Hotărâre nr. 937 din 1 septembrie 2010
Despre ce este acest act?
Această hotărâre stabilește cadrul legal pentru clasificarea, ambalarea și etichetarea preparatelor periculoase la introducerea lor pe piață, incluzând și prevederi speciale pentru anumite preparate care pot prezenta pericol.
Pentru cine: Persoanele responsabile de introducerea pe piață a preparatelor periculoase; Autoritățile competente desemnate pentru aplicarea hotărârii (Ministerul Mediului și Pădurilor, Agenția Națională pentru Protecția Mediului, Garda Națională de Mediu, Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor).
Date esențiale
- Țara
- România
- Domeniul de drept
- Dreptul mediului și agricol
- Articole
- 40
- Sursa
- MultiLegalPile/
- Text preluat la
- Explicație actualizată la
Ce reglementează acest act?
- Clasificarea preparatelor periculoase în funcție de gradul și natura pericolelor.
- Ambalarea preparatelor periculoase.
- Etichetarea preparatelor periculoase.
- Evaluarea pericolelor prezentate de preparate, inclusiv proprietățile fizico-chimice, cele care afectează sănătatea și mediul.
Pe cine privește acest act?
- Persoanele responsabile de introducerea pe piață a preparatelor periculoase.
- Autoritățile competente desemnate pentru aplicarea hotărârii (Ministerul Mediului și Pădurilor, Agenția Națională pentru Protecția Mediului, Garda Națională de Mediu, Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor).
Care sunt punctele cheie?
- Se aplică preparatelor care conțin cel puțin o substanță periculoasă sau sunt considerate periculoase conform articolelor 5-11.
- Nu se aplică preparatelor finite destinate utilizatorului final care conțin substanțe radioactive sau sunt dispozitive medicale invazive/în contact fizic direct cu corpul uman, dacă alte dispoziții legale asigură același nivel de informare și protecție.
- Nu se aplică transportului de preparate periculoase sau preparatelor în tranzit supuse controlului vamal, dacă nu sunt prelucrate.
- Evaluarea pericolelor se bazează pe proprietăți fizico-chimice, de sănătate și de mediu, determinate prin metode de testare specifice sau, în anumite cazuri, prin metode de calcul alternative.
Dreptul mediului și agricol
Textul legii
Textul legii
Cuprins (40)
- Articolul 1
- Articolul 2 Pentru aplicarea prezentei hotărâri, termenii şi expresiile de mai jos
- Articolul 3
- Articolul 4
- Articolul 5
- Articolul 6
- Articolul 7
- Articolul 8 Preparatul periculos trebuie clasificat avându-se în vedere şi următoa
- Articolul 9
- Articolul 10
- Articolul 11
- Articolul 12
- Articolul 13
- Articolul 14 Este interzisă introducerea pe piaţă:
- Articolul 15
- Articolul 16
- Articolul 17
- Articolul 18
- Articolul 19
- Articolul 20
- Articolul 21 În cazul în care conţinutul ambalajului nu depăşeşte 125 ml:
- Articolul 22
- Articolul 23
- Articolul 24 Cerinţele de etichetare sunt considerate ca fiind îndeplinite:
- Articolul 25
- Articolul 26
- Articolul 27 (1) La introducerea pe piaţă a preparatelor periculoase sunt permise u
- Articolul 28
- Articolul 29
- Articolul 30
- Articolul 31
- Articolul 32
- Articolul 33
- Articolul 34
- Articolul 35
- Articolul 36
- Articolul 37
- Articolul 38
- Articolul 39
- Articolul 40
HOTĂRÂRE nr. 937 din 1 septembrie 2010 privind clasificarea, ambalarea şi etichetarea la introducerea pe piaţă a preparatelor periculoase Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 690 din 14 octombrie 2010 În temeiul art. 108 din Constituţia României, republicată, Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.
Articolul 1
Articolul 2Pentru aplicarea prezentei hotărâri, termenii şi expresiile de mai jos au următoarele semnificaţii:
Articolul 3
Articolul 4
Tabelul nr. 1
Articolul 5
Articolul 6
Pericolele pentru sănătate pe care le prezintă un preparat se evaluează după una sau mai multe dintre următoarele proceduri:
Articolul 7
Articolul 8Preparatul periculos trebuie clasificat avându-se în vedere şi următoarele elemente:
Articolul 9
Tabelul nr. 2 ┌──────────────────────────────────────┬─────────────────────────────────────┐ │ Domeniul de concentraţie iniţială │ Variaţia admisă pentru │ │ a componentului │concentraţia iniţială a componentului│ ├──────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────────┤ │ ≤ 2,5% │ ± 30% │ ├──────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────────┤ │ > 2,5 ≤ 10% │ ± 20% │ ├──────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────────┤ │ > 10 ≤ 25% │ ± 10% │ ├──────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────────┤ │ > 25 ≤ 100% │ ± 5% │ └──────────────────────────────────────┴─────────────────────────────────────┘
Articolul 10
Articolul 11
Tabelul nr. 3 ┌──────────────────────────────────────┬─────────────────────────────────────┐ │ Limitele de concentraţie iniţială │ Variaţia admisă pentru │ │ a componentului │concentraţia iniţială a componentului│ ├──────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────────┤ │ ≤ 2,5% │ ± 30% │ ├──────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────────┤ │ > 2,5 ≤ 10% │ ± 20% │ ├──────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────────┤ │ > 10 ≤ 25% │ ± 10% │ ├──────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────────┤ │ > 25 ≤ 100% │ ± 5% │ └──────────────────────────────────────┴─────────────────────────────────────┘
Articolul 12
Articolul 13
Articolul 14Este interzisă introducerea pe piaţă:
Articolul 15
Pe orice ambalaj trebuie indicate lizibil, în mod clar şi în aşa fel încât să nu se poată şterge următoarele informaţii:
Articolul 16
Articolul 17
Articolul 18
Articolul 19
Articolul 20
Etichetarea ecologică trebuie să respecte dispoziţiile speciale prevăzute în anexa nr. 2.
Articolul 21În cazul în care conţinutul ambalajului nu depăşeşte 125 ml:
Articolul 22
Fără a aduce atingere art. 34 din Hotărârea Guvernului nr. 1.559/2004, cu modificările şi completările ulterioare, indicaţiile de tipul "netoxic", "nenociv", "nepoluant", "ecologic" sau orice altă indicaţie al cărei scop este de a demonstra caracterul nepericulos al unui preparat sau care poate duce la subestimarea pericolelor prezentate de preparatul respectiv nu trebuie menţionate pe ambalajul sau eticheta niciunuia dintre preparatele reglementate de prezenta hotărâre.
Articolul 23
Articolul 24Cerinţele de etichetare sunt considerate ca fiind îndeplinite:
Articolul 25
Pentru preparatele periculoase care nu părăsesc teritoriul României se poate admite etichetarea în conformitate cu normele naţionale în locul etichetării în conformitate cu normele internaţionale privind transportul mărfurilor periculoase.
Articolul 26
Articolul 27(1) La introducerea pe piaţă a preparatelor periculoase sunt permise următoarele excepţii:
...
Articolul 28
În cazul în care se aplică prevederile art. 27, Agenţia Naţională pentru Protecţia Mediului informează imediat Comisia Europeană şi celelalte state membre.
Articolul 29
Orice reclamă pentru un preparat, în sensul prezentei hotărâri, care permite unei persoane din publicul larg să încheie un contract de cumpărare fără a vedea în prealabil eticheta preparatului trebuie să precizeze tipul sau tipurile de pericol indicate pe etichetă, fără a aduce atingere prevederilor Ordonanţei Guvernului nr. 130/2000 privind protecţia consumatorilor la încheierea şi executarea contractelor la distanţă, republicată, cu modificările ulterioare.
Articolul 30
Fişa cu date de securitate şi furnizarea ei trebuie să respecte prevederile titlului IV şi ale anexei II din Regulamentul (CE) nr. 1.907/2006 al Parlamentului European şi al Consiliului din 18 decembrie 2006 privind înregistrarea, evaluarea, autorizarea şi restricţionarea substanţelor chimice (REACH), de înfiinţare a Agenţiei Europene pentru Produse Chimice, de modificare a Directivei 1.999/45/CE şi de abrogare a Regulamentului (CEE) nr. 793/93 al Consiliului şi a Regulamentului (CE) nr. 1.488/94 al Comisiei, precum şi a Directivei 76/769/CEE a Consiliului şi a directivelor 91/155/CEE, 93/67/CEE, 93/105/CE şi 2000/21/CE ale Comisiei, cu modificările şi completările ulterioare.
Articolul 31
Articolul 32
Articolul 33
Fără a aduce atingere prevederilor prezentei hotărâri, autorităţile publice pot asigura, prin reglementări specifice, conform legii, protecţia sănătăţii şi a siguranţei la locul de muncă a persoanelor, în timpul utilizării preparatelor periculoase.
Articolul 34
Articolul 35
Fără a aduce atingere altor dispoziţii din legislaţia naţională, nu se poate interzice, restricţiona sau împiedica introducerea pe piaţă a preparatelor din motive legate de clasificare, ambalare, etichetare sau fişe cu date de securitate, dacă acestea respectă dispoziţiile prezentei hotărâri.
Articolul 36
Articolul 37
Articolul 38
Anexele nr. 1-5*) fac parte integrantă din prezenta hotărâre şi se actualizează prin ordin al ministrului mediului şi pădurilor, în funcţie de adaptările la progresul tehnic în conformitate cu procedura prevăzută de legislaţia comunitară în domeniu, şi se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Articolul 39
Articolul 40
Prezenta hotărâre transpune prevederile Directivei nr. 1.999/45/CE a Parlamentului European şi a Consiliului din 31 mai 1999 privind apropierea actelor cu putere de lege şi a actelor administrative ale statelor membre referitoare la clasificarea, ambalarea şi etichetarea preparatelor periculoase, publicată în Jurnalul Oficial al Comunităţii Europene nr. L 200 din 30 iulie 1999, cu modificările şi completările ulterioare.
PRIM-MINISTRU EMIL BOC Contrasemnează: --------------- Ministrul mediului şi pădurilor, Laszlo Borbely Ministrul economiei, comerţului şi mediului de afaceri, Adriean Videanu Ministrul sănătăţii, Cseke Attila Ministrul agriculturii şi dezvoltării rurale, Mihail Dumitru Ministrul muncii, familiei şi protecţiei sociale, Mihai Constantin Şeitan Preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, Constantin Cerbulescu Şeful Departamentului pentru Afaceri Europene, Bogdan Mănoiu Ministrul finanţelor publice, Sebastian Teodor Gheorghe Vlădescu Bucureşti, 1 septembrie 2010.
Nr. 937. __________ Notă ... *) Anexele nr. 1-5 se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 690 bis, care se poate achiziţiona de la Centrul pentru relaţii cu publicul al Regiei Autonome "Monitorul Oficial", Bucureşti, şos. Panduri nr. 1.
Anexa 1 DISPOZIŢII SPECIALE PENTRU RECIPIENTELE CARE CONŢIN PREPARATE OFERITE SAU VÂNDUTE PUBLICULUI LARG
Secţiunea A
Recipiente care trebuie să fie prevăzute cu sistem de închidere de siguranţă pentru copii Indiferent de capacitate, recipientele care conţin preparate oferite sau vândute publicului larg şi etichetate ca foarte toxice, toxice sau corosive, potrivit prevederilor art. 14-22 şi în condiţiile prevăzute la art. 6-9, trebuie prevăzute cu un sistem de închidere de siguranţă pentru copii.
Indiferent de capacitate, recipientele care conţin preparate ce prezintă un pericol la inspirare (Xn, R65), clasificate şi etichetate potrivit prevederilor pct. 3.2.3 din anexa nr. 1 la Hotărârea Guvernului nr. 1408/2008, cu excepţia preparatelor introduse pe piaţă sub formă de aerosoli sau într-un recipient prevăzut cu un sistem de pulverizare sigilat, trebuie prevăzute cu un sistem de închidere de siguranţă pentru copii.
Indiferent de capacitate, recipientele care conţin cel puţin una dintre substanţele din tabelul nr. 1, prezente într-o concentraţie egală sau mai mare decât concentraţia maximă individuală stabilită, care sunt oferite sau vândute publicului larg trebuie prevăzute cu un sistem de închidere de siguranţă pentru copii.
Tabelul nr. 1
Secţiunea B
Recipiente care trebuie să fie prevăzute cu indicaţie tactilă de pericol Indiferent de capacitate, recipientele care conţin preparate oferite sau vândute publicului larg şi etichetate ca foarte toxice, toxice, corosive, nocive, extrem de inflamabile sau foarte inflamabile, potrivit prevederilor art. 14-22 şi în condiţiile prevăzute la art. 5-9, trebuie prevăzute cu indicaţie tactilă de pericol.
Această dispoziţie nu se aplică pentru aerosolii clasificaţi şi etichetaţi ca extrem de inflamabili sau foarte inflamabili.
Anexa 2 DISPOZIŢII SPECIALE PRIVIND ETICHETAREA ANUMITOR PREPARATE A. Pentru preparate clasificate ca periculoase potrivit prevederilor art. 5-11 Preparate vândute publicului larg 1.1. Eticheta de pe ambalajul care conţine astfel de preparate trebuie să cuprindă, pe lângă recomandările de prudenţă specifice, şi recomandările de prudenţă corespunzătoare S1, S2, S45 sau S46, potrivit criteriilor stabilite în anexa nr. 1 la Hotărârea Guvernului nr. 1408/2008.
1.2. Atunci când astfel de preparate sunt clasificate ca foarte toxice (T^+), toxice (T) sau corosive (C) şi când este fizic imposibil ca o astfel de informaţie să fie menţionată pe ambalaj, ambalajul care conţine astfel de preparate trebuie să fie însoţit de instrucţiuni de folosire clare şi pe înţelesul tuturor şi care să includă, dacă este necesar, informaţii referitoare la distrugerea ambalajului după golire.
Atunci când un preparat conţine cel puţin o substanţă căruia i se atribuie fraza R33, eticheta de pe ambalajul preparatului trebuie să cuprindă formularea frazei R33, astfel cum apare în anexa nr. 5 la Hotărârea Guvernului nr. 1408/2008, dacă substanţa respectivă este prezentă într-o concentraţie egală sau mai mare decât 1%, cu excepţia cazului în care se stabilesc alte valori în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008.
Atunci când un preparat conţine cel puţin o substanţă căreia i se atribuie fraza R64, eticheta de pe ambalajul preparatului trebuie să cuprindă formularea frazei R64 aşa cum apare în anexa nr. 5 la Hotărârea Guvernului nr. 1408/2008, dacă substanţa respectivă este prezentă în preparat la o concentraţie egală sau mai mare decât 1 %, cu excepţia cazului în care se stabilesc alte valori în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008.
B. Pentru toate preparatele indiferent de clasificarea lor în sensul art. 5-11 1. Preparate care conţin plumb 1.1. Lacuri şi vopsele Eticheta de pe ambalajul lacurilor şi vopselelor al căror conţinut de plumb determinat conform standardului ISO 6503-1984 este mai mare decât 0,15 % (exprimat în greutate de metal) din greutatea totală a preparatului trebuie să prezinte următoarele indicaţii: "Conţine plumb. A nu se utiliza pe suprafeţele ce pot fi mestecate sau supte de către copii."
Pentru ambalajele al căror conţinut este mai mic de 125 mililitri, indicaţia va fi următoarea: "Atenţie! Conţine plumb."
A nu se lăsa la îndemâna copiilor."
Ambalajul va fi însoţit de recomandările de prudenţă corespunzătoare.
A se vedea informaţiile furnizate de către producător."
A se vedea informaţiile furnizate de către producător."
În timpul utilizării se degajă vapori periculoşi.
A se vedea informaţiile furnizate de către producător.
A se respecta instrucţiunile de siguranţă."
C. Pentru preparatele neclasificate în sensul articolelor 5-11, dar care conţin cel puţin o substanţă periculoasă 1. Preparate care nu sunt destinate publicului larg Eticheta de pe ambalajul preparatelor trebuie să cuprindă următoarea indicaţie: "Fişa cu date de securitate este disponibilă la cerere pentru utilizatori profesionali."
Anexa 3 METODE DE EVALUARE A PERICOLELOR PENTRU SĂNĂTATE PREZENTATE DE UN PREPARAT, POTRIVIT PREVEDERILOR ART. 6-9 Introducere Trebuie evaluate toate efectele asupra sănătăţii ale substanţelor conţinute într-un preparat. Metoda convenţională descrisă în părţile A şi B este o metodă de calcul care se aplică pentru toate preparatele şi care ia în considerare toate proprietăţile periculoase pentru sănătate ale substanţelor care intră în compoziţia preparatului. În acest scop, efectele periculoase pentru sănătate au fost subdivizate în:
Efectele unui preparat asupra sănătăţii se evaluează potrivit prevederilor art. 6 alin. (1) prin metoda convenţională descrisă în secţiunile A şi B, folosindu-se limite de concentraţie individuale. (a) În cazul în care sunt prevăzute limite de concentraţie necesare pentru substanţele periculoase incluse în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, acestea trebuie utilizate în scopul aplicării metodei de evaluare descrise în secţiunea A. (b) În cazul în care substanţele periculoase nu sunt prevăzute în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt prevăzute fără indicarea limitelor de concentraţie necesare în vederea aplicării metodei de evaluare descrise în secţiunea A, limitele de concentraţie se prevăd potrivit prevederilor din secţiunea B.
Procedura pentru clasificare este stabilită în secţiunea A.
Clasificarea substanţei sau substanţelor şi clasificarea care rezultă pentru preparat se exprimă:
Rezultatul evaluării sistematice a tuturor efectelor periculoase pentru sănătate se exprimă prin limite de concentraţie exprimate în procente greutate/greutate, cu excepţia preparatelor gazoase, pentru care acestea se exprimă în procente volum/volum, în funcţie de clasificarea substanţelor.
În cazul în care limitele de concentraţie luate în considerare în vederea aplicării acestei metode convenţionale nu sunt prevăzute în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, limitele de concentraţie sunt prevăzute în secţiunea B.
Secţiunea A
Procedura de evaluare a pericolelor pentru sănătate Evaluarea se realizează treptat, astfel:
1.1. preparate periculoase care prezintă efecte letale acute şi cărora li se atribuie simbolul "T+", indicaţia de pericol "foarte toxic" şi frazele de risc R26, R27 sau R28:
1.1.1. preparate care conţin una sau mai multe substanţe clasificate ca foarte toxice care produc astfel de efecte la concentraţii individuale egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, pentru substanţa sau substanţele avute în vedere; sau (b) cea stabilită în secţiunea B pct. 1 din (tabelul I sau I A) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt prevăzute în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt prevăzute fără limite de concentraţie;
1.1.2. preparatele care conţin una sau mai multe substanţe clasificate ca foarte toxice cu concentraţii individuale inferioare limitelor specificate la pct. 1.1.1 lit. (a) sau (b) dacă:
P(T+) Σ [ ----- ] ≥ 1 L(T+) unde:
P(T+) = este procentul în greutate sau în volum al fiecărei substanţe foarte toxice conţinute în preparat, L(T+) = este limita de concentraţie pentru încadrarea în categoria foarte toxic stabilită pentru fiecare substanţă foarte toxică, exprimată în procente în greutate sau în volum;
1.2 preparate care prezintă efecte ireversibile neletale în urma unei singure expuneri şi cărora li se atribuie simbolul "T^+", indicaţia de pericol "foarte toxic" şi fraza de risc R39/cale de expunere .
Preparatele care conţin cel puţin o substanţă periculoasă ce produce astfel de efecte la concentraţii individuale egale sau mai mari decât:
2.1. preparate care prezintă efecte letale acute şi cărora li se atribuie simbolul "T", indicaţia de pericol "toxic" şi fraza de risc R23, R24 sau R25:
2.1.1. preparate care conţin una sau mai multe substanţe clasificate ca foarte toxice sau toxice ce produc astfel de efecte la concentraţii individuale egale sau mai mari decât:
2.1.2. preparate care conţin mai multe substanţe clasificate ca foarte toxice sau toxice la concentraţii individuale inferioare limitelor specificate la pct. 2.1.1 lit. (a) sau (b) dacă: ┌ P(T+) P(T) ┐ Σ │ ----- + ---- │ ≥ 1 └ L(T) L(T) ┘ unde:
P(T+) = este procentul în greutate sau în volum al fiecărei substanţe foarte toxice conţinute în preparat, P(T) = este procentul în greutate sau în volum al fiecărei substanţe toxice conţinute în preparat, L(T) = este limita de concentraţie pentru încadrarea în categoria toxic stabilită pentru fiecare substanţă foarte toxică sau toxică exprimată prin procente în greutate sau în volum;
2.2. preparate periculoase care prezintă efecte ireversibile neletale în urma unei singure expuneri şi cărora li se atribuie simbolul "T", indicaţia de pericol "toxic" şi fraza de risc R39/cale de expunere.
Preparatele care conţin una sau mai multe substanţe periculoase clasificate ca foarte toxice sau toxice ce produc astfel de efecte la concentraţii individuale egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, pentru substanţa sau substanţele avute în vedere, sau (b) cea stabilită în secţiunea B pct. 2 (tabelul II sau II A) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt prevăzute în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt prevăzute fără limite de concentraţie;
2.3. preparate periculoase care prezintă efecte pe termen lung şi cărora li se atribuie simbolul "T", indicaţia de pericol "toxic" şi fraza de risc R48/cale de expunere.
Preparatele care conţin una sau mai multe substanţe periculoase ce produc astfel de efecte la concentraţii individuale egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, pentru substanţa sau substanţele avute în vedere, sau (b) cea stabilită în secţiunea B pct. 3 (tabelul III sau III A) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt prevăzute în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt prevăzute fără limite de concentraţie.
3.1. preparate periculoase care prezintă efecte letale acute şi cărora li se atribuie simbolul "Xn", indicaţia de pericol "nociv" şi fraza de risc R20, R21 sau R22:
3.1.1. preparatele care conţin una sau mai multe substanţe clasificate ca foarte toxice, toxice sau nocive şi care produc astfel de efecte la concentraţii individuale egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, pentru substanţa sau substanţele avute în vedere, sau (b) cea stabilită în secţiunea B pct. 1 (tabelul I sau I A) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt prevăzute în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt prevăzute fără limite de concentraţie;
3.1.2. preparate care conţin mai multe substanţe clasificate ca foarte toxice, toxice sau nocive, la concentraţii individuale inferioare limitelor specificate la pct. 3.1.1 lit. (a) sau (b) dacă: ┌ P(T+) P(T) P(Xn) ┐ Σ │ ----- + ---- + ----- │ ≥ 1 └ L(Xn) L(Xn) L(Xn) ┘ unde:
P(T+) = este procentul în greutate sau în volum al fiecărei substanţe foarte toxice conţinute în preparat, P(T) = este procentul în greutate sau în volum al fiecărei substanţe toxice conţinute în preparat, P(Xn) = este procentul în greutate sau în volum al fiecărei substanţe nocive conţinute în preparat, L(Xn) = este limita de concentraţie pentru încadrarea în categoria nociv stabilită pentru fiecare substanţă foarte toxică, toxică sau nocivă, exprimată în procente în greutate sau în volum;
3.2. preparate periculoase care produc efecte acute asupra plămânilor, în caz de înghiţire, şi cărora li se atribuie simbolul "Xn", indicaţia de pericol "nociv" şi fraza de risc R65.
Preparatele clasificate ca nocive potrivit criteriilor specificate la pct. 3.2.3 din anexa nr. 1 la Hotărârea Guvernului nr. 1408/2008. La aplicarea metodei convenţionale potrivit prevederilor pct. 3.1 de mai sus, nu se va ţine seama de clasificarea unei substanţe care are atribuită fraza R65;
3.3. preparate periculoase care produc efecte ireversibile neletale în urma unei singure expuneri şi cărora li se atribuie simbolul "Xn", indicaţia de pericol "nociv" şi fraza de risc R68/cale de expunere.
Preparatele care conţin cel puţin o substanţă periculoasă clasificată ca foarte toxică, toxică sau nocivă ce produce astfel de efecte la concentraţii individuale egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, pentru substanţa sau substanţele avute în vedere, sau (b) cea stabilită la secţiunea B pct. 2 (tabelul II sau II A) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt prevăzute în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt prevăzute fără limite de concentraţie;
3.4. preparate periculoase care produc efecte pe termen lung şi cărora li se atribuie simbolul "Xn", indicaţia de pericol "nociv" şi fraza de risc R48/cale de expunere.
Preparatele care conţin cel puţin o substanţă periculoasă clasificată ca toxică sau nocivă ce produce astfel de efecte la concentraţii individuale egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, pentru substanţa sau substanţele avute în vedere; sau (b) cea stabilită în secţiunea B pct. 3 din (tabelul III sau III A) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt prevăzute în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt prevăzute fără limite de concentraţie.
4.1. şi li se atribuie simbolul "C", indicaţia de pericol "corosiv" şi fraza de risc R35:
4.1.1. preparate care conţin una sau mai multe substanţe clasificate drept corosive şi cărora li se atribuie fraza R35 la concentraţii individuale egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, pentru substanţa sau substanţele avute în vedere, sau (b) cea stabilită în secţiunea B pct. 4 (tabelul IV sau IV A), atunci când substanţa sau substanţele nu sunt prevăzute în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt prevăzute fără limite de concentraţie;
4.1.2. preparate care conţin mai multe substanţe clasificate drept corosive şi cărora li se atribuie fraza de risc R35 cu concentraţii individuale inferioare limitei stabilite la pct. 4.1.1 lit. (a) sau (b) dacă: ┌ P(C, R 35) ┐ Σ │ ---------- │ ≥ 1 └ L(C, R 35) ┘ unde:
P(C, R 35) = este procentul în greutate sau în volum al fiecărei substanţe corosive conţinute în preparat căreia i se atribuie fraza de risc R35, L(C, R 35) = este limita de concentraţie pentru încadrarea în categoria coroziv R35 stabilită pentru fiecare substanţă corosivă căreia i se atribuie fraza de risc R35, exprimată prin procente în greutate sau în volum;
4.2. şi li se atribuie simbolul "C", indicaţia de pericol "corosiv" şi fraza de risc R34:
4.2.1. preparate care conţin una sau mai multe substanţe clasificate drept corosive şi cărora li se atribuie frazele de risc R35 sau R34 la concentraţii individuale egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, pentru substanţa sau substanţele avute în vedere, sau (b) cea stabilită în secţiunea B pct. 4 (tabelul IV şi IV A) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt prevăzute în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt prevăzute fără limite de concentraţie;
4.2.2. preparate care conţin mai multe substanţe clasificate drept corosive şi cărora li se atribuie fraza de risc R35 sau R34 cu concentraţii individuale care nu depăşesc limitele stabilite la pct. 4.2.1 lit. (a) sau (b) dacă: ┌ P(C, R 35) P(C, R 34) ┐ Σ │ ---------- + ---------- │ ≥ 1 └ L(C, R 34) L(C, R 34) ┘ unde:
P(C, R 35) = este procentul în greutate sau în volum al fiecărei substanţe corosive conţinute în preparat căreia i se atribuie fraza de risc R35, P(C, R 34) = este procentul în greutate sau în volum al fiecărei substanţe corosive conţinute în preparat căreia i se atribuie fraza de risc R34, L(C, R 34) = este limita de concentraţie pentru încadrarea în categoria coroziv R34 stabilită pentru fiecare substanţă corosivă căreia i se atribuie fraza de risc R35 sau R34 şi exprimată în procente în greutate sau în volum.
5.1. preparate periculoase care pot provoca leziuni oculare grave şi cărora li se atribuie simbolul "Xi", indicaţia de pericol "iritant" şi fraza de risc R41:
5.1.1. preparate care conţin una sau mai multe substanţe clasificate ca iritante şi cărora li se atribuie fraza R41 la concentraţii individuale egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, pentru substanţa sau substanţele avute în vedere; sau (b) cea stabilită în secţiunea B pct. 4 (tabelul IV şi IV A) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt prevăzute în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt prevăzute fără limite de concentraţie;
5.1.2. preparate care conţin mai multe substanţe clasificate ca iritante şi cărora li se atribuie fraza de risc R41 sau clasificate drept corosive şi cărora li se atribuie fraza de risc R35 sau R34 la concentraţii individuale ce nu depăşesc limitele prevăzute la pct. 5.1.1 lit. (a) sau (b) dacă: ┌ P(C, R 35) P(C, R 34) P(Xi, R 41) ┐ Σ │ ----------- + ---------- + ----------- │ ≥ 1 └ L(Xi, R 41) L(Xi, R 41) L(Xi, R 41) ┘ unde:
P(C, R 35) = este procentul în greutate sau în volum al fiecărei substanţe corosive conţinute în preparat căreia i se atribuie fraza de risc R35, P(C, R 34) = este procentul în greutate sau în volum al fiecărei substanţe corosive conţinute în preparat căreia i se atribuie fraza de risc R34, P(Xi, R 41) = este procentul în greutate sau în volum al fiecărei substanţe iritante conţinute în preparat căreia i se atribuie fraza R41, L(Xi, R 41) = este limita de concentraţie pentru încadrarea în categoria iritant R41 stabilită pentru fiecare substanţă corosivă căreia i se atribuie fraza de risc R35 sau R34 sau pentru fiecare substanţă iritantă căreia i se atribuie fraza R41, exprimată în procente în greutate sau în volum;
5.2. preparate periculoase iritante pentru ochi şi cărora li se atribuie simbolul "Xi", indicaţia de pericol "iritant" şi fraza de risc R 36:
5.2.1 preparate care conţin una sau mai multe substanţe clasificate drept corosive şi cărora li se atribuie fraza R35 sau R34 sau clasificate ca iritante şi cărora li se atribuie fraza R41 sau R36 cu concentraţii individuale egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, pentru substanţa sau substanţele avute în vedere, sau (b) cea stabilită în secţiunea B pct. 4 (tabelul IV sau IV A) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt prevăzute în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt prevăzute fără limite de concentraţie;
5.2.2. preparate care conţin mai multe substanţe clasificate fie ca iritante şi cărora li se atribuie fraza de risc R41 sau R36, fie drept corosive şi cărora li se atribuie fraza R35 sau R34 la concentraţii individuale ce nu depăşesc limitele stabilite la pct. 5.2.1 lit. (a) sau (b), dacă: ┌ P(C, R 35) P(C, R 34) P(Xi, R 41) P(Xi, R 36) ┐ Σ │ ----------- + ---------- + ----------- + ----------- │ ≥ 1 └ L(Xi, R 36) L(Xi, R 36) L(Xi, R 36) L(Xi, R 36) ┘ unde:
P(C, R 35) = este procentul în greutate sau în volum al fiecărei substanţe corosive conţinute în preparat căreia i se atribuie fraza de risc R35, P(C, R 34) = este procentul în greutate sau în volum al fiecărei substanţe corosive conţinute în preparat căreia i se atribuie fraza de risc R34, P(Xi, R 41) = este procentul în greutate sau în volum al fiecărei substanţe iritante conţinute în preparat căreia i se atribuie fraza R41, P(Xi, R 36) = este procentul în greutate sau în volum al fiecărei substanţe iritante conţinute în preparat căreia i se atribuie fraza R34, L(Xi, R 36) = este limita de concentraţie pentru încadrarea în categoria iritant R36 stabilită pentru fiecare substanţă corosivă căreia i se atribuie fraza R35 sau R34 sau pentru fiecare substanţă iritantă căreia i se atribuie fraza R41 sau R36, exprimată în procente în greutate sau în volum;
5.3. preparate periculoase iritante pentru piele şi cărora li se atribuie simbolul "Xi", indicaţia de pericol "iritant" şi fraza de risc R38:
5.3.1. preparate care conţin una sau mai multe substanţe clasificate ca iritante şi cărora li se atribuie fraza de risc R38 sau drept corosive şi cărora li se atribuie fraza R35 sau R34 la concentraţii individuale egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, pentru substanţa sau substanţele avute în vedere, sau (b) cea stabilită în secţiunea B pct. 4 (tabelul IV sau IV A) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt prevăzute în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt prevăzute fără limite de concentraţie;
5.3.2. preparate care conţin mai multe substanţe clasificate fie ca iritante şi cărora li se atribuie fraza de risc R38, fie drept corosive şi cărora li se atribuie fraza R35 sau R34 la concentraţii individuale inferioare limitelor stabilite la punctul 5.3.l. litera (a) sau (b) dacă: ┌ P(C, R 35) P(C, R 34) P(Xi, R 38) ┐ Σ │ ----------- + ----------- + ------------ │ ≥ 1 └ L(Xi, R 38) L(Xi, R 38) L(Xi, R 38) ┘ unde:
P(C, R 35) = este procentul în greutate sau în volum al fiecărei substanţe corosive conţinute în preparat căreia i se atribuie fraza de risc R35, P(C, R 34) = este procentul în greutate sau în volum al fiecărei substanţe corosive conţinute în preparat căreia i se atribuie fraza de risc R34, P(Xi, R 38) = este procentul în greutate sau în volum al fiecărei substanţe iritante conţinute în preparat căreia i se atribuie fraza R38, L(Xi, R 38) = este limita de concentraţie pentru încadrarea în categoria iritant R38 stabilită pentru fiecare substanţă corosivă căreia i se atribuie fraza de risc R35 sau R34 sau pentru fiecare substanţă iritantă căreia i se atribuie fraza R38 şi exprimată în procente în greutate sau în volum;
5.4. preparate periculoase iritante pentru căile respiratorii şi li se atribuie simbolul "Xi", indicaţia de pericol "iritant" şi fraza R37:
5.4.1. preparate care conţin una sau mai multe substanţe clasificate ca iritante şi cărora li se atribuie fraza de risc R37 la concentraţii individuale egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008 pentru substanţa sau substanţele avute în vedere; (b) cea stabilită în secţiunea B pct 4 (tabelul IV sau IV A) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt prevăzute în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt prevăzute fără limite de concentraţie;
5.4.2. preparate care conţin mai multe substanţe clasificate ca iritante şi cărora li se atribuie fraza de risc R37 la concentraţii individuale inferioare limitelor stabilite la pct. 5.4.1 lit. (a) sau (b) dacă: ┌ P(Xi, R 37) ┐ Σ │ ------------ │ ≥ 1 └ L(Xi, R 37) ┘ unde:
P(Xi, R 37) = este procentul în greutate sau în volum al fiecărei substanţe iritante conţinute în preparat căreia i se atribuie fraza R37, L(Xi, R 37) = este limita de concentraţie pentru încadrarea în categoria iritant R37 stabilită pentru fiecare substanţă iritantă căreia i se atribuie fraza R37 şi exprimată prin procente în greutate sau în volum;
5.4.3. preparate gazoase care conţin mai multe substanţe clasificate ca iritante şi cărora li se atribuie fraza de risc R37 sau drept corosive cărora li se atribuie fraza de risc R34 sau R35 la concentraţii individuale inferioare limitei stabilite la pct. 5.4.1 lit. (a) sau (b) dacă: ┌ P(C, R 35) P(C, R 34) P(Xi, R 37) ┐ Σ │ ----------- + ----------- + ----------- │ ≥ 1 └ L(Xi, R 37) L(Xi, R 37) L(Xi, R 37) ┘ unde:
P(C, R 35) = este procentul în volum al fiecărei substanţe corosive conţinute în preparat căreia i se atribuie fraza de risc R35, P(C, R 34) = este procentul în volum al fiecărei substanţe conţinute în preparat căreia i se atribuie fraza de risc R34, P(Xi, R 37) = este procentul în volum al fiecărei substanţe iritante conţinute în preparat căreia i se atribuie fraza R37, L(Xi, R 37) = este limita de concentraţie pentru încadrarea în categoria iritant stabilită pentru fiecare substanţă corosivă gazoasă căreia i se atribuie frazele de risc R35 sau R34 sau pentru fiecare substanţă iritantă gazoasă căreia i se atribuie fraza R37, exprimată în procente în greutate sau în volum.
6.1. în contact cu pielea şi li se atribuie simbolul "Xi", indicaţia de pericol "iritant" şi fraza R 43.
Preparate care conţin cel puţin o substanţă clasificată ca sensibilizantă şi căreia i se atribuie fraza R43, ce produce astfel de efecte la concentraţii individuale egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008 pentru substanţa sau substanţele avute în vedere, sau (b) cea stabilită în secţiunea B pct. 5 (tabelul V sau VA) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt prevăzute în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt prevăzute fără limite de concentraţie;
6.2. preparate periculoase la inhalare şi cărora li se atribuie simbolul "Xn", indicaţia de pericol "nociv" şi fraza de risc R42.
Preparatele care conţin cel puţin o substanţă clasificată ca sensibilizantă şi căreia i se atribuie fraza R42, ce produce astfel de efecte la concentraţii individuale egale sau mai mare decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, pentru substanţa sau substanţele avute în vedere, sau (b) cea stabilită în secţiunea B pct. 5 (tabelul V sau V A) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt prevăzute în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt prevăzute fără limite de concentraţie.
7.1. preparate din categoria 1 sau 2, cărora li se atribuie simbolul "T" şi fraza R45 sau R49.
Preparatele care conţin cel puţin o substanţă ce produce astfel de efecte, clasificată drept cancerigenă şi căreia i se atribuie fraza R45 sau R49 care caracterizează substanţele cancerigene din categoria 1 şi categoria 2, la concentraţii individuale egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008 pentru substanţa sau substanţele avute în vedere, sau (b) cea stabilită în secţiunea B pct. 6 (tabelul VI sau VI A) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt prevăzute în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt prevăzute fără limite de concentraţie;
7.2. preparate din categoria 3, cărora li se atribuie simbolul "Xn" şi fraza R40.
Preparatele care conţin cel puţin o substanţă ce produce astfel de efecte, clasificată drept cancerigenă căreia i se atribuie fraza R40 care caracterizează substanţele cancerigene din categoria 3, la concentraţii individuale egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, pentru substanţa sau substanţele avute în vedere; (b) cea stabilită în secţiunea B pct. 6 (tabelul VI sau VI A) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt prevăzute în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt prevăzute fără limite de concentraţie;
8.1. preparate din categoria 1 sau 2 şi cărora li se atribuie simbolul "T" şi fraza R 46.
Preparatele care conţin cel puţin o substanţă ce produce astfel de efecte, clasificată ca mutagenă şi căreia i se atribuie fraza R46 care caracterizează substanţele mutagene din categoria 1 şi categoria 2, la concentraţii individuale egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, pentru substanţa sau substanţele avute în vedere, sau (b) cea stabilită în secţiunea B pct. 6 (tabelul VI sau VI A) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt prevăzute în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt prevăzute fără limite de concentraţie;
8.2. preparate din categoria 3, cărora li se atribuie simbolul "Xn" şi fraza R68.
Preparatele care conţin cel puţin o substanţă ce produce astfel de efecte, clasificată ca mutagenă şi căreia i se atribuie fraza R68 care caracterizează substanţele mutagene din categoria 3, la concentraţii individuale egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008 pentru substanţa sau substanţele avute în vedere, sau (b) cea stabilită în secţiunea B pct. 6 (tabelul VI sau VI A) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt prevăzute în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt prevăzute fără limite de concentraţie;
9.1. preparate din categoria 1 sau 2 şi cărora li se atribuie simbolul "T" şi fraza R60 (fertilitate).
Preparatele care conţin cel puţin o substanţă ce produce astfel de efecte, clasificată ca toxică pentru reproducere şi căreia i se atribuie fraza R60 care caracterizează substanţele toxice pentru reproducere din categoria 1 şi categoria 2, la concentraţii individuale egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită partea 3 din anexa VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, pentru substanţa sau substanţele avute în vedere, sau (b) cea stabilită în secţiunea B pct. 6 (tabelul VI sau VI A) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt prevăzute în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt prevăzute fără limite de concentraţie;
9.2. preparate din categoria 3 cărora li se atribuie simbolul "Xn" şi fraza R62 (fertilitate).
Preparatele care conţin cel puţin o substanţă ce produce astfel de efecte, clasificată ca toxică pentru reproducere şi căreia i se atribuie fraza R62 care caracterizează substanţele toxice pentru reproducere din categoria 3 la concentraţii individuale egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008 pentru substanţa sau substanţele avute în vedere, sau (b) cea stabilită în secţiunea B pct. 6 (tabelul VI sau VI A) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt prevăzute în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt prevăzute fără limite de concentraţie;
9.3. preparate din categoria 1 sau 2 cărora li se atribuie simbolul "T" şi fraza R61 (dezvoltare).
Preparatele care conţin cel puţin o substanţă ce produce astfel de efecte, clasificată ca toxică pentru reproducere şi căreia i se atribuie fraza R61 care caracterizează substanţele toxice pentru reproducere din categoria 1 şi categoria 2, la concentraţii individuale egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008 pentru substanţa sau substanţele avute în vedere, sau (b) cea stabilită în secţiunea B pct. 6 (tabelul VI sau VI A) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt prevăzute în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt prevăzute fără limite de concentraţie;
9.4. preparate din categoria 3 şi cărora li se atribuie simbolul "Xn" şi fraza R63 (dezvoltare).
Preparatele care conţin cel puţin o substanţă ce produce astfel de efecte, clasificată ca toxică pentru reproducere şi căreia i se atribuie fraza R63 care caracterizează substanţele toxice pentru reproducere din categoria 3, la concentraţii individuale egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008 pentru substanţa sau substanţele avute în vedere, sau (b) cea stabilită în secţiunea B pct. 6 (tabelul VI sau VI A) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt prevăzute în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt prevăzute fără limite de concentraţie;
Secţiunea B
Limite de concentraţie utilizabile la evaluarea pericolelor pentru sănătate Pentru fiecare dintre efectele periculoase pentru sănătate, în tabelele I-VI sunt prevăzute limitele de concentraţie (exprimate în procente greutate/greutate) utilizate pentru preparatele negazoase, iar în tabelele I A-VI A sunt prevăzute limitele de concentraţie (exprimate în procente volum/volum) utilizate pentru preparatele gazoase.
Aceste limite de concentraţie sunt folosite în lipsa limitelor de concentraţie specifice pentru substanţa luată în consideraţie în partea 3 a anexei Vl la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008.
Tabelul I ┌────────────────────┬─────────────────────────────────────────────────────────┐ │Clasificarea │ Clasificarea preparatului │ │substanţei ├────────────────┬───────────────────┬────────────────────┤ │ │ T^+ │ T │ Xn │ ├────────────────────┼────────────────┼───────────────────┼────────────────────┤ │T^+ cu R26, R27, R28│concentraţie ≥ 7│ 1 % │ 0,1 % │ │ │ % │≤ concentraţie < 7%│≤ concentraţie < 1% │ ├────────────────────┼────────────────┼───────────────────┼────────────────────┤ │T cu R23, R24, R25 │ │concentraţie ≥ 25 %│ 3 % │ │ │ │ │≤ concentraţie < 25%│ ├────────────────────┼────────────────┼───────────────────┼────────────────────┤ │Xn cu R20, R21, R22 │ │ │concentraţie ≥ 25 % │ └────────────────────┴────────────────┴───────────────────┴────────────────────┘ Frazele de risc R se atribuie preparatelor în funcţie de următoarele criterii:
1.2. Preparate gazoase Limitele de concentraţie exprimate ca procente volum/volum care sunt prevăzute în tabelul I A determină clasificarea preparatelor gazoase în funcţie de concentraţia individuală a gazului sau gazelor prezente, a căror clasificare este, de asemenea, indicată.
Tabelul I A ┌────────────────────┬─────────────────────────────────────────────────────────┐ │Clasificarea │ Clasificarea preparatului gazos │ │substanţei ├──────────────┬───────────────────┬──────────────────────┤ │(gaz) │ T^+ │ T │ Xn │ ├────────────────────┼──────────────┼───────────────────┼──────────────────────┤ │T^+ cu R26, R27, R28│concentraţie ≥│ 0,2 % │ 0,02 % │ │ │ 1% │≤ concentraţie < 1%│≤ concentraţie < 0,2% │ ├────────────────────┼──────────────┼───────────────────┼──────────────────────┤ │T cu R23, R24, R25 │ │concentraţie ≥ 5 % │ 0,5 % │ │ │ │ │≤ concentraţie < 5 % │ ├────────────────────┼──────────────┼───────────────────┼──────────────────────┤ │Xn cu R20, R21, R22 │ │ │concentraţie ≥ 5 % │ └────────────────────┴──────────────┴───────────────────┴──────────────────────┘ Frazele de risc R se atribuie preparatelor în funcţie de următoarele criterii:
Tabelul II ┌─────────────────┬────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Clasificarea │ Clasificarea preparatului │ │substanţei ├───────────────────┬─────────────────────────┬──────────────────────────┤ │ │ T^+ │ T │ Xn │ ├─────────────────┼───────────────────┼─────────────────────────┼──────────────────────────┤ │T^+ cu R39/cale │concentraţie ≥ 10 %│1 % ≤ concentraţie < 10 %│0,1 % ≤ concentraţie < 1 %│ │de expunere │R39 (*) obligatorie│R39 (*) obligatorie │R68 (*) obligatorie │ ├─────────────────┼───────────────────┼─────────────────────────┼──────────────────────────┤ │T cu R39/cale de │ │concentraţie ≥ 10 % │1 % ≤ concentraţie < 10 % │ │expunere │ │R39 (*) obligatorie │R68 (*) obligatorie │ ├─────────────────┼───────────────────┼─────────────────────────┼──────────────────────────┤ │Xn cu R68/cale de│ │ │concentraţie ≥ 10 % │ │expunere │ │ │R68 (*) obligatorie │ ├─────────────────┴───────────────────┴─────────────────────────┴──────────────────────────┤ │ (*) Pentru indicarea căii de administrare/expunere (cale de expunere), se vor utiliza │ │frazele R combinate prevăzute la pct. 3.2.1, 3.2.2 şi 3.2.3 din anexa nr. 1 la Hotărârea │ │Guvernului nr. 1408/2008. │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ 2.2. Preparate gazoase Pentru gazele care produc efecte ireversibile neletale în urma unei singure expuneri (R39/cale de expunere, R68/cale de expunere), limitele de concentraţie individuale prevăzute în tabelul II A, exprimate în procente volum/volum determină, după caz, clasificarea preparatului.
Tabelul II A ┌─────────────────┬────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Clasificarea │ Clasificarea preparatului │ │substanţei ├───────────────────┬─────────────────────────┬──────────────────────────┤ │(gaz) │ T^+ │ T │ Xn │ ├─────────────────┼───────────────────┼─────────────────────────┼──────────────────────────┤ │T^+ cu R39/cale │concentraţie ≥ 1 % │0,2 % ≤ concentraţie < 1%│0,02% ≤ concentraţie< 0,2%│ │de expunere │R39 (*) obligatorie│R39 (*) obligatorie │R68 (*) obligatorie │ ├─────────────────┼───────────────────┼─────────────────────────┼──────────────────────────┤ │T cu R39/cale de │ │concentraţie ≥ 5 % │0,5 % ≤ concentraţie < 5 %│ │expunere │ │R39 (*) obligatorie │R68 (*) obligatorie │ ├─────────────────┼───────────────────┼─────────────────────────┼──────────────────────────┤ │Xn cu R68/cale de│ │ │concentraţie ≥ 5 % │ │expunere │ │ │R68 (*) obligatorie │ ├─────────────────┴───────────────────┴─────────────────────────┴──────────────────────────┤ │ (*) Pentru indicarea căii de administrare/expunere (cale de expunere), se vor utiliza │ │frazele R combinate prevăzute la pct. 3.2.1, 3.2.2 şi 3.2.3 din anexa nr. 1 la Hotărârea │ │Guvernului nr. 1408/2008. │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ 3. Efecte grave în urma expunerii repetate sau prelungite 3.1. Preparate negazoase Pentru substanţele care produc efecte grave în urma expunerii repetate sau prelungite (R48/cale de expunere), limitele de concentraţie individuală prevăzute în tabelul III, exprimate în procente greutate/greutate, determină, după caz, clasificarea preparatului.
Tabelul III ┌──────────────────────────┬───────────────────────────────────────────────────┐ │Clasificarea substanţei │ Clasificarea preparatului │ │ ├─────────────────────┬─────────────────────────────┤ │ │ T │ Xn │ ├──────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────────────────────┤ │T cu R48/cale de expunere │ concentraţie ≥ 10 % │1 % ≤ concentraţie < 10 % │ │ │R48 (*) obligatorie │R48 (*) obligatorie │ ├──────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────────────────────┤ │Xn cu R48/cale de expunere│ │concentraţie ≥ 10 % │ │ │ │R48 (*) obligatorie │ ├──────────────────────────┴─────────────────────┴─────────────────────────────┤ │ (*) Pentru indicarea căii de administrare/expunere (cale de expunere), se │ │vor utiliza frazele R combinate care sunt prevăzute la pct. 3.2.1, 3.2.2 şi │ │3.2.3 din anexa nr. 1 la Hotărârea Guvernului nr. 1408/2008. │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ 3.2. Preparate gazoase Pentru gazele care produc efecte grave în urma expunerii repetate sau prelungite (R48/cale de expunere), limitele de concentraţie individuală exprimate în procente volum/volum, prevăzute în tabelul III A, determină, după caz, clasificarea preparatului.
Tabelul III A ┌──────────────────────────┬───────────────────────────────────────────────────┐ │Clasificarea substanţei │ Clasificarea preparatului gazos │ │(gaz) ├─────────────────────┬─────────────────────────────┤ │ │ T │ Xn │ ├──────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────────────────────┤ │T cu R48/cale de expunere │concentraţie ≥ 5 % │0,5 % ≤ concentraţie < 5 % │ │ │R48 (*) obligatorie │R48 (*) obligatorie │ ├──────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────────────────────┤ │Xn cu R48/cale de expunere│ │concentraţie ≥ 5 % │ │ │ │R48 (*) obligatorie │ ├──────────────────────────┴─────────────────────┴─────────────────────────────┤ │ (*) Pentru indicarea căii de administrare/expunere (cale de expunere), se │ │vor utiliza frazele R combinate stabilite la pct. 3.2.1, 3.2.2 şi 3.2.3 din │ │anexa nr. 1 la Hotărârea Guvernului nr. 1408/2008. │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ 4. Efecte corosive şi iritante, inclusiv leziuni oculare grave 4.1. Preparate negazoase Pentru substanţele care produc efecte corosive (R34, R35) sau efecte iritante (R36, R37, R38, R41), limitele de concentraţie individuale prevăzute în tabelul IV, exprimate în procente greutate/greutate, determină, după caz, clasificarea preparatului.
Tabelul IV 4.2. Preparate gazoase Pentru gazele care produc astfel de efecte (R34, R35 sau R36, R37, R38, R41), limitele de concentraţie individuale exprimate în procente volum/volum prevăzute în tabelul IVA determină, după caz, clasificarea preparatului.
Tabelul IV A 5. Efecte sensibilizante 5.1. Preparate negazoase Preparatele care produc astfel de efecte sunt clasificate ca sensibilizante şi li se atribuie:
Limitele de concentraţie individuale prevăzute în tabelul V, exprimate în procente greutate/greutate, determină, după caz, clasificarea preparatului.
Tabelul V 5.2. Preparate gazoase Preparatele gazoase care produc astfel de efecte sunt clasificate ca sensibilizante şi li se atribuie:
Limitele de concentraţie individuală prevăzute în tabelul V A, exprimate în procente volum/volum, determină, după caz, clasificarea preparatului.
Tabelul V A ┌──────────────────────────┬───────────────────────────────────────────────────┐ │Clasificarea substanţei │ Clasificarea preparatului gazos │ │(gaz) ├─────────────────────┬─────────────────────────────┤ │ │Sensibilizant cu R42 │ Sensibilizant cu R43 │ ├──────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────────────────────┤ │Sensibilizant cu R42 │concentraţie ≥ 0,2 % │ │ │ │R42 obligatorie │ │ ├──────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────────────────────┤ │Sensibilizant cu R43 │ │concentraţie ≥ 0,2 % │ │ │ │R43 obligatorie │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6. Efecte cancerigene/mutagene/toxice pentru reproducere 6.1. Preparate negazoase Pentru substanţele care produc astfel de efecte, limitele de concentraţie prevăzute în tabelul VI, exprimate în procente greutate/greutate, determină, după caz, clasificarea preparatului. Acestor preparate li se atribuie simbolurile şi frazele de mai jos:
Cancerigen din categoriile 1 şi 2: T; R45 sau R49 Cancerigen categoria 3: Xn; R40 Mutagen categoriile 1 şi 2: T; R46 Mutagen categoria 3: Xn; R68 Toxic pentru reproducere (fertilitate) categoriile 1 şi 2: T; R60 Toxic pentru reproducere (dezvoltare) categoriile 1 şi 2: T; R61 Toxic pentru reproducere (fertilitate) categoria 3: Xn; R62 Toxic pentru reproducere (dezvoltare) categoria 3: Xn; R63 Tabelul VI 6.2. Preparate gazoase Pentru gazele care produc astfel de efecte, limitele de concentraţie exprimate în procente volum/volum prevăzute în tabelul VI A determină, după caz, clasificarea preparatului. Acestor preparate li se atribuie simbolurile şi frazele de risc de mai jos:
Cancerigen categoriile 1 şi 2: T; R45 sau R49 Cancerigen categoria 3: Xn; R40 Mutagen categoriile 1 şi 2: T; R46 Mutagen categoria 3: Xn; R68 Toxic pentru reproducere (fertilitate) categoriile 1 şi 2: T; R60 Toxic pentru reproducere (dezvoltare) categoriile 1 şi 2: T; R61 Toxic pentru reproducere (fertilitate) categoria 3: Xn; R62 Toxic pentru reproducere (dezvoltare) categoria 3: Xn; R63 Tabelul VI A Anexa 4 METODE DE EVALUARE A PERICOLELOR PENTRU MEDIU PREZENTATE DE UN PREPARAT, POTRIVIT PREVEDERILOR ART. 10-11 Introducere Rezultatul evaluării sistematice a tuturor proprietăţilor periculoase pentru mediu se exprimă prin limite de concentraţie exprimate în procente greutate/greutate, cu excepţia preparatelor gazoase, unde acestea sunt exprimate în procente volum/volum, în funcţie de clasificarea substanţei.
Secţiunea A prezintă procedura de calcul potrivit prevederilor art. 10 alin. (1) lit. (a), precum şi frazele R utilizate pentru clasificarea preparatului.
Secţiunea B prezintă limitele de concentraţie utilizate în cazul aplicării metodei convenţionale, precum şi simbolurile şi frazele R relevante utilizate la clasificare.
Potrivit prevederilor art. 10 alin. (1) lit. (a), pericolele relevante pentru mediu prezentate de un preparat sunt evaluate prin metoda convenţională descrisă în secţiunile A şi B din, cu ajutorul limitelor de concentraţie individuale. (a) Atunci când substanţelor periculoase enumerate în partea 3 a anexei Vl la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008 le sunt atribuite anumite limite de concentraţie necesare pentru aplicarea metodei de evaluare descrise în secţiunea A, se utilizează aceste limite de concentraţie. (b) Atunci când substanţele periculoase nu sunt menţionate în partea 3 a anexei Vl la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt menţionate fără limitele de concentraţie necesare pentru aplicarea metodei de evaluare descrise în secţiunea A, limitele de concentraţie se atribuie conform specificăţiei menţionate în secţiunea B.
Secţiunea C prezintă metodele de testare care permit evaluarea pericolelor pentru mediul acvatic.
Secţiunea A
Metoda de evaluare a pericolelor pentru mediu (a) Mediul acvatic I. Metoda convenţională de evaluare a pericolelor pentru mediul acvatic Metoda convenţională de evaluare a pericolelor pentru mediul acvatic ţine seama de toate pericolele pe care un preparat le poate reprezenta pentru acest mediu, potrivit următoarelor specificăţii.
Următoarele preparate sunt clasificate ca periculoase pentru mediu:
1.1. preparate care conţin una sau mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu şi cărora li se atribuie frazele de risc R50-53, cu concentraţii individuale egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, pentru substanţa sau substanţele avute în vedere, sau (b) cea stabilită în secţiunea B (tabelul 1) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt menţionate în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt menţionate fără limite de concentraţie;
1.2. preparate care conţin mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu, şi cărora li se atribuie frazele R50-53, cu concentraţii individuale inferioare limitelor menţionate la pct. I.1.1 lit. (a) sau (b), dacă: ┌ ┐ │ P(N, R 50 - 53) │ Σ │ ─────────────── │ ≥ 1 │ L(N, R 50 - 53) │ └ ┘ unde:
P(N, R 50-53) = este procentul de greutate al fiecărei substanţe periculoase pentru mediu conţinute în preparat căreia i se atribuie frazele R50-53, L(N, R 50-53) = este limita de concentraţie R50-53 stabilită pentru fiecare substanţă periculoasă pentru mediu căreia i se atribuie frazele R50-53 şi exprimată prin procente de greutate;
2.1. preparate care conţin una sau mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu şi cărora li se atribuie frazele R50-53 sau R51-53 cu concentraţii individuali egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008 pentru substanţa sau substanţele avute în vedere, sau (b) cea stabilită în partea B (tabelul 1) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt menţionate în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt menţionate fără limite de concentraţie;
2.2. preparate care conţin mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu şi cărora li se atribuie frazele R50-53 sau R51-53 cu concentraţii individuale mai mici decât limitelor menţionate la pct. I.2.1 lit. (a) sau (b), însă pentru care: ┌ ┐ │ P(N, R 50 - 53) P(N, R 51 - 53) │ Σ │ ─────────────── + ─────────────── │ ≥ 1 │ L(N, R 51 - 53) L(N, R 51 - 53) │ └ ┘ unde:
P(N, R 50-53) = este procentul de greutate al fiecărei substanţe periculoase pentru mediu conţinute în preparat, căreia i se atribuie frazele R50-53, P(N, R 51-53) = este procentul de greutate al fiecărei substanţe periculoase pentru mediu conţinute în preparat, căreia i se atribuie frazele R51-53, L(N, R 51-53) = este limita de concentraţie R51-53 stabilită pentru fiecare substanţă periculoasă pentru mediu, căreia i se atribuie frazele R50-53 sau R51-53 şi exprimată prin procente de greutate;
3.1. preparate care conţin una sau mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu, cărora li se atribuie frazele R50-53, R51-53 sau R52-53, cu concentraţii individuale egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei Vl la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008 pentru substanţa sau substanţele avute în vedere, sau (b) cea stabilită în secţiunea B (tabelul 1) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt menţionate în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt menţionate fără limite de concentraţie;
3.2. preparate care conţin mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu, cărora li se atribuie frazele R50-53, R51-53 sau R52-53 cu concentraţii individuale inferioare limitelor menţionate la pct. I.3.1 lit. (a) sau (b), dacă: ┌ ┐ │ P(N, R 50 - 53) P(N, R 51 - 53) P(R 52 - 53) │ Σ │ ─────────────── + ─────────────── + ───────────── │ ≥ 1 │ L(R 52 - 53) L(R 52 - 53) L(R 52 - 53) │ └ ┘ unde:
P(N, R50-53) = este procentul de greutate al fiecărei substanţe periculoase pentru mediu conţinute în preparat căreia i se atribuie frazele R50-53, P(N, R51-53) = este procentul de greutate al fiecărei substanţe periculoase pentru mediu conţinute în preparat căreia i se atribuie frazele R51-53, P(R, R52-53) = este procentul de greutate al fiecărei substanţe periculoase pentru mediu conţinute în preparat căreia i se atribuie frazele R52-53, L(N, R52-53) = este limita de concentraţie R52-53 stabilită pentru fiecare substanţă periculoasă pentru mediu, căreia i se atribuie frazele R50-53 sau R51-53 sau R52-53 şi exprimată prin procente de greutate;
4.1. preparate care conţin una sau mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu, cărora li se atribuie fraza R50, pentru concentraţii individuale egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei Vl la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008 pentru substanţa sau substanţele avute în vedere, sau (b) cea stabilită în secţiunea B (tabelul 2) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt menţionate în partea 3 a anexei Vl la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt menţionate fără limite de concentraţie;
4.2. preparate care conţin mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu, cărora li se atribuie fraza R50, pentru concentraţii individuale inferioare limitelor menţionate la pct. 1.4.1 lit. (a) sau (b), dacă: ┌ ┐ │ P(N, R 50) │ Σ │ ────────── │ ≥ 1 │ L(N, R 50) │ └ ┘ unde:
P(N, R50) = este procentul de greutate al fiecărei substanţe periculoase pentru mediu conţinute în preparat căreia i se atribuie fraza R50, L(N, R50) = este limita de concentraţie R50 stabilită pentru fiecare substanţă periculoasă pentru mediu căreia i se atribuie fraza R50, şi exprimată prin procente de greutate;
4.3. preparate care conţin una sau mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu, cărora li se atribuie fraza R50, care nu corespund criteriilor menţionate la pct. I.4.1 sau I.4.2 şi care conţin una sau mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu, cărora li se atribuie frazele R50-53, pentru care: ┌ ┐ │ P(N, R 50) P(N, R 50-53) │ Σ │ ────────── + ───────────── │ ≥ 1 │ L(N, R 50) L(N, R 50) │ └ ┘ unde:
P(N, R50) = este procentul de greutate al fiecărei substanţe periculoase pentru mediu conţinute în preparat căreia i se atribuie fraza R50, P(N, R50-53) = este procentul de greutate al fiecărei substanţe periculoase pentru mediu conţinute în preparat căreia i se atribuie frazele R50-53, L(N, R50) = este limita de concentraţie R50 stabilită pentru fiecare substanţă periculoasă pentru mediu căreia i se atribuie fraza R50 sau frazele R50-53 şi exprimată în procente de greutate;
5.1. preparate care conţin una sau mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu, cărora li se atribuie fraza R52, cu concentraţii individuale egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei Vl la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008 pentru substanţa sau substanţele avute în vedere, sau (b) cea stabilită în secţiunea B (tabelul 3) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt menţionate în tabelul 3.2 din partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt menţionate fără limite de concentraţie;
5.2. preparate care conţin mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu şi cărora li se atribuie fraza R52, cu concentraţii individuale inferioare limitelor menţionate la pct. I.5.1 lit. (a) sau (b), dacă: ┌ ┐ │ P(R 52) │ Σ │ ─────── │ ≥ 1 │ L(R 52) │ └ ┘ unde:
P(R52) = este procentul de greutate al fiecărei substanţe periculoase pentru mediu conţinute în preparat căreia i se atribuie fraza R52, L(R52) = este limita de concentraţie R52 stabilită pentru fiecare substanţă periculoasă pentru mediu căreia i se atribuie fraza R52 şi exprimată prin procente de greutate;
6.1. preparate care conţin una sau mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu, cărora li se atribuie fraza R53, cu concentraţii individuale egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008 pentru substanţa sau substanţele avute în vedere, sau (b) cea stabilită în secţiunea B (tabelul 4) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt menţionate în partea 3 a anexei VI la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt menţionate fără limite de concentraţie;
6.2. preparate care conţin mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu şi cărora li se atribuie fraza R53, cu concentraţii individuale inferioare limitelor menţionate la pct. I.6.1 lit. (a) sau (b), dacă: ┌ ┐ │ P(R 53) │ Σ │ ─────── │ ≥ 1 │ L(R 53) │ └ ┘ unde:
P(R53) = este procentul de greutate al fiecărei substanţe periculoase pentru mediu conţinute în preparat căreia i se atribuie fraza R53, L(R53) = este limita R53 stabilită pentru fiecare substanţă periculoasă pentru mediu şi căreia i se atribuie fraza R53 exprimată prin procente de greutate;
6.3. preparate care conţin una sau mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu şi cărora li se atribuie fraza R53, care nu răspund criteriilor menţionate la pct. I.6.2 şi preparate care conţin una sau mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu şi cărora li se atribuie frazele R50-53, R51-53 sau R52-53 dacă: ┌ ┐ │ P(R 53) P(N, R 50 - 53) P(N, R 51 - 53) P(R 52 - 53) │ Σ │ ─────── + ─────────────── + ─────────────── + ───────────── │ ≥ 1 │ L(R 53) L(R 53) L(R 53) L(R 53) │ └ ┘ unde:
P(R53) = este procentul de greutate al fiecărei substanţe periculoase pentru mediu conţinute în preparat căreia i se atribuie fraza R53, P(N, R50-53) = este procentul de greutate al fiecărei substanţe periculoase pentru mediu conţinute în preparat căreia i se atribuie frazele R50-53, P(N, R51-53) = este procentul de greutate al fiecărei substanţe periculoase pentru mediu conţinute în preparat, căreia i se atribuie frazele R51-53, P(R52-53) = este procentul de greutate al fiecărei substanţe periculoase pentru mediu conţinute în preparat, căreia i se atribuie frazele R52-, L(R53) = este limita de concentraţie R53 stabilită pentru fiecare substanţă periculoasă pentru mediu căreia i se atribuie frazele R53 sau R50-53 sau R51-53 sau R52-53, exprimată prin procente de greutate. (b) Mediul neacvatic
I. Metoda convenţională de evaluare a preparatelor periculoase pentru stratul de ozon Următoarele preparate sunt clasificate ca periculoase pentru mediu:
1.1. preparate care conţin una sau mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu, cărora li se atribuie simbolul "N" şi fraza R59, cu concentraţii individuale egale sau mai mari decât: (a) cea stabilită în partea 3 a anexei Vl la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008 pentru substanţa sau substanţele avute în vedere, sau (b) cea stabilită în secţiunea B (tabelul 5) atunci când substanţa sau substanţele nu sunt menţionate în partea 3 a anexei Vl la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008, sau sunt menţionate fără limite de concentraţie;
I. Evaluarea preparatelor periculoase pentru mediul terestru Clasificarea preparatelor prin utilizarea frazelor de risc de mai jos se realizează în funcţie de criteriile detaliate pentru utilizarea frazelor care au fost prezentate în partea 3 a anexei Vl la Regulamentul (CE) nr. 1272/2008.
R54 Toxic pentru floră R55 Toxic pentru faună R56 Toxic pentru organismele din sol R57 Toxic pentru albine R58 Poate provoca efecte adverse pe termen lung asupra mediul înconjurător.
Secţiunea B
Limitele de concentraţie utilizate la evaluarea pericolelor pentru mediu I. Pentru mediul acvatic Limitele de concentraţie stabilite în tabelele de mai jos şi exprimate în procente greutate/greutate, determină clasificarea preparatelor în funcţie de concentraţia individuală a substanţei sau substanţelor prezente, a căror clasificare este, de asemenea, indicată.
Tabelul 1a Toxicitatea acvatică acută şi efectele adverse pe termen lung ┌────────────┬──────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Clasificarea│ Clasificarea preparatului │ │substantei ├─────────────────────┬─────────────────────┬──────────────────────┤ │ │N, R 50-53 │N, R 51-53 │R 52-53 │ ├────────────┼─────────────────────┼─────────────────────┼──────────────────────┤ │N, R 50-53 │a se vedea tabelul 1b│a se vedea tabelul 1b│ a se vedea tabelul 1b│ ├────────────┼─────────────────────┼─────────────────────┼──────────────────────┤ │N, R 51-53 │ │Cn ≥ 25% │2,5 % ≤ Cn < 25 % │ ├────────────┼─────────────────────┼─────────────────────┼──────────────────────┤ │R 52-53 │ │ │Cn ≥ 25% │ ├────────────┴─────────────────────┴─────────────────────┴──────────────────────┤ │ Pentru preparatele care conţin o substanţă clasificată cu N, R 50-53, se pot │ │aplica limitele de concentraţie şi clasificarea rezultată prezentate în │ │tabelul 1b. │ └───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Tabelul 1b Toxicitatea acvatică acută şi efectele adverse pe termen lung ale substanţelor foarte toxice pentru mediu acvatic Tabelul 2 Toxicitatea acvatică acută ┌────────────────────────────────────────────┬─────────────────────────────────┐ │ Valoarea CL(50) sau CE(50) («[CL(E)](50)»)│ Clasificarea preparatului │ │ pentru substanţa clasificată, fie N, R50, │ N, R 50 │ │ fie N, R 50-53(mg/l) │ │ ├────────────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────┤ │ 0,1<[C(E)L](50)≤ 1 │ C(n) ≥ 25% │ ├────────────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────┤ │ 0,01<[C(E)L](50)≤ 0,1 │ C(n) ≥ 2,5% │ ├────────────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────┤ │ 0,001<[C(E)L](50)≤ 0,01 │ C(n) ≥ 0,25% │ ├────────────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────┤ │ 0,0001<[C(E)L](50)≤ 0,001 │ C(n) ≥ 0,025% │ ├────────────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────┤ │ 0,00001<[C(E)L](50)≤ 0,0001 │ C(n) ≥ 0,0025% │ ├────────────────────────────────────────────┴─────────────────────────────────┤ │Pentru preparatele ce conţin substanţe cu o valoare aCL(50) sau CE(50) mai │ │mică decât 0,00001 mg/l, limitele corespunzătoare ale concentraţiei se │ │calculează în consecinţă (la intervale de o zecime) │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Tabelul 3 Toxicitatea acvatică ──────────────────────────────────────┬─────────────────────────────────────
Clasificarea substanţei │ Clasificarea preparatului R52 │ R52 ──────────────────────────────────────┼───────────────────────────────────── R52 │ C(n) ≥ 25 % ──────────────────────────────────────┴───────────────────────────────────── Tabelul 4 Efectele adverse pe termen lung ──────────────────────────────────────┬───────────────────────────────────── Clasificarea substanţei │ Clasificarea preparatului R53 │ R53 ──────────────────────────────────────┼───────────────────────────────────── R53 │ C(n) ≥ 25 % ──────────────────────────────────────┼───────────────────────────────────── N, R 50-53 │ C(n) ≥ 25 % ──────────────────────────────────────┼───────────────────────────────────── N, R 51-53 │ C(n) ≥ 25 % ──────────────────────────────────────┼───────────────────────────────────── R 52-53 │ C(n) ≥ 25 % ──────────────────────────────────────┴───────────────────────────────────── II. Pentru mediul neacvatic Limitele de concentraţie stabilite în tabelele de mai jos şi exprimate în procente greutate/greutate sau, pentru preparatele gazoase, în procente volum/volum, determină clasificarea preparatului în funcţie de concentraţia individuală a substanţei sau substanţelor prezente, a căror clasificare este, de asemenea, indicată.
Tabelul 5 Pericolul pentru stratul de ozon ──────────────────────────────────────┬───────────────────────────────────── Clasificarea substanţei │ Clasificarea preparatului │ N, R59 ──────────────────────────────────────┼───────────────────────────────────── N cu R59 │ C(n) ≥ 0,1 % ──────────────────────────────────────┴─────────────────────────────────────
Secţiunea C
Metodele de testare pentru evaluarea pericolelor pentru mediul acvatic Clasificarea unui preparat se realizează, în general, după metoda convenţională.
Cu toate acestea, pentru determinarea toxicităţii acvatice acute, se poate considera mai adecvat, în anumite cazuri, să se efectueze teste asupra preparatului.
Rezultatul acestor teste asupra preparatului poate modifica numai clasificarea privind toxicitatea acvatică acută, obţinută prin aplicarea metodei convenţionale.
În cazul în care persoana care răspunde de introducerea pe piaţă stabileşte efectuarea unor astfel de teste, acestea se vor realiza cu respectarea criteriilor de calitate potrivit metodelor de testare prevăzute în partea C a anexei la Regulamentului (CE) nr. 440/2008, cu modificările ulterioare.
Mai mult, testele se vor efectua pe fiecare dintre cele trei specii prevăzute potrivit prevederilor din anexa 1 la Hotărârea Guvernului nr. 1408/2008, (alge, dafnii şi peşti), cu excepţia cazului în care preparatul este clasificat la cel mai înalt nivel de pericol în ceea ce priveşte toxicitatea acvatică acută în urma testelor efectuate pe una dintre specii sau un rezultat al testelor este deja disponibil înainte de intrarea în vigoare a prezentei hotărâri.
Anexa 5 CEREREA DE CONFIDENŢIALITATE A IDENTITĂŢII CHIMICE A UNEI SUBSTANŢE
Secţiunea A
Informaţiile care trebuie să fie menţionate în cererea de confidenţialitate Note introductive