Ordin nr. 226 din 5 iulie 2017
Despre ce este acest act?
Acest ordin modifică o schemă de ajutor de stat existentă, având ca scop stimularea dezvoltării regionale prin investiții în procesarea și marketingul produselor agricole, inclusiv din sectorul pomicol, pentru a obține produse neagricole.
Pentru cine: Întreprinderilor care realizează investiții inițiale în active corporale și/sau necorporale pentru procesarea și marketingul produselor agricole, inclusiv în sectorul pomicol; Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) ca furnizor de ajutor și Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) ca administrator al schemei.
Date esențiale
- Țara
- România
- Domeniul de drept
- Proprietate intelectuală
- Articole
- 37
- Sursa
- MultiLegalPile/
- Text preluat la
- Explicație actualizată la
Ce reglementează acest act?
- Acordarea de alocări specifice individuale întreprinderilor pentru investiții.
- Acțiunile specifice și beneficiarii eligibili conform submăsurilor 4.2 și 4.2a din Programul Național de Dezvoltare Rurală 2014-2020.
- Criteriile de eligibilitate și excludere pentru sectoare și tipuri de ajutoare.
- Definițiile termenilor cheie precum "ajutor de stat", "întreprindere" și "IMM".
Pe cine privește acest act?
- Întreprinderilor care realizează investiții inițiale în active corporale și/sau necorporale pentru procesarea și marketingul produselor agricole, inclusiv în sectorul pomicol.
- Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) ca furnizor de ajutor și Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) ca administrator al schemei.
Care sunt punctele cheie?
- Schema vizează creșterea competitivității întreprinderilor prin realizarea de produse noi, cu valoare adăugată.
- Sprijinul este destinat investițiilor inițiale în active corporale și necorporale pentru procesarea de produse agricole în vederea obținerii de produse neagricole și marketingului acestora.
- Nu se acordă sprijin financiar pentru activități din sectoare precum pescuitul, acvacultura, producția agricolă primară, prelucrarea și comercializarea produselor agricole în anumite condiții, mineritul de cărbune, siderurgia, construcțiile navale, fibrele sintetice, transporturile și producția/distribuția de energie.
- Schema nu se aplică ajutoarelor legate de export, condiționate de utilizarea preferențială a produselor naționale, sau celor care impun ca beneficiarul să își aibă sediul în statul membru relevant la momentul depunerii cererii.
Proprietate intelectuală
Textul legii
Textul legii
Cuprins (37)
- Articolul 1 (1)
- Articolul 2 (1)
- Articolul 3 (1)
- Articolul 4 (1)
- Articolul 5
- Articolul 6 (1)
- Articolul 7 În sensul prezentei scheme, următorii termeni se definesc astfel:
- Articolul 8 (1)
- Articolul 9 (1)
- Articolul 10 (1)
- Articolul 11 (1)
- Articolul 12 (1)
- Articolul 13 (1)
- Articolul 14 (1)
- Articolul 15 (1)
- Articolul 16 (1)
- Articolul 17 (1)
- Articolul 18 (1)
- Articolul 19 Costurile generale ale proiectului, astfel cum sunt definite la
- Articolul 20 (1)
- Articolul 21
- Articolul 22 (1)
- Articolul 23
- Articolul 24
- Articolul 25 (1)
- Articolul 26 La stabilirea criteriilor de selecție se vor avea în vedere următoarel
- Articolul 27
- Articolul 28 (1)
- Articolul 29
- Articolul 30 (1)
- Articolul 31 (1)
- Articolul 32 (1)
- Articolul 33 (1)
- Articolul 34 (1)
- Articolul 35 (1)
- Articolul 36
- Articolul 37 Anexele nr. 1
ORDIN nr. 226 din 5 iulie 2017 pentru modificarea anexei la Ordinul ministrului agriculturii și dezvoltării rurale nr. 3.433/2015 privind aprobarea schemei de ajutor de stat "Stimularea dezvoltării regionale prin realizarea de investiții, inclusiv în sectorul pomicol, pentru procesarea și marketingul produselor agricole în vederea obținerii de produse neagricole"
Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 539 din 10 iulie 2017 Având în vedere Referatul de aprobare nr. 221.050 din 28.06.2017, întocmit de Direcția generală dezvoltare rurală - Autoritate de management pentru Programul național de dezvoltare rurală și Avizul Consiliului Concurenței nr. 9.162 din 26.06.2017, în baza prevederilor: – Programului Național de Dezvoltare Rurală 2014-2020, aprobat prin Decizia de punere în aplicare a Comisiei Europene nr. 3.508 din 26 mai 2015, cu modificările ulterioare; ... – Hotărârii Guvernului nr. 226/2015 privind stabilirea cadrului general de implementare a măsurilor programului național de dezvoltare rurală cofinanțate din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală și de la bugetul de stat, cu modificările și completările ulterioare, ... în temeiul art. 3 alin. (4) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 77/2014 privind procedurile naționale în domeniul ajutorului de stat, precum și pentru modificarea și completarea Legii concurenței nr. 21/1996, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 20/2015, cu modificările ulterioare, și art. 9 alin. (5) și (6) din Hotărârea Guvernului nr. 30/2017 privind organizarea și funcționarea Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, precum și pentru modificarea art. 6 alin. (6) din Hotărârea Guvernului nr. 1.186/2014 privind organizarea și funcționarea Autorității pentru Administrarea Sistemului Național Antigrindină și de Creștere a Precipitațiilor, cu modificările ulterioare, ministrul agriculturii și dezvoltării rurale emite următorul ordin:
Articolul I Anexa la Ordinul ministrului agriculturii și dezvoltării rurale nr. 3.433/2015 privind aprobarea schemei de ajutor de stat "Stimularea dezvoltării regionale prin realizarea de investiții, inclusiv în sectorul pomicol, pentru procesarea și marketingul produselor agricole în vederea obținerii de produse neagricole", publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 17 din 11 ianuarie 2016, cu modificările ulterioare, se modifică și se înlocuiește cu anexa Articolul II Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Ministrul agriculturii și dezvoltării rurale, Petre Daea București, 5 iulie 2017.
Nr. 226.
Anexă (Anexa la Ordinul nr. 3.433/2015) SCHEMA DE AJUTOR DE STAT Stimularea dezvoltării regionale prin realizarea de investiții, inclusiv în sectorul pomicol, pentru procesarea și marketingul produselor agricole în vederea obținerii de produse neagricole
Capitolul I
Dispoziții generale
Articolul 1(1)
Prezenta procedură instituie o schemă transparentă de ajutor de stat, cu titlul "Stimularea dezvoltării regionale prin realizarea de investiții, inclusiv în sectorul pomicol, pentru procesarea și marketingul produselor agricole în vederea obținerii de produse neagricole", denumită în continuare schemă, în baza căreia pot fi acordate alocări specifice individuale întreprinderilor definite în mod general și abstract, cu respectarea prevederilor art. 3 și 14 din Regulamentul (UE) nr. 651/2014 al Comisiei din 17 iunie 2014 de declarare a anumitor categorii de ajutoare compatibile cu piața internă în aplicarea articolelor 107 și 108 din Tratat, publicat în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, seria L, nr. 187 din 26 iunie 2014, denumit în continuare Regulamentul GBER, care este regulamentul general de exceptare pe categorii de ajutoare.
Articolul 2(1)
Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, denumit în continuare MADR, prin Direcția generală dezvoltare rurală - Autoritate de management pentru Programul național de dezvoltare rurală, denumită în continuare AM PNDR, are calitatea de furnizor de ajutor în cadrul prezentei scheme, iar Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, denumită în continuare AFIR, are calitatea de administrator al acestei scheme.
Capitolul II
Scopul și obiectivele schemei
Articolul 3(1)
Scopul acordării sprijinului este de a crește competitivitatea întreprinderilor prin realizarea de produse noi, cu valoare adăugată, fără a afecta însă concurența pe piața internă și comerțul intracomunitar într-o măsură contrară interesului comun.
Articolul 4(1)
Obiectivul general al prezentei scheme vizează îmbunătățirea nivelului de performanță al întreprinderilor, prin creșterea competitivității întreprinderilor care realizează investiții în domeniile de intervenții eligibile menționate în anexele nr. 1 2
Capitolul III
Domeniul de aplicare
Articolul 5
Prezenta schemă se adresează întreprinderilor care realizează investiții inițiale în active corporale și/sau necorporale, inclusiv în sectorul pomicol, pentru procesarea și marketingul produselor agricole, în domeniile de intervenții eligibile prevăzute în anexele nr. 1 2 a) Regiunea de Dezvoltare Nord-Vest, care grupează județele Bihor, Bistrița-Năsăud, Cluj, Sălaj, Satu Mare și Maramureș; ... b) Regiunea de Dezvoltare Centru, care grupează județele Alba, Brașov, Covasna, Harghita, Mureș și Sibiu; ... c) Regiunea de Dezvoltare Nord-Est, care grupează județele Bacău, Botoșani, Iași, Neamț, Suceava și Vaslui; ... d) Regiunea de Dezvoltare Sud-Est, care grupează județele Brăila, Buzău, Constanța, Galați, Vrancea și Tulcea; ... e) Regiunea de Dezvoltare Sud-Muntenia, care grupează județele Argeș, Călărași, Dâmbovița, Giurgiu, Ialomița, Prahova și Teleorman; ... f) Regiunea de Dezvoltare Sud-Vest Oltenia, care grupează județele Dolj, Gorj, Mehedinți, Olt și Vâlcea; ... g) Regiunea de Dezvoltare Vest, care grupează județele Arad, Caraș-Severin, Hunedoara și Timiș; ... h) Regiunea de Dezvoltare București-Ilfov, care grupează municipiul București și județul Ilfov. ...
Articolul 6(1)
În cadrul prezentei scheme nu se acordă sprijin financiar pentru activitățile realizate în următoarele sectoare: a) sectorul pescuitului și al acvaculturii, astfel cum este reglementat de Regulamentul (UE) nr. 1.379/2013 al Parlamentului European și al Consiliului din 11 decembrie 2013 privind organizarea comună a piețelor în sectorul produselor pescărești și de acvacultură, de modificare a Regulamentelor (CE) nr. 1.184/2006 și (CE) nr. 1.224/2009 ale Consiliului și de abrogare a Regulamentului (CE) nr. 104/2000 al Consiliului; ... b) sectorul producției agricole primare; ... c) sectorul prelucrării și comercializării produselor agricole, în următoarele cazuri: (i) atunci când valoarea ajutoarelor este stabilită pe baza prețului sau a cantității unor astfel de produse achiziționate de la producători primari sau introduse pe piață de întreprinderile respective; sau ... (ii) atunci când ajutoarele sunt condiționate de transferarea lor parțială sau integrală către producătorii primari; ... ... d) sectorul ajutoarelor pentru facilitarea închiderii minelor de cărbune necompetitive, astfel cum sunt reglementate de Decizia 2010/787 a Consiliului din 10 decembrie 2010 privind ajutorul de stat pentru facilitarea închiderii minelor de cărbune necompetitive; ... e) sectorul siderurgic; ... f) sectorul cărbunelui; ... g) sectorul construcțiilor navale; ... h) sectorul fibrelor sintetice; ... i) sectorul transporturilor și al infrastructurii conexe; ... j) sectorul producerii și distribuției de energie și al infrastructurii pentru aceasta. ...
Capitolul IV
Definiții
Articolul 7În sensul prezentei scheme, următorii termeni se definesc astfel:
O întreprindere nu poate fi considerată IMM dacă 25% sau mai mult din capitalul ori din drepturile de vot ale acesteia sunt controlate, direct sau indirect, solidar ori individual, de unul sau de mai multe organisme publice.
Datele folosite pentru calcularea numărului de angajați și a valorilor financiare, perioada de referință, precum și stabilirea modului de calcul al acestor date ale unei întreprinderi trebuie să respecte prevederile anexei I la Regulamentul GBER, coroborate cu cele ale Legii nr. 346/2004 privind stimularea înființării și dezvoltării întreprinderilor mici și mijlocii, cu modificările și completările ulterioare; ...
Notă ... *1) EBITDA (Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) - profitul înainte de dobânzi, impozite, depreciere și amortizare. ... ... ...
17.
Programul Național de Dezvoltare Rurală 2014-2020 (PNDR 2014-2020) - documentul programatic, în sensul art. 6 din Regulamentul (UE) nr. 1.305/2013, în care sunt prevăzute măsurile și sumele alocate României pentru perioada de programare 2014-2020; ...
21.
Ghidul solicitantului - detaliere tehnică și financiară a fiecărei măsuri, care cuprinde setul de informații necesare solicitantului pentru pregătirea, derularea și implementarea proiectului, elaborat pentru fiecare măsură PNDR, aprobat prin ordin al ministrului agriculturii și dezvoltării rurale și publicat pe site-ul organismului de implementare; ...
Capitolul V
Modalitatea de acordare a ajutorului de stat
Articolul 8(1)
În cadrul prezentei scheme se acordă ajutor de stat regional pentru investiții sub formă de grant și acesta constă în rambursarea cheltuielilor eligibile suportate și plătite de către beneficiar.
Articolul 9(1)
În conformitate cu art. 45 alin. (4) și art. 63 ale Regulamentului (UE) nr. 1.305/2013 beneficiarii sprijinului acordat prin prezenta schemă pot primi, după semnarea contractului, un avans în procent de maximum 50% din ajutorul public aferent proiectului, iar plata acestuia se va face după prezentarea unei garanții eliberate de o instituție financiară bancară sau nebancară înscrisă în registrul special al Băncii Naționale a României, reglementat de legislația națională în domeniu, care corespunde procentului de 100% din suma avansului.
(2)
Capitolul VI
Beneficiarii ajutorului de stat și condiții de eligibilitate
Articolul 10(1)
Prevederile prezentei scheme se aplică tuturor întreprinderilor care realizează investiții în domeniile menționate la art. 5 a) se încadrează în categoria beneficiarilor eligibili, așa cum sunt definiți în fișele sM4.2 și sM4.2a; ... b) demonstrează capacitatea de asigurare a cofinanțării investiției; ... c) demonstrează că profitul mediu anual, ca medie a ultimilor 3 ani fiscali, nu depășește de 4 ori valoarea sprijinului solicitat; ... d) prezintă cazier judiciar și fiscal fără înscrisuri pentru întreprindere, respectiv cazier judiciar fără înscrisuri pentru reprezentantul legal al acesteia; ... e) nu sunt considerate "întreprinderi în dificultate" în conformitate cu definiția de la art. 7 pct. 5 ... f) nu se află în procedură de executare silită, reorganizare judiciară, faliment, închidere operațională, dizolvare, lichidare sau administrare specială, nu au activitatea suspendată sau alte situații similare reglementate de lege; ... g) la data depunerii cererii de finanțare nu înregistrează debite la bugetul de stat, respectiv bugetele locale sau debite provenind din neplata contribuțiilor de asigurări sociale, a contribuțiilor de asigurări pentru șomaj, a contribuției de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale, precum și a contribuțiilor pentru asigurările sociale de sănătate; ... h) nu sunt întreprinderi care fac subiectul unui ordin de recuperare încă neexecutat în urma unei decizii anterioare a Comisiei sau a unui alt furnizor de ajutor de stat ori de minimis privind declararea unui ajutor ca fiind ilegal și incompatibil cu piața comună. ...
Articolul 11(1)
Nu se acordă sprijin prin prezenta schemă unei întreprinderi în cazul căreia s-a stabilit că a creat în mod artificial condițiile necesare pentru a obține sprijin financiar în scopul obținerii în mod necuvenit a unui avantaj, în orice etapă de derulare a proiectului, care contravine obiectivelor prezentei scheme.
Capitolul VII
Condiții de eligibilitate a proiectelor
Articolul 12(1)
În cadrul prezentei scheme pot fi finanțate exclusiv proiectele care prevăd realizarea de investiții inițiale, așa cum sunt acestea definite la art. 7 pct. 7 8
Capitolul VIII
Efectul stimulativ
Articolul 13(1)
În cadrul prezentei scheme, atât în cazul IMM, cât și în cazul întreprinderilor mari, ajutorul de stat se acordă dacă beneficiarul a adresat, înainte de demararea lucrărilor de executare a proiectului de investiții, o cerere pentru ajutor/cerere de finanțare și dacă AFIR a confirmat ulterior în scris, prin notificarea beneficiarului, conform procedurii specifice, că proiectul îndeplinește condițiile de eligibilitate stabilite în prezenta schemă.
Capitolul IX
Cheltuieli eligibile și neeligibile
Articolul 14(1)
În cadrul prezentei scheme se acordă sprijin pentru finanțarea proiectelor de investiții inițiale.
Articolul 15(1)
Cheltuielile eligibile comune sM4.2 și sM4.2a referitoare la investițiile inițiale în active necorporale, identificate ca necesare prin studiul de fezabilitate, se referă la următoarele: a) achiziționarea de tehnologii (know-how), patente și licențe pentru pregătirea implementării proiectului; ... b) achiziționarea de software, identificat ca necesar în documentația tehnico-economică a proiectului. ...
Articolul 16(1)
În cazul ajutoarelor acordate pentru o schimbare fundamentală în procesul de producție, costurile eligibile trebuie să depășească amortizarea activelor legate de activitatea care trebuie modernizată în cursul celor trei exerciții financiare precedente. În cazul ajutoarelor acordate pentru diversificarea unei unități existente, costurile eligibile trebuie să depășească cu cel puțin 200% valoarea contabilă a activelor reutilizate, astfel cum au fost înregistrate în exercițiul financiar ce precedă începerea lucrărilor.
Articolul 17(1)
Activele corporale și necorporale prevăzute la art. 14 15
Articolul 18(1)
Sunt neeligibile pentru sprijin în cadrul prezentei scheme următoarele cheltuieli generale aferente sM4.2 și sM4.2a: a) cheltuielile cu achiziționarea de bunuri și echipamente "second hand"; ... b) cheltuielile efectuate înainte de încheierea contractului de finanțare a proiectului; ... c) costurile generale ale proiectului definite la art. 7 pct. 15 ... d) cheltuieli cu achiziția mijloacelor de transport pentru uz personal și pentru transport de persoane; ... e) cheltuielile neeligibile în conformitate cu art. 69 alin. (3) din Regulamentul (UE) nr. 1.303/2013 al Parlamentului European și al Consiliului din 17 decembrie 2013 de stabilire a unor dispoziții comune privind Fondul european de dezvoltare regională, Fondul social european, Fondul de coeziune, Fondul european agricol pentru dezvoltare rurală și Fondul european pentru pescuit și afaceri maritime, precum și de stabilire a unor dispoziții generale privind Fondul european de dezvoltare regională, Fondul social european, Fondul de coeziune și Fondul european pentru pescuit și afaceri maritime și de abrogare a Regulamentului (CE) nr. 1.083/2006 al Consiliului, și anume: (i) dobânzi debitoare, cu excepția celor referitoare la granturi acordate sub forma unei subvenții pentru dobândă sau a unei subvenții pentru comisioanele de garantare; ... (ii) achiziționarea de terenuri neconstruite și construite; ... (iii) taxa pe valoarea adăugată, cu excepția cazului în care aceasta nu se poate recupera în temeiul legislației naționale privind TVA-ul; ... ... f) În cazul contractelor de leasing, celelalte costuri legate de contractele de leasing, cum ar fi marja locatorului, costurile de refinanțare a dobânzilor, cheltuielile generale și cheltuielile de asigurare nu constituie cheltuieli eligibile. ...
Articolul 19Costurile generale ale proiectului, astfel cum sunt definite la
art. 7 pct. 15
Capitolul X
Intensitatea ajutorului și valoarea maximă a finanțării
Articolul 20(1)
În cazul sM4.2, intensitatea maximă a ajutoarelor de stat acordate în cadrul prezentei scheme pentru întreprinderile mari, altele decât cooperative și grupuri de producători, în perioada de programare aferentă PNDR 2014-2020, este: a) 40% în cazul regiunilor de dezvoltare precizate la art. 5 lit. a)-f) ... b) 35% în cazul regiunii prevăzute la art. 5 lit. g) ... c) 15% până la data de 31 decembrie 2017, respectiv 10% în perioada 1 ianuarie 2018-31 decembrie 2020, pentru București. ...
Articolul 21
Pentru a garanta că investiția este viabilă, beneficiarul trebuie să aducă o contribuție financiară din resurse proprii sau atrase, neafectată de elemente de ajutor public, după cum urmează: a) în cazul sM4.2, pentru întreprinderi mari, altele decât cooperative și grupuri de producători: (i) 60% în cazul regiunilor de dezvoltare precizate la art. 5 lit. a)-f) ... (ii) 65% în cazul regiunii prevăzute la art. 5 lit. g) ... (iii) 85% până la 31 decembrie 2017, respectiv 90% în perioada 1 ianuarie 2018-31 decembrie 2020, pentru municipiul București; ... ... b) în cazul sM4.2, pentru cooperative și grupuri de producători care se încadrează în categoria întreprinderi mari: (i) 50% în cazul regiunilor de dezvoltare precizate la art. 5 lit. a)-f) ... (ii) 65% în cazul regiunii prevăzute la art. 5 lit. g) ... (iii) 85% până la 31 decembrie 2017, respectiv 90% în perioada 1 ianuarie 2018-31 decembrie 2020, pentru municipiul București; ... ... c) în cazul sM4.2a, pentru întreprinderi mari, inclusiv cooperativele și grupuri de producători, cu excepția cooperativelor și grupurilor de producători care vizează producerea de băuturi alcoolice: (i) 60% în cazul regiunilor de dezvoltare precizate la art. 5 lit. a)-f) ... (ii) 65% în cazul regiunii prevăzute la art. 5 lit. g) ... (iii) 85% până la 31 decembrie 2017, respectiv 90% în perioada 1 ianuarie 2018-31 decembrie 2020, pentru municipiul București; ... ... d) în cazul sM4.2a, pentru cooperativele și grupurile de producători care vizează producerea de băuturi alcoolice și se încadrează în categoria întreprinderi mari: (i) 50% în cazul regiunilor de dezvoltare precizate la art. 5 lit. a)-f) ... (ii) 65% în cazul regiunii prevăzute la art. 5 lit. g) ... (iii) 85% până la 31 decembrie 2017, respectiv 90% în perioada 1 ianuarie 2018-31 decembrie 2020, pentru municipiul București; ... ... e) în cazul sM4.2 și sM4.2a, pentru IMM-uri, inclusiv cooperativele și grupurile de producători care se încadrează în această categorie: (i) 50% pentru microîntreprinderi, întreprinderi mici și mijlocii, în cazul regiunilor de dezvoltare precizate la art. 5 lit. a)-f) ... (ii) 55% pentru întreprinderi mijlocii, respectiv 50% pentru microîntreprinderi și întreprinderile mici, în cazul regiunii prevăzute la art. 5 lit. g) ... (iii) 65% pentru microîntreprinderi și întreprinderi mici, respectiv 75% pentru întreprinderi mijlocii în perioada 1 iulie 2014-31 decembrie 2017, respectiv 70% pentru microîntreprinderi și întreprinderi mici, respectiv 80% pentru întreprinderi mijlocii în perioada 1 ianuarie 2018-31 decembrie 2020, pentru municipiul București.
... ...
Articolul 22(1)
Valoarea maximă a ajutorului acordat în cadrul prezentei scheme nu poate depăși plafonul maxim/proiect după cum urmează: a) pentru sM4.2: (i) 1.000.000 euro/proiect pentru IMM în cazul proiectelor care nu presupun investiții care conduc la un lanț alimentar integrat; ... (ii) 1.500.000 euro/proiect pentru alte întreprinderi pentru proiectele care nu presupun investiții care conduc la un lanț alimentar integrat; ... (iii) 2.500.000 euro/proiect pentru investițiile care conduc la un lanț alimentar integrat (indiferent de tipul de solicitant), precum și pentru forme asociative, astfel cum sunt definite la art. 7 pct. 33 ... ... b) pentru sM4.2a: b.1) pentru microîntreprinderi și întreprinderi mici: (i) 600.000 euro pentru proiectele ce nu presupun investiții ce conduc la un lanț alimentar integrat; ... (ii) 900.000 euro pentru investițiile care conduc la un lanț alimentar integrat; ... (iii) întreprinderi mijlocii; ... (iv) 800.000 euro pentru proiectele care nu presupun investiții ce conduc la un lanț alimentar integrat; ... (v) 1.100.000 euro pentru investițiile care conduc la un lanț alimentar integrat; ... ... b.2) pentru întreprinderi mari: (i) 1.000.000 euro pentru proiectele care nu presupun investiții ce conduc la un lanț alimentar integrat; ... (ii) 1.500.000 euro pentru investițiile care conduc la un lanț alimentar integrat. ... ... ...
(2)
Articolul 23
Ajutorul total acordat unui beneficiar pentru aceleași cheltuieli eligibile nu poate depăși plafonul maxim al intensității prevăzut la art. 20
Articolul 24
Pentru asigurarea cofinanțării private, solicitanții proiectelor selectate prin prezenta schemă pot beneficia de instrumente financiare în condițiile detaliate în PNDR 2014-2020, care să nu conțină elemente de ajutor de stat sau de minimis.
Capitolul XI
Procedura de selecție a proiectelor
Articolul 25(1)
După verificarea eligibilității proiectelor de către AFIR, fiecare proiect eligibil va fi punctat în funcție de sistemul de punctaj stabilit înaintea lansării sesiunii depunerii de proiecte.
Articolul 26La stabilirea criteriilor de selecție se vor avea în vedere următoarele principii:
Capitolul XII
Durata de aplicare a schemei
Articolul 27
Prezenta schemă intră în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, și se aplică până la data de 31 decembrie 2020.
Capitolul XIII
Bugetul schemei
Articolul 28(1)
Valoarea totală estimată a ajutorului de stat care va fi acordat în cadrul prezentei scheme, angajată pe durata de aplicare a acesteia, este echivalentul în lei a 123,3 milioane de euro, cu posibilitatea de majorare a bugetului cu maximum 10% pentru fiecare submăsură, cu condiția creșterii alocării din cadrul PNDR a acestor submăsuri, din care: – 112,5 milioane euro contribuție publică pentru sM4.2; ... – 10,8 milioane euro contribuție publică pentru sM4.2a. ...
Articolul 29
Numărul maxim estimat al întreprinderilor care vor beneficia de sprijin financiar în cadrul prezentei scheme este de 267, din care: – 236 beneficiari pentru sM4.2; ... – 31 beneficiari pentru sM4.2a. ...
Capitolul XIV
Reguli privind cumulul ajutoarelor
Articolul 30(1)
Ajutoarele cu costuri eligibile identificabile acordate prin prezenta schemă pot fi cumulate cu: a) orice alt ajutor de stat, atât timp cât măsurile respective vizează costuri eligibile identificabile diferite; ... b) orice alt ajutor de stat, în legătură cu aceleași costuri eligibile, care se suprapun parțial sau integral, numai în cazul în care cumulul respectiv nu are drept rezultat depășirea celui mai ridicat nivel de intensitate a ajutorului sau a celui mai ridicat cuantum al ajutorului aplicabil ajutorului respectiv în temeiul prezentei scheme. ...
Capitolul XV
Modalitatea de derulare a schemei
Articolul 31(1)
Implementarea prezentei scheme se realizează pe baza procedurii AFIR de evaluare și selectare a proiectelor, aprobată prin ordin al ministrului agriculturii și dezvoltării rurale, și cuprinde următoarele etape: a) lansarea anunțului privind cererea de proiecte, de către AFIR, pe site-ul oficial, cu precizări privind perioada de depunere a proiectelor, fondurile disponibile alocate sesiunii de depunere a proiectelor, locul depunerii cererilor de finanțare privind suma alocată, alte informații generale; ... b) evaluarea și selectarea: (i) depunerea cererilor de finanțare, online, prin intermediul portalului AFIR; ... (ii) verificarea cererilor de finanțare se face la oficiul județean pentru finanțarea investițiilor rurale, denumit în continuare OJFIR, pentru proiecte fără construcții și montaj și la Centrul regional pentru finanțarea investițiilor rurale, denumit în continuare CRFIR, pentru proiecte cu construcții și montaj; ... (iii) cererea de finanțare va fi evaluată din punctul de vedere al eligibilității și selecției, în condițiile specificate în cadrul național legislativ de implementare; ... ... c) contractarea: după aprobarea raportului de selecție, în care sunt incluse proiectele aprobate pentru finanțare, AFIR notifică solicitantul privind decizia de selecție în vederea semnării contractului de finanțare, solicitantul se va prezenta la sediul OJFIR/CRFIR cu un exemplar original al dosarului cererii de finanțare și al documentelor-anexe pe suport hârtie, conform documentației depuse online, care va rămâne la OJFIR/CRFIR; ... d) pentru investițiile care prevăd construcții-montaj, proiectul tehnic de execuție se avizează după semnarea contractului de finanțare de către AFIR, în conformitate cu procedurile de lucru ale AFIR; ... e) plata: depunerea cererii de plată însoțite de documentele justificative, verificarea cheltuielilor, autorizarea și efectuarea plății - la CRFIR pentru proiectele care prevăd construcții-montaj sau la OJFIR pentru proiectele care nu prevăd construcții-montaj; ... f) monitorizarea: monitorizarea implementării proiectelor de către AFIR și AM PNDR, raportarea stadiului implementării de către AM PNDR. ...
Capitolul XVI
Reguli privind publicarea, informarea, monitorizarea și raportarea
Articolul 32(1)
Comisia Europeană este informată în termen de 20 de zile lucrătoare de la data intrării în vigoare a prezentei scheme, potrivit prevederilor art. 9 din Regulamentul GBER, respectiv ale Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 77/2014 privind procedurile naționale în domeniul ajutorului de stat, precum și pentru modificarea și completarea Legii concurenței nr. 21/1996, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 20/2015, cu modificările ulterioare.
Articolul 33(1)
AFIR va monitoriza respectarea condițiilor de acordare a sprijinului prevăzute în prezenta schemă pe toată perioada de derulare a acesteia. În situația în care constată nerespectarea acestor condiții, va întreprinde toate demersurile necesare pentru recuperarea ajutorului acordat, inclusiv a dobânzilor aferente, calculate conform reglementărilor europene în vigoare.
Articolul 34(1)
În vederea îndeplinirii obligațiilor prevăzute la art. 33 alin. (4)
Articolul 35(1)
AFIR trebuie să păstreze înregistrări detaliate referitoare la ajutoarele acordate pentru toate proiectele de investiții. Aceste înregistrări, care conțin toate informațiile necesare pentru a stabili dacă sunt îndeplinite condițiile prevăzute în Regulamentul GBER, trebuie păstrate timp de 10 ani de la data acordării ultimului ajutor în cadrul prezentei scheme.
Articolul 36
MADR, pe baza datelor furnizate de AFIR, va transmite o raportare anuală Consiliului Concurenței cu privire la implementarea prezentei scheme, în forma prevăzută de Regulamentul privind procedurile de monitorizare a ajutoarelor de stat, pus în aplicare prin Ordinul președintelui Consiliului Concurenței nr. 175/2007.
Capitolul XVII
Dispoziții finale
Articolul 37Anexele nr. 1
2 Anexa nr. 1 la schemă DOMENIILE DE INTERVENȚII ELIGIBILE în cadrul submăsurii 4.2 pentru care se acordă sprijin pentru investiții inițiale întreprinderilor în cadrul schemei de ajutor de stat Stimularea dezvoltării regionale prin realizarea de investiții, inclusiv în sectorul pomicol, pentru procesarea și marketingul produselor agricole în vederea obținerii de produse neagricole *Font 8* ┌────┬─────────────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────────────────────┐ │Nr. │ Denumire activitate/activități din domeniile de intervenții │Corespondența nomenclatoare │ │crt.│ eligibile în cadrul submăsurii 4.2 pentru care se acordă ├────────┬───────────────────┤ │ │ sprijin pentru investiții inițiale întreprinderilor prin │Grupe/ │Nomenclatura │ │ │ prezenta schemă │clase │combinată Bruxelles│ │ │ │CAEN │non-anexa I la │ │ │ │ │Tratatul privind │ │ │ │ │funcționarea │ │ │ │ │Uniunii Europene │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┼────────┼───────────────────┤ │ │INDUSTRIA ALIMENTARĂ │ │ │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┼────────┼───────────────────┤ │ 1.│Fabricarea produselor lactate │ 105 │ │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┼────────┼───────────────────┤ │1.1.│Fabricarea înghețatei │ 1052 │ 21.05 │ │ │- fabricarea înghețatei și altor produse asemănătoare înghețatei, cum│ │ │ │ │este sorbetul │ │ │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┼────────┼───────────────────┤ │ 2.│Fabricarea produselor de morărit, a amidonului și a produselor din │ │ │ │ │amidon │ 106 │ │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┼────────┼───────────────────┤ │2.1.│Fabricarea produselor de morărit, din care: │ 1061 │ 19.01, 19.04 │ │ │- fabricarea amestecurilor de făină și făină mixtă preparată și a │ │ │ │ │aluaturilor pentru pâine, prăjituri, biscuiți sau cozonac │ │ │ │ │- fabricarea produselor din cereale pentru mic dejun │ │ │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┼────────┼───────────────────┤ │ 3.│Fabricarea produselor de brutărie și a produselor făinoase │ 107 │ │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┼────────┼───────────────────┤ │3.1.│Fabricarea pâinii; fabricarea prăjiturilor și a produselor proaspete │ │ │ │ │de patiserie │ 1071 │ 19.05 │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┼────────┤ │
│3.2.│Fabricarea biscuiților și pișcoturilor; fabricarea prăjiturilor și a │ │ │ │ │produselor conservate de patiserie │ 1072 │ │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┼────────┼───────────────────┤ │3.3.│Fabricarea macaroanelor, tăiețeilor, cușcușului și altor produse │ │ │ │ │făinoase similare │ 1073 │ 19.02 │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┼────────┼───────────────────┤ │ 4.│Fabricarea altor produse alimentare │ 108 │ │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┼────────┼───────────────────┤ │4.1.│Fabricarea produselor din cacao, a ciocolatei și a produselor │ │ │ │ │zaharoase │ │ │ │ │- fabricarea ciocolatei și a specialităților de ciocolată │ 1082 │ 18.06 │ │ │- fabricarea produselor zaharoase: caramele, nuga, fondante, │ │ 17.04 │ │ │ciocolată albă │ │ │ │ │- fabricarea dulciurilor sub formă de tablete și pastile │ │ │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┼────────┼───────────────────┤ │4.2.│Fabricarea condimentelor și ingredientelor - fabricarea mirodeniilor,│ │ │ │ │sosurilor și condimentelor: │ │ │ │ │- făină și pudră de muștar; │ 1084 │ 21.03 │ │ │- muștar, preparat │ │ │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┼────────┼───────────────────┤ │4.3.│Fabricarea preparatelor alimentare omogenizate și a alimentelor │ 1086 │ 19.01, 21.04 │ │ │dietetice │ │ │ │ │- fabricarea alimentelor pentru utilizări nutriționale speciale: │ │ │ │ │- lapte praf pentru sugari; │ │ │ │ │- lapte și alte alimente speciale pentru copii mici; │ │ │ │ │- alimente pentru sugari; │ │ │ │ │- alimente cu aport scăzut și redus de calorii, pentru controlul │ │ │ │ │ greutății; │ │ │ │ │- alimente dietetice pentru scopuri medicale speciale; │ │ │ │ │- alimente cu conținut scăzut de sodiu, inclusiv sare fără sodiu sau │ │ │ │ │ sare dietetică fără sodiu; │ │ │ │ │- alimente fără gluten; │ │ │ │ │- alimente destinate consumului în cazul efortului muscular intens, │ │ │ │ │ în special pentru sportivi; │ │ │ │ │- alimente pentru persoane care suferă de tulburări ale │ │ │ │ │ metabolismului carbohidraților (diabet) │ │ │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┼────────┼───────────────────┤ │4.4.│Fabricarea altor produse alimentare n.c.a.: │ 1089 │ 21.02, 21.04 │ │ │- fabricarea produselor din ouă, a albuminei din ouă │ │ │ │ │- fabricarea drojdiei*) de bere │ │ │ │ │- fabricarea laptelui obținut în afara lăptăriilor și a │ │ │
│ │ înlocuitorilor de brânză │ │ │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┼────────┼───────────────────┤ │ 5.│Fabricarea băuturilor │ 110 │ │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┼────────┼───────────────────┤ │5.1.│Fabricarea berii │ 1105 │ 22.02, 22.03 │ │ │- fabricarea băuturilor din malț, cum sunt berea, berea neagră │ │ │ │ │- fabricarea berii cu conținut redus de alcool și a berii fără alcool│ │ │ └────┴─────────────────────────────────────────────────────────────────────┴────────┴───────────────────┘ Notă ... *) Inclusiv drojdia de panificație.
Anexa nr. 2 la schemă DOMENIILE DE INTERVENȚII ELIGIBILE în cadrul submăsurii 4.2a pentru care se acordă sprijin pentru investiții inițiale întreprinderilor în cadrul schemei de ajutor de stat "Stimularea dezvoltării regionale prin realizarea de investiții, inclusiv în sectorul pomicol, pentru procesarea și marketingul produselor agricole în vederea obținerii de produse neagricole" *Font 8* ┌────┬─────────────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────────────────────┐ │Nr. │ Denumire activitate/activități din domeniile de intervenții │Corespondență nomenclatoare │ │crt.│ eligibile în cadrul submăsurii 4.2a pentru care se acordă ├────────┬───────────────────┤ │ │ sprijin pentru investiții inițiale întreprinderilor prin │ Grupe/ │ Nomenclatura │ │ │ prezenta schemă │ clase │combinată Bruxelles│ │ │ │ CAEN │ non-anexa I la │ │ │ │ │ Tratatul privind │ │ │ │ │ funcționarea │ │ │ │ │ Uniunii Europene │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┼────────┼───────────────────┤ │ │INDUSTRIA ALIMENTARĂ │ │ │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┼────────┼───────────────────┤ │ 1.│Fabricarea altor produselor alimentare │ 108 │ │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┼────────┼───────────────────┤ │1.1.│Fabricarea produselor din cacao, a ciocolatei și a produselor │ │ │ │ │zaharoase - fabricarea dulciurilor sub formă de tablete și pastile │ 1082 │ 17.04 │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┼────────┼───────────────────┤ │ 2.│Fabricarea băuturilor │ 110 │ │ ├────┼─────────────────────────────────────────────────────────────────────┼────────┼───────────────────┤ │2.1.│Distilarea, rafinarea și mixarea băuturilor alcoolice*1) │ │ │ │ │- fabricarea de băuturi alcoolice distilate: whisky, coniac, gin, │ │ │ │ │lichioruri etc. │ 1101 │ 22.08 │ │ │- fabricarea de băuturi mixte cu alcool distilat │ │ │ │ │- amestecarea alcoolurilor distilate │ │ │ │ │- fabricarea alcoolurilor neutre │ │ │ └────┴─────────────────────────────────────────────────────────────────────┴────────┴───────────────────┘ Notă ... *1) Exclusiv din fructe. ------