← België

ECLI:BE:AHANT:2007:ARR.20070906.1

id="page_main" x-ms-format-detection="none"> Print deze pagina Afdrukformaat S M L XL Nieuwe JUPORTAL-zoekopdracht Sluit Tab Arbeidshof van Antwerpen Vonnis/arrest van 06 september 2007 ECLI nr: ECLI:BE:AHANT:2007:ARR.20070906.1 Rolnummer: 2004-0343 Rechtsgebied: Sociale-zekerheidsrecht - Strafrecht Invoerdatum: 0007-09-25 Raadplegingen: 167 - laatst gezien 2026-07-02 15:58 Fiches 1 - 2 V.V. werpt op dat het proces-verbaal van zijn verhoor d.d. 24 oktober 2003 nietig is om reden enerzijds, analfabeet zijnde, zijn verhoor het voorwerp had dienen uit te maken van een audio opname zodat hij de mogelijkheid had te controleren of datgene wat hem werd voorgelegd ook overeenstemde met de werkelijkheid en anderzijds dat hij geen beroep heeft mogen doen op een vertrouwenspersoon. Het hof is het niet eens met voormeld verweer van V.V. Immers wordt vooreerst vastgesteld dat de sociale inspecteur in het proces-verbaal uitdrukkelijk melding maakt van het feit dat hij de verklaring van V.V., zoals door hem geacteerd, heeft voorgelezen aan deze laatste. Verder blijkt uit het proces-verbaal dat de sociale inspecteur aan V.V. voorafgaand aan het verhoor kennis gegeven heeft van het feit dat : * V.V. mag vragen dat alle vragen en antwoorden worden genoteerd in de gebruikte bewoordingen; * hij mag vragen dat bepaalde opsporings- of onderzoekshandelingen worden verricht of dat een bepaald verhoor wordt afgenomen; * zijn verklaring als bewijs in rechte kan worden gebruikt. Ook bevestigt V.V. dat de sociaal controleur zijn rechten heeft voorgelezen. Het is juist dat de bijzondere bewijskracht met name de bewijskracht 'tot bewijs van het tegendeel' alleen geldt voor de materiele vaststellingen die de opstellers van het proces-verbaal regelmatig hebben gedaan en vermeld in de akte en dat de inhoud van de verklaringen afgelegd door de overtreder naar aanleiding van een onderzoek hier niet onder valt omdat deze zintuigelijk niet is waargenomen door hen. Toch geldt de inhoud wel als buitengerechtelijke verklaring of betekenis, met weliswaar een eigen, beperkte bewijswaarde (Arbh. Antwerpen, 16/06/1995, SRK 1996, 261). Nochtans wat de verklaringen betreft, geldt de bijzondere bewijskracht in die zin dat een proces-verbaal bewijst dat de verklaringen werden afgelegd zoals werd opgetekend, zolang het tegendeel niet is bewezen (Sociaal Strafrecht - G. Van Limberghen (editor) - Antwerpen Apeldoorn Maklu 1998 - 'Opsporing van sociaal-rechtelijke misdrijven' - W. van Eeckhoutte, p. 197, nr. 89). V.V. bewijst het tegendeel niet. Het is niet omdat V.V. analfabeet is dat hij noodzakelijk dient onderworpen aan een audio-verhoor. Analfabetisme houdt niet in dat men niet kan onderscheiden of een afgelegde verklaring die wordt genoteerd en achteraf terug wordt voorgelezen, zoals in casu, al dan niet overeenkomt met hetgeen men in werkelijkheid heeft verklaard. Het feit dat V.V. zijn verklaring weigerde te ondertekenen betekent geenszins dat het proces-verbaal van verhoor zijn waarde verliest. Het moet wel voorgelezen zijn en de vraag tot ondertekening moet wel zijn gesteld en vermeld (Sociaal Strafrecht, o.c., p. 191, nr. 77) wat is casu is gebeurd. Tenslotte geeft het feit analfabeet te zijn geen automatisch recht op een vertrouwenspersoon bij het verhoor. V.V. laat na hieromtrent de wettelijke bepaling aan te duiden. Rekeninghoudend met hetgeen voorafgaat bevindt het hof dat de verklaring van V.V., zoals opgenomen in het proces-verbaal van verhoor d.d. 24 oktober 2003, wel valabel is om de al of niet uitoefening van een activiteit te beoordelen. UTU-thesaurus: SOCIAAL RECHT - SOCIALE ZEKERHEID - Ziektewetgeving - R.I.Z.I.V. Vrije woorden: sociale zekerheid voor werknemers - coördinatie ziekte- en invaliditeitsverzekering - proces-verbaal van verhoor - analfabeet - bewijswaarde Wettelijke bepalingen: Gecoordineerde Wetten - 14-07-1994 - 169 - 38 ELI link Pub nr 1994071451 UTU-thesaurus: SOCIAAL RECHT - SOCIAAL RECHT - ALGEMENE BEGINSELEN - Arbeidsinspectie Vrije woorden: toezicht en controle sociale wetten - arbeidsinspectie - proces-verbaal van verhoor - analfabeet - bewijswaarde Wettelijke bepalingen: Wet - 16-11-1972 - 9 - 01 ELI link Pub nr 1972111604 Tekst van de beslissing Arbeidshof te Antwerpen AFDELING HASSELT ARREST A.R. 2040343 OPENBARE TERECHTZITTING VAN ZES SEPTEMBER TWEEDUIZEND EN ZEVEN In de zaak: VV wonende te , appellant, verschijnend bij mr. P. STRAUVEN loco mr. I. GRAULS, advocaat te Stevoort-Hasselt, tegen :

  1. RIZIV, met zetel gevestigd te , eerste geïntimeerde, verschijnend bij mr. A. RENARD, advocaat te Sint-Truiden,
  2. NVSM, met zetel gevestigd te , tweede geïntimeerde, verschijnend bij mr. N. OZDEMIR loco mr. P. VANAGT, advocaat te Genk. Na over de zaak beraadslaagd te hebben, wijst het arbeidshof te Antwerpen, afdeling Hasselt, in openbare terechtzitting en in de Nederlandse taal het hiernavolgend arrest. Gezien de stukken van het dossier van rechtspleging, inzonderheid: - het bestreden eindvonnis van de arbeidsrechtbank te Hasselt gewezen op tegenspraak tussen partijen op 28 oktober 2004 en hen behoorlijk ter kennis gebracht bij gerechtsbrief van 3 november 2004 conform artikel 792 van het Gerechtelijk Wetboek. - het verzoekschrift tot hoger beroep ontvangen ter griffie van het arbeidshof te Antwerpen, afdeling Hasselt, op 29 november 2004; - de eerste, tweede en derde conclusies van partij VV respectievelijk ontvangen en neergelegd ter griffie op 20 september 2005, 19 februari 2007 en 23 mei 2007; de eerste, tweede en derde conclusies van partij RIZIV respectievelijk ontvangen en neergelegd ter griffie op 7 maart 2005, 21 november 2005 en 21 maart 2007 en de eerste, tweede, derde en vierde conclusies en aanvullende conclusies van partij NVSM respectievelijk neergelegd en ontvangen ter griffie op 23 maart 2005, 27 oktober 2005, 29 augustus 2006 en 23 april
  3. Gehoord partijen in hun middelen en voordracht hunner conclusies ter zitting van 7 juni
  4. Gelet op de processen-verbaal van de openbare terechtzittingen. Het hoger beroep werd tijdig en regelmatig naar vorm ingesteld en is ontvankelijk. I. T.a.v. de wering van de tweede synthesebesluiten van VV
  5. Het RIZIV, en het NVSM, vragen op de pleitzitting d.d. 7 juni 2007 het hof de tweede synthesebesluiten van VV, wegens laattijdige neerlegging, te weren uit de debatten.
  6. Het hof heeft op verzoek van het RIZIV conform artikel 750 § 2 Ger. W. bij beschikking van 19 januari 2007 de termijnen om conclusie te nemen bepaald als volgt: - voor VV: uiterlijk op 21 februari 2007; - voor het RIZIV: uiterlijk op 21 maart 2007; - voor het NVSM: uiterlijk op 23 april 2007; Het hof stelt vast dat VV zijn tweede syntheseconclusies neerlegde ter griffie d.d. 23 mei 2007, derhalve laattijdig. Het hof beslist dan ook deze conclusies te weren uit de debatten. II. Feiten en voorafgaande rechtspleging
  7. VV, geboren op 9 januari 1955 en met als laatst uitgeoefende beroepsactiviteit mijnwerker, werd door de adviserend geneesheer van zijn mutualiteit NVSM met ingang van 1 augustus 1994 arbeidsongeschikt bevonden en ontving vanaf voormelde datum uitkeringen. Hij beschikte niet over een toelating om welke activiteit dan ook uit te oefenen.
  8. Door de sociale controleurs van de RSZ, werd in oktober 2003 een onderzoek uitgevoerd naar de activiteiten van ABF NV.
  9. Op datum van 2 oktober 2003 werd werknemer BJ hierover ondervraagd en deze verklaarde met betrekking tot VV het volgende: "... Vervolgens ben ik in dienst gegaan als metselaar 1ste graad bij ABF NV en dit vanaf 27 maart
  10. Ik werd op 27 maart 2003 voor het eerst tewerkgesteld op een werf te Thuin. Het betrof bouwwerken aan een nieuwe schoenwinkel. Ik heb er drie dagen gewerkt t.t.z. in Thuin en dit op donderdag, vrijdag en zaterdag... Op de werf kregen wij onze opdrachten van N en van VL. De nodige materialen werden geleverd door VV, hij kwam met zijn eigen wagen en de aanhangwagen van LV..." en "...Op 3 april 2003 ben ik begonnen op een werf te Machelen, het uitslijpen en voegen in electriciteitscabines. Eveneens aan het werk voor ABF NV: V V.... Op deze werf was VV de baas, hij zorgde voor ons vervoer en voor materialen als wij iets nodig hadden. VV, MF en V kwamen iedere avond tezamen in de woning van V of F om te vergaderen, het werk te bespreken. Op 9 en 10 april 2003 hebben wij op dezelfde werf te Mechelen, boordstenen geplaatst. Wie was aanwezig op 9 april 2003 te Mechelen: V V...".
  11. Op 3 oktober 2003 wordt nog een andere werknemer van ABF verhoord, met name JB, welke aangaande VV het volgende verklaarde: "U vraagt mij naar VV: het is een vriend van mij, hij woont in Halen. Ik weet niet wat hij doet. Ik verbeter hij bracht ons naar de werf te Thuin met zijn wagen, zijnde een Alfa Romeo, zwarte kleur. Hij bracht samen met LV de te plaatsen kartonnen plafondplaten naar de werf te Thuin, dit met zijn wagen Alfa Romeo en een aanhangwagen. De laatste weken dat wij werkten in Thuin, haalde VV mij en EV dagelijks op daar het vervoer per dieselwagen beterkoop was voor de firma. V V heeft tevens meegewerkt op een werf te Machelen t.t.z. hij bracht zijn eigen materiaal voor ons te werk te stellen naar de werf, daar ABF geen materieel of materialen had".
  12. Op 7 oktober 2003 werd VV dan zelf gehoord door de sociale controleur van de RSZ welke omtrent dit verhoor het volgende noteerde: " - kan niet lezen of schrijven; - legt bewijs - verklaring van schepen Halen voor; - invalide van de ziekenkas - suikerziekte; - L V - zelfstandige - mee hout gaan ophalen; - weet niet meer waar - hout ligt onder poort; - meer dan 6 maanden geleden; - ken V meer dan 30 jaar - goede vriend; - hij woont ...; - hout van schoenwinkel afbraak - winkel hermaken; - 4 maal naar werf om hout te halen en 2 mannen mee te nemen; - werfwinkel: 5 of 6 man aan het werk; - geen kennissen tussen werkvolk; - 5 of 6 man werkzaam voor LV; - weet nu dat het te Thuin was, ik heb geen materiaal geleverd; - L betaalde mazout voor Lancia-diesel om naar Thuin te gaan; - 100 km heen en 100 km terug; - ik ben nergens anders geweest; - Mechelen - zelf niet geweest; - doch zoon NV - met kort haar; - op de werf Mechelen een dag of twee gewerkt - voegwerken; - E S is de E die ik bedoel; - E S werkte voor LV; - 4 maal naar Thuin met E + J om hout te halen; zij laadden aanhangwagen en ik kwam terug naar Halen en s'avonds ging ik ze terug ophalen; - in opdracht van L; - L is rijbewijs kwijt, hij heeft mij gevraagd om 3 à 4 maal te rijden naar Thuin; - geen geld gekregen; afspraak was dat ik mazout en uren zou betaald krijgen; - MF is een vriend van mij; - wij spelen kaart bij B te ..., in een klein winkeltje; - ik zelf, E S; - ik heb MF gezien op de werf te THUIN; - M kwam gewoon opgetreden, heeft afbraakmateriaal meegenomen voor bij hem thuis."
  13. Op 24 oktober 2003 werd V door de sociaal controleur van de RSZ en de sociaal controleur van het RIZIV geconfronteerd met de verklaringen van B en B en verklaarde alsdan het volgende: " De controleur leest mijn rechten voor. Ik ben op ziekenkas sedert 1/8/1994 tot heden, zoals de controleurs mij zeggen. Ik weet niet zeker of dit de juiste periode is. Ik kan niet lezen of schrijven. Ik leg U voor een attest, opgemaakt door Dhr P, directeur BLO te ... waaruit moet blijken dat ik niet kan lezen of schrijven. Ik geef u de toelating tot het nemen van een kopie. U spreekt mij over mijn verplaatsingen naar de werf te Thuin, werf van LV. Ik ben naar de werf gereden, met als passagiers E en J, ik ken hun achternamen niet. E en J werkten op de werf te THUIN, ik ging er alleen naar toe om hout, balken op het halen. Ik ben er, ik denk 4 keer naar toe gereden om het gratis hout op te halen. Tijdens deze 4 verplaatsingen heb ik steeds E en J meegenomen naar de werf. U confronteert mij met de verklaringen van B J dd 3/10/03 afgelegd aan de RSZ-controleur, en B J dd 2/10/03 afgelegd aan de RSZ-controleur. Ik wil niet reageren op deze beweringen. Ik heb wel een remorque met platen gebracht naar de werf te THUIN. Ik heb mijn materieel gebracht naar de werf te Machelen. Maar ik blijf erbij dat ik geen handenarbeid heb verricht; ik heb E en J naar de werf gebracht te THUIN en mijn materieel naar de werf te Machelen. Ik had met VL afgesproken dat ik de diesel zou terugbetaald krijgen evenals de uren nodig om het personeel van en naar de werven te brengen met mijn wagen. LV heeft mij nooit betaald. Ik wens niets meer te verklaren. Ik zal mijn advokaat kontakteren. De controleurs zeggen mij dat zij een kopie van dit verhoor-uitgetypt - mij aangetekend zullen toezenden. Na voorlezing door de controleur. Ik weiger te tekenen."
  14. Diezelfde dag 24 oktober 2003 stelt de sociaal controleur van het RIZIV een proces-verbaal van vaststelling op dat met aangetekend schrijven van 6 november 2003 wordt betekend aan VV.
  15. Eveneens op 24 oktober 2003 wordt VV naar aanleiding van deze vaststelling opnieuw aan een medisch onderzoek onderworpen door de geneesheer-inspecteur van het RIZIV welke op 28 november 2003 beslist dat V V vanaf 5 december 2003 niet langer als arbeidsongeschikt wordt beschouwd, omdat de letsels of functionele stoornissen die hij vertoont geen vermindering van 2/3 van zijn vermogen tot verdienen met zich meebrengen in de beroepencategorie waartoe hij behoort of in de verschillende referentieberoepen zoals gesteld in artikel 100 § 1 van de gecoördineerde ziektewet van 14 juli
  16. Deze beslissing werd VV ter kennis gebracht bij aangetekend schrijven van 28 november
  17. Met verzoekschrift neergelegd ter griffie d.d. 9 december 2003 neemt VV verhaal tegen deze beslissing bij de arbeidsrechtbank te Hasselt alwaar de zaak wordt ingeschreven onder rolnummer
  18. Ondertussen besliste de geneesheer-inspecteur van het RIZIV d.d. 8 december 2003 VV vanaf 27 maart 2003 niet langer arbeidsongeschikt te beschouwen om reden dat hij zonder voorafgaandelijke toelating van de adviserend geneesheer een activiteit hernomen heeft (art. 100 § 2 gecoördineerde ziektewet van 14 juli 1994). Deze beslissing werd V diezelfde dag met aangetekend schrijven ter kennis gebracht.
  19. Met verzoekschrift neergelegd ter griffie d.d. 20 februari 2004 neemt VV ook tegen deze beslissing verhaal bij de arbeidsrechtbank te Hasselt alwaar de zaak wordt ingeschreven onder rolnummer
  20. Ondertussen betekende het NVSM op 16 februari 2004 de terugvordering van de ten onrechte genoten uitkeringen aan VV in volgende bewoordingen: "Bij nazicht van uw uitkeringsdossier door de controlediensten van het RIZIV werd het volgende vastgesteld. U was arbeidsongeschikt erkend vanaf 01/08/1994 en genoot uitkeringen van ons ziekenfonds tot en met 30/11/
  21. Uit een onderzoek, ingesteld door de Dienst voor Geneeskundige Controle van het RIZIV is gebleken dat u vanaf 27/03/2003 tot 31/05/2003 op een aantal dagen een beroepsactiviteit hebt uitgeoefend zonder toelating van de adviserend geneesheer. Aldus hebt u op 27/03/2003 een einde gesteld aan uw arbeidsongeschiktheid en zijn de uitkeringen die u vanaf die datum genoten hebt ten onrechte uitgekeerd. Er werd ten onrechte uitgekeerd ingevolge de toepassing van art. 100 van de wet van 14/07/94 : 8.428,68 EUR (detail zie bijlage)."
  22. Met verzoekschrift neergelegd ter griffie d.d. 4 maart 20047 neemt V eveneens verhaal tegen voormelde beslissing bij de arbeidsrechtbank te Hasselt alwaar de zaak wordt ingeschreven onder rolnummer
  23. Met aangetekend schrijven d.d. 3 maart 2004 betekent het RIZIV aan VV de beslissing inhoudende de uitsluiting van het recht op 18 en 30 daguitkeringen dit in toepassing van artikel 2, 4° en 6° van het KB van 10 januari 1969 tot vaststelling van de administratieve sancties die toepasselijk zijn op de rechthebbenden van de regeling voor verplichte verzekering voor geneeskundige verzorging en uitkeringen, omdat hij enerzijds een arbeid heeft hervat zonder vooraf de adviserend geneesheer om toelating te hebben verzocht en anderzijds zijn verzekeringsinstelling niet in kennis te hebben gesteld van zijn hervatting van het werk.
  24. Met verzoekschrift neergelegd ter griffie d.d. 18 maart 2004 neemt VV verhaal tegen voormelde administratieve beslissing bij de arbeidsrechtbank te Hasselt alwaar de zaak wordt ingeschreven onder rolnummer
  25. Met aangetekend schrijven d.d. 23 maart 2004 betekent het RIZIV aan VV de beslissing betreffende de aanvraag van de adviserend geneesheer van de mutualiteit van VV tot erkenning van de staat van invaliditeit volgens artikel 101 van de ziektewet van 14 juli
  26. Deze beslissing luidt als volgt: "Geachte heer V, Terwijl u arbeidsongeschikt was erkend, heeft u een activiteit uitgeoefend vanaf 27-03-2003 zonder voorafgaande toelating van de adviserend geneesheer van uw ziekenfonds. Aldus heeft u een einde gesteld aan uw arbeidsongeschiktheid (artikel 100 § 1 en § 2 van de wet gecoördineerd op 14.07.1994). De adviserend geneesheer van uw ziekenfonds heeft aan de Geneeskundige Raad voor Invaliditeit voorgesteld u te laten genieten van de voordelen van artikel 101 en 102 van de wet gecoördineerd op 14.07.94 (56bis en 56ter van de wet van 09.08.1963). Op 19-03-2004 heeft de voltallige vergadering van de Hoge Commissie van de Geneeskundige Raad voor Invaliditeit deze aanvraag onderzocht en vastgesteld: o (...) o (...) ? dat de uitgevoerde activiteit moet beschouwd worden als een normale werkhervatting. en dat u, bijgevolg niet kan genieten van de voordelen van de artikelen 101 en 102 van de Wet gecoördineerd op 14.07.1994".
  27. Met verzoekschrift neergelegd ter griffie d.d. 14 april 2004 neemt VV verhaal tegen voormelde beslissing bij de arbeidsrechtbank te Hasselt alwaar de zaak wordt ingeschreven onder rolnummer
  28. Bij besluiten - neergelegd ter griffie op 22 juni 2004 - stelt het NVSM een tegenvordering voor de ten onrechte uitgekeerde ziektevergoedingen tijdens de periode van 27 maart 2003 tot en met 30 november 2003 ten bedrage van 8.428,68 EUR meer de vergoedende interesten.
  29. Bij vonnis d.d. 28 oktober 2004: - voegt de arbeidsrechtbank te Hasselt de zaken gekend onder rolnrs. 2033443, 2040310, 2040432, 2040508 en 2041073 samen; - verklaart ze de vorderingen van VV ontvankelijk doch ongegrond en bekrachtigt ze de bestreden administratieve beslissingen; - stelt ze het RIZIV buiten zake inzake A.R. nr. 2040310; - verklaart ze de tegenvordering van het NVSM inzake A.R. nr. 2040432 gegrond en veroordeelt ze VV om aan partij NVSM het bedrag terug te betalen van 8.428,68 EUR te vermeerderen met de gerechtelijke interesten; - verwijst ze het RIZIV en het NVSM in de kosten van het geding, ieder voor de helft. Met verwijzing naar artikel 100 § 1 ziektewetgeving stellen de eerste rechters dat de eerste voorwaarde om als arbeidsongeschikt te worden erkend erin bestaat dat de werknemer alle werkzaamheden moet onderbroken hebben. Uit de gegevens van het dossier kan volgens hen afgeleid worden dat VV werknemers en materiaal vervoerde en ploegbaas op één werf was hetgeen als niet-toegelaten werkzaamheden dient beschouwd, zodat VV zelf een einde stelde aan zijn arbeidsongeschiktheid. De administratieve beslissingen d.d. 28 november 2003 en 8 december 2003, waarbij VV niet langer arbeidsongeschikt werd erkend vanaf respectievelijk 27 maart 2003 (dag van de werkhervatting) en vanaf 5 december 2003 zijn, volgens de eerste rechters, derhalve correct. Met betrekking tot de beslissing van het NVSM d.d. 16 februari 2004 inzake terugvordering van ten onrechte genoten uitkeringen oordelen de eerste rechters dat, nu VV niet meer arbeidsongeschikt was vanaf 27 maart 2003, de uitkeringen die hij vanaf dat ogenblik ontving tot 30 november 2003 onverschuldigd waren en dienen terugbetaald; de tegenvordering van het NVSM wordt gegrond verklaard. Verder zijn de eerste rechters van mening dat het RIZIV in deze procedure buiten zake dient gesteld omdat het gaat om een beroep tegen een terugvordering van het NVSM. Wat de beslissing inzake de aan VV opgelegde administratieve sancties van in totaal 48 daguitkeringen betreft, oordelen de eerste rechters dat de strafmaat in overeenstemming is met de intensiteit en de duur van de vastgestelde inbreuken. Tenslotte wat de beslissing inzake de weigering tot toekenning van het voordeel van artikel 101 ziektewet dwz de beperking van de terugvordering van de uitkeringen tot de effectief gewerkte dagen betreft, oordelen de eerste rechters dat het RIZIV er terecht van uitgaat dat de door VV ontwikkelde activiteiten normale beroepsactiviteiten zijn en het dus om een normale werkhervatting gaat, zodat VV niet kan genieten van artikel
  30. Met verzoekschrift ontvangen ter griffie van het hof d.d. 29 november 2004 stelt VV hoger beroep in tegen voormeld vonnis.
  31. Ondertussen is de arbeidsauditeur van Tongeren met exploot d.d. 25.10.2004 van gerechtsdeurwaarder P. W met standplaats te Hasselt overgegaan tot dagvaarding van VV voor de correctionele rechtbank te Tongeren op grond van volgende betichting: ".. .te Thuin en bij samenhang Borgloon van 27 maart 2003 tot en met 31 mei 2003: A/ wetens en willens een onvolledige of onjuiste verklaring te hebben afgelegd als potentieel gerechtigde op een subsidie, een vergoeding of toelage, die geheel of gedeeltelijk ten laste van de Staat, een ander publiekrechtelijke rechtspersoon van de Europese Gemeenschap of een andere internationale instelling is, of geheel of gedeeltelijk bestaat uit openbare gelden met name ziekteuitkeringen ten bedrage van 8 428,88 euro (Inbreuk en Sanctie: art. 1 + 2 KB 31.05.1933) B/ geen verklaring te hebben afgelegd in verband met een aanvraag tot het bekomen of behouden van een subsidie, een vergoeding of toelage, die geheel of gedeeltelijk ten laste van de Staat, (...) is, of geheel of gedeeltelijk bestaat uit openbare gelden en die een subsidie, vergoeding of toelage, of een gedeelte daarvan, aanvaardt of behoudt, wetende dat hij daarop geen of slechts gedeeltelijk recht heeft (Inbreuk en Sanctie : art. 1 + 2 KB 31.05.1933)".
  32. Bij vonnis d.d. 20 april 2005 verklaart de correctionele rechtbank te Tongeren de tenlasteleggingen in hoofde van VV niet bewezen en spreekt hem vrij. De rechtbank motiveert haar vonnis als volgt: "Overwegende dat beklaagde verklaart niet te kunnen lezen en schrijven. Dat dit eveneens uit de verhoren blijkt waar dit werd geakteerd. Dat beklaagde zijn verklaring weigerde te tekenen. Dat er geen audio-opname werd afgenomen van beklaagde. Dat derhalve niet kan worden nagegaan of de verklaringen van beklaagde al dan niet overeenstemmen met de verklaringen zoals geakteerd. Dat beklaagde verklaringen bijbrengt waaruit zou dienen te blijken dat de geleverde prestaties enkel kaderden in een vriendendienst. Dat uit de voorgelegde medische attesten bovendien blijkt dat beklaagde fysisch niet in staat is zwaar werk te presteren. Dat hic et nunc onvoldoende bewijs voorligt van de voorgehouden misdrijven. Dat beklaagde omwille van twijfel wordt vrijgesproken". III. In rechte A. T.a.v. het gezag van gewijsde van het vonnis van de correctionele rechtbank te Tongeren d.d. 20 april 2005
  33. VV laat gelden dat hij voor de feiten welke thans ter beoordeling van het hof voorliggen bij vonnis van de correctionele rechtbank te Tongeren d.d. 20 april 2005 dat bij gebreke aan hoger beroep definitief is, werd vrijgesproken en dat het hof ingevolge het gezag van het strafrechtelijk gewijsde van het vonnis dat erga omnes geldt, derhalve ook voor het hof niet anders kan dan de door het RIZIV en het NVSM getroffen administratieve beslissingen vernietigen.
  34. Het hof is het niet eens met het standpunt van VV en onderschrijft het verweer van het RIZIV, gebaseerd op het arrest van het Hof van Cassatie d.d. 15 februari 1991 inzake S/ L (Arr. Cass. 1990-1991, 641 met conclusie van adv. gen. D'Hoore). In het voormeld arrest heeft het Hof van Cassatie zich uitgesproken over het gezag van het strafrechtelijk gewijsde in die zin dat het toepassen van het erga omnes beginsel niet tot gevolg mag hebben dat een partij in een burgerlijk geschil, die geen partij was in het strafrechtelijk geschil, feiten uit het strafrechtelijk vonnis worden tegengeworpen die hij niet meer kan weerleggen. In dit geval miskent het erga omnes beginsel artikel 6.1 van het Verdrag tot Bescherming van de Rechten van de mens en de Fundamentele vrijheden, het algemeen beginsel dat de eerbiediging van het recht op verdediging voorschrijft. Dat zulks onder meer inhoudt dat de partijen in een burgerlijk geding, gelijke kansen moeten hebben om de door de andere partijen aangedragen bewijzen te weerleggen. Verder nog poneert het Hof van Cassatie dat zo de toepassing van het internrechtelijk algemeen rechtsbeginsel van het gezag erga omnes in strijd komt met de toepassing van artikel 6.
  35. van het Verdrag, het voorschrift van het Verdrag, dat rechtstreekse werking bezit, voorrang heeft. Kortom, volgens het Hof van Cassatie vereist het recht van verdediging dat de mogelijkheid tot tegenspraak in de loop van het burgerlijk proces daadwerkelijk aanwezig is en dat de partij, die niet in het strafproces aanwezig was, niet voor een onweerlegbaar feit zou worden geplaatst. In zijn arrest van 2 oktober 1997 stelde het Hof van Cassatie nogmaals dat "het gezag van gewijsde ... er niet aan in de weg (staat) dat een partij in een later burgerlijk proces de kans moet hebben de gegevens afgeleid uit het strafgeding te betwisten, in zoverre zij geen partij was in het strafgeding of er niet vrij haar belangen kon laten gelden" (Arr. Cass. 1997, 889). Voormeld standpunt werd nadien door het Hof van Cassatie meermaals bevestigd (Cass. 24 juni 2002, NjW, 2002, 342; Cass. 16 mei 2003 (C. 01.
  36. N) en Cass. 18 december 2003 (C. 02.
  37. N). Volgens het Hof moet dus het beginsel van het gewijsde in strafzaken in samenhang gelezen worden met het algemeen rechtsbeginsel van het recht van verdediging en artikel 6 EVRM. Ten onrechte argumenteert VV met verwijzing naar een arrest van het arbeidshof te Gent d.d. 18 februari 2005 (R.W. 2005-2006, 1184) en de hierin aangehaalde rechtspraak van het Hof van Cassatie, dat het RIZIV zich in casu met betrekking tot het gezag van het strafrechtelijk gewijsde niet kan beroepen op artikel 6.
  38. EVRM, omdat voormeld artikel zoals het gehele EVRM enkel toepassing vindt op burgerlijke rechten en verplichtingen zodat de sociaalrechtelijke geschillen hiervan uitgesloten zijn. Vooreerst bevestigde het Hof van Cassatie in een arrest van 4 november 2002 weliswaar in verband met een beslissing omtrent het recht op werkloosheidsuitkeringen doch dit geldt mutatis mutandis ook voor een beslissing omtrent het recht op ziekteuitkeringen - zoals in casu het geval is - dat een beslissing omtrent het recht op uitkeringen wel degelijk een vaststelling is van burgerlijke rechten en verplichtingen in de zin van artikel 6 lid 1 EVRM (Cass. 4 november 2002, D.G. nr. S. 02.0024.F, aangehaald door Roulive, D., in "Evolution récente de la jurisprudence en matière de chômage", J.T.T. 2004, 161 en 162). Verder werd het bewuste arrest van het arbeidshof te Gent d.d. 18 februari 2005 vernietigd door een arrest van het Hof van Cassatie d.d. 24 april 2006 met de overwegingen dat: "- het gezag van gewijsde in strafzaken, zoals dit besloten ligt in artikel 4 van de Voorafgaande titel van het Wetboek van Strafvordering, ... niet eraan in de weg (staat) dat een partij in een later burgerlijk proces de mogelijkheid krijgt om elementen te betwisten die uit het strafproces zijn afgeleid, in zoverre zij niet bij het strafgeding was betrokken of er niet vrij haar belangen heeft kunnen doen gelden. - dit ... ook (geldt) in materies waarop artikel 6.
  39. van het EVRM niet toepasselijk is " (Cass. 24 april 2006, rolnr. S. 05.0075.N te raadplegen op www.juridat.be (eigen onderlijning door het hof). Ten overvloede enkel volledigheidshalve wenst het hof nog op te merken: - dat het gezag van gewijsde beperkt blijft tot deze punten waarover de strafrechter werkelijk uitspraak deed en waarover hij zich moest uitspreken om zijn oordeel wettig te kunnen verantwoorden en alleen datgene wat de strafrechter zeker en noodzakelijk heeft beslist gezag van gewijsde heeft (Cass. 17 december 1990, J.T.T. 1991, 33); - dat de burgerlijke rechter vrij blijft te oordelen m.b.t. datgene waarover de strafrechter niets of niet met zekerheid heeft gezegd; - dat om na te gaan wat de strafrechter precies heeft gezegd, zowel het beschikkend als het motiverend gedeelte dat noodzakelijk en onmisbaar is om het eerstgenoemde te schragen, moet onderzocht worden (Cass. 19 november 1982, R.W. 1982-83, 2537, noot). Welnu ten onrechte betoogt VV vooreerst dat de strafrechter oordeelde dat de P.V.'s van verhoor van V nietig zijn. Enkel kan uit de motivering van het vonnis hieromtrent geconcludeerd worden dat deze P.V.'s niet voldoende bewijskrachtig zijn hetgeen iets heel anders is. Verder eveneens ten onrechte voert V aan dat de strafrechter oordeelde dat de getuigenverklaringen van B en B onvoldoende gewicht in de schaal werpen. De strafrechter zegt niets in zijn vonnis over deze verklaringen, zodat hieruit even zo goed kan besloten worden dat hij ze over het hoofd heeft gezien. Tenslotte blijkt uit het strafvonnis dat ook de strafrechter aanneemt dat Vital Vandebroek wel degelijk prestaties heeft geleverd. B. T.a.v. de gegrondheid van de administratieve beslissingen van het RIZIV d.d. 28 november 2003 (arbeidsgeschiktverklaring vanaf 5 december 2003), d.d. 8 december 2003 (arbeidsgeschiktverklaring vanaf 27 maart 2003) en d.d. 3 maart 2004 (sanctionering 48 d verlies daguitkeringen)
  40. Luidens artikel 100 § 1 ziekteverzekeringswet gecoördineerd d.d. 14 juli 1994 moet de gerechtigde om arbeidsongeschikt te kunnen worden erkend, elke werkzaamheid onderbroken hebben als rechtstreeks gevolg van het intreden of verergeren van letsels of functionele stoornissen die zijn verdienvermogen beperken tot een derde of minder dan een derde van wat een vergelijkbaar persoon kan verdienen. De eerste voorwaarde om als arbeidsongeschikt erkend te worden houdt dus in dat de betrokkene alle werkzaamheden moet onderbroken hebben. "Werkzaamheid" is een breder begrip dan "arbeid" of "beroepsarbeid". In een arrest van 23 april 1990 (Arr. Cass. 1989-90, 1086) stelde het Hof van Cassatie vast dat de notie "werkzaamheid" nergens in de ZIV-wet wordt gedefinieerd en dat zij niet samenvalt met de begrippen "arbeid" of "beroepsarbeid". De notie "werkzaamheid" mag dus niet worden verengd tot "beroepsarbeid". In een navolgend arrest van 18 mei 1992 (Arr. Cass. 1991-1992, 886) stelde het Hof van Cassatie dat onder "arbeid" verstaan moet worden elke "werkzaamheid" met een productief karakter die verricht wordt in het maatschappelijk verkeer, ook als zij niet tegen loon maar als een vriendendienst wordt verricht. Voormeld arrest vernietigde een arrest van het arbeidshof te Antwerpen gewezen op 5 december 1990, waarbij het arbeidshof oordeelde dat het door de arbeidsongeschikte erkende gepresteerde vervoer met eigen personenwagen van een dame en haar kinderen naar verschillende bestemmingen, om deze kinderen naar een opvangtehuis te brengen, tegen een overeengekomen vergoeding, werden bestempeld als "activiteiten die behoren tot de privé-levenssfeer, zoals in casu kostendelend vervoer van bevriende personen in moeilijkheden, waaraan men een dienst wil bewijzen" wat niet als een werkzaamheid in de zin van de ZIV-wet kan beschouwd worden. In zijn arrest van 19 oktober 1992 (R.W. 1992-93, 857) preciseerde het Hof van Cassatie nog dat iedere activiteit van voormeld type verboden is, zelfs wanneer zij niet in dienst van een werkgever wordt verricht. Waar de uitoefening van de activiteit dus ergens een beloond karakter veronderstelt, gaat het niet alleen om een gewone bezoldiging of om een economisch voordeel (in geld of in natura) maar ook om het uitsparen van kosten en het realiseren van een waardevermeerdering van het vermogen. Het kan dan gaan om een economisch voordeel voor de betrokkene zelf of voor iemand anders dat rechtstreeks of onrechtstreeks uit de activiteit kan worden gehaald. Hierbij is het zonder belang of de bezigheid slechts occasioneel of uitzonderlijk wordt uitgeoefend. Ook het karakter van de activiteit, bvb. tijdverdrijf, hobby of vriendendienst, speelt geen rol ("Ontwikkelingen van de Sociale Zekerheid 2001-2006: wetgeving - rechtspraak", D. Simoens, J. Put en E. Ankaert (editors) Instituut voor Sociaal Recht, Die Keure p. 385). Het relatief beperkt karakter tenslotte is eveneens onbelangrijk nu de betrokkene volgens de terzake geldende reglementering elke werkzaamheid dient te onderbreken.
  41. Terecht stelt VV dat het aan het RIZIV toekomt te bewijzen dat hij een activiteit in voormelde zin en/of omstandigheden heeft uitgeoefend tijdens zijn arbeidsongeschiktheid. Het hof is echter van oordeel dat zulks door het RIZIV ten genoege van recht bewezen wordt, niet alleen door de eigen verklaring van V zoals door hem afgelegd aan de sociale inspecteur en door deze opgetekend in het proces-verbaal van verhoor d.d. 24 oktober 2003 maar ook door de verklaringen van de genaamden B en B, zoals respectievelijk weergegeven in de processen-verbaal van verhoor d.d. 2 oktober 2003 en 3 oktober 2003, zodat de administratieve beslissingen van het RIZIV d.d. 28 november 2003, d.d. 8 december 2003 en d.d. 3 maart 2004 correct zijn. VV werpt op dat het proces-verbaal van zijn verhoor d.d. 24 oktober 2003 nietig is om reden enerzijds, analfabeet zijnde, zijn verhoor het voorwerp had dienen uit te maken van een audio-opname zodat hij de mogelijkheid had te controleren of datgene wat hem werd voorgelegd ook overeenstemde met de werkelijkheid en anderzijds dat hij geen beroep heeft mogen doen op een vertrouwenspersoon. Het hof is het niet eens met voormeld verweer van VV. Immers wordt vooreerst vastgesteld dat de sociale inspecteur in het proces-verbaal uitdrukkelijk melding maakt van het feit dat hij de verklaring van VV, zoals door hem geacteerd, heeft voorgelezen aan deze laatste. Verder blijkt uit het proces-verbaal dat de sociale inspecteur aan VV voorafgaand aan het verhoor kennis gegeven heeft van het feit dat: * VV mag vragen dat alle vragen en antwoorden worden genoteerd in de gebruikte bewoordingen; * Hij mag vragen dat bepaalde opsporings- of onderzoekshandelingen worden verricht of dat een bepaald verhoor wordt afgenomen; * Zijn verklaring als bewijs in rechte kan worden gebruikt. Ook bevestigt VV dat de sociaal controleur zijn rechten heeft voorgelezen. Het is juist dat de bijzondere bewijskracht met name de bewijskracht "tot bewijs van het tegendeel" alleen geldt voor de materiële vaststellingen die de opstellers van het proces-verbaal regelmatig hebben gedaan en vermeld in de akte en dat de inhoud van de verklaringen afgelegd door de overtreder naar aanleiding van een onderzoek hier niet onder valt omdat deze zintuiglijk niet is waargenomen door hen. Toch geldt de inhoud wel als buitengerechtelijke verklaring of bekentenis, met weliswaar een eigen, beperkte bewijswaarde (Arbh. Antwerpen 16 juni 1995, Soc. Kron. 1996, 261). Nochtans wat de verklaringen betreft, geldt de bijzondere bewijskracht in die zin dat een proces-verbaal bewijst dat de verklaringen werden afgelegd zoals werd opgetekend, zolang het tegendeel niet is bewezen (Sociaal Strafrecht - G. Van Limberghen (editor) - Antwerpen-Apeldoorn Maklu 1998 - "Opsporing van sociaal-rechtelijke misdrijven" - W. Van Eeckhoutte, p. 197, nr. 89). VV bewijst het tegendeel niet. Het is niet omdat VV analfabeet is dat hij noodzakelijk dient onderworpen aan een audio-verhoor. Analfabetisme houdt niet in dat men niet kan onderscheiden of een afgelegde verklaring die wordt genoteerd en achteraf terug wordt voorgelezen, zoals in casu, al dan niet overeenkomt met hetgeen men in werkelijkheid heeft verklaard. Het feit dat VV zijn verklaring weigerde te ondertekenen betekent geenszins dat het proces-verbaal van verhoor zijn waarde verliest. Het moet wel voorgelezen zijn en de vraag tot ondertekening moet wel zijn gesteld en vermeld (Sociaal Strafrecht o.c., p. 191, nr. 77) wat in casu is gebeurd. Tenslotte geeft het feit analfabeet te zijn geen automatisch recht op een vertrouwenspersoon bij het verhoor. VV laat na hieromtrent de wettelijke bepaling aan te duiden. Rekeninghoudend met hetgeen voorafgaat bevindt het hof dat de verklaring van VV, zoals opgenomen in het proces-verbaal van verhoor d.d. 24 oktober 2003, wel valabel is om de al of niet uitoefening van een activiteit te beoordelen. V V verklaart dat hij een aanhangwagen met gipskartonplaten en eigen materieel respectievelijk naar een werf te Thuin en Machelen heeft vervoerd. Verder bevestigt hij dat hij met de zaakvoerder van de firma ABF NV overeengekomen was dat hij de brandstof terug betaald zou krijgen evenals de uren nodig om het personeel van en naar de werven te brengen met zijn wagen. Vervolgens wat de getuigenverklaringen van B en B betreft laat VV ten onrechte gelden dat deze ongeloofwaardig zijn. De door VV aangehaalde elementen om dit te staven worden door het hof als niet-bewezen of niet-valabel verworpen. Vooreerst toont VV niet aan dat er "slechts twee personen bereid" gevonden werden om te getuigen daar waar de firma ABF NV een 90-tal werknemers zou tellen. Het enige wat vaststaat is dat het RIZIV twee verklaringen bijbrengt en dit is de eigen keuze geweest van het RIZIV. Het komt aan de arbeidsgerechten toe te oordelen of dit volstaat om de uitoefening van activiteit door VV te bewijzen en voor het hof is dit het geval. Verder wordt door het hof niet ingezien waarom de getuigen, omwille van het feit dat zij nog achterstallig loon tegoed hadden, uit wraak een onjuiste verklaring zouden afleggen omtrent hun collega VV of nog om zelf zonder kleerscheuren door de zaak te komen hem als zwartwerker zouden aangeven, temeer daar B uitdrukkelijk verklaart dat VV een vriend van hem is. Vervolgens is het hof van mening dat ook de korte termijn die getuigen hebben samengewerkt met VV niet het bewijs inhoudt van een verkeerde inschatting van de juiste positie van V in de firma ABF NV. Deze kon perfect beoordeeld worden in de betreffende periode. De mogelijkheid om gezag uit te oefenen is niet noodzakelijk verbonden met het hebben van technische kennis en wat de bewering van B betreft aangaande de avondlijke werkvergaderingen in de woning van de zaakvoerder, kan B dit weten omdat hem dit door VV zelf ter kennis gebracht is. Tenslotte is het hof van oordeel dat de verklaring van de heer Slingers afgelegd meer dan drie jaar na de feiten in bewijswaarde niet opweegt tegen de verklaringen van B en B, welke afgelegd werden hangende het sociaal onderzoek. VV kan er zich derhalve niet op beroepen om zijn verweer te staven. Nu de administratieve beslissingen van het RIZIV d.d. 28 november 2003, 8 december 2003 en 3 maart 2004 correct genomen werden is ook de beslissing d.d. 3 maart 2004 inhoudende de administratieve sanctie van uitsluiting van 18 en 30 ziektedagenuitkering als juist te bestempelen. Deze sancties zijn niet kennelijk onredelijk en zijn in overeenstemming met de ernst van de door VV begane inbreuken op de ZIV-wetgeving. VV vraagt overigens ook geen vermindering. C. T.a.v. de administratieve beslissing van het RIZIV d.d. 23 maart 2004 inzake de toepassing van art. 101 en art. 102 ZIV-wet Artikel 101 van de gecoördineerde wet van 14 juli 1994 betreffende de verplichte verzekering voor geneeskundige verzorging bepaalt: "De als arbeidsongeschikt erkende werknemer die arbeid heeft verricht zonder de in artikel 100, § 2, bedoelde voorafgaande toelating, maar die, van een geneeskundig oogpunt uit, een vermindering van zijn vermogen van ten minste 50% behouden heeft, moet de uitkeringen die hij ontving voor de dagen of de periode tijdens welke hij die niet toegelaten arbeid heeft verricht, terugbetalen". Artikel 102 van de gecoördineerde wet van 14 juli 1994 betreffende de verplichte verzekering voor geneeskundige verzorging bepaalt: "De als arbeidsongeschikt erkende werknemer, die vóór de inwerkingtreding van artikel 101 arbeid heeft verricht zonder de in artikel 100, § 2, bedoelde voorafgaande toelatingen ten gevolge hiervan op het ogenblik van de inwerkingtreding van artikel 101 niet meer voldoet aan de voorwaarden om de prestaties in titel IV te ontvangen, wordt vermoed arbeidsongeschikt te zijn gebleven tot de inwerkingtreding van artikel 101 op voorwaarde dat hij, van een geneeskundig oogpunt uit, een vermindering van zijn vermogen van ten minste 50 pct. behouden heeft. De overeenkomstig het eerste lid als arbeidsongeschikt beschouwde werknemer kan slechts opnieuw aanspraak maken op de in titel IV bedoelde prestaties vanaf de inwerkingtreding van artikel 101, indien hij vanaf dit ogenblik arbeidsongeschikt is bevonden overeenkomstig artikel 100, §§ 1 of 2". De adviserend geneesheer van de mutualiteit van VV heeft aan de Geneeskundige Raad voor Invaliditeit voorgesteld betrokkene te laten genieten van de voordelen van voormelde artikelen 101 en 102 van de wet gecoördineerd op 14 juli
  42. De Hoge Commissie van de Geneeskundige Raad voor Invaliditeit heeft deze aanvraag op 19 maart 2004 onderzocht en terecht op 23 maart 2004 besloten dat de uitgevoerde activiteit kan beschouwd worden als een normale werkhervatting. Immers de processen-verbaal van verhoor tonen voldoende aan: - dat VV zich bezig hield met het vervoer van werknemers, het leveren van materiaal en eveneens de baas was op één van de werven; - dat de uitgevoerde taken derhalve divers en multipel waren en een economische betekenis hadden; - dat de activiteit niet occasioneel was maar herhaaldelijk werd uitgevoerd. Dit impliceert dat VV op 27 maart 2003 niet meer voldeed aan de voorwaarden van artikel 100 § 1 van de gecoördineerde wet van 14 juli 1994 en bijgevolg niet kan genieten van de voordelen voorzien door de artikelen 101 en 102 van de gecoördineerde wet van 14 juli
  43. Door de activiteit die hij uitoefende kon hij namelijk ten volle zijn rechten inzake sociale zekerheid vrijwaren. Er is in casu dan ook geen sprake van het verlies van de sociale verzekerbaarheid in zijnen hoofde. Aangezien de artikelen 101 en 102 juist tot doel hebben de sociale verzekerbaarheid te waarborgen voor al de dagen die niet zijn gedekt door uitkeringen, als gevolg van de terugvordering ervan wegens een niet-toegelaten werkhervatting, is in casu geen toepassing van hogervermelde artikelen mogelijk. De artikelen 101 en 102 beogen namelijk geen regularisering van een normale werkhervatting (cf. verslag van de heer Charlier uitgebracht in de Kamer van Volksvertegenwoordigers namens de Commissie van Sociale Zaken op 4 oktober 1991 over de wijzigingen door de Senaat aangebracht aan het wetsontwerp - parlementaire stukken - Kamer van Volksvertegenwoordigers, 810/5 - 90/91). Op de vraag van VV om een geneesheer-deskundige aan te stellen om na te gaan of hij inderdaad minder dan 66% arbeidsongeschikt was en/of er sprake was van een normale werkhervatting kan niet ingegaan, omdat het criterium voor de beperking van de terugbetaling van de uitkeringen tot de effectief gewerkte dagen niet 66% arbeidsongeschiktheid is, doch 50% en de beoordeling of een bepaalde activiteit een normale werkhervatting uitmaakt een juridische beoordeling is welke toekomt aan de arbeidsgerechten die met deze betwisting worden geconfronteerd. De administratieve beslissing d.d. 23 maart 2004 is correct. D. T.a.v. de administratieve beslissing van het NVSM d.d. 16 februari 2004 Met brief van 16 februari 2004 vorderde de mutualiteit van VV de ziekteuitkeringen die hij genoten had vanaf 27 maart 2003 ten bedrage van 8.428,68 EUR terug. Gezien de administratieve beslissingen van het RIZIV d.d. 28 november 2003, d.d. 8 december 2003, d.d. 3 maart 2004 hoger reeds juist werden bevonden volgt hieruit dat ook de beslissing van het NVSM tot terugvordering van ziekteuitkeringen, die cijfermatig niet wordt betwist door VV, gegrond is. Het hoger beroep van VV tegen het vonnis van de arbeidsrechtbank te Hasselt d.d. 28 oktober 2004 is ongegrond. Rest nog op te merken dat de door VV begrote gerechtskosten inzake rolrecht niet kunnen toegekend nu inzake sociale zekerheidsgeschillen voor de arbeidsgerechten geen rolrecht verschuldigd is. O P D I E G R O N D E N, HET HOF Gelet op de wet van 15 juni 1935 op het gebruik der talen in gerechtszaken. Gehoord het openbaar ministerie, vertegenwoordigd door de heer RN, advocaat-generaal, in zijn mondeling advies op de openbare terechtzitting van 7 juni 2007, waaromtrent partijen niet meer wensten te repliceren. Na beraadslaging, recht doende op tegenspraak. Verklaart het hoger beroep ontvankelijk, doch ongegrond. Bevestigt het vonnis van de arbeidsrechtbank te Hasselt d.d. 28 oktober
  44. Verwijst het RIZIV en het NVSM in de kosten van de procedure in hoger beroep, ieder voor de helft. Vereffent deze kosten aan de zijde van VV op 58,25 EUR uitgavenvergoeding verzoekschrift hoger beroep en 291,52 EUR rechtsplegingsvergoeding hoger beroep. Vereffent deze kosten aan de zijde van het NVSM op 291,52 EUR rechtsplegingsvergoeding hoger beroep. Laat deze onvereffend aan de zijde van het RIZIV bij gebreke aan afgifte kostenstaat. Aldus gewezen en uitgesproken door de vierde kamer van het Arbeidshof te Antwerpen, afdeling Hasselt, zitting houdend te Hasselt in openbare terechtzitting van zes september tweeduizend en zeven, waar aanwezig waren: de heer GV, kamervoorzitter, de heer PB, raadsheer in sociale zaken, werkgever, de heer JS, raadsheer in sociale zaken, als werknemer-arbeider, mevrouw LK, e.a. adjunct-griffier, PDF document ECLI:BE:AHANT:2007:ARR.20070906.1 Print deze pagina Afdrukformaat S M L XL Nieuwe JUPORTAL-zoekopdracht Sluit Tab <div

🔗 Vers la source officielle

AI-uitleg op basis van de officiële wettekst. Indicatief, vervangt geen juridisch advies.