ANEXĂ*) din 31 martie 2003
Despre ce este acest act?
Această anexă detaliază un memorandum de finanțare între Guvernul României și Comisia Europeană pentru modernizarea sistemului de alimentare cu apă și canalizare în municipiul Sibiu. Legea vizează îmbunătățirea infrastructurii de apă potabilă și de tratare a apelor uzate din Sibiu, prin asistență financiară nerambursabilă.
Pentru cine: Guvernul României și Comisia Europeană, ca părți ale memorandumului de finanțare; Municipiul Sibiu și locuitorii săi (aproximativ 170.000, cu o creștere estimată la 194.000 până în 2020), ca beneficiari ai modernizării.
Date esențiale
- Țara
- România
- Domeniul de drept
- Alte dispoziții legale
- Sursa
- MultiLegalPile/
- Text preluat la
- Explicație actualizată la
Ce reglementează acest act?
- Modernizarea sistemului de alimentare cu apă potabilă și apei uzate în municipiul Sibiu.
- Asistența financiară nerambursabilă acordată prin Instrumentul pentru Politici Structurale de Preaderare (ISPA).
- Responsabilitățile autorităților implicate în implementarea și beneficiul proiectului.
- Componentele specifice ale proiectului, incluzând reabilitarea stațiilor de tratare și epurare, extinderea rețelelor și contorizarea.
Pe cine privește acest act?
- Guvernul României și Comisia Europeană, ca părți ale memorandumului de finanțare.
- Municipiul Sibiu și locuitorii săi (aproximativ 170.000, cu o creștere estimată la 194.000 până în 2020), ca beneficiari ai modernizării.
- S.C. Apa-Canal S.A. Sibiu, ca beneficiar final și responsabil cu administrarea serviciilor de apă și canalizare.
Care sunt punctele cheie?
- Proiectul vizează modernizarea sistemului de alimentare cu apă și apei uzate în municipiul Sibiu, cu o populație de aproximativ 170.000 de locuitori.
- Reabilitarea stației de tratare a apei potabile (STAP) Dumbrava pentru o capacitate proiectată de 878 l/s (75.880 mc/zi) pentru a servi aproximativ 209.000 consumatori până în 2020.
- Finalizarea contorizării, prin instalarea a circa 7.000 noi contoare pentru utilizatorii casnici și reducerea consumului menajer zilnic de la 242 l/om/zi la 140 l/om/zi în 2007.
- Reabilitarea stației de epurare a apelor uzate (SEAU) pentru un debit mediu pe timp uscat de 76.896 mc/zi (890 l/s) și o populație echivalentă de 260.000.
Alte dispoziții legale
Textul legii
Textul legii
ANEXĂ*) din 31 martie 2003 la Memorandumul de finanţare dintre Guvernul României şi Comisia Europeană privind asistenţa financiară nerambursabilă acordată prin Instrumentul pentru Politici Structurale de Preaderare pentru măsura "Modernizarea sistemului de alimentare cu apă şi al apei uzate în municipiul Sibiu, judeţul Sibiu, România"
Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 711 bis din 13 octombrie 2003 ---------- Notă ... *) Anexele fac parte din Legea nr. 373 din 19 septembrie 2003, pentru ratificarea Memorandumului de finanţare, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, Nr. 711 din 13 octombrie 2003.
Anexa I Descrierea măsurii Modernizarea sistemului de alimentare cu apă şi al apei uzate în municipiul Sibiu, judeţul Sibiu, România Codul măsurii: 2002/RO/16/P/PE/022 1. DENUMIREA MĂSURII Modernizarea sistemului de alimentare cu apă şi al apei uzate în municipiul Sibiu, judeţul Sibiu, România 2. AUTORITATEA CARE PREZINTĂ CEREREA (coordonatorul naţional ISPA) 2.1. Numele: Hildegard Carola Puwak, ministrul integrării europene 2.2. Adresa: Ministerul Integrării Europene Direcţia coordonarea programelor ISPA şi SAPARD Eugen Teodorovici, director str. Apolodor, nr. 17, latura Nord, sectorul 5, Bucureşti, România Telefon: +40-1-3011623 Fax: +40-1-3011626 E-mail:eugen.teodorovici@mie.ro 3. AUTORITATEA RESPONSABILĂ CU IMPLEMENTAREA (conform celor definite la pct. 2 din secţiunea a II-a din anexa nr. III.2) 3.1. Denumire: Oficiul de Plăţi şi Contractare Phare Ministerul Finanţelor Publice 3.2. Adresa: Bd. Magheru 6-8, Sector 1, Bucureşti, România în cooperare cu:
3.3 Nume: Ministerul Apelor şi Protecţiei Mediului 3.4 Adresa: Bd. Libertăţii, nr. 12, sector 5, Bucureşti, România 4. BENEFICIARUL FINAL (în cazul în care acesta este alt organism decât autoritatea menţionată la pct. 3) 4.1. Nume: S.C. Apa-Canal S.A. Sibiu 4.2. Adresa: str. Eschil nr. 6, 2400 Sibiu, România 5. LOCALIZAREA 5.1. Ţara beneficiară: România 5.2. Regiunea: Judeţul Sibiu 6. DESCRIERE 6.1 Măsura constă într-o serie de investiţii care privesc tratarea şi furnizarea apei potabile, respectiv colectarea şi epurarea apelor uzate în oraşul Sibiu, oraş cu o populaţie de aproximativ 170,000 locuitori, situat în partea centrală a României, în apropierea lanţului carpatic. Se preconizează că populaţia oraşului va creşte cu circa 194.000 locuitori până în anul 2020. Sibiul este străbătut de râul Cibin, care este afluent al râului Olt. Oltul se varsă în fluviul Dunărea, care în final se varsă în Marea Neagră. Administrarea serviciilor de apă şi canalizare este în responsabilitatea S.C. Apa-Canal S.A., societate comercială al cărei unic proprietar este municipalitatea Sibiu.
Spre deosebire de măsurile ISPA aprobate în perioada 2000 - 2001, în sectorul de apă în România, Sibiul nu a beneficiat până în prezent de investiţii substanţiale, cu participarea instituţiilor financiare internaţionale sau a Uniunii Europene pentru modernizarea infrastructurii de apă şi canalizare.
A) Tratarea şi distribuirea apei potabile Componenta A.1: Reabilitarea staţiei de tratare a apei potabile (STAP) Staţia de tratare a apei potabile Dumbrava se află în partea de vest a oraşului. A fost dată în folosinţă în 1966, unele lucrări de extindere fiind realizate în 1972 şi 1976. Capacitatea proiectată este de 1490 l/s, distribuită pe trei linii de tratare. Staţia se află în condiţii precare. Dozarea substanţelor chimice nu se realizează cu precizie din cauza volumului redus al decantoarelor şi al filtrelor ineficiente. Datorită compoziţiei apei brute din lacul Gura Râului, primăvara se constată prezenţa unei mari cantităţi de alge în apa brută. Prezenţa algelor alterează caracteristicile organoleptice ale apei tratate. Nu există linie tehnologică pentru tratarea nămolului. În prezent, apa potabilă în municipiul Sibiu nu corespunde parametrilor Directivei nr. 98/83/CE privind apa potabilă, în ceea ce priveşte cantitatea de aluminiu admisă. Un procent de 69% din probele recente analizate nu corespund cerinţelor directivei la parametrul aluminiu.
Modernizarea staţiei de tratare a apei potabile va lua în considerare reducerea consumului de apă. În acest sens, STAP va fi reabilitată pentru o capacitate proiectată de 878 l/s (75.880 mc/zi), pentru a servi la nivelul anului 2020 necesităţilor de apă pentru aproximativ 209.000 consumatori casnici (din care 194.000 locuitori ai oraşului Sibiu şi 15.000 locuitori ai localităţilor învecinate), precum şi ai agenţilor economici.
Se propune instalarea unui nou bazin de preoxidare cu clor, o cameră de amestec pentru dozarea substanţelor chimice şi o staţie de deshidratare a nămolului şi recuperarea apei de spălare de la filtre. O parte din filtre precum şi bazinele de decantare radiale se vor reabilita. Se va instala, de asemenea, sistemul de automatizare SCADA. Analiza opţiunilor pentru bazinul de preoxidare (cu clor) în strânsă legătură cu prezenţa algelor în apa brută se va face printr-o asistenţă tehnică, înainte de lansarea licitaţiei.
Componenta A.2: Contorizarea şi monitorizarea reţelei de distribuţie a apei Contorizarea clienţilor individuali şi cea în comun nu este încă finalizată, cauzând dificultăţi în implementarea unui management eficient al cererii de apă. În prezent numai circa 59% din apa totală facturată este contorizată. Obiectivul constă în încheierea contorizării primare (prin contorizarea fiecărui abonat pentru care se emite o factură) şi într-o contorizare a reţelei care să asigure o administrare eficientă a activelor şi un control riguros al pierderilor. Extinderea contorizării ar trebui să contribuie, pe lângă creşterile de tarif, la reducerea semnificativă a consumului menajer zilnic de la media actuală de 242 l/om/zi la o medie de 140 l/om/zi în 2007. Această componentă include:
B) Colectarea şi tratarea apei uzate Componenta B.1: Extinderea şi reabilitarea reţelei de canalizare (inclusiv îmbunătăţirea managementului apelor pluviale) În prezent 94% din populaţie este conectată la reţeaua de canalizare. Parte din reţeaua de canalizare este subdimensionată. Prin urmare, se propune a) modificarea diametrelor unor canale existente şi b) construirea de canale pluviale noi, obiectivul pe termen lung constând în realizarea unui sistem divizor pentru apa pluvială.
Se va lua în considerare, de asemenea, reducerea consumului de apă. Aceasta componentă include:
Componenta B.2: Reabilitarea staţiei de epurare a apelor uzate (SEAU) Staţia de epurare a apelor uzate Sibiu este localizată în aval de oraş, pe malul drept al râului Cibin. Construirea staţiei de epurare a început în anul 1967. În prezent, SEAU nu corespunde standardelor prevăzute de Directiva nr. 91/271/CEE privind epurarea apelor uzate urbane. SEAU include echipamente vechi şi depăşite, având o eficienţă de epurare scăzută şi un consum ridicat de energie. Nu există facilităţi pentru tratarea nămolului. În prezent nămolul este depozitat pe paturi de uscare.
În ceea ce priveşte încărcarea hidraulică, SEAU va fi reabilitată astfel încât să ajungă la un debit mediu pe timp uscat de 76.896 mc/zi (890 l/s). Debitul de vârf orar pe timp uscat a fost estimat la 1.276 l/s. La proiectarea treptei mecanice se va lua în considerare un debit de 2.550 l/s pe vreme ploioasă.
În ceea ce priveşte încărcarea biologică, staţia va fi reabilitată pentru o populaţie echivalentă de 260.000 (p.e.), din care 86% va fi din surse menajere.
SEAU reabilitată va ajunge la standardele impuse de Directiva privind epurarea apelor uzate urbane, pentru descărcarea într-un curs de apă nesensibil (epurare secundară). Reabilitarea staţiei va permite realizarea unui proces eficient din punct de vedere al costurilor pentru a atinge cerinţele pentru descărcarea în zonele sensibile, dacă se va impune în viitor.
Se vor îmbunătăţi şi facilităţile de tratare, evacuare şi depozitare a nămolului. Proiectul prevede construirea unui depozit ecologic pentru nămol, cu o capacitate de depozitare suficientă pentru o perioadă de 10 ani, depozit situat la 1 km distanţă de SEAU. Acest depozit va fi folosit şi pentru evacuarea nămolului provenit de la staţia de tratare a apei potabile. Echipamentele de laborator vor fi modernizate substanţial. Staţia de epurare reabilitată va fi prevăzută şi cu sistem SCADA.
Înainte de pregătirea documentelor de licitaţie relevante se va face o analiză a încărcării hidraulice şi cu poluanţi a SEAU.
C) Asistenţă tehnică, supervizare în timpul implementării şi publicitate Se vor desfăşura următoarele activităţi:
C.1 Asistenţă tehnică privind procesul de licitare şi implementarea proiectului Pregătirea documentelor de licitaţie*1) ---------- *1) Parte din echipamentele cuprinse în descrierea măsurii la componenta A şi componenta B vor fi achiziţionate în cadrul contractului de servicii, acestea fiind necesare pentru pregătirea documentelor de licitaţie pentru lucrări. Aceste echipamente vor rămâne în proprietatea regiei de apă. Din aceste echipamente fac parte sistemul de detectare a pierderilor, staţia de lucru GIS, modele de reţele, etc.
Aceasta presupune:
Asistenţă pentru problemele specifice ale proiectului, inclusiv îndeplinirea condiţiilor menţionate la art 8:
C. 2 Supervizare pe parcursul implementării:
Un inginer (FIDIC) va fi prezent la faţa locului pentru a superviza idealizarea lucrărilor şi va acţiona ca inginer FIDIC pentru cele trei contracte de lucrări prevăzute. Inginerul supervizor va acorda asistenţă UIP şi pentru următoarele activităţi:
C. 3 Publicitate pentru proiect: aceasta va cuprinde atât publicitate privind contribuţia Uniunii Europene la măsura ISPA, precum şi o campanie de conştientizare a populaţiei în legătură cu îmbunătăţirea calităţii serviciilor ca urmare a realizării investiţiilor. Acest lucru este important pentru a înlesni acceptarea de către populaţie a necesităţii creşterii tarifelor.
Prin măsura ISPA 2002/RO/16/P/PA/012, societatea S.C. Apa-Canal S.A. va primi asistenţă tehnică pentru îmbunătăţirea performanţei financiare şi operaţionale (participarea la programul FOPIP) pentru a satisface cerinţele unei utilităţi moderne.
Măsura urmăreşte atingerea următoarelor obiective:
În ceea ce priveşte componenta de apă potabilă:
În ceea ce priveşte componenta de apă uzată:
7.1 Indicatori fizici Pentru monitorizarea progresului fizic al realizării proiectului se folosesc anumiţi indicatori de bază, aşa cum sunt menţionaţi în tabelul următor. Întrucât proiectarea finală a unora dintre componentele măsurii rămâne în sarcina contractorului, cantităţi precum lungimea, etc. ca şi unele poziţii din tabel sunt orientative. O listă finală a indicatorilor fizici va fi stabilită, în scopul monitorizării, odată ce proiectarea diferitelor componente a fost finalizată.
7.2 Indicatori de performanţă Indicatorii de performanţă pentru această măsură sunt: ---------- Notă ... *) acest lucru se referă la finalizarea contorizării primare, respectiv a tuturor consumatorilor la care consumul se facturează, şi reprezintă responsabilitatea societăţii. Contorizarea secundară, respectiv instalarea contoarelor de către consumatori individuali, în cadrul blocurilor de apartamente, nu este inclusă în această măsură.
Referitor la încărcarea apelor care ies din staţia de epurare a apelor uzate, se preconizează următoarele reduceri procentuale: ●8. Program de lucru Programul de lucru orientativ - pe componente - este următorul:
Parametrii de calitate ai apelor uzate industriale deversate în reţeaua de canalizare sunt stabiliţi în legislaţia românească (NTPA 002) şi se aplică pe plan naţional. Pentru a atinge aceste standarde, este necesar ca majoritatea agenţilor industriali să asigure pretratarea apei, înainte de deversarea în sistemul municipal de canalizare. Pentru neconformitate cu standardele în vigoare se aplică penalităţi. Chiar şi societatea S.C. Apa-Canal S.A. a fost penalizată de Administraţia Naţională Apele Române, atunci când calitatea efluentului nu se înscria în aceşti parametri. Acest lucru demonstrează că sistemul de monitorizare şi penalizare funcţionează, deşi se pare că aceste penalităţi nu sunt destul de substanţiale pentru a sensibiliza agenţii economici să respecte aceste standarde. Industria va contribui cu aprox. 14 % la încărcarea cu poluanţi a apelor ce ajung la staţia de epurare şi cu aproximativ 20% din încărcarea hidraulică. Regia de apă va primi sprijin, în cadrul componentei de asistenţă tehnică a măsurii, pentru dezvoltarea unui sistem de monitorizare a apelor industriale mai eficient. Agenţii economici care folosesc mari cantităţi de apă au deja sisteme de reciclare a apei (de exemplu: spălătoriile de maşini, fabricile de bere, etc.).
9.2. Tarife Tariful pentru apă cuprinde o componentă pentru apă potabilă şi una pentru canalizare, cea din urmă reprezentând o treime din tariful combinat. Spre deosebire de oraşele care au luat parte la programul de dezvoltare a utilităţilor municipale (MUDP) I şi II, la Sibiu, tarifele pentru apă şi canalizare n-au fost mărite, în termeni reali, de foarte mult timp şi au fost ajustate pe baza inflaţiei cu anumite întârzieri ce au generat pierderi substanţiale ale veniturilor. Tarifele de la Sibiu sunt, într-adevăr, considerabil mai mici decât faţă de oraşele care au beneficiat de finanţare ISPA, care au fost anterior implicate în derularea programului MUPD I şi II. Tarifele vor trebui mărite considerabil pentru a permite cofinanţarea investiţiilor ISPA şi pentru generarea de resurse suficiente pentru exploatare şi întreţinere.
În valori absolute, tariful actual (2002) pentru apă şi canalizare este de doar 3.853 lei/mc (0,123 euro/mc). Creşterile de tarif sunt la fel, atât pentru consumatorii casnici, cât şi pentru cei industriali.
Pentru a se asigura dezvoltarea durabilă a măsurii ISPA, se impune o creştere suplimentară a tarifului cu 150%, în termeni reali. Se prevede ca acest lucru să se realizeze în două etape: 85% creştere în termeni reali în 2003 şi, ulterior, 35 % creştere în termeni reali în 2005. Ajustările tarifului în funcţie de inflaţie trebuie efectuate trimestrial.
În ceea ce priveşte suportabilitatea, în anul 2002 sumele de plată pentru serviciile de apă şi canalizare reprezintă în jur de 1,78 % din venitul mediu/gospodărie. Venitul mediu pe gospodărie este de aproximativ 150 euro/lună. Rata suportabilităţii va creşte aprox. 2,11%, odată cu mărirea tarifelor. Se prevede că această rată a suportabilităţii să scadă la circa 2% în anul 2007, odată cu finalizarea contorizării primare, combinată cu faptul că o creştere a tarifelor trebuie să determine o scădere a consumului de apă. Se menţionează că reducerea semnificativă a consumului de apă reprezintă o tendinţă în România, începând cu anul 2000. În prezent, consumul de apă este între 186 l/persoană/zi la case individuale şi 257 l/persoană/zi la apartamentele necontorizate din blocurile de locuinţe. Nivelul contorizării secundare este foarte scăzut. Se preconizează ca acest consum mediu de apă se va micşora la 140 l/pers/zi în anul 2007. Apa nefacturată reprezintă 35% din total. Aceasta cifră este estimativă. O cuantificare mai exactă a pierderilor de apă va fi posibilă odată cu finalizarea contorizării.
Pe baza premiselor menţionate mai sus, rata de asistenţă de 68% se consideră justificată pentru a asigura viabilitatea financiară a măsurii. Aceasta se bazează pe faptul că tarifele pentru apă în Sibiu sunt mai scăzute decât în cazul altor măsuri ISPA şi pe faptul că BERD a arătat că municipiul Sibiu poate cofinanţa prin contractarea unui împrumut de aproximativ 32 % din valoarea totală a măsurii ISPA.
9.3. Exploatare şi întreţinere În ceea ce priveşte exploatarea şi întreţinerea, ca rezultat al resurselor deficitare, sumele cheltuite până acum pentru întreţinere sunt mult mai mici decât ar fi normal în cazul unei companii utilitare moderne. Previziunile care se referă la creşterea tarifelor pentru a asigura dezvoltarea durabilă a proiectului accentuează creşterea considerabilă a costurilor de exploatare şi întreţinere. În plus, aşa cum a fost şi în cazul altor măsuri ISPA unde companiile de apă au fost implicate în derularea programelor MUPD I şi II, se va înfiinţa un Fond de întreţinere, înlocuire şi dezvoltare. Obiectivul acestui fond este de a asigura resurse suficiente pentru rambursarea creditului şi asigurarea unei exploatări şi întreţineri corecte. Municipalitatea Sibiu va vărsa, în termen de 5 zile, în acest fond o anumită parte din profitul net.
Un studiu de impact asupra mediului s-a realizat. În iunie 2002 s-a primit şi acordul de mediu de la autoritatea competentă în domeniu (Inspectoratul pentru Protecţia Mediului Sibiu). S-a realizat şi consultarea publicului. Apele care ies din staţia de epurare sunt deversate în râul Cibin, care nu este clasificat ca fiind un curs de apă sensibil.
B. Repartizarea orientativă a costurilor eligibile în funcţie de componente Nota: aproximativ 12 milioane euro sunt prevăzute pentru reabilitarea staţiei de epurare, aproximativ 11,5 milioane euro pentru reţeaua de canalizare, aproximativ 6 milioane euro pentru reabilitarea staţiei de tratare apă potabilă şi aproximativ 4 milioane euro pentru îmbunătăţirea monitorizării reţelei de distribuţie.
Rata asistenţei ISPA: 68 %. La rata propusă pentru asistenţă, veniturile societăţii vor acoperi costurile de exploatare şi întreţinere şi serviciul datoriei. Rata de asistenţă ia în considerare gradul de suportabilitate al populaţiei, precum şi disponibilitatea cofinanţării din partea BERD.
BERD a fost de acord, în principiu să cofinanţeze investiţiile incluse în această măsură şi să acorde un împrumut în cadrul Facilităţii de împrumut municipal de mediu al băncii (MELF). În august 2002 a avut loc o misiune comună de evaluare din partea Comisiei Europene-BERD. După evaluarea preliminară, în vara anului 2002, a bonităţii municipiului Sibiu, banca a confirmat disponibilitatea sa de a cofinanţa măsura. Consiliul director al băncii va lua o decizie oficială în 2003.
Licitaţiile se vor desfăşura conform regulilor din Titlul IX al Reglementării Financiare - participarea la procedurile de licitaţie va fi permisă tuturor persoanelor fizice şi juridice aşa cum se specifică în Anexa nr. III.1 - secţiunea XI.2 (a), pentru contractele 1, 2, 4-6.
Pentru contractul nr. 3 "Reabilitarea staţiei de epurare a apelor uzate" pentru care se prevede cofinanţarea paralelă din partea BERD, se permite o derogare de la procedurile stabilite în Titlul IX, în conformitate cu prevederile Reglementarea Consiliului nr. 1267/1999/CE, care stabileşte Instrumentul de Politici Structurale pentru Pre-aderare, amendată de Reglementarea Consiliului nr. 2382/2001/CE. Participarea ţărilor candidate la licitaţii şi contracte este permisă pentru componentele acestui proiect. Cheltuielile efectuate pe baza procedurilor BERD, în conformitate cu regulile de eligibilitate ISPA, vor fi luate în calculul cheltuielilor eligibile totale ale acestei măsuri.
Anexa I.a Plan de achiziţii provizoriu Termenii specifici pentru acordarea contractelor se vor publica în Jurnalul Oficial al Comunităţii Europene şi/sau pe Internet.
NOTA:
Notă ... *) acest contract se va desfăşura după reguli de licitaţie BERD (co-finanţare paralelă) *2) Parte din echipamentele cuprinse în descrierea măsurii la componenta A şi componenta B vor fi achiziţionate în cadrul contractului de servicii, acestea fiind necesare pentru pregătirea documentelor de licitaţie pentru lucrări. Aceste echipamente vor rămâne în proprietatea regiei de apă. Din aceste echipamente fac parte sistemul de detectare a pierderilor, staţia de lucru GIS, modele de reţele, etc.
Anexa II PLAN DE FINANŢARE (bazat pe angajamentele din bugetul Uniunii Europene) Denumirea măsurii: Modernizarea sistemului de alimentare cu apă şi al apei uzate în municipiul Sibiu, judeţul Sibiu, România Nr. ISPA: 2002/RO/16/P/PA/011 *Font 7* ┌────────────┬──────────┬───────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────────┐┌────────────────┐ │ │ │ │ Costuri eligibile ││ │ │ │ │ ├───────────────┬───────────────┬───────────────────────────────────┼┤ │ │ Anul │ Cost │ Costuri │ │ │ Autorităţi Naţionale ││ Împrumut │ │ │ Total │neeligibile│ Total │ ISPA ├──────┬──────────┬──────────┬──────┼┤ BERD │ │ │ │ │ │ │Guvern│Autoritate│Autoritate│Altele││ │ │ │ │ │ │ │ │regională │ locală │ ││ │ ├────────────┼──────────┼───────────┼──────────┬────┼──────────┬────┼──────┼──────────┼──────────┼──────┼┼──────────┬─────┤ │ │ 1=2+3 │ 2 │ 3=5+7+8+ │4(%)│ 5 │6(%)│ 7 │ 8 │ 9 │ 10 ││ 11 │12(%)│ │ │ │ │ 9+10 │=3/1│ │=5/3│ │ │ │ ││ │=11/1│ ├────────────┼──────────┼───────────┼──────────┼────┼──────────┼────┼──────┼──────────┼──────────┼──────┼┼──────────┼─────┤ │ 2000 │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - ││ - │ - │ ├────────────┼──────────┼───────────┼──────────┼────┼──────────┼────┼──────┼──────────┼──────────┼──────┼┼──────────┼─────┤ │ 2001 │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - ││ - │ - │ │────────────┼──────────┼───────────┼──────────┼────┼──────────┼────┼──────┼──────────┼──────────┼──────┼┼──────────┼─────┤ │ 2002 │26.311.600│ - │26.311.600│100 │17.891.888│ 68 │ - │ - │ 8.419.712│ - ││ - │ - │ ├────────────┼──────────┼───────────┼──────────┼────┼──────────┼────┼──────┼──────────┼──────────┼──────┼┼──────────┼─────┤ │ 2003 │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - ││ - │ - │ ├────────────┼──────────┼───────────┼──────────┼────┼──────────┼────┼──────┼──────────┼──────────┼──────┼┼──────────┼─────┤ │ 2004 │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - ││ - │ - │ ├────────────┼──────────┼───────────┼──────────┼────┼──────────┼────┼──────┼──────────┼──────────┼──────┼┼──────────┼─────┤ │ 2005 │ 7.517.600│ - │ 7.517.600│100 │ 5.111.968│ 68 │ - │ - │ 2.405.632│ - ││ - │ - │ ├────────────┼──────────┼───────────┼──────────┼────┼──────────┼────┼──────┼──────────┼──────────┼──────┼┼──────────┼─────┤ │ 2006 │ 3.758.800│ - │ 3.758.800│100 │ 2.555.984│ 68 │ - │ - │ 1.202.816│ - ││ - │ - │ ├────────────┼──────────┼───────────┼──────────┼────┼──────────┼────┼──────┼──────────┼──────────┼──────┼┼──────────┼─────┤ │neanualizate│ 90.000│ 90.000 │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - ││12.028.160│ 32 │ ├────────────┼──────────┼───────────┼──────────┼────┼──────────┼────┼──────┼──────────┼──────────┼──────┼┼──────────┼─────┤
│ Total │37.678.000│ 90.000 │37.588.000│100 │25.559.840│ 68 │ - │ - │12.028.160│ - ││12.028.160│ 32 │ └────────────┴──────────┴───────────┴──────────┴────┴──────────┴────┴──────┴──────────┴──────────┴──────┘└──────────┴─────┘ Anexa III Anexa III.1 Prevederi financiare privind implementarea ISPA
Secţiunea I
Forme şi rate de asistenţă
Asistenţa rambursată către autoritatea de management sau către altă autoritate publică va fi refolosită în acelaşi scop.
Rata asistenţei şi suma maximă a grantului ISPA vor fi specificate în memorandumul de finanţare aferent măsurii respective.
În cazul asistenţei rambursabile sau în cazul în care există un interes special al Comunităţii, rata de asistenţă trebuie redusă ţinându-se seama de: (a) disponibilitatea cofinanţării; (b) capacitatea măsurii de a genera venituri; şi (c) aplicarea corespunzătoare a principiului "poluatorul plăteşte".
Comisia a elaborat recomandări privind aplicarea principiului poluatorul plăteşte.
Secţiunea a II-a Angajamente
Totuşi, angajamentele bugetare anuale referitoare la asistenţa acordată măsurilor vor fi efectuate într-unul din următoarele două moduri: (a) Angajamentele pentru măsurile finanţate prin ISPA care vor fi realizate pe parcursul a 2 ani sau mai mult trebuie, ca regulă generală şi sub rezerva punctului (b), să fie efectuate în rate anuale.
Angajamentele pentru prima rată anuală vor fi făcute de către Comisie la semnarea memorandumului de finanţare referitor la măsură.
Acest angajament nu va depăşi totalul plăţii în avans, prevăzută la secţiunea III (2) de mai jos, şi al asistenţei financiare nerambursabile pentru cheltuielile estimate pentru primul an indicat în planul de finanţare.
Angajamentele pentru ratele anuale următoare trebuie să se bazeze pe planul financiar iniţial sau revizuit al măsurii. Acestea vor fi acordate, în principiu, la începutul fiecărui an financiar dar nu mai târziu de 1 aprilie al anului în discuţie, cu condiţia ca cheltuielile preconizate pentru anul viitor să le justifice şi că progresul lucrărilor demonstrează că proiectul avansează satisfăcător către finalizare şi sub rezerva disponibilităţii resurselor bugetare. (b) Pentru măsurile cu o durată mai mică de 2 ani şi pentru care asistenţa Comunităţii nu depăşeşte 20 milioane Euro, un prim angajament de până la 80 % din totalul asistenţei acordate poate fi făcut când Comisia semnează memorandumul de finanţare referitor la măsură.
Diferenţa va fi angajată în condiţiile în care progresul lucrărilor demonstrează că proiectul înaintează satisfăcător către finalizare şi sub rezerva disponibilităţii resurselor bugetare.
În orice caz Comisia trebuie să informeze în timp util ţara beneficiară şi autoritatea desemnată atunci când există riscul unei anulări.
Secţiunea a III-a Plăţi
Ca o regulă generală, un avans de până la 20% din totalul asistenţei acordată prin ISPA, aşa cum a fost iniţial decis, va fi plătit autorităţii desemnate aşa cum este definită la paragraful (9).
Avansul este, ca regulă generală, transferat în următoarele moduri:
Abaterile de la această regulă generală trebuie aprobate printr-o decizie a comisiei în memorandumul de finanţare referitor la măsură.
Întregul avans sau părţi din acesta trebuie returnate de autoritatea desemnată, menţionată în paragraful (2), dacă nici o cerere de plată nu a fost transmisă Comisiei în 12 luni de la data la care a fost plătit avansul. Valoarea avansului care trebuie returnat va fi stabilit de Comisie pe baza cheltuielilor eligibile efectiv plătite. Returnarea avansului nu duce la anularea asistenţei acordată de către Comunitate.
Plăţile intermediare sunt efectuate de către Comisie către autoritatea desemnată la cererea acesteia, dacă măsura progresează satisfăcător către finalizare şi vor fi făcute pentru a rambursa cheltuielile efectuate şi certificate, sub rezerva următoarelor condiţii:
Ţara beneficiară va fi informată de Comisie dacă nu a îndeplinit una din condiţiile stipulate mai sus.
Va fi folosit modelul standard furnizat de Comisie pentru cererile de plată şi pentru rapoartele de progres fizic şi financiar.
Plata diferenţei finale din asistenţa acordată de către Comunitate, calculată pe baza cheltuielilor certificate şi într-adevăr efectuate, va fi făcută dacă:
Responsabilităţile Responsabilului Naţional cu Autorizarea sunt stabilite în memorandumul de înţelegere încheiat între Comisie şi ţările beneficiare.
Secţiunea a IV-a Folosirea euro
Rata de schimb care va fi folosită trebuie să fie rata financiară contabilă a Comisiei aplicabilă pentru luna în care declaraţia de cheltuieli a fost înregistrată în documentele contabile ale autorităţilor responsabile cu managementul financiar al proiectului. Rata lunară de schimb este fixată conform prevederilor menţionate în articolul 1 (2) din Reglementarea Comisiei (EURATOM, ECSC, EC) nr. 3418/93 care stabileşte regulile detaliate de implementare a unor prevederi ale Reglementării financiare din 21 decembrie 1977. Rata de schimb este rata din penultima zi lucrătoare a lunii precedente pentru care ratele sunt stabilite. Comisia va informa autorităţile responsabile cu privire la această rată*3). ----------- *3) http://europa.eu.int/comm/dg19/infoeuro/fr/index.htm
Secţiunea a V-a Raportul Final Autoritatea sau organismul responsabil cu implementarea măsurii trebuie să transmită Comisiei un raport final în cel mult 6 luni de la finalizarea măsurii. Raportul final va conţine următoarele: (a) descrierea lucrărilor efectuate, însoţită de indicatori fizici, cuantificări ale cheltuielilor pe categorii de lucrări şi măsurile luate cu privire la clauzele specifice conţinute în decizia de acordare a asistenţei financiare nerambursabile; (b) certificatul de conformitate a lucrărilor cu decizia de acordare a asistenţei financiare nerambursabile; (c) o primă evaluare a gradului de îndeplinire a rezultatelor prevăzute, mai ales cu privire la:
Secţiunea a VI-a Amendamente la memorandumul de finanţare
O schimbare a ratei asistenţei Comunităţii faţă de rata acordată iniţial sau faţă de asistenţa financiară nerambursabilă maximă va necesita o modificare a memorandumului de finanţare conform procedurilor descrise în paragraful (3).
Secţiunea a VII-a Controlul financiar
Secţiunea a VIII-a Recuperarea plăţilor necuvenite
Comisia va hotărî măsura corectoare ţinând cont de natura neregulii şi de existenţa oricăror deficienţe în sistemele de management şi control.
Secţiunea a IX-a Managementul
Secţiunea a X-a Monitorizarea Ţările beneficiare şi Comisia vor asigura implementarea şi monitorizarea în conformitate cu următoarele prevederi:
Comisia va întocmi aranjamentele corespunzătoare pentru aceste modificări, în funcţie de natura şi importanţa lor.
Secţiunea a XI-a Transparenţa în adjudecarea contractelor
Prin urmare, se va cere ofertanţilor să îşi declare naţionalitatea şi să prezinte în sprijinul acesteia probe normal acceptate de propria legislaţie. (b) În cazurile justificate corespunzător cum ar fi cofinanţarea de la instituţii financiare internaţionale şi după o examinare făcută din timp de Comitetul de management ISPA, Comisia poate permite naţionalilor unor terţe ţări să participe la licitaţia pentru contracte.
Secţiunea a XII-a Transparenţa în contabilitate şi în rapoartele proiectelor Ţara beneficiară trebuie să se asigure că, pentru măsura la care se referă memorandumul de finanţare, toate organismele publice sau private implicate în managementul şi implementarea operaţiunilor au fie un sistem separat de contabilitate, fie o codificare contabilă adecvată a tuturor tranzacţiilor implicate, ceea ce va facilita verificarea de către Comisie şi de către autorităţile naţionale de control, a cheltuielilor efectuate. De asemenea, trebuie să se asigure că toate cheltuielile sunt corect atribuite proiectului în cauză.
Autorităţile responsabile vor asigura accesul la toate documentele justificative cu privire la cheltuielile pentru fiecare proiect pe o perioadă de 5 ani efectuarea ultimei plăţi pentru proiectul respectiv.
Secţiunea a XIII-a Evaluarea ex-post Prin evaluarea ex-post se vor analiza atât utilizarea resurselor, cât şi randamentul şi eficienţa asistenţei şi a impactului său, precum şi factorii ce contribuie la succesul sau eşecul implementării măsurilor, realizărilor şi rezultatelor.
După finalizarea măsurilor, Comisia şi ţările beneficiare vor evalua modul în care acestea au fost îndeplinite, inclusiv randamentul şi eficienţa utilizării resurselor. Evaluarea va cuprinde şi impactul real al implementării lor pentru a se stabili dacă obiectivele iniţiale au fost atinse. Printre altele, această evaluare se va referi şi la contribuţia măsurilor la implementarea politicilor Comunităţii în domeniul mediului sau contribuţia acestora la politicile privind reţeaua Trans - Europeană extinsă şi transportul în comun. De asemenea, ele vor evalua şi impactul măsurilor asupra mediului.
Anexa III.2 Prevederi privind eligibilitatea cheltuielilor pentru măsurile finanţate prin ISPA
Secţiunea I
Domeniul cheltuielilor ISPA acordă asistenţă pentru următoarele măsuri:
Regulile specificate în Secţiunile II - XII de mai jos referitoare la proiectele listate la punctele (1) şi (2) de mai sus, sunt totuşi aplicate prin analogie şi deciziilor pentru proiectele menţionate la punctul (3).
Secţiunea a II-a Definiţii şi concepte de bază
În scopul prevăzut de acest document, se vor aplica următoarele definiţii: (a) un "proiect" reprezintă o serie de lucrări indivizibile economic în scopul atingerii unei funcţii tehnice precise şi cu un scop clar identificat. (b) o "etapă independentă tehnic şi financiar" reprezintă o etapă care poate fi identificată ca operaţională în întregul său.
O etapă poate acoperi, de asemenea, studiile preliminare, de fezabilitate sau tehnice necesare pentru îndeplinirea unui proiect (c) pot fi grupate proiectele care îndeplinesc următoarele condiţii:
Ca o consecinţă, orice schimbare a "autoritatea responsabilă cu implementarea" unui proiect trebuie să fie aprobată de către Comisie printr-un memorandum de finanţare.
În mod normal prin această autoritate se înţelege beneficiarul final al asistenţei acordată prin ISPA. Numai această autoritate efectuează cheltuieli eligibile. (b) Totuşi, această autoritate poate delega implementarea altui organism care poate, de asemenea, să efectueze cheltuieli eligibile. În asemenea cazuri, Comisia trebuie informată de tipul delegărilor propuse şi trebuie să primească o copie a documentelor relevante.
Administraţia publică poate cuprinde următoarele trei niveluri de guvernare:
În plus, acest concept poate include şi organismele a căror activitate poate intra într-un cadru legal sau administrativ în virtutea faptului că sunt privite ca echivalentul unor organisme publice.
Orice cheltuială declarată Comisiei trebuie să se bazeze pe înţelegeri legale obligatorii şi/sau pe documente. Este imperativă existenţa unei evidenţe documentare corespunzătoare.
În scopul maximizării transparenţei şi pentru a permite controlul comisiei şi/sau al autorităţii naţionale competente de control financiar asupra cheltuielilor, fiecare ţară beneficiară trebuie să se asigure că orice organism implicat în managementul şi implementarea proiectelor a stabilit o evidenţă contabilă separată privitoare la proiectul descris în memorandumul de finanţare.
Cheltuielile trebuie raportate la plăţile certificate şi făcute efectiv de către autoritatea responsabilă cu implementarea, susţinute de facturi plătite sau de documente contabile cu valoare probativă echivalentă. "Documentul contabil cu valoare probativă echivalentă" reprezintă orice document transmis de către autoritatea definită la punctul 2 din această secţiune pentru a demonstra că intrările contabile oferă o imagine adevărată şi corectă a tranzacţiilor reale implicate, în concordanţă cu practicile contabile standard. Este necesară o aprobare prealabilă a comisiei atunci când se folosesc documente contabile cu valoare probativă echivalentă.
Secţiunea a III-a Principalele categorii de cheltuieli eligibile Ca regulă generală cheltuielile legate de:
Secţiunea a IV-a Studii de fezabilitate, planificarea şi proiectarea proiectului
În cazurile în care funcţionarii din administraţia publică sunt implicaţi în activităţile menţionate la punctul 1 (a) al acestei secţiuni, cheltuielile pot fi acceptate ca eligibile de către comisie, în cazuri clar justificate şi în concordanţă cu următoarele criterii:
Secţiunea a V-a Pregătirea terenului şi construcţiile
În cazul în care sunt implicaţi funcţionari ai administraţiei publice, se aplică prevederile specificate la punctul (2) din secţiunea a IV-a.
Secţiunea a VI-a Achiziţii, închirieri de echipamente şi active necorporale
Achiziţiile şi utilizarea activelor necorporale, ca de exemplu patentele, sunt eligibile dacă sunt necesare pentru implementarea proiectului.
Secţiunea a VII-a Achiziţionarea terenului şi taxa pe valoarea adăugată Cheltuielile cu achiziţionarea terenului şi taxa pe valoarea adăugată (TVA) nu sunt eligibile.
Secţiunea a VIII-a Cheltuieli administrative
Ca regulă generală, cheltuielile administraţiei publice, inclusiv salariile funcţionarilor de la nivel naţional, regional şi local nu sunt eligibile pentru asistenţă (inclusiv asistenţă tehnică), cu excepţia cheltuielilor clar fundamentate provenite din obligaţiile ce revin pentru realizarea controalelor financiare, monitorizării financiare şi fizice, evaluarea şi prevenirea neregulilor şi a cheltuielilor care intră sub incidenţa obligaţiilor de recuperare a sumelor pierdute.
Cu excepţia Fondului Naţional, costurile care includ salariile legate de angajarea temporară, la iniţiativa comisiei, a personalului temporar, fie funcţionari publici, fie proveniţi din sectorul privat, pentru lucrări privind managementul, urmărirea, evaluarea şi controlul sunt eligibile prin măsuri de asistenţă tehnică aşa cum sunt definite la punctul (3) din secţiunea a I-a.
Echipamentului pentru monitorizare poate fi eligibil dacă este permis în mod specific printr-o măsură de asistenţă tehnică menţionată în memorandumul de finanţare.
Regulile prevăzute la punctul (2) de mai sus pot fi aplicate prin analogie la organizarea de întâlniri ad-hoc la cererea comisiei.
Secţiunea a IX-a Alte tipuri de cheltuieli
Cheltuielile referitoare la managementul şi supervizarea proiectului sunt, ca regulă generală, eligibile sunt aplicate prevederile specificate la punctele (1) şi (2) din secţiunea a IV-a.
Nici un tip de costuri financiare legate de realizarea proiectului nu este eligibil; acestea privesc în particular dobânzile pentru finanţarea intermediară, comisioane bancare, comisioane de garanţie, etc.
Garanţiile bancare legate de împrumuturile bancare folosite pentru finanţarea proiectului pot fi eligibile cu acordul Comisiei.
Fără a prejudicia prevederile punctului (2), tehnicile financiare, care nu necesită implicarea imediată a transferului activelor proprii pot fi considerate eligibile, dacă sunt justificate şi aprobate în memorandumul de finanţare.
Ţările beneficiare trebuie să demonstreze, printr-o analiză a riscurilor, că tehnicile folosite sunt mai avantajoase din punct de vedere economic decât achiziţionarea directă a unor bunuri.
Cheltuielile pentru măsurile luate în conformitate cu prevederile anexei nr. III.6 privind informarea şi publicitatea sunt eligibile.
Secţiunea a X-a Perioada de eligibilitate
Limita iniţială de timp privind eligibilitatea este evaluată diferenţiat în conformitate cu următoarele situaţii: (a) Când selecţia proiectului, licitaţia şi contractarea de către ţările beneficiare fac obiectul aprobării ex-ante a Comisiei*5), cheltuielile sunt eligibile pentru asistenţă de la data la care memorandumul de finanţare al proiectului este semnat de Comisie. -------------------- *5) Vezi Articolul 12.(1), Reglementarea Consiliului (CE) nr. 1266/99 din 21 iunie 1999 În caz excepţional, când finanţarea proiectului este realizată printr-o combinaţie fie de la bei, fie de la alta instituţie finanţatoare şi asistenţa financiară nerambursabilă ispa, cheltuielile sunt eligibile pentru asistenţă de la data încheierii acordului cu bei sau cu altă instituţie finanţatoare, pentru fiecare proiect. Ca regulă generală, această dată nu trebuie să fie mai devreme de 6 luni de la data menţionată la primul subparagraf. Sunt necesare în mod obligatoriu următoarele condiţii:
În cazurile de mai sus, ca regulă generală, comisia dispune aplicarea, după examinarea de către Comitetul de management ISPA, a prevederilor articolului 114 (2) din Reglementarea Financiară aplicabilă bugetului general al comisiei europene. (b) După decizia Comisiei de a acorda sprijin agenţiilor de implementare ale ţărilor candidate pe baze descentralizate*6), cheltuielile sunt eligibile pentru asistenţă de la data la care cererea de finanţare ajunge la Comisie (serviciul ISPA), cu condiţia ca cererea de finanţare să poată fi considerată completă. ------------ *6) Vezi Articolul 12.(2), Reglementarea Consiliului (CE) nr. 1266/99 din 21 iunie 1999 Plăţile efectuate înainte de data specificată la punctele (a) şi (b) de mai sus sunt neeligibile.
Regulile stabilite la paragraful (1), se aplică şi pentru eligibilitatea cheltuielilor privind modificările de mai sus. (b) Pentru orice altă modificare a proiectului, cheltuielile privind noi elemente fizice suplimentare sau extinse sunt eligibile din momentul în care cererea de modificare este primită de Comisie (serviciul ISPA). (c) Cererea pentru modificări şi informaţiile relevante ataşate la aceasta pot fi prezentate comitetului de monitorizare. Înregistrarea cererii şi a materialelor depuse trebuie să fie făcută în minuta întâlnirii.
Secţiunea a XI-a Cererile de plată Cererile de plată prezentate comisiei de către ţările beneficiare au la bază facturile deja plătite, aşa cum sunt definite la punctul (6) din secţiunea a II-a.
În cazul lucrărilor angajate de către un concesionar sau de un organism echivalent, autoritatea guvernamentală responsabilă trebuie să certifice corectitudinea cheltuielilor.
Cererile de plată trebuie să fie înregistrate şi certificate de către Responsabilul Naţional cu Autorizarea. Cererile sunt apoi înaintate Comisiei prin intermediul Delegaţiei Comisiei Europene.
Secţiunea a XII-a Alte elemente nespecificate în detaliu
Anexa III.3.a Model de cerere de plată pentru raportarea progresului financiar şi fizic -------------- *) categoriile prezentate sunt exemple care pot fi ajustate în vederea reflectării stadiului real al proiectului. Este de dorit o defalcare pe contract ┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ G. INDICATORII FIZICI AI EXECUŢIEI │ ├───────────┬───────────────────┬────────┬──────────────┬─────────────┬────────┤ │ Tipul │Indicatori fizici*)│Execuţia│Până la (data)│Până la (data│ Rata │ │ lucrării*)├────────┬──────────┤fizică ├──────────────┼─────────────┤ execu- │ │ │ │ │până la │ Execuţia │ Execuţia │ţiei fi-│ │ │ │ │data │fizică referi-│fizica refe- │zice │ │ │Unitatea│Cantitatea│plăţilor│ toare la │ritoare la │ (%) │ │ │ │ │anteri- │această cerere│cererea de │ │ │ │ │ │oare │ de plată │plată totală │ │ │ │ │ │ │ │înaintată │ │ │ │ ├──────────┼────────├──────────────┼─────────────┼────────┤ │ │ │ (1) │ (2) │ (3) │(4)=(2)+(3) │(5)=(4)/│ │ │ │ │ │ │ │(1) │ ├───────────┼────────┼──────────┼────────┼──────────────┼─────────────┼────────┤ ├───────────┼────────┼──────────┼────────┼──────────────┼─────────────┼────────┤ ├───────────┼────────┼──────────┼────────┼──────────────┼─────────────┼────────┤ ├───────────┼────────┼──────────┼────────┼──────────────┼─────────────┼────────┤ ├───────────┼────────┼──────────┼────────┼──────────────┼─────────────┼────────┤ ├───────────┼────────┼──────────┼────────┼──────────────┼─────────────┼────────┤ ├───────────┼────────┼──────────┼────────┼──────────────┼─────────────┼────────┤ └───────────┴────────┴──────────┴────────┴──────────────┴─────────────┴────────┘ --------------- *) categoriile utilizate vor fi cele prezentate în formularul F. ------------------ *) copii ştampilate corect ale evidenţelor contabile referitoare la cheltuieli trebuie anexate la copia cererii de plată transmisă Responsabilului Naţional cu Autorizarea.
Anexa III.3.b MODEL CE VA FI ÎNAINTAT COMITETULUI DE MONITORIZARE DIN ZIUA/LUNA/ANUL Toate datele din raport trebuie să fie actualizate până la 30 iunie sau 31 decembrie ┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ 4. ACTUALIZAREA PLANULUI DE ACHIZIŢII │ ├───────────┬──────────┬────────┬─────────────────┬────────┬────────┬──────────┤ │Contract │ Data │ Tipul │ Data publicării │ Costul │Tipul │ Data │ │(Nr.,Tip& │publicării│licita- │ anunţului de │contrac-│co- │ semnării │ │Descri- │anunţului │ţiei │ licitaţie │tului/ │finanţă-│şi numele │ │ere)*) │ de │vi- ├────────┬────────┤costul │rii │câştigăto-│ │ │pre- │zate**) │Dacă nu │Dacă s-a│estima- │ │rului/ │ │ │vizionare │ │s-a │publicat│tiv al │Combina-│stadiu***)│ │ │ a │ │publicat│ │contrac-│tă/ │ │ │ │licitaţiei│ ├────────┼────────┤tului │paralelă│ │ │ │ │ │ Data │ Data, │milioane│ │ │ │ │ │ │estima- │nr. MO/ │euro │ │ │ │ │ │ │tivă │Internet│ │ │ │ ├────┬──────┼──────────┼────────┼────────┼────────┼────────┼────────┼──────────┤ │Sem-│ │ │ │ │ │ │ │ │ │nat │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├────┼──────┼──────────┼────────┼────────┼────────┼────────┼────────┼──────────┤ │În ├──────┼──────────┼────────┼────────┼────────┼────────┼────────┼──────────┤ │pre-│ │ │ │ │ │ │ │ │ │gă- │ │ │ │ │ │ │ │ │ │tire│ │ │ │ │ │ │ │ │ └────┴──────┴──────────┴────────┴────────┴────────┴────────┴────────┴──────────┘ ---------------- *) Specificaţi contractul principal. **) Indicaţi dacă acordul contractual va fi conform Cărţii FIDIC Roşii, Galbene sau Argintii. Specificaţi dacă licitaţia este local, internaţională sau restrânsă şi justificaţi procedura în cazul precalificării. ***) Pentru contractele aflate în pregătire, oferiţi câteva detalii despre stadiul pregătirii documentelor de licitaţie. ---------------- Notă ... *) La momentul semnării Memorandumului de Finanţare Notă ... **) Ultimul Comitet de Monitorizare *Font 8* ┌───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ 6. FIŞA INFORMATIVĂ PRIVIND EXECUŢIA FIZICĂ ŞI FINANCIARĂ (*) │ ├───────┬─────────────────────────────────────┬─────────────────────────────────────────────┤ │Catego-│Execuţia fizică │Execuţia financiară │ │rii de ├────────────┬─────────┬────────┬─────┼────────────┬───────┬────────┬───────┬───────┤ │chel- │Indicatori │Execuţia │Execuţia│Rata │ Indicatori │Cheltu-│Cheltu- │Rata │Progres│ │tuieli │fizici*) │fizică │fizică │exe- │ financiari │ieli │ieli │execu- │fizic │ │eligi- ├──┬─────────┤de la │până la │cu- ├───────┬────┤de la │până la │ţiei │ │
│bile*) │UM│Cantitate│ultimul │actualul│ţiei │Costul │ % │ultimul│actualul│finan- │ │ │ │ │ │Comitet │Comitet │fizi-│eligi- │din │Comitet│Comitet │ciare │ │ │ │ │ │ de │ de │ce │bil │cost│ de │de │ (5) │ │ │ │ │ │Monito- │Monito- │(%) │estimat│ │Monito-│Monito- │ │ │ │ │ │ │rizare │rizare │ │(euro) │ │rizare │rizare │ │ │ ├───────┼──┼─────────┼─────────┼────────┼─────┼───────┼────┼───────┼────────┼───────┼───────┤ │ │ │ (1) │ (2) │ (3) │4=(3)│ (5) │ (6)│ (7) │ (8) │9=8/5 │ 10=4* │ │ │ │ │ │ │ /(1)│ │ │ │ │ │6/100 │ ├───────┼──┼─────────┼─────────┼────────┼─────┼───────┼────┼───────┼────────┼───────┼───────┤ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────┼──┼─────────┼─────────┼────────┼─────┼───────┼────┼───────┼────────┼───────┼───────┤ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────┼──┼─────────┼─────────┼────────┼─────┼───────┼────┼───────┼────────┼───────┼───────┤ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────┼──┼─────────┼─────────┼────────┼─────┼───────┼────┼───────┼────────┼───────┼───────┤ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────┼──┼─────────┼─────────┼────────┼─────┼───────┼────┼───────┼────────┼───────┼───────┤ │TOTAL │ │ │ │ │ │ │ │ │ │Progres│Progres│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │finan- │fizic │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ciar │total │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │total │ │ ├───────┴──┴─────────┴─────────┴────────┴─────┴───────┴────┴───────┴────────┴───────┴───────┤ │(*) se va acoperi 100% din costul eligibil. │ └───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Anexa III.3.c Model pentru solicitarea de modificări Autoritatea Responsabilă cu implementarea: ------------- *) de anexat planul de finanţare modificat ----------------- *) Categoriile prezentate sunt exemple care pot fi ajustate în vederea reflectării stadiului real al proiectului. Este de dorit o defalcare pe contract. ┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ 5. MODIFICĂRI ALE INDICATORILOR FIZICI │ ├───────────────────────┬──────────────────┬───────────────────────┬─────────┤ │ Tipul lucrării │ Unitate │ Data estimată │Propuneri│ │ │ │ pentru finalizare │ │ ├───────────────────────┼──────────────────┼───────────────────────┼─────────┤ ├───────────────────────┼──────────────────┼───────────────────────┼─────────┤ ├───────────────────────┼──────────────────┼───────────────────────┼─────────┤ ├───────────────────────┼──────────────────┼───────────────────────┼─────────┤ └───────────────────────┴──────────────────┴───────────────────────┴─────────┘ Propunerea de modificare:
Data înaintării solicitării de modificare:
Semnătura coordonatorului naţional ISPA:
Anexa III.4 Acord privind cerinţele minime de control financiar aplicabile măsurilor finanţate prin ISPA
Secţiunea 1
Acordul privind cerinţele minime pentru controlul financiar aplicabil măsurilor finanţate prin ISPA, denumit în continuare CMCF, se aplică asistenţei financiare furnizate în baza prezentului memorandum de finanţare şi sunt implementate de către administraţia ţării beneficiare.
Secţiunea a 2-a
Secţiunea a 3-a
Secţiunea a 4-a Pe parcursul controalelor, ţările beneficiare trebuie să urmărească verificarea următoarelor: (a) aplicarea practică şi eficacitatea sistemelor de management şi control; (b) corespondenţa între înregistrări şi documentele justificative la nivelul beneficiarului final şi al autorităţilor intermediare, pentru un număr adecvat de documente contabile; (c) existenţa unui sistem de audit adecvat; (d) natura şi calendarul cheltuielilor relevante (angajamente şi plăţi) pentru un număr adecvat de cheltuieli, corespunzător cerinţelor Comunităţii, în ceea ce priveşte caracteristicile fizice aprobate ale proiectului şi al lucrărilor executate; (e) utilizarea proiectului este în concordanţă cu cea descrisă în solicitarea de cofinanţare din partea Comunităţii; (f) contribuţiile financiare sunt în limitele stipulate în memorandumul de finanţare şi sunt plătite beneficiarului final fără nici un fel de reducere sau întârziere nejustificată; (g) a fost făcută disponibilă cofinanţarea naţională corespunzătoare; (h) măsurile cofinanţate au fost implementate în concordanţă cu prevederile memorandumului de finanţare corespunzător măsurii finanţate.
Secţiunea a 5-a Controalele trebuie să stabilească dacă anumite probleme apărute au un caracter sistematic sau prezintă un risc pentru alţii; trebuie, de asemenea, să identifice cauzele unor astfel de situaţii, orice examinări ulterioare care sunt necesare şi acţiunile corective şi preventive care sunt necesare.
Secţiunea a 6-a Fiecare ţară beneficiară şi Comisia trebuie să se consulte cel puţin o dată pe an în vederea coordonării programelor de control pentru a se putea maximiza efectele benefice ale tuturor resurselor alocate pentru control la nivel naţional şi Comunitar. Aceste consultări trebuie să se refere la tehnicile de analiză a riscului ce vor fi aplicate şi trebuie să ţină cont de controalele recente, rapoartele şi comunicările autorităţilor naţionale, ale Comisiei şi Curţii Europene de Conturi.
Secţiunea a 7-a
Dacă o anumită neregulă are un caracter sistematic, "soluţionat corespunzător" înseamnă adoptarea paşilor necesari pentru corectarea cazurilor care nu au fost identificate în mod individual în cadrul controalelor, pentru a se preveni repetarea lor.
Secţiunea a 8-a
În asemenea cazuri Comisia poate solicita efectuarea unui control în vederea identificării şi rectificării neregulilor într-o perioadă specificată de timp.
Secţiunea a 9-a Ţările beneficiare vor informa Comisia până la data de 30 iunie a fiecărui an, iar pentru prima oară până la data de 30 iunie 2002 cel târziu în ceea ce priveşte aplicarea CMCF în anul calendaristic precedent, cu referire specială la cerinţele secţiunii a 2-a şi incluzând orice completări sau actualizări necesare ale descrierii sistemelor de management şi control, cerute în secţiunea a IX-a din anexa nr. III.1.
Secţiunea a 10-a Comisia şi ţara beneficiară trebuie să lucreze împreună pentru a se asigura că obiectivele acestui acord sunt îndeplinite în cadrul aranjamentelor administrative din fiecare ţară beneficiară.
Secţiunea a 11-a
Secţiunea a 12-a Informaţiile colectate pe parcursul controalelor trebuie să fie protejate de secretul profesional, în concordanţă cu prevederile relevante ale legislaţiei naţionale şi Comunitare. Aceste informaţii nu pot fi comunicate altor persoane decât celor care, conform atribuţiilor lor în cadrul ţării beneficiare sau în cadrul instituţiilor Comunitare, trebuie să între în posesia acestora pentru îndeplinirea atribuţiilor respective.
Secţiunea a 13-a Oficialii Comisiei Europene trebuie să aibă acces la toate documentele elaborate în scopul efectuării controlului în cadrul CMCF sau la cele referitoare la controale deja efectuate, inclusiv la informaţiile stocate în sistemele de procesare a datelor.
Secţiunea a 14-a Prevederile acestui acord nu împiedică ţările beneficiare să aplice procedurile naţionale de control mai riguroase decât cele descrise aici.
Apendicele A DESCRIEREA SUCCINTĂ A CERINŢELOR REFERITOARE LA INFORMAŢIILE NECESARE PENTRU UN SISTEM DE AUDIT CORESPUNZĂTOR Un sistem de audit corespunzător, descris în secţiunea a 2-a (c), este îndeplinit pentru o anumită formă de asistenţă când:
Apendicele B MODEL INDICATIV AL DECLARAŢIEI CARE TREBUIE ATAŞATĂ LA CEREREA FINALĂ DE PLATĂ Către Comisia Europeană Directoratul General REGIO Subiect: <Măsura finanţată prin ISPA numărul şi localizarea>
SCOPUL CONTROLULUI
OBSERVAŢII
CONCLUZII În cazul în care nu există limitări ale controlului, iar frecvenţa erorilor depistate este redusă şi toate problemele au fost rezolvate în mod satisfăcător:
În cazul în care există unele limitări ale controlului, dar frecvenţa erorilor nu este ridicată, sau dacă există probleme care nu au fost rezolvate satisfăcător: (b) Cu excepţia problemelor la care s-a făcut referire la punctul (3) şi (sau) erorile/neregulile care par că nu au fost rezolvate în mod satisfăcător şi la care s-a făcut referire la punctul (4), opinia mea, bazată pe controlul efectuat şi pe concluziile oricărui control naţional sau din partea Comunităţii la care am avut acces, este că declaraţia finală de cheltuieli prezintă corect, în toate aspectele materiale, cheltuielile făcute în concordanţă cu reglementările şi prevederile programului, şi solicitarea făcută Comisiei pentru plata sumelor provenite din asistenţa comunitară pare să fie validă.
În cazul în care există unele limitări majore ale controlului sau dacă frecvenţa erorilor depistate este ridicată, chiar dacă erorile/neregulile au fost rezolvate în mod satisfăcător: (c) Din cauza problemelor la care am făcut referire la punctul (3) şi (sau) a frecvenţei ridicate a erorilor menţionate la punctul 4, nu sunt în poziţia de a exprima o opinie asupra declaraţiei finale de cheltuieli şi asupra solicitării făcute Comisiei pentru plata sumelor provenite din asistenţa comunitară.
Anexa III.5 Acord cu privire la nereguli şi la recuperarea sumelor încasate eronat prin ISPA
Secţiunea 1
Acest acord nu trebuie să afecteze aplicarea în ţara beneficiară a regulilor referitoare la procedurile penale sau cooperarea judiciară dintre ţările beneficiare ori dintre Comisie şi ţările beneficiare cu privire la problemele penale.
Secţiunea a 2-a
Secţiunea a 3-a "Neregulă" înseamnă orice încălcare a prevederilor memorandumului de finanţare rezultând dintr-o acţiune sau omisiune a unui operator economic, care are, sau a avut ca efect prejudicierea bugetului general al Comunităţii şi/sau a legilor naţionale relevante sau o grupă de cheltuială nejustificată.
Secţiunea a 4-a
Pentru aceasta trebuie, pe cât posibil, să dea detalii privind:
Secţiunea a 5-a Fiecare ţară beneficiară trebuie să raporteze Comisiei şi, dacă este necesar, statelor membre implicate, orice nereguli descoperite sau presupuse că au existat, atunci când există temerea că:
Secţiunea a 6-a În timpul celor 2 luni după sfârşitul fiecărui trimestru, ţările beneficiare trebuie să informeze Comisia, cu referire la orice alt raport anterior întocmit sub secţiunea a 4-a, despre procedurile instituite ca urmare a neregulilor notificate anterior şi a schimbărilor importante care rezultă din aceasta, incluzând:
Ţările beneficiare trebuie să notifice Comisiei deciziile administrative sau judiciare ori principalele motive privind suspendarea acestor proceduri.
Secţiunea a 7-a Dacă nu există nereguli de raportat în perioada de referinţă, ţările beneficiare trebuie să informeze Comisia despre acest lucru în aceeaşi limită de timp stabilită în paragraful (1) din secţiunea a 4-a.
Secţiunea a 8-a Atunci când autorităţile competente din ţara beneficiară decid, la cererea expresă a Comisiei, să iniţieze sau să continue procedurile legale în vederea recuperării sumelor greşit plătite, Comisia poate să decidă să ramburseze ţării beneficiare, total sau parţial, costurile legale şi costurile care decurg direct din procedurile legale, la prezentarea probelor documentare, chiar dacă procedurile nu au avut succes.
Secţiunea a 9-a
Secţiunea a 10-a Comisia trebuie să informeze cu regularitate ţările beneficiare, în cadrul convenţiei de prevenire a fraudelor, despre ordinul de mărime al fondurilor implicate în neregulile care au fost descoperite şi despre categoriile de nereguli, împărţite pe tipuri şi pe sume (valoric).
Secţiunea a 11-a
În plus, aceste informaţii nu pot fi folosite în alt scop decât cel prevăzut în prezentul acord, decât dacă autorităţile care le-au furnizat şi-au dat acordul expres, şi cu condiţia ca prevederile în vigoare în ţările beneficiare în care se găseşte autoritatea receptoare să nu interzică asemenea comunicare sau folosire.
Secţiunea a 12-a Sumele recuperate trebuie distribuite între ţările beneficiare şi Comisie în conformitate cu ratele de cofinanţare, proporţional cu cheltuielile deja făcute de acestea.
Secţiunea a 13-a Verificările şi inspecţiile pe loc efectuate pentru protejarea intereselor financiare ale Comunităţii împotriva neregulilor, astfel cum sunt definite în secţiunea a 3-a, trebuie pregătite şi conduse de către Comisie în strânsă cooperare cu autorităţile competente din ţările beneficiare, care vor fi notificate în timp util despre obiectul şi scopul verificărilor şi al inspecţiilor menţionate în această anexă, astfel încât autorităţile să poată acorda tot sprijinul necesar. În acest scop, oficialii ţării beneficiare implicate pot participa la verificările şi inspecţiile pe loc.
În plus, dacă ţara beneficiară implicată doreşte, verificările şi inspecţiile pe loc pot fi efectuate împreună de către Comisie şi autorităţile competente ale ţării beneficiare.
Secţiunea a 14-a Verificările şi inspecţiile pe loc trebuie efectuate de către Comisie asupra operatorilor economici, respectiv asupra persoanelor fizice sau juridice, sau la alte organisme naţionale cărora le este atribuită putere legală, dacă există motive să se creadă că au fost comise nereguli.
Pentru a se facilita efectuarea de către Comisie a acestor verificări şi inspecţii, operatorilor economici trebuie să le fie solicitată o garanţie a accesului la sediul, terenul, mijloacele de transport sau alte domenii, folosite în scopuri de afaceri.
Când este strict necesar să se stabilească unde şi dacă neregulile există, Comisia poate efectua verificări şi inspecţii la alţi operatori economici implicaţi, pentru a avea acces la informaţiile pertinente deţinute de aceştia despre faptele care fac subiectul verificărilor şi inspecţiilor pe loc.
Secţiunea a 15-a
Inspectorii Comisiei îşi vor exercita puterea pe baza unei autorizaţii care le atestă identitatea şi poziţia, împreună cu un document care să indice subiectul şi scopul verificării şi inspecţiei pe loc.
Conform legii Comunitare aplicabile, este necesar ca ei să corespundă regulilor de procedură stabilite de legile ţării beneficiare implicate.
Comisia trebuie să se asigure că toţi sus-menţionaţii oficiali şi organisme prezintă toate garanţiile cu privire la competenţa tehnică, independenţa şi respectarea secretului profesional.
Secţiunea a 16-a
Aceştia se pot folosi de toate facilităţile de inspecţie ca şi inspectorii administraţiei naţionale şi pot copia în particular documentele relevante.
Verificările şi inspecţiile pe loc pot privi, în particular:
Secţiunea a 17-a
Asemenea informaţii nu pot fi comunicate altor persoane în afara celor din instituţiile Comunităţii sau din ţările beneficiare, a căror funcţie necesită cunoaşterea lor, şi nici nu pot fi folosite de instituţiile Comunităţii în alte scopuri decât cele de asigurarea unei protecţii eficiente a intereselor financiare ale Comunităţii în toate ţările beneficiare. Când o ţară beneficiară intenţionează să folosească în alte scopuri informaţiile obţinute de oficialii care participă sub autoritatea sa ca observatori la verificările şi inspecţiile pe loc, trebuie să ceară aprobarea ţării beneficiare de unde informaţia respectivă a fost obţinută.
Secţiunea a 18-a Când operatorii economici la care se face referire în secţiunea a 14-a, se opun unei verificări sau inspecţii pe loc, ţara beneficiară implicată, acţionând în conformitate cu regulile naţionale, trebuie să acorde inspectorilor Comisiei sprijinul necesar pentru a le permite acestora să îşi îndeplinească sarcinile de verificare sau inspecţie pe loc.
Este de datoria ţării beneficiare să ia toate măsurile necesare în conformitate cu legislaţia naţională.
Anexa III.6 Cerinţe privind informarea şi publicitatea REGULILE PRIVIND DETALIILE ÎNŢELEGERII REFERITOARE LA INFORMARE ŞI PUBLICITATE 1. Obiective şi scop Măsurile de informare şi publicitate privind asistenţa acordată prin ISPA au ca scop:
Informarea şi publicitatea trebuie să privească toate proiectele pentru care ISPA asigură asistenţă financiară. Ţinta măsurilor de informare şi publicitate este de a informa publicul general şi, de asemenea, potenţialii beneficiari, inclusiv: