← België

ECLI:BE:ARANT:2006:JUG.20060215.6

id="page_main" x-ms-format-detection="none"> Print deze pagina Afdrukformaat S M L XL Nieuwe JUPORTAL-zoekopdracht Sluit Tab Arbeidsrechtbank Antwerpen Vonnis/arrest van 15 februari 2006 ECLI nr: ECLI:BE:ARANT:2006:JUG.20060215.6 Rolnummer: 377.067 Rechtsgebied: Arbeidsrecht Invoerdatum: 2007-08-22 Raadplegingen: 125 - laatst gezien 2026-07-01 04:10 Fiche Het K.B. van 17 december 2004 en het besluit van de Vlaamse Regering dd. 14 mei 2005 hebben de tussenkomst in relaxzetels en bijzondere bedden afgeschaft. Er werd gekozen om te besparen op die zetels en bedden omdat die vrij goedkoop kunnen gehuurd worden via de ziekenfondsen. Het gaat niet om een arbitraire keuze. UTU-thesaurus: SOCIAAL RECHT - GEHANDICAPTEN - Tegemoetkoming - Algemeen Vrije woorden: Sociale voorzorg - de sociale reclassering van de minder-validen - relaxzetels en bijzondere bedden - tussenkomst afgeschaft om budgettaire redenen - materiaal beschikbaar bij de ziekenfondsen - geen arbitraire keuze Wettelijke bepalingen: Decreet Vlaamse Raad - 27-06-1990 - 52, 1° - 33 ELI link Pub nr 1990929930 Besluit Vlaamse Regering - 13-07-2001 - 7 - 95 ELI link Pub nr 2001036231 Annotaties Publicaties: SRK 2007 - - nr. 2 - blz. 112-113 Tekst van de beslissing A.R. 377.076 - vonnis van 15 februari 2006 -10 de kamer arbeidsrechtbank Antwerpen 1° X, en Y, , in hun hoedanigheid van wettige vertegenwoordigster voor hun verlengde minderjarige dochter Z. - 1° eisende partij - verschijnt .. - 2° eisende partij - verschijnt .. tegen : het VLAAMS FONDS VOOR SOCIALE INTEGRATIE VAN PERSONEN MET EEN HANDICAP, met zetel gevestigd is te 1210 BRUSSEL, Sterrenkundelaan nr.

  1. - verwerende partij - verschijnend bij Mr. VERLEENT DE RECHTBANK HET VOLGENDE VONNIS : Gelet op de stukken van het geding, gevoegd bij het dossier van de rechtspleging en vermeld op de inventaris ervan, o.m. - het inleidend, origineel verzoekschrift van eisende partij, ontvangen ter griffie van deze rechtbank te Antwerpen op 21 maart
  2. - conclusies van verwerende partij, ontvangen ter griffie van deze rechtbank op 13 september
  3. - Conclusies eisende partijen,ontvangen ter griffie van deze rechtbank op 27 oktober
  4. - Aanvullende conclusies van verwerende partij, ontvangen ter griffie van deze rechtbank op 12 december
  5. - het Proces-verbaal van de terechtzitting. Gelet op de wet van 15.6.1935 op het gebruik der talen in gerechtszaken, gewijzigd bij de wet van 10.10.1967 houdende het Gerechtelijk Wetboek en zoals gewijzigd bij de wet van 23.9.1985 met ingang van 1.9.
  6. Gehoord partijen in hun middelen en gezegden ter openbare zitting van 18 januari
  7. Gehoord de heer J. Embrechts, substituut-arbeidsauditeur in zijn eensluidend mondeling advies uitgesproken in de Nederlandse taal ter openbare zitting van 18 januari
  8. Rechtsprekende op de stukken die zich in het dossier bevinden. - 0 -
  9. DE VORDERING : Bij verzoekschrift ontvangen ter griffie van de arbeidsrechtbank op 21 maart 2005 tekenen eisers beroep aan tegen de beslissing van het Vlaams fonds voor Sociale Integratie van Personen met een Handicap d.d. 1 maart
  10. Deze luidt als volgt: "het Vlaams Fonds heeft beslist dat u voor een periode van 01/03/2004 tot 01/03/2008 in aanmerking komt voor hulpmiddelen als volgt verdeeld: (...) speciale bedden verzorgingsbed euro 2.169,06 anti-decubitus antidecubitusmatras - statische matras of wisseldrukmatras euro 942,58 elektronische relaxzetels elektronische relaxzetel of een huntingtonzetel euro 566,78 ." (...) **Wijziging regelgeving: bedden en relaxzetels Voor bedden, toebehoren, aanpassingen aan bedden en/of aankoop van relaxzetels kunt u enkel een tegemoetkoming krijgen indien u dit aankocht voor 1 januari 2005 (dwz factuurdatum is ten laatste 31 december 2004). Bijkomend moet u uw factuur binnen de 60 dagen na 01/03/2005 (datum van deze beslissing) aan ons bezorgen. Voor aanvragen vanaf 01/01/2005 geeft het Vlaams Fonds geen tegemoetkoming meer voor bedden, toebehoren, aanpassingen aan bedden en de aankoop van relaxzetels. (*wijziging van het Besluit van de Vlaamse regering van 13 juli 2001 , B.V.R. van 17 december 2004, dat uitwerking heeft vanaf 01/01/2005.)." De vordering werd tijdig en op correcte wijze ingesteld en is ontvankelijk.
  11. DE FEITEN Z, dochter van eisers, is een 22 jarige vrouw die getroffen werd door een ernstige hersenstoornis van het type centraal motorische oligofrenie met multiple afwijkingen. Eisers deden op 27 februari 2004 een aanvraag voor individuele materiële bijstand, waaronder een elektrisch hoog-laag bed en een relaxzetel. Op 2 maart 2004 werd hun aanvraag teruggestuurd met verzoek een correct ingevuld verslag van het Multidisciplinair Team (MDT) bij te voegen. Op 1 juli 2004 werd deze vraag herhaald door het Vlaams Fonds. Op 13 augustus 2004 werd het dossier compleet gemaakt. Het MDT ondersteunde de aanvraag. Op 19 augustus 2004 deelde het Vlaams Fonds mee dat op basis van een eerdere beslissing van het Vlaams Fonds hun aanvraag niet terug aan de Provinciale evaluatiecommissie hoeft worden voorgelegd. Op 21 januari 2005 werden zij verwittigd dat de regelgeving voor terugbetaling van hulpmiddelen en aanpassingen was gewijzigd, in het bijzonder voor de bedden en elektronische relaxzetels.
  12. TEN GRONDE Het wordt niet betwist dat eisers volgens de huidige wettelijke bepalingen niet in aanmerking komen voor een tegemoetkoming voor de aanschaf van een relaxzetel en speciaal bed. * * * * * De criteria, voorwaarden en refertebedragen van de tussenkomsten in individuele materiële bijstand voor de sociale integratie voor personen met een handicap, worden geregeld door het Besluit van de Vlaamse regering van 13 juli 2001 tot vaststelling van de criteria, voorwaarden en refertebedragen van de tussenkomsten in de individuele materiële bijstand voor sociale integratie van personen met een handicap. Het Vlaams Fonds kan binnen de perken van haar kredieten een tegemoetkoming geven voor hulpmiddelen voor de sociale integratie van een persoon met een handicap. (artikel 1 B.V.R. 13 juli 2001) Artikel 7 van het B.V.R. van 13 juli 2001 ten 8° en 9° bepaalt. " In geen geval kan met toepassing van dit besluit de tenlasteneming gebeuren van: (...) 8° verzorgingsbedden, verhoogde bedden en aanpassing van bedden 9° elektronische relaxzetels behalve van de in bijlage van dit besluit opgenomen specifieke zetels voor personen die lijden aan de ziekte van Huntintong. " Deze bepaling werd ingevoerd bij artikel 5 §1 B.V.R. van 17 december 2004 houdende maatregelen tot beheersing van de uitgaven inzake de sociale integratie van personen met een handicap. Artikel 5 §3 van dit besluit bepaalt bovendien dat in de refertelijst opgenomen in de bijlage 1 van het Besluit van 13 juli 2001 de elektronische relaxzetels telkens worden geschrapt. Bij wijze van overgangsmaatregel werd bepaald: - de bepaling van artikel 5 §3 is van toepassing op de aanvragen om tegemoetkomingen inzake individuele materiële bijstand, waarover op 1 januari 2005 nog geen beslissing inzake tenlasteneming werd genomen, behoudens in het geval de hulpmiddelen werden aangekocht voor januari 2005 en de facturen binnen de 60 dagen na datum van de beslissing worden overgemaakt aan het Vlaams Fonds. - De bepaling is eveneens van toepassing wanneer het Vlaams Fonds reeds een positieve beslissing heeft genomen voor 1 januari 2005 doch de hulpmiddelen nog niet werden aangekocht voor 1 januari 2005 en de facturen niet werden overgemaakt voor 1 maart 2005 Dit besluit werd op 13 januari 2005 gepubliceerd in het Staatsblad. Het B.V.R. van 17 december 2004 werd genomen om besparingsredenen. De Vlaamse regering voorzag voor 2004 en 2005 in extra middelen voor het wegwerken van de wachtlijsten m.b.t. de individuele materiële bijstand. Daartegenover moest het Vlaams Fonds een aantal besparingen doen. Er diende een besparing van 600.000 Euro gerealiseerd te worden. De keuze van de besparing is gevallen op de bedden omdat deze ook door de ziekenfondsen te huur worden aangeboden tegen een zeer lage huurprijs. (Vraag om uitleg van mevrouw Vera van der Borght tot minister Inge Vervotte over de terugbetaling van de hulpmiddelen door het Vlaams Fonds, www.Vlaamsparlement.be/website/htm-vrg/407805htlm ) Met de overgangsmaatregelen had de wetgever o.a. de bedoeling potentiële misbruiken tegen te gaan, bv. te voorkomen dat personen die op de hoogte zijn dat de tegemoetkomingen voor het aanschaffen van relaxzetels en speciale bedden zullen worden afgeschaft, nog vlug een aanvraag zouden doen. De overgangsmaatregelen werden gewijzigd nadat er kritiek was gekomen op het feit dat wie voor 1 januari 2005 reeds een positieve beslissing had gekregen, maar de relaxzetel of het bed nog niet had aangekocht, geen terugbetaling meer krijgt. Er werd geoordeeld dat belofte schuld maakte en dat dit rechtsonzekerheid in de hand werkte. (Commissie voor Welzijn, Volksgezondheid en gezin, vergadering van 1 maart 2005, vraag om uitleg van de heer Bart Caron tot mevrouw Vervotte over de maatregelen tot beheersing van de uitgaven inzake hulpmiddelen en aanpassingen (www.Vlaamsparlement.be/website/htm-vrg/4039805htlm) De overgangsmaatregelen werden gewijzigd bij B.V.R. van 22 juli 2005: - de bepaling van artikel 5§3 is van toepassing op aanvragen waarover op 13 januari 2005 nog geen beslissing werd genomen, tenzij de hulpmiddelen reeds voor 13 januari werden aangekocht. - het tweede deel valt weg. Dit betekent dat personen die voor de wetwijziging reeds een positieve beslissing kregen, wel nog recht hadden op de tegemoetkomingen. De personen die, alhoewel zij nog geen toezegging hebben gekregen maar wel reeds een bed of zetel hadden aangekocht, kunnen ook nog een tegemoetkoming krijgen. De regering wilde deze mensen, die reeds de uitgave hadden gedaan, niet in de kou laten staan. Volgens beide versies van de wet vallen eisers uit de boot. Vermits eisers op 13 januari 2005 nog geen toezegging hadden gekregen kunnen hun gerechtvaardigde verwachtingen niet geschaad zijn. Vermits zij ook nog niet overgegaan zijn tot aankoop van deze bedden, kunnen zij zich nog beraden en eventueel proberen een bed te huren via hun ziekenfonds. Eisers kunnen dus geen tegemoetkoming meer krijgen voor een relaxzetel of speciaal bed. Uit het dossier blijkt niet dat dossiers waar een positieve beslissing in moest vallen opzettelijk niet werden afgehandeld binnen een redelijke termijn. De termijn van 12 maanden is inderdaad veel te lang, maar vormt een structureel probleem bij het Vlaams Fonds. Het besparingsbesluit en het besluit van 14 mei 2004, waarvan eisers nu ook het slachtoffer zijn, zijn pogingen om hieraan te remediëren. De beslissing om het al dan niet terugbetalen van de relaxbedden werd genomen binnen het kader van besparingsmaatregelen en is een politieke beslissing. Er diende bespaard te worden en men heeft gekozen om te besparen op de relaxbedden omwille van het feit dat dergelijke bedden ook vrij goedkoop kunnen gehuurd worden via de ziekenfondsen. Het gaat derhalve niet om een arbitraire keuze. De rechtbank begrijpt het ongenoegen van eisers maar het is niet aan de rechter om het beleid van het ministerie voor Welzijn, Volksgezondheid en Gezin, te doorkruisen. Een eventuele versoepeling van de overgangsbepalingen dient via politieke weg te worden doorgevoerd. Het Vlaams Fonds heeft toepassing gemaakt van de wettelijke bepalingen die van kracht waren op het ogenblik van de beslissing. De beslissing werd genomen overeenkomstig de wettelijke bepalingen. De vordering is ongegrond. Om deze redenen De rechtbank, Verklaart de vordering ontvankelijk doch ongegrond. Bevestigt de beslissing van het Vlaams fonds voor Sociale Integratie van Personen met een Handicap d.d. 1 maart
  13. Legt de kosten van huidig geding ten laste van verwerende partij, in toepassing van artikel 1017,2° Ger.W. deze tot op heden niet begroot aan de zijde van beide partijen. De Griffier, De Voorzitter, M. CAPPELLE F.STRAETMANS De Rechters in Sociale Zaken, F. CRICKEMANS F. VAN REETH PDF document ECLI:BE:ARANT:2006:JUG.20060215.6 Print deze pagina Afdrukformaat S M L XL Nieuwe JUPORTAL-zoekopdracht Sluit Tab <div

🔗 Vers la source officielle

AI-uitleg op basis van de officiële wettekst. Indicatief, vervangt geen juridisch advies.