Reglementări tehnice din 10 aprilie 2012
Despre ce este acest act?
Această reglementare tehnică stabilește cerințele și criteriile de performanță pentru produsele din oțel utilizate ca armături în structurile din beton armat și beton precomprimat. Scopul său este să asigure calitatea și siguranța acestor materiale în construcții.
Pentru cine: Factorilor responsabili de utilizarea produselor, incluzând proiectanți, verificatori de proiecte, experți tehnici, responsabili tehnici cu execuția lucrărilor, diriginți de specialitate, prelucrători și executanți; Fabricantilor, reprezentanților autorizați, importatorilor și distribuitorilor de produse din oțel destinate armării betonului.
Date esențiale
- Țara
- România
- Domeniul de drept
- Drept imobiliar și al construcțiilor
- Sursa
- MultiLegalPile/
- Text preluat la
- Explicație actualizată la
Ce reglementează acest act?
- Cerințele și criteriile de performanță pentru oțelul beton laminat la cald, panouri de plase sudate, carcase cu zăbrele, produse fasonate și/sau asamblate, și oțeluri pentru armături pretensionate.
- Caracteristicile mecanice, aderența, geometria suprafeței, sudabilitatea, compoziția chimică, dimensiunile, masa și toleranțele produselor din oțel pentru armături.
- Categoriile de rezistență și ductilitate pentru armăturile din beton armat.
- Categoriile de rezistență pentru armăturile din beton precomprimat, în funcție de diametrul nominal.
Pe cine privește acest act?
- Factorilor responsabili de utilizarea produselor, incluzând proiectanți, verificatori de proiecte, experți tehnici, responsabili tehnici cu execuția lucrărilor, diriginți de specialitate, prelucrători și executanți.
- Fabricantilor, reprezentanților autorizați, importatorilor și distribuitorilor de produse din oțel destinate armării betonului.
Care sunt punctele cheie?
- Specificația nu se aplică pentru oțeluri nesudabile, acoperite cu zinc sau rășini epoxidice, rezistente la coroziune, benzi amprentate, profile laminate ca armătură rigidă sau armătură dispersă.
- Pentru armăturile din beton armat, cerințele obligatorii includ caracteristici de tracțiune (limita de curgere, rezistența la tracțiune, raportul R(m)/R(e), alungirea totală la forță maximă, alungire la rupere), forța de forfecare a îmbinărilor, comportarea la oboseală și aptitudinea la îndoire.
- Categoriile de rezistență pentru armăturile din beton armat sunt conform tabelului nr. 1, iar cele de ductilitate conform tabelului nr. 2.
- Pentru armăturile din beton precomprimat, cerințele obligatorii includ raportul forțelor f2'f3, limita de curgere la tracțiune, rezistența la tracțiune, rezistența la tracțiune deviată (doar pentru toroane), alungirea la forță maximă, modulul de elasticitate, relaxarea izotermă, comportarea la oboseală și rezistența la coroziune.
Drept imobiliar și al construcțiilor
Drept imobiliar și al construcțiilor
Textul legii
Textul legii
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 10 aprilie 2012 referitoare la "Specificaţia tehnică privind produse din oţel utilizate ca armături: cerinţe şi criterii de performanţă", indicativ ST 009-2011 Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 337 din 18 mai 2012 1. Prevederi generale 1.1. Obiect Prezenta specificaţie tehnică stabileşte cerinţele şi criteriile de performanţă necesare produselor din oţel cu suprafaţa netedă, cu nervuri sau amprente, pentru a fi utilizate ca armături în elemente şi structuri din beton armat şi beton precomprimat, livrate ca produse finite sub formă de:
Prezenta specificaţie tehnică nu se aplică la următoarele categorii de produse:
Cerinţele şi criteriile de performanţă stabilite prin prezenta specificaţie tehnică au în vedere prevederile reglementărilor tehnice referitoare la proiectarea şi execuţia elementelor şi structurilor din beton armat şi beton precomprimat, precum şi la proiectarea clădirilor şi a altor construcţii de inginerie civilă în zone seismice, în vigoare.
1.2. Domeniu de aplicare 1.2.1. Cerinţele prevăzute în prezenta specificaţie tehnică sunt obligatorii pentru factorii responsabili de utilizarea produselor menţionate la subcapitolul 1.1, şi anume:
1.2.2. Fabricanţii, reprezentanţii autorizaţi ai acestora, importatorii şi distribuitorii de produse din oţel destinate utilizării ca armături în elemente şi structuri din beton armat şi beton precomprimat trebuie să ia în considerare prevederile prezentei specificaţii tehnice pentru ca activitatea de comercializare a acestor produse să îşi atingă scopul.
1.3. Armonizarea cu reglementările Uniunii Europene Cerinţele şi criteriile de performanţă pentru această categorie de produse sunt stabilite în următorul context:
Tabelul nr. 1
În absenţa unei specificaţii tehnice armonizate (standard european armonizat sau agrement tehnic european) se admit următoarele valori:
Tabelul nr. 2 ----------- Notă ... *) Până la adoptarea unei specificaţii tehnice armonizate, se admite şi categoria A(s), precum şi următoarele valori:
Notă ... **) Până la adoptarea unei specificaţii tehnice armonizate, se admit următoarele valori:
Notă ... ***) Până la adoptarea unei specificaţii tehnice armonizate, se admite şi categoria C(s).
Valorile minime ale suprafeţei relative a nervurii f(R) pentru oţelul beton cu nervuri, livrat sub formă de bare şi colaci, sunt în conformitate cu tabelul nr. 3.1.
Tabelul nr. 3.1.
Valorile minime ale suprafaţei relative a nervurii f(R) pentru sârmele din alcătuirea plaselor sudate şi carcaselor cu zăbrele sunt în conformitate cu tabelul nr. 3.2.
Tabelul nr. 3.2.
În cazul produselor amprentate, aderenţa (suprafaţa relativă a amprentei) f(P) se verifică pe baza geometriei amprentelor prevăzute în specificaţiile tehnice aferente.
2.1.2. pentru armături utilizate în elemente şi structuri din beton precomprimat
Tabelul nr. 4 ┌───────────────────┬──────────┬───────────┬──────────────────────┬───────────────────────┐ │ Produsul │Categoria │Rezistenţa │ Diametrul nominal │Configuraţia suprafeţei│ │ │ de │la rupere │ (mm) ├─────┬─────────┬───────┤ │ │rezistenţă│R(m)[N/mmp]│ │Neted│Amprentat│Nervuri│ ├───────────────────┼──────────┼───────────┼──────────────────────┼─────┼─────────┼───────┤ │ 0 │ 1 │ 2 │ 3 │ 4 │ 5 │ 6 │ ├───────────────────┼──────────┼───────────┼──────────────────────┼─────┼─────────┼───────┤ │Sârmă trasă la rece│ 1 │ 2110 │ 1,5 │ X │ │ │ │ ├──────────┼───────────┼──────────────────────┼─────┼─────────┼───────┤ │ │ 2 │ 2010 │ 2 │ X │ │ │ │ ├──────────┼───────────┼──────────────────────┼─────┼─────────┼───────┤ │ │ 3 │ 1910 │ 1,5-2,5 │ X │ │ │ │ ├──────────┼───────────┼──────────────────────┼─────┼─────────┼───────┤ │ │ 4 │ 1860 │ 2,0-3,0-4,0-5,0-6, │ │ │ │ │ │ │ │ 0-7,0 │ X │ X │ │ │ ├──────────┼───────────┼──────────────────────┼─────┼─────────┼───────┤ │ │ 5 │ 1770 │2,5-3,0-3,2-3,7-4,0- │ │ │ │ │ │ │ │4,5-5,0-5,5-6,0-7,0 │ X │ X │ │ │ ├──────────┼───────────┼──────────────────────┼─────┼─────────┼───────┤ │ │ 6 │ 1720 │ 4,0 │ X │ │ │ │ ├──────────┼───────────┼──────────────────────┼─────┼─────────┼───────┤ │ │ 7 │ 1670 │ 3,0-4,0-5,0-5,5-6,0- │ │ │ │ │ │ │ │ 6,5-6,9-7,0-7,5-8,0 │ X │ X │ │ │ ├──────────┼───────────┼──────────────────────┼─────┼─────────┼───────┤ │ │ 8 │ 1620 │ 4,5-6,0-7,11 │ X │ X │ │ │ ├──────────┼───────────┼──────────────────────┼─────┼─────────┼───────┤ │ │ 9 │ 1570 │ 5,0-6,0-7,0-8,0-8,5- │ │ │ │ │ │ │ │ 8,8-9,0-9,4-9,5-9,7- │ │ │ │ │ │ │ │ 10,0-10,5-11,0-12,2 │ X │ X │ │ │ ├──────────┼───────────┼──────────────────────┼─────┼─────────┼───────┤ │ │ 10 │ 1520 │ 5,0 │ │ X │ │ │ ├──────────┼───────────┼──────────────────────┼─────┼─────────┼───────┤ │ │ 11 │ 1470 │ 6,0-7,0 │ │ X │ │ ├───────────────────┼──────────┼───────────┼──────────────────────┼─────┼─────────┼───────┤ │Toroane 2 sârme │ 12 │ 1860 │ 4,5 │ X │ X │ │ │ ├──────────┼───────────┼──────────────────────┤ │ │ │ │ │ 13 │ 1770 │ 5,6-6,0 │ │ │ │ ├───────────────────┼──────────┼───────────┼──────────────────────┼─────┼─────────┼───────┤ │Toroane 3 sârme │ 14 │ 2160 │ 5,2 │ X │ X │ │ │ ├──────────┼───────────┼──────────────────────┤ │ │ │ │ │ 15 │ 2060 │ 5,2 │ │ │ │ │ ├──────────┼───────────┼──────────────────────┤ │ │ │ │ │ 16 │ 1960 │ 4,8-5,2-6,5-6,85 │ │ │ │ │ ├──────────┼───────────┼──────────────────────┤ │ │ │ │ │ 17 │ 1920 │ 6,3-6,5 │ │ │ │ │ ├──────────┼───────────┼──────────────────────┤ │ │ │ │ │ 18 │ 1860 │ 4,85-6,5-6,9-7,5-8,6 │ │ │ │
│ ├──────────┼───────────┼──────────────────────┤ │ │ │ │ │ 19 │ 1770 │ 7,5 │ │ │ │ ├───────────────────┼──────────┼───────────┼──────────────────────┼─────┼─────────┼───────┤ │Toroane 7 sârme │ 20 │ 2160 │ 6,85 │ X │ X │ │ │ ├──────────┼───────────┼──────────────────────┤ │ │ │ │ │ 21 │ 2060 │6,4-6,85-7,0-8,6-11,3-│ │ │ │ │ │ │ │ 12,5-12,9 │ │ │ │ │ ├──────────┼───────────┼──────────────────────┤ │ │ │ │ │ 22 │ 1960 │9,0-9,3-9,6-11,0-11,3-│ │ │ │ │ │ │ │ 12,5-12,9-13,0-15,2- │ │ │ │ │ │ │ │ 15,3-15,7 │ │ │ │ │ ├──────────┼───────────┼──────────────────────┤ │ │ │ │ │ 23 │ 1860 │6,9-9,0-9,3-9,6-11,0- │ │ │ │ │ │ │ │ 12,5-12,9-15,2-15,3- │ │ │ │ │ │ │ │ 15,7-18,0 │ │ │ │ │ ├──────────┼───────────┼──────────────────────┤ │ │ │ │ │ 24 │ 1770 │6,9-9,0-9,3-9,6-11,0- │ │ │ │ │ │ │ │ 12,5-12,9-15,2-15,3- │ │ │ │ │ │ │ │ 15,7-18,0 │ │ │ │ │ ├──────────┼───────────┼──────────────────────┤ │ │ │ │ │ 25 │ 1670 │ 12,0-15,2 │ │ │ │ ├───────────────────┼──────────┼───────────┼──────────────────────┼─────┼─────────┼───────┤ │Toroane 7 sârme │ 26 │ 1860 │ 12,7-15,2 │ X │ │ │ │compactate ├──────────┼───────────┼──────────────────────┤ │ │ │ │ │ 27 │ 1820 │ 15,2 │ │ │ │ │ ├──────────┼───────────┼──────────────────────┤ │ │ │ │ │ 28 │ 1700 │ 18,0 │ │ │ │ ├───────────────────┼──────────┼───────────┼──────────────────────┼─────┼─────────┼───────┤ │Bare │ 29 │ 1230 │ 26,0-26,5-32,0-36,0- │ X │ │ X │ │ │ │ │ 40,0 │ │ │ │ │ ├──────────┼───────────┼──────────────────────┤ │ │ │ │ │ 30 │ 1100 │ 15,0-20,0 │ │ │ │ │ ├──────────┼───────────┼──────────────────────┤ │ │ │ │ │ 31 │ 1050 │ 17,5-26,0-26,5-32,0- │ │ │ │ │ │ │ │ 36,0-40,0-47,0 │ │ │ │ │ ├──────────┼───────────┼──────────────────────┤ │ │ │ │ │ 32 │ 1030 │ 25,5-26,0-26,5-32,0- │ │ │ │ │ │ │ │ 36,0-40,0-50,0 │ │ │ │ └───────────────────┴──────────┴───────────┴──────────────────────┴─────┴─────────┴───────┘
Tabelul nr. 5 ┌────────────┬─────────┬───────────────────┬────────────────────────────┐ │Categoria de│Alungirea│ Raportul forţelor │ │ │ductilitate │la forţă │sigma= F(p0,1)/F(p)│Produsele din oţel utilizate│ │ │ maximă │ │ca armătură pretensionată │ │ │A(gt)(%) │ │ │ ├────────────┼─────────┼───────────────────┼────────────────────────────┤ │ D │min. 3,5 │ 0,85...0,95 │ Sârme d ≥ 3 mm │ │ │ ├───────────────────┼────────────────────────────┤ │ │ │ 0,85...0,95 │ Toroane │ │ │ │ 0,85...0,97 │ dsw ≥ 3 mm │ │ │ │ │ dsw < 3 mm │ │ │ ├───────────────────┼────────────────────────────┤ │ │ │ 0,80...0,95 │ Bare │ └────────────┴─────────┴───────────────────┴────────────────────────────┘
2.2. Cerinţe privind asigurarea nivelului de performanţă în activitatea de proiectare şi execuţie 2.2.1. Caracteristici specifice garantate la livrarea produselor Utilizarea produselor care fac obiectul prezentei specificaţii tehnice este condiţionată de garantarea de către producător a performanţelor specifice acestora, stabilite prin proiect cu respectarea prevederilor prezentei specificaţii tehnice.
2.2.1.1. Caracteristicile produselor din oţel pentru armături destinate utilizării în elemente şi structuri din beton armat, ale căror performanţe trebuie garantate
2.2.1.2. Caracteristicile produselor din oţel pentru armături destinate utilizării în elemente şi structuri din beton precomprimat, ale căror performanţe trebuie garantate
2.2.2. Confirmarea documentată a aptitudinii de utilizare preconizate
2.2.2.1. Condiţii minimale privind evaluarea rezultatelor încercărilor pentru produse neacoperite de specificaţii tehnice armonizate Se acceptă utilizarea în elemente şi structuri din beton armat şi beton precomprimat a produselor din oţel neacoperite de specificaţii tehnice armonizate, dacă pentru evaluarea conformităţii s-au respectat următoarele condiţii privind evaluarea rezultatelor încercărilor:
Pentru toate unităţile de control al producţiei continue, rezultatele încercărilor au fost corelate şi evaluate statistic pentru R(e)[R(p0,2)], A(gt), R(m)/R(e)[R(p0,2)] şi R(e,act)/R(e,nom) (dacă este cazul), ţinând seama fie de numărul de rezultate care corespund producţiei din ultimele 6 luni, fie de ultimele 200 de rezultate sau de cel mai mare număr de rezultate dintre acestea.
Evaluarea rezultatelor s-a realizat pentru fiecare diametru nominal.
Pentru R(e)[R(p0,2)], A(gt) şi R(m)/R(e)[R(p0,2)] s-a respectat următoarea condiţie:
M - ks ≥ C(v) (1) Pentru R(e,act)/R(e,nom) şi limita superioară pentru R(m)/R(e)[R(p0,2)] (dacă este cazul) s-a respectat următoarea condiţie:
M + ks ≤ C(v) (2), unde:
M este valoarea medie a unei serii de încercări; s este abaterea standard; k este coeficientul dat în funcţie de mărimea considerată şi de numărul de rezultate, menţionat în tabelul A.2.1 pentru R(e)[R(p0,2)] şi tabelul A.2.2 pentru A(gt) şi R(m)/R(e)[R(p0,2)], R(e,act)/R(e,nom) (a se vedea anexa nr. 2, care face parte integrantă din prezenta specificaţie tehnică);
C(v) este valoarea caracteristică pe termen lung, specificată pentru mărimile considerate;
Valorile obţinute la încercări, pentru toate unităţile de control al producţiei continue, au fost corelate şi evaluate statistic pentru F(p0,1), F(m), A(gt) şi relaxare, ţinând seama fie de numărul de rezultate care corespunde producţiei din ultimele 6 luni, fie de ultimele 200 de rezultate sau de cel mai mare număr de rezultate dintre acestea.
Evaluarea rezultatelor s-a realizat pentru fiecare diametru nominal.
S-a respectat următoarea condiţie:
M - ks ≥ C(v) (3), unde:
M este valoarea medie a unei serii de încercări; s este abaterea standard; k este coeficientul dat în funcţie de mărimea considerată şi de numărul de rezultate, menţionat în tabelul A.2.3 F(p0,1), F(m), A(gt) (a se vedea anexa nr. 2);
C(v) este valoarea caracteristică pe termen lung, specificată pentru mărimile considerate.
2.3. Cerinţe privind produsele din oţel utilizate ca armătură pentru beton armat şi ca armătură nepretensionată pentru beton precomprimat 2.3.1. Cerinţe privind fabricarea şi prelucrarea oţelului
2.3.2. Cerinţe privind compoziţia chimică - sudabilitatea
Mn Cr + Mo + V Ni + Cu C(eq) = C + ──── + ───────────── + ───────── (4), 6 5 15 unde simbolurile elementelor chimice indică conţinutul în % de masă.
Tabelul nr. 6
2.3.3. Cerinţe privind caracteristicile mecanice 2.3.3.1. Caracteristici de tracţiune: R(e)[R(p0,2)], R(m), R(m)/R(e)[R(p0,2)], A(gt), A(n), R(e, act)/R(e, nom) (dacă este cazul)
Tabelul nr. 7 ------------- Notă ... *) În cazul în care toate rezultatele individuale sunt mai mari decât valoarea caracteristică (notată generic cu C(v)), nu trebuie verificată şi condiţia pentru valoarea medie.
2.3.3.2. Cerinţe privind forţa de forfecare a îmbinărilor sudate sau mecanice [F(s); F(w); F(d)]
Forţa de forfecare F(s) a unui punct de sudură într-o plasă sudată trebuie să îndeplinească următoarea condiţie:
F(s) ≥ 0,30 x S(n) x R(e) (5), unde:
S(n) este secţiunea nominală a sârmei la: (i) sârma cea mai groasă la o îmbinare într-o plasă sudată cu o singură sârmă; (îi) una dintre sârmele duble într-o plasă sudată cu sârmă dublă.
R(e) este limita de curgere caracteristică specificată.
F(w) ≥ 0,25 x S(Ch) x R(e, Ch) (6) sau F(w) ≥ 0,6 x S(Di) x R(e, Di) (7), cea mai mică dintre ele, unde:
S(Ch) este secţiunea nominală a celei mai groase sârme din talpa carcasei cu zăbrele;
S(Di) este secţiunea nominală a celei mai groase sârme din diagonala carcasei cu zăbrele;
R(e, Ch) este limita de curgere aparentă a tălpii unei carcase cu zăbrele;
R(e, Di) este limita de curgere aparentă a diagonalei carcasei cu zăbrele.
În vederea evaluării rezultatelor este necesar să se înregistreze câte puncte de sudură au fost încercate şi s-au rupt în acelaşi moment. (îi) Îmbinări mecanice Îmbinările mecanice se utilizează numai în cazul îmbinării tălpii inferioare şi a diagonalelor.
Forţa de forfecare a unei îmbinări mecanice a carcaselor cu zăbrele, F(d), trebuie să îndeplinească următoarea condiţie:
F(d) ≥ 0,25 x S(Di) x R(e, Di) (8), unde:
S(Di) este secţiunea nominală a celei mai groase sârme din diagonala carcasei cu zăbrele;
R(e, Di) este limita de curgere aparentă a diagonalei carcasei cu zăbrele.
2.3.3.3. Cerinţe privind comportarea la oboseală Comportarea la oboseală se exprimă prin rezistenţa la oboseală în condiţii specificate. Criteriile de performanţă sunt date în tabelul nr. 8.
Tabelul nr. 8 2.3.3.4. Cerinţe privind aptitudinea la îndoire
Tabelul nr. 9 ┌───────────┬────────────────────────────────────────────────────────────────────┬───────────┐ │Performanţa│ Condiţiile │Criteriile │ │ cerută ├───────────────────┬─────────────────────────────────┬──────────────┤ (numărul │ │ │ │ Bare laminate la cald │Sârmă trasă la│de îndoiri)│ │ │ │Sârmă laminată la cald îndreptată│rece (plase │ │ │ │ │ din colaci şi produse derulate │sudate) │ │ ├───────────┼───────────────────┼────────────────┬────────────────┼──────────────┼───────────┤ │Îndoire │diametrul dornului │ 3 d │ 6 d │ 3 d ... 4 d │ 1 │ │ │ │ (d ≤ 16) │ (d > 16) │ │ │ │ ├───────────────────┼────────────────┴────────────────┼──────────────┤ │ │ │unghiul de îndoire │ 180° │ 160° ... 180°│ │ ├───────────┼───────────────────┼──────────┬─────────────┬────────┼──────────────┼───────────┤ │Îndoire- │diametrul dornului │ 5 d │ 8 d │ 10 d │ 5 d │ 1 │ │dezdoire │ │ (d ≤ 16) │ (> 16 ≤ 25) │(d > 25)│ │ │ │ ├───────────────────┼──────────┴─────────────┴────────┼──────────────┤ │ │ │unghiul de îndoire │ 90° │ 90° │ │ │ ├───────────────────┼─────────────────────────────────┼──────────────┤ │ │ │unghiul de dezdoire│ 20° │ 20° │ │ └───────────┴───────────────────┴─────────────────────────────────┴──────────────┴───────────┘ 2.3.4. Cerinţe privind caracteristicile tehnologice
Caracteristicile tehnologice ale oţelului beton cu nervuri (sau amprente), sub formă de colaci: (i) colacul trebuie să fie compact şi să asigure o desfăşurare tangenţială a firului în sens antiorar; (îi) trebuie să se asigure desfăşurarea ordonată şi continuă a spirelor; (iii) trebuie să nu prezinte torsiuni axiale în fir; (iv) trebuie să se asigure o constanţă a caracteristicilor mecanice în lungul firului; (v) proiecţia secţiunii transversale să fie circulară şi constantă în lungul firului [Se admite o reducere a parametrului f(R) [f(P)] cu maximum 15% după operaţia de derulare-îndreptare.]; (vi) greutatea maximă a colacului trebuie să fie de 3.000 kg;
2.3.5. Cerinţe privind dimensiunile, masa şi toleranţele specifice 2.3.5.1. Diametre, secţiuni Diametrele nominale până la 10,0 mm inclusiv trebuie să fie multiplu de 0,5 mm şi peste 10,0 mm trebuie să fie un număr întreg de milimetri. Diametrele nominale preferenţiale, secţiunile şi masele pe metru liniar sunt indicate în tabelul nr. 10.
Tabelul nr. 10 2.3.5.2. Masa pe metru liniar şi toleranţe
Tabelul nr. 11 ┌─────────────────────────────────────┬─────────────────────┐ │Abaterea admisibilă în raport cu masa│ Diametrele nominale │ │ nominală pe metru liniar │ │ ├─────────────────────────────────────┼─────────────────────┤ │ ± 4,5% │ > 8,0 mm │ ├─────────────────────────────────────┼─────────────────────┤ │ ± 6,0% │ ≤ 8,0 mm │ └─────────────────────────────────────┴─────────────────────┘ 2.3.5.3. Dimensiunile plaselor sudate
0,7 d(s) ≤ d(T) ≤ 1,25 d(s) (10), unde: d(s) este diametrul nominal al sârmelor singulare; d(T) este diametrul nominal al sârmelor duble.
Tabelul nr. 12 2.3.5.4. Dimensiunile carcaselor cu zăbrele
Tabelul nr. 13 ┌───────────────────────────────────────────────────────┐ │ Abaterile admisibile pentru carcase sudate │ ├───────────────────────────┬───────────────────────────┤ │ - lungime (L) │ ± 40 mm dacă L ≤ 5,0 m │ │ │ ± 0,5% dacă L > 5,0 m │ ├───────────────────────────┼───────────────────────────┤ │ - înălţime [H(1), H(2)] │ - 3 mm... + 1 mm │ ├───────────────────────────┼───────────────────────────┤ │ - lăţime [B(1), B(2)] │ ± 7,5 mm │ ├───────────────────────────┼───────────────────────────┤ │ - pas [P(s)] │ ± 2,5 mm │ └───────────────────────────┴───────────────────────────┘ Legendă 1 Talpa superioară 2 Diagonală 3 Talpa inferioară Figura nr. 1 - Înălţimea [H(1), H(2)], lăţimea [B(1), B(2)], lungimea capătului [u(1), u(2)] şi pasul diagonalei [P(s)] unei carcase cu zăbrele 2.3.6. Cerinţe privind aderenţa şi geometria suprafeţei
2.3.6.1. Geometria suprafeţei oţelurilor cu nervuri
Tabelul nr. 14 (ii) Nervurile transversale trebuie să aibă o formă de semilună şi trebuie să se racordeze la inima produsului. (iii) Proiecţia nervurilor transversale trebuie să se întindă pe cel puţin 75% din circumferinţa produsului, care trebuie calculată din diametrul nominal. Înclinarea flancului nervurilor transversale, unghiul f2α, trebuie să fie ≥ 45° şi trecerea de la nervură la miezul produsului trebuie racordată.
În cazul în care sunt prezente nervuri longitudinale pe suprafaţa barelor din oţel, înălţimea lor nu trebuie să depăşească 0,15 d, unde d este diametrul nominal al produsului.
2.3.6.2. Geometria suprafeţei oţelurilor cu amprente
Tabelul nr. 15 2.3.7. Cerinţe privind identificarea produselor 2.3.7.1. Marcarea produselor
Identificarea se face pe bază de marcaj conform normelor în vigoare.
Suplimentar la identificarea producătorului, o marcare de identificare a derulatorului trebuie aplicată pe o etichetă durabilă (din material plastic sau metalică) ataşată.
Suplimentar la marcările producătorului şi ale produsului aplicate sârmelor individuale, trebuie fixată o etichetă durabilă (din material plastic sau metalică) la pachetul de plase sudate pentru a indica producătorul plaselor. d)Carcase cu zăbrele Suplimentar la marcările producătorului şi ale produsului aplicate sârmelor individuale, trebuie fixată o etichetă durabilă (din material plastic sau metalică) la pachetul de carcase cu zăbrele pentru a indica producătorul carcaselor cu zăbrele.
2.3.7.2. Etichetarea produselor Identificarea produselor din oţel pentru armături utilizate în elemente şi structuri din beton armat se face prin ataşarea unei etichete durabile (metalică/material plastic), bine legată, având următoarele informaţii:
2.4. Determinarea performanţei produselor din oţel utilizate ca armătură pentru beton armat sau ca armătură nepretensionată pentru beton precomprimat
Tabelul nr. 16 2.5. Cerinţe privind produsele din oţel utilizate ca armătură pretensionată în structurile din beton pentru construcţii sau alte lucrări de precomprimare 2.5.1. Cerinţe de performanţă pentru sârmele trase la rece
Tabelul nr. 17 ┌──────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────────────────────┐ │ Caracteristică │ Valoare specificată │ ├────────────────────────────────┬─────────────────────────────┼─────────────────────────┤ │Raportul forţelor sigma │d ≥ 3mm │0,85...0,95 │ ├────────────────────────────────┴─────────────────────────────┼─────────────────────────┤ │Alungirea la forţă maximă A(gt), pentru L(o) ≥ 100 mm │min. 3,5% │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────────┤ │Reducerea ariei la rupere │Ruperea sârmelor ductile │ │ │vizibilă cu ochiul │ │ │liber*a) │ ├────────────────────────────────┬─────────────────────────────┼─────────────────────────┤ │Numărul minim de îndoiri │- pentru sârma netedă │ 4 │ │reversibile │- pentru sârma amprentată │ 3*d) │ ├────────────────────────────────┼─────────────────────────────┼─────────────────────────┤ │Relaxare izotermă maximă pentru │Forţă iniţială │ 2,5% │ │1.000 h*b) │corespunzătoare pentru: │ 4,5%*b) │ │Clasa R1 │ - 70% F(ma) │ │ │ │ - 80% F(ma) │ │ ├────────────────────────────────┼─────────────────────────────┼─────────────────────────┤ │Relaxare izotermă maximă pentru │Forţă iniţială │ 8% │ │1.000 h*c) │corespunzătoare pentru: │ │ │Clasa R2 │ - 70% F(ma) │ │ ├────────────────────────────────┼─────────────────────────────┼─────────────────────────┤ │Forţa la oboseală F(r) cu limita│- sârmă netedă │ ≥ 200 MPa x S(n) │ │maximă F(up) corespunzător │ │pentru ≥ 2 x10^6) cicluri│ │70% F(ma) │ │ │ │Clasa F1 │ │ │ ├────────────────────────────────┼─────────────────────────────┼─────────────────────────┤ │Forţa la oboseală F(r) cu limita│- sârmă netedă │ ≥ 200 MPa x S(n) │ │maximă F(up) corespunzător │ │pentru ≥ 2 x10^6) cicluri│ │80% F(ma) ├─────────────────────────────┼─────────────────────────┤ │Clasa F2 │- sârmă amprentată │ ≥ 180 MPa x S(n) │ │ │ │pentru ≥ 2 x10^6) cicluri│ ├────────────────────────────────┼──────────────┬──────────────┼─────────────┬───────────┤ │Rezistenţa la coroziune │Clasa C1 │Test soluţie A│ Minim (h) │ Mediu (h) │ │corespunzător 80% F(ma) │ │ ├─────────────┼───────────┤ │ ├──────────────┤ │ 2,0 │ 5,0 │ │ │Clasa C1L │ ├─────────────┼───────────┤ │ │ │ │ 1,5 │ 4,0 │ │ ├──────────────┼──────────────┼─────────────┼───────────┤ │ │Clasa C2 │Test soluţie A│ 2,0 │ 5,0 │ │ │ ├──────────────┼─────────────┼───────────┤ │ │ │Test soluţie B│ 2.000 │ - │ ├────────────────────────────────┴──────────────┴──────────────┼─────────────┴───────────┤ │Modulul de elasticitate E*e) │Valoare declarată │
└──────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────────────────────┘ ---------- *a) Rupturile în dreptul săgeţii sârmei după derulare sunt interzise. În caz de litigiu, procentul reducerii ariei trebuie determinat şi valoarea trebuie să fie ≥ 25% pentru sârma netedă şi ≥ 20% pentru sârma amprentată. *b) Cerinţa pentru 70% F(ma) este obligatorie. Pentru aplicaţii specifice, cerinţa pentru valoarea 80% F(ma) poate fi stabilită de comun acord între client şi producător. *c) Clasa R2 va fi folosită numai pentru sârme foarte bine îndreptate cu o curbură maximă de 4 mm/lungime. *d) Pentru tipul de amprentă T2, numărul de îndoiri reversibile va fi 2. *e) Modulul de elasticitate poate fi considerat 205 GPa (KN/mmý). Valoarea reală poate varia între 195 ... 210 GPa, în funcţie de procedeul de fabricaţie.
2.5.2. Cerinţe de performanţă pentru toroane
Tabelul nr. 18
Tabelul nr. 19 ┌───────────────────────────────────────────────────┬──────────────────────────┐ │Caracteristică │ Valoare specificată │ ├──────────────────────────┬────────────────────────┼──────────────────────────┤ │Raportul forţelor sigma │ d(sw) ≥ 3 mm │ 0,85 ... 0,95 │ │ │ d(sw) < 3 mm │ 0,85 ... 0,97 │ ├──────────────────────────┴────────────────────────┼──────────────────────────┤ │Alungirea la forţă maximă A(gt), pentru L(o) │ min. 3,5% │ │≥ 500 mm │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼──────────────────────────┤ │Reducerea ariei la rupere │Ruperea sârmelor ductile │ │ │vizibilă cu ochiul │ │ │liber*a) │ ├───────────────────────────────────────────────────┼──────────────────────────┤ │F(m,max)/F(m) │ < 1,15 │ ├────────────────────────┬──────────────────────────┼──────────────────────────┤ │Relaxare izotermă maximă│Forţă iniţială │ │ │pentru 1000 h*b) │corespunzătoare pentru: │ │ │Clasa R1 │ - 70% F(ma) │ 2,5% │ │ │ - 80% F(ma) │ 4,5%*b) │ ├────────────────────────┼──────────────────────────┼──────────────────────────┤ │Forţa la oboseală F(r) │- pentru toroane netede; │ 190 MPa x S(n) │ │cu limita maximă F(up) │ │pentru ≥ 2 x 10^6) cicluri│ │corespunzător 70% F(ma) │- pentru toroane │ 170 MPa x S(n) │ │Clasa F1 │ amprentate │pentru ≥ 2 x 10^6) cicluri│ ├────────────────────────┼──────────────────────────┼──────────────────────────┤ │Forţa la oboseală F(r) │- pentru toroane netede; │ 200 MPa x S(n) │ │cu limita maximă F(up) │ │pentru ≥ 2 x 10^6) cicluri│ │corespunzător 80% F(ma) │- pentru toroane │ 180 MPa x S(n) │ │Clasa F2 │ amprentate. │pentru ≥ 2 x 10^6) cicluri│ ├────────────────────────┼─────────────┬────────────┼──────────────┬─────┬─────┤ │Rezistenţa la coroziune │Clasa C1 │Soluţie test│ │min. │mediu│ │corespunzător 80% F(ma) │ │ A*c) │ │(h) │ (h) │ │ │ │ ├──────────────┼─────┼─────┤ │ │ │ │d(sw) ≥ 3,2 mm│ 2,0 │ 5 │ │ │ │ ├──────────────┼─────┼─────┤ │ │ │ │d(sw) < 3,2 mm│ 1,5 │ 3 │ │ ├─────────────┼────────────┼──────────────┼─────┼─────┤ │ │Clasa C1L │Soluţie test│d(sw) ≥ 3,2 mm│ 1,5 │ 4 │ │ │ │A*c) │ │ │ │ │ ├─────────────┼────────────┼──────────────┼─────┼─────┤ │ │Clasa C2 │Soluţie test│d(sw) ≥ 3,2 mm│ 2,0 │ 5 │ │ │ │A*c) ├──────────────┼─────┼─────┤ │ │ │ │d(sw) < 3,2 mm│ 1,5 │ 3 │ │ │ ├────────────┼──────────────┼─────┼─────┤ │ │ │Soluţie test│ │2.000│ - │ │ │ │B │ │ │ │ ├────────────────────────┴─────────────┴────────────┼──────────────┴─────┴─────┤ │Coeficient D al tracţiunii deviate aplicate: │ │ │- toroane 7 sârme şi toroane 7 sârme compactate cu │ │ │ diametrul nominal ≥ 12,5 mm │ 28%*d) │
├───────────────────────────────────────────────────┼──────────────────────────┤ │Modulul de elasticitate E │ Valoare declarată*e) │ └───────────────────────────────────────────────────┴──────────────────────────┘ ---------- *a) Rupturile în dreptul săgeţii toronului după derulare sunt interzise. În caz de litigiu procentul reducerii ariei trebuie determinat şi valoarea trebuie să fie ≥ 25% pentru sârma netedă şi ≥ 20% pentru sârma amprentată. *b) Cerinţa pentru 70% F(ma) este obligatorie. Pentru aplicaţii specifice, cerinţa pentru valoarea 80% F(ma) poate fi stabilită de comun acord între client şi producător. *c) Aceasta se referă la testarea toroanelor ale căror sârme exterioare au diametrul determinat. *d) Pentru aplicaţii specifice cerinţa poate varia între producător şi beneficiar, dar valoarea maximă a coeficientului D nu poate fi mai mare decât 28%. *e) Modulul de elasticitate poate fi considerat 195 GPa (KN/mmý). Valoarea reală poate varia între 185 ... 205 GPa în funcţie de procedeul de fabricaţie.
2.5.3. Cerinţe de performanţă pentru bare
Tabelul nr. 20 ┌───────────────────────────────────────────────────────────┬──────────────────┐ │ Caracteristică │ Valoare │ │ │ specificată │ ├───────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────────┤ │Raportul forţelor sigma │ 0,80...0,95 │ ├───────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────────┤ │Alungirea la forţă maximă A(gt), pentru L(o) ≥ 200 mm │ min. 3,5% │ ├───────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────────┤ │Reducerea ariei la rupere │ Ruperea sârmelor │ │ │ ductile vizibilă │ │ │ cu ochiul liber │ ├───────────────────────────────────────────────────────────┼──────────────────┤ │F(m,max)/F(m) │ < 1,15 │ ├────────────────────────────────┬──────────────────────────┼──────────────────┤ │Relaxare izotermă maximă pentru │ ≤ 15 mm │ 6% │ │1000 h şi forţă iniţială cores- ├──────────────────────────┤ │ │punzătoare 70% din forţa maximă │ > 15 mm │ 4% │ │Clasa R1 │ │ │ ├────────────────────────────────┼───────┬──────────────────┼──────────────────┤ │Oboseală │ │Forţa la oboseală │Nr. cicluri fără │ │Clasa F1 │ │F(r), cu limita │rupere │ │ │ │max. F(up), │ │ │ │ │corespunzător 70% │ │ │ │ │F(ma)(N) │ │ ├────────────────────────────────┼───────┼──────────────────┼──────────────────┤ │ │Bare │ d≤40:200xS(n) │ │ │ │netede │ │ ≥ 2x10^6 │ │ │ ├──────────────────┤ │ │ │ │ d>40:150xS(n) │ │ │ ├───────┼──────────────────┤ │ │ │Bare cu│ d≤40:180xS(n) │ │ │ │nervuri├──────────────────┤ │ │ │ │ d>40:120xS(n) │ │ ├───────────────────────┬────────┼───────┼──────────────────┼──────────────────┤ │Rezistenţa la coroziune│Clasa C1│Soluţie│ Diametrul barei │ Durata minimă de │ │corespunzător 80% F(ma)│ │test A │ d (mm) │ viaţă la rupere │ │ │ │ │ │ în ore │ │ │ │ │ ├────────┬─────────┤ │ │ │ │ │Minimul │ Media │ │ │ │ │ │testelor│valorilor│ │ │ │ │ │ indivi-│ medii │ │ │ │ │ │ duale │a tuturor│ │ │ │ │ │ (h) │testelor │ │ │ │ │ │ │ (h) │ │ │ │ ├──────────────────┼────────┼─────────┤ │ │ │ │ d=15 │ 20 │ 50 │ │ │ │ ├──────────────────┼────────┼─────────┤ │ │ │ │ 15<d≤25 │ 60 │ 250 │ │ │ │ ├──────────────────┼────────┼─────────┤ │ │ │ │ 25<d≤32 │ 100 │ 400 │ │ ├────────┼───────┼──────────────────┼────────┼─────────┤ │ │Clasa C2│Soluţie│ d=15 │ 20 │ 50 │ │ │ │test A ├──────────────────┼────────┼─────────┤ │ │ │ │ 15<d≤25 │ 60 │ 250 │ │ │ │ ├──────────────────┼────────┼─────────┤ │ │ │ │ 25<d≤32 │ 100 │ 400 │ │ │ ├───────┼──────────────────┼────────┼─────────┤ │ │ │Soluţie│ 15<d≤32 │ 2.000 │ - │ │ │ │test B │ │ │ │ ├───────────────────────┴────────┴───────┴──────────────────┼────────┴─────────┤
│Modulul de elasticitate E │ Valoare │ │ │ declarată*a) │ └───────────────────────────────────────────────────────────┴──────────────────┘ --------- *a) Modulul de elasticitate poate fi considerat 205 GPa (KN/mmý). Valoarea reală poate varia între 195 ... 210 GPa în funcţie de procedeul de fabricaţie.
2.5.4. Cerinţe privind caracteristicile mecanice.
Valori măsurabile ce caracterizează armătura pretensionată
Tabelul nr. 21 ┌──────────────┬────────────────────────────────────────┬───────────────────┐ │ Performanţa │ Criterii de performanţă │Procentul valorilor│ │ cerută ├──────────────────┬─────────────────────┤ care nu depăşesc │ │ │Raportul forţelor │ Produse din oţel │ valoarea │ │ │sigma=F(p0,1)/F(p)│utilizate ca armătură│ caracteristică │ │ │ │ pretensionată │ (p) │ ├──────────────┼──────────────────┼─────────────────────┼───────────────────┤ │F(p0,1, nom)/ │ 0,85...0,95 │ Sârme d ≥ 3 mm │ p = 0,95 pentru │ │ F(m,nom) ├──────────────────┼─────────────────────┤ F(p0,1, nom)/ │ │ │ 0,85...0,95 │Toroane d(sw) ≥ 3 mm │ F(m,nom) │ │ ├──────────────────┼─────────────────────┤ │ │ │ 0,85...0,97 │ d(sw) < 3 mm │ │ │ ├──────────────────┼─────────────────────┤ │ │ │ 0,80...0,95 │ Bare │ │ ├──────────────┼──────────────────┼─────────────────────┼───────────────────┤ │Categoria de │ D │ │p=0,95 pentru A(gt)│ │ductilitate │ │ │ │ └──────────────┴──────────────────┴─────────────────────┴───────────────────┘
Tabelul nr. 22 ┌──────────────┬─────────────────────────────────┬──────────────────┐ │ Performanţa │ Condiţii │ Criterii │ │ cerută ├─────────────────┬───────────────┤(număr de îndoiri)│ │ │Diametrul nominal│Raza de îndoire│ │ ├──────────────┼─────────────────┼───────────────┼──────────────────┤ │ Încercarea │ 1,5...3 │ 5 │ 6 │ │ la îndoire ├─────────────────┼───────────────┼──────────────────┤ │ alternantă │ 3,7...< 5 │ 7,5 │ 4 │ │ ├─────────────────┼───────────────┼──────────────────┤ │ │ 5 │ 15 │ 3 │ │ ├─────────────────┼───────────────┼──────────────────┤ │ │ 6 │ 17,5 │ 3 │ │ ├─────────────────┼───────────────┼──────────────────┤ │ │ 7 │ 20 │ 3 │ └──────────────┴─────────────────┴───────────────┴──────────────────┘
Tabelul nr. 23 ┌─────────────┬─────────────────────────┬────────────────────────────────────┐ │ Categoria │ Condiţii │ Reducerea efortului unitar │ │ de relaxare │ │ (%) │ │ │ ├───────┬─────────┬──────────────────┤ │ │ │ sârme │ toroane │ bare │ ├─────────────┼─────────────────────────┼───────┼─────────┼──────────────────┤ │ Scăzută │Efort iniţial: 0,7 F(ma) │ 2,5 │ 2,5 │6 pentru d ≤ 15 mm│ │ │Durata: 1000 h │ │ ├──────────────────┤ │ │Temperatura: 20°C │ │ │4 pentru d > 15 mm│ ├─────────────┤ ├───────┼─────────┼──────────────────┤ │ Normală │ │ 5,5 │ 7,7 │ - │ └─────────────┴─────────────────────────┴───────┴─────────┴──────────────────┘
Tabelul nr. 24 ┌───────────┬───────────────────────────────────────────┬──────────────────────┐ │Performanţa│ Condiţii │ Tipul produsului │ │ cerută │ │ │ ├───────────┼───────────┬────────────┬──────────────────┤ │ │Limita de │ Numărul │Forţa maximă│ Nivelul de │ │ │oboseală │de cicluri │ (N) │ performanţă │ │ │ ├───────────┴────────────┴──────────────────┼──────────────────────┤ │ │ │ Sârme │ │ ├───────────┬────────────┬──────────────────┼──────────────────────┤ │ │≥ 2 x 10^6 │ 0,7 F(ma) │ ≥ 200 MPa x S(n) │ sârmă netedă │ │ │ ├────────────┼──────────────────┼──────────────────────┤ │ │ │ 0,8 F(ma) │ ≥ 200 MPa x S(n) │ sârmă netedă │ │ │ │ ├──────────────────┼──────────────────────┤ │ │ │ │ ≥ 180 MPa x S(n) │ sârmă amprentată │ │ ├───────────┴────────────┴──────────────────┼──────────────────────┤ │ │ │ Toroane │ │ ├───────────┬────────────┬──────────────────┼──────────────────────┤ │ │≥ 2 x 10^6 │ 0,7 F(ma) │ 190 MPa x S(n) │ toroane netede │ │ │ │ ├──────────────────┼──────────────────────┤ │ │ │ │ 170 MPa x S(n) │ toroane amprentate │ │ │ ├────────────┼──────────────────┼──────────────────────┤ │ │ │ 0,8 (Fma) │ 200 MPa x S(n) │ toroane netede │ │ │ │ ├──────────────────┼──────────────────────┤ │ │ │ │ 180 MPa x S(n) │ toroane amprentate │ │ ├───────────┴────────────┴──────────────────┼──────────────────────┤ │ │ │ Bare │ │ ├───────────┬────────────┬──────────────────┼──────────────────────┤ │ │≥ 2 x 10^6 │ 0,7 F(ma) │ 200 MPa x S(n) │ Bare netede d ≤ 40 │ │ │ │ ├──────────────────┼──────────────────────┤ │ │ │ │ 150 MPa x S(n) │ Bare netede d > 40 │ │ │ │ ├──────────────────┼──────────────────────┤ │ │ │ │ 180 MPa x S(n) │Bare cu nervuri d ≤ 40│ │ │ │ ├──────────────────┼──────────────────────┤ │ │ │ │ 120 MPa x S(n) │Bare cu nervuri d > 40│ └───────────┴───────────┴────────────┴──────────────────┴──────────────────────┘
Tabelul nr. 25 2.5.5. Cerinţe privind identificarea produselor
2.6. Determinarea performanţei produselor din oţel utilizate ca armătură pretensionată pentru beton precomprimat
Tabelul nr. 26 2.7. Cerinţe privind livrarea, transportul şi depozitarea produselor din oţel utilizate ca armături în elemente şi structuri din beton armat şi beton precomprimat
Tabelul A1.1 --------- *a) Dacă este cazul. *b) Încercare la îndoire şi/sau îndoire-dezdoire. *c) În cazul în care se cere. Prelevarea probelor se va efectua astfel încât să fie acoperit numărul maxim şi domeniul maxim de diametre din gama de diametre a producătorului pe o perioadă de 5 ani.
NOTĂ:
Tabelul A1.2 ---------- *a) Dacă este cazul. *b) Încercare la îndoire şi/sau îndoire-dezdoire. *c) Pentru încercări, probele trebuie alese dintr-un colac, având cel mai mare şi cel mai mic diametru produs.
NOTĂ:
În cazul în care se cere rezistenţa la oboseală, trebuie prelevate 5 probe o dată pe an, aleatoriu, din fiecare loc de producţie, pe un echipament de derulat pentru cel mai mare diametru prelucrat. Prelevarea se va efectua astfel încât să fie acoperită combinaţia procesului de fabricaţie al materialului cu tipul de derulare pe o perioadă de 5 ani.
Tabelul A1.3 *a) 1 pe direcţia longitudinală, 1 pe direcţia transversală. *b) Dacă este cazul. *c) A se vedea 2.3.3.2. *d) Se poate determina înaintea sudării. *e) Se poate evalua pe sârmele constitutive, printr-o încercare la îndoire şi/sau îndoire-dezdoire. *f) În cazul în care se cere. Prelevarea probelor se va efectua astfel încât să fie inclus minimum un nod de sudură, din sârme diferite de acelaşi diametru nominal, şi astfel încât să se acopere numărul maxim şi domeniul maxim de dimensiuni din gama de dimensiuni a producătorului pe o perioadă de 5 ani. Încercările se vor efectua pe probe prelevate aleatoriu din fiecare flux de fabricaţie.
NOTĂ:
Tabelul A1.4 *a) Fiecare talpă şi fiecare diagonală. *b) Dacă este cazul. *c) Fiecare tip de carcasă cu zăbrele. *d) Fiecare talpă. *e) A se vedea 2.3.3.2. *f) Se măsoară înaintea sudării. *g) Se poate evalua pe sârmele constitutive, printr-o încercare la îndoire şi/sau îndoire-dezdoire. *h) Pentru oţelul laminat la cald cu nervuri şi cu amprente.
NOTĂ:
Anexa 2 la specificaţia tehnică EVALUAREA nivelului de asigurare a constanţei performanţei produselor din oţel neacoperite de specificaţii tehnice armonizate
Tabelul A.2.1. - Coeficientul k pentru R(e)[R(p0,2)] în funcţie de numărul (n) de rezultate ale încercărilor [pentru rată de eşec de 5% (p=0.95) şi o probabilitate de 95%] Tabelul A.2.2. - Coeficientul k pentru A(gt) şi R(m)/R(e)[R(p0,2)] şi R(e,act)/R(e,nom) în funcţie de numărul (n) de rezultate ale încercărilor [pentru rată de eşec de 10% (p=0.90) şi o probabilitate de 90%]
Tabelul A.2.3. - Coeficientul k pentru F(p0,1), F(m), A(gt) în funcţie de numărul (n) de rezultate ale încercărilor [pentru rată de eşec de 5% (p=0.95) şi o probabilitate de 95%] Anexa 3 la specificaţia tehnică Metode de laminare la cald şi categoriile de ductilitate asociate (informativă) Procesul de laminare la cald se poate realiza prin una din următoarele metode: