← România

ORDIN 2374 12/12/2007 - Portal Legislativ

ORDIN 2374 12/12/2007 - Portal Legislativ Portal Legislativ --> Meniu Meniu Acasă Despre Proiect Facilități Oferite Legături Utile GDPR Meniu Acasă Despre Proiect Facilități Oferite Legături Utile GDPR Prin portalul N-Lex se acorda acces gratuit la legislatiile nationale ale statelor membre, portalul fiind conceput pe baza unei tehnologii de comunicare interne, ce permite accesarea directa a bazelor de date legislative nationale, rezultatele cautarilor venind direct de la sursa. Cuprins Se încarcă, vă rugăm asteptati. + Fișă act Actiuni suferite Actiuni Induse Refera pe Referit de Cuprinsul Actului Articolul IArticolul IIArticolul IIIArticolul IVArticolul VArticolul VIArticolul VIIAnexa Reveniti in topul paginii Forma printabilă ORDIN nr. 2.374 din 12 decembrie 2007privind modificarea şi completarea Ordinului ministrului finanţelor publice nr. 1.752/2005 pentru aprobarea reglementărilor contabile conforme cu directivele europeneEMITENT MINISTERUL ECONOMIEI ŞI FINANŢELOR Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 25 din 14 ianuarie 2008 În baza art. 11 alin.

(4)din Hotărârea Guvernului nr. 386/2007 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Economiei şi Finanţelor, cu modificările şi completările ulterioare,în temeiul prevederilor art. 4 alin.
(1)din Legea contabilităţii nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare,ministrul economiei şi finanţelor emite următorul ordin: + Articolul IOrdinul ministrului finanţelor publice nr. 1.752/2005 pentru aprobarea reglementărilor contabile conforme cu directivele europene, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1.080 şi 1.080 bis din 30 noiembrie 2005, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:1. La articolul 8, după alineatul
(3)se introduce un nou alineat, alineatul
(4), cu următorul cuprins:"
(4)Criteriile de mărime prevăzute la alin.
(1)se stabilesc pe baza situaţiilor financiare anuale ale societăţii-mamă şi ale filialelor sale."
  1. După articolul 8^1 se introduce un nou articol, articolul 8^2, cu următorul cuprins:"Art. 8^
  2. -
(1)Entităţile care fac parte din categoria persoanelor juridice de interes public, potrivit art. 33 alin.
(2)din Legea contabilităţii nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, cu excepţia societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată, a instituţiilor de credit şi instituţiilor financiare nebancare, definite potrivit reglementărilor legale, înscrise în Registrul general, a societăţilor de asigurare, de asigurare-reasigurare şi de reasigurare, a societăţilor de pensii, a societăţilor de servicii de investiţii financiare, societăţilor de administrare a investiţiilor şi organismelor de plasament colectiv, şi care au obligaţia să întocmească situaţii financiare anuale consolidate pot întocmi aceste situaţii fie potrivit Reglementărilor contabile conforme cu Directiva a VII-a a Comunităţilor Economice Europene, fie în baza Standardelor Internaţionale de Raportare Financiară.
(2)Prevederile alin.
(1)se aplică şi persoanelor juridice, altele decât cele de interes public, care au obligaţia, potrivit legii, să întocmească situaţii financiare anuale consolidate. ...
(3)Persoanele juridice care au optat, potrivit prevederilor de mai sus, pentru aplicarea Standardelor Internaţionale de Raportare Financiară la întocmirea situaţiilor financiare anuale consolidate au obligaţia să asigure continuitatea aplicării acestora." ... + Articolul IIPentru anii 2007 şi 2008, informaţiile cerute potrivit art. 35^1 din Legea contabilităţii nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, sunt cele prevăzute în situaţiile financiare anuale, care se depun la unităţile teritoriale ale Ministerului Economiei şi Finanţelor, conform art. II alin.
(2)din Legea nr. 259/2007 pentru modificarea şi completarea Legii contabilităţii nr. 82/
  1. + Articolul IIIReglementările contabile conforme cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene, prevăzute în anexa la Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 1.752/2005, se modifică şi se completează după cum urmează:
  2. La punctul 12, după alineatul
(1)se introduc două noi alineate, alineatele
(2)şi
(3), cu următorul cuprins:"
(2)Persoanele desemnate ca reprezentant/împuternicit fiscal, potrivit Codului fiscal şi Codului de procedură fiscală, ţin contabilitatea proprie în funcţie de statutul lor de persoane fizice sau juridice, după caz. În cazul în care sunt persoane juridice, acestea întocmesc situaţii financiare anuale şi raportări contabile periodice, potrivit Legii contabilităţii nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
(3)Din punct de vedere contabil, sediile permanente din România care aparţin unor persoane juridice cu sediul în străinătate reprezintă subunităţi fără personalitate juridică ce aparţin acestor persoane juridice şi au obligaţia întocmirii situaţiilor financiare anuale şi raportărilor contabile periodice cerute de Legea contabilităţii nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare." ... 2. La punctul 63, după alineatul
(3)se introduc două noi alineate, alineatele
(4)şi
(5), cu următorul cuprins:"
(4)Corectarea erorilor aferente exerciţiilor financiare precedente nu determină modificarea situaţiilor financiare ale acelor exerciţii.
(5)În cazul erorilor aferente exerciţiilor financiare precedente, corectarea acestora nu presupune ajustarea informaţiilor comparative prezentate în situaţiile financiare. Informaţii comparative referitoare la poziţia financiară şi performanţa financiară, respectiv modificarea poziţiei financiare, sunt prezentate în notele explicative." ...
  1. La punctul 65, primul paragraf se modifică şi va avea următorul cuprins:"Amortizarea valorii activelor imobilizate cu durate limitate de utilizare economică se efectuează în mod sistematic, reducându-se valoarea contabilă a acestora. Valoarea contabilă a acestor active este valoarea care este prezentată în bilanţ, fiind reprezentată de costul de achiziţie, costul de producţie sau alte valori care substituie costul, diminuate cu amortizarea cumulată până la acea dată, precum şi cu pierderile cumulate din depreciere."
  2. La punctul 90, după alineatul
(4)se introduce un nou alineat, alineatul
(5), cu următorul cuprins:"
(5)O tranzacţie de vânzare a unui activ pe termen lung şi de închiriere a aceluiaşi activ în regim de leasing (leaseback) se contabilizează în funcţie de clauzele contractului de leasing, astfel:
  1. a)dacă tranzacţia de vânzare şi închiriere a aceluiaşi activ are ca rezultat un leasing financiar, tranzacţia reprezintă un mijloc prin care locatorul acordă o finanţare locatarului, activul având rol de garanţie. ... Entitatea beneficiară a finanţării (locatarul) nu va recunoaşte în contabilitate operaţiunea de vânzare a activului, nefiind îndeplinite condiţiile de recunoaştere a veniturilor. Activul rămâne înregistrat în continuare la valoarea existentă anterior operaţiunii de leasing, cu regimul de amortizare aferent.Operaţiunea de finanţare va fi evidenţiată prin articolul contabil512 «Conturi curente la bănci" = 167 "Alte împrumuturi şi datorii asimilate»,urmând ca dobânda şi alte costuri ale finanţării, potrivit contractelor încheiate, să fie înregistrate conform prezentelor reglementări;
  2. b)dacă tranzacţia de vânzare şi închiriere a aceluiaşi activ are ca rezultat un leasing operaţional, entitatea vânzătoare contabilizează o tranzacţie de vânzare, cu înregistrarea scoaterii din evidenţă a activului şi a sumelor încasate sau de încasat. ... Operaţiunea de închiriere a activului în regim de leasing operaţional se contabilizează de utilizator conform prezentelor reglementări.În cazul operaţiunilor prezentate la acest punct, entităţile contractante vor prezenta în notele explicative la situaţiile financiare anuale informaţii referitoare la operaţiunile derulate."5. La punctul 92, după alineatul
(1)se introduc trei noi alineate, alineatele
(2)-
(4), cu următorul cuprins:"
(2)Exemple de costuri care se efectuează în legătură cu construcţia unei imobilizări corporale, direct atribuibile acesteia, sunt:
  1. a)costurile reprezentând salariile angajaţilor, contribuţiile legale şi alte cheltuieli legate de acestea; ...
  2. b)cheltuieli materiale; ...
  3. c)costurile de amenajare a amplasamentului; ...
  4. d)costurile iniţiale de livrare şi manipulare; ...
  5. e)costurile de instalare şi asamblare; ...
  6. f)cheltuieli de proiectare şi pentru obţinerea autorizaţiilor; ...
  7. g)onorariile profesionale plătite avocaţilor şi experţilor etc. ...
(3)În costul unei imobilizări corporale pot fi incluse şi costurile estimate iniţial cu demontarea şi mutarea acesteia la scoaterea din evidenţă, precum şi cu restaurarea amplasamentului pe care este poziţionată imobilizarea, atunci când aceste sume pot fi estimate credibil şi entitatea are o obligaţie legată de demontare, mutare a imobilizării corporale şi de refacere a amplasamentului. ...
(4)Costurile estimate cu demontarea şi mutarea imobilizării corporale, precum şi cele cu restaurarea amplasamentului se recunosc în valoarea acesteia, în corespondenţă cu un cont de provizioane (contul 1513 «Provizioane pentru dezafectare imobilizări corporale şi alte acţiuni similare legate de acestea»)." ... 6. La punctul 93, după alineatul
(1)se introduce un nou alineat, alineatul
(2), cu următorul cuprins:"
(2)Cheltuielile efectuate în legătură cu imobilizările corporale utilizate în baza unui contract de închiriere, locaţie de gestiune sau alte contracte similare se evidenţiază în contabilitatea entităţii care le-a efectuat, la imobilizări corporale sau drept cheltuieli în perioada în care au fost efectuate, în funcţie de beneficiile economice aferente, similar cheltuielilor efectuate în legătură cu imobilizările corporale proprii."7. La punctul 98, după alineatul
(1)se introduce un nou alineat, alineatul
(2), cu următorul cuprins:"
(2)Se supun, de asemenea, amortizării investiţiile efectuate la imobilizările corporale luate cu chirie, pe durata contractului de închiriere.La expirarea contractului de închiriere, valoarea investiţiilor efectuate şi a amortizării corespunzătoare se cedează proprietarului imobilizării. În funcţie de clauzele cuprinse în contractul de închiriere, transferul poate reprezenta o vânzare de active sau o altă modalitate de cedare. Înregistrarea în contabilitate a operaţiunilor se efectuează conform prezentelor reglementări."8. La punctul 100, după alineatul
(1)se introduce un nou alineat, alineatul
(2), cu următorul cuprins:"
(2)Dacă o entitate recunoaşte în valoarea contabilă a unei imobilizări corporale costul unei înlocuiri parţiale (înlocuirea unei componente), atunci ea scoate din evidenţă valoarea contabilă a părţii înlocuite, cu amortizarea aferentă, dacă dispune de informaţiile necesare."9. La punctul 108, alineatul
(1)se modifică şi va avea următorul cuprins:"108. -
(1)Entităţile pot proceda la reevaluarea imobilizărilor corporale existente la sfârşitul exerciţiului financiar, astfel încât acestea să fie prezentate în contabilitate la valoarea justă, cu reflectarea rezultatelor acestei reevaluări în situaţiile financiare întocmite pentru acel exerciţiu.Amortizarea calculată pentru imobilizările corporale astfel reevaluate se înregistrează în contabilitate începând cu data de 1 ianuarie anul următor celui pentru care s-a efectuat reevaluarea.Evaluările efectuate cu ocazia reorganizărilor de întreprinderi (fuziuni, divizări) nu constituie reevaluare în sensul prezentelor reglementări contabile, aceste evaluări efectuându-se în scopul stabilirii raportului de schimb, pentru toate elementele de bilanţ."10. La punctul 124, după alineatul
(1)se introduce un nou alineat, alineatul
(2), cu următorul cuprins:"
(2)În categoria stocurilor se cuprind şi activele cu ciclu lung de fabricaţie, destinate vânzării (de exemplu, ansambluri sau complexuri de locuinţe etc.)."11. La punctul 152, după alineatul
(2)se introduc trei noi alineate, alineatele
(3)-
(5), cu următorul cuprins:"
(3)În conformitate cu prevederile art. 6 alin.
(1)din Legea nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, orice operaţiune economico-financiară efectuată se consemnează în momentul efectuării ei într-un document care stă la baza înregistrărilor în contabilitate, dobândind astfel calitatea de document justificativ.
(4)Din punct de vedere contabil, efectuarea operaţiunii economico-financiare este probată de orice document în care se consemnează aceasta. ...
(5)În cazul bunurilor achiziţionate însoţite de factură sau de aviz de însoţire a mărfii, urmând ca factura să sosească ulterior, cursul valutar utilizat la înregistrarea în contabilitate este cursul de la data recepţiei bunurilor." ...
  1. Punctul 164 se modifică şi va avea următorul cuprins:"
  2. - Taxa pe valoarea adăugată se determină şi se înregistrează în contabilitate potrivit legii."
  3. La punctul 171, după alineatul
(1)se introduce un nou alineat, alineatul
(2), cu următorul cuprins:"
(2)În contul de debitori diverşi se evidenţiază şi sumele reprezentând avansuri de trezorerie, nedecontate până la data bilanţului (articol contabil 461 «Debitori diverşi» = 542 «Avansuri de trezorerie»)."14. La punctul 184, după alineatul
(3)se introduce un nou alineat, alineatul
(4), cu următorul cuprins:"
(4)O obligaţie curentă este o obligaţie legală sau implicită.În înţelesul prezentelor reglementări:
  1. a)o obligaţie legală este obligaţia care rezultă: ... - dintr-un contract (în mod explicit sau implicit);- din legislaţie; sau- din alt efect al legii;
  2. b)o obligaţie implicită (de exemplu, obligaţia prin care o entitate se angajează să efectueze plăţi compensatorii personalului disponibilizat) este obligaţia care rezultă din acţiunile unei entităţi în cazul în care: ... - prin stabilirea unei practici anterioare, prin politica scrisă a firmei sau dintr-o declaraţie suficient de specifică, entitatea a indicat partenerilor săi că îşi asumă anumite responsabilităţi; şi- ca rezultat, entitatea a indus partenerilor ideea că îşi va onora acele responsabilităţi."15. La punctul 186, după alineatul
(4)se introduc trei noi alineate, alineatele
(5)-
(7), cu următorul cuprins:"
(5)Valoarea provizioanelor pentru pensii se stabileşte de către specialişti în domeniu.
(6)Provizioanele de restructurare, în cazul unei obligaţii legale, se constituie cu respectarea condiţiilor generale de recunoaştere a provizioanelor şi a prevederilor legale. ...
(7)O entitate are o obligaţie implicită care determină constituirea unui provizion pentru restructurare atunci când sunt îndeplinite condiţiile generale de recunoaştere a provizioanelor şi entitatea: ...
  1. a)dispune de un plan oficial detaliat pentru restructurare, care să stipuleze cel puţin: ... - activitatea sau partea de activitate la care se referă;- principalele locaţii afectate de planul de restructurare;- numărul aproximativ de angajaţi care vor primi compensaţii pentru încetarea activităţii, distribuţia şi posturile acestora;- cheltuielile implicate; şi- data de la care se va implementa planul de restructurare; şi
  2. b)a provocat celor afectaţi o aşteptare că va realiza restructurarea prin începerea implementării acelui plan sau prin anunţarea principalelor sale caracteristici celor afectaţi de acesta. ... În cazul în care o entitate începe un plan de restructurare sau anunţă principalele sale caracteristici celor afectaţi numai după data bilanţului, dacă restructurarea este semnificativă şi neprezentarea ar putea influenţa deciziile economice ale utilizatorilor luate pe baza situaţiilor financiare, este necesară prezentarea de informaţii în acest sens.Un provizion aferent restructurării va include numai costurile directe generate de restructurare, şi anume cele care:- sunt generate în mod necesar de procesul de restructurare; şi- nu sunt legate de desfăşurarea continuă a activităţii entităţii.Un provizion pentru restructurare nu trebuie să includă costuri precum cele legate de:- recalificarea sau mutarea personalului permanent;- marketing; sau- investiţiile în noi sisteme şi reţele de distribuţie.Aceste cheltuieli referitoare la administrarea viitoare a activităţii nu reprezintă datorii de restructurare la data bilanţului."16. La punctul 203, după alineatul
(1)se introduc şase noi alineate, alineatele
(2)-
(7), cu următorul cuprins:"
(2)Câştigurile sau pierderile legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii ale entităţii (acţiuni, părţi sociale) nu vor fi recunoscute în contul de profit şi pierdere. Contravaloarea primită sau plătită în urma unor astfel de operaţiuni este recunoscută direct în capitalurile proprii şi se prezintă distinct în bilanţ, respectiv Situaţia modificărilor capitalului propriu, astfel:- câştigurile sunt reflectate în contul 141 «Câştiguri legate de vânzarea sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii»;- pierderile sunt reflectate în contul 149 «Pierderi legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii».
(3)Câştigurile legate de instrumentele de capitaluri proprii se determină ca diferenţă între preţul de vânzare al instrumentelor de capitaluri proprii şi valoarea lor de răscumpărare, respectiv între valoarea nominală a instrumentelor anulate şi valoarea lor de răscumpărare. ...
(4)Pierderile legate de instrumentele de capitaluri proprii se determină ca diferenţă între valoarea de răscumpărare a instrumentelor de capitaluri proprii şi preţul lor de vânzare, respectiv între valoarea de răscumpărare a instrumentelor anulate şi valoarea lor nominală. ...
(5)Cheltuielile legate de emiterea instrumentelor de capitaluri proprii sunt reflectate direct în capitalurile proprii (cont 149 «Pierderi legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii») atunci când nu sunt îndeplinite condiţiile pentru recunoaşterea lor ca imobilizări necorporale (cont 201 «Cheltuieli de constituire»). ...
(6)Soldul creditor al contului 141 "Câştiguri legate de vânzarea sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii", respectiv soldul debitor al contului 149 «Pierderi legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii», poate majoră, respectiv diminua, suma altor rezerve (cont 1068 «Alte rezerve»). ...
(7)În notele explicative trebuie cuprinse informaţii referitoare la operaţiunile care au afectat instrumentele de capitaluri proprii ale entităţii." ... 17. La punctul 222, alineatele
(4)şi
(5)se modifică şi vor avea următorul cuprins:"
(4)Sumele reprezentând rezerve constituite din profitul exerciţiului financiar curent, în baza unor prevederi legale, se înregistrează prin articolul contabil 129 «Repartizarea profitului» = 106 «Rezerve». Profitul contabil rămas după această repartizare se preia la începutul exerciţiului financiar următor celui pentru care se întocmesc situaţiile financiare anuale în contul 117 «Rezultatul reportat», de unde urmează a fi repartizat pe celelalte destinaţii legale. Evidenţierea în contabilitate a destinaţiilor profitului contabil se efectuează după adunarea generală a acţionarilor sau asociaţilor care a aprobat repartizarea profitului, prin înregistrarea sumelor reprezentând dividende cuvenite acţionarilor sau asociaţilor, rezerve şi alte destinaţii, potrivit legii. Entităţile nu pot reveni asupra înregistrărilor efectuate cu privire la repartizarea profitului.
(5)Pierderea contabilă reportată se acoperă din profitul exerciţiului financiar şi cel reportat, din rezerve, prime de capital şi capital social, potrivit hotărârii adunării generale a acţionarilor sau asociaţilor, cu respectarea prevederilor legale. În lipsa unor prevederi legale exprese, ordinea surselor din care se acoperă pierderea contabilă este la latitudinea adunării generale a acţionarilor sau asociaţilor, respectiv a consiliului de administraţie." ... 18. La punctul 222, după alineatul
(5)se introduce un nou alineat, alineatul
(6), cu următorul cuprins:"
(6)Închiderea conturilor 121 şi 129 se efectuează la începutul exerciţiului financiar următor celui pentru care se întocmesc situaţiile financiare anuale. Ca urmare, cele două conturi apar cu soldurile corespunzătoare în bilanţul întocmit pentru exerciţiul financiar la care se referă situaţiile financiare anuale."19. Punctul 266 se modifică şi va avea următorul cuprins:"266. -
(1)Situaţiile financiare anuale se întocmesc şi se publică, potrivit legii, în moneda naţională.
(2)Situaţiile financiare anuale au înscrise clar numele şi prenumele persoanei care le-a întocmit, calitatea acesteia (director economic, contabil-şef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcţie, persoană autorizată potrivit legii, membră a Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România), precum şi numărul de înregistrare în organismul profesional, dacă este cazul." ...
  1. În capitolul IV "Planul de conturi general", după contul 138 "Alte sume primite cu caracter de subvenţii pentru investiţii (P)" se introduc următoarele conturi:"
  2. Câştiguri sau pierderi legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii
  3. Câştiguri legate de vânzarea sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii (P)
  4. Pierderi legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii (A)."
  5. Punctul 275 se modifică şi va avea următorul cuprins:"
  6. - Structura bilanţului care se întocmeşte de entităţile prevăzute la pct. 3 alin.
(1)este următoarea: Judeţul _______________|_|_| Forma de proprietate _________|_|_| Entitate ___________________ Activitatea preponderentă Adresa: localitatea ________ (denumire clasă CAEN)_____________ sectorul___, str. ___ nr. __ bl. ___ sc. ____, ap. ______ Cod clasă CAEN __________|_|_|_|_| Telefon ________, fax ______ Cod unic de înregistrare Număr din registrul comerţului ________________|_|_|_|_|_|_|_|_|_| _____________________________ BILANŢ la data de ..... - lei - ┌───────────────────────────────────────────────────┬────┬─────────────────────┐│ │ │ Sold la: ││ │Nr. ├─────────┬───────────┤│ Denumirea elementului │rd. │Începutul│ Sfârşitul ││ │ │ exerci- │ exerci- ││ │ │ ţiului │ ţiului ││ │ │financiar│ financiar │├───────────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ A │ B │ 1 │ 2 │├───┬───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ A.│ACTIVE IMOBILIZATE │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │I. IMOBILIZĂRI NECORPORALE │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  1. Cheltuieli de constituire │ 01 │ │ ││ │ (ct. 201-2801) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  2. Cheltuieli de dezvoltare │ 02 │ │ ││ │ (ct. 203-2803-2903) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  3. Concesiuni, brevete, licenţe, mărci │ │ │ ││ │ comerciale, drepturi şi active similare │ │ │ ││ │ şi alte imobilizări necorporale │ 03 │ │ ││ │ (ct. 205+208-2805-2808-2905-2908) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  4. Fondul comercial │ 04 │ │ ││ │ (ct. 2071-2807-2907) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  5. Avansuri şi imobilizări necorporale în │ 05 │ │ ││ │ curs de execuţie │ │ │ ││ │ (ct. 233+234-2933) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │ TOTAL: (rd. 01 la 05) │ 06 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │II. IMOBILIZĂRI CORPORALE │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  6. Terenuri şi construcţii │ 07 │ │ ││ │ (ct. 211+212-2811-2812-2911-2912) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  7. Instalaţii tehnice şi maşini │ 08 │ │ ││ │ (ct. 213-2813-2913) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  8. Alte instalaţii, utilaje şi mobilier │ 09 │ │ ││ │ (ct. 214-2814-2914) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  9. Avansuri şi imobilizări corporale în curs │ 10 │ │ ││ │ de execuţie │ │ │ ││ │ (ct. 231+232-2931) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │TOTAL: (rd. 07 la 10) │ 11 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │III. IMOBILIZĂRI FINANCIARE │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  10. Acţiuni deţinute la entităţile afiliate │ 12 │ │ ││ │ (ct. 261-2961) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  11. Împrumuturi acordate entităţilor afiliate │ 13 │ │ ││ │ (ct. 2671+2672-2964) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  12. Interese de participare │ 14 │ │ ││ │ (ct. 263-2962) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  13. Împrumuturi acordate entităţilor de care │ │ │ ││ │ compania este legată în virtutea │ │ │ ││ │ intereselor de participare │ 15 │ │ ││ │ (ct. 2673+2674-2965) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  14. Investiţii deţinute ca imobilizări │ 16 │ │ ││ │ (ct. 265-2963) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  15. Alte împrumuturi │ 17 │ │ ││ │ (ct. 2675*+2676*+2678*+2679*-2966*-2968*) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │TOTAL: (rd. 12 la 17) │ 18 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │ACTIVE IMOBILIZATE - TOTAL │ 19 │ │ ││ │(rd. 06+11+18) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ B.│ ACTIVE CIRCULANTE │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │I. STOCURI │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  16. Materii prime şi materiale consumabile │ 20 │ │ ││ │ (ct. 301+302+303+/-308+351+358+381+/-388 │ │ │ ││ │ -391-392-3951-3958-398) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  17. Producţia în curs de execuţie │ 21 │ │ ││ │ (ct. 331+332+341+/-348*-393-3941-3952) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  18. Produse finite şi mărfuri │ 22 │ │ ││ │ (ct. 345+346+/-348*+354+356+ │ │ │ ││ │ +357+361+/-368+371+/-378-3945-3946-3953 │ │ │ ││ │ -3954-3956-3957-396-397-4428) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  19. Avansuri pentru cumpărări de stocuri │ 23 │ │ ││ │ (ct. 4091) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │TOTAL: (rd. 20 la 23) │ 24 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │II. CREANŢE │ │ │ ││ │(Sumele care urmează să fie încasate după o │ │ │ ││ │perioadă mai mare de un an trebuie prezentate │ │ │ ││ │separat pentru fiecare element.) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  20. Creanţe comerciale*26) │ 25 │ │ ││ │ (ct. 2675*+2676*+2678*+2679*-2966*-2968*+ │ │ │ ││ │ 4092+411+413+418-491) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  21. Sume de încasat de la entităţile afiliate │ 26 │ │ ││ │ (ct. 451**-495*) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  22. Sume de încasat de la entităţile de care │ │ │ ││ │ compania este legată în virtutea │ │ │ ││ │ intereselor de participare │ 27 │ │ ││ │ (ct. 453-495*) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  23. Alte creanţe │ 28 │ │ ││ │ (ct. 425+4282+431**+437**+4382+441**+ │ │ │ ││ │ 4424+4428**+444**+445+446**+447**+4482+ │ │ │ ││ │ 4582+461+473**-496+5187) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  24. Capital subscris şi nevărsat │ 29 │ │ ││ │ (ct. 456-495*) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │TOTAL: (rd. 25 la 29) │ 30 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │III. INVESTIŢII PE TERMEN SCURT │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  25. Acţiuni deţinute la entităţile afiliate │ 31 │ │ ││ │ (ct. 501-591) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  26. Alte investiţii pe termen scurt │ 32 │ │ ││ │ (ct. 505+506+508-595-596-598+5113+5114) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │TOTAL: (rd. 31 + 32) │ 33 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │IV. CASĂ ŞI CONTURI LA BĂNCI │ 34 │ │ ││ │ (ct. 5112+512+531+532+541+542) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │ ACTIVE CIRCULANTE - TOTAL │ 35 │ │ ││ │ (rd. 24+30+33+34) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ C.│CHELTUIELI ÎN AVANS │ 36 │ │ ││ │(ct. 471) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ D.│DATORII: SUMELE CARE TREBUIE PLĂTITE │ │ │ ││ │ÎNTR-O PERIOADĂ DE PÂNĂ LA UN AN │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  27. Împrumuturi din emisiunea de obligaţiuni, │ 37│ │ ││ │ prezentându-se separat împrumuturile din │ │ │ ││ │ emisiunea de obligaţiuni convertibile │ │ │ ││ │ (ct. 161+1681-169) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  28. Sume datorate instituţiilor de credit │ 38│ │ ││ │ (ct. 1621+1622+1624+1625+1627+1682+5191 │ │ │ ││ │ +5192+5198) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  29. Avansuri încasate în contul comenzilor │ │ │ ││ │ (ct. 419) │ 39 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  30. Datorii comerciale - furnizori │ │ │ ││ │ (ct. 401+404+408) │ 40 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  31. Efecte de comerţ de plătit │ │ │ ││ │ (ct. 403+405) │ 41 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  32. Sume datorate entităţilor afiliate │ │ │ ││ │ (ct. 1661+1685+2691+451***) │ 42 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  33. Sume datorate entităţilor de care compania │ │ │ ││ │ este legată în virtutea intereselor de │ │ │ ││ │ participare │ 43 │ │ ││ │ (ct. 1663+1686+2692+453***) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  34. Alte datorii, inclusiv datoriile fiscale şi│ │ │ ││ │ datoriile privind asigurările sociale │ 44 │ │ ││ │ (ct. 1623+1626+167+1687+2693+421+423+424 │ │ │ ││ │ +426+427+4281+431***+437***+4381+441***+ │ │ │ ││ │ 4423+4428***+444***+446***+447***+4481+ │ │ │ ││ │ 455+456***+457+4581+462+473***+509+5186+ │ │ │ ││ │ 5193+5194+5195+5196+5197) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │TOTAL: (rd. 37 la 44) │ 45 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ E.│ACTIVE CIRCULANTE, NETE/DATORII CURENTE │ │ │ ││ │NETE │ 46 │ │ ││ │(rd. 35+36-45-62) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ F.│TOTAL ACTIVE MINUS DATORII CURENTE │ 47 │ │ ││ │(rd. 19+46) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ G.│DATORII: SUMELE CARE TREBUIE PLĂTITE │ │ │ ││ │ÎNTR-O PERIOADĂ MAI MARE DE UN AN │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  35. Împrumuturi din emisiunea de obligaţiuni, │ 48│ │ ││ │ prezentându-se separat împrumuturile din │ │ │ ││ │ emisiunea de obligaţiuni convertibile │ │ │ ││ │ (ct. 161+1681-169) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  36. Sume datorate instituţiilor de credit │ 49 │ │ ││ │ (ct. 1621+1622+1624+1625+1627+1682+5191 │ │ │ ││ │ +5192+5198) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  37. Avansuri încasate în contul comenzilor │ │ │ ││ │ (ct. 419) │ 50 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  38. Datorii comerciale - furnizori │ │ │ ││ │ (ct. 401+404+408) │ 51 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  39. Efecte de comerţ de plătit (ct. 403+405) │ 52 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  40. Sume datorate entităţilor afiliate │ 53 │ │ ││ │ (ct. 1661+1685+2691*+451***) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  41. Sume datorate entităţilor de care compania │ │ │ ││ │ este legată în virtutea intereselor de │ │ │ ││ │ participare │ 54 │ │ ││ │ (ct. 1663+1686+2692+453***) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  42. Alte datorii, inclusiv datoriile fiscale şi│ │ │ ││ │ datoriile privind asigurările sociale │ 55 │ │ ││ │ (ct. 1623+1626+167+1687+2693+421+423+424 │ │ │ ││ │ +426+427+4281+431***+437***+4381+441***+ │ │ │ ││ │ 4423+4428***+444***+446***+447***+4481+ │ │ │ ││ │ 455+456***+457+4581+462+473***+509+5186+ │ │ │ ││ │ 5193+5194+5195+5196+5197) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │TOTAL: (rd. 48 la 55) │ 56 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ H.│PROVIZIOANE │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  43. Provizioane pentru pensii şi │ │ │ ││ │ obligaţii similare (ct. 1515) │ 57 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  44. Provizioane pentru impozite │ 58 │ │ ││ │ (ct. 1516) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  45. Alte provizioane │ 59 │ │ ││ │ (ct. 1511+1512+1513*27)+1514+1518) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │TOTAL (rd. 57 la 59) │ 60 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ I.│VENITURI ÎN AVANS │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  46. Subvenţii pentru investiţii │ │ │ ││ │(ct. 131+132+133+134+138) │ 61 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  47. Venituri înregistrate în avans │ │ │ ││ │(ct. 472) │ 62 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │TOTAL (rd. 61 + 62) │ 63 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ J.│CAPITAL ŞI REZERVE │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │I. CAPITAL │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  48. Capital subscris vărsat │ │ │ ││ │ (ct. 1012) │ 64 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  49. Capital subscris nevărsat │ │ │ ││ │ (ct. 1011) │ 65 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  50. Patrimoniul regiei │ │ │ ││ │ (ct. 1015) │ 66 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │TOTAL (rd. 64 la 66) │ 67 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │II. PRIME DE CAPITAL │ 68 │ │ ││ │ (ct. 104) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │III. REZERVE DIN REEVALUARE │ │ │ ││ │ (ct. 105) │ 69 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │IV. REZERVE │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  51. Rezerve legale (ct. 1061) │ 70 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  52. Rezerve statutare sau contractuale │ 71 │ │ ││ │ (ct. 1063) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  53. Rezerve reprezentând surplusul realizat │ 72 │ │ ││ │ din rezerve din reevaluare │ │ │ ││ │ (ct. 1065) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │
  54. Alte rezerve (ct. 1068) │ 73 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │TOTAL (rd. 70 la 73) │ 74 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │Acţiuni proprii (ct. 109) │ 75 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │Câştiguri legate de instrumentele │ 76 │ │ ││ │de capitaluri proprii (ct. 141) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │Pierderi legate de instrumentele │ 77 │ │ ││ │de capitaluri proprii (ct. 149) │ │ │ │├───┼──────────────────────────┬────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │ │Sold C │ 78 │ │ ││ │V. PROFITUL SAU PIERDEREA │────────────────────┼────┤ │ ││ │ REPORTAT(Ă) (ct. 117) │Sold D │ 79 │ │ │├───┼──────────────────────────┼────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │ │ Sold C │ 80 │ │ ││ │VI. PROFITUL SAU PIERDEREA│ ───────────────────┼────┤ │ ││ │EXERCIŢIULUI FINANCIAR │ Sold D │ 81 │ │ ││ │ (ct. 121) │ │ │ │ │├───┼──────────────────────────┴────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │ Repartizarea profitului (ct. 129) │ 82 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │ CAPITALURI PROPRII - TOTAL │ 83 │ │ ││ │ (rd. 67+68+69+74-75+76-77+78-79 │ │ │ ││ │ +80-81-82) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │ Patrimoniul public (ct. 1016) │ 84 │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │ CAPITALURI - TOTAL (rd. 83+84) │ 85 │ │ │└───┴───────────────────────────────────────────────┴────┴─────────┴───────────┘__________ *) Conturi de repartizat după natura elementelor respective. **) Solduri debitoare ale conturilor respective. ***) Solduri creditoare ale conturilor respective. *26) Sumele înscrise la acest rând şi preluate din conturile 2675 la 2679 reprezintă creanţele aferente contractelor de leasing financiar şi altor contracte asimilate, precum şi alte creanţe imobilizate, scadente într-o perioadă mai mică de 12 luni. *27) Acest cont apare la entităţile care au aplicat Reglementările contabile aprobate prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 94/2001, precum şi la cele care aplică prevederile pct. 92
(3)din prezentele reglementări. ADMINISTRATOR, ÎNTOCMIT, Numele şi prenumele _______ Numele şi prenumele __________ Semnătura _________________ Calitatea ____________________ Semnătura ____________________ Ştampila unităţii Nr. de înregistrare în organismul profesional"22. Punctul 276 se modifică şi va avea următorul cuprins:"276. - Structura bilanţului prescurtat care se întocmeşte de entităţile prevăzute la pct. 3 alin.
(2)este următoarea: Judeţul _______________|_|_| Forma de proprietate _________|_|_| Entitate ___________________ Activitatea preponderentă Adresa: localitatea ________ (denumire clasă CAEN)______________ sectorul___, str. ___ nr. __ bl. ___ sc. __, ap. ________ Cod clasă CAEN ___________|_|_|_|_| Telefon _________, fax _____ Cod unic de înregistrare Număr din registrul comerţului ________________|_|_|_|_|_|_|_|_|_| _____________________________ BILANŢ PRESCURTAT la data de ..... - lei - ┌───────────────────────────────────────────────────┬────┬─────────────────────┐│ │ │ Sold la: ││ │Nr. ├─────────┬───────────┤│ Denumirea elementului │rd. │Începutul│ Sfârşitul ││ │ │ exerci- │ exerci- ││ │ │ ţiului │ ţiului ││ │ │financiar│ financiar │├───────────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ A │ B │ 1 │ 2 │├───┬───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ A.│ACTIVE IMOBILIZATE │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │I. IMOBILIZĂRI NECORPORALE │ │ │ ││ │ (ct. 201+203+205+2071+208+233+234-280 │ 01│ │ ││ │ -290-2933) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │II. IMOBILIZĂRI CORPORALE │ │ │ ││ │ (ct. 211+212+213+214+231+232-281-291-2931) │ 02│ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │III. IMOBILIZĂRI FINANCIARE │ │ │ ││ │ (ct. 261+263+265+267*-296*) │ 03│ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │ ACTIVE IMOBILIZATE - TOTAL │ 04│ │ ││ │ (rd. 01 la 03) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ B.│ACTIVE CIRCULANTE │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │ I. STOCURI │ │ │ ││ │ (ct. 301+302+303+/-308+331+332+341+345 │ │ │ ││ │ 346+/-348+351+354+356+357+358+361+/- │ 05│ │ ││ │ 368+371+/-378+381+/-388-391-392-393 │ │ │ ││ │ -394-395-396-397-398+4091-4428) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │ II. CREANŢE*28) │ │ │ ││ │ (Sumele care urmează să fie încasate după o │ 06│ │ ││ │ perioadă mai mare de un an trebuie prezentate │ │ │ ││ │ separat pentru fiecare element.) │ │ │ ││ │ (ct. 267*-296*+4092+411+413+418+425+ │ │ │ ││ │ 4282+431**+437**+4382+441**+4424+4428**+ │ │ │ ││ │ +444**+445+446**+447**+4482+451**+453**+ │ │ │ ││ │ +456**+4582+461+473**-491-495-496+5187) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │ III. INVESTIŢII PE TERMEN SCURT │ │ │ ││ │ (ct. 501+505+506+508+5113+5114-591-595- │ │ │ ││ │ -596-598) │ 07│ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │ IV. CASĂ ŞI CONTURI LA BĂNCI │ 08│ │ ││ │ (ct. 5112+512+531+532+541+542) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │ ACTIVE CIRCULANTE - TOTAL │ 09│ │ ││ │ (rd. 05 la 08) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ C.│CHELTUIELI ÎN AVANS │ 10│ │ ││ │(ct. 471) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ D.│DATORII: SUMELE CARE TREBUIE PLĂTITE │ │ │ ││ │ÎNTR-O PERIOADA DE PÂNĂ LA UN AN │ │ │ ││ │(ct. 161+162+166+167+168-169+269+401 │ 11│ │ ││ │+403+404+405+408+419+421+423+ │ │ │ ││ │424+426+427+4281+431***+437***+ │ │ │ ││ │4381+441***+4423+4428***+444***+ │ │ │ ││ │446***+447***+4481+451***+453***+ │ │ │ ││ │455+456***+457+4581+462+473***+509+ │ │ │ ││ │5186+519) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ E.│ACTIVE CIRCULANTE, NETE/DATORII CURENTE │ │ │ ││ │NETE │ 12│ │ ││ │(rd. 09+10-11-18) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ F.│TOTAL ACTIVE MINUS DATORII CURENTE │ 13│ │ ││ │(rd. 04+12) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ G.│DATORII: SUMELE CARE TREBUIE PLĂTITE │ │ │ ││ │ÎNTR-O PERIOADĂ MAI MARE DE UN AN │ │ │ ││ │(ct. 161+162+166+167+168-169+269+401 │ 14│ │ ││ │+403+404+405+408+419+421+423+ │ │ │ ││ │ 424+426+427+4281+431***+437***+ │ │ │ ││ │ 4381+441***+4423+4428***+444***+ │ │ │ ││ │ 446***+447***+4481+451***+453***+ │ │ │ ││ │ 455+456***+457+4581+462+473***+509+ │ │ │ ││ │ 5186+519) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ H.│PROVIZIOANE │ 15│ │ ││ │(CT. 151) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ I.│VENITURI ÎN AVANS │ │ │ ││ │(rd. 17 şi 18), din care: │ 16│ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │ ct. 131+132+133+134+138 0 │ 17│ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │ ct. 472 │ 18│ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ J.│CAPITAL ŞI REZERVE │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │I. CAPITAL │ │ │ ││ │(rd. 20 la 22), din care: │ 19│ │ ││ ├───────────────────────────────────────────────┼────┤ │ ││ │- capital subscris vărsat │ │ │ ││ │ (ct. 1012) │ 20│ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │- capital subscris nevărsat │ │ │ ││ │ (ct. 1011) │ 21│ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │- patrimoniul regiei │ │ │ ││ │ (ct. 1015) │ 22│ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │II. PRIME DE CAPITAL │ 23│ │ ││ │ (ct. 104) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │III. REZERVE DIN REEVALUARE │ │ │ ││ │ (ct. 105) │ 24│ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │IV. REZERVE │ │ │ ││ │ (ct. 106) │ 25│ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │Acţiuni proprii (ct. 109) │ 26│ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │Câştiguri legate de instrumentele │ 27│ │ ││ │de capitaluri proprii (ct. 141) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │Pierderi legate de instrumentele │ 28│ │ ││ │de capitaluri proprii (ct. 149) │ │ │ │├───┼──────────────────────────┬────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │ │Sold C │ 29│ │ ││ │V. PROFITUL SAU PIERDEREA │────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │ REPORTAT(Ă) (ct. 117) │Sold D │ 30│ │ │├───┼──────────────────────────┼────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │ │Sold C │ 31│ │ ││ │VI. PROFITUL SAU PIERDEREA│────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │ EXERCIŢIULUI FINANCIAR│Sold D │ 32│ │ ││ │ (ct. 121) │ │ │ │ │├───┼──────────────────────────┴────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │Repartizarea profitului (ct. 129) │ 33│ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │CAPITALURI PROPRII - TOTAL │ 34│ │ ││ │(rd. 19+23+24+25-26+27-28+29-30+ │ │ │ ││ │31-32-33) │ │ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │Patrimoniul public (ct. 1016) │ 35│ │ │├───┼───────────────────────────────────────────────┼────┼─────────┼───────────┤│ │CAPITALURI - TOTAL (rd. 34+35) │ 36│ │ │└───┴───────────────────────────────────────────────┴────┴─────────┴───────────┘__________ *) Conturi de repartizat după natura elementelor respective. **) Solduri debitoare ale conturilor respective. ***) Solduri creditoare ale conturilor respective. *28) Sumele înscrise la acest rând şi preluate din contul 267 reprezintă creanţele aferente contractelor de leasing financiar şi altor contracte asimilate, precum şi alte creanţe imobilizate, scadente într-o perioadă mai mică de 12 luni. ADMINISTRATOR, ÎNTOCMIT, Numele şi prenumele _______ Numele şi prenumele _________ Semnătura _________________ Calitatea ___________________ Semnătura ___________________ Ştampila unităţii Nr. de înregistrare în organismul profesional"
  1. Punctul 278 se modifică şi va avea următorul cuprins:"
  2. - Structura exemplificativă a situaţiei modificărilor capitalului propriu este următoarea: SITUAŢIA MODIFICĂRILOR CAPITALULUI PROPRIU la data de .......... -lei- ┌─────────────────────────────┬────────────┬────────────┬────────────┬─────────┐│ │ Sold la │ Creşteri │ Reduceri │ Sold la ││ Denumirea elementului │ începutul ├──────┬─────┼──────┬─────┤sfârşitul││ │exerciţiului│Total,│prin │Total,│prin │ exerci- ││ │ financiar │din │tran-│din │tran-│ ţiului ││ │ │care: │sfer │care: │sfer │financiar│├─────────────────────────────┼────────────┼──────┼─────┼──────┼─────┼─────────┤│ A │ 1 │ 2 │ 3 │ 4 │ 5 │ 6 │├─────────────────────────────┼────────────┼──────┼─────┼──────┼─────┼─────────┤│Capital subscris │ │ │ │ │ │ │├─────────────────────────────┼────────────┼──────┼─────┼──────┼─────┼─────────┤│Patrimoniul regiei │ │ │ │ │ │ │├─────────────────────────────┼────────────┼──────┼─────┼──────┼─────┼─────────┤│Prime de capital │ │ │ │ │ │ │├─────────────────────────────┼────────────┼──────┼─────┼──────┼─────┼─────────┤│Rezerve din reevaluare │ │ │ │ │ │ │├─────────────────────────────┼────────────┼──────┼─────┼──────┼─────┼─────────┤│Rezerve legale │ │ │ │ │ │ │├─────────────────────────────┼────────────┼──────┼─────┼──────┼─────┼─────────┤│Rezerve statutare sau │ │ │ │ │ │ ││contractuale │ │ │ │ │ │ │├─────────────────────────────┼────────────┼──────┼─────┼──────┼─────┼─────────┤│Rezerve reprezentând │ │ │ │ │ │ ││surplusul realizat din │ │ │ │ │ │ ││rezerve din reevaluare │ │ │ │ │ │ │├─────────────────────────────┼────────────┼──────┼─────┼──────┼─────┼─────────┤│Alte rezerve │ │ │ │ │ │ │├─────────────────────────────┼────────────┼──────┼─────┼──────┼─────┼─────────┤│Acţiuni proprii │ │ │ │ │ │ │├─────────────────────────────┼────────────┼──────┼─────┼──────┼─────┼─────────┤│Câştiguri legate de │ │ │ │ │ │ ││instrumentele de capitaluri │ │ │ │ │ │ ││proprii │ │ │ │ │ │ │├─────────────────────────────┼────────────┼──────┼─────┼──────┼─────┼─────────┤│Pierderi legate de │ │ │ │ │ │ ││instrumentele de capitaluri │ │ │ │ │ │ ││proprii │ │ │ │ │ │ │├──────────────────────┬──────┼────────────┼──────┼─────┼──────┼─────┼─────────┤│Rezultatul reportat │Sold C│ │ │ │ │ │ ││reprezentând profitul │ │ │ │ │ │ │ ││nerepartizat sau ├──────┤ │ │ │ │ │ ││pierderea neacoperita │Sold D│ │ │ │ │ │ │├──────────────────────┼──────┼────────────┼──────┼─────┼──────┼─────┼─────────┤│Rezultatul reportat │Sold C│ │ │ │ │ │ ││provenit din adoptarea│ │ │ │ │ │ │ ││pentru prima data a ├──────┤ │ │ │ │ │ ││IAS, mai puţin │Sold D│ │ │ │ │ │ ││IAS 29*32) │ │ │ │ │ │ │ │├──────────────────────┼──────┼────────────┼──────┼─────┼──────┼─────┼─────────┤│Rezultatul reportat │Sold C│ │ │ │ │ │ ││provenit din │ │ │ │ │ │ │ ││corectarea erorilor ├──────┤ │ │ │ │ │ ││contabile │Sold D│ │ │ │ │ │ │├──────────────────────┼──────┼────────────┼──────┼─────┼──────┼─────┼─────────┤│Rezultatul reportat │Sold C│ │ │ │ │ │ ││provenit din trecerea │ │ │ │ │ │ │ ││la aplicarea │ │ │ │ │ │ │ ││Reglementărilor ├──────┤ │ │ │ │ │ ││contabile conforme cu │Sold D│ │ │ │ │ │ ││Directiva a patra a │ │ │ │ │ │ │ ││Comunităţilor │ │ │ │ │ │ │ ││Economice Europene │ │ │ │ │ │ │ │├──────────────────────┼──────┼────────────┼──────┼─────┼──────┼─────┼─────────┤│Profitul sau pierderea│Sold C│ │ │ │ │ │ ││exerciţiului financiar├──────┤ │ │ │ │ │ ││ │Sold D│ │ │ │ │ │ │├──────────────────────┼──────┼────────────┼──────┼─────┼──────┼─────┼─────────┤│Repartizarea │ │ │ │ │ │ │ ││profitului │ │ │ │ │ │ │ │├──────────────────────┼──────┼────────────┼──────┼─────┼──────┼─────┼─────────┤│Total capitaluri │ │ │ │ │ │ │ ││proprii │ │ │ │ │ │ │ │└──────────────────────┴──────┴────────────┴──────┴─────┴──────┴─────┴─────────┘_________ *32) Acest cont apare doar la agenţii economici care au aplicat Reglementările contabile aprobate prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 94/2001 şi până la închiderea soldului acestui cont. ADMINISTRATOR, ÎNTOCMIT, Numele şi prenumele __________ Numele şi prenumele ________ Semnătura ____________________ Calitatea __________________ Semnătura __________________ Ştampila unităţii Nr. de înregistrare în organismul profesional"NOTA 1:Prezentările cifrice cuprinse în situaţia prezentată mai sus trebuie să fie însoţite de informaţii referitoare la:- natura modificărilor;- tratamentul fiscal aplicat, acolo unde este cazul;- natura şi scopul pentru care au fost constituite rezervele;- orice alte informaţii semnificative.NOTA 2:Modificările capitalului propriu se prezintă pentru cele două exerciţii financiare, precedent şi curent.
  3. După capitolul VI "Structura situaţiilor financiare anuale" se introduce un nou capitol, capitolul VII "Funcţiunea conturilor", prevăzut în anexa care face parte integrantă din prezentul ordin.*) Funcţiunea conturilor nu este limitativă şi nu poate să constituie singură bază pentru înregistrarea în contabilitate a operaţiunilor economico-financiare._________ Notă ... *) Anexa se publică ulterior în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 25 bis abonament, care se poate achiziţiona şi de la Centrul pentru vânzări şi relaţii cu publicul al Regiei Autonome "Monitorul Oficial", Bucureşti, şos. Panduri nr.
  4. + Articolul IV"Reglementările contabile conforme cu Directiva a VII-a a Comunităţilor Economice Europene", prevăzute în anexa la Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 1.752/2005, se modifică după cum urmează:
  5. La punctul 16, litera c) se modifică şi va avea următorul cuprins:"c) notele explicative la situaţiile financiare anuale ale entităţii exceptate trebuie să prezinte:- denumirea şi sediul social ale societăţii-mamă care întocmeşte situaţii financiare anuale consolidate; şi- exceptarea de la obligaţia de a întocmi situaţii financiare anuale consolidate şi raport consolidat al administratorilor."
  6. La punctul 42, litera b) se modifică şi avea următorul cuprins:"b) în contul de profit şi pierdere - exprimarea veniturilor şi a cheltuielilor la cursul mediu. Când acesta fluctuează semnificativ, veniturile şi cheltuielile vor fi exprimate la cursurile de schimb de la data tranzacţiilor."
  7. La punctul 111, alineatul
(1)se modifică şi va avea următorul cuprins:"111. -
(1)Situaţiile financiare anuale consolidate se întocmesc şi se publică, potrivit legii, în moneda naţională.Situaţiile financiare anuale consolidate au înscrise clar numele şi prenumele persoanei care le-a întocmit, calitatea acesteia (director economic, contabil-şef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcţie, persoană autorizată potrivit legii, membră a Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România), precum şi numărul de înregistrare în organismul profesional, dacă este cazul.Situaţiile financiare anuale consolidate, aprobate în mod corespunzător, şi raportul consolidat al administratorilor, împreună cu opinia prezentată de persoana responsabilă cu auditarea situaţiilor financiare anuale consolidate, se publică de entitatea care a întocmit situaţiile financiare anuale consolidate, conform legislaţiei în vigoare." + Articolul VPrevederile prezentului ordin se aplică începând cu situaţiile financiare ale exerciţiului financiar
  1. + Articolul VIOrdinul ministrului finanţelor publice nr. 1.752/2005 pentru aprobarea reglementărilor contabile conforme cu directivele europene, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1.080 şi 1.080 bis din 30 noiembrie 2005, cu modificările şi completările ulterioare, inclusiv cu cele aduse prin prezentul ordin, va fi republicat în Monitorul Oficial al României, Partea I. + Articolul VIILa data intrării în vigoare a prezentului ordin se abrogă:- Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 1.088/2004 pentru aprobarea Precizărilor privind reflectarea în contabilitate a unor operaţiuni referitoare la acoperirea pierderii contabile, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 679 din 28 iulie 2004;- Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 917/2005 privind publicarea situaţiilor financiare anuale, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 582 din 6 iulie 2005;- orice dispoziţii contrare prezentului ordin.p. Ministrul economiei şi finanţelor,Cătălin Doica,secretar de statBucureşti, 12 decembrie 2007.Nr. 2.
  2. + Anexa + Capitolul VII Funcţiunea conturilorÎn acest capitol sunt prezentate conţinutul şi funcţiunea conturilor contabile cuprinse în Planul de conturi general prevăzut la Capitolul IV din Reglementările contabile conforme cu Directiva a IV-a. Întrucât în Planul de conturi general sunt cuprinse şi conturi specifice consolidării, funcţiunea conturilor prezentate în continuare se referă inclusiv la acestea.Funcţiunea conturilor prezentată în acest capitol nu este limitativă, fiind exemplificat modul de înregistrare contabilă a principalelor operaţiuni economico-financiare.La reflectarea în contabilitate a operaţiunilor economice derulate se are în vedere conţinutul economic al acestora, cu respectarea principiilor, bazelor, regulilor şi politicilor contabile permise de reglementarea contabilă aplicabilă.CLASA 1 "CONTURI DE CAPITALURI"Din clasa 1 "Conturi de capitaluri" fac parte următoarele grupe: 10 "Capital şi rezerve", 11 "Rezultatul reportat", 12 "Rezultatul exerciţiului financiar", 13 "Subvenţii pentru investiţii", 14 "Câştiguri sau pierderi legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii", 15 "Provizioane" şi 16 "Împrumuturi şi datorii asimilate".GRUPA 10 "CAPITAL ŞI REZERVE"Din grupa 10 "Capital şi rezerve" fac parte următoarele conturi:Contul 101 "Capital"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa capitalului subscris, vărsat şi nevărsat, în natură şi/sau numerar, de către acţionarii/asociaţii unei entităţi, precum şi a majorării sau reducerii capitalului, potrivit legii.În funcţie de forma juridică a entităţii se înscrie: capitalul social, patrimoniul regiei etc.Contabilitatea analitică a capitalului se ţine pe acţionari/asociaţi, evidenţiindu-se numărul şi valoarea nominală a acţiunilor/părţilor sociale subscrise sau vărsate.Referitor la patrimoniul public, se vor avea în vedere prevederile legale în acest sens.Contul 101 "Capital" este un cont de pasiv.În creditul acestui cont se înregistrează:- capitalul subscris de acţionari/asociaţi, în natură şi/sau numerar, capitalul majorat prin subscrierea sau emisiunea de noi acţiuni/părţi sociale, precum şi capitalul preluat în urma operaţiunilor de reorganizare, potrivit legii
(456);- profitul contabil realizat în exerciţiile financiare precedente, utilizat ca sursă de majorare a capitalului social
(117);- rezervele destinate majorării capitalului, potrivit legii
(106);- primele de capital, încorporate în capitalul social
(104).În debitul contului se înregistrează:- capitalul retras de acţionari/asociaţi, precum şi capitalul lichidat cu ocazia operaţiunilor de reorganizare a entităţilor, potrivit legii
(456);- acoperirea pierderilor contabile realizate în exerciţiile financiare precedente, care reduc capitalul social, conform hotărârii adunării generale a acţionarilor/asociaţilor
(117);- reducerea capitalului social cu valoarea acţiunilor proprii răscumpărate şi anulate, potrivit legii
(109);- diferenţa dintre valoarea nominală a instrumentelor de capitaluri proprii anulate şi valoarea lor de răscumpărare
(141).Soldul contului reprezintă capitalul subscris, vărsat/nevărsat.Contul 104 "Prime de capital"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa primelor de emisiune, de fuziune/divizare, de aport şi de conversie a obligaţiunilor în acţiuni.Contul 104 "Prime de capital" este un cont de pasiv.În creditul contului 104 "Prime de capital" se înregistrează:- valoarea primelor stabilite cu ocazia emisiunii, fuziunii/divizării, aportului la capital şi/sau din conversia obligaţiunilor în acţiuni
(456).În debitul contului 104 "Prime de capital" se înregistrează:- primele de capital încorporate în capitalul social
(101);- primele de capital transferate la rezerve
(106);- pierderile contabile ale exerciţiilor precedente, acoperite din prime de capital, potrivit legii
(117).Soldul contului reprezintă primele de capital netransferate la capital sau la rezerve.Contul 105 "Rezerve din reevaluare"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa rezervelor din reevaluarea imobilizărilor corporale.Contul 105 "Rezerve din reevaluare" este un cont de pasiv.În creditul contului 105 "Rezerve din reevaluare" se înregistrează:- creşterea faţă de valoarea contabilă netă, rezultată din reevaluarea imobilizărilor corporale, dacă nu a existat o descreştere anterioară recunoscută ca o cheltuială aferentă imobilizărilor corporale reevaluate (211, 212, 213, 214).În debitul contului 105 "Rezerve din reevaluare" se înregistrează:- capitalizarea surplusului din reevaluare, prin transferul direct în capitalul propriu, atunci când acest surplus reprezintă câştig realizat, respectiv la scoaterea din evidenţă a activului pentru care s-a constituit rezerva din reevaluare sau pe măsura folosirii activului de către entitate
(1065);- descreşterile faţă de valoarea contabilă netă, rezultate din reevaluarea ulterioară a imobilizărilor corporale (211, 212, 213, 214);- ajustarea amortizării cumulate înregistrate până la data reevaluării imobilizării corporale, în cazul în care reevaluarea se efectuează prin aplicarea unui indice
(281).Soldul creditor al contului reprezintă rezerva din reevaluarea imobilizărilor corporale existente în evidenţa entităţii.Contul 106 "Rezerve"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa rezervelor constituite.Contabilitatea rezervelor se ţine pe categorii de rezerve: rezerve legale, rezerve statutare sau contractuale, rezerve de valoare justă, rezerve reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare şi alte rezerve.În creditul contului 106 "Rezerve" se înregistrează:- profitul net contabil realizat la închiderea exerciţiului curent repartizat la rezerve în baza unor prevederi legale
(129);- profitul net realizat în exerciţiile anterioare, repartizat la rezerve, conform hotărârii adunării generale a acţionarilor/ asociaţilor
(117);- capitalizarea surplusului din reevaluare transferat direct în capitalul propriu, atunci când acest surplus reprezintă câştig realizat, respectiv la scoaterea din evidenţă a activului pentru care s-a constituit rezerva din reevaluare sau pe măsura folosirii activului de către entitate
(105);- primele de capital transferate la rezerve
(104);- diferenţa dintre valoarea participaţiilor primite ca urmare a participării în natură la capitalul altor entităţi şi valoarea neamortizată a imobilizărilor corporale şi necorporale care fac obiectul participaţiei (261, 263, 265);- majorarea valorii participaţiilor deţinute în capitalul altor entităţi, ca urmare a încorporării rezervelor în capitalul acestora (261, 263, 265);- creşterea valorii activelor financiare disponibile pentru vânzare, inclusă direct în capitalul propriu, în cadrul situaţiilor financiare consolidate
(501);- partea cuvenită investitorului din rezervele înregistrate de întreprinderea asociată în care se deţin participaţii, cu ocazia consolidării prin metoda punerii în echivalenţă
(264);- câştigurile legate de vânzarea sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii, transferate la rezerve
(141).În debitul contului 106 "Rezerve" se înregistrează:- rezervele destinate majorării capitalului, potrivit legii
(101);- diferenţa dintre valoarea participaţiilor primite ca urmare a participării în natură la capitalul altor entităţi şi valoarea neamortizată a imobilizărilor corporale şi necorporale care au făcut obiectul participaţiei, transferată la venituri cu ocazia cedării participaţiilor respective
(764);- rezervele utilizate pentru acoperirea pierderilor contabile înregistrate în exerciţiile precedente, conform hotărârii adunării generale a acţionarilor/asociaţilor
(117);- decontarea capitalurilor proprii către acţionari/asociaţi, în cazul operaţiunilor de reorganizare, potrivit legii
(456);- ajustarea rezervei de valoare justă, urmare a diferenţelor nefavorabile rezultate din evaluarea activelor financiare disponibile pentru vânzare, în cadrul situaţiilor financiare consolidate
(501);- pierderile legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii, acoperite din rezerve
(149).Soldul contului reprezintă rezervele existente şi neutilizate.Contul 107 "Rezerve din conversie"Contul 107 "Rezerve din conversie" se utilizează numai în situaţiile financiare consolidate.Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa diferenţelor de curs valutar rezultate din conversia situaţiilor financiare anuale ale societăţilor nerezidente.Contul 107 "Rezerve din conversie" este un cont bifuncţional, folosit la consolidarea societăţilor nerezidente.În creditul contului 107 "Rezerve din conversie" se înregistrează:- diferenţele favorabile rezultate din conversia posturilor de activ cuprinse în bilanţul societăţilor nerezidente;- diferenţele favorabile rezultate din conversia posturilor de datorii cuprinse în bilanţul societăţilor nerezidente;- diferenţele nefavorabile recunoscute drept cheltuială la cedarea participaţiilor deţinute în societăţile nerezidente
(665).În debitul contului 107 "Rezerve din conversie" se înregistrează:- diferenţele nefavorabile rezultate din conversia posturilor de activ cuprinse în bilanţul societăţilor nerezidente;- diferenţele nefavorabile rezultate din conversia posturilor de datorii cuprinse în bilanţul societăţilor nerezidente;- diferenţele favorabile recunoscute drept venit la cedarea participaţiilor deţinute în societăţile nerezidente
(765).Soldul creditor reprezintă diferenţele favorabile aferente societăţilor nerezidente consolidate, iar soldul debitor, cele nefavorabile.Contul 108 "Interese minoritare"Contul 108 "Interese minoritare" se utilizează numai în situaţiile financiare consolidate.Cu ajutorul acestui cont se evidenţiază interesele minoritare, rezultate cu ocazia consolidării filialelor prin metoda integrării globale.Contul 108 "Interese minoritare" este un cont bifuncţional, folosit la consolidarea filialelor.În creditul contului 108 "Interese minoritare" se înregistrează partea din rezultatul favorabil al exerciţiului financiar şi celelalte capitaluri proprii ale filialei, atribuită unor interese care nu sunt deţinute de către societatea-mamă, direct sau indirect.În debitul contului 108 "Interese minoritare" se înregistrează partea din rezultatul nefavorabil, atribuită unor interese care nu sunt deţinute de către societatea-mamă, direct sau indirect.Soldul contului reprezintă interesele minoritare.Contul 109 "Acţiuni proprii"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa acţiunilor proprii, răscumpărate potrivit legii.Contul 109 "Acţiuni proprii" este un cont de activ.În debitul contului 109 "Acţiuni proprii" se înregistrează:- preţul de achiziţie al acţiunilor proprii răscumpărate
(512).În creditul contului 109 "Acţiuni proprii" se înregistrează:- reducerea capitalului cu valoarea acţiunilor proprii răscumpărate şi anulate, potrivit legii
(101);- diferenţa între valoarea de răscumpărare a instrumentelor de capitaluri proprii anulate şi valoarea lor nominală
(149);- valoarea sumei de încasat/încasate din vânzarea acţiunilor proprii (461, 512);- diferenţa între valoarea de răscumpărare a instrumentelor de capitaluri proprii şi preţul lor de vânzare
(149);- valoarea instrumentelor de capitaluri proprii cedate cu titlu gratuit
(149).Soldul contului reprezintă valoarea acţiunilor proprii, răscumpărate, existente.GRUPA 11 "REZULTATUL REPORTAT"Din grupa 11 "Rezultatul reportat" face parte contul 117 "Rezultatul reportat".Contul 117 "Rezultatul reportat"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa rezultatului sau părţii din rezultatul exerciţiului precedent nerepartizat de către adunarea generală a acţionarilor/asociaţilor, respectiv a pierderii neacoperite şi a rezultatului provenit din corectarea erorilor contabile.Contul 117 "Rezultatul reportat" este un cont bifuncţional.În creditul acestui cont se înregistrează:- profitul net realizat în exerciţiul financiar încheiat, evidenţiat la începutul exerciţiului financiar următor în rezultatul reportat
(121);- pierderile contabile ale exerciţiilor financiare precedente, acoperite din prime de capital, conform hotărârii adunării generale a acţionarilor/asociaţilor
(104);- pierderile contabile ale exerciţiilor financiare precedente, acoperite din rezerve, conform hotărârii adunării generale a acţionarilor/asociaţilor
(106);- pierderile contabile realizate în exerciţiile financiare precedente, acoperite prin reducerea capitalului social, conform hotărârii adunării generale a acţionarilor/asociaţilor
(101);- pierderile contabile înregistrate în exerciţiile financiare precedente, acoperite din rezultatul reportat reprezentând profit, conform hotărârii adunării generale a acţionarilor/asociaţilor
(117);- rezultatul favorabil provenit din corectarea erorilor contabile, constatate în exerciţiul financiar curent, aferente exerciţiilor financiare precedente (411, 461 şi alte conturi în care urmează să se evidenţieze corectarea erorilor);- sume anulate reprezentând datorii faţă de furnizori, creditori diverşi acţionari/asociaţi aferente exerciţiilor financiare anterioare (401, 404, 462, 455, 457 şi alte conturi în care urmează să se evidenţieze sumele anulate);- sume anulate reprezentând alte datorii privind asigurări sociale, ajutorul de şomaj, impozitul pe profit/venit şi taxa pe valoarea adăugată, alte impozite, taxe şi vărsăminte asimilate, fonduri speciale şi alte datorii cu bugetul statului aferente exerciţiilor financiare anterioare, potrivit legii (431, 437, 438, 441, 4423, 446, 447, 448 şi alte conturi în care urmează să se evidenţieze sumele anulate, potrivit prevederilor legale în vigoare).În debitul acestui cont se înregistrează:- pierderile contabile realizate în exerciţiul financiar încheiat, transferate la începutul exerciţiul financiar următor asupra rezultatului reportat
(121);- profitul contabil realizat în exerciţiile financiare precedente, utilizat ca sursă de majorare a capitalului social, potrivit legii
(101);- profitul net realizat în exerciţiile financiare precedente, şi care se repartizează în exerciţiile financiare următoare pe destinaţiile aprobate de adunarea generală a acţionarilor/asociaţilor, potrivit legii (1068, 117, 446, 457);- rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile, constatate în exerciţiul financiar curent, aferente exerciţiilor financiare precedente (401, 404, 431, 437, 438, 441, 4423, 446, 447, 448, 462 şi alte conturi în care urmează să se evidenţieze corectarea erorilor);- sume anulate reprezentând creanţele faţă de clienţi, debitori diverşi, acţionari/asociaţi, aferente exerciţiilor financiare anterioare (411, 461, 456 şi alte conturi în care urmează să se evidenţieze sumele anulate).Soldul debitor al contului reprezintă pierderea neacoperită, iar soldul creditor, profitul nerepartizat.GRUPA 12 "REZULTATUL EXERCIŢIULUI FINANCIAR"Din grupa 12 "Rezultatul exerciţiului financiar" fac parte:Contul 121 "Profit sau pierdere"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa profitului sau pierderii realizate în exerciţiul financiar curent.Contul 121 "Profit sau pierdere" este un cont bifuncţional.În creditul contului 121 "Profit sau pierdere" se înregistrează:- la sfârşitul perioadei, soldul creditor al conturilor din clasa 7 (701 la 786);- pierderile contabile realizate în exerciţiul financiar încheiat, transferate la începutul exerciţiului financiar următor asupra rezultatului reportat
(117).În debitul contului 121 "Profit sau pierdere" se înregistrează:- la sfârşitul perioadei, soldul debitor al conturilor de cheltuieli (601 la 698);- profitul net realizat în exerciţiul financiar încheiat, care a fost repartizat la rezerve conform prevederilor legale
(129);- profitul net realizat în exerciţiul financiar încheiat, evidenţiat la începutul exerciţiului financiar următor în rezultatul reportat
(117).Soldul creditor reprezintă profitul realizat, iar soldul debitor, pierderea realizată.Contul 129 "Repartizarea profitului"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa repartizării profitului realizat în exerciţiul curent şi repartizat, potrivit legii.Contul 129 "Repartizarea profitului" este un cont de activ.În debitul contului 129 "Repartizarea profitului" se înregistrează:- rezervele constituite, potrivit legii, din profitul realizat în exerciţiul financiar curent
(106).În creditul contului 129 "Repartizarea profitului" se înregistrează:- profitul net realizat în exerciţiul financiar încheiat, care a fost repartizat la rezerve conform prevederilor legale
(121).Soldul contului reprezintă profitul repartizat, aferent exerciţiului financiar încheiat.GRUPA 13 "SUBVENŢII PENTRU INVESTIŢII"Din grupa 13 "Subvenţii pentru investiţii" fac parte următoarele conturi:131 "Subvenţii guvernamentale pentru investiţii";132 "Împrumuturi nerambursabile cu caracter de subvenţii pentru investiţii";133 "Donaţii pentru investiţii";134 "Plusuri de inventar de natura imobilizărilor";138 "Alte sume primite cu caracter de subvenţii pentru investiţii".Cu ajutorul conturilor din această grupă se ţine evidenţa subvenţiilor guvernamentale pentru investiţii, împrumuturilor nerambursabile cu caracter de subvenţii pentru investiţii, donaţiilor pentru investiţii, plusurilor de inventar de natura imobilizărilor şi a altor sume primite cu caracter de subvenţii pentru investiţii.Conturile din această grupă sunt conturi de pasiv.În creditul conturilor din grupa 13 "Subvenţii pentru investiţii" se înregistrează:- subvenţiile pentru investiţii, împrumuturile nerambursabile cu caracter de subvenţii pentru investiţii şi alte sume de primit cu caracter de subvenţii pentru investiţii
(445);- valoarea imobilizărilor necorporale şi corporale primite drept subvenţii guvernamentale;- valoarea imobilizărilor necorporale şi corporale primite cu titlu gratuit sau constatate plus la inventar.În debitul conturilor din grupa 13 "Subvenţii pentru investiţii" se înregistrează:- cota parte a subvenţiilor pentru investiţii trecute la venituri, corespunzător amortizării calculate
(758);- partea din subvenţia pentru investiţii restituită sau de restituit (512, 462).Soldul conturilor din această grupă reprezintă subvenţiile pentru investiţii, netransferate la venituri.GRUPA 14 "CÂŞTIGURI SAU PIERDERI LEGATE DE EMITEREA, RĂSCUMPĂRAREA, VÂNZAREA, CEDAREA CU TITLU GRATUIT SAU ANULAREA INSTRUMENTELOR DE CAPITALURI PROPRII"Din grupa 14 "Câştiguri sau pierderi legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii" fac parte:Contul 141 "Câştiguri legate de vânzarea sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa câştigurilor legate de vânzarea sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii.Contul 141 "Câştiguri legate de vânzarea sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii" este un cont de pasiv.În creditul contului 141 "Câştiguri legate de vânzarea sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii" se înregistrează:- diferenţa între preţul de vânzare al instrumentelor de capitaluri proprii şi valoarea lor de răscumpărare (461, 512);- diferenţa între valoarea nominală a instrumentelor de capitaluri proprii anulate şi valoarea lor de răscumpărare
(101).În debitul contului 141 "Câştiguri legate de vânzarea sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii" se înregistrează:- câştigurile legate de vânzarea sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii, transferate la rezerve
(106).Soldul contului reprezintă câştigurile legate de vânzarea sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii.Contul 149 "Pierderi legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa pierderilor legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii.Contul 149 "Pierderi legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii" este un cont de activ.În debitul contului 149 "Pierderi legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii" se înregistrează:- diferenţa între valoarea de răscumpărare a instrumentelor de capitaluri proprii anulate şi preţul lor de vânzare
(109);- diferenţa între valoarea de răscumpărare a instrumentelor de capitaluri proprii anulate şi valoarea lor nominală
(109);- valoarea instrumentelor de capitaluri proprii cedate cu titlu gratuit
(109);- cheltuieli legate de emiterea instrumentelor de capitaluri proprii, atunci când nu sunt îndeplinite condiţiile pentru recunoaşterea lor ca imobilizări necorporale (512, 531, 462);- alte cheltuieli legate de răscumpărarea instrumentelor de capitaluri proprii (512, 531, 462).În creditul contului 149 "Pierderi legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii" se înregistrează:- pierderile legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii, acoperite din rezerve
(106).Soldul contului reprezintă pierderile legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii.GRUPA 15 "PROVIZIOANE"Din grupa 15 "Provizioane" face parte:Contul 151 "Provizioane"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa provizioanelor pentru litigii, garanţii acordate clienţilor, pentru restructurare, pensii şi obligaţii similare, pentru dezafectarea imobilizărilor corporale şi alte acţiuni similare legate de acestea, a provizioanelor pentru impozite, precum şi a altor provizioane.Contul 151 "Provizioane" este un cont de pasiv.În creditul contului 151 "Provizioane" se înregistrează:- valoarea provizioanelor constituite pe seama cheltuielilor
(681);- costurile estimate iniţial cu demontarea şi mutarea imobilizării corporale, precum şi cele cu restaurarea amplasamentului pe care este poziţionată imobilizarea (212, 213).În debitul contului 151 "Provizioane" se înregistrează:- sumele reprezentând diminuarea sau anularea provizioanelor, inclusiv a celor constituite pentru demontarea şi mutarea imobilizării corporale, precum şi cele cu restaurarea amplasamentului
(781).Soldul contului reprezintă provizioanele constituite.GRUPA 16 "ÎMPRUMUTURI ŞI DATORII ASIMILATE"Din grupa 16 "Împrumuturi şi datorii asimilate" fac parte:Contul 161 "Împrumuturi din emisiuni de obligaţiuni"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa împrumuturilor din emisiunea obligaţiunilor.Contul 161 "Împrumuturi din emisiuni de obligaţiuni" este un cont de pasiv.În creditul contului 161 "Împrumuturi din emisiuni de obligaţiuni" se înregistrează:- suma împrumuturilor de primit/primite din emisiuni de obligaţiuni (461, 512);- suma primelor de rambursare aferente împrumuturilor din emisiuni de obligaţiuni
(169);- diferenţele nefavorabile de curs valutar rezultate din evaluarea la încheierea exerciţiului financiar a împrumuturilor din emisiuni de obligaţiuni în valută
(665).În debitul contului 161 "Împrumuturi din emisiuni de obligaţiuni" se înregistrează:- suma împrumuturilor din emisiuni de obligaţiuni rambursate
(512);- valoarea obligaţiunilor emise şi răscumpărate, anulate
(505);- împrumuturile din emisiuni de obligaţiuni convertite în acţiuni
(456);- diferenţele favorabile de curs valutar rezultate din evaluarea la închiderea exerciţiului financiar, precum şi din rambursarea împrumuturilor din emisiuni de obligaţiuni în valută
(765).Soldul contului reprezintă împrumuturile din emisiuni de obligaţiuni nerambursate.Contul 162 "Credite bancare pe termen lung"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa creditelor bancare pe termen lung primite de entitate.Contul 162 "Credite bancare pe termen lung" este un cont de pasiv.În creditul contului 162 "Credite bancare pe termen lung" se înregistrează:- suma creditelor pe termen lung primite
(512);- diferenţele nefavorabile de curs valutar rezultate din evaluarea, la închiderea exerciţiului financiar, a creditelor în valută
(665).În debitul contului 162 "Credite bancare pe termen lung" se înregistrează:- suma creditelor pe termen lung rambursate
(512);- diferenţele favorabile de curs valutar rezultate din evaluarea creditelor în valută la închiderea exerciţiului financiar, precum şi la rambursarea acestora
(765).Soldul contului reprezintă creditele bancare pe termen lung nerambursate.Contul 166 "Datorii care privesc imobilizările financiare"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa datoriilor entităţii faţă de entităţile afiliate, respectiv entităţile de care compania este legată prin interese de participare.Contul 166 "Datorii care privesc imobilizările financiare" este un cont de pasiv.În creditul contului 166 "Datorii care privesc imobilizările financiare" se înregistrează:- sumele datorate faţă de entităţile afiliate, respectiv entităţile de care compania este legată prin interese de participare
(512);- diferenţele nefavorabile de curs valutar rezultate din evaluarea la închiderea exerciţiului financiar, a datoriilor exprimate în valută
(665).În debitul contului 166 "Datorii care privesc imobilizările financiare" se înregistrează:- sumele restituite entităţilor afiliate, respectiv celor de care compania este legată prin interese de participare
(512);- diferenţele favorabile de curs valutar rezultate din evaluarea, la închiderea exerciţiului financiar, a datoriilor exprimate în valută, precum şi la rambursarea acestora
(765).Soldul contului reprezintă sumele primite şi nerestituite.Contul 167 "Alte împrumuturi şi datorii asimilate"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa altor împrumuturi şi datorii asimilate, cum sunt: depozite, garanţii primite şi alte datorii asimilate.Contul 167 "Alte împrumuturi şi datorii asimilate" este un cont de pasiv.În creditul contului 167 "Alte împrumuturi şi datorii asimilate" se înregistrează:- sumele de încasat/încasate reprezentând alte împrumuturi şi datorii asimilate (461, 512);- valoarea concesiunilor primite
(205);- valoarea imobilizărilor corporale primite în leasing financiar, conform prevederilor contractuale (212, 213, 214);- sumele reprezentând garanţiile de bună execuţie reţinute, conform contractelor încheiate
(404);- diferenţele nefavorabile de curs valutar rezultate din evaluarea, la închiderea exerciţiului financiar, a împrumuturilor şi datoriilor asimilate în valută
(665);- diferenţele nefavorabile aferente datoriilor exprimate în lei, a căror decontare se face în funcţie de cursul unei valute, rezultate din evaluarea acestora, la închiderea exerciţiului financiar
(668).În debitul contului 167 "Alte împrumuturi şi datorii asimilate" se înregistrează:- sumele reprezentând alte împrumuturi şi datorii asimilate rambursate
(512);- obligaţia de plată a ratelor pe baza facturilor emise de locator, în cazul leasingului financiar
(404);- garanţiile de bună execuţie restituite terţilor
(512);- diferenţele favorabile de curs valutar rezultate din evaluarea, la închiderea exerciţiului financiar, a împrumuturilor şi datoriilor asimilate, în valută, precum şi la rambursarea acestora
(765);- diferenţele favorabile aferente datoriilor exprimate în lei, a căror decontare se face în funcţie de cursul unei valute, rezultate din evaluarea acestora, la închiderea exerciţiului financiar
(768).Soldul contului reprezintă alte împrumuturi şi datorii asimilate, nerestituite.Contul 168 "Dobânzi aferente împrumuturilor şi datoriilor asimilate"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa dobânzilor datorate, aferente împrumuturilor din emisiunea de obligaţiuni, creditelor bancare pe termen lung, datoriilor faţă de entităţile afiliate, respectiv entităţile de care compania este legată prin interese de participare, precum şi a celor aferente altor împrumuturi şi datorii asimilate.Contul 168 "Dobânzi aferente împrumuturilor şi datoriilor asimilate" este un cont de pasiv.În creditul contului 168 "Dobânzi aferente împrumuturilor şi datoriilor asimilate" se înregistrează:- valoarea dobânzilor datorate, aferente împrumuturilor şi datoriilor asimilate
(666);- diferenţele nefavorabile de curs valutar aferente dobânzilor datorate în valută, rezultate în urma evaluării acestora la încheierea exerciţiului financiar
(665).În debitul contului 168 "Dobânzi aferente împrumuturilor şi datoriilor asimilate" se înregistrează:- suma dobânzilor plătite aferente împrumuturilor şi datoriilor asimilate
(512);- diferenţele favorabile de curs valutar aferente dobânzilor datorate în valută, rezultate în urma evaluării acestora la încheierea exerciţiului financiar, precum şi la rambursarea acestora
(765).Soldul contului reprezintă dobânzile datorate şi neplătite.Contul 169 "Prime privind rambursarea obligaţiunilor"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa primelor de rambursare reprezentând diferenţa dintre valoarea de rambursare a obligaţiunilor şi valoarea de emisiune a acestora.Contul 169 "Prime privind rambursarea obligaţiunilor" este un cont de activ.În debitul contului 169 "Prime privind rambursarea obligaţiunilor" se înregistrează:- suma primelor de rambursare aferente împrumuturilor din emisiuni de obligaţiuni
(161).În creditul contului 169 "Prime privind rambursarea obligaţiunilor" se înregistrează:- valoarea primelor privind rambursarea obligaţiunilor, amortizate
(686).Soldul contului reprezintă valoarea primelor privind rambursarea obligaţiunilor, neamortizate.CLASA 2 "CONTURI DE IMOBILIZĂRI"Din clasa 2 "Conturi de imobilizări" fac parte următoarele grupe de conturi: 20 "Imobilizări necorporale", 21 "Imobilizări corporale", 23 "Imobilizări în curs şi avansuri pentru imobilizări", 26 "Imobilizări financiare", 28 "Amortizări privind imobilizările" şi 29 "Ajustări pentru deprecierea sau pierderea de valoare a imobilizărilor".GRUPA 20 "IMOBILIZĂRI NECORPORALE"Din grupa 20 "Imobilizări necorporale" fac parte:Contul 201 "Cheltuieli de constituire"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa cheltuielilor ocazionate de înfiinţarea sau dezvoltarea unei entităţi (taxe şi alte cheltuieli de înscriere şi înmatriculare, cheltuieli privind emisiunea şi vânzarea de acţiuni şi obligaţiuni, precum şi alte cheltuieli de această natură, legate de înfiinţarea şi extinderea activităţii entităţii).Contul 201 "Cheltuieli de constituire" este un cont de activ.În debitul contului 201 "Cheltuieli de constituire" se înregistrează:- cheltuielile ocazionate de înfiinţarea sau dezvoltarea entităţii (404, 462, 512, 531).În creditul contului 201 "Cheltuieli de constituire" se înregistrează:- amortizarea cheltuielilor de constituire scoase din evidenţă
(280).Soldul contului reprezintă valoarea cheltuielilor de constituire existente.Contul 203 "Cheltuieli de dezvoltare"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa imobilizărilor de natura cheltuielilor de dezvoltare, recunoscute ca imobilizări necorporale.Contul 203 "Cheltuieli de dezvoltare" este un cont de activ.În debitul contului 203 "Cheltuieli de dezvoltare" se înregistrează:- lucrările şi proiectele de dezvoltare efectuate pe cont propriu sau achiziţionate de la terţi (233, 721, 404);- lucrările şi proiectele de dezvoltare achiziţionate de la entităţi afiliate sau de la entităţi legate prin interese de participare (451, 453);- valoarea imobilizărilor de natura cheltuielilor de dezvoltare primite cu titlu gratuit
(133);- plusuri de inventar constatate la imobilizările de natura cheltuielilor de dezvoltare
(134).În creditul contului 203 "Cheltuieli de dezvoltare" se înregistrează:- valoarea neamortizată a imobilizărilor de natura cheltuielilor de dezvoltare cedate
(658);- imobilizările de natura cheltuielilor de dezvoltare amortizate integral, precum şi cheltuielile de dezvoltare aferente brevetelor sau licenţelor (280, 205).Soldul contului reprezintă valoarea imobilizărilor de natura cheltuielilor de dezvoltare existente.Contul 205 "Concesiuni, brevete, licenţe, mărci comerciale, drepturi şi active similare"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa concesiunilor recunoscute ca imobilizări necorporale, brevetelor, licenţelor, mărcilor comerciale, precum şi a altor drepturi şi active similare aportate, achiziţionate sau dobândite pe alte căi.Contul 205 "Concesiuni, brevete, licenţe, mărci comerciale şi alte drepturi şi valori similare" este un cont de activ.În debitul contului 205 "Concesiuni, brevete, licenţe, mărci comerciale, drepturi şi active similare" se înregistrează:- brevetele, licenţele, mărcile comerciale şi alte valori similare achiziţionate, reprezentând aport în natură, primite ca subvenţii guvernamentale sau cu titlu gratuit, precum şi cele constatate plus la inventar (404, 456, 131, 133, 134);- brevetele, licenţele, mărcile comerciale şi alte valori similare achiziţionate de la entităţi afiliate sau de la entităţi legate prin interese de participare (451, 453);- valoarea concesiunilor primite
(167);- imobilizările de natura cheltuielilor de dezvoltare aferente brevetelor sau licenţelor
(203).În creditul contului 205 "Concesiuni, brevete, licenţe, mărci comerciale, drepturi şi active similare" se înregistrează:- valoarea neamortizată a concesiunilor, brevetelor, licenţelor, altor drepturi şi valori similare scoase din evidenţă
(658);- amortizarea concesiunilor, brevetelor, licenţelor, altor drepturi şi valori similare, scoase din evidenţă
(280);- valoarea brevetelor şi a altor drepturi şi valori similare aportate şi retrase
(456);- valoarea brevetelor, licenţelor şi a altor drepturi şi valori similare depuse ca aport la capitalul altor entităţi, în schimbul dobândirii de participaţii în capitalul acestora (261, 263, 265).Soldul contului reprezintă concesiunile recunoscute ca imobilizări necorporale, brevetele, licenţele, mărcile comerciale şi alte drepturi şi valori similare existente.Contul 2071 "Fond comercial pozitiv"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa fondului comercial pozitiv reflectat, de regulă, la consolidare.Contul 2071 "Fond comercial pozitiv" este un cont de activ.În debitul contului 2071 "Fond comercial pozitiv" se înregistrează:- diferenţa pozitivă între costul de achiziţie şi valoarea, la data tranzacţiei, a părţii din activele nete achiziţionate.În creditul contului 2071 "Fond comercial pozitiv" se înregistrează:- valoarea neamortizată a fondului comercial pozitiv scos din evidenţă
(658);- valoarea fondului comercial amortizat integral, scos din evidenţă
(280).Soldul contului reprezintă valoarea fondului comercial pozitiv existent.Contul 2075 "Fond comercial negativ"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa fondului comercial negativ rezultat la consolidare.Contul 2075 "Fond comercial negativ" este un cont de pasiv.În creditul contului 2075 "Fond comercial negativ" se înregistrează:- diferenţa negativă între costul de achiziţie şi valoarea, la data tranzacţiei, a părţii din activele nete achiziţionate.În debitul contului 2075 "Fond comercial negativ" se înregistrează:- cota-parte din fondul comercial negativ reluat la venituri
(781).Soldul contului reprezintă valoarea fondului comercial negativ nereluat la venituri.Contul 208 "Alte imobilizări necorporale"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa programelor informatice create de entitate sau achiziţionate de la terţi, precum şi a altor imobilizări necorporale.Contul 208 "Alte imobilizări necorporale" este un cont de activ.În debitul contului 208 "Alte imobilizări necorporale" se înregistrează:- valoarea programelor informatice şi a altor imobilizări necorporale achiziţionate
(404);- valoarea programelor informatice şi a altor imobilizări necorporale achiziţionate de la entităţi afiliate sau de la entităţi legate prin interese de participare (451, 453);- valoarea programelor informatice realizate pe cont propriu (233, 721);- valoarea programelor informatice reprezentând aport la capitalul social
(456);- valoarea programelor informatice şi a altor imobilizări necorporale primite ca subvenţii guvernamentale
(131);- valoarea programelor informatice şi a altor imobilizări necorporale primite cu titlu gratuit
(133);- plusurile de inventar constatate la programele informatice şi la alte imobilizări necorporale
(134).În creditul contului 208 "Alte imobilizări necorporale" se înregistrează:- valoarea neamortizată a altor imobilizări necorporale scoase din evidenţă
(658);- amortizarea altor imobilizări necorporale, scoase din evidenţă
(280);- valoarea altor imobilizări necorporale aportate şi retrase
(456);- valoarea altor imobilizări necorporale depuse ca aport la capitalul altor entităţi, în schimbul dobândirii de participaţii la capitalul acestora (261, 263, 265).Soldul contului reprezintă valoarea altor imobilizări necorporale existente.GRUPA 21 "IMOBILIZĂRI CORPORALE"Din grupa 21 "Imobilizări corporale" fac parte:Contul 211 "Terenuri şi amenajări de terenuri"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa terenurilor şi a amenajărilor de terenuri (racordarea lor la sistemul de alimentare cu energie, împrejmuirile, lucrările de acces etc.).Contul 211 "Terenuri şi amenajări de terenuri" este un cont de activ.În debitul contului 211 "Terenuri şi amenajări de terenuri" se înregistrează:- valoarea terenurilor achiziţionate, a celor reprezentând aport la capital, valoarea terenurilor primite prin subvenţii pentru investiţii (404, 456, 131,132);- valoarea terenurilor primite cu titlu gratuit
(133);- valoarea terenurilor achiziţionate de la entităţi afiliate sau de la entităţi legate prin interese de participare (451, 453);- valoarea la cost de producţie a amenajărilor de terenuri realizate pe cont propriu (231, 722);- creşterea faţă de valoarea contabilă netă, rezultată din reevaluarea terenurilor, dacă nu a existat o descreştere anterioară recunoscută ca o cheltuială aferentă terenului reevaluat
(105);- creşterea faţă de valoarea contabilă netă, rezultată din reevaluarea terenurilor, recunoscută ca venit care să compenseze cheltuiala cu descreşterea, recunoscută anterior la acel activ
(781).În creditul contului 211 "Terenuri şi amenajări de terenuri" se înregistrează:- valoarea terenurilor, respectiv a amenajărilor de terenuri cedate, amortizate (281, 658);- valoarea descreşterii rezultate din reevaluarea terenurilor în limita soldului creditor al rezervei din reevaluare
(105);- valoarea descreşterii rezultate din reevaluarea terenurilor recunoscută ca o cheltuială cu întreaga valoare a deprecierii, atunci când în rezerva din reevaluare nu este înregistrată o sumă referitoare la acel activ
(681);- valoarea terenurilor care fac obiectul participării în natură la capitalul social al altor entităţi, în schimbul dobândirii de participaţii în capitalul acestora (261, 263, 265);- valoarea terenurilor aportate, retrase
(456);- valoarea terenurilor expropriate
(671).Soldul contului reprezintă valoarea terenurilor şi costul amenajărilor de terenuri existente.Contul 212 "Construcţii"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa existenţei şi mişcării construcţiilor.Contul 212 "Construcţii" este un cont de activ.În debitul contului 212 "Construcţii" se înregistrează:- valoarea construcţiilor achiziţionate, realizate din producţie proprie, primite prin subvenţii pentru investiţii, ca aport la capitalul social (404, 231, 131, 132, 456);- valoarea construcţiilor primite cu titlu gratuit
(133);- valoarea construcţiilor achiziţionate de la entităţi afiliate sau de la entităţi legate prin interese de participare (451, 453);- valoarea construcţiilor primite în regim de leasing financiar
(167);- creşterea faţă de valoarea contabilă netă, rezultată din reevaluarea construcţiilor, dacă nu a existat o descreştere anterioară recunoscută ca o cheltuială aferentă construcţiei reevaluate
(105);- creşterea faţă de valoarea contabilă netă, rezultată din reevaluarea construcţiilor, recunoscută ca venit care să compenseze cheltuiala cu descreşterea, recunoscută anterior la acel activ
(781);- costurile estimate iniţial cu demontarea şi mutarea imobilizării corporale la scoaterea din evidenţă, precum şi cele cu restaurarea amplasamentului
(151);- valoarea amortizării investiţiilor efectuate de chiriaşi la construcţiile primite cu chirie şi restituite proprietarului
(281).În creditul contului 212 "Construcţii" se înregistrează:- valoarea neamortizată a construcţiilor scoase din evidenţă
(658);- amortizarea construcţiilor scoase din evidenţă
(281);- valoarea construcţiilor cedate în regim de leasing financiar
(267);- descreşterile faţă de valoarea contabilă netă, rezultate din reevaluarea construcţiilor, în limita soldului creditor al rezervei din reevaluare
(105);- valoarea descreşterii rezultate din reevaluarea construcţiilor, recunoscută ca o cheltuială cu întreaga valoare a deprecierii, atunci când în rezerva din reevaluare nu este înregistrată o sumă referitoare la acel activ
(681);- valoarea amortizării construcţiilor, eliminată cu ocazia reevaluării din valoarea contabilă brută a acestora
(281);- valoarea clădirilor care fac obiectul participării în natură la capitalul social al altor entităţi, în schimbul dobândirii de participaţii în capitalul acestora (261, 263, 265);- valoarea investiţiilor efectuate de chiriaşi la construcţiile primite cu chirie, amortizate integral, restituite proprietarului
(281);- valoarea construcţiilor aportate retrase
(456);- valoarea construcţiilor distruse de calamităţi
(671).Soldul contului reprezintă valoarea construcţiilor existente.Contul 213 "Instalaţii tehnice, mijloace de transport, animale şi plantaţii"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa existenţei şi mişcării instalaţiilor tehnice, mijloacelor de transport, animalelor de reproducţie şi muncă şi a plantaţiilor.Contul 213 "Instalaţii tehnice, mijloace de transport, animale şi plantaţii" este un cont de activ.În debitul contului 213 "Instalaţii tehnice, mijloace de transport, animale şi plantaţii" se înregistrează:- valoarea instalaţiilor tehnice, mijloacelor de transport, animalelor şi plantaţiilor achiziţionate, realizate din producţie proprie, primite prin subvenţii pentru investiţii, ca aport la capitalul social (404, 446, 231, 131, 132, 456);- valoarea instalaţiilor tehnice, mijloacelor de transport, animalelor şi plantaţiilor primite cu titlu gratuit
(133);- plusurile de inventar constatate la instalaţii tehnice, mijloace de transport, animale şi plantaţii
(134);- valoarea instalaţiilor tehnice, mijloacelor de transport, animalelor şi plantaţiilor achiziţionate de la entităţi afiliate sau de la entităţi legate prin interese de participare (451, 453);- costurile estimate iniţial cu demontarea şi mutarea imobilizării corporale la scoaterea din evidenţă, precum şi cele cu restaurarea amplasamentului
(151);- valoarea instalaţiilor tehnice, mijloacelor de transport, primite în regim de leasing financiar
(167);- creşterea faţă de valoarea contabilă netă, rezultată din reevaluarea instalaţiilor tehnice, mijloacelor de transport, animalelor şi plantaţiilor, dacă nu a existat o descreştere anterioară recunoscută ca o cheltuială aferentă imobilizării corporale reevaluate
(105);- creşterea faţă de valoarea contabilă netă, rezultată din reevaluarea instalaţiilor tehnice, mijloacelor de transport, animalelor şi plantaţiilor, recunoscută ca venit care să compenseze cheltuiala cu descreşterea, recunoscută anterior la acel activ
(781);- valoarea amortizării investiţiilor efectuate de chiriaşi la instalaţiile tehnice şi mijloacele de transport primite cu chirie şi restituite proprietarului
(281).În creditul contului 213 "Instalaţii tehnice, mijloace de transport, animale şi plantaţii" se înregistrează:- valoarea neamortizată a instalaţiilor tehnice, mijloacelor de transport, animalelor şi plantaţiilor scoase din evidenţă
(658);- amortizarea instalaţiilor tehnice, mijloacelor de transport, animalelor şi plantaţiilor scoase din evidenţă
(281);- valoarea instalaţiilor tehnice şi mijloacelor de transport cedate în regim de leasing financiar
(267);- descreşterile faţă de valoarea contabilă netă, rezultate din reevaluarea instalaţiilor tehnice, mijloacelor de transport, animalelor şi plantaţiilor, în limita soldului creditor al rezervei din reevaluare
(105);- valoarea descreşterii rezultate din reevaluarea instalaţiilor tehnice, mijloacelor de transport, animalelor şi plantaţiilor, recunoscută ca o cheltuială cu întreaga valoare a deprecierii, atunci când în rezerva din reevaluare nu este înregistrată o sumă referitoare la acel activ
(681);- valoarea instalaţiilor tehnice, mijloacelor de transport, animalelor şi plantaţiilor care fac obiectul participării în natură la capitalul social al altor entităţi, în schimbul dobândirii de participaţii în capitalul acestora (261, 263, 265);- valoarea investiţiilor efectuate de chiriaşi la instalaţiile tehnice şi mijloacele de transport primite cu chirie, amortizate integral, restituite proprietarului
(281);- valoarea instalaţiilor tehnice, mijloacelor de transport, animalelor şi plantaţiilor distruse de calamităţi
(671).Soldul contului reprezintă valoarea instalaţiilor tehnice, mijloacelor de transport, animalelor şi plantaţiilor, existente.Contul 214 "Mobilier, aparatură birotică, echipamente de protecţie a valorilor umane şi materiale şi alte active corporale"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa existenţei şi mişcării mobilierului, aparaturii birotice, echipamentelor de protecţie a valorilor umane şi materiale şi a altor active corporale.Contul 214 "Mobilier, aparatură birotică, echipamente de protecţie a valorilor umane şi materiale şi alte active corporale" este un cont de activ.În debitul contului 214 "Mobilier, aparatură birotică, echipamente de protecţie a valorilor umane şi materiale şi alte active corporale" se înregistrează:- valoarea mobilierului, aparaturii birotice, echipamentelor de protecţie a valorilor umane şi materiale şi a altor active corporale achiziţionate, realizate din producţie proprie, primite prin subvenţii pentru investiţii, ca aport la capitalul social (404, 446, 231, 131, 132, 456);- valoarea mobilierului, aparaturii birotice, echipamentelor de protecţie a valorilor umane şi materiale şi a altor active corporale primite cu titlu gratuit
(133);- plusurile de inventar constatate la mobilier, aparatură birotică, echipamente de protecţie a valorilor umane şi materiale şi la alte active corporale
(134);- valoarea mobilierului, aparaturii birotice, echipamentelor de protecţie a valorilor umane şi materiale şi a altor active corporale achiziţionate de la entităţi afiliate sau de la entităţi legate prin interese de participare (451, 453);- valoarea amortizării investiţiilor efectuate de chiriaşi la imobilizările primite cu chirie şi restituite proprietarului
(281);- valoarea mobilierului, aparaturii birotice, echipamentelor de protecţie a valorilor umane şi materiale şi a altor active corporale, primite în regim de leasing financiar
(167);- creşterea faţă de valoarea contabilă netă, rezultată din reevaluarea mobilierului, aparaturii birotice, echipamentelor de protecţie a valorilor umane şi materiale şi a altor active corporale, dacă nu a existat o descreştere anterioară recunoscută ca o cheltuială aferentă imobilizării corporale reevaluate
(105);- creşterea faţă de valoarea contabilă netă, rezultată din reevaluarea mobilierului, aparaturii birotice, echipamentelor de protecţie a valorilor umane şi materiale şi a altor active corporale, recunoscută ca venit care să compenseze cheltuiala cu descreşterea, recunoscută anterior la acel activ
(781).În creditul contului 214 "Mobilier, aparatură birotică, echipamente de protecţie a valorilor umane şi materiale şi alte active corporale" se înregistrează:- valoarea neamortizată a mobilierului, aparaturii birotice, echipamentelor de protecţie a valorilor umane şi materiale şi a altor active corporale, scoase din evidenţă
(658);- amortizarea mobilierului, aparaturii birotice, echipamentelor de protecţie a valorilor umane şi materiale şi a altor active corporale scoase din evidenţă
(281);- valoarea mobilierului, aparaturii birotice, echipamentelor de protecţie a valorilor umane şi materiale şi a altor active corporale cedate în regim de leasing financiar
(267);- descreşterile faţă de valoarea contabilă netă, rezultate din reevaluarea mobilierului, aparaturii birotice, echipamentelor de protecţie a valorilor umane şi materiale şi a altor active corporale, în limita soldului creditor al rezervei din reevaluare
(105);- valoarea descreşterii rezultate din reevaluarea mobilierului, aparaturii birotice, echipamentelor de protecţie a valorilor umane şi materiale şi a altor active corporale, recunoscută ca o cheltuială cu întreaga valoare a deprecierii, atunci când în rezerva din reevaluare nu este înregistrată o sumă referitoare la acel activ
(681);- aport în natură la capitalul social al altor entităţi, în schimbul dobândirii de participaţii la capitalul acestora (261, 263, 265);- valoarea mobilierului, aparaturii birotice, echipamentelor de protecţie a valorilor umane şi materiale şi a altor active corporale distruse de calamităţi
(671).Soldul contului reprezintă valoarea mobilierului, aparaturii birotice, echipamentelor de protecţie şi a altor active corporale existente.GRUPA 23 "IMOBILIZĂRI ÎN CURS ŞI AVANSURI PENTRU IMOBILIZĂRI"Din grupa 23 "Imobilizări în curs şi avansuri pentru imobilizări" fac parte:Contul 231 "Imobilizări corporale în curs de execuţie"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa imobilizărilor corporale în curs de execuţie.Contul 231 "Imobilizări corporale în curs de execuţie" este un cont de activ.În debitul contului 231 "Imobilizări corporale în curs de execuţie" se înregistrează:- valoarea imobilizărilor corporale în curs de execuţie facturate de furnizori, inclusiv entităţi afiliate sau entităţi legate prin interese de participare (404, 451, 453);- valoarea imobilizărilor corporale în curs de execuţie efectuate în regie proprie, neterminate
(722);- valoarea imobilizărilor corporale în curs de execuţie primite ca aport la capitalul social
(456).În creditul contului 231 "Imobilizări corporale în curs de execuţie" se înregistrează:- valoarea imobilizărilor corporale în curs de execuţie, recepţionate, date în folosinţă sau puse în funcţiune (211, 212, 213, 214);- valoarea imobilizărilor corporale în curs de execuţie scoase din evidenţă
(658);- valoarea imobilizărilor corporale în curs de execuţie distruse de calamităţi
(671).Soldul contului reprezintă valoarea imobilizărilor corporale în curs de execuţie.Contul 232 "Avansuri acordate pentru imobilizări corporale"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa avansurilor acordate furnizorilor de imobilizări.Contul 232 "Avansuri acordate pentru imobilizări corporale" este un cont de activ.În debitul contului 232 "Avansuri acordate pentru imobilizări corporale" se înregistrează:- valoarea avansurilor acordate furnizorilor de imobilizări corporale
(404);- diferenţele favorabile de curs valutar rezultate la sfârşitul exerciţiului financiar din evaluarea avansurilor acordate în valută
(765).În creditul contului 232 "Avansuri acordate pentru imobilizări corporale" se înregistrează:- valoarea avansurilor acordate furnizorilor de imobilizări corporale, decontate
(404);- diferenţele nefavorabile de curs valutar rezultate la sfârşitul exerciţiului financiar din evaluarea avansurilor acordate în valută sau cu ocazia decontării acestora
(665).Soldul contului reprezintă avansurile acordate furnizorilor de imobilizări corporale, nedecontate.Contul 233 "Imobilizări necorporale în curs de execuţie"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa imobilizărilor necorporale în curs de execuţie.Contul 233 "Imobilizări necorporale în curs de execuţie" este un cont de activ.În debitul contului 233 "Imobilizări necorporale în curs de execuţie" se înregistrează:- valoarea imobilizărilor necorporale în curs de execuţie facturate de furnizori, inclusiv entităţi afiliate sau entităţi legate prin interese de participare (404, 451, 453);- valoarea imobilizărilor necorporale în curs de execuţie efectuate în regie proprie, neterminate
(721);- valoarea imobilizărilor necorporale în curs de execuţie primite ca aport la capitalul social
(456).În creditul contului 233 "Imobilizări necorporale în curs de execuţie" se înregistrează:- valoarea imobilizărilor necorporale în curs de execuţie, recepţionate (203, 208);- valoarea imobilizărilor necorporale în curs de execuţie scoase din evidenţă
(658).Soldul contului reprezintă valoarea imobilizărilor necorporale în curs de execuţie.Contul 234 "Avansuri acordate pentru imobilizări necorporale"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa avansurilor acordate furnizorilor de imobilizări necorporale.Contul 234 "Avansuri acordate pentru imobilizări necorporale" este un cont de activ.În debitul contului 234 "Avansuri acordate pentru imobilizări necorporale" se înregistrează:- valoarea avansurilor acordate furnizorilor de imobilizări necorporale
(404);- diferenţele favorabile de curs valutar rezultate la sfârşitul exerciţiului financiar din evaluarea avansurilor acordate în valută
(765).În creditul contului 234 "Avansuri acordate pentru imobilizări necorporale" se înregistrează:- valoarea avansurilor acordate furnizorilor de imobilizări necorporale, decontate
(404);- diferenţele nefavorabile de curs valutar rezultate la sfârşitul exerciţiului financiar din evaluarea avansurilor acordate în valută sau cu ocazia decontării acestora
(665).Soldul contului reprezintă avansurile acordate furnizorilor de imobilizări necorporale, nedecontate.GRUPA 26 "IMOBILIZĂRI FINANCIARE"Din grupa 26 "Imobilizări financiare" fac parte:Contul 261 "Acţiuni deţinute la entităţile afiliate"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa acţiunilor deţinute la entităţile afiliate.Contul 261 "Acţiuni deţinute la entităţile afiliate" este un cont de activ.În debitul contului 261 "Acţiuni deţinute la entităţile afiliate" se înregistrează:- valoarea acţiunilor dobândite prin achiziţie (512, 531, 269);- valoarea acţiunilor dobândite prin aport la capitalul social al entităţilor afiliate (205, 208, 211, 212, 213, 214);- diferenţa dintre valoarea acţiunilor dobândite şi valoarea neamortizată a imobilizărilor care au constituit obiectul participării în natură la capitalul entităţilor afiliate
(106);- valoarea acţiunilor primite ca urmare a majorării capitalului social al entităţilor afiliate la care se deţin participaţii, prin încorporarea rezervelor
(106);- valoarea acţiunilor primite ca urmare a majorării capitalului social al entităţilor afiliate la care se deţin participaţii, prin încorporarea beneficiilor
(761).În creditul contului 261 "Acţiuni deţinute la entităţile afiliate" se înregistrează:- cheltuielile privind valoarea acţiunilor deţinute la entităţile afiliate, cedate
(664).Soldul contului reprezintă valoarea acţiunilor deţinute la entităţile afiliate.Contul 263 "Interese de participare"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa titlurilor sub forma intereselor de participare, pe care entitatea le deţine în capitalul întreprinderilor asociate.Contul 263 "Interese de participare" este un cont de activ.În debitul contului 263 "Interese de participare" se înregistrează:- valoarea participaţiilor dobândite prin achiziţie (512, 531, 269);- valoarea participaţiilor dobândite prin aport la capitalul social al întreprinderilor asociate (205, 208, 211, 212, 213, 214);- diferenţa dintre valoarea participaţiilor dobândite şi valoarea neamortizată a imobilizărilor care au constituit obiectul participării în natură la capitalul întreprinderilor asociate
(106);- valoarea participaţiilor primite ca urmare a majorării capitalului social al întreprinderilor asociate la care se deţin participaţii, prin încorporarea rezervelor
(106);- valoarea participaţiilor primite ca urmare a majorării capitalului social al întreprinderilor asociate la care se deţin participaţii, prin încorporarea beneficiilor
(761).În creditul contului 263 "Interese de participare" se înregistrează:- cheltuielile privind valoarea participaţiilor deţinute la întreprinderile asociate, cedate
(664);- costul de achiziţie al participaţiilor evaluate la consolidare prin metoda punerii în echivalenţă
(264).Soldul contului reprezintă imobilizările financiare, deţinute sub formă de interese de participare.Contul 264 "Titluri puse în echivalenţă"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa titlurilor de participare evaluate la consolidare prin metoda punerii în echivalenţă.Contul 264 "Titluri puse în echivalenţă" este un cont de activ.În debitul contului 264 "Titluri puse în echivalenţă" se înregistrează participaţiile în întreprinderile asociate, prezentate în situaţiile financiare consolidate la valoarea determinată prin metoda punerii în echivalenţă, astfel:- costul de achiziţie al titlurilor evaluate prin metoda punerii în echivalenţă
(263);- partea cuvenită investitorului din profitul înregistrat în exerciţiul curent de întreprinderea asociată
(761);- partea cuvenită investitorului din rezervele înregistrate de întreprinderea asociată în care se deţin participaţii, cu ocazia consolidării prin metoda punerii în echivalenţă
(1068).Contul 265 "Alte titluri imobilizate"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa altor titluri de valoare deţinute pe o perioadă îndelungată, în capitalul social al altor entităţi diferite de entităţile afiliate şi întreprinderile asociate.Contul 265 "Alte titluri imobilizate" este un cont de activ.În debitul contului 265 "Alte titluri imobilizate" se înregistrează:- valoarea altor titluri imobilizate dobândite prin achiziţie (512, 531, 269);- valoarea altor titluri imobilizate dobândite prin aport la capitalul social al altor entităţi (205, 208, 211, 212, 213, 214);- diferenţa dintre valoarea altor titluri imobilizate dobândite şi valoarea neamortizată a imobilizărilor care au constituit obiectul participării în natură la capitalul altor entităţi
(106);- valoarea altor titluri imobilizate primite ca urmare a majorării capitalului social al altor entităţi la care se deţin participaţii, prin încorporarea rezervelor
(106);- valoarea altor titluri imobilizate primite ca urmare a majorării capitalului social al altor entităţi la care se deţin participaţii, prin încorporarea beneficiilor
(761).În creditul contului 265 "Alte titluri imobilizate " se înregistrează:- cheltuielile privind valoarea altor titluri imobilizate deţinute în capitalul social al altor entităţi la care se deţin participaţii, cedate
(664).Soldul contului reprezintă alte titluri imobilizate existente.Contul 267 "Creanţe imobilizate"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa creanţelor imobilizate sub forma împrumuturilor acordate pe termen lung altor entităţi, precum şi a altor creanţe imobilizate, cum sunt depozite, garanţii şi cauţiuni depuse de entitate la terţi.Contul 267 "Creanţe imobilizate" este un cont de activ.În debitul contului 267 "Creanţe imobilizate" se înregistrează:- sume plătite reprezentând valoarea împrumuturilor acordate altor entităţi (512, 531);- dobânzile aferente creanţelor imobilizate
(763);- valoarea garanţiilor depuse la terţi
(411);- valoarea bunurilor cedate în regim de leasing financiar (212, 213, 214);- diferenţele favorabile de curs valutar, aferente împrumuturilor acordate în valută, rezultate din evaluarea acestora la cursul de la închiderea exerciţiului
(765);- diferenţele favorabile aferente creanţelor exprimate în lei, a căror decontare se face în funcţie de cursul unei valute, rezultate din evaluarea acestora, la închiderea exerciţiului financiar
(768);- dobânzi aferente creanţelor imobilizate
(766).În creditul contului 267 "Creanţe imobilizate" se înregistrează:- valoarea împrumuturilor restituite de terţi
(512);- dobânzile încasate, aferente creanţelor imobilizate
(512);- valoarea garanţiilor restituite de terţi
(512);- creanţa reprezentând ratele aferente leasingului financiar
(411);- valoarea pierderilor din creanţe imobilizate
(663);- diferenţele nefavorabile de curs valutar, aferente împrumuturilor acordate, rezultate în urma evaluării acestora la cursul de la închiderea exerciţiului sau în urma încasării creanţelor
(665);- diferenţele nefavorabile aferente creanţelor exprimate în lei, a căror decontare se face în funcţie de cursul unei valute, rezultate din evaluarea acestora, la închiderea exerciţiului financiar
(668).Soldul contului reprezintă valoarea împrumuturilor acordate şi a altor creanţe imobilizate.Contul 269 "Vărsăminte de efectuat pentru imobilizări financiare"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa vărsămintelor de efectuat cu ocazia achiziţionării imobilizărilor financiare.Contul 269 "Vărsăminte de efectuat pentru imobilizări financiare" este un cont de pasiv.În creditul contului 269 "Vărsăminte de efectuat pentru imobilizări financiare" se înregistrează:- sumele datorate pentru achiziţionarea de imobilizări financiare (261, 263, 265);- diferenţele nefavorabile de curs valutar, rezultate în urma evaluării datoriilor în valută, reprezentând vărsăminte de efectuat pentru imobilizările financiare, la cursul de la închiderea exerciţiului
(665).În debitul contului 269 "Vărsăminte de efectuat pentru imobilizări financiare" se înregistrează:- sumele plătite pentru imobilizări financiare (512, 531);- diferenţele favorabile de curs valutar, rezultate în urma evaluării datoriilor în valută, reprezentând vărsăminte de efectuat pentru imobilizările financiare, la cursul de la închiderea exerciţiului sau în urma achitării acestora
(765).Soldul contului reprezintă sumele datorate pentru imobilizările financiare.GRUPA 28 "AMORTIZĂRI PRIVIND IMOBILIZĂRILE"Din grupa 28 "Amortizări privind imobilizările" fac parte:Contul 280 "Amortizări privind imobilizările necorporale"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa amortizării imobilizărilor necorporale.Contul 280 "Amortizări privind imobilizările necorporale" este un cont de pasiv.În creditul contului 280 "Amortizări privind imobilizările necorporale" se înregistrează:- valoarea amortizării imobilizărilor necorporale
(681).În debitul contului 280 "Amortizări privind imobilizările necorporale" se înregistrează:- amortizarea aferentă imobilizărilor necorporale scoase din evidenţă (201, 203, 205, 207, 208).Soldul contului reprezintă amortizarea imobilizărilor necorporale.Contul 281 "Amortizări privind imobilizările corporale"Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa amortizării imobilizărilor corporale.Contul 281 "Amortizări privind imobilizările corporale" este un cont de pasiv.În creditul contului 281 "Amortizări privind imobilizările corporale" se înregistrează:- cheltuielile aferente amortizării imobilizărilor corporale
(681);- valoarea amortizării investiţiilor efectuate de chiriaşi la imobilizările corporale primite cu chirie şi restituite proprietarului (212, 213, 214);- ajustarea amortizării cumulate înregistrate până la data reevaluării imobilizării corporale, atunci când reevaluarea se efectuează prin aplicarea unui indice
(105).În debitul contului 281 "Amortizări privind imobilizările corporale" se înregistrează:- valoarea amortizării imobilizărilor corporale scoase din evidenţă (211, 212, 213, 214);- valoarea investiţiilor

🔗 Către sursa oficială

Explicație AI pe baza textului oficial al legii. Orientativă, nu înlocuiește consilierea juridică.