Memorandum de finanţare*) din 21 mai 2004
Despre ce este acest act?
Acest Memorandum de Finanțare stabilește condițiile de acordare a asistenței financiare nerambursabile de către Comisia Europeană Guvernului României pentru reabilitarea infrastructurii de apă și canalizare în municipiul Pitești.
Pentru cine: Guvernul României, în calitate de Beneficiar; Comisia Europeană, în calitate de finanțator.
Date esențiale
- Țara
- România
- Domeniul de drept
- Alte dispoziții legale
- Articole
- 10
- Sursa
- MultiLegalPile/
- Text preluat la
- Explicație actualizată la
Ce reglementează acest act?
- Finanțarea și implementarea proiectului de reabilitare a stației de epurare, a sistemului de canalizare și a rețelei de alimentare cu apă potabilă din Pitești.
- Valoarea maximă a asistenței financiare nerambursabile și procentul de contribuție al Comunității Europene.
- Condițiile specifice și termenele limită pentru efectuarea plăților și finalizarea măsurii.
- Respectarea legislației și politicilor Comunității Europene, în special cele legate de protecția mediului.
Pe cine privește acest act?
- Guvernul României, în calitate de Beneficiar.
- Comisia Europeană, în calitate de finanțator.
- SC Apa Canal 2000 SA Pitești, ca beneficiar final al proiectului.
- Autoritățile responsabile cu implementarea, precum Oficiul de Plăți și Contractare Phare (OPCP) și Ministerul Agriculturii, Pădurilor, Apelor și Mediului.
Care sunt punctele cheie?
- Valoarea maximă a asistenței financiare nerambursabile este de 31.312.500 euro.
- Contribuția Comunității Europene este de 75% din totalul cheltuielilor publice sau echivalente.
- Data finalizării măsurii și a plăților este 31 decembrie 2008.
- Plata în avans este fixată la 6.262.500 euro, cu prima tranșă de 3.131.250 euro plătită după semnarea memorandumului de către beneficiar.
- Beneficiarul final trebuie să crească tarifele pentru apă cu 20% și pentru apa uzată cu 25% (în termeni reali față de 1 iulie 2003) înainte de a doua tranșă a avansului.
- Până la 31 decembrie 2005, tariful combinat pentru apă și apă uzată trebuie să crească cu mai mult de 15% (în termeni reali față de 1 ianuarie 2005).
- Până la 31 decembrie 2006, tariful combinat pentru apă potabilă și apă uzată trebuie să crească cu până la 10% (în termeni reali față de 1 ianuarie 2006).
Alte dispoziții legale
Textul legii
Textul legii
Cuprins (10)
- Articolul 1
- Articolul 2 Identificarea măsurii
- Articolul 3 Angajamentul
- Articolul 4 Plăţile
- Articolul 5 Respectarea legilor şi politicilor Comunităţii
- Articolul 6 Proprietatea intelectuală
- Articolul 7 Permise şi autorizaţii
- Articolul 8 Condiţii specifice referitoare la măsura
- Articolul 9
- Articolul 10
MEMORANDUM DE FINANŢARE*) din 21 mai 2004 între Guvernul României şi Comisia Europeană privind asistenţa financiară nerambursabilă acordată prin Instrumentul pentru Politici Structurale de Preaderare pentru măsura: "Reabilitarea statiei de epurare a apelor uzate, a sistemului de canalizare şi a reţelei de alimentare cu apa potabilă în municipiul Pitesti, judeţul Arges, România"
Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 344 bis din 22 aprilie 2005 -------- Notă ... *) Memorandumul de finanţare face parte din Ordinul nr. 1.574/2004 care a fost publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 344 din 22 aprilie 2005 Măsura ISPA nr. 2003/RO/16/P/PE/026 Comisia Europeană denumita în continuare Comisia, actionand pentru şi numele Comunităţii Europene, denumita în continuare Comunitatea, reprezentată de către directorul general interimar pentru politici regionale, domnul Graham Meadows, pe de o parte, şi Guvernul României, denumit în continuare Beneficiarul, pe de altă parte, au convenit următoarele:
Articolul 1
Măsura la care se face referire în art. 2, va fi implementata şi finanţată din resursele bugetare ale Comunităţii în conformitate cu prevederile cuprinse în prezentul memorandum. Măsura la care se face referire în art. 2, va fi implementata cu respectarea condiţiilor generale prevăzute în anexa la Acordul cadru semnat între Comisie şi Beneficiar, completat cu prevederile prezentului memorandum şi ale anexelor la acesta.
Articolul 2Identificarea măsurii
Instrumentul pentru politici Structurale de Preaderare va contribui, sub forma asistenţei financiare nerambursabile, la finanţarea următoarei măsuri descrise în anexa nr. I:
Numărul măsurii: 2003/RO/16/P/PE/026 Denumirea măsurii: Reabilitarea statiei de epurare a apelor uzate, a sistemului de canalizare şi a reţelei de alimentare cu apa potabilă în municipiul Pitesti, judeţul Arges, România Durata: - data începerii: data semnării memorandumului de finanţare de către Comisie
Articolul 3Angajamentul
Articolul 4Plăţile
Raportul solicitat pentru efectuarea plăţii finale va fi înaintat în maximum 6 luni de la această dată.
Articolul 5Respectarea legilor şi politicilor Comunităţii
Măsura se va realiza cu respectarea prevederilor relevante stabilite în acordurile europene şi va contribui la punerea în aplicare a politicilor comunitare, în special a celor referitoare la protejarea şi îmbunătăţirea stării mediului.
Articolul 6Proprietatea intelectuală
Beneficiarul şi autoritatea responsabilă cu implementarea, menţionată la pct. 3 din anexa nr. I se vor asigura în ceea ce priveşte obţinerea tuturor drepturilor de proprietate intelectuală pentru studii, schite, planuri, publicitate şi pentru alte materiale produse în legătură cu planificarea, implementarea, monitorizarea şi evaluarea măsurii. Aceştia vor garanta accesul şi dreptul de a utiliza astfel de materiale de către Comisie sau orice alt organism ori persoana delegată de Comisie. Comisia va utiliza aceste materiale numai în scop propriu.
Articolul 7Permise şi autorizaţii
Orice tipuri de permise şi/sau autorizari necesare pentru implementarea măsurii trebuie să fie eliberate de autorităţile competente ale Beneficiarului la timp şi în conformitate cu legislaţia naţionala.
Articolul 8Condiţii specifice referitoare la măsura
Fără a se aduce atingere condiţiilor generale prevăzute în anexa nr. III, asistenţa financiară nerambursabilă acordată din partea Comunităţii se afla sub rezerva următoarelor condiţii:
Comisia îşi rezerva dreptul de a revizui valoarea asistenţei pentru ISPA stabilită la art. 3, dacă în termen de 5 ani de la data finalizarii lucrărilor, condiţiile de exploatare (tarife, venituri, etc.) diferă în mod semnificativ faţă de evaluarile iniţiale făcute pentru stabilirea nivelului asistenţei financiare nerambursabile şi/ sau exista o modificare substantiala care:
Ţara beneficiara va informa Comisia asupra oricărei modificări şi se va cere acordul prealabil din partea Comisiei pentru aceste modificări.
Asistenţa financiară nerambursabilă a Comunităţii pentru măsura este acordată sub rezerva punerii la dispoziţie de către autorităţile implicate a unor resurse suficiente pentru asigurarea exploatării şi întreţinerii eficiente a activelor.
Articolul 9
Prevederile privind implementarea cuprinse în anexele la prezentul memorandum de finanţare fac parte integrantă din acesta.
Nerespectarea condiţiilor şi prevederilor privind implementarea va fi tratata de Comisie conform procedurii stipulate în secţiunea a VIII-a din anexa nr. III.1.
Articolul 10
Textul autentic al acestui memorandum de finanţare este prezentul document semnat mai jos.
Semnat la Bucureşti la 21.05.2004 şi la Bruxelles la 15.12.2003.
Pentru Beneficiar, Pentru Comunitate, Mihai Nicolae Tanasescu Graham Meadows coordonator naţional ISPA director general interimar Lista anexelor Anexa nr. I Descrierea măsurii Anexa nr. II Plan de finanţare Anexa nr. III Anexa nr. III.1 Prevederi financiare privind implementarea ISPA Anexa nr. III.2 Prevederi privind eligibilitatea cheltuielilor pentru măsurile finanţate prin ISPA Anexa nr. III.3 Model de cerere de plată, pentru raportarea progresului financiar şi fizic şi pentru solicitarea de modificări Anexa nr. III.4 Sisteme de management şi control al asistenţei nerambursabile acordate de ISPA şi proceduri pentru realizarea de corectii financiare Anexa nr. III.5 Acord cu privire la nereguli şi la recuperarea sumelor încasate eronat prin ISPA Anexa nr. III.6 Cerinţe privind informarea şi publicitatea Anexa I Descrierea măsurii "Reabilitarea statiei de epurare a apelor uzate, a sistemului de canalizare şi a reţelei de alimentare cu apa potabilă în municipiul Pitesti, judeţul Arges, România"
Codul măsurii nr: 2003/RO/16/P/PE/026 1. DENUMIREA MĂSURII "Reabilitarea statiei de epurare a apelor uzate, a sistemului de canalizare şi a reţelei de alimentare cu apa potabilă în municipiul Pitesti, judeţul Arges, România"
3.3. Denumirea: Ministerul Agriculturii, Pădurilor, Apelor şi Mediului Direcţia de Coordonare a Implementarii Fondurilor Europene
Gestionarea serviciilor din domeniul apei potabile şi apei uzate este în responsabilitatea SC Apa Canal 2000 SA Pitesti proprietatea în întregime a municipalitatii Pitesti. Municipiul Pitesti nu a beneficiat de investiţii substanţiale din partea instituţiilor financiare internaţionale sau a Uniunii Europene, pentru modernizarea infrastructurii din domeniul apei potabile şi apei uzate.
6.2 Componentele proiectului Printre obiectivele măsurii ISPA au fost incluse următoarele componente:
Necesarul de apa potabilă este în mod curent acoperit printr-o producţie medie zilnica de 7.000 mc provenită din 129 de puţuri de captare a apelor subterane şi din fronturile de captare din jurul Pitestiului şi circa 91.000 mc provenită din apa de suprafaţa (în total 98.000 mc). Puturile de captare sunt situate în zona rezidentiala iar captarea apei se face din straturi vulnerabile de mica adancime cu echipamente uzate. Aceste puţuri vor fi închise şi alimentarea cu apa în municipiul Pitesti se va concentra pe sursele de apa de suprafaţa din lacul Budeasa. Apa de suprafaţa se obţine din lacul Budeasa şi este procesata în statia de tratare a apei (STA) Budeasa situata lângă lac. După tratare apa potabilă este transferata către un sistem de stocare-pompare. Consumul de apa potabilă se asteapta sa scada la o producţie medie zilnica de circa 65.000 mc şi de asemenea va deservi populaţia a şase sate invecinate.
Datorită concentratiei surselor de apa de suprafaţa, STA existenta trebuie să fie modernizata urgent, în special în ceea ce priveşte vulnerabilitatea apei de suprafaţa din lacul Budeasa. În scopul adaptării alimentarii cu apa potabilă în Pitesti, cu aquis-ul comunitar, este necesară creşterea capacităţii sistemului de stocare-pompare şi reabilitarea reţelei de distribuţie a apei potabile.
Componenta A.1: Reabilitarea statiei de tratare a apei (STA.) Pe lângă neconcordantele generale şi slabă eficienta a echipamentelor, care cauzează în particular probleme de operare iarna, deficientele curente ale statiei de epurare sunt lipsa unui mecanism de prevenire a fenomenului de inflorire a vegetatiei algale şi a poluarii accidentale. În prezent apa potabilă din municipiul Pitesti nu corespunde în întregime standardelor pentru apa potabilă 98/83/CE pentru indicatorul de aluminiu.
În consecinţa, următoarele investiţii sunt propuse a se realiza pentru aceasta subcomponenta:
Preoxidarea (ClO2) pentru inactivarea vegetatiei algale urmată de un proces de coagulare prin utilizarea FeCl3 şi sedimentarea finala în decantoare lamelare prin care ar trebui să se evite pătrunderea algelor în apa potabilă tratata, furnizată utilizatorilor finali.
Noile decantoare lamelare vor asigura o turbiditate scăzută a apei şi reducerea planctonului. Unitatea de dozare şi preparare a carbunelui activ va contribui la reducerea efectelor poluarii accidentale. De asemenea apa de spalare în contracurent va fi recuperată.
În scopul reducerii consumului mare de energie, pompele de apa existente vor fi înlocuite cu pompe cu viteza variabila şi prevăzute cu debitmetre noi. Un laborator dotat cu un nou sistem de comanda (SCADA) va monitoriza calitatea apei şi consumul de energie. Acest sistem va deservi de asemenea şi zona statiilor de pompare a apei, rezervoarele şi sistemul de distribuţie cu componentele sale.
Modernizarea STA, va trebui sa ţină seama de reducerea consumului de apa. În perspectiva reducerii consumului, STA va fi reabilitata pentru o capacitate proiectata de circa 7501/s (circa 65.000 mc/zi), asigurând nevoile de apa până în 2020 pentru un număr maxim de 217.000 consumatori casnici (circa 180.000 locuitori din Pitesti şi circa 37.000 locuitori din localităţile invecinate) şi industriali.
Componenta A.2: Reabilitarea facilităţilor de stocare şi pompare a apei Datorită lipsei facilităţilor de reclorinare, cele patru zone de distribuţie a apei (Razboieni, Smeura, Schitului, Zin), constituite din rezervoare şi staţii de pompare principale, nu concorda cu directivele pentru apa potabilă pentru valoarea reziduala admisă. Pompele existente şi hidrofoarele (pompele auxiliare) indica o slabă eficienta şi consum ridicat de energie.
Lucrări propuse în zonele de alimentare cu apa vor îmbunătăţi infrastructura existenta prin instalarea facilităţilor de reclorinare şi înlocuirea pompelor în cele patru zone de alimentare cu apa inclusiv reducerea numărului pompelor cu viteza variabila.
Pompele cu viteza variabila vor include convertizoare de frecventa în scopul menţinerii unei presiuni de operare adecvată şi constanta în cazul variatiilor din sistem. Aceasta va conduce la reducerea pierderilor de apa datorită stabilizarii presiunii.
Clădirile mai înalte de patru etaje necesita staţii hidrofor. Infrastructura de pompare existenta este ineficienta din punct de vedere al consumului de energie (mai mult de 0,72 kWh/mc pentru apa livrata la consumator). În mod curent, monitorizarea debitului statiilor de pompare nu se face ceea ce conduce la dificultăţi în identificarea rapida a pierderilor de apa. Măsura include reabilitarea a 15 staţii hidrofor şi prevede achiziţionarea de apometre.
Componenta A.3: Reabilitarea şi extinderea reţelei de alimentare cu apa Reţeaua de distribuţie a apei are o lungime totală de circa 216 km. În proporţie de 45% distribuţia apei se face prin cadere gravitationala iar 55% prin pompare.
Măsura propune înlocuirea a circa 23 km de conducte de azbest şi conducte corodate de oţel şi îmbunătăţirea facilităţilor reţelei prin extinderea acesteia cu circa 3 km, completarea contorizarii prin instalarea a 6.000 de apometre (2.700 pentru locuintele necontorizate din Pitesti, iar restul pentru satele conectate la sistemul de alimentare), un sistem SCADA şi în jur de 500 de inregistratoare de presiune pentru măsurătorile pe reţea, care vor fi instalate în cămine adecvate.
În cadrul componentei de asistenţa tehnica, este prevăzut în scopul unei mai bune detectii a pierderilor, achiziţionarea de echipamente de cartografiere digitala/GIS şi o unitate mobila de detectare a pierderilor. Sistemul GIS include hardware, software şi instrumente de modelare a reţelei. Sistemul de cartografiere digital/GIS va fi utilizat atât pentru reţeaua de alimentare cu apa cat şi pentru reţeaua de canalizare. Împreună cu debitmetrele electromagnetice, aceste echipamente vor imbunatatii controlul pierderilor, viteza şi calitatea reparaţiilor. Asigurarea unui presiuni optime va asigura în plus o exploatare corecta a reţelei şi ale bunurilor. Instalarea pompelor cu viteza variabila va fi completat cu o restructurare hidraulica şi optimizarea reţelei.
Apa uzata este serios afectată de apa pluviala. Apa pluviala evacuata spre cele mai joase locuri ale oraşului este în mod curent pompata către lacul de stocare Pitesti cu costuri de energie considerabile. Pe lângă colectorul de apa pluviala, un dren colectează în mod curent infiltratiile din lacul Pitesti (100 - 250 l/s), care sunt pompate în sistemul de canalizare diluand în mod semnificativ apa uzata la intrarea în statia de epurare.
În scopul reducerii costurilor de pompare, a riscurilor de inundaţie pentru zonele cele mai joase ale oraşului şi diluarea apelor uzate, apele pluviale şi cele infiltrate vor fi deviate printr-un colector cu DN 225 cm şi cu o lungime de 1,5 km către raul Arges în aval de lacul Pitesti, folosind avantajul gravitatiei.
În cadrul acestei componente sunt prevăzute următoarele activităţi:
Achiziţionarea echipamentului de întreţinere în scopul creşterii eficientei acestei activităţi:
Statia de epurare a apelor uzate Pitesti este situata în aval de oraş pe malul drept al raului Arges. Apa uzata epurata este deversata în raul Arges. Acest curs de apa este încadrat în categoria de apa foarte sensibila, deoarece la 100 km aval de SEAU, apa raului Arges este utilizata după un proces de tratare, la alimentarea cu apa potabilă a Bucurestiului. Raul Arges reprezintă una dintre cele mai importante surse de alimentare cu apa pentru Bucureşti.
SEAU a fost data în folosinţă în anul 1964 dar dotările au fost completate până în anul 1978. SEAU nu corespunde în prezent cu standardele directivei europene 91/271/CEE, privind condiţiile de tratare a apelor uzate din oraşe. SEAU, care este depăşită pentru nevoile viitoare ale municipiului Pitesti, deţine echipamente vechi şi uzate. Statia de epurare are o slabă eficienta şi consuma o cantitate mare de energie.
Namolul este depozitat în lagune. În mod curent sunt doua paturi de deshidratare a namolului cu o capacitate disponibilă în jur de 33.000 mc şi 6 lagune cu un volum disponibil de depozitare de 100.000 mc. O strategie pentru namol care se afla în pregătire presupune soluţii viitoare de depozitare. Dezvoltarea viitoarei strategii a namolului va fi componenta asistenţei tehnice.
Cu privire la încărcarea hidraulica, SEAU lucrează în prezent cu un debit mediu de 1058 l/s (91.400 mc/d). Luând în considerare reducerea consumului de apa, SEAU va fi reabilitata estimand un debit mediu pe vreme uscata de 56.160 mc/zi (650 l/s).
În ceea ce priveşte încărcarea biologica, SEAU va fi reabilitata pentru 320.000 locuitori echivalenti (l.e.), care includ 208.000 Le. reprezentând consumatori casnici, 92.000 Le. (aproximativ 29%) reprezentând agenţi industriali şi economici şi 20.000 l.e. (aproximativ 6%) reprezentând alte surse.
Statia reabilitata va respecta standardele stabilite de directiva privind epurarea apelor uzate urbane pentru cursuri de apa sensibile (epurare tertiara). Statia reabilitata va asigura posibilităţi de eficiente de extindere a procesului astfel încât sa îndeplinească cerinţele de descărcare pentru cursuri sensibile de apa. Reabilitarea poate să utilizeze la maxim capacitatea supradimensionata a bazinelor de aerare existente şi să le reconfigureze pentru denitrificarea şi tratarea chimica şi biologica a fosforului.
O revizuire a încărcării hidraulice şi a încărcării cu poluanti a SEAU va fi efectuată înainte de pregătirea documentelor relevante de licitaţie. Aceasta revizuire va necesita instalarea unui debitmetru permanent la SEAU, instalarea echipamentului automat de recoltare a probelor şi a facilităţilor de analiza corecta a probelor de apa uzata şi un inventar al debitelor de apa uzata industriala.
Tratare namolului va fi îmbunătăţită prin ingrosarea acestuia înainte de fermentare, reabilitarea a cel puţin trei bazine de fermentare existente, în scopul realizării unui timp minim de reţinere a namolului de 15 zile, urmată de o deshidratare care să asigure un conţinut de minim 20% de substanţa uscata. Biogazul rezultat din namol va fi utilizat pentru încălzirea casnica de pe perimetrul statiei şi pentru producerea energiei pentru alimentarea convertizorului de gaz.
Lucrările de reabilitare vor prevedea un sistem modern de control şi inmagazinare de date (SCADA), care va deservi de asemenea sistemul statiilor de pompare al reţelei de canalizare.
Vor fi întreprinse următoarele activităţi: d.i Asistenţa tehnica pentru achiziţii şi implementarea proiectului Pregătirea documentelor de licitaţie Aceasta va include:
Sprijin pentru problemele specifice ale proiectului, incluzând îndeplinirea condiţionalitatilor stipulate la articolul 8:
Principalul obiectiv al proiectului prevede reabilitarea şi construcţia infrastructurii necesare distribuţiei apei potabile şi colectarea şi tratarea apelor uzate. Acesta va permite:
În prezent municipiul Pitesti nu concorda cu directivele menţionate mai sus.
7.1. Indicatori fizici Indicatorii principali, asa cum sunt prezentaţi în tabelul următor, vor fi utilizaţi pentru monitorizarea progreselor fizice pe parcursul fazei de construcţie a proiectului. Deoarece proiectarea finala a unor componente ale măsurii va fi realizată de constructor (asa cum prevede contractul de tip proiectare şi construcţie FIDIC) cifrele cum sunt prezentate în tabel sunt orientative. ┌───────────────────────────────────────────────┬──────────────┬─────────────┐ │Indicatori fizici │ Unitate de │ Lungime / │ │ │ măsura │ număr │ │ │ (m, nr.) │ │ │Rezultate │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │COLECTAREA APEI POTABILE │ nr. │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │A. Reabilitarea statiei de tratare a apei │ nr. │ │ │(STA), a facilităţilor de pompare şi stocare │ │ │ │precum şi a reţelei de distribuţie a apei │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │A.1 Reabilitarea statiei de tratare a apei │ nr. │ │ │potabile │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Sistem de dozaj şi stocare a pudrei de cărbune │ nr. │ 1 │ │activ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Instalatie de dozare ClO(2) │ nr. │ 1 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Preoxidare, coagulare │ nr. │ 1 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Debitmetre electromagnetice │ nr. │ 5 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Pompa cu viteza variabila prevăzută cu │ nr. │ 3 │ │convertoare de frecventa │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Recuperarea apei de spalare în contracurent │ nr. │ 1 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Decantoare │ nr. │ 2 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Dotări pentru laborator │ nr. │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Echipament electric şi automatizare (SCADA) │ nr. │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │A.2 Reabilitarea facilităţilor de stocare şi │ │ │ │de pompare a apei │ nr. │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Pompa cu viteza variabila prevăzută cu │ nr. │ 10 │ │convertizoare de frecventa │ │ │
├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Statia de reclorinare │ nr. │ 4 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Debitmetre electromagnetice │ nr. │ 44 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Hidrofoare (staţii de pompare auxiliare) │ nr. │ 15 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │A.3 Reabilitarea şi extinderea reţelei de │ │ │ │distribuţie a apei potabile │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Conducte de distribuţie DN 110 - DN 500 │ km │ 23 │ │(reabilitare) │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Conducte de distribuţie DN 110 - DN 400 │ km │ 3 │ │(extindere) │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Valve,camere de intersectie │ nr. │ 10 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Inregistratoare de presiune │ nr. │ 500 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Cămine de intersectie │ nr. │ 65 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Echipamente de întreţinere │ nr. │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Apometre DN 20 - DN 50 │ nr. │ 6.000 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Echipament GIS │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │COLECTAREA ŞI EPURAREA APEI UZATE │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │B. Extinderea şi reabilitarea reţelei de │ │ │ │canalizare │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Colectoare de apa uzata │ km │ 35 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Racorduri │ km │ 6 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Colector combinat │ km │ 1.5 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Sifoane de decantare │ nr. │ 45 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Cămine de vizitare │ nr. │ 6 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Pompe │ nr. │ 7 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Cămine de inspecţie │ nr. │ 560 │
├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Bazin de retenţie Volum-5.000 mc │ nr. │ 1 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Echipament de întreţinere (CCTV, aparat │ nr. │ │ │curatare reţea de canalizare) │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │C. Reabilitarea Statiei de epurare a apelor │ │ │ │uzate │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Camera de intrare │ nr. │ 1 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Debitmetru │ nr. │ 2 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Gratare rare şi fine şi tocator │ nr. │ 1 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Reabilitarea bazinelor de retenţie │ nr. │ 2 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Reabilitarea statiilor de pompare │ nr. │ 1 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Deznisipator şi bazin aerare de îndepărtare a │ nr. │ 1 │ │grasimilor │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Statie de suflante pentru deznisipatoare │ nr. │ 1 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Camera divizoare de debit pentru decantoarele │ nr. │ 1 │ │primare şi bazine de aerare │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Reabilitarea bazinelor primare de decantare │ nr. │ 1 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Reabilitarea statiei de pompare namol primar │ nr. │ 1 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Bazine de aerare, inclusiv reabilitarea treptei│ nr. │ 2 │ │tertiare de tratare │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Camera divizoare de debit pentru decantoarele │ nr. │ 1 │ │secundare │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Bazine pentru omogenizarea şi ingrosarea │ nr. │ 1 │ │namolului │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Reabilitarea bazinului de fermentare a │ nr. │ 3 │ │namolului │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Deshidratarea namolului şi facilităţi de │ nr. │ 1 │ │depozitare │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤
│Rezervoare de stocare a biogazului │ nr. │ 3 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Instalaţii de biogaz şi instalaţii de │ nr. │ 1 │ │convertire a gazului în energie │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Dispecerat şi echipament de automatizare │ nr. │ 1 │ │(SCADA) │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Dotarea laboratorului SEAU │ nr. │ 1 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │D. Asistenţa tehnica şi supervizare │ nr. │ │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Asistenţa tehnica pentru achiziţii │ om/luna │ 110 │ ├───────────────────────────────────────────────┼──────────────┼─────────────┤ │Supervizarea în timpul implementarii │ om/luna │ 270 │ └───────────────────────────────────────────────┴──────────────┴─────────────┘ Indicatorii de performanţă propuşi sunt următorii: ┌─────────────────────────┬─────────────────────────┬────────────────────────┐ │Indicatori de performanţă│ Înainte de ISPA │ După ISPA │ ├─────────────────────────┼─────────────────────────┼────────────────────────┤ │Apa potabilă │ │ │ ├─────────────────────────┼─────────────────────────┼────────────────────────┤ │Populaţia conectata la │ 97% │ 99% │ │reţeaua de alimentare │ │ │ │cu apa/numărul total al │ │ │ │populaţiei │ │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────────┼─────────────────────────┼────────────────────────┤ │Consumul total de apa în │ 98.000 mc/zi │ 65.000 mc/zi │ │zona deservita │ │ │ ├─────────────────────────┼─────────────────────────┼────────────────────────┤ │Număr de clienţi conto- │ 85% │ 99% │ │rizati/număr de clienţi │ │ │ │înregistraţi │ │ │ ├─────────────────────────┼─────────────────────────┼────────────────────────┤ │Tariful mediu pentru apa │ 0.29 euro/mc │ 0.45 euro/mc (2006) │ │potabilă consumată direct│ │ │ │(preţuri din 2003) │ │ │ ├─────────────────────────┼─────────────────────────┼────────────────────────┤ │Calitatea apei potabile │ Neconformare pentru │ Conformare totală │ │comparativ cu prevederile│ numerosi parametri │ │ │directivei de apa │ │ │ │potabilă 98/83/CE │ │ │ ├─────────────────────────┼─────────────────────────┼────────────────────────┤ │Colectarea şi epurarea │ │ │ │apelor uzate │ │ │ ├─────────────────────────┼─────────────────────────┼────────────────────────┤ │Populaţia conectata la │ 83% │ 98% │ │reţeaua de canalizare/ │ │ │ │populaţia totală │ │ │ ├─────────────────────────┼─────────────────────────┼────────────────────────┤
│Volumul de apa uzata co- │ 91.400 mc/zi │ 56.160 mc/zi │ │lectata care este tratat.│ │ │ │Vezi tabelul de mai jos │ │ │ │pentru standarde │ │ │ ├─────────────────────────┼─────────────────────────┼────────────────────────┤ │Infiltratii în reţeaua │ 4,8 milioane mc/an │ 1 milion mc/an │ │de canalizare │ │ │ ├─────────────────────────┼─────────────────────────┼────────────────────────┤ │Performanta SEAU: │ Neconformare │Conformare cu directiva │ │comparativ cu directiva │ │ 99/271/CEE (zone │ │privind epurarea apei │ │ sensibile) │ │uzate urbana 91/271/CEE │ │ │ └─────────────────────────┴─────────────────────────┴────────────────────────┘ Pentru descarcarile din SEAU sunt stabilite următoarele procente de reducere: ┌──────────────────────────────────────────┬──────────┬───────────┬──────────┐ │ Agent │ Red. │ Înainte │ După │ │ │ % │ mg/l │ mg/l │ ├──────────────────────────────────────────┼──────────┼───────────┼──────────┤ │Consumul biologic de oxigen - CBO(5) │ 71% │ 86 │ 25 │ ├──────────────────────────────────────────┼──────────┼───────────┼──────────┤ │Consumul chimic de oxigen - CCO │ 50% │ 250 │ 125 │ ├──────────────────────────────────────────┼──────────┼───────────┼──────────┤ │Suspensii solide - SS │ 69% │ 112 │ 35 │ ├──────────────────────────────────────────┼──────────┼───────────┼──────────┤ │Azot │ 67% │ 30 │ 10 │ ├──────────────────────────────────────────┼──────────┼───────────┼──────────┤ │Fosfor │ 62% │ 2.6 │ 1 │ └──────────────────────────────────────────┴──────────┴───────────┴──────────┘ 8. PROGRAMUL DE LUCRU Programul de lucru prevăzut pentru fiecare componenta este următorul: ┌───┬──────────────────────────────────────┬──────────┬───────────┬──────────┐ │ │ Agent │ Licitaţie│ Semnare │Finalizare│ │ │ │ │ contract │ │ ├───┼──────────────────────────────────────┼──────────┼───────────┼──────────┤ │ 1│Pregătirea documentelor de licitaţie, │decembrie │iunie 2004 │decembrie │ │ │asistenţa tehnica şi supervizare FIDIC│2003 │ │2008 │ │ │a lucrărilor │ │ │ │ ├───┼──────────────────────────────────────┼──────────┼───────────┼──────────┤ │ 2│Reabilitarea STA şi a reţelei de │ianuarie │iunie 2005 │iunie 2008│ │ │alimentare cu apa │2005 │ │ │ ├───┼──────────────────────────────────────┼──────────┼───────────┼──────────┤ │ 3│Reabilitarea reţelei de canalizare │iunie 2005│decembrie │decembrie │ │ │ │ │2005 │2008 │ ├───┼──────────────────────────────────────┼──────────┼───────────┼──────────┤ │ 4│Reabilitarea SEAU │iunie 2005│decembrie │decembrie │ │ │ │ │2005 │2008 │ └───┴──────────────────────────────────────┴──────────┴───────────┴──────────┘
Apa Nova Bucureşti a arătat ca circa 50% din nevoile sale de apa provin din raul Arges în aval de municipiul Pitesti şi ca acesta include costuri considerabile de tratare a apei, inclusiv măsuri de tratare micro-biologica.
Agenţii economici care deverseaza apele uzate în reteau de canalizare au elaborat un plan de conformare în care sunt stipulate reabilitarea facilităţilor de pretratare pentru o perioadă de 6 luni. Dacă măsurile menţionate mai sus nu sunt îndeplinite, apele uzate provenite de la aceste industrii pot fi în continuare deversate în reţeaua de canalizare dar numai pentru o perioadă de maxim 12 luni, timp în care tariful va creşte cu 50% în primele 6 luni şi cu 100% în celelalte 6 luni.
Suplimentar acestor penalităţi menţionate în Hotărârea Guvernului nr. 472/2000, SC APA CANAL 2000 SA Pitesti va introduce tarife suplimentare pentru costul epurarii apei uzate bazate pe o unitate reală de costuri pentru SEAU (lei/kg CBO; lei/kg CCO; lei/kg Azot total; lei/kg Fosfor total; lei/kg Suspensii solide totale).
Sistemul de monitorizare şi penalizare este activ cu toate ca se pare, sumele aplicate ca penalităţi, nu acţionează încă în sens preventiv pentru eliminarea neconcordantelor. Compania de utilităţi va beneficia de sprijin în cadrul componentei de asistenţa tehnica în vederea dezvoltării unui sistem mai eficient de monitorizare a apelor uzate industriale.
10.2. Tarife Tarifele vor creşte pentru a putea permite cofinantarea investiţiilor realizate prin ISPA şi de asemenea asigurarea resurselor adecvate pentru operare şi întreţinere.
În valoare absolută, tariful curent (iunie 2003) pentru apa potabilă şi apa uzata este de 0,29 euro/mc.
În scopul asigurării sustenabilitatii măsurii ISPA, tariful va creşte în termeni reali şi va fi realizat în trei etape:
Ajustarea tarifului cu inflatia va avea loc ca o regulă de baza.
În ceea ce priveşte suportabilitatea, în 2003 taxele pentru apa reprezintă în jur de 3,1% din venitul mediu disponibil pentru fiecare familie. Venitul mediu pe familie este în jur del75 euro/luna. Rata de suportabilitate va creşte la circa 3,5% din momentul când noile cresteri de tarife vor fi introduse. Se asteapta o descrestere a suportabilitatii la circa 2,5% în 2008 odată cu finalizarea procesului de contorizare primara şi secundară, care combinat cu creşterea tarifului ar trebui sa conducă la scăderea consumului de apa. O scădere semnificativă a consumului de apa este în concordanta cu tendintele manifestate în cadrul experientelor din România de dinainte de anul 2000. În prezent consumul de apa este în jurul cifrei de 210 - 220 l/om/zi. Este de asteptat ca acest consum mediu de apa va scădea la 150 l/om/zi în 2008.
Având în vedere propunerile de mai sus, o rata de intervenţie de 75% a fost considerată justificată pentru a asigura viabilitatea financiară a măsurii. Trebuie să se ţină cont ca, compania de apa se va confrunta cu o creştere a costului de operare pentru treapta tertiara de tratare odată ce măsura va fi finalizată. Exista un interes deosebit pentru asigurarea necesarului de apa potabilă pentru Bucureşti, însă asigurarea unui proces avansat de tratare biologica şi chimica pentru îndepărtarea fosforului, implica o creştere semnificativă a costurilor pentru materia prima.
10.3. Exploatate şi întreţinere În ceea ce priveşte exploatarea şi întreţinerea, ca rezultat al nivelului scăzut al resurselor, sumele cheltuite până acum pentru întreţinere sunt mult mai mici, decât ar fi necesar într-o companie moderna de utilităţi. Proiectiile care subliniaza creşterea tarifului pentru a asigura viabilitatea măsurii prevăd creşterea considerabila a costurilor de operare şi întreţinere.
Suplimentar, ca şi în cazul măsurilor ISPA anterioare, unde companiile au fost implicate în Programele MUDP I şi II, va fi înfiinţat un fond de întreţinere, reparaţii şi dezvoltare. Obiectivul acestui fond va fi să asigure resurse necesare pentru rambursarea împrumutului şi pentru o exploatare şi întreţinere adecvată.
B. Costuri eligibile indicative pe componenta ┌─────────────┬────────────┬────────────┬────────────┬────────────┬───────────┐ │ Articol │ Comp. A │ Comp. B │ Comp. C │ Comp. D │ Total │ │ │Reţeaua de │ Sistemul │ SEAU │ Asistenţa │ │ │ │distribuţie │ de │ │ tehnica, │ │ │ │ şi STA │canalizare │ │supervizare,│ │ │ │ │ │ │publicitate │ │ ├─────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼───────────┤ │Taxe │ 397.000│ │ 550.000│ │ 947.000│ │planificare/ │ │ │ │ │ │ │proiectare │ │ │ │ │ │ ├─────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼───────────┤ │Pregătirea │ │ │ │ │ │ │terenului │ 150.000│ 150.000│ 167.600│ │ 467.600│ ├─────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼───────────┤ │Lucrări │ │ │ │ │ │ │principale │ 4.648.500│ 8.508.600│ 6.085.200│ │ 19.242.300│ ├─────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼───────────┤ │Utilaje şi │ │ │ │ │ │ │instalaţii │ 6.242.430│ 484.670│ 8.398.500│ │ 15.125.600│ ├─────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼───────────┤ │Asistenţa │ │ │ │ │ │ │tehnica │ │ │ │ 1.750.000│ 1.750.000│ ├─────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼───────────┤ │Supervizare │ │ │ │ 1.800.000│ 1.800.000│ │pe parcursul │ │ │ │ │ │ │implementarii│ │ │ │ │ │ ├─────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼───────────┤ │Publicitate │ │ │ │ 62.500│ 62.500│ ├─────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼───────────┤ │Cheltuieli │ 700.000│ 800.000│ 700.000│ │ 2.200.000│ │neprevăzute │ │ │ │ │ │ ├─────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼───────────┤ │Instruirea │ 60.000│ 35.000│ 60.000│ │ 155.000│ │personalului │ │ │ │ │ │ ├─────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼───────────┤ │TOTAL │ 12.197.930│ 9.978.270│ 15.961.300│ 3.612.500│ 41.750.000│ └─────────────┴────────────┴────────────┴────────────┴────────────┴───────────┘ ┌─────────────┬────────────┬────────────┬────────────┬────────────┬───────────┐ │Cost total │Contribuţia │ Cheltuieli │ Costuri │ Asistenţa │ Rata asis-│ │ │ sectorului │neeligibile │ eligibile │ financiară │tentei fi- │ │ │ privat │ │ totale │ ISPA │nanciare(%)│ ├─────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼───────────┤ │ 42.125.000│ - │ 375.000│ 41.750.000│ 31.312.500│ 75% │ └─────────────┴────────────┴────────────┴────────────┴────────────┴───────────┘ Rata asistenţei: 75%.
Împrumutatul va fi România prin intermediul Ministerului Finanţelor Publice (MFP). Procedurile de împrumut vor trebui să fie executate şi urmărite de către MFP prin Oficiul de Plati şi Contractare PHARE. Ministerul Finanţelor Publice va trebui sa ajungă la un acord de acordare a împrumutului cu autoritatea locală implicata, stabilind condiţiile prin care vor trebui sa ramburseze împrumutul către acesta. Ministerul Finanţelor Publice va trebui sa confirme băncii eligibilitatea beneficiarului final pentru împrumutul de la BEI. Comitetul de conducere al BEI se asteapta sa ia o decizie formala în 2004.
Licitaţiile vor fi realizate în concordanta cu regulile stabilite în capitolul V al Regulamentului Financiar, participarea la procedurile de licitaţii vor fi deschise tuturor persoanelor fizice şi juridice definite în anexa nr. III.I - secţiunea XI alin. 2 (a).
Anexa I.a Plan provizoriu de achiziţii ┌──────┬────────────────────────────┬────────────┬───────────────┬────────────┐ │Oferta│ Descrierea lucrărilor şi │ Tip de │ Data │ Rata de │ │ nr. │ serviciilor care vor fi │ contract │estimativă de │rambursare a│ │ │ licitate │ (lucrări, │ lansare a │ facturilor │ │ │ │ achiziţii │ licitaţiei │ aferente │ │ │ │ sau │ (luna/an) │ fiecărui │ │ │ │ servicii) │ │ contract │ ├──────┼────────────────────────────┼────────────┼───────────────┼────────────┤ │ 1 │Documentele de licitaţie, │servicii │decembrie 2003 │ 75% │ │ │asistenţa tehnica şi │ PRAG │ │ │ │ │supervizare FIDIC a │ │ │ │ │ │lucrărilor │ │ │ │ ├──────┼────────────────────────────┼────────────┼───────────────┼────────────┤ │ 2 │Reabilitarea STA şi reţeaua │lucrări │ianuarie 2005 │ 75% │ │ │de alimentare cu apa │FIDIC │ │ │ │ │ │galben │ │ │ ├──────┼────────────────────────────┼────────────┼───────────────┼────────────┤ │ 3 │Reabilitarea şi extinderea │lucrări │iunie 2005 │ 75% │ │ │reţelei de canalizare │FIDIC │ │ │ │ │ │roşu │ │ │ ├──────┼────────────────────────────┼────────────┼───────────────┼────────────┤ │ 4 │Reabilitarea SEAU │lucrări │iunie 2005 │ 75% │ │ │ │FIDIC │ │ │ │ │ │galben │ │ │ └──────┴────────────────────────────┴────────────┴───────────────┴────────────┘ Termenii specifici pentru adjudecarea contractelor vor fi disponibili în Jurnalul Oficial al Comunităţii Europene şi/sau pe internet.
Anexa II PLAN FINANCIAR (bazat pe angajamentele din bugetul UE) Titlul măsurii: Reabilitarea statiei de epurare a apelor uzate, a sistemului de canalizare şi a reţelei de alimentare cu apa potabilă în municipiul Pitesti, judeţul Arges, România Nr. ISPA: 2003/RO/16/P/PE/026 *Font 8* Euro ┌─────┬────────┬───────┬────────────────────────────────────────────────────────┐┌─────────────┐ │ │ │ │ Costuri eligibile ││ Împrumut │ │ │ Cost │ Cos- ├──────────────┬─────────────┬───────────────────────────┤│ IFI *) │ │Anul │ total │ turi │ Total │ ISPA │ Autorităţile naţionale ││ │ │ │ │neeli- │ │ ├─────┬───────┬────────┬────┤│ │ │ │ │gibile │ │ │Gu- │Autori-│ Auto- │Al- ││ │ │ │ │ │ │ │vern │tatea │ ritatea│te ││ │ │ │ │ │ │ │Cen- │regio- │ locală │*) ││ │ │ │ │ │ │ │tra │nala │ │ ││ │ ├─────┼────────┼───────┼────────┬─────┼────────┬────┼─────┼───────┼────────┼────┤├────────┬────┤ │ │ 1 │ 2 │ 3 │ 4 │ 5 │ 6 │ 7 │ 8 │ 9 │ 10 ││ 11 │ 12│ │ │= 2 + 3 │ │= 5 + 7+│ (%) │ │ (%)│ │ │ │ ││ │ (%)│ │ │ │ │ 8 + 9 +│=3/1 │ │=5/3│ │ │ │ ││ │=11/│ │ │ │ │ 10 │ │ │ │ │ │ │ ││ │ 1 │ ├─────┼────────┼───────┼────────┼─────┼────────┼────┼─────┼───────┼────────┼────┤├────────┼────┤ │ 2000│ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - ││ - │ - │ ├─────┼────────┼───────┼────────┼─────┼────────┼────┼─────┼───────┼────────┼────┤├────────┼────┤ │ 2001│ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - ││ - │ - │ ├─────┼────────┼───────┼────────┼─────┼────────┼────┼─────┼───────┼────────┼────┤├────────┼────┤ │ 2002│ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - ││ - │ - │ ├─────┼────────┼───────┼────────┼─────┼────────┼────┼─────┼───────┼────────┼────┤├────────┼────┤ │ 2003│30335475│ - │30335475│ 100 │23029225│ 75 │ - │ - │ 7306250│ - ││ - │ - │ ├─────┼────────┼───────┼────────┼─────┼────────┼────┼─────┼───────┼────────┼────┤├────────┼────┤ │ 2004│ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - ││ │ - │ ├─────┼────────┼───────┼────────┼─────┼────────┼────┼─────┼───────┼────────┼────┤├────────┼────┤ │ 2005│ 7239525│ - │ 7239525│ 100 │ 5152025│ 75 │ - │ - │ 2087500│ - ││ - │ - │ ├─────┼────────┼───────┼────────┼─────┼────────┼────┼─────┼───────┼────────┼────┤├────────┼────┤ │ 2006│ 4175000│ - │ 4175000│ 100 │ 3131250│ 75 │ - │ - │ 1043750│ - ││ - │ - │ ├─────┼────────┼───────┼────────┼─────┼────────┼────┼─────┼───────┼────────┼────┤├────────┼────┤ │Nea- │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ │ │ │nua- │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ │ │ │liza-│ 375000│ 375000│ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - ││10437500│ 25│ │te │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ││ │ │ ├─────┼────────┼───────┼────────┼─────┼────────┼────┼─────┼───────┼────────┼────┤├────────┼────┤
│Total│42125000│ 375000│41750000│ 99 │31312500│ 75 │ - │ - │10437500│ - ││10437500│ 25│ └─────┴────────┴───────┴────────┴─────┴────────┴────┴─────┴───────┴────────┴────┘└────────┴────┘ ------ (*) se va specifica Anexa III.1 Prevederi financiare privind implementarea ISPA
Secţiunea I
Forme şi rate de asistenţa
Asistenţa rambursata către autoritatea de management sau către alta autoritate publică va fi refolosita în acelaşi scop.
Rata asistenţei şi suma maxima a asistenţei ISPA vor fi specificate în memorandumul de finanţare aferent măsurii respective.
În cazul asistenţei rambursabile sau în cazul în care exista un interes special al comunităţii, rata de asistenţa trebuie redusă ţinând cont de: (a) disponibilitatea cofinanţării; (b) capacitatea măsurii de a genera venituri; şi (c) o aplicare corespunzătoare a principiului "poluatorul plăteşte".
Comisia a elaborat recomandări privind aplicarea principiului poluatorul plăteşte.
Secţiunea a II-a Angajamente
Totuşi, angajamentele bugetare anuale referitoare la asistenţa acordată măsurilor vor fi efectuate într-unui din următoarele doua moduri: (a) angajamentele pentru măsurile finanţate prin ISPA care vor fi realizate pe parcursul a 2 ani sau mai mult trebuie, ca regula generală şi sub rezerva punctului (b), să fie efectuate în rate anuale.
Angajamentele pentru prima rata anuală vor fi făcute de către Comisie la semnarea memorandumului de finanţare referitor la măsura.
Acest angajament nu va depăşi totalul plăţii în avans, prevăzută la secţiunea a III-a (2) de mai jos, şi al asistenţei pentru cheltuielile estimate pentru primul an indicat în planul de finanţare.
Angajamentele pentru ratele anuale următoare trebuie să se bazeze pe planul de finanţare iniţial sau revizuit al măsurii. Acestea vor fi acordate, în principiu, la începutul fiecărui an financiar dar nu mai târziu de 1 aprilie al anului în discuţie, cu condiţia ca cheltuielile preconizate pentru anul viitor să le justifice şi ca progresul lucrărilor demonstreaza ca proiectul avanseaza satisfăcător către finalizare şi sub rezerva disponibilităţii resurselor bugetare. (b) Pentru măsurile cu o durată mai mica de 2 ani şi pentru care asistenţa comunităţii nu de paseste 20 milioane euro, un prim angajament de până 80 % din totalul asistenţei acordate poate fi făcut când Comisia semnează memorandumul de finanţare referitor la măsura.
Diferenţa va fi angajata în condiţiile în care progresul lucrărilor demonstreaza ca proiectul înaintează satisfăcător către finalizare şi sub rezerva disponibilităţii resurselor bugetare.
În orice caz Comisia trebuie să informeze în timp util ţara beneficiara şi autoritatea desemnată atunci când exista riscul unei anulari.
Secţiunea a III-a Plati
Plăţile intermediare şi plata diferenţei finale trebuie să se refere la cheltuieli certificate şi plătite, care trebuie susţinute de facturi primite sau documente contabile cu valoare probativa echivalenta.
Ca o regulă generală, un avans de până la 20% din totalul asistenţei acordată prin ISPA, asa cum a fost iniţial decis, va fi plătit autorităţii desemnate asa cum este definită la punctul (9).
Avansul este, ca regula generală, transferat în următoarele moduri:
Abaterile de la aceasta regula generală trebuie aprobate printr-o decizie a Comisiei în memorandumul de finanţare referitor la măsura.
Întregul avans sau părţi din acesta trebuie returnate de către autoritatea desemnată, menţionată în paragraful (2), dacă nici o cerere de plată nu a fost transmisă Comisiei în 12 luni de la data la care a fost plătit avansul. Valoarea avansului care trebuie returnat va fi stabilit de Comisie pe baza cheltuielilor eligibile efectiv plătite. Returnarea avansului nu duce la anularea asistenţei acordată de către Comunitate.
Plăţile intermediare sunt efectuate de către Comisie către autoritatea desemnată la cererea acesteia, dacă măsura progreseaza satisfăcător către finalizare şi vor fi făcute pentru a rambursa cheltuielile efectuate şi certificate, sub rezerva următoarelor condiţii:
Ţara beneficiara va fi informată de către Comisie dacă nu a Îndeplinit una din condiţiile stipulate mai sus.
Va fi folosit modelul standard furnizat de Comisie pentru solicitarile de plată şi pentru rapoartele de progres fizic şi financiar.
Plata diferenţei finale din asistenţa acordată de către Comunitate, calculată pe baza cheltuielilor certificate şi într-adevăr efectuate, va fi facuta dacă:
Responsabilităţile responsabilului naţional cu autorizarea sunt stabilite în memorandumul de înţelegere încheiat între Comisie şi ţările beneficiare.
Secţiunea a IV-a Folosirea euro
Rata de schimb care va fi folosită trebuie să fie rata financiară contabila a Comisiei aplicabilă pentru luna în care declaraţia de cheltuieli a fost înregistrată în documentele contabile ale autorităţilor responsabile cu managementul financiar al proiectului. Rata lunară de schimb este fixată conform prevederilor menţionate în articolul 7 (2) al Regulamentului Comisiei (CE, EURATOM) nr. 2342/2002 din decembrie 2002 care stabileşte regulile detaliate de implementare a unor prevederi ale regulamentului general (CE, Euratom) nr. 1605/2002 asupra regulamentului financiar aplicabil pentru bugetul general al Comunităţii Europene. Rata de schimb este rata din penultima zi lucrătoare a lunii precedente pentru care ratele sunt stabilite. Comisia va informa autorităţile responsabile cu privire la aceasta rata*1). ------- *1) http://europa eu.int/comra/dgl9/infoeuro/fr/index htm
Secţiunea a V-a Raportul final Autoritatea sau organismul responsabil pentru măsura trebuie să transmită Comisiei un Raport final în cel mult 6 luni de la finalizarea măsurii. Raportul final va conţine următoarele: (a) o descriere a lucrărilor efectuate, însoţită de indicatori fizici, cuantificari ale cheltuielilor pe categorii de lucrări şi măsurile luate cu privire la clauzele specifice conţinute în decizia de acordare a asistenţei; (b) certificatul de conformitate a lucrărilor cu decizia de acordare a asistenţei; (c) o primă evaluare de îndeplinire a asistenţei, a rezultatelor prevăzute, mai ales cu privire la:
Secţiunea a VI-a Amendamente la memorandumul de finanţare
Secţiunea a VII-a Managementul şi controlul financiar
Secţiunea a VIII-a Monitorizarea Ţările beneficiare şi Comisia trebuie vor asigura implementarea şi monitorizarea în conformitate cu următoarele prevederi:
Comisia va întocmi aranjamentele corespunzătoare pentru aceste modificări, în funcţie de natura şi importanţa lor.
Secţiunea a IX-a Transparenta în adjudecarea contractelor
Prin urmare se va cere ofertanţilor să îşi declare naţionalitatea şi să prezinte în sprijinul acesteia probe normal acceptate de propria legislaţie. (b) În cazurile justificate corespunzător cum ar fi cofinantarea de la IFI şi după o examinare facuta din timp de Comitetul de management ISPA, Comisia poate permite naţionalilor unor terţe tari sa participe la licitaţia pentru contracte.
Secţiunea a X-a Transparenta în contabilitate şi în rapoartele proiectelor Ţara beneficiara trebuie să se asigure ca, pentru măsura la care se referă memorandumul de finanţare, toate organismele publice sau private implicate în managementul şi implementarea operaţiilor au fie un sistem separat de contabilitate fie o codificare contabila adecvată a tuturor tranzacţiilor implicate, ceea ce va facilita verificarea de către Comisie şi de către autorităţile naţionale de control, a cheltuielilor efectuate. De asemenea, trebuie să se asigure ca toate cheltuielile sunt corect atribuite proiectului în cauza.
Autorităţile responsabile vor asigura disponibilitatea tuturor documentelor justificative cu privire la cheltuielile pentru fiecare proiect pe o perioadă de 5 ani efectuarea ultimei plati pentru proiectul respectiv.
Secţiunea a XI-a Evaluarea ex-post Prin evaluarea ex-post se va analiza utilizarea resurselor cat şi randamentul şi eficienta asistenţei şi a impactului sau, ca şi factorii ce contribuie la succesul sau esecul implementarii măsurilor şi a realizarilor şi rezultatelor.
După finalizarea măsurilor, Comisia şi ţările beneficiare vor evalua apoi modul în care acestea au fost îndeplinite, inclusiv randamentul şi eficienta utilizării resurselor. Evaluarea va cuprinde şi impactul real al implementarii lor pentru a stabili dacă obiectivele iniţiale au fost atinse. Printre altele, aceasta evaluare se va referi şi la contribuţia măsurilor la implementarea politicilor Comunităţii în domeniul mediului sau contribuţia acestora la politicile privind reţeaua Trans - Europeană extinsă şi transportul în comun. De asemenea, ele vor evalua şi impactul măsurilor asupra mediului.
Anexa III.2 Prevederi privind eligibilitatea cheltuielilor pentru măsurile finanţate prin ISPA
Secţiunea I
Domeniul cheltuielilor ISPA acorda asistenţa pentru următoarele măsuri:
Regulile specificate în secţiunile de la a II-a la a XII-a de mai jos referitoare la proiectele listate la punctele 1 şi 2 de mai sus sunt totuşi aplicate prin analogie şi deciziilor pentru proiectele listate la punctul 3.
Secţiunea a II-a Definiţii şi concepte de baza
O etapa poate acoperi de asemenea studiile preliminare, de fezabilitate sau tehnice necesare pentru îndeplinirea unui proiect.
Ca o consecinţa, orice schimbare a "autorităţii responsabile cu implementarea" unui proiect trebuie să fie aprobată de către Comisie printr-un Memorandum de finanţare.
În mod normal prin acest organism se înţelege beneficiarul final al asistenţei acordată prin ISPA. Numai acest organism efectuează cheltuieli eligibile. (b) Totuşi, acesta autoritate poate delega implementarea altui organism care poate, de asemenea, să efectueze cheltuieli eligibile. În asemenea cazuri, Comisia trebuie informată de tipul delegarilor propuse şi trebuie să primească o copie a documentelor relevante.
Administraţia publică poate cuprinde următoarele trei niveluri de guvernamant:
În plus, acest concept poate include şi organismele a căror activitate poate intra într-un cadru legal sau administrativ în virtutea faptului ca sunt privite ca echivalentul unor organisme publice.
Orice cheltuiala declarata Comisiei trebuie să se bazeze pe înţelegeri legale obligatorii şi/sau pe documente. Este imperativa existenta unei evidente documentare corespunzătoare.
În scopul maximizării transparenţei şi pentru a permite controlul Comisiei şi/sau al autorităţii naţionale competente de control financiar asupra cheltuielilor, fiecare ţara beneficiara trebuie să se asigure ca orice organism implicat în managementul şi implementarea proiectelor a stabilit o evidenţa contabilă separată privitoare la proiectul descris în Memorandumul de finanţare.
Cheltuielile trebuie raportate la plăţile certificate şi efectiv făcute de către organismul responsabil cu implementarea, susţinute de facturi plătite sau documente contabile cu valoare probativa echivalenta. "Documentul contabil cu valoare probativa echivalenta" reprezintă orice document transmis de către autoritatea definită la punctul 2 al acestei Secţiuni pentru a demonstra ca intrările contabile oferă o imagine adevarata şi corecta a tranzacţiilor reale implicate, în concordanta cu practicile contabile standard. Este necesară o aprobare prealabilă a Comisiei când se folosesc documente contabile cu valoare probativa echivalenta.
Secţiunea a III-a Principalele categorii de cheltuieli eligibile Ca regula generală cheltuielile legate de:
Secţiunea a IV-a Studii de fezabilitate, planificarea şi proiectarea proiectului
În acele cazuri în care funcţionarii din administraţia publică sunt implicaţi în activităţile menţionate la punctul l(a) al acestei Secţiuni, cheltuielile pot fi acceptate ca eligibile de către Comisie, în cazuri clar justificate şi în concordanta cu următoarele criterii:
Secţiunea a V-a Pregătirea terenului şi construcţiile
În cazul în care sunt implicaţi funcţionari ai administraţiei publice, se aplică prevederile specificate la punctul 2 din secţiunea a IV-a.
Secţiunea a VI-a Achiziţii, închirieri de echipamente şi active necorporale
Achiziţiile şi utilizarea activelor acorporale, ca de exemplu patentele, sunt eligibile dacă sunt necesare pentru implementarea proiectului.
Secţiunea a VII-a Achiziţionarea terenului şi taxa pe valoarea adăugată Cheltuielile cu achiziţionarea terenului şi taxa pe valoarea adăugată (TVA) nu sunt eligibile.
Secţiunea a VIII-a Cheltuieli administrative
Ca regula generală, cheltuielile administraţiei publice, inclusiv salariile funcţionarilor de la nivel naţional, regional şi local nu sunt eligibile pentru asistenţa (inclusiv asistenţa tehnica), cu excepţia cheltuielilor clar fundamentate provenite din obligaţiile ce revin pentru realizarea controalelor financiare, monitorizarii financiare şi fizice, evaluării şi prevenirii neregulilor şi cheltuielile care intra sub incidenţa obligaţiilor de recuperare a sumelor pierdute.
Cu excepţia Fondului Naţional, costurile care includ salariile legate de angajarea temporară, la iniţiativa Comisiei, a personalului temporar, fie funcţionari publici, fie proveniţi din sectorul privat pentru lucrări privind managementul, urmărirea, evaluarea şi controlul sunt eligibile prin măsuri de asistenţa tehnica asa cum sunt definite la punctul (3) din secţiunea I.
Echipamentului pentru monitorizare poate fi eligibil dacă este permis în mod specific printr-o măsura de asistenţa tehnica menţionată în memorandumul de finanţare.
Regulile prevăzute la punctul (2) de mai sus pot fi aplicate prin analogie la organizarea de intalniri ad-hoc la cererea Comisiei.
Secţiunea a IX-a Alte tipuri de cheltuieli
Cheltuielile referitoare la managementul şi supervizarea proiectului sunt, ca regula generală, eligibile. Sunt aplicate prevederile specificate la punctele (1) şi (2) din secţiunea a IV-a.
Orice tip de costuri financiare legate de realizarea proiectului nu sunt eligibile; aceasta privesc în particular dobânzile pentru finanţarea intermediara, comisioane bancare, comisioane de garanţie, etc.
Garanţiile bancare legate de împrumuturile bancare folosite pentru finanţarea proiectului pot fi eligibile cu acordul Comisiei.
Fără a prejudicia prevederile punctului (2), tehnicile financiare, care nu necesita implicarea imediata a transferului activelor proprii pot fi considerate eligibile, dacă sunt justificate şi aprobate în memorandumul de finanţare.
Ţările beneficiare trebuie să demonstreze, printr-o analiza a riscurilor, ca tehnicile folosite sunt mai avantajoase din punct de vedere economic decât achiziţionarea directa a unor bunuri.
Cheltuielile pentru măsurile luate în conformitate cu prevederile anexei nr. III.6 privind informarea şi publicitatea sunt eligibile.
Secţiunea X
Perioada de eligibilitate
Limita iniţială de timp privind eligibilitatea este evaluată diferenţiat în conformitate cu următoarele situaţii: (a) Când selecţia proiectului, licitaţia şi contractarea de către ţările beneficiare face obiectul aprobării ex-ante a Comisiei*3), cheltuielile sunt eligibile pentru asistenţa de la data la care memorandumul de finanţare al proiectului este semnat de Comisie. ------- *3) Vezi Articolul 12 (1), Regulamentul Consiliului (CE) nr 1266/99 din 21 iunie 1999 În caz excepţional, când finanţarea proiectului este realizată printr-o combinaţie fie de la BEI fie de la alta instituţie finanţatoare şi grantul ISPA, cheltuielile sunt eligibile pentru asistenţa de la data încheierii acordului cu BEI sau cu alta instituţie finanţatoare, pentru fiecare proiect în parte. Ca regula generală, această dată nu trebuie să fie mai devreme de 6 luni de la data menţionată la primul subparagraf. Sunt obligatoriu necesare următoarele condiţii:
În cazurile de mai sus, ca regula generală, Comisia dispune aplicarea, după examinarea de către Comitetul de management ISPA, a prevederilor articolului 168 (2) din Regulamentul financiar aplicabil bugetului general al Comisiei Europene. (b) După decizia Comisiei de a acorda sprijin agentiilor de implementare ale ţărilor candidate pe baze descentralizate*4), cheltuielile sunt eligibile pentru asistenţa de la data la care aplicatia ajunge la Comisie (serviciul ISPA) cu condiţia ca aplicatia să poată fi considerată completa. ------- *4) Vezi Articolul 12 (2), Regulamentul Consiliului (CE) nr 1266/99 din 21 iunie 1999 Plăţile făcute înainte de data specificată la punctele (a) şi (b) de mai sus sunt neeligibile.
Regulile stabilite la paragraful (1), se aplică şi pentru eligibilitatea cheltuielilor privind modificările de mai sus. (b) Pentru orice alta modificare a proiectului, cheltuielile privind noi elemente fizice suplimentare sau extinse sunt eligibile din momentul în care cererea de modificare este primită de Comisie (serviciul ISPA). (c) cererea pentru modificări şi informaţiile relevante ataşate la aceasta pot fi prezentate Comitetului de monitorizare. Înregistrarea cererii şi a materialelor depuse trebuie să fie facuta în minuta intalnirii.
Secţiunea a XI-a Solicitarile de plată Solicitarile de plată prezentate Comisiei de către ţările beneficiare au la baza facturile deja plătite, asa cum sunt definite la punctul (6) din secţiunea a II-a.
În cazul lucrărilor angajate de către un concesionar sau un organism echivalent, autoritatea guvernamentală responsabilă trebuie să certifice corectitudinea cheltuielilor.
Solicitarile de plată trebuie să fie înregistrate şi certificate de către responsabilul naţional cu autorizarea finanţării. Solicitarile sunt apoi înaintate Comisiei prin intermediul Delegaţiei Comisiei Europene.
Secţiunea a XII-a Alte elemente nespecificate în detaliu
Anexa III.3.a MODEL CE VA FI ÎNAINTAT COMITETULUI DE MONITORIZARE DIN ┌─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ FIŞA DE MONITORIZARE ISPA │ └─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Toate datele din raport trebuie să fie actualizate până la 30 iunie sau 31 decembrie ┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │IA. Identificarea Măsurii │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Denumirea măsurii: │ │Codul măsurii ISPA: │ │Agenţia de Implementare: │ │Rata asistenţei ISPA: │ │Data semnării Memorandumului de finanţare: - Comisia │ │ - Ţara │ │Numărul amendamentului Memorandumului de finanţare: - Comisia │ │ - Ţara │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │1B. Agenţia de Implementare (AI) │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Numele: │ │Adresa: │ │Codul poştal: Localitatea: │ │Persoana de contact: │ │Telefon: │ │E-mail: │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │2. SCURTA DESCRIERE CRONOLOGICĂ A ACTIVITĂŢILOR / LUCRĂRILOR REALIZATE │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │ │ │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ ┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │3. CONDIŢII SPECIFICE REFERITOARE LA MĂSURA (ARTICOLUL 8 AL MEMORANDUMULUI │ │ DE FINANŢARE MF) │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Se va face referire la condiţiile specifice, dacă exista, şi se va preciza │ │modului în care au fost îndeplinite, precum şi data îndeplinirii acestora │ │(nr. scrisorii Comisiei prin care se aduce la cunoştinţa îndeplinirea │ │condiţiilor respective). │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ ┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ 4. Actualizarea Planului de Achiziţii │ ├───────────┬───────────┬──────────┬─────────────┬───────────┬───────┬─────────┤ │ Contract │ Data │ Tipul │ Data │ Costul │ Tipul │ Data │ │(Nr.,Tip & │publicării │licitaţiei│publicării │contractu- │co-fi- │semnării │ │Descriere*)│anunţului │vizate**) │ anunţului │lui /costul│nanta- │şi numele│ │ │de previzi-│ │de licitaţie │ estimativ │ rii │câştiga- │ │ │onare a │ │ │al contrac-│Combi- │torului /│ │ │licitaţiei │ ├──────┬──────┤ tului │nata / │stadiu***)
│ │ │ │Dacă │ Dacă │ │para- │ │ │ │ │ │nu s-a│ s-a │ milioane │ lela │ │ │ │ │ │publi-│publi-│ euro │ │ │ │ │ │ │ cat │ cat │ │ │ │ │ │ │ ├──────┼──────┤ │ │ │ │ │ │ │ Data │ Data │ │ │ │ │ │ │ │esti- │ nr. │ │ │ │ │ │ │ │mativa│ MO/ │ │ │ │ │ │ │ │ │Inter-│ │ │ │ │ │ │ │ │ net │ │ │ │ ├───┬───────┼───────────┼──────────┼──────┼──────┼───────────┼───────┼─────────┤ │ S │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ e │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ m │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ n │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ a │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ t │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───┼───────┼───────────┼──────────┼──────┼──────┼───────────┼───────┼─────────┤ │ I │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ n ├───────┼───────────┼──────────┼──────┼──────┼───────────┼───────┼─────────┤ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │pre│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ga-│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ti-│ │ │ │ │ │ │ │ │ │re │ │ │ │ │ │ │ │ │ └───┴───────┴───────────┴──────────┴──────┴──────┴───────────┴───────┴─────────┘ ------- (*) Specificati contractul principal. (**) Indicaţi dacă acordul contractual va fi conform Cărţii FIDIC Roşii, Galbene sau Argintii. Specificati dacă licitaţia este local, internationala sau restrânsă şi justificati procedura în cazul precalificarii. (***) Pentru contractele aflate în pregătire, oferiti câteva detalii despre stadiul pregătirii documentelor de licitaţie. ┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ 5. PLANUL DE CHELTUIELI UM: EURO │ ├─────┬─────────────────┬──────────────┬───────────────┬─────────────┬─────────┤ │ │ │ │ Cheltuieli │ │Dferenta │ │ │ Costul eligibil │ Plăţile │ viitoare │ Cheltuieli │ / Cost │ │ │ total │ efectuate │ estimative │ totale │ total% │ │Anul │ │ │ │ │(9)=((7)-│ │ │Estima- │Estima- │(până la│ (%) │(de la │ (%) │(7)=(3)│ (%) │ (2))/ │ │ │rea ini-│rea ac- │data ra-│(3)/ │ data │ (5)/ │ +(5) │(7)/ │/total(2)│ │ │tiala*) │ceptata │ porta- │ (2) │rapor- │ (2) │ │ (2) │ │ │ │ │curenta │ rii) │ │ tarii) │ │ │ │ │ │ │ │ **) │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├────────┼────────┼────────┼─────┼────────┼──────┼───────┼─────┼─────────┤ │ │ (1) │ (2) │ (3) │ (4) │ (5) │ (6) │ (7) │ (8) │ (9) │ ├─────┼────────┼────────┼────────┼─────┼────────┼──────┼───────┼─────┼─────────┤ │2000 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├─────┼────────┼────────┼────────┼─────┼────────┼──────┼───────┼─────┼─────────┤ │2001 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├─────┼────────┼────────┼────────┼─────┼────────┼──────┼───────┼─────┼─────────┤ │2002 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │Trim │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ 1 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├─────┼────────┼────────┼────────┼─────┼────────┼──────┼───────┼─────┼─────────┤ │Trim │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ 2 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├─────┼────────┼────────┼────────┼─────┼────────┼──────┼───────┼─────┼─────────┤
│Trim │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ 3 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├─────┼────────┼────────┼────────┼─────┼────────┼──────┼───────┼─────┼─────────┤ │Trim │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ 4 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├─────┼────────┼────────┼────────┼─────┼────────┼──────┼───────┼─────┼─────────┤ │2003 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │Trim │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ 1 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├─────┼────────┼────────┼────────┼─────┼────────┼──────┼───────┼─────┼─────────┤ │Trim │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ 2 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├─────┼────────┼────────┼────────┼─────┼────────┼──────┼───────┼─────┼─────────┤ │Trim │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ 3 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├─────┼────────┼────────┼────────┼─────┼────────┼──────┼───────┼─────┼─────────┤ │Trim │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ 4 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├─────┼────────┼────────┼────────┼─────┼────────┼──────┼───────┼─────┼─────────┤ │2004 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├─────┼────────┼────────┼────────┼─────┼────────┼──────┼───────┼─────┼─────────┤ │2005 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├─────┼────────┼────────┼────────┼─────┼────────┼──────┼───────┼─────┼─────────┤ │2006 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├─────┼────────┼────────┼────────┼─────┼────────┼──────┼───────┼─────┼─────────┤ │Total│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├─────┴────────┴────────┴────────┴─────┴────────┴──────┴───────┴─────┴─────────┤ │Propuneri de schimbare a planului de finanţare Da [] Nu [] │ │Transmise la CE în data de: │ │Vor fi transmise la CE în data de: │ │Vor fi prezentate în cadrul Comitetului de Monitorizare (atasati planul şi │ │motivele schimbării) │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ --------- *) La momentul semnării Memorandumului de Finanţare **) Ultimul Comitet de Monitorizare ┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │6. FIŞA INFORMATIVA PRIVIND EXECUŢIA FIZICA ŞI FINANCIARĂ *) │ ├───────┬─────────────────────────────────┬────────────────────────────────────┤ │Câte- │ Execuţia fizica │ Execuţia │ │gorii │ │ │ │de chel│ │ financiară │ │ tuieli│ │ │ │eligi- │ │ │ │bile *)│ │ │ │ ├────────┬────────┬────────┬──────┼────────┬────────┬───────┬─────┬────┤ │ │Indica- │Execuţia│Execuţia│ Rata │Indica- │Cheltu- │Cheltu-│ Rata│Pro-│ │ │tori │fizica │fizica │execu-│ tori │ieli de │ ieli │exe- │gres│ │ │fizici*)│de la │până la │tiei │finan- │la ulti-│până la│cuti-│fi- │ │ │ │ultimul │actua- │fizice│ciari │mul Co- │actua- │ ei │zic │ │ │ │Comitet │lul Co- │ (%) │ │mitet de│ lul │fi- │ │ │ │ │de Moni-│mitet de│ │ │Monito- │Comitet│nan- │ │ │ │ │torizare│Monito- │ │ │rizare │de Mo- │ciare│ │ │ │ │ │rizare │ │ │ │nitori-│ % │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ zare │ │ │
│ ├───┬────┤ │ │ ├────┬───┤ │ │ │ │ │ │UM │Can-│ │ │ │Cos-│ % │ │ │ │ │ │ │ │ti- │ │ │ │tul │din│ │ │ │ │ │ │ │tate│ │ │ │eli-│cost │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │gi- │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │bil │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────┼───┼────┼────────┼────────┼──────┼────┼───┼────────┼───────┼─────┼────┤ │ │ │ (1)│ (2) │ (3) │4=(3) │ (5)│(6)│ (7) │ (8) │9=8/ │10= │ │ │ │ │ │ │ /(1) │ │ │ │ │ 5 │4*6 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │/100│ ├───────┼───┼────┼────────┼────────┼──────┼────┼───┼────────┼───────┼─────┼────┤ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────┼───┼────┼────────┼────────┼──────┼────┼───┼────────┼───────┼─────┼────┤ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────┼───┼────┼────────┼────────┼──────┼────┼───┼────────┼───────┼─────┼────┤ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────┼───┼────┼────────┼────────┼──────┼────┼───┼────────┼───────┼─────┼────┤ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────┼───┼────┼────────┼────────┼──────┼────┼───┼────────┼───────┼─────┼────┤ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────┼───┼────┼────────┼────────┼──────┼────┼───┼────────┼───────┼─────┼────┤ │TOTAL │ │ │ │ │ │ │ │ │ │Pro- │Pro-│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │gres │gre │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │fi- │fi- │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │nan- │zic │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ciar │to- │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │total│tal │ ├───────┴───┴────┴────────┴────────┴──────┴────┴───┴────────┴───────┴─────┴────┤ │ *) se va acoperi 100% din costul eligibil │ │ │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ ┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ 7. CAUZA DIFERENŢELOR (DACĂ EXISTA) DINTRE EXECUŢIA FIZICA ŞI CEA FINANCIARĂ │ │ EXPLICAŢII PRIVIND ÎNTÂRZIERILE (DACĂ EXISTA) │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ ┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ 8. PROBLEME TEHNICE, FINANCIARE SAU LEGALE (ANEXA NR. III.1 LA │ │ MEMORANDUMUL DE FINANŢARE) │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Se va face referire la orice problema aparuta în implementarea măsurii, │ │incluzând, ca punct de plecare, planul de finanţare original şi se va explica │ │ce acţiuni au fost întreprinse pentru a fi corectate. │ │Se va face referire la orice suspendare, corectie financiară şi/sau │ │neregularitate. │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ ┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ 9. OBSERVAŢII ŞI RECOMANDĂRI ALE AUTORITĂŢILOR DE INSPECŢIE NAŢIONALE ŞI/SAU │
│ COMUNITARE (ANEXA NR. III.1 lA MEMORANDUMUL DE FINANŢARE) │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Se va prezenta, pe scurt, observaţiile sau recomandările, dacă exista, (cu │ │referire la sursa) şi se va declara modul prin care s-a răspuns la acestea. │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ ┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ 10. MĂSURI ADOPTATE PENTRU PROMOVAREA ASISTENŢEI COMUNITARE (ANEXA NR. │ │ III.6 LA MEMORANDUMUL DE FINANŢARE) │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Panouri ridicate la locul execuţiei? Da [] Nu [] │ │Mijloacele de comunicare utilizate pentru informarea publicului despre măsura:│ │ Presa [] Televiziune [] Radio [] │ │Alte mijloace audio-vizuale [] │ │Tipul documentaţiei tipărite aflată la dispoziţia publicului: │ │ │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ ┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ 11. DATA PREVĂZUTĂ PENTRU FINALIZARE │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │ │În memorandumul de finanţare iniţial (data finala iniţial stabilită): │ │În memorandumul de finanţare curent (data finala în memorandumul de finanţare │ │de modificat): │ │Data prevăzută pentru finalizare: │ │Modificarea datei va fi propusă în comitetul de monitorizare: Da [] │ │ Nu [] │ │ │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Anexa III.3b Model pentru solicitarea de modificări ┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ PROPUNERE DE MODIFICARE ISPA │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Autoritatea responsabilă cu implementarea: ┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ 1. IDENTIFICAREA MĂSURII │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Denumirea măsurii: │ │Autoritatea responsabilă cu implementarea: │ │Codul ISPA al măsurii: │ │Memorandum de finanţare nr.: Data: │ │Procentul sprijinului ISPA: │ │ │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ ┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │2. SCHIMBAREA DATEI DE FINALIZARE A MĂSURII │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Data curenta: Data propusă pentru finalizare: │
│ │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ ┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │3. SCHIMBĂRI PROPUSE ÎN PLANUL DE FINANŢARE *) Euro │ ├───────┬─────────────────────────────────────┬────────────────────────────────┤ │ │ Cheltuieli eligibile totale conform │ Cheltuieli eligibile efectuate │ │ │ memorandumului de finanţare │ sau previziuni pentru │ │ │ în vigoare │ cheltuielile totale │ ├───────┼─────────────────────────────────────┼────────────────────────────────┤ │ 2000 │ │ │ ├───────┼─────────────────────────────────────┼────────────────────────────────┤ │ 2001 │ │ │ ├───────┼─────────────────────────────────────┼────────────────────────────────┤ │ 2002 │ │ │ ├───────┼─────────────────────────────────────┼────────────────────────────────┤ │ 2003 │ │ │ ├───────┼─────────────────────────────────────┼────────────────────────────────┤ │ 2004 │ │ │ ├───────┼─────────────────────────────────────┼────────────────────────────────┤ │ 2005 │ │ │ ├───────┼─────────────────────────────────────┼────────────────────────────────┤ │ După │ │ │ │ 2006 │ │ │ ├───────┼─────────────────────────────────────┼────────────────────────────────┤ │Total │ │ │ ├───────┴─────────────────────────────────────┴────────────────────────────────┤ │ │ │Solicitare de creştere a asistenţei Da [] Nu [] │ │Suma solicitată ca şi creştere (euro) │ │ │ │ *) De anexat planul de finanţare modificat │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ ┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ 4. MODIFICĂRI ÎN COSTURILE ELIGIBILE ALE MĂSURII EURO │ ├─────────────────┬──────────────────┬────────────────────┬────────────────────┤ │ Categoria │ Costuri totale │ Modificarea │ Costuri totale │ │ cheltuielii *) │eligibile curente │ a solicitată │ eligibile propuse │ ├─────────────────┼──────────────────┼────────────────────┼────────────────────┤ │Proiectare │ │ │ │ ├─────────────────┼──────────────────┼────────────────────┼────────────────────┤ │Organizare de │ │ │ │ │şantier │ │ │ │ ├─────────────────┼──────────────────┼────────────────────┼────────────────────┤ │Lucrări │ │ │ │ │principale │ │ │ │ ├─────────────────┼──────────────────┼────────────────────┼────────────────────┤ │Utilaje şi │ │ │ │ │echipamente │ │ │ │ ├─────────────────┼──────────────────┼────────────────────┼────────────────────┤ │Asistenţa tehnica│ │ │ │ ├─────────────────┼──────────────────┼────────────────────┼────────────────────┤
│Supervizare │ │ │ │ ├─────────────────┼──────────────────┼────────────────────┼────────────────────┤ │Altele (speci- │ │ │ │ │ficari) │ │ │ │ ├─────────────────┼──────────────────┼────────────────────┼────────────────────┤ │Total │ │ │ │