Hotărâre nr. 838 din 11 august 2010
Despre ce este acest act?
Această hotărâre stabilește normele pentru acordarea ajutoarelor de stat producătorilor agricoli care se angajează voluntar să îmbunătățească bunăstarea păsărilor, depășind standardele minime obligatorii. Scopul este acoperirea costurilor suplimentare și a pierderilor de venituri rezultate din aceste angajamente.
Pentru cine: Producătorilor agricoli (persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale, întreprinderi familiale și/sau persoane juridice, grupuri sau organizații de producători) care dețin, cresc sau exploatează păsări; Nu se aplică persoanelor aflate în dificultate financiară sau celor împotriva cărora a fost emisă o decizie de recuperare a unui ajutor de stat neexecutată.
Termene:
- Ajutorul de stat se acordă anual pentru angajamente voluntare pe o perioadă de 5 ani, depășind standardele minime obligatorii de bunăstare a păsărilor.
- Nu se acordă ajutoare de stat pentru măsuri de bunăstare a păsărilor deja aplicate înainte de asumarea angajamentelor voluntare în cadrul perioadei de 5 ani.
Date esențiale
- Țara
- România
- Domeniul de drept
- Alte dispoziții legale
- Articole
- 24
- Sursa
- MultiLegalPile/
- Text preluat la
- Explicație actualizată la
Ce reglementează acest act?
- Cadrul legal pentru aplicarea unei scheme multianuale de ajutor de stat pentru bunăstarea păsărilor.
- Condițiile în care producătorii agricoli pot primi ajutoare de stat pentru angajamente voluntare.
- Măsurile specifice de bunăstare a păsărilor pentru care se acordă sprijin financiar.
- Procedura de solicitare și acordare a acestor ajutoare de stat.
Pe cine privește acest act?
- Producătorilor agricoli (persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale, întreprinderi familiale și/sau persoane juridice, grupuri sau organizații de producători) care dețin, cresc sau exploatează păsări.
- Nu se aplică persoanelor aflate în dificultate financiară sau celor împotriva cărora a fost emisă o decizie de recuperare a unui ajutor de stat neexecutată.
Care sunt punctele cheie?
- Ajutorul de stat se acordă anual pentru angajamente voluntare pe o perioadă de 5 ani, depășind standardele minime obligatorii de bunăstare a păsărilor.
- Beneficiarii trebuie să aplice una sau mai multe dintre cele 6 măsuri specifice, cum ar fi folosirea de furaje cu anumite limite de micotoxine (deoxinivalenol până la 2,5 mg/kg), furaje fără proteine de origine animală, metode de creștere care nu provoacă suferințe, manipulare fără vătămări, asigurarea potabilității apei și îmbunătățirea parametrilor de microclimat.
- Solicitanții trebuie să depună o cerere inițială anuală între 1 și 15 octombrie a fiecărui an, înainte de începerea activității, la centrul județean al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură.
- Nu se acordă ajutoare de stat pentru măsuri de bunăstare a păsărilor deja aplicate înainte de asumarea angajamentelor voluntare în cadrul perioadei de 5 ani.
Alte dispoziții legale
Textul legii
Textul legii
HOTĂRÂRE nr. 838 din 11 august 2010 (*actualizată*) privind aprobarea normelor metodologice de acordare a ajutoarelor de stat pentru realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor (actualizată până la data de 24 martie 2011*) ---------- *) Textul iniţial a fost publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 600 din 25 august 2010. Aceasta este forma actualizată de S.C. "Centrul Teritorial de Calcul Electronic" S.A. Piatra Neamt până la data de 24 martie 2011, cu modificările şi completările aduse de: RECTIFICAREA nr. 838 din 11 august 2010; HOTĂRÂREA nr. 1.164 din 17 noiembrie 2010; HOTĂRÂREA nr. 4 din 5 ianuarie 2011; RECTIFICAREA nr. 4 din 5 ianuarie 2011; HOTĂRÂREA nr. 237 din 16 martie 2011.
În temeiul art. 108 din Constituţia României, republicată, şi al art. 5 alin. (1) din Ordonanţa Guvernului nr. 14/2010 privind măsuri financiare pentru reglementarea ajutoarelor de stat acordate producătorilor agricoli, începând cu anul 2010, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 74/2010, Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.
Capitolul I
Dispoziţii generale
Articolul 1
Capitolul II
Domeniul de aplicare
Articolul 2
Capitolul III
Forma şi obiectivul ajutorului
Articolul 3
Capitolul IV
Criterii minime de eligibilitate
Articolul 4
Schema de ajutor de stat se aplică beneficiarilor prevăzuţi la art. 2, începând cu data depunerii cererii iniţiale anuale, care îndeplinesc următoarele condiţii: ------------- Partea introductivă a art. 4 a fost modificată de pct. 3 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 4 din 5 ianuarie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 25 din 11 ianuarie 2011.
Articolul 4^1
În cazul exploataţiilor în care s-au utilizat deja una sau mai multe dintre măsurile privind bunăstarea păsărilor prevăzute la art. 3 alin. (2), altele decât măsurile tehnologice obligatorii, pentru depăşirea standardelor minime obligatorii prevăzute în legislaţia în vigoare, nu se acordă ajutoare de stat pentru măsura sau măsurile deja aplicate înainte de angajamentele asumate pe bază voluntară în cadrul perioadei de 5 ani, în limita de aplicare a schemei de ajutor de stat. -------------
Art. 4^1 a fost modificat de pct. 4 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 4 din 5 ianuarie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 25 din 11 ianuarie 2011
Articolul 4^2
Angajamentul asumat voluntar în cadrul perioadei de 5 ani, în limita de aplicare a schemei de ajutor de stat, se întocmeşte de către solicitant în două exemplare originale şi se înregistrează la centrul judeţean, respectiv al municipiului Bucureşti al Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură, conform modelului stabilit de Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură. După înregistrare, un exemplar se înmânează solicitantului şi un exemplar rămâne la centru judeţean, respectiv al municipiului Bucureşti al Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură. -------------
Art. 4^2 a fost introdus de pct. 5 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 4 din 5 ianuarie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 25 din 11 ianuarie 2011
Capitolul V
Modul de acordare şi documentele necesare solicitării ajutorului de stat ------------- Titlul Cap. V a fost modificat de pct. 3 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 1.164 din 17 noiembrie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 790 din 25 noiembrie 2010.
Articolul 5
Articolul 6
Articolul 7
Articolul 8
Articolul 9
Articolul 10
Articolul 11
Articolul 12
Articolul 13
Articolul 14
Articolul 15
În baza situaţiei centralizatoare a cererilor pentru solicitarea ajutorului de stat, transmisă de Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură, Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale transmite Ministerului Finanţelor Publice cererea de deschidere a creditelor bugetare. Cererea de deschidere a creditelor bugetare va fi însoţită de situaţia centralizatoare a ajutorului de stat, conform modelului prevăzut în anexa nr. 12. ------------- Art. 15 a fost modificat de pct. 20 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 4 din 5 ianuarie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 25 din 11 ianuarie 2011.
Articolul 15^1
Art. 15^1 a fost introdus de pct. 21 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 4 din 5 ianuarie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 25 din 11 ianuarie 2011
Articolul 17
Capitolul VI
Durata de aplicare a schemei
Articolul 18
Capitolul VII
Dispoziţii finale
Articolul 19
Nerespectarea de către beneficiari a condiţiilor prevăzute prin schema de ajutor de stat, precum şi a oricăror obligaţii asumate în vederea obţinerii finanţării determină aplicarea de către Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale a măsurilor necesare în vederea recuperării ajutoarelor de stat, conform prevederilor art. 13-17 din Ordonanţa Guvernului nr. 14/2010, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 74/2010.
Articolul 20
Articolul 21
Prezenta hotărâre intră în vigoare de la data emiterii deciziei Comisiei Europene de autorizare a acordării ajutorului de stat. Sunt eligibile numai costurile suplimentare şi pierderile de venit suportate după această dată.
Articolul 22
În baza prevederilor prezentei hotărâri, Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură elaborează proceduri detaliate de verificare a cererilor de ajutor de stat şi a condiţiilor de eligibilitate, aprobate prin decizie a directorului general al Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură şi avizate de direcţia de specialitate din cadrul Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, proceduri aduse la cunoştinţa beneficiarilor prin afişare la sediile Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură şi pe site-ul oficial al instituţiei. ------------- Art. 22 a fost modificat de pct. 15 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 1.164 din 17 noiembrie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 790 din 25 noiembrie 2010.
Articolul 23
Anexele nr. 1-12 fac parte integrantă din prezenta hotărâre.
PRIM-MINISTRU EMIL BOC Contrasemnează: --------------- Ministrul agriculturii şi dezvoltării rurale, Mihail Dumitru p. Ministrul finanţelor publice, Gheorghe Gherghina, secretar de stat Şeful Departamentului pentru Afaceri Europene, Bogdan Mănoiu Bucureşti, 11 august 2010.
Nr. 838.
Anexa 1 SUME ACORDATE pentru acoperirea costurilor suplimentare şi a pierderii de venituri datorate aplicării măsurilor de bunăstare a păsărilor *Font 7* ┌────┬────────────────────────────────────────────┬────────┬────────┬──────────────┬────────┬────────┬───────┐ │Nr. │ │ Pui │ Găini │ Găini │ Pui │ Boboci │Boboci │ │crt.│ Specificare │de carne│ouătoare│de reproducţie│de curcă│de gâscă│de raţă│ │ │ │ │ │din rase grele│ │ │ │ ├────┼────────────────────────────────────────────┼────────┼────────┼──────────────┼────────┼────────┼───────┤ │ │Coeficient de conversie în UVM, │ 0,003 │ 0,014│ 0,014 │ 0,003│ 0,003│ 0,003│ │ │conform anexei V la Regulamentul │ │ │ │ │ │ │ │ │(CE) nr. 1.974/2006 al Comisiei │ │ │ │ │ │ │ ├────┼────────────────────────────────────────────┼────────┼────────┼──────────────┼────────┼────────┼───────┤ │ │Suma acordată pentru acoperirea │lei/UVM │ lei/UVM│ lei/UVM │lei/UVM │ lei/UVM│lei/UVM│ │ │costurilor suplimentare şi a pierderii de │ │ │ │ │ │ │ │ │venituri datorate aplicării măsurilor de │ │ │ │ │ │ │ │ │bunăstare a animalelor │ │ │ │ │ │ │ ├────┼────────────────────────────────────────────┼────────┼────────┼──────────────┼────────┼────────┼───────┤ │ 1. │Măsura a) │ 105,83 │ 101,43│ 162,28 │ 302,37│ 151,12│ 127,00│ │ │Folosirea de furaje ce conţin │ │ │ │ │ │ │ │ │micotoxina deoxinivalenol până la un │ │ │ │ │ │ │ │ │nivel maxim de 2,5 mg/kg │ │ │ │ │ │ │ ├────┼────────────────────────────────────────────┼────────┼────────┼──────────────┼────────┼────────┼───────┤ │ 2. │Măsura b) │ 83,99 │ 120,00│ 192,00 │ 239,98│ 119,94│ 100,79│ │ │Folosirea de furaje ce nu conţin │ │ │ │ │ │ │ │ │proteine de origine animală, inclusiv │ │ │ │ │ │ │ │ │făină de peşte │ │ │ │ │ │ │ ├────┼────────────────────────────────────────────┼────────┼────────┼──────────────┼────────┼────────┼───────┤ │ 3. │Măsura c) │ 83,99 │ 144,28│ 144,28 │ 239,98│ 119,94│ 100,79│ │ │Practicarea unei metode de creştere, │ │ │ │ │ │ │ │ │naturală sau artificială, ce nu provoacă │ │ │ │ │ │ │ │ │sau nu cauzează suferinţe ori vătămări │ │ │ │ │ │ │ │ │păsărilor │ │ │ │ │ │ │ ├────┼────────────────────────────────────────────┼────────┼────────┼──────────────┼────────┼────────┼───────┤ │ 4. │Măsura d) │ 286,97 │ 177,86│ 216,98 │ 819,92│ 409,80│ 344,37│ │ │Manipularea în vederea prinderii şi │ │ │ │ │ │ │ │ │încărcării în cuşti şi transportul │ │ │ │ │ │ │ │ │păsărilor fără vătămarea lor │ │ │ │ │ │ │ ├────┼────────────────────────────────────────────┼────────┼────────┼──────────────┼────────┼────────┼───────┤ │ 5. │Măsura e) │ 21,00 │ 36,43│ 58,29 │ 59,99│ 29,99│ 25,20│
│ │Asigurarea potabilităţii apei utilizate în │ │ │ │ │ │ │ │ │procesul tehnologic, în conformitate cu │ │ │ │ │ │ │ │ │prevederile Legii nr. 458/2002 privind │ │ │ │ │ │ │ │ │calitatea apei potabile, cu modificările │ │ │ │ │ │ │ │ │şi completările ulterioare │ │ │ │ │ │ │ ├────┼────────────────────────────────────────────┼────────┼────────┼──────────────┼────────┼────────┼───────┤ │ 6. │Măsura f) │ 139,99 │ 482,85│ 589,08 │ 399,96│ 199,90│ 167,98│ │ │Îmbunătăţirea parametrilor de │ │ │ │ │ │ │ │ │microclimat - temperatură, umiditate, │ │ │ │ │ │ │ │ │viteza aerului │ │ │ │ │ │ │ ├────┼────────────────────────────────────────────┼────────┼────────┼──────────────┼────────┼────────┼───────┤ │ │TOTAL MĂSURI (lei/UVM) │ 721,77 │1.062,85│ 1.362,91 │2.062,20│1.030,69│ 866,13│ └────┴────────────────────────────────────────────┴────────┴────────┴──────────────┴────────┴────────┴───────┘ Anexa 2 Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură Operator de date cu caracter personal: 9596 Centrul judeţean .................................
Nr. ................. din ........................
CERERE INIŢIALĂ ANUALĂ pentru solicitarea ajutorului de stat privind realizarea angajamentelor asumate în favoarea bunăstării păsărilor pentru anul ...................
Număr unic de identificare a solicitantului (APIA):
RO ............................................
Persoană fizică autorizată, întreprindere individuală sau întreprindere familială constituită potrivit Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 44/2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale, cu modificările ulterioare: Subsemnatul (Subsemnata), ........... (numele, prenumele, iniţiala tatălui).........., domiciliat/domiciliată în localitatea .......... (sat, comună, oraş) .........., sectorul ........, judeţul ............, str. ............... nr. ......, codul poştal ........., nr. telefon ........, nr. fax .........., adresa e-mail ............., CUI/CIF ................., înscris/înscrisă în Registrul agricol la poziţia ............ sau în Registrul naţional al exploataţiilor cu codul exploataţiei RO ...................., în calitate de reprezentant legal/împuternicit/delegat, posesor/posesoare al/a BI/CI seria ....... nr. ........, CNP ................, cont trezorerie nr. ............, deschis la Direcţia Trezorerie şi Contabilitate Publică ........................
Persoană juridică:
Subscrisa, .................. (denumirea solicitantului).........., cu sediul în localitatea .......... (sat, comună, oraş) ..........., str. ........................ nr. ........, judeţul ...................., înregistrată la registrul comerţului cu nr. ..............., CUI/CIF..............., înscrisă în Registrul agricol la poziţia ........... sau în Registrul naţional al exploataţiilor cu codul exploataţiei RO .........................., reprezentată prin ...................................., în calitate de reprezentant legal, posesor/posesoare al/a BI/CI seria ........... nr. .................., CNP ......................., cont trezorerie nr. ...................., deschis la Direcţia Trezorerie şi Contabilitate Publică .................., solicit acordarea ajutorului de stat pentru angajamentele asumate în favoarea bunăstării păsărilor, pentru următoarele măsuri şi efectivul de păsări pe categorii: *Font 7* ┌────────────────────────────┬───────────────┬──────────────┬──────────────┬────────────┬──────────────┬──────────────┬─────────────┬─────┐ │ │ │ │ │ │ │ Măsura e) │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ Asigurarea │ │ │ │ │ │ │ │ Măsura c) │ │potabilităţii │ │ │ │ │ │ │ │Practicarea │ │apei utilizate│ │ │ │ │ Coeficient │ Măsura a) │ Măsura b) │unei metode │ Măsura d) │ în procesul │ Măsura f) │ │ │ │ de conversie │ Folosirea │ Folosirea │de creştere,│ Manipularea │ tehnologic, │Îmbunătăţirea│ │ │ │ în UVM, │ de furaje │ de furaje │naturală sau│ în vederea │ în │parametrilor │ │ │ │ conform │ ce conţin │ ce nu conţin │artificială,│ prinderii │ conformitate │ de │ │ │ │ anexei V │ micotoxina │ proteine │ ce nu │şi încărcării │cu prevederile│microclimat -│Total│ │ Specificare │ la │deoxinivalenol│ de origine │ provoacă │ în cuşti │ Legii │temperatură, │(lei)│ │ │ Regulamentul │ până │ animală, │ sau nu │şi transportul│ nr. 458/2002 │ umiditate, │ │ │ │(CE) 1.974/2006│ la un nivel │inclusiv făină│ cauzează │ păsărilor │ privind │ viteza │ │ │ │ al Comisiei │ maxim │ de peşte │ suferinţe │ fără │calitatea apei│ aerului │ │ │ │ │ de 2,5 mg/kg │ │ori vătămări│ vătămarea │ potabile, cu │ │ │ │ │ │ │ │ păsărilor │ lor │ modificările │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ şi │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ completările │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ulterioare │ │ │ ├────────────────────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────┼─────────────┼─────┤ │Pui de carne, din care: │ 0,003 │ │ │ │ │ │ │ │ ├────────────────────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────┼─────────────┼─────┤
│În ferme mari (capacitate │ │ │ │ │ │ │ │ │ │peste 1,5 milioane de │ │ │ │ │ │ │ │ │ │capete/an) (nr. de capete │ │ │ │ │ │ │ │ │ │echivalent în UVM) │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├────────────────────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────┼─────────────┼─────┤ │În ferme (capacitate între │ │ │ │ │ │ │ │ │ │0,03 şi 1,5 milioane de │ │ │ │ │ │ │ │ │ │capete/an) (nr. de capete │ │ │ │ │ │ │ │ │ │echivalent în UVM) │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├────────────────────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────┼─────────────┼─────┤ │Găini ouătoare, din care: │ 0,014 │ │ │ │ │ │ │ │ ├────────────────────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────┼─────────────┼─────┤ │Capacitate găini ouătoare │ │ │ │ │ │ │ │ │ │peste 3.000 de capete │ │ │ │ │ │ │ │ │ │(nr. de capete echivalent în│ │ │ │ │ │ │ │ │ │UVM) │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├────────────────────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────┼─────────────┼─────┤ │Capacitate găini ouătoare │ │ │ │ │ │ │ │ │ │între 300 şi 3.000 de capete│ │ │ │ │ │ │ │ │ │(nr. de capete echivalent în│ │ │ │ │ │ │ │ │ │UVM) │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├────────────────────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────┼─────────────┼─────┤ │Găini din rase grele │ 0,014 │ │ │ │ │ │ │ │ │(nr. de capete echivalent în│ │ │ │ │ │ │ │ │ │UVM) │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├────────────────────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────┼─────────────┼─────┤ │Pui de curcă (nr. de │ 0,003 │ │ │ │ │ │ │ │ │capete echivalent în UVM) │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├────────────────────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────┼─────────────┼─────┤ │Boboci de raţă │ 0,003 │ │ │ │ │ │ │ │ ├────────────────────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────┼─────────────┼─────┤ │Boboci de gâscă (nr. de │ 0,003 │ │ │ │ │ │ │ │ │capete echivalent în UVM) │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├────────────────────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────┼─────────────┼─────┤ │Total măsură (lei) │ │ │ │ │ │ │ │ │ └────────────────────────────┴───────────────┴──────────────┴──────────────┴────────────┴──────────────┴──────────────┴─────────────┴─────┘ Menţionez următoarele:
Data ................. Semnătura şi ştampila .........................
NOTE:
Anexa 2.1 Măsura a) Folosirea de furaje ce conţin micotoxina deoxinivalenol până la un nivel maxim de 2,5 mg/kg *Font 7* ┌──────────────────────────────────────────────┬─────────────────────┬────────────────┬──────────────────┬─────────┬────────┐ │ │Efectiv estimat anual│ Coeficient de │ Efectiv │ Cuantum │ Sumă │ │ Specificare │ pentru livrare │conversie în UVM│ (nr. de capete │(lei/UVM)│estimată│ │ │ (nr. de capete) │ │echivalent în UVM)│ │ (lei) │ ├──────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Pui de carne, din care: │ │ 0,003 │ │ 105,83 │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │În ferme mari (capacitate peste 1,5 milioane │ │ 0,003 │ │ 105,83 │ │ │de capete/an) │ │ │ │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │În ferme (capacitate între 0,03 şi 1,5 │ │ 0,003 │ │ 105,83 │ │ │milioane de capete/an) │ │ │ │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Găini ouătoare, din care: │ │ 0,014 │ │ 101,43 │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Capacitate găini ouătoare peste 3.000 de │ │ 0,014 │ │ 101,43 │ │ │capete │ │ │ │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Capacitate găini ouătoare între 300 şi │ │ 0,014 │ │ 101,43 │ │ │3.000 de capete │ │ │ │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Găini din rase grele │ │ 0,014 │ │ 162,28 │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Pui de curcă │ │ 0,003 │ │ 302,37 │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Boboci de raţă │ │ 0,003 │ │ 151,12 │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Boboci de gâscă │ │ 0,003 │ │ 127,00 │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Total măsura a) │ │ │ │ │ │ └──────────────────────────────────────────────┴─────────────────────┴────────────────┴──────────────────┴─────────┴────────┘
Data ......... Semnătura şi ştampila .................. ------------------ Anexa 2.1 a fost modificată de RECTIFICAREA nr. 838 din 11 august 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 652 din 21 septembrie 2010.
Anexa 2.2 Măsura b) Folosirea de furaje ce nu conţin proteine de origine animală, inclusiv făină de peşte *Font 7* ┌─────────────────────────────────────────────────┬─────────────────────┬────────────────┬──────────────────┬─────────┬────────┐ │ │Efectiv estimat anual│ Coeficient de │ Efectiv │ Cuantum │ Sumă │ │ Specificare │ pentru livrare │conversie în UVM│ (nr. de capete │(lei/UVM)│estimată│ │ │ (nr. de capete) │ │echivalent în UVM)│ │ (lei) │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Pui de carne, din care: │ │ 0,003 │ │ 83,99 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │În ferme mari (capacitate peste 1,5 milioane │ │ 0,003 │ │ 83,99 │ │ │de capete/an) │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │În ferme (capacitate între 0,03 şi 1,5 milioane │ │ 0,003 │ │ 83,99 │ │ │de capete/an) │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Găini ouătoare, din care: │ │ 0,014 │ │ 120,00 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Capacitate găini ouătoare peste 3.000 de capete │ │ 0,014 │ │ 120,00 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Capacitate găini ouătoare între 300 şi 3.000 de │ │ 0,014 │ │ 120,00 │ │ │capete │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Găini din rase grele │ │ 0,014 │ │ 192,00 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Pui de curcă │ │ 0,003 │ │ 239,98 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Boboci de raţă │ │ 0,003 │ │ 119,94 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Boboci de gâscă │ │ 0,003 │ │ 100,79 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Total măsura b) │ │ │ │ │ │
└─────────────────────────────────────────────────┴─────────────────────┴────────────────┴──────────────────┴─────────┴────────┘ Data .............. Semnătura şi ştampila .................. ------------------ Anexa 2.2 a fost modificată de RECTIFICAREA nr. 838 din 11 august 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 652 din 21 septembrie 2010.
Anexa 2.3 Măsura c) Practicarea unei metode de creştere, naturală sau artificială, ce nu provoacă sau nu cauzează suferinţe ori vătămări păsărilor *Font 7* ┌─────────────────────────────────────────────────┬─────────────────────┬────────────────┬──────────────────┬─────────┬────────┐ │ │Efectiv estimat anual│ Coeficient de │ Efectiv │ Cuantum │ Sumă │ │ Specificare │ pentru livrare │conversie în UVM│ (nr. de capete │(lei/UVM)│estimată│ │ │ (nr. de capete) │ │echivalent în UVM)│ │ (lei) │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Pui de carne, din care: │ │ 0,003 │ │ 83,99 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │În ferme mari (capacitate peste 1,5 milioane │ │ 0,003 │ │ 83,99 │ │ │de capete/an) │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │În ferme (capacitate între 0,03 şi 1,5 milioane │ │ 0,003 │ │ 83,99 │ │ │de capete/an) │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Găini ouătoare, din care: │ │ 0,014 │ │ 144,28 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Capacitate găini ouătoare peste 3.000 de │ │ 0,014 │ │ 144,28 │ │ │capete │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Capacitate găini ouătoare între 300 şi 3.000 de │ │ 0,014 │ │ 144,28 │ │ │capete │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Găini din rase grele │ │ 0,014 │ │ 144,28 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Pui de curcă │ │ 0,003 │ │ 239,98 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Boboci de raţă │ │ 0,003 │ │ 119,94 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Boboci de gâscă │ │ 0,003 │ │ 100,79 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤
│Total măsura c) │ │ │ │ │ │ └─────────────────────────────────────────────────┴─────────────────────┴────────────────┴──────────────────┴─────────┴────────┘ Data ............ Semnătura şi ştampila .................... ------------------ Anexa 2.3 a fost modificată de RECTIFICAREA nr. 838 din 11 august 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 652 din 21 septembrie 2010.
Anexa 2.4 Măsura d) Manipularea în vederea prinderii şi încărcării în cuşti şi transportul păsărilor fără vătămarea lor *Font 7* ┌─────────────────────────────────────────────────┬─────────────────────┬────────────────┬──────────────────┬─────────┬────────┐ │ │Efectiv estimat anual│ Coeficient de │ Efectiv │ Cuantum │ Sumă │ │ Specificare │ pentru livrare │conversie în UVM│ (nr. de capete │(lei/UVM)│estimată│ │ │ (nr. de capete) │ │echivalent în UVM)│ │ (lei) │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Pui de carne, din care: │ │ 0,003 │ │ 286,97 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │În ferme mari (capacitate peste 1,5 milioane de │ │ 0,003 │ │ 286,97 │ │ │capete/an) │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │În ferme (capacitate între 0,03 şi 1,5 milioane │ │ 0,003 │ │ 286,97 │ │ │de capete/an) │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Găini ouătoare, din care: │ │ 0,014 │ │ 177,86 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Capacitate găini ouătoare peste 3.000 de capete │ │ 0,014 │ │ 177,86 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Capacitate găini ouătoare între 300 şi 3.000 de │ │ 0,014 │ │ 177,86 │ │ │capete │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Găini din rase grele │ │ 0,014 │ │ 216,98 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Pui de curcă │ │ 0,003 │ │ 819,92 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Boboci de raţă │ │ 0,003 │ │ 409,80 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Boboci de gâscă │ │ 0,003 │ │ 344,37 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Total măsura d) │ │ │ │ │ │
└─────────────────────────────────────────────────┴─────────────────────┴────────────────┴──────────────────┴─────────┴────────┘ Data .............. Semnătura şi ştampila ................... ------------------ Anexa 2.4 a fost modificată de RECTIFICAREA nr. 838 din 11 august 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 652 din 21 septembrie 2010.
Anexa 2.5 Măsura e) Asigurarea potabilităţii apei utilizate în procesul tehnologic, în conformitate cu prevederile Legii nr. 458/2002 privind calitatea apei potabile, cu modificările şi completările ulterioare *Font 7* ┌─────────────────────────────────────────────────┬─────────────────────┬────────────────┬──────────────────┬─────────┬────────┐ │ │Efectiv estimat anual│ Coeficient de │ Efectiv │ Cuantum │ Sumă │ │ Specificare │ pentru livrare │conversie în UVM│ (nr. de capete │(lei/UVM)│estimată│ │ │ (nr. de capete) │ │echivalent în UVM)│ │ (lei) │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Pui de carne, din care: │ │ 0,003 │ │ 21,00 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │În ferme mari (capacitate peste 1,5 milioane │ │ 0,003 │ │ 21,00 │ │ │de capete/an) │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │În ferme (capacitate între 0,03 şi 1,5 milioane │ │ 0,003 │ │ 21,00 │ │ │de capete/an) │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Găini ouătoare, din care: │ │ 0,014 │ │ 36,43 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Capacitate găini ouătoare peste 3.000 de │ │ 0,014 │ │ 36,43 │ │ │capete │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Capacitate găini ouătoare între 300 şi 3.000 de │ │ 0,014 │ │ 36,43 │ │ │capete │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Găini din rase grele │ │ 0,014 │ │ 58,29 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Pui de curcă │ │ 0,003 │ │ 59,99 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Boboci de raţă │ │ 0,003 │ │ 29,99 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Boboci de gâscă │ │ 0,003 │ │ 25,20 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤
│Total măsura e) │ │ │ │ │ │ └─────────────────────────────────────────────────┴─────────────────────┴────────────────┴──────────────────┴─────────┴────────┘ Data ........... Semnătura şi ştampila ................... ------------------ Anexa 2.5 a fost modificată de RECTIFICAREA nr. 838 din 11 august 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 652 din 21 septembrie 2010.
Anexa 2.6 Măsura f) Îmbunătăţirea parametrilor de microclimat - temperatură, umiditate, viteza aerului *Font 7* ┌─────────────────────────────────────────────────┬─────────────────────┬────────────────┬──────────────────┬─────────┬────────┐ │ │Efectiv estimat anual│ Coeficient de │ Efectiv │ Cuantum │ Sumă │ │ Specificare │ pentru livrare │conversie în UVM│ (nr. de capete │(lei/UVM)│estimată│ │ │ (nr. de capete) │ │echivalent în UVM)│ │ (lei) │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Pui de carne, din care: │ │ 0,003 │ │ 139,99 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │În ferme mari (capacitate peste 1,5 milioane │ │ 0,003 │ │ 139,99 │ │ │de capete/an) │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │În ferme (capacitate între 0,03 şi 1,5 milioane │ │ 0,003 │ │ 139,99 │ │ │de capete/an) │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Găini ouătoare, din care: │ │ 0,014 │ │ 482,85 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Capacitate găini ouătoare peste 3.000 de │ │ 0,014 │ │ 482,85 │ │ │capete │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Capacitate găini ouătoare între 300 şi 3.000 de │ │ 0,014 │ │ 482,85 │ │ │capete │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Găini din rase grele │ │ 0,014 │ │ 589,08 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Pui de curcă │ │ 0,003 │ │ 399,96 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Boboci de raţă │ │ 0,003 │ │ 199,90 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Boboci de gâscă │ │ 0,003 │ │ 167,98 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼────────┤ │Total măsura f) │ │ │ │ │ │
└─────────────────────────────────────────────────┴─────────────────────┴────────────────┴──────────────────┴─────────┴────────┘ Data ............. Semnătura şi ştampila .................. ------------------ Anexa 2.6 a fost modificată de RECTIFICAREA nr. 838 din 11 august 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 652 din 21 septembrie 2010.
Anexa 3 Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură Operator de date cu caracter personal: 9596 Centrul judeţean .............................
Nr. .............. din .......................
CERERE pentru solicitarea ajutorului de stat pentru realizarea angajamentelor asumate în favoarea bunăstării păsărilor pentru perioada ........................
Număr unic de identificare a solicitantului (APIA):
RO ......................................
Persoană fizică autorizată, întreprindere individuală sau întreprindere familială constituită potrivit Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 44/2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale, cu modificările ulterioare:
Subsemnatul/Subsemnata, ................ (numele, prenumele, iniţiala tatălui) ........, domiciliat/domiciliată în localitatea ................... (sat, comună, oraş).........., sectorul ..........., judeţul ............., str. ............... nr. ........, codul poştal ........., nr. telefon .........., nr. fax ............., adresă e-mail .................... CUI/CIF ................., înscris/înscrisă în Registrul agricol la poziţia ............ sau în Registrul naţional al exploataţiilor cu codul exploataţiei RO ....................., în calitate de reprezentant legal/împuternicit/delegat, posesor/posesoare al/a BI/CI seria ......... nr. ........., CNP ..............., cont trezorerie nr. ................, deschis la Direcţia Trezorerie şi Contabilitate Publică ....................
Persoană juridică:
Subscrisa ............. (denumirea solicitantului), ............ cu sediul în localitatea ............ (sat, comună, oraş).........., str. ................. nr. ........, judeţul ................, înregistrată la registrul comerţului cu nr. ................, CUI/CIF ..............., înscrisă în Registrul agricol la poziţia ........... sau în Registrul naţional al exploataţiilor cu codul exploataţiei RO ................., reprezentată prin .................., în calitate de reprezentant legal, posesor/posesoare al/a BI/CI seria ..... nr. ......, CNP ..............., cont trezorerie nr. ...................., deschis la Direcţia Trezorerie şi Contabilitate Publică ..............., solicit acordarea ajutorului de stat pentru angajamentele asumate în favoarea bunăstării păsărilor, pentru următoarele măsuri şi efectivul de păsări pe categorii, aferent perioadei .............. anul ........ : *Font 7* ┌────────────────────────────┬───────────────┬──────────────┬──────────────┬────────────┬──────────────┬──────────────┬─────────────┬─────┐ │ │ │ │ │ │ │ Măsura e) │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ Asigurarea │ │ │ │ │ │ │ │ │ │potabilităţii │ │ │ │ │ │ │ │ Măsura c) │ │apei utilizate│ │ │ │ │ │ Măsura a) │ │Practicarea │ Măsura d) │ în procesul │ │ │ │ │ Coeficient │ Folosirea │ Măsura b) │unei metode │ Manipularea │ tehnologic, │ Măsura f) │ │ │ │ de conversie │ de furaje │ Folosirea │de creştere,│ în vederea │ în │Îmbunătăţirea│ │ │ │ în UVM, │ ce conţin │ de furaje │naturală sau│ prinderii │ conformitate │parametrilor │ │ │ │ conform │ micotoxina │ ce nu conţin │artificială,│şi încărcării │cu prevederile│ de │Total│ │ Specificare │ anexei V │deoxinivalenol│ proteine │ ce nu │ în cuşti │ Legii │microclimat -│(lei)│ │ │ la │ până │ de origine │ provoacă │şi transportul│ nr. 458/2002 │temperatură, │ │ │ │ Regulamentul │ la un nivel │ animală, │ sau nu │ păsărilor │ privind │ umiditate, │ │ │ │(CE) 1.974/2006│ maxim │inclusiv făină│ cauzează │ fără │calitatea apei│ viteza │ │ │ │ al Comisiei │ de 2,5 mg/kg │ de peşte │ suferinţe │ vătămarea │ potabile, cu │ aerului │ │ │ │ │ │ │ori vătămări│ lor │ modificările │ │ │ │ │ │ │ │ păsărilor │ │ şi │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ completările │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ulterioare │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├────────────────────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────┼─────────────┼─────┤ │Pui de carne, din care: │ 0,003 │ │ │ │ │ │ │ │ ├────────────────────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────┼─────────────┼─────┤
│În ferme mari (capacitate │ │ │ │ │ │ │ │ │ │peste 1,5 milioane de │ │ │ │ │ │ │ │ │ │capete/an) (nr. de capete │ │ │ │ │ │ │ │ │ │echivalent în UVM) │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├────────────────────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────┼─────────────┼─────┤ │În ferme (capacitate între │ │ │ │ │ │ │ │ │ │0,03 şi 1,5 milioane de │ │ │ │ │ │ │ │ │ │capete/an) (nr. de capete │ │ │ │ │ │ │ │ │ │echivalent în UVM) │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├────────────────────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────┼─────────────┼─────┤ │Găini ouătoare, din care: │ 0,014 │ │ │ │ │ │ │ │ ├────────────────────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────┼─────────────┼─────┤ │Capacitate găini ouătoare │ 0,014 │ │ │ │ │ │ │ │ │peste 3.000 de capete │ │ │ │ │ │ │ │ │ │(nr. de capete echivalent │ │ │ │ │ │ │ │ │ │în UVM) │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├────────────────────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────┼─────────────┼─────┤ │Capacitate găini ouătoare │ 0,014 │ │ │ │ │ │ │ │ │între 300 şi 3.000 de capete│ │ │ │ │ │ │ │ │ │(nr. de capete echivalent în│ │ │ │ │ │ │ │ │ │UVM) │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├────────────────────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────┼─────────────┼─────┤ │Găini din rase grele │ 0,014 │ │ │ │ │ │ │ │ │(nr. de capete echivalent în│ │ │ │ │ │ │ │ │ │UVM) │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├────────────────────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────┼─────────────┼─────┤ │Pui de curcă (nr. de │ 0,003 │ │ │ │ │ │ │ │ │capete echivalent în UVM) │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├────────────────────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────┼─────────────┼─────┤ │Boboci de raţă │ 0,003 │ │ │ │ │ │ │ │ ├────────────────────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────┼─────────────┼─────┤ │Boboci de gâscă │ 0,003 │ │ │ │ │ │ │ │ │(nr. de capete echivalent în│ │ │ │ │ │ │ │ │ │UVM) │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├────────────────────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────┼─────────────┼─────┤ │Total măsură (lei) │ │ │ │ │ │ │ │ │ └────────────────────────────┴───────────────┴──────────────┴──────────────┴────────────┴──────────────┴──────────────┴─────────────┴─────┘ Menţionez următoarele:
Data ................ Semnătura şi ştampila .....................
NOTE:
Sintagma "aferent trimestrului ............... anul .............:" din anexa 3 a fost înlocuită cu sintagma "aferent perioadei .............. anul ............:" conform pct. 25 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 4 din 5 ianuarie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 25 din 11 ianuarie 2011.
Anexa 3.1 Măsura a) Folosirea de furaje ce conţin micotoxina deoxinivalenol până la un nivel maxim de 2,5 mg/kg *Font 7* ┌─────────────────────────────────────────────┬───────────────┬────────────────┬──────────────────┬─────────┬─────┐ │ │Efectiv livrat │ Coeficient de │ Efectiv │ Cuantum │Sumă │ │ Specificare │(nr. de capete)│conversie în UVM│ (nr. de capete │(lei/UVM)│(lei)│ │ │ │ │echivalent în UVM)│ │ │ ├─────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Pui de carne, din care: │ │ 0,003 │ │ 105,83 │ │ ├─────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │În ferme mari (capacitate peste 1,5 milioane │ │ 0,003 │ │ 105,83 │ │ │de capete/an) │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │În ferme (capacitate între 0,03 şi 1,5 │ │ 0,003 │ │ 105,83 │ │ │milioane de capete/an) │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Găini ouătoare, din care: │ │ 0,014 │ │ 101,43 │ │ ├─────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Capacitate găini ouătoare peste 3.000 de │ │ 0,014 │ │ 101,43 │ │ │capete │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Capacitate găini ouătoare între 300 şi 3.000 │ │ 0,014 │ │ 101,43 │ │ │de capete │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Găini din rase grele │ │ 0,014 │ │ 162,28 │ │ ├─────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Pui de curcă │ │ 0,003 │ │ 302,37 │ │ ├─────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Boboci de raţă │ │ 0,003 │ │ 151,12 │ │ ├─────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Boboci de gâscă │ │ 0,003 │ │ 127,00 │ │ ├─────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Total măsura a) │ │ │ │ │ │ └─────────────────────────────────────────────┴───────────────┴────────────────┴──────────────────┴─────────┴─────┘ Data .......... Semnătura şi ştampila ......................
Anexa 3.2 Măsura b) Folosirea de furaje ce nu conţin proteine de origine animală, inclusiv făină de peşte *Font 7* ┌──────────────────────────────────────────────┬───────────────┬────────────────┬──────────────────┬─────────┬─────┐ │ │Efectiv livrat │ Coeficient de │ Efectiv │ Cuantum │Sumă │ │ Specificare │(nr. de capete)│conversie în UVM│ (nr. de capete │(lei/UVM)│(lei)│ │ │ │ │echivalent în UVM)│ │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Pui de carne, din care: │ │ 0,003 │ │ 83,99 │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │În ferme mari (capacitate peste 1,5 milioane │ │ 0,003 │ │ 83,99 │ │ │de capete/an) │ │ │ │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │În ferme (capacitate între 0,03 şi 1,5 │ │ 0,003 │ │ 83,99 │ │ │milioane de capete/an) │ │ │ │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Găini ouătoare, din care: │ │ 0,014 │ │ 120,00 │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Capacitate găini ouătoare peste 3.000 de │ │ 0,014 │ │ 120,00 │ │ │capete │ │ │ │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Capacitate găini ouătoare între 300 şi 3.000 │ │ 0,014 │ │ 120,00 │ │ │de capete │ │ │ │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Găini din rase grele │ │ 0,014 │ │ 192,00 │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Pui de curcă │ │ 0,003 │ │ 239,98 │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Boboci de raţă │ │ 0,003 │ │ 119,94 │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Boboci de gâscă │ │ 0,003 │ │ 100,79 │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Total măsura b) │ │ │ │ │ │ └──────────────────────────────────────────────┴───────────────┴────────────────┴──────────────────┴─────────┴─────┘ Data ........... Semnătura şi ştampila ...............
Anexa 3.3 Măsura c) Practicarea unei metode de creştere, naturală sau artificială, ce nu provoacă sau nu cauzează suferinţe ori vătămări păsărilor *Font 7* ┌──────────────────────────────────────────────┬───────────────┬────────────────┬──────────────────┬─────────┬─────┐ │ │Efectiv livrat │ Coeficient de │ Efectiv │ Cuantum │Sumă │ │ Specificare │(nr. de capete)│conversie în UVM│ (nr. de capete │(lei/UVM)│(lei)│ │ │ │ │echivalent în UVM)│ │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Pui de carne, din care: │ │ 0,003 │ │ 83,99 │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │În ferme mari (capacitate peste 1,5 milioane │ │ 0,003 │ │ 83,99 │ │ │de capete/an) │ │ │ │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │În ferme (capacitate între 0,03 şi 1,5 │ │ 0,003 │ │ 83,99 │ │ │milioane de capete/an) │ │ │ │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Găini ouătoare, din care: │ │ 0,014 │ │ 144,28 │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Capacitate găini ouătoare peste 3.000 │ │ 0,014 │ │ 144,28 │ │ │de capete │ │ │ │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Capacitate găini ouătoare între 300 şi 3.000 │ │ 0,014 │ │ 144,28 │ │ │de capete │ │ │ │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Găini din rase grele │ │ 0,014 │ │ 144,28 │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Pui de curcă │ │ 0,003 │ │ 239,98 │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Boboci de raţă │ │ 0,003 │ │ 119,94 │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Boboci de gâscă │ │ 0,003 │ │ 100,79 │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Total măsura c) │ │ │ │ │ │ └──────────────────────────────────────────────┴───────────────┴────────────────┴──────────────────┴─────────┴─────┘ Data ............. Semnătura şi ştampila ........................
Anexa 3.4 Măsura d) Manipularea în vederea prinderii şi încărcării în cuşti şi transportul păsărilor fără vătămarea lor Font 7* ┌──────────────────────────────────────────────┬───────────────┬────────────────┬──────────────────┬─────────┬─────┐ │ │Efectiv livrat │ Coeficient de │ Efectiv │ Cuantum │Sumă │ │ Specificare │(nr. de capete)│conversie în UVM│ (nr. de capete │(lei/UVM)│(lei)│ │ │ │ │echivalent în UVM)│ │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Pui de carne, din care: │ │ 0,003 │ │ 286,97 │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │În ferme mari (capacitate peste 1,5 milioane │ │ 0,003 │ │ 286,97 │ │ │de capete/an) │ │ │ │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │În ferme (capacitate între 0,03 şi 1,5 │ │ 0,003 │ │ 286,97 │ │ │milioane de capete/an) │ │ │ │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Găini ouătoare, din care: │ │ 0,014 │ │ 177,86 │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Capacitate găini ouătoare peste 3.000 de │ │ 0,014 │ │ 177,86 │ │ │capete │ │ │ │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Capacitate găini ouătoare între 300 şi │ │ 0.014 │ │ 177,86 │ │ │3.000 de capete │ │ │ │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Găini din rase grele │ │ 0,014 │ │ 216,98 │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Pui de curcă │ │ 0,003 │ │ 819,92 │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Boboci de raţă │ │ 0,003 │ │ 409,80 │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Boboci de gâscă │ │ 0,003 │ │ 344,37 │ │ ├──────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Total măsura d) │ │ │ │ │ │ └──────────────────────────────────────────────┴───────────────┴────────────────┴──────────────────┴─────────┴─────┘ Data ........... Semnătura şi ştampila ....................
Anexa 3.5 Măsura e) Asigurarea potabilităţii apei utilizate în procesul tehnologic, în conformitate cu prevederile Legii nr. 458/2002 privind calitatea apei potabile, cu modificările şi completările ulterioare *Font 7* ┌───────────────────────────────────────────────┬───────────────┬────────────────┬──────────────────┬─────────┬─────┐ │ │Efectiv livrat │ Coeficient de │ Efectiv │ Cuantum │Sumă │ │ Specificare │(nr. de capete)│conversie în UVM│ (nr. de capete │(lei/UVM)│(lei)│ │ │ │ │echivalent în UVM)│ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Pui de carne, din care: │ │ 0,003 │ │ 21,00 │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │În ferme mari (capacitate peste 1,5 milioane │ │ 0,003 │ │ 21,00 │ │ │de capete/an) │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │În ferme (capacitate între 0,03 şi 1,5 │ │ 0,003 │ │ 21,00 │ │ │milioane de capete/an) │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Găini ouătoare, din care: │ │ 0,014 │ │ 36,43 │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Capacitate găini ouătoare peste 3.000 de capete│ │ 0.014 │ │ 36,43 │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Capacitate găini ouătoare între 300 şi 3.000 de│ │ 0,014 │ │ 36,43 │ │ │capete │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Găini din rase grele │ │ 0,014 │ │ 58,29 │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Pui de curcă │ │ 0,003 │ │ 59,99 │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Boboci de raţă │ │ 0,003 │ │ 29,99 │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Boboci de gâscă │ │ 0,003 │ │ 25,20 │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Total măsura e) │ │ │ │ │ │ └───────────────────────────────────────────────┴───────────────┴────────────────┴──────────────────┴─────────┴─────┘
Data ............. Semnătura şi ştampila ...................... ------------------ Anexa 3.5 a fost modificată de RECTIFICAREA nr. 838 din 11 august 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 652 din 21 septembrie 2010.
Anexa 3.6 Măsura f) Îmbunătăţirea parametrilor de microclimat - temperatură, umiditate, viteza aerului *Font 7* ┌───────────────────────────────────────────────┬───────────────┬────────────────┬──────────────────┬─────────┬─────┐ │ │Efectiv livrat │ Coeficient de │ Efectiv │ Cuantum │Sumă │ │ Specificare │(nr. de capete)│conversie în UVM│ (nr. de capete │(lei/UVM)│(lei)│ │ │ │ │echivalent în UVM)│ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Pui de carne, din care: │ │ 0,003 │ │ 139,99 │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │În ferme mari (capacitate peste 1,5 milioane │ │ 0,003 │ │ 139,99 │ │ │de capete/an) │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │În ferme (capacitate între 0,03 şi 1,5 milioane│ │ 0,003 │ │ 139,99 │ │ │de capete/an) │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Găini ouătoare, din care: │ │ 0,014 │ │ 482,85 │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Capacitate găini ouătoare peste 3.000 de │ │ 0,014 │ │ 482,85 │ │ │capete │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Capacitate găini ouătoare între 300 şi 3.000 de│ │ 0,014 │ │ 482,85 │ │ │capete │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Găini din rase grele │ │ 0,014 │ │ 589,08 │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Pui de curcă │ │ 0,003 │ │ 399,96 │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Boboci de raţă │ │ 0,003 │ │ 199,90 │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Boboci de gâscă │ │ 0,003 │ │ 167,98 │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼───────────────┼────────────────┼──────────────────┼─────────┼─────┤ │Total măsura f) │ │ │ │ │ │ └───────────────────────────────────────────────┴───────────────┴────────────────┴──────────────────┴─────────┴─────┘ Data .......... Semnătura şi ştampila ................
Anexa 4 Societatea Comercială .................
Str. ............. nr. ..., localitatea ............, judeţul ...........
Tel./Fax .........................
FIŞA URMĂRIRII ACTIVITĂŢII la găini pentru ouă de consum în perioada ................. ┌───────────────────────────────────────┬────────┬─────────────────────────────┐ │ Specificare │ U.M. │Găini pentru ouă de consum în│ │ │ │ producţie │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Efectiv stoc la ...........20.. │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Total intrări, din care: │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │- Incubaţie proprie │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │- Cumpărări intern │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │- Cumpărări import │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │- Mutaţii │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Stoc + intrări │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Total ieşiri, din care: │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │- Livrări la abator │ capete │ │ │ ├────────┼─────────────────────────────┤ │ │ kg │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┤─────────────────────────────┤ │- Livrări la terţi │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │- Mortalităţi │ capete │ │ │ ├────────┼─────────────────────────────┤ │ │ % │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │- Livrări la alte ferme │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Efectiv stoc la ......... 20.. │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Total zile furajate, din care: │ mii ZF │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │- Găini ouătoare │ mii ZF │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Efectiv mediu găini │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Producţia de ouă │mii buc.│ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Spor total │ t │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Consum total furaje │ t │ │ ├───────────────────────────┬───────────┼────────┼─────────────────────────────┤
│Consum specific: │- pe ZF │ g │ │ │ ├───────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │ │- pe ou │ g │ │ └───────────────────────────┴───────────┴────────┴─────────────────────────────┘ ----------------- Tabelul din anexa 4 a fost completat de pct. 12 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 237 din 16 martie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 206 din 24 martie 2011.
NOTĂ:
Numărul de păsări pentru care se primeşte ajutor de stat reprezintă efectivul de la sfârşitul perioadei 16 iulie-15 octombrie, pentru solicitanţii ajutorului de stat prevăzuţi la art. 5 alin. (4^3). ----------- Nota de subsol din anexa 4 a fost modificată de pct. 11 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 237 din 16 martie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 206 din 24 martie 2011.
Anexa 5 Societatea Comercială ..................
Str. ........... nr. ...., localitatea ..........., judeţul ...........
Tel./Fax .......................
FIŞA URMĂRIRII ACTIVITĂŢII la găini de reproducţie din rase grele în perioada .............. ┌───────────────────────────────────────┬────────┬─────────────────────────────┐ │ Specificare │ U.M. │Găini de reproducţie din rase│ │ │ │ grele în producţie │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Efectiv stoc la ...........20.. │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Total intrări, din care: │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │- Incubaţie proprie │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │- Cumpărări intern │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │- Cumpărări import │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │- Mutaţii │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Stoc + intrări │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Total ieşiri, din care: │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │- Livrări la abator │ capete │ │ │ ├────────┼─────────────────────────────┤ │ │ kg │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┤─────────────────────────────┤ │- Livrări la terţi │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │- Mortalităţi │ capete │ │ │ ├────────┼─────────────────────────────┤ │ │ % │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │- Livrări la alte ferme │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Efectiv stoc la ......... 20.. │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Total zile furajate, din care: │ mii ZF │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │- Găini ouătoare │ mii ZF │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Efectiv mediu găini │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Producţia de ouă │mii buc.│ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Spor total │ t │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Consum total furaje │ t │ │ ├────────────────────┬──────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤
│Consum specific: │- pe ZF │ g │ │ │ ├──────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │ │- pe ou │ g │ │ └────────────────────┴──────────────────┴────────┴─────────────────────────────┘ ---------- Tabelul din anexa 5 a fost completat de pct. 12 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 237 din 16 martie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 206 din 24 martie 2011.
NOTĂ:
Numărul de păsări pentru care se primeşte ajutor de stat reprezintă efectivul de la sfârşitul perioadei 16 iulie-15 octombrie, pentru solicitanţii ajutorului de stat prevăzuţi la art. 5 alin. (4^3). ------------- Nota de subsol din anexa 5 a fost modificată de pct. 27 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 237 din 16 martie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 206 din 24 martie 2011.
Anexa 6 Societatea Comercială .......................
Str. ............ nr. ...., localitatea ............, judeţul ...............
Tel./Fax ........................
FIŞA URMĂRIRII ACTIVITĂŢII la pui de carne în perioada ............................... ┌───────────────────────────────────────┬────────┬─────────────────────────────┐ │ Specificare │ U.M. │ Pui de carne │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Efectiv stoc la ...........20.. │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Total intrări, din care: │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │- Incubaţie proprie │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │- Cumpărări intern │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │- Cumpărări import │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │- Mutaţii │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Stoc + intrări │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Total ieşiri, din care: │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │- Livrări la alte ferme │ capete │ │ │ │ kg │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │- Livrări la abator │ capete │ │ │ ├────────┼─────────────────────────────┤ │ │ kg │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┤─────────────────────────────┤ │- Livrări la terţi │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │- Mortalităţi │ capete │ │ │ ├────────┼─────────────────────────────┤ │ │ % │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Efectiv stoc la .........20.. │ capete │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Total zile furajate │ mii ZF │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Spor total │ t │ │ ├───────────────────────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Consum total furaje │ t │ │ ├──────────────────┬────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │Consum specific: │- pe ZF │ g │ │ │ ├────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │ │- pe ou │ g │ │ │ ├────────────────────┼────────┼─────────────────────────────┤ │ │- pe kg spor │ kg │ │ └──────────────────┴────────────────────┴────────┴─────────────────────────────┘ --------- Tabelul din anexa 6 a fost completat de pct. 12 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 237 din 16 martie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 206 din 24 martie 2011.
NOTĂ:
Numărul de păsări pentru care se primeşte ajutor de stat se calculează prin scăderea nr. de mortalităţi din "Total ieşiri".
Anexa 7 Societatea Comercială .........................
Str. ............. nr. ....., localitatea ..........., judeţul ...........
Tel./Fax .........................
FIŞA URMĂRIRII ACTIVITĂŢII la pui de curcă în perioada ..................... ┌──────────────────────────────────────┬───────────────────┬───────────────────┐ │ Specificare │ U.M. │ Pui de curcă │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │Efectiv stoc la ...........20.. │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │Total intrări, din care: │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │- Incubaţie proprie │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │- Cumpărări intern │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │- Cumpărări import │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │- Mutaţii │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │Stoc + intrări │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │Total ieşiri, din care: │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │- Livrări la alte ferme │ capete │ │ │ ├───────────────────┼───────────────────┤ │ │ kg │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │- Livrări la abator │ capete │ │ │ ├───────────────────┼───────────────────┤ │ │ kg │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │- Livrări la terţi │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │ │ │ │ │- Mortalităţi │ capete │ │ │ ├───────────────────┼───────────────────┤ │ │ % │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │Efectiv stoc la ......... 20.. │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │Total zile furajate │ mii ZF │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │Spor total │ t │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │Consum total furaje │ t │ │ ├────────────────────┬─────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │Consum specific: │- pe ZF │ g │ │ │ ├─────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │ │- pe ou │ g │ │ │ ├─────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │ │- pe kg spor │ kg │ │ └────────────────────┴─────────────────┴───────────────────┴───────────────────┘
NOTĂ:
Numărul de păsări pentru care se primeşte ajutor de stat se calculează prin scăderea nr. de mortalităţi din "Total ieşiri".
Anexa 8 Societatea Comercială ....................
Str. .............. nr. ...., localitatea .............., judeţul ...........
Tel./Fax .........................
FIŞA URMĂRIRII ACTIVITĂŢII la boboci de raţă în perioada .......................... ┌──────────────────────────────────────┬───────────────────┬───────────────────┐ │ Specificare │ U.M. │ Boboci de raţă │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │Efectiv stoc la ...........20.. │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │Total intrări, din care: │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │- Incubaţie proprie │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │- Cumpărări intern │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │- Cumpărări import │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │- Mutaţii │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │Stoc + intrări │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │Total ieşiri, din care: │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │- Livrări la alte ferme │ capete │ │ │ ├───────────────────┼───────────────────┤ │ │ kg │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │- Livrări la abator │ capete │ │ │ ├───────────────────┼───────────────────┤ │ │ kg │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │- Livrări la terţi │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │- Mortalităţi │ capete │ │ │ ├───────────────────┼───────────────────┤ │ │ % │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │Efectiv stoc la ......... 20.. │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │Total zile furajate │ mii ZF │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │Spor total │ t │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │Consum total furaje │ t │ │ ├───────────────────┬──────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │Consum specific: │- pe ZF │ g │ │ │ ├──────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │ │- pe ou │ g │ │ │ ├──────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │ │- pe kg spor │ kg │ │ └───────────────────┴──────────────────┴───────────────────┴───────────────────┘
NOTĂ:
Numărul de păsări pentru care se primeşte ajutor de stat se calculează prin scăderea nr. de mortalităţi din "Total ieşiri".
Anexa 9 Societatea Comercială .................
Str. ............. nr. ...., localitatea ............, judeţul...............
Tel./Fax ..........................
FIŞA URMĂRIRII ACTIVITĂŢII la boboci de gâscă în perioada ........................ ┌──────────────────────────────────────┬───────────────────┬───────────────────┐ │ Specificare │ U.M. │ Boboci de gâscă │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │Efectiv stoc la ...........20.. │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │Total intrări, din care: │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │- Incubaţie proprie │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │- Cumpărări intern │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │- Cumpărări import │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │- Mutaţii │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │Stoc + intrări │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │Total ieşiri, din care: │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │- Livrări la alte ferme │ capete │ │ │ ├───────────────────┼───────────────────┤ │ │ kg │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │- Livrări la abator │ capete │ │ │ ├───────────────────┼───────────────────┤ │ │ kg │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │- Livrări la terţi │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │- Mortalităţi │ capete │ │ │ ├───────────────────┼───────────────────┤ │ │ % │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │Efectiv stoc la ......... 20.. │ capete │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │Total zile furajate │ mii ZF │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │Spor total │ t │ │ ├──────────────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │Consum total furaje │ t │ │ ├───────────────────┬──────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │Consum specific: │- pe ZF │ g │ │ │ ├──────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │ │- pe ou │ g │ │ │ ├──────────────────┼───────────────────┼───────────────────┤ │ │- pe kg spor │ kg │ │ └───────────────────┴──────────────────┴───────────────────┴───────────────────┘
NOTĂ:
Numărul de păsări pentru care se primeşte ajutor de stat se calculează prin scăderea nr. de mortalităţi din "Total ieşiri".
Anexa 10 Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură Operator de date cu caracter personal: 9596 Centrul judeţean .................................
SITUAŢIE CENTRALIZATOARE pentru încasarea ajutorului de stat pentru realizarea angajamentelor asumate în favoarea bunăstării păsărilor *Font 7* ┌────┬──────────────┬──────────────┬──────────────┬────────────────┬──────────────┬───────────────┬──────────────┬──────────────────┐ │ │ │ │ │ │ │Valoare pentru │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ Măsura e) │ │ │ │ │ │Valoare pentru│Valoare pentru│ Valoare pentru │Valoare pentru│ Asigurarea │ │ │ │ │ │ Măsura a) │ Măsura b) │ Măsura c) │ Măsura d) │ potabilităţii │Valoare pentru│ │ │ │ │ Folosirea │ Folosirea │ Practicarea │ Manipularea │apei utilizate │ Măsura f) │ │ │ │ │ de furaje │ de furaje │ unei metode │ în vederea │ în procesul │Îmbunătăţirea │ │ │Nr. │ Denumirea │ ce conţin │ ce nu conţin │ de creştere, │ prinderii │ tehnologic, │ parametrilor │ Valoarea totală │ │crt.│beneficiarilor│ micotoxina │ proteine │ naturală │şi încărcării │în conformitate│ de │ a ajutorului │ │ │ │deoxinivalenol│ de origine │sau artificială,│ în cuşti şi │cu prevederile │microclimat - │de stat/beneficiar│ │ │ │ până la un │ animală, │ ce nu provoacă │ transportul │ Legii nr. │ temperatură, │ (lei) │ │ │ │ nivel maxim │ inclusiv │sau nu cauzează │ păsărilor │ 458/2002 │ umiditate, │ │ │ │ │ de 2,5 mg/kg │ făină │ suferinţe │ fără │ privind │viteza aerului│ │ │ │ │ (lei) │ de peşte │ ori vătămări │vătămarea lor │calitatea apei │ (lei) │ │ │ │ │ │ (lei) │ păsărilor │ (lei) │ potabile, │ │ │ │ │ │ │ │ (lei) │ │cu modificările│ │ │ │ │ │ │ │ │ │şi completările│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ulterioare │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ (lei) │ │ │ ├────┼──────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────────┤ │ 0 │ 1 │ 2 │ 3 │ 4 │ 5 │ 6 │ 7 │ 8 │ ├────┼──────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────────┤ ├────┼──────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────────┤ ├────┼──────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────────┤ ├────┼──────────────┴──────────────┴──────────────┴────────────────┴──────────────┴───────────────┴──────────────┴──────────────────┤ │ │ TOTAL: │ └────┴──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Data ............
Director centru judeţean, ..........................
Anexa 11 Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură Operator de date cu caracter personal: 9596 SITUAŢIE CENTRALIZATOARE pentru încasarea ajutorului de stat pentru realizarea angajamentelor asumate în favoarea bunăstării păsărilor *Font 7* ┌────┬──────────────┬──────────────┬──────────────┬────────────────┬──────────────┬───────────────┬──────────────┬──────────────────┐ │ │ │ │ │ │ │Valoare pentru │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ Măsura e) │ │ │ │ │ │Valoare pentru│Valoare pentru│ Valoare pentru │Valoare pentru│ Asigurarea │ │ │ │ │ │ Măsura a) │ Măsura b) │ Măsura c) │ Măsura d) │ potabilităţii │Valoare pentru│ │ │ │ │ Folosirea │ Folosirea │ Practicarea │ Manipularea │apei utilizate │ Măsura f) │ │ │ │ │ de furaje │ de furaje │ unei metode │ în vederea │ în procesul │Îmbunătăţirea │ │ │Nr. │ Denumirea │ ce conţin │ ce nu conţin │ de creştere, │ prinderii │ tehnologic, │ parametrilor │ Valoarea totală │ │crt.│beneficiarilor│ micotoxina │ proteine │ naturală │şi încărcării │în conformitate│ de │ a ajutorului │ │ │ │deoxinivalenol│ de origine │sau artificială,│ în cuşti şi │cu prevederile │microclimat - │de stat/beneficiar│ │ │ │ până la un │ animală, │ ce nu provoacă │ transportul │ Legii nr. │ temperatură, │ (lei) │ │ │ │ nivel maxim │ inclusiv │sau nu cauzează │ păsărilor │ 458/2002 │ umiditate, │ │ │ │ │ de 2,5 mg/kg │ făină │ suferinţe │ fără │ privind │viteza aerului│ │ │ │ │ (lei) │ de peşte │ ori vătămări │vătămarea lor │calitatea apei │ (lei) │ │ │ │ │ │ (lei) │ păsărilor │ (lei) │ potabile, │ │ │ │ │ │ │ │ (lei) │ │cu modificările│ │ │ │ │ │ │ │ │ │şi completările│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ulterioare │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ (lei) │ │ │ ├────┼──────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────────┤ │ 0 │ 1 │ 2 │ 3 │ 4 │ 5 │ 6 │ 7 │ 8 │ ├────┼──────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────────┤ ├────┼──────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────────┤ ├────┼──────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────────┤ ├────┼──────────────┴──────────────┴──────────────┴────────────────┴──────────────┴───────────────┴──────────────┴──────────────────┤ │ │ TOTAL: │ └────┴──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Data ....................
Director general, ..........................
Anexa 12 Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale SITUAŢIE CENTRALIZATOARE pentru încasarea ajutorului de stat pentru realizarea angajamentelor asumate în favoarea bunăstării păsărilor *Font 7* ┌────┬──────────────┬──────────────┬──────────────┬────────────────┬──────────────┬───────────────┬──────────────┬──────────────────┐ │ │ │ │ │ │ │Valoare pentru │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ Măsura e) │ │ │ │ │ │Valoare pentru│Valoare pentru│ Valoare pentru │Valoare pentru│ Asigurarea │ │ │ │ │ │ Măsura a) │ Măsura b) │ Măsura c) │ Măsura d) │ potabilităţii │Valoare pentru│ │ │ │ │ Folosirea │ Folosirea │ Practicarea │ Manipularea │apei utilizate │ Măsura f) │ │ │ │ │ de furaje │ de furaje │ unei metode │ în vederea │ în procesul │Îmbunătăţirea │ │ │Nr. │ Denumirea │ ce conţin │ ce nu conţin │ de creştere, │ prinderii │ tehnologic, │ parametrilor │ Valoarea totală │ │crt.│beneficiarilor│ micotoxina │ proteine │ naturală │şi încărcării │în conformitate│ de │ a ajutorului │ │ │ │deoxinivalenol│ de origine │sau artificială,│ în cuşti şi │cu prevederile │microclimat - │de stat/beneficiar│ │ │ │ până la un │ animală, │ ce nu provoacă │ transportul │ Legii nr. │ temperatură, │ (lei) │ │ │ │ nivel maxim │ inclusiv │sau nu cauzează │ păsărilor │ 458/2002 │ umiditate, │ │ │ │ │ de 2,5 mg/kg │ făină │ suferinţe │ fără │ privind │viteza aerului│ │ │ │ │ (lei) │ de peşte │ ori vătămări │vătămarea lor │calitatea apei │ (lei) │ │ │ │ │ │ (lei) │ păsărilor │ (lei) │ potabile, │ │ │ │ │ │ │ │ (lei) │ │cu modificările│ │ │ │ │ │ │ │ │ │şi completările│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ulterioare │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ (lei) │ │ │ ├────┼──────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────────┤ │ 0 │ 1 │ 2 │ 3 │ 4 │ 5 │ 6 │ 7 │ 8 │ ├────┼──────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────────┤ ├────┼──────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────────┤ ├────┼──────────────┼──────────────┼──────────────┼────────────────┼──────────────┼───────────────┼──────────────┼──────────────────┤ ├────┼──────────────┴──────────────┴──────────────┴────────────────┴──────────────┴───────────────┴──────────────┴──────────────────┤ │ │ TOTAL: │ └────┴──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Data .................
Aprobat Ordonator principal de credite ................................ ---------------