Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú požiadavky na kvalitu palív a vedenie prevádzkovej evidencie o palivách
Obsah (12)
- § 1 Predmet vyhlášky
- § 2 Vymedzenie základných pojmov
- § 3 Tuhé fosílne palivá
- § 4 Vykurovacie oleje
- § 5 Motorové palivá
- § 6 Výnimky
- § 7 Kontrola kvality paliva
- § 8 Zisťovanie a preukazovanie kvality dodávaných palív
- § 9 Prevádzková evidencia a poskytovanie údajov
- § 10 Zoznam preberaných právne záväzných aktov Európskej únie
- § 11 Zrušovacie ustanovenie
- § 12 Účinnosť
Zbierka zákonov Slovenskej republiky --> Informačný systém verejnej správy Slov-lex Táto stránka je zabezpečená Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.
Náchadzate sa na statickej verzií portálu. Aktuálnu verziu portálu nájdete na: www.slov-lex.sk.
Preskoč na obsah 228/2014 Z. z.
Vyhlásené znenie Obsah zobrazeného právneho predpisu má informatívny charakter.
História Dátum účinnostiNovela 1.
Vyhlásené znenie 2.
01.09.2014 - 31.12.2015 3.
01.01.2016 - 31.12.2016 367/2015 Z. z.
4.
01.01.2017 - 30.04.2020 367/2015 Z. z.
5.
01.05.2020 - 30.06.2023 87/2020 Z. z.
Obsah
§ 1Predmet vyhlášky
2.
§ 2Vymedzenie základných pojmov
2.
2.
§ 3Tuhé fosílne palivá
§ 4Vykurovacie oleje
(1)
(2)
§ 5Motorové palivá
(1)
(2)
(3)
(6)
(7)
(8)
(9)
(10)
(11)
(12)
(13)
§ 6Výnimky
(3)
(4)
(5)
§ 7Kontrola kvality paliva
2.
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
§ 8Zisťovanie a preukazovanie kvality dodávaných palív
(1)
(2)
(3)
(5)
§ 9Prevádzková evidencia a poskytovanie údajov
(1)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
(9)
(10)
§ 10Zoznam preberaných právne záväzných aktov Európskej únie
§ 11Zrušovacie ustanovenie
§ 12Účinnosť
Prílohy Poznámky Otvoriť všetky Informácie o predpise Číslo predpisu:
228/2014 Z. z.
Názov:
Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú požiadavky na kvalitu palív a vedenie prevádzkovej evidencie o palivách Typ:
Vyhláška Dátum schválenia:
11.08.2014 Dátum vyhlásenia:
22.08.2014 Autor:
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky Právna oblasť:
Posudzovanie vplyvov na životné prostredie Nachádza sa v čiastke:
75/2014 Vzťahy predpisu Predpis vykonáva 137/2010 Z. z.
Zákon o ovzduší Predpis je menený 367/2015 Z. z.
Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 228/2014 Z. z., ktorou sa ustanovujú požiadavky na kvalitu palív a vedenie prevádzkovej evidencie o palivách 87/2020 Z. z.
Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 228/2014 Z. z., ktorou sa ustanovujú požiadavky na kvalitu palív a vedenie prevádzkovej evidencie o palivách Predpis ruší 362/2010 Z. z.
Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú požiadavky na kvalitu palív a vedenie prevádzkovej evidencie o palivách Predpis je zrušený 146/2023 Z. z.
Zákon o ochrane ovzdušia a o zmene a doplnení niektorých zákonov 228 VYHLÁŠKA Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky z 11. augusta 2014, ktorou sa ustanovujú požiadavky na kvalitu palív a vedenie prevádzkovej evidencie o palivách Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky podľa § 33 písm. f) zákona č. 137/2010 Z. z. o ovzduší v znení zákona č. 318/2012 Z. z. (ďalej len „zákon“) ustanovuje:
§ 1Predmet vyhlášky
Táto vyhláška ustanovuje požiadavky na a) kvalitu 1. tuhých fosílnych palív a palív z nich vyrobených (ďalej len „tuhé fosílne palivo“), ktoré sú určené na spaľovanie v spaľovacích zariadeniach s menovitým tepelným príkonom do 0,3 MW,1) 2. kvapalných ropných palív uvedených v § 2 písm. a) až c) (ďalej len „vykurovací olej“), ktoré sú určené na spaľovanie v stacionárnych zdrojoch znečisťovania ovzdušia (ďalej len „stacionárny zdroj“), 3. kvapalných a plynných palív uvedených v § 2 písm. d) až l) (ďalej len „motorové palivo“), ktoré sú určené na spaľovanie v spaľovacích motoroch stacionárnych zdrojov2) alebo v spaľovacích motoroch, alebo iných hnacích motoroch mobilných zdrojov znečisťovania ovzdušia (ďalej len „mobilný zdroj“), b) vedenie prevádzkovej evidencie, rozsah, druh a spôsob poskytovania údajov, ktoré podnikateľ, ktorý vyrába, dováža a predáva palivá, poskytuje spotrebiteľovi a okresnému úradu.
§ 2Vymedzenie základných pojmov
Na účely tejto vyhlášky sa rozumie a) ťažkým vykurovacím olejom 1. kvapalné ropné palivo, iné ako lodné palivo, ktoré je zaradené pod podpoložky 2710 19 51 až 2710 19 68, 2710 20 31 až 2710 20 39 colného sadzobníka, alebo 2. kvapalné ropné palivo, iné ako vykurovací plynový olej a lodné palivo, ktoré je vzhľadom na destilačné rozmedzie zaradené do skupiny ťažkých olejov určených ako palivo a z ktorého sa pri teplote 250 °C predestiluje menej ako 65 % objemu vrátane strát podľa technickej normy;3) ak percento destilácie pri teplote 250 °C nemožno stanoviť, ropné palivo sa považuje za ťažký vykurovací olej, b) vykurovacím plynovým olejom 1. kvapalné ropné palivo iné ako lodné palivo, ktoré je zaradené pod podpoložky 2710 19 25, 2710 19 29, 2710 19 47, 2710 19 48, 2710 20 17 alebo 2710 20 19 colného sadzobníka, alebo 2. kvapalné ropné palivo, iné ako lodné palivo, motorová nafta a motorový plynový olej, z ktorého sa pri teplote 250 °C predestiluje menej ako 65 % objemu vrátane strát a pri teplote 350 °C najmenej 85 % objemu vrátane strát podľa technickej normy,3) c) regenerovaným vykurovacím olejom, ktorý zodpovedá definícii minerálneho oleja pod podpoložkou 2710 19 62 colného sadzobníka, vykurovací olej vyrobený regeneráciou alebo prepracovaním akéhokoľvek minerálneho, polosyntetického alebo syntetického mazacieho oleja, ktorý sa stal nevhodný na používanie, na ktoré bol pôvodne určený, ako je opotrebovaný mazací olej zo spaľovacích motorov a prevodový olej, ale aj minerálny, polosyntetický alebo syntetický mazací priemyselný olej, d) automobilovým benzínom prchavý minerálny olej, ktorý je zaradený pod podpoložky 2710 12 41, 2710 12 45, 2710 12 49, 2710 12 51 a 2710 12 59 colného sadzobníka, určený na pohon zážihových spaľovacích motorov, e) motorovou naftou plynový olej, ktorý je zaradený pod podpoložky 2710 19 43 a 2710 20 11 colného sadzobníka, určený na pohon vznetových spaľovacích motorov, f) motorovým plynovým olejom kvapalné ropné palivo, ktoré je zaradené pod podpoložky 2710 19 43 až 2710 19 48 a 2710 20 11 až 2710 20 19 colného sadzobníka, určené na pohon vznetových spaľovacích motorov 1. necestných strojov4) vrátane vybraných plavidiel vnútrozemskej vodnej dopravy,5) 2. poľnohospodárskych a lesných traktorov,6) 3. rekreačných plavidiel,7) g) lodným palivom kvapalné ropné palivo, uvedené v písmenách h) a i), určené na spaľovanie v spaľovacích motoroch 1. námorných lodí8) vrátane pomocných spaľovacích motorov používaných na ich palube podľa technickej normy,9) 2. plavidiel vnútrozemskej vodnej dopravy5) alebo
§ 3Tuhé fosílne palivá
Tuhé fosílne palivo, ktoré je určené na spaľovanie v spaľovacích zariadeniach s menovitým tepelným príkonom do 0,3 MW, nesmie obsahovať viac síry v pôvodnom palive vztiahnutej na výhrevnosť paliva (ďalej len „merná sírnatosť“) ako a) 1,1 g/MJ v hnedom uhlí, b) 0,78 g/MJ v čiernom uhlí, c) 0,6 g/MJ v briketách, d) 0,35 g/MJ v kokse.
§ 4Vykurovacie oleje
§ 5Motorové palivá
§ 6Výnimky
§ 7Kontrola kvality paliva
§ 8Zisťovanie a preukazovanie kvality dodávaných palív
§ 9Prevádzková evidencia a poskytovanie údajov
§ 10Zoznam preberaných právne záväzných aktov Európskej únie
Touto vyhláškou sa preberajú právne záväzné akty Európskej únie uvedené v prílohe č. 7.
§ 11Zrušovacie ustanovenie
Zrušuje sa vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky č. 362/2010 Z. z., ktorou sa ustanovujú požiadavky na kvalitu palív a vedenie prevádzkovej evidencie o palivách.
§ 12Účinnosť
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. septembra 2014 okrem požiadavky na systém manažérstva odberu reprezentatívnych vzoriek podľa § 8 ods. 4, ktorá nadobúda účinnosť 1. januára 2017.
Peter Žiga v. r.
Príloha č. 1 k vyhláške č. 228/2014 Z. z.
POŽIADAVKY NA KVALITU AUTOMOBILOVÉHO BENZÍNU Parametera) Jednotka Limityb) Najmenej Najviac BENZÍN Oktánové číslo výskumnou metódou 95 Oktánové číslo motorovou metódou 85 Tlak pár pre letné obdobiec) kPa 60,0 Destilácia: odparené percento do 100°C % objemu 46,0 odparené percento do 150°C 75,0 Obsah uhľovodíkových skupín: olefíny % objemu 18,0 aromáty 35,0 benzén 1,0 Obsah kyslíka % hmotnosti 3,7 Obsah kyslíkatých zlúčenín: metanol % objemu 3,0 etanol (môžu sa pridať stabilizátory) 10,0 izo-propylalkohol 12,0 terc-butylalkohol 15,0 izo-butylalkohol 15,0 étery obsahujúce 5 a viac atómov uhlíka v molekule 22,0 Iné kyslíkaté zlúčeninyd) % objemu 15,0 Obsah síry mg/kg 10,0 Obsah olova g/l 0,005 Poznámky: a) Skúšobné metódy sú špecifikované v technickej norme.22) b) Hodnoty uvedené v špecifikácii sú „skutočné hodnoty“. Pri stanovení ich limitných hodnôt sa použili podmienky technickej normy.28) Pri stanovení najnižšej hodnoty sa zohľadnil najmenší rozdiel 2R nad nulou (R = reprodukovateľnosť).
Výsledky jednotlivých meraní sa interpretujú na základe kritérií uvedených v technickej norme.28) c) Letné obdobie začína najneskôr 1. mája a končí najskôr 30. septembra. d) Ďalšie monoalkoholy a étery s koncovým destilačným bodom nie vyšším ako destilačný bod podľa technickej normy.22) Príloha č. 2 k vyhláške č. 228/2014 Z. z.
POŽIADAVKY NA KVALITU MOTOROVEJ NAFTY Parametera) Jednotka Limityb) Najmenej Najviac MOTOROVÁ NAFTA Cetánové číslo 51,0 Hustota pri 15°C kg/m3 845,0 Destilácia – 95 % získanej pri °C 360,0 Polycyklické aromatické uhľovodíky % hmotnosti 8,0 Obsah síry mg/kg 10,0 Obsah metylesterov mastných kyselín % 7,0c) Poznámky: a) Skúšobné metódy sú špecifikované v technickej norme.23) b) Hodnoty uvedené v špecifikácii sú „skutočné hodnoty“. Pri stanovení ich limitných hodnôt sa použili podmienky technickej normy.28) Pri stanovení najnižšej hodnoty sa zohľadnil najmenší rozdiel 2R nad nulou (R = reprodukovateľnosť).
Výsledky jednotlivých meraní sa interpretujú na základe kritérií uvedených v technickej norme.28) c) Metylestery mastných kyselín musia spĺňať technickú normu.29) Príloha č. 3 k vyhláške č. 228/2014 Z. z.
EKVIVALENTNÉ HODNOTY EMISIÍ PRE METÓDY ZNIŽOVANIA EMISIÍ A KRITÉRIÁ POUŽÍVANIA METÓD ZNIŽOVANIA EMISIÍ A.
EKVIVALENTNÉ HODNOTY EMISIÍ PRE METÓDY ZNIŽOVANIA EMISIÍ Námorné lode používajúce metódy znižovania emisií musia nepretržite dosahovať také zníženie emisií oxidu siričitého, ktoré je ekvivalentné zníženiu, ktoré by dosiahli pri používaní lodných palív spĺňajúcich požiadavky uvedené v § 5 ods. 4 až 9. Schválenie používania metód znižovania emisií ustanovujú osobitné predpisy.30) Ekvivalentné hodnoty emisií pre metódy znižovania emisií:
Obsah síry v lodnom palive (% m/m) Pomer emisií SO2 (ppm)/CO2 (% V/V) 3,5 151,7 1,5 65,0 1 43,3 0,5 21,7 0,1 4,3 Poznámky: a) Používanie pomeru pre emisné limity sa uplatňuje len pri používaní destilátov alebo zvyškových vykurovacích olejov vyrobených na báze ropy. b) V odôvodnených prípadoch, keď je koncentrácia CO2 znížená pomocou jednotky na čistenie výfukových plynov, koncentráciu CO2 možno merať na vstupe tejto jednotky, ak možno jasne preukázať správnosť takej metodiky.
Ako alternatívne riešenie znižovania emisií je povolené používanie systémov na dodávku pobrežnej elektrickej energie plavidlami v dokoch.
B.
KRITÉRIÁ POUŽÍVANIA METÓD ZNIŽOVANIA EMISIÍ Metódy znižovania emisií musia spĺňať podľa potreby aspoň tieto kritériá:
Metóda znižovania emisií Kritériá používania Zmes lodného paliva a odpareného plynu Rozhodnutie Komisie 2010/769/EÚ z 13. decembra 2010 o stanovení kritérií používania technologických metód v cisternových lodiach na prepravu skvapalneného zemného plynu ako alternatívy k používaniu lodných palív s nízkym obsahom síry, ktoré spĺňajú požiadavky článku 4b smernice Rady 1999/32/ES o znížení obsahu síry v niektorých kvapalných palivách, zmenenej a doplnenej smernicou Európskeho parlamentu a Rady 2005/33/ES o obsahu síry v lodných palivách.
Systémy čistenia výfukových plynov Rezolúcia MEPC.184(59) prijatá 17. júla 2009 „Preplachovacia voda zo systémov čistenia výfukových plynov, v ktorých sa používajú chemické látky, prídavné látky, prípravky a iné príslušné chemické látky vytvorené na mieste“, ako sa uvádza v bode 10.1.6.1 rezolúcie MEPC.184(59), sa nevypúšťa do mora, a to ani v uzavretých prístavoch, prístavoch a ústiach riek, pokiaľ prevádzkovateľ lode nepreukáže, že vypustenie takej preplachovacej vody nemá žiadny výrazný negatívny vplyv na ľudské zdravie a životné prostredie a nepredstavuje pre ne ani žiadne riziko.
Ak je použitou chemickou látkou lúh sodný, postačuje, ak preplachovacia voda spĺňa kritériá stanovené v rezolúcii MEPC.184(59) a jej pH nepresahuje hodnotu 8,0.
Biopalivá Používanie biopalív, ako sú vymedzené v osobitných predpisoch.31) Zmesi biopalív a lodných palív musia spĺňať požiadavky týkajúce sa obsahu síry uvedené v § 5 ods. 3 až 9.
Príloha č. 4 k vyhláške č. 228/2014 Z. z.
EVIDENCIA VYROBENÝCH TUHÝCH FOSÍLNYCH PALÍV, VYKUROVACÍCH OLEJOV A MOTOROVÝCH PALÍV Výrobca Názov: IČO:
Ulica:
Obec: PSČ:
Okres:
Množstvo vyrobených tuhých fosílnych palív Druh tuhého fosílneho paliva Množstvo(t/rok) Hnedé uhlie s mernou sírnatosťou 1,1 g/MJ a menej Čierne uhlie s mernou sírnatosťou 0,78 g/MJ a menej Brikety s mernou sírnatosťou 0,6 g/MJ a menej Koks s mernou sírnatosťou 0,35 g/MJ a menej Množstvo vyrobených vykurovacích olejov Druh vykurovacieho oleja Množstvo(t/rok) Ťažký vykurovací olej s obsahom síry 1 % a menej Ťažký vykurovací olej s obsahom síry viac ako 1 % do 3 % Vykurovací plynový olej s obsahom síry 0,1 % hmotnosti a menej Regenerovaný vykurovací olej Množstvo vyrobených motorových palív Druh motorového paliva Množstvo(m3/rok) Bezsírny bezolovnatý normál benzín s oktánovým číslom VM najmenej 95 s obsahom síry 10 mg/kg a menej Bezsírny bezolovnatý benzín s oktánovým číslom VM 98 a vyšším s obsahom síry 10 mg/kg a menej Motorová nafta s obsahom síry 10 mg/kg a menej Lodné palivo s obsahom síry 3,5 % hmotnosti a menej Lodné palivo s obsahom síry 1,5 % hmotnosti a menej Lodné palivo s obsahom síry 1 % hmotnosti a menej Lodné palivo s obsahom síry 0,5 % hmotnosti a menej Lodné palivo s obsahom síry 0,1 % hmotnosti a menej Lodná motorová nafta s obsahom síry 1,5 % hmotnosti a menej Lodný plynový olej s obsahom síry 0,1 % hmotnosti a menej Skvapalnený ropný plyn (LPG) Stlačený zemný plyn (CNG) Motorový plynový olej s obsahom síry 10 mg/kg a menej Príloha č. 5 k vyhláške č. 228/2014 Z. z.
EVIDENCIA DOVEZENÝCH TUHÝCH FOSÍLNYCH PALÍV, VYKUROVACÍCH OLEJOV A MOTOROVÝCH PALÍV Dovozca Názov: IČO:
Ulica:
Obec: PSČ:
Okres:
Množstvo dovezených tuhých fosílnych palív Druh tuhého fosílneho paliva Množstvo(t/rok) Hnedé uhlie s mernou sírnatosťou 1,1 g/MJ a menej Čierne uhlie s mernou sírnatosťou 0,78 g/MJ a menej Brikety s mernou sírnatosťou 0,6 g/MJ a menej Koks s mernou sírnatosťou 0,35 g/MJ a menej Množstvo dovezených vykurovacích olejov Druh vykurovacieho oleja Množstvo(t/rok) Ťažký vykurovací olej s obsahom síry 1 % a menej Ťažký vykurovací olej s obsahom síry viac ako 1 % do 3 % Vykurovací plynový olej s obsahom síry 0,1 % hmotnosti a menej Regenerovaný vykurovací olej Množstvo dovezených motorových palív Druh motorového paliva Množstvo(m3/rok) Bezsírny bezolovnatý normál benzín s oktánovým číslom VM najmenej 95 s obsahom síry 10 mg/kg a menej Bezsírny bezolovnatý benzín s oktánovým číslom VM 98 a vyšším s obsahom síry 10 mg/kg a menej Motorová nafta s obsahom síry 10 mg/kg a menej Lodné palivo s obsahom síry 3,5 % hmotnosti a menej Lodné palivo s obsahom síry 1,5 % hmotnosti a menej Lodné palivo s obsahom síry 1 % hmotnosti a menej Lodné palivo s obsahom síry 0,5 % hmotnosti a menej Lodné palivo s obsahom síry 0,1 % hmotnosti a menej Lodná motorová nafta s obsahom síry 1,5 % hmotnosti a menej Lodný plynový olej s obsahom síry 0,1 % hmotnosti a menej Skvapalnený ropný plyn (LPG) Stlačený zemný plyn (CNG) Motorový plynový olej s obsahom síry 10 mg/kg a menej Príloha č. 6 k vyhláške č. 228/2014 Z. z.
EVIDENCIA PREDANÝCH TUHÝCH FOSÍLNYCH PALÍV, VYKUROVACÍCH OLEJOV A MOTOROVÝCH PALÍV Predajca Názov: IČO:
Ulica:
Obec: PSČ:
Okres:
Predajné miesto Názov:
Ulica:
Obec: PSČ:
Okres:
Množstvo predaných tuhých fosílnych palív Druh tuhého fosílneho paliva Množstvo (t/rok) Hnedé uhlie s mernou sírnatosťou 1,1 g/MJ a menej Čierne uhlie s mernou sírnatosťou 0,78 g/MJ a menej Brikety s mernou sírnatosťou 0,6 g/MJ a menej Koks s mernou sírnatosťou 0,35 g/MJ a menej Množstvo predaných vykurovacích olejov Druh vykurovacieho oleja Množstvo (t/rok) Ťažký vykurovací olej s obsahom síry 1 % a menej Ťažký vykurovací olej s obsahom síry viac ako 1 % do 3 % Vykurovací plynový olej s obsahom síry 0,1 % hmotnosti a menej Regenerovaný vykurovací olej Množstvo predaných motorových palív Druh motorového paliva Množstvo(m3/rok) Bezsírny bezolovnatý normál benzín s oktánovým číslom VM najmenej 95 s obsahom síry 10 mg/kg a menej Bezsírny bezolovnatý benzín s oktánovým číslom VM 98 a vyšším s obsahom síry 10 mg/kg a menej Motorová nafta s obsahom síry 10 mg/kg a menej Lodné palivo s obsahom síry 3,5 % hmotnosti a menej Lodné palivo s obsahom síry 1,5 % hmotnosti a menej Lodné palivo s obsahom síry 1 % hmotnosti a menej Lodné palivo s obsahom síry 0,5 % hmotnosti a menej Lodné palivo s obsahom síry 0,1 % hmotnosti a menej Lodná motorová nafta s obsahom síry 1,5 % hmotnosti a menej Lodný plynový olej s obsahom síry 0,1 % hmotnosti a menej Skvapalnený ropný plyn (LPG) Stlačený zemný plyn (CNG) Motorový plynový olej s obsahom síry 10 mg/kg a menej Príloha č. 7 k vyhláške č. 228/2014 Z. z.
ZOZNAM PREBERANÝCH PRÁVNE ZÁVÄZNÝCH AKTOV EURÓPSKEJ ÚNIE 1.
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 98/70/ES z 13. októbra 1998 týkajúca sa kvality benzínu a naftových palív, a ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 93/12/ES (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 13/zv. 23) v znení smernice Komisie č. 2000/71/ES zo 7. novembra 2000 (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap.
13/zv. 26), smernice Európskeho parlamentu a Rady 2003/17/ES z 3. marca 2003 (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 13/zv. 31), nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1882/2003 z 29. septembra 2003 (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 1/zv. 4), smernice Európskeho parlamentu a Rady 2009/30/ES z 23. apríla 2009 (Ú. v. EÚ L 140, 5. 6. 2009), smernica Komisie 2011/63/EÚ z 1. júna 2011 (Ú. v. EÚ L 147, 2. 6. 2011) a smernice Komisie 2014/77/EÚ z 10. júna 2014 (Ú. v. EÚ L 170, 11. 6. 2014).
2.
Smernica Rady 1999/32/ES z 26. apríla 1999 o znížení obsahu síry v niektorých kvapalných palivách, ktorou sa mení a dopĺňa smernica 93/12/EHS (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 13/zv. 24) v znení nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1882/2003 z 29. septembra 2003 (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap.1/zv. 4), smernice Európskeho parlamentu a Rady 2005/33/ES zo 6. júla 2005 (Ú. v. EÚ L 191, 22. 7. 2005), nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 219/2009 z 11. marca 2009 (Ú. v. EÚ L 87, 31.
EÚ L 140, 5. 6. 2009) a smernice Európskeho parlamentu a Rady 2012/33/EÚ z 21. novembra 2012 (Ú. v. EÚ L 327, 27. 11. 2012).
Časť 1: Označovanie kvality (38 6177).
Ručný odber vzoriek (65 6005), STN EN ISO 3171 Ropa a kvapalné ropné výrobky. Automatický odber vzoriek z potrubných rozvodov (65 6006), STN EN ISO 4257 Skvapalnené ropné plyny.
Odber vzoriek (65 6486), STN EN 14274 Automobilové palivá. Určovanie kvality benzínu a motorovej nafty. Monitorovací systém kvality palív (FQMS) (65 6193), STN EN 14275 Automobilové palivá. Určovanie kvality benzínu a motorovej nafty. Odber vzoriek z výdajných stojanov na maloobchodných a komerčných miestach (65 6194), STN EN ISO 10715 Zemný plyn. Postupy na odber vzoriek (38 5519).
Stanovenie obsahu síry. Vlnovodĺžková disperzná röntgenová fluorescenčná spektrometria (65 6115), STN EN ISO 20846 Ropné výrobky. Stanovenie obsahu síry v automobilových palivách. Ultrafialová fluorescenčná metóda (65 6111), metóda pre obsah síry od 3
Požiadavky (01 0320), STN EN ISO/IEC 17065 Posudzovanie zhody. Požiadavky na orgány vykonávajúce certifikáciu výrobkov, procesov a služieb (01 5256), STN EN ISO 14001 Systémy environmentálneho manažérstva. Požiadavky s pokynmi na použitie (83 9001).
Kapitola V nariadenia Komisie (EÚ) č. 601/2012 z 21. júna 2012 o monitorovaní a nahlasovaní emisií skleníkových plynov podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2003/87/ES (Ú. v. ES L 181, 12. 7. 2012).
Článok 3 ods. 2 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 2099/2002 z 5. novembra 2002, ktorým sa ustanovuje Výbor pre bezpečnosť na mori a pre zabránenie znečisťovania z lodí (COSS) a menia a dopĺňajú sa nariadenia o námornej bezpečnosti a zabránení znečisťovania lodí (Ú. v. ES L 324, 29. 11. 2002).
Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 271/2011 Z. z., ktorou sa ustanovujú kritériá trvalej udržateľnosti a ciele na zníženie emisií skleníkových plynov z pohonných látok.
Kontakt Ministerstvo spravodlivosti SR Sekcia edičných činností Račianska 71, 813 11 Bratislava Infolinka 02 888 91 862 02 888 91 879 Email helpdesk@slov-lex.sk Prevádzkovateľom služby je Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky.
Vytvorené v súlade s Jednotným dizajn manuálom elektronických služieb.