Ghid de finanțare din 27 februarie 2020
Despre ce este acest act?
Acest ghid stabilește regulile pentru un program de finanțare care vizează reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea achiziției de vehicule rutiere noi, nepoluante și eficiente energetic. El oferă informații esențiale despre cum funcționează acest program.
Pentru cine: Persoanele fizice, juridice (de drept public sau privat), entitățile juridice fără personalitate juridică sau organizațiile profesionale care doresc să achiziționeze vehicule noi, nepoluante; Producătorii de autovehicule (constructori, importatori sau reprezentanți autorizați) care comercializează astfel de vehicule.
Termene:
- Excepțional, pot fi considerate vehicule noi și cele înmatriculate pentru prima dată cu cel mult 6 luni în urmă, cu maximum 6.000 km, utilizate pentru activități de DRIVE-TEST/DEMO, sau cele importate de producătorul validat cu 0 km, chiar dacă au fost înmatriculate tehnic o singură dată într-un alt stat membru fără drept de circulație.
Date esențiale
- Țara
- România
- Domeniul de drept
- Dreptul transporturilor
- Articole
- 21
- Sursa
- MultiLegalPile/
- Text preluat la
- Explicație actualizată la
Ce reglementează acest act?
- Sursa de finanțare și durata de aplicare a programului.
- Valoarea, condițiile de acordare și modul de utilizare a ecotichetului.
- Categoriile de persoane eligibile și criteriile pe care trebuie să le îndeplinească.
- Modalitatea de finanțare a achiziției de vehicule nepoluante.
Pe cine privește acest act?
- Persoanele fizice, juridice (de drept public sau privat), entitățile juridice fără personalitate juridică sau organizațiile profesionale care doresc să achiziționeze vehicule noi, nepoluante.
- Producătorii de autovehicule (constructori, importatori sau reprezentanți autorizați) care comercializează astfel de vehicule.
Care sunt punctele cheie?
- Programul se desfășoară în perioada 2020-2024.
- Finanțarea se realizează prin acordarea unui "ecotichet", o parte nerambursabilă din prețul de achiziție a unui autovehicul electric nou.
- Sunt considerate vehicule noi autoturismele, autoutilitarele ușoare, autospecialele/autospecializatele ușoare, cvadriciclurile sau motocicletele electrice care nu au fost înmatriculate niciodată.
- Excepțional, pot fi considerate vehicule noi și cele înmatriculate pentru prima dată cu cel mult 6 luni în urmă, cu maximum 6.000 km, utilizate pentru activități de DRIVE-TEST/DEMO, sau cele importate de producătorul validat cu 0 km, chiar dacă au fost înmatriculate tehnic o singură dată într-un alt stat membru fără drept de circulație.
Dreptul transporturilor
Textul legii
Textul legii
Cuprins (21)
- Articolul 1
- Articolul 2
- Articolul 3
- Articolul 4
- Articolul 5
- Articolul 6
- Articolul 7
- Articolul 8
- Articolul 9
- Articolul 13
- Articolul 14
- Articolul 15
- Articolul 46
- Articolul 51
- Articolul 52
- Articolul 53
- Articolul 54
- Articolul 55
- Articolul 56
- Articolul 57 AnexeAnexele nr. 1-3, 4.1, 4.2 și 5-10 fac parte integrantă din prezen
- Articolul 10
GHID DE FINANȚARE din 27 februarie 2020 a Programului privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante și eficiente din punct de vedere energetic, 2020-2024 Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 174 din 3 martie 2020 Notă ...
Aprobat prin ORDINUL nr. 323 din 27 februarie 2020, publicat în Monitorul oficial, Partea I, nr. 174 din 3 martie 2020.
Notă ...
Conform pct. 30 din art. II din ORDINUL nr. 1.347 din 3 iulie 2020, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 596 din 8 iulie 2020, la articolele 11, 25, 27, 29, 31, 33, 35, 37, 40, 42 și 44 din ghid și la anexele nr. 2, 8 și 9 la ghid, sintagma „în original sau în copie legalizată“ se înlocuiește cu sintagma „scanat/ă în original sau în copie legalizată“, iar sintagma „în copie certificată conform cu originalul“ se înlocuiește cu sintagma „scanat/ă și certificate conform cu originalul“. Înlocuirea sintagmelor s-a realizat direct în textul prezentei forme consolidate.
Capitolul I
Dispoziții generale
Articolul 1
Rolul Ghidului de finanțare a Programului privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante și eficiente din punct de vedere energetic, 2020-2024(1) Ghidul de finanțare a Programului privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante și eficiente din punct de vedere energetic, 2020-2024, denumit în continuare ghid, constituie un suport informativ, având rolul de a furniza informații esențiale privind derularea Programului privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante și eficiente din punct de vedere energetic, 2020-2024, denumit în continuare program. (2) Ghidul conține dispoziții privind:a) sursa de finanțare și durata de aplicare a programului; ... b) cuantumul, condițiile de acordare a ecotichetului și modalitatea de utilizare a acestuia; ... c) categoriile de persoane eligibile și criteriile de eligibilitate; ... d) modalitatea de finanțare
Articolul 2
Definiții și acronime(1) În sensul prezentului ghid, termenii și expresiile de mai jos se definesc astfel:a) Autoritatea - Administrația Fondului pentru Mediu; ... b) aplicația informatică - software administrat de către Autoritate și având dublu rol: de gestionare a bugetului alocat programului și a ecotichetelor acordate în cadrul acestuia și de stocare și verificare a informațiilor privind solicitanții înscriși, denumită PSIPAN&PVE; ... c) autoturism - autovehicul aparținând categoriei de folosință M1, conceput și construit pentru transportul de pasageri și care are, în afara locului conducătorului, cel mult 8 locuri pe scaune, conform RNTR 2; ... d) autoutilitară ușoară - autovehicul aparținând categoriei de folosință N1, conceput și construit pentru transportul de mărfuri, având o masă maximă ce nu depășește 3,5 tone, conform RNTR 2; ... e) autospecială/autospecializată ușoară - autovehicul aparținând categoriei de folosință M1 ori N1, destinat transportului de pasageri sau de mărfuri și care îndeplinește o funcție specifică ce necesită adaptări ale caroseriei și/sau echipamente speciale, având o masă maximă ce nu depășește 3,5 tone, așa cum rezultă din RNTR 2; ... f) autovehicul nou - orice autoturism, autoutilitară ușoară sau autospecială/autospecializată ușoară, orice cvadriciclu sau motocicletă electrică care nu a fost înmatriculat/înmatriculată niciodată; din punctul de vedere al sistemului de propulsie, autovehiculul nou achiziționat prin program, exceptând motocicleta electrică poate fi: electric hibrid (plug-in) și pur electric; ... g) autovehicul electric hibrid - autovehicul hibrid care, pentru a-și asigura propulsia mecanică, preia energie din două surse de energie stocată, montate pe vehicul: un combustibil consumabil, respectiv un dispozitiv de stocare a energiei electrice (de exemplu: baterie, condensator, volant/generator etc.) care are o sursă de alimentare externă - plug-in și care generează o cantitate de emisii de CO_2 de maximum 50 g/km NEDC, în regim de funcționare mixt În cazul în care în COC este înscrisă și cantitatea de emisii de CO_2 conform standardului WLTP, cantitatea de emisii generată de autovehiculul nou trebuie să fie de maximum 70 g CO_2/km NEDC, în regim de funcționare mixt. În cazul în care în COC este înscrisă doar cantitatea de emisii de CO_2 conform standardului WLTP, cantitatea de emisii generată de autovehiculul nou trebuie să fie de maximum 83 g CO_2/km WLTP, în regim de funcționare mixt; (la 02-02-2021, Litera g) din Alineatul (1) , Articolul 2 , Capitolul I a fost modificată de Punctul 1, Articolul I din ORDINUL nr. 110 din 25 ianuarie 2021, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 111 din 02 februarie 2021
) ... h) autovehicul pur electric - orice autoturism, autoutilitară ușoară, autospecială/autospecializată ușoară sau cvadriciclu, propulsat/propulsată de un motor electric cu energie furnizată de baterii reîncărcabile, alimentate de o sursă externă de energie electrică, clasificat ca vehicul cu emisii poluante zero NEDC/WLTP. (la 02-02-2021, Litera h) din Alineatul (1) , Articolul 2 , Capitolul I a fost modificată de Punctul 1, Articolul I din ORDINUL nr. 110 din 25 ianuarie 2021, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 111 din 02 februarie 2021 ) ... i) beneficiar - persoana fizică, persoana juridică, de drept public ori de drept privat, entitatea juridică fără personalitate juridică sau organizația profesională care este organizată și își desfășoară activitatea în una dintre formele de exercitare a profesiei liberale, ce a achiziționat autovehiculul nou sub beneficiul ecotichetului; operatorul economic reprezintă orice entitate implicată într-o activitate economică, indiferent de statutul său juridic și de modul în care este finanțată, inclusiv persoane fizice care desfășoară activități economice în mod independent, asociații familiale, parteneriate sau asociații care desfășoară activități economice, în conformitate cu prevederile Legii nr. 346/2004 privind stimularea înființării și dezvoltării întreprinderilor mici și mijlocii, cu modificările și completările ulterioare, precum și orice entitate definită în conformitate cu prevederile Regulamentului (UE) nr. 1.407/2013 al Comisiei din 18 decembrie 2013 privind aplicarea articolelor 107 și 108 din Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene ajutoarelor de minimis; ... j) comercializarea autovehiculului nou - operațiunile constând în încheierea formalităților de vânzare-cumpărare, emiterea facturii, certificatului de conformitate și cărții de identitate a autovehiculului, predarea-primirea autovehiculului de către producătorul validat, în nume propriu sau în numele și pentru acesta, prin puncte de lucru/agenți/parteneri autorizați; ... k) contract de finanțare nerambursabilă - contractul încheiat între beneficiarul final și Autoritate, cu excepția persoanelor fizice, denumit în continuare contract de finanțare, al cărui model este prevăzut în anexa nr. 4.2 la prezentul ghid; ... l) contract de participare în vederea decontării - contractul încheiat între producătorul validat și Autoritate, denumit în continuare contract de participare, al cărui model este prevăzut în anexa nr. 3 la prezentul ghid; ... m) criterii de eligibilitate - cerințe, norme sau principii care trebuie îndeplinite cumulativ; ... n) cvadriciclu - autovehicul aparținând categoriilor de folosință L6e sau L7e, așa cum sunt acestea definite în cuprinsul RNTR 2: categoria L6e - cvadriciclu ușor, respectiv autovehicul cu patru roți a cărui masă în ordine de mers este de cel mult 425 kg, exclusiv masa acumulatorilor, având viteza maximă constructivă de cel mult 45 km/h și echipat cu maximum două locuri șezând și cu un motor electric având o putere netă continuă maximă de cel mult 4 kW pentru vehiculul subcategoria L6e-A sau respectiv 6 kW pentru vehiculul subcategoria L6e-B; categoria L7e - cvadriciclu greu, respectiv autovehicul cu patru roți, altul decât cvadriciclul ușor, având masa în ordine de mers de cel mult 450 kg pentru vehiculul destinat transportului de pasageri sau respectiv 600 kg pentru vehiculul destinat transportului de mărfuri, exclusiv masa acumulatorilor, viteza maximă constructivă de cel mult 90 km/h și echipat cu maximum patru locuri și cu un motor a cărui putere maximă netă este de cel mult 15 kW; ... o) motocicletă electrică - autovehiculul aparținând categoriei de folosință L3e sau L4e cu două, sau cu trei roți, acționată de un motor electric, având o putere nominală continuă mai mare de 4 KW și o viteză maximă constructivă mai mare de 45 km/oră. ... p) dosar de acceptare - dosar cuprinzând documentele obligatorii care se transmit la Autoritate de către solicitantul persoană juridică, de drept public ori de drept privat, solicitantul entitate juridică fără personalitate juridică sau de către solicitantul organizație profesională care este organizată și își desfășoară activitatea în una dintre formele de exercitare a profesiei liberale, în vederea acceptării în program;
(la 23-07-2020, Litera p) din Alineatul (1) , Articolul 2 , Capitolul I a fost modificată de Punctul 1, Articolul II din ORDINUL nr. 1.347 din 3 iulie 2020, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 596 din 08 iulie 2020 ) ... q) dosar de participare - dosar cuprinzând documentele obligatorii care se depun la producătorul validat de către solicitant, în vederea achiziționării autovehiculului nou; ... r) dosar de validare - dosar cuprinzând documentele obligatorii care se transmit la Autoritate de către producător, în vederea validării în program; (la 23-07-2020, Litera r) din Alineatul (1) , Articolul 2 , Capitolul I a fost modificată de Punctul 1, Articolul II din ORDINUL nr. 1.347 din 3 iulie 2020, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 596 din 08 iulie 2020 ) ... s) ecotichet - parte din prețul de achiziție a unui autovehicul electric nou, susținută prin modalitate nerambursabilă din Fondul pentru mediu în cadrul Programului de promovare a vehiculelor de transport rutier nepoluante și eficiente din punct de vedere energetic 2020-2024; ... ș) persoană eligibilă - persoana fizică, persoana juridică, de drept public ori de drept privat, entitatea juridică fără personalitate juridică sau organizația profesională care este organizată și își desfășoară activitatea în una dintre formele de exercitare a profesiei liberale, care îndeplinește criteriile de eligibilitate; ... t) producător - persoană juridică română, operator economic constructor de autovehicule, importator de autovehicule noi sau reprezentant autorizat al constructorului/ importatorului; ... ț) producător validat - producătorul al cărui dosar de validare a fost aprobat de Autoritate; ... u) notă de înscriere - documentul generat de aplicația PSIPAN&PVE, eliberat de către producătorul validat cu ocazia înscrierii în program a solicitantului, persoană fizică, conform formularului prevăzut în anexa nr. 4.1 la prezentul ghid, și pentru persoana juridică, de drept public ori de drept privat, entitate juridică fără personalitate juridică sau organizație profesională care este organizată și își desfășoară activitatea în una dintre formele de exercitare a profesiei liberale, conform formularului prevăzut în anexa la contractul de finanțare nerambursabilă; ... v) sesiune de înscriere - perioadă de timp determinată în interiorul căreia: producătorul poate transmite la Autoritate dosarul de validare; solicitantul persoană juridică, solicitantul entitate juridică fără personalitate juridică sau solicitantul organizație profesională care este organizată și își desfășoară activitatea în una dintre formele de exercitare a profesiei liberale poate transmite la Autoritate dosarul de acceptare;
(la 23-07-2020, Litera v) din Alineatul (1) , Articolul 2 , Capitolul I a fost modificată de Punctul 1, Articolul II din ORDINUL nr. 1.347 din 3 iulie 2020, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 596 din 08 iulie 2020 ) ... w) solicitant - persoana fizică, persoana juridică, de drept public ori de drept privat, entitatea juridică fără personalitate juridică sau organizația profesională care este organizată și își desfășoară activitatea în una dintre formele de exercitare a profesiei liberale, care intenționează să achiziționeze unul sau mai multe autovehicule noi sub beneficiul ecotichetului și depune actele necesare în acest sens; ... x) unitate - valoare ce reprezintă echivalentul ecotichetului; ... (1^1) Prin excepție de la lit. f), este considerat autovehicul nou orice autoturism, autoutilitară ușoară sau autospecială/ autospecializată ușoară sau orice cvadriciclu, cu sistem de propulsie electric hibrid (plug-in) sau pur electric care îndeplinește cumulativ următoarele condiții:a) este înmatriculat/înmatriculată pentru prima dată cu cel mult 6 luni în urmă, inclusiv, față de data vânzării și care nu depășește 6.000 km inclusiv; ... b) înmatricularea prevăzută la lit. a) este pe numele producătorului validat, respectiv al punctului de lucru/agentului/ partenerului autorizat, iar autovehiculul a fost utilizat pentru activități de DRIVE-TEST/DEMO; ... c) este comercializat de către producătorul validat, respectiv de către punctul de lucru/agentul/partenerul autorizat, declarat în cererea de validare, în calitate de prim proprietar, sau cel care îndeplinește cumulativ următoarele condiții:(i) a fost înmatriculat/înmatriculată tehnic cel mult o dată într-un alt stat membru, fără drept de circulație pe drumurile publice, exclusiv pentru realizarea operațiunilor necesare importării de către producătorul validat, în vederea comercializării prin Program; ... (ii) a fost importat de către producătorul validat exclusiv în vederea vânzării pe piața românească și are 0 km la data comercializării prin Program; ... (iii) a fost radiat din evidențele autorităților competente din statul membru în care s-a efectuat înmatricularea tehnică prevăzută la pct. (i). ... ... (la 28-10-2020, Articolul 2 din Capitolul I a fost completat de Punctul 1, Articolul I din ORDINUL nr. 1.867 din 15 octombrie 2020, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 964 din 20 octombrie 2020 )
Articolul 3
Obiectul, scopul și obiectivele programului(1) Obiectul programului îl reprezintă finanțarea nerambursabilă din Fondul pentru mediu, acordată sub forma ecotichetului, pentru achiziționarea autovehiculelor noi pur electrice sau autovehiculelor noi electrice hibride.(2) Scopul programului îl constituie îmbunătățirea calității mediului prin achiziționarea de autovehicule noi pur electrice sau autovehicule noi electrice hibride.(3) Programul vizează atingerea următoarelor deziderate de protecție a mediului de interes general:a) diminuarea efectelor poluării aerului asupra mediului și sănătății populației, cauzate de emisiile de gaze de eșapament; ... b) diminuarea efectelor poluării solului și apei cauzate de scurgerile de substanțe periculoase de la autovehiculele ce utilizează alte sisteme de propulsie decât cele electric și/sau electric hibrid prin înlocuirea treptată a acestora cu autovehicule pur electrice sau electrice hibride
Articolul 4
Indicatorul de performanță și eficiență al programului(1) Indicatorul de performanță și eficiență al programului îl reprezintă numărul de autovehicule electrice și/sau electrice hibride achiziționate prin program.(2) Cantitatea de CO_2 redusă anual ca urmare a achiziției prin program de autovehicule electrice și/sau electrice hibride se calculează după formula:C = n x (i x 130 g/km – Ʃ^i_x =1 ex),unde:C = cantitatea de CO_2 redusă anual;n = numărul mediu de km parcurși anual de un autovehicul;i = indicatorul de la alin. (1);ex = emisiile de CO_2 ale fiecărui autovehicul achiziționat prin program, exprimate în g/km
Articolul 5
Caracterul programului și aria geografică de aplicare(1) Programul are caracter multianual și se aplică la nivel național.(2) Programul se desfășoară în perioada 2020-2024
Articolul 6
Sursa de finanțare și suma prevăzută pentru derularea programului(1) Finanțarea programului se realizează din veniturile Fondului pentru mediu.(2) Programul se derulează în limita creditelor de angajament și bugetare prevăzute cu această destinație prin bugetele anuale ale Fondului pentru mediu, aprobate conform legii
Articolul 7
Ecotichetul(1) Ecotichetul se acordă în cuantum de până la:a) 45.000 lei, dar nu mai mult de 50% din prețul de comercializare, calculat conform alin. (4), pentru achiziționarea unui autovehicul nou pur electric NEDC/WLTP, exceptând motocicleta; (la 02-02-2021, Litera a) din Alineatul (1) , Articolul 7 , Capitolul I a fost modificată de Punctul 2, Articolul I din ORDINUL nr. 110 din 25 ianuarie 2021, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 111 din 02 februarie 2021 ) ... b) 20.000 lei, dar nu mai mult de 50% din prețul de comercializare, calculat conform alin. (4), pentru achiziționarea unui autovehicul nou electric hibrid, exceptând motocicleta, care generează o cantitate de emisii de CO_2 de maximum 50 g/km NEDC, în regim de funcționare mixt, conform informațiilor înscrise în COC; ... c) 20.000 lei, dar nu mai mult de 50% din prețul de comercializare, calculat conform alin. (4), în cazul în care în COC este înscrisă și cantitatea de emisii de CO_2 conform standardului WLTP, se acordă pentru autovehiculul nou electric hibrid, exceptând motocicleta, care generează maximum 70 g CO_2/km NEDC, în regim de funcționare mixt; (la 02-02-2021, Litera c) din Alineatul (1) , Articolul 7 , Capitolul I a fost modificată de Punctul 2, Articolul I din ORDINUL nr. 110 din 25 ianuarie 2021, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 111 din 02 februarie 2021 ) ... c^1) 20.000 lei, dar nu mai mult de 50% din prețul de comercializare, calculat conform alin. (4), în cazul în care în COC este înscrisă doar cantitatea de emisii de CO_2 conform standardului WLTP, se acordă pentru autovehiculul nou electric hibrid, exceptând motocicleta, care generează maximum 83 g CO_2/km WLTP, în regim de funcționare mixt; (la 02-02-2021, Alineatul (1) din Articolul 7 , Capitolul I a fost completat de Punctul 3, Articolul I din ORDINUL nr. 110 din 25 ianuarie 2021, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 111 din 02 februarie 2021 ) ... d) 3.500 lei, dar nu mai mult de 50% din prețul de comercializare, calculat conform alin. (4), pentru achiziționarea unei motociclete electrice, conform informațiilor înscrise în COC. ... (2) Solicitantul beneficiază de 1 (un) ecotichet la achiziționarea unui autovehicul nou pur electric sau a unui autovehicul nou electric hibrid, sub rezerva îndeplinirii condițiilor și respectării termenelor prevăzute în cuprinsul prezentului ghid.(3) Solicitantul poate achiziționa mai multe autovehicule noi pur electrice sau autovehicule noi electrice hibride, beneficiind astfel, în mod corespunzător, de mai multe ecotichete.(4) Ecotichetul se scade din prețul de comercializare, cu TVA, al autovehiculului nou pur electric sau autovehiculului nou electric hibrid, denumit în continuare preț de comercializare, diferența fiind asigurată de către solicitant din surse financiare proprii și/sau surse financiare complementare: credite bancare, finanțare în baza unui contract de leasing financiar și/sau din Fondul european de dezvoltare regională, Fondul social european și Fondul de coeziune 2014-2020.
(la 02-02-2021, Alineatul (4) din Articolul 7 , Capitolul I a fost modificat de Punctul 4, Articolul I din ORDINUL nr. 110 din 25 ianuarie 2021, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 111 din 02 februarie 2021 )
Articolul 8
Condiții de acordare a ecotichetului(1) Beneficiază de ecotichet persoana fizică care îndeplinește cumulativ următoarele condiții:a) are domiciliul sau reședința în România; ... b) nu are obligații de plată la bugetul local; ... c) s-a înscris la un producător validat în vederea achiziționării unui autovehicul nou pur electric sau autovehicul nou electric hibrid, obținând nota de înscriere; ... d) a achiziționat autovehiculul nou pur electric sau autovehiculul nou electric hibrid de la producătorul validat care a eliberat nota de înscriere. ... (2) Beneficiază de ecotichet solicitantul persoană juridică, de drept public ori de drept privat, solicitantul entitate juridică fără personalitate juridică sau solicitantul organizație profesională care este organizată și își desfășoară activitatea în una dintre formele de exercitare a profesiei liberale, cu sediul profesional în România, care îndeplinește cumulativ următoarele condiții:a) a obținut din partea Autorității aprobarea dosarului de acceptare; ... b) s-a înscris la un producător validat în vederea achiziționării unui autovehicul nou pur electric sau autovehicul nou electric hibrid, perfectând contractul de finanțare și obținând nota de înscriere; ... c) a achiziționat autovehiculul nou pur electric sau autovehiculul nou electric hibrid de la producătorul validat cu care a perfectat contractul de finanțare și a eliberat nota de înscriere
Articolul 9
Sesiunea de înscriere în vederea validării/acceptării în program(1) Anual, Autoritatea poate organiza una sau mai multe sesiuni de înscriere în vederea validării producătorilor și acceptării solicitanților persoane juridice, de drept public ori de drept privat, entități juridice fără personalitate juridică sau organizații profesionale care sunt organizate și își desfășoară activitatea în una dintre formele de exercitare a profesiei liberale.(2) Perioada de organizare a sesiunii de înscriere în vederea validării producătorilor se aprobă prin dispoziție a președintelui Autorității.(3) Perioada de organizare a sesiunii de înscriere în vederea acceptării, precum și sumele destinate finanțării în cadrul programului se aprobă, anual, prin dispoziție a președintelui Autorității.(4) Dispoziția prevăzută la alin. (2) se publică pe pagina de internet a Autorității cu minimum o zi înainte de data programată pentru deschiderea sesiunii de validare.(5) Dispoziția prevăzută la alin. (3) se publică pe pagina de internet a Autorității cu minimum 2 zile înainte de data programată pentru deschiderea sesiunii de înscriere. (6) Pe parcursul derulării programului, orice modificare a sumelor destinate finanțării pe categorii de solicitanți eligibili se face prin dispoziție a președintelui Autorității.(7) Înscrierea persoanei fizice se face potrivit opțiunii acesteia, la unul dintre producătorii validați care au perfectat contractul de finanțare cu Autoritatea
Capitolul II
Categoriile de persoane eligibile, criteriile de eligibilitate și participarea în cadrul programului Secţiunea 1 ProducătorulArticolul 10Eligibilitate(1) Este eligibil pentru a participa în cadrul programului producătorul care îndeplinește, cumulativ, următoarele criterii de eligibilitate:a) este operator economic cu personalitate juridică română și desfășoară activități economice pe teritoriul României; ... b) are ca obiect de activitate producția și/sau comercializarea autovehiculelor noi (sub 3,5 tone), conform CAEN rev. 2, cod 4511, și/sau comercializarea motocicletelor, conform CAEN rev. 2, cod 4540; ... c) are deschis la Trezoreria Statului contul 50.70.24 „Disponibil din sume alocate din Fondul pentru mediu reprezentând finanțare sau cofinanțare nerambursabilă a proiectelor pentru protecția mediului“, în caz contrar producătorul angajându-se ca, în situația validării sale, să deschidă acest cont până cel mai târziu la data perfectării contractului de finanțare cu Autoritatea; ... d) nu se află în stare de insolvență sau faliment, nu se află în procedură de reorganizare judiciară, dizolvare, lichidare, închidere operațională, administrare specială, nu are suspendate ori restricționate activitățile economice, nu se află într-o altă situație similară legal reglementată; nu face obiectul unei proceduri legale în justiție pentru situațiile mai sus menționate și nici pentru orice altă situație similară. ... (2) Producătorul care întrunește, cumulativ, criteriile de eligibilitate poate depune dosarul de validare în cadrul sesiunii de înscriere a producătorilor.(3) Este exclusă deținerea în cadrul programului a dublei calități, și anume cea de constructor de autovehicule/importator de autovehicule noi sau reprezentant autorizat al constructorului/importatorului și, respectiv, cea de agent/partener autorizat al acestora, pentru aceeași marcă a autovehiculului nou.(4) Pentru a putea acorda atât ecotichetul, prin prezentul program, cât și prima de casare, prin Programul de stimulare a înnoirii Parcului auto național 2020-2024, producătorul trebuie să fie validat în ambele programe.
(la 23-07-2020, Alineatul (1) din Articolul 12 , Sectiunea 1 , Capitolul II a fost modificat de Punctul 2, Articolul II din ORDINUL nr. 1.347 din 3 iulie 2020, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 596 din 08 iulie 2020 )
Articolul 13
Validarea producătorului(1) Validarea producătorului se face pentru perioada 2020-2024 și are loc în urma analizei cuprinsului documentelor conținute în dosarul de validare al acestuia, efectuată de o comisie de analiză, denumită în continuare comisia de validare. (2) Comisia de validare se constituie prin dispoziție a președintelui Autorității.(3) Comisia de validare verifică îndeplinirea conformității documentelor și a criteriilor de eligibilitate, completând grila de evaluare a conformității documentelor și eligibilității producătorului, prevăzută în anexa nr. 2 la prezentul ghid.(4) Atrag respingerea dosarului de validare:a) cererea de validare și documentele ilizibile sau care conțin ștersături ori modificări, precum și cele incomplete sau care conțin date și informații ce se dovedesc neconforme cu realitatea; ... b) lipsa unui document, prezentarea acestuia sub o altă formă decât cea solicitată sau neprezentarea la termenul stabilit ori ieșirea sa din perioada de valabilitate, precum și constatarea de neconcordanțe în cuprinsul documentelor prezentate; ... c) neîndeplinirea unui criteriu de eligibilitate. ... (5) Comisia de validare înaintează Comitetului director al Autorității proiectele propuse spre validare și lista proiectelor propuse spre respingere în urma analizei, cu indicarea, în cazul celor din urmă, a motivelor care stau la baza propunerii de respingere.(6) Comitetul director analizează și aprobă lista proiectelor propuse spre respingere și lista proiectelor propuse spre validare.(7) Lista proiectelor respinse și lista proiectelor aprobate se publică pe pagina de internet a Autorității.(8) În vederea perfectării contractelor de participare, Autoritatea stabilește programarea producătorilor
Articolul 14
Contractul de participare în vederea decontării(1) Contractul de participare în vederea decontării, denumit în continuare contract, reprezintă actul juridic în temeiul căruia Autoritatea asigură producătorului validat decontarea ecotichetelor acordate beneficiarilor în cadrul programului.(2) Prin contract se stabilesc:a) marca de autovehicul nou comercializat prin program, inclusiv sistemul de propulsie al acestuia; ... b) data depunerii documentelor necesare decontării; ... c) drepturile și obligațiile Autorității, precum și drepturile și obligațiile producătorului validat. ... (3) Modelul contractului este prevăzut în anexa nr. 3 la prezentul ghid.(4) Până la momentul perfectării contractului, Autoritatea are dreptul să modifice și/sau să completeze modelul de contract, ulterior orice modificare și/sau completare realizându-se cu acordul ambelor părți, exprimat în scris, prin act adițional.(5) Contractul se redactează și se semnează în două exemplare, ambele având valoare juridică egală, câte un exemplar pentru fiecare parte.(6) Contractul intră în vigoare la data semnării acestuia de către ambele părți și este valabil până la data de 15 iunie 2025, sub condiția menținerii de către producător a criteriilor de eligibilitate îndeplinite la momentul validării.(7) Se consideră renunțare la calitatea de producător validat neprezentarea producătorului pentru semnarea contractului la termenul stabilit conform dispozițiilor art. 13 alin
Articolul 15
Solicitarea unităților de către solicitanții persoane fizice(1) Solicitarea unităților de către solicitantul persoană fizică se face prin înscrierea la unul dintre producătorii validați care au încheiat contract de participare cu Autoritatea, în condițiile prevăzute la art. 21, dar nu mai târziu de 31 decembrie a fiecărui an aferent desfășurării programului, cu excepția anului 2024, când data-limită de înscriere la unul din producătorii validați este 20 noiembrie.(2) Finanțarea unităților solicitate se face numai în limita fondurilor alocate de către Autoritate solicitanților persoane fizice.(3) Unitățile pentru care nu s-au introdus în aplicația PSIPAN&PVE facturi în termenul de valabilitate a notei de înscriere sunt anulate.Articolul 16Solicitarea unităților de către solicitanții persoane juridice, de drept public ori de drept privat, entități juridice fără personalitate juridică și solicitanții organizații profesionale care sunt organizate și își desfășoară activitatea în una dintre formele de exercitare a profesiei liberale(1) Solicitantul persoană juridică, de drept public ori de drept privat, entitate juridică fără personalitate juridică sau solicitantul organizație profesională care este organizată și își desfășoară activitatea în una dintre formele de exercitare a profesiei liberale poate solicita alocarea unităților numai după includerea sa în lista solicitanților acceptați, publicată pe pagina de internet a Autorității.(2) Solicitarea unităților de către persoanele juridice, de drept public ori de drept privat, entitățile juridice fără personalitate juridică sau solicitanții organizații profesionale care sunt organizate și își desfășoară activitatea în una dintre formele de exercitare a profesiei liberale se face prin înscrierea la unul dintre producătorii validați care au încheiat contract de participare cu Autoritatea, dar nu mai târziu de 31 decembrie a fiecărui an aferent desfășurării programului, cu excepția anului 2024, când data-limită de înscriere la unul din producătorii validați este 20 noiembrie.(3) Finanțarea unităților solicitate se face numai în limita fondurilor alocate de către Autoritate solicitanților persoane juridice, de drept public ori de drept privat, entități juridice fără personalitate juridică și solicitanților organizații profesionale care sunt organizate și își desfășoară activitatea în una dintre formele de exercitare a profesiei liberale.(4) Unitățile pentru care nu s-au introdus în aplicația PSIPAN&PVE facturi în termenul de valabilitate a notei de înscriere sunt anulate.Articolul 17Înscrierea solicitantului(1) Producătorul validat care a perfectat contractul cu Autoritatea și se află cuprins în lista prevăzută la art. 14 alin
Pentru solicitantul persoană juridică, contractul de finanțare și nota de înscriere se întocmesc în 3 exemplare: unul pentru producătorul validat, unul pentru solicitantul înscris și unul pentru Autoritate.(6) Nota de înscriere este valabilă maximum 180 de zile de la data emiterii, cu excepția anului 2024, când valabilitatea acesteia nu poate depăși 25 noiembrie.(7) Producătorul validat emite factura autovehiculului nou după eliberarea contractului de finanțare/notei de înscriere, în termenul prevăzut la alin. (6).(8) Epuizarea fondurilor destinate programului determină imposibilitatea introducerii în aplicația informatică a datelor prevăzute la alin. (2)-(4). În acest caz, producătorul validat nu eliberează notă de înscriere.(9) Responsabilitatea privind înscrierea solicitantului persoană fizică și juridică în program revine, în integralitate, producătorului validat.
De asemenea, producătorul validat are obligația de a nu depăși sumele aprobate de Autoritate cu titlu ecotichet, pentru persoanele juridice aprobate.(10) Documentele cuprinse în dosarul de participare rămân în păstrarea producătorului validat cel puțin 60 de luni de la data încetării contractului de participare.(11) Autoritatea poate solicita oricând pe parcursul derulării programului, precum și în termen de 60 de luni de la data încetării contractului de participare orice document depus de către solicitantul înscris și aflat în păstrarea producătorului validat.Articolul 18Confirmarea informațiilor introduse în aplicația informatică(1) În termenul de valabilitate a notei de înscriere, producătorul validat introduce în aplicația informatică datele privind:a) datele de identificare a autovehiculului nou (categoria de folosință: M1, M1/N1, N1, L6e/L7e-CV, L3e, L4e, marca și modelul, numărul de identificare, sistemul de propulsie, capacitatea cilindrică a motorului, cantitatea de emisii de CO_2 NEDC/WLTP, exprimată în g/km, cuantumul ecotichetului solicitat); (la 02-02-2021, Litera a) din Alineatul (1) , Articolul 18 , Sectiunea 1 , Capitolul II a fost modificată de Punctul 5, Articolul I din ORDINUL nr. 110 din 25 ianuarie 2021, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 111 din 02 februarie 2021 ) ... b) în situația finanțării solicitantului în baza unui contract de leasing financiar se menționează numărul și data contractului de leasing financiar, perioada de leasing stipulată în cuprinsul acestuia, denumirea și codul de identificare fiscală ale societății de leasing; ... c) informații privind achiziția autovehiculului nou (seria, numărul și data eliberării facturii, instrumentul de plată utilizat și data efectuării plății). Nu se vor introduce informații privind facturi eliberate pentru avans. ... d) starea privind înmatricularea autovehiculului, respectiv dacă acesta nu a mai fost înmatriculat sau a fost înmatriculat și se regăsește într-una dintre situațiile prevăzute la art. 2 alin. (1^1). (la 28-10-2020, Alineatul (1) din Articolul 18 , Secțiunea 1 , Capitolul II a fost completat de Punctul 3, Articolul I din ORDINUL nr. 1.867 din 15 octombrie 2020, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 964 din 20 octombrie 2020 ) ... (2) Responsabilitatea în ceea ce privește corectitudinea și realitatea datelor introduse în aplicația informatică, precum și introducerea acestora în termenele stabilite aparține, în integralitate, producătorului validat.(3) În situația erorilor de completare, îndreptarea acestora se efectuează de către personalul responsabil cu implementarea din cadrul Autorității, pe bază de solicitare scrisă, însoțită de documente justificative, care se transmite de către producătorul validat la Autoritate și este supusă aprobării acesteia. În cazul în care, în termen de 7 zile de la solicitarea prin e-mail a personalului responsabil cu implementarea, producătorul validat nu transmite documentele necesare soluționării erorilor și neconcordanțelor din aplicație și din cererile de decontare, se vor propune la finanțare numai acele facturi care îndeplinesc condițiile de la art. 19 alin. (3) și (4), urmând ca, după remediere, producătorul să propună la următoarele cereri de decontare (exceptând ultima cerere de decontare din program) și facturile pentru care s-au transmis ulterior documente justificative clarificatoare.
(la 28-10-2020, Alineatul (3) din Articolul 18 , Secțiunea 1 , Capitolul II a fost modificat de Punctul 4, Articolul I din ORDINUL nr. 1.867 din 15 octombrie 2020, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 964 din 20 octombrie 2020 )
Facturile validate pot fi propuse la decont de către producătorul validat. ... 3.2. Pentru facturile invalidate se poate solicita de către producător corectarea informațiilor introduse în aplicație, situație în care Autoritatea reia verificarea corespondenței cu evidența informatizată a DRPCIV și/sau RAR. Prin excepție, pentru autovehiculele aflate în situațiile prevăzute la art. 2 alin. (1^1), Autoritatea efectuează validarea facturilor în cadrul aplicației în baza documentelor justificative transmise de producătorul validat, respectiv:a) cartea de identitate a autovehiculului utilizat pentru activități de DRIVE-TEST/DEMO, în copie conform cu originalul, din care să reiasă că autovehiculul respectiv a fost înmatriculat pentru prima dată pe numele producătorului validat, respectiv al punctului de lucru/agentului/partenerului autorizat care a emis nota de înscriere, pentru cazul reglementat la art. 2 alin. (1^1); sau ... b) certificatul de înmatriculare tehnică și documentul de radiere din evidențele autorităților competente, eliberate de statul membru în care autovehiculul nou a fost înmatriculat pentru realizarea operațiunilor specifice necesare importării acestuia de către producătorul validat, în copie conform cu originalul și însoțit de traducerea legalizată, pentru cazul reglementat la art. 2 alin. (1^1) lit. c). ... (la 28-10-2020, Punctul 3.2 din Punctul 3. , Alineatul (5) , Articolul 18 , Secțiunea 1 , Capitolul II a fost modificat de Punctul 5, Articolul I din ORDINUL nr. 1.867 din 15 octombrie 2020, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 964 din 20 octombrie 2020 ) ... 3.3 Producătorul nu poate propune la decont facturi pentru care nu s-a obținut validarea și va susține din surse proprii cuantumul redus al autovehiculului vândut către beneficiar. ... 3.4. Prin excepție de la prevederile pct. 3.1 și 3.3, pot fi propuse la decont facturile invalidate în urma aplicării procedurii de la alin. (4), doar dacă sunt aferente autovehiculelor aflate în situațiile prevăzute la art. 2 alin. (1^1), și cu condiția ca facturile respective să fi fost validate de către Autoritate potrivit prevederilor pct. 3.2. (la 28-10-2020, Punctul 3. din Alineatul (5) , Articolul 18 , Secțiunea 1 , Capitolul II a fost completat de Punctul 6, Articolul I din ORDINUL nr. 1.867 din 15 octombrie 2020, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 964 din 20 octombrie 2020 ) ... ... (6) Propunerea facturilor la decont se efectuează astfel:1. Autoritatea verifică corectitudinea datelor din lista depusă de către producător în vederea decontării, prin compararea cu datele din aplicație și cu documentele atașate facturii. Dacă toate datele corespund, Autoritatea aprobă decontul. În caz contrar, solicită producătorului validat clarificarea/corectarea informațiilor. ... 2. În situația în care producătorul solicită corectarea informațiilor referitoare la datele autovehiculului nou, acestea vor fi verificate în evidența informatizată a DRPCIV și/sau RAR și se va genera validarea sau invalidarea facturilor. În cazul invalidării, se aplică prevederile alin. (5) pct. 3.2. ... Articolul 19Decontarea ecotichetului(1) Decontarea ecotichetelor se face prin virament în contul de trezorerie al producătorului validat, în baza cererii de decontare al cărei formular este prevăzut în anexa nr. 5 la prezentul ghid.
Decontarea se efectuează în ordinea depunerii de către producătorii validați a cererilor de decontare, în măsura în care acestea sunt complete și corect întocmite, în limita disponibilului existent la Fondul pentru mediu și a eșalonărilor plăților lunare pe categorii de proiecte și programe finanțate de către Autoritate.(2) Cererea de decontare se semnează prin utilizarea semnăturii electronice calificate a reprezentantului legal sau a împuternicitului acestuia, se înregistrează și se transmite prin intermediul poștei electronice la Autoritate la data stipulată prin contract, la aceasta anexându-se următoarele documente:a) lista beneficiarilor, semnată electronic de către reprezentantul legal al producătorului validat sau de către persoana împuternicită de acesta, și certificată «conform aplicației PSIPAN» de către personalul responsabil cu implementarea din cadrul Autorității; ... b) facturile emise beneficiarilor la achiziționarea autovehiculelor noi, scanate în original/în copii certificate «conform cu originalul» de către aceștia; ... c) abrogată; ... (la 28-10-2020, Litera c) din Alineatul (2) , Articolul 19 , Secțiunea 1 , Capitolul II a fost abrogată de Punctul 7, Articolul I din ORDINUL nr. 1.867 din 15 octombrie 2020, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 964 din 20 octombrie 2020 )
)
(la 28-10-2020, Alineatul (4) din Articolul 19 , Secțiunea 1 , Capitolul II a fost completat de Punctul 9, Articolul I din ORDINUL nr. 1.867 din 15 octombrie 2020, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 964 din 20 octombrie 2020 ) ... e) Abrogat. ... (la 08-07-2020, Litera e) din Alineatul (4) , Articolul 19 , Sectiunea 1 , Capitolul II a fost abrogată de Punctul 7, Articolul II din ORDINUL nr. 1.347 din 3 iulie 2020, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 596 din 08 iulie 2020 )
Secţiunea a 2-a SolicitantulArticolul 20Eligibilitate(1) Sub rezerva îndeplinirii cumulative a criteriilor de eligibilitate, poate participa în cadrul programului orice persoană fizică domiciliată sau rezidentă în România.(2) Sub rezerva îndeplinirii cumulative a criteriilor de eligibilitate, sunt eligibile pentru a participa în cadrul programului următoarele categorii de persoane juridice române, de drept public ori de drept privat:a) unitatea administrativ-teritorială; ... b) unitatea sau instituția de învățământ, de stat ori privată; ... c) instituția publică, inclusiv institutul de cercetare-dezvoltare înființat ca instituție publică, precum și instituția din sistemul de apărare, ordine publică și siguranță națională; ... d) organizația neguvernamentală; ... e) unitatea aparținând unui cult religios recunoscut în România; ... f) operatorul economic, inclusiv institutul de cercetare-dezvoltare care își desfășoară activitatea în regim economic; ... g) societate profesională de avocați cu răspundere limitată; ... h) unitățile medico-sanitare înființate potrivit prevederilor Legii societăților nr. 31/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare; ... i) alte persoane juridice, de drept public ori de drept privat. ... (3) În sensul prezentului ghid, prin unitate administrativ-teritorială se înțelege și subdiviziunea administrativ-teritorială a municipiului.(4) Sub rezerva îndeplinirii cumulative a criteriilor de eligibilitate, pot participa în cadrul programului următoarele categorii de entități juridice fără personalitate juridică, cu sediul profesional în România:a) persoana fizică autorizată; ... b) întreprinderea individuală; ... c) întreprinderea familială; ... d) instituția din sistemul de apărare, ordine publică și siguranță națională. ... (5) Sub rezerva îndeplinirii cumulative a criteriilor de eligibilitate, sunt eligibile pentru a participa în cadrul programului organizațiile profesionale care sunt organizate și își desfășoară activitatea în una dintre formele de exercitare a profesiei liberale, conform dispozițiilor legale speciale.Articolul 21Criterii de eligibilitatePoate participa în cadrul programului persoana fizică care îndeplinește, cumulativ, condițiile prevăzute la art. 8 alin.
Prin excepție, în cazul în care autovehiculele noi, pentru care a fost acordată finanțarea, sunt achiziționate în sistem leasing, înmatricularea permanentă pe numele beneficiarului este obligatorie la sfârșitul perioadei de leasing.(4) Este interzisă persoanelor fizice înstrăinarea autovehiculelor nou-achiziționate în cadrul programului pe o perioadă de un an de la data achiziției, respectiv pe perioada derulării leasingului, în situația în care autovehiculele noi sunt achiziționate în sistem leasing.(5) În situația în care, pe durata în care operează condițiile impuse prin prevederile de la alin. (3) și (4), autovehiculele noi, achiziționate prin program, sunt supuse unor proceduri de urmărire, beneficiarul este obligat la restituirea finanțării.(6) În orice situație, independentă de voința beneficiarului, care poate conduce la scoaterea din patrimoniul acestuia a autovehiculului/autovehiculelor nou/noi achiziționate în cadrul programului, beneficiarii sunt obligați să aducă la cunoștința organelor de executare, în scris, potențialilor terți dobânditori sau creditori, după caz, interdicția de înstrăinare prevăzută la alin.
(la 07-04-2020, Litera f) din Articolul 25 , Subsectiunea a 3-a , Sectiunea a 2-a , Capitolul II a fost modificată de Punctul 3, Articolul II din ORDINUL nr. 934 din 3 aprilie 2020, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 292 din 07 aprilie 2020 ) ... g) declarația pe propria răspundere privind ajutoarele de minimis obținute în ultimii 3 ani, respectiv 2 ani fiscali precedenți și anul fiscal în cursul căruia solicitantul se înscrie în program, completată prin tehnoredactare, semnată de către reprezentantul legal/împuternicit, în original, conform formularului prevăzut în anexa nr. 7 la prezentul ghid. În situația în care solicitantul are calitatea de întreprindere unică, așa cum este definită la art. 2 alin. (2) din Regulamentul (UE) nr. 1.407/2013 al Comisiei din 18 decembrie 2013, valoarea totală a ajutoarelor de minimis se va calcula prin însumarea ajutoarelor de minimis acordate pe o perioadă de 3 ani consecutivi întreprinderilor care fac parte din întreprinderea unică respectivă; ... h) declarația pe propria răspundere, conform formularului prevăzut în anexa nr. 10 la prezentul ghid, în original, completată prin tehnoredactare, semnată de către reprezentantul legal/împuternicit, care trebuie să conțină activitățile principale, sectoarele în care solicitantul își desfășoară efectiv activitatea, precum și activitatea pentru care va fi utilizat autovehiculul nou ce urmează a fi achiziționat în cadrul programului (se vor menționa codurile CAEN însoțite de denumirea acestora în cazul solicitanților care desfășoară și declară activități economice). ... Articolul 26Criterii de eligibilitatePoate participa în cadrul programului unitatea sau instituția de învățământ, de stat ori privată, care îndeplinește, cumulativ, următoarele criterii de eligibilitate:a) acționează în nume propriu; ... b) are îndeplinite obligațiile de plată a taxelor, impozitelor, amenzilor și contribuțiilor către bugetul de stat, bugetele locale, bugetul Fondului pentru mediu, conform prevederilor legale în vigoare; ... c) nu se află în stare de insolvență sau faliment, nu se află într-o altă situație similară legal reglementată, nu face obiectul unei proceduri legale în justiție pentru situațiile mai sus menționate și nici pentru orice altă situație similară, potrivit declarației pe propria răspundere din cererea de finanțare; ... d) potrivit declarației pe propria răspundere din cererea de finanțare, solicitantul nu a fost condamnat pentru infracțiuni împotriva mediului prin hotărâre judecătorească definitivă; ... e) nu a obținut și nu este pe cale să obțină finanțare pentru achiziționarea aceluiași/acelorași autovehicul/autovehicule care urmează a fi achiziționat/achiziționate prin program, potrivit declarației pe propria răspundere din cererea de finanțare, prin proiecte ori programe finanțate din alte fonduri publice, inclusiv fonduri comunitare, cu excepția Fondului european de dezvoltare regională, Fondului social european și Fondului de coeziune 2014-2020;
(la 02-02-2021, Litera e) din Articolul 26 , Subsectiunea a 4-a , Sectiunea a 2-a , Capitolul II a fost modificată de Punctul 8, Articolul I din ORDINUL nr. 110 din 25 ianuarie 2021, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 111 din 02 februarie 2021 ) ... f) ajutorul de minimis solicitat sub forma ecotichetului nu urmează a fi utilizat pentru desfășurarea de activități în unul dintre sectoarele prevăzute în cuprinsul anexei nr. 1 la Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene, cu respectarea Regulamentului (UE) nr. 1.407/2013 al Comisiei din 18 decembrie 2013, nici pentru achiziționarea autovehiculelor noi destinate transportului rutier de mărfuri pentru solicitanții care desfășoară și declară activități economice conform anexei nr. 10 la prezentul ghid; ... g) valoarea totală a ajutoarelor de minimis de care a beneficiat pe o perioadă de 3 ani consecutivi (2 ani fiscali precedenți și anul fiscal în cursul căruia depune dosar de acceptare în program), cumulată cu valoarea alocării financiare acordate în baza schemei de minimis, nu depășește echivalentul în lei, la data depunerii dosarului de acceptare, a 200.000 euro (sau 100.000 euro, dacă activează în sectorul transporturilor rutiere de mărfuri), potrivit declarației pe propria răspundere depuse la dosar - inclusiv pentru solicitanții care dețin calitatea de întreprindere unică, conform declarației pe propria răspundere din anexa nr. 7 la prezentul ghid.În situația în care solicitantul are calitatea de întreprindere unică, așa cum este definită la art. 2 alin.
(la 07-04-2020, Litera f) din Articolul 27 , Subsectiunea a 4-a , Sectiunea a 2-a , Capitolul II a fost modificată de Punctul 4, Articolul II din ORDINUL nr. 934 din 3 aprilie 2020, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 292 din 07 aprilie 2020 ) ... g) actul administrativ (ordinul/decizia/dispoziția, după caz) prin care a fost numit/validat conducătorul unității/instituției de învățământ, scanat și certificat „conform cu originalul“; ... h) declarația pe propria răspundere privind ajutoarele de minimis obținute în ultimii 3 ani, respectiv 2 ani fiscali precedenți și anul fiscal în cursul căruia solicitantul se înscrie în program, completată prin tehnoredactare, semnată de către reprezentantul legal/împuternicit, în original, conform formularului prevăzut în anexa nr. 7 la prezentul ghid. În situația în care solicitantul are calitatea de întreprindere unică, așa cum este definită la art. 2 alin. (2) din Regulamentul (UE) nr. 1.407/2013 al Comisiei din 18 decembrie 2013, valoarea totală a ajutoarelor de minimis se va calcula prin însumarea ajutoarelor de minimis acordate pe o perioadă de 3 ani consecutivi întreprinderilor care fac parte din întreprinderea unică respectivă; ... i) declarația pe propria răspundere, conform formularului prevăzut în anexa nr. 10 la prezentul ghid, în original, completată prin tehnoredactare, semnată de către reprezentantul legal/împuternicit, care trebuie să conțină activitățile principale, sectoarele în care solicitantul își desfășoară efectiv activitatea, precum și activitatea pentru care va fi utilizat autovehiculul nou ce urmează a fi achiziționat în cadrul programului (se vor menționa codurile CAEN însoțite de denumirea acestora în cazul solicitanților care desfășoară și declară activități economice). ... Articolul 28Criterii de eligibilitatePoate participa în cadrul programului instituția publică, inclusiv institutul de cercetare-dezvoltare înființat ca instituție publică, precum și instituția din sistemul de apărare, ordine publică și siguranță națională, cu sau fără personalitate juridică, ce îndeplinește, cumulativ, următoarele criterii de eligibilitate:a) acționează în nume propriu; ... b) are îndeplinite obligațiile de plată a taxelor, impozitelor, amenzilor și contribuțiilor către bugetul de stat, bugetele locale, bugetul Fondului pentru mediu, conform prevederilor legale în vigoare; ... c) nu se află în stare de insolvență sau faliment, nu se află într-o altă situație similară legal reglementată; nu face obiectul unei proceduri legale în justiție pentru situațiile mai sus menționate și nici pentru orice altă situație similară, potrivit declarației pe propria răspundere din cererea de finanțare; ... d) potrivit declarației pe propria răspundere din cererea de finanțare, solicitantul nu a fost condamnat pentru infracțiuni împotriva mediului prin hotărâre judecătorească definitivă; ... e) nu a obținut și nu este pe cale să obțină finanțare pentru achiziționarea aceluiași/acelorași autovehicul/autovehicule care urmează a fi achiziționat/achiziționate prin program, potrivit declarației pe propria răspundere din cererea de finanțare, prin proiecte ori programe finanțate din alte fonduri publice, inclusiv fonduri comunitare, cu excepția Fondului european de dezvoltare regională, Fondului social european și Fondului de coeziune 2014-2020;
(la 02-02-2021, Litera e) din Articolul 28 , Subsectiunea a 5-a , Sectiunea a 2-a , Capitolul II a fost modificată de Punctul 9, Articolul I din ORDINUL nr. 110 din 25 ianuarie 2021, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 111 din 02 februarie 2021 ) ... f) ajutorul de minimis solicitat sub forma ecotichetului nu urmează a fi utilizat pentru desfășurarea de activități în unul dintre sectoarele prevăzute în cuprinsul anexei nr. 1 la Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene, cu respectarea Regulamentului (UE) nr. 1.407/2013 al Comisiei din 18 decembrie 2013, și nici pentru achiziționarea autovehiculelor noi destinate transportului rutier de mărfuri - pentru solicitanții care desfășoară și declară activități economice, conform anexei nr. 10 la prezentul ghid; ... g) valoarea totală a ajutoarelor de minimis de care solicitantul a beneficiat pe o perioadă de 3 ani consecutivi (2 ani fiscali precedenți și anul fiscal în cursul căruia depune dosar de acceptare în program), cumulată cu valoarea alocării financiare acordate în baza schemei de minimis, nu depășește echivalentul în lei, la data depunerii dosarului de acceptare, a 200.000 euro (sau 100.000 euro, dacă activează în sectorul transporturilor rutiere de mărfuri), potrivit declarației pe propria răspundere depuse la dosar - inclusiv pentru solicitanții care dețin calitatea de întreprindere unică, conform declarației pe propria răspundere din anexa nr. 7 la prezentul ghid.În situația în care solicitantul are calitatea de întreprindere unică, așa cum este definită la art. 2 alin.
(la 07-04-2020, Litera f) din Articolul 29 , Subsectiunea a 5-a , Sectiunea a 2-a , Capitolul II a fost modificată de Punctul 5, Articolul II din ORDINUL nr. 934 din 3 aprilie 2020, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 292 din 07 aprilie 2020 ) ... g) actul administrativ (ordinul/decizia/dispoziția, după caz) prin care a fost numit/validat conducătorul instituției publice, scanat și certificat „conform cu originalul“; având în vedere caracterul secret al actului administrativ de numire al conducătorului instituției din sistemul de apărare, ordine publică și siguranță națională se depune extras din ordinul de numire/adeverință, în original, din care să rezulte conducătorul instituției; ... h) declarația pe propria răspundere privind ajutoarele de minimis obținute în ultimii 3 ani, respectiv 2 ani fiscali precedenți și anul fiscal în cursul căruia solicitantul se înscrie în program, completată prin tehnoredactare, semnată de către reprezentantul legal/împuternicit, în original, conform formularului prevăzut în anexa nr. 7 la prezentul ghid.
În situația în care solicitantul are calitatea de întreprindere unică, așa cum este definită la art. 2 alin. (2) din Regulamentul (UE) nr. 1.407/2013 al Comisiei din 18 decembrie 2013, valoarea totală a ajutoarelor de minimis se va calcula prin însumarea ajutoarelor de minimis acordate pe o perioadă de 3 ani consecutivi întreprinderilor care fac parte din întreprinderea unică respectivă; ... i) declarația pe propria răspundere, conform formularului prevăzut în anexa nr. 10 la prezentul ghid, în original, completată prin tehnoredactare, semnată de către reprezentantul legal/împuternicit, care trebuie să conțină activitățile principale, sectoarele în care solicitantul își desfășoară efectiv activitatea, precum și activitatea pentru care va fi utilizat autovehiculul nou ce urmează a fi achiziționat în cadrul programului (se vor menționa codurile CAEN însoțite de denumirea acestora în cazul solicitanților care desfășoară și declară activități economice). ... Articolul 30Criterii de eligibilitatePoate participa în cadrul programului organizația neguvernamentală care îndeplinește, cumulativ, următoarele criterii de eligibilitate:a) acționează în nume propriu; ... b) are îndeplinite obligațiile de plată a taxelor, impozitelor, amenzilor și contribuțiilor către bugetul de stat, bugetele locale, bugetul Fondului pentru mediu, conform prevederilor legale în vigoare; ... c) nu se află în stare de dizolvare, lichidare, radiere și nu se află într-o altă situație similară legal reglementată.
Nu face obiectul unei proceduri legale în justiție pentru situațiile mai sus menționate și nici pentru orice altă situație similară, potrivit declarației pe propria răspundere din cererea de finanțare; ... d) potrivit declarației pe propria răspundere din cererea de finanțare, solicitantul nu a fost condamnat pentru infracțiuni împotriva mediului prin hotărâre judecătorească definitivă; ... e) nu a obținut și nu este pe cale să obțină finanțare pentru achiziționarea aceluiași/acelorași autovehicul/autovehicule care urmează a fi achiziționat/achiziționate prin program, potrivit declarației pe propria răspundere din cererea de finanțare, prin proiecte ori programe finanțate din alte fonduri publice, inclusiv fonduri comunitare, cu excepția Fondului european de dezvoltare regională, Fondului social european și Fondului de coeziune 2014-2020; (la 02-02-2021, Litera e) din Articolul 30 , Subsectiunea a 6-a , Sectiunea a 2-a , Capitolul II a fost modificată de Punctul 10, Articolul I din ORDINUL nr. 110 din 25 ianuarie 2021, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 111 din 02 februarie 2021 ) ... f) ajutorul de minimis solicitat sub forma ecotichetului nu urmează a fi utilizat pentru desfășurarea de activități în unul dintre sectoarele prevăzute în cuprinsul anexei nr. 1 la Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene, cu respectarea Regulamentului (UE) nr. 1.407/2013 al Comisiei din 18 decembrie 2013, și nici pentru achiziționarea autovehiculelor noi destinate transportului rutier de mărfuri - pentru solicitanții care desfășoară și declară activități economice, conform anexei nr. 10 la prezentul ghid; ... g) valoarea totală a ajutoarelor de minimis de care solicitantul a beneficiat pe o perioadă de 3 ani consecutivi (2 ani fiscali precedenți și anul fiscal în cursul căruia depune dosar de acceptare în program), cumulată cu valoarea alocării financiare acordate în baza schemei de minimis, nu depășește echivalentul în lei, la data depunerii dosarului de acceptare, a 200.000 euro (sau 100.000 euro, dacă activează în sectorul transporturilor rutiere de mărfuri), potrivit declarației pe propria răspundere depuse la dosar - inclusiv pentru solicitanții care dețin calitatea de întreprindere unică, conform declarației pe propria răspundere din anexa nr. 7 la prezentul ghid.În situația în care solicitantul are calitatea de întreprindere unică, așa cum este definită la art. 2 alin.
) ... g) documentul prin care a fost ales/numit reprezentantul legal, scanat și certificat „conform cu originalul“; ... h) adeverință/extras din registrul în care este înscris solicitantul, după caz, în original, eliberat de autoritatea competentă, nu mai veche de 30 de zile la data depunerii dosarului de acceptare, din care să rezulte că organizația nu a fost radiată și nu se află în procedură de dizolvare sau lichidare; în situația în care solicitantul nu se supune înscrierii în niciun registru, se va depune actul normativ prin care a fost înființat; ... i) declarația pe propria răspundere privind ajutoarele de minimis obținute în ultimii 3 ani, respectiv 2 ani fiscali precedenți și anul fiscal în cursul căruia solicitantul se înscrie în program, completată prin tehnoredactare, semnată de către reprezentantul legal/împuternicit, în original, conform formularului prevăzut în anexa nr. 7 la prezentul ghid.
În situația în care solicitantul are calitatea de întreprindere unică, așa cum este definită la art. 2 alin. (2) din Regulamentul (UE) nr. 1.407/2013 al Comisiei din 18 decembrie 2013, valoarea totală a ajutoarelor de minimis se va calcula prin însumarea ajutoarelor de minimis acordate pe o perioadă de 3 ani consecutivi întreprinderilor care fac parte din întreprinderea unică respectivă; ... j) declarația pe propria răspundere, conform formularului prevăzut în anexa nr. 10 la prezentul ghid, în original, completată prin tehnoredactare, semnată de către reprezentantul legal/împuternicit, care trebuie să conțină activitățile principale, sectoarele în care solicitantul își desfășoară efectiv activitatea, precum și activitatea pentru care va fi utilizat autovehiculul nou ce urmează a fi achiziționat în cadrul programului (se vor menționa codurile CAEN însoțite de denumirea acestora în cazul solicitanților care desfășoară și declară activități economice); ... k) actul de înființare, scanat și certificat „conform cu originalul“ (lege/hotărâre a Guvernului/hotărâre judecătorească, actul constitutiv, statutul etc., după caz). ... Articolul 32Criterii de eligibilitatePoate participa în cadrul programului unitatea aparținând unui cult religios recunoscut în România și care îndeplinește, cumulativ, următoarele criterii de eligibilitate:a) acționează în nume propriu; ... b) are îndeplinite obligațiile de plată a taxelor, impozitelor, amenzilor și contribuțiilor către bugetul de stat, bugetele locale, bugetul Fondului pentru mediu, conform prevederilor legale în vigoare; ... c) nu se află în stare de desființare, nu se află într-o altă situație similară legal reglementată.
Nu face obiectul unei proceduri legale în justiție pentru situațiile prevăzute mai sus și nici pentru orice altă situație similară, potrivit declarației pe propria răspundere din cererea de finanțare; ... d) potrivit declarației pe propria răspundere din cererea de finanțare, solicitantul nu a fost condamnat pentru infracțiuni împotriva mediului prin hotărâre judecătorească definitivă; ... e) nu a obținut și nu este pe cale să obțină finanțare pentru achiziționarea aceluiași/acelorași autovehicul/autovehicule care urmează a fi achiziționat/achiziționate prin program, potrivit declarației pe propria răspundere din cererea de finanțare, prin proiecte ori programe finanțate din alte fonduri publice, inclusiv fonduri comunitare, cu excepția Fondului european de dezvoltare regională, Fondului social european și Fondului de coeziune 2014-2020; (la 02-02-2021, Litera e) din Articolul 32 , Subsectiunea a 7-a , Sectiunea a 2-a , Capitolul II a fost modificată de Punctul 11, Articolul I din ORDINUL nr. 110 din 25 ianuarie 2021, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 111 din 02 februarie 2021 ) ... f) ajutorul de minimis solicitat sub forma ecotichetului nu urmează a fi utilizat pentru desfășurarea de activități în unul dintre sectoarele prevăzute în cuprinsul anexei nr. 1 la Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene, cu respectarea Regulamentului (UE) nr. 1.407/2013 al Comisiei din 18 decembrie 2013 și nici pentru achiziționarea autovehiculelor noi destinate transportului rutier de mărfuri - pentru solicitanții care desfășoară și declară activități economice, conform anexei nr. 10 la prezentul ghid; ... g) valoarea totală a ajutoarelor de minimis de care solicitantul a beneficiat pe o perioadă de 3 ani consecutivi (2 ani fiscali precedenți și anul fiscal în cursul căruia depune dosar de acceptare în program), cumulată cu valoarea alocării financiare acordate în baza schemei de minimis, nu depășește echivalentul în lei, la data depunerii dosarului de acceptare, a 200.000 euro (sau 100.000 euro, dacă activează în sectorul transporturilor rutiere de mărfuri), potrivit declarației pe propria răspundere depuse la dosar - inclusiv pentru solicitanții care dețin calitatea de întreprindere unică, conform declarației pe propria răspundere din anexa nr. 7 la prezentul ghid.În situația în care solicitantul are calitatea de întreprindere unică, așa cum este definită la art. 2 alin.
(la 07-04-2020, Litera h) din Articolul 33 , Subsectiunea a 7-a , Sectiunea a 2-a , Capitolul II a fost modificată de Punctul 7, Articolul II din ORDINUL nr. 934 din 3 aprilie 2020, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 292 din 07 aprilie 2020 ) ... i) actul administrativ (decretul/hotărârea/ordinul/decizia/ dispoziția, după caz) prin care a fost recunoscut/numit conducătorul unității de cult, scanat și certificat „conform cu originalul“; ... j) actul de înființare/statutul sau alt document din care să reiasă personalitatea juridică a solicitantului, scanat și certificat „conform cu originalul“ și hotărârea Guvernului pentru recunoașterea cultului (extras din Monitorul Oficial al României, Partea I); ... k) declarația pe propria răspundere privind ajutoarele de minimis obținute în ultimii 3 ani, respectiv 2 ani fiscali precedenți și anul fiscal în cursul căruia solicitantul se înscrie în program, completată prin tehnoredactare, semnată de către reprezentantul legal/împuternicit, în original, conform formularului prevăzut în anexa nr. 7 la prezentul ghid.
În situația în care solicitantul are calitatea de întreprindere unică, așa cum este definită la art. 2 alin. (2) din Regulamentul (UE) nr. 1.407/2013 al Comisiei din 18 decembrie 2013, valoarea totală a ajutoarelor de minimis se va calcula prin însumarea ajutoarelor de minimis acordate pe o perioadă de 3 ani consecutivi întreprinderilor care fac parte din întreprinderea unică respectivă; ... l) declarația pe propria răspundere, conform formularului prevăzut în anexa nr. 10 la prezentul ghid, în original, completată prin tehnoredactare, semnată de către reprezentantul legal/împuternicit, care trebuie să conțină activitățile principale, sectoarele în care solicitantul își desfășoară efectiv activitatea, precum și activitatea pentru care va fi utilizat autovehiculul nou ce urmează a fi achiziționat în cadrul programului (se vor menționa codurile CAEN însoțite de denumirea acestora în cazul solicitanților care desfășoară și declară activități economice). ... Articolul 34Criterii de eligibilitatePoate participa în cadrul programului operatorul economic, inclusiv institutul de cercetare-dezvoltare care își desfășoară activitatea în regim economic, care îndeplinește următoarele criterii de eligibilitate:a) acționează în nume propriu; ... b) are îndeplinite obligațiile de plată a taxelor, impozitelor, amenzilor și contribuțiilor către bugetul de stat, bugetele locale, bugetul Fondului pentru mediu, conform prevederilor legale în vigoare; ... c) potrivit declarației pe propria răspundere din cererea de finanțare, solicitantul nu a fost condamnat pentru infracțiuni împotriva mediului prin hotărâre judecătorească definitivă; ... d) nu se află în stare de insolvență sau faliment, nu se află în procedură de reorganizare judiciară, dizolvare, lichidare, desființare, închidere, inclusiv închidere operațională, nu se află sub administrare specială, nu are suspendate ori restricționate activitățile, inclusiv cele economice, nu se află într-o altă situație similară legal reglementată.
Nu face obiectul unei proceduri legale în justiție pentru situațiile mai sus menționate și nici pentru orice altă situație similară, potrivit declarației pe propria răspundere din cererea de finanțare; ... e) desfășoară activități economice pe teritoriul României; ... f) nu a fost și nu este subiectul unei proceduri de recuperare a unui ajutor de stat declarat ca fiind ilegal și incompatibil cu piața comună, ca urmare a unei decizii a Consiliului Concurenței sau a Comisiei Europene, ori, în cazul în care a făcut obiectul unei astfel de decizii, aceasta a fost deja executată și creanța a fost recuperată integral; ... g) ajutorul de minimis solicitat sub forma ecotichetului nu urmează a fi utilizat pentru desfășurarea de activități în unul dintre sectoarele prevăzute în cuprinsul anexei nr. 1 la Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene, cu respectarea Regulamentului (UE) nr. 1.407/2013 al Comisiei din 18 decembrie 2013, și nici pentru achiziționarea autovehiculelor noi destinate transportului rutier de mărfuri; ... h) valoarea totală a ajutoarelor de minimis de care a beneficiat pe o perioadă de 3 ani consecutivi (2 ani fiscali precedenți și anul fiscal în cursul căruia depune dosar de acceptare în program), cumulată cu valoarea alocării financiare acordate în baza schemei de minimis, nu depășește echivalentul în lei, la data depunerii dosarului de acceptare, a 200.000 euro (sau 100.000 euro, dacă activează în sectorul transporturilor rutiere de mărfuri), potrivit declarației pe propria răspundere depuse la dosar.În situația în care solicitantul are calitatea de întreprindere unică, așa cum este definită la art. 2 alin.
(la 23-07-2020, Litera e) din Articolul 35 , Subsectiunea a 8-a , Sectiunea a 2-a , Capitolul II a fost modificată de Punctul 14, Articolul II din ORDINUL nr. 1.347 din 3 iulie 2020, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 596 din 08 iulie 2020 ) ... f) certificatul de atestare privind obligațiile la Fondul pentru mediu, emis pe numele solicitantului persoană juridică, eliberat de către Autoritate, în termen de valabilitate la data depunerii dosarului de acceptare, în original, în copie legalizată sau emis și comunicat prin mijloace electronice de transmitere la distanță; (la 07-04-2020, Litera f) din Articolul 35 , Subsectiunea a 8-a , Sectiunea a 2-a , Capitolul II a fost modificată de Punctul 8, Articolul II din ORDINUL nr. 934 din 3 aprilie 2020, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 292 din 07 aprilie 2020 ) ... g) certificatul constatator emis de către oficiul registrului comerțului de pe lângă tribunalul în a cărui rază teritorială își are sediul social proprietarul, în original, în copie legalizată sau eliberat online, nu mai vechi de 30 de zile la data depunerii dosarului de acceptare; (la 07-04-2020, Litera g) din Articolul 35 , Subsectiunea a 8-a , Sectiunea a 2-a , Capitolul II a fost modificată de Punctul 8, Articolul II din ORDINUL nr. 934 din 3 aprilie 2020, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 292 din 07 aprilie 2020 ) ... h) declarația pe propria răspundere privind ajutoarele de minimis obținute în ultimii 3 ani, respectiv 2 ani fiscali precedenți și anul fiscal în cursul căruia solicitantul se înscrie în program, completată prin tehnoredactare, semnată de către reprezentantul legal/împuternicit, în original, conform formularului prevăzut în anexa nr. 7 la prezentul ghid. În situația în care solicitantul are calitatea de întreprindere unică, așa cum este definită la art. 2 alin. (2) din Regulamentul (UE) nr. 1.407/2013 al Comisiei din 18 decembrie 2013, valoarea totală a ajutoarelor de minimis se va calcula prin însumarea ajutoarelor de minimis acordate pe o perioadă de 3 ani consecutivi întreprinderilor care fac parte din întreprinderea unică respectivă; ... i) declarația pe propria răspundere, conform formularului prevăzut în anexa nr. 10 la prezentul ghid, în original, completată prin tehnoredactare, semnată de către reprezentantul legal/ împuternicit, care trebuie să conțină activitățile principale, sectoarele în care solicitantul își desfășoară efectiv activitatea, precum și activitatea pentru care va fi utilizat autovehiculul nou ce urmează a fi achiziționat în cadrul programului (se vor menționa codurile CAEN însoțite de denumirea acestora în cazul solicitanților care desfășoară și declară activități economice). ... Articolul 36Criterii de eligibilitatePoate participa în cadrul programului societatea profesională cu răspundere limitată înființată potrivit Legii nr. 51/1995 pentru organizarea și exercitarea profesiei de avocat, republicată, cu modificările și completările ulterioare, care îndeplinește următoarele criterii de eligibilitate:a) acționează în nume propriu; ... b) are îndeplinite obligațiile de plată a taxelor, impozitelor, amenzilor și contribuțiilor către bugetul de stat, bugetele locale, bugetul Fondului pentru mediu, conform prevederilor legale în vigoare; ... c) nu se află în stare de insolvență sau faliment, nu se află în procedură de reorganizare judiciară, dizolvare, lichidare, desființare, închidere, inclusiv închidere operațională, nu se află sub administrare specială, nu are suspendate ori restricționate activitățile, inclusiv cele economice, nu se află într-o altă situație similară legal reglementată.