încadreze în limitele 6,5-7,5% din masa mixturii. Conţinutul de bitum din mixtura asfaltică este constituit din: - conţinutul real de bitum din mixtura asfaltică rezul- tată prin frezare, care se determină conform STAS 1338/2; - conţinutul real de bitum din emulsia bituminoasă cationică de aport, care se determină conform STAS 8877.
- d)Cantitatea de emulsie bituminoasă de aport se stabi- leşte în funcţie de conţinutul real de bitum din mixtura asfaltică rezultată prin frezare şi, respectiv, din emulsia bituminoasă, astfel încât să se realizeze un conţinut total de bitum în mixtura asfaltică tip Plombarec de 6,5-7,5%.
- e)Cantitatea de solvent prevăzută pentru mixtura asfal- tică tip Plombarec este de 12-20% din bitumul total.
- f)Cantitatea de apă de preumezire se stabileşte astfel încât aceasta, împreună cu apa din emulsia bituminoasă cationică tip EBCR şi cu apa conţinută în mixtura asfaltică recuperată, să fie cuprinsă între limitele de 7,0-9,0% din masa mixturii asfaltice stocabile tip Plombarec.
- g)Caracteristicile mixturii asfaltice stocabile În lipsa unor dispoziţii speciale contrare prezentului normativ, caracteristicile mixturii asfaltice stocabile tip Plombarec trebuie să îndeplinească în timpul studiului de laborator condiţiile prezentate în tabelul nr. 15. Tabelul nr. 15 Caracteristici (epruvete Marshall) Mixtură asfaltică stocabilă tip Plombarec Metode de verificare Densitate aparentă, kg/m3 minimum 2.000 Instrucţiuni metodologice de laborator 2.4.2. Prescripţii generale de execuţie 2.4.2.1. Utilaje şi echipamente La prepararea mixturii asfaltice stocabile tip Plombarec se folosesc următoarele utilaje şi echipamente: - betonieră cu cădere liberă sau amestec forţat; - cântar cu sarcină maximă de 100 kgf pentru dozarea mixturii asfaltice rezultate prin frezare; - balanţă cu sarcina maximă de 10 kgf, clasa de pre- cizie III, STAS 3308, pentru dozarea emulsiei bituminoase cationice, a solventului şi a apei; - rezervor vertical echipat cu conducte de alimentare care merg până la partea inferioară rezervorului, pentru depozitarea emulsiei bituminoase cationice; - vas pentru amestecarea emulsiei bituminoase tip EBCR cu solventul. 2.4.2.2. Prepararea mixturii asfaltice stocabile tip Plombarec
- a)Pregătirea liantului Înainte de prepararea mixturii asfaltice, emulsia bitumi- noasă cationică tip EBCR se amestecă cu solventul, în proporţia stabilită de reţetă.
- b)Prepararea mixturii asfaltice tip Plombarec se reali- zează la rece, în betonieră. Dozarea componentelor se face prin cântărire, cu precizie de: - 3% pentru mixtura asfaltică rezultată prin frezare; - 2% pentru emulsia bituminoasă cationică, solvent şi apă.
- c)Prepararea mixturii asfaltice stocabile se face astfel: Mixtura asfaltică rezultată din frezare se introduce în betonieră împreună cu apa de preumezire şi se malaxează timp de 45-60 de secunde. În continuare, se introduce în betonieră emulsia ameste- cată în prealabil cu solventul, în proporţiile stabilite prin studiul de laborator, şi se continuă malaxarea timp de 120-180 de secunde pentru realizarea omogenităţii amestecului. 2.4.2.3. Stocarea mixturii asfaltice tip Plombarec
- a)Mixtura asfaltică, după preparare, se depozitează în bidoane de tablă sau PVC, închise etanş, sau în saci de polietilenă, în condiţii de etanşeitate (prin lipire cu dispozi- tive speciale sau prin legare). Bidoanele sau sacii de polietilenă cu mixtura asfaltică se depozitează obligatoriu în magazii închise, pentru a-i feri de umiditate, precipitaţii atmosferice sau îngheţ. Înainte de utilizare, bidoanele sau sacii cu mixtură asfal- tică vor fi depozitaţi timp de 2-3 zile în încăperi cu o temperatură atmosferică de cel puţin +5°C, pentru a se ameliora aglomerarea mixturii cauzată de temperatura scăzută pe perioada de stocare.
- b)Perioada de stocare a acestui tip de mixtură stoca- bilă este de maximum 60 de zile de la preparare, în con- diţiile respectării modului de stocare prevăzut de prezentul normativ.
- c)Bidoanele sau sacii de polietilenă cu mixtură asfaltică vor fi inscripţionaţi cu elemente de identificare (simbolul mixturii MA tip Plombarec), de certificare a calităţii, termeni maximi de utilizare, unitatea producătoare.
- d)Punerea în operă a mixturii asfaltice stocabile şi exe- cutarea lucrărilor de plombare cu acest tip de mixtură asfaltică se realizează conform pct. 2.6. 2.5. Mixtura asfaltică stocabilă preparată la rece cu emulsie bituminoasă cationică 2.5.1. Condiţii tehnice 2.5.1.1. Materiale
- a)Agregate naturale: Agregatele naturale care se utilizează sunt următoarele: - criblură sort 8-16 mm, conform SR 667; - criblură sort 3-8 mm, conform SR 667; - nisip natural sort 0-3 sau 0-7, conform STAS 662. Fiecare tip şi sort de agregate trebuie depozitat separat, în silozuri proprii, pe platforme betonate, amenajate cu pereţi despărţitori, pentru evitarea amestecării şi impurifică- rii agregatelor.
- b)Liant: emulsie bituminoasă cationică cu rupere semi- lentă şi solvent, tip EBCMS. Tipul de bitum, de solvent şi procentele acestora din compoziţia emulsiei tip EBCMS, precum şi compoziţia acesteia sunt prezentate în tabelul nr. 16. Tabelul nr. 16 Nr. crt. Componenţi Condiţii de admisibilitate 1. Bitum tip D 80-100, D 100-120 sau D 180-200 (% în emulsie) 60-65 2. Emulgator cationic, acid clorhidric şi apă (% în emulsie) 35-40 3. Solvent, % faţă de emulsia bituminoasă cationică 10-12 Tipul de emulgator cationic şi conţinutul acestuia, pre- cum şi cantitatea de acid clorhidric şi de solvent în emulsia tip EBCMS se stabilesc prin încercări preliminare de către producătorul de emulsie şi sunt în concordanţă cu certifica- tul de conformitate a calităţii, emis potrivit reglementărilor în vigoare. Condiţiile pe care trebuie să le îndeplinească emulsia bituminoasă cationică tip EBCMS sunt prezentate în tabelul nr. 17. Tabelul nr. 17 Nr. crt. Caracteristici Condiţii de admisibilitate Metode de verificare 1. Conţinut de bitum (%) 60-65 STAS 8877 2. Viscozitate Engler la 200C, 0E 7,0-15,0 STAS 8877 3. Omogenitate: rest pe sită cu ţesătură de sârmă de 0,63 mm (%) maximum 0,5 STAS 8877 4. Stabilitate la depozitare: rest pe sită cu ţesătură de sârmă de 0,63 mm, după 7 zile (%) maximum 0,5 STAS 8877 5. Adezivitate faţă de agregatele naturale (%) minimum 85 STAS 10969/2
- c)Solvent: - white-spirit, conform STAS 44; - kerosen, conform STAS 5639. 2.5.1.2. Compoziţia şi caracteristicile mixturii asfaltice stocabile:
- a)Compoziţia mixturii asfaltice se stabileşte pe bază de studiu preliminar de laborator, ţinându-se seama de res- pectarea condiţiilor tehnice precizate în prescripţiile tehnice impuse de prezentul normativ. Antreprenorul efectuează studiul în cadrul laboratorului său sau îl comandă la un alt laborator autorizat.
- b)Principiul de alcătuire a mixturii asfaltice stocabile cu emulsie bituminoasă cationică este diferit de cel al mixturi- lor asfaltice preparate la cald conform SR 174, şi anume: schelet mineral puternic, care să asigure o suficientă stabi- litate mixturii, pentru a rezista solicitărilor traficului, şi volum mare de goluri, pentru a favoriza evaporarea apei rezultate din ruperea emulsiei şi, în consecinţă, a contribui la mărirea stabilităţii mixturii asfaltice. Acest principiu conduce la alegerea unui amestec de agregate naturale cu conţinut ridicat de criblură şi cu un conţinut scăzut de nisip.
- c)În studiul preliminar de laborator, pentru stabilirea compoziţiei mixturii asfaltice stocabile, preparată cu emulsie bituminoasă cationică, se au în vedere următorii parametri: - preumezirea amestecului de agregate naturale pentru reglarea ruperii emulsiei; - realizarea unei mixturi uniforme, omogene, de culoare maronie; - timpul de malaxare să fie de maximum 1 minut; - timpul de rupere a emulsiei să fie mai mare de 1 minut, dar mai mic de 30 de minute; - apariţia culorii negre, după realizarea amestecului omogen, care indică începutul ruperii emulsiei în contact cu agregatul natural. Studiul preliminar de laborator comportă următoarele determinări: - verificarea compoziţiei mixturii asfaltice stocabile; - stabilirea cantităţii de apă de preumezire; - determinarea densităţii aparente a mixturii asfaltice stocabile.
- d)Limitele procentelor de agregate naturale din agrega- tul total sunt redate în tabelul nr. 18. Tabelul nr. 18 Nr. crt. Agregate naturale (% din agregatul total) Condiţii de admisibilitate 1. Criblură sort 8-16 60-70 2. Criblură sort 3-8 rest până la 100 3. Nisip natural sort 0-3 sau 0-7 10-15
- e)Granulozitatea agregatului natural total este cuprinsă în limitele redate în tabelul nr. 19. Tabelul nr. 19 Nr. crt. Mărimea ochiului sitei sau ciurului (
- mm)Treceri prin sită sau ciur (%) 1. 16 80-100 2. 8 25-55 3. 3,15 10-22 4. 0,63 5-12 5. 0,2 2-5 6. 0,09 1-4
- f)Conţinutul optim de bitum rezidual se stabileşte prin studiu preliminar, conform pct. 2.5.1.2
- c)şi trebuie să se încadreze în limitele de 4,0-5,0% din masa mixturii asfaltice.
- g)Cantitatea de apă de preumezire va fi de circa 4% din masa agregatului natural total.
- h)Caracteristicile mixturii asfaltice stocabile. În lipsa unor dispoziţii speciale, contrare normativului, caracteristicile mixturii asfaltice stocabile, preparată cu emulsie, trebuie să îndeplinească, în timpul studiului de laborator, condiţiile redate în tabelul nr. 20. Tabelul nr. 20 Caracteristici (epruvete Marshall) Condiţii de admisibilitate Metode de verificare Densitate aparentă (kg/m3) minimum 2.000 Instrucţiuni metodologice de laborator 2.5.2. Prescripţii generale de execuţie 2.5.2.1. Utilaje şi echipamente: - betonieră cu amestec prin cădere liberă; - rezervor vertical pentru depozitarea emulsiei bitumi- noase cationice tip EBCMS, echipat cu conducte de ali- mentare care merg până la partea inferioară a rezervorului; - cântar cu sarcina maximă de 100 kgf; - balanţă cu sarcina maximă de 10 kgf, clasa de precizie III - STAS 3308. 2.5.2.2. Prepararea mixturii asfaltice stocabile cu emulsie bituminoasă cationică:
- a)Prepararea mixturii asfaltice se realizează la rece, în betonieră. Dozarea componentelor se face prin cântărire, cu o pre- cizie de: - 3% pentru agregatele naturale; - 2% pentru emulsia bituminoasă cationică şi apă.
- b)Prepararea mixturii asfaltice stocabile se realizează astfel: - se constituie şarje de 100-200 kg din amestecul mineral prevăzut de reţetă, cântărindu-se separat fiecare sort de agregat natural; - se încarcă betoniera cu agregate naturale, în urmă- toarea ordine: criblura sort 8-16, apoi criblura sort 3-8 şi nisipul natural; - se roteşte de câteva ori betoniera pentru omogeniza- rea amestecului de agregate naturale; - se opreşte betoniera şi se introduce cantitatea de apă stabilită de reţetă pentru preumezirea agregatului, apoi se roteşte de câteva ori betoniera pentru omogenizarea amestecului; - se opreşte betoniera şi se introduce emulsia bituminoasă tip EBCMS cântărită, în prealabil, în proporţia stabilită de reţetă, peste agregatul natural preumezit în prealabil; - se pune în funcţiune betoniera şi se malaxează timp de 15-20 de secunde. 2.5.2.3. Stocarea mixturii asfaltice:
- a)Mixtura asfaltică, după preparare, se depozitează în bidoane din tablă sau din PVC, închise etanş, sau în saci de polietilenă, în condiţii de etanşeitate (prin lipire cu dis- pozitive speciale sau prin legare). Bidoanele sau sacii de polietilenă cu mixtură asfaltică se depozitează obligatoriu în magazii închise, la o tempe- ratură atmosferică mai mare de 0°C, pentru a-i feri de îngheţ.
- b)Perioada de stocare a acestui tip de mixtură asfaltică este de maximum 30 de zile de la preparare, în condiţiile respectării modului de stocare prevăzut de prezentul nor- mativ.
- c)Bidoanele sau sacii de polietilenă cu mixtură vor fi inscripţionaţi cu elemente de identificare (simbolul mixturii: MASE), certificarea calităţii, termenul maxim de utilizare, unitatea producătoare.
- d)Punerea în operă a mixturii asfaltice stocabile şi exe- cutarea lucrărilor de plombare cu acest tip de mixtură asfaltică se efectuează conform pct. 2.6. 2.6. Executarea lucrărilor de întreţinere cu mixturi asfaltice stocabile Tehnologia lucrărilor de întreţinere a îmbrăcămintei bituminoase cu mixtură asfaltică stocabilă, indiferent de tipul de mixtură folosit, cuprinde: - pregătirea suprafeţei şi decaparea îmbrăcămintei degradate, în scopul aplicării mixturii asfaltice stocabile; - plombarea suprafeţei decapate cu mixtură asfaltică stocabilă, inclusiv compactarea. 2.6.1. Utilaje şi scule La execuţia lucrărilor de plombare se folosesc următoa- rele utilaje şi scule: - cilindru compactor; - mai manual; - mai acţionat cu aer comprimat; - rulou compactor; - picamer cu echipamente şpiţ şi daltă; - târnăcop, daltă, ciocan; - dispozitiv mecanic de pulverizat amorsajul; - perii. 2.6.2. Pregătirea suprafeţei de remediat 2.6.2.1. Înainte de începerea lucrărilor, sectorul de lucru se va amenaja şi semnaliza conform Instrucţiunilor Ministerului Transporturilor nr. 630/2.330 din 20 aprilie 1985. 2.6.2.2. În vederea plombării gropilor şi a porţiunilor degradate cu mixtură asfaltică stocabilă, suprafeţele respec- tive trebuie pregătite în mod corespunzător, în care scop se vor executa următoarele operaţiuni: - marcarea suprafeţei care trebuie să fie decapată, prin trasarea unor linii la marginea acesteia, folosindu-se creta sau alte mijloace adecvate, pentru obţinerea unor forme regulate cu muchii vii; - tăierea verticală a marginilor suprafeţei marcate, exact pe linia de marcaj, cu dalta şi ciocanul, cu târnăco- pul, cu picamerul acţionat de un motocompresor sau cu alte dispozitive mecanice; - scoaterea şi îndepărtarea materialului decapat din perimetrul marcat; - curăţarea perfectă, temeinică a suprafeţei decapate, cu mături şi perii piassava sau prin suflare cu aer compri- mat; - amorsarea suprafeţei curate cu bitum tăiat sau cu emulsie bituminoasă cationică cu rupere rapidă, diluată cu apă în proporţie de 1:1, cu un dispozitiv mecanic de pul- verizare, astfel încât să se realizeze o peliculă subţire, omogenă şi continuă pe întreaga suprafaţă. 2.6.3. Executarea lucrărilor de plombare 2.6.3.1. Mixtura asfaltică stocabilă se scoate din bidoanele sau din sacii în care a fost depozitată şi se omogenizează prin lopătare, pe o folie de tablă sau placaj. 2.6.3.2. Aşternerea mixturii asfaltice stocabile se face la o temperatură atmosferică mai mare de -5°C, manual sau mecanizat, într-unul sau mai multe straturi, în funcţie de adâncimea gropii. Grosimea maximă a fiecărui strat de plombare este de 4 cm. 2.6.3.3. Compactarea mixturii asfaltice se face cu com- pactoare cu rulouri netede sau compactoare pe pneuri, rulou compactor sau cu mai acţionat cu aer comprimat. În cazul straturilor de plombare cu grosime totală mai mare de 4 cm, compactarea stratului (straturilor) inferior se realizează cu maiul, în cazul plombelor înguste, sau cu compactorul, în cazul în care dimensiunile plombelor permit compactarea cu acest utilaj. Având în vedere structura specială, deschisă, a mixturi- lor asfaltice stocabile, compactarea este foarte importantă pentru asigurarea etanşeităţii suprafeţei realizate şi a dura- bilităţii acesteia pe timp friguros. 2.6.3.4. După compactare, suprafaţa plombată va fi la nivelul suprafeţelor adiacente din îmbrăcămintea veche. 2.6.3.5. După compactare, suprafaţa plombată va fi badijonată obligatoriu cu emulsie tip EBCR sau cu bitum fluxat şi apoi acoperită cu un strat subţire de filer sau nisip fin, pentru etanşarea acesteia. 2.6.4. Darea În exploatare Suprafeţele plombate vor fi date în circulaţie imediat după executarea lucrării. 2.7. Executarea lucrărilor de întreţinere prin stropiri bituminoase succesive Lucrările de plombare prin stropiri bituminoase succesive se execută în mod excepţional, numai în cazul în care administratorul drumului nu dispune de mixtură asfaltică stocabilă pentru remedierea degradărilor din îmbrăcămintea bituminoasă. 2.7.1. Utilaje şi scule La execuţia lucrărilor de plombare prin stropiri bitumi- noase succesive se folosesc următoarele utilaje şi scule: - picamer cu echipamente şpiţ şi daltă; - dispozitiv mecanic de pulverizat emulsia bituminoasă; - rulou compactor; - mai acţionat cu aer comprimat; - mai manual; - perii. 2.7.2. Pregătirea suprafeţei de remediat Pregătirea suprafeţei de remediat se realizează conform pct. 2.6.2.1. şi 2.6.2.2. 2.7.3. Executarea lucrărilor de plombare 2.7.3.1. Materiale
- a)Agregate naturale: - criblură sort 3-8, conform SR 667; - criblură sort 8-16, conform SR 667.
- b)Liant: - emulsie bituminoasă cationică cu rupere rapidă tip EBCR, conform pct. 2.4.1.1
- b)2.7.3.2. Prescripţii generale de executare Pe suprafaţa de plombat, pregătită conform pct. 2.7.2., se răspândeşte la rece (temperatura atmosferică) emulsia bituminoasă cationică tip EBCR, în cantitate de circa 1 kg/m2 bitum rezidual. Peste pelicula de liant se aşterne criblură sort 3-8 sau sort 8-16, în cantitate de circa 10-15 kg/m2 şi se com- pactează cu ruloul compactor sau cu maiul, apoi se mătură criblura în exces. Se procedează, în continuare, la executarea unor noi straturi, respectiv la stropirea cu liant, răspândirea criblurii, compactare, până când groapa a fost umplută şi suprafaţa plombată a ajuns la nivelul suprafeţelor adiacente din îmbrăcămintea bituminoasă existentă. 2.8. Controlul calităţii lucrărilor Prepararea mixturilor asfaltice stocabile se va efectua sub directa supraveghere a laboratoarelor de drumuri auto- rizate de I.S.C.L.P.U.A.T., iar tehnologia de execuţie şi pro- cedurile de realizare şi verificare vor fi controlate şi avizate de responsabilul tehnic cu execuţia, atestat conform preve- derilor Hotărârii Guvernului nr. 925/1995. Controlul calităţii lucrărilor de întreţinere a îmbrăcămintei bituminoase cu mixturi asfaltice stocabile se execută pe faze determinate, astfel: - controlul fabricaţiei bitumului fluxat; - controlul calităţii materialelor înainte de anrobare; - controlul fabricaţiei mixturilor asfaltice stocabile; - controlul calităţii plombelor executate. 2.8.1. Controlul fabricaţiei bitumului fluxat 2.8.1.1. Bitumul pur, solventul şi bitumul fluxat se veri- fică de către laboratorul producătorului sau al antreprenoru- lui, în cazul preparării acestuia pe şantier, în conformitate cu prevederile de la pct. 2.2.1.1 şi 2.2.2.2 2.8.1.2. În timpul fabricaţiei bitumului fluxat, verificările constau în următoarele determinări: - verificarea temperaturii de preparare a bitumului fluxat; - dozajul de solvent. 2.8.1.3. Prepararea bitumului fluxat se va efectua sub directa supraveghere a laboratorului autorizat conform regle- mentărilor în vigoare. 2.8.1.4. Calitatea bitumului fluxat va fi atestată prin cer- tificat de calitate, emis pe baza încercărilor şi analizelor de laborator. 2.8.2. Controlul calităţii materialelor Înainte de anrobare 2.8.2.1. Materialele destinate preparării mixturilor asfaltice stocabile, verificate în conformitate cu prescripţiile specifice fiecărui tip de mixtură, prezentate la pct. 2.2.1.1, 2.3.1.1, 2.4.1.1 şi 2.5.1.1. Verificările şi determinările se execută de laboratorul autorizat al antreprenorului şi constau în următoarele:
- a)Bitum: - penetraţie la 25°C, STAS 42; - punct de înmuiere prin metoda inel şi bilă, STAS 60.
- b)Emulsia bituminoasă cationică (tip EBCR şi EBCMS): - conţinutul de bitum, STAS 8877 şi instrucţiuni meto- dologice de laborator; - viscozitatea, STAS 8877; - omogenitatea, STAS 8877.
- c)Bitumul fluxat: - adezivitatea, STAS 10969/3 şi instrucţiuni metodolo- gice de laborator.
- d)Criblură: - natura mineralogică (examinare vizuală); - granulozitatea, STAS 730; - conţinutul de fracţiuni sub 0,09 mm, STAS 730.
- e)Nisip de concasaj: - granulozitatea, STAS 730; - coeficientul de activitate, STAS 730.
- f)Nisip natural: - granulozitatea, STAS 4606; - echivalentul de nisip, STAS 730; - materii organice, STAS 4606.
- g)Filer de calcar: - fineţea, STAS 539; - umiditatea, STAS 539.
- h)Mixtură asfaltică rezultată prin frezare: - conţinutul de bitum, STAS 1338/2; - compoziţia granulometrică, STAS 1338/2; - umiditatea, STAS 1338/2. 2.8.2.2. Frecvenţa determinărilor prevăzute la lit. a)-
- h)de mai sus: la fiecare lot de materiale aprovizionat pentru prepararea mixturii asfaltice stocabile. 2.8.3. Controlul fabricării mixturilor asfaltice Mixturile asfaltice stocabile prevăzute în prezentul nor- mativ sunt supuse încercărilor preliminare la stabilirea com- poziţiei mixturii asfaltice şi controlului în timpul fabricaţiei, în conformitate cu condiţiile specifice fiecărui tip de mixtură prezentat la pct. 2.2.1.2, 2.3.1.2, 2.4.1.2 şi 2.5.1.2. Verificările şi determinările se execută de laboratorul autorizat al antreprenorului sau de un alt laborator autorizat şi constau în următoarele: 2.8.3.1. Verificări şi determinări efectuate de laboratorul autorizat: - granulozitatea şi umiditatea amestecului de agregate naturale; - compoziţia mixturii asfaltice: conţinut de bitum şi gra- nulozitatea agregatului total; - controlul reglajului utilajului de preparare a mixturii asfaltice (staţie de asfalt, betonieră); - controlul temperaturilor tehnologice ale agregatelor naturale, bitumului, bitumului fluxat şi a mixturii asfaltice stocabile preparate la cald cu bitum fluxat sau bitum şi adi- tiv specific de fluxare. 2.8.3.2. Determinări efectuate de laboratorul antrepreno- rului sau de un alt laborator autorizat, la stabilirea compo- ziţiei mixturii asfaltice stocabile, conform pct. 2.2.1.2, 2.3.1.2, 2.4.1.2 şi 2.5.1.2: - densitatea aparentă pe epruvete Marshall confecţio- nate la rece (temperatura atmosferică). 2.8.3.3. Frecvenţa verificărilor şi determinărilor, efectuate pentru controlul calităţii fabricaţiei este redată în tabelul nr. 21. Tabelul nr. 21 Nr. crt. Natura controlului sau a încercării Frecvenţa controlului sau a încercării 1. Controlul reglajului staţiei de preparare Înainte de începerea fabricaţiei fiecărui tip de mixtură asfaltică stocabilă 2. Compoziţia mixturii asfaltice stocabile Zilnic 3. Temperatura agregatelor naturale, a liantului şi a mixturii asfaltice la ieşirea din malaxor Permanent 4. Caracteristicile mixturii asfaltice stocabile Studiul preliminar de laborator pentru stabilirea compoziţiei mixturii asfaltice Producerea de mixturi asfaltice stocabile va fi admisă pe baza certificării de conformitate a acesteia. 2.8.3.4. Calitatea mixturilor asfaltice stocabile va fi ates- tată prin certificat de calitate, emis pe baza încercărilor şi analizelor de laborator. 2.8.4. Controlul calităţii plombelor executate cu mixturi asfaltice stocabile Verificările se efectuează pe teren de către responsabi- lul tehnic cu execuţia, atestat conform prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 925/1995, şi constau în următoarele: 2.8.4.1. Pregătirea suprafeţei de remediat: - verificarea tăierii verticale a marginilor suprafeţei de plombat; - verificarea curăţării şi amorsării suprafeţei de plombat. 2.8.4.2. Executarea lucrării de plombare: - verificarea respectării modului de compactare a mix- turii asfaltice stocabile, conform pct. 2.6.3.3; - verificarea planeităţii suprafeţei plombate. CAPITOLUL 3 Lucrări de întreţinere pe bază de tratamente cu emulsie bituminoasă cationică 3.1. Condiţii tehnice 3.1.1. Materiale 3.1.1.1. Agregate naturale Agregatele naturale pentru tratamentul bituminos de închidere pot fi de carieră sau de balastieră, concasate şi trebuie să îndeplinească condiţiile de calitate în conformi- tate cu prevederile standardelor, după cum urmează: - criblură sort 3-8, conform SR 667; - pietriş sort 7-16, conform SR 662 pct. 2.5.4. 3.1.1.2. Liantul Liantul folosit la execuţia tratamentului bituminos de închidere este emulsia bituminoasă cationică cu rupere rapidă, tip EBCR. Tipul de bitum şi procentul acestuia din compoziţia emulsiei tip EBCR sunt redate în tabelul nr. 22. Tabelul nr. 22 Nr. crt. Caracteristici Condiţii de admisibilitate 1. Tipul bitumului sort D 80-100, D 100-120 sau 180-200 2. Conţinutul de bitum în emulsie (%) 60,0-65,0 Tipul de emulgator şi conţinutul acestuia în emulsia tip EBCR se stabilesc prin încercări preliminare de către pro- ducătorul de emulsie şi sunt în concordanţă cu certificatul de conformitate a calităţii, emis potrivit reglementărilor în vigoare. Condiţiile pe care trebuie să le îndeplinească emulsia tip EBCR sunt prezentate în tabelul nr. 23. Tabelul nr. 23 Nr. crt. Caracteristici Condiţii de admisibilitate Metode de verificare 1. Conţinut de bitum 60-65 STAS 8877 2. Omogenitate: rest pe sită cu ţesătură de sârmă de 0,63 mm (%) maximum 0,5 STAS 8877 3. Stabilitatea la depozitare: rest pe sită cu ţesătură de sârmă de 0,63 mm, după 7 zile (%) maximum 0,5 STAS 8877 4. Viscozitate Engler la 20°C (°E) 10-15 STAS 8877 5. Adezivitate faţă de agregatul natural (%) minimum 85 STAS 10969/2 3.1.2. Dozaje Dozajele de materiale pentru executarea tratamentului bituminos de închidere sunt prezentate în tabelul nr. 24. Tabelul nr. 24 Nr. crt. Dozaje Condiţii de admisibilitate 1. Emulsie (kg/m2) 1,4-1,6 2. Criblură sort 3-8 sau pietriş sort 7-16 (kg/m2) 8-10 3.2. Prescripţii generale de executare 3.2.1. Utilaje La executarea tratamentului bituminos se foloseşte trusa de tratamente prevăzută de STAS 599: - răspânditor de lianţi bituminoşi; - răspânditor mecanic de criblură; - compactor pe pneuri, cilindru compactor lis; - compactor cu placă vibratoare. 3.2.2. Execuţia tratamentului bituminos de Închidere 3.2.2.1. Pregătirea suprafeţei Suprafaţa stratului de uzură din îmbrăcămintea bitumi- noasă se curăţă temeinic, mecanic sau manual, şi se înde- părtează impurităţile. 3.2.2.2. Răspândirea emulsiei Răspândirea liantului se efectuează cu rampa de stro- pire a răspânditorului de lianţi bituminoşi. La alimentarea cu emulsie, răspânditorul trebuie să fie golit de resturile de bitum rezidual sau de emulsie, rămase de la tratamentele anterioare, iar duzele trebuie să fie des- fundate şi perfect curăţate. Răspândirea emulsiei trebuie să fie efectuată omogen, pe toată suprafaţa. Ea se realizează, în prealabil, pe ben- zile laterale ale carosabilului şi, ulterior, pe partea centrală, evitându-se scurgerea pe partea laterală a carosabilului. Viteza de avansare a răspânditorului în timpul execuţiei răspândirii emulsiei este de 2-10 km/h. 3.2.2.3. Răspândirea agregatului natural Răspândirea agregatului natural se realizează cu răs- pânditorul mecanic de criblură, reglat în prealabil pentru a repartiza cantitatea prescrisă. Răspândirea agregatului natural trebuie să urmeze ime- diat după cea a emulsiei, pentru a se evita scurgerea acesteia spre acostamente. Aşternerea materialului granular trebuie să asigure acoperirea, în întregime şi omogenă, a benzii stropite cu emulsie. 3.2.2.4. Cilindrarea Cilindrarea se execută cu compactor pe pneuri cu viteza de 10 km/h sau, în lipsa acestuia, cu cilindru compactor lis cu viteza de 5 km/h. Operaţiunea de compactare trebuie să se execute după maximum un minut de la răspândirea agregatului natural pe banda de lucru. Numărul de treceri este de minimum 3 în fiecare punct al suprafeţei. 3.2.2.5. Darea în circulaţie Darea în circulaţie se face după minimum două ore de la execuţia tratamentului bituminos, cu restricţii de viteză de maximum 30 km/h pe o perioadă de 10 zile. 3.3. Controlul calităţii lucrărilor Controlul calităţii lucrărilor de întreţinere pe bază de tra- tamente cu emulsie bituminoasă cationică se execută pe faze, astfel: - controlul materialelor înainte de execuţie; - controlul lucrărilor în timpul execuţiei. 3.3.1. Controlul calităţii materialelor Înainte de executare Materialele destinate executării lucrărilor de tratamente se verifică în conformitate cu prescripţiile din standardele respective şi cu condiţiile prezentate la pct. 3.1.1. Verificările şi determinările se execută de laboratorul autorizat şi constau în următoarele:
- a)Emulsia bituminoasă cationică: - conţinutul de bitum, STAS 8877; - omogenitatea, STAS 8877.
- b)Agregatul natural: - natura mineralogică (examinare vizuală); - granulozitatea, STAS 730; - conţinutul de fracţiuni sub 0,09 mm, STAS 730. 3.3.2. Controlul calităţii lucrărilor În timpul executării În timpul executării se efectuează verificări privind doza- jul de emulsie şi de agregat natural, în conformitate cu condiţiile prezentate la pct. 3.1.1.3. CAPITOLUL 4 Lucrări de întreţinere pe bază de badijonări cu emulsie bituminoasă cationică 4.1. Condiţii tehnice 4.1.1 Materiale 4.1.1.1. Liantul Liantul folosit la executarea badijonării este emulsia bitu- minoasă cationică cu rupere rapidă, tip EBCR. Tipul de bitum şi procentul acestuia din compoziţia emulsiei tip EBCR sunt redate în tabelul nr. 25. Tabelul nr. 25 Nr. crt. Caracteristici Condiţii de admisibilitate 1. Tipul bitumului sort D 80-100 sau D 100-120, STAS 754 2. Conţinutul de bitum în emulsie (%) 60,0-65,0 Tipul de emulgator şi conţinutul acestuia în emul- sia tip EBCR se stabilesc prin încercări preliminare de către producătorul de emulsie şi corespund actului de conformitate emis potrivit reglementărilor în vigoare. Condiţiile pe care trebuie să le îndeplinească emulsia tip EBCR sunt prezentate în tabelul nr. 26. Tabelul nr. 26 Nr. crt. Caracteristici Condiţii de admisibilitate Metode de verificare 1. Conţinut de bitum, % 60,0-65,0 STAS 8877 2. Omogenitate: rest pe sită cu ţesătură de sârmă de 0,63 mm (%) maximum 0,5 STAS 8877 3. Stabilitate la depozitare: rest pe sită cu ţesătură de sârmă de 0,63 mm, după 7 zile (%) maximum 0,5 STAS 8877 4. Viscozitate Engler la 20°C (°E) 7-15 STAS 8877 4.1.1.2. Agregate naturale Agregatul natural folosit la executarea lucrărilor de badi- jonare este nisipul natural sort 0-3 sau nisipul de conca- saj sort 0-3, care trebuie să îndeplinească condiţiile de calitate prevăzute de STAS 662 pct. 2.4.3 - tabelul nr. 6, pentru îmbrăcăminte bituminoasă cilindrată executată la cald şi, respectiv, SR 667. 4.1.2. Dozaje Dozajele de materiale sunt prezentate în tabelul nr. 27. Tabelul nr. 27 Nr. crt. Dozaje Condiţii de admisibilitate 1. Emulsia diluată cu apă în proporţie de 1:1 (kg/m2) - răspândire manuală; 0,8-1 - răspândire mecanică 0,5-0,6 2. Nisip natural sau nisip de concasaj sort 0-3 (kg/m2) 4-5 4.2. Prescripţii generale de executare 4.2.1. Utilaje Setul de utilaje folosit la executarea unei badijonări cu emulsie bituminoasă cationică este constituit din: - mătură mecanică sau perie piassava; - dispozitiv pentru pulverizarea emulsiei; - utilaj pentru răspândirea agregatului natural; - cilindru compactor lis. 4.2.2. Executarea badijonării cu emulsie bituminoasă cationică 4.2.2.1. Pregătirea suprafeţei Suprafaţa de tratat se curăţă temeinic, mecanic sau, în cazuri excepţionale, manual şi se îndepărtează impurităţile. 4.2.2.2. Executarea badijonării Emulsia se diluează cu apă curată, nealcalină, în reci- piente curate, în proporţie de 1:1. Emulsia diluată se răspândeşte pe suprafaţa de tratat, de regulă mecanic, prin pulverizare cu ajutorul aerului com- primat. În cazul suprafeţelor mici, răspândirea emulsiei se poate face manual. Peste stratul de emulsie se răspândeşte apoi agregatul natural. Pentru fixarea nisipului se recomandă executarea unei uşoare cilindrări cu compactor lis. 4.2.2.3. Darea în circulaţie Darea în circulaţie a sectorului supus remedierii se face după două ore de la răspândirea nisipului. 4.3. Controlul calităţii lucrărilor Controlul calităţii lucrărilor de întreţinere pe bază de badijonări cu emulsie bituminoasă cationică se execută pe faze, astfel: - controlul materialelor înainte de executare; - controlul lucrărilor în timpul executării. 4.3.1. Controlul calităţii materialelor Înainte de executare Materialele destinate executării lucrărilor de badijonare se verifică în conformitate cu prescripţiile din standardele respective şi cu condiţiile prezentate la pct. 4.1.1. Verificările şi determinările se execută de laboratorul autorizat şi constau în următoarele:
- a)Emulsia bituminoasă cationică: - conţinutul de bitum, STAS 8877; - omogenitatea, STAS 8877.
- b)Nisipul natural: - granulozitatea, STAS 4606; - echivalentul de nisip, STAS 730; - humus, STAS 4606;
- c)Nisipul de concasaj: - granulozitatea, STAS 730; - coeficientul de activitate, STAS 730. 4.3.2. Controlul calităţii lucrărilor În timpul executării În timpul executării se efectuează verificări privind doza- jul de emulsie şi de nisip, în conformitate cu condiţiile pre- zentate la pct. 4.1.2. CAPITOLUL 5 Lucrări de întreţinere pe bază de colmatare cu emulsie bituminoasă cationică 5.1. Condiţii tehnice 5.1.1. Materiale 5.1.1.1. Liantul Liantul folosit la execuţia colmatării este emulsia bitumi- noasă cationică cu rupere rapidă, tip EBCR. Tipul de bitum şi procentul acestuia din compoziţia emulsiei tip EBCR sunt redate în tabelul nr. 25. Condiţiile pe care trebuie să le îndeplinească emulsia tip EBCR sunt prezentate în tabelul nr. 26. 5.1.1.2. Agregate naturale - nisip natural, STAS 662 5.2. Prescripţii generale de executare Fisurile şi crăpăturile se curăţă cu peria de sârmă şi prin suflare cu aer comprimat. Impurităţile rezultate se îndepărtează de pe partea carosabilă. Emulsia butuminoasă cationică se toarnă în exces în fisuri sau crăpături, apoi se pudrează cu nisip. 5.3. Controlul calităţii lucrărilor Verificările se execută de laboratorul de şantier şi con- stau în următoarele determinări pe materiale, înainte de executare:
- a)Emulsia bituminoasă: - conţinutul de bitum, STAS 8877; - omogenitatea, STAS 8877.
- b)Nisipul natural: - granulozitatea, STAS 4606; - humus, STAS 4606. CAPITOLUL 6 Lucrări de întreţinere cu mixturi asfaltice la cald Lucrările de întreţinere cu mixturi asfaltice la cald se execută în perioada 15 octombrie - 15 martie, iar în mod excepţional, la ordinul administraţiei drumurilor, pentru a evita extinderea degradărilor din îmbrăcămintea bituminoasă şi a asigura siguranţa circulaţiei rutiere. 6.1. Condiţii tehnice 6.1.1. Materiale 6.1.1.1. Agregate naturale Pentru mixtura asfaltică preparată cu bitum la cald se utilizează un amestec de sorturi din agregate naturale, pre- lucrate şi neprelucrate, care trebuie să îndeplinească condi- ţiile de calitate în conformitate cu prevederile standardelor, după cum urmează: - criblură sort 3-8, conform SR 667; - nisip de concasaj sort 0-3, conform SR 667; - nisip natural sort 0-3 sau 0-7, conform STAS 662; - filer de calcar, conform STAS 539. 6.1.1.2. Liantul Pentru realizarea mixturii asfaltice se foloseşte bitumul sort D 80-100 sau D 100-120, care trebuie să îndepli- nească condiţiile prezentate în tabelul nr. 28. Tabelul nr. 28 Nr. crt. Caracteristici Condiţii de admisibilitate Metode de încercare Sort D 80-100 Sort D 100-120 1. Penetraţie la 25°C (1/10
- mm)81-100 101-120 STAS 42 2. Punct de înmuiere IB (°C) 46-49 43-46 STAS 60 3. Ductilitate la 25°C (minimum,
- cm)100 100 SR 61 6.1.2. Compoziţia şi caracteristicile mixturii asfaltice 6.1.2.1. Compoziţia mixturii asfaltice se stabileşte pe bază de studiu preliminar de laborator, ţinându-se seama de respectarea condiţiilor tehnice precizate în prescripţiile tehnice impuse de prezentul normativ. Antreprenorul efectuează studiul în cadrul laboratorului său sau îl comandă la un laborator autorizat. 6.1.2.2. Studiul preliminar de laborator comportă urmă- toarele încercări: - încercarea Marshall (stabilitate la 60°C, indicele de curgere la 60°C, densitatea aparentă şi absorbţia de apă) pentru 5 conţinuturi de liant repartizate de o parte şi de alta a conţinutului de bitum propus; - determinarea caracteristicilor fizico-mecanice pe epru- vete cubice (rezistenţa la compresiune la 22°C, absorbţia de apă, densitatea aparentă). Încercările prevăzute mai sus sunt efectuate conform STAS 1338. 6.1.2.3. Limitele procentelor de agregate naturale din agregatul total sunt redate în tabelul nr. 29. Tabelul nr. 29 Nr. crt. Agregate naturale (% din agregatul total) Condiţii de admisibilitate 1. Criblură peste 3,15 mm 45-70 2. Filer şi fracţiuni din nisipuri sub 0,09 mm 8-11 3. Filer şi nisip 0,09-3,15 mm rest până la 100 6.1.2.4. Granulozitatea agregatului natural total este cuprinsă în limitele redate în tabelul nr. 30. Tabelul nr. 30 Nr. crt. Mărimea ochiului sitei sau ciurului (
- mm)Treceri prin sită sau ciur (%) 1. 8 90-100 2. 3,15 30-55 3. 0,63 18-35 4. 0,2 11-25 5. 0,09 8-11 6.1.2.5. Conţinutul optim de bitum rezidual se stabileşte prin studii preliminare de laborator, conform STAS 1338/1,2 şi trebuie să se încadreze orientativ în limitele 6,0-7,0% din masa mixturii asfaltice. 6.1.2.6. Caracteristicile fizico-mecanice ale mixturii asfaltice În lipsa unor dispoziţii speciale contrare ale prezentului normativ, caracteristicile mixturii asfaltice trebuie să îndepli- nească, în timpul studiului de laborator şi în timpul con- troalelor de fabricaţie, condiţiile redate în tabelul nr. 31. Tabelul nr. 31 Nr. crt. Caracteristici Condiţii de admisibilitate 1. A. Caracteristici pe epruvete Marshall - stabilitatea la 60°C (KN, minimum) 5,000 - indicele de curgere la 60°C (
- mm)1,5-4,5 - absorbţia de apă (% volumetric) 1-5 - densitatea aparentă (kg/m3, minimum) 2300 2. B. Caracteristici pe epruvete cubice - rezistenţa la compresiune la 22°C (N/mm2, minimum) 3,0 - absorbţia de apă (% volumetric) 2-6 - densitatea aparentă (kg/m3, minimum) 2250 6.2. Prescripţii generale de executare 6.2.1. Utilaje şi echipamente - instalaţie de preparare a mixturilor asfaltice, dotată cu echipamente de dozare a componentelor, conform pre- vederilor Normativului privind condiţiile tehnice pentru insta- laţiile de preparare a mixturilor asfaltice executate la cald; - repartizor pentru aşternerea mixturilor asfaltice, con- form Normativului privind condiţiile tehnice pentru instalaţiile de preparare a mixturilor asfaltice executate la cald; - compactor cu rulouri netede sau cilindru vibrator; - autocamioane basculante cu benă acoperită cu pre- lată; - dispozitiv mecanic pentru executarea amorsării cu emulsie bituminoasă cationică. 6.2.2. Prepararea mixturii asfaltice 6.2.2.1. Prepararea mixturii asfaltice cu bitum la cald se realizează în instalaţie, care trebuie să îndeplinească carac- teristicile tehnice pentru staţia de preparare a mixturilor asfaltice, conform Normativului privind condiţiile tehnice pen- tru instalaţiile de preparare a mixturilor asfaltice executate la cald. 6.2.2.2. Staţia de preparare a mixturii asfaltice trebuie să dispună de un sistem de alimentare şi dozare a com- ponentelor. Toleranţele dozajelor agregatelor naturale şi ale bitumului vor trebui să fie conform tabelului nr. 32. Tabelul nr. 32 Nr. crt. Definirea măsurilor Toleranţe admise 1. Dozaj bitum ±2% 2. Dozaj agregate naturale ±3% 3. Dozaj nisip ±5% 4. Conţinutul de apă al agregatelor după uscare ±0,5% 6.2.2.3. În cazul în care este necesară stocarea mixturii asfaltice, instalaţia trebuie să fie dotată cu buncăr de sto- care cu sistem de încălzire. 6.2.2.4. Fluxul tehnologic de preparare a mixturii asfaltice Mixtura asfaltică se prepară în conformitate cu prevede- rile SR 174/2 pct. 2.2.2, cu precizarea că temperaturile agregatelor naturale, bitumului şi mixturii asfaltice la ieşirea din malaxor vor fi conform tabelului nr. 33. Tabelul nr. 33 Temperaturile componentelor la prepararea mixturii asfaltice (°C) Temperatura mixturii la ieşirea din malaxor (°C) Amestec de agregate naturale Bitum tip D 80-100, D 100-120 160-180 150-170 150-170 6.2.2.5. Transportul mixturii asfaltice Mixtura asfaltică se transportă la punctul de lucru în autocamioane basculante, cu bene curate termoizolante sau acoperite cu prelată. Se interzice transportul mixturii asfaltice fără protejarea pierderilor de căldură. 6.2.3. Executarea lucrărilor de remediere a defecţiunilor apărute la Îmbrăcămintea bituminoasă Tehnologia lucrărilor de remediere cu mixtură asfaltică cuprinde două faze principale: - pregătirea suprafeţei de remediat; - executarea lucrărilor de remediere. Înainte de începerea lucrărilor de remediere a defecţiu- nilor, sectorul de lucru se va semnaliza conform Instrucţiunilor Ministerului Transporturilor nr. 630/2.330 din 20 aprilie 1985. 6.2.3.1. Pregătirea suprafeţei de remediat Se vor executa următoarele operaţiuni: - marcarea suprafeţei care trebuie să fie decapată, prin trasarea unor linii la marginea acesteia, folosindu-se creta sau alte mijloace adecvate, pentru obţinerea unor forme regulate cu muchii vii; - frezarea îmbrăcămintei bituminoase; - tăierea verticală a marginilor suprafeţei marcate, exact pe linia de marcaj, cu dalta şi ciocanul, cu târnăcopul, cu picamerul acţionat de un motocompresor sau cu alte dispozitive mecanice; - scoaterea şi îndepărtarea materialului decapat din perimetrul marcat; - curăţarea perfectă, temeinică a suprafeţei decapate, cu mături şi perii piassava sau prin suflare cu aer compri- mat; - amorsarea suprafeţei curate cu emulsie bituminoasă cationică cu rupere rapidă, diluată cu apă în proporţie de 1:1, ori cu un dispozitiv de pulverizare sau cu ajutorul unei perii, astfel încât să se realizeze o peliculă subţire şi omo- genă pe întreaga suprafaţă. 6.2.3.2. Executarea lucrărilor de remediere Aşternerea mixturii asfaltice se face mecanizat. La aşternere mixtura asfaltică trebuie să aibă temperatura de minimum 120°C. Compactarea mixturii asfaltice se realizează mecanizat, cu compactori cu rulouri netede sau cilindru vibrator. Mixtura asfaltică la compactare trebuie să aibă tempera- turile de mai jos: - la începerea operaţiunii de compactare: minimum 110°C; - la sfârşitul operaţiunii de compactare: minimum 90°C. Pentru obţinerea gradului de compactare necesar, este obligatorie realizarea unui număr de treceri ale utilajului de compactare de minimum 20. 6.2.3.3. Tratarea suprafeţei După compactare, se procedează la închiderea porilor prin răspândirea a 2-3 kg/m2 nisip sort 0-3, anrobat cu 2-3% bitum, şi apoi la cilindrare. 6.2.4. Darea În circulaţie Suprafeţele remediate vor fi date în circulaţie imediat după executarea lucrării. 6.2.5. Controlul calităţii lucrărilor Controlul calităţii lucrărilor de întreţinere cu mixtură asfaltică la cald se execută pe faze, astfel: - controlul calităţii materialelor înainte de anrobare; - controlul fabricaţiei şi punerii în operă a mixturii asfaltice; - controlul calităţii lucrării de întreţinere executate. 6.2.5.1. Controlul calităţii materialelor înainte de anrobare Controlul materialelor destinate fabricării mixturii asfaltice se va face în conformitate cu prescripţiile din standardele respective şi cu condiţiile prezentate la pct. 6.1.1. Verificările şi determinările se execută de laboratorul de şantier şi constau în următoarele:
- a)Bitum: - penetraţia la 25°C, STAS 42; - punctul de înmuiere inel şi bilă, STAS 60.
- b)Criblură: - natura mineralogică (examinare vizuală); - granulozitatea, STAS 4606; - fracţiuni fine sub 0,09 mm, STAS 730.
- c)Nisip: - natura mineralogică (examinare vizuală); - granulozitatea, STAS 4606; - echivalentul de nisip (pentru nisipul natural), STAS 730; - coeficientul de activitate (pentru nisipul de conca- saj), STAS 730.
- d)Filer: - fineţea, STAS 539; - umiditatea, STAS 539. Frecvenţa verificărilor: la fiecare lot de material aprovi- zionat pe şantier. 6.2.5.2. Controlul fabricaţiei mixturii asfaltice Determinările efectuate pentru controlul calităţii fabricaţiei şi frecvenţa acestora sunt redate în tabelul nr. 34. Tabelul nr. 34 Faza de execuţie Natura controlului sau a încercării Categoria controlului*) Frecvenţa controlului sau a încercării A B Studiu Studiul compoziţiei x - Înainte de începerea fabricaţiei Fabricaţie Controlul reglajului staţiei de asfalt x - Înainte de începerea fabricaţiei Conţinutul de bitum - x Zilnic Granulometria amestecului - x Zilnic Temperatura agregatelor, liantului şi mixturii asfaltice - x Permanent Caracteristicile fizico-me- canice ale mixturii asfaltice - x 1 la fiecare 100 de tone de mixtură asfaltică *) A - încercări preliminare de informare B - controlul de calitate. Calitatea mixturii asfaltice va fi atestată prin certificat de calitate emis pe baza încercărilor şi analizelor de labo- rator. 6.2.5.3. Controlul calităţii lucrărilor executate
- a)Pregătirea suprafeţei de remediat: - verificarea tăierii verticale a marginilor suprafeţei de remediat; - verificarea curăţării şi amorsării suprafeţei de reme- diat.
- b)Executarea lucrării: - verificarea modului de compactare a mixturii asfaltice; - verificarea respectării temperaturii de aşternere şi de compactare a mixturii asfaltice prevăzute în prezentul normativ; - verificarea planeităţii suprafeţei executate. CAPITOLUL 7 Măsuri de tehnică a securităţii muncii şi P.S.I. 7.1. Pe toată perioada de preparare şi punere în operă a mixturilor asfaltice stocabile şi de executare a lucrărilor de remediere a defecţiunilor din stratul de uzură al îmbră- cămintei bituminoase pe timp friguros, prevăzută în prezen- tul normativ, se vor respecta prevederile din următoarele acte normative: 7.2. - Norme de protecţie a muncii pentru lucrările de întreţinere şi reparaţii drumuri (aprobate prin Ordinul minis- trului transporturilor şi telecomunicaţiilor nr. 8/1984). - Normele de protecţie a muncii specifice activităţii de construcţii-montaj pentru transporturi feroviare, rutiere şi navale (aprobate prin Ordinul ministrului transporturilor şi telecomunicaţiilor nr. 9/1982). - Norme republicane de protecţie a muncii ale Ministerului Muncii şi Ministerului Sănătăţii (aprobate prin ordinele nr. 34 şi 60 din 1975). - Instrucţiuni privind condiţiile de închidere a circulaţiei rutiere sau de instituire a restricţiilor în vederea executării de lucrări în zona drumurilor publice nr. 630/2.330 din 20 aprilie 1985. - Norme de prevenire şi stingere a incendiilor şi dota- rea cu mijloace tehnice de stingere pentru unităţile din Ministerul Transporturilor şi Telecomunicaţiilor (aprobate prin Ordinul ministrului transporturilor şi telecomunicaţiilor nr. 12/1980). 7.3. Actele normative menţionate la pct. 7.2 nu sunt limitative, ele putând fi completate de unităţile Ministerului Transporturilor cu măsuri suplimentare specifice fiecărui loc de muncă. MINISTERUL TRANSPORTURILOR O R D I N pentru aprobarea Normativului privind execuţia straturilor bituminoase foarte subţiri la rece, cu emulsie de bitum În conformitate cu prevederile art. 67 din Ordonanţa Guvernului nr. 43/1997 privind regimul juridic al drumurilor, în temeiul Hotărârii Guvernului nr. 44/1997 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Transporturilor, ministrul transporturilor emite următorul ordin: Art. 1. - Se aprobă Normativul privind execuţia stratu- rilor bituminoase foarte subţiri la rece, cu emulsie de bitum, anexă la prezentul ordin. Art. 2. - Anexa face parte integrantă din prezentul ordin. Art. 3. - Prezentul ordin se va publica în Monitorul Oficial al României, Partea I, şi va intra în vigoare la 15 zile de la data publicării. Ministrul transporturilor, Traian Băsescu Bucureşti, 27 ianuarie 1998. Nr. 54. 1. Generalităţi N O R M A T I V privind execuţia straturilor bituminoase foarte subţiri la rece, cu emulsie de bitum
- a)în cazul îmbrăcămintei bituminoase, pe: ANEXĂ 1.1. Prezentul normativ se referă la condiţiile de execu- ţie şi recepţie a straturilor bituminoase foarte subţiri la rece, din mixturi asfaltice pe bază de emulsie cationică cu bitum modificat cu polimer. Prescripţiile prezentului normativ nu se aplică la execu- tarea straturilor bituminoase subţiri, cilindrate, executate la cald cu bitum. 1.2. Definiţie 1.2.1. Straturile rutiere bituminoase foarte subţiri, execu- tate la rece, sunt destinate întreţinerii curente a îmbrăcă- mintei rutiere şi au o grosime de 5-15 mm. Ele sunt realizate la temperatura mediului ambiant, din mixturi asfal- tice pe bază de emulsii cu bitum modificat cu polimer, de regulă necilindrate, denumite în prezentul normativ mixturi asfaltice turnate. 1.2.2. Mixturile asfaltice turnate constituie un amestec omogen de agregate naturale concasate 0-8, 0-11 filer şi/sau ciment (preumezite cu apă sau soluţie de aditiv) şi emulsie bituminoasă cationică cu rupere lentă, preparat şi pus în operă cu ajutorul unui utilaj complex, specific, denu- mit în continuare combină SFSR (combină pentru straturi foarte subţiri la rece). 1.3. Straturile bituminoase foarte subţiri pot fi simple sau duble. În cazul straturilor duble, stratul inferior are rolul de reprofilare pentru eliminarea denivelărilor şi aducerea profi- lului transversal la parametrii stabiliţi. 2. Domeniul de aplicare 2.1. Straturile bituminoase foarte subţiri la rece sunt destinate execuţiei lucrărilor curente de întreţinere a dru- murilor de clasa tehnică II-V cu îmbrăcăminte bituminoasă sau din beton de ciment. Straturile bituminoase foarte subţiri la rece se aplică numai pe drumuri cu capacitate portantă corespunzătoare. 2.2. Deficienţele şi degradările care se pot remedia prin aplicarea straturilor foarte subţiri la rece sunt: • suprafaţă poroasă, şlefuită sau îmbătrânită; • fisuri; • denivelări în profil longitudinal şi/sau transversal, sub 2 cm;
- b)în cazul îmbrăcămintei din beton de ciment, pe: • suprafaţă poroasă sau cu alveole; • exfolieri, fisuri, crăpături; • denivelări în profil longitudinal şi/sau transversal, sub 2 cm. 2.3. În cazul suprafeţelor cu denivelări cuprinse între 1-2 cm, măsurate cu rigla de 3 m, punerea în operă se realizează în două straturi, dintre care primul strat are rol de strat de reprofilare. 2.4. Straturile foarte subţiri la rece nu se aplică în cazul în care denivelările existente sunt determinate de un feno- men de fluaj al îmbrăcămintei bituminoase existente. De asemenea, straturile foarte subţiri la rece nu se aplică pe îmbrăcămintea bituminoasă care prezintă feno- mene de exudare a bitumului. 2.5. Straturile foarte subţiri la rece nu măresc capacita- tea portantă a sistemului rutier. 3. Condiţii tehnice 3.1. Elemente geometrice 3.1.1. Grosimea straturilor este în funcţie de domeniul de aplicare (strat de rulare, strat de reprofilare), de dimen- siunea maximă a granulei agregatului natural utilizat şi se situează, de regulă, între 5 şi 15 mm: - pentru stratul de reprofilare, maximum 5 mm; - pentru stratul de rulare, maximum 10 mm. În aceste condiţii, cantitatea de mixtură pe metru pătrat variază în limitele 8-25 kg/m2, conform tabelului nr. 3. 3.1.2. Profilul transversal în aliniament, în curbe şi în zonele aferente de amenajare, precum şi pantele în profil transversal trebuie să îndeplinească condiţiile prevăzute de SR 174-97 3.1.3. Declivitatea maximă a drumurilor pe care se pot aplica straturile bituminoase foarte subţiri este de 4,5%. 3.2. Abateri limită la elementele geometrice şi denivelări admisibile 3.2.1. Abaterile limită locale la lăţimea stratului faţă de lăţimea îmbrăcămintei suport sunt de ± 5 cm. 3.2.2. Denivelările admise în lungul drumului, sub drep- tarul de 3 m, sunt de maximum 5 mm. 3.2.3. Abaterile limită admise la panta profilului transver- sal pot fi de maximum ± 5 mm/m. 3.3. Materiale 3.3.1. Agregatele naturale utilizate la execuţia straturilor bituminoase foarte subţiri sunt următoarele: - nisip de concasaj sort 0 - 3; - cribluri sort 3 - 8 şi 8 - 11. Ele trebuie să provină din roci de clasă minim B, con- form SR 667-97, să ateste o rezistenţă mare la şlefuire şi să îndeplinească condiţiile de calitate din tabelul nr. 1. Nr. crt. 1. Caracteristici Sortul 0-3 3-8 8-11 Metoda de analiză 2. 3. Conţinutul de granule: - care rămân pe ciurul superior (dmax.) - care trec prin ciurul (sita) inferior(ă) (dmin. Coeficientul de formă (% maxim) Conţinutul de impurităţi: - corpuri străine - conţinut de fracţiuni sub 0,09 mm (% maxim) - argilă Uzură cu maşina „Los Angeles" (% maxim) Rezistenţă la îngheţ-dezgheţ: - coeficient de gelivitate (% maxim) - sensibilitate la îngheţ (% maxim) Coeficient de activitate: - nisip de concasaj cu maximum 8% fracţiuni 0-0,09 mm - nisip de concasaj cu peste 8% fracţiuni 0-0,09 mm - 4. 5. - nu se admit 1,20 1,0 nu se admit 20 STAS 4606-80 STAS 730-89 SR 667-97 STAS 730-89 - - 3 25 3 25 STAS 730-89 6. 1,5 - - STAS 730-89 2,0 - - STAS 730-89 Tabelul nr. 1 (% maxim) 5 5 5 STAS 730-89 ) (% maxim) - 10 10 - 25 25 STAS 730-89 Diferitele tipuri de sorturi de agregate naturale trebuie să fie stocate în silozuri proprii, pe platforme betonate, amena- jate cu pereţi despărţitori, pentru evitarea impurităţilor. 3.3.2. Filerul care se utilizează este cel prevăzut în STAS 539-79. 3.3.3. Cimentul utilizat la execuţia straturilor bituminoase foarte subţiri trebuie să satisfacă prevederile STAS 388-95. Atât filerul, cât şi cimentul se vor livra de către furnizori în saci şi se vor depozita în încăperi ferite de umezeală sau în silozuri. 3.3.4. Emulsia bituminoasă cationică pentru prepararea mixturii trebuie să fie cu rupere lentă, pe bază de bitum modificat cu polimer şi să îndeplinească condiţiile tehnice din tabelul nr. 2. Tabelul nr. 2 Nr. crt. Caracteristici Condiţiile tehnice Metoda de determinare 1. Conţinut de bitum (%) 60-65 STAS 8877-72 2. Omogenitate (rest pe sită de 0,63
- mm)(%) maximum 0,1 STAS 8877-72 3. Stabilitate la stocare, după 7 zile (rest pe sită de 0,63
- mm)(%) maximum 0,5 STAS 8877-72 4. Adezivitate (%) minimum 90 10969/3-83 5. Caracteristicile bitumului rezidual din emulsie: 60-100 minimum 100 minimum 40 STAS STAS anexa 42-68 61-88 nr. 1 - penetraţie la 25°C, 1/10 mm - ductilitate la 25°C, cm - revenire elastică la 13°C (%) 3.3.5. Emulsia bituminoasă cationică pentru amorsări tre- buie să fie cu rupere rapidă şi să satisfacă condiţiile teh- nice din STAS 8877-72. 3.3.6. Apa utilizată pentru preumezirea agregatelor natu- rale trebuie să fie lipsită de impurităţi organice şi minerale şi să îndeplinească prevederile STAS 1342-91. 3.3.7. Ca aditivi pentru mărirea timpului de rupere a emulsiei bituminoase se poate utiliza orice produs tensioac- tiv care răspunde acestui obiectiv şi care se dispersează cu uşurinţă în apa de preumezire. 3.4. Stratul-suport Tronsoanele de drum pe care urmează să se aplice straturile bituminoase foarte subţiri se selectează prin constatări şi măsurători prealabile, astfel încât să se înde- plinească următoarele condiţii: - să aibă capacitatea portantă necesară, conform nor- mativelor în vigoare; - denivelările în profil longitudinal şi transversal să fie de maximum 2 cm sub lata de 3 m; - profilul transversal şi longitudinal de bază să res- pecte prevederile SR 174-97 şi SR 183-95. Înainte de aşternerea mixturilor asfaltice stratul-suport se pregăteşte conform pct. 4.1. 3.5. Caracteristicile mixturii asfaltice turnate 3.5.1. Tipurile de mixturi asfaltice turnate şi compoziţia acestora în funcţie de dimensiunea maximă a granulei şi de domeniul lor de utilizare sunt redate în tabelul nr. 3. Tabelul nr. 3 Nr. crt. Compoziţia mixturii asfaltice turnate Stratul de reprofilare Stratul de rulare tip 0/3 tip 0/8 tip 0/11 1. Compoziţia granulometrică, % - - 90-100 20-50 6-16 100 90-100 40-70 12-40 6-14 90-100 70-90 35-60 19-34 5-15 2. Conţinut de bitum rezidual faţă de agregate naturale uscate, % 7,0-9,0 5,5-8,0 6,0-7,5 3. Cantitate de mixtură, kg/m2 8-15 12-20 15-25 - treceri prin ciurul de 11 mm - treceri prin ciurul de 5 mm - treceri prin ciurul de 3,15 mm - treceri prin sita de 0,63 mm - treceri prin sita de 0,09 mm NOTĂ: 1. Pentru reglarea vitezei de rupere a emulsiei bituminoase faţă de agregatul natural se recomandă utilizarea de ciment în proporţie de 2-3% faţă de amestecul de agregate naturale. 2. Utilizarea stratului de reprofilare tip 0/3 sau 0/8 este în funcţie de natura deficienţelor preponderente ale stratului-suport. Astfel stratul tip 0/3 se aplică în cazul suprafeţelor fisurate sau poroase, iar stratul tip 0/8, în cazul suprafeţelor care necesită corectarea denivelărilor în profil transversal şi longitudinal. 3.5.2. Compoziţia emulsiei şi a mixturii asfaltice turnate se stabileşte prin încercări de laborator, pe baza materiale- lor care urmează să fie puse în operă, avându-se în vedere următoarele condiţii: - începutul prizei să nu se producă înainte de un minut de la adăugarea emulsiei, dar nu mai târziu de 3 minute; - amestecul să fie fluid şi omogen; - amestecul aşternu