Reglementări din 8 decembrie 2005(*actualizate*)
Despre ce este acest act?
Aceste reglementări stabilesc metodologia și condițiile pentru autorizarea operatorilor economici care desfășoară activități legate de vehiculele rutiere, de la reparații și întreținere până la dezmembrarea celor scoase din uz. Ele definesc activitățile, condițiile minime de autorizare și procedura de autorizare realizată de Registrul Auto Român (RAR).
Pentru cine: Operatorii economici care desfășoară activități de reparații, întreținere, reglare, modificări constructive, reconstrucție a vehiculelor rutiere; Operatorii economici care desfășoară activități de dezmembrare a vehiculelor scoase din uz.
Date esențiale
- Țara
- România
- Domeniul de drept
- Dreptul transporturilor
- Sursa
- MultiLegalPile/
- Text preluat la
- Explicație actualizată la
Ce reglementează acest act?
- Metodologia și condițiile pentru autorizarea operatorilor economici.
- Activitățile care pot influența parametrii constructivi, funcționali și de calitate ai vehiculelor rutiere.
- Condițiile minimale ce trebuie îndeplinite pentru autorizare.
- Procedura de autorizare desfășurată de Registrul Auto Român (RAR).
Pe cine privește acest act?
- Operatorii economici care desfășoară activități de reparații, întreținere, reglare, modificări constructive, reconstrucție a vehiculelor rutiere.
- Operatorii economici care desfășoară activități de dezmembrare a vehiculelor scoase din uz.
Care sunt punctele cheie?
- Autorizațiile tehnice valabile la data intrării în vigoare a Ordinului nr. 1.022 din 8 august 2013 se înlocuiesc cu un nou model la primul audit de supraveghere planificat.
- Autorizațiile tehnice pot fi suspendate de drept dacă operatorii economici nu îndeplinesc anumite condiții, inclusiv cele referitoare la efectuarea inspecțiilor finale cu echipamente proprii, începând cu 19 septembrie 2014.
- Activitățile reglementate includ repararea, recondiționarea, montarea, verificarea și etalonarea produselor utilizate la vehiculele rutiere.
- RAR este organismul tehnic specializat desemnat de Ministerul Transporturilor, Construcțiilor și Turismului pentru procedura de autorizare.
Dreptul transporturilor
Textul legii
Textul legii
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005(*actualizate*) privind autorizarea operatorilor economici care desfăşoară activităţi de reparaţii, de întreţinere, de reglare, de modificări constructive, de reconstrucţie a vehiculelor rutiere, precum şi de dezmembrare a vehiculelor scoase din uz - RNTR 9*) (actualizate până la data de 28 iulie 2016*) ---------- Notă ... ────────── *) Aprobate de ORDINUL nr. 2.131/2005, publicat în Monitorul Oficial nr. 1.160 din 21 decembrie 2005. ────────── Notă ... ────────── *) Notă:
A se vedea şi prevederile art. III - VI din ORDINUL nr. 1.022 din 8 august 2013 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 542 din 28 august 2013 prevede: "Art. III Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I, şi intră în vigoare la data publicării, cu excepţia lit. b1) a pct. 9 din cap. II al Reglementărilor privind autorizarea operatorilor economici care desfăşoară activităţi de reparaţii, de întreţinere, de reglare, de modificări constructive, de reconstrucţie a vehiculelor rutiere, precum şi de dezmembrare a vehiculelor scoase din uz - RNTR 9, aprobate prin Ordinul ministrului transporturilor, construcţiilor şi turismului nr. 2.131/2005, astfel cum aceasta a fost introdusă prin prezentul ordin, ale cărei prevederi intră în vigoare la data de 19 septembrie 2014.
Art. IV Autorizaţiile tehnice valabile la data intrării în vigoare a prezentului ordin se înlocuiesc cu noul model de autorizaţie tehnică cu ocazia primului audit de supraveghere planificat, cu condiţia respectării de către titular a condiţiilor în baza cărora a fost acordată autorizaţia tehnică, cu modificările şi completările aduse de prezentul ordin.
Art. V De la data intrării în vigoare a prevederilor lit. b1) a pct. 9 din cap. II al Reglementărilor privind autorizarea operatorilor economici care desfăşoară activităţi de reparaţii, de întreţinere, de reglare, de modificări constructive, de reconstrucţie a vehiculelor rutiere, precum şi de dezmembrare a vehiculelor scoase din uz - RNTR 9, aprobate prin Ordinul ministrului transporturilor, construcţiilor şi turismului nr. 2.131/2005, astfel cum acestea au fost introduse prin prezentul ordin, în cazul operatorilor economici care nu îndeplinesc condiţiile respective, se suspendă de drept autorizaţiile tehnice emise de Regia Autonomă "Registrul Auto Român" până la data constatării de către Regia Autonomă "Registrul Auto Român" a îndeplinirii acestora.
Art. VI De la 19 septembrie 2014, în cazul operatorilor economici care nu îndeplinesc condiţia referitoare la efectuarea inspecţiilor finale cu utilizarea echipamentelor proprii în conformitate cu prevederile lit. f) a pct. 9 din cap. II al Reglementărilor privind autorizarea operatorilor economici care desfăşoară activităţi de reparaţii, de întreţinere, de reglare, de modificări constructive, de reconstrucţie a vehiculelor rutiere, precum şi de dezmembrare a vehiculelor scoase din uz - RNTR 9, aprobate prin Ordinul ministrului transporturilor, construcţiilor şi turismului nr. 2.131/2005, astfel cum acestea au fost modificate prin prezentul ordin, se suspendă de drept autorizaţiile tehnice emise de Regia Autonomă "Registrul Auto Român" până la data constatării de către Regia Autonomă "Registrul Auto Român" a îndeplinirii prevederilor respective."
Capitolul I
Dispoziţii generale Prezentele reglementări stabilesc metodologia şi condiţiile pentru autorizarea operatorilor economici care desfăşoară activităţi de reparaţii, de întreţinere, de reglare, de modificări constructive, de reconstrucţie a vehiculelor rutiere, precum şi de dezmembrare a vehiculelor scoase din uz.
Prezentele reglementări definesc:
1.1. - activităţile prin care se pot influenta parametrii constructivi, funcţionali şi de calitate ai vehiculelor rutiere în raport cu legislaţia în vigoare referitoare la condiţiile tehnice privind admiterea şi menţinerea în circulaţie a acestora pe drumurile publice. În sensul prezentului ordin, prin activităţi care pot influenta parametrii constructivi, funcţionali şi de calitate ai vehiculelor rutiere se înţelege:
1.2. - condiţiile minimale ce trebuie îndeplinite în vederea autorizării, de către operatorii economici care desfăşoară activităţile menţionate la pct. 1.1 lit. a)-e);
1.3. - procedura de autorizare a operatorilor economici care desfăşoară activităţile menţionate la pct. 1.1 lit. a)-e) desfăşurata de Registrul Auto Român (denumit în continuare RAR), organismul tehnic specializat desemnat de Ministerul Transporturilor, Construcţiilor şi Turismului.
Definiţii Pentru scopul prezentelor reglementări, prin următorii termeni se înţelege:
Abrevieri În cuprinsul prezentelor reglementări se utilizează următoarele abrevieri:
Capitolul II
Reguli de procedură privind evaluarea capabilităţii tehnice şi autorizarea operatorilor economici care desfăşoară activităţi de reparaţii, de întreţinere şi/sau de reglare funcţională a vehiculelor rutiere, de recondiţionare produse, de înlocuire de şasiuri şi/sau caroserii ale vehiculelor rutiere 1. Activităţile de reparaţii, de întreţinere şi/sau de reglare funcţională a vehiculelor rutiere, de recondiţionare produse, precum şi activităţile de înlocuire de şasiuri şi/sau caroserii ale vehiculelor rutiere se pot presta numai de către operatorii economici care au capabilitatea tehnica adecvată şi care, în urma unei evaluări, au fost autorizaţi de către RAR.
Operatorul economic va fi încadrat în una dintre clasele specificate în anexa 1. ------------ Pct. 3 al cap. II a fost modificat de pct. 5 al art. I din ORDINUL nr. 1.022 din 8 august 2013 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 542 din 28 august 2013.
Reprezentanţele RAR vor oferi solicitanţilor toate informaţiile necesare în vederea completării corecte a cererii-tip de autorizare şi a chestionarului de autoevaluare. ------------- Pct. 4 al cap. II a fost modificat de pct. 5 al art. I din ORDINUL nr. 1.022 din 8 august 2013 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 542 din 28 august 2013.
Solicitantul va include în dosarul de autorizare:
Dacă documentele au fost completate corect şi dosarul este complet, acesta se va înregistra şi i se va atribui un număr de identificare care se va comunica solicitantului şi se va utiliza în toate referirile ulterioare.
Standardul de referinţă recomandat pentru audit este SR EN ISO 19011:2011. ---------- Paragr. al doilea al pct. 9 al cap. II a fost modificat de pct. 6 al art. I din ORDINUL nr. 1.022 din 8 august 2013 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 542 din 28 august 2013.
La auditare se vor avea în vedere următoarele:
Notă ... ────────── *) Notă:
A se vedea şi prevederile art. III - VI din ORDINUL nr. 1.022 din 8 august 2013 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 542 din 28 august 2013 prevede: "Art. III Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I, şi intră în vigoare la data publicării, cu excepţia lit. b1) a pct. 9 din cap. II al Reglementărilor privind autorizarea operatorilor economici care desfăşoară activităţi de reparaţii, de întreţinere, de reglare, de modificări constructive, de reconstrucţie a vehiculelor rutiere, precum şi de dezmembrare a vehiculelor scoase din uz - RNTR 9, aprobate prin Ordinul ministrului transporturilor, construcţiilor şi turismului nr. 2.131/2005, astfel cum aceasta a fost introdusă prin prezentul ordin, ale cărei prevederi intră în vigoare la data de 19 septembrie 2014.
Articolul IV Autorizaţiile tehnice valabile la data intrării în vigoare a prezentului ordin se înlocuiesc cu noul model de autorizaţie tehnică cu ocazia primului audit de supraveghere planificat, cu condiţia respectării de către titular a condiţiilor în baza cărora a fost acordată autorizaţia tehnică, cu modificările şi completările aduse de prezentul ordin.
Articolul V De la data intrării în vigoare a prevederilor lit. b1) a pct. 9 din cap. II al Reglementărilor privind autorizarea operatorilor economici care desfăşoară activităţi de reparaţii, de întreţinere, de reglare, de modificări constructive, de reconstrucţie a vehiculelor rutiere, precum şi de dezmembrare a vehiculelor scoase din uz - RNTR 9, aprobate prin Ordinul ministrului transporturilor, construcţiilor şi turismului nr. 2.131/2005, astfel cum acestea au fost introduse prin prezentul ordin, în cazul operatorilor economici care nu îndeplinesc condiţiile respective, se suspendă de drept autorizaţiile tehnice emise de Regia Autonomă "Registrul Auto Român" până la data constatării de către Regia Autonomă "Registrul Auto Român" a îndeplinirii acestora.
Articolul VI De la 19 septembrie 2014, în cazul operatorilor economici care nu îndeplinesc condiţia referitoare la efectuarea inspecţiilor finale cu utilizarea echipamentelor proprii în conformitate cu prevederile lit. f) a pct. 9 din cap. II al Reglementărilor privind autorizarea operatorilor economici care desfăşoară activităţi de reparaţii, de întreţinere, de reglare, de modificări constructive, de reconstrucţie a vehiculelor rutiere, precum şi de dezmembrare a vehiculelor scoase din uz - RNTR 9, aprobate prin Ordinul ministrului transporturilor, construcţiilor şi turismului nr. 2.131/2005, astfel cum acestea au fost modificate prin prezentul ordin, se suspendă de drept autorizaţiile tehnice emise de Regia Autonomă "Registrul Auto Român" până la data constatării de către Regia Autonomă "Registrul Auto Român" a îndeplinirii prevederilor respective."
Notă ...
9^1. Pentru activităţile prevăzute în anexa 1, pct. A1, A2 şi A3, la auditare se va verifica, de asemenea, posibilitatea de efectuare a inspecţiilor finale, conform metodologiei din RNTR 1, cu utilizarea echipamentelor de inspecţie prevăzute în tabelul 2 din anexa 4, fără a deplasa vehiculul, prin orice mijloace, pe drumurile publice. Pentru evidenţa inspecţiilor finale se va utiliza registrul de evidenţă al cărui model este prevăzut în anexa 5. La auditurile de supraveghere se va verifica existenţa dovezii de efectuare a inspecţiilor finale, ataşată comenzii de execuţie a activităţii. ---------- Pct. 9^1. al cap. II a fost introdus de pct. 2 al art. I din ORDINUL nr. 572 din 17 iulie 2016 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 573 din 28 iulie 2016.
Raportul de evaluare se ataşează la dosarul de autorizare respectiv.
16^1. Pe durata de valabilitate a autorizaţiei tehnice, operatorul economic autorizat trebuie să comunice către RAR orice modificare ce se referă la condiţiile în baza cărora a fost acordată autorizaţia tehnică. ------------ Pct. 16^1 a fost introdus de pct. 10 al art. I din ORDINUL nr. 1.022 din 8 august 2013 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 542 din 28 august 2013.
Dacă rezultatele acestor controale vor confirma temeinicia reclamaţiilor sau existenta unor neconformităţi majore, activitatea sau activităţile care au legătura cu reclamaţia sau tematica controlului, se suspenda pe o perioada de până la 30 de zile.
În caz contrar se va proceda la suspendarea unei sau a mai multor activităţi pe o perioada de până la 30 zile, în decursul căreia titularul nu va avea dreptul să desfăşoare activitatea sau activităţile respective.
Capitolul III
Reguli de procedura pentru evaluarea capabilităţii tehnice şi autorizarea operatorilor economici care desfăşoară activitate de modificări constructive şi/sau reconstrucţia vehiculelor rutiere 1. Activităţile de modificări constructive ale vehiculelor rutiere se pot presta numai de către operatorii economici care au capabilitatea tehnica adecvată şi care, în urma unei evaluări, au fost autorizaţi de către RAR.
De asemenea, solicitantul va include în dosarul de autorizare:
Capitolul IV
Reguli de procedura pentru evaluarea capabilităţii tehnice şi autorizarea operatorilor economici care desfăşoară activităţi de reparare, recondiţionare, montare, verificare şi/sau etalonare a produselor utilizate la vehiculele rutiere 1. Operatorii economici care desfăşoară activităţile de reparare, recondiţionare, montare, verificare şi/sau etalonare a produselor utilizate la vehiculele rutiere prevăzute în Anexa 8 la prezentele reglementări, trebuie să obţină autorizaţia tehnica conform prevederilor prezentelor reglementări.
Capitolul V
Reguli de procedura pentru evaluarea capabilităţii tehnice şi autorizarea operatorilor economici care desfăşoară activităţi de dezmembrare a vehiculelor rutiere scoase din uz Operatorii economici care desfăşoară activităţi de dezmembrare a vehiculelor scoase din uz trebuie să îndeplinească, în vederea autorizării, următoarele cerinţe:
La evaluarea capabilităţii tehnice sunt aplicabile prevederile Cap. II, şi Anexelor 2 şi 4 la prezentele reglementări.
Anexa 1 I. ACTIVITĂŢI PENTRU CARE ESTE NECESARĂ AUTORIZAREA OPERATORILOR ECONOMICI A1. ACTIVITĂŢI DE REPARAŢII ALE VEHICULELOR RUTIERE A1.1. motor şi sistemele auxiliare:
A1.1.1. mas şi mac:
A1.1.1.1. cu carburaţie şi/sau injecţie mecanică;
A1.1.1.2. cu injecţie cu gestiune electronică şi sisteme de depoluare;
A1.1.1.3. cu injecţie directă de înaltă presiune şi sisteme de depoluare;
A1.1.2. motoare hibride;
A1.1.3. motoare electrice;
A1.1.4. sisteme auxiliare;
A1.2. sistemul de transmisie:
A1.2.1. transmisie mecanică:
A1.2.1.1. în trepte şi cu tracţiune pe o axă sau pe mai multe axe;
A1.2.1.2. în trepte, asistată şi cu tracţiune pe o axă sau pe mai multe axe;
A1.2.1.3. în trepte, asistată cu gestiune electronică şi cu tracţiune permanentă pe mai multe axe;
A1.2.2. transmisie automată:
A1.2.2.1. cu convertizor şi tracţiune pe o axă sau pe mai multe axe;
A1.2.2.2. cu convertizor gestionat electronic şi tracţiune pe o axă sau pe mai multe axe;
A1.2.2.3. cu convertizor gestionat electronic şi tracţiune permanentă pe mai multe axe;
A1.2.3. transmisie cu variator:
A1.2.3.1. cu variator mecanic;
A1.2.3.2. cu variator cu gestiune electronică;
A1.3. sistemul de rulare:
A1.3.1 roţi A1.3.2. axe (punţi):
A1.3.2.1. axe rigide;
A1.3.2.2. axe independente;
A1.3.3. suspensii:
A1.3.3.1. suspensie mecanică şi/sau mecanohidraulică:
A1.3.3.1.1. suspensie mecanică;
A1.3.3.1.2. suspensie mecanohidraulică;
A1.3.3.1.3. suspensie mecanohidraulică cu gestiune electronică (activă);
A1.3.3.2. suspensie pneumatică:
A1.3.3.2.1. cu reglare mecanică;
A1.3.3.2.2. cu gestiune electronică;
A1.4. sistemul de direcţie:
A1.4.1. fără asistare;
A1.4.2. cu asistare hidraulică;
A1.4.3. cu asistare electrică;
A1.5. sistemul de frânare:
A1.5.1. sistem de frânare mecanic;
A1.5.2. sistem de frânare hidraulic:
A1.5.2.1. fără asistare;
A1.5.2.2. cu asistare şi fără sisteme avansate de control;
A1.5.2.3. cu asistare şi cu sisteme avansate de control;
A1.5.3. sistem de frânare pneumohidraulic şi/sau pneumatic:
A1.5.3.1. cu asistare şi fără sisteme avansate de control;
A1.5.3.2. cu asistare şi cu sisteme avansate de control;
A1.5.4. sistem de frânare electric.
A1.6. sistemul electric:
A1.6.1. sistem electric clasic;
A1.6.2. sistem electric cu echipamente în reţea (CAN) cu şi fără circuit de înaltă tensiune:
A1.6.2.1. cu dispozitive optice clasice;
A1.6.2.2. cu dispozitive optice adaptive.
A1.7. caroserie:
A1.7.1. caroserie autoportantă:
A1.7.1.1. repararea caroseriei fără intervenţii la structura de rezistenţă;
A1.7.1.2. repararea caroseriei cu intervenţii la structura de rezistenţă;
A1.7.1.3. redresarea structurii de rezistenţă;
A1.7.1.4. înlocuirea caroseriei;
A1.7.1.5. acoperirea anticorozivă;
A1.7.2. caroserie pe şasiu:
A1.7.2.1. repararea caroseriei fără intervenţii la şasiu;
A1.7.2.2. repararea şasiului;
A1.7.2.3. redresarea şasiului;
A1.7.2.4. înlocuirea şasiului;
A1.7.2.5. acoperirea anticorozivă;
A1.7.3. alte intervenţii la caroserie, inclusiv la amenajările interioare;
A1.8. alte sisteme:
A1.8.1. sisteme de reţinere:
A1.8.1.1. cu centuri de siguranţă clasice;
A1.8.1.2. cu centuri de siguranţă cu pretensionare în caz de impact;
A1.8.1.3. cu alte sisteme de reţinere;
A1.8.2. sisteme electronice de asistenţă a conducătorului auto:
A1.8.2.1. sistem adaptiv de menţinere a vitezei;
A1.8.2.2. sistem de avertizare la schimbarea benzii de circulaţie;
A1.8.2.3. sistem automat de evitare şi atenuare a impactului;
A1.8.2.4. alte sisteme;
A1.8.3. sisteme de vizibilitate directă şi indirectă;
A1.8.4. sisteme de încălzire, de climatizare şi/sau de refrigerare:
A1.8.4.1. cu sursă de energie de la motorul de tracţiune;
A1.8.4.2. independente.
A2. ACTIVITĂŢI DE ÎNTREŢINERE A VEHICULELOR RUTIERE A3. ACTIVITĂŢI DE REGLĂRI FUNCŢIONALE ALE VEHICULELOR RUTIERE B1. ACTIVITĂŢI DE REPARAŢII ALE COMPONENTELOR ŞI ALE SISTEMELOR VEHICULELOR RUTIERE B1.1. motor şi sistemele auxiliare şi componentele acestora;
B1.2. sistemul de transmisie şi componentele acestuia;
B1.3. sistemul de rulare şi componentele acestuia;
B1.4. sistemul de direcţie şi componentele acestuia;
B1.5. sistemul de frânare şi componentele acestuia;
B1.6. sistemul electric şi componentele acestuia;
B1.7. caroserie şi componentele acesteia;
B1.8. alte sisteme şi componentele acestora.
B2. ACTIVITĂŢI DE RECONDIŢIONĂRI ALE COMPONENTELOR ŞI ALE SISTEMELOR VEHICULELOR RUTIERE B2.1. motor şi sistemele auxiliare şi componentele acestora;
B2.2. sistemul de transmisie şi componentele acestuia;
B2.3. sistemul de rulare şi componentele acestuia;
B2.4. sistemul de direcţie şi componentele acestuia;
B2.5. sistemul de frânare şi componentele acestuia;
B2.6. sistemul electric şi componentele acestuia;
B2.7. caroserie şi componentele acesteia;
B2.8. alte sisteme şi componentele acestora.
B3. ACTIVITĂŢI DE MONTĂRI, VERIFICĂRI ŞI/SAU ETALONĂRI ALE COMPONENTELOR ŞI ALE SISTEMELOR VEHICULELOR RUTIERE B4. MODIFICĂRI CONSTRUCTIVE ŞI RECONSTRUCŢIA VEHICULELOR RUTIERE B4.1. modificări constructive ale vehiculelor rutiere:
B4.1.1. montarea de caroserii pentru vehicule rutiere;
B4.1.2. conversia şi/sau amenajarea vehiculelor rutiere;
B4.1.3. montarea şi/sau modificarea de componente şi/sau sisteme, dacă afectează caracteristicile de omologare.
B4.2. reconstrucţia vehiculelor rutiere.
B5. ACTIVITĂŢI DE DEZMEMBRARE A VEHICULELOR RUTIERE SCOASE DIN UZ B 5.1. dezmembrarea vehiculelor scoase din uz;
B 5.2. dezmembrarea subansamblurilor vehiculelor rutiere.
Nota 1: Autorizaţia tehnică se acordă pentru unul sau mai multe dintre tipurile de activităţi prevăzute la pct. A1-B5, pentru unul sau mai multe dintre sistemele prevăzute în cadrul fiecărui tip de activităţi, pentru diferite complexităţi ale activităţii respective, precum şi pentru una sau mai multe dintre categoriile de omologare ale vehiculelor, după caz.
Nota 2: În autorizaţia tehnică se va preciza de asemenea, dacă este cazul, posibilitatea efectuării, în cadrul unui tip de activitate, a unor operaţii care nu acoperă integral sistemul sau complexitatea activităţii definită în conformitate cu clasificarea de mai sus (de exemplu, dacă în cadrul tipului de activitate A1: "Activităţi de reparaţii ale vehiculelor rutiere", pentru sistemul A1.1: "motor şi sistemele auxiliare", se efectuează numai operaţii privind sistemul de distribuţie, în autorizaţie se precizează "sisteme de distribuţie").
II. Clasificarea operatorilor economici în funcţie de tipul şi complexitatea activităţii Pentru tipul de activitate A1, operatorii economici se clasifică astfel:
Clasa I - operatorii economici care îndeplinesc condiţiile de autorizare din reglementări pentru a desfăşura toate operaţiunile prevăzute pentru cel puţin unul dintre sistemele A1.1-A1.8 şi care deţin abilitarea din partea unui producător de vehicule sau a reprezentantului autorizat al acestuia;
Clasa II - operatorii economici care îndeplinesc condiţiile de autorizare din reglementări pentru a desfăşura toate operaţiunile prevăzute pentru cel puţin unul dintre sistemele A1.1-A1.8, dar care nu deţin o abilitare din partea unui producător de vehicule sau a reprezentantului autorizat al acestuia;
Clasa III - operatorii economici care îndeplinesc condiţiile de autorizare din reglementări pentru a desfăşura numai unele dintre operaţiunile prevăzute pentru unul dintre sistemele A1.1-A1.8.
Pentru tipurile de activităţi A2 şi A3 operatorii economici se clasifică astfel:
Clasa I - operatorii economici care îndeplinesc condiţiile de autorizare din reglementări şi care deţin abilitarea din partea unui producător de vehicule sau a reprezentantului autorizat al acestuia;
Clasa II - operatorii economici care îndeplinesc condiţiile de autorizare din reglementări, dar care nu deţin o abilitare din partea unui producător de vehicule sau a reprezentantului autorizat al acestuia.
Pentru tipurile de activităţi B1 şi B3 operatorii economici se clasifică astfel:
Clasa I - operatorii economici care îndeplinesc condiţiile de autorizare din reglementări şi care deţin abilitarea din partea unui producător de vehicule, componente sau sisteme;
Clasa II - operatorii economici care îndeplinesc condiţiile de autorizare din reglementări, dar care nu deţin o abilitare din partea unui producător de vehicule, componente sau sisteme.
Pentru tipul de activitate B2 operatorii economici se clasifică astfel:
Clasa I - operatorii economici care îndeplinesc următoarele condiţii:
Clasa II - operatorii economici care respectă tehnologiile corespunzătoare, dar nu îndeplinesc una sau mai multe dintre condiţiile prevăzute la clasa I, lit. b) şi c).
Pentru tipul de activitate B4 operatorii economici se clasifică astfel:
Clasa I - operatorii economici care dispun de un sistem de management al calităţii certificat.
Clasa II - operatorii economici care nu se încadrează în condiţiile prevăzute pentru clasa I.
Pentru tipul de activitate B5 operatorii economici se clasifică astfel:
Clasa I - operatorii economici care desfăşoară şi activităţi de comercializare în vederea reutilizării componentelor folosite reutilizabile obţinute prin dezmembrarea vehiculelor sau subansamblurilor acestora.
Clasa II - operatorii economici care nu se încadrează în condiţiile prevăzute pentru clasa I. ----------- Anexa 1 a fost înlocuită cu anexa 1 din ORDINUL nr. 1.022 din 8 august 2013 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 542 din 28 august 2013, conform modificării aduse de pct. 12 din acelaşi act normativ.
Anexa 2 CERERE-TIP de autorizare pentru desfăşurarea activităţii de reparaţii, de întreţinere, de reglări funcţionale ale vehiculelor rutiere, de reparaţii sau recondiţionări ale componentelor sau ale sistemelor vehiculelor rutiere, de montări, verificări şi/sau etalonări ale componentelor sau ale sistemelor vehiculelor rutiere, precum şi de dezmembrare a vehiculelor rutiere scoase din uz ┌─────┐ ┌─────┐ Tip cerere: autorizare iniţială │ │ extindere autorizare │ │ └─────┘ └─────┘ 1. Denumirea operatorului economic: ..................................... .............................................................................
8.1. Termenul de garanţie acordat pentru lucrările executate (în luni): ..................................
Împuternicim pe dl/dna ............................., având funcţia de .................... şi care poate fi contactat/contactată la tel. .............., fax: ............, e-mail: ............, să ne reprezinte în toate aspectele legate de autorizare.
Numele şi semnătura Directorului/Managerului general LS () Data ...............
LISTA activităţilor definite conform anexei 1 la RNTR 9 pentru care se solicită autorizarea *Font 8* ┌───┬──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┬──────────────┐ │ │ Activităţi pentru care se solicită autorizarea │ Observaţii │ ├───┼──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┤ │[] │A1. ACTIVITĂŢI DE REPARAŢII ALE VEHICULELOR RUTIERE │ │ │[] │A1.1. motor şi sistemele auxiliare │ │ │[] │ A1.1.1. mas şi mac: │ │ │[] │ A1.1.1.1. cu carburaţie şi/sau injecţie mecanică; │ │ │[] │ A1.1.1.2. cu injecţie cu gestiune electronică şi sisteme de depoluare; │ │ │[] │ A1.1.1.3. cu injecţie directă de înaltă presiune şi sisteme de depoluare; │ │ │[] │ A1.1.2. motoare hibride; │ │ │[] │ A1.1.3. motoare electrice; │ │ │[] │ A1.1.4. sisteme auxiliare. │ │ │[] │A1.2. sistemul de transmisie: │ │ │[] │ A1.2.1. transmisie mecanică: │ │ │[] │ A1.2.1.1. în trepte şi cu tracţiune pe []axă sau pe mai multe axe; │ │ │[] │ A1.2.1.2. în trepte, asistată şi cu tracţiune pe o axă │ │ │ │sau pe mai multe axe; │ │ │[] │ A1.2.1.3. în trepte, asistată cu gestiune electronică │ │ │ │şi cu tracţiune permanentă pe mai multe axe; │ │ │[] │ A1.2.2. transmisie automată: │ │ │[] │ A1.2.2.1 cu convertizor şi tracţiune pe o axă sau pe mai multe axe; │ │ │[] │ A1.2.2.2. cu convertizor gestionat electronic şi tracţiune pe o axă │ │ │ │sau pe mai multe axe; │ │ │[] │ A1.2.2.3 cu convertizor gestionat electronic şi tracţiune permanentă │ │ │ │pe mai multe axe; │ │ │[] │ A1.2.3. transmisie cu variator: │ │ │[] │ A1.2.3.1. cu variator mecanic; │ │ │[] │ A1.2.3.2. cu variator cu gestiune electronică. │ │ │[] │A1.3. sistemul de rulare: │ │ │[] │ A1.3.1. roţi │ │ │[] │ A1.3.2. axe (punţi): │ │ │[] │ A1.3.2.1. axe rigide; │ │ │[] │ A1.3.2.2. axe independente; │ │ │[] │ A1.3.3. suspensii: │ │ │[] │ A1.3.3.1. suspensie mecanică şi/sau mecano-hidraulică: │ │ │[] │ A1.3.3.1.1. suspensie mecanică; │ │ │[] │ A1.3.3.1.2. suspensie mecano-hidraulică; │ │ │[] │ A1.3.3.1.3. suspensie mecano-hidraulică cu gestiune electronică (activă);│ │ │[] │ A1.3.3.2. suspensie pneumatică: │ │ │[] │ A1.3.3.2.1. cu reglare mecanică; │ │ │[] │ A1.3.3.2.2. cu gestiune electronică. │ │ │[] │A1.4. sistemul de direcţie: │ │ │[] │ A1.4.1. fără asistare; │ │ │[] │ A1.4.2. cu asistare hidraulică; │ │ │[] │ A1.4.3. cu asistare electrică. │ │ │[] │A1.5. sistemul de frânare: │ │ │[] │ A1.5.1. sistem de frânare mecanic; │ │ │[] │ A1.5.2. sistem de frânare hidraulic: │ │ │[] │ A1.5.2.1. fără asistare; │ │ │[] │ A1.5.2.2. cu asistare şi fără sisteme avansate de control; │ │
│[] │ A1.5.2.3. cu asistare şi cu sisteme avansate de control; │ │ │[] │ A1.5.3. sistem de frânare pneumo-hidraulic şi/sau pneumatic: │ │ │[] │ A1.5.3.1. cu asistare şi fără sisteme avansate de control; │ │ │[] │ A1.5.3.2. cu asistare şi cu sisteme avansate de control; │ │ │[] │ A1.5.4. sistem de frânare electric. │ │ │[] │A1.6. sistemul electric: │ │ │[] │ A1.6.1. sistem electric clasic; │ │ │[] │ A1.6.2. sistem electric cu echipamente în reţea (CAN) cu şi fără circuit │ │ │ │de înaltă tensiune: │ │ │[] │ A1.6.2.1. cu dispozitive optice clasice; │ │ │[] │ A1.6.2.2. cu dispozitive optice adaptive. │ │ │[] │A1.7. caroserie: │ │ │[] │ A1.7.1. caroserie autoportantă: │ │ │[] │ A1.7.1.1. repararea caroseriei fără intervenţii la structura de rezistenţă;│ │ │[] │ A1.7.1.2. repararea caroseriei cu intervenţii la structura de rezistenţă; │ │ │[] │ A1.7.1.3. redresarea structurii de rezistenţă; │ │ │[] │ A1.7.1.4. înlocuirea caroseriei; │ │ │[] │ A1.7.1.5. acoperirea anticorozivă; │ │ │[] │ A1.7.2. caroserie pe şasiu: │ │ │[] │ A1.7.2.1. repararea caroseriei fără intervenţii la şasiu; │ │ │[] │ A1.7.2.2. repararea şasiului; │ │ │[] │ A1.7.2.3. redresarea şasiului; │ │ │[] │ A1.7.2.4. înlocuirea şasiului; │ │ │[] │ A1.7.2.5. acoperirea anticorozivă; │ │ │[] │ A1.7.3. alte intervenţii la caroserie, inclusiv la amenajările interioare. │ │ │[] │A1.8. alte sisteme: │ │ │[] │ A1.8.1. sisteme de reţinere: │ │ │[] │ A1.8.1.1. cu centuri de siguranţă clasice; │ │ │[] │ A1.8.1.2. cu centuri de siguranţă cu pretensionare în caz de impact; │ │ │[] │ A1.8.1.3. cu alte sisteme de reţinere; │ │ └───┴──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┴──────────────┘ Reprezentant operator economic, ................................. (data şi semnătura) ┌───┬──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┬──────────────┐ │ │ Activităţi pentru care se solicită autorizarea │ Observaţii │ ├───┼──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┤ │[] │ A1.8.2. sisteme electronice de asistenţă a conducătorului auto: │ │ │[] │ A1.8.2.1. sistem adaptiv de menţinere a vitezei; │ │ │[] │ A1.8.2.2. sistem de avertizare la schimbarea benzii de circulaţie; │ │ │[] │ A1.8.2.3. sistem automat de evitare şi atenuare a impactului; │ │ │[] │ A1.8.2.4. alte sisteme; │ │ │[] │ A1.8.3. sisteme de vizibilitate directă şi indirectă; │ │ │[] │ A1.8.4. sisteme de încălzire, de climatizare şi/sau de refrigerare: │ │ │[] │ A1.8.4.1. cu sursă de energie de la motorul de tracţiune; │ │
│[] │ A1.8.4.2. independente. │ │ ├───┼──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┤ │[] │A2. ACTIVITĂŢI DE ÎNTREŢINERE A VEHICULELOR RUTIERE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───┼──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────┤ │[] │A3. ACTIVITĂŢI DE REGLĂRI FUNCŢIONALE ALE VEHICULELOR RUTIERE │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───┼──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┴──────────────┤ │[] │B1. ACTIVITĂŢI DE REPARAŢII ALE COMPONENTELOR ŞI ALE SISTEMELOR │ │ │VEHICULELOR RUTIERE │ │[] │B1.1. motor şi sistemele auxiliare şi componentele acestora; │ │[] │B1.2. sistemul de transmisie şi componentele acestuia; │ │[] │B1.3. sistemul de rulare şi componentele acestuia; │ │[] │B1.4. sistemul de direcţie şi componentele acestuia; │ │[] │B1.5. sistemul de frânare şi componentele acestuia; │ │[] │B1.6. sistemul electric şi componentele acestuia; │ │[] │B1.7. caroserie şi componentele acesteia; │ │[] │B1.8. alte sisteme şi componentele acestora. │ ├───┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │[] │B2. ACTIVITĂŢI DE RECONDIŢIONĂRI ALE COMPONENTELOR ŞI ALE SISTEMELOR │ │ │VEHICULELOR RUTIERE │ │[] │B2.1. motor şi sistemele auxiliare şi componentele acestora; │ │[] │B2.2. sistemul de transmisie şi componentele acestuia; │ │[] │B2.3. sistemul de rulare şi componentele acestuia; │ │[] │B2.4. sistemul de direcţie şi componentele acestuia; │ │[] │B2.5. sistemul de frânare şi componentele acestuia; │ │[] │B2.6. sistemul electric şi componentele acestuia; │ │[] │B2.7. caroserie şi componentele acesteia; │ │[] │B2.8. alte sisteme şi componentele acestora. │ ├───┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │[] │B3. ACTIVITĂŢI DE MONTĂRI, VERIFICĂRI ŞI/SAU ETALONĂRI ALE │ │ │ COMPONENTELOR ŞI ALE SISTEMELOR VEHICULELOR RUTIERE │ ├───┼──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┬──────────────┤ │[] │B5. ACTIVITĂŢI DE DEZMEMBRARE A VEHICULELOR RUTIERE SCOASE DIN UZ │ │ │[] │B 5.1. dezmembrarea vehiculelor scoase din uz; │ │ │[] │B 5.2. dezmembrarea subansamblurilor vehiculelor rutiere. │ │ └───┴──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┴──────────────┘ Reprezentant operator economic, ................................. (data şi semnătura) Categorii de omologare ale vehiculelor pentru care se solicită autorizarea ┌─┬────┬─┬────┬─┬────┬─┬────┬─┬────┬─┬────┬─┬────┬─┬────┬─┬────┬─┬────┐
│ │M(1)│ │M(2)│ │M(3)│ │N(1)│ │N(2)│ │N(3)│ │O(1)│ │O(2)│ │O(3)│ │O(4)│ └─┴────┴─┴────┴─┴────┴─┴────┴─┴────┴─┴────┴─┴────┴─┴────┴─┴────┴─┴────┘ ┌─┬─────┬─┬─────┬─┬─────┬─┬─────┬─┬─────┬─┬─────┬─┬─────┐ │ │L1(e)│ │L2(e)│ │L3(e)│ │L4(e)│ │L5(e)│ │L6(e)│ │L7(e)│ └─┴─────┴─┴─────┴─┴─────┴─┴─────┴─┴─────┴─┴─────┴─┴─────┘ ┌─┬─────┬─┬─────┬─┬─────┬─┬─────┬─┬─────┬─┬─────┬─┬─────┐ │ │ T1 │ │ T2 │ │ T3 │ │ T4 │ │ T5 │ │ R │ │ MAL │ └─┴─────┴─┴─────┴─┴─────┴─┴─────┴─┴─────┴─┴─────┴─┴─────┘ A se bifa de către solicitant categoria de omologare a vehiculului pentru care se solicită autorizarea (numai pentru tipurile de activităţi A1, A2, A3 şi B5) Legendă (a se vedea definiţiile complete din RNTR 2):
M(1) - autovehicul pentru transportul de persoane, cu cel mult 8 locuri pe scaune, în afara scaunului conducătorului (autoturism);
M(2) - autovehicul pentru transportul de persoane cu mai mult de 8 locuri pe scaune, în afara scaunului conducătorului, şi o masă maximă ce nu depăşeşte 5 tone (microbuz sau autobuz);
M(3) - autovehicul pentru transportul de persoane cu mai mult de 8 locuri pe scaune, în afara scaunului conducătorului, şi o masă maximă ce depăşeşte 5 tone (autobuz);
N(1) - autovehicul pentru transportul de mărfuri având o masă maximă care nu depăşeşte 3,5 t (autoutilitară uşoară);
N(2) - autovehicul pentru transportul de mărfuri având o masă maximă care depăşeşte 3,5 t, dar care nu depăşeşte 12 t (autoutilitară);
N(3) - autovehicul pentru transportul de mărfuri având o masă maximă care depăşeşte 12 t (autoutilitară);
O(1) - remorcă având o masă maximă care nu depăşeşte 0,75 tone;
O(2) - remorcă având o masă maximă care depăşeşte 0,75 tone, dar care nu depăşeşte 3,5 t;
O(3) - remorcă având o masă maximă care depăşeşte 3,5 tone, dar care nu depăşeşte 10 t;
O(4) - remorcă având o masă maximă care depăşeşte 10 t;
L1(e) - mopede cu două roţi;
L2(e) - mopede cu 3 roţi;
L3(e) - motociclete fără ataş;
L4(e) - motociclete cu ataş;
L5(e) - mototricicluri;
L6(e) - cvadricicluri uşoare;
L7(e) - cvadricicluri, altele decât cvadriciclurile uşoare;
T1 - tractoare agricole sau forestiere cu roţi, a căror viteză maximă constructivă nu depăşeşte 40 km/h, al căror ecartament minim al axei celei mai apropiate de conducător este egal sau mai mare de 1.150 mm, cu masa proprie mai mare de 600 kg şi cu garda la sol mai mică sau egală cu 1.000 mm;
T2 - tractoare agricole sau forestiere cu roţi, a căror viteză maximă constructivă nu depăşeşte 40 km/h, al căror ecartament minim este mai mic de 1.150 mm, cu masa proprie mai mare de 600 kg şi cu garda la sol mai mică sau egală cu 600 mm;
T3 - tractoare agricole sau forestiere cu roţi, a căror viteză maximă constructivă nu depăşeşte 40 km/h, iar masa proprie este mai mică sau egală cu 600 kg;
T4 - tractoare agricole sau forestiere speciale cu roţi, a căror viteză maximă constructivă nu este mai mare de 40 km/h;
T5 - tractoare agricole sau forestiere cu roţi, a căror viteză maximă constructivă este mai mare de 40 km/h;
R - remorci agricole sau forestiere;
MAL - maşini autopropulsate pentru lucrări cu roţi şi care circulă pe drumurile publice (înmatriculate sau înregistrate).
Reprezentant operator economic, ................................. (data şi semnătura) Mod de completare listă Se completează Lista numai pentru acele tipuri de activităţi (A1, A2, A3, B1, B2, B3 şi/sau B5) pentru care se solicită autorizarea, după cum urmează:
A1 Se marchează de către solicitant pătrăţelul corespunzător tipului activităţii, sistemului şi complexităţii activităţii pentru care se solicită autorizarea.
La rubrica "Observaţii" se înscrie categoria vehiculului pentru care se solicită autorizarea, dacă aceasta este diferită de categoria generală marcată la rubrica "Categorii de vehicule pentru care se solicită autorizarea".
La rubrica "Observaţii" se înscriu de asemenea operaţiile pentru care se solicită autorizarea în cazul în care nu se acoperă integral activitatea definită în conformitate cu clasificarea din listă (a se vedea Nota 2 din partea I a anexei 1 la reglementări).
A2 şi A3 Se marchează de către solicitant pătrăţelul corespunzător tipului activităţii.
Se înscriu sistemele pentru care se efectuează activităţi de întreţinere şi/sau de reglări constructive, precum şi operaţiile aferente.
La rubrica "Observaţii" se înscrie categoria vehiculului pentru care se solicită autorizarea, dacă aceasta este diferită de categoria generală marcată la rubrica "Categorii de vehicule pentru care se solicită autorizarea".
B1 şi B2 Se marchează de către solicitant pătrăţelul corespunzător tipului activităţii şi sistemului pentru care se solicită autorizarea.
Se înscriu (sub fiecare sistem) componentele şi/sau sistemele pentru care se efectuează activităţi de reparaţii şi/sau recondiţionări.
B3 Se marchează de către solicitant pătrăţelul corespunzător tipului activităţii pentru care se solicită autorizarea.
Se înscriu de către solicitant componentele şi/sau sistemele pentru care se efectuează activităţi de montări, verificări şi/sau etalonări.
B5 Se marchează de către solicitant pătrăţelul corespunzător tipului activităţii şi tipului de dezmembrare pentru care se solicită autorizarea.
La rubrica "Observaţii" se înscrie categoria vehiculului pentru care se solicită autorizarea, dacă aceasta este diferită de categoria generală marcată la rubrica "Categorii de vehicule pentru care se solicită autorizarea". ------------ Anexa 2 a fost înlocuită cu anexa 2 din ORDINUL nr. 1.022 din 8 august 2013 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 542 din 28 august 2013, conform modificării aduse de pct. 13 din acelaşi act normativ.
Anexa 3 CHESTIONAR DE AUTOEVALUARE (model) (se completează pentru fiecare sediu în parte) 1. Date de identificare 1.1. Denumirea operatorului economic ......................................
1.2. Adresa (se va indica adresa sediului unde se desfăşoară activităţile pentru care se solicita evaluarea/autorizarea) ............................ ...........................................................................
1.3. Numărul de înmatriculare la Oficiul Registrului Comerţului ...........
1.4. Telefon/Fax/Telex: ...................................................
2.2. Sunt definite responsabilităţile personalului care conduce/efectuează/ verifica activităţile pentru care se solicita autorizarea? (DA, NU, NEAPLICABIL). Dacă DA, numiţi documentul în care sunt specificate responsabilităţile personalului ........................... ...........................................................................
3.2. Lista liniilor tehnologice (după caz, desenele schemelor flux), a echipamentelor generale, sculelor, dispozitivelor şi verificatoarelor, precum şi a mijloacelor de diagnosticare, de inspecţie/verificare/măsurare pe fluxul tehnologic şi de verificare a calităţii (de ataşat ca anexa C la Chestionarul de autoevaluare): ............................................................................ ---------- Pct. 3 al anexei 3 a fost modificat de pct. 4 al art. I din ORDINUL nr. 572 din 17 iulie 2016 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 573 din 28 iulie 2016.
Documentul respectiv specifică:
4.1.1. Activităţile solicitate de clienţi? (DA, NU, NEAPLICABIL) 4.1.2. Materialele, costurile implicate şi termenul de realizare a lucrărilor? (DA, NU, NEAPLICABIL) 4.1.3. Termenele de garanţie pentru lucrările executate? (DA, NU, NEAPLICABIL). Dacă DA, indicaţi termenul de garanţie acordat: ........................................................
Dacă DA, indicaţi documentele în care sunt specificate condiţiile referitoare la produsele aprovizionate: ...................................
6.2. Componentele şi materialele care afectează siguranţa circulaţiei sunt certificate? (DA, NU, NEAPLICABIL) 6.3. Componentele şi materialele utilizate au termen de garanţie? (DA, NU, NEAPLICABIL) 7. Identificare 7.1. Se asigura identificarea unica a activităţilor executate? (DA, NU, NEAPLICABIL). Dacă DA, indicaţi documentul ..........................................................................
7.2. Se înregistrează şi se identifica toate operaţiile şi inspecţiile efectuate specificate în comanda? (DA, NU, NEAPLICABIL) 7.3. Este menţinut un registru de evidenta a comenzilor? (DA, NU, NEAPLICABIL) 8. Controlul proceselor de reparare sau reglare 8.1. Exista o planificare a comenzilor prin care să se asigure toate resursele necesare pentru realizarea acestora în termenul stabilit? (DA, NU, NEAPLICABIL) 8.2. Sunt disponibile la punctele de lucru instrucţiuni de execuţie a operaţiilor? (DA, NU, NEAPLICABIL) 8.3. Exista personal propriu calificat adecvat? (DA, NU, NEAPLICABIL). Dacă DA, indicaţi numărul şi calificarea personalului (ingineri, tehnicieni/ maiştri, muncitori) .......................................................
9.2. La încheierea lucrărilor executate se efectuează verificările şi inspecţiile finale în conformitate cu prevederile producătorului vehiculului şi/sau ale producătorului de componente, ansambluri, sisteme, echipamente ale vehiculelor şi/sau, după caz, în conformitate cu metodologia din RNTR 1? (DA, NU, NEAPLICABIL) 9.3. Sunt menţinute înregistrări ale rezultatelor verificărilor şi inspecţiilor finale? (DA, NU, NEAPLICABIL) 9.4. Aceste înregistrări identifică personalul implicat? (DA, NU, NEAPLICABIL) ---------- Pct. 9 al anexei 3 a fost modificat de pct. 4 al art. I din ORDINUL nr. 572 din 17 iulie 2016 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 573 din 28 iulie 2016.
10.2. Există echipamente de inspecţie finală în dotarea atelierului? (DA, NU, NEAPLICABIL).
Dacă DA, anexaţi lista acestor echipamente ............................................................................
Dacă NU, indicaţi atelierul autorizat pentru efectuarea de activităţi de reparaţii, de întreţinere sau de reglare ori staţia de inspecţie tehnică periodică autorizată unde vor fi efectuate inspecţiile finale, fără a deplasa vehiculul, prin orice mijloace, pe drumurile publice. ............................................................................ ............................................................................
10.3. Echipamentele sunt etalonate/verificate metrologic? (DA, NU, NEAPLICABIL).
10.4. Sunt menţinute înregistrări referitoare la etalonarea/verificarea metrologică? (DA, NU, NEAPLICABIL).
10.5. Există instrucţiuni de utilizare a echipamentelor? (DA, NU, NEAPLICABIL).
10.6. Sunt asigurate condiţiile de utilizare prevăzute de fabricantul echipamentelor? (DA, NU, NEAPLICABIL). ---------- Pct. 10 al anexei 3 a fost modificat de pct. 4 al art. I din ORDINUL nr. 572 din 17 iulie 2016 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 573 din 28 iulie 2016.
Tel/Fax .......................................................
Semnătura: ....................................................
Data: .........................................................
Nota:
Datele completate trebuie să corespundă cu situaţia la zi la data transmiterii chestionarului la Registrul Auto Român.
Anexa 4 CONDIŢII MINIMALE PRIVIND DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢILOR DE REPARAŢII, DE ÎNTREŢINERE, DE REGLARE, DE RECONDIŢIONARE, DEMONTARE COMPONENTE, SISTEME CONSTRUCTIVE, ECHIPAMENTE PENTRU VEHICULE RUTIERE 1. SCOP Prezentul document prezintă cerinţele pentru sistemul intern de control al activităţilor prin care se pot influenta parametrii constructivi, funcţionali şi de calitate ai vehiculelor rutiere prevăzute prin prezentele reglementări, care trebuie stabilit şi menţinut de un operator economic pentru a asigura calitatea lucrărilor efectuate.
Evaluarea calităţii activităţilor prin care se pot influenta parametrii constructivi, funcţionali şi de calitate ai vehiculelor rutiere se efectuează pentru a determina dacă exista resursele umane şi materiale, precum şi organizarea necesară asigurării controlului intern al activităţilor.
Auditurile curente de supraveghere se efectuează pentru a verifica dacă sunt menţinute şi îmbunătăţite condiţiile pentru sistemul intern de control aplicat de operatorul economic.
3.2. Ordonanţa Guvernului nr. 82/2000 privind autorizarea operatorilor economici care desfăşoară activităţi de reparaţii, de reglare, de modificări constructive, de reconstrucţie a vehiculelor rutiere, precum şi de dezmembrare a vehiculelor scoase din uz, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 222/2003, cu modificările şi completările ulterioare;
3.3. Legea nr. 212/2015 privind modalitatea de gestionare a vehiculelor şi a vehiculelor scoase din uz;
3.4. RNTR 1. ---------- Pct. 3 al anexei 4 a fost modificat de pct. 5 al art. I din ORDINUL nr. 572 din 17 iulie 2016 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 573 din 28 iulie 2016.
Nivelul minim de pregătire pentru persoana care conduce atelierul, în funcţie de activităţile executate, este absolvent al şcolii profesionale sau al liceului tehnic în meseriile de mecanic auto, electromecanic auto, tinichigiu auto, electronist sau în alte calificări din domeniul tehnic cu o vechime de minimum 3 ani în activitate. În acest caz, conducătorul atelierului trebuie să posede un certificat de atestare a capacităţii profesionale în domeniul construcţiei şi reparării de vehicule rutiere, eliberat de RAR, în urma frecventării unui curs şi a absolvirii unui examen de verificare a cunoştinţelor (Anexa 7 la prezentele reglementări).
Persoanele cu studii superioare în domeniul tehnic cu o vechime minima de 2 ani în activitate, pot conduce ateliere în care se desfăşoară activităţi prin care se pot influenta parametrii constructivi, funcţionali şi de calitate ai vehiculelor rutiere şi primesc un certificat de atestare pe baza diplomei de absolvire, fără participarea la curs şi susţinerea examenului.
Persoanele cu studii superioare în alte domenii decât cel tehnic cu o vechime de minimum 3 ani în activitate vor frecventa un curs de instruire cu susţinerea examenului de absolvire în cadrul RAR, în vederea obţinerii certificatului de atestare a capacităţii profesionale.
Valabilitatea certificatelor de atestare este de 3 ani şi se va prelungi în condiţiile prevăzute la aliniatele 2 şi 3.
Toate facilităţile, echipamentul şi personalul trebuie să fie adecvate pentru a realiza activităţile prin care se pot influenta parametrii constructivi, funcţionali şi de calitate ai vehiculelor rutiere prevăzute.
Condiţiile pentru sistemul de control intern al activităţii includ, după caz, următoarele elemente:
5.2. Organizare şi resurse 5.2.1. Operatorul economic care desfăşoară activitate prin care se pot influenta parametrii constructivi, funcţionali şi de calitate ai vehiculelor rutiere trebuie să definească responsabilitatea personalului care conduce/efectuează/verifica aceste activităţi.
5.2.2. Operatorul economic trebuie să identifice şi să asigure resursele adecvate, respectiv facilităţi, echipamente de lucru, de verificare, diagnosticare şi inspecţie, personal instruit şi calificat pentru activităţile de execuţie şi verificare, precum şi tehnicile şi metodele de lucru aferente.
5.3. Analiza comenzilor 5.3.1. Înaintea acceptării unei comenzi, operatorul economic trebuie să se asigure de următoarele:
5.3.2. După caz, operaţiunile de executat vor fi stabilite în urma diagnosticării stării tehnice a vehiculului.
5.3.3. Comenzile trebuie să specifice: activităţile şi operaţiunile executate, termene de execuţie, costuri (piese de schimb, manopera, materiale), personalul executant şi de control, garanţiile prevăzute de reglementările în vigoare etc.
5.4. Controlul documentaţiei 5.4.1. Operatorul economic trebuie să posede documentaţia necesară pentru desfăşurarea activităţilor de aprovizionare, prin care se pot influenta parametrii constructivi, funcţionali şi de calitate ai vehiculelor rutiere, de inspecţie (CTC), după cum este cazul.
5.4.2. Documentaţia trebuie să cuprindă, după caz:
5.4.3. Operatorul economic trebuie să efectueze un control adecvat al documentaţiei referitoare la lucrările pentru care solicita autorizarea, pentru a asigura conformitatea lucrărilor efectuate cu condiţiile specificate. Controlul documentaţiei trebuie să asigure ca:
5.4.4. Producătorii de vehicule permit operatorilor economici accesul nelimitat şi nediscriminatoriu la documentaţiile tehnice specifice, acces pentru care se pot percepe taxe rezonabile şi adecvate; o taxă nu este rezonabilă sau adecvată dacă descurajează accesul prin faptul că nu ţine seama de frecvenţa accesării de către operatorul economic. ----------- Subpct. 5.4.4. al pct. 5 al anexei 4 a fost introdus de pct. 15 al art. I din ORDINUL nr. 1.022 din 8 august 2013 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 542 din 28 august 2013.
5.4.5. Operatorul economic va afişa, într-un loc vizibil, autorizaţia tehnică şi anexa la autorizaţie, în scopul informării consumatorului cu privire la capabilitatea tehnică a operatorului economic. ----------- Subpct. 5.4.5. al pct. 5 al anexei 4 a fost introdus de pct. 15 al art. I din ORDINUL nr. 1.022 din 8 august 2013 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 542 din 28 august 2013.
5.5. Controlul produselor aprovizionate 5.5.1. Operatorul economic trebuie să asigure prin metode adecvate ca toate produsele aprovizionate corespund condiţiilor specificate şi ca produsele neconforme din loturile aprovizionate sunt returnate furnizorului sau distruse.
5.5.2. Când este aplicabil, comenzile de aprovizionare ale operatorului economic trebuie să nominalizeze caracteristicile produselor solicitate, pentru a permite controlul conformităţii acestora cu condiţiile specificate corespunzătoare.
5.5.3. Operatorul economic trebuie să aplice prevederile documentelor legale referitoare la piesele de schimb, materiile prime şi materialele utilizate în activităţile desfăşurate, ţinând seama ca vehiculele rutiere reprezintă produse de folosinţa îndelungată.
5.5.4. Operatorul economic se va asigura că produsele de schimb şi materialele de exploatare aprovizionate şi/sau utilizate:
5.5.4^1. La repararea, modificarea constructivă sau reconstrucţia vehiculelor rutiere, în cazul intervenţiei la sistemele care privesc siguranţa circulaţiei, protecţia mediului, eficienţa energetică şi protecţia împotriva furturilor, prevăzute în cap V din RNTR 4, şi care sunt reglementate de directivele/regulamentele UE sau de regulamentele CEE-ONU, operatorul economic trebuie să utilizeze numai produse şi materiale de exploatare de origine, omologate sau certificate în conformitate cu legislaţia în vigoare. Operatorul economic este obligat să elibereze beneficiarului certificate de garanţie pentru lucrările executate, care să includă şi duratele de garanţie aferente produselor utilizate, în conformitate cu legislaţia în vigoare. ------------ Subpct. 5.5.4.^1 al pct. 5 al anexei 4 a fost introdus de pct. 17 al art. I din ORDINUL nr. 1.022 din 8 august 2013 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 542 din 28 august 2013.
5.5.4^2 În cazul în care operatorul economic dispune de produse recondiţionate, reparate sau folosite reutilizabile ce ar putea fi utilizate în activitatea desfăşurată, acesta va aduce la cunoştinţa beneficiarului această posibilitate, iar utilizarea acestor produse va fi condiţionată de existenţa unui accept scris al beneficiarului în acest sens. Nu pot fi utilizate în acest scop produsele folosite care fac parte din sistemul de direcţie sau din sistemul de frânare şi nici caroseriile şi şasiurile, rezultate din dezmembrarea vehiculelor scoase din uz. Operatorul economic este obligat să elibereze beneficiarului certificate de garanţie pentru lucrările executate, care să includă şi duratele de garanţie aferente produselor utilizate, în conformitate cu legislaţia în vigoare. ------------ Subpct. 5.5.4.^2 al pct. 5 al anexei 4 a fost introdus de pct. 17 al art. I din ORDINUL nr. 1.022 din 8 august 2013 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 542 din 28 august 2013.
5.5.5. La repararea vehiculelor rutiere, la solicitarea scrisă a clientului, operatorul economic poate utiliza şi produse sau materiale de exploatare furnizate de client, noi (de origine, omologate sau certificate, după caz), recondiţionate, reparate sau folosite reutilizabile care îndeplinesc cerinţele minimale constructive, funcţionale sau de calitate necesare şi care respectă cerinţele precizate la subpct. 5.5.4. Nu pot fi utilizate în acest scop produsele folosite care fac parte din sistemul de direcţie sau din sistemul de frânare şi nici caroseriile şi şasiurile, rezultate din dezmembrarea vehiculelor scoase din uz. Operatorul economic este obligat să elibereze beneficiarului certificate de garanţie pentru lucrările executate, iar garanţia pentru produsele respective va fi asigurată de fabricantul produselor noi, de operatorul economic care a asigurat repararea sau recondiţionarea produselor ori de operatorul economic care a furnizat produsele folosite reutilizabile obţinute de la vehiculele dezmembrate, după caz, în conformitate cu legislaţia în vigoare. ------------- Subpct. 5.5.5. al pct. 5 al anexei 4 a fost introdus de pct. 18 al art. I din ORDINUL nr. 1.022 din 8 august 2013 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 542 din 28 august 2013.
5.6. Identificarea activităţilor efectuate 5.6.1. Operatorul economic trebuie să asigure identificarea clara a activităţilor şi operaţiunilor desfăşurate pe tot parcursul derulării proceselor.
5.6.2. Înregistrările referitoare la activităţile şi operaţiunile executate, trebuie să fie identificabile faţă de sistemul vehiculului, componenta sau vehiculul la care s-a intervenit.
5.7. Controlul proceselor Operatorul economic trebuie să se asigure ca procesele se desfăşoară în condiţii controlate. Condiţiile controlate trebuie să includă:
5.8. Inspecţia calităţii 5.8.1. Operatorul economic trebuie să verifice permanent dacă sunt satisfăcute condiţiile specificate pentru vehiculul la care efectuează activităţi prin care se pot influenţa parametrii constructivi, funcţionali şi de calitate ai vehiculelor rutiere. În acest scop este necesar:
5.8.2. Operatorul economic trebuie să menţină înregistrări care fac dovada că produsul la care s-au efectuat activităţile de reparaţii, întreţinere, reglare, montare a fost admis la verificările şi inspecţiile finale efectuate în conformitate cu prevederile producătorului vehiculului şi/sau ale producătorului de componente, ansambluri, sisteme, echipamente ale vehiculelor şi/sau, după caz, în conformitate cu metodologia din RNTR 1. ---------- Subpct. 5.8. al pct. 5 al anexei 4 a fost modificat de pct. 6 al art. I din ORDINUL nr. 572 din 17 iulie 2016 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 573 din 28 iulie 2016.
5.9.4. Operatorul economic trebuie să menţină înregistrările referitoare la etalonarea şi verificarea echipamentelor de inspecţie şi verificare.\ 5.9. Controlul echipamentelor utilizate pentru verificări şi inspecţii finale 5.9.1. Toate echipamentele utilizate pentru verificări şi inspecţii finale trebuie verificate şi etalonate la intervale prestabilite sau înainte de utilizare în raport cu echipamente care au trasabilitate la etaloane recunoscute. Echipamentele de măsurare care nu se regăsesc în Lista oficială aprobată de către Biroul Român de Metrologie Legală vor fi verificate/etalonate la un interval de maximum 24 de luni.
5.9.2. Operatorul economic trebuie să asigure condiţiile de mediu necesare utilizării echipamentelor în conformitate cu specificaţiile fabricantului acestora.
5.9.3. Operatorul economic trebuie să menţină înregistrările referitoare la etalonarea şi verificarea echipamentelor. ---------- Subpct. 5.9. al pct. 5 al anexei 4 a fost modificat de pct. 6 al art. I din ORDINUL nr. 572 din 17 iulie 2016 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 573 din 28 iulie 2016.
5.10. Controlul lucrărilor neconforme 5.10.1. Operatorul economic trebuie să asigure identificarea, înregistrarea, analiza şi tratarea lucrărilor care nu sunt conforme cu condiţiile specificate.
5.10.2. Operatorul economic trebuie să stabilească o procedura de tratare a reclamaţiilor.
5.11. Manipularea şi depozitarea Operatorul economic trebuie să aplice metode adecvate pentru manipularea şi depozitarea componentelor, materialelor, precum şi a vehiculelor la care a efectuat lucrări de reparare, întreţinere, reglare, montare pentru a asigura conformitatea cu condiţiile specificate şi pentru a preveni deteriorarea acestora.
5.12. Înregistrări 5.12.1. Trebuie menţinute înregistrări care să ateste calitatea operaţiilor executate.
5.12.2. Înregistrările trebuie să indice identitatea personalului implicat în diferitele faze ale procesului.
5.13. Instruire 5.13.1. Activităţile prin care se pot influenta parametrii constructivi, funcţionali şi de calitate ai vehiculelor rutiere, trebuie efectuate de personal angajat, instruit şi calificat în mod adecvat.
5.13.2. Operatorul economic trebuie să menţină dovezi referitoare la instruirea şi calificarea personalului.
5.14. Dotarea minimală a operatorilor economici care desfăşoară activităţi prin care se pot influenta parametrii constructivi, funcţionali şi de calitate ai vehiculelor rutiere.
În funcţie de tipurile de activităţi (lucrări) desfăşurate pentru care solicita autorizarea, operatorul economic va trebui să se doteze cu echipamentele indicate în tabelul nr. 1 şi cu testerele/SDV-urile specifice prevăzute în documentaţiile tehnice.
Tabelul 1*) Dotarea minimală necesară pentru desfăşurarea diferitelor activităţi pentru care se solicită autorizarea ---------- Tabelul 1 al anexei 4 a fost modificat de pct. 7 al art. I din ORDINUL nr. 572 din 17 iulie 2016 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 573 din 28 iulie 2016.
Tabelul 2 Echipamente de inspecţie necesare efectuării inspecţiilor finale *Font 7* ┌─────────────────────────────────────────┬────────────┬──────────────┬──────────────┬───────────────┬───────────────┬─────────────────┐ │ Sisteme şi activitaţi│A1.1. Motor,│A1.5. Sistemul│A1.6. Sistemul│A1.7. Caroserie│A1.7. Caroserie│A.2. Întreţinerea│ │ │ sisteme │de frânare şi │ electric şi │ (structura de │ (înlocuiri de │ vehiculelor │ │ / │auxiliare şi│ componente │ componente │ rezistenţă/ │şasiuri şi/sau │ rutiere │ │ │ componente │ │ │ redresarea │ de caroserii) │ │ │Dotare │ │ │ │ caroseriei) │ │ │ ├─────────────────────────────────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────┼───────────────┼───────────────┼─────────────────┤ │ 0 │ 1 │ 2 │ 3 │ 4 │ 5 │ 6 │ ├──┬──────────────────────────────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────┼───────────────┼───────────────┼─────────────────┤ │1.│Aparat de control al farurilor │ │ │ x │ x │ x │ x*1) │ │ │prevăzut cu nivelă │ │ │ │ │ │ │ ├──┼──────────────────────────────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────┼───────────────┼───────────────┼─────────────────┤ │2.│Analizor de gaze de evacuare │ x │ │ │ │ │ │ ├──┼──────────────────────────────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────┼───────────────┼───────────────┼─────────────────┤ │3.│Opacimetru │ x │ │ │ │ │ │ ├──┼──────────────────────────────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────┼───────────────┼───────────────┼─────────────────┤ │4.│Stand cu role pentru verificarea │ │ x │ │ │ │ x*2) │ │ │eficacităţii sistemului de frânare │ │ │ │ │ │ │ └─────────────────────────────────────────┴────────────┴──────────────┴──────────────┴───────────────┴───────────────┴─────────────────┘ Notă ... ────────── *1) Numai pentru activităţi de întreţinere care se referă la demontare/montare faruri. *2) Numai pentru activităţi de întreţinere care se referă la sistemul de frânare. ────────── NOTĂ:
Inspecţia finală în urma reparaţiei se va efectua conform metodologiei din RNTR 1, fără a deplasa vehiculul, prin orice mijloace, pe drumurile publice. ---------- Tabelul 2 al anexei 4 a fost introdus de pct. 8 al art. I din ORDINUL nr. 572 din 17 iulie 2016 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 573 din 28 iulie 2016.
Anexa 5 UNITATEA ........................... pag. ......
REGISTRUL DE EVIDENŢĂ A INSPECŢIILOR FINALE*1) (model) --------- *1) Formularul se va utiliza de către operatorii economici care prestează servicii de reparaţie şi/sau reglare a vehiculelor rutiere se va completa cu N - necorespunzător C - corespunzător NA - neaplicabil FA_3 Inspecţii Anexa 6 REGISTRUL AUTO ROMÂN R.A.
AUTORIZAŢIE TEHNICĂ Nr. .../..............
Revizia .../...........
În conformitate cu prevederile Ordonanţei Guvernului nr. 82/2000 privind autorizarea operatorilor economici care desfăşoară activităţi de reparaţii, de reglare, de modificări constructive, de reconstrucţie a vehiculelor rutiere, precum şi de dezmembrare a vehiculelor scoase din uz, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 222/2003, cu modificările şi completările ulterioare, şi ale Ordinului ministrului transporturilor, construcţiilor şi turismului nr. 2.131/2005 pentru aprobarea Reglementărilor privind autorizarea operatorilor economici care desfăşoară activităţi de reparaţii, de întreţinere, de reglare, de modificări constructive, de reconstrucţie a vehiculelor rutiere, precum şi de dezmembrare a vehiculelor scoase din uz - RNTR 9, cu modificările şi completările ulterioare, se autorizează: .............................................................................................................................................., (denumirea operatorului economic) cu sediul social în .............................................., să desfăşoare în unitatea sa din ..................................................... următoarele tipuri de activităţi:............................................................................................................................................................ (tipul activităţii în conformitate cu anexa 1 la reglementări) (Se înscriu toate tipurile de activităţi pentru care este acordată autorizaţia tehnică).
Activităţile detaliate sunt prezentate în anexa, care face parte integrantă din prezenta autorizaţie.
Director general, Valabilitatea prezentei autorizaţii tehnice este menţionată pe verso. (verso autorizaţie tehnică) ┌──────────────────────────────────┐ │ Autorizaţie nr. .../......... │ │ Revizia .../......... │ │ Semnătura autorizată: │ │ │ │ Valabilă până la: │ │ Anul: ............ │ │ Luna: ............ │ └──────────────────────────────────┘ VIZE ANUALE ┌──────────┐ ┌──────────┐ ┌──────────┐ ┌──────────┐ │ │ │ │ │ │ │ │ │ Viza 1 │ │ Viza 2 │ │ Viza 3 │ │ Viza 4 │ │ │ │ │ │ │ │ │ └──────────┘ └──────────┘ └──────────┘ └──────────┘ ┌──────────┐ ┌──────────┐ ┌──────────┐ ┌──────────┐ │ │ │ │ │ │ │ │ │ Viza 5 │ │ Viza 6 │ │ Viza 7 │ │ Viza 8 │ │ │ │ │ │ │ │ │ └──────────┘ └──────────┘ └──────────┘ └──────────┘ ┌──────────┐ ┌──────────┐ ┌──────────┐ ┌──────────┐ │ │ │ │ │ │ │ │ │ Viza 9 │ │ Viza 10 │ │ Viza 11 │ │ Viza 12 │ │ │ │ │ │ │ │ │ └──────────┘ └──────────┘ └──────────┘ └──────────┘ Anexă la autorizaţia tehnică Nr. .../................
Revizia .../...........
Clasa/Clasele ....................................................................................................................................... (Se menţionează clasa/clasele operatorului economic în funcţie de tipul activităţii în conformitate cu anexa 1 la reglementări.) ┌──────────────────────────┬────────────────────────┬──────────────┐ │Activităţile pentru care │ Categorii de omologare │ Observaţii │ │este valabilă autorizarea │ │ │ ├──────────────────────────┴────────────────────────┴──────────────┤ │ 1) │ ├──────────────────────────┬────────────────────────┬──────────────┤ │ 2) │ 3) │ 4) │ └──────────────────────────┴────────────────────────┴──────────────┘ N O T Ă:
Informaţiile de mai sus se repetă de câte ori este nevoie.
Mod de completare a tabelului:
Director, .........
Anexă la Autorizaţia tehnică nr. .../........., revizia .../......... pag. 1/...(număr total pagini anexă) ------------ Anexa 6 a fost înlocuită cu anexa 4 din ORDINUL nr. 1.022 din 8 august 2013 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 542 din 28 august 2013, conform modificării aduse de pct. 20 al art. I din acelaşi act normativ.
Anexa 7 REGISTRUL AUTO ROMÂN Certificat de atestare a capacităţii profesionale (model) Seria ......... nr. ......./200...
În conformitate cu reglementările RNTR-9 aprobate prin Ordinul ministrului transporturilor, construcţiilor şi turismului nr. ................ domnul/doamna .................................... născut(a) în anul ........ luna ...... ziua ...... în localitatea ............. judeţul .................. având calificarea de .........................., este atestat(a) să îndeplinească funcţia de conducător al unităţii/subunităţii de reparaţii auto ................ str. ....................... nr. ........... din localitatea ........................ judeţul .................., care a înaintat recomandarea de atestare.
Prezentul certificat este valabil până la data de ................... .
DIRECTOR GENERAL, RESPONSABIL PROGRAM, ................. ....................
Anexa 8 COMPONENTE ŞI/SAU ECHIPAMENTE pentru care activităţile de montaj, reparare şi verificare necesita autorizarea 1. Instalaţia de evacuare cu catalizatori şi sonda lambda şi componentele acesteia.
Anexa 9 CERERE-TIP de autorizare pentru desfăşurarea activităţii de modificări constructive sau reconstrucţie a vehiculelor rutiere ┌─────┐ ┌─────┐ Tip cerere: autorizare iniţială │ │ extindere autorizare │ │ └─────┘ └─────┘ 1. Denumirea operatorului economic:......................................... ................................................................................. .................................................................................
8.1. Termenul de garanţie acordat pentru lucrările executate (în luni): .................................
Împuternicim pe dl/dna ....................................., având funcţia de ........................şi care poate fi contactat/contactată la tel. ............., fax: ..............., e-mail: ................, să ne reprezinte în toate aspectele legate de autorizare.
Numele şi semnătura directorului/managerului general LS ( ) Data .................
LISTA activităţilor definite conform anexei 1 la RNTR 9 pentru care se solicită autorizarea ┌────┬────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ │ Activităţi pentru care se solicită autorizarea │ ├────┼────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ [] │ B4.1. MODIFICĂRI CONSTRUCTIVE ALE VEHICULELOR RUTIERE │ │ [] │ B4.1.1. montarea de caroserii pentru vehicule rutiere │ │ │ │ │ │ │ │ [] │ B4.1.2. conversia şi/sau amenajarea vehiculelor rutiere │ │ │ │ │ │ │ │ [] │ B4.1.3. montarea şi/sau modificarea de componente │ │ │şi/sau sisteme, dacă afectează caracteristicile de omologare │ │ │ │ ├────┼────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ [] │ B4.2. RECONSTRUCŢIA VEHICULELOR RUTIERE │ │ │ │ └────┴────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Reprezentant operator economic, ................................. (data şi semnătura) Mod de completare listă Se completează Lista numai pentru acele activităţi (B4.1 şi/sau B4.2) pentru care se solicită autorizarea, după cum urmează:
B4.1 Se marchează de către solicitant pătrăţelul corespunzător activităţii şi complexităţii activităţii pentru care se solicită autorizarea.
Pentru activităţile cu codul B4.1.1 şi B4.1.2 se înscriu codul categoriei de omologare şi denumirea categoriei de folosinţă a vehiculelor de bază (iniţiale), precum şi codul categoriei de omologare şi denumirea categoriei de folosinţă a vehiculelor completate (finale) pentru care se solicită autorizarea.
Pentru activitatea cu codul B4.1.3 se înscriu codul categoriei de omologare a vehiculelor, precum şi tipul componentelor şi/sau al sistemelor montate ori modificate.
B4.2 Se marchează de către solicitant pătrăţelul corespunzător activităţii.
Se înscriu codul categoriei de omologare şi denumirea categoriei de folosinţă a vehiculelor. ----------- Anexa 9 a fost înlocuită cu anexa 5 din ORDINUL nr. 1.022 din 8 august 2013 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 542 din 28 august 2013, conform modificării aduse de pct. 21 al art. I din acelaşi act normativ.
Anexa 10 CHESTIONAR DE AUTOEVALUARE (model) 1. Date generale 1.1. Denumirea operatorului economic: ....................................
1.2. Adresa .............................................................. (se va indica adresa atelierului unde se desfăşoară activitatea de modificare constructivă sau reconstrucţie) 1.3. Numărul de înmatriculare la Oficiul Registrului Comerţului: .........
1.4. Telefon .........................................../Fax .............
2.2. Sunt definite responsabilităţile personalului care conduce/efectuează/ verifica activităţile de modificări constructive sau reconstrucţie? (DA, NU, NEAPLICABIL).
Dacă DA, numiţi documentul în care sunt specificate responsabilităţile personalului: ..........................................................................
2.3. Exista personal propriu, calificat adecvat? (DA, NU, NEAPLICABIL).
Dacă DA, indicaţi numărul şi calificarea personalului pentru: ingineri, tehnicieni, maiştri, muncitori: ...........................................
3.2. Lista liniilor tehnologice (după caz, desenele schemelor flux), a utilajelor, echipamentelor de de lucru şi de inspecţie (de ataşat ca Anexa C la Chestionarul de autoevaluare):
3.3. Exista echipamentele necesare pentru efectuarea inspecţiilor finale (chei dinamometrice, şublere, rulete, manometre presiuni anvelope, etc.)? (DA, NU).
3.4. Exista abilitarea din partea unui producător de vehicule rutiere? (DA, NU). Dacă DA, ataşaţi o copie a documentului care atesta abilitarea la dosarul de autorizare.
Se face o analiza tehnica a lucrărilor solicitate (DA, NU). Comenzile ar trebui să specifice: .......................................................
4.1.1. Activităţile de producţie desfăşurate pentru realizarea lucrării? (DA, NU).
4.1.2. Materiale, costurile implicate şi termenul de realizare a lucrărilor? (DA, NU).
4.1.3. Se acorda certificat de garanţie şi declaraţie de conformitate pentru lucrările efectuate? (DA, NU).
Dacă DA, indicaţi termenul de garanţie acordat: ............ (anexaţi formularele utilizate) 5. Controlul documentaţiei 5.1. Sunt disponibile documente tehnice (desene tehnice la scara, memorii tehnice, fise de calcul) care definesc modul de execuţie şi verificare a lucrărilor pe care le efectuaţi (se vor anexa la dosarul de autorizare)? (DA, NU).
Dacă DA, sunt acestea aprobate de factori responsabili? (DA, NU).
5.2. Documentele normative obligatorii sub incidenta cărora intra produsul final: ..........................................................................
5.3. Se utilizează documente externe (standarde, desene ale clientului)? (DA, NU, NEAPLICABIL).
5.4. Se asigura ca toate documente tehnice şi documentele normative sunt în vigoare? (DA, NU).
Dacă DA, indicaţi documentele în care sunt specificate condiţiile referitoare la produsele aprovizionate: ...................................
6.2. Componentele şi materialele care afectează siguranţa circulaţiei sunt certificate? (DA, NU).
6.3. Componentele şi materialele utilizate au termen de garanţie? (DA, NU, NEAPLICABIL).
7.2. Se înregistrează şi se identifica toate operaţiile de modificări constructive sau reconstrucţie şi inspecţiile de calitate efectuate, specificate în comanda? (DA, NU, NEAPLICABIL).
Este menţinut un registru de evidenta a comenzilor? (DA, NU, NEAPLICABIL).
8.2. Exista instrucţiuni de execuţie a operaţiilor efectuate? (DA, NU).
9.2. Se verifica final dacă produsul îndeplineşte condiţiile din comanda? (DA, NU, NEAPLICABIL).
9.3. Sunt menţinute înregistrări care să ateste ca vehiculul a fost inspectat şi ca este conform condiţiilor stabilite? (DA, NU).
9.4. Aceste înregistrări identifica personalul implicat? (DA, NU).
10.3. Sunt menţinute înregistrări referitoare la verificarea metrologică? (DA, NU).
10.4. Exista instrucţiuni de utilizare a echipamentelor? (DA, NU, NEAPLICABIL).
10.5. Sunt asigurate condiţiile de utilizare prevăzute de fabricantul echipamentelor? (DA, NU, NEAPLICABIL).
11.2. Sunt menţinute înregistrări privind tratarea reclamaţiilor? (DA, NU).
12.2. Exista condiţii de depozitare a componentelor, a materiilor prime şi a materialelor aprovizionate care să asigure menţinerea calităţii acestora? (DA, NU).
Numele şi funcţia persoanei care a completat chestionarul şi care răspunde de corectitudinea datelor: ..........................................................................
Tel./Fax ................................................
Semnătura: ..............................................
Data: ...................................................
Nota:
Datele completate trebuie să corespundă cu situaţia la zi la data transmiterii chestionarului la Registrul Auto Român.
Anexa 11 REGISTRUL AUTO ROMÂN R.A.
AUTORIZAŢIE TEHNICĂ Nr.. ../...........
Ext. .../...........
În conformitate cu prevederile Ordonanţei Guvernului nr. 82/2000 privind autorizarea operatorilor economici care desfăşoară activităţi de reparaţii, de reglare, de modificări constructive, de reconstrucţie a vehiculelor rutiere, precum şi de dezmembrare a vehiculelor scoase din uz, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 222/2003, cu modificările şi completările ulterioare, şi ale Ordinului ministrului transporturilor, construcţiilor şi turismului nr. 2.131/2005 pentru aprobarea Reglementărilor privind autorizarea operatorilor economici care desfăşoară activităţi de reparaţii, de întreţinere, de reglare, de modificări constructive, de reconstrucţie a vehiculelor rutiere, precum şi de dezmembrare a vehiculelor scoase din uz - RNTR 9, cu modificările şi completările ulterioare, se autorizează: .........................................................................................................., (denumirea operatorului economic) cu sediul social în .................................................., să desfăşoare în unitatea sa din ..................................................... următoarele tipuri de activităţi:.............................................................................................................................................. (tipul activităţii în conformitate cu anexa 1 la reglementări) (Se înscriu toate tipurile de activităţi pentru care este acordată autorizaţia tehnică.) Activităţile detaliate sunt prezentate în anexa care face parte integrantă din prezenta autorizaţie.
Activităţile sunt autorizate în condiţiile respectării reglementărilor în vigoare privind condiţiile tehnice pe care trebuie să le îndeplinească vehiculele rutiere în cazul în care sunt supuse unor modificări constructive.
Director general, .......................................
Anexă la autorizaţia tehnică Nr. .../................
Ext. .../...........
Clasa ....................................................................................................................................... (Se menţionează clasa operatorului economic în funcţie de tipul activităţii în conformitate cu anexa 1 la reglementări.) ┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ B4.1. Modificări constructive ale vehiculelor rutiere │ ├───────────────────┬────────────────────────────────────────────────────┤ │Activitatea de │ Categoria de omologare/Categoria de folosinţă │ │ modificare │ │ │constructivă │ │ ├───────────────────┼──────────────────────────┬─────────────────────────┤ │ │Vehicul de bază (iniţial) │Vehicul completat (final)│ ├───────────────────┼──────────────────────────┼─────────────────────────┤ │ 1) │ 2) │ 3) │ ├───────────────────┴──────────────────────────┴─────────────────────────┤ │Cod unic de identificare operator economic: ............................│ └────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ NOTĂ:
Informaţiile de mai sus se repetă de câte ori este nevoie (modelul tabelului este valabil pentru activităţile de modificări constructive cu codul B4.1.1 şi B4.1.2).
Mod de completare a tabelului: