Ordin nr. 30 din 25 martie 2015
Despre ce este acest act?
Acest ordin modifică și completează Norma sanitară veterinară privind Codul produselor medicinale veterinare, stabilind noi reguli pentru autorizarea, comercializarea și utilizarea medicamentelor de uz veterinar. Scopul principal este de a asigura siguranța alimentelor provenite de la animale și sănătatea publică.
Pentru cine: Producătorii și deținătorii de autorizații de comercializare a produselor medicinale veterinare; Distribuitorii și medicii veterinari.
Termene:
- Perioadele de așteptare minime, dacă nu sunt specificate, sunt: 7 zile pentru ouă și lapte, 28 de zile pentru carnea de pasăre și mamifere, și 500 de zile pentru carnea de pește.
Date esențiale
- Țara
- România
- Domeniul de drept
- Drept bancar, al asigurărilor și al pieței financiare
- Sursa
- MultiLegalPile/
- Text preluat la
- Explicație actualizată la
Ce reglementează acest act?
- Definiții actualizate pentru termeni cheie precum "perioada de așteptare" și "laboratoare oficiale".
- Condițiile de autorizare și comercializare a produselor medicinale veterinare în România.
- Reguli specifice pentru produsele destinate animalelor de companie (pești de acvariu, păsări de colivie, etc.).
- Condițiile pentru desfășurarea studiilor clinice cu produse medicinale veterinare.
Pe cine privește acest act?
- Producătorii și deținătorii de autorizații de comercializare a produselor medicinale veterinare.
- Distribuitorii și medicii veterinari.
- Deținătorii de animale, în special cei de la care se obțin alimente.
Care sunt punctele cheie?
- Perioada de așteptare este intervalul de timp necesar pentru a asigura că alimentele de origine animală nu conțin reziduuri de medicamente peste limitele maxime.
- Produsele medicinale veterinare pot fi comercializate în România doar cu o autorizație emisă de Institutul pentru Controlul Produselor Biologice și Medicamentelor de Uz Veterinar.
- Pentru produsele destinate animalelor de companie (pești, păsări, rozătoare mici, dihori, iepuri), Comisia pentru autorizarea produselor medicinale veterinare poate acorda derogări, cu condiția ca produsele să nu fie imunologice și să nu necesite control veterinar.
- Animalele de la care se obțin alimente și care sunt utilizate în studiile clinice nu trebuie să intre în lanțul alimentar, cu anumite excepții.
- Perioadele de așteptare minime, dacă nu sunt specificate, sunt: 7 zile pentru ouă și lapte, 28 de zile pentru carnea de pasăre și mamifere, și 500 de zile pentru carnea de pește.
- Introducerea în țară a produselor medicinale veterinare neautorizate este interzisă, cu excepții pentru substanțe active ca materie primă sau pentru reexport.
Drept bancar, al asigurărilor și al pieței financiare
Drept bancar, al asigurărilor și al pieței financiare
Textul legii
Textul legii
ORDIN nr. 30 din 25 martie 2015 pentru modificarea şi completarea Normei sanitare veterinare privind Codul produselor medicinale veterinare, aprobată prin Ordinul preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor nr. 187/2007 Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 228 din 3 aprilie 2015 Văzând Referatul de aprobare nr. 158 din 12 martie 2014, întocmit de Direcţia produse medicinale veterinare şi nutriţie animală - Direcţia Generală Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor din cadrul Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor, având în vedere prevederile art. 10 lit. b) din Ordonanţa Guvernului nr. 42/2004 privind organizarea activităţii sanitar-veterinare şi pentru siguranţa alimentelor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 215/2004, cu modificările şi completările ulterioare, în temeiul art. 3 alin. (3) şi al art. 4 alin. (3) din Hotărârea Guvernului nr. 1.415/2009 privind organizarea şi funcţionarea Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor şi a unităţilor din subordinea acesteia, cu modificările şi completările ulterioare, preşedintele Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor emite următorul ordin:
Articolul I Norma sanitară veterinară privind Codul produselor medicinale veterinare, aprobată prin Ordinul preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor nr. 187/2007, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 804 şi 804 bis din 26 noiembrie 2007, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:
Autorizaţia provizorie de utilizare se solicită de către medicii veterinari de liberă practică organizaţi în condiţiile legii, cu avizul direcţiei sanitar-veterinare şi pentru siguranţa alimentelor judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, în ceea ce priveşte necesitatea efectuării vaccinării în cauză, cu respectarea legislaţiei specifice în vigoare. De asemenea, introducerea şi distribuţia temporară a acestor produse în România se poate efectua prin distribuitori autorizaţi, numai cu acordul Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor."
În acest sens, după caz, deţinătorul animalelor de la care se obţin alimente şi care fac obiectul studiului clinic trebuie să declare excluderea acestora din lanţul alimentar. Cantitatea produselor de studiat şi numărul animalelor la care vor fi administrate produsele medicinale veterinare trebuie să fie limitate şi temeinic justificate.
Aceste perioade specifice de aşteptare pot fi modificate conform procedurii comunitare.
Art. 102
Cererile de reînnoire a autorizaţiilor de comercializare, înregistrate până la intrarea în vigoare a prezentei norme sanitare veterinare, conform art. 33 alin. (2), se soluţionează de către Institutul pentru Controlul Produselor Biologice şi Medicamentelor de Uz Veterinar, în cel mult 12 luni de la intrarea în vigoare a prezentei norme sanitare veterinare."
Articolul II Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Preşedintele Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor, Dumitru Băiculescu Bucureşti, 25 martie 2015.
Nr. 30.
Anexa 1 (Anexa nr. 3 la norma sanitară veterinară) FORMATUL AUTORIZAŢIEI DE FABRICAŢIE*1,2) 1. Numărul autorizaţiei .................
Anexa nr. 1 şi/sau anexa nr. 2 Anexa nr. 3 (adresele locurilor de fabricaţie pe bază de contract) Anexa nr. 4 (adresele laboratoarelor pe bază de contract) Anexa nr. 5 (numele persoanei calificate) Anexa nr. 6 (numele persoanelor responsabile) Anexa nr. 7 (data inspecţiei pe baza căreia s-a acordat autorizaţia, domeniul acoperit de ultima inspecţie) Anexa nr. 8 (produsele autorizate pentru a fi fabricate/importate)*3) Notă ... ────────── *1) Autorizaţia la care se face referire în art. 47 alin. (1) din Norma sanitară veterinară privind Codul produselor medicinale veterinare, aprobată prin Ordinul preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor nr. 187/2007, cu modificările şi completările ulterioare, este necesară şi pentru importuri provenind din ţări terţe în România. *2) Ghidul privind interpretarea acestui format este disponibil în baza de date Eudra GMP. *3) Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor este responsabilă de stabilirea concordanţei dintre autorizaţie şi solicitarea producătorului [art. 49 alin. (3) din Norma sanitară veterinară privind Codul produselor medicinale veterinare, aprobată prin Ordinul preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitar Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor nr. 187/2007, cu modificările şi completările ulterioare]. ────────── Anexa 1 la autorizaţia de fabricaţie DOMENIUL ACOPERIT DE AUTORIZAŢIE (ştergeţi secţiunile care nu sunt aplicabile) Numele şi adresa unităţii de fabricaţie: ┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │[] Produse medicinale veterinare │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ ┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │OPERAŢII AUTORIZATE │ │[] Operaţii de fabricaţie (conform părţii 1) │ │[] Import de produse medicinale veterinare (conform părţii 2) │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ ┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Partea 1 - OPERAŢII DE FABRICAŢIE │ ├────┬─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │1.1.│Produse sterile │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │1.1.1. Preparate aseptic (operaţii de procesare pentru următoarele forme │ │ │ dozate) │ │ │ 1.1.1.1. Lichide volume mari │ │ │ 1.1.1.2. Liofilizate │ │ │ 1.1.1.3. Semisolide │ │ │ 1.1.1.4. Lichide volume mici │ │ │ 1.1.1.5. Solide şi implanturi │
│ │ 1.1.1.6. Alte produse preparate aseptic ˂se va completa˃ │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │1.1.2. Sterilizate final (operaţii de procesare pentru următoarele forme │ │ │ dozate) │ │ │ 1.1.2.1. Lichide volume mari │ │ │ 1.1.2.2. Semisolide │ │ │ 1.1.2.3. Lichide volume mici │ │ │ 1.1.2.4. Solide şi implanturi │ │ │ 1.1.2.5. Alte produse sterilizate final ˂se va completa˃ │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │1.1.3. Certificarea seriei │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │1.2.│Produse nesterile │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │1.2.1. Produse nesterile (operaţii de procesare pentru următoarele forme │ │ │ dozate) │ │ │ 1.2.1.1. Capsule │ │ │ 1.2.1.2. Capsule moi │ │ │ 1.2.1.3. Gume masticabile │ │ │ 1.2.1.4. Matrici impregnate │ │ │ 1.2.1.5. Lichide pentru uz extern │ │ │ 1.2.1.6. Lichide pentru uz intern │ │ │ 1.2.1.7. Gaze medicinale │ │ │ 1.2.1.8. Alte forme solide dozate │ │ │ 1.2.1.9. Preparate presurizate │ │ │ 1.2.1.10. Generatoare de radionuclizi │ │ │ 1.2.1.11. Semisolide │ │ │ 1.2.1.12. Supozitoare │ │ │ 1.2.1.13. Comprimate │ │ │ 1.2.1.14. Sisteme terapeutice transdermice │ │ │ 1.2.1.15. Dispozitive intraruminale │ │ │ 1.2.1.16. Premixuri de uz veterinar │ │ │ 1.2.1.17. Alte produse medicinale nesterile, neincluse în altă │ │ │ parte ˂se va completa˃ │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │1.2.2. Certificarea seriei │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │1.3.│Produse medicinale biologice │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │1.3.1. Produse medicinale biologice (lista tipurilor de produse) │ │ │ 1.3.1.1. Produse din sânge │ │ │ 1.3.1.2. Produse imunologice │ │ │ 1.3.1.3. Produse pentru terapia celulară │ │ │ 1.3.1.4. Produse pentru terapia genică │ │ │ 1.3.1.5. Produse obţinute prin biotehnologie │ │ │ 1.3.1.6. Produse extrase din ţesuturi umane sau animale │ │ │ 1.3.1.7. Produse obţinute prin inginerie tisulară │ │ │ 1.3.1.8. Alte produse medicinale biologice ˂se va completa˃ │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │1.3.2. Numai certificarea seriei (lista tipurilor de produse) │ │ │ 1.3.2.1. Produse din sânge │ │ │ 1.3.2.2. Produse imunologice │ │ │ 1.3.2.3. Produse pentru terapia celulară │ │ │ 1.3.2.4. Produse pentru terapia genică │
│ │ 1.3.2.5. Produse obţinute prin biotehnologie │ │ │ 1.3.2.6. Produse extrase din ţesuturi umane sau animale │ │ │ 1.3.2.7. Produse obţinute prin inginerie tisulară │ │ │ 1.3.2.8. Alte produse medicinale biologice ˂se va completa˃ │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │1.4.│Alte produse sau activităţi de fabricaţie │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │1.4.1. Fabricaţie: │ │ │ 1.4.1.1. Produse din plante │ │ │ 1.4.1.2. Produse homeopate │ │ │ 1.4.1.3. Altele ˂se va completa˃ │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │1.4.2. Sterilizarea substanţelor active/excipienţilor/produselor finite: │ │ │ 1.4.2.1. prin filtrare │ │ │ 1.4.2.2. cu căldură uscată │ │ │ 1.4.2.3. cu căldură umedă │ │ │ 1.4.2.4. chimică │ │ │ 1.4.2.5. cu radiaţii Gamma │ │ │ 1.4.2.6. prin bombardare cu electroni │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │1.4.3. Altele ˂se va completa˃ │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │1.5.│Ambalare │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │1.5.1. Ambalare primară │ │ │ 1.5.1.1. Capsule │ │ │ 1.5.1.2. Capsule moi │ │ │ 1.5.1.3. Gume masticabile │ │ │ 1.5.1.4. Matrici impregnate │ │ │ 1.5.1.5. Lichide pentru uz extern │ │ │ 1.5.1.6. Lichide pentru uz intern │ │ │ 1.5.1.7. Gaze medicinale │ │ │ 1.5.1.8. Alte forme solide dozate │ │ │ 1.5.1.9. Preparate presurizate │ │ │ 1.5.1.10. Generatoare de radionuclizi │ │ │ 1.5.1.11. Semisolide │ │ │ 1.5.1.12. Supozitoare │ │ │ 1.5.1.13. Comprimate │ │ │ 1.5.1.14. Sisteme terapeutice transdermice │ │ │ 1.5.1.15. Dispozitive intraruminale │ │ │ 1.5.1.16. Premixuri de uz veterinar │ │ │ 1.5.1.17. Alte produse medicinale nesterile, neincluse în altă │ │ │ parte ˂se va completa˃ │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │1.5.2. Ambalare secundară │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │1.6.│Teste pentru controlul calităţii │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │1.6.1. Microbiologice: sterilitate │ │ │1.6.2. Microbiologice: fără testul de sterilitate │ │ │1.6.3. Fizico-chimice │ │ │1.6.4. Biologice │ └────┴─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Orice restricţii sau observaţii care să clarifice domeniul acestor operaţii de fabricaţie ...........................
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Partea a 2-a - IMPORTUL PRODUSELOR MEDICINALE VETERINARE │ ├────┬─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │2.1.│Teste pentru controlul calităţii produselor medicinale veterinare │ │ │importate │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │2.1.1. Microbiologice: sterilitate │ │ │2.1.2. Microbiologice: fără testul de sterilitate │ │ │2.1.3. Fizico-chimice │ │ │2.1.4. Biologice │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │2.2.│Certificarea seriei produselor medicinale veterinare importate │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │2.2.1. Produse sterile │ │ │ 2.2.1.1. Preparate aseptic │ │ │ 2.2.1.2. Sterilizate final │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │2.2.2. Produse nesterile │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │2.2.3. Produse medicinale biologice │ │ │ 2.2.3.1. Produse din sânge │ │ │ 2.2.3.2. Produse imunologice │ │ │ 2.2.3.3. Produse pentru terapia celulară │ │ │ 2.2.3.4. Produse pentru terapia genică │ │ │ 2.2.3.5. Produse obţinute prin biotehnologie │ │ │ 2.2.3.6. Produse extrase din ţesuturi umane sau animale │ │ │ 2.2.3.7. Produse obţinute prin inginerie tisulară │ │ │ 2.2.3.8. Alte produse medicinale biologice ˂se va completa˃ │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │2.3.│Alte activităţi de import (orice altă activitate de import relevantă care│ │ │nu este inclusă mai sus) │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │2.3.1. Locul fizic al importului │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │2.3.2. Import de produse intermediare care vor fi supuse unor procesări │ │ │ ulterioare │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │2.3.3. Substanţe active biologice │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │2.3.4. Altele ˂se va completa˃ │ └────┴─────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Orice restricţii sau observaţii care să clarifice domeniul acestor operaţii de import ................................
Anexa 2 la autorizaţia de fabricaţie Această anexă nu este aplicabilă produselor medicinale veterinare.
Anexa 3 la autorizaţia de fabricaţie Adresa/Adresele locurilor de fabricaţie pe bază de contract: ..................................................................
Anexa 4 la autorizaţia de fabricaţie Adresa/Adresele laboratoarelor pe bază de contract: .................................................................
Anexa 5 la autorizaţia de fabricaţie Numele persoanei/persoanelor calificate: ....................................................................
Anexa 6 la autorizaţia de fabricaţie Numele persoanei/persoanelor responsabile cu activitatea de control al calităţii: ..................................................................................
Numele persoanei/persoanelor responsabile cu activitatea de producţie: ..................................................................................
Anexa 7 la autorizaţia de fabricaţie Data inspecţiei pe baza căreia s-a acordat autorizaţia: (ziua/luna/anul) ........................................
Domeniul acoperit de ultima inspecţie: ........................................
Anexa 8 la autorizaţia de fabricaţie Produsele medicinale veterinare autorizate pentru a fi fabricate/importate (în acord cu art. 48 şi 49 din Norma sanitară veterinară privind Codul produselor medicinale veterinare, aprobată prin Ordinul preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor nr. 187/2007, cu modificările şi completările ulterioare) ................................
Anexa 2 (Anexa nr. 4 la norma sanitară veterinară) FORMATUL CERTIFICATULUI PRODUSULUI FARMACEUTIC CERTIFICATE OF A PHARMACEUTICAL PRODUCT Nr. certificatului/No. of certificate:
Ţara exportatoare (certificatoare)/Exporting (certifying) country:
Ţara importatoare (solicitantă)/Importing (requesting) country:
Name and dosage form of the product:
1.1. Substanţa(ele) activă(e) şi cantitatea (cantităţile) pe doză:
The active substance(s) and amount(s) per unit dose:
1.2. Produsul este autorizat pentru punerea pe piaţă în ţara exportatoare:
Is this product lincesed to be placed on the market for use in the exporting country?
Da (Yes) Nu (No) 1.3. Produsul este prezent pe piaţă în ţara exportatoare:
Is this product actually on the market in the exporting country?
Da (Yes) Nu (No) Nu se ştie (Unknown) Dacă răspunsul la 1.2 este Da, continuaţi cu secţiunea 2.A şi omiteţi secţiunea 2B.
If the answer to 1.2 is yes, continue with section 2A and omit section 2B.
Dacă răspunsul la 1.2 este Nu, omiteţi secţiunea 2.A şi continuaţi cu secţiunea 2B.
If the answer to 1.2 is no, omit section 2A and continue with section 2B.
2.A.1. Numărul şi data autorizaţiei de comercializare:
Number of marketing authorization and date of issue:
2.A.2. Deţinătorul autorizaţiei de comercializare (nume şi adresă):
Marketing authorization holder (name and address):
2.A.3. Statutul deţinătorului autorizaţiei de comercializare:
Status of marketing authorization holder: a. fabricarea formei dozate şi eliberarea seriei; manufactures the dosage form and batch release; b. ambalarea şi/sau etichetarea formei dozate fabricate de altă companie; packages and/or labels a dosage form manufactured by an independent company; or c. nu este implicat în niciuna din activităţile de mai sus. is involved in none of the above.
2.A.3.1. Pentru categoriile b şi c numele şi adresa fabricantului formei dozate sunt:
For categories b and c the name and address of the manufacturer producing the dosage form is:
2.A.4. Este ataşat documentul care a stat la baza autorizării pentru comercializare?
Is a summary basis for approval appended?
Da (Yes) Nu (No) 2.A.5. Informaţiile despre produs furnizate, aprobate oficial, sunt complete şi în acord cu autorizaţia?
Is the attached, officially approved product information complete and consonant with the license?
Da (Yes) Nu (No) Nu sunt furnizate (Not provided) 2.A.6. Aplicantul pentru certificat, dacă este diferit de deţinătorul autorizaţiei de comercializare (nume şi adresă):
Applicant for certificate, if different from marketing authorization/ license holder (name and address):
2.B.1. Aplicantul pentru certificat (nume şi adresă):
Applicant for certificate (name and address):
2.B.2. Statutul aplicantului:
Status of applicant: a. fabricarea formei dozate; manufactures the dosage form; b. ambalarea şi/sau etichetarea formei dozate fabricate de altă companie; packages and/or labels a dosage form manufactured by an independent company; c. nu este implicat în niciuna din activităţile de mai sus. is involved in none of the above.
2.B.2.1. Pentru categoriile b şi c numele şi adresa fabricantului formei dozate:
For categories b and c the name and address of the manufacturer producing the dosage form is:
2.B.3. Din ce cauză lipseşte autorizaţia de comercializare?
Why is marketing authorization lacking? nu este necesară (not required) nu s-a cerut (not requested) în curs de evaluare (under consideration) refuzată (refused) 2.B.4. Observaţii:
Remarks:
Does the certifying authority arrange for periodic inspection of the manufacturing plant in which the dosage form is produced?
Da (Yes) Nu (No) Nu se aplică (Not applicable) Dacă Nu sau nu se aplică, treceţi la întrebarea 4.
If no or not applicable proceed to question 4.
3.1. Periodicitatea inspecţiilor de rutină (ani):
Periodicity of routine inspections (years):
3.2. A fost inspectată fabricaţia acestui tip de formă dozată?
Has the manufacture of this type of dosage form been inspected?
Da (Yes) Nu (No) 3.3. Spaţiile şi operaţiile sunt conforme cu recomandările GMP ale OMS?
Do the facilities and operations conform to GMP as recommended by the WHO?
Da (Yes) Nu (No) Nu se aplică (Not applicable) 4. Informaţiile furnizate de aplicant sunt satisfăcătoare pentru autoritatea certificatoare cu privire la toate aspectele privind fabricaţia produsului?
Does the information submitted by the applicant satisfy the certifying authority on all aspects of the manufacture of the product?
Da (Yes) Nu (No) Dacă Nu, explicaţi: ...................................
If no, explain: ..............................
Numele persoanei autorizate/Name of authorized person:
Semnătura/Signature Ştampila şi data Stamp and date Anexa 3 (Anexa nr. 5 la norma sanitară veterinară) Certificat Nr. / /RO Certificate No. / /RO FORMATUL CERTIFICATULUI PRIVIND CONFORMITATEA CU BUNA PRACTICĂ DE FABRICAŢIE*1),*2) CERTIFICATE OF GMP COMPLIANCE OF A MANUFACTURER*1),*2) Partea 1
Part 1
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ Emis în urma unei inspecţii în conformitate cu prevederile art. 80 (5) al │ │ Directivei 2001/82/CE.* │ │ Issued following an inspection in accordance with Art. 80 (5) of Directive │ │ 2001/82/EC.* │ │ │ │ sau │ │ or │ │ │ │Emis în baza prevederilor Acordului de recunoaştere mutuală dintre Uniunea │ │Europeană şi [Partenerul ARM].* │ │Issued under the provisions of the Mutual Recognition Agreement between the │ │European Union and [MRA Partner].* │ │ │ │Autoritatea competentă AUTORITATEA NAŢIONALĂ SANITARĂ VETERINARĂ ŞI PENTRU │ │SIGURANŢA ALIMENTELOR confirmă următoarele: │ │The competent authority NAŢIONAL SANITARY VETERINARY AND FOOD SAFETY AUTHORITY│ │confirms the following: │ │ │ │Fabricantul: │ │The manufacturer │ │ │ │Adresa locului de fabricaţie: │ │Site address │ │ │ │A fost inspectat în cadrul programului naţional de evaluare referitor la │ │Autorizaţia de fabricaţie nr. ... în conformitate cu art. 44 al Directivei │ │2001/82/CE, transpus în legislaţia naţională prin art. 47 al Normei sanitare │ │veterinare privind Codul produselor medicinale veterinare, aprobată prin │ │Ordinul preşedintelui A.N.S.V.S.A. nr. 187/2007, cu modificările şi │ │completările ulterioare. │ │Has been inspected under the naţional inspection programme in connection with │ │manufacturing authorisation no. ... in accordance with Art. 44 of Directive │ │2001/82/EC transposed in the following naţional legislation: Art. 47 of the │ │sanitary veterinary norm regarding the code relating to veterinary medicinal │ │products approved by the NSVFSA President Order No. 187/2007 as amended. │ │ │ │ sau* │ │ or* │ │ │ │A fost inspectat referitor la autorizaţiile de comercializare ale │ │fabricanţilor din ţări terţe care nu sunt în Spaţiul Economic European, în │ │conformitate cu art. 80 (4) al Directivei 2001/82/CE, transpus în legislaţia │ │naţională prin art. 84 (6) din Norma sanitară veterinară privind Codul │ │produselor medicinale veterinare, aprobată prin Ordinul preşedintelui │ │A.N.S.V.S.A. nr. 187/2007, cu modificările şi completările ulterioare. │ │Has been inspected in connection with marketing authorisation(s) listing │ │manufacturers located outside of the European Economic Area in accordance with│ │Art. 80(4) of Directive 2001/82/EC transposed in the following naţional │ │legislation: Art. 84 (6) of the sanitary veterinary norm regarding the code │ │relating to veterinary medicinal products approved by the NSVFSA President │ │Order no. 187/2007 as amended. │
│ │ │ şi/sau* │ │ and/or* │ │ │ │Este un fabricant de substanţă activă care a fost inspectat în conformitate cu│ │art. 80 (1) al Directivei 2001/82/CE, transpus în legislaţia naţională prin │ │art. 84 (1)-(3) din Norma sanitară veterinară privind Codul produselor │ │medicinale veterinare, aprobată prin Ordinul preşedintelui A.N.S.V.S.A. │ │nr. 187/2007, cu modificările şi completările ulterioare.* │ │Is an active substance manufacturer that has been inspected in accordance with│ │Art. 80 (1) of Directive 2001/82/EC transposed in the following naţional │ │legislation: Art 84 (1) - (3) of the sanitary veterinary norm regarding the │ │code relating to veterinary medicinal products approved by the NSVFSA │ │President Order No. 187/2007 as amended*. │ │ │ │ sau* │ │ or* │ │ │ │Altele (se va specifica): ..................................... * │ │Other (please specify): ....................................... * │ │ │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Din informaţiile acumulate în timpul inspecţiei la acest fabricant, ultima fiind efectuată în ...../...../..... [data], se apreciază că acesta respectă cerinţele de bună practică de fabricaţie*1) la care se face referire în Acordul de recunoaştere mutuală dintre Uniunea Europeană şi [Partenerul ARM]/Principiile şi ghidurile pentru buna practică de fabricaţie stabilite înDirectiva 91/412/CEE*3)/. Principiile de bună practică de fabricaţie pentru substanţe active*3) conform art. 51 din Directiva 2001/82/CE.* From the knowledge gained during inspection of this manufacturer, the latest of which was conducted on ...../....../...... [date], it is considered that it complies with the Good Manufacturing Practice requirements*1) referred to in the Agreement of Mutual Recognition between the European Union and [MRA partner]/The principles and guidelines of Good Manufacturing Practice laid down in Directive 91/412/EEC*3)/The principles of GMP for active substances*3) referred to in Article 51 of Directive 2001/82/EC.* Acest certificat reflectă statutul locului de fabricaţie la data inspecţiei menţionată mai sus şi nu mai poate fi luat în consideraţie dacă de la data acestei inspecţii au trecut mai mult de 3 ani. Această perioadă de valabilitate poate fi redusă folosind principii de management al riscului în activitatea de reglementare, printr-o remarcă menţionată la rubrica "Restricţii sau observaţii care să clarifice".
Acest certificat este valid numai dacă are toate paginile incluse, precum şi ambele părţi (1 şi 2).
Autenticitatea acestui certificat poate fi verificată în baza de date EudraGMP. Dacă nu este inclus în această bază de date, vă rugăm să contactaţi autoritatea emitentă.
This certificate reflects the status of the manufacturing site at the time of the inspection noted above and should not be relied upon to reflect the compliance status if more than three years have elapsed since the date of that inspection. However, this period of validity may be reduced or extended using regulatory risk management principles by an entry in the Restrictions or Clarifying remarks field.
This certificate is valid only when presented with all pages and both Parts 1 and 2.
The authenticity of this certificate may be verified in EudraGMP. If it does not appear, please contact the issuing authority.
Notă ... ────────── *1) Certificatul menţionat la alineatul 80 (5) din Directiva 2001/82/CE se aplică şi importatorilor.
The certificate referred to in paragraph 80(5) of Directive 2001/82/EC is also applicable to importers. *2) Ghidul privind interpretarea acestui format este disponibil în baza de date EudraGMP.
Guidance on the interpretation of this template can be found in the Help menu of EudraGMP database. *3) Aceste cerinţe îndeplinesc recomandările de bună practică de fabricaţie ale Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii.
These requirements fulfill the GMP recommendations of WHO. ────────── Partea a 2-a
Part 2
┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │[x] Produse medicinale veterinare │ │ Veterinary Medicinal Products │ ├─────────┬────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │OPERAŢII DE FABRICAŢIE PRODUSE MEDICINALE │ │ │MANUFACTURING OPERATIONS - MEDICINAL PRODUCTS │ └─────────┴────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ ┌──────┬───────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ 1.1. │Produse sterile │ │ │Sterile Products │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │1.1.1. Preparate aseptic (operaţiuni de procesare pentru următoarele │ │ │ forme dozate) │ │ │ Aseptically prepared (processing operations for the following │ │ │ dosage forms) │ │ │ 1.1.1.1. Lichide volume mari │ │ │ Large volume liquids │ │ │ 1.1.1.2. Liofilizate │ │ │ Lyophilisates │ │ │ 1.1.1.3. Semisolide │ │ │ Semi-solids │ │ │ 1.1.1.4. Lichide volume mici │ │ │ Small volume liquids │ │ │ 1.1.1.5. Solide şi implanturi │ │ │ Solids and implants │ │ │ 1.1.1.6. Alte produse preparate aseptic ˂se va completa˃ │ │ │ Other aseptically prepared products ˂free text˃ │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │1.1.2. Sterilizate final (operaţiuni de procesare pentru următoarele │ │ │ forme dozate) │ │ │ Terminally sterilised (processing operations for the following │ │ │ dosage forms) │ │ │ 1.1.2.1. Lichide volume mari │ │ │ Large volume liquids │ │ │ 1.1.2.2. Semisolide │ │ │ Semi-solids │ │ │ 1.1.2.3. Lichide volume mici │ │ │ Small volume liquids │ │ │ 1.1.2.4. Solide şi implanturi │ │ │ Solids and implants │ │ │ 1.1.2.5. Alte produse sterilizate final ˂se va completa˃ │ │ │ Other terminally sterilised prepared products │ │ │ ˂free text˃ │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │1.1.3. Certificarea seriei │ │ │ Batch certification │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ 1.2. │Produse nesterile │ │ │Non-sterile products │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │1.2.1. Produse nesterile (operaţiuni de procesare pentru următoarele │ │ │ forme dozate) │ │ │ Non-sterile products (processing operations for the following │ │ │ dosage forms) │ │ │ 1.2.1.1. Capsule │ │ │ Capsules, hard shell │ │ │ 1.2.1.2. Capsule moi │ │ │ Capsules, soft shell │ │ │ 1.2.1.3. Gume masticabile │ │ │ Chewing gums │ │ │ 1.2.1.4. Matrici impregnate │ │ │ Impregnated matrices │
│ │ 1.2.1.5. Lichide pentru uz extern │ │ │ Liquids for external use │ │ │ 1.2.1.6. Lichide pentru uz intern │ │ │ Liquids for internal use │ │ │ 1.2.1.7. Gaze medicinale │ │ │ Medicinal gases │ │ │ 1.2.1.8. Alte forme solide dozate │ │ │ Other solid dosage forms │ │ │ 1.2.1.9. Preparate presurizate │ │ │ Pressurised preparations │ │ │ 1.2.1.10. Generatoare de radionuclizi │ │ │ Radionuclide generators │ │ │ 1.2.1.11. Semisolide │ │ │ Semi-solids │ │ │ 1.2.1.12. Supozitoare │ │ │ Suppositories │ │ │ 1.2.1.13. Comprimate │ │ │ Tablets │ │ │ 1.2.1.14. Sisteme terapeutice transdermice │ │ │ Transdermal patches │ │ │ 1.2.1.15. Dispozitive intraruminale │ │ │ Intraruminal devices │ │ │ 1.2.1.16. Premixuri de uz veterinar │ │ │ Veterinary premixes │ │ │ 1.2.1.17. Alte produse medicinale nesterile, neincluse în altă │ │ │ parte ˂se va completa˃ │ │ │ Other non-sterile medicinal product ˂free text˃ │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │1.2.2. Certificarea seriei │ │ │ Batch certification │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ 1.3. │Produse medicinale biologice │ │ │Biological medicinal products │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │1.3.1. Produse medicinale biologice │ │ │ Biological medicinal products │ │ │ 1.3.1.1. Produse din sânge │ │ │ Blood products │ │ │ 1.3.1.2. Produse imunologice │ │ │ Immunological products │ │ │ 1.3.1.3. Produse pentru terapia celulară │ │ │ Cell therapy products │ │ │ 1.3.1.4. Produse pentru terapia genică │ │ │ Gene therapy products │ │ │ 1.3.1.5. Produse obţinute prin biotehnologie │ │ │ Biotechnology products │ │ │ 1.3.1.6. Produse extrase din ţesuturi umane sau animale │ │ │ Human or animal extracted products │ │ │ 1.3.1.7. Produse obţinute prin inginerie tisulară │ │ │ Tissue engineered products │ │ │ 1.3.1.8. Alte produse medicinale biologice ˂se va completa˃ │ │ │ Other biological medicinal products ˂free text˃ │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │1.3.2. Certificarea seriei (lista tipurilor de produse) │ │ │ Batch certification (list of product types) │ │ │ 1.3.2.1. Produse din sânge │ │ │ Blood products │ │ │ 1.3.2.2. Produse imunologice │ │ │ Immunological products │ │ │ 1.3.2.3. Produse pentru terapia celulară │ │ │ Cell therapy products │ │ │ 1.3.2.4. Produse pentru terapia genică │ │ │ Gene therapy products │ │ │ 1.3.2.5. Produse obţinute prin biotehnologie │ │ │ Biotechnology products │ │ │ 1.3.2.6. Produse extrase din ţesuturi umane sau animale │
│ │ Human or animal extracted products │ │ │ 1.3.2.7. Produse obţinute prin inginerie tisulară │ │ │ Tissue engineered products │ │ │ 1.3.2.8. Alte produse medicinale biologice ˂se va completa˃ │ │ │ Other biological medicinal products ˂free text˃ │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ 1.4. │Alte produse sau activităţi de fabricaţie │ │ │Other products or processing activity │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │1.4.1. Fabricaţie: │ │ │ Manufacture of: │ │ │ 1.4.1.1. Produse din plante │ │ │ Herbal products │ │ │ 1.4.1.2. Produse homeopate │ │ │ Homoeopathic products │ │ │ 1.4.1.3. Altele ˂se va completa˃ │ │ │ Other ˂free text˃ │ │ │1.4.2. Sterilizarea substanţelor active/excipienţilor/produselor │ │ │ finite: │ │ │ Sterilisation of active substances/excipients/finished product: │ │ │ 1.4.2.1. Prin filtrare │ │ │ Filtration │ │ │ 1.4.2.2. Cu căldură uscată │ │ │ Dry heat │ │ │ 1.4.2.3. Cu căldură umedă │ │ │ Moist heat │ │ │ 1.4.2.4. Chimică │ │ │ Chemical │ │ │ 1.4.2.5. Cu radiaţii Gamma │ │ │ Gamma irradiation │ │ │ 1.4.2.6. Prin bombardare cu electroni │ │ │ Electron beam │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │1.4.3 Altele ˂se va completa˃ │ │ │ Other ˂free text˃ │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ 1.5. │Ambalare │ │ │Packaging │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │1.5.1. Ambalare primară │ │ │ Primary packing │ │ │ 1.5.1.1. Capsule │ │ │ Capsules, hard shell │ │ │ 1.5.1.2. Capsule moi │ │ │ Capsules, soft shell │ │ │ 1.5.1.3. Gume masticabile │ │ │ Chewing gums │ │ │ 1.5.1.4. Matrici impregnate │ │ │ Impregnated matrices │ │ │ 1.5.1.5. Lichide pentru uz extern │ │ │ Liquids for external use │ │ │ 1.5.1.6. Lichide pentru uz intern │ │ │ Liquids for internal use │ │ │ 1.5.1.7. Gaze medicinale │ │ │ Medicinal gases │ │ │ 1.5.1.8. Alte forme solide dozate │ │ │ Other solid dosage forms │ │ │ 1.5.1.9. Preparate presurizate │ │ │ Pressurised preparations │ │ │ 1.5.1.10. Generatoare de radionuclizi │ │ │ Radionuclide generators │ │ │ 1.5.1.11. Semisolide │ │ │ Semi-solids │ │ │ 1.5.1.12. Supozitoare │ │ │ Suppositories │ │ │ 1.5.1.13. Comprimate │ │ │ Tablets │ │ │ 1.5.1.14. Sisteme terapeutice transdermice │ │ │ Transdermal patches │ │ │ 1.2.1.15. Dispozitive intraruminale │ │ │ Intraruminal devices │ │ │ 1.2.1.16. Premixuri de uz veterinar │ │ │ Veterinary premixes │ │ │ 1.5.1.17. Alte produse medicinale veterinare nesterile ˂se va │
│ │ completa˃ │ │ │ Other non-sterile medicinal products ˂free text˃ │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │1.5.2. Ambalare secundară │ │ │ Secondary packing │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ 1.6. │Teste pentru controlul calităţii │ │ │Quality control testing │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │1.6.1. Microbiologice: sterilitate │ │ │ Microbiological: sterility │ │ │1.6.2. Microbiologice: fără testul de sterilitate │ │ │ Microbiological: non-sterility │ │ │1.6.3. Fizico-chimice │ │ │ Chemical/Physical │ │ │1.6.4. Biologice │ │ │ Biological │ ├──────┴───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ 2. IMPORTUL PRODUSELOR MEDICINALE*) │ │ IMPORTATION OF MEDICINAL PRODUCTS*) │ ├──────┬───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ 2.1. │Teste pentru controlul calităţii produselor medicinale importate │ │ │Quality control testing of imported medicinal products │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │2.1.1. Microbiologice: sterilitate │ │ │ Microbiological: sterility │ │ │2.1.2. Microbiologice: fără testul de sterilitate │ │ │ Microbiological: non-sterility │ │ │2.1.3. Fizico-chimice │ │ │ Chemical/Physical │ │ │2.1.4. Biologice │ │ │ Biological │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ 2.2. │Certificarea seriei produselor medicinale importate │ │ │Batch certification of imported medicinal products │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │2.2.1. Produse sterile │ │ │ Sterile Products │ │ │ 2.2.1.1. Preparate aseptic │ │ │ Aseptically prepared │ │ │ 2.2.1.2. Sterilizate final │ │ │ Terminally sterilised │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │2.2.2. Produse nesterile │ │ │ Non-sterile products │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │2.2.3. Produse medicinale biologice │ │ │ Biological medicinal products │ │ │ 2.2.3.1. Produse din sânge │ │ │ Blood products │ │ │ 2.2.3.2. Produse imunologice │ │ │ Immunological products │ │ │ 2.2.3.3. Produse pentru terapia celulară │ │ │ Cell therapy products │ │ │ 2.2.3.4. Produse pentru terapia genică │ │ │ Gene therapy products │ │ │ 2.2.3.5. Produse obţinute prin biotehnologie │ │ │ Biotechnology products │ │ │ 2.2.3.6. Produse extrase din ţesuturi umane sau animale │
│ │ Human or animal extracted products │ │ │ 2.2.3.7. Produse obţinute prin inginerie tisulară │ │ │ Tissue engineered products │ │ │ 2.2.3.8. Alte produse medicinale biologice ˂se va completa˃ │ │ │ Other biological medicinal products ˂free text ˃ │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ 2.3. │Alte activităţi de import │ │ │Other importation activities │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │2.3.1. Locul importului │ │ │ Site of physical importation │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │2.3.2. Import de produse intermediare care vor fi supuse unor procesări│ │ │ ulterioare │ │ │ Importation of intermediate which undergoes further processing │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │2.3.3. Altele ˂se va completa˃ │ │ │ Other ˂free text˃ │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │ │ └──────┴───────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ ┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ 3. OPERAŢII DE FABRICAŢIE - SUBSTANŢE ACTIVE │ │ MANUFACTURING OPERATIONS - ACTIVE SUBSTANCES │ │ Substanţa (substanţe) activă/active: │ │ Active substance(s) │ ├──────┬───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ 3.1. │Fabricarea substanţei active prin sinteză chimică │ │ │Manufacture of Active Substance by Chemical Synthesis │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │3.1.1. Fabricaţie de intermediari de substanţă activă │ │ │ Manufacture of active substance intermediates │ │ │3.1.2. Fabricaţie de substanţe active brute │ │ │ Manufacture of crude active substance │ │ │3.1.3. Etape de formare de săruri/purificare: ˂se va completa˃ │ │ │ (de exemplu, cristalizare) │ │ │ Salt formation/purification steps: ˂free text˃ │ │ │ (e.g. crystallization) │ │ │3.1.4. Altele ˂se va completa˃ │ │ │ Other ˂free text˃ │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ 3.2 │Extracţia de substanţe active din surse naturale │ │ │Extraction of Active Substance from Natural Sources │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │3.2.1. Extracţia de substanţe din surse vegetale │ │ │ Extraction of substance from plant source │ │ │3.2.2. Extracţia de substanţe din surse animale │
│ │ Extraction of substance from animal source │ │ │3.2.3. Extracţia de substanţe din surse umane │ │ │ Extraction of substance from human source │ │ │3.2.4. Extracţia de substanţe din surse minerale │ │ │ Extraction of substance from mineral source │ │ │3.2.5. Modificarea substanţelor extrase ˂se va specifica sursa │ │ │ 1,2,3,4˃ │ │ │ Modification of extracted substance ˂specify source 1,2,3,4˃ │ │ │3.2.6. Purificarea substanţelor extrase ˂se va specifica sursa │ │ │ 1,2,3,4˃ │ │ │ Purification of extracted substance ˂specify source 1,2,3,4˃ │ │ │3.2.7. Altele ˂se va completa˃ │ │ │ Other ˂free text˃ │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ 3.3. │Fabricaţie de substanţe active prin procese biologice │ │ │Manufacture of Active Substance using Biological Processes │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │3.3.1. Fermentare │ │ │ Fermentation │ │ │3.3.2. Culturi celulare ˂se va specifica tipul celulelor˃ (de exemplu, │ │ │ de mamifere/bacteriene) │ │ │ Cell Culture ˂specify cell type˃ (e.g. mammalian/bacterial) │ │ │3.3.3. Izolare/Purificare │ │ │ Isolation/Purification │ │ │3.3.4. Modificare │ │ │ Modification │ │ │3.3.5. Altele ˂se va completa˃ │ │ │ Other ˂free text˃ │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ 3.4. │Fabricaţie de substanţe active sterile (secţiunile 3.1, 3.2, 3.3 vor │ │ │fi completate după caz) │ │ │Manufacture of sterile active substance (sections 3.1, 3.2, 3.3 to be │ │ │completed as applicable) │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │3.4.1. Preparate aseptic │ │ │ Aseptically prepared │ │ │3.4.2. Sterilizate final │ │ │ Terminally sterilised │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ 3.5. │Etape generale finale │ │ │General Finishing Steps │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │3.5.1. Etape de procesare fizică ˂se va specifica˃ (de exemplu, uscare,│ │ │ măcinare/micronizare, sitare) │ │ │ Physical processing steps ˂specify˃ (e.g. drying, milling/ │ │ │ micronisation, sieving) │ │ │3.5.2. Ambalare primară (ambalarea/sigilarea substanţei active într-un │ │ │ material de ambalare care este în contact direct cu substanţa) │ │ │ Primary Packaging (enclosing/sealing the active substance within│ │ │ a packaging material which is in direct contact with the │ │ │ substance) │ │ │3.5.3. Ambalare secundară [punerea ambalajului primar sigilat într-un │
│ │ ambalaj secundar sau recipient. Aceasta include orice etichetare│ │ │ a materialului care poate fi utilizată pentru identificarea şi │ │ │ trasabilitatea (număr de serie) substanţei active] │ │ │ Secondary Packaging [placing the sealed primary package within │ │ │ an outer packaging material or container. This also includes any│ │ │ labelling of the material which could be used for identification│ │ │ or traceability (lot numbering) of the active substance] │ │ │3.5.4. Altele ˂se va completa˃ (pentru operaţii care nu sunt descrise │ │ │ mai sus) │ │ │ Other ˂free text˃ (for operations not described above) │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ 3.6. │Teste pentru controlul calităţii │ │ │Quality Control Testing │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │3.6.1. Testare fizico-chimică │ │ │ Physical/Chemical testing │ │ │3.6.2. Testare microbiologică (fără testul de sterilitate) │ │ │ Microbiological testing (excluding sterility testing) │ │ │3.6.3. Testare microbiologică (inclusiv testul de sterilitate) │ │ │ Microbiological testing (including sterility testing) │ │ │3.6.4. Testare biologică │ │ │ Biological Testing │ ├──────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │4. ALTE ACTIVITĂŢI - SUBSTANŢE ACTIVE │ │ │ OTHER ACTIVITIES - ACTIVE SUBSTANCES │ │ │ ˂se va completa˃ │ │ │ ˂free text˃ │ └──────┴───────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Orice restricţii sau observaţii care să clarifice domeniul acoperit de acest certificat: *) Any restrictions or clarifying remarks related to the scope of this certificate: *) / / [data] Numele, titlul şi semnătura persoanei autorizate din cadrul Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor din România*1): [date] Name and signature of the authorised person of the Naţional Sanitary Veterinary and Food Safety Authority from România*1): [autoritatea naţională, numerele de telefon şi fax] [name, title, naţional authority, phone & fax numbers] Notă ... ────────── *) Se va şterge ceea ce nu este aplicabil. *) Delete that which does not apply. *1) Semnătura, data şi detaliile de contact trebuie să apară pe fiecare pagină a certificatului. *1) The signature, date and contact details should appear on each page of the certificate. ────────── Anexa 4 (Anexa nr. 6 la norma sanitară veterinară) GHID privind procesul de reînnoire a autorizaţiilor de comercializare acordate prin procedura naţională 1. Introducere
Acest ghid detaliază procesul de reînnoire a autorizaţiilor de comercializare acordate prin procedura naţională cu scopul de a oferi evaluatorilor şi deţinătorilor autorizaţiei de comercializare o îndrumare asupra procedurii şi de a asigura o abordare adecvată şi benefică a procesului de reînnoire. Acest ghid a fost elaborat urmărind modelul Ghidului privind procesul de reînnoire prin procedură de recunoaştere mutuală şi descentralizată publicat pe site-ul Comisiei Europene în volumul 6C - Ghiduri de reglementare.
Odată reînnoită, autorizaţia de comercializare este în mod normal valabilă pentru o perioadă de timp nelimitată. Totuşi, pe baza unor motive justificate referitoare la farmacovigilenţă, se poate decide să continue cu o reînnoire suplimentară la 5 ani, după care autorizaţia va deveni validă pe o perioadă nelimitată de timp.
În vederea reînnoirii se solicită înaintarea unei liste consolidate a tuturor documentelor referitoare la calitate, siguranţă şi eficacitate, inclusiv toate variaţiile introduse de când autorizaţia de comercializare a fost emisă, cu cel puţin 6 luni înainte de expirarea autorizaţiei. Dosarul de reînnoire trebuie să conţină toate informaţiile relevante pentru utilizarea sigură şi eficace a produsului medicinal veterinar.
Cu aprobarea autorităţii competente, pot fi făcute anumite modificări la autorizaţia de comercializare la momentul reînnoirii, însă aceste schimbări nu trebuie să declanşeze o procedură de variaţie.
Niciuna dintre modificările introduse la reînnoire nu exonerează deţinătorul autorizaţiei de comercializare de obligaţia de a actualiza autorizaţia de-a lungul existenţei produsului prin procedura de variaţie atunci când apar date noi.
În plus, în conformitate cu art. 31 alin. (4) din norma sanitară veterinară, Institutul pentru Controlul Produselor Biologice şi Medicamentelor de Uz Veterinar, denumit în continuare ICPBMUV, poate în orice moment să solicite deţinătorului autorizaţiei de comercializare să înainteze date care să demonstreze că balanţa beneficiu/risc rămâne favorabilă.
3.2. Data de depunere Solicitantul depune aplicaţia de reînnoire nu mai târziu de 6 luni înainte de data expirării autorizaţiei de comercializare.
3.3. Calendarul Se urmăreşte o procedură de 90 de zile, cu posibilitatea de întrerupere de maximum 45 de zile. Doar cu acordul ICPBMUV, perioada de întrerupere poate fi extinsă la 60 de zile. În anexa nr. 1, care face parte integrantă din prezentul ghid, este prezentat un calendar de desfăşurare a etapelor ce trebuie parcurse.
3.4. Documente Pentru reînnoirea autorizaţiei de comercializare, deţinătorul autorizaţiei trebuie să depună o listă cu toate documentele înaintate cu privire la calitate, siguranţă, eficacitate, inclusiv toate variaţiile introduse de când a fost acordată autorizaţia de comercializare.
Lista documentelor ce urmează a fi înaintate de către deţinătorul autorizaţiei de comercializare este prezentată în anexa nr. 2, care face parte integrantă din prezentul ghid.
Formularul de solicitare Formularul de solicitare pentru reînnoirea autorizaţiei de comercializare trebuie să fie completat şi trebuie ataşate şi documentele listate în acesta. Formularul de solicitare a reînnoirii autorizaţiei de comercializare este publicat pe site-ul ICPBMUV.
Deţinătorul autorizaţiei de comercializare trebuie să depună pentru fiecare produs în parte formularul de solicitare şi documentaţia aferentă, pe suport hârtie sau în format electronic - CD.
Fabricanţii aprobaţi trebuie să fie menţionaţi în formularul de solicitare. Toate unităţile implicate în fabricaţia şi controlul atât ale substanţei active, cât şi ale produsului finit trebuie să fie listate, indicând activităţile fiecărei unităţi.
Formularul de solicitare a reînnoirii trebuie să conţină, de asemenea, o declaraţie care să indice faptul că, referitor la metodele de fabricaţie şi control, calitatea produsului a fost actualizată în mod periodic prin proceduri de variaţie, pentru a ţine cont de progresul tehnic şi ştiinţific, în conformitate cu art. 31 alin. (1) din norma sanitară veterinară. Produsul trebuie să fie conform cu monografiile din Farmacopeea europeană curentă, farmacopeile curente ale statelor membre ale Uniunii Europene şi cu ghidurile de calitate acolo unde este cazul.
Deţinătorul autorizaţiei de comercializare este responsabil să actualizeze dosarul de autorizare pe toată "viaţa" produsului prin prisma procesului de variaţie.
Solicitarea de reînnoire a autorizaţiei trebuie să fie însoţită de declaraţiile persoanelor calificate cu privire la eliberarea seriilor produsului în cauză şi la utilizarea de substanţe active fabricate conform cu ghidurile cu privire la buna practică de fabricaţie pentru materiile prime.
Împreună cu formularul de solicitare a reînnoirii trebuie depus un certificat/certificate valabil/valabile de conformitate cu buna practică de fabricaţie, pentru fabricantul/fabricanţii produsului medicinal veterinar menţionat în aplicaţie.
Statutul EST (encefalopatii spongiforme transmisibile) Solicitarea trebuie să includă, de asemenea, o declaraţie referitoare la statutul EST curent, cu actualizări ale certificatelor de conformitate ale Directoratului European pentru Calitatea Medicamentelor (EDQM), dacă este cazul (în concordanţă cu versiunea actuală a ghidului EST).
Rezumatul caracteristicilor produsului (RCP), etichetarea şi prospectul Dacă deţinătorul autorizaţiei de comercializare propune un RCP revizuit, în formularul de solicitare trebuie menţionate textul iniţial şi cel propus. Toate modificările propuse trebuie scoase în evidenţă în RCP, etichetă şi prospect. Întregul ansamblu al RCP-lui, eticheta şi prospectul trebuie depuse utilizând modelele convenite.
Rapoartele periodice actualizate privind siguranţa (RPAS)/Rezumatul rapoartelor privind siguranţa Se face referire la volumul 9 din Regulile ce guvernează produsele medicinale în Uniunea Europeană cu privire la farmacovigilenţă - Ghidul deţinătorilor autorizaţiei de punere pe piaţă, publicat pe site-ul Comisiei Europene. Conform Ghidului solicitanţilor, publicat pe site-ul Comisiei Europene, trebuie luate în considerare următoarele principii:
Notă ... ────────── *1) Ciclul normal al RPAS nu este afectat de Raportul de completare a RPAS şi nici de Rezumatul rapoartelor pentru solicitarea reînnoirii. De aceea, următorul RPAS trebuie să includă şi datele deja depuse în Raportul de completare. ────────── Rezumatul rapoartelor de siguranţă trebuie inclus în solicitarea de reînnoire a autorizaţiei, pentru a face legătura între informaţiile din RPAS-urile anterioare şi pentru perioada de la data autorizării până la 60 de zile înainte de data acceptată pentru depunere trebuie să includă:
Cerinţele şi formatul RPAS, Raportul de completare a RPAS şi Rezumatul rapoartelor de siguranţă sunt stabilite în volumul 9.
Declaraţiile efectuate de experţi Deoarece baza reînnoirii autorizării este o reevaluare a balanţei beneficiu-risc al produsului, deţinătorul autorizaţiei de comercializare trebuie să înainteze declaraţiile experţilor referitoare la beneficiile şi riscurile produsului, inclusiv riscurile pentru om, în contextul experienţei câştigate de la autorizare.
Declaraţiile experţilor se referă la calitate, siguranţă şi eficacitate şi se încheie cu o concluzie privind balanţa beneficiu-risc. Declaraţia expertului trebuie să fie semnată, datată şi însoţită de CV-ul acestuia.
Declaraţia expertului cu privire la calitate La reînnoire nu se actualizează datele referitoare la calitate, menţionate în partea a II-a a Standardelor chimice, farmaceutice şi analitice, teste privind siguranţa şi reziduurile, teste preclinice şi studii clinice în ceea ce priveşte testarea produselor medicinale veterinare, prevăzute în anexa nr. 1 la norma sanitară veterinară. Deţinătorul autorizaţiei de comercializare are obligaţia să actualizeze aceste date de-a lungul perioadei de existenţă pe piaţă a produsului, utilizând procedura de variaţie, înainte sau după reînnoire.
Declaraţia expertului cu privire la calitate trebuie să includă o declaraţie de conformitate cu art. 31 alin. (1) din norma sanitară veterinară, care obligă deţinătorii autorizaţiei de comercializare ca pentru metodele de fabricaţie şi control să ţină cont de progresul ştiinţific şi tehnic şi să introducă toate modificările care se impun pentru ca produsul medicinal veterinar să fie fabricat şi controlat prin intermediul unor metode ştiinţifice general acceptate. Declaraţia trebuie să confirme că toate schimbările legate de calitatea produsului au fost efectuate prin proceduri de variaţie şi că produsul este conform cu monografiile din Farmacopeea europeană curentă, farmacopeile curente ale statelor membre ale Uniunii Europene şi cu ghidurile de calitate acolo unde este cazul. Declaraţia trebuie să includă specificaţiile curent autorizate pentru substanţele active şi pentru produsul finit, precum şi compoziţia calitativă şi cea cantitativă în substanţe active şi excipienţi.
Deţinătorul autorizaţiei de comercializare trebuie să continue monitorizarea stabilităţii produsului conform protocoalelor de stabilitate şi trebuie să informeze ICPBMUV şi Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor despre problemele apărute, precum şi despre acţiunile întreprinse în acest sens.
În cazul în care în procesul de reînnoire sunt identificate modificări ale documentaţiei iniţiale referitoare la calitate sau se constată că aceasta nu a fost actualizată, reînnoirea poate fi acordată numai cu obligaţii impuse deţinătorului autorizaţiei de comercializare. Obligaţiile deţinătorului autorizaţiei de comercializare şi termenele de soluţionare a acestora se stabilesc de Comisia pentru autorizarea produselor medicinale veterinare. Dacă termenele nu sunt respectate, autorizaţia de comercializare se suspendă până la soluţionarea obligaţiilor impuse deţinătorului autorizaţiei de comercializare.
Declaraţia expertului cu privire la siguranţă şi la eficacitate Datele şi experienţa clinică în utilizarea produsului, precum şi raportul beneficiu-risc al produsului pe baza RPAS se analizează ţinând cont de noile informaţii relevante (de exemplu: referinţe din literatură, experimente clinice şi experienţa clinică, noi tratamente disponibile), informaţii care pot schimba concluzia cu privire la evaluarea beneficiu-risc efectuată la autorizarea iniţială sau la ultima reînnoire.
Declaraţia expertului pe domeniul clinic este necesară pentru ca produsul să fie reînnoit în siguranţă la sfârşitul unei perioade de 5 ani pentru o perioadă nelimitată. Orice acţiune recomandată sau iniţiată trebuie specificată şi justificată.
Expertul pe domeniul clinic trebuie să îşi asume responsabilitatea pentru punerea produsului pe piaţă. Expertul trebuie să se asigure că evaluarea beneficiu-risc a fost actualizată corespunzător, ţinând cont de noile informaţii relevante, prin declararea în cuprinsul RPAS sau prin adăugarea acestora la declaraţia expertului. Expertul trebuie să confirme că produsul rămâne eficient în continuare (de exemplu, fără rapoarte privind lipsa eficacităţii).
Expertul trebuie să confirme că a informat ICPBMUV despre orice alte date importante pentru evaluarea ratei beneficiu-risc al produsului în cauză (de exemplu: rezultate ale studiilor clinice).
Expertul trebuie să analizeze siguranţa utilizatorului şi a consumatorului în raport cu produsul prin prisma informaţiilor relevante disponibile din perioada de raportare (de exemplu: avertismente referitoare la produs din literatură, perioadă de aşteptare suficientă etc.) Pentru a reevalua balanţa beneficiu-risc, expertul trebuie să analizeze şi posibilele efecte nedorite pe care le poate prezenta produsul asupra mediului.
3.5. Procesul de evaluare Procesul de evaluare pentru reînnoirea autorizaţiei de comercializare se bazează pe reevaluarea siguranţei produsului, utilizând datele din RPAS şi informaţiile noi care influenţează beneficiul/riscul pentru produs.
În mod normal, nu ar trebui realizată o reevaluare completă a întregului dosar.
În cadrul procesului de reînnoire trebuie analizat potenţialul risc pentru sănătatea oamenilor sau animalelor ori pentru mediu. Dacă la sfârşitul procedurii se constată un risc potenţial grav pentru sănătatea oamenilor, sănătatea animalelor sau pentru mediu, reînnoirea autorizării produsului nu va fi acordată.
Riscurile potenţiale grave pentru sănătatea oamenilor sau animalelor sau pentru mediu sunt definite şi detaliate în Ghidul privind definirea riscului potenţial grav pentru sănătatea oamenilor sau animalelor sau pentru mediu în contextul art. 33 alin. (1) şi (2) din Directiva 2001/82.
Atunci când există motive adecvate şi obiective pentru a nu reînnoi autorizaţia de comercializare în termenii existenţi şi sunt necesare schimbări ale RCP-lui, etichetei sau prospectului, pentru a clarifica situaţiile apărute, deţinătorul autorizaţiei de comercializare poate înainta informaţii suplimentare şi/sau schimbări la RCP, etichetare şi prospect ca o parte a procesului de reînnoire a autorizării. În acest caz, aceste schimbări nu trebuie să iniţieze o procedură de variaţie separată.
Modificările rezultate din procesul de evaluare şi din schimbările datorate revizuirii ghidurilor RCP sau a modelelor privind informaţiile despre produs, trebuie luate în considerare în cadrul procesului de reînnoire.
RCP, etichetarea şi prospectul înaintate trebuie să urmeze ultimele modele QRD (Quality Review of Documents). Schimbările propuse la RCP, etichetare şi prospect trebuie indicate în formularul pentru solicitarea reînnoirii.
Schimbările majore aduse produsului, precum introducerea unor noi indicaţii sau a unei extinderi a termenului de valabilitate nu se operează pe parcursul procedurii de reînnoire. Aceste modificări vor fi stabilite ulterior prin proceduri de variaţie.
Niciuna dintre schimbările la RCP sau etichetare şi prospect introduse la reînnoirea autorizaţiei nu trebuie să substituie obligaţiile deţinătorului autorizaţiei de a actualiza autorizaţia de comercializare pe parcursul existenţei pe piaţă a produsului, printr-o procedură corespunzătoare de variaţie.
În cazuri excepţionale, dacă sunt solicitate noi studii ca parte a procesului de reînnoire, dar acestea nu sunt de o asemenea importanţă încât să întârzie procesul de reînnoire, atunci pot fi considerate ca nişte angajamente în curs de desfăşurare după realizarea reînnoirii. Deţinătorului autorizaţiei i se poate solicita o declaraţie scrisă că va întreprinde angajamentele în curs de desfăşurare într-o perioadă de timp convenită. Dacă rezultatele noilor studii duc la schimbări ale RCP-lui sau la etichetare şi prospect, acestea se vor realiza printr-o procedură separată de variaţie.
3.6. Documentele emise după reînnoire Documentele emise după reînnoirea autorizaţiei sunt: autorizaţia de comercializare, RCP-ul, eticheta şi prospectul actualizate.
3.7. Reînnoirea ulterioară a autorizaţiei În unele cazuri, din motive de farmacovigilenţă, poate fi solicitată o reînnoire ulterioară a autorizării, la 5 ani. Astfel de situaţii apar atunci când au fost incluse noi indicaţii sau noi specii-ţintă pentru produs sau noi informaţii de farmacovigilenţă care necesită o suplimentare a frecvenţei RPAS sau o revizuire a raportului beneficiu-risc.
3.8. Neacordarea reînnoirii autorizaţiei Autorizaţia nu se reînnoieşte dacă la momentul reînnoirii autorizării se constată că există un risc potenţial grav pentru sănătatea umană, sănătatea animalelor sau pentru mediu.
Criteriile specificate în art. 83 din norma sanitară veterinară, referitoare la suspendarea, retragerea sau revocarea autorizaţiei de comercializare pot constitui baza pentru refuzul reînnoirii autorizaţiei. Aceste criterii includ situaţiile în care produsul se dovedeşte a fi dăunător în condiţii normale de utilizare sau cele în care eficacitatea sa terapeutică lipseşte ori în care compoziţia calitativă şi cantitativă nu este ca cea declarată. Se consideră că eficacitatea terapeutică lipseşte atunci când se constată că nu pot fi obţinute rezultatele terapeutice aşteptate cu produsul medicinal veterinar.
Autorizaţia nu se reînnoieşte în cazurile în care datele pentru susţinerea reînnoirii sunt incorecte sau când controalele asupra procesului de fabricaţie ori asupra produsului finit nu au fost finalizate sau când nu au fost îndeplinite angajamentele deţinătorului autorizaţiei.
Autorizaţia nu se reînnoieşte sau se suspendă dacă deţinătorul nu răspunde în termenul stabilit la problemele apărute pe parcursul evaluării şi dacă nu oferă o justificare sau o explicaţie adecvată.
Anexa 1 la ghid ETAPELE de evaluare a reînnoirii autorizaţiei de comercializare ┌───────┬──────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Ziua 28│Înaintarea scrisorii de intenţie │ │Ziua 14│Deţinătorul autorizaţiei trimite solicitarea şi documentaţia la │ │ │Institutul pentru Controlul Produselor Biologice şi Medicamentelor de │ │ │Uz Veterinar (ICPBMUV) │ ├───────┼──────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Ziua 0 │Începerea procedurii de către ICPBMUV │ ├───────┼──────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Ziua 30│Întocmirea Raportului preliminar de evaluare a reînnoirii │ │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │ICPBMUV trimite o notificare de informaţii suplimentare către │ │ │deţinător (dacă este necesar) │ ├───────┼──────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │Termen-limită de răspuns - 45 de zile │ │ │Oportunitate de prelungire până la 60 de zile, doar cu acordul ICPBMUV│ ├───────┼──────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Ziua 75│Întocmirea Raportului final de evaluare a reînnoirii │ ├───────┼──────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Ziua 85│Decizia Comisiei pentru autorizarea produselor medicinale veterinare │ │ │cu privire la reînnoirea autorizaţiei de comercializare │ ├───────┼──────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Ziua 90│Eliberarea de către ICPBMUV a autorizaţiei reînnoite şi a RCP, │ │ │etichetei şi prospectului actualizate sau, după caz, notificarea │ │ │deţinătorului de către ICPBMUV cu privire la refuzul reînnoirii │ └───────┴──────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ NOTĂ:
Un proces complet este posibil în minimum 45 de zile şi în maximum 120 de zile.
Anexa 2 la ghid Documentele necesare pentru solicitarea reînnoirii autorizaţiei de comercializare Deţinătorul autorizaţiei de comercializare înaintează la Institutul pentru Controlul Produselor Biologice şi Medicamentelor de Uz Veterinar o solicitare a reînnoirii autorizaţiei de comercializare, ce cuprinde formularul de solicitare a reînnoirii autorizaţiei, cu următoarele anexe: ┌────────┬─────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │[] 1.0 │Scrisoare de intenţie │ ├────────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │[] 1.1 │Cuprins │ ├────────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │[] 2 │Formular de solicitare a reînnoirii autorizaţiei de comercializare cu│ │ │următoarele anexe: │ ├────────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │[] 2.1 │Lista tuturor formelor de prezentare autorizate ale produsului pentru│ │ │care se solicită reînnoirea autorizaţiei, prezentată în format │ │ │tabelar │ ├────────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │[] 2.2 │Detalii referitoare la persoanele de contact: │ ├────────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │[] │ ● persoana calificată în Spaţiul Economic European (SEE) pentru │ │ │ farmacovigilenţă şi persoana calificată pentru farmacovigilenţă în│ │ │ România, dacă sunt diferite; │ ├────────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │[] │ ● persoana de contact în SEE responsabilă de reclamaţii referitoare │ │ │ la produs şi rechemări; │ ├────────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │[] │ ● persoana de contact la adresa deţinătorului autorizaţiei de │ │ │ comercializare (dacă este diferită de adresa persoanei de contact │ │ │ pe perioada procedurii). │ ├────────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │[] 2.3 │Lista statelor membre SEE unde produsul este pe piaţă, indicând │ │ │pentru fiecare ţară forma de prezentare existentă pe piaţă şi data │ │ │lansării │ ├────────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │[] 2.4 │Lista cronologică a tuturor solicitărilor postautorizare (variaţii, │ │ │extinderi etc.) şi a măsurilor de urmărire │ ├────────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │[] 2.5 │Lista revizuită a tuturor măsurilor de urmărire rămase şi o scrisoare│ │ │de angajament, semnată (când este cazul) │ ├────────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┤
│[] 2.6 │Dovada achitării taxelor │ ├────────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │[] 2.7 │Certificat privind conformitatea cu buna practică de fabricaţie │ │ │valabil (nu mai vechi de 3 ani de la data ultimei inspecţii) eliberat│ │ │de o autoritate competentă din SEE sau o autoritate competentă membră│ │ │a Acordului de recunoaştere mutuală │ ├────────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │[] 2.8 │Suplimentar, pentru locurile de fabricaţie a produsului medicinal │ │ │veterinar care nu se află pe teritoriul SEE sau pe teritoriul unui │ │ │stat partener, membru al Acordului de recunoaştere mutuală, o listă │ │ │cu cele mai recente inspecţii de bună practică de fabricaţie │ │ │efectuate de alte autorităţi, indicând data, echipa de inspecţie şi │ │ │concluzia │ ├────────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │[] 2.9 │O declaraţie a persoanei calificate a fiecărui deţinător de │ │ │autorizaţie de fabricaţie (din SEE) listat în solicitare, care să │ │ │stabilească următoarele: │ │ │- numele producătorilor de substanţe active; │ │ │- toate substanţele active folosite ca materii prime (la care se face│ │ │referire în formularul de solicitare) au fost fabricate conform │ │ │ghidurilor detaliate despre buna practică de fabricaţie cu privire la│ │ │materiile prime adoptate de comunitate. │ ├────────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │[] 2.10 │Unde diferă, o declaraţie a persoanei calificate a deţinătorului │ │ │autorizaţiei de fabricaţie, menţionată în formularul de cerere de │ │ │reînnoire, responsabilă de eliberarea seriilor, care să stabilească │ │ │următoarele: │ │ │- numele producătorilor de substanţe active; │ │ │- toate substanţele active folosite ca materii prime (la care se face│ │ │referire în formularul de solicitare) au fost fabricate conform │ │ │ghidurilor detaliate despre buna practică de fabricaţie cu privire la│ │ │materiile prime adoptate de Uniunea Europeană. │ ├────────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │[] 3 │RCP, etichetă şi prospect │ ├────────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │[] 4 │Declaraţia expertului pentru documentaţia de calitate (inclusiv │ │ │semnătură şi C.V.) care să includă: │ ├────────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │[] 4.1 │specificaţiile curent autorizate pentru substanţele active şi pentru │ │ │produsul finit; │ ├────────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┤
│[] 4.2 │compoziţia calitativă şi cantitativă în substanţe active şi │ │ │excipienţi; │ ├────────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │[] 5 │Declaraţia expertului pentru documentaţia clinică (inclusiv semnătură│ │ │şi C.V.) │ ├────────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │[] 6 │Declaraţia expertului pentru documentaţia de siguranţă (inclusiv │ │ │semnătură şi C.V.) │ ├────────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │[] 7 │Rapoartele periodice actualizate privind siguranţa şi rezumatul │ │ │rapoartelor referitoare la siguranţă, dacă este cazul │ ├────────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │[] 8 │Declaraţia statutului curent EST │ └────────┴─────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ ------