← România

ORDIN 290 23/11/2005 - Portal Legislativ

ORDIN 290 23/11/2005 - Portal Legislativ Portal Legislativ --> Meniu Meniu Acasă Despre Proiect Facilități Oferite Legături Utile GDPR Meniu Acasă Despre Proiect Facilități Oferite Legături Utile GDPR Prin portalul N-Lex se acorda acces gratuit la legislatiile nationale ale statelor membre, portalul fiind conceput pe baza unei tehnologii de comunicare interne, ce permite accesarea directa a bazelor de date legislative nationale, rezultatele cautarilor venind direct de la sursa. Cuprins Se încarcă, vă rugăm asteptati. + Fișă act Actiuni suferite Actiuni Induse Refera pe Referit de Cuprinsul Actului Articolul 1Articolul 2Articolul 3Articolul 4Articolul 5Anexa Reveniti in topul paginii Forma printabilă ORDIN nr. 290 din 23 noiembrie 2005privind aprobarea Normei de metrologie legală NML 066-05 "Ansambluri de măsurare a puterii calorifice a combustibililor"EMITENT BIROUL ROMAN DE METROLOGIE Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 1.102 din 7 decembrie 2005 În temeiul Ordonanţei Guvernului nr. 20/1992 privind activitatea de metrologie, aprobată şi modificată prin Legea nr. 11/1994, cu modificările ulterioare,în baza Hotărârii Guvernului nr. 193/2002 privind organizarea şi funcţionarea Biroului Roman de Metrologie Legală, cu modificările ulterioare,directorul general al Biroului Roman de Metrologie Legală emite următorul ordin: + Articolul 1Se aprobă Norma de metrologie legală NML 066-05 "Ansambluri de măsurare a puterii calorifice a combustibililor", cuprinsă în anexa*) care face parte integrantă din prezentul ordin.---------- Notă ... *) Anexa se publică ulterior în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1.102 bis în afară abonamentului, care se poate achizitiona de la Centrul pentru relaţii cu publicul al Regiei Autonome "Monitorul Oficial", Bucureşti, sos. Panduri nr.

  1. + Articolul 2Prezenta norma înlocuieşte normele tehnice de metrologie NTM 5-27-86 "Verificarea şi etalonarea metrologica a instalaţiilor pentru măsurarea puterii calorifice a combustibililor solizi şi lichizi", NTM 5-28-86 "Verificarea metrologica a instalaţiilor pentru măsurarea puterii calorifice superioare a combustibililor gazosi", NTM 5-29-87 "Verificarea metrologica a instalaţiilor radiometrice pentru determinarea puterii calorifice a combustibililor solizi, tip AWQC-3", NTM 7-35-95 "Verificarea şi etalonarea contoarelor de gaze umede", NTM 7-36-95 "Verificarea bombelor calorimetrice" şi procedurile P 39-98 "Etalonarea şi verificarea calorimetrelor cu circulaţie de apa", P 67-99 "Sisteme calorimetrice adiabatice de măsurare a puterii calorifice a combustibililor solizi-lichizi, tip C 4000", P 99-99 "Sisteme calorimetrice de măsurare a puterii calorifice a combustibililor solizi-lichizi, tip C 5000", P 134-00 "Sisteme calorimetrice izoperibolice de măsurare a puterii calorifice a combustibililor solizi-lichizi tip 1261 şi 1266", P 186-03 "Sisteme calorimetrice automate de măsurare continua a puterii calorifice, a indicelui Wobbe şi a densitatii relative a gazelor combustibile, tip CWD 2000", cu excepţia cazurilor la care se referă art.
  2. + Articolul 3

(1)Se admite utilizarea în continuare, în paralel cu norma prevăzută la art. 1, a normelor şi procedurilor prezentate la art. 2, pentru mijloacele de măsurare care au aprobare de model acordată în baza acestor acte normative, după cum urmează: ... - până la expirarea valabilităţii aprobării de model, dar nu mai mult de 5 ani de la data intrării în vigoare a prezentului ordin, pentru verificare metrologica iniţială;- o perioadă de 10 ani de la data intrării în vigoare a prezentului ordin, pentru verificări metrologice periodice şi după reparaţii.
(2)Activităţile de evaluare a mijloacelor de măsurare în scopul acordării aprobărilor de model/completărilor la acestea, aflate în curs de desfăşurare la data intrării în vigoare a prezentului ordin, vor fi finalizate în baza reglementărilor metrologice aplicabile prevăzute în programele de evaluare. ... + Articolul 4Unităţile din structura şi în subordinea Biroului Roman de Metrologie Legală, precum şi laboratoarele autorizate de acesta vor duce la îndeplinire prevederile prezentului ordin. + Articolul 5Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, şi va intra în vigoare la data publicării lui.p. Directorul general al Biroului Roman de Metrologie Legală,Valentin PatasanuBucureşti, 23 noiembrie 2005.Nr.
  1. + Anexa NORMA DE METROLOGIE LEGALĂ NML 066-05"Ansambluri de măsurare a puterii calorifice a combustibililor"
  2. Domeniu de aplicare1.
  3. Prezenta norma de metrologie legală stabileşte cerinţele metrologice şi tehnice şi modalităţile de atestare a legalităţii specifice ansamblurilor şi sistemelor calorimetrice de măsurare a puterii calorifice a gazelor combustibile, ansamblurilor, sistemelor şi bombelor calorimetrice de măsurare a puterii calorifice a combustibililor solizi-lichizi, precum şi instalaţiilor radiometrice pentru măsurarea în flux, pe banda, a puterii calorifice a combustibililor solizi.1.1.
  4. Ansamblul de măsurare a puterii calorifice a gazelor combustibile, este alcătuit din: calorimetru cu circulaţie de apa, contor de gaze umede, termometre calorimetrice, arzator, umidificator şi regulator de presiune joasa. Subansamblurile sale sunt interschimbabile. Modul de lucru este manual.1.1.
  5. Sistemul calorimetric automat de măsurare continua a puterii calorifice, a indicelui Wobbe şi a densitatii relative a gazelor combustibile este un mijloc cu trei funcţii de măsurare, alcătuit dintr-un controller cu microprocesor, un calorimetru cu circulaţie de aer, o celula de măsurare a densitatii relative, o imprimanta şi un program de aplicaţii specializat. El are în dotare cel puţin un material de referinţa (MR) certificat. Dispunerea se face on-line, pe o conducta by-pass. Subansamblurile sale sunt interschimbabile. Din punct de vedere al domeniului de măsurare, produsul se poate prezenta în următoarele variante:- în configuratie standard: (50 - 100)% din l.s.i.m.- cu doua domenii (optional): (20 - 100)% din l.s.i.m.- cu trei domenii (optional): (0 - 100)% din l.s.i.m.1.1.
  6. Ansamblul de măsurare a puterii calorifice a combustibililor solizi-lichizi, cu apa, este alcătuit din: termostat calorimetric cu circulaţie de apa, izotermic/izoperibolic sau adiabatic, vas calorimetric cu apa, bomba calorimetrica, agitator electric, creuzet, suport vas calorimetric, termometru calorimetric dispozitiv de alimentare electrica şi comanda şi accesorii opţionale. Modul de lucru este manual. Componentele sale nu sunt interschimbabile.1.1.
  7. Sistemul calorimetric pentru măsurarea puterii calorifice a combustibililor solizi-lichizi, cu apa, are în componenta drept unitate centrala de comanda un controller cu microprocesor care în cursul procesului de măsurare poate realiza comunicarea cu celelalte unităţi modulare: subansamblu de măsurare a puterii calorifice cu apa (având alcătuirea prezentată la paragraful 1.1.3.), subansamblu de răcire (optional la unele sortimente), subansamblu de preparare a apei (optional), subansamblu de umplere cu oxigen şi (optional), cu aparatele periferice: balanţa analitica, suport probe, imprimanta, calculator extern, în funcţie de configuratie. Subansamblurile calorimetrului nu sunt interschimbabile.1.1.
  8. Sistemul calorimetric aneroid de măsurare a puterii calorifice a combustibililor solizi-lichizi, este alcătuit din calorimetru, racitor, instalatie de încărcare cu oxigen şi bomba calorimetrica. Sistemul calorimetric are un microprocesor montat în baza bombei calorimetrice la care sunt conectati senzorii de temperatura aflaţi în corpul acesteia. Subansamblurile sale sunt interschimbabile.1.1.
  9. Bomba calorimetrica, utilizata la măsurarea puterii calorifice superioare la volum constant a combustibililor solizi-lichizi, poate servi şi la determinarea concentratiei unor elemente (clor, sulf, etc.) prezente în combustibili solizi-lichizi şi produse petroliere. Este alcătuită din corp, inel de strangere, capac, ecran (optional), electrozi şi supape. Componentele sale nu sunt interschimbabile.1.1.
  10. Instalatia radiometrica pentru măsurare în flux, pe banda, a puterii calorifice a combustibililor solizi este alcătuită din bloc electronic, traductor de cenusa, traductor de umiditate şi programul de aplicaţii specializat. Ea are în dotare câte un set de materiale de referinţa (MR) artificiale (grafit-nisip cuartos) şi naturale (cărbune). Dispunerea traductoarelor se face on-line, pe o bandă transportoare by-pass, cu o împrejmuire de protecţie şi cu semnalizari corespunzătoare surselor de radiatii. Blocul electronic se dispune într-o camera de comanda. Subansamblurile sale nu sunt interschimbabile.1.
  11. Prezenta norma de metrologie legală nu se referă la:- ansamblurile, sistemele şi bombele calorimetrice utilizate la masurari asupra unor probe din materiale explozive, care nu se ard în oxigen şi care generează prin ardere presiuni mari şi o energie mai mare de 36.000 J/g.- ansamblurile, sistemele şi bombele calorimetrice utilizate la măsurarea puterii calorifice superioare la volum constant a gazelor combustibile.- sistemele calorimetrice, cu calorimetru cu circulaţie de aer, utilizate la măsurarea puterii calorifice a gazelor combustibile, care nu au în componenta celula de măsurare a densitatii relative.1.
  12. Pentru a putea fi introduse pe piaţa, puse în funcţiune şi utilizate la masurarile de interes public, ansamblurile şi sistemele de măsurare a puterii calorifice a combustibililor specificate la articolul 1.
  13. trebuie să îndeplinească atât cerinţele metrologice şi tehnice prevăzute în prezenta norma de metrologie legală, cat şi cerinţele aplicabile din norma de metrologie legală NML 001-05 "Cerinţe metrologice şi tehnice comune mijloacelor de măsurare supuse controlului metrologic legal". Aplicabilitatea acestor cerinţe rezultă din tabelele 1 ... 6 din prezenta norma.
  14. Terminologie2.
  15. Definiţii2.1.
  16. Condiţii de referinţa la ardere: Temperatura specificată t
(1)şi presiunea specificată p
(1). Acestea sunt condiţiile presupuse în care este ars combustibilul.2.1.2. Condiţii de referinţa la măsurare: Temperatura specificată t
(2)şi presiunea specificată p
(2)în care se presupune ca este masurata cantitatea de gaz combustibil ce urmează a fi ars.Notă: 25°C este temperatura de referinţa internationala pentru termochimie şi a fost adoptată ca temperatura de referinţa pentru măsurarea puterii calorifice.2.1.
  1. Condiţii convenţionale la măsurare: Temperatura de 15°C şi presiunea de 101.325 Pa, în care se presupune ca este masurata cantitatea de gaz combustibil ce urmează a fi ars.2.1.
  2. Factori de corectie ai calorimetrului (f(sk) şi (f(ik)): Factori calorimetrici pentru putere calorifica superioară, respectiv inferioară în stare normală, ţinând seama de umiditatea gazului, ai calorimetrului cu circulaţie de apa pentru măsurarea puterii calorifice a gazelor combustibile.2.1.
  3. Capacitate calorica efectivă a calorimetrului (C): căldură necesară pentru a ridica temperatura apei din vasul calorimetric cu o unitate, în aceleaşi condiţii specificate pentru măsurarea puterii calorifice superioare. Reprezintă semnificatia fizica a factorului calorimetric, care este un factor de calibrare propriu ansamblurilor şi sistemelor calorimetrice de măsurare a puterii calorifice a combustibililor solizi-lichizi, cu apa.2.1.
  4. Abatere medie a variatiilor de temperatura pe minut: media diferenţelor dintre valorile variatiilor de temperatura pe minut şi valoarea medie a acestor variatii.2.1.
  5. Creştere de temperatura corectată (DELTA theta): Variatia temperaturii calorimetrului determinata numai de procesele ce au loc în interiorul bombei calorimetrice, ca urmare a arderii probei.2.1.
  6. Curbe de calibrare (C0 ... C9): Caracteristici constructiv-functionale individuale ale fiecărei bombe calorimetrice componente a sistemului calorimetric aneroid determinate cu material de referinţa (MR) certificat.2.
  7. Unităţi de măsura: J/g (pentru combustibili solizi); kJ/mc (pentru gaze combustibile).2.
  8. AbrevieriMR: material de referinţa.l.s.i.m.: limita superioară a domeniului de măsurare.
  9. Cerinţe metrologice şi tehnice3.
  10. Cerinţe metrologice şi tehnice comune ansamblurilor de măsurare a puterii calorifice.3.1.
  11. Sistemele calorimetrice de măsurare a puterii calorifice a combustibililor, prevăzute cu controller şi programe de aplicaţii specializate, nu trebuie să aibă optiuni sau posibilităţi de introducere a unor date care ar putea facilita utilizarea frauduloasă sau gresita neintentionata.3.1.
  12. Ansamblurile de măsurare care fac obiectul prezentei norme de metrologie legală, trebuie să fie însoţite de documentaţia tehnica, piesele de schimb şi accesoriile corespunzătoare pentru toate utilizarile prevăzute şi în condiţiile practice de funcţionare, fără a impune utilizatorului cerinţe exagerate pentru a obţine un rezultat corect al masurarii.3.1.
  13. Materialele din care sunt construite ansamblurile de măsurare a puterii calorifice a combustibililor trebuie să fie adecvate condiţiilor de utilizare prevăzute.3.1.
  14. Sistemele de măsurare care fac obiectul prezentei norme de metrologie legală, prevăzute cu controller şi programe de aplicaţii specializate, trebuie să aibă integrate echipamente şi optiuni ale programelor informatice care să permită controlul funcţiilor de măsurare, precum şi instrucţiunile corespunzătoare în manualul de utilizare pentru efectuarea acestor operaţii.3.1.
  15. Programele de aplicaţii specializate ale sistemelor calorimetrice de măsurare a puterii calorifice a combustibililor şi informaţiile de măsurare trebuie să fie protejate corespunzător împotriva degradării accidentale sau intenţionate.3.1.
  16. Unităţile de măsura folosite şi simbolurile lor trebuie să fie cele ale ŞI.3.1.
  17. Sistemele de măsurare care fac obiectul prezentei norme de metrologie legală, prevăzute cu controller şi programe de aplicaţii specializate trebuie să prezinte rezultatele într-o formă clara şi neambiguă pentru a informa utilizatorul asupra semnificatiei rezultatului.3.1.
  18. Sistemele calorimetrice de măsurare a puterii calorifice a combustibililor, prevăzute cu controller şi programe de aplicaţii specializate, trebuie să permită asocierea cu o imprimanta pentru prezentarea rezultatelor sub forma unui raport de măsurare şi să aibă un spaţiu de memorie suficient pentru a le stoca, împreună cu informaţiile privind condiţiile de măsurare.3.
  19. Cerinţe metrologice şi tehnice specifice ansamblurilor de măsurare a puterii calorifice a gazelor combustibile.3.2.
  20. Componenta produsului trebuie să fie conform paragrafului 1.1.1.3.2.
  21. Calorimetrul trebuie să fie confectionat din tabla de alama sau cupru, nichelata sau cromata şi lustruita; poate fi vopsit în culori deschise la partea exterioară.3.2.
  22. Spaţiile prin care circulă gazele de combustie şi apa în calorimetru trebuie să fie etanse.3.2.
  23. Diferenţa dintre temperatura apei la ieşirea din calorimetru şi cea a apei la intrare trebuie menţinută în intervalul specificat în manualul de utilizare, (8,5 ± 0,5)°C sau (11 ± 1)°C, corespunzător debitului termic.3.2.
  24. Dispozitivul de fixare a arzatorului calorimetrului trebuie să asigure ca vârful acestuia să fie cu cel puţin 38 mm deasupra nivelului cel mai de jos de circulaţie a apei.3.2.
  25. Gazul combustibil şi aerul pentru ardere trebuie să aibă aceeaşi temperatura la intrare.3.2.
  26. Gazul combustibil şi aerul pentru ardere, la intrarea în arzator, trebuie să fie saturate cu apa.3.2.
  27. Contorul de gaze umede trebuie să fie rezistent la coroziune şi rigid.3.2.
  28. Spaţiile prin care circulă gazul combustibil şi camera de măsurare a contorului de gaze umede trebuie să fie etanse.3.2.
  29. Contorul de gaze umede trebuie să aibă un dispozitiv cu cadran circular cu diviziunea de maximum 0,1 dmc şi ac indicator care să se poată fixa în orice poziţie pe axul sau.3.2.
  30. Contorul de gaze umede trebuie să aibă orificii de golire şi umplere a camerei de măsurare.3.2.
  31. Contorul de gaze umede trebuie să aibă inscriptionate sensurile de circulaţie (admisie şi evacuare) ale apei de răcire şi gazului combustibil.3.2.
  32. Termometrele folosite pentru măsurarea temperaturii apei la intrarea şi ieşirea din calorimetru trebuie să aibă valoarea diviziunii de maximum 0,1°C.Note:1 - Se recomanda un set de trei termometre din sticlă cu mercur care să aibă domeniile de măsurare (5 ... 20)°C, (15 ... 30)°C, (25 ... 40)°C2 - Se pot utiliza termometre electronice cu exactitate similară.3.2.
  33. Producătorul trebuie să specifice condiţiile de mediu în care trebuie utilizat sistemul de măsurare: limitele temperaturii ambiante şi ale umiditatii relative, variatia temperaturii ambiante, precum şi cerinţele privind ventilatia, evacuarea gazelor arse şi circuitul de răcire.3.2.
  34. Incertitudinea de măsurare la determinarea factorilor de corectie ai calorimetrului trebuie să fie mai mica de 0,60%.3.2.
  35. Factorul de calibrare al contorului trebuie să fie 1 ± 0,1.3.2.
  36. Eroarea relativă de justete a contorului trebuie să fie mai mica de ±0,60%.3.
  37. Cerinţe metrologice şi tehnice specifice sistemelor calorimetrice automate de măsurare continua a puterii calorifice, a indicelui Wobbe şi a densitatii relative a gazelor combustibile.3.3.
  38. Componenta produsului trebuie să fie conform paragrafului 1.1.
  39. şi manualului de operare.3.3.
  40. Elementele de siguranţă, de alarmare şi controllerul trebuie să acţioneze corespunzător la dispariţia flacarii sau la întreruperea tensiunii de alimentare, iar după reaparitia acestora trebuie să asigure repornirea sistemului în maximum 30 s şi desfăşurarea continua a procesului de măsurare.3.3.
  41. Variatia temperaturii în incinta sistemului de măsurare trebuie să fie mai mica de 1°C/h.3.3.
  42. Circuitele de alimentare cu gaz de măsurare şi cu MR trebuie să fie etanse atât în cursul funcţionarii normale cat şi în timpul perioadei de întrerupere comandate de elementele de siguranţă.3.3.
  43. Variatia cu 10% a presiunii la intrarea în regulatoarele de presiune joasa (10 bari/18 mbari sau 6 bari/18 mbari) nu trebuie să determine variatia presiunii la intrarea în distribuitor, indicată de manometrul de control în cursul efectuării operaţiilor nu trebuie semnalate sau înregistrate funcţionari defectuoase în lista de evenimente.3.3.
  44. Rezistenta electrica a izolatiei trebuie să fie mai mare de 20 MΩ.3.3.
  45. Producătorul trebuie să specifice condiţiile de mediu în care trebuie utilizat sistemul de măsurare în încăpere: limitele temperaturii ambiante şi ale umiditatii relative, variatia temperaturii ambiante, cerinţele privind ventilatia, admisia aerului proaspăt şi evacuarea gazelor arse, precum şi cerinţele în cazul instalării şi funcţionarii în afară clădirii.3.3.
  46. Eroarea relativă de măsurare a puterii calorifice trebuie să fie mai mica de ±1,00% din l.s.i.m.3.3.
  47. Eroarea relativă de măsurare a indicelui Wobbe trebuie să fie mai mica de ±1,00% din l.s.i.m.3.3.
  48. Eroarea relativă de măsurare a densitatii relative trebuie să fie mai mica de ±0,80% din l.s.i.m.3.3.
  49. Incertitudinea de măsurare pentru fiecare masurand în parte, evaluată prin abaterea standard experimentala relativă a unui şir de 30 de valori măsurate la intervale de doua minute, în condiţii de repetabilitate, trebuie să fie mai mica de 0,50%.3.3.
  50. Stabilitatea valorilor măsurate în decursul a 8 ore de funcţionare continua, pentru fiecare masurand în parte, nu trebuie să depăşească 0,30% din l.s.i.m. în cazul puterii calorifice şi indicelui Wobbe şi 0,25% din l.s.i.m. în cazul densitatii relative.3.3.
  51. Abaterile valorilor măsurate, pentru fiecare masurand în parte, datorate variaţiei temperaturii ambiante cu ±5°C faţă de temperatura ambianta în cursul calibrarii, trebuie să fie mai mici decât valorile admise ale erorilor raportate la l.s.i.m. În cursul efectuării atât a masurarilor cat şi a calibrarii, în timpul acestei probe, variatia temperaturii ambiante trebuie să fie mai mica de 2°C/h.3.3.
  52. Persoanele legal desemnate pentru controlul instalării şi punerea în funcţiune a acestor sisteme calorimetrice de măsurare continua trebuie să urmărească respectarea cerinţelor prevăzute la paragrafele 3.3.7., în manualul de operare şi în reglementările specifice domeniului de activitate cu gaze combustibile, astfel încât mijlocul de măsurare să prezinte siguranţa în funcţionare şi sa îndeplinească prevederile acestei norme de metrologie legală.3.
  53. Cerinţe metrologice şi tehnice specifice ansamblurilor şi sistemelor calorimetrice de măsurare a puterii calorifice a combustibililor solizi-lichizi, cu apa.3.4.
  54. Componenta produsului trebuie să fie conform paragrafelor 1.1.3., 1.1.
  55. şi manualului de operare, în ceea ce priveşte variantele de configurare prin asocierea subansamblurilor.3.4.
  56. Termostatul calorimetric, circuitul de răcire şi vasul/incinta calorimetrica trebuie să fie etanse.3.4.
  57. Vasul calorimetric trebuie să aibă forma incintei calorimetrice, iar spaţiul dintre ele trebuie să fie de cca. 10 mm.Notă: Unele sisteme calorimetrice nu au în componenta vas calorimetric, bomba fiind dispusă în apa, direct în incinta calorimetrica (interiorul termostatului calorimetric).3.4.
  58. Rezistenta electrica a izolatiei subansamblului de măsurare al sistemelor calorimetrice trebuie să fie mai mare de 20 MΩ.3.4.
  59. Variatia masei apei din vasul calorimetric trebuie să fie mai mica de ±0,5 g.Note:1 - Acest parametru se verifica numai în cazul ansamblurilor şi sistemelor calorimetrice care au în componenta vas calorimetric.2 - Umplerea cu apa a vasului calorimetric poate fi facuta prin cantarire sau cu mijloace volumetrice care asigura o exactitate similară.3.4.
  60. Abaterea medie a variatiilor de temperatura pe minut, în vasul sau incinta calorimetrica, atunci când sistemul se afla în echilibru la 25°C, în modul de operare adiabatic, metoda de lucru automată, trebuie să fie maximum 0,0005°C/min.Notă: Acest parametru caracterizează corectitudinea funcţiei adiabatice (Drift Test, Adjustment, etc.) a sistemului calorimetric.3.4.
  61. Variatia temperaturii apei din vasul calorimetric, în modul de operare adiabatic, metoda de lucru manuală, în perioada preliminară şi finala, trebuie să fie maximum 0,03°C/min.3.4.
  62. Variatia temperaturii apei din mantaua calorimetrului, în modul de operare izoperibolic, metoda de lucru automată, trebuie să fie maximum 0,1°C.3.4.
  63. Durata perioadei preliminare şi a celei finale, în modul de operare izoperibolic, metoda de lucru manuală, trebuie să fie de maximum 5 min.3.4.
  64. Durata perioadei principale, în modul de operare izoperibolic, metoda de lucru automată, trebuie să fie maximum 10 min.3.4.
  65. Durata perioadei principale, în modul de operare izoperibolic, metoda de lucru manuală, trebuie să fie maximum 15 min.3.4.
  66. Durata perioadei preliminare, înainte de aprindere, în modul de operare adiabatic, metoda de lucru automată/semiautomata/manuală, trebuie să fie de maximum 10 min.Notă: Acest parametru se verifica numai pentru una din metodele de lucru disponibile.3.4.
  67. Durata perioadei predeterminate, în modul de operare adiabatic, metoda de lucru automată, trebuie să fie maximum 10 min.3.4.
  68. Durata perioadei predeterminate, în modul de operare adiabatic, metoda de lucru semiautomata/manuală, trebuie să fie maximum 15 min.Note:1 - Acest parametru fie verifica numai pentru una din metodele de lucru disponibile.2 - Perioada predeterminata (perioada de reechilibrare termica) este un parametru stabilit în cursul operaţiilor de determinare a factorului calorimetric (capacitatea calorica efectivă medie a calorimetrului) în modul de operare adiabatic. Aceasta reprezintă media intervalelor de timp care se scurg între momentul aprinderii şi al citirii temperaturii finale şi este echivalent cu perioada principala de la modul de operare izoperibolic.3.4.
  69. Sistemul de măsurare trebuie să semnaleze vizual sau acustic, sau sa afiseze şi/sau sa tipareasca mesaje de eroare în cazul unei funcţionari defectuoase.3.4.
  70. Sistemul de măsurare trebuie să funcţioneze corect (fără semnale sau mesaje de eroare) pentru fiecare mod de operare sau metoda de lucru, precum şi în cazul asocierii cu o imprimanta sau un calculator extern, corespunzător specificatiilor din manualul de operare.3.4.
  71. Termometrul ansamblului calorimetric cu apa, manual, folosit pentru măsurarea temperaturii apei din vasul calorimetric trebuie să aibă valoarea diviziunii de maximum 0,01°C.Note:1 - La ansamblurile calorimetrice cu apa manuale se pot utiliza termometre din sticlă cu mercur tip Beckmann, cu capilar masiv sau cu corp tubular.2 - Atât la sistemele calorimetrice cu apa cat şi la ansamblurile calorimetrice cu apa manuale se pot utiliza termometre electronice cu rezoluţie similară.3.4.
  72. Producătorul trebuie să specifice condiţiile de mediu în care trebuie utilizate ansamblurile şi sistemele de măsurare: limitele temperaturii ambiante şi ale umiditatii relative, variatia temperaturii ambiante, precum şi cerinţele privind ventilatia, evacuarea gazelor arse şi circuitul de răcire.3.4.
  73. Incertitudinea de măsurare la determinarea factorului calorimetric, pentru unul din modurile de operare, una din metodele de lucru şi cu fiecare bomba calorimetrica utilizata, evaluată prin abaterea standard experimentala relativă a mediei unui şir de minimum cinci determinări unice, efectuate în condiţii de repetabilitate, în perioade diferite de timp (un număr de 1 ... 2 zile consecutive), trebuie să fie maximum 0,20%. Amplitudinea imprastierii valorilor capacităţii calorice efective ale calorimetrului trebuie să fie mai mica de 55 J/°C.3.4.
  74. Incertitudinea de măsurare a puterii calorifice superioare (a unui MR), evaluată prin abaterea standard experimentala relativă a unui şir de minimum cinci determinări unice, efectuate în condiţii de repetabilitate, în perioade diferite de timp (un număr de 1 ... 2 zile consecutiv), trebuie să fie maximum 0,20%. Valoarea medie nu trebuie să difere cu mai mult de ±50 J/g faţă de valoarea certificată (a MR), recalculata pentru condiţiile de lucru.3.
  75. Cerinţe metrologice şi tehnice specifice sistemelor calorimetrice aneroide de măsurare a puterii calorifice a combustibililor solizi-lichizi3.5.
  76. Componenta produsului trebuie să fie conform paragrafului 1.1.
  77. şi manualului de operare.3.5.
  78. Elementele indicatoare de stare, de atenţionare şi de avertizare a producerii unei erori, trebuie să funcţioneze corespunzător specificatiilor din manualul de operare.3.5.
  79. Elementele indicatoare de funcţionare şi de stare a racitorului şi a elementelor Peltier, precum şi tastele de control, trebuie să funcţioneze corespunzător specificatiilor din manualul de operare.3.5.
  80. Circuitul de alimentare cu apa al racitorului trebuie să fie etans atât în cursul funcţionarii normale cat şi în timpul perioadelor de întrerupere comandate de elementele de atenţionare şi de avertizare a producerii unei erori.3.5.
  81. Instalatia de umplere cu oxigen trebuie să asigure pozitionarea bombei calorimetrice corespunzător specificatiilor din manualul de operare.3.5.
  82. Instalatia de umplere cu oxigen trebuie să asigure umplerea bombei calorimetrice într-un interval de timp de (50 ± 20) s.3.5.
  83. Sistemul de măsurare trebuie să semnaleze şi/sau sa afiseze mesaje de eroare sau de avertizare în cazul unei funcţionari defectuoase sau a unui parametru existent/introdus incorect.3.5.
  84. Sistemul de măsurare trebuie să funcţioneze corect (fără semnale sau mesaje de eroare) pentru fiecare mod de lucru, fără/cu calculator extern (utilizând programul de aplicaţii specializat), corespunzător specificatiilor din manualul de operare.3.5.
  85. Producătorul trebuie să specifice condiţiile de mediu în care trebuie utilizat sistemul de măsurare: limitele temperaturii ambiante şi ale umiditatii relative, variatia temperaturii ambiante, precum şi cerinţele privind ventilatia, evacuarea gazelor arse şi circuitul de răcire.3.5.
  86. Incertitudinea de măsurare a puterii calorifice superioare (a unui MR), evaluată prin abaterea standard experimentala relativă a unui şir de minimum cinci determinări unice, efectuate în condiţii de repetabilitate, în perioade diferite de timp (un număr de 1 ... 2 zile consecutive), trebuie să fie maximum 0,20%. Valoarea medie masurata nu trebuie să difere cu mai mult de ±50 J/g faţă de valoarea certificată (a MR); recalculata pentru condiţiile de lucru.3.
  87. Cerinţe metrologice şi tehnice specifice bombelor calorimetrice3.6.
  88. Componenta produsului trebuie să fie conform paragrafului 1.1.
  89. şi manualului de operare.3.6.
  90. Durata de încărcare cu oxigen a bombei calorimetrice trebuie să fie de (50 ± 20) s.3.6.
  91. Durata de evacuare a produselor de ardere în stare gazoasa trebuie să fie de (70 + 20) s.3.6.
  92. Toate asamblarile filetate trebuie să asigure etanseitatea la presiunea pneumatica de 40 bari.3.6.
  93. Toate asamblarile filetate trebuie să asigure etanseitatea la presiunea hidraulica de 200 bari.3.6.
  94. Corpul bombei calorimetrice trebuie să reziste la presiunea hidraulica de 200 bari. Deformatiile peretelui, fundului şi ale inelului de strangere, nu trebuie să depăşească 0,1 mm.Notă: În cazul în care inelul de strangere al bombei calorimetrice nu are suprafaţa superioară de forma plana, nu se efectuează verificarea deformatiilor sale.3.6.
  95. Corpul bombei calorimetrice trebuie să reziste la presiunea dezvoltata prin arderea unei probe de 2 g de MR. Deformatiile peretelui sau nu trebuie să depăşească 0,1 mm.3.6.
  96. Rezistenta de izolatie a bornei electrice trebuie să fie mai mare de 1 MΩ în stare uscata şi mai mare de 25 kΩ în stare umeda.3.6.
  97. Tensiunea electrica furnizată în circuitul de aprindere a probei nu trebuie să depăşească 24 V.3.6.
  98. Rezistenta circuitului de aprindere a bombei calorimetrice trebuie să fie mai mica de 10 Ω.3.6.
  99. Jocul axial al asamblarii filetate corp-inel de strangere trebuie să fie maximum 0,32 mm.Notă: În cazul în care inelul de strangere nu are suprafaţa superioară de forma plana, nu se efectuează verificarea jocului axial al asamblarii filetate corp-inel de strangere.3.6.
  100. Jocul diametral al asamblarii filetate corp-inel de strangere trebuie să fie max. 0,55 mm.3.6.
  101. Suprafeţele interioare nu trebuie să prezinte urme de coroziune sau pori.3.6.
  102. Volumul interior poate să fie (250 ... 525) cmc, în funcţie de utilizări.3.6.
  103. Bombele calorimetrice ale sistemelor aneroide trebuie calibrate cu MR înaintea verificării cerinţelor de la articolul 3.
  104. Incertitudinea de măsurare trebuie să fie maximum 0,20%.3.
  105. Cerinţe metrologice şi tehnice specifice instalaţiilor radiometrice pentru masurari în flux, pe banda, a puterii calorifice a combustibililor solizi3.7.
  106. Componenta produsului trebuie să fie conform paragrafului 1.1.
  107. şi manualului de operare.3.7.
  108. Elementele indicatoare de stare, de atenţionare şi de avertizare a producerii unei erori, trebuie să funcţioneze corespunzător specificatiilor din manualul de operare.3.7.
  109. Sistemul de măsurare trebuie să semnaleze şi sa afiseze mesajele de stare şi de eroare prezentate în manualul de operare, în cazul funcţionarii normale, în cazul funcţionarii defectuoase sau a unui parametru existent/introdus incorect.3.7.
  110. Instalatia trebuie să funcţioneze corect (fără mesaje de eroare) pentru fiecare mod de lucru (calibrare sau măsurare), corespunzător specificatiilor din manualul de operare.3.7.
  111. Producătorul trebuie să specifice condiţiile de mediu în care trebuie utilizate instalaţiile radiometrice în cazul masurarii pe MR şi pe banda, pentru blocul electronic şi pentru traductoare: limitele temperaturii ambiante şi ale umiditatii relative a aerului, cerinţele privind granulatia materialului de măsurat, limitele grosimii stratului de material de măsurat, lungimea/raza de investigatie şi vitezele de numărare pentru fiecare traductor, viteza benzii, lungimea cablurilor de semnal, precum şi cerinţele privind radioprotectia.3.7.
  112. Eroarea relativă de măsurare a conţinutului de cenusa şi a umiditatii totale raportate la starea iniţială, în cazul masurarii pe MR, trebuie să fie mai mica de ±8,0%.3.7.
  113. Eroarea relativă de măsurare a puterii calorifice inferioare raportată la starea iniţială, în cazul masurarii pe MR, trebuie să fie mai mica de ±10,0%.3.7.
  114. Eroarea relativă de măsurare a conţinutului de cenusa şi a umiditatii totale raportate la starea iniţială, la măsurarea pe banda, trebuie să fie mai mica de ±10,0%.3.7.
  115. Eroarea relativă de măsurare a puterii calorifice inferioare raportată la starea iniţială, la măsurarea pe banda, trebuie să fie mai mica de ±12,0%.3.7.
  116. Persoanele legal desemnate pentru controlul instalării şi punerea în funcţiune a instalaţiilor radiometrice pentru masurari în flux, pe banda, a puterii calorifice a combustibililor solizi, trebuie să urmărească respectarea cerinţelor prevăzute la paragraful 3.7.5., în manualul de operare şi în reglementările specifice domeniului activităţii nucleare, astfel încât mijlocul de măsurare să prezinte siguranţa în funcţionare şi sa îndeplinească prevederile acestei norme de metrologie legală.
  117. Atestarea legalităţii4.
  118. Atestarea legalităţii unui mijloc de măsurare se realizează numai după demonstrarea conformitatii acestuia cu cerinţele aplicabile prevăzute în norma de metrologie legală NML 001-05 "Cerinţe metrologice şi tehnice comune mijloacelor de măsurare supuse controlului metrologic legal", precum şi cu cele din prezenta norma de metrologie legală. În tabelele 1 ... 6 sunt prevăzute cerinţele metrologice şi tehnice corespunzătoare sortimentelor de mijloace de măsurare care fac obiectul prezentei norme de metrologie legală.4.
  119. Atestarea legalităţii se realizează prin aplicarea marcajelor metrologice (marcajul aprobării de model şi marcajul de verificare metrologica) şi emiterea documentelor corespunzătoare (certificate de aprobare de model, buletine de verificare metrologica).
  120. Prevederi finale5.
  121. Evaluarea conformitatii cu cerinţele tehnice şi metrologice prevăzute în tabelele 1 ... 6 din prezenta norma de metrologie legală se realizează prin aplicarea procedurilor de încercare/verificare corespunzătoare sortimentelor de mijloace de măsurare care fac obiectul sau.5.
  122. Procedurile specificate la articolul 5.
  123. trebuie să conţină prevederi referitoare la metodele, etaloanele, mijloacele de măsurare şi auxiliare utilizate pentru încercare/verificare, precum şi ansamblurile de operaţii utilizate la efectuarea încercărilor sau verificărilor în conformitate cu metodele prevăzute.Tabelul 1Cerinţe metrologice şi tehnice aplicabile ansamblurilor de măsurare puterii calorifice a gazelor combustibile*Font 9*┌────┬────────────────────────────────-┬──────────────────┬──────────────────────────────-┐│ │ │ │ Modalităţi de control ││Nr. │ Cerinţa metrologica │Punctul din norma ├────────┬──────────────────────┤│crt.│ sau tehnica │ de metrologie │Aprobare│Verificare metrologica││ │ │ legală │de model├──────────┬──────────-┤│ │ │ │ │ iniţială │ periodică │├────┼────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 1 │Erori tolerate │3.2.10/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.2.13/NML 066-05 │ X │ X │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.2.15/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.2.16/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.2.17/NML 066-05 │ X │ X │ X │├────┼────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 2 │Adecvare │ 3.1.2/NML 066-05 │ X │ X │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.1.3/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.2.1/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.2.2/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.2.3/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.2.5/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.2.6/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.2.7/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.2.8/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.2.9/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.2.11/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.2.12/NML 066-05 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 3 │Informaţii pe care trebuie să le │ 2.9/NML 001-05 │ X │ X │ - ││ │prezinte mijlocul de măsurare şi ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │informaţii insotitoare │ 3.1.6/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.2.4/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.2.14/NML 066-05 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 4 │Prelucrarea ulterioară a │ 2.11/NML 001-05 │ X │ - │ - ││ │informaţiilor de măsurare pentru │ │ │ │ ││ │încheierea tranzacţiei comerciale│ │ │ │ │├────┼────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 5 │Posibilitatea evaluării │ 2.12/NML 001-05 │ X │ - │ - ││ │conformitatii ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 5.1/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 5.2/NML 066-05 │ X │ X │ X │└────┴────────────────────────────────-┴──────────────────┴────────┴──────────┴──────────-┘Tabelul 2Cerinţe metrologice şi tehnice aplicabile sistemelor calorimetrice automate de măsurare continua a puterii calorifice, a indicelui Wobbe şi a densitatii relative a gazelor combustibile*Font 9*┌────┬────────────────────────────────-┬──────────────────┬──────────────────────────────-┐│ │ │ │ Modalităţi de control ││Nr. │ Cerinţa metrologica │Punctul din norma ├────────┬──────────────────────┤│crt.│ sau tehnica │ de metrologie │Aprobare│Verificare metrologica││ │ │ legală │de model├──────────┬──────────-┤│ │ │ │ │ iniţială │ periodică │├────┼────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 1 │Erori tolerate │ 2.1/NML 001-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.3.8/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.3.9/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.3.10/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.3.11/NML 066-05 │ X │ X │ X │├────┼────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 2 │Durabilitate │ 2.5/NML 001-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.3.12/NML 066-05 │ X │ X │ X │├────┼────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 3 │Adecvare │ 2.7/NML 001-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.1.1/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.1.2/NML 066-05 │ X │ X │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.1.3/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.1.4/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.3.1/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.3.2/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.3.3/NML 066-05 │ X │ X │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.3.4/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.3.5/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.3.6/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.3.14/NML 066-05 │ X │ X │ - │├────┼────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 4 │Protecţie împotriva interventiilor 2.8/NML 001-05 │ X │ - │ - ││ │neautorizate şi a degradării ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │informatiei │ 3.1.5/NML 066-05 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 5 │Informaţii pe care trebuie să le │ 2.9/NML 001-05 │ X │ X │ - ││ │prezinte mijlocul de măsurare şi ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │informaţii insotitoare │ 3.1.6/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.3.7/NML 066-05 │ X │ X │ - │├────┼────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 6 │Indicarea rezultatului masurarii │ 2.10/NML 001-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.1.7/NML 066-05 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 7 │Prelucrarea ulterioară a │ 2.11/NML 001-05 │ X │ - │ - ││ │informaţiilor de măsurare pentru ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │încheierea tranzacţiei comerciale│ 3.1.8/NML 066-05 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 8 │Posibilitatea evaluării │ 2.12/NML 001-05 │ X │ - │ - ││ │conformitatii ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 5.1/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 5.2/NML 066-05 │ X │ X │ X │├────┼────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 9 │Efectul condiţiilor de mediu │3.3.13/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │climatic │ │ │ │ │└────┴─────────────────────────────────┴──────────────────┴────────┴──────────┴──────────-┘Tabelul 3Cerinţe metrologice şi tehnice aplicabile ansamblurilor şi sistemelor calorimetrice de măsurare a puterii calorifice a combustibililor solizi-lichizi, cu apa*Font 9*┌────┬─────────────────────────────────────-┬──────────────────┬──────────────────────────────-┐│ │ │ │ Modalităţi de control ││Nr. │ Cerinţa metrologica │Punctul din norma ├────────┬──────────────────────┤│crt.│ sau tehnica │ de metrologie │Aprobare│Verificare metrologica││ │ │ legală │de model├──────────┬──────────-┤│ │ │ │ │ iniţială │ periodică │├────┼─────────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 1 │Erori tolerate │ 3.4.5/NML 066-05 │ X │ X │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.4.17/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.4.19/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.4.20/NML 066-05 │ X │ - │ - │├────┼─────────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 2 │Adecvare │ 2.7/NML 001-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.1.1/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.1.2/NML 066-05 │ X │ X │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.1.3/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.1.4/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.4.1/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.4.2/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.4.3/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.4.4/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.4.6/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.4.7/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.4.8/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.4.9/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.4.10/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.4.11/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.4.12/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.4.13/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.4.14/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.4.15/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.4.16/NML 066-05 │ X │ - │ - │├────┼─────────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 3 │Protecţie împotriva interventiilor │ 2.8/NML 001-05 │ X │ - │ - ││ │neautorizate şi a degradării ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │informatiei │ 3.1.5/NML 066-05 │ X │ - │ - │├────┼─────────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 4 │Informaţii pe care trebuie să le │ 2.9/NML 001-05 │ X │ X │ - ││ │prezinte mijlocul de măsurare şi ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │informaţii insotitoare │ 3.1.6/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.4.18/NML 066-05 │ X │ - │ - │├────┼─────────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 5 │Indicarea rezultatului masurarii │ 2.10/NML 001-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.1.7/NML 066-05 │ X │ - │ - │├────┼─────────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 6 │Prelucrarea ulterioară a informaţiilor│ 2.11/NML 001-05 │ X │ - │ - ││ │de măsurare pentru încheierea ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │tranzacţiei comerciale │ 3.1.8/NML 066-05 │ X │ - │ - │├────┼─────────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 7 │Posibilitatea evaluării conformitatii │ 2.12/NML 001 -05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 5.1/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 5.2/NML 066-05 │ X │ X │ X │└────┴──────────────────────────────────────┴──────────────────┴────────┴──────────┴──────────-┘Tabelul 4Cerinţe metrologice şi tehnice aplicabile sistemelor calorimetrice aneroide, de măsurare a puterii calorifice a combustibililor solizi-lichizi*Font 9*┌────┬────────────────────────────────────-┬──────────────────┬──────────────────────────────-┐│ │ │ │ Modalităţi de control ││Nr. │ Cerinţa metrologica │Punctul din norma ├────────┬──────────────────────┤│crt.│ sau tehnica │ de metrologie │Aprobare│Verificare metrologica││ │ │ legală │de model├──────────┬──────────-┤│ │ │ │ │ iniţială │ periodică │├────┼────────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 1 │Erori tolerate │3.5.10/NML 066-05 │ X │ X │ X │├────┼────────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 2 │Adecvare │ 2.7/NML 001-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.1.1/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.1.2/NML 066-05 │ X │ X │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.1.3/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.1.4/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.5.1/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.5.2/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.5.3/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.5.4/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.5.5/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.5.6/NML 066-05 │ X │ X │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.5.7/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.5.8/NML 066-05 │ X │ X │ X │├────┼────────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 3 │Protecţie împotriva interventiilor │ 2.8/NML 001-05 │ X │ - │ - ││ │neautorizate şi a degradării ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │informatiei │ 3.1.5/NML 066-05 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 4 │Informaţii pe care trebuie să le │ 2.9/NML 001-05 │ X │ X │ - ││ │prezinte mijlocul de măsurare şi ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │informaţii insotitoare │ 3.1.6/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.5.9/NML 066-05 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 5 │Indicarea rezultatului masurarii │ 2.10/NML 001-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.1.7/NML 066-05 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 6 │Prelucrarea ulterioară a │ 2.11/NML 001-05 │ X │ - │ - ││ │informaţiilor de măsurare pentru ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │încheierea tranzacţiei comerciale │ 3.1.8/NML 066-05 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 7 │Posibilitatea evaluării conformitatii│ 2.12/NML 001-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 5.1/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 5.2/NML 066-05 │ X │ X │ X │└────┴────────────────────────────────────-┴──────────────────┴────────┴──────────┴──────────-┘Tabelul 5Cerinţe metrologice şi tehnice aplicabile bombelor calorimetrice*Font 9*┌────┬───────────────────────────────-┬──────────────────┬──────────────────────────────-┐│ │ │ │ Modalităţi de control ││Nr. │ Cerinţa metrologica │Punctul din norma ├────────┬──────────────────────┤│crt.│ sau tehnica │ de metrologie │Aprobare│Verificare metrologica││ │ │ legală │de model├──────────┬──────────-┤│ │ │ │ │ iniţială │ periodică │├────┼───────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 1 │Erori tolerate │3.6.14/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.6.15/NML 066-05 │ X │ X │ X │├────┼───────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 2 │Adecvare │ 3.1.2/NML 066-05 │ X │ X │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.1.3/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.6.1/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.6.2/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.6.3/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.6.4/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.6.5/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.6.6/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.6.7/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.6.8/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.6.9/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.6.10/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.6.11/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.6.12/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.6.13/NML 066-05 │ X │ X │ X │├────┼───────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 3 │Informaţii pe care trebuie să le│ │ │ │ ││ │prezinte mijlocul de măsurare şi│ 2.9/NML 001-05 │ X │ X │ - ││ │informaţii insotitoare │ │ │ │ │├────┼───────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 4 │Posibilitatea evaluării │ 2.12/NML 001-05 │ X │ - │ - ││ │conformitatii ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 5.1/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 5.2/NML 066-05 │ X │ X │ X │└────┴───────────────────────────────-┴──────────────────┴────────┴──────────┴──────────-┘Tabelul 6Cerinţe metrologice şi tehnice aplicabile instalaţiilor radiometrice pentru masurari în flux, pe banda, a puterii calorifice a combustibililor solizi*Font 9*┌────┬────────────────────────────────-┬──────────────────┬──────────────────────────────-┐│ │ │ │ Modalităţi de control ││Nr. │ Cerinţa metrologica │Punctul din norma ├────────┬──────────────────────┤│crt.│ sau tehnica │ de metrologie │Aprobare│Verificare metrologica││ │ │ legală │de model├──────────┬──────────-┤│ │ │ │ │ iniţială │ periodică │├────┼────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 1 │Erori tolerate │ 2.1/NML 001-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.7.6/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.7.7/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.7.8/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.7.9/NML 066-05 │ X │ X │ X │├────┼────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 2 │Durabilitate │ 2.5/NML 001-05 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 3 │Adecvare │ 2.7/NML 001-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.1.1/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.1.2/NML 066-05 │ X │ X │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.1.3/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.1.4/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.7.1/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.7.2/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.7.3/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.7.4/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │3.7.10/NML 066-05 │ X │ X │ - │├────┼────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 4 │Protecţie împotriva │ 2.8/NML 001-05 │ X │ - │ - ││ │interventiilor neautorizate şi a ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │degradării informatiei │ 3.1.5/NML 066-05 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 5 │Informaţii pe care trebuie să le │ 2.9/NML 001-05 │ X │ X │ - ││ │prezinte mijlocul de măsurare şi ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │informaţii insotitoare │ 3.1.6/NML 066-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.7.5/NML 066-05 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 6 │Indicarea rezultatului masurarii │ 2.10/NML 001-05 │ X │ - │ - ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 3.1.7/NML 066-05 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 7 │Prelucrarea ulterioară a │ 2.11/NML 001-05 │ X │ - │ - ││ │informaţiilor de măsurare pentru ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │încheierea tranzacţiei comerciale│ 3.1.8/NML 066-05 │ X │ - │ - │├────┼────────────────────────────────-┼──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ 8 │Posibilitatea evaluării │ 2.12/NML 001-05 │ X │ - │ - ││ │conformitatii ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 5.1/NML 066-05 │ X │ X │ X ││ │ ├──────────────────┼────────┼──────────┼──────────-┤│ │ │ 5.2/NML 066-05 │ X │ X │ X │└────┴────────────────────────────────-┴──────────────────┴────────┴──────────┴──────────-┘--------- Conținutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziția oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României. Pentru informații detaliate despre celelalte programe cofinanțate de Uniunea Europeană, vă invităm să vizitați www.fonduri-ue.ro. Copyright © 2026 - Ministerul Justiției. Toate drepturile rezervate. - Termeni și Condiții | Acasă | Despre Proiect | Facilități Oferite | Legături Utile ×Inchide Versiune Beta A fost lansata versiunea Beta a Portalului Legislativ Fiind o versiune Beta, este posibil ca unele facilitati sa nu functioneze in mod corect. Inchide mesajul de atentionare ×Inchide Datorita faptului ca folositi o versiune de Internet Explorer (Internet Explorer 8) foarte veche este posibil ca unele functionalitati sa fie dezactivate sau sa nu functioneze corect! Ce browser sa aleg? Google Chrome Descarca Browser Mozilla Firefox Descarca Browser Descarca Browser Apple Safari Descarca Browser De ce sa actualizez browserul? Browserele invechite, cum ar fi Internet Explorer 8 (lansat în 2001) nu respecta standardele web, nu ofera unele facilitati noi browser-ului, cum ar fi de navigatie sau descarcare, managerul de tab-uri, si au probleme de securitate. Aceasta afecteaza, de asemenea, calitatea de redare site-uri web. Inchide mesajul de atentionare

🔗 Către sursa oficială

Explicație AI pe baza textului oficial al legii. Orientativă, nu înlocuiește consilierea juridică.