Metodologie din 12 martie 2009
Despre ce este acest act?
Această metodologie stabilește cum se alocă certificatele de emisii de gaze cu efect de seră din Rezerva pentru instalațiile nou-intrate, pentru perioada 2008-2012.
Pentru cine: Operatorii instalațiilor nou-intrate care emit gaze cu efect de seră; Agenția Națională pentru Protecția Mediului, ca autoritate competentă.
Date esențiale
- Țara
- România
- Domeniul de drept
- Dreptul energiei și al industriilor de rețea
- Articole
- 18
- Sursa
- MultiLegalPile/
- Text preluat la
- Explicație actualizată la
Ce reglementează acest act?
- Modalitatea de alocare a certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră.
- Criteriile de eligibilitate pentru o instalație nou-intrată.
- Atribuțiile autorității competente (Agenția Națională pentru Protecția Mediului).
- Obligațiile operatorilor instalațiilor nou-intrate.
Pe cine privește acest act?
- Operatorii instalațiilor nou-intrate care emit gaze cu efect de seră.
- Agenția Națională pentru Protecția Mediului, ca autoritate competentă.
Care sunt punctele cheie?
- Solicitările pentru alocarea certificatelor se fac pentru intervalul de funcționare a instalației nou-intrate în perioada 2008-2012.
- O instalație este considerată "nou-intrată" dacă a obținut autorizația privind emisiile de gaze cu efect de seră sau revizuirea acesteia după data de 13 decembrie 2006.
- Operatorul trebuie să depună documentația cu maximum 90 de zile înainte de data punerii în funcțiune a instalației, sau în termen de maximum 30 de zile de la intrarea în vigoare a metodologiei, dacă instalația a fost pusă în funcțiune înainte de această dată.
- Alocarea certificatelor se face în ordinea înregistrării solicitărilor, în funcție de data punerii în funcțiune și de numărul de certificate disponibile în rezervă.
Dreptul energiei și al industriilor de rețea
Dreptul energiei și al industriilor de rețea
Textul legii
Textul legii
Cuprins (18)
- Articolul 1
- Articolul 2
- Articolul 3
- Articolul 4
- Articolul 5
- Articolul 6 În aplicarea prevederilor prezentei metodologii, autoritatea competent
- Articolul 7 (1) Operatorul instalaţiei nou-intrate are următoarele obligaţii:
- Articolul 8
- Articolul 9
- Articolul 10
- Articolul 11
- Articolul 12
- Articolul 13
- Articolul 14
- Articolul 15
- Articolul 16
- Articolul 17
- Articolul 18
METODOLOGIE din 12 martie 2009 privind alocarea certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră din Rezerva pentru instalaţiile nou-intrate pentru perioada 2008-2012 Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 186 din 25 martie 2009
Capitolul I
Dispoziţii generale
Articolul 1
Prezenta metodologie stabileşte modalitatea de alocare a certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră pentru perioada 2008-2012, din Rezerva pentru instalaţiile nou-intrate, denumită în continuare rezervă.
Articolul 2
Articolul 3
Agenţia Naţională pentru Protecţia Mediului este autoritatea competentă pentru punerea în aplicare a prezentei metodologii.
Articolul 4
Articolul 5
Capitolul II
Atribuţii şi obligaţii
Secţiunea 1
Atribuţiile autorităţii competente
Articolul 6În aplicarea prevederilor prezentei metodologii, autoritatea competentă are următoarele atribuţii:
Secţiunea a 2-a Obligaţiile operatorului instalaţiei nou-intrate
Articolul 7(1) Operatorul instalaţiei nou-intrate are următoarele obligaţii:
...
Secţiunea a 3-a Tarife
Articolul 8
Capitolul III
Criterii de eligibilitate
Articolul 9
O instalaţie nou-intrată este eligibilă pentru alocarea certificatelor din rezervă dacă se află în una dintre următoarele situaţii:
Articolul 10
Articolul 11
O instalaţie nu este eligibilă pentru alocarea certificatelor din rezervă dacă se află în una dintre următoarele situaţii:
Capitolul IV
Reţinerea, alocarea şi emiterea certificatelor din rezervă
Secţiunea 1
Reţinerea certificatelor
Articolul 12
În vederea reţinerii certificatelor din rezervă, operatorul instalaţiei nou-intrate are obligaţia de a depune la sediul autorităţii competente, într-un singur exemplar, în format hârtie, având ştampila şi semnătura reprezentantului legal al societăţii, următoarele documente:
Articolul 13
Articolul 14
Secţiunea a 2-a Alocarea şi emiterea certificatelor din rezervă
Articolul 15
Articolul 16
Articolul 17
Emiterea certificatelor în contul operatorului deschis în registrul naţional se realizează conform prevederilor art. 15 din Hotărârea Guvernului nr. 780/2006.
Capitolul V
Dispoziţii finale
Articolul 18
Anexele nr. 1-5 fac parte integrantă din prezenta metodologie.
Anexa 1 la metodologie SOLICITARE Nr. de înregistrare operator Nr. de înregistrare la Agenţia Naţională pentru Protecţia Mediului Data: Data:
SOLICITARE pentru alocarea certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră din Rezerva pentru instalaţiile nou-intrate pentru perioada 2008-2012 A.1. Date de identificare A.1.1. Date de identificare a operatorului ┌─────────────────────────────────────────────┬────────────────────────────────┐ │Numele operatorului │ │ ├─────────────────────────────────────────────┼────────────────────────────────┤ │Forma de organizare a societăţii │ │ ├─────────────────────────────────────────────┼────────────────────────────────┤ │Număr de înregistrare la registrul comerţului│ │ ├─────────────────────────────────────────────┼────────────────────────────────┤ │Cod unic de înregistrare │ │ ├─────────────────────────────────────────────┼────────────────────────────────┤ │Cont bancar │ │ ├─────────────────────────────────────────────┼────────────────────────────────┤ │Banca │ │ ├─────────────┬───────────────────────────────┼────────────────────────────────┤ │Adresa │Stradă, număr │ │ │sediului ├───────────────────────────────┼────────────────────────────────┤ │social │Localitate │ │ │ ├───────────────────────────────┼────────────────────────────────┤ │ │Judeţ │ │ │ ├───────────────────────────────┼────────────────────────────────┤ │ │Cod poştal │ │ └─────────────┴───────────────────────────────┴────────────────────────────────┘ A.1.2. Date de identificare a instalaţiei şi a amplasamentului ┌─────────────────────────────────────────────┬────────────────────────────────┐ │Numele instalaţiei │ │ ├─────────────────────────────────────────────┼────────────────────────────────┤ │Număr de referinţă în registrul naţional │ │ ├─────────────────────────────────────────────┼────────────────────────────────┤ │Numele amplasamentului (punct de lucru) │ │ ├─────────────┬───────────────────────────────┼────────────────────────────────┤ │Adresa │Stradă, număr │ │ │amplasa- ├───────────────────────────────┼────────────────────────────────┤ │mentului │Cod poştal │ │ │ ├───────────────────────────────┼────────────────────────────────┤ │ │Localitate │ │ │ ├───────────────────────────────┼────────────────────────────────┤ │ │Judeţ │ │ └─────────────┴───────────────────────────────┴────────────────────────────────┘ A.1.3. Date privind actele de reglementare în domeniul protecţiei mediului (acord de mediu, autorizaţie de mediu/autorizaţie integrată, după caz) ┌────────────────┬───────────────┬────────────────────┬────────────────────────┐ │ Tipul actului │ Numărul │ Data emiterii │ Emitentul │ ├────────────────┼───────────────┼────────────────────┼────────────────────────┤
│ │ │ │ │ ├────────────────┼───────────────┼────────────────────┼────────────────────────┤ │ │ │ │ │ ├────────────────┼───────────────┼────────────────────┼────────────────────────┤ │ │ │ │ │ └────────────────┴───────────────┴────────────────────┴────────────────────────┘ A.1.3.1. Situaţia autorizării privind emisiile de gaze cu efect de seră ┌───────────────────┬───────────────┬─────────┬───────────────┬────────────────┐ │ │ Tipul actului │ Numărul │ Data emiterii │ Emitentul │ │ ├───────────────┼─────────┼───────────────┼────────────────┤ │ Situaţia │ Autorizaţia │ │ │ │ │autorizării privind│ iniţială │ │ │ │ │ emisiile de gaze ├───────────────┼─────────┼───────────────┼────────────────┤ │ cu efect de seră │ Autorizaţia │ │ │ │ │ │ revizuită │ │ │ │ │ │ (după caz) │ │ │ │ └───────────────────┴───────────────┴─────────┴───────────────┴────────────────┘ A.1.4. Numărul de identificare a instalaţiei în Planul naţional de alocare şi numărul de certificate de emisii de gaze cu efect de seră alocate pentru perioada 2008-2012*) ┌───────────────────────────────────────┬──────────────────────────────────────┐ │ Numar de identificare │ Număr de certificate alocate │ │ │ pentru perioada 2008-2012 │ ├───────────────────────────────────────┼──────────────────────────────────────┤ │ │ │ ├───────────────────────────────────────┼──────────────────────────────────────┤ │ │ │ └───────────────────────────────────────┴──────────────────────────────────────┘ ------ Notă ... *) Se completează doar pentru instalaţiile cuprinse în Planul naţional de alocare pentru perioadele 2007 şi 2008-2012, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 60/2008.
A.2. Contacte autorizate A.2.1. Reprezentantul legal al societăţii ┌───────────────────────────────────────────┬──────────────────────────────────┐ │Numele şi prenumele │ │ ├───────────────────────────────────────────┼──────────────────────────────────┤ │Poziţia în cadrul societăţii │ │ ├─────────────┬─────────────────────────────┼──────────────────────────────────┤ │Adresa │Stradă, număr │ │ │sediului ├─────────────────────────────┼──────────────────────────────────┤ │social │Localitate │ │ │ ├─────────────────────────────┼──────────────────────────────────┤ │ │Judeţ │ │ │ ├─────────────────────────────┼──────────────────────────────────┤ │ │Cod poştal │ │ ├─────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────────────────────┤ │Date de │Telefon │ │ │contact ├─────────────────────────────┼──────────────────────────────────┤ │ │Fax │ │ │ ├─────────────────────────────┼──────────────────────────────────┤ │ │E-mail │ │ └─────────────┴─────────────────────────────┴──────────────────────────────────┘ A.2.2. Persoana de contact responsabilă pentru solicitarea privind alocarea certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră din rezervă ┌───────────────────────────────────────────┬──────────────────────────────────┐ │Numele şi prenumele │ │ ├───────────────────────────────────────────┼──────────────────────────────────┤ │Poziţia în cadrul societăţii │ │ ├─────────────┬─────────────────────────────┼──────────────────────────────────┤ │Adresa │Stradă, număr │ │ │locului de ├─────────────────────────────┼──────────────────────────────────┤ │muncă │Localitate │ │ │ ├─────────────────────────────┼──────────────────────────────────┤ │ │Judeţ │ │ │ ├─────────────────────────────┼──────────────────────────────────┤ │ │Cod poştal │ │ ├─────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────────────────────┤ │Date de │Telefon │ │ │contact ├─────────────────────────────┼──────────────────────────────────┤ │ │Fax │ │ │ ├─────────────────────────────┼──────────────────────────────────┤ │ │E-mail │ │ └─────────────┴─────────────────────────────┴──────────────────────────────────┘ A.3. Informaţii necesare pentru alocarea certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră din rezerva pentru instalaţiile nou-intrate A.3.1. Categoria de activitate*) ┌──────────────────┬────────────────────────┬───────────┬──────────────────────┐ │ Activitate în │Producţia şi prelucrarea│ Industria │ Alte activităţi │ │domeniul energetic│ metalelor feroase │mineralelor│ │ ├──────────────────┼────────────────────────┼───────────┼──────────────────────┤
│ │ │ │ │ └──────────────────┴────────────────────────┴───────────┴──────────────────────┘ ------- Notă ... *) Se marchează cu "V" categoria care corespunde instalaţiei prezentate.
A.3.2. Rezumat netehnic ┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Operatorul furnizează un rezumat netehnic al informaţiilor privind │ │instalaţia/instalaţiile şi activităţile desfăşurate pe amplasament, incluzând │ │tehnologiile, materiile prime şi materialele auxiliare utilizate. │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ A.3.3. Date tehnice despre fiecare activitate aflată sub incidenţa Hotărârii Guvernului nr. 780/2006 privind stabilirea schemei de comercializare a certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră ┌─────────────┬────────────────┬───────────────┬────────────────┬──────────────┐ │ │ Data punerii │ │ Capacitatea │ │ │ Denumirea │ în funcţiune │ Capacitatea │ de producţie │ U.M. │ │ activităţii │ a instalaţiei │ de producţie │ în urma │ │ │ │ nou-intrate │ iniţială │ extinderii*) │ │ ├─────────────┼────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────┤ │ │ │ │ │ │ ├─────────────┼────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────┤ │ │ │ │ │ │ └─────────────┴────────────────┴───────────────┴────────────────┴──────────────┘ NOTĂ:
Cu denumirile instalaţiilor nou-intrate care realizează extinderi se vor completa toate coloanele tabelului; în toate celelalte cazuri, se va completa numai coloana "Capacitatea de producţie iniţială".
A.3.4. Date tehnice despre fiecare activitate direct asociată cu activităţile aflate sub incidenţa Hotărârii Guvernului nr. 780/2006 ┌────────────────┬───────────────┬──────────────────┬─────────────┬────────────┐ │ Denumirea │ Descrierea │ Tehnologia │ Capacitatea │ U.M. │ │ activităţii │ │ │ │ │ ├────────────────┼───────────────┼──────────────────┼─────────────┼────────────┤ │ │ │ │ │ │ ├────────────────┼───────────────┼──────────────────┼─────────────┼────────────┤ │ │ │ │ │ │ └────────────────┴───────────────┴──────────────────┴─────────────┴────────────┘ A.3.5. Tip de combustibil/materie primă a cărui/cărei utilizare generează emisii de dioxid de carbon ┌────────────────────────────────┬─────────────────────────────────────────────┐ │Tip de combustibil/materie primă│ Procesul care generează emisii de CO2 │ ├────────────────────────────────┼─────────────────────────────────────────────┤ │ │ │ ├────────────────────────────────┼─────────────────────────────────────────────┤ │ │ │ └────────────────────────────────┴─────────────────────────────────────────────┘ A.3.6. Consumuri pe tip de combustibil/materie primă pentru intervalul de funcţionare din perioada 2008-2012*) ┌────────────────────────────────┬─────────────────────────────────────────────┐ │Consum iniţial de combustibil/ │ Consum prognozat de combustibil/materie │ │ materie primă │ primă**) │ ├────────────────────────────────┼─────────────────────────────────────────────┤ │ │ │ ├────────────────────────────────┼─────────────────────────────────────────────┤ │ │ │ └────────────────────────────────┴─────────────────────────────────────────────┘ -------- Notă ... *) Cu denumirile instalaţiilor nou-intrate care au realizat extinderi începând cu data de 13 decembrie 2006 se vor completa ambele coloane ale tabelului; consumul iniţial este consumul declarat de operator pentru anul 2007 în chestionarul iniţial care a stat la baza prelucrării datelor pentru elaborarea Planului naţional de alocare privind certificatele de emisii de gaze cu efect de seră pentru perioada 2008-2012; consumul prognozat este consumul prevăzut ca urmare a realizării extinderii.
Notă ... **) Cu denumirile instalaţiilor nou-intrate, aflate în una dintre situaţiile prevăzute la art. 9 lit. a)-c) din metodologie, se va completa numai coloana 2 a tabelului.
A.3.7. Date privind producţia instalaţiei nou-intrate aflate în situaţia prevăzută la art. 9 lit. d) din metodologie ┌────────────────────┬───────────────────────┬──────────────────────────┬──────┐ │ │ │Diferenţa de producţie***)│ │ │ │ │ (C) = (B - A)*) │ │ │Producţia iniţială*)│Producţia prognozată**)│nr. de ani de funcţionare │ U.M. │ │ (A) │ (B) │ din interiorul perioadei │ │ │ │ │ 2008-2012 │ │ ├────────────────────┼───────────────────────┼──────────────────────────┼──────┤ │ │ │ │ │ ├────────────────────┼───────────────────────┼──────────────────────────┼──────┤ │ │ │ │ │ └────────────────────┴───────────────────────┴──────────────────────────┴──────┘ ------- Notă ... *) Producţia instalaţiei din anul anterior, aşa cum a fost declarată de operator în chestionarul iniţial care a stat la baza prelucrării datelor pentru elaborarea Planului naţional de alocare privind certificatele de emisii de gaze cu efect de seră pentru perioada 2007 şi 2008-2012; pentru instalaţiile care au realizat extinderi în intervalul 13 decembrie 2006-1 ianuarie 2008 producţia instalaţiei din anul 2007, aşa cum a fost declarată de operator în chestionarul iniţial.
Notă ... **) Producţia instalaţiei nou-intrate ca urmare a realizării extinderii.
Notă ... ***) Diferenţa de producţie ce rezultă ca urmare a realizării extinderii.
A.3.7.1. Date privind producţia instalaţiei nou-intrate aflate în una dintre situaţiile prevăzute la art. 9 lit. a)-c) din metodologie ┌────────────────────────────────────────┬─────────────────────────────────────┐ │ Producţia prognozată*) │ U.M. │ ├────────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────────┤ │ │ │ ├────────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────────┤ │ │ │ ├────────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────────┤ │ │ │ ├────────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────────┤ │ │ │ ├────────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────────┤ │ │ │ └────────────────────────────────────────┴─────────────────────────────────────┘ ------- Notă ... *) Producţia instalaţiei nou-intrate pentru intervalul de funcţionare din cadrul perioadei 2008-2012.
A.3.8. Date privind producţia instalaţiei nou-intrate de cogenerare aflate în situaţia prevăzută la art. 9 lit. a) din metodologie ┌──────────────────────────┬────────────────────────────┬──────────────────────┐ │Producţia de electricitate│Producţia de energie termică│Producţia echivalentă │ │ prognozată │ prognozată │ (C) = B + A │ │ (A) │ (B) │ │ ├──────────────────────────┼────────────────────────────┼──────────────────────┤ │ │ │ │ ├──────────────────────────┼────────────────────────────┼──────────────────────┤ │ │ │ │ └──────────────────────────┴────────────────────────────┴──────────────────────┘ A.4. Răspunderea pentru corectitudinea informaţiilor furnizate Societatea ......................................................... solicită prin prezenta alocarea certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră din Rezerva pentru instalaţiile nou-intrate, conform prevederilor legislaţiei în vigoare.
Operatorul instalaţiei aparţinând Societăţii ................................ îşi asumă răspunderea pentru corectitudinea şi completitudinea datelor şi informaţiilor furnizate către Agenţia Naţională pentru Protecţia Mediului, în vederea obţinerii numărului de certificate de emisii de gaze cu efect de seră din Rezerva pentru instalaţiile nou-intrate.
De asemenea, Societatea ..................................................... se angajează să informeze în scris Agenţia Naţională pentru Protecţia Mediului cu privire la schimbarea datei de punere în funcţiune a instalaţiei nou-intrate din Rezerva pentru instalaţiile nou-intrate, precum şi la orice alte modificări care pot avea efecte asupra deciziei de alocare a certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră din rezervă.
Numele şi prenumele reprezentantului legal ..........................................
Funcţia ................................
Semnătura şi ştampila ...............................
Anexa 2 la metodologie Mod de calcul al emisiilor de dioxid de carbon Operatorul realizează calculul emisiilor de dioxid de carbon ale instalaţiei nou-intrate pentru fiecare tip de combustibil sau materie primă, corespunzător cu intervalul de funcţionare în cadrul perioadei 2008-2012.
Operatorul determină emisia specifică E.S.(BAT) a instalaţiei nou-intrate care trebuie să se încadreze în limitele intervalului prevăzut în documentele de referinţă pentru cele mai bune tehnici disponibile (BREF) în domeniul respectiv şi furnizează autorităţii competente această valoare, în vederea determinării numărului de certificate conform anexei nr. 3 la metodologie.
Emisia specifică a instalaţiei nou-intrate se calculează de către operator, conform formulei:
E. S.(BAT) = Emisia specifică ardere(BAT) + Emisia specifică proces(BAT), unde:
Emisia specifică ardere(BAT) = emisia obţinută ca raport între emisiile de ardere ale instalaţiei nou-intrate şi producţia realizată pentru intervalul de funcţionare din perioada 2008-2012;
Emisia specifică proces(BAT) = emisia obţinută ca raport între emisiile de proces ale instalaţiei nou-intrate şi producţia realizată pentru intervalul de funcţionare din perioada 2008-2012.
Emisiile de ardere se calculează conform formulei:
Emisii de CO(2)(ardere)[t CO(2)] = date de activitate x factor de emisie x factor de oxidare, unde: date de activitate = combustibil consumat [t sau Nmc] x puterea calorică netă a combustibilului [TJ/t sau TJ/Nmc].
În cazul în care se utilizează un factor de emisie exprimat în t CO(2)/t sau t CO(2)/Nmc, datele de activitate se exprimă sub forma cantităţii de combustibil consumat [t sau Nmc]. Se consideră un factor de oxidare având valoarea 1 (oxidarea este completă).
Emisiile de proces se calculează conform formulei:
Emisii de CO(2)(proces)[t CO(2)] = date de activitate x factor de emisie x factor de conversie. Se consideră un factor de conversie având valoarea 1 (conversia este completă).
În vederea atingerii scopului metodologiei, pentru calculul emisiilor de ardere şi al emisiilor de proces, operatorul utilizează valorile factorilor de emisie şi ale puterilor calorifice nete (după caz), prevăzute în anexa nr. 5 la metodologie.
Anexa 3 la metodologie Mod de calcul al numărului de certificate Autoritatea competentă realizează calculul numărului de certificate corespunzător emisiilor de dioxid de carbon ale instalaţiei nou-intrate, conform următoarei formule:
A(inst.ni.) = E.S.(BAT) x Qp x F, unde:
A(inst.ni.) = alocarea aferentă instalaţiei nou-intrate;
E. S.(BAT) = emisia specifică conform tehnologiei BAT;
Qp = producţia prognozată a instalaţiei nou-intrate pentru intervalul de funcţionare din perioada 2008-2012;
F = factor de siguranţă, având valoarea:
F = 99% pentru instalaţiile de cogenerare;
F = 95% pentru toate celelalte tipuri de instalaţii nou-intrate.
Producţia prognozată a instalaţiei nou-intrate reprezintă: (i) producţia realizată de instalaţie, pentru situaţiile prevăzute la art. 9 lit. a)-c) din metodologie; sau (îi) diferenţa de producţie ca urmare a realizării extinderii capacităţii de producţie, pentru situaţia prevăzută la art. 9 lit. d) din metodologie.
Pentru instalaţiile de cogenerare nou-intrate, producţia prognozată reprezintă producţia echivalentă care se calculează ca sumă între producţia de energie electrică şi producţia de energie termică.
Anexa 4 la metodologie Tarife pentru evaluarea documentaţiei ┌────────────────────────────────────┬────────────────────────────────────────┐ │ │ Evaluarea documentaţiei │ │ Autoritatea competentă │Emisii anuale totale <50/<500/>500 ktone│ │ │ [RON] │ ├────────────────────────────────────┼────────────────────────────────────────┤ │Agenţia Naţională pentru Protecţia │ 150/250/350 │ │Mediului │ │ └────────────────────────────────────┴────────────────────────────────────────┘ Anexa 5 la metodologie TABELUL 1 Lista factorilor de emisie *Font 8* ┌──────────────────────────────────────────┬────────────────┬───────────────────────────────────────┐ │ Combustibil/Materie primă │Factor de emisie│ Sursa │ │ │ (t CO(2)/TJ) │ │ ├──────────────────────────────────────────┴────────────────┴───────────────────────────────────────┤ │ Combustibili │ ├──────────────────────────────────────────┬────────────────┬───────────────────────────────────────┤ │Ţiţei │ 73,3 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Orimulsion │ 76,9 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Gaze naturale lichide │ 64,1 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Benzină │ 69,2 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Kerosen │ 71,8 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Lichid gazos/Carburant diesel │ 74,0 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Combustibil petrolier rezidual │ 77,3 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Gaz petrolier lichefiat │ 63,0 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Etan │ 61,6 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Naftă │ 73,3 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Bitum │ 80,6 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Lubrifianţi │ 73,3 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤
│Cocs de petrol │ 97,5 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Materii prime de rafinărie │ 73,3 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Gaz de rafinărie │ 51,3 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Ceară de parafină │ 73,3 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Spirt alb şi spirt industrial │ 73,3 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Alte produse petroliere │ 73,3 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Antracit │ 98,2 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Cărbune de cocserie │ 94,5 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Alţi cărbuni bituminoşi │ 94,5 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Cărbune subbituminos │ 96,0 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Lignit │ 101,1 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Şist de huilă şi nisipuri bituminoase │ 106,6 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Aglomerate │ 97,5 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Cuptoare de cocs şi lignit │ 107,0 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Gaz de cocserie │ 107,0 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Gudron de huilă │ 80,6 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Gaz de lucru │ 44,7 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Gaz de cuptor de cocs │ 44,7 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤
│Gaz de furnal │ 259,4 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Gaz provenit din furnalul bazic cu oxigen │ 171,8 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Gaz natural │ 56,1 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Deşeuri industriale │ 142,9 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Uleiuri uzate │ 73,3 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Turbă │ 105,9 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Lemn/Deşeuri forestiere │ 0 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Biomasă primară solidă │ 0 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Mangal │ 0 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Benzină biologică │ 0 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Carburanţi diesel biologici │ 0 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Alţi combustibili biologici lichizi │ 0 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Gaz rezidual │ 0 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Gaz de ape reziduale │ 0 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Alte biogaze │ 0 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Metan │ 54,9 │Bazat pe NCV de 50,0 TJ/Gg │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Monoxid de carbon │ 155,2 │Bazat pe NCV de 10,1 TJ/Gg │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Gaze de faclă (recuperate şi reutilizate -│ 56,82 │Calculate de către INCERP │ │rafinării) │ │(pe baza conţinutului de carbon) │
├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Gaze reziduale (utilizate în petrochimie) │ 56,82 │Calculate de către INCERP │ │ │ │(pe baza conţinutului de carbon) │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Gaz de cracare │ 100,8 │Hotărârea Guvernului nr. 60/2008 │ │ │ │pentru aprobarea Planului naţional │ │ │ │de alocare privind certificatele de │ │ │ │emisii de gaze cu efect de seră pentru │ │ │ │perioadele 2007 şi 2008-2012 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │ Materie primă │Factor de emisie│ Sursa │ │ │ (t CO2/t) │ │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │CaCO(3) │ 0,44 │În funcţie de conţinutul de carbon │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │MgCO(3) │ 0,522 │În funcţie de conţinutul de carbon │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Na(2)CO(3) │ 0,415 │În funcţie de conţinutul de carbon │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │BaCO(3) │ 0,223 │În funcţie de conţinutul de carbon │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Marmură │ 0,44 │În funcţie de conţinutul de carbon │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │CaCO(3)-MgCO(3) │ 0,477 │În funcţie de conţinutul de carbon │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Mg[CO(3)]2 │ 0,784 │În funcţie de conţinutul de carbon │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Minereu de fier │ 0,15 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │FeCO(3) │ 0,380 │Raport stoechiometric │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Fier redus în mod direct │ 0,07 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Electrozi de carbon EAF 2 │ 3,00 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Electrografit (electrozi grafit deşeuri, │ 3,04 │IPCC, 2006 │
│spărturi) │ │ │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Fier brichetat fierbinte │ 0,07 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Gaz provenit din convertizorul bazic │ 1,28 │IPCC, 2006 │ │cu oxigen │ │ │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Cocs de petrol │ 3,19 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Fontă achiziţionată │ 0,15 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Fier vechi │ 0,15 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Oţel │ 0,04 │IPCC, 2006 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Deşeuri de oţel │ 0,04 │Hotărârea Guvernului nr. 60/2008 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Electrozi de grafit │ 3,007 │Hotărârea Guvernului nr. 60/2008 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Deşeuri de fier │ 0,15 │Hotărârea Guvernului nr. 60/2008 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │CaC(2) │ 1,375 │Hotărârea Guvernului nr. 60/2008 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Cenuşă (1,5% C) │ 0,055 │Hotărârea Guvernului nr. 60/2008 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Cocs metalurgic │ 3,0174 │PCN (TJ/t) x FE (tCO2/TJ) pentru │ │ │ │o PCN de 28,2 TJ/Gg │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Grafit │ 3,667 │IPCC, 1996 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Feroaliaje │ 0,04 │Valoare pentru oţel │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │CaO │ 0,785 │Decizia 2007/589/CE │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │MgO │ 1,092 │Decizia 2007/589/CE │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤
│BaCO(3) │ 0,223 │Decizia 2007/589/CE │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │BaO │ 0,287 │Decizia 2007/589/CE │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Plastic │ 75 │Protocolul cimentului "The Cement CO2 │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┤Protocol", versiunea 2.0 din iunie │ │Deşeu solvenţi │ 74 │2005, al WBCSD - Consiliul Mondial de │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┤Afaceri pentru Dezvoltare Durabilă │ │Rumeguş impregnat │ 75 │ │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┤ │ │Deşeuri solide mixte │ 83 │ │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Anvelope uzate │ 85 │n.a. │ ├──────────────────────────────────────────┼────────────────┼───────────────────────────────────────┤ │Alte deşeuri pe bază fosilă │ 80 │ │ └──────────────────────────────────────────┴────────────────┴───────────────────────────────────────┘ TABELUL 2 Lista puterilor calorifice nete ┌─────────────────────────────────────────┬───────────────┬────────────────────┐ │ │ Puterea │ │ │ Combustibil │calorifică netă│ Sursa │ │ │ (TJ/Gg) │ │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Ţiţei │ 42,3 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Orimulsion │ 27,5 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Gaze naturale lichide │ 44,2 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Benzină │ 44,3 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Kerosen │ 43,8 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Lichid gazos/Carburant diesel │ 43,0 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Combustibil petrolier rezidual │ 40,4 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Gaz petrolier lichefiat │ 47,3 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Etan │ 46,4 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Naftă │ 44,5 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤
│Bitum │ 40,2 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Lubrifianţi │ 40,2 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Cocs de petrol │ 32,5 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Materii prime de rafinărie │ 43,0 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Gaz de rafinărie │ 49,5 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Ceară de parafină │ 40,2 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Spirt alb şi spirt industrial │ 40,2 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Alte produse petroliere │ 40,2 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Antracit │ 26,7 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Cărbune de cocserie │ 28,2 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Alţi cărbuni bituminoşi │ 25,8 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Cărbune subbituminos │ 18,9 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Lignit │ 11,9 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Şist de huilă şi nisipuri bituminoase │ 8,9 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Aglomerate │ 20,7 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Cuptoare de cocs şi lignit │ 28,2 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Gaz de cocserie │ 28,2 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Gudron de huilă │ 28,0 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Gaz de lucru │ 38,7 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Gaz de cuptor de cocs │ 38,7 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Gaz de furnal │ 2,5 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤
│Gaz provenit din furnalul bazic cu oxigen│ 7,1 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Gaz natural │ 48,0 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Deşeuri industriale │ n.a. │Decizia 2007/589/CE │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Uleiuri uzate │ 40,2 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Turbă │ 9,8 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Lemn/deşeuri forestiere │ 15,6 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Biomasă primară solidă │ 11,6 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Mangal │ 29,5 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Benzină biologică │ 27,0 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Carburanţi diesel biologici │ 27,0 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Alţi combustibili biologici lichizi │ 27,4 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Gaz rezidual │ 50,4 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Gaz de ape reziduale │ 50,4 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Alte biogaze │ 50,4 │IPCC, 2006 │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Metan │ 50,0 │Decizia 2007/589/CE │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Cauciucuri reziduale │ n.a. │Decizia 2007/589/CE │ ├─────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Monoxid de carbon │ 10,1 │Decizia 2007/589/CE │ └─────────────────────────────────────────┴───────────────┴────────────────────┘ ------