← România

ORDIN 117 14/06/2005 - Portal Legislativ

ORDIN 117 14/06/2005 - Portal Legislativ Portal Legislativ --> Meniu Meniu Acasă Despre Proiect Facilități Oferite Legături Utile GDPR Meniu Acasă Despre Proiect Facilități Oferite Legături Utile GDPR Prin portalul N-Lex se acorda acces gratuit la legislatiile nationale ale statelor membre, portalul fiind conceput pe baza unei tehnologii de comunicare interne, ce permite accesarea directa a bazelor de date legislative nationale, rezultatele cautarilor venind direct de la sursa. Cuprins Se încarcă, vă rugăm asteptati. + Forme act Forma consolidata + istoric consolidări 06.04.2022 26.08.2005 Forma de baza + Fișă act Actiuni suferite Actiuni Induse Refera pe Referit de Cuprinsul Actului Articolul 1Articolul 2Articolul 3Articolul 4Articolul 5Anexa Reveniti in topul paginii Forma printabilă ORDIN nr. 117 din 14 iunie 2005privind aprobarea Normei de metrologie legală NML 034-05 "Gazcromatografe şi lichidcromatografe"EMITENT MINISTERUL ECONOMIEI ŞI COMERŢULUI Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 664 din 26 iulie 2005 În temeiul Ordonanţei Guvernului nr. 20/1992 privind activitatea de metrologie, aprobată şi modificată prin Legea nr. 11/1994, cu modificările ulterioare,în baza instrucţiunilor de metrologie legală I.M.L. 2-04 "Aprobarea de model" şi I.M.L. 3-04 "Trasabilitatea rezultatelor masurarilor efectuate cu mijloace de măsurare supuse controlului metrologic legal", aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 862/2004 privind aprobarea instrucţiunilor de metrologie legală, cu modificările ulterioare, şi a Hotărârii Guvernului nr. 193/2002 privind organizarea şi funcţionarea Biroului Roman de Metrologie Legală, cu modificările ulterioare,directorul general al Biroului Roman de Metrologie Legală emite următorul ordin: + Articolul 1Se aprobă Norma de metrologie Legală NML 034-05 "Gazcromatografe şi lichidcromatografe", cuprinsă în anexa care face parte integrantă din prezentul ordin. + Articolul 2Norma de metrologie legală prevăzută la art. 1 înlocuieşte normele de metrologie legală NML 8-07-98 "Gazcromatografe de laborator pentru măsurarea poluarii", NML 8-12-98 "Lichidcromatografe de înaltă performanta" şi NML 9-10-96 "Gazcromatografe portabile destinate masurarii concentratiei compusilor chimici poluanti", cu excepţia cazurilor la care se referă art.

  1. + Articolul 3Se admite utilizarea în continuare, în paralel cu norma de metrologie legală prevăzută la art. 1, a normelor de metrologie legală NML 8-07-98 "Gazcromatografe de laborator pentru măsurarea poluarii", NML 8-12-98 "Lichidcromatografe de înaltă performanta" şi NML 9-10-96 "Gazcromatografe portabile destinate masurarii concentratiei compusilor chimici poluanti", pentru mijloacele de măsurare care au aprobări de model acordate în baza acestor norme, după cum urmează:- până la expirarea valabilităţii aprobărilor de model, dar nu mai mult de 5 ani de la data intrării în vigoare a prezentului ordin, pentru verificare metrologica iniţială;- timp de 10 ani de la data intrării în vigoare a prezentului ordin, pentru verificări metrologice periodice şi după reparaţii. + Articolul 4Unităţile aflate în structura şi în subordinea Biroului Roman de Metrologie Legală, precum şi laboratoarele autorizate de acesta vor duce la îndeplinire prevederile prezentului ordin. + Articolul 5Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, şi va intra în vigoare la data publicării lui.Directorul general al Biroului Roman de Metrologie Legală,Ştefan OcneanuBucureşti, 14 iunie 2005.Nr.
  2. + Anexa Norma de metrologie legală NML 034-05 "Gazcromatografe şi lichidcromatografe"
  3. Domeniu de aplicarePrezenta norma de metrologie legală se referă la gazcromatografele (GC) şi lichidcromatografele de înaltă performanta (HPLC), care se folosesc la masurarile concentratiilor substanţelor gazoase, lichide sau solide efectuate în activităţi de urmărire a stării de sănătate, diagnosticare sau tratament, în activitatea de preparare şi certificare a medicamentelor, în activitatea laboratoarelor de analize medicale şi farmaceutice, în cadrul unor expertize solicitate de instanţele judecătoreşti, în domeniul supravegherii şi protecţiei mediului.
  4. TerminologieÎn prezenta norma de metrologie legală termenii specifici utilizaţi au următoarele semnificatii:2.
  5. cromatografie - tehnica folosită pentru separarea componentilor unei probe, prin care aceşti componenţi se distribuie între doua faze, una stationara şi una mobila. Faza stationara poate fi un solid sau un lichid depus pe suport;2.
  6. coloana cromatografica - un tub care conţine faza stationara prin care trece faza mobila;2.
  7. faza mobila - ansamblul format din gazul purtător şi porţiunea din esantionul introdus în coloana (GC); un lichid (solvent) folosit pentru eluarea componentilor probei prin coloana sau după coloana. Poate fi monocomponent sau un amestec de solventi (HPLC);2.
  8. faza stationara - un lichid relativ nevolatil, absorbant (la temperatura de lucru) sau solid absorbant depus sau nu pe un suport solid care produce separarea constituentilor unei probe datorită diferenţelor de solubilitate şi respectiv, de adsorbtie (GC); material imobil activ existent în coloana, depus pe suportul solid sau fiind însuşi suportul solid, care produce o întârziere în trecerea componentilor probei, ca urmare a proceselor specifice de separare cromatografica (HPLC);2.
  9. elutie - extragerea şi deplasarea constituentilor unei probe din faza stationara de către faza mobila;2.
  10. dispozitiv de injecţie - mijloc tehnic de introducere a probei în coloana cromatografica;2.
  11. detector - dispozitiv care permite conversia concentratiilor componentilor probei în semnal electric proporţional;2.
  12. cromatograma - un grafic al răspunsului electric al detectorului funcţie de timp. Din cromatograma se obţin următorii parametri de reţinere: timpul de reţinere [t(R)], precum şi înălţimea (h) sau aria (A) picurilor (vârfurilor cromatografice) componentilor separati; pe baza acestor parametri se identifica şi se determina cantitativ componentii probei;2.
  13. analiza calitativă: identificarea unui compus prin cromatografie, cu ajutorul unor etaloane, pe baza parametrilor de reţinere [t(R)];2.
  14. analiza cantitativă - calcularea concentratiilor compusilor chimici sau a compoziţiei probei din datele picurilor componentilor (arie, înălţime) şi ale componentilor de referinţa;2.
  15. zgomot de fond - măsura a variaţiei semnalului de ieşire al unui detector în situaţia în care nu se înregistrează prezenta unui component al probei;2.
  16. limita de detectie - concentraţia componentului de interes al probei care da un semnal de ieşire al detectorului, egal (de regula) cu de trei ori zgomotul de fond;2.
  17. selectivitate - caracteristica unui detector de a reactiona într-un grad înalt la anumite categorii de compuşi faţă de altele;2.
  18. sensibilitatea unui detector - semnalul produs de unitatea masica a compusilor într-un gaz purtător, care se încadrează într-una din categoriile următoare:- pentru un detector dependent de concentraţie, ea se exprima în A x ml x g-^1 sau V x ml x g prin ecuatia:S = P x F/MundeS - Sensibilitatea;P - Aria integrată a picului (A x s sau V x s);F - Debitul gazului purtător (ml/s);M - Masa esantionului în gazul purtător (g)- pentru un detector dependent de debitul masic, sensibilitatea se exprima în A x s x g-^1 sau V x s x g-^1 prin ecuatia:S = P/Munde simbolurile sunt aceleaşi ca la definitia de mai sus.2.
  19. timp de reţinere - intervalul de timp scurs de la injectarea probei până la înregistrarea valorii maxime a picului componentului din proba;2.
  20. domeniu liniar al detectorului - domeniul concentratiilor sau al debitelor masice pentru un component de interes al probei, pentru care sensibilitatea detectorului rămâne constanta într-o plaja de 5%. Valoarea sa este data de raportul dintre limita superioară a liniaritatii şi limita de detectie;2.
  21. domeniu dinamic al detectorului - domeniul concentratiilor sau al debitelor masice ale unui component al probei, pentru care o modificare a cantităţii de proba produce o modificare masurabila a semnalului de ieşire al detectorului;2.
  22. repetabilitate - limita de acceptabilitate pentru rezultatele masurarilor succesive efectuate asupra aceluiaşi masurand, în aceleaşi condiţii de lucru, de către acelaşi operator şi în cursul unei perioade relativ scurte de timp.2.
  23. Detectori utilizaţi în GC:2.19.
  24. Detector cu ionizare în flacara (FID) - detector care este dependent de debitul masic, neselectiv, larg aplicabil la analiza compusilor organici şi anorganici;2.19.
  25. Detector cu captura de electroni (ECD) - detector dependent de concentraţie, selectiv pentru compusii halogenati;2.19.
  26. Detector flam-fotometric (FPD) - detector dependent de debitul masic, selectiv pentru compusii care conţin fosfor şi sulf;2.19.
  27. Detector termoionic (TID) - detector dependent de debitul masic, selectiv pentru compusii care conţin fosfor şi azot;2.19.
  28. Detector cu conductivitate electrolitica (ELCD) - detector dependent de debitul masic, selectiv pentru compusii care conţin azot şi sulf;2.19.
  29. Detector cu fotoionizare (PID) - detector dependent de concentraţie, selectiv în funcţie de energia lampii, cu largi aplicaţii la compuşi organici şi anorganici;2.19.
  30. Detector cu conductibilitate termica (TCD) - detector dependent de concentraţie, cu aplicaţii la analiza gazelor organice şi anorganice;2.19.
  31. Detector selectiv de masa (MS) este parte componenta a sistemului GC/MS care combina tehnica separarii cromatografice cu detectia printr-un spectrometru de masa.2.
  32. Detectori utilizaţi în HPLC:2.20.
  33. Detector UV/vizibil - detector care măsoară absorbanta luminii prin proba;2.20.
  34. Detector cu fluorescenta - detector care utilizează relaţia dintre emisia fluorescenta şi concentraţia compusilor probei care au fost excitati prin absorbtia luminii;2.20.
  35. Detectori electrochimici - detectori care pot fi folosiţi pentru măsurarea componentilor probei care se pot oxida sau reduce electrochimic la electrozi;2.20.
  36. Detector selectiv de masa (MS) - conform descrierii de la punctul 2.19.8;2.20.
  37. Detector cu indice de refractie - detector care poate fi folosit pentru măsurarea concentratiilor unor probe pe baza diferenţei indicilor de refractie între soluţii.
  38. Cerinţele metrologice şi tehnice3.
  39. Cerinţe metrologice3.1.
  40. Condiţii nominale de funcţionareValorile nominale ale condiţiilor de funcţionare trebuie specificate de producător după cum urmează:3.1.1.
  41. Condiţiile de mediu climatic, mecanic şi electromagnetic sunt condiţiile de laborator prevăzute la pct 3.1.2.1;3.1.1.
  42. Pentru marimile de influenţa ale alimentarii cu energie electrica:- limitele domeniilor de tensiune şi frecventa în curent alternativ (220 + 10/-15%, V; 50 ±1%, Hz);- limitele domeniilor de tensiune ale alimentarii în curent continuu (declarate de producător).3.1.1.
  43. Pentru presiunea ambianta: valorile minime şi maxime ale presiunii ambiante.3.1.
  44. Cerinţele metrologice pentru GC3.1.2.
  45. În timpul evaluărilor pentru obţinerea aprobării de model şi a verificărilor metrologice ulterioare, sistemul GC trebuie verificat în condiţii de laborator folosind materiale de referinţa şi în condiţiile de referinţa de mai jos:- temperatura ambianta: (23 ±3)°C, cu o stabilitate de ±3°C în timpul masurarilor;- umiditate relativă: (30 ... 80)%;- dispozitivul de injecţie, coloana/coloanele, debitul gazului purtător şi temperaturile corespund specificatiilor producătorului sau utilizării specifice pentru care este configurat sistemul gaz-cromatografic.Funcţie de utilizarea specifică preconizata se vor stabili la verificări:- tipul gazului purtător;- tipul de injector;- tipul detectorului;- tipul coloanei/coloanelor.3.1.2.
  46. Repetabilitatea, care se determina ca abatere standard pentru fiecare pic cromatografic caracteristic unui amestec etalon de concentraţie de gaze sau unei soluţii de referinţa, trebuie să îndeplinească următoarele condiţii de performanţă:- maximum 5% pentru ariile sau inaltimile picurilor, respectiv pentru concentratiile calculate;- maximum 1% pentru timpul de reţinere.3.1.2.
  47. Limitele de detectie şi domeniul liniar al detectorului/detectorilor folosiţi în sistemul GC trebuie să satisfacă cerinţele de performanţe specificate de producător pentru compusii de încercare relevanti. În tabelul 1 sunt prevăzute valorile limita ale acestor parametri.Tabelul 1Caracteristici metrologice ale detectorilor utilizaţi de GC Tip detector Compuşi de încercare Domeniu liniar minim Limita maxima de detectie, pg/s FID Amestec de alcani lichizi 10^4 10 PID Toluen 10^4 10 TCD Amestec de alcani lichizi 10^4 10^4 ECD Lindan 10^2 1,0 FPD Malathion 10^2 (S) 10^3 (P) 100 5 TID Malathion (P) şi azobenzen (N) 10^5 (P) 10^4 (N) 25 50 ELCD Tetracloretan (CI), azobenzen (N) şi malathion (S) 10^4 (S) 10^4 (N) 10^5 (CI) 2 4 0,5 3.1.
  48. Cerinţele metrologice pentru sistemul GC/MS3.1.3.
  49. În timpul evaluărilor, sistemul GC/MS trebuie să lucreze în condiţiile de referinţa menţionate la punctul 3.1.2.1.Suplimentar, producătorul trebuie să specifice tipul sursei de ionizare şi timpul de scanare.3.1.3.
  50. Trebuie să se efectueze o verificare pentru evaluarea bazei de date privind compusii menţionaţi ca referinţe în sistemul GC/MS printr-o testare a modelului de fragmentare prin ionizare cu impact electronic, respectiv a spectrului obţinut cu compuşi de referinţa (se recomanda în aceasta calitate decafluortrifenilfosfina, DFTPP).3.1.3.
  51. Rezoluţia sistemului GC/MS, calculată ca m/DELTA m, pentru baza picului cromatografic fie pentru decafluortrifenilfosfina, fie pentru p-bromfluorbenzen şi DELTA m, picul la jumătatea inaltimii, trebuie să nu depăşească 10% din valoarea integrată a picului de baza.3.1.3.
  52. Repetabilitatea care se determina ca abatere standard pentru fiecare pic caracteristic unei soluţii de referinţa cu cel puţin şapte componenţi, trebuie să fie în limitele ±10%.3.1.3.
  53. Limita de detectie, care se determina cu o soluţie de referinţa de metilstearat, trebuie să nu depăşească cu mai mult de 5% valoarea specificată de producător.3.1.
  54. Cerinţele metrologice pentru HPLC3.1.4.
  55. În timpul evaluărilor, sistemul HPLC trebuie să lucreze în condiţiile de referinţa menţionate la punctul 3.1.2.1.Suplimentar, producătorul trebuie să specifice tipul de pompa/pompe, compozitia fazei mobile, debitul fazei mobile, tipul de detector.3.1.4.
  56. Pompa trebuie să asigure o presiune în domeniul (0 ... 40) MPa.3.1.4.
  57. Pompa trebuie să asigure un debit cuprins între (0,1 ... 5,0) ml/min.3.1.4.
  58. Pulsatiile pompei trebuie să nu depăşească ±2% vârf la vârf (ca presiune), când se monitorizează sistemul cu apa, la o presiune de retur de 14 MPa, la un debit de 1 ml/min, pentru o durată de 10 minute.3.1.4.
  59. Pentru coloanele dotate cu mijloace de control al temperaturii, temperatura coloanei trebuie să fie fixată în trepte de câte 1°C şi menţinută constanta în cadrul a ±0,1°C.3.1.4.
  60. Limitele de detectie şi domeniul liniar al detectorului/detectorilor folosiţi în sistemul HPLC trebuie să satisfacă cerinţele de performanţe specificate de producător pentru produsii de încercare relevanti. În tabelul 2 sunt prevăzute valorile limita ale acestor parametri.Tabelul 2Caracteristicile metrologice ale detectorilor utilizaţi de HPLC Tip detector Compuşi de încercare Domeniu liniar minim Limita maxima de detectie UV/vizibil Antracen 10^4 3 ng Fluorescenta Antracen 10^3 1 np Electrochimic Hidrochinona 10^3 50 pg Indice de refractie Glucoza monohidrat 10 - 3.1.4.
  61. Repetabilitatea care se determina ca abatere standard pentru fiecare pic cromatografic caracteristic unui amestec etalon de concentraţie de gaze sau unei soluţii de referinţa, trebuie să îndeplinească următoarele condiţii de performanţă:- maximum 5% pentru ariile sau inaltimile picurilor, respectiv pentru concentratiile calculate;- maximum 3% pentru timpul de reţinere.3.
  62. Cerinţe tehniceMijloacele de măsurare trebuie concepute astfel încât să se îndeplinească cerinţele tehnice de mai jos:3.2.
  63. Cerinţe tehnice pentru GC3.2.1.
  64. Tipul şi puritatea gazului purtător trebuie să corespundă tipului de detector şi aplicatiei specifice3.2.1.
  65. Sistemul GC trebuie să dispună de mijloace pentru controlul şi afişarea debitului gazului purtător3.2.1.
  66. Sistemul GC trebuie să dispună de mijloace de control al temperaturilor la dispozitivul de injecţie, coloana şi detector3.2.1.
  67. Trebuie specificate domeniile programabile de temperaturi şi vitezele de creştere realizate în acele domenii3.2.1.
  68. Trebuie specificate tipurile de coloane cromatografice folosite de sistem pentru aplicatiile specifice3.2.1.
  69. Sistemul de înregistrare şi prelucrare automată a datelor trebuie să ofere o înregistrare exactă, memorata şi recuperabila asupra răspunsului detectorului, caracteristicilor probei, compoziţiei gazului şi parametrilor de debit, profilului temperaturii şi alte date importante ale analizei3.2.
  70. Cerinţe tehnice pentru sistemul GC/MS3.2.2.
  71. Trebuie specificat gazul purtător utilizat. Pe traseele de alimentare cu gaze trebuie să se prevadă un mijloc pentru îndepărtarea contaminantilor gazului purtător3.2.2.
  72. Cuptorul GC trebuie să fie adaptat atât montarii coloanelor cu umplutura, cat şi a celor capilare şi trebuie să dispună de controlul temperaturilor programate pe parcursul analizei3.2.2.
  73. Interfata dintre GC şi MS trebuie construită din material inert şi trebuie să dispună de controlul temperaturii3.2.2.
  74. Sistemul trebuie să dispună de o sursa de ionizare cu impact electronic cu energii cuprinse între (80 ... 80) eV. O sursa de ionizare chimica poate fi utila pentru analiza unor compuşi.3.2.2.
  75. Detectorul trebuie să fie capabil sa detecteze atât ioni pozitivi, cat şi ioni negativi.3.2.2.
  76. Sistemul de procesare al datelor trebuie să fie capabil sa depisteze cel puţin 6000 de spectre complete de masa3.2.2.
  77. Sistemul de procesare al datelor trebuie să fie capabil sa colecteze şi sa depoziteze date, după cum urmează:- prin scanare automată a ionilor specifici compusului de interes;- prin scanarea spectrului de mase după raportul m/z de la 40 la 500 în 0,5 s;- detectia până la 460 de picuri masice la un spectru.3.2.2.
  78. Sistemul de procesare al datelor trebuie să poată afişa şi analiza datele astfel:- să prezinte spectrele de masa sub forma de lista sau grafic de bare;- sa integreze aria picului pentru a obţine intensitatea unui fragment de masa specificată sau suma tuturor fragmentelor de masa;- sa calculeze un spectru de mase mediu din toate spectrele măsurate;- sa identifice fişierele cu datele spectrelor de masa în concordanta cu timpul analizei (an, luna, zi, ora şi minut); şi- sa identifice orice manipulare post-achiziţie a datelor spectrelor de masa obţinute.3.2.
  79. Cerinţe tehnice pentru HPLC3.2.3.
  80. Faza mobila trebuie să conţină reactivi chimici puri. Înainte de utilizare, faza mobila trebuie filtrata şi degazata, atunci când se impune prevenirea formării bulelor de aer în sistem.3.2.3.
  81. Între pompa şi coloana, sistemul HPLG trebuie să dispună de un monitor de presiune şi de un releu limitator de presiune.3.2.3.
  82. Trebuie să se asigure filtrarea fazei mobile în circuitele sistemului HPLC pentru îndepărtarea impuritatilor mecanice (particule, praf etc.).3.2.3.
  83. Coloanele trebuie să fie tubulare şi cu umplutura. Materialul de construcţie trebuie să fie metalic, din sticlă sau material plastic şi sa reziste la presiunea generata de pompa.3.2.3.
  84. Sistemul HPLC trebuie să realizeze înregistrări exacte şi fiabile ale răspunsului detectorului, funcţie de timp. Trebuie să se ia în considerare sistemele de prelucrare automată a datelor cu ajutorul cărora se pot efectua analize complete, atât calitative, cat şi cantitative, respectiv de integrare sau calculatoare care achiziţionează şi prelucreaza automat datele sub forma digitala, livrand rezultatele analizei. Sistemul HPLC trebuie să corespundă în ceea ce priveşte aptitudinile de reglare, calibrare, afişare, înregistrare şi prelucrare a informaţiilor, conform instrucţiunilor din cartea tehnica.
  85. Atestarea legalităţii4.
  86. Modalităţile de control metrologic legal aplicabile gazcromatografelor şi lichidcromatografelor sunt cele prevăzute în Lista oficială a mijloacelor de măsurare supuse controlului metrologic legal, în vigoare.4.
  87. Atestarea legalităţii unui gazcromatograf sau lichidcromatograf se realizează numai după demonstrarea conformitatii acestuia cu cerinţele metrologice şi tehnice aplicabile prevăzute în tabelele 3, 4 şi 5 pentru fiecare modalitate de control specifică introducerii pe piaţa, punerii în funcţiune sau utilizării.4.
  88. Atestarea legalităţii se realizează prin aplicarea marcajelor şi eliberarea unor documente specifice, în conformitate cu prevederile instrucţiunilor de metrologie legată în vigoare.Tabelul 3Cerinţe metrologice şi tehnice aplicabile modalităţilor de control metrologic legal al GC┌────┬────────────────────-┬──────────────────────────────────────────────────-┐│ │ │ Modalităţi de control ││Nr. │ Cerinţe metrologice ├────────────────┬──────────────────────────────────┤│crt.│ şi tehnice │ Aprobare de │ Verificare metrologica ││ │ │ model ├────────────────┬────────────────-┤│ │ │ │ iniţială │ periodică │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 1 │ 3.1.1 │ X │ X │ X │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 2 │ 3.1.2.1 │ X │ X │ X │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 3 │ 3.1.2.2 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 4 │ 3.1.2.3 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 5 │ 3.2.1.1 │ X │ X │ X │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 6 │ 3.2.1.2 │ X │ X │ X │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 7 │ 3.2.1.3 │ X │ X │ X │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 8 │ 3.2.1.4 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 9 │ 3.2.1.5 │ X │ X │ X │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 10 │ 3.2.1.6 │ X │ X │ X │└────┴────────────────────-┴────────────────┴────────────────┴────────────────-┘Tabelul 4Cerinţe metrologice şi tehnice aplicabile modalităţilor de control metrologic legal al GS/MS┌────┬────────────────────-┬──────────────────────────────────────────────────-┐│ │ │ Modalităţi de control ││Nr. │ Cerinţe metrologice ├────────────────┬──────────────────────────────────┤│crt.│ şi tehnice │ Aprobare de │ Verificare metrologica ││ │ │ model ├────────────────┬────────────────-┤│ │ │ │ Iniţială │ Periodică │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 1 │ 3.1.3.1 │ X │ X │ X │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 2 │ 3.1.3.2 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 3 │ 3.1.3.3 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 4 │ 3.1.3.4 │ X │ X │ X │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 5 │ 3.1.3.5 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 6 │ 3.2.2.1 │ X │ X │ X │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 7 │ 3.2.2.2 │ X │ X │ X │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 8 │ 3.2.2.3 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 9 │ 3.2.2.4 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 10 │ 3.2.2.5 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 11 │ 3.2.2.6 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 12 │ 3.2.2.7 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 13 │ 3.2.2.8 │ X │ X │ X │└────┴────────────────────-┴────────────────┴────────────────┴────────────────-┘Tabelul 5Cerinţe metrologice şi tehnice aplicabile modalităţilor de control metrologic legal al HPLC+────+────────────────────-+──────────────────────────────────────────────────-+│ │ │ Modalităţi de control ││Nr. │ Cerinţe metrologice +────────────────+──────────────────────────────────+│crt.│ şi tehnice │ Aprobare de │ Verificare metrologica ││ │ │ model +────────────────+────────────────-+│ │ │ │ iniţială │ periodică │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 1 │ 3.1.4.1 │ X │ X │ X │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 2 │ 3.1.4.2 │ X │ X │ X │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 3 │ 3.1.4.3 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 4 │ 3.1.4.4 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 5 │ 3.1.4.5 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 6 │ 3.1.4.6 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 7 │ 3.1.4.7 │ X │ X │ X │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 8 │ 3.2.3.1 │ X │ X │ X │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 9 │ 3.2.3.7 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 10 │ 3.2.3.3 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 11 │ 3.2.3.4 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────-┼────────────────┼────────────────┼────────────────-┤│ 12 │ 3.2.3.5 │ X │ X │ X │└────┴────────────────────-┴────────────────┴────────────────┴────────────────-┘-------- Conținutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziția oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României. Pentru informații detaliate despre celelalte programe cofinanțate de Uniunea Europeană, vă invităm să vizitați www.fonduri-ue.ro. Copyright © 2026 - Ministerul Justiției. Toate drepturile rezervate. - Termeni și Condiții | Acasă | Despre Proiect | Facilități Oferite | Legături Utile ×Inchide Versiune Beta A fost lansata versiunea Beta a Portalului Legislativ Fiind o versiune Beta, este posibil ca unele facilitati sa nu functioneze in mod corect. Inchide mesajul de atentionare ×Inchide Datorita faptului ca folositi o versiune de Internet Explorer (Internet Explorer 8) foarte veche este posibil ca unele functionalitati sa fie dezactivate sau sa nu functioneze corect! Ce browser sa aleg? Google Chrome Descarca Browser Mozilla Firefox Descarca Browser Descarca Browser Apple Safari Descarca Browser De ce sa actualizez browserul? Browserele invechite, cum ar fi Internet Explorer 8 (lansat în 2001) nu respecta standardele web, nu ofera unele facilitati noi browser-ului, cum ar fi de navigatie sau descarcare, managerul de tab-uri, si au probleme de securitate. Aceasta afecteaza, de asemenea, calitatea de redare site-uri web. Inchide mesajul de atentionare

🔗 Către sursa oficială

Explicație AI pe baza textului oficial al legii. Orientativă, nu înlocuiește consilierea juridică.