← România

ORDIN 479 16/05/2006 - Portal Legislativ

ORDIN 479 16/05/2006 - Portal Legislativ Portal Legislativ --> Meniu Meniu Acasă Despre Proiect Facilități Oferite Legături Utile GDPR Meniu Acasă Despre Proiect Facilități Oferite Legături Utile GDPR Prin portalul N-Lex se acorda acces gratuit la legislatiile nationale ale statelor membre, portalul fiind conceput pe baza unei tehnologii de comunicare interne, ce permite accesarea directa a bazelor de date legislative nationale, rezultatele cautarilor venind direct de la sursa. Cuprins Se încarcă, vă rugăm asteptati. + Fișă act Actiuni suferite Actiuni Induse Refera pe Referit de Cuprinsul Actului Articolul 1Articolul 2Articolul 3Articolul 4Anexa 1Anexa 2Anexa 3Anexa 4 Reveniti in topul paginii Forma printabilă ORDIN nr. 479 din 16 mai 2006pentru aprobarea metodologiei şi chestionarelor de raportare a datelor din domeniul apelorEMITENT MINISTERUL MEDIULUI ŞI GOSPODĂRIRII APELOR Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 619 din 18 iulie 2006 În temeiul prevederilor art. 35 alin. (1^1) şi art. 110 din Legea apelor nr. 107/1996, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi ale art. 5 alin.

(8)din Hotărârea Guvernului nr. 408/2004 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Mediului şi Gospodăririi Apelor, cu modificările şi completările ulterioare,ministrul mediului şi gospodăririi apelor emite următorul ordin: + Articolul 1
(1)Se aprobă Chestionarul de raportare a datelor rezultând din aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 100/2002 pentru aprobarea Normelor de calitate pe care trebuie să le îndeplinească apele de suprafaţa utilizate pentru potabilizare şi a Normativului privind metodele de măsurare şi frecventa de prelevare şi analiza a probelor din apele de suprafaţa destinate producerii de apa potabilă, cu modificările şi completările ulterioare, prevăzut în anexa nr. 1. ...
(2)Se aprobă Chestionarul de raportare a datelor rezultând din aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 201/2002 pentru aprobarea Normelor tehnice privind calitatea apelor pentru moluste, care transpune Directiva Consiliului nr. 79/923/CEE , cu modificările ulterioare, prevăzut în anexa nr. 2. ...
(3)Se aprobă Chestionarul de raportare a datelor rezultând din aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 202/2002 pentru aprobarea Normelor tehnice privind calitatea apelor de suprafaţa care necesita protecţie şi ameliorare în scopul sustinerii vieţii piscicole, care transpune Directiva Consiliului 78/659/CEE , cu modificările ulterioare, prevăzut în anexa nr. 3. ...
(4)Se aprobă Chestionarul de raportare a datelor rezultând din aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 351/2005 privind aprobarea Programului de eliminare treptata a evacuarilor, emisiilor şi pierderilor de substanţe prioritar periculoase, care transpune directivele Consiliului 76/464/CEE , 82/176/CEE , 83/513/CEE , 84/156/CEE , 84/491/CEE , 86/280/CEE şi 80/68/CEE , prevăzut în anexa nr. 4. ...
(5)Chestionarele de raportare a datelor, prevăzute în anexele nr. 1-4, au ca scop asigurarea formatului standard de raportare către Uniunea Europeană pentru directivele din acquis-ul comunitar din domeniul apei. ...
(6)Anexele nr. 1-4 fac parte integrantă din prezentul ordin. ... + Articolul 2Chestionarele prevăzute la art. 1, precum şi rezumatele programelor de implementare şi rezultatele acestora vor fi comunicate Comisiei Europene la un interval de 3 ani, începând cu anul 2007. + Articolul 3Direcţia managementul resurselor de apa din cadrul Ministerului Mediului şi Gospodăririi Apelor şi Administraţia Naţionala "Apele Române" vor duce la îndeplinire prevederile prezentului ordin. + Articolul 4Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.Ministrul mediuluişi gospodăririi apelor,Sulfina BarbuBucureşti, 16 mai 2006.Nr. 479. + Anexa 1 CHESTIONARde raportare a datelor rezultând din aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 100/2002 pentru aprobarea Normelor de calitate pe care trebuie să le îndeplinească apele de suprafaţa utilizate pentru potabilizare şi a Normativului privind metodele de măsurare şi frecventa de prelevare şi analiza a probelor din apele de suprafaţa destinate producerii de apa potabilă, completată şi modificată prin Hotărârea Guvernului nr. 662/2005 care transpune directivele Consiliului nr. 75/440/CEE şi 79/869/CEE A. Prelevare apa de suprafaţa în vederea potabilizarii1. Planuri de acţiune - numai apele de la A3 trebuie incluse în prima perioada de raportare(
  1. a)Locaţia geografică a apei(
  2. b)Parametrii care urmează să fie ameliorati(
  3. c)Obiectivele calitative care urmează să fie îndeplinite(
  4. d)Programul de ameliorare incluzând informaţii asupra calendarului, asupra măsurilor care trebuie adoptate şi asupra investiţiei planificate.2. Planuri de gestionare(
  5. a)Locaţia geografică a apei(
  6. b)Parametrii care urmează să fie ameliorati(
  7. c)Procesul de tratare utilizat sau care se va utiliza(
  8. d)Programul de ameliorare incluzând informaţii asupra calendarului, asupra măsurilor care trebuie adoptate şi asupra investiţiei planificate.3. DerogăriPentru fiecare derogare precizati:(
  9. a)denumirea şi locaţia geografică a apei;(
  10. b)parametrii în cauza;(
  11. c)durata derogarii, inclusiv data începerii şi terminării;(
  12. d)o scurta descriere a motivelor derogarii.4. În plus faţă de cele de mai sus, statele membre trebuie să furnizeze şi informaţii asupra legislaţiei adoptate în vederea punerii în aplicare a directivei.NB: (
  13. a)Informaţiile oferite pentru întrebările 1, 2, 3 şi 4 trebuie furnizate o singură dată pentru întreaga perioadă de raportare.(
  14. b)Pe baza informaţiilor furnizate de statele membre ca răspuns la întrebările 1 (
  15. d)şi 2 (d), Comisia hotărăşte dacă acestea sunt suficiente pentru chestionar sau dacă pe viitor se vor solicita informaţii mai detaliate.B. Metode de măsurare şi frecventa parametrilor de măsurare a apei de suprafaţa în vederea potabilizarii1. Furnizati o lista a actelor legislative adoptate în vederea punerii în aplicare a directivei.2. Pentru fiecare parametru precizati:(
  16. a)metoda de măsurare;(
  17. b)numărul CEN sau ISO sau alta metoda standard, dacă s-a folosit;(
  18. c)gama frecvenţei anuale de prelevare de probe şi analiza. + Anexa 2 CHESTIONARde raportare a datelor rezultând din aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 201/2002 pentru aprobarea Normelor tehnice privind calitatea apelor pentru moluste, care transpune Directiva Consiliului 79/923/CEE PUNCTUL 1 Rezumat naţional 1. Denumirea statului membru ...................... 2. Anul de raportare ...................... 3. (
  19. a)Nr. total de desemnari ....................... 4. Nr. de desemnari conforme*1) ....................... 5. (
  20. a)A fost transpusa directiva în legislaţia ......... ........... naţionala a statului membru? Da*2) Nu*2) (
  21. b)Dacă răspunsul este da, enumerati actele legislative relevante ....................... ....................... ....................... 6. (
  22. a)Statul membru a stabilit valori limita? Da*2) Nu*2) (
  23. b)Dacă răspunsul este da, furnizati informaţii detaliate────────────────────┬────┬────┬────┬────┬────┬───┬────┬────┬───┬────┬────┬───── Parametri │ 1 │ 2 │ 3 │ 4 │ 5 │ 6 │ 7 │ 8 │ 9 │ 10 │ 11 │ 12────────────────────┼────┼────┼────┼────┼────┼───┼────┼────┼───┼────┼────┼───── Valoarea I │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┼────┼────┼────┼────┼────┼───┼────┼────┼───┼────┼────┼───── Valoarea G │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┼────┼────┼────┼────┼────┼───┼────┼────┼───┼────┼────┼───── Parametri │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ suplimentari │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┼────┼────┼────┼────┼────┼───┼────┼────┼───┼────┼────┼───── Valoarea │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┼────┼────┼────┼────┼────┼───┼────┼────┼───┼────┼────┼───── Valoarea G │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┴────┴────┴────┴────┴────┴───┴────┴────┴───┴────┴────┴─────--------- *1) Aceste informaţii pot fi furnizate sub forma de harti. *2) Stergeti răspunsul care nu se aplică.PUNCTUL 2Detalii geografice pentru orice desemnare 1. Denumirea statului membru ....................... 2. Desemnarea nr. ....................... 3. Regiunea ....................... 4. Denumirea apei ....................... 5. Informaţii asupra locatiei geografice*1) ....................... 6. Informaţii asupra ariei desemnării*1) ....................... 7. Data desemnării ....................... PUNCTUL 3 Detaliile pentru conformitatea oricărei desemnari 1. Denumirea statului membru ......................... 2. Desemnarea nr. ......................... 3. Anul de monitorizare ......................... 4. Conformitatea*1) .........................────────────────────┬────┬────┬────┬────┬────┬───┬────┬────┬───┬────┬────┬───── Parametri │ 1 │ 2 │ 3 │ 4 │ 5 │ 6 │ 7 │ 8 │ 9 │ 10 │ 11 │ 12────────────────────┼────┼────┼────┼────┼────┼───┼────┼────┼───┼────┼────┼───── Parametri │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ monitorizati │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┼────┼────┼────┼────┼────┼───┼────┼────┼───┼────┼────┼───── Conformitatea │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ cu I │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┼────┼────┼────┼────┼────┼───┼────┼────┼───┼────┼────┼───── Respectarea G │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┼────┼────┼────┼────┼────┼───┼────┼────┼───┼────┼────┼───── Parametrii de la│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ care s-a derogat│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┼────┼────┼────┼────┼────┼───┼────┼────┼───┼────┼────┼───── Parametri │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ suplimentari │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┼────┼────┼────┼────┼────┼───┼────┼────┼───┼────┼────┼───── Parametri │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ monitorizati │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┼────┼────┼────┼────┼────┼───┼────┼────┼───┼────┼────┼───── Conformitatea │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ cu I │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┼────┼────┼────┼────┼────┼───┼────┼────┼───┼────┼────┼───── Respectarea G │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┼────┼────┼────┼────┼────┼───┼────┼────┼───┼────┼────┼───── Parametrii de la│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ care s-a derogat│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┴────┴────┴────┴────┴────┴───┴────┴────┴───┴────┴────┴───── 5. (
  24. a)Motivele neconformitatii ......................... (
  25. b)Motivele derogarii ......................... (
  26. c)Măsurile anticipate pentru programele ......................... de ameliorare----------- *1) Aceste informaţii pot fi furnizate sub forma de harti. + Anexa 3 CHESTIONARde raportare a datelor rezultând din aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 202/2002 pentru aprobarea Normelor tehnice privind calitatea apelor de suprafaţa care necesita protecţie şi ameliorare în scopul sustinerii vieţii piscicole, care transpune Directiva Consiliului 78/659/CEE PUNCTUL 1Rezumat naţional 1. Denumirea statului membru ......................... 2. Anul de raportare ......................... Salmonide Ciprinide 3. (
  27. a)Nr. total de desemnari*1): .............. ........ (
  28. b)Lungimea totală a raului cu desemnarea ............. ........ respectiva*2): (
  29. c)Suprafaţa totală a lacurilor cu desemnarile ........ ........ respective*2): 4. (
  30. a)Nr. total de desemnari conforme*1) ............. ........ (
  31. b)Lungimea totală a raului conform*2): ............. ........ (
  32. c)Suprafaţa totală a lacurilor conforme*2): ............. ........ 5. (
  33. a)A fost transpusa directiva în legislaţia ............. ........ naţionala a statului membru? Da*3) Nu*3) (
  34. b)Dacă răspunsul este da, enumerati actele legislative relevante ........................ ........................ ........................ 6. (
  35. a)Statul membru a stabilit valori limita?*4) Da*3) Nu*3) (
  36. b)Dacă răspunsul este da, furnizati informaţii detaliate────────────────────┬───┬───┬───┬───┬───┬───┬───┬───┬───┬────┬────┬───┬───┬─── Parametri │ 1 │ 2 │ 3 │ 4 │ 5 │ 6 │ 7 │ 8 │ 9 │ 10 │ 11 │12 │13 │14────────────────────┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼────┼────┼───┼───┼─── Valoarea I │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼────┼────┼───┼───┼─── Valoarea G │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼────┼────┼───┼───┼─── Parametri │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ suplimentari │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼────┼────┼───┼───┼─── Valoarea I │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼────┼────┼───┼───┼─── Valoarea G │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┴───┴───┴───┴───┴───┴───┴───┴───┴───┴────┴────┴───┴───┴───---------*1) Pentru raportare se pot grupa mai multe categorii mici de desemnari.*2) Aceste informaţii pot fi furnizate sub forma de harti, într-un format asupra căruia se va conveni.*3) Stergeti răspunsul care nu se aplică.*4) Răspunsurile la întrebările 5 şi 6 trebuie doar actualizate în raportarile viitoare.PUNCTUL 2Detalii geografice pentru orice desemnare 1. Denumirea statului membru ....................... 2. Desemnarea nr. ....................... 3. Regiunea ....................... 4. (
  37. a)Numele cursului de apa ....................... (
  38. b)Denumirea lacului ....................... 5. Informaţii asupra localizarii geografic ....................... (pot fi furnizate sub forma de harti) 6. Informaţii asupra ariei desemnării ....................... (pot fi furnizate sub forma de harti) 7. Suprafaţa lacului ....................... Salmonide Ciprinide 8. Tipul apei ........................ 9. Data desemnării ......................... PUNCTUL 3 Detaliile pentru conformitatea oricărei desemnari 1. Denumirea statului membru ......................... 2. Desemnarea ......................... 3. Anul de monitorizare ......................... 4. Conformitatea (Da/Nu) .........................────────────────────┬───┬───┬───┬───┬───┬───┬───┬───┬───┬────┬────┬───┬───┬─── Parametri │ 1 │ 2 │ 3 │ 4 │ 5 │ 6 │ 7 │ 8 │ 9 │ 10 │ 11 │12 │13 │14────────────────────┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼────┼────┼───┼───┼─── Parametri │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ monitorizati │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼────┼────┼───┼───┼─── Monitorizare │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ redusă │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼────┼────┼───┼───┼─── Conformitatea │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ cu I │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼────┼────┼───┼───┼─── Respectarea G │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼────┼────┼───┼───┼─── Parametrii de la│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ care s-a derogat│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼────┼────┼───┼───┼─── Parametri │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ suplimentari │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼────┼────┼───┼───┼─── Parametri │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ monitorizati │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼────┼────┼───┼───┼─── Monitorizare │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ redusă │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼────┼────┼───┼───┼─── Conformitatea │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ cu I │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼────┼────┼───┼───┼─── Respectarea G │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼────┼────┼───┼───┼─── Parametrii de la│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ care s-a derogat│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │────────────────────┴───┴───┴───┴───┴───┴───┴───┴───┴───┴────┴────┴───┴───┴────5. (
  39. a)Motivele neconformitatii .........................(
  40. b)Motivele derogarii .........................(
  41. c)Măsurile anticipate pentru programele .........................de ameliorareNB: La întrebările 6 (a), (
  42. b)şi (
  43. c)sunt necesare doar informaţii rezumative. + Anexa 4 CHESTIONARde raportare a datelor rezultând din aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 351/2005 privind aprobarea Programului de eliminare treptata a evacuarilor, emisiilor şi pierderilor de substanţe prioritar periculoase, care transpune directivele Consiliului 76/464/CEE , 82/176/CEE , 83/513/CEE , 84/156/CEE , 84/491/CEE , 86/280/CEE , 80/68/CEE A. Evacuari de substanţe periculoase în apa de suprafaţaApendicele 1: Tabel rezumativ pentru întrebările la care, după primul raport, sunt necesare raspunsuri numai dacă survin modificări.Apendicele 2: Lista sectoarelor/proceselor industriale vizate de întrebările privind substantele din Lista I.Apendicele 3: Note explicative şi exempleRemarci generale(*) Date facultative, dacă sunt disponibile.(**) Numărul/cifra trebuie să se refere la fiecare bazin hidrografic important (curs de apa) şi la zonele de coasta (ape maritime teritoriale şi interne şi estuare) pentru a obţine informaţii pe regiuni.A. Măsuri referitoare la substantele din Lista I1. Autorizaţii pentru evacuari directe în apele de suprafaţa (**)Pentru sectoarele/procesele industriale din apendicele II, furnizati numărul tuturor autorizaţiilor acordate care sunt încă valabile pentru evacuari directe în ape. Precizati între paranteze care este procentul din totalul evacuarilor acoperit de autorizaţii (consultaţi şi A6). Sectoare/procese industriale vizate 1980* 1985* 1990* 1995 1. Mercur . . Suma: 2. Cadmiu . . Suma: 3. ... . Suma: . . . . 17.2. ... Suma: --------- (*) Date facultative, dacă sunt disponibile. (**) Numărul/cifra trebuie să se refere la fiecare bazin hidrografic important (curs de apa) şi la zonele de coasta (ape maritime teritoriale şi interne şi estuare) pentru a obţine informaţii pe regiuni. 2. Autorizaţii pentru evacuari în canale colectoare (**)Pentru sectoarele/procesele industriale din apendicele II, furnizati numărul tuturor autorizaţiilor acordate care sunt încă valabile pentru evacuari în canale colectoare. Precizati între paranteze care este procentul din totalul evacuarilor acoperit de autorizaţii; Sectoare/procese industriale vizate 1980* 1985* 1990* 1995 1. Mercur . . Suma: 2. Cadmiu . . Suma: 3. ... . Suma: . . . . 17.2. ... Suma: (*) Date facultative, dacă sunt disponibile.(**) Numărul/cifra trebuie să se refere la fiecare bazin hidrografic important (curs de apa) şi la zonele de coasta (ape maritime teritoriale şi interne şi estuare) pentru a obţine informaţii pe regiuni.3. Standarde de emisie pentru evacuari directe în apele de suprafaţa (**)Ce standarde de emisie au fost prevăzute în general pentru autorizarea evacuarilor directe în ape.NB:(
  44. a)Numai gama de valori, pe baza/derivata din standardele naţionale/regionale existente sau din directivele comunitare.(
  45. b)Între paranteze, anul în care au intrat în vigoare aceste standarde de emisie.(
  46. c)Precizati standardele de emisie derivate din:- cele mai bune mijloace tehnice disponibile.- obiective calitative.- anumite condiţii ecotoxicologice.(
  47. d)Cum sunt definite, măsurate şi monitorizate standardele de emisie (se folosesc metode de referinţa sau alte metode)? Sectoare/procese industriale vizate Cantitate totală (kg/
  48. an)Cantitatea evacuata corelata cu capacitatea de producţie (g/
  49. t)Concentraţia (mg/
  50. l)1. Mercur 1.1. Electroliza clorurilor alcaline . . 2. Cadmiu . . 3. ... . 17.2. ----------(**) Numărul/cifra trebuie să se refere la fiecare bazin hidrografic important (curs de apa) şi la zonele de coasta (ape maritime teritoriale şi interne şi estuare) pentru a obţine informaţii pe regiuni.4. Standarde de emisie pentru evacuari în canale colectoare(**)Ce standarde de emisie au fost prevăzute în general pentru autorizarea evacuarilor în canale colectoare?NB: Aceleaşi observaţii (
  51. a)- (
  52. d)ca şi la întrebarea A3 Sectoare/procese industriale vizate Cantitate totală (kg/
  53. an)Cantitatea evacuata corelata cu capacitatea de producţie (g/
  54. t)Concentraţia (mg/
  55. l)1. Mercur 1.1. Electroliza clorurilor alcaline . . 2. Cadmiu . . 3. ... . 17.2. (**) Numărul/cifra trebuie să se refere la fiecare bazin hidrografic important (curs de apa) şi la zonele de coasta (ape maritime teritoriale şi interne şi estuare) pentru a obţine informaţii pe regiuni.5. Termene limita pentru autorizaţii şi/sau emisiiCe limite de timp au fost stabilite în general pentru respectarea autorizaţiilor (perioada de valabilitate) şi a standardelor de emisie?┌────────────────────┬──────────────────────────┬─────────────────────────────┐│ │ Când va fi standardul │ Perioada de valabilitate a ││Sectoare/procese │respectat (anul) de toate │ autorizaţiilor individuale ││industriale vizate │instalaţiile din sectorul │ (indicaţi numai o medie ││ │ vizat? │ şi/sau un interval) │├────────────────────┼──────────────────────────┼─────────────────────────────┤├────────────────────┼──────────────────────────┼─────────────────────────────┤│ 1. Mercur │ │ │├────────────────────┼──────────────────────────┼─────────────────────────────┤│ 1.1. Electroliza │ │ ││ clorurilor alcaline│ │ │├────────────────────┼──────────────────────────┼─────────────────────────────┤│ . │ │ │├────────────────────┼──────────────────────────┼─────────────────────────────┤│ . │ │ │├────────────────────┼──────────────────────────┼─────────────────────────────┤│ 2. Cadmiu │ │ │├────────────────────┼──────────────────────────┼─────────────────────────────┤│ . │ │ │├────────────────────┼──────────────────────────┼─────────────────────────────┤│ . │ │ │├────────────────────┼──────────────────────────┼─────────────────────────────┤│ 3. ... │ │ │├────────────────────┼──────────────────────────┼─────────────────────────────┤│ . │ │ │├────────────────────┼──────────────────────────┼─────────────────────────────┤│ 17.2. │ │ │└────────────────────┴──────────────────────────┴─────────────────────────────┘6. Emisii (cantităţi) în apele de suprafaţa (**)Precizati cantitatea totală a emisiilor autorizate de substanţe din lista I evacuate.NB: Pentru 2006 se pot furniza prognoze. Substanţa (kg/
  56. an)pentru evacuari directe (A1) Anul 1.Hg 2.Cd 3. ....... 17.TCB 1995 1998*) 2001*) Substanţa (kg/
  57. an)pentru evacuari în canale colectoare (A2) Anul 1.Hg 2.Cd 3. ....... 17.TCB 1995 1998*) 2001*) -----------(*) Date facultative, dacă sunt disponibile.(**) Numărul/cifra trebuie să se refere la fiecare bazin hidrografic important (curs de apa) şi la zonele de coasta (ape maritime teritoriale şi interne şi estuare) pentru a obţine informaţii pe regiuni.7. InventarEnumerati cele mai mari cinci unităţi care efectuează evacuari pentru fiecare dintre cele 17 substanţe din lista I şi condiţiile de autorizare.Emisii autorizate──────────────────────────────────┬───────────┬────────────┬────────┬─────────┐ Denumirea, tipul sau sectorul │ │ Cantitatea │ │Perioada │ industriei/proceselor/ │ Cantitate │ evacuata │ Concen-│ de │Nr Anul eliberării permisului/ │ totală │ corelata cu│ tratia │ valabi- │ Locaţia │ (kg/
  58. an)│ capacitatea│ (mg/
  59. l)│ litate │ │ │de producţie│ │ (ani) │ │ │ (g/
  60. t)│ │ │──────────────────────────────────┼───────────┼────────────┼────────┼─────────┤ 1. Mercur │ │ │ │ │──────────────────────────────────┼───────────┼────────────┼────────┼─────────┤ 1 │ │ │ │ │──────────────────────────────────┼───────────┼────────────┼────────┼─────────┤ 2 │ │ │ │ │──────────────────────────────────┼───────────┼────────────┼────────┼─────────┤ 3 │ │ │ │ │──────────────────────────────────┼───────────┼────────────┼────────┼─────────┤ 4 │ │ │ │ │──────────────────────────────────┼───────────┼────────────┼────────┼─────────┤ 5 │ │ │ │ │──────────────────────────────────┼───────────┼────────────┼────────┼─────────┤ 2 │ │ │ │ │ Cadmiu │ │ │ │ │──────────────────────────────────┼───────────┼────────────┼────────┼─────────┤ 1 │ │ │ │ │──────────────────────────────────┼───────────┼────────────┼────────┼─────────┤ 2 │ │ │ │ │──────────────────────────────────┼───────────┼────────────┼────────┼─────────┤ 3 │ │ │ │ │──────────────────────────────────┼───────────┼────────────┼────────┼─────────┤ 4 │ │ │ │ │──────────────────────────────────┼───────────┼────────────┼────────┼─────────┤ 5 │ │ │ │ │──────────────────────────────────┼───────────┼────────────┼────────┼─────────┤ . │ │ │ │ │──────────────────────────────────┼───────────┼────────────┼────────┼─────────┤ . │ │ │ │ │──────────────────────────────────┼───────────┼────────────┼────────┼─────────┤ . │ │ │ │ │──────────────────────────────────┼───────────┼────────────┼────────┼─────────┤ . │ │ │ │ │──────────────────────────────────┼───────────┼────────────┼────────┼─────────┤ 17. Triclor │ │ │ │ │ benzen │ │ │ │ │──────────────────────────────────┼───────────┼────────────┼────────┼─────────┤ 1 │ │ │ │ │──────────────────────────────────┼───────────┼────────────┼────────┼─────────┤ 2 │ │ │ │ │──────────────────────────────────┼───────────┼────────────┼────────┼─────────┤ 3 │ │ │ │ │──────────────────────────────────┼───────────┼────────────┼────────┼─────────┤ 4 │ │ │ │ │──────────────────────────────────┼───────────┼────────────┼────────┼─────────┤ 5 │ │ │ │ │──────────────────────────────────┴───────────┴────────────┴────────┴─────────┘8. Obiective calitative pentru apele de suprafaţa (**)Ce standarde/obiective calitative sunt prevăzute pentru apele de suprafaţa, sedimente şi biota pentru autorizaţiile de evacuare?NB:(
  61. a)Apele de suprafaţa cuprind:- ape interioare de suprafaţa,- estuarele,- apele maritime teritoriale, altele decât estuarele,- apele marii teritoriale.(
  62. b)Precizati între paranteze anul în care au intrat în vigoare aceste obiective calitative.(
  63. c)Precizati modul în care definiţi sedimentele şi biota, de exemplu sediment cu sau fără materie în suspensie, gama de dimensiuni ale particulelor şi tipul de biota.1.-17. Denumirea substanţei (câte un tabel pentru fiecare din cele 17 substanţe din lista I) Ape continentale Estuare Ape maritime teritoriale, altele decât estuarele Apele marii teritoriale Apa ( ) ( ) ( ) ( ) Sediment*1) ( ) ( ) ( ) ( ) Biota*1) ( ) ( ) ( ) ( ) ... ... ... ... *1) Obligatoriu numai în măsura în care pentru anumite substanţe exista prevederi pentru "stagnare" (de exemplu DDT, PCP). (**) Numărul/cifra trebuie să se refere la fiecare bazin hidrografic important (curs de apa) şi la zonele de coasta (ape maritime teritoriale şi interne şi estuare) pentru a obţine informaţii pe regiuni.9. (Staţii
  64. de)Monitorizare (**)Câte staţii de monitorizare pentru monitorizarea mediului acvatic (apa, sedimente, biota) funcţionează pentru fiecare din cele 17 substanţe periculoase din lista I? Sunt respectate obiectivele de calitate?NB:(
  65. a)Anul în care au fost începute masurarile.(
  66. b)Indicaţi metodele de monitorizare şi măsurare folosite.(
  67. c)Indicaţi şi explicaţi depasirile valorilor limita în cauza, incluzând numărul de probe şi frecventa prelevarii de probe.Numărul statiilor de monitorizare a mediului acvatic*1) Bazin hidrografic important/ zona de captare Denumirea apei*2) Tipul apei Ape interioa re de supra faţa Ape interioare de suprafaţa - - - - - Ape teritori ale Număr de staţii Funcţionează din (anul) *1) Tabel conţinând exemple de intrari din cele 11 bazine hidrografice ale României. *2) Dacă exista afluenti ai cursului principal indicaţi între paranteze numărul de staţii corespunzătoare acestora în coloana relevanta pentru a evita numaratoarea dubla; Rezultatele monitorizarii/masurarii Numele statiei Referinţa la locatie Coordonate geografice Latitudine: Longitudine Denumirea apei Tipul apei/ apa interioară Numele principalului bazin hidrografic/ zone de coasta Rezultatele monitorizarii/masurarii(*) Apa Media anuală (mg/
  68. l)min. - max . Număr de probe pe an Sediment Media anuală (mg/
  69. kg)min. - max. Număr de probe pe an Biota*1) Tip de biota măsurat Media anuală (mg/
  70. k)min. - max. Număr de probe pe an 2005 2006 2007 2005 2006 2007 2005 2006 2007 1. Mercur (Hg) 2. Cadmiu (Cd) 3. Hexaclorciclo-hexan (HCH) 4. Tetraclorura de carbon 5. DDT 6. Pentaclorfenol (PCP) Drinuri 7. - Aldrin 8. - Dieldrin 9. - Endrin 10. - Izodrin 11. Hexaclorbenzen (HCB) 12. Hexaclorbutadiena (HCBD) 13. Cloroform 14. 1,2 Dicloretan (EDC) 15. Tricloretilena (TRI) 16. Percloretilena (PER) 17. Triclorbenzen (TCB) *1) Pentru mercur precizati şi greutatea neta. (*) Date facultative, dacă sunt disponibile.10. Programe specificeCe programe specifice pentru fiecare din cele 17 substanţe periculoase din lista I au fost redactate (sau sunt în pregătire) şi cu articolele cu conţinut similar din directivele secundare.Raspundeti pe scurt:1. Denumirea substanţei:2. Indicaţii asupra unor surse difuze/multiple sau asupra altor surse neincluse în A3 şi A4:3. Obiectivele programului:4. Indicaţii asupra zonei (geografice) acoperite de program:5. Statutul programului (adică obligatoriu sau orientativ):6. Reducerea estimată a emisiilor în zona (geografică) data (cantitate şi procentual):7. Anul adoptării programului:8. Anul în care programul se încheie:9. Scurta descriere a noului program anticipat, dacă este relevant:B. Măsuri privind substantele din lista II1. Programe pentru reducerea poluarii cu substantele din lista II, inclusiv substantele propuse pentru includerea în lista I(**)Ce programe specifice au fost sau urmează să fie elaborate în conformitate cu (raspundeti pe scurt):1. Denumirea substanţei/substanţelor:2. Indicaţii asupra surselor difuze/multiple sau punctiforme:3. Obiectivele programului (pe substanţe, sectoare industriale, zone geografice etc):4. Indicaţii asupra zonei (geografice) acoperite de program:5. Statutul programului (adică obligatoriu sau orientativ):6. Reducerea estimată a emisiilor în zona (geografică) data (cantitate şi procentual):7. Anul adoptării programului:8. Anul în care programul se încheie:9. Scurta descriere a noului program anticipat, dacă este relevant:2. Pretratare la sursa (**)Solicitati pretratarea la sursa a substanţelor propuse pentru includerea în lista I şi a substanţelor din lista II?NB: Descrieti pe scurt metoda de control utilizata, insistand în special asupra substanţelor şi pragurilor avute în vedere pentru asemenea evacuari.(**) Numărul/cifra trebuie să se refere la fiecare bazin hidrografic important (curs de apa) şi la zonele de coasta (ape maritime teritoriale şi interne şi estuare) pentru a obţine informaţii pe regiuni.3. Standarde de emisie pentru evacuari directe în apele de suprafaţa (**)Ce standarde de emisie au fost prevăzute în general ca baza pentru examinare şi autorizare prealabilă pentru evacuarea directa în ape în legătură cu obiectivele calitative?NB:(
  71. a)Numai gama de valori, bazate pe/derivate din standardele naţionale/regionale existente sau din directivele CE.(
  72. b)Între paranteze, anul în care au intrat în vigoare aceste standarde de emisie.(
  73. c)Standardele de emisie derivate din:- obiective calitative- ultimele evolutii tehnice posibile din punct de vedere economic.(
  74. d)Cum sunt definite şi măsurate standardele de emisie?──────────────────┬──────────┬───────────────────────┬─────────────┬───────────┐ │ │ Cantitatea evacuata │ │ │ │Cantitate │corelata cu capacitatea│Concentraţia │Alte valori│ Substanţe │totală │ de producţie │ (mg/
  75. l)│ limita │ │(kg/
  76. an)│ (g/
  77. t)│ │ () │──────────────────┼──────────┼───────────────────────┼─────────────┼───────────┤Propuse pentru │ │ │ │ │lista I (Denumire)│ │ │ │ │──────────────────┼──────────┼───────────────────────┼─────────────┼───────────┤... │ │ │ │ │──────────────────┼──────────┼───────────────────────┼─────────────┼───────────┤Din lista II │ │ │ │ │(Denumire) │ │ │ │ │──────────────────┼──────────┼───────────────────────┼─────────────┼───────────┤... │ │ │ │ │──────────────────┴──────────┴───────────────────────┴─────────────┴───────────┘(**) Numărul/cifra trebuie să se refere la fiecare bazin hidrografic important (curs de apa) şi la zonele de coasta (ape maritime teritoriale şi interne şi estuare) pentru a obţine informaţii pe regiuni.4. Standarde de emisie pentru evacuari în canale colectoare (**)Ce standarde de emisie au fost prevăzute în general pentru autorizarea evacuarilor în canale colectoare corelate cu obiectivele calitative?Aceleaşi observaţii (a)-(
  78. d)ca şi la întrebarea B3.──────────────────┬──────────┬───────────────────────┬─────────────┬───────────┐ │ │ Cantitatea evacuata │ │ │ │Cantitate │corelata cu capacitatea│Concentraţia │Alte valori│ Substanţe │totală │ de producţie │ (mg/
  79. l)│ limita │ │(kg/
  80. an)│ (g/
  81. t)│ │ () │──────────────────┼──────────┼───────────────────────┼─────────────┼───────────┤Propuse pentru │ │ │ │ │lista I (Denumire)│ │ │ │ │──────────────────┼──────────┼───────────────────────┼─────────────┼───────────┤... │ │ │ │ │──────────────────┼──────────┼───────────────────────┼─────────────┼───────────┤Din lista II │ │ │ │ │(Denumire) │ │ │ │ │──────────────────┼──────────┼───────────────────────┼─────────────┼───────────┤... │ │ │ │ │──────────────────┴──────────┴───────────────────────┴─────────────┴───────────┘(**) Numărul/cifra trebuie să se refere la fiecare bazin hidrografic important (curs de apa) şi la zonele de coasta (ape maritime teritoriale şi interne şi estuare) pentru a obţine informaţii pe regiuni.5. Termene limita pentru autorizaţii şi/sau emisiiCe limite de timp au fost stabilite în general pentru respectarea autorizaţiilor (perioada de valabilitate) şi standardelor de emisie?──────────────────┬─────────────────────────────────┬──────────────────────────┐ │ Când va fi respectat standardul │Perioada de valabilitate a│ Substanţe │ naţional/regional (anul) de │autorizaţiilor (precizati │ │ către toate instalaţiile │ numai media şi/sau gama) │ │ în cauza? │ │──────────────────┼─────────────────────────────────┼──────────────────────────┤Propuse pentru │ │ │lista I (Denumire)│ │ │(Denumire) │ │ │──────────────────┼─────────────────────────────────┼──────────────────────────┤... │ │ │──────────────────┼─────────────────────────────────┼──────────────────────────┤Din lista II │ │ │(Denumire) │ │ │──────────────────┼─────────────────────────────────┼──────────────────────────┤... │ │ │──────────────────┴─────────────────────────────────┴──────────────────────────┘6. Emisii (cantităţi) în apele de suprafaţa (**)Precizati cantitatea totală a emisiilor autorizate pentru principalele substanţe evacuate (folosiţi un prag inferior de 50 kg/an).NB:(
  82. a)Pentru 1998 se pot furniza prognoze.(
  83. b)Precizati procentajul de emisii autorizate şi procentajul pe care l-ar putea reprezenta emisiile care nu depăşesc aceste praguri.─────────────┬──────────────────────────────────────────────────────────────── │Substanţe (kg/
  84. an)Anul ├─────────────────────────────────────┬────────────────────────── │Substantele propuse pentru lista I │ Substantele din lista II─────────────┼────┬────┬────┬────┬────┬────────────┼────┬────┬────┬────┬────── 1995 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ 1998* │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ 2001* │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │─────────────┴────┴────┴────┴────┴────┴────────────┴────┴────┴────┴────┴──────(*) Date facultative, dacă sunt disponibile.(**) Numărul/cifra trebuie să se refere la fiecare bazin hidrografic important (curs de apa) şi la zonele de coasta (ape maritime teritoriale şi interne şi estuare) pentru a obţine informaţii pe regiuni.7. Obiective calitative pentru apele de suprafaţa(**)Ce standarde/obiective calitative sunt prevăzute pentru apele de suprafaţa în general pentru autorizarea evacuarilor în apele de suprafaţa (vezi B3/B4)?NB:(
  85. a)Apele de suprafaţa cuprind:- apele interioare de suprafaţa,- estuarele,- apele maritime teritoriale altele, decât estuarele,- apele marii teritoriale.(
  86. b)Precizati între paranteze anul în care au intrat în vigoare aceste obiective.(**) Numărul/cifra trebuie să se refere la fiecare bazin hidrografic important (curs de apa) şi la zonele de coasta (ape maritime teritoriale şi interne şi estuare) pentru a obţine informaţii pe regiuni.8. (Staţii
  87. de)Monitorizare (**)Câte staţii de monitorizare pentru monitorizarea obiectivelor calitative pentru substantele propuse pentru lista I şi pentru substantele din lista II funcţionează (vezi B7)?NB:(
  88. a)Menţionaţi substantele pentru care se efectuează masurari.(
  89. b)Precizati anul în care au fost începute masurarile.(
  90. c)Indicaţi metodele de monitorizare şi măsurare folosite.(
  91. d)Ce alţi parametri sunt monitorizati Tipul rezultatelor de monitorizare necesare şi modul de prezentare sunt indicate la A9.(**) Numărul/cifra trebuie să se refere la fiecare bazin hidrografic important (curs de apa) şi la zonele de coasta (ape maritime teritoriale şi interne şi estuare) pentru a obţine informaţii pe regiuni.C. Măsurile referitoare la substantele din lista I şi lista II1. Cheltuieli/costuriPrecizati suma investiţiilor efectuate pentru construirea canalelor de colectare şi a instalaţiilor de tratare a apelor reziduale în cauza în măsura în care aceste date sunt disponibile (în milioane Euro).─────────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────── │Cheltuieli ├──────────────────────────────────┬────────────────────────── │Sectorul industrial │ Sectorul municipal ├────────────────────┬─────────────┼─────────────┬──────────── Perioada │Canale colectoare │Instalaţii │ Canale │ Instalaţii │ │ │ colectoare │─────────────────┼────────────────────┼─────────────┼─────────────┼──────────── 1980-1992(*) │ │ │ │ 1993-1995 │ │ │ │ 1996-1998 │ │ │ │ (*) Date facultative, dacă sunt disponibile.Apendicele 1AGENDATabel rezumativ al intrebarilor cu răspuns obligatoriu pentru care, după primul raport, este necesar un răspuns numai dacă survin modificări───────────────────────────────────────────────────────────┬──┬────┬─────────── │ │ │Al doilea │ │ │raport Lista I │VL│OEC │sau │ │ │raport │ │ │ulterior───────────────────────────────────────────────────────────┴──┴────┴─────────── Al Autorizaţii pentru evacuari directe în apele de X X O suprafaţa A2 Autorizaţii pentru evacuari în canale colectoare X X O A3 Standarde de emisie pentru evacuari directe în apele X N O de suprafaţa A4 Standarde de emisie pentru evacuari în canale X N O colectoare A5 Termene limita pentru autorizaţii şi/sau emisii X N O A6 Emisii (cantitate) în apele de suprafaţa X N X A7 Inventar X X O A8 Obiective calitative pentru apele de suprafaţa N X O A9 (Staţii
  92. de)Monitorizare X X X A10 Programe specifice X X X───────────────────────────────────────────────────────────┬───┴───┬─────────── │ Primul│Al doilea │ raport│raport Lista II │ │sau │ │raport │ │ulterior───────────────────────────────────────────────────────────┴───────┴─────────── B1 Programe de reducere a poluarii X O B2 Pretratare la sursa X O B3 Standarde de emisie pentru evacuari directe în apele X O de suprafaţa B4 Standarde de emisie pentru evacuari în canale X O colectoare B5 Termene limita pentru autorizaţii şi/sau emisii X O B6 Emisii (cantitate) în apele de suprafaţa N N B7 Obiective calitative pentru masele de apa X O B8 (Staţii
  93. de)Monitorizare X O───────────────────────────────────────────────────────────┬──┬────┬─────────── │ │ │Al doilea │ │ │raport Lista I şi II │VL│OEC │sau │ │ │raport │ │ │ulterior───────────────────────────────────────────────────────────┼──┼────┼─────────── C1 - Cheltuieli (costuri) │Y │Y │Y───────────────────────────────────────────────────────────┴──┴────┴─────────── VL - abordarea pe bază de valori limita OEC - abordarea pe bază de obiective ecologice calitative X - dispoziţii obligatorii N - date opţionale O - raspundeti numai dacă au survenit modificări Y - obligatoriu pe baza informaţiilor disponibile───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────Apendicele 2Lista sectoarelor şi/sau proceselor industriale vizate de substantele din lista I1. Mercur1.1. Industria electrolizei clorurilor alcaline (soluţie de sare reciclata)1.2. Industria electrolizei clorurilor alcaline (soluţie de sare pierdută)1.3. Industria chimica în care se utilizează catalizatori pe bază de mercur în producţia de clorura de vinil1.4. Industria chimica în care se utilizează catalizatori pe bază de mercur în procesele chimice industriale1.5. Producţia de catalizatori pe bază de mercur utilizaţi în producţia de clorura de vinil1.6. Alte procese care implica fabricarea de compuşi organici şi anorganici ai mercurului1.7. Producţia de baterii primare1.8. Industria metalelor neferoase (instalaţii pentru recuperarea mercurului şi extractia şi rafinarea metalelor neferoase)1.9. Instalaţii de tratare a deşeurilor toxice conţinând mercur1.10. Producţia de hârtie1.11. Producţia de oţel1.12. Centrale electrice pe cărbune2. Cadmiu2.1. Exploatarea zincului, rafinarea zincului şi plumbului, industria cadmiului şi a metalelor neferoase2.2. Producţia de compuşi de cadmiu2.3. Producţia de pigmenti2.4. Producţia de stabilizatori2.5. Producţia de baterii primare sau secundare2.6. Electrogalvanizare2.7. Producţia de acid fosforic şi/sau ingrasamant fosfatic din roca fosfatica3. Hexaclorciclohexan (HCH)3.1. Instalaţii de producţie de HCH3.2. Instalaţii de extracţie a lindanului3.3. Instalaţii în care se produce HCH şi se extrage lindan3.4. Instalaţii de producţie de lindan (care produc agenţi de protecţie pentru plante, lemn, cabluri)4. Tetraclorura de carbon4.1. Producţia de tetraclorura de carbon prin perclorurare (proces care implica spalarea)4.2. Procese ca cel de mai sus, care nu implica spalarea4.3. Producţia de clormetan prin clorurarea metanului (generaţie electrolitica de clor la înaltă presiune) şi din metanol4.4. Producţia de clorofluorocarburi4.5. Instalaţii care folosesc tetraclorura de carbon ca solvent5. DDT5.1. Producţia de DDT, inclusiv prepararea de DDT în acelaşi loc5.2. Instalaţii în care DDT se prepara în alt loc decât la locul de producţie5.3. Producţia de dicofol6. Pentaclorfenol (PCF)6.1. Producţia de PCF-Na prin hidroliza hexaclorbenzenului6.2. Producţia de pentaclorofenat de sodiu prin saponificare.6.3. Producţia de pentaclorfenol prin clorurare7.-10. Aldrin, dieldrin, endrin, izodrin7.-10.1. Producţia de aldrin şi/sau dieldrin şi/sau endrin inclusiv prepararea acestor substanţe în acelaşi loc7.-10.2. Instalaţii de preparare de aldrin şi/sau dieldrin şi/sau endrin în alt loc decât locul de producere11. Hexaclorbenzen (HCB)11.1. Producţia şi prelucrarea HCB11.2. Producţia de percloretilena (PER) şi de tetraclorura de carbon [CCl
(4)] prin perclorurare11.
  1. Producţia de tricloretilena şi/sau percloretilena prin orice alt proces11.
  2. Instalaţii care produc quintozen şi tecnazen11.
  3. Instalaţii care produc clor prin electroliza clorurilor alcaline cu electrozi de grafit11.
  4. Instalaţii de prelucrare a cauciucului industrial11.
  5. Instalaţii care produc produse pirotehnice11.
  6. Instalaţii care produc clorura de vinil
  7. Hexaclorbutadiena (HCDB)12.
  8. Producţia de percloretilena (PER) şi de tetraclorura de carbon [CCl
(4)] prin perclorurare12.
  1. Producţia de tricloretilena şi/sau percloretilena prin orice alt proces12.
  2. Instalaţii industriale care folosesc HCBD în scopuri tehnice
  3. Cloroform [CHCl
(3)]13.
  1. Producţia de clorometani din metanol sau dintr-o combinaţie de metanol şi metan (hidroclorurarea metanolului urmată de clorurarea clorurii de metil)13.
  2. Producţia de clorometani prin clorurarea metanului13.
  3. Producţia de clorofluorocarburi13.
  4. Producţia de clorura de vinil monomer prin piroliza dicloretanului13.
  5. Producţia de pasta de hârtie oxigenata13.
  6. Instalaţii care folosesc [CHCl
(3)] ca solvent13.
  1. Instalaţii în care apele de răcire sau alţi efluenti sunt clorurati
  2. 1,2-dicloretan (EDC)14.
  3. Producţia exclusiva de 1,2-dicloretan (fără prelucrare sau utilizare în acelaşi loc)14.
  4. Producţia de 1,2-dicloretan şi prelucrare sau utilizare în acelaşi loc, cu excepţia utilizarilor definite la 14.514.
  5. Prelucrarea de 1,2-dicloretan pentru obţinerea de substanţe altele decât clorura de vinil, cum ar fi etilen diamina, etilen poliamina, 1,1,1-tricloretan, tricloretilena şi percloretilena14.
  6. Utilizarea EDC pentru degresarea metalelor (în afară siturilor industriale incluse la 14.2)14.
  7. Utilizarea de EDC în producţia de schimbatori de ioni
  8. Tricloretilena (TRI)15.
  9. Producţia de tricloretilena (TRI) şi percloretilena (PER)15.
  10. Utilizarea TRI pentru degresarea metalelor
  11. Percloretilena (PER)16.
  12. Producţia de tricloretilena (TRI) şi percloretilena (PER) (procese TRI-PER)16.
  13. Producţia de tetraclorura de carbon şi percloretilena (procese TETRA-PER)16.
  14. Utilizarea PER pentru degresarea metalelor16.
  15. Producţia de clorofluorocarburi
  16. Triclorbenzen (TCB)17.
  17. Producţia de TCB prin dehidroclorurarea HCH şi/sau prelucrarea TCB17.
  18. Producţia şi/sau prelucrarea clorbenzenilor prin clorurarea benzenuluiApendicele 3Nota explicativa la chestionarIntroducereAceasta nota explicativa precizează schema exactă a tabelelor şi oferă o explicaţie exactă pentru fiecare intrebare privind chestionarele legate de directivele din sectorul apei. De asemenea, nota explicativa cuprinde, şi exemple care ilustreaza modul în care trebuie să se răspundă la întrebări, precum şi modificările convenite şi versiunile exacte ale intrebarilor.Statele Membre pot adauga observaţii la răspunsurile la fiecare intrebare, dacă doresc acest lucru.Răspunsurile la chestionar trebuie să ţină cont de datele de aderare ale statelor membre şi de faptul ca statele membre au dreptul de a demonstra fie respectarea valorilor limita (VL) fie respectarea obiectivelor ecologice calitative (OEC); chestionarul nu aduce atingere dispoziţiilor privind substantele din lista I. La întrebările A3/A4, A5/A6 şi A8 trebuie să se răspundă, în măsura în care este posibil, având în vedere prevederile în cauza şi condiţiile prevăzute în apendicele I.Explicaţii asupra textului titlurilor
  19. Rapoarte standardizate asupra sistemelor de datePentru colectarea datelor şi informaţiilor specifice care trebuie incluse într-un sistem de date, se vor oferi proceduri şi formate corespunzătoare într-o etapa ulterioară, dacă va fi cazul.
  20. Regionalizarea informaţiilorDacă apele de suprafaţa menţionate nu reprezintă toate bazinele hidrografice importante ale unui stat membru, trebuie adăugate toate apele de suprafaţa şi bazinele hidrografice pentru a acoperi întregul teritoriu. Dacă este cazul, se accepta şi alte diviziuni regionale, de exemplu departamente, unităţi administrative.Pentru clarificări suplimentare trebuie anexate scheme orohidrografice sau geografice la datele raportate.Explicaţii asupra A1/A2:Informaţiile care trebuie furnizate la A1 şi A2 trebuie să ofere o privire de ansamblu asupra numărului total de evacuari permise (direct în apele de suprafaţa sau indirect, prin canalele colectoare) din sectoarele/procesele industriale menţionate în apendicele
  21. Dubla numaratoare a evacuarilor poate fi evitata prin alocarea clara, fie la A1, fie la A
  22. Instalaţiile de tratare a apelor reziduale urbane nu sunt acoperite de întrebările din partea A, chiar dacă prin acestea se evacueaza substanţe din lista I care provin din evacuari în canale colectoare (nu exista dubla numaratoare).Alocarea la întrebările privind A1 şi A2 nu depinde de operatorul instalaţiei de tratare (urbana sau industriala), ci depinde de aplicarea sau nu a unui anumit tip de purificare a apelor reziduale industriale, inclusiv a apelor reziduale urbane. În cazul existenţei oricăror dubii, aceste autorizaţii trebuie alocate la A
  23. Întrebările A1/A2 se bazează pe faptul ca evacuarile sunt acoperite la nivel internaţional prin autorizaţii prealabile destinate controlului şi reducerii emisiilor de substanţe periculoase în cauza. Utilizarea unor parametri sau indicatori suma nu interfereaza apriori cu acest lucru. Trebuie să se ofere explicaţii şi justificări la A3 şi A4.Dubla numaratoare poate surveni în enumerarea sectoarelor sau proceselor industriale, de exemplu nr. de la 4.1 şi 12.1, 4.3 şi 13.1 şi 13.2, 4.4 şi 13.
  24. Informaţiile trebuie furnizate în tabele într-o formă adecvată, oferindu-se precizări exacte asupra numaratorilor duble sau multiple.Informaţiile asupra majorităţii evacuarilor trebuie reduse la acele cazuri în care se depăşesc pragurile prevăzute în directivele secundare specifice, vezi apendicele 2.Explicaţii şi exemple pentru A3/A4:Informaţii selectate asupra standardelor de emisie: acest exemplu nu este relevant în cazul în care au fost stabilite standarde de emisie diferite pentru un sector/proces industrial. Trebuie să se prezinte în rezumat gama de standarde de emisie permise.Dacă se aplică valorile limita comunitare exacte, în aceasta etapa nu mai este nevoie de descrieri suplimentare. În acest caz, menţionaţi numai "CE" şi marcati, dacă este cazul, deviatiile corespunzătoare care s-au produs la intrarea în vigoare a valorilor limita şi/sau la iniţierea monitorizarii. Pentru abordarea pe bază de OEC, oferiti numai un rezumat al valorilor limita. Exemplu pentru NB (a) şi (b):─────────────────────┬────────────────────────────────────────────────────────┐ │ Valori limita privind │ ├──────────────────────┬────────────────────┬────────────┤ │ │Cantitatea evacuata,│ Concen-│Sectoarele/procesele │Cantitatea totală │corelata cu │ tratia │industriale în cauza │ (kg/an) │capacitatea de │ (mg/l) │ │ │producţie/cantitatea│ │ │ │utilizata (g/t) │ │ ├──────────────────────┼────────────────────┼────────────┤ │ 1 │ 2 │ 3 │─────────────────────┼──────────────────────┼────────────────────┼────────────┤
  25. Mercur │Derivata din coloana 3│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ 1.1 Electroliza │50 x 10^-6 x debitul │ 0,5^2,3 │50^1,3 x │ clorurilor alcaline │anual │ │10^-3 medie │ (soluţie de sare │ │ │lunară │ reciclata) │ │ │maxima │ │ │ │
(1986)│ │derivata din coloana 2│ │ │ │ │1,0^1 medie lunară │ │ │0,5 x 10^-6 x │maxima
(1986)│ │ │capacitate │ │ │ │anuală de producţie │ │ │ │ │4x0,5^2,3 │4x50^1,3 x │ │ │ │10^-3 │ │ │4 x 1,0^1 │medie │ │ │ │zilnica │ │ │ │maxima^4 │ │ │ │
(1986)│ │ │medie zilnica │ │ │ │maxima^4
(1986)│ │─────────────────────┴──────────────────────┴────────────────────┴────────────┘Exemple pentru NB (c):Standardele de emisie date sunt derivate pe baza celor mai bune mijloace tehnice disponibile.Exemple pentru NB (d):Definitia standardului de emisie
(1)Se aplica pentru cantitatea totală de mercur prezenta în toată apa cu conţinut de mercur evacuata de la situl instalaţiei industriale. ...
(2)Se aplica mercurului prezent în efluentii evacuati de la unităţile producătoare de clor. ...
(3)Consumul maxim permis de apa corespunde în principiu unei capacităţi de producţie permise, care este de 10mc/t, iar factorul de emisie este de 0,5 g/t (produs), pe baza celor mai bune mijloace tehnice disponibile. Cu toate acestea, deoarece concentraţia de mercur din efluenti depinde de volumul de apa în cauza, care diferă de la un proces sau o instalatie la alta, în toate cazurile trebuie să se respecte valorile limita exprimate în cantitatea de mercur evacuata corelata cu capacitatea instalata de producţie de clor din tabel. ...
(4)Valorile limita medii zilnice reprezintă de patru ori valorile limita medii lunare corespunzătoare. ... MonitorizarePentru a verifica dacă evacuarile respecta standardele de emisie stabilite conform valorilor limita prevăzute în prezenta anexa, trebuie să se instituie o procedură de monitorizare. Aceasta procedura trebuie să prevadă:- recoltarea zilnica a unei probe reprezentative din evacuarile efectuate pe parcursul a 24 de ore şi măsurarea concentratiei de mercur din proba, precum şi- măsurarea debitului total al evacuarii pe parcursul acestei perioade.Cantitatea de mercur evacuat pe parcursul unei luni se calculează prin însumarea cantităţilor de mercur evacuate în fiecare zi din acea luna. Acest total se împarte apoi la capacitatea de producţie de clor (lunară) instalata. (Pentru clarificare trebuie să se adauge "lunar").Metoda de măsurareCEE - metoda de măsurare de referinţa -Explicaţii pentru A6:Aceasta intrebare se referă la toate evacuarile menţionate la A1 şi A2 şi necesita calcularea sumei tuturor cantităţilor de substanţe evacuate conform autorizaţiilor. Aceasta reprezintă cantitatea maxima anticipata de substanţe evacuate. Dacă sunt disponibile valorile emisiilor efective, acestea trebuie indicate între paranteze. Precizati şi suma valorilor autorizate pentru evacuarea în canale colectoare şi, în măsura în care este disponibilă, o estimare a emisiilor în apele de suprafaţa după tratarea ulterioară.Explicaţii pentru A7:Întrebarea vizează atât substanţa evacuata cat şi unitatea care efectuează evacuarea şi este orientata spre sursa. Astfel, o unitate se poate regasi la prima poziţie atât pe lista pentru mercur, cat şi pe lista pentru cadmiu.Cantitatea evacuarilor şi deci importanţa acestora se determina în funcţie de dimensiunea cantităţii anuale autorizate (vezi valorile limita de la A3 şi A4).Pentru valorile limita privind concentraţia şi cantitatea evacuata corelate cu capacitatea de producţie/cantitatea utilizata, precizati, dacă este cazul, perioadele de referinţa zilnice, lunare sau anuale.Detaliile asupra locatiei trebuie să cuprindă informaţii asupra bazinelor hidrografice importante/zonelor de coasta sau regiunilor administrative în cauza, după cum este cazul la A1-A6 şi trebuie să cuprindă coordonate geografice.Explicaţii şi exemplu pentru A9:Informaţiile asupra numărului total de staţii de monitorizare a mediului acvatic trebuie furnizate în forma tabelului de la A9 şi, dacă este necesar, trebuie adăugate coloane suplimentare.Selecţia statiilor de monitorizare pentru comunicarea rezultatelor monitorizarii trebuie să acopere reţeaua internationala de staţii de măsurare completată, după cum este cazul, de staţii de monitorizare care nu sunt cuprinse în reţeaua în cauza din bazine hidrografice importante/zone de coasta sau ape interioare de suprafaţa, estuare, ape maritime teritoriale altele decât apele estuariene şi apele marii teritoriale, în mod analog cu A8.Explicaţii pentru B3/B4:Standardele de emisie care trebuie indicate se referă la valorile naţionale sau regionale obligatorii sau recomandate prevăzute de autorităţile competente/legislative/statutare (vezi B1), nu la valorile stabilite în autorizaţiile acordate de autorităţile competente/locale. În cazurile în care exista numeroase standarde individuale, nu este necesar să se înregistreze valorile individuale ale autorizaţiilor acordate de autorităţile competente, ci să se prezinte în rezumat gama standardelor de emisie prevăzute în aceste autorizaţii.Informaţiile solicitate la NB (c), a doua liniuţa, trebuie privite având în vedere competentele discretionare acordate autorităţilor competente pentru a lua în considerare ultimele evolutii tehnice posibile din punct de vedere economic.Descrierea standardelor de emisie indicate în tabel reprezintă exemple. Dacă este cazul, menţionaţi alte definiţii naţionale/regionale valabile şi oferiti explicaţiile necesare.Dacă emisiile permise sunt exprimate în g/t capacitate de producţie/cantitate utilizata, precizati perioada de timp la care se referă valoarea.Explicaţii pentru B6:Se poate presupune că nu toate informaţiile asupra unor asemenea evacuari pot fi disponibile dintr-o baza de date centralizata. Spre deosebire de partea A, instalaţiile de tratare a apelor reziduale urbane nu sunt excluse din acest "inventar" dacă sunt evacuate cantităţi mari din substantele în cauza. Dacă sunt disponibile valorile emisiilor efective, acestea trebuie indicate între paranteze. Precizati şi suma valorilor autorizate pentru evacuarea în canale colectoare şi, în măsura în care este disponibilă, o estimare a emisiilor în apele de suprafaţa după tratarea ulterioară. Dubla numaratoare a emisiilor în apele de suprafaţa şi/sau în canalele colectoare trebuie evitata printr-o evaluare atenta. În cadrul răspunsului la întrebarea B6 trebuie adăugate numai evacuarile generatorilor importanti de emisii de substanţe principale.Aceasta intrebare vizează acei generatori de emisii care:- evacueaza mai mult de 50 kg/an dintr-o anumită substanţa şi- sunt supuşi standardelor naţionale/regionale de emisie sau programelor pentru protecţia apelor. Se recomanda în mod special să se furnizeze datele asupra următoarelor substanţe:- cupru, zinc, plumb, arsen, crom, nichel, trifluralin, endosulfan, simazin, atrazin, compuşi tributilstanici, compuşi trifenilstanici, azinfos-etil, azinfos-metil, fenitrotion, fention, malation, paration, partion-metil, diclorvos, tricloretan,- 1,2-dicloretilena, clorura de vinil, benzen, etilbenzen, toluen, xilen, izopropilbenzen.Explicaţii pentru B7:Va rugăm consultaţi A8. Se aplica acelaşi principiu.Explicaţii pentru B8:Informaţiile necesare sunt echivalente cu cele de la A9, adică informaţiile furnizate prin intermediul statiilor de monitorizare din reţeaua internationala de măsurare, dar însoţite de staţii reprezentative pentru zonele neacoperite. Explicaţiile de la A9 sunt echivalente în acest caz, rezultatele masurarilor pentru sedimente şi biota, în măsura în care sunt disponibile.Explicaţii pentru apendicele 2Nota de subsol 1 indica, conform pragurilor inferioare, cazurile în care au fost instituite proceduri simplificate de monitorizare pentru anumite industrii/procese. În acest caz, informaţiile asupra evacuarilor trebuie limitate la cele care depăşesc pragurile date.Nota de subsol 2 clarifica cazurile în care statele membre instituie între timp individual standarde de emisie.În ceea ce priveşte substantele care aparţin familiilor şi grupelor de substanţe din Lista I, denumite în continuare "substanţe din Lista I":1. toate evacuarile în apele menţionate la art. 1, care este posibil sa conţină orice asemenea substanţa, trebuie autorizate în prealabil de autoritatea competentă din statul membru respectiv;2. în autorizaţie se prevăd standardele de emisie pentru evacuarile de orice asemenea substanţe în apele menţionate la art. 1 şi, dacă este necesar pentru punerea în aplicare a prezentei directive, pentru evacuarile de orice asemenea substanţa în canalizari;3. în cazul evacuarilor de orice asemenea substanţe deja existente în apele menţionate la art. 1, evacuarile trebuie să se conformeze condiţiilor stabilite în autorizaţie pe perioada prevăzută în respectivul document. Aceasta perioada nu poate depăşi limitele prevăzute;4. autorizaţiile pot fi acordate numai pentru o perioadă limitată. Ele pot fi reînnoite, avându-se în vedere orice modificare a valorilor limita prevăzute.1. Standardele de emisie prevăzute în autorizaţiile acordate sa stabilească:(
  1. a)concentraţia maxima permisă a unei substanţe într-o evacuare. În cazul dilutiei, valoarea limita prevăzută trebuie împărţită la factorul de dilutie.(
  2. b)cantitatea maxima permisă dintr-o anumită substanţa într-o evacuare pe parcursul uneia sau mai multor perioade de timp determinate. Dacă este necesar, cantitatea poate fi exprimată şi ca unitate de greutate a poluantului per unitate de element caracteristic al activităţii poluante (de exemplu, unitate de greutate per unitate de materie prima sau per unitate de produs).2. Pentru fiecare autorizaţie, autoritatea competentă a statului membru respectiv poate, dacă este necesar, sa impună standarde de emisie mai stricte decât cele care rezultă din aplicarea valorilor limita prevăzute, având în vedere în special toxicitatea, persistenta şi bioacumularea substanţelor respective în mediul în care sunt evacuate.3. Dacă persoana care efectuează evacuarea declara că nu se poate conformă standardelor de emisie impuse sau dacă autoritatea competentă a statului membru constata acest lucru, autorizaţia nu se acordă.4. Dacă standardele de emisie nu pot fi respectate, autoritatea competentă din statul membru respectiv ia toate măsurile adecvate pentru a asigura îndeplinirea tuturor condiţiilor de autorizare şi, dacă este necesar, pentru a interzice evacuarea.1. Consiliul, la propunerea Comisiei, stabileşte valorile limita maxime pentru standardelede emisie ale diverselor substanţe periculoase incluse în familiile şi grupele de substanţe din Lista I.Aceste valori limita sunt stabilite prin:(
  3. a)concentraţia maxima permisă a unei substanţe într-o evacuare şi(
  4. b)dacă este cazul, cantitatea maxima dintr-o asemenea substanţa exprimată ca unitate din greutatea poluantului per unitate de element caracteristic al activităţii poluante (de exemplu, unitate de greutate per unitate de materie prima sau per unitate de produs).Dacă este cazul, valorile limita aplicabile efluentilor industriali trebuie stabilite în funcţie de sector şi de tipul de produs.Valorile limita aplicabile substanţelor din Lista I trebuie stabilite în principal pe baza următoarelor elemente:- toxicitate,- persistenta,- bioacumulare,avându-se în vedere cele mai bune mijloace tehnice disponibile.2. Consiliul, la propunerea Comisiei, stabileşte obiectivele de calitate pentru substantele din Lista I. Aceste obiective sunt stabilite în principal pe baza toxicitatii, a persistentei şi a acumularii substanţelor menţionate anterior în organisme vii şi în sedimente, după cum indica cele mai semnificative date ştiinţifice recente, avându-se în vedere diferenţa dintre caracteristicile apei sarate şi ale apei dulci.3. Valorile limita stabilite se aplică, cu excepţia cazurilor în care un stat membru poate dovedi Comisiei, conform unei proceduri de monitorizare stabilite de către Consiliu, la propunerea Comisiei, ca obiectivele de calitate stabilite sau alte obiective de calitate mai stricte ale Comunităţii sunt îndeplinite şi menţinute în permanenta în întreaga zona care ar putea fi afectată de evacuari datorită acţiunilor întreprinse, printre alţii, şi de statul membru respectiv.Comisia raportează Consiliului cazurile pentru care a recurs la metoda obiectivelor de calitate.La fiecare cinci ani. Consiliul revizuieste, la propunerea Comisiei şi conform art. 148 din Tratat, cazurile în care s-au aplicat metodele menţionate anterior.4. Pentru substantele incluse în familiile sau grupele de substanţe. Consiliul stabileşte termenele limita menţionate, ţinând seama de caracteristicile sectoarelor industriale respective şi, dacă este cazul, de tipurile de produse.B. Evacuari de substanţe periculoase în ape subteranePUNCTUL 1Substantele din lista I1. Furnizati o lista a actelor legislative aflate în vigoare în prezent care a fost adoptată de statul membru pentru a preveni introducerea substanţelor din lista I în apele subterane.2. Pentru prima perioada de raportare furnizati următoarele informaţii:(
  5. a)furnizati o lista a autorizaţiilor care au fost acordate pe parcursul perioadei de raportare, locatiile lor geografice, data autorizării, menţionaţi principalele precautii tehnice luate şi precizati dacă situl este inclus în inventarul autorizaţiilor.(
  6. b)pentru fiecare sit pentru care s-a acordat o autorizaţie pe parcursul perioadei de raportare, furnizati informaţii asupra condiţiilor de autorizare pentru substantele din lista I.3. Furnizati o lista a siturilor de eliminare şi descărcare care figurează în prezent în inventarul autorizaţiilor prevăzut în art. 15. Indicaţi şi locaţia geografică şi data autorizării pentru fiecare sit. Se poate oferi în schimb un rezumat descriptiv.4. (
  7. a)Exista ape subterane în care sunt autorizate evacuari?(
  8. b)Dacă da, furnizati o lista a autorizaţiilor acordate. Dacă este posibil, precizati locaţia geografică şi data de autorizare.5. (
  9. a)Sunt aplicate dispoziţiile privind autorizarea evacuarilor în ape subterane?(
  10. b)Dacă da, furnizati o lista a autorizaţiilor acordate. Dacă este posibil, precizati locaţia geografică şi data de autorizare.PUNCTUL 2Substantele din lista II1. Furnizati o lista a actelor legislative aflate în vigoare în prezent care a fost adoptată de statul membru pentru a limita introducerea substanţelor din lista II în apele subterane.2. Pentru prima perioada de raportare furnizati următoarele informaţii:(
  11. a)furnizati o lista a autorizaţiilor pentru evacuari directe de substanţe din lista II care au fost acordate pe parcursul perioadei de raportare, locatiile lor geografice, data autorizării, şi precizati dacă situl este inclus în inventarul autorizaţiilor;(
  12. b)câte cereri s-au înregistrat pe parcursul perioadei de raportare pentru autorizaţii de eliminare sau descărcare a deşeurilor în scopul eliminării de materiale care ar putea conduce la o evacuare indirecta a unei/unor substanţe din lista II?3. Furnizati o lista a siturilor autorizate pentru evacuarea directa de substanţe din lista II (altele decât cele de la 2 (a)) şi care figurează în prezent în inventarul autorizaţiilor. Indicaţi şi locaţia geografică şi data autorizării pentru fiecare sit. Se poate oferi în schimb un rezumat descriptiv.4. Pentru prima perioada de raportare furnizati următoarele informaţii:(
  13. a)câte cereri s-au înregistrat pe parcursul perioadei de raportare pentru realimentari artificiale?(
  14. b)furnizati o lista a autorizaţiilor acordate, locatiile geografice şi data acestora, şi precizati sursa apei folosite pentru realimentare.PUNCTUL 3Cerinţe de monitorizare2. Descrieti sistemul de monitorizare adoptat pentru apele subterane.NB: Nici o informaţie legată de acest chestionar nu se raportează sub forma de harta.------------- Conținutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziția oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României. Pentru informații detaliate despre celelalte programe cofinanțate de Uniunea Europeană, vă invităm să vizitați www.fonduri-ue.ro. Copyright © 2026 - Ministerul Justiției. Toate drepturile rezervate. - Termeni și Condiții | Acasă | Despre Proiect | Facilități Oferite | Legături Utile ×Inchide Versiune Beta A fost lansata versiunea Beta a Portalului Legislativ Fiind o versiune Beta, este posibil ca unele facilitati sa nu functioneze in mod corect. Inchide mesajul de atentionare ×Inchide Datorita faptului ca folositi o versiune de Internet Explorer (Internet Explorer 8) foarte veche este posibil ca unele functionalitati sa fie dezactivate sau sa nu functioneze corect! Ce browser sa aleg? Google Chrome Descarca Browser Mozilla Firefox Descarca Browser Descarca Browser Apple Safari Descarca Browser De ce sa actualizez browserul? Browserele invechite, cum ar fi Internet Explorer 8 (lansat în 2001) nu respecta standardele web, nu ofera unele facilitati noi browser-ului, cum ar fi de navigatie sau descarcare, managerul de tab-uri, si au probleme de securitate. Aceasta afecteaza, de asemenea, calitatea de redare site-uri web. Inchide mesajul de atentionare

🔗 Către sursa oficială

Explicație AI pe baza textului oficial al legii. Orientativă, nu înlocuiește consilierea juridică.