← România

ORDIN 12 30/07/2007 - Portal Legislativ

ORDIN 12 30/07/2007 - Portal Legislativ Portal Legislativ --> Meniu Meniu Acasă Despre Proiect Facilități Oferite Legături Utile GDPR Meniu Acasă Despre Proiect Facilități Oferite Legături Utile GDPR Prin portalul N-Lex se acorda acces gratuit la legislatiile nationale ale statelor membre, portalul fiind conceput pe baza unei tehnologii de comunicare interne, ce permite accesarea directa a bazelor de date legislative nationale, rezultatele cautarilor venind direct de la sursa. Cuprins Se încarcă, vă rugăm asteptati. + Fișă act Actiuni suferite Actiuni Induse Refera pe Referit de Cuprinsul Actului Articolul 1Articolul 2Articolul 3Articolul 4Articolul 5Articolul 6Articolul 7Articolul 8Articolul 9Articolul 10Articolul 11Articolul 12Articolul 13Articolul 14Articolul 15Articolul 16Anexa IAnexa IIAnexa III Reveniti in topul paginii Forma printabilă ORDIN nr. 12 din 30 iulie 2007privind raportarea cerinţelor minime de capital pentru instituţiile de creditEMITENT BANCA NAŢIONALĂ A ROMÂNIEI Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 703 din 18 octombrie 2007 Având în vedere prevederile art. 165 şi 169 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 99/2006 privind instituţiile de credit şi adecvarea capitalului, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 227/2007, şi ale art. 3 alin.

(4)şi
(5)din Regulamentul Băncii Naţionale a României şi al Comisiei Naţionale a Valorilor Mobiliare nr. 13/18/2006 privind determinarea cerinţelor minime de capital pentru instituţiile de credit şi firmele de investiţii, aprobat prin Ordinul Băncii Naţionale a României şi al Comisiei Naţionale a Valorilor Mobiliare nr. 10/107/2006,în temeiul art. 48 din Legea nr. 312/2004 privind Statutul Băncii Naţionale a României şi al art. 420 alin.
(1)din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 99/2006, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 227/2007,Banca Naţională a României emite următorul ordin: + Articolul 1Prezentul ordin stabileşte forma şi conţinutul formularelor de raportare aferente cerinţelor minime de capital la nivel individual şi, după caz, consolidat, de către instituţiile de credit prevăzute la art. 1 alin.
(2)din Regulamentul Băncii Naţionale a României şi al Comisiei Naţionale a Valorilor Mobiliare nr. 13/18/2006 privind determinarea cerinţelor minime de capital pentru instituţiile de credit şi firmele de investiţii, aprobat prin Ordinul Băncii Naţionale a României şi al Comisiei Naţionale a Valorilor Mobiliare nr. 10/107/2006. Modelele formularelor de raportare sunt prezentate în anexa I. În cadrul anexei II sunt prevăzute informaţii explicative referitoare la completarea formularelor de raportare. Frecvenţa raportării formularelor este cea prevăzută în anexa III. + Articolul 2Fără a aduce atingere prevederilor art. 3, instituţiile de credit prevăzute la art. 1 transmit Băncii Naţionale a României formularele de raportare ce fac obiectul prezentului ordin, prin intermediul Sistemului informatic de raportare către Banca Naţională a României, în conformitate cu prevederile Normei Băncii Naţionale a României nr. 15/2006 privind transmiterea indicatorilor primari prin intermediul Sistemului informatic de raportare către Banca Naţională a României, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi letric, după cum urmează:
  1. a)pentru raportările transmise la nivel individual, în termen de cel mult 30 de zile calendaristice de la sfârşitul perioadei pentru care acestea se întocmesc; ...
  2. b)pentru raportările transmise la nivel consolidat, pentru sfârşitul exerciţiului financiar, până la data de 15 iunie a exerciţiului financiar următor; ...
  3. c)pentru raportările transmise la nivel consolidat, întocmite pentru sfârşitul primului semestru al exerciţiului financiar, până la data de 30 septembrie a respectivului exerciţiu financiar. ... + Articolul 3Instituţiile de credit prevăzute la art. 1 vor transmite Băncii Naţionale a României, atât electronic cât şi letric, partea aferentă fondurilor proprii din cadrul Formularului de sinteză privind adecvarea capitalului la riscuri (formularul CA), potrivit prevederilor art. 30 alin.
(1)şi
(2)din Regulamentul Băncii Naţionale a României şi al Comisiei Naţionale a Valorilor Mobiliare nr. 18/23/2006 privind fondurile proprii ale instituţiilor de credit şi ale firmelor de investiţii, aprobat prin Ordinul Băncii Naţionale a României şi al Comisiei Naţionale a Valorilor Mobiliare nr. 15/112/2006. + Articolul 4Casele centrale ale cooperativelor de credit completează formularele de raportare prevăzute în anexa I atât pe bază individuală, cât şi la nivelul reţelei cooperatiste de credit din care fac parte. + Articolul 5Instituţiile de credit care intenţionează să aplice abordări bazate pe modele interne de rating pentru determinarea cerinţei de capital aferente riscului de credit sau abordarea avansată de evaluare pentru determinarea cerinţei de capital aferente riscului operaţional transmit formularul de sinteză privind indicatorul de solvabilitate, completat având în vedere aceste abordări, cu un an înainte de aplicarea efectivă a acestora. + Articolul 6În completarea formularelor de raportare prevăzute în anexa I, instituţiile de credit vor aplica următoarele reguli: a) orice sume care conduc la creşterea fondurilor proprii sau a cerinţelor de capital vor fi raportate ca valori pozitive; ... b) orice sume care reduc totalul fondurilor proprii sau al cerinţelor de capital vor fi raportate ca valori negative; ... c) în cazul în care eticheta unei celule este precedată de semnul negativ (-), în cadrul respectivei celule nu se vor raporta decât valori negative. ... + Articolul 7În ceea ce priveşte raportarea aferentă riscului de credit, în contextul utilizării abordării standard, instituţiile de credit transmit: a) câte un formular CR SA pentru fiecare dintre cele 15 clase de expuneri prevăzute la art. 4 alin.
(1)lit. a)-
  1. l)şi n)-
  2. p)din Regulamentul Băncii Naţionale a României şi al Comisiei Naţionale a Valorilor Mobiliare nr. 14/19/2006 privind tratamentul riscului de credit pentru instituţiile de credit şi firmele de investiţii potrivit abordării standard, aprobat prin Ordinul Băncii Naţionale a României şi al Comisiei Naţionale a Valorilor Mobiliare nr. 11/108/2006, cu completările ulterioare; ...
  3. b)un formular CR SA Total care agregă ansamblul expunerilor care fac obiectul abordării standard pentru riscul de credit. ... + Articolul 8În ceea ce priveşte raportarea aferentă riscului de credit, în contextul utilizării abordării bazate pe modele interne de rating, instituţiile de credit transmit:
  4. a)câte un formular CR IRB pentru fiecare dintre cele patru categorii de expuneri prevăzute la art. 13 lit. a)-
  5. d)din Regulamentul Băncii Naţionale a României şi al Comisiei Naţionale a Valorilor Mobiliare nr. 15/20/2006 privind tratamentul riscului de credit pentru instituţiile de credit şi firmele de investiţii potrivit abordării bazate pe modele interne de rating, aprobat prin Ordinul Băncii Naţionale a României şi al Comisiei Naţionale a Valorilor Mobiliare nr. 12/109/2006 (Regulamentul nr. 15/20/2006), precum şi pentru fiecare dintre subcategoriile indicate în continuare: ... 1. administraţii centrale şi bănci centrale, prevăzute la art. 13 lit.
  6. a)din Regulamentul nr. 15/20/2006;2. instituţii sau instituţii financiare, prevăzute la art. 13 lit.
  7. b)din Regulamentul nr. 15/20/2006, din care:2.1. expuneri faţă de instituţii de credit şi firme de investiţii;3. societăţi, prevăzute la art. 13 lit.
  8. c)din Regulamentul nr. 15/20/2006, din care:3.1. entităţi mici şi mijlocii, prevăzute la art. 35 din Regulamentul nr. 15/20/2006;3.2. finanţări specializate, prevăzute la art. 36 alin.
(1)din Regulamentul nr. 15/20/2006;
  1. creanţe sau creanţe potenţiale de tip retail, prevăzute la art. 13 lit. d) din Regulamentul nr. 15/20/2006, din care:4.
  2. expuneri de tip retail garantate cu un bun imobiliar, prevăzute la art. 42 din Regulamentul nr. 15/20/2006;4.
  3. expuneri de tip retail reînnoibile eligibile, prevăzute la art. 43 din Regulamentul nr. 15/20/2006;4.
  4. alte expuneri de tip retail, din care:4.3.
  5. entităţi mici şi mijlocii, prevăzute la art. 16 alin.
(1)din Regulamentul nr. 15/20/2006;
  1. b)un formular CR IRB Total care agregă ansamblul expunerilor care fac obiectul abordării bazate pe modele interne de rating; ...
  2. c)formularele CR SA şi CR SA Total pentru expunerile sau unităţile operaţionale supuse abordării standard pentru riscul de credit. În acest caz, formularele CR SA se completează având în vedere clasele de expuneri specifice abordării bazate pe modele interne de rating prevăzute la lit. a), chiar dacă, pentru determinarea cerinţei de capital, respectivelor expuneri li se aplică regulile specifice abordării standard. ... + Articolul 9În ceea ce priveşte raportarea aferentă riscului de credit provenind din poziţiile din securitizare, instituţiile de credit transmit:
  3. a)câte un formular CR SEC SA pentru totalul operaţiunilor de securitizare, pentru expunerile din securitizare care fac obiectul abordării standard pentru riscul de credit; ...
  4. b)câte un formular CR SEC IRB pentru totalul operaţiunilor de securitizare, pentru expunerile din securitizare care fac obiectul abordării bazate pe modele interne de rating pentru riscul de credit. ... + Articolul 10
(1)În cadrul formularelor de raportare prezentate în anexa I, instituţiile de credit completează şi raportează doar poziţiile corespunzătoare rândurilor şi coloanelor care au etichetele evidenţiate în alb. ...
(2)În cadrul raportării Formularului de sinteză privind adecvarea capitalului la riscuri (formularul CA): ...
  1. a)rândurile precedate de indicativul C vor fi completate exclusiv în cadrul raportării la nivel consolidat; ...
  2. b)rândurile precedate de indicativul N nu vor fi completate (nici la nivel individual, nici la nivel consolidat), prevederile aferente din cadrul de reglementare european cărora acestea le corespund nefiind transpuse la nivel naţional; ...
  3. c)rândurile precedate de indicativul I nu vor fi completate (nici la nivel individual, nici la nivel consolidat), fiind aplicabile doar firmelor de investiţii; ...
  4. d)rândurile cărora nu le corespunde niciun indicativ vor fi completate atât în cadrul raportării la nivel individual, cât şi în cadrul celei întocmite pentru nivelul consolidat. ... + Articolul 11Referinţele aferente informaţiilor explicative incluse în anexa II sunt trimiteri la prevederile considerate ca fiind cele mai relevante în raport de conţinutul fiecărui element solicitat. În cazul în care există prevederi care nu au fost indicate în mod explicit, dar care au impact asupra determinării unui element, acestea vor fi luate în considerare la determinarea şi raportarea sa. + Articolul 12Nerespectarea prevederilor prezentului ordin atrage aplicarea măsurilor şi/sau a sancţiunilor prevăzute la art. 226 şi, respectiv, la art. 229 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 99/2006, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 227/2007. + Articolul 13Anexele I, II şi III*) fac parte integrantă din prezentul ordin.------------- Notă ... *) Anexele I-III se publică ulterior în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 703 bis în afara abonamentului, care se poate achiziţiona de la Centrul pentru vânzări şi relaţii cu publicul al Regiei Autonome "Monitorul Oficial", Bucureşti, şos. Panduri nr. 1. + Articolul 14La data intrării în vigoare a prezentului ordin se abrogă prevederile Ordinului Băncii Naţionale a României nr. 8/2007 privind raportarea fondurilor proprii la nivel individual ale instituţiilor de credit, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 382 din 6 iunie 2007, precum şi cele ale Ordinului Băncii Naţionale a României nr. 9/2007 privind raportarea de către instituţiile de credit a situaţiei adecvării capitalului la nivel individual, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 373 din 1 iunie 2007. + Articolul 15Prezentul ordin intră în vigoare la data de 1 ianuarie 2008. + Articolul 16Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.Preşedintele Consiliuluide administraţie alBăncii Naţionale a României,Mugur Constantin IsărescuBucureşti, 30 iulie 2007.Nr. 12. + Anexa I *Font 7* DENUMIREA INSTITUŢIEI DE CREDIT: DATA RAPORTĂRII: Formular 1: CA Adecvarea capitalului la riscuri┌─────┬────────────┬───────────────────────────────────┬─────┬─────────────────────────────────────────────────────┐│Indi-│ Nr. crt. │ Eticheta │ Va- │ Referinţe şi comentarii ││cativ│ │ │loare│ ││ │ │ │(LEI)│ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1 │FONDURI PROPRII TOTALE │ │= 1.1+1.2+1.3+1.6+1.7 ││ │ │ │ │= 1.4+1.5+1.6+1.7 │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1, 1 │FONDURI PROPRII DE NIVEL 1 │ │Elemente de capital eligibile pentru includerea în ││ │ │ │ │fondurile proprii de nivel ││ │ │ │ │1 = 1.1.1.+1.1.2+1.1.3+1.1.4+1.1.5 │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.1.1. │Capital eligibil │ │= 1.1.1.1+1.1.1.2+1.1.1.3+1.1.1.4 │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ N │ 1.1.1.* │din care: instrumente non-inovative│ │Nu sunt implementate în legislatia naţionala ││ │ │subiect al limitei │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ N │ 1.1.1.** │din care: instrumente inovative │ │Nu sunt implementate în legislatia naţionala ││ │ │subiect al limitei │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.1.1.1 │Capital social subscris şi varsat │ │Art. 4 lit.
  5. a)din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │ │ │Art. 9 lit.
  6. a)din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │ │ │= FINREP - FIN1.3: 1.1. Capital varsat │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.1.1.2 │(-) Acţiuni proprii │ │Art. 5 lit.
  7. a)din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │ │ │= FINREP - FIN1.3: 6. │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.1.1.3 │Prime de capital │ │Art. 4 lit.
  8. b)din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │ │ │Art. 9 lit.
  9. b)din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │ │ │= FINREP - FIN1.3: 2. Prime de capital │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │ 1.1.1.4 │Alte instrumente eligibile de │ │Art. 27
(1)lit.
  1. c)din Regulamentul nr. ││ │ │capital │ │18/23/14.12.2006 Acest element include instrumentele ││ │ │ │ │eligibile pentru includerea în fondurile proprii de ││ │ │ │ │nivel 1 dar clasificate ca datorii conform regulilor ││ │ │ │ │contabile de tip IFRS = FINREP: include elemente ││ │ │ │ │precum ││ │ │ │ │FIN1.2: 11. Capital social rambursabil la cerere (ex.││ │ │ │ │în cazul organizaţiilor cooperatiste de credit sau al││ │ │ │ │existentei unor clauze speciale privind capitalul) şi││ │ │ │ │FIN1.3: 3.2 Alte capitaluri proprii: Alte instrumente││ │ │ │ │de capitaluri proprii │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.1.2 │Rezerve eligibile │ │= 1.1.2.1+1.1.2.2.+1.1.2.3+1.1.2.4a+1.1.2.4b+1.1.2.5+││ │ │ │ │1.1.2.6 │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.1.2.1 │Rezerve │ │= 1.1.2.1.01+1.1.2.1.02 ││ │ │ │ │Art. 4 lit.
  2. c)şi lit.
  3. d)din Regulamentul nr. ││ │ │ │ │18/23/14.12.2006 ││ │ │ │ │Art. 5 lit.
  4. d)din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │ │ │A se vedea şi prevederile art. 6
(2)din Regulamentul││ │ │ │ │nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │ │ │A se vedea şi prevederile art. 7
(1)din Regulamentul││ │ │ │ │nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │ │ │Art. 9 lit. b) din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │ │ │A se vedea şi prevederile art. 18 din Regulamentul ││ │ │ │ │nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │ │ │= FINREP - FIN1.3:
  1. Rezerve (inclusiv rezultatul ││ │ │ │ │reportat) şi
  2. Rezerve din reevaluare şi alte ││ │ │ │ │diferente de evaluare aferente (se exclud diferentele││ │ │ │ │de evaluare cuprinse la 1.1.2.6) │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │1.1.2.1.01 │Rezerve (inclusiv diferente din │ │= FINREP: Rezerve+Rezerve din reevaluare ││ │ │evaluare) │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.1.2.1.02 │Parte a rezervelor care urmeaza sa │ │Componenta a rezervelor care face obiectul filtrelor ││ │ │fie ajustata potrivit filtrelor │ │prudentiale ││ │ │aplicate diferentelor din evaluare │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │ 1.1.2.2 │Interes minoritar │ │= 1.1.2.2.01+1.1.2.2.02+1.1.2.2.03 ││ │ │ │ │Art. 26
(3)lit. a) şi art. 26
(5)din Regulamentul ││ │ │ │ │nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │ │ │= FINREP - FIN1.3: 8. Interese minoritare (se exclud ││ │ │ │ │diferentele de evaluare cuprinse la 1.1.2.6) │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.1.2.2.01 │Interes minoritar (inclusiv │ │= FINREP: Interes minoritar ││ │ │diferente din evaluare) │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.1.2.2.02 │Parte a interesului minoritar care │ │Componenta a interesului minoritar care face obiectul││ │ │urmeaza să fie ajustata potrivit │ │filtrelor prudentiale ││ │ │filtrelor aplicate diferentelor din│ │ ││ │ │evaluare │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.1.2.2.03 │(-) Ajustari la interesul minoritar│ │Parte a interesului minoritar care nu este eligibila ││ │ │ │ │pentru includerea în fondurile proprii de nivel 1 │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ N │ 1.1.2.2* │din care: instrumente non-inovative│ │Nu sunt implementate în legislatia naţionala ││ │ │supuse limitarii │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ N │ 1.1.2.2** │din care: instrumente inovative │ │Nu sunt implementate în legislatia naţionala ││ │ │supuse limitarii │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.1.2.3 │Rezultatul net al exercitiului │ │= 1.1.2.3.01+1.1.2.3.02 ││ │ │financiar curent reprezentand │ │Elementele de la 1.1.2.03, 1.1.2.3.01 şi 1.1.2.3.02 ││ │ │profit │ │se utilizeaza doar atunci când rezultatul contabil ││ │ │ │ │curent este pozitiv şi a fost auditat. Semnul valorii││ │ │ │ │inscrise la 1.1.2.3 poate fi pozitiv sau negativ, în ││ │ │ │ │functie de marimea ajustata în urma aplicarii ││ │ │ │ │filtrelor prudentiale │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │1.1.2.3.01 │Profit auditat din anul curent │ │Art. 6
(1)din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 cu ││ │ │ │ │condiţia respectarii cerinței prevăzute în cadrul ││ │ │ │ │acestuia ││ │ │ │ │Art. 9 lit. b) din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │ │ │A se vedea şi prevederile art. 18 din Regulamentul ││ │ │ │ │nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │ │ │= FINREP - FIN1.3: 7. Rezultatul anului curent ││ │ │ │ │(pozitiv) - partea corespunzătoare (profitul din anul││ │ │ │ │curent - dividende interimare) verificata de persoane││ │ │ │ │responsabile pentru auditarea situaţiilor financiare ││ │ │ │ │în conformitate cu art. 6
(1)din Regulamentul nr. ││ │ │ │ │18/23/14.12.2006 │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.1.2.3.02 │Parte a profitului auditat din anul│ │Componenta a profitului auditat din anul curent care ││ │ │curent, care urmeaza să fie │ │face obiectul filtrelor prudentiale menţionate la ││ │ │ajustata potrivit filtrelor │ │pct. 1.1.2.6 (1.1.2.6.07 şi 1.1.2.6.11) ││ │ │aplicate diferentelor din evaluare │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.1.2.4a │Pierderea perioadei curente │ │= Min [ (1.1.2.4a.01 + 1.1.2.4a.02), 0] ││ │ │ │ │Elementele de la 1.1.2.4a, 1.1.2.4a.01 şi 1.1.2.4a.02││ │ │ │ │se utilizeaza doar atunci când rezultatul contabil ││ │ │ │ │curent nu a fost auditat, indiferent de semn. Semnul ││ │ │ │ │valorii de la 1.1.2.4a. este intotdeauna negativ (sau││ │ │ │ │zero) datorita aplicarii formulei de mai sus. │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │1.1.2.4a.01 │Rezultatul neauditat (profit sau │ │Art. 5 lit. e) din Regulamentul nr. 18/23/2006 ││ │ │pierdere) din anul curent │ │Art. 6
(1)din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006, ││ │ │ │ │atunci când sumele nu respecta condiţiile prevăzute ││ │ │ │ │în cadrul acestuia ││ │ │ │ │Art. 6
(3)din Regulamentul nr. 18/23/2006 ││ │ │ │ │Art. 9 lit. b) din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │ │ │A se vedea şi prevederile art. 18 din Regulamentul ││ │ │ │ │nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │ │ │= FINREP - FIN1.3: 7. Rezultatul anului curent - ││ │ │ │ │partea corespunzătoare când condiţiile de la art. 6 ││ │ │ │ │
(1)din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 nu sunt ││ │ │ │ │indeplinite şi suma nu a fost verificata de persoane ││ │ │ │ │responsabile cu auditarea situaţiilor financiare │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.1.2.4a.02 │Parte a rezultatului neauditat din │ │Componenta a rezultatului neauditat din anul curent ││ │ │anul curent, care urmeaza să fie │ │care face obiectul filtrelor prudentiale menţionate ││ │ │ajustata potrivit filtrelor │ │la pct. 1.1.2.6 (1.1.2.6.07 şi 1.1.2.6.11) ││ │ │aplicate diferentelor din evaluare │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.1.2.4.b │Rezultatul net al exercitiului │ │ = 1.1.2.4b.01 + 1.1.2.4b.02 ││ │ │financiar curent reprezentand │ │Elementele de la 1.1.2.4b, 1.1.2.4b.01 şi 1.1.2.4b.02││ │ │pierdere │ │se utilizeaza doar atunci când rezultatul contabil ││ │ │ │ │curent este negativ şi a fost auditat. Semnul valorii││ │ │ │ │raportate la 1.1.2.4b poate fi pozitiv sau negativ, ││ │ │ │ │în functie de marimea aplicarii filtrelor ││ │ │ │ │prudentiale. │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │1.1.2.4.b.01│(-) Profit sau pierdere curenta │ │Art. 6
(1)din Regulamentul nr. 18/23/14.12.200 dacă ││ │ │ │ │rezultatul sumei este pozitiv şi art. 5.e) din ││ │ │ │ │Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 dacă rezultatul ││ │ │ │ │sumei este negativ ││ │ │ │ │Vezi prevederile art. 6
(3)din Regulamentul nr. ││ │ │ │ │18/23/14.12.2006 ││ │ │ │ │Art. 10 lit. a) din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006││ │ │ │ │= FINREP - FIN1.3: 7. Rezultatul anului curent ││ │ │ │ │(negativ) - dividendul interimar │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.1.2.4.b.02│Parte a rezultatului negativ din │ │Componenta a pierderii din anul curent supusă ││ │ │anul curent ce urmeaza să fie │ │filtrelor prudentiale menţionate la pct. 1.1.2.6 ││ │ │ajustata potrivit filtrelor │ │(1.1.2.6.07 şi 1.1.2.6.11) Semnul valorii ce va fi ││ │ │aplicate diferentelor din evaluare │ │raportata aici urmeaza convenţia generală mentionata ││ │ │ │ │la sfârşitul formularului. Astfel, se vor raporta ││ │ │ │ │valori pozitive atunci când componente de rezultat ││ │ │ │ │negativ (pierderi nerealizate) fac obiectul filtrelor││ │ │ │ │prudentiale. totodata, vor fi raportate valori ││ │ │ │ │negative atunci când filtrele prudentiale se aplică ││ │ │ │ │unor componente pozitive de rezultat (castiguri ││ │ │ │ │nerealizate). │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.1.2.5 │(-) Castiguri nete din │ │Art. 8 din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │capitalizarea profiturilor viitoare│ │ ││ │ │din active ce fac obiectul │ │ ││ │ │operaţiunilor de securitizare │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │ 1.1.2.6 │Diferente din evaluare eligibile │ │Suma 1.1.2.6.i, i = 01 la 16 ││ │ │pentru includerea în fondurile │ │Pentru scopul raportarii toate diferentele din ││ │ │proprii de nivel 1 │ │evaluare trebuie incluse în cadrul acestui element. ││ │ │ │ │Totusi aceasta nu împiedica transferarea intregii ││ │ │ │ │valori a unui element în categoria fondurilor proprii││ │ │ │ │de nivel 2 Rubricile aferente pct. 1.1.2.6.i includ ││ │ │ │ │şi sumele respective care sunt aferente interesului ││ │ │ │ │minoritar │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.1.2.6.01 │Diferente din evaluarea │ │Art. 26
(2)din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │instrumentelor de capitaluri │ │Include şi diferentele din evaluare provenite din ││ │ │proprii clasificate în categoria │ │operaţiunile de acoperire a fluxurilor de trezorerie ││ │ │activelor financiare disponibile │ │legate de instrumentele de capitaluri proprii ││ │ │pentru vanzare │ │clasificate în categoria activelor financiare ││ │ │ │ │disponibile pentru vanzare (a se vedea şi 1.1.2.6.09)││ │ │ │ │Sumele se considera cu semnul + dacă sunt solduri ││ │ │ │ │creditoare şi cu semnul - dacă sunt solduri debitoare││ │ │ │ │= FINREP - FIN1.3: Partea corespunzătoare din: ││ │ │ │ │4. Rezerve din reevaluare şi alte diferente de ││ │ │ │ │evaluare aferente şi ││ │ │ │ │8.1. Interese minoritare: Rezerve din reevaluare şi ││ │ │ │ │alte diferente de evaluare │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.1.2.6.02 │Ajustari la diferentele din │ │Art. 27
(1)lit. a) propozitia 2 coroborat cu Art. ││ │ │evaluarea instrumentelor de │ │27
(2)lit.
  1. a)şi lit.
  2. c)din Regulamentul nr. ││ │ │capitaluri proprii clasificate în │ │18/23/14.12.2006 ││ │ │categoria activelor financiare │ │ ││ │ │disponibile pentru vanzare │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.1.2.6.03 │Diferente din evaluarea creditelor │ │Art. 26
(2)din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │şi creanţelor înregistrate în │ │Include şi diferentele din evaluare provenite din ││ │ │categoria activelor financiare │ │operaţiunile de acoperire a fluxurilor de trezorerie ││ │ │disponibile pentru vanzare │ │legate de creditele şi creantele înregistrate în ││ │ │ │ │categoria activelor financiare disponibile pentru ││ │ │ │ │vanzare (a se vedea şi 1.1.2.6.09) ││ │ │ │ │Sumele se considera cu semnul + dacă sunt solduri ││ │ │ │ │creditoare şi cu semnul - dacă sunt solduri ││ │ │ │ │debitoare = FINREP - FIN1.3: Partea corespunzătoare ││ │ │ │ │din: ││ │ │ │ │4. Rezerve din reevaluare şi alte diferente de ││ │ │ │ │evaluare aferente şi ││ │ │ │ │8.1. Interese minoritare: Rezerve din reevaluare şi ││ │ │ │ │alte diferente de evaluare │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.1.2.6.04 │Ajustari la diferentele din │ │Art. 27
(1)lit. a) propozitia 2 coroborat cu art. ││ │ │evaluarea creditelor şi creanţelor │ │27
(2)lit. b) din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │înregistrate în categoria activelor│ │Sumele se considera cu semnul schimbat faţă de semnul││ │ │financiare disponibile pentru │ │sumei de la linia precedenta (se neutralizeaza şi ││ │ │vanzare │ │soldurile creditoare şi cele debitoare) │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.1.2.6.05 │Diferente din evaluarea altor │ │Art. 26
(2)din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │active înregistrate în categoria │ │Include şi diferentele din evaluare provenite din ││ │ │activelor financiare disponibile │ │operaţiunile de acoperire a fluxurilor de trezorerie ││ │ │pentru vanzare │ │legate de alte active înregistrate în categoria ││ │ │ │ │activelor financiare disponibile pentru vanzare (a se││ │ │ │ │vedea şi 1.1.2.6.09) ││ │ │ │ │Sumele se considera cu semnul + dacă sunt solduri ││ │ │ │ │creditoare şi cu semnul - dacă sunt solduri debitoare││ │ │ │ │= FINREP - FIN1.3: Partea corespunzătoare din: ││ │ │ │ │4. Rezerve din reevaluare şi alte diferente de ││ │ │ │ │evaluare aferente şi ││ │ │ │ │8.1. Interese minoritare: Rezerve din reevaluare şi ││ │ │ │ │alte diferente de evaluare │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.1.2.6.06 │Ajustari la diferentele din │ │Art. 27
(1)lit. a) propozitia 2 coroborat cu art. ││ │ │evaluarea altor active înregistrate│ │27
(2)lit. b) din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │în categoria activelor financiare │ │Sumele se considera cu semnul schimbat faţă de semnul││ │ │disponibile pentru vanzare │ │sumei de la linia precedenta (se neutralizeaza şi ││ │ │ │ │soldurile creditoare şi cele debitoare) │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.1.2.6.07 │Diferente din evaluarea datoriilor │ │Art. 26
(2)din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │financiare la valoarea justa │ │Sumele se considera cu semnul + dacă sunt solduri ││ │ │determinate de modificarea propriei│ │creditoare şi cu semnul - dacă sunt solduri ││ │ │calităţi de credit │ │debitoare = FINREP - FIN1.3: Partea corespunzătoare ││ │ │ │ │din: ││ │ │ │ │
  1. Rezultatul anului curent; ││ │ │ │ │
  2. Rezerve (inclusiv rezultatul reportat); ││ │ │ │ │8.
  3. Interese minoritare: alte elemente (în legătură ││ │ │ │ │cu rezultatul) │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.1.2.6.08 │Ajustari la diferentele din │ │Art. 27
(1)lit. b) Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006││ │ │evaluarea datoriilor financiare la │ │Sumele se considera cu semnul schimbat faţă de semnul││ │ │valoarea justa determinate de │ │sumei de la linia precedenta (se neutralizeaza şi ││ │ │modificarea propriei calităţi de │ │soldurile creditoare şi cele debitoare) ││ │ │credit │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.1.2.6.09 │Diferente din evaluare provenite │ │Art. 26
(2)din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │din operaţiuni de acoperire a │ │De regula operaţiunile de acoperire a fluxurilor de ││ │ │fluxurilor de trezorerie privind │ │trezorerie legate de activele financiare disponibile ││ │ │activele care nu sunt înregistrate │ │pentru vanzare sunt excluse de la aceasta pozitie. Cu││ │ │în categoria activelor financiare │ │ toate acestea, în cazul neutralizarii diferentelor ││ │ │disponibile pentru vanzare │ │din evaluare a activelor financiare disponibile ││ │ │ │ │pentru vanzare de care sunt legate operaţiunile de ││ │ │ │ │acoperire a fluxurilor de trezorerie, aceste ││ │ │ │ │operaţiuni de acoperire a fluxurilor de trezorerie ││ │ │ │ │sunt incluse în acest element. ││ │ │ │ │= FINREP - FIN1.3: Partea corespunzătoare din ││ │ │ │ │4. Rezerve din reevaluare şi alte diferente de ││ │ │ │ │evaluare aferente şi ││ │ │ │ │8.1. Interese minoritare: Rezerve din reevaluare şi ││ │ │ │ │alte diferente de evaluare │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.1.2.6.10 │Ajustari la diferentele din │ │Art. 27
(1)lit. a) propozitia 1 din Regulamentul nr.││ │ │evaluare determinate de operaţiuni │ │18/23/14.12.2006 ││ │ │de acoperire a fluxurilor de │ │ ││ │ │trezorerie │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.1.2.6.11 │Diferente din evaluarea │ │Art. 26
(2)din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │investitiilor imobiliare │ │= FINREP - FIN1.3: Partea corespunzătoare din: ││ │ │ │ │
  1. Rezultatul anului curent; ││ │ │ │ │
  2. Rezerve (inclusiv rezultatul reportat); ││ │ │ │ │8.
  3. Interese minoritare: alte elemente (în legătură ││ │ │ │ │cu rezultatul) │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.1.2.6.12 │Ajustari la diferentele din │ │Art. 27
(1)lit. d) din Regulamentul nr. ││ │ │evaluarea investitiilor imobiliare │ │18/23/14.12.2006 │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.1.2.6.13 │Diferente din evaluarea │ │Art. 26
(2)din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │imobilizarilor corporale │ │= FINREP - FIN1.3: Partea corespunzătoare ││ │ │(constructii, terenuri şi │ │diferentelor pozitive privind reevaluarea ││ │ │(echipamente) │ │imobilizarilor corporale din: ││ │ │ │ │
  1. Rezerve din reevaluare şi alte diferente de ││ │ │ │ │evaluare aferente şi ││ │ │ │ │8.
  2. Interese minoritare: Rezerve din reevaluare şi ││ │ │ │ │alte diferente de evaluare │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.1.2.6.14 │Ajustari la diferentele din │ │Art. 27
(1)lit. d) din Regulamentul nr. ││ │ │evaluarea imobilizarilor corporale │ │18/23/14.12.2006 ││ │ │(constructii, terenuri şi │ │ ││ │ │echipamente) │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.1.2.6.15 │Alte diferente din evaluare care │ │Art. 26
(2)din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │afectează rezervele eligibile │ │= FINREP - FIN1.3: Partea corespunzătoare din: ││ │ │ │ │
  1. Rezerve din reevaluare şi alte diferente de ││ │ │ │ │evaluare aferente şi ││ │ │ │ │8.
  2. Interese minoritare: Rezerve din reevaluare şi ││ │ │ │ │alte diferente de evaluare │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.1.2.6.16 │Ajustari la alte diferente din │ │Art. 28 din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │evaluare care afectează rezervele │ │ ││ │ │eligibile │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ N │ 1.1.3 │Fonduri pentru riscurile bancare │ │Legislatia contabila din România nu permite ││ │ │generale │ │instituţiilor de credit sa recunoasca ca şi element ││ │ │ │ │de pasiv un element de natura fondului pentru riscuri││ │ │ │ │bancare generale în înţelesul dat de art. 38 din ││ │ │ │ │Directiva 86/635/EEC │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │ 1.1.4 │Alte fonduri proprii de nivel 1 │ │= 1.1.4.1+1.1.4.2+1.1.4.3+1.1.4.4 ││ │ │specifice României │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ N │ 1.1.4.
  3. │Instrumente non inovative supuse │ │Nu sunt implementate în legislatia naţionala ││ │ │limitarii │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ N │ 1.1.4.
  4. │Instrumente inovative supuse │ │Nu sunt implementate în legislatia naţionala ││ │ │limitarii │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ N │ 1.1.4.3 │Filtru prudential pozitiv adoptat │ │Nu s-a implementat un astfel de filtru prudential ││ │ │la aplicarea pentru prima data a │ │ ││ │ │IFRS │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │ 1.1.4.4 │Alte filtre prudentiale │ │Include acele filtre prudentiale neprecizate anterior││ │ │ │ │care conduc la cresterea fondurilor proprii de nivel ││ │ │ │ │1 │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.1.5 │(-) Alte deduceri din fondurile │ │= 1.1.5.1+1.1.5.2+1.1.5.3+1.1.5.4 ││ │ │proprii de nivel 1 │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.1.5.1 │(-) Imobilizari necorporale │ │Art. 5 lit. f) din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │ │ │Include orice fond comercial nededus deja (diferenţa ││ │ │ │ │din prima consolidare) în cadrul 1.1.2.1 Rezerve - ││ │ │ │ │pentru nivelul consolidat │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ N │ 1.1.5.2 │Sume ce depasesc limite stabilite │ │Aceste instrumente nu sunt implementate în legislatia││ │ │pentru instrumente non inovative │ │naţionala │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ N │ 1.1.5.3 │Sume ce depasesc limite stabilite │ │Aceste instrumente nu sunt implementate în legislatia││ │ │pentru instrumente inovative │ │naţionala │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.1.5.4 │(-) Alte deduceri specifice │ │= 1.1.5.4.1+1.1.5.4.2 ││ │ │României din fondurile proprii de │ │ ││ │ │nivel I │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ N │ 1.1.5.4.1 │(-) Filtru prudential negativ │ │Nu s-a implementat un astfel de filtru prudential ││ │ │adoptat la aplicarea pentru prima │ │ ││ │ │data a IFRS │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.1.5.4.2 │(-) Alte filtre prudentiale │ │Art. 5 lit. b) din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │ │ │Art. 5 lit. c) din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │ │ │Art. 18
(4)din Regulamentul nr. 16/21/14.12.2006 ││ │ │ │ │privind expunerile mari ale instituţiilor de credit ││ │ │ │ │şi ale firmelor de investitii Include acele filtre ││ │ │ │ │prudentiale neprecizate anterior care conduc la ││ │ │ │ │reducerea fondurilor proprii de nivel I - pentru ││ │ │ │ │nivelul consolidat │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1,2 │FONDURI PROPRII DE NIVEL 2 │ │Elemente de capital eligibile pentru includerea în ││ │ │ │ │fondurile proprii de nivel 2 = 1.2.1+1.2.2+1.2.3 ││ │ │ │ │Vezi art. 21
(1)lit. a) din Regulamentul nr. ││ │ │ │ │18/23/14.12.2006 │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.2.1 │Fonduri proprii de nivel 2 de baza │ │Elemente de capital eligibile pentru includerea în ││ │ │ │ │fondurile proprii de nivel 2 de baza ││ │ │ │ │= 1.2.1.1.+1.2.1.2+1.2.1.3+1.2.1.4+1.2.1.5+1.2.1.6+ ││ │ │ │ │1.2.1.7+1.2.1. 8 │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ N │ 1.2.1.1 │Suma ce excede limitele stabilite │ │Aceste instrumente nu au fost implementate în ││ │ │pentru fondurile proprii de nivel │ │legislatia naţionala ││ │ │1, inclusa în fondurile proprii de │ │ ││ │ │nivel 2 de baza │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │ 1.2.1.2 │Ajustari la diferentele din │ │Suma 1.2.1.2.i, i = 01 la 05 ││ │ │evaluare deduse din fondurile │ │ ││ │ │proprii de nivel 1 şi incluse în │ │ ││ │ │fondurile proprii de nivel 2 de │ │ ││ │ │baza │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.2.1.2.01 │Ajustari la diferentele din │ │Art. 27
(2)lit. a) din Regulamentul nr. ││ │ │evaluarea instrumentelor de │ │18/23/14.12.2006 ││ │ │capitaluri proprii clasificate în │ │Partea corespunzătoare din suma prevăzută la pct. ││ │ │categoria activelor financiare │ │1.1.2.6.02 ││ │ │disponibile pentru vanzare incluse │ │ ││ │ │în fondurile proprii de nivel 2 de │ │ ││ │ │baza │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.2.1.2.02 │Ajustari la diferentele din │ │Art. 27
(2)lit. b) din Regulamentul nr. ││ │ │evaluarea altor active înregistrate│ │18/23/14.12.2006 ││ │ │în categoria activelor financiare │ │Suma sau partea din suma de la 1.1.2.6.06 ││ │ │disponibile pentru vanzare incluse │ │ ││ │ │în fondurile proprii de nivel 2 de │ │ ││ │ │baza │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.2.1.2.03 │Ajustari la diferentele din │ │Art. 27
(1)lit. d) din Regulamentul nr. ││ │ │evaluarea investitiilor imobiliare │ │18/23/14.12.2006 ││ │ │incluse în fondurile proprii de │ │Partea corespunzătoare din suma prevăzută la ││ │ │nivel 2 │ │1.1.2.6.12 │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.2.1.2.04 │Ajustari la diferentele din │ │Art. 27
(1)lit. d) din Regulamentul nr. ││ │ │evaluarea imobilizarilor corporale │ │18/23/14.12.2006 ││ │ │(constructii, terenuri şi │ │Partea corespunzătoare din suma prevăzută la ││ │ │echipamente) incluse în fondurile │ │1.1.2.6.14 ││ │ │proprii de nivel 2 │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │1.2.1.2.05 │Alte ajustari la diferentele din │ │Art. 28 din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │evaluare care afectează rezervele │ │Suma sau partea din suma prevăzută la pct. 1.1.2.6.16││ │ │eligibile, incluse în fondurile │ │şi orice alte ajustari care nu sunt menţionate în mod││ │ │proprii de nivel 2 de baza │ │explicit mai sus │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.2.1.3. │Rezerve din reevaluare │ │Art. 12
(2)lit. a) din Regulamentul nr. ││ │ │ │ │18/23/14.12.2006 ││ │ │ │ │A se vedea şi prevederile art. 18 din Regulamentul ││ │ │ │ │nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │ │ │Rezervele din reevaluare, mai puţin diferentele din ││ │ │ │ │reevaluare rezultate din aplicarea IFRS care au fost ││ │ │ │ │deja incluse şi ajustate cu filtre prudentiale la ││ │ │ │ │nivelul fondurilor proprii de nivel 1, unele dintre ││ │ │ │ │ele fiind incluse în fondurile proprii de nivel 2 de ││ │ │ │ │baza (elementul 1.2.1.2) │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ N │ 1.2.1.4 │Ajustari de valoare a pozitiilor de│ │Nu au fost implementate intrucat opţiunea naţionala ││ │ │risc de credit în abordarea │ │prevăzută la art. 37
(2)din Directiva 86/635/EEC nu a││ │ │standard │ │fost implementata în legislatia contabila naţionala │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.2.1.5 │Alte elemente, din care: │ │Art. 12
(2)lit. b) din Regulamentul nr. cu excepţia││ │ │...................... │ │18/23/14.12.2006 "... inclusiv elementele prevăzute ││ │ │...................... │ │la art. 14 alin.
(3)" coroborat cu art. 14
(1)şi ││ │ │ │ │art. 14
(2)din cadrul aceluiasi regulament Art. 13 ││ │ │ │ │
(2)din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │ │ │A se vedea şi prevederile art. 18 din Regulamentul ││ │ │ │ │nr. 18/23/14.12.2006 │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.2.1.6 │Titluri pe durata nedeterminata şi │ │Art. 12
(2)lit. c) din Regulamentul nr. ││ │ │alte instrumente: │ │18/23/14.12.2006 ││ │ │ │ │A se vedea şi prevederile art. 13
(1)din Regulamentul││ │ │ │ │nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │ │ │A se vedea şi prevederile art. 15 din Regulamentul ││ │ │ │ │nr. 18/23/14.12.2006 │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.2.1.7 │Excedent de provizioane în cazul │ │Art. 14
(3)din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │utilizarii abordarii bazate pe │ │ ││ │ │modele interne de rating │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.2.1.8 │Fonduri proprii de nivel 2 de baza │ │Potrivit prevederilor cadrului legislativ, dacă este ││ │ │specifice României │ │cazul │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.2.2 │Fonduri proprii de nivel 2 │ │Elemente de capital eligibile pentru includerea în ││ │ │suplimentar │ │fondurile proprii de nivel 2 suplimentar = ││ │ │ │ │1.2.2.1+1.2.2.2+1.2.2.3+1.2.2.4+1.2.2.5 ││ │ │ │ │Vezi condiţia mentionata la art. 21
(1)lit. b) din ││ │ │ │ │Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006. │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ N │ 1.2.2.1 │Angajamente ale membrilor │ │Nu au fost implementate în legislatia naţionala ││ │ │instituţiilor de credit înfiinţate │ │ ││ │ │ca şi societăţi cooperatiste │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.2.2.2 │Acţiuni preferenţiale cumulative pe│ │Art. 12
(3)din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │durata determinata │ │A se vedea şi prevederile art. 13
(1)din Regulamentul││ │ │ │ │nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │ │ │A se vedea şi prevederile art. 16
(1)şi art. 16
(2)││ │ │ │ │din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.2.2.3 │Imprumuturi subordonate │ │Art. 12
(3)din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │ │ │A se vedea şi prevederile art. 16
(1)şi art. 16
(2)││ │ │ │ │din cadrul aceluiasi regulament, acordandu-se atenţie││ │ │ │ │prevederilor art. 16
(2)lit. c) ale caror implicatii││ │ │ │ │în timp au fost luate în considerare │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.2.2.4 │Fonduri proprii de nivel 2 │ │Potrivit prevederilor cadrului legislativ, dacă este ││ │ │suplimentar, specifice României │ │cazul │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.2.2.5 │(-) Suma ce excede limitele │ │Art. 21
(1)lit. b) din Regulamentul nr. ││ │ │prevăzute pentru nivelul fondurilor│ │18/23/14.12.2006 ││ │ │proprii de nivel 2 suplimentar │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.2.3 │(-) Deduceri din fondurile proprii │ │= 1.2.3.1+1.2.3.2 ││ │ │de nivel 2 │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.2.3.1 │(-) Suma ce excede limitele │ │Art. 21
(1)lit. a) din Regulamentul nr. ││ │ │prevăzute pentru nivelul fondurilor│ │18/23/14.12.2006. ││ │ │proprii de nivel 2 │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.2.3.2 │(-) Alte elemente deductibile din │ │Potrivit prevederilor cadrului legislativ, dacă este ││ │ │fondurile proprii de nivel 2 │ │cazul ││ │ │suplimentar, specifice României │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1,3 │(-) ELEMENTE DEDUCTIBILE DIN │ │Suma 1.3.i, i = 1 la 11 ││ │ │FONDURILE PROPRII DE NIVEL 1 ŞI 2 │ │Suma = 1.3.T1*+1.3.T2* │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.3 T1* │Din care: │ │Art. 22
(1)şi art. 22
(3)din Regulamentul nr. ││ │ │(-) Din fondurile proprii de nivel │ │18/23/14.12.
  1. Elementele deductibile din nivelul ││ │ │1 │ │fondurilor proprii de nivel 1 (elementul 1.1) ││ │ │ │ │reprezinta, cel puţin, 50% din (1.3- 1.3.11) (vezi ││ │ │ │ │elementul 1.3.T2*). Se va avea în vedere la calculul ││ │ │ │ │elementului 1.
  2. În cazul elementului 1.3.11, Banca ││ │ │ │ │Naţionala a României poate decide să aplice deduceri ││ │ │ │ │din fondurile proprii de nivel 1 sau 2 în diferite ││ │ │ │ │proportii, în conformitate cu art. 23 din ││ │ │ │ │Regulamentul nr. 18/23/14.12.
  3. │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.3 T2* │(-) Din fondurile proprii de nivel │ │Art. 22
(1)şi art. 22
(3)din Regulamentul nr. ││ │ │2 │ │18/23/14.12.
  1. Când 50% din elementul 1.3 ││ │ │ │ │depăşeşte nivelul elementului 1.2, suma aflata în ││ │ │ │ │exces va fi de asemenea dedusa din valoarea ││ │ │ │ │elementului 1.1, fiind astfel inclusa în elementul ││ │ │ │ │1.3.T1*. Se va avea în vedere la calculul elementului││ │ │ │ │1.
  2. În cazul elementului 1.3.11, Banca Naţionala a ││ │ │ │ │României poate decide să aplice deduceri din ││ │ │ │ │fondurile proprii de nivel 1 sau 2 în diferite ││ │ │ │ │proportii, în conformitate cu art. 23 din ││ │ │ │ │Regulamentul nr. 18/23/14.12.
  3. │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.3.1 │(-) Valoarea acţiunilor şi a altor │ │Art. 22
(1)lit. a) din Regulamentul nr. ││ │ │titluri de capital deţinute în alte│ │18/23/14.12.2006 ││ │ │institutii de credit sau │ │ ││ │ │financiare, care depasesc 10% din │ │ ││ │ │capitalul social al acestora │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.3.2 │(-) Creante subordonate şi alte │ │Art. 22
(1)lit. b) din Regulamentul nr. ││ │ │instrumente înregistrate în │ │18/23/14.12.2006 ││ │ │institutii de credit şi financiare │ │ ││ │ │în care sunt înregistrate detineri │ │ ││ │ │de acţiuni şi alte titluri de │ │ ││ │ │capital ce depasesc 10% din │ │ ││ │ │capitalul social al acestora │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.3.3 │(-) Suma ce excede limita stabilita│ │Art. 22
(1)lit. c) din Regulamentul nr. ││ │ │pentru detinerile de acţiuni şi │ │18/23/14.12.2006 ││ │ │alte titluri de capital, creante │ │ ││ │ │subordonate şi alte elemente │ │ ││ │ │înregistrate în institutii de │ │ ││ │ │credit şi financiare în care sunt │ │ ││ │ │înregistrate detineri de acţiuni şi│ │ ││ │ │alte titluri de capital de până la │ │ ││ │ │10% din capitalul social al │ │ ││ │ │acestora. │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.3.4 │(-) Participatii deţinute în │ │Art. 22
(1)lit. d) din Regulamentul nr. ││ │ │societăţi de asigurare, societăţi │ │18/23/14.12.2006 ││ │ │de reasigurare, societăţi holding │ │ ││ │ │de asigurare │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.3.5 │(-) Alte instrumente deţinute în │ │Art. 22
(1)lit. e) din Regulamentul nr. ││ │ │societăţi de asigurare, societăţi │ │18/23/14.12.2006 ││ │ │de reasigurare, societăţi holding │ │ ││ │ │de asigurare în care este mentinuta│ │ ││ │ │o participatie │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.3.6 │(-) Elemente deductibile din │ │ ││ │ │fondurile proprii de nivel 1 şi 2, │ │ ││ │ │specifice României │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ C │ 1.3.EM │Element memorandum │ │= 1.1.+(1.2-1.2.1.7)+1.3.1+1.3.2+1.3.3+1.3.4+1.3.5+ ││ │ │Fonduri proprii relevante pentru │ │1.3.6 ││ │ │limitele aplicate expunerilor mari │ │Vezi prevederile art. 24 din Regulamentul nr. ││ │ │atunci când nu se utilizeaza │ │18/23/14.12.2006 ││ │ │fonduri proprii de nivel 3 pentru │ │ ││ │ │acoperirea riscurilor de piaţa şi │ │ ││ │ │pentru limitele stabilite │ │ ││ │ │participatiilor calificate │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.3.7 │(-) Anumite expuneri din │ │Art. 22
(1)lit. g) din Regulamentul nr. ││ │ │securitizare neincluse în activele │ │18/23/14.12.2006 ││ │ │ponderate la risc │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.3.8 │(-) Deficit de provizioane şi │ │Art. 22
(1)lit. f) din Regulamentul nr. ││ │ │valoarea pierderilor asteptate │ │18/23/14.12.2006 ││ │ │aferente creanţelor provenind din │ │Vezi şi elementul 1.8.1. ││ │ │titluri de capital în cazul │ │ ││ │ │utilizarii abordarii bazata pe │ │ ││ │ │modele interne de rating │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.3.9 │(-) Participatii calificate în │ │Art. 143
(3)din O.U.G. nr. 99/2006 ││ │ │institutii din afara sectorului │ │ ││ │ │financiar │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.3.10 │(-) Tranzactii incomplete aflate în│ │Anexa II, pct. 2, Tabelul 2, coloana 4 din ││ │ │perioada cuprinsa în intervalul de │ │Regulamentul nr. 22/27/14.12.2006 privind adecvarea ││ │ │la 5 zile lucratoare după al doilea│ │capitalului instituţiilor de credit şi al firmelor de││ │ │segment al tranzactiei │ │investitii ││ │ │(reprezentand plata/livrare │ │ ││ │ │contractuala) şi până la stingerea │ │ ││ │ │tranzactiei │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.3.11 │(-) Alte elemente deductibile din │ │Art. 23 din Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 ││ │ │fondurile proprii de nivel 1 şi 2, │ │ ││ │ │specifice României │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1,4 │TOTAL FONDURI PROPRII DE NIVEL 1 │ │= 1.1+1.3.T1* │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1,5 │TOTAL FONDURI PROPRII DE NIVEL 2 │ │= 1.2+1.3.T2* │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1,6 │TOTAL FONDURI PROPRII DE NIVEL 2 │ │ = 1.6.1+1.6.2+1.6.3+1.6.4+1.6.5+1.6.6+1.6.7 ││ │ │SPECIFICE PENTRU ACOPERIREA │ │ ││ │ │RISCURILOR DE PIATA │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.6.1 │Suma ce excede limitele stabilite │ │Regulamentul nr. 22/27/14.12.2006, art. 5
(5)corelat ││ │ │pentru fondurile proprii de nivel │ │cu alin.
(2)lit. c). Suma ce excede limitele ││ │ │2, transferata la total fonduri │ │stabilite pentru fondurile proprii de nivel 2 (a se ││ │ │proprii de nivel 2 specifice pentru│ │vedea elementul 1.2.3.1), pentru care este obtinuta ││ │ │acoperirea riscurilor de piaţa │ │aprobarea de a fi considerata eligibila pentru ││ │ │ │ │includerea la fondurile proprii de nivel 2 specifice ││ │ │ │ │pentru acoperirea riscurilor de piaţa. │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.6.2 │Profituri nete aferente │ │Regulamentul nr. 22/27/14.12.2006, art. 5
(2), ││ │ │portofoliului de tranzactionare │ │lit. b). Se includ profiturile/pierderile care ││ │ │ │ │rezultă din ajustarile/rezervele aferente evaluării, ││ │ │ │ │după cum este prevăzut în Regulamentul nr. ││ │ │ │ │22/27/14.12.2006, Anexa VI, Partea B, pct. 14-15. │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.6.3 │Capital sub forma de împrumut │ │Regulamentul nr. 22/27/14.12.2006, art. 5
(2), ││ │ │subordonat pe termen scurt │ │lit. c). │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ N │ 1.6.4 │(-) Active nelichide │ │Optiune naţionala neexercitata │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.6.5 │(-) Suma ce excede limitele │ │Regulamentul nr. 22/27/14.12.2006, art. 5
(4)corelat ││ │ │stabilite pentru fondurile proprii │ │cu art. 6. ││ │ │specifice pentru acoperirea │ │ ││ │ │riscurilor de piaţa │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.6.EM │Element memorandum: │ │= 1.3.EM+1.3.9+1.3.10+1.6.1+1.6.2+1.6.3+1.6.5 ││ │ │Fonduri proprii totale relevante │ │ ││ │ │pentru limitele expunerilor mari în│ │ ││ │ │situaţia în care nu sunt utilizate │ │ ││ │ │fonduri proprii de nivel 2 pentru │ │ ││ │ │acoperirea riscurilor de piaţa │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ N │ 1.6.6 │(-) Elemente deductibile din │ │Potrivit prevederilor cadrului legislativ, dacă este ││ │ │Fondurile proprii specifice pentru │ │cazul ││ │ │acoperirea riscurilor de piaţa, │ │ ││ │ │specifice României │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.6.7 │(-) Elemente neutilizate dar │ │Regulamentul nr. 22/27/14.12.2006, art. 5
(2)││ │ │eligibile pentru includerea în │ │= - Max[1.6.1+1.6.2+1.6.3+1.6.4+1.6.5 - 2.3; 0] ││ │ │fondurile proprii specifice pentru │ │ ││ │ │acoperirea riscurilor de piaţa │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.7 │(-) DEDUCERI DIN TOTAL FONDURI │ │= 1.7.1+1.7.2 ││ │ │PROPRII │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.7.1 │Elemente deductibile din total │ │Elemente deductibile din fondurile proprii, specifice││ │ │fonduri proprii, specifice României│ │României, nealocate fondurilor proprii de nivel 1, 2 ││ │ │ │ │sau 3 │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ N │ 1.7.2 │Participatii în entităţi de │ │Nu s-a implementat aceasta optiune ││ │ │asigurare │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.8 │Elemente Memorandum: │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.8.1 │Excedent/Deficit de provizioane în │ │= 1.8.1.1+1.8.1.2 ││ │ │cazul utilizarii abordarii bazata │ │ ││ │ │pe modele interne de rating │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.8.1.1 │Valoarea provizioanelor în cazul │ │Ajustarile de valoare şi provizioanele aferente ││ │ │utilizarii abordarii bazate pe │ │expunerilor menţionate la art. 65 din Regulamentul ││ │ │modele interne de rating │ │nr. 15/20/14.12.2006 privind tratamentul riscului de ││ │ │ │ │credit pentru instituţiile de credit şi firmele de ││ │ │ │ │investitii potrivit abordarii bazate pe modele ││ │ │ │ │interne de rating │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.8.1.1* │Din care: │ │= FINREP: FIN 7 Provizioane pentru deprecieri ││ │ │Provizioane pentru deprecieri │ │identificate la nivelul grupurilor de active ││ │ │identificate la nivelul grupurilor │ │financiare (includ provizioane pentru pierderi ││ │ │de active financiare │ │generate dar neraportate) │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.8.1.1** │Din care: │ │= FINREP: FIN 7 Provizioane specifice pentru ││ │ │Provizioane specifice pentru │ │deprecieri identificate la nivel individual ││ │ │deprecieri identificate la nivel │ │ ││ │ │individual │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │1.8.1.1*** │Din care: │ │Cuprinde orice provizion sau ajustare de valoare ││ │ │Ajustari de valoare şi provizioane │ │inclus(a) în calculul excedentului (+)/deficitului ││ │ │specifice României precum şi alte │ │(-) de provizioane prevăzut la art. 65 din ││ │ │ajustari şi provizioane incluse în │ │Regulamentul nr. 15/20/14.12.2006 privind tratamentul││ │ │calculul excedentului (+)/ │ │riscului de credit pentru instituţiile de credit şi ││ │ │deficitului (-) de provizioane în │ │firmele de investitii potrivit abordarii bazate pe ││ │ │cazul aplicarii abordarii bazate pe│ │modele interne de rating, neraportate în cadrul ││ │ │modele interne de rating │ │elementelor 1.8.1.1** sau 1.8.1.1** │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.8.1.2 │(-) Valoarea pierderilor asteptate │ │Valoarea pierderilor asteptate calculate în ││ │ │în cazul utilizarii abordarii │ │conformitate cu prevederile art. 59, 60 şi 64 din ││ │ │bazate pe modele interne de rating │ │cadrul Regulamentului nr. 15/20/14.12.2006 privind ││ │ │ │ │tratamentul riscului de credit pentru instituţiile de││ │ │ │ │credit şi firmele de investitii potrivit abordarii ││ │ │ │ │bazate pe modele interne de rating, după cum se ││ │ │ │ │menţionează la art. 65 din cadrul aceluiasi ││ │ │ │ │regulament. │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.8.2 │Valoarea bruta a imprumuturilor │ │Fără a se lua în calcul reducerea sumei eligibile pe ││ │ │subordonate │ │parcursul a cinci ani înainte de scadenta. Art16
(2)││ │ │ │ │lit. c) │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 1.8.3 │Capitalul initial minim solicitat │ │Art. 11 O.U.G. nr. 99/2006 coroborat cu art. 11 din ││ │ │ │ │Regulamentul nr. 18/23/14.12.2006 privind fondurile ││ │ │ │ │proprii ale instituţiilor de credit şi ale firmelor ││ │ │ │ │de investitii. │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 2 │CERINŢE DE CAPITAL │ │= 2.1+2.2+2.3+2.4+2.5+2.6 ││ │ │ │ │În cazul firmelor de investitii prevăzute la art. ││ │ │ │ │11
(2)şi art. 13 din Regulamentul nr. 22/27/2006 ││ │ │ │ │privind adecvarea capitalului instituţiilor de credit││ │ │ │ │şi al firmelor de investitii = Max ││ │ │ │ │[2.1+2.2+2.3+2.6, 2.5] ││ │ │ │ │În cazul firmelor de investitii prevăzute la art. ││ │ │ │ │11
(3)şi art. 14 din Regulamentul nr. 22/27/2006 ││ │ │ │ │privind adecvarea capitalului instituţiilor de credit││ │ │ │ │şi al firmelor de investitii = 2.1+2.2+2.3+2.5+2.6 ││ │ │ │ │For investment firms under article 46 of Directive ││ │ │ │ │2006/49/EC = 2.1+2.2+ 2.3+ Min[2.4,(12/88)* ││ │ │ │ │max(2.1+2.2+2.3, 2.5)] plus, if applicable, an ││ │ │ │ │incremental increase + 2.6 - optiune naţionala ││ │ │ │ │neexercitata │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ I │ 2a │Din care: Firme de investitii │ │În cazul firmelor de investitii prevăzute la art. 11 ││ │ │prevăzute la art. 11
(2)şi art. 13│ │
(2)şi art. 13 din Regulamentul nr. 22/27/2006 ││ │ │ │ │privind adecvarea capitalului instituţiilor de credit││ │ │ │ │şi al firmelor de investitii = Max ││ │ │ │ │[2.1+2.2+2.3+2.6, 2.5] │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ I │ 2b │Din care: Firme de investitii │ │În cazul firmelor de investitii prevăzute la art. 11 ││ │ │prevăzute la art. 11
(3)şi art. 14│ │
(3)şi art. 14 din Regulamentul nr. 22/27/2006 ││ │ │ │ │privind adecvarea capitalului instituţiilor de credit││ │ │ │ │şi al firmelor de investitii = 2.1+2.2+2.3+2.5+2.6 │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 2.1 │TOTAL CERINŢE DE CAPITAL PENTRU │ │= 2.1.1+2.1.2 ││ │ │RISCUL DE CREDIT, RISCUL DE │ │ ││ │ │CREDIT AL CONTRAPARTIDEI, RISCUL │ │ ││ │ │DE DIMINUARE A VALORII CREANTEI │ │ ││ │ │ŞI PENTRU TRANZACTII INCOMPLETE │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 2.1.1 │Abordarea standard │ │Formularul CR SA la nivelul expunerilor totale. ││ │ │ │ │= (2.1.1.1a sau 2.1.1.1b)+2.1.1.2 │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 2.1.1.1a │Clasele de expuneri potrivit │ │Formularul CR SA la nivelul expunerilor totale. ││ │ │abordarii standard cu excepţia │ │Clasele de expuneri potrivit abordarii standard sunt ││ │ │pozitiilor din securitizare │ │cele prevăzute la art. 4
(1)din Regulamentul nr. ││ │ │ │ │14/19/2006 privind tratamentul riscului de credit ││ │ │ │ │pentru instituţiile de credit şi firmele de ││ │ │ │ │investitii potrivit abordarii standard, cu excepţia ││ │ │ │ │pozitiilor din securitizare. ││ │ │ │ │Suma 2.1.1.1.ia, i = 1 to 15 │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.1.1a.01 │Administratii centrale sau bănci │ │Formularul CR SA. Creante sau creante potentiale ││ │ │centrale │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.1.1a.02 │Administratii regionale sau │ │Formularul CR SA. Creante sau creante potentiale ││ │ │autorităţi locale │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.1.1a.03 │Organisme administrative şi │ │Formularul CR SA. Creante sau creante potentiale ││ │ │entităţi fără scop lucrativ │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.1.1a.04 │Bănci multilaterale de dezvoltare │ │Formularul CR SA. Creante sau creante potentiale │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.1.1a.05 │Organizaţii internationale │ │Formularul CR SA. Creante sau creante potentiale │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.1.1a.06 │Institutii │ │Formularul CR SA. Creante sau creante potentiale │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.1.1a.07 │Societăţi │ │Formularul CR SA. Creante sau creante potentiale │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.1.1a.08 │De tip retail │ │Formularul CR SA. Creante sau creante potentiale │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.1.1a.09 │Garantate cu proprietăţi imobiliare│ │Formularul CR SA. Creante sau creante potentiale │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.1.1a.10 │Elemente restante │ │Formularul CR SA. Creante sau creante potentiale │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.1.1a.11 │Elemente ce apartin categoriilor │ │Formularul CR SA. Creante sau creante potentiale ││ │ │reglementate ca având risc ridicat │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.1.1a.12 │Obligaţiuni garantate │ │Formularul CR SA. Creante │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.1.1a.13 │Creante pe termen scurt faţă de │ │Formularul CR SA. ││ │ │institutii şi societăţi │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.1.1a.14 │Creante sub forma titlurilor de │ │Formularul CR SA. Creante ││ │ │participare deţinute în organismele│ │ ││ │ │de plasament colectiv │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.1.1a.15 │Alte elemente │ │Formularul CR SA │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 2.1.1.1b │Clasele de expuneri potrivit │ │Formularul CR SA la nivelul expunerilor totale + ││ │ │abordarii bazate pe modele interne │ │2.1.1.1.06b Suma 2.1.1.1.ib, i = 1 to 6 ││ │ │de rating cu excepţia pozitiilor │ │Vezi comentariul aferent elementului 2.1.1. În ││ │ │din securitizare │ │vederea punerii în corespondenta a claselor de ││ │ │ │ │expuneri aferente abordarii standard cu cele aferente││ │ │ │ │abordarii bazate pe modele interne de rating se va ││ │ │ │ │acorda atenţie deosebită art. 14 - art. 15, art. 17 -││ │ │ │ │art. 18, art. 20 - art. 21 şi art. 23 din ││ │ │ │ │Regulamentul nr. 15/20/2006 privind tratamentul ││ │ │ │ │riscului de credit pentru instituţiile de credit şi ││ │ │ │ │firmele de investitii potrivit abordarii bazate pe ││ │ │ │ │modele interne de rating. │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.1.1b.01 │Administratii centrale şi bănci │ │Formularul CR SA. Creante sau creante potentiale ││ │ │centrale │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.1.1b.02 │Institutii │ │Formularul CR SA. Creante sau creante potentiale │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.1.1b.03 │Societăţi │ │Formularul CR SA. Creante sau creante potentiale │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.1.1b.04 │De tip retail │ │Formularul CR SA. Creante sau creante potentiale │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.1.1b.05 │Creante provenind din titluri de │ │Formularul CR SA. Creante sau creante potentiale ││ │ │capital │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.1.1b.06 │Active, altele decat cele care │ │De principiu cerinţa de capital va fi 8% din ││ │ │reprezinta creante de natura │ │expunerea din active, altele decat cele care ││ │ │creditelor │ │reprezinta creante de natura creditelor (vezi art. 56││ │ │ │ │şi art. 112 din Regulamentul nr. 15/20/2006 privind ││ │ │ │ │tratamentul riscului de credit pentru instituţiile de││ │ │ │ │credit şi firmele de investitii potrivit abordarii ││ │ │ │ │bazate pe modele interne de rating). │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 2.1.1.2 │Pozitii din securitizare potrivit │ │Formularul CR SEC SA ││ │ │abordarii standard │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 2.1.2 │Abordarea bazata pe modele interne │ │= 2.1.2.1+2.1.2.2+2.1.2.3+2.1.2.4+2.1.2.5 ││ │ │de rating │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 2.1.2.1 │Abordari bazate pe modele interne │ │Formularul CR IRB ││ │ │de rating atunci când nu sunt │ │ ││ │ │utilizate estimarile proprii ale │ │ ││ │ │pierderii în caz de nerambursare şi│ │ ││ │ │nici ale factorilor de conversie │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.2.1.01 │Administratii centrale şi bănci │ │Formularul CR IRB ││ │ │centrale │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.2.1.02 │Institutii │ │Formularul CR IRB │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.2.1.03 │Societăţi │ │Formularul CR IRB │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 2.1.2.2 │Abordari bazate pe modele interne │ │Formularul CR IRB ││ │ │de rating atunci când sunt │ │ ││ │ │utilizate estimarile proprii ale │ │ ││ │ │pierderii în caz de nerambursare │ │ ││ │ │şi/sau ale factorilor de conversie │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.2.2.01 │Administratii centrale şi bănci │ │Formularul CR IRB ││ │ │centrale centrale │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.2.2.02 │Institutii │ │Formularul CR IRB │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.2.2.03 │Societăţi │ │Formularul CR IRB │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │2.1.2.2.04 │De tip retail │ │Formularul CR IRB │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 2.1.2.3 │Expuneri din titluri de capital │ │Formularul CR EQU IRB ││ │ │potrivit abordarii bazate pe modele│ │ ││ │ │interne de rating │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 2.1.2.4 │Pozitii din securitizare potrivit │ │Formularul CR SEC IRB ││ │ │abordarii bazate pe modele interne │ │ ││ │ │de rating │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 2.1.2.5 │Active, altele decat cele care │ │Nicio conexiune. De principiu cerinţa de capital va ││ │ │reprezinta creante de natura │ │fi 8% din expunerea din active, altele decat cele ││ │ │creditelor │ │care reprezinta creante de natura creditelor. │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 2.2 │RISC DE DECONTARE/LIVRARE │ │Formularul CR TB SETT │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 2.3 │CERINŢE TOTALE DE CAPITAL PENTRU │ │= 2.3.1+2.3.2 ││ │ │RISCUL DE POZITIE, RISCUL VALUTAR │ │ ││ │ │ŞI RISCUL DE MARFA │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 2.3.1 │Riscurile de pozitie, valutar şi de│ │= 2.3.1.1+2.3.1.2+2.3.1.3+2.3.1.4 ││ │ │marfa potrivit abordarii standard │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 2.3.1.1 │Riscul de pozitie aferent │ │Formularul MKR SA TDI ││ │ │titlurilor de creanta │ │ ││ │ │tranzactionate │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 2.3.1.2 │Riscul de pozitie aferent │ │Formularul MKR SA EQU ││ │ │titlurilor de capital │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 2.3.1.3 │Riscul valutar │ │Formularul MKR SA FX │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 2.3.1.4 │Riscul de marfa │ │Formularul MKR SA COM │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 2.3.2 │Riscurile de pozitie, valutar şi de│ │= MKR IM ││ │ │marfa potrivit modelelor interne │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 2.4 │TOTAL CERINŢE DE CAPITAL PENTRU │ │= 2.4.1+2.4.2+2.4.3 ││ │ │RISCURILE OPERATIONALE │ │În cazul firmelor de investitii prevăzute la art. ││ │ │ │ │11
(2), art. 11
(3), art. 13 - art. 14 din ││ │ │ │ │Regulamentul nr. 22/27/2006 privind adecvarea ││ │ │ │ │capitalului instituţiilor de credit şi al firmelor de││ │ │ │ │investitii, acest element va fi egal cu zero. │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 2.4.1 │Abordarea de baza │ │Vezi formularul OPR │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 2.4.2 │Abordarea standard/Abordarea │ │Vezi formularul OPR ││ │ │standard alternativa │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 2.4.3 │Abordarea avansată de evaluare │ │Vezi formularul OPR │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ I │ 2.5 │CERINŢE DE CAPITAL AFERENTE │ │Se aplica doar în cazul firmelor de investitii ││ │ │CHELTUIELILOR GENERALE FIXE │ │prevăzute la art. 11
(2), art. 11
(3), art. 13 - ││ │ │ │ │art. 14 din Regulamentul nr. 22/27/2006 privind ││ │ │ │ │adecvarea capitalului instituţiilor de credit şi al ││ │ │ │ │firmelor de investitii. A se vedea de asemenea art. ││ │ │ │ │12 din regulamentul anterior mentionat. │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 2.6 │ALTE CERINŢE DE CAPITAL ŞI CERINŢE │ │= 2.6.1+2.6.2+2.6.3 ││ │ │DE CAPITAL TRANZITORII │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 2.6.1 │Cerinţe complementare pragului │ │Include cerinţe complementare pragului general ││ │ │general stabilit pentru cerinţele │ │stabilit pentru cerinţele de capital ce decurg din ││ │ │de capital │ │prevederile art. 4 alin.
(1)- alin.
(7), art. 5, ││ │ │ │ │art. 6 alin.
(1)lit. a), b), d), e), art. 6 alin. ││ │ │ │ │
(2), art. 7 - art. 10, art. 15 alin.
(3)- alin.
(4)││ │ │ │ │din Regulamentul nr. 13/18/2006 privind determinarea ││ │ │ │ │cerințelor minime de capital pentru instituţiile de ││ │ │ │ │credit şi firmele de investitii şi art. 421 alin.
(2)││ │ │ │ │-
(3)din Ordonanţa de urgenta nr. 99/2006 privind ││ │ │ │ │instituţiile de credit şi adecvarea capitalului. ││ │ │ │ │Fără conexiune cu un anumit formular. >= 0 │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ N │ 2.6.2 │Cerinţe complementare pragului │ │Opţiunea nu a fost exercitata în legislatia naţionala││ │ │general stabilit pentru cerinţele │ │ ││ │ │de capital, în cazul firmelor de │ │ ││ │ │investitii prevăzute la art. 46 din│ │ ││ │ │Directiva 2006/49/CE │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 2.6.3 │Alte cerinţe de fonduri proprii │ │Potrivit prevederilor cadrului legislativ, dacă este ││ │ │ │ │cazul │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 3 │ELEMENTE MEMORANDUM: │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 3.1 │Excedent (+)/Deficit (-) de fonduri│ │= 1-(2-2.6) ││ │ │proprii inaintea aplicarii altor │ │Art. 2 din Regulamentul nr. 13/18/2006 privind ││ │ │cerinţe de capital şi a cerințelor │ │determinarea cerințelor minime de capital pentru ││ │ │de capital tranzitorii │ │instituţiile de credit şi firmele de investitii │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 3.1.a │Indicatorul de solvabilitate │ │= 1/(2-2.6)*8% ││ │ │inaintea aplicarii altor cerinţe de│ │ ││ │ │capital şi a cerințelor de capital │ │ ││ │ │tranzitorii │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 3.2 │Excedent (+)/Deficit (-) de fonduri│ │= 1-2 ││ │ │proprii │ │Art. 2 din Regulamentul nr. 13/18/2006 privind ││ │ │ │ │determinarea cerințelor minime de capital pentru ││ │ │ │ │instituţiile de credit şi firmele de investitii │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ │ 3.2.a │Indicatorul de solvabilitate (%) │ │= 1/2*8% │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ N │ 3.3 │Excedent (+)/Deficit (-) de fonduri│ │Se are în vedere efectul verificării şi evaluării ││ │ │proprii luand în considerare │ │realizate de Banca Naţionala a României, după cum se ││ │ │verificarea efectuata de Banca │ │menţionează la art. 166 din Ordonanţa de urgenta nr. ││ │ │Naţionala a României │ │99/2006 privind instituţiile de credit şi adecvarea ││ │ │ │ │capitalului şi în Regulamentul nr. 23/28/2006 privind││ │ │ │ │criteriile tehnice referitoare la organizarea şi ││ │ │ │ │tratamentul riscurilor, precum şi criteriile tehnice ││ │ │ │ │utilizate de autorităţile competente pentru ││ │ │ │ │verificarea şi evaluarea acestora. Se iau în ││ │ │ │ │considerare în mod corespunzător cerinţele specifice ││ │ │ │ │de fonduri proprii prevăzute la art. 226
(3)din ││ │ │ │ │Ordonanţa de urgenta nr. 99/2006 privind instituţiile││ │ │ │ │de credit şi adecvarea capitalului. │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ N │ 3.3.a │Indicatorul de solvabilitate luand │ │Total fonduri proprii/cerinţe de capital* 100%. ││ │ │în considerare verificarea │ │Ambele cifre sunt cele utilizate pentru determinarea ││ │ │efectuata de autoritatea │ │excedentului (+)/deficitului (-) prevăzut la pct. 3.3││ │ │competenţa. │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ N │ 3.4 │Excedent (+)/Deficit (-) de capital│ │= 3.4.1-3.4.2 ││ │ │ca urmare a evaluarilor interne ale│ │ ││ │ │instituţiilor de credit. │ │ │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ N │ 3.4.1 │Evaluarea interna a capitalului │ │Art. 148 din Ordonanţa de urgenta nr. 99/2006 privind││ │ │ │ │instituţiile de credit şi adecvarea capitalului. │├─────┼────────────┼───────────────────────────────────┼─────┼─────────────────────────────────────────────────────┤│ N │ 3.4.2 │Evaluarea interna a necesitatilor │ │Art. 148 din Ordonanţa de urgenta nr. 99/2006 privind││ │ │de capital │ │instituţiile de credit şi adecvarea capitalului. │├─────┼────────────┴───────────────────────────────────┴─────┴─────────────────────────────────────────────────────┤│ │(
  1. a)Convenţie asupra semnelor: Orice suma care determina cresterea fondurilor proprii sau a cerințelor de ││ │capital va fi raportata ca o valoare pozitiva. Orice suma care determina reducerea totalului fondurilor ││ │proprii sau al cerințelor de capital, va fi raportata ca o valoare negativa. Atunci când semnul (-) precede ││ │eticheta unei celule, în cadrul respectivei celule nu se vor raporta decat valori negative. │└─────┴────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Întocmit Semnatura autorizata .................................... .................................. (numele, prenumele şi telefonul) (numele, prenumele şi functia) Semnatura autorizata ..................................... (numele, prenumele şi functia)*Font 8* DENUMIREA INSTITUŢIEI DE CREDIT: DATA RAPORTĂRII: Formular 2: Detalii privind solvabilitatea la nivel de grup Detalii privind solvabilitatea la nivel de grup: Informaţii privind entităţile reglementate şisub-grupurile incluse în consolidare - LEI -┌────────┬──────────────────────────────────────────────────┬──────────────────┬────────┬───────────────┐│ENTITATI│ │ │ │ ││REGLE- │ │ │ │ ││MENTATE │ │ │ │ ││ŞI SUB- │ │ │ │ ││GRUPURI │ │ │ │ ││INCLUSE │ │ │ │ ││IN CON- │ │ │ │ ││SOLIDARE│ │ │ │ EXCEDENT (+)/ │├────┬───┼─────────┬───────┬─────────┬──────┬───────┐ │ ┌──────────┤ │ DEFICIT(-) DE ││ │ │ Cerinţe │ │ │ │ │ │ │ │ │ FONDURI ││ │ │totale de│ │ │ │ │ │ │ │ │ PROPRII LUAND ││ │ │capital │ │Cerinţe │ │ │ │ │ │EXCEDENT│ IN ││ │ │pentru │ │totale de│ │Alte │ │ │ │ (+)/ │ CONSIDERARE ││ │ │riscul de│ │capital │ │cerinţe│ │ │DIN CARE: │DEFICIT │ VERIFICAREA ││NUME│COD│credit, │Risc de│pentru │Riscul│ de │CERINŢE│FONDURI│TOTAL │(-) DE │ EFECTUATA DE ││ │ │riscul de│decon- │riscul de│opera-│capital│ DE │PROPRII│FONDURI │FONDURI │BANCA NAŢIONALA││ │ │credit al│ tare/ │pozitie, │tional│ şi │CAPITAL│TOTALE │PROPRII │PROPRII │ A ROMÂNIEI ││ │ │contra- │livrare│riscul │ │cerinţe│ │ │DE NIVEL 1│ │ ││ │ │partidei,│ │valutar │ │ de │ │ │ │ │ ││ │ │riscul de│ │şi riscul│ │capital│ │ │ │ │ ││ │ │diminuare│ │de marfa │ │tranzi-│ │ │ │ │ ││ │ │a valorii│ │ │ │torii │ │ │ │ │ ││ │ │creantei │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ │ │şi pentru│ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ │ │tranzac- │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ │ │tiile │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ │ │incom- │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ │ │plete │ │ │ │ │ │ │ │ │ │├────┼───┼─────────┼───────┼─────────┼──────┼───────┼───────┼───────┼──────────┼────────┼───────────────┤│ 1 │ 2 │ 3 │ 4 │ 5 │ 6 │ 7 │ 8 │ 9 │ 10 │11 = 9-8│ 12 │├────┴───┼─────────┴───────┴─────────┴──────┴───────┴───────┼───────┴──────────┼────────┼───────────────┤│ │ │ │ │ ││ │ │ │ │ ││ │ │ │ │ ││ │ │ │ │ ││ │ │ │ │ ││ │ │ │ │ ││ │ │ │ │ ││ │ │ │ │ │├────────┴──────────────────────────────────────────────────┴──────────────────┴────────┴───────────────┤│... │└───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Întocmit Semnatura autorizata Semnatura autorizata .............................. .............................. .............................. (numele, prenumele şi telefonul) (numele, prenumele şi functia) (numele, prenumele şi functia)*Font 8* DENUMIREA INSTITUŢIEI DE CREDIT: ___________________ DATA RAPORTĂRII: ___/___/___________ Formular 3: CR - SA RISCUL DE CREDIT, RISCUL DE CREDIT AL CONTRAPARTIDEI ŞI TRANZACŢIILE INCOMPLETE: APLICAREA ABORDĂRIISTANDARD ÎN VEDEREA DETERMINĂRII CERINŢELOR MINIME DE CAPITALClasa de expunere potrivit ┌────────────────────────┐Abordarii standard/ │ │Clasa de expunere potrivit │ │Abordarii bazate pe modele │ │interne de rating: └────────────────────────┘┌────────────────────┬────────────────┬────────┬─────────┬──────────────────────────────────────────────┐│ │ EXPUNEREA │ │ │ ││ │INITIALA INAINTE│ │ │ TEHNICI DE DIMINUARE A RISCULUI DE CREDIT CU ││ │ DE APLICAREA │ │ │ EFECTE DE SUBSTITUIRE A EXPUNERII ││ │ FACTORILOR DE │ │ │ ││ │ CONVERSIE │ │ │ ││ │ ┌──────────┤ (-) │ ├──────────────┬───────────────┬───────────────┤│ │ │ │AJUSTARI│ │ │ │ SUBSTITUIREA ││ │ │ │ DE │EXPUNEREA│ PROTECTIA │ PROTECTIA │ EXPUNERII CA ││ │ │ │VALOARE │ NETA DE │ NEFINANTATA │ FINANTATA A │ URMARE A ││ │ │DIN CARE: │ ŞI │AJUSTARI │A CREDITULUI: │ CREDITULUI │ APLICARII ││ │ │AFERENTA │PROVI- │ DE │ VALORI │ │ TEHNICILOR DE ││ │ │RISCULUI │ZIOANE │ VALOARE │AJUSTATE (Ga) │ │ DIMINUARE A ││ │ │DE CREDIT │AFERENTE│ŞI PROVI-│ │ │ RISCULUI DE ││ │ │AL CONTRA-│EXPUNE- │ ZIOANE │ │ │ CREDIT ││ │ │PARTIDEI │RII │ ├──────┬───────┼──────┬────────┼───────┬───────┤│ │ │ │INITIALE│ │ │INSTRU-│GARAN-│ALTE │ (-) │ TOTAL ││ │ │ │ │ │GARAN-│MENTE │TIA │FORME DE│ TOTAL │FLUXURI││ │ │ │ │ │TII │FINAN- │FINAN-│PROTEC- │FLUXURI│ DE ││ │ │ │ │ │PERSO-│CIARE │CIARA:│TIE │ DE │INTRARE││ │ │ │ │ │NALE │DERIVA-│METODA│FINAN- │IESIRE │ (+) ││ │ │ │ │ │ │TE DE │SIMPLA│TATA A │ │ ││ │ │ │ │ │ │CREDIT │ │CREDI- │ │ ││ │ │ │ │ │ │ │ │TULUI │ │ ││ ├─────┼──────────┼────────┼─────────┼──────┼───────┼──────┼────────┼───────┼───────┤│ │ 1 │ 2 │ 3 │ 4 = 1+3 │ 5 │ 6 │ 7 │ 8 │ 9 │ 10 │├────────────────────┼─────┼──────────┼────────┼─────────┼──────┴───────┴──────┴────────┴───────┴───────┤│TOTAL EXPUNERI │ │ │ │ │ │├────────────────────┴─────┴──────────┴────────┴─────────┴──────────────────────────────────────────────┤│DESCOMPUNEREA TOTALULUI EXPUNERILOR PE TIPURI DE EXPUNERI: │├────────────────────┬─────┬──────────┬────────┬─────────┬──────────────────────────────────────────────┤│Elemente bilantiere │ │ │ │ │ ││Elemente din afara │ │ │ │ │ ││bilantului │ │ │ │ │ ││Tranzactii de │ │ │ │ │ ││finanţare pe bază de│ │ │ │ │ ││titluri Tranzactii│ │ │ │ │ ││cu termen lung de │ │ │ │ │ ││decontare │ │ │ │ │ ││Instrumente │ │ │ │ │ ││financiare derivate │ │ │ │ │ ││Din acorduri de │ │ │ │ │ ││compensare │ │ │ │ │ ││contractuala │ │ │ │ │ ││incrucisata │ │ │ │ │ │├────────────────────┴─────┴──────────┴────────┴─────────┴──────────────────────────────────────────────┤│DESCOMPUNEREA TOTALULUI EXPUNERILOR PE PONDERI DE RISC: │├────────────────────┬─────┬──────────┬────────┬─────────┬──────────────────────────────────────────────┤│ 0% │ │ │ │ │ ││ 10% │ │ │ │ │ ││ 20% │ │ │ │ │ ││ 35% │ │ │ │ │ ││ 50% │ │ │ │ │ ││din care: │ │ │ │ │ ││restante (
  2. a)│ │ │ │ │ ││pentru care nu este │ │ │ │ │ ││disponibil un rating│ │ │ │ │ ││furnizat de o │ │ │ │ │ ││institutie externa │ │ │ │ │ ││de evaluare a │ │ │ │ │ ││creditului │ │ │ │ │ ││nominalizata │ │ │ │ │ ││garantate cu ipoteci│ │ │ │ │ ││asupra │ │ │ │ │ ││proprietăţilor │ │ │ │ │ ││imobiliare │ │ │ │ │ ││comerciale (
  3. a)│ │ │ │ │ ││ 75% │ │ │ │ │ ││ 100% │ │ │ │ │ ││din care: │ │ │ │ │ ││restante (
  4. a)│ │ │ │ │ │├────────────────────┼─────┼──────────┼────────┼─────────┼──────────────────────────────────────────────┤│pentru care nu este │ │ │ │ │ ││disponibil un rating│ │ │ │ │ ││furnizat de o │ │ │ │ │ ││institutie externa │ │ │ │ │ ││de evaluare a │ │ │ │ │ ││creditului │ │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────┤│nominalizata │ │ │ │ │ ││garantate cu │ │ │ │ │ ││proprietăţi │ │ │ │ │ ││imobiliare (
  5. a)│ │ │ │ │ ││ 150% │ │ │ │ │ ││din care: │ │ │ │ │ ││restante (
  6. a)│ │ │ │ │ ││ 200% │ │ │ │ │ ││Alte ponderi de risc│ │ │ │ │ │└────────────────────┴─────┴──────────┴────────┴─────────┴──────────────────────────────────────────────┘ (
  7. a)Aceste randuri se completeaza în cazul în care institutia raporteaza date potrivit claselor deexpuneri specifice abordarii bazate pe modele interne de rating precum şi pentru totalul claselor deexpuneri. Întocmit Semnatura autorizata ............................... ................................... (numele, prenumele şi telefonul) (numele, prenumele şi functia) - LEI -┌──────────┬──────────────────────────┬─────────┬───────────────────────┬─────────┬─────────┬─────────┐│ │TEHNICILE DE DIMINUARE A │ │ DESCOMPUNEREA VALORII │ │ │ ││ │ RISCULUI DE CREDIT CU │ │ EXPUNERII AJUSTATE │ │ │ ││EXPUNEREA │ IMPACT ASUPRA VALORII │ │ INTEGRAL AFERENTA │ │ │ ││NETA DUPA │ EXPUNERII: PROTECTIA │ │ ELEMENTELOR DIN AFARA │ │ │ ││ EFECTELE │ FINANTATA A CREDITULUI. │ │ BILANTULUI IN FUNCTIE │ │ │ ││DE SUBSTI-│ METODA EXTINSA A │ │ DE FACTORII DE │ │ │ ││TUIRE ALE │ GARANTIILOR FINANCIARE │ │ CONVERSIE │ │VALOAREA │ ││ TEHNI- ├────────┬────────┬────────┤ ├────┬─────┬─────┬──────┤VALOAREA │EXPUNERII│CERINTELE││CILOR DE │ │ │ │VALOAREA │ │ │ │ │EXPUNERII│PONDERATA│ DE ││DIMINUARE │ │ │ │EXPUNERII│ │ │ │ │ │ LA RISC │ CAPITAL ││A │AJUSTARI│ (-) │ (-) │AJUSTATA │ │ │ │ │ │ │ ││RISCULUI │ DE │GARANTIA│AJUSTARI│INTEGRAL │ │ │ │ │ │ │ ││DE CREDIT │VOLATI- │FINAN- │ DE │ (E*) │ 0% │ 20% │ 50% │ 100% │ │ │ ││ŞI │LITATE │CIARA: │VOLATI- │ │ │ │ │ │ │ │ ││INAINTE │APLICATE│VALOARE │LITATE │ │ │ │ │ │ │ │ ││DE │EXPUNE- │AJUSTATA│ ŞI │ │ │ │ │ │ │ │ ││APLICAREA │ RII │ (Cvam) │SCADENTA│ │ │ │ │ │ │ │ ││FACTORI- │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││LOR DE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││CONVERSIE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │├──────────┼────────┼────────┼────────┼─────────┼────┼─────┼─────┼──────┼─────────┼─────────┼─────────┤│ │ │ │ │15 = 11+ │ │ │ │ │20 = 15- │ │ ││11=4+9+10 │ 12 │ 13 │ 14 │ 12+13 │ 16 │ 17 │ 18 │ 19 │ 16- │ 21 │ 22 ││ │ │ │ │ │ │ │ │ │0,8*17- │ │ ││ │ │ │ │ │ │ │ │ │ 0,5*18 │ │ │├──────────┼────────┴────────┴────────┼─────────┼────┴─────┴─────┴──────┼─────────┼─────────┼─────────┤│ │ │ │ │ │ │Celula ││ │ │ │ │ │ │legata de││ │ │ │ │ │ │formu- ││ │ │ │ │ │ │larul CA │├──────────┼──────────────────────────┼─────────┼───────────────────────┼─────────┼─────────┼─────────┤├──────────┼──────────────────────────┼─────────┼───────────────────────┼─────────┼─────────┼─────────┤│ │ │ │ │ │ │ ││ │ │ │ │ │ │ ││ │ │ │ │ │ │ ││ │ │ │ │ │ │ ││ │ │ │ │ │ │ │├──────────┼──────────────────────────┼─────────┼───────────────────────┼─────────┼─────────┼─────────┤├──────────┼──────────────────────────┼─────────┼───────────────────────┼─────────┼─────────┼─────────┤│ │ │ │ │ │ │ ││ │ │ │ │ │ │ ││ │ │ │ │ │ │ ││ │ │ │ │ │ │ ││ │ │ │ │ │ │ ││ │ │ │ │ │ │ │├──────────┼──────────────────────────┼─────────┼───────────────────────┼─────────┼─────────┼─────────┤│ │ │ │ │ │ │ │├──────────┼──────────────────────────┼─────────┼───────────────────────┼─────────┼─────────┼─────────┤│ │ │ │ │ │ │ ││ │ │ │ │ │ │ │└──────────┴──────────────────────────┴─────────┴───────────────────────┴─────────┴─────────┴─────────┘ Semnătura autorizată ....................................... (numele, prenumele şi funcţia)*Font 8* Denumirea instituţiei de credit: ______________________ Data raportării: ___/___/__________ Formular 4: CR IRB RISCUL DE CREDIT, RISCUL DE CREDIT AL CONTRAPARTIDEI ŞI TRANZACŢIILE INCOMPLETE: APLICAREA ABORDĂRIIBAZATE PE MODELE INTERNE DE RATING ÎN VEDEREA DETERMINĂRII CERINŢELOR MINIME DE CAPITALClasa de expunere potrivit abordarii bazate pe modele interne de rating:Estimari proprii ale pierderii în caz de nerambursare(LGD)şi/sau ale factorilor de conversie: DA/NU ┌─────────────────────┐ ├─────────────────────┤ └─────────────────────┘┌─────────────────┬──────────┬────────────┬──────────────────────────────────────┬────────────┬─────────┐│ │ │ │ TEHNICI DE DIMINUARE A RISCULUI DE │ │ ││ │ │ │ CREDIT CU EFECTE DE SUBSTITUIRE A │ │ ││ │ │ │ EXPUNERII │ │ ││ │ │ EXPUNEREA ├──────────────┬───────┬───────────────┤EXPUNEREA │ ││ │ │ INITIALA │ │ │ SUBSTITUIREA │ DUPA │ ││ │ SISTEMUL │ INAINTE DE │ │ │ EXPUNERII CA │EFECTELE DE │ ││ │INTERN DE │ APLICAREA │ PROTECTIA │ │ URMARE A │SUBSTITUIRE │ ││ │ RATING │ FACTORILOR │ NEFINANTATA │ │ APLICARII │A TEHNICILOR│ ││ │ │DE CONVERSIE│ A CREDITULUI │ │ TEHNICILOR DE │DE DIMINUARE│VALOAREA ││ │ │ │ │ ALTE │ DIMINUARE A │A RISCULUI │EXPUNERII││ │ │ │ │ FORME │ RISCULUI DE │DE CREDIT │ ││ │ │ │ │ DE │ CREDIT │ŞI ┌──────┤ ┌──────┤│ ├──────────┤ ┌─────────┼──────┬───────┤PROTEC-├───────┬───────┤INA- │DIN │ │DIN ││ │PROBABI- │ │DIN CARE:│GARAN-│INSTRU-│TIE │ (─) │ TOTAL │INTE │CARE: │ │CARE: ││ │LITATEA DE│ │REZULTATA│TII │MENTE │FINAN- │ TOTAL │FLUXURI│DE │ELE- │ │ELE- ││ │NERAMBUR- │ │ DIN │PERSO-│FINAN- │TATA │FLUXURI│ DE │APLI-│MENTE │ │MENTE ││ │SARE (PD) │ │ RISCUL │NALE │CIARE │A CRE- │ DE │INTRARI│CAREA│DIN │ │DIN ││ │ATRIBUITA │ │DE CREDIT│ │DERI- │DITULUI│IESIRI │ (+) │FAC- │AFARA │ │AFARA ││ │UNEI CLASE│ │ DE │ │VATE DE│ │ │ │TORI-│BILAN-│ │BILAN-││ │DE RATING │ │ CONTRA- │ │CREDIT │ │ │ │LOR │TULUI │ │TULUI ││ │A DEBITO- │ │ PARTIDA │ │ │ │ │ │DE │ │ │ ││ │RULUI SAU │ │ │ │ │ │ │ │CON- │ │ │ ││ │UNEI GRUPE│ │ │ │ │ │ │ │VER- │ │ │ ││ │ DE RISC │ │ │ │ │ │ │ │SIE │ │ │ ││ │ (%) │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ ├──────────┼──┼─────────┼──────┼───────┼───────┼───────┼───────┼─────┼──────┼──┼──────┤│ │ 1 │2 │ 3 │ 4 │ 5 │ 6 │ 7 │ 8 │9= │ 10 │11│ 12 ││ │ │ │ │ │ │ │ │ │2+7+8│ │ │ │├─────────────────┼──────────┼──┼─────────┼──────┼───────┼───────┼───────┼───────┼─────┼──────┼──┼──────┤│1. TOTAL EXPUNERI│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │├─────────────────┴──────────┴──┴─────────┴──────┴───────┴───────┴───────┴───────┴─────┴──────┴──┴──────┤│DESCOMPUNEREA TOTALULUI EXPUNERILOR PE TIPURI DE EXPUNERE: │├─────────────────┬──────────┬──┬─────────┬──────┬───────┬───────┬───────┬───────┬─────┬──────┬──┬──────┤│Elemente │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││bilantiere │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││Elemente din │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││afara bilantului │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││Tranzactii de │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││finanţare pe baza│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││de titluri │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││Tranzactii cu │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││termen lung de │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││decontare │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││Instrumente │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││financiare │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││derivate │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││Expuneri care fac│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││obiectul unui │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││acord de │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││compensare │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││contractuala │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││incrucisata │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │├─────────────────┼──────────┼──┼─────────┼──────┼───────┼───────┼───────┼───────┼─────┼──────┼──┼──────┤│1.1 TOTAL │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││EXPUNERI ALOCATE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││PE CLASE DE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││RATING ALE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││DEBITORULUI SAU │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││PE GRUPE DE RISC:│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │├─────────────────┴──────────┴──┴─────────┴──────┴───────┴───────┴───────┴───────┴─────┴──────┴──┴──────┤│DESCOMPUNEREA TOTALULUI EXPUNERILOR ALOCATE PE CLASE DE RATING ALE DEBITORULUI SAU PE GRUPE DE RISC: │├─────────────────┬──────────┬──┬─────────┬──────┬───────┬───────┬───────┬───────┬─────┬──────┬──┬──────┤│CLASA DE RATING A│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││DEBITORULUI │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││SAU GRUPA DE RISC│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ (a):1│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ 2│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ .....│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ N│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │├─────────────────┼──────────┼──┼─────────┼──────┼───────┼───────┼───────┼───────┼─────┼──────┼──┼──────┤│1.2 FINANTARI │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││SPECIALIZATE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││CLASIFICATE IN │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││FUNCTIE DE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││CRITERIILE DE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││CLASIFICARE A │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││FINANTARILOR │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││SPECIALIZATE (b):│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││TOTAL │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │├─────────────────┴──────────┴──┴─────────┴──────┴───────┴───────┴───────┴───────┴─────┴──────┴──┴──────┤│DESCOMPUNEREA TOTALULUI EXPUNERILOR PE PONDERI DE RISC CONFORM CRITERIILOR DE CLASIFICARE A ││FINANTARILOR SPECIALIZATE │├─────────────────┬──────────┬──┬─────────┬──────┬───────┬───────┬───────┬───────┬─────┬──────┬──┬──────┤│PONDERE DE RISC: │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ 0%│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ 50%│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ 70%│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││Din care: │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││în categoria 1 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ 90%│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ 115%│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ 250%│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │├─────────────────┼──────────┼──┼─────────┼──────┼───────┼───────┼───────┼───────┼─────┼──────┼──┼──────┤│1.3 TRATAMENTUL │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ALTERNATIV: │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││GARANTAREA CU │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││PROPRIETĂŢI │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││IMOBILIARE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │├─────────────────┼──────────┼──┼─────────┼──────┼───────┼───────┼───────┼───────┼─────┼──────┼──┼──────┤│1.4 APLICAREA │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││UNOR PONDERI DE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││RISC CONFORM │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││TRATAMENTULUI │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ALTERNATIV SAU │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││APLICAREA UNEI │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││PONDERI DE RISC │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││DE 100% │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││EXPUNERILOR │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││DIN TRANZACTII │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││INCOMPLETE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │├─────────────────┼──────────┼──┼─────────┼──────┼───────┼───────┼───────┼───────┼─────┼──────┼──┼──────┤│1.5 RISCUL DE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││DIMINUARE A │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││VALORII CREANTEI │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││AFERENT TOTALULUI│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││CREANTELOR │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ACHIZITIONATE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │└─────────────────┴──────────┴──┴─────────┴──────┴───────┴───────┴───────┴───────┴─────┴──────┴──┴──────┘ (
  8. a)În ordine, de la cea mai mica valoare până la cea mai mare, conform probabilitatii denerambursare (PD) atribuite clasei de rating a debitorului sau grupei de risc. În cazul debitoriloraflati în stare de nerambursare, probabilitatea de nerambursare (PD) este de 100%. Expunerile supusetratamentului alternativ pentru garantii imobiliare (valabil doar atunci când nu se utilizeazaestimarile proprii ale pierderii în caz de nerambursare LGD) nu vor fi alocate conform probabilitatii denerambursare (PD) a debitorului. (
  9. b)Acest rand va fi valabil pentru clasele de expunere din finanţări specializate, expunere faţă desocietăţi şi expunere totala. Întocmit Semnatura autorizata ................................ ....................................... (numele, prenumele şi telefonul) (numele, prenumele şi functia) - LEI -┌──────────────────────────────────────────────────┬───────┬─────────┬──────┬────┬────┬────────────────┐│ │TEHNICI│ │ │ │ │ ││ │DE DI- │ │ │ │ │ ││ │MINU- │ │ │ │ │ ││ TEHNICI DE DIMINUARE A RISCULUI DE CREDIT LUATE │ARE A │ │ │ │ │ ││ IN CONSIDERARE IN ESTIMARILE PIERDERII IN CAZ DE │RISCU- │ │ │ │ │ ELEMENTE DE ││ NERAMBURSARE (LGD) EXCLUZAND TRATAMENTUL DUBLEI│LUI DE │ │ │ │ │ MEMORANDUM: ││ NERAMBURSĂRI │CREDIT │ │ │ │ │ ││ │SUPUSE │ │ │ │ │ ││ │TRATA- │ │ │ │ │ ││ │MENTU- │ │ │ │ │ ││ │LUI │ │ │ │ │ ││ │DUBLEI │ │ │ │ │ ││ │NERAM- │ │ │ │ │ ││ │BURSARI│ │ │ │ │ │├───────────────┬──────────────────────────────────┼───────┤ │ │ │ ├──────┬─────┬───┤│SUNT UTILIZATE │ │ │ │VALOA-│ │ │ │ │ ││ ESTIMARI │ │ │ VALOAREA│REA │VA- │ │ │ │ ││ PROPRII ALE │ │ │ MEDIE A │MEDIE │LOA-│ │ │ │ ││ PIERDERII IN │ PROTECTIA FINANTATA A CREDITULUI │ │PIERDERII│A │REA │CE- │ │ │ ││ CAZ DE │ │ │ IN CAZ │SCA- │PON-│RIN-│ │ │ ││ NERAMBURSARE: │ │PROTEC-│DE NERAM-│DENTEI│DE- │TE │ │ │ ││ PROTECTIA │ │TIA │BURSARE │(EX- │RATA│DE │VALOA-│(-) │NU-││ NEFINANTATA A │ │NEFI- │ (LGD) │PRI- │LA │CA- │REA │AJUS-│MA-││ CREDITULUI │ │NANŢATĂ│PONDERATA│MATA │RISC│PI- │PIER- │TARI │RUL│├──────┬────────┼─────────┬────┬───────────────────┤A │ IN │IN │A │TAL │DERII │DE │DE-││ │ │ SUNT │ │ ALTE GARANTII │CREDI- │FUNCTIE │ZILE) │EX- │ │ASTEP-│VA- │BI-││ │ │UTILIZATE│ │ REALE ELIGIBILE │TULUI │ DE │PONDE-│PU- │ │TATE │LOARE│TO-││ │ │ ESTIMARI│ ├───────┬──────┬────┤ │EXPUNERE │RATA │NE- │ │ (EL) │ŞI │RI-││ │ │ PROPRII │GA- │ │ │ │ │ (%) │IN │RII │ │ │PRO- │LOR││ │INSTRU- │ ALE │RAN-│ │ALTE │ │ │ │FUNC- │ │ │ │VIZI-│ ││GARAN-│ MENTE │PIERDERII│TII │PROPRI-│TIPURI│ │ │ │TIE DE│ │ │ │OANE │ ││TII │ FINAN- │IN CAZ DE│FI- │ETATI │DE │CRE-│ │ │EXPU- │ │ │ │ │ ││PERSO-│ CIARE │NERAMBUR-│NAN-│IMOBI- │GARAN-│ANTE│ │ │NERE │ │ │ │ │ ││NALE │DERIVATE│SARE: │CI- │LIARE │TII │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ │ DE │ALTE │ARE │ │CORPO-│ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ │ CREDIT │FORME DE │ELI-│ │RALE │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ │ │PROTEC- │GI- │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ │ │TIE │BILE│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ │ │FINANTA- │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ │ │TA A CRE-│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ │ │DITULUI │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │├──────┼────────┼─────────┼────┼───────┼──────┼────┼───────┼─────────┼──────┼────┼────┼──────┼─────┼───┤│ 13 │ 14 │ 15 │ 16 │ 17 │ 18 │ 19 │ 20 │ 21 │ 22 │ 23 │ 24 │ 25 │ 26 │27 │├──────┴────────┴─────────┴────┴───────┴──────┴────┼───────┼─────────┼──────┼────┼────┼──────┴─────┴───┤│ │ │ │ │ │Ce- │ ││ │ │ │ │ │lula│ ││ │ │ │ │ │le- │ ││ │ │ │ │ │gata│ ││ │ │ │ │ │de │ ││ │ │ │ │ │for-│ ││ │ │ │ │ │mu- │ ││ │ │ │ │ │la- │ ││ │ │ │ │ │rul │ ││ │ │ │ │ │CA │ │├──────────────────────────────────────────────────┼───────┼─────────┼──────┼────┼────┼────────────────┤├──────────────────────────────────────────────────┼───────┼─────────┼──────┼────┼────┼────────────────┤│ │ │ │ │ │ │ ││ │ │ │ │ │ │ ││ │ │ │ │ │ │ ││ │ │ │ │ │ │ ││ │ │ │ │ │ │ ││ │ │ │ │ │ │ │├──────────────────────────────────────────────────┼───────┼─────────┼──────┼────┼────┼────────────────┤│ │ │ │ │ │ │ │├──────────────────────────────────────────────────┴───────┼─────────┼──────┼────┼────┼────────────────┤├──────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┼──────┼────┼────┼────────────────┤│ │ │ │ │ │ │├──────────────────────────────────────────────────┬───────┼─────────┼──────┼────┼────┼────────────┬───┤│ │ │ │ │ │ │ │ │├──────────────────────────────────────────────────┼───────┼─────────┼──────┼────┼────┼────────────┼───┤├──────────────────────────────────────────────────┼───────┼─────────┼──────┼────┼────┼────────────┼───┤│ │ │ │ │ │ │ │ │├──────────────────────────────────────────────────┼───────┼─────────┼──────┼────┼────┼──────┬─────┼───┤│ │ │ │ │ │ │ │ │ │├──────────────────────────────────────────────────┼───────┼─────────┼──────┼────┼────┼──────┼─────┼───┤│ │ │ │ │ │ │ │ │ │├──────────────────────────────────────────────────┼───────┼─────────┼──────┼────┼────┼──────┴─────┴───┤│ │ │ │ │ │ │ │└──────────────────────────────────────────────────┴───────┴─────────┴──────┴────┴────┴────────────────┘ Semnatura autorizata ......................................... (numele, prenumele şi functia)*Font 7* Denumirea instituţiei de credit: ______________________ Data raportării: ___/___/_______ Formular 5: CR EQU IRB RISCUL DE CREDIT: TITLURI DE CAPITAL - APLICAREA ABORDĂRII BAZATĂ PE MODELE INTERNE DE RATING ÎN VEDEREA DETERMINĂRIICERINŢELOR MINIME DE CAPITAL - LEI -┌──────────┬─────────┬──────────┬─────────────────────────────────┬───────────────┬──────────┬────────────┬─────────┬───────┬──────────────────┐│ │ │ │TEHNICI DE DIMINUAREA RISCULUI DE│EXPUNE- │ │ │ │ │ ELEMENTE DE ││ │ │ │CREDIT CU EFECTE DE SUBSTITUIRE A│ REA │ │ │ │ │ MEMORANDUM: ││ │ │ │ EXPUNERII │ DUPA │ │ │ │ │ ││ │ │ ├─────────────────┬───────────────┤ EFEC- │ │ │ │ ├─────────┬────────┤│ │ │ │ │ SUBSTITUIREA │ TELE │ │ │ │ │ │ ││ │ │ │ │ EXPUNERII CA │ DE │ │ │ │ │ │ ││ │SISTEMUL │ │ PROTECTIA │ URMARE A │SUBSTI- │ │ │ │ │ │ ││ │ INTERN │ │ NEFINANTATA │ APLICARII │TUIRE A │ │ VALOAREA │ │ │ │ ││ │ DE │ │ A │ TEHNICILOR │TEHNI- │ │ MEDIE │ │ │ │ ││ │ RATING │ │ CREDITULUI │ DE DIMINUARE │ CILOR │VALOAREA │ A │ │ │ │ ││ │ │ │ │ A RISCULUI │ DE │EXPUNERII │ PIERDERII │ │ │ │ ││ │ │EXPUNEREA │ │ DE CREDIT │ DIMI- │ │ IN CAZ │VALOAREA │CERINŢE│ │ (-) ││ ├─────────┤ INITIALA ├─────────┬───────┼───────┬───────┤ NUARE ┌──────┤ ┌──────┤ DE │PONDERATA│ DE │VALOAREA │AJUSTARI││ │PROBABI- │ INAINTE │ │ │ │ │ A │ DIN │ │ DIN │NERAMBURSARE│ LA │CAPITAL│PIERDERII│ DE ││ │ LITATEA │ DE │ │ │ │ │RISCU- │CARE: │ │CARE: │ (LGD) │ RISC │ │ASTEPTATE│VALOARE ││ │ DE │APLICAREA │ │ │ │ │ LUI │ ELE- │ │ ELE- │ PONDERATA │ A │ │ (EL) │ ŞI ││ │NERAMBUR-│FACTORILOR│ │ │ │ │ DE │MENTE │ │MENTE │ IN │EXPUNERII│ │ │ PROVI- ││ │ SARE │ DE │ │ │ │ │CREDIT │ DIN │ │ DIN │ FUNCTIE │ │ │ │ ZIOANE ││ │ (PD) │CONVERSIE │ │INSTRU-│ │ │ ŞI │AFARA │ │AFARA │ DE │ │ │ │ ││ │ATRIBUITA│ │ │ MENTE │ │ │INAINTE │BILAN-│ │BILAN-│ EXPUNERE │ │ │ │ ││ │ CLASEI │ │ │FINAN- │ (-) │ TOTAL │ DE │TULUI │ │TULUI │ (%) │ │ │ │ ││ │ DE │ │GARANTII │ CIARE │ TOTAL │FLUXURI│APLICA- │ │ │ │ │ │ │ │ ││ │ RATING │ │PERSONALE│ DERI- │FLUXURI│ DE │ REA │ │ │ │ │ │ │ │ ││ │ A │ │ │ VATE │ DE │INTRARI│FACTO- │ │ │ │ │ │ │ │ ││ │ DEBITO- │ │ │ DE │IESIRI │ (+) │ RILOR │ │ │ │ │ │ │ │ ││ │ RULUI │ │ │CREDIT │ │ │ DE │ │ │ │ │ │ │ │ ││ │ (%) │ │ │ │ │ │CONVER- │ │ │ │ │ │ │ │ ││ │ │ │ │ │ │ │ SIE │ │ │ │ │ │ │ │ ││ ├─────────┼──────────┼─────────┼───────┼───────┼───────┼────────┼──────┼───┼──────┼────────────┼─────────┼───────┼─────────┼────────┤│ │ 1 │ 2 │ 3 │ 4 │ 5 │ 6 │ 7 │ 8 │ 9 │ 10 │ 11 │ 12 │ 13 │ 14 │ 15 │├──────────┼─────────┼──────────┼─────────┴───────┴───────┴───────┼────────┼──────┼───┼──────┼────────────┼─────────┼───────┼─────────┼────────┤│TOTAL │ │ │ │ │ │ │ │ │ │Celula │ │ ││EXPUNERI │ │ │ │ │ │ │ │ │ │legata │ │ ││DIN │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ de │ │ ││TITLURI │ │ │ │ │ │ │ │ │ │formu- │ │ ││DE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ larul │ │ ││CAPITAL │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ CA │ │ ││CONFORM │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ABORDARII │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││BAZATE PE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││MODELE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││INTERNE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││DE RATING │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │├──────────┼─────────┼──────────┼─────────────────────────────────┼────────┼──────┼───┼──────┼────────────┼─────────┼───────┼─────────┼────────┤│1. METODA │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││BAZATA │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││PE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││PROBABI- │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││LITATEA │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││DE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││NERAMBUR- │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││SARE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││(PD)/ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││PIERDEREA │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││IN CAZ DE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││NERAMBUR- │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││SARE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││(LGD): │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││TOTAL │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │├──────────┴─────────┴──────────┴─────────────────────────────────┴────────┴──────┴───┴──────┴────────────┴─────────┴───────┴─────────┴────────┤│DESCOMPUNEREA TOTALULUI EXPUNERILOR PE CLASE DE RATING ALE DEBITORULUI, CONFORM METODEI BAZATE PE PROBABILITATEA DE NERAMBURSARE (PD)/ ││PIERDEREA IN CAZ DE NERAMBURSARE (LGD) │├──────────┬─────────┬──────────┬─────────────────────────────────┬────────┬──────┬───┬──────┬────────────┬─────────┬───────┬─────────┬────────┤│CLASA DE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││RATING A │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││DEBITO- │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││RULUI │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ (a): 1│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ 2│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ .....│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ N│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │├──────────┼─────────┼──────────┼─────────────────────────────────┼────────┼──────┼───┼──────┼────────────┼─────────┼───────┼─────────┼────────┤│2. METODA │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││SIMPLA │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││DE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││PONDERARE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││LA RISC: │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││TOTAL │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │├──────────┴─────────┴──────────┴─────────────────────────────────┴────────┴──────┴───┴──────┴────────────┴─────────┴───────┴─────────┴────────┤│DESCOMPUNEREA TOTALULUI EXPUNERILOR PE PONDERI DE RISC, CONFORM METODEI SIMPLE DE PONDERARE LA RISC: │├──────────┬─────────┬──────────┬─────────────────────────────────┬────────┬──────┬───┬──────┬────────────┬─────────┬───────┬─────────┬────────┤│PONDERE DE│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││RISC: │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ 190%│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ 290%│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ 370%│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │├──────────┼─────────┼──────────┼─────────────────────────────────┼────────┼──────┼───┼──────┼────────────┼─────────┼───────┼─────────┼────────┤│3. METODA │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││BAZATA │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││PE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││MODELE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││INTERNE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │└──────────┴─────────┴──────────┴─────────────────────────────────┴────────┴──────┴───┴──────┴────────────┴─────────┴───────┴─────────┴────────┘ (
  10. a)În ordine, de la cea mai mica valoare până la cea mai mare, conform probabilitatii de nerambursare (PD) atribuite clasei de rating adebitorului. Întocmit Semnatura autorizata Semnatura autorizata .................................... .................................... ................................... (numele, prenumele şi telefonul) (numele, prenumele şi functia) (numele, prenumele şi functia)*Font 7* DENUMIREA INSTITUŢIEI DE CREDIT: ______________________ DATA RAPORTĂRII: ___/___/_______ Formular 6: CR SEC SA RISCUL DE CREDIT: APLICAREA ABORDĂRII STANDARD ÎN VEDEREA DETERMINĂRII CERINŢELOR MINIME DE CAPITAL PENTRU EXPUNERILEDIN SECURITIZARETipul securitizarii: ┌───────────────┐ └───────────────┘┌───────────┬─────────┬────────────────────────────┬──────────┬────────┬──────┬──────────────────────────────┬────────────┬───────────┬────────┐│ │ │ SECURITIZARI SINTETICE: │ POZITII │ │ │ TEHNICI DE DIMINUARE A │ │ (-) │ ││ │ │ PROTECTIA CREDITULUI │ DIN │ │ │ RISCULUI DE CREDIT CU EFECTE │ │ TEHNICILE │ ││ │ │ AFERENTA EXPUNERILOR │ SECURI- │ │ │ DE SUBSTITUIRE A EXPUNERII │ │ DE │ ││ │ │ SECURITIZATE │ TIZARE │ │ │ │ │ DIMINUARE │ ││ │ ├──────┬───────────┬─────────┼──────────┤ │EXPU- ├───────┬──────┬───────────────┤ │ A │ ││ │ │ │ (-) │ │ │ (-) │NEREA │ │ │ SUBSTITUIREA │ │ RISCULUI │ ││ │ │ │ TOTAL │ │ │AJUSTARI│ NETA │ │ │ EXPUNERII │ │ DE │ ││ │ │ (-) │ FLUXURI │VALOAREA │ │ DE │ DE │ │ │ CA │ EXPUNEREA │ CREDIT │ ││ │VALOAREA │PRO- │ DE │NOTIONALA│ │VALOARE │AJUS- │ │ │ URMARE │ NETA, DUPA │ CU │ ││ │ TOTALA │TECTIE│ IESIRE │RETINUTA │ │ ŞI │ TARI │ │ │ A │EFECTELE DE │ IMPACT │ ││ │ A │FINAN-├───────────┤ SAU │ │PROVI- │ DE │ │ │ DIMINUARII │SUBSTITUIRE │ ASUPRA │ VALOA- ││ │ EXPUNE- │TATA A│ VALORILE │RASCUMPA-│EXPUNEREA │ZIOANE │VALOA-│ │ │ RISCULUI │ ALE │ VALORII │ REA ││ │ RILOR │CREDI-│ AJUSTATE │ RATA │INITIALA, │AFERENTE│ RE │PROTEC-│ │ DE │ TEHNICILOR │EXPUNERII: │ EXPU- ││ │ SECURI- │TULUI │ ALE │ A │ INAINTE │EXPUNE- │ ŞI │TIA NE-│PRO- │ CREDIT │ DE │ VALOAREA │ NERII ││ │ TIZATE │(Cva) │PROTECTIEI │ PROTEC- │ DE │RII │PROVI-│FINAN- │TECTIA├───────┬───────┤DIMINUARE A │ AJUSTATA │ AJUS- ││ │ DE │ │NEFINANTATE│ TIEI │APLICAREA │INITIALE│ZIOANE│TATA A │FINAN-│ │ │RISCULUI DE │ A │ TATE ││ │INITIATOR│ │ A │ CREDI- │FACTORILOR│ │ │CREDI- │TATA A│ │ │ CREDIT ŞI │PROTECTIEI │ INTE- ││ │ │ │CREDITULUI │ TULUI │ DE │ │ │TULUI: │CREDI-│ (-) │ TOTAL │ INAINTE DE │ FINANTATE │GRAL(E*)││ │ │ │ (G*) │ │CONVERSIE │ │ │VALORI │TULUI │ TOTAL │FLUXURI│ APLICAREA │ A │ ││ │ │ │ │ │ │ │ │AJUSTA-│ │FLUXURI│ DE │ FACTORILOR │CREDITULUI,│ ││ │ │ │ │ │ │ │ │TE (Ga)│ │ DE │INTRARE│ DE │ PRIN │ ││ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │IESIRE │ (+) │ CONVERSIE │ METODA │ ││ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ EXTINSA │ ││ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ A │ ││ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │GARANTIILOR│ ││ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │FINANCIARE │ ││ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ (Cvam) │ ││ ├─────────┼──────┼───────────┼─────────┼──────────┼────────┼──────┼───────┼──────┼───────┼───────┼────────────┼───────────┼────────┤│ │ 1 │ 2 │ 3 │ 4 │ 5 │ 6 │7=5+6 │ 8 │ 9 │ 10 │ 11 │ 12 │ 13 │ 14 │├───────────┼─────────┼──────┴───────────┴─────────┼──────────┼────────┼──────┼───────┴──────┴───────┴───────┼────────────┼───────────┼────────┤│EXPUNERI │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││TOTALE │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││INITIATOR: │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││EXPUNERI │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││TOTALE │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ELEMENTE │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││BILANTIERE │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ DIN │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ TRANSA │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ CU │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ CEL │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ MAI │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ INALT │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ RANG │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ (SENIOR)│ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ DIN │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ TRANSA │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ CU │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ RANG │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ MEDIU │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││(MEZZANINE)│ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ DIN │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ TRANSA │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ CARE │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ SUPORTA│ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ PRIMA │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ PIERDEREA│ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ (FIRST│ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ LOSS)│ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ELEMENTE │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││DIN │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││AFARA │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││BILANTULUI │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ŞI │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││INSTRUMENTE│ │ │ │ │ │ │ │ │ ││FINANCIARE │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││DERIVATE │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││RAMBURSARE │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ANTICIPATA │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││INVESTITOR:│ │ │ │ │ │ │ │ │ ││EXPUNERI │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││TOTALE │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ELEMENTE │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││BILANTIERE │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ DIN │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ TRANSA │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ CU │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ CEL │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ MAI │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ INALT │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ RANG │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ (SENIOR)│ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ DIN │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ TRANSA │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ CU │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ RANG │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ MEDIU │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││(MEZZANINE)│ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ DIN │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ TRANSA │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ CARE │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ SUPORTA│ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ PRIMA │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ PIERDEREA│ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ (FIRST│ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ LOSS)│ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ELEMENTE │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││DIN │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││AFARA │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││BILANTULUI │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ŞI │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││INSTRUMENTE│ │ │ │ │ │ │ │ │ ││FINANCIARE │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││DERIVATE │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││SPONSOR: │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││EXPUNERI │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││TOTALE │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ELEMENTE │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││BILANTIERE │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ELEMENTE │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││DIN │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││AFARA │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││BILANTULUI │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ŞI │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││INSTRUMENTE│ │ │ │ │ │ │ │ │ ││FINANCIARE │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││DERIVATE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │└───────────┴─────────┴────────────────────────────┴──────────┴────────┴──────┴──────────────────────────────┴────────────┴───────────┴────────┘ Întocmit Semnatura autorizata ................................ ................................ (numele, prenumele şi telefonul) (numele, prenumele şi functia)*Font 7* - LEI -┌──────────────────┬─────────────────────┬──────────────────────────────────────────────────────┬─────┬────────┬─────────┬───────────┬─────────┐│DETALIEREA VALORII│ │ │ │ │ │ │ ││ EXPUNERILOR │ │ │ │ │ │ │ ││AJUSTATE INTEGRAL │ │ │ │ │ │ │ ││ (E*), CARE FAC │ │ DETALIEREA VALORII EXPUNERILOR SUPUSE │ │ │ │ │ ││ PARTE DIN │ │ PONDERARII LA RISC, IN FUNCTIE DE │ │ │ │ │ ││ ELEMENTELE DIN │ │ PONDERILE DE RISC │ │ │ │ │ ││AFARA BILANTULUI, │ VALOAREA │ │ │ │ │ │ ││ IN FUNCTIE DE │ EXPUNERII │ │ │ │ │ │ ││ FACTORII DE │ │ │ │ │ │ │ ││ CONVERSIE │ │ │ │ │ │ │ │├──┬────┬─────┬────┤ ┌─────────┬────────┼─────────────────┬─────────────────┬──────────────────┤VA- │VALOAREA│CERINTELE│ ELEMENT │CERINTELE││ │ 0% │ 20% │50% │ │ (-) │VALOAREA│ EXPUNERI CARE │ 1250% │ EXPUNERI PENTRU │LOA- │PONDE- │TOTALE DE│MEMORANDUM:│TOTALE DE││ │ şi │ şi │ şi │ │EXPUNERI │ SUPUSĂ │BENEFICIAZA DE UN│ │ CARE PONDEREA DE │REA │RATA LA │ CAPITAL │CERINŢE DE │ CAPITAL ││0%│ │ │ 20 │ 50%

🔗 Către sursa oficială

Explicație AI pe baza textului oficial al legii. Orientativă, nu înlocuiește consilierea juridică.