Lista din 25 august 2005
Despre ce este acest act?
Această listă reglementează produsele și tehnologiile cu dublă utilizare, adică cele care pot fi folosite atât în scopuri civile, cât și militare, și care sunt supuse controlului la import. Scopul este de a preveni proliferarea materialelor și tehnologiilor sensibile.
Pentru cine: Importatorii de produse și tehnologii nucleare; Importatorii de echipamente și componente pentru separarea izotopilor de uraniu.
Date esențiale
- Țara
- România
- Domeniul de drept
- Drept civil
- Sursa
- MultiLegalPile/
- Text preluat la
- Explicație actualizată la
Ce reglementează acest act?
- Produse și tehnologii cu dublă utilizare.
- Controlul la import al acestor produse.
- Produse noi și cele întrebuințate.
- Componente principale ale produselor care, chiar dacă produsul în ansamblu nu este controlat, pot fi demontate și utilizate în alte scopuri.
Pe cine privește acest act?
- Importatorii de produse și tehnologii nucleare.
- Importatorii de echipamente și componente pentru separarea izotopilor de uraniu.
Care sunt punctele cheie?
- Controlul nu este anulat dacă o componentă controlată este elementul principal al unui produs necontrolat și poate fi demontată.
- Lista include "Reactori nucleari" și componentele lor special concepute sau pregătite.
- Sunt controlate instalațiile de separare a izotopilor de "uraniu natural", "uraniu sărăcit" și "materiale fisionabile speciale", precum și echipamentele și componentele aferente.
- Materialele cu un raport rezistență-densitate ridicat (oțel maraging, aliaje de aluminiu, materiale fibroase sau filamentare cu anumite caracteristici) sunt considerate în contextul centrifugelor cu gaz.
Drept civil
Textul legii
Textul legii
LISTA din 25 august 2005 produselor şi tehnologiilor cu dubla utilizare supuse regimului de control la import*) Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 835 bis din 15 septembrie 2005 --------- Notă ... *) Aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 983 din 25 august 2005, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 835 din 15 septembrie 2005.
NOTA GENERALĂ LA ANEXA NR. 2 1. Pentru controlul produselor concepute sau modificate pentru utilizarea militară, se va vedea lista de armamente, muniţii şi alte produse militare supuse regimului de control la export şi import.
N.B.: În judecarea considerarii ca element principal al componentei/componentelor, este necesar a se aprecia factorii de calitate, valoarea şi know-how tehnologic inclus, precum şi alte circumstanţe care pot sa stabilească dacă componenta/componentele care se controlează este (sunt) element principal al produsului.
CATEGORIA 0 MATERIALE, INSTALAŢII ŞI ECHIPAMENTE NUCLEARI 0A SISTEME, ECHIPAMENTE ŞI COMPONENTE 0A001 "Reactori nucleari", echipamente şi componente ale acestora special concepute sau pregătite, după cum urmează: a. "Reactori nucleari" capabili sa funcţioneze pentru a menţine o reactie de fisiune în lant autointretinuta şi controlată; b. Incinte metalice, sau principalele lor elemente prefabricate, special concepute sau pregătite pentru a conţine zona activa a unui "reactor nuclear", inclusiv partea superioară a vasului sub presiune al reactorului; c. Echipamente de manipulare special concepute sau pregătite pentru introducerea sau extragerea combustibilului unui "reactor nuclear"; d. Bare de control special concepute sau pregătite pentru controlul procesului de fisiune într-un "reactor nuclear", structurile suport sau de sustinere ale acestora, mecanismele de actionare şi tuburile de ghidare a acestor bare; e. Tuburi de presiune special concepute sau pregătite pentru a conţine elementele de combustibil şi agentul primar de răcire într-un "reactor nuclear" la o presiune de regim mai mare de 5,1 MPa; f. Zirconiu metalic şi aliaje de zirconiu, sub forma de tuburi sau de ansambluri de tuburi, în care raportul dintre hafniu şi zirconiu, în greutate, este mai mic de 1:500, special concepute sau pregătite pentru a fi utilizate într-un "reactor nuclear"; g. Pompe de răcire, special concepute sau pregătite pentru a circula agentul primar de răcire a "reactorilor nucleari"; h. 'Structuri interne ale reactorului nuclear' special concepute sau pregătite pentru a fi utilizate într-un "reactor nuclear", inclusiv coloanele suport ale zonei active a reactorului, canalele de combustibil, ecranele termice, sicanele, plăcile grila şi de difuzie;
Notă: În 0A001.h. expresia 'structuri interne ale reactorului nuclear' se referă la toate structurile principale din vasul reactorului care îndeplinesc una sau mai multe funcţii, cum ar fi susţinerea vasului reactor, menţinerea alinierii combustibilului, ghidarea agentului primar de răcire, asigurând protecţia radiologica a vasului reactor şi ghidarea instrumentatiei din zona activa. i. Schimbatoare de căldură (generatoare de abur) special concepute sau pregătite pentru a fi utilizate în circuitul primar de răcire într-un "reactor nuclear"; j. Instrumente de detectie şi măsura a neutronilor, special concepute sau pregătite pentru determinarea nivelurilor fluxului de neutroni în zona activa a "reactorului nuclear".
0B ECHIPAMENTE DE TESTARE, INSPECŢIE ŞI PRODUCŢIE 0B001 Instalaţii de separare a izotopilor "uraniului natural", "uraniului saracit" şi ai "materialelor fisionabile speciale", precum şi echipamente şi componente special concepute sau pregătite pentru acest scop: a. Instalaţii special concepute pentru separarea izotopilor "uraniului natural", "uraniului saracit" şi ai "materialelor fisionabile speciale", după cum urmează:
Notă: În 0B001.b, prin 'material având un raport rezistenta-densitate ridicat' se înţelege unul din materialele următoare: a. Oţel maraging având o rezistenta maxima la tracţiune egala cu 2.050 MPa sau mai mare; b. Aliaje de aluminiu având o rezistenta maxima la tracţiune egala cu 460 MPa sau mai mare; sau c. "Materiale fibroase sau filamentare" având un "modul specific" mai mare de 3,18 x 10^6 m şi o "rezistenta specifică la tracţiune" mai mare de 76,2 x 10^3 m.
N.B.: VEZI DE ASEMENEA 2A225 (vezi Anexa 1).
N.B.: VEZI DE ASEMENEA 6A005 şi 6A205 (vezi Anexa 1). h. Echipamente şi componente special concepute sau pregătite pentru procedeul de separare izotopica moleculara cu "laser" (MLIS) sau reactie chimica prin activare laser izotopic-selectiva (CRISLA):
N.B.: VEZI DE ASEMENEA 6A005 şi 6A205 (vezi Anexa 1). i. Echipamente şi componente special concepute sau pregătite pentru procedeul de separare cu plasma:
N.B.: VEZI DE ASEMENEA 2A225 (vezi Anexa 1).
N.B.: VEZI DE ASEMENEA 3A227 (vezi Anexa 1).
N.B.: VEZI DE ASEMENEA 3A226 (vezi Anexa 1).
0B002 Sisteme auxiliare, echipamente şi componente special concepute sau pregătite pentru uzinele de separare izotopica specificate în 0B001, confectionate din sau captusite cu "materiale rezistente la coroziunea UF(6)", după cum urmează: a. Autoclave de alimentare, cuptoare sau sisteme, utilizate pentru introducerea UF(6) în procesul de imbogatire; b. Condensatoare sau trape pentru incinte de frig utilizate pentru extragerea UF(6), în procesul de imbogatire, pentru transferul în vederea încălzirii; c. Staţii pentru produse şi deşeuri, în vederea transferului UF(6) în containere; d. Staţii de lichefiere sau solidificare utilizate pentru extractia UF(6) din procesul de imbogatire, prin compresie, răcire şi conversia UF(6) la o formă lichidă sau solida; e. Sisteme de conducte şi colectoare special concepute pentru manipularea UF(6) în interiorul cascadelor de difuzie, de centrifugare sau aerodinamice; f. 1. Distribuitoare sau colectoare de vid, având o capacitate de aspirare egala cu 5 mc/min sau mai mare; sau 2. Pompe de vid special concepute pentru a funcţiona în atmosfera de UF(6); g. Spectrometre de masa pentru UF(6)/surse de ioni, special concepute sau pregătite pentru prelevarea permanenta a esantioanelor de gaz de intrare, a produselor sau reziduurilor din fluxul gazos de UF(6) şi prezentând toate caracteristicile următoare:
0B003 Uzine de conversie a uraniului şi echipamente special concepute sau pregătite pentru acest scop: a. Sisteme pentru conversia concentratelor de minereu de uraniu în UO(3); b. Sisteme pentru conversia UO(3) în UF(6); c. Sisteme pentru conversia UO(3) în UO(2); d. Sisteme pentru conversia UO(2) în UF(4); e. Sisteme pentru conversia UF(4) în UF(6); f. Sisteme pentru conversia UF(4) în uraniu metalic; g. Sisteme pentru conversia UF(6) în UO(2); h. Sisteme pentru conversia UF(6) în UF(4); i. Sisteme pentru conversia UO(2) în UCl(4).
0B004 Instalaţii de producere sau de concentrare a apei grele, a deuteriului sau a compusilor de deuteriu precum şi echipamente şi componente special concepute sau pregătite pentru aceste scopuri: a. Instalaţii de producere a apei grele, a deuteriului sau a compusilor de deuteriu, după cum urmează:
0B005 Instalaţii special concepute pentru fabricarea elementelor de combustibil pentru "reactori nucleari" şi echipamente special concepute pentru acest scop:
Notă: O instalatie de fabricare a elementelor de combustibil pentru "reactori nucleari" include echipamente care: a. Intra în mod normal în contact direct cu materialele nucleare, le proceseaza sau controlează direct fluxul de producţie; b. Asigura etansarea materialelor nucleare în interiorul tecii; c. Verifica integritatea tecii sau a etansarii; şi d. Verifica parametrii finali ai elementelor de combustibil etansat.
0B006 Instalaţii de retratare a elementelor de combustibil iradiat pentru "reactori nucleari" şi echipamente şi componente special concepute sau pregătite în acest scop:
Notă: 0B006 include: a. Instalaţii de retratare a elementelor de combustibil nuclear iradiat, inclusiv echipamente şi componente care sunt în mod normal în contact direct cu combustibilul iradiat şi care controlează direct principalele fluxuri de procesare a materialelor nucleare şi a produselor de fisiune; b. Maşini de tocat sau de maruntit elementele de combustibil, adică echipamente telecomandate destinate tăierii, tocarii sau maruntirii ansamblelor, fasciculelor sau barelor de combustibil nuclear iradiat; c. Dizolvatoare, rezervoare care asigura condiţii de anticriticitate (de exemplu recipienţi cu diametru mic, inelari sau plati) special concepute sau pregătite pentru disolutia combustibilului nuclear iradiat, rezistente la căldură şi coroziune şi care pot fi încărcate şi menţinute în funcţiune prin comanda de la distanta; d. Extractoare cu solvent în contracurent şi echipamente de procesare cu schimb de ioni, special concepute sau pregătite pentru a fi utilizate în instalaţiile de retratare a "uraniului natural", a "uraniului saracit" şi a "materialelor fisionabile speciale"; e. Cuve de păstrare sau de stocare special concepute pentru a evita criticitatea şi a rezista la acţiunea coroziva a acidului azotic;
Notă: Cuvele de păstrare sau de stocare pot prezenta următoarele caracteristici:
0B007 Instalaţii de conversie a plutoniului şi echipamente special concepute sau pregătite în acest scop, după cum urmează: a. Sisteme de conversie a azotatului de plutoniu în oxid de plutoniu; b. Sisteme de producţie a plutoniului metal.
0C MATERIALE 0C001 "Uraniu natural", "uraniu saracit" sau toriu sub forma de metal, aliaj, compus chimic sau concentrat şi orice alte materiale care conţin una sau mai multe din aceste materiale menţionate.
Notă: 0C001 nu supune controlului: a. Cantităţi de 4 g sau mai puţin de "uraniu natural" sau "uraniu saracit", dacă acestea sunt conţinute într-un instrument de detectie; b. "Uraniu saracit" special fabricat pentru următoarele aplicaţii nenucleare civile:
0C002 "Materiale fisionabile speciale", după cum urmează: a. Plutoniu separat; b. Uraniu îmbogăţit în izotopi 233 sau 235 la peste 20%.
Notă: 0C002 nu supune controlului cantităţi de 4 "grame efective" sau mai puţin, dacă acestea sunt conţinute într-un instrument de detectie.
0C003 Deuteriu, apa grea (oxid de deuteriu) şi alţi compuşi ai deuteriului, precum şi amestecuri şi soluţii conţinând deuteriu, în care raportul izotopic deuteriu-hidrogen este mai mare de 1:5.000.
0C004 Grafit de calitate nucleara, având un grad de puritate corespunzător unui conţinut de sau mai mic de 5 ppm 'echivalent în bor' şi o densitate mai mare de 1,5 g/cmc.
N.B.: VEZI DE ASEMENEA 1C107 (vezi Anexa 1) Nota 1: 0C004 nu supune controlului: a. Obiecte din grafit cu o masa mai mica de 1 kg, altele decât cele special concepute sau pregătite pentru utilizare într-un reactor nuclear; b. Pudra de grafit.
Nota 2: În 0C004, 'echivalent în bor' (EB) este definit ca suma de EB(z) pentru impuritati (excluzând EB(carbon) deoarece carbonul nu este considerat impuritate) inclusiv bor, în care: [EB(z)(ppm)] = FC x concentraţia elementului Z în ppm; unde FC este factor de conversie, FC = [(sigma(Z) x A(B)]/(sigma(B) x A(Z)] unde: sigma(Z) şi sigma(B) sunt secţiuni de captura a neutronilor termici (barn) pentru bor şi elementul Z iar A(B) şi A(Z) sunt masele atomice ale borului şi elementului Z.
0C005 Compuşi sau pudre special pregătite pentru formarea barierelor de difuzie gazoasa, rezistente la coroziunea UF(6) (de exemplu nichel sau aliaje conţinând 60% nichel în greutate, sau mai mult, oxid de aluminiu şi polimeri de hidrocarburi în întregime fluorurate) având un grad de puritate de 99,9% sau mai mare, o dimensiune medie a particulelor mai mica de 10 f2æm - masurata după norma B330 din ASTM - şi un grad înalt de uniformitate a dimensiunilor particulelor.
0D SOFTWARE 0D001 "Software" special conceput sau modificat pentru "dezvoltarea", "producţia" sau "utilizarea" produselor supuse controlului prin această categorie.
0E TEHNOLOGIE 0E001 "Tehnologie", în conformitate cu Nota privind Tehnologia Nucleara, pentru "dezvoltarea", "producţia" sau "utilizarea" produselor supuse controlului prin această categorie.
N.B.: pentru 0C003 şi 0C004 numai pentru utilizare în "reactori nucleari" (în 0A001.a).
1B ECHIPAMENTE DE TESTARE, INSPECŢIE ŞI PRODUCŢIE 1B226 Separatoare electromagnetice de izotopi concepute pentru, sau echipate cu surse ionice unice sau multiple, capabile sa producă un curent total de fascicul ionic de 50 mA sau mai mult.
Notă: 1B226 cuprinde separatoare: a. Capabile de imbogatirea izotopilor stabili; b. În care sursele de ioni şi colectorii se afla în interiorul câmpului magnetic şi acele configuratii în care ele sunt exterioare câmpului.
1B231 Instalaţii, uzine sau echipamente pentru tritiu, după cum urmează: a. Instalaţii sau uzine pentru producţia, recuperarea, extractia, concentrarea sau manipularea tritiului; b. Echipamente pentru instalaţiile sau uzinele de tritiu, după cum urmează:
1B233 Instalaţii, uzine sau echipamente pentru separarea izotopilor litiului, după cum urmează: a. Instalaţii sau uzine pentru separarea izotopilor litiului; b. Echipamente pentru separarea izotopilor litiului după cum urmează:
1C MATERIALE 1C001 Materiale special concepute pentru a fi utilizate ca absorbanti de unde electromagnetice sau polimeri cu conductivitate intrinseca, după cum urmează:
N.B.: VEZI DE ASEMENEA 1C101 (vezi Anexa 1).
1C012 Materiale după cum urmează:
Nota tehnica:
Aceste materiale sunt folosite în general pentru surse de încălzire nucleara. b. Neptuniu-237 "anterior separat", în orice formă.
Notă: 1C012.b nu supune controlului incarcaturile conţinând 1 g sau mai puţin de neptuniu-237.
1C101 Materiale şi dispozitive care servesc la reducerea elementelor observabile, spre exemplu a reflexiei radar, a semnalelor ultraviolete/infrarosii şi acustice, altele decât cele menţionate în paragraful 1C001, utilizabile la "rachete" şi subsisteme ale lor.
1C233 Litiu îmbogăţit în izotopul litiu 6 ([6]Li) depasind abundenta sa izotopica naturala şi produse sau dispozitive conţinând litiu îmbogăţit, după cum urmează: litiu elementar, aliaje, compuşi, amestecuri conţinând litiu, produse fabricate din acestea, precum şi deşeuri sau rebuturi din oricare din materialele definite mai sus.
Notă: 1C233 nu supune controlului dozimetrele termoluminiscente.
Nota tehnica:
Abundenta naturala a izotopului de litiu-6 este de 6,5% în greutate (7,5% concentraţie atomica).
1C235 Tritiu, compuşi de tritiu, amestecuri conţinând tritiu în care raportul tritiu/hidrogen, în atomi, este mai mare de 1/1000 şi produse sau dispozitive conţinând oricare din aceste elemente.
Notă: 1C235 nu supune controlului produse sau dispozitive conţinând 1,48 x 10^3 GBq (40 Ci) de tritiu.
1C239 Substanţe cu mare putere exploziva, altele decât cele supuse controlului prin Lista de Armamente, muniţii şi alte Produse Militare, substanţe sau amestecuri conţinând mai mult de 2% în greutate din aceste substanţe explozive, a căror densitate cristalina depăşeşte 1,8 g/cmc şi a căror viteza de detonatie depăşeşte 8000 m/s.
1C350 Substanţe chimice care pot servi ca precursori la obţinerea agenţilor chimici toxici şi "amestecuri de substanţe chimice" conţinând una sau mai multe dintre acestea, după cum urmează:
N.B.: VEZI DE ASEMENEA ŞI LISTA DE ARMAMENTE, MUNIŢII ŞI ALTE PRODUSE MILITARE ŞI 1C450.
Nota 1: Pentru importuri din "State care nu sunt părţi la Convenţia privind interzicerea dezvoltării, producerii, stocării şi folosirii armelor chimice şi distrugerea acestora", 1C350 nu supune controlului "amestecuri de substanţe chimice" conţinând una sau mai multe substanţe chimice specificate la alineatele 1C350.1, .3, .5, .11, .12, .13, .17, .18, .21, .22, .26, .27, .28, .31, .32, .33, .34, .35, .36 şi .54 în care nici una dintre substantele chimice individual specificate nu depăşeşte 10% din greutatea amestecului.
Nota 2: Pentru importuri din "State care sunt părţi la Convenţia privind interzicerea dezvoltării, producerii, stocării şi folosirii armelor chimice şi distrugerea acestora", 1C350 nu supune controlului "amestecuri de substanţe chimice" conţinând una sau mai multe substanţe chimice specificate la alineatele 1C350.1, .3, .5, .11, .12, .13, .17, .18, .21, .22, .26, .27, .28, .31, .32, .33, .34, .35, .36 şi .54 în care nici una dintre substantele chimice individual specificate nu depăşeşte 30% din greutatea amestecului.
Nota 3: 1C350 nu supune controlului "amestecuri de substanţe chimice" conţinând una sau mai multe substanţe chimice specificate la alineatele 1C350.2, .6, .7, .8, .9, .19, .30, .38, .46, .51 şi .52 în care nici una dintre substantele chimice individual specificate nu depăşeşte 30% din greutatea amestecului.
Nota 4: 1C350 nu supune controlului produse identificate ca bunuri de consum ambalate pentru vânzare cu amănuntul pentru uz personal sau ambalate pentru uz individual.
1C351 Agenţi patogeni umani, zoonotici şi "toxine", după cum urmează: a. Virusuri, fie naturale, selecţionate sau modificate, fie sub forma de "culturi vii izolate" sau ca material incluzând material viu care a fost în mod deliberat inoculat sau contaminat cu astfel de culturi, după cum urmează:
Notă: 1C351.d.1 nu supune controlului toxine botulinice sau conotoxine în forma de produs indeplinind toate criteriile următoare:
Notă: 1C351 nu supune controlului "vaccinuri" sau "imunotoxine".
1C352 Agenţi patogeni animali, după cum urmează: a. Virusuri, fie naturale, selecţionate sau modificate, fie sub forma de "culturi vii izolate" sau ca material incluzând material viu care a fost în mod deliberat inoculat sau contaminat cu astfel de culturi, după cum urmează:
Notă: 1C352 nu supune controlului "vaccinuri".
1C353 Elemente genetice şi organisme modificate genetic, după cum urmează: a. Organisme modificate genetic sau elemente genetice care conţin secvente de acid nucleic asociate cu patogenitatea organismelor specificate la 1C351.a la c, 1C352 sau 1C354; b. Organisme modificate genetic sau elemente genetice care conţin secvente de acid nucleic putând codifica oricare din "toxinele" specificate în 1C351.d sau "subunitatile de toxine" aparţinând lor.
Nota tehnica:
Elementele genetice includ printre altele, cromozomi, gene, plasmide, transpozoni şi vectori fie modificate genetic sau nemodificate.
Notă: 1C353 nu supune controlului secventele de acid nucleic asociate cu patogenitatea Escherichia coli enterohemoragice, serotip O157 şi alte tulpini producătoare de verotoxina, altele decât cele care codifica verotoxina sau subunitati ale ei.
1C354 Agenţi patogeni ai plantelor, după cum urmează: a. Virusuri, fie naturale, selecţionate sau modificate, atât în forma de "culturi vii izolate", cat şi ca material incluzând material viu care a fost în mod deliberat inoculat sau contaminat cu astfel de culturi, după cum urmează:
1C450 Produse chimice toxice, precursori chimici toxici şi "amestecuri de substanţe chimice" conţinând una sau mai multe din acestea, după cum urmează:
N.B.: VEZI DE ASEMENEA PARAGRAFELE 1C350, 1C351.d ŞI LISTA DE ARMAMENTE, MUNIŢII ŞI ALTE PRODUSE MILITARE. a. Produse chimice toxice, după cum urmează:
Nota 1: Pentru importuri din "State care nu sunt părţi la Convenţia privind interzicerea dezvoltării, producerii, stocării şi folosirii armelor chimice şi distrugerea acestora", 1C450 nu supune controlului "amestecuri de substanţe chimice" conţinând una sau mai multe din substantele chimice specificate în alineatele 1C450.a.1 şi a.2 în care nici una dintre substantele chimice individual specificate nu depăşeşte 1% din greutatea amestecului.
Nota 2: Pentru importuri din "State care sunt părţi la Convenţia privind interzicerea dezvoltării, producerii, stocării şi folosirii armelor chimice şi distrugerea acestora", 1C450 nu supune controlului "amestecuri de substanţe chimice" conţinând una sau mai multe din substantele chimice specificate în alineatele 1C450.a.1 şi a.2 în care nici una dintre substantele chimice individual specificate nu depăşeşte 30% din greutatea amestecului.
Nota 3: 1C450 nu supune controlului "amestecuri de substanţe chimice" conţinând una sau mai multe din substantele chimice specificate în alineatele 1C450.a.4, a.5, a.6 şi a.7 în care nici una dintre substantele chimice individual specificate nu depăşeşte 30% din greutatea amestecului. b. Precursori ai substanţelor chimice toxice, după cum urmează:
Notă: 1C450.b.1 nu supune controlului fonofos: etiltiofosfonotiolat de O-etil-S-fenil (944-22-9);
Notă: 1C450.b.5 nu supune controlului următoarele: a. N,N-Dimetilaminoetanol (108-01-0) şi sarurile protonate corespunzătoare; b. Sarurile protonate de N,N-Dietilaminoetanol (100-37-8);
Nota 1: Pentru importuri din "State care nu sunt părţi la Convenţia privind interzicerea dezvoltării, producerii, stocării şi folosirii armelor chimice şi distrugerea acestora", 1C450 nu supune controlului "amestecuri de substanţe chimice" conţinând una sau mai multe din substantele chimice specificate în alineatele 1C450.b.1, b.2, b.3, b.4, b.5 şi b.6 în care nici una dintre substantele chimice individual specificate nu depăşeşte 10% din greutatea amestecului.
Nota 2: Pentru importuri din "State care sunt părţi la Convenţia privind interzicerea dezvoltării, producerii, stocării şi folosirii armelor chimice şi distrugerea acestora", 1C450 nu supune controlului "amestecuri de substanţe chimice" conţinând una sau mai multe din substantele chimice specificate în alineatele 1C450.b.1, b.2, b.3, b.4, b.5 şi b.6 în care nici una dintre substantele chimice individual specificate nu depăşeşte 30% din greutatea amestecului.
Nota 3: 1C450 nu supune controlului "amestecuri de substanţe chimice" conţinând una sau mai multe substanţe chimice specificate în alineatele 1C450.b.7 şi b.8 în care nici una dintre substantele chimice individual specificate nu depăşeşte 30% din greutatea amestecului.
Nota 4: 1C450 nu supune controlului produse identificate ca bunuri de consum ambalate pentru vânzare cu amănuntul pentru uz personal sau ambalate pentru uz individual.
1D SOFTWARE 1D103 "Software" special conceput pentru analiza parametrilor redusi precum reflexia radar, semnalele în infrarosu/ultraviolet şi semnalele acustice.
1E TEHNOLOGIE 1E001 "Tehnologie", în conformitate cu Nota Generală privind Tehnologia, pentru "dezvoltarea" sau "producţia" echipamentelor sau materialelor supuse controlului prin 1C012.b.
1E101 "Tehnologie", în conformitate cu Nota Generală privind Tehnologia, pentru "utilizarea" produselor supuse controlului prin 1C101 sau 1D103.
1E102 "Tehnologie", în conformitate cu Nota Generală privind Tehnologia, pentru "dezvoltarea" "software"-ului supus controlului prin 1D103.
1E201 "Tehnologie", în conformitate cu Nota Generală privind Tehnologia, pentru "utilizarea" produselor supuse controlului prin 1B226 1B231, 1B233, 1C233, 1C235 sau 1C239.
CATEGORIA 3 ELECTRONICE 3A SISTEME, ECHIPAMENTE ŞI COMPONENTE 3A228 Comutatoare, după cum urmează: a. Tuburi cu catod rece, care sunt sau nu umplute cu gaz, funcţionând similar unui tub cu descărcare electrica, având toate caracteristicile următoare:
Notă: 3A228 include tuburile krytron cu gaz şi tuburile sprytron sub vid. b. Tuburi cu descărcare electrica, având ambele caracteristici următoare:
3A229 Seturi de dare a focului şi generatoare echivalente de impulsuri înalte de curent, după cum urmează:
N.B.: VEZI DE ASEMENEA LISTA DE ARMAMENTE ŞI MUNIŢII. a. Seturi de dare a focului pentru detonatoarele explozive concepute pentru a acţiona detonatoarele cu comanda multipla specificate în 3A232; b. Generatoare de impulsuri electrice modulare (contactoare cu impulsuri) având toate caracteristicile următoare:
Notă: 3A229.b include dispozitivele de comanda a lampilor cu xenon.
Nota tehnica:
În 3A229.b.5 'timpul de creştere' este definit ca fiind intervalul de timp de la 10% la 90% amplitudine a curentului, pe o sarcina rezistiva.
3A231 Sisteme generatoare de neutroni, inclusiv tuburi, având amândouă caracteristicile următoare: a. Sunt concepute pentru a funcţiona fără instalaţii de vid exterioare; şi b. Utilizează acceleratia electrostatica pentru inducerea unei reactii nucleare tritiu-deuteriu.
3A232 Detonatoare şi sisteme multipunct de iniţiere, după cum urmează:
N.B.: VEZI DE ASEMENEA LISTA DE ARMAMENTE ŞI MUNIŢII. a. Detonatoare de explozie cu comanda electrica, după cum urmează:
Notă: 3A232 nu include detonatoarele ce folosesc numai explozibili primari, cum ar fi azida de plumb.
Nota tehnica:
În 3A232 detonatoarele de interes utilizează toate un mic conductor electric (punte, punte cu fir, folie) care vaporizeaza exploziv atunci când sunt traversate de un impuls electric rapid de mare intensitate. La detonatoarele de tip fără percutor, conductorul exploziv iniţiază o detonatie chimica în materialul de contact puternic exploziv, cum ar fi PETN (tetranitrat de pentaeritritol). La detonatoarele cu percutor, vaporizarea exploziva a conductorului electric acţionează un percutor de-a lungul unui interstitiu şi impactul percutorului pe un exploziv iniţiază o detonatie chimica. În unele proiecte, percutorul este acţionat de o forta magnetica. Expresia detonator cu folie exploziva se poate referi fie la un detonator EB sau la un detonator de tipul cu percutor. De asemenea, termenul initiator este cateodata utilizat în locul termenului detonator.
3E TEHNOLOGIE 3E201 "Tehnologie", în conformitate cu Nota Generală privind Tehnologia pentru "utilizarea" echipamentelor supuse controlului prin 3A228.a, 3A228.b, 3A229, 3A231 sau 3A232.
CATEGORIA 5 TELECOMUNICAŢII ŞI "SECURITATEA INFORMAŢIILOR"
Partea a 2-a - "SECURITATEA INFORMAŢIILOR"
5A2 SISTEME, ECHIPAMENTE ŞI COMPONENTE 5A002 a. Sisteme, echipamente, "ansambluri electronice" pentru aplicaţii specifice, module şi circuite integrate pentru "securitatea informaţiilor" precum şi alte componente special concepute pentru acestea, după cum urmează:
5D2 SOFTWARE 5D002 c. "Software" specific, după cum urmează:
5E2 TEHNOLOGIE 5E002 "Tehnologie", în conformitate cu Nota Generală privind Tehnologia, pentru "dezvoltarea", "producţia" sau "utilizarea" de echipamente sau "software" specificată în 5A002.a.2 sau 5D002.c.1.
CATEGORIA 6 - SENZORI ŞI LASERI 6A SISTEME, ECHIPAMENTE ŞI COMPONENTE 6A001 ACUSTICA a. Sisteme acustice marine, echipamente şi componente special concepute pentru acestea, după cum urmează:
Notă: Statutul de control al hidrofoanelor special concepute pentru alte echipamente este determinat de statutul de control al acelor echipamente.
Nota tehnica: 'Capabile de a fi modificate' în 6A001.a.2.b.1 şi 2 înseamnă ca exista mijloacele ce permit modificarea cablajului sau interconexiunilor în scopul modificării distantelor între grupurile de hidrofoane sau a limitelor adancimii de funcţionare. Aceste mijloace sunt: cablaje de rezerva, reprezentând mai mult de 10% din numărul de cabluri, blocuri de reglare a distantei grupului de hidrofoane sau dispozitive interne de limitare a adancimii care sunt reglabile sau care controlează mai mult de un grup de hidrofoane.
6A203 Camere de luat vederi şi componente, altele decât cele supuse controlului prin 6A003, după cum urmează: a. Camere de luat vederi cu oglinda rotita mecanic şi componente special concepute pentru acestea, după cum urmează:
Notă: În 6A203.a componentele acestor camere includ unităţile electronice de sincronizare şi ansamblurile rotative cum sunt turbinele, oglinzile şi rulmentii.
6A225 Interferometre de viteza pentru măsurarea vitezelor mai mari de 1 km/s pe durata unui interval de timp mai mic de 10 microsecunde.
Notă: 6A225 include interferometre de viteza cum ar fi VISAR (Sisteme interferometrice de viteza pentru orice reflector) şi DLI (Interferometre laser cu efect Doppler).
6A226 Senzori de presiune, după cum urmează: a. Traductor cu manganin pentru presiuni mai mari de 10 GPa; b. Traductoare de presiune cu cuart pentru presiuni mai mari de 10 GPa.
6B ECHIPAMENTE DE TESTARE, INSPECŢIE ŞI PRODUCŢIE 6B008 Sisteme de măsurare în secţiune transversala a impulsului radar, cu o latime a impulsului transmis de 100 ns sau mai mica, precum şi componente special concepute pentru aceste sisteme.
N.B.: VEZI DE ASEMENEA 6B108.
6B108 Sisteme, altele decât cele supuse controlului prin 6B008, special concepute pentru măsurarea secţiunii transversale echivalente radarelor folosite pentru "rachete" dirijate şi subsistemele lor.
6D SOFTWARE 6D003 Alt "software", după cum urmează: a. 1. "Software" special conceput pentru formarea fasciculelor acustice pentru "prelucrarea în timp real" a datelor acustice pentru recepţia pasiva, utilizând baterii de hidrofoane tractate;
CATEGORIA 7 - NAVIGAŢIE ŞI AVIONICA 7A SISTEME, ECHIPAMENTE ŞI COMPONENTE 7A117 "Ansamblu de ghidare", utilizat în "rachete", capabil să asigure sistemului o precizie de 3,33% sau mai buna a distantei (de exemplu, o "eroare circulara probabila" de 10 km sau mai puţin, la o distanta de 300 km).
7B ECHIPAMENTE DE TESTARE, INSPECŢIE ŞI PRODUCŢIE 7B001 Echipamente de testare, calibrare sau aliniere, special concepute pentru echipamentele supuse controlului prin 7A117.
Notă: 7B001 nu supune controlului echipamentele de testare, calibrare sau aliniere pentru Nivelul de Întreţinere I sau Nivelul de Întreţinere II.
7B003 Echipamente special conceput pentru producţia echipamentelor specificate în 7A117 7B103 "Facilităţi de producţie" special concepute pentru echipamentele specificate în 7A117 7D SOFTWARE 7D101 "Software" special conceput sau modificat pentru "dezvoltarea" sau "producţia" echipamentelor supuse controlului prin 7B003 sau 7B103;
7E TEHNOLOGIE 7E001 "Tehnologie", în conformitate cu Nota Generală privind Tehnologia, pentru "dezvoltarea" echipamentelor sau "software"-ului supuse controlului prin 7A117, 7B003, 7B103 sau 7D101;
7E002 "Tehnologie", în conformitate cu Nota Generală privind Tehnologia, pentru "producţia" echipamentelor supuse controlului prin 7A117, 7B003 sau 7B103;
7E101 "Tehnologie", în conformitate cu Nota Generală privind Tehnologia, pentru "utilizarea" echipamentelor supuse controlului prin 7A117, 7B003, 7B103 şi 7D101.
CATEGORIA 8 - MARINA 8A SISTEME, ECHIPAMENTE ŞI COMPONENTE 8A002 Sisteme şi echipamente, după cum urmează: a. Sisteme de propulsie cu elice, sisteme de transmisie a puterii, sisteme generatoare de putere şi sisteme de reducere a zgomotului, după cum urmează:
8E TEHNOLOGIE 8E002 Alte "tehnologii", după cum urmează: a. "Tehnologie" pentru "dezvoltarea", "producţia", repararea, revizia sau modernizarea (reuzinarea) elicelor special concepute pentru reducerea zgomotului sub apa;
CATEGORIA 9 - PROPULSIE, VEHICULE SPATIALE ŞI ECHIPAMENTE AFERENTE 9A SISTEME, ECHIPAMENTE ŞI COMPONENTE 9A004 Lansatoare spatiale capabile sa transporte incarcaturi de cel puţin 500 kg cu o raza de acţiune de cel puţin 300 km.
N.B.: VEZI DE ASEMENEA 9A104 (vezi Anexa 1).
Notă: 9A004 nu include incarcaturile lor utile.
9A005 Sisteme de propulsie cu combustibil lichid pentru rachete, conţinând oricare dintre sistemele sau componentele supuse controlului prin 9A006, utilizate pentru lansatoarele spatiale controlate prin 9A004, utilizate pentru lansatoarele spatiale controlate prin 9A104;
N.B.: VEZI DE ASEMENEA 9A105 şi 9A119 (vezi Anexa 1).
9A007 Sisteme de propulsie cu combustibil utilizate pentru lansatoarele spatial controlate prin 9A004 sau rachete de sondare controlate prin 9A104 având oricare din următoarele caracteristici:
N.B.: VEZI DE ASEMENEA 9A119 (vezi Anexa 1). a. Impuls total care depăşeşte 1,1 MNs;
9A008 Componente special concepute pentru sistemele de propulsie cu combustibil solid pentru rachete, după cum urmează:
N.B.: VEZI DE ASEMENEA 9A108.c. (vezi Anexa 1). d. Ajutaje mobile sau sisteme de control a vectorului de tracţiune prin injecţie secundară a fluidului, capabile să efectueze una din operaţiunile următoare:
9A104 Rachete de sondare, capabile sa transporte o incarcatura utila de cel puţin 500 kg cu o raza de acţiune de cel puţin 300 km.
N.B.: VEZI DE ASEMENEA 9A004 (vezi Anexa 1).
9A105 Motoare cu combustibil lichid, după cum urmează:
N.B.: VEZI DE ASEMENEA 9A119 (vezi Anexa 1). a. Motoare de racheta cu combustibil lichid, utilizabile la "rachete" dirijate, altele decât cele supuse controlului prin 9A005, având un impuls total de 1,1 MNs sau mai mare; cu excepţia motoarelor de apogeu, concepute sau modificate pentru aplicaţii de sateliti, având toate caracteristicile următoare:
9A106 Sisteme sau componente, altele decât cele supuse controlului prin 9A006, utilizabile la "rachete", special concepute pentru sistemele de propulsie racheta cu combustibil lichid, după cum urmează: c. Subsisteme de comanda a vectorului de tracţiune, cu excepţia celor concepute pentru sistemele de rachete ce nu sunt capabile sa transporte o sarcina utila de cel puţin 500 kg pe o raza de acţiune de 300 km;
Nota tehnica:
Exemple de mijloace de control a vectorului de tracţiune supuse controlului prin 9A106.c:
9A108 Componente, altele decât cele supuse controlului prin 9A008, utilizabile la "rachete", special concepute pentru sistemele de propulsie cu combustibil solid, după cum urmează: c. Subsisteme de comanda a vectorului de tracţiune, cu excepţia celor concepute pentru sistemele de rachete ce nu sunt capabile sa transporte o sarcina utila de cel puţin 500 kg pe o raza de acţiune de 300 km;
Nota tehnica:
Mijloace de control al vectorului tracţiune supuse controlului prin 9A108.c, sunt de exemplu:
9A116 Vehicule de reintrare, utilizabile la "rachete" şi echipamentele lor special concepute sau modificate, după cum urmează, cu excepţia vehiculelor de reintrare concepute sa transporte incarcaturi utile ce nu cuprind arme: a. Vehicule de reintrare; b. Scuturi termice şi componentele lor din materiale ceramice sau ablative; c. Disipătorii de căldură şi componentele lor din materiale uşoare şi cu înaltă capacitate termica; d. Echipamente electronice special concepute pentru vehicule de reintrare.
9A119 Trepte de rachete luate izolat, utilizabile în sisteme de "rachete", sau vehicule aeriene fără pilot, capabile să livreze incarcaturi de cel puţin 500 kg la o raza de acţiune de 300 km, altele decât cele supuse controlului prin 9A005 sau 9A007.a.
9B ECHIPAMENTE DE TESTARE, INSPECŢIE ŞI PRODUCŢIE 9B115 "Echipamente de producţie" special concepute pentru sistemele, subsistemele şi componentele supuse controlului prin 9A005, 9A007.a, 9A008.d, 9A105.a, 9A105.c, 9A108.c, 9A116 sau 9A119.
9B116 "Echipamente de producţie" special concepute pentru vehicule de lansare spatiala supuse controlului prin 9A004 sau sisteme, subsisteme şi componentele supuse controlului prin 9A005, 9A007.a, 9A008.d, 9A104, 9A105.a, 9A106.c, 9A108.c, 9A116 sau 9A119.
9D SOFTWARE 9D101 "Software" special conceput pentru "utilizarea" produselor supuse controlului prin 9B116.
9E TEHNOLOGIE 9E001 "Tehnologie", în conformitate cu Nota Generală privind Tehnologia, pentru "dezvoltarea" echipamentelor sau "software"-ului supuse controlului prin 9A004, 9A005, 9A007.a, 9A008.d, 9B115, 9B116 sau 9D101;
9E002 "Tehnologie", în conformitate cu Nota Generală privind Tehnologia, pentru "producţia" echipamentelor supuse controlului prin 9A004, 9A005, 9A007.a, 9A008.d, 9B115 sau sau 9B116;
9E101 "Tehnologie", în conformitate cu Nota Generală privind Tehnologia, pentru "dezvoltarea" sau "producţia" produselor supuse controlului prin 9A104, 9A105.a, 9A106.c, 9A108.c, 9A116 sau 9A119.
9E102 "Tehnologie", în conformitate cu Nota Generală privind Tehnologia, pentru "utilizarea" vehiculelor de lansare spatiala supuse controlului prin 9A004, 9A005 la 9A007.a, 9A008.d, 9A104, 9A105.a, 9A106.c, 9A108.c, 9A116, 9A119, 9B115, 9B116 sau 9D101.
DEFINIŢIILE TERMENILOR DIN ANEXE Definiţiile termenilor între 'ghilimele simple' sunt date în Notele Tehnice ale respectivului articol.
Definiţiile termenilor între "ghilimele duble" sunt următoarele:
N.B.: categoria la care se referă definitia termenului se afla la stanga acestuia
Capacitatea unui "laser" de a emite o energie continua pe toate lungimile de unda cuprinse în gama mai multor tranzitii "laser". Un "laser" cu selecţie liniara emite lungimi de unda discrete în cadrul unei tranzitii "laser", deci nu este considerat "acordabil".
Orice modificare sau selecţie (cum ar fi puritatea, stabilitatea la depozitare, virulenta, caracteristicile de diseminare sau rezistenta la radiatii ultraviolete) destinată sa crească eficienta în producerea de vătămări asupra oamenilor sau animalelor, de degradari ale echipamentelor ori de distrugeri ale culturilor sau mediului înconjurător.
Modificarea puterii de emisie a semnalului altimetrului în asa fel încât puterea recepţionată la altitudinea "aeronavei" să fie întotdeauna la o valoare minim necesară pentru a determina altitudinea. (1, 7, 9) "Aeronava"
Vehicul aerian cu aripi fixe, cu aripi cu geometrie variabila, cu aripi rotative (elicopter), cu rotor pivotant sau cu aripi pivotante. (Vezi, de asemenea, "aeronava civilă"). (1, 7, 9) "Aeronava civilă"
Acea "aeronava" care, potrivit destinaţiei sale, este înregistrată în listele cu certificatele de navigabilitate aeriană, publicate de autorităţile aviaţiei civile, şi este utilizata în zboruri pe rute interne sau internaţionale comerciale sau destinată unei utilizări civile legale, particulare sau de afaceri. (Vezi, de asemenea, "aeronava".)
O forma a "spectrului dispers" în care frecventa de emisie pe un singur canal de comunicaţie este facuta să fie schimbată printr-o secventa aleatoare sau pseudoaleatoare de pasi discreti.
Tehnica de orice tip cu care se modifica, potrivit unei secvente pseudoaleatoare, frecventa purtătoare a unui emitator radar în impulsuri, între impulsuri sau între grupe de impulsuri, cu o mărime egala sau mai mare decât largimea benzii de trecere a impulsului.
Înseamnă un algoritm criptografic folosind diferite chei în relaţie matematica pentru criptare şi decriptare.
N.B.: O utilizare obişnuită a "algoritmului asimetric" este managementul cifrului.
Algoritm criptografic utilizând un cod identic, atât pentru criptare cat şi pentru decriptare.
N.B.: Utilizarea obişnuită a "algoritmilor simetrici" este confidenţialitatea datelor.
Procedeu de aliere rezultând din legarea, fractionarea şi relegarea de pulberi elementare şi de pulberi din aliajul de baza prin impact mecanic. Particulele nemetalice pot fi încorporate în aliaj prin adaugare de pulberi adecvate. (3, 5) "Alocat de către ITU"
Înseamnă alocarea benzilor de frecventa în conformitate cu Regulamentul Radio ITU (editia 1998) pentru servicii primare, permise şi secundare.
N.B.: Alocarile adiţionale şi alternative nu sunt incluse.
Unirea (fibra lângă fibra) fibrelor termoplastice şi fibrelor de ranforsare cu scopul de a produce un amestec "matrice" fibros ranforsat în întregul formei fibroase.
Înseamnă un produs solid, lichid sau gazos alcătuit din două sau mai multe componente care nu reactioneaza împreună în condiţiile în care amestecul este depozitat.
O tehnica de amplificare în comunicaţiile optice, care introduce un câştig al semnalelor optice care au fost generate de o sursa optica separată, fără conversia în semnale electrice, adică, folosind amplificatoare optice cu semiconductoare sau amplificatoare luminiscente cu fibre optice.
Aparatura care permite măsurarea şi afişarea caracteristicilor de baza ale componentelor cu frecventa unica din semnalele cu mai multe frecvente.
N.B.: Vezi de asemenea, "Analizor de semnale". (3, 4, 5) "Ansamblu electronic"
Grup de componente electronice (adică "elemente de circuit", "componente discrete", circuite integrate, etc.), conectate împreună pentru a asigura una sau mai multe funcţiuni specifice, inlocuibile ca entitate şi care în mod normal pot fi dezasamblate.
N.B. 1.: "Element de circuit": un singur element funcţional activ sau pasiv, dintr-un circuit electronic cum ar fi o dioda, un tranzistor, o rezistenta, un condensator, etc.
N.B. 2.: "Componenta discreta": un "element de circuit" în carcasa separată, dispunând de propriile sale conexiuni externe. (5, 6) "Antena reţea fazata orientabila electronic"
Înseamnă o antena care formează fasciculul prin cuplarea în faza a elementelor radiante, iar direcţia fasciculului este controlată prin coeficienţi complecsi de excitatie ai elementelor radiante şi poate fi modificată în azimut, în altitudine sau combinat, prin aplicarea unui semnal electric, atât la emisie cat şi la recepţie. (0, 1) "Anterior separat"
Material căruia i s-a aplicat un procedeu oarecare în scopul creşterii concentratiei izotopului supus controlului.
Aripi ce folosesc flapsuri sau volete compensatoare, volete de atac sau dispozitive oscilante la botul avionului, a căror poziţie poate fi controlată în zbor. "ATM" este echivalent cu "Mod de transfer asincron".
Procedeu de reducere a unei sarje de metal topit în picaturi cu diametre egale sau mai mici de 500 microni prin intermediul unei forte centrifuge.
Procedeu de reducere a unei sarje de aliaj metalic topit în picaturi cu diametre egale sau mai mici de 500 microni cu ajutorul unui curent de gaz de înaltă presiune.
Procedeu de reducere a unei sarje de metal topit în picaturi cu diametre egale sau mai mici de 500 microni, prin evaporarea rapida a unui gaz dizolvat, în condiţii de expunere în vid. (7, 9) "Autonomia completa a controlului electronic-numeric al motorului" ("FADEC") Un sistem de control electronic pentru turbine cu gaz sau motoare cu ciclu combinat care utilizează un calculator numeric pentru a controla variabilele necesare reglarii puterii de menţinere şi tracţiune pe întreaga perioadă de funcţionare a motorului de la începutul masurarii combustibilului şi până la închiderea acestuia.
Este un ax portscula care schimba, în timpul procesului de prelucrare, poziţia unghiulara a axei sale în raport cu oricare alta axa.
Este un material constituit din "monofilamente", 'fibre', "manunchiuri", "mese", "toroane", etc., intrepatrunse sau unidirectionale, de obicei preimpregnate cu rasina.
N.B.: 'Fibra' este o multime de "monofilamente" (în general peste 200), aranjate aproximativ paralel.
Deplasarea radiala la o rotaţie completa a mandrinei principale, masurata într-un plan perpendicular pe axa mandrinei într-un punct apropiat de circumferinta suprafeţei de rotaţie care trebuie controlată (Ref. ISO 230 Partea 1-1986, paragraful 5.61).
Este o legătură de "monofilamente", aranjate aproximativ paralel.
Un calculator la care fluxul şi modificarea datelor sunt controlabile dinamic la nivel de poarta logica de către utilizator. (4, 5) "Calculator digital"
Echipament care poate, sub forma uneia sau mai multor variabile discrete: a. sa accepte date; b. sa inmagazineze date sau instrucţiuni în dispozitive de memorie fixe sau modificabile (prin rescriere); c. sa prelucreze date cu ajutorul unei secvente modificabile de instrucţiuni memorate; şi d. să asigure ieşirea datelor;
N.B.: Modificările unei secvente de instrucţiuni memorate includ înlocuirea dispozitivelor de memorie fixe, dar nu o modificare fizica a cablajului sau interconexiunilor.
Echipament care să îndeplinească toate caracteristicile următoare: a. sa accepte date; b. sa prelucreze date în reprezentari atât analogice cat şi numerice şi; c. să asigure ieşirea datelor.
Un dispozitiv de calcul conceput sau modificat pentru a imita comportamentul unui neuron sau al unui grup de neuroni, adică un dispozitiv de calcul care se caracterizează prin capacitatea hard-ului de a modula ponderea şi numărul interconexiunilor unei multitudini de componente de calcul pe baza datelor anterioare.
Un calculator conceput sau modificat pentru a utiliza lumina la reprezentarea datelor şi ale cărui elemente logice de calcul au la baza dispozitive optice cuplate direct. (3, 6) "Calificat pentru utilizare spatiala"
Condiţie îndeplinită de acele produse, care sunt concepute, fabricate şi testate pentru a corespunde caracteristicilor speciale electrice, mecanice sau de mediu necesare pentru lansarea şi desfăşurarea satelitilor sau a sistemelor de zbor de mare altitudine ce operează la altitudini de 100 km sau mai mari.
O cartela inteligenta conţinând un microcircuit care a fost programat pentru o anume aplicaţie şi care nu poate fi reprogramat de către utilizator pentru nici o alta aplicaţie.
Procedeu de "solidificare rapida" a unei sarje de metal topit, apropiind-o de un bloc rotativ racit, pentru obţinerea unui produs sub forma de fulgi, benzi sau bare.
N.B.: "Solidificare rapida": solidificarea materialului topit la o viteză de răcire ce depăşeşte 1.000 K/sec.
Procedeu de "solidificare rapida" a unei sarje de metal topit, apropiind-o de un bloc racit, pentru obţinerea unui produs sub forma de fulgi.
N.B.: "Solidificare rapida": solidificarea materialului topit la o viteză de răcire ce depăşeşte 1.000 K/sec. "CE" este echivalent cu "Element de calcul". (NGT, NTN) "Cercetare ştiinţifică fundamentală"
Activitate experimentala sau teoretică desfăşurată în principal în vederea obţinerii de noi cunoştinţe despre principiile fundamentale ale fenomenelor sau faptelor observabile, care nu este orientata în primul rând spre un scop sau obiectiv practic specific.
Doua sau mai multe "circuite integrate monolitice" fixate pe un "substrat" comun.
O reţea de "elemente de circuit" şi interconexiuni metalice formată prin depunerea unei pelicule groase sau subtiri pe un "substrat" izolator.
N.B.: "Element de circuit": un singur element funcţional activ sau pasiv al unui circuit electronic, cum ar fi o dioda, un tranzistor, o rezistenta, un condensator, etc.
Orice combinaţie de circuite integrate sau circuite integrate ce conţin "elemente de circuit" sau "componente discrete" conectate împreună pentru a îndeplini una sau mai multe funcţii specifice şi având toate caracteristicile următoare: a. conţin cel puţin un dispozitiv necapsulat; b. conexiunile să fie executate prin metode tipice de producţie a circuitelor integrate; c. să fie inlocuibila ca entitate; şi d. sa nu poată fi în mod normal demontata.
N.B. 1.: "Element de circuit": un singur element funcţional activ sau pasiv al unui circuit electronic, cum ar fi o dioda, un tranzistor, o rezistenta, un condensator, etc.
N.B. 2.: "Componenta discreta": un "element de circuit" în carcasa separată, dispunând de propriile sale conexiuni externe.
O combinaţie de mai multe "elemente de circuit" active sau pasive sau ambele, care: a. sunt fabricate prin procese de difuziune, implantare sau depunere în sau pe un singur element semiconductor, un asa-numit "chip". ("microplacheta") b. sunt considerate ca fiind asociate indivizibil; şi c. realizează funcţia(ile) unui circuit N.B.: "Element de circuit": un singur element funcţional activ sau pasiv al unui circuit electronic cum ar fi o dioda, un tranzistor, o rezistenta, un condensator, etc.
Un "circuit integrat monolitic" sau un "circuit integrat hibrid" conţinând unul sau mai multe elemente conceput sa funcţioneze ca dispozitiv fotosensibil sau fotoemitator sau sa îndeplinească una sau mai multe funcţiuni optice sau electrooptice. (4, 5, 9) "Cod obiect" "Cod obiect": forma executabila de către un echipament, a unei expresii corespunzătoare pentru unul sau mai multe procese ("cod sursa" sau limbaj sursa), care a fost convertită printr-un sistem de programare. (4, 6, 7, 9) "Cod sursa" (sau limbaj sursa) O expresie convenabila a unuia sau mai multor procese, care poate fi tradusa de către un sistem de programare într-o formă executabila de către masina ("cod obiect" (sau limbaj obiect)).
Controlul automat al unui proces, realizat de către un dispozitiv care utilizează date numerice, introduse în mod obişnuit, pe măsura ce procesul se desfăşoară (Ref. ISO 2382). (1, 2, 6, 8, 9) "Compozite"
O "matrice" şi o faza adiţională sau faze adiţionale constând din particule, materiale filiforme, fibre sau combinatii ale acestora, care sunt date pentru unul sau mai multe scopuri specifice.
Codificarea şi prelucrarea unui impuls de semnal radar de lungă durata prin transformarea într-un impuls de scurta durata, mentinand avantajele unei energii de impuls ridicat.
Rutarea sau comutarea semnalelor sub forma optica fără conversia lor în semnale electrice.
Timpul scurs de la aplicarea unui stimul luminos până când creşterea de curent atinge valoarea de 1-1/e faţă de valoarea finala (adică 63% din valoarea sa finala). (2, 3, 5) "Control prin program memorat"
Control care utilizează instrucţiuni inmagazinate într-o memorie electronică ce pot fi executate de către un procesor pentru a comanda executarea de funcţii predeterminate.
N.B.: Echipamentul poate fi cu "control prin program memorat" dacă memoria electronică este interna sau externa echipamentului însuşi.
Controlul manevrei sau stabilitatii "aeronavei", utilizând generatoare de forta sau de moment şi anume suprafeţe de control aerodinamic sau vectori de tracţiune.
Controlul automat al variabilelor de stare şi al traseului de zbor ale "aeronavei" pentru a îndeplini obiectivele misiunii şi care să răspundă la schimbările în timp real ale datelor referitoare la obiective, hazard sau alta "aeronava".
O interfata fizica la o reţea de comutare distribuita. Aceasta foloseşte un mediu comun care operează permanent la aceeaşi "viteza de transfer numeric", folosind arbitrajul pentru transmisie (de exemplu baleiere lexicala sau purtătoare de date). Selecteaza independent de alte interfete, pachetele de date sau grupele de date care îi sunt adresate (de ex. IEEE 802). Este un ansamblu care poate fi integrat într-un echipament informativ sau într-un echipament de telecomunicaţii, pentru a asigura accesul la comunicaţii.
Interfata fizica care controlează circulaţia informaţiilor numerice sincrone sau asincrone. Este un ansamblu care poate fi integrat într-un calculator sau într-un echipament de telecomunicaţii pentru a asigura accesul la comunicaţii.
Doua sau mai multe miscari aflate sub "comanda numerică" în concordanta cu instrucţiunile care specifică poziţia următoare necesară, precum şi viteza de avans pentru a ajunge în acea poziţie. Aceste viteze de avans se modifica unele în raport cu altele, astfel încât sa genereze profilul dorit (Ref. ISO/DIS 2806-1980).
Disciplina care înglobează principiile, mijloacele şi metodele pentru transformarea datelor în scopul de a ascunde conţinutul lor informaţional, de a preveni modificarea lor fără a fi detectata sau utilizarea lor neautorizata. "Criptografia" se limitează la transformarea informaţiilor folosindu-se unul sau mai mulţi "parametri de secretizare" (de ex. variabile cripto) sau gestionarea cheilor asociate de codificare.
N.B.: "Parametru de secretizare": o constanta sau o cheie necunoscută de alte persoane sau cunoscută doar de către un anumit grup de persoane. "CTP" este echivalent cu "Performanta teoretică compusa".
Se înţeleg culturi vii sub forma latenta şi în preparate uscate.
Proces de comprimare a unei piese turnate la temperaturi ce depăşesc 375 K (102°C) într-o cavitate închisă, prin intermediul a diferite medii (gaz, lichid, particule solide, etc.), pentru a crea forte eficiente în aceeaşi măsura în toate direcţiile, în vederea reducerii sau eliminării porilor din piesa turnata.
Numărul total de amperspire din bobina (adică suma numărului de spire înmulţită cu curentul maxim ce parcurge fiecare spira) împărţit la secţiunea transversala totală a bobinei (cuprinzând filamente supraconductoare, matricea metalică în care sunt încorporate filamentele supraconductoare, materialul de incapsulare, canalele de răcire, etc.).
Masa unui dispozitiv optic per unitatea de suprafaţa proiectata pe suprafaţa optica.
Semnalul la ieşirea accelerometrului în absenta acceleratiei.
Diferenţa maxima între poziţia unghiulara şi poziţia unghiulara reală, masurata cu cea mai mare precizie, după ce port-piesa mesei de lucru a fost deplasata în raport cu poziţia sa iniţială (Vezi normele VDI/VDE 2617, proiectul 'Mese rotative la maşinile de măsurare în coordonate'). (NGT, NTN şi toate categ.) "Dezvoltare"
Include toate fazele anterioare producţiei de serie, cum sunt: conceptia, cercetarea, proiectarea, analiza proiectării, conceptele de proiectare, asamblarea şi testarea de prototipuri, schemele pentru producţia pilot, datele de proiectare, procesul de transformare a datelor de proiectare într-un produs, proiectul configuraţiei, proiectele de integrare, planurile generale. (NGT, NTN şi NGS) "Din domeniul public"
Pentru scopurile acestei liste înseamnă "tehnologia" sau "software"-ul care a devenit accesibil fără restrictii privind difuzarea lor viitoare. (Restricţiile de copyright nu fac ca "tehnologia" sau "software"-ul sa nu fie considerate "din domeniul public").
Senzorii sunt consideraţi "dispersati geografic" când respectivele locuri de instalare sunt distantate la mai mult de 1.500 m în orice direcţie. Senzorii mobili sunt consideraţi întotdeauna ca fiind "dispersati geografic".
Domeniul specificat de afişare certa al unui radar.
Durata unui impuls "laser" masurata la un nivel de jumătate din intensitatea duratei totale (FWHI - Full Width Half Intensity). (1, 9) "Echipament de producţie"
Defineste scule, sabloane, mandrine, armături, mecanisme de reglare, echipament de testare, alte maşini şi componente de acest fel, limitate la acele proiecte special concepute sau modificate pentru "dezvoltare" sau pentru una sau mai multe faze ale "producţiei".
Aceste dispozitive includ clesti, "unităţi active de prelucrare" şi orice alt mijloc de prelucrare fixat pe placa de baza terminala a bratului de manipulare al unui "robot".
N.B.: "Unitate activa de prelucrare": un dispozitiv destinat aplicării, relativ la piesa ce urmează a fi prelucrata, a forţei de antrenare, a energiei de prelucrare sau a senzorilor.
Cea mai mica unitate de calcul care produce un rezultat aritmetic sau logic final.
Un element este "element principal" când valoarea de înlocuire a acestuia este mai mare de 35% din valoarea totală a sistemului din care acesta face parte. Valoarea elementului este preţul plătit pentru acel element de către producătorul sistemului sau de către integratorul sistemului. Valoarea totală este preţul internaţional normal de vânzare către terţi în momentul producerii sau la livrare.
Măsura a preciziei, exprimată prin raza cercului cu centrul pe ţinta, în care, pentru o distanta data, fac impact 50% din incarcaturile utile.
Deplasarea axiala într-o rotaţie a axului principal, masurata într-un plan perpendicular pe plansaiba axului principal, într-un punct în afară circumferintei plansaibei. (Referinţa: ISO 230/1-1986, paragraful 5.63).
Deplasarea radiala într-o rotaţie a axului principal, masurata într-un plan perpendicular pe axul principal într-un punct pe suprafaţa de revoluţie externa sau interna supusă testului. (Referinţa: ISO 230/1-1986, paragraful 5.61).
Procedeu de "solidificare rapida" şi extracţie a unui aliaj sub forma de banda prin insertia unui mic segment dintr-un bloc racit ce se roteste într-o baie de aliaj metalic topit.
N.B.: "Solidificare rapida": Solidificarea materialului topit la o viteză de răcire ce depăşeşte 1.000 K/sec.
Defineste echipament şi software special proiectat pentru aceasta, integrate în instalaţii destinate pentru "dezvoltare" sau pentru una sau mai multe faze ale "producţiei".
Raportul după care se modifica semnalul de ieşire faţă de modificarea semnalului de intrare ce trebuie măsurat. Factorul de scala este în general evaluat ca inclinarea liniei drepte, ce poate fi ajustata prin metoda celor mai mici patrate, aplicată datelor de intrare-ieşire obţinute prin modificarea ciclica a intrărilor pe întreg domeniul datelor de intrare.
Algoritm de codificare sau compresie ce nu poate accepta parametrii furnizati din exterior (ex: variabile criptografice sau variabile chei) şi nu poate fi modificat de către utilizator. (1, 2) "Formare superplastica"
Procedeu de deformare la cald pentru metale care, în mod normal, sunt caracterizate prin valori scăzute ale elongatiei (sub 20%) la punctul de rupere, determinat la temperatura mediului ambiant prin probe clasice de rezistenta la rupere, cu scopul de a obţine în timpul tratamentului elongatii care să fie de cel puţin două ori mai mari decât acele valori.
Instrument conceput pentru a detecta variatiile spatiale de câmpuri magnetice pornind de la surse externe instrumentului. Un "gradiometru magnetic" consta dintr-un "magnetometru" multiplu şi dispozitive electronice asociate a căror ieşire reprezintă mărimea gradientului de camp magnetic.
N.B.: (Vezi de asemenea "gradiometru magnetic intrinsec")
Instrument constând dintr-un singur element detector al gradientului câmpului magnetic simplu şi din dispozitive electronice asociate a căror ieşire reprezintă mărimea gradientului de camp magnetic. (Vezi de asemenea "gradiometru magnetic") (0, 1) "Gram efectiv" "Gram efectiv" pentru "materialele fisionabile speciale" înseamnă: a. Pentru izotopii plutoniului şi uraniu-233, greutatea izotopului în grame; b. Pentru uraniu îmbogăţit 1% sau mai mult în izotopul uraniu-235, greutatea elementului în grame multiplicata cu suprafaţa de imbogatire exprimată ca o fractie zecimala de greutate; c. Pentru uraniu îmbogăţit sub 1% în izotopul uraniu-235, greutatea elementului în grame multiplicata cu 0,0001.
Este un conjugat al unei celule de anticorp monoclonal specific şi al unei "toxine" sau "subunitati de toxina", care afectează selectiv celulele bolnave.
Parametrul caracteristic care specifică în ce domeniu, în jurul valorii indicate, este cuprinsă valoarea corecta a variabilei de măsurat, cu un nivel de încredere de 95%. Acest parametru cuprinde deviatiile sistematice necorectate, mersul în gol necorectat şi deviatiile aleatoare necorectate. (Vezi normele ISO 10360-2 sau VDI/VDE 2617)
Se aplica componentelor unui motor de racheta, de exemplu carcasa, capsula, admisia, închiderea carcasei şi cuprinde reperele din foi de cauciuc protejat sau semiprotejat, conţinând un material izolator sau refractar. Poate fi, de asemenea, incorporată ca flapsuri de eliberare a presiunii.
Prelucrarea imaginilor exterioare purtătoare de informaţii prin intermediul algoritmilor, cum ar fi compresia timpului, filtrarea, extragerea, selectarea, corelarea, convolutia sau transformările între domenii (ex.: Transformata Fourier rapida sau Transformata Walsh). Aceasta nu include algoritmii care folosesc numai transformata lineara sau unghiulara a unei singure imagini cum ar fi translaţia, extragerea parametrilor, înregistrarea sau falsa coloratie.
Înseamnă inmagazinarea primara pentru date sau instrucţiuni, pentru accesul rapid la o unitate centrala de procesare. Consta din inmagazinarea interna a unui "calculator digital" şi orice extindere suplimentară, cum ar fi inmagazinarea cache sau inmagazinarea extinsă accesata nesecvential.
Este situat la interfata de legătură între combustibilul solid şi carcasa sau captuseala de protecţie (izolare). Consta, în general, dintr-o dispersie pe bază de polimer lichid de materiale refractare sau izolatoare, de exemplu HTPB saturata cu carbon sau alt polimer căruia i s-au adăugat agenţi de vulcanizare, pulverizati sau imprastiati pe suprafaţa interioară a carcasei. (0, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9) "Laser"
Un ansamblu de componente în măsura sa producă în timp şi în spaţiu lumina coerenta amplificata prin emisiune stimulata de radiaţie.
N.B.: Vezi de asemenea: "laser chimic" "laser declansat" (Q-Swich) "laser de putere ultrainalta" "laser cu transfer".
Un "laser" excitat prin transferul de energie obţinută din ciocnirea unui atom sau a unei molecule care nu produc efect laser, cu un atom sau o molecula care produc efect laser.
Înseamnă largimea de banda împărţită de către centrul frecvenţei, exprimată ca procent. (3, 5, 7) "Largimea de banda instantanee"
Largimea de banda pe care puterea de ieşire rămâne constanta la 3 dB fără modificarea altor parametri de funcţionare. (2, 3) "Largime de banda în timp real"
Pentru "analizoarele de semnale dinamice", este cea mai larga gama de frecventa pe care analizorul o poate realiza pentru afişare sau a inmagazina într-o memorie de masa, fără a determina vreo discontinuitate în analiza datelor de intrare. Pentru analizoare cu mai mult de un canal, pentru calcule va fi folosită configuraţia canalelor care realizează cea mai mare "largime de banda în timp real".
Tehnica prin care pulsatii de radio-frecventa foarte scurte, controlate cu precizie în timp, sunt modulate în concordanta cu datele comunicaţiilor prin schimbarea poziţiilor pulsatiei (cunoscută sub denumirea de modulare a poziţiei pulsatiei, MPP) canalizata sau demodulata în concordanta cu codurile de zgomot pseudo-aleatoare de către MPP, apoi transmisă şi recepţionată în forma pulsatiei directe, fără a folosi frecvente purtătoare, având în consecinţa o extrem de mica densitate de putere pe o largime ultralarga de benzi de frecventa. Este cunoscut, de asemenea, sub numele de Impuls Radio.
Instrument conceput pentru a detecta campurile magnetice ale surselor exterioare instrumentului. "Magnetometrul" consta dintr-un singur element de detectie a câmpului magnetic şi din dispozitive electronice asociate, a căror ieşire reprezintă mărimea câmpului magnetic.
Masa care permite piesei în lucru rotirea şi pivotarea în jurul a doua axe neparalele, care pot fi simultan coordonate prin "controlul profilarii". (0, 1, 8) "Materiale fibroase sau filamentare"
Cuprind: a. "monofilamente" continue; b. "toroane" şi "manunchiuri" continue; c. "benzi", tesaturi pasle şi impletituri; d. invelisuri din 'fibre' tăiate, 'fibre' celulozice şi 'fibre' aglomerate; e. grup de mono sau policristale filiforme de orice lungime; f. pulpa poliamidica aromatica.
Desemnează plutoniu 239, uraniu 233, uraniu îmbogăţit în izotopi 235 sau 233, inclusiv materiale care le conţin.
Materiale, precum cupru, oţel inoxidabil, aluminiu, oxid de aluminiu, aliaje de aluminiu, nichel sau aliaje conţinând 60% sau mai mult nichel în greutate şi polimeri de hidrocarburi complet fluorurate, rezistente la UF(6) conform procedeului de separare. (1, 2, 8, 9) "Matrice"
Faza aproape continua care umple spaţiul dintre particule, materiale filiforme sau fibre.
Fascicul de 'fibre' (în general 12-120) practic paralele.
N.B.: Fibra este o multime de "monofilamente" (în general peste 200), aranjate aproximativ paralel
Memoria principala destinată datelor şi instrucţiunilor la care unitatea centrala de prelucrare trebuie să aibă acces rapid. Aceasta consta din memoria interna a unui "calculator digital" şi din orice extensie ierarhizata a acestei memorii, cum ar fi memoria cache sau memoria extinsă cu acces nesecvential.
Fascicul de "monofilamente" aranjate aproximativ paralel.
Un "circuit integrat monolitic" sau un "circuit integrat cu microplachete multichip", conţinând o unitate logica şi aritmetica (ALU), capabilă să execute instrucţiuni cu caracter general dintr-o memorie interna, asupra datelor conţinute în memoria interna.
N.B.: Memoria interna poate fi extinsă printr-o memorie externa.
Un "circuit integrat monolitic" sau un "circuit integrat cu microplachete multichip", conţinând o unitate logica şi aritmetica (ALU), capabilă să execute instrucţiuni cu caracter general dintr-o memorie externa N.B. 1.: "Microcircuitul microprocesor" nu conţine în mod normal memorie incorporată accesibila utilizatorului, deşi o memorie incorporată în microplacheta poate fi folosită la îndeplinirea funcţiei sale logice.
N.B. 2.: Aceasta definiţie include seturile de microplachete care sunt concepute sa lucreze împreună pentru a realiza funcţia de "microcircuit microprocesor". (1, 2) "Microorganisme"
Înseamnă bacterii, virusuri, micoplasme, rickettsii, chlamydii sau fungi indiferent dacă sunt naturale, selecţionate sau modificate, fie sub forma de "culturi vii izolate" sau ca materiale, inclusiv materiale vii care au fost deliberat inoculate sau contaminate cu astfel de culturi. (0, 1) "Modul specific"
Modulul lui Young exprimat în Pascal, (1 Pascal = 1 N/mp) împărţit la masa specifică exprimată în N/mc masurata la o temperatura de (296±2)K [(23±2)°C] şi la o umiditate relativă de 50±5%.
Este cea mai mica subdiviziune a fibrei, de obicei cu un diametru de cativa microni. (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, şi NTG) "Necesar"
Atunci când se aplică "tehnologiei" sau la "software", desemnează numai acea parte a "tehnologiei" sau de "software" care permite atingerea sau depăşirea parametrilor, caracteristicilor sau funcţiunilor relative la performanţele supuse controlului. Astfel de "tehnologii" sau de "software" "necesare" pot fi comune pentru diferite produse.
Un semnal electric exprimat în termeni de densitate spectrala de putere. Relaţia "nivelului de zgomot" exprimată în valori vârf la vârf, este data de expresia:
S^2(pp) = 8 N(0)(f2-f1) unde:
S(pp) = valoarea vârf la vârf a semnalului (de ex. în nanotesla);
N(0) = densitatea spectrala de putere, (de ex. în (nanotesla)^ý/Hz); (f2-f1) = lăţimea benzii de trecere pentru care se fac calculele.
O procedura care minimizeaza deviatiile de la traiectoria dorita în 4 dimensiuni (spaţiu şi timp) bazată pe maximizarea performantei sau eficacitatea măsurilor de zbor. (3, 4) "Performanta teoretică compusa" ("CTP") O măsura a performantei de calcul exprimată în milioane de operaţiuni teoretice per sec. (Mtops), calculată prin agregarea "elementelor de calcul" ("CE") N.B.: Vezi Categoria 4, Nota tehnica la "CTP". (6, 8) "Pixel activ"
Elementul minimal (singular) al unei reţele semiconductoare care are o funcţie de fotoelectrica atunci când este expus radiatiei luminoase (electromagnetice). (2, 6) "Precizie"
Caracteristica exprimată de obicei în termeni de imprecizie, adică: deviatia maxima, pozitiva sau negativa, a unei valori indicate faţă de un standard acceptat sau faţă de valoarea reală.
Tehnica de "microprograme" sau de arhitectura de echipament, care permite prelucrarea simultană a doua sau mai multe secvente de date sub controlul uneia sau mai multor secvente de instrucţiuni cu ajutorul următoarelor mijloace: a. arhitecturi de date multiple cu o singura instrucţiune (SIMD), cum ar fi procesoarele matriciale sau vectoriale; b. arhitecturi de date multiple cu o singura instrucţiune unica şi instrucţiuni multiple (MSIMD); c. arhitecturi de date multiple cu instrucţiuni multiple (MIMD), inclusiv cele care sunt strâns legate, complet legate sau slab legate; sau d. reţele structurate de elemente de prelucrare, inclusiv reţelele sistolice.
N.B.: "Microprogram": secventa de instrucţiuni elementare, înregistrate într-o memorie specială, a căror execuţie este declansata prin introducerea instrucţiunii sale de referinţa într-un registru de instrucţiuni. (6, 7) "Prelucrare în timp real"
Prelucrarea datelor cu ajutorul unui sistem informatic operand la un nivel necesar de funcţionare, în funcţie de resursele disponibile, cu un timp de răspuns garantat, indiferent de încărcarea sistemului, atunci când este stimulat de către um eveniment extern. (3, 4, 5, 6) "Prelucrarea semnalelor"
Prelucrarea semnalelor externe purtătoare de informaţii, folosind algoritmi cum ar fi compresia timpului, filtrarea, extragerea, selectarea, corelarea, convolutia sau transformările între domenii (ex. Transformata Fourier rapida sau Transformata Walsh).
Un proces de deformare care utilizează o camera flexibila umpluta cu fluid plasata în contact direct cu piesa de prelucrat.
Echipament capabil sa regleze presiunea într-o cavitate închisă prin intermediul a diverse medii (gaz, lichid, particule solide, etc.) cu scopul de a crea în toate direcţiile în interiorul cavitatii o presiune egal distribuita asupra unei piese de prelucrat sau asupra unui material. (NGT, NTN şi toate categ.) "Producţie"
Înseamnă toate fazele de producţie, cum ar fi: tehnologia de producţie, fabricarea, integrarea, asamblarea (montarea), inspecţia, testarea, asigurarea calităţii. (2, 6) "Program"
O secventa de instrucţiuni pentru desfăşurarea unui proces exprimată într-o formă executabila sau convertibilă într-o formă executabila cu ajutorul unui calculator electronic. (4, 5, 6) "Programabilitate accesibila utilizatorului"
Posibilitatea utilizatorului de a introduce, modifica sau înlocui "programe" prin mijloace, altele decât: a. modificarea fizica a cablajelor sau interconexiunilor; sau b. stabilirea comenzilor de funcţionare, inclusiv introducerea de parametri.
Un procedeu de reducere a unui material în particule prin sfaramare sau macinare.
Energia în impuls, exprimată în jouli, împărţită la durata impulsului exprimată în secunde. (1, 3, 5, 6, 7, 9) "Rachete"
Sisteme complete de rachete precum şi sisteme de zbor fără pilot, capabile sa transporte o incarcatura utila de cel puţin 500 kg la o distanta de cel puţin 300 km.
Materiale din interiorul vasului reactor sau ataşate direct acestuia, echipamente care controlează nivelul puterii din zona activa şi componente care în mod normal conţin, vin în contact direct sau controlează agentul primar de răcire a zonei active.
O reţea de senzori optici distribuiti, utilizând fascicule "laser" care furnizează date de control al zborului în timp real pentru o prelucrare locală (la bord).
Un sistem de comunicaţii de date care: a. asigura comunicarea directa între un anumit număr de "dispozitive de date" independente; şi b. este limitat într-o zona geografică de dimensiuni medii (de ex.: clădire administrativă, uzina, campus sau antrepozit);
N.B.: "Dispozitive de date": echipamente capabile sa transmită sau sa receptioneze secvente de informaţii numerice.
Un strat linear plan sau bidimensional sau o combinaţie de straturi plane, de elemente detectoare individuale, cu sau fără dispozitive electronice de citire, care operează în planul focal.
N.B.: Prezenta definiţie nu cuprinde o multime de elemente detectoare unice nici detectoare cu doua, trei sau patru elemente, cu condiţia ca întârzierea în timp şi integrarea sa nu se poată realiza în cadrul elementului. (0, 1, 9) "Rezistenta specifică la tracţiune"
Rezistenta maxima la tracţiune exprimată în N/mp împărţită la masa specifică exprimată în N/mc măsurate la o temperatura de (296±2)K [(23°±2)°C] şi la o umiditate relativă de 50±5%.
Incrementul minim al unui dispozitiv de măsurare; pentru instrumentele digitale, bitul cel mai puţin semnificativ (Ref. ANSI B-89.1.12). (2, 8) "Robot"
Un mecanism de manipulare, de tipul cu traiectorie continua sau punct cu punct, care poate utiliza senzori şi care prezintă toate caracteristicile următoare: a. este multifunctional; b. este capabil sa pozitioneze sau sa orienteze materiale, piese, scule sau dispozitive speciale prin intermediul unor miscari variabile în spaţiu tridimensional; c. incorporeaza trei sau mai multe dispozitive de deservire cu bucla închisă sau deschisă (inclusiv motoarele pas cu pas); şi d. este dotat cu "programabilitate accesibila utilizatorului" prin metoda de invatare/redare (învaţă şi repeta) sau prin intermediul unui calculator electronic care poate fi un controler logic programabil, adică fără intervenţie mecanică.
N.B.: Definitia de mai sus nu include următoarele dispozitive:
Miscarile programate sunt limitate mecanic prin folosirea opritoarelor fixate, cum ar fi camele sau tijele. Secventa de miscari şi alegerea traiectoriilor sau unghiurilor nu sunt variabile sau modificabile prin mijloace mecanice, electronice sau electrice;
Redirijarea automată a traficului bazată pe detectarea şi analizarea condiţiilor reale curente din reţea.
N.B.: Aceasta nu include cazurile de rutare a deciziilor luate pe baza informaţiilor anterior definite. (4, 5) "Securitatea informaţiilor"
Toate mijloacele şi funcţiunile care asigura accesibilitatea, confidenţialitatea sau integritatea informaţiilor sau comunicaţiilor, exclusiv mijloacele şi funcţiunile de protecţie împotriva defectiunilor. Sunt incluse în special "criptografia", "criptanaliza", protecţia împotriva emisiilor compromiţătoare şi securitatea calculatorului.
N.B.: "Criptanaliza": analiza unui sistem criptografic sau a datelor de ieşire şi intrare ale sistemului, realizată în scopul de a obţine variabile confidenţiale sau informaţii importante, inclusiv textul în clar.
Ansamblu ordonat de fibre cimentate sau nu înainte de constituirea cadrului unei piese, anterior introducerii "matricei" pentru formarea unui "compozit".
O metoda de semnalizare în care un singur canal, situat între centrale telefonice, transmite, prin intermediul mesajelor etichetate, informaţii de semnalizare referitoare la o multitudine de circuite sau apeluri, precum şi alte informaţii de genul celor pentru administrarea reţelei.
Senzori în măsura să efectueze o achiziţie de imagine plecand de la o bandă spectrala discreta.
Senzori în măsura să efectueze o achiziţie simultană sau în serie de date de imagine, provenite din două sau mai multe benzi spectrale discrete. Senzorii având mai mult de 20 de benzi spectrale discrete sunt uneori denumiţi senzori de imagine hiperspectrali.
Doi sau mai mulţi senzori radar sunt interconectati atunci când schimba între ei date în timp real. "SHPL" este echivalent cu "Laser de putere ultrainalta".
Orice tip de sursa de frecventa sau generator de semnale, indiferent de metoda efectiv utilizata, care furnizează o multitudine de frecvente de ieşire simultane sau alternative, de la una sau mai multe iesiri, controlate de, derivate din sau ordonate după un număr mai mic de frecvente standard (sau etaloane).
Sistem având funcţia de a împiedica deplasarile sau incarcarile structurale nedorite a "aeronavelor" şi rachetelor prin prelucrarea autonomă a datelor de ieşire primite de la mai mulţi senzori şi furnizarea în consecinţa a comenzilor necesare preventive pentru realizarea controlului automat.
Sistem ce foloseşte aerul suflat peste suprafeţe aerodinamice în scopul de a creşte sau controla forţele generate de aceste suprafeţe.
Sursele de date includ hartile batimetrice (de adancime), astrale, gravitatie sau harti de teren în 3 dimensiuni (3-D). (4, 7) "Sisteme expert"
Sisteme care oferă rezultate prin aplicarea regulilor la datele care sunt memorate independent de "program" şi care sunt apte de oricare din următoarele caracteristici: a. modificarea în mod automat a "codului sursa" introdus de utilizator; b. furnizarea de cunoştinţe legate de o clasa de probleme în limbaj cvasinatural; sau c. achiziţionarea de cunoştinţe necesare pentru dezvoltarea lor (instruire simbolica). (NGS şi toate categ.) "Software"
O colectie de unul sau mai multe "programe" sau "microprograme" stocate pe orice suport accesibil.
N.B.: 'Microprograme' înseamnă o succesiune de instrucţiuni elementare, menţinute într-o formă specială de stocare, a căror execuţie este initiata de introducerea instrucţiunilor sale de referinţa într-un registru de instrucţiuni
Tehnica prin care energia dintr-un canal de comunicaţii în banda relativ ingusta este dispersata pe un spectru de energie mult mai larg.
Orice tehnica de modulare pentru repartiţia energiei emisă de un semnal cu o bandă de frecventa relativ ingusta, pe o bandă de frecventa mult mai larga, folosind codificarea aleatorie sau pseudoaleatorie.
Deviatia standard (1 sigma) a variaţiei unui anumit parametru de la valoarea sa calibrata masurata în condiţii de temperatura stabilă. Ea poate fi exprimată ca o funcţie de timp. (7, 9) "Stat participant"
Înseamnă stat participant la Aranjamentul de la Wassenaar.
Sunt acele State pentru care Convenţia privind interzicerea dezvoltării, producerii, stocării şi folosirii armelor chimice a intrat (nu a intrat) în vigoare.
Sistem ce asociaza un proces de măsura sau de calcul al poziţiei şi vitezei unui vehicul la un proces de calcul şi transmitere de instrucţiuni la sistemul de comanda al vehiculului în vederea corectării traiectoriei sale.
O foaie de material de baza cu sau fără o schema de conexiuni, pe care sau în care, pot fi plasate "componente discrete", circuite integrate sau ambele.
N.B. 1.: "Componenta discreta": un "element de circuit" în carcasa separată, dispunând de propriile sale conexiuni externe.
N.B. 2.: "Element de circuit": element funcţional unic, activ sau pasiv, dintr-un circuit electronic, cum ar fi dioda, tranzistor, rezistenta, condensator, etc.
Compuşi monolitici cu dimensiuni corespunzătoare pentru producerea de elemente optice, cum ar fi oglinzi sau ferestre optice. (1, 2) "Subunitate de toxina"
Este un component structural şi funcţional discret dintr-o "toxina". (1, 2, 9) "Sudura prin difuzie"
Tehnica de imbinare moleculara în stare solida, a cel puţin două piese metalice separate, într-o singura piesa, ce va avea rezistenta egala cu cea a materialului mai puţin rezistent. (1, 3, 6, 8) "Superconductor"
Materiale (adică metale, aliaje sau compuşi), care-şi pot pierde în totalitate rezistenta electrica (adică pot capata o conductivitate electrica infinita şi pot transporta curenţi electrici foarte mari fără a produce căldură prin efectul Joule).
N.B.: Starea "superconductoare" a unui material este caracterizată individual de o "temperatura critica", un camp magnetic critic, care este funcţie de temperatura şi de densitatea critica a curentului, care este oricum funcţie atât de câmpul magnetic cat şi de temperatura. (NGT, NTN şi toate categ.) "Tehnologie"
Informaţii specifice necesare pentru "dezvoltarea", "producţia" sau "utilizarea" bunurilor. Aceste informaţii iau forma de 'date tehnice' sau 'asistenţa tehnica'.
N.B. 1.: 'Asistenţa tehnica' poate lua forma de instrucţiuni, procedee practice, instruire, cunoştinţe aplicate şi servicii de consultanţa şi poate implica transferul de "date tehnice".
N.B. 2.: 'Datele tehnice' se prezintă sub forma unor fotocopii, planuri, diagrame, modele, formule, tabele, proiecte şi specificăţii tehnice, manuale şi instrucţiuni scrise sau înregistrate pe suporti sau dispozitive, cum ar fi discuri, benzi, memorii numai pentru citire. (1, 3, 6) "Temperatura critica"
Temperatura (uneori indicată ca temperatura de tranzitie) a unui material "superconductor" la care materialul pierde total rezistenta la trecerea curentului electric continuu. (3, 5) "Timp de comutare a frecvenţei"
Durata maxima (adică întârzierea) necesară, atunci când se efectuează o comutare de la o frecventa de ieşire selectata la o alta frecventa de ieşire selectata, pentru a atinge: a. o frecventa cu 100 Hz mai aproape de frecventa finala; sau