Norme din 25 aprilie 2013
Despre ce este acest act?
Aceste norme reglementează procesul de autorizare a școlilor de șoferi și a instructorilor auto, stabilind condițiile pe care aceștia trebuie să le îndeplinească pentru a funcționa legal. Scopul este asigurarea unei pregătiri adecvate pentru obținerea permisului de conducere, contribuind la siguranța rutieră.
Pentru cine: Școlile de conducători auto, indiferent de forma lor de organizare (societăți comerciale, regii autonome, școli din cadrul Ministerului Educației Naționale, Ministerului Afacerilor Interne sau Ministerului Apărării Naționale, sau persoane fizice autorizate); Instructorii auto care își desfășoară activitatea ca persoane fizice autorizate.
Date esențiale
- Țara
- România
- Domeniul de drept
- Drept fiscal
- Articole
- 21
- Sursa
- MultiLegalPile/
- Text preluat la
- Explicație actualizată la
Ce reglementează acest act?
- Condițiile de autorizare pentru școlile de conducători auto.
- Condițiile de autorizare pentru instructorii auto.
- Documentele necesare pentru obținerea autorizației.
- Procedura de eliberare a autorizației de către Autoritatea Rutieră Română (A.R.R.).
Pe cine privește acest act?
- Școlile de conducători auto, indiferent de forma lor de organizare (societăți comerciale, regii autonome, școli din cadrul Ministerului Educației Naționale, Ministerului Afacerilor Interne sau Ministerului Apărării Naționale, sau persoane fizice autorizate).
- Instructorii auto care își desfășoară activitatea ca persoane fizice autorizate.
Care sunt punctele cheie?
- Școlile de conducători auto trebuie să obțină o autorizație de la Autoritatea Rutieră Română (A.R.R.) sau să fie autorizate într-un alt stat membru UE/SEE.
- Condițiile de autorizare includ onorabilitatea, baza materială (vehicule, spații, echipamente) și competența profesională (personal didactic calificat).
- Vehiculele folosite pentru pregătirea practică trebuie să fie deținute în proprietate sau leasing, să îndeplinească anumite condiții tehnice, să fie agreate de Registrul Auto Român și asigurate.
- Spațiile școlilor trebuie să fie adecvate procesului de învățământ, cu o sală/săli de pregătire teoretică, secretariat, arhivă și grup sanitar, iar contractele de folosință trebuie să aibă o valabilitate de minimum un an.
- Școlile trebuie să aibă angajați, cu contract de muncă pe perioadă nedeterminată, minim un instructor auto și minim un profesor de legislație rutieră, și să aibă contracte pentru disciplina "prim ajutor".
Drept fiscal
Textul legii
Textul legii
Cuprins (21)
- Articolul 1
- Articolul 2 (1)
- Articolul 3
- Articolul 4 Școlile de conducători auto sunt organizate:
- Articolul 5 (1)
- Articolul 6 (1)
- Articolul 7 (1)
- Articolul 8 (1)
- Articolul 9 (1)
- Articolul 10 (1)
- Articolul 11
- Articolul 12
- Articolul 13
- Articolul 14
- Articolul 15
- Articolul 16 (1)
- Articolul 17 (1)
- Articolul 18
- Articolul 19
- Articolul 20
- Articolul 21
NORME din 25 aprilie 2013 privind autorizarea școlilor de conducători auto și a instructorilor auto (Anexa 1)*) Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 267 bis din 13 mai 2013 Notă ... *) Aprobate prin ORDINUL nr. 733 din 25 aprilie 2013, publicat în Monitorul Oficial nr. 267 din 13 mai 2013.
Capitolul I
Dispoziții generale
Articolul 1
Școlile de conducători auto fac parte din cadrul instituțional național în domeniul siguranței rutiere, care desfășoară activitatea de pregătire a persoanelor în vederea obținerii permisului de conducere.
Articolul 2(1)
Școlile de conducători auto își desfășoară activitatea în baza unei autorizații eliberate de către Autoritatea Rutieră Română - A.R.R., în condițiile prezentelor Norme, sau în baza autorizației eliberate într-un alt stat membru al Uniunii Europene sau al Spațiului Economic European, în cazul prestării de servicii în România în regim transfrontalier.
Articolul 3
Pregătirea teoretică și practică necesară obținerii permisului de conducere se efectuează în cadrul școlilor de conducători auto, acestea asumându-și în totalitate pregătirea unui cursant.
Articolul 4Școlile de conducători auto sunt organizate:
Capitolul II
Condiții de autorizare a școlilor de conducători auto și a instructorilor auto
Articolul 5(1)
Autorizarea școlilor de conducători auto organizate conform prevederilor art. 4, lit. a) a) onorabilitate; ... b) bază materială; ... c) competență profesională. ...
Articolul 6(1)
Autorizarea instructorilor auto organizați conform prevederilor art. 4, lit. b) a) onorabilitate; ... b) bază materială; ... c) competență profesională. ...
Vehiculele utilizate la pregătirea practică pot fi folosite doar de o singură școală de conducători auto și trebuie să: i) îndeplinească condițiile prevăzute în anexele nr. 1a) nr. 1b) ... ii) fie agreate de către Regia Autonomă "Registrul Auto Român" conform reglementărilor în vigoare, cu excepția vehiculelor utilizate pentru categoria AM; ... iii) aibă inspecția tehnică periodică efectuată în condițiile legii; ... iiii) fie asigurate pentru daune cauzate terților, inclusiv persoanelor care se află în interiorul acestora sau pe motocicleta. ... iiiii) Abrogat. ... (la 24-08-2018, Punctul iiiii) din Litera a) , Alineatul (3) , Articolul 6 , Capitolul II a fost abrogat de Punctul 2, Articolul I din ORDINUL nr. 1.273 din 22 august 2018, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 735 din 24 august 2018 ) Sistemul tehnic trebuie să poată atât stoca cât și descărca, pentru fiecare cursant în parte, informațiile înregistrate. Rezultatul înregistrării este criptat și constă în redarea simultană a imaginilor și sunetului din interiorul vehiculului, a imaginilor din exteriorul vehiculului, a traseului parcurs stabilit prin sistemul GPS precum și durata înregistrării. ... b) deține în proprietate, cu contract de închiriere sau cu contract de comodat, spații adecvate procesului de învățământ care îndeplinesc condițiile minime prevăzute în anexa nr. 2 Școlile de conducători auto organizate conform prevederilor art. 4, lit. b) art. 4 lit. b) ... c) deține echipamentele și dotarea tehnico-didactică corespunzătoare conținutului programelor școlare de pregătire teoretică și instruire practică în conducerea auto, prevăzute în nota de certificare al cărui model este prevăzut în anexa nr. 3 ...
Capitolul III
Eliberarea autorizației școlilor de conducători auto
Articolul 7(1)
În vederea obținerii autorizației de școală de conducători auto pentru școlile de conducători auto organizate conform prevederilor art. 4 lit. a) a) cererea-tip pentru obținerea autorizației; ... b) în funcție de forma de organizare: (i) certificatul de înregistrare la Oficiul Național al Registrului Comerțului și actul constitutiv, pentru societățile comerciale sau regiile autonome; ... (ii) actul doveditor în cazul școlilor din sistemul învățământului particular acreditate, din cadrul Ministerului Educației Naționale, Ministerului Afacerilor Interne sau din cadrul Ministerului Apărării Naționale, din care să reiasă că au ca obiect de activitate pregătirea persoanelor în vederea obținerii permisului de conducere; ... ... c) lista cuprinzând toate vehiculele utilizate, pe fiecare categorie pentru care solicită autorizarea, pentru efectuarea instruirii practice în conducerea auto, împreună cu documentele din care să rezulte că acestea îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 5, alin. (3), lit. a) ... d) lista personalului didactic pentru care se depun următoarele documente:
Articolul 8(1)
În vederea obținerii autorizației de școală de conducători auto pentru școlile de conducători auto organizate conform prevederilor art. 4 lit. b) a) cererea-tip pentru obținerea autorizației; ... b) certificatul de înregistrare eliberat de Oficiul Național al Registrului Comerțului corespunzător activității pentru care se solicita autorizarea; ... c) permisul de conducere auto, cazierul judiciar, atestatul de pregătire profesională și avizele medical și psihologic, valabile; ... d) carte de muncă, adeverință eliberată de Inspectoratul Teritorial de Muncă și/sau extras după registrul electronic general de evidență al salariaților REVISAL din care să rezulte faptul că a fost angajat ca instructor auto la o școală de conducători auto o perioadă de minim 5 ani sau copie a autorizației de instructor auto; ... e) lista cuprinzând toate vehiculele utilizate, pe fiecare categorie pentru care solicită autorizarea, pentru efectuarea instruirii practice în conducerea auto, împreună cu documentele din care să rezulte că acestea îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 6, alin. (3), lit. a) ... f) lista personalului didactic pentru care se depun următoarele documente:
Articolul 9(1)
Autorizația școlii de conducători auto se acordă pe perioadă nedeterminată.
5b)
Capitolul V
Dispoziții finale și tranzitorii
Articolul 10(1)
În vederea creșterii calității actului de pregătire al cursanților în vederea obținerii permisului de conducere, la un an de la data prevăzută la art. 19
Reproducem prevederile art. II și art. III din Ordinul nr. 1.273 din 22 august 2018, publicat în Monitorul Oficial nr. 735 din 24 august 2018:
Articolul II Îndeplinirea procentului minim de promovabilitate prevăzut la art. 20 din anexa nr. 1 Articolul III Aplicarea procentului minim de promovabilitate al școlilor de conducători auto de 50%, corelat cu o scădere cu 30% a numărului minim de ore de pregătire, prevăzut la articolul 10 din anexa nr. 1
Articolul 11
Școlile de conducători auto autorizate pentru categoria B și care dețin un ansamblu de vehicule a cărui masă totală maximă autorizată este mai mare de 3500 kg dar nu depășește 4250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depășește 750 kg, pot efectua și cursul prevăzut la art. 24^1 alin.(3) din Ordonanța de urgență Guvernului nr. 195/2002 privind circulașia pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare.
Articolul 12
Autorizațiile eliberate școlilor de conducători auto pentru una din categoriile A, B, C, CE, D sau DE sunt valabile fără plata tarifului aferent și pentru categoriile AM, A1, A2, B1, C1, C1E, D1 sau D1E, după caz, dacă respectiva școală de conducători auto deține vehicule necesare instruirii practice pentru respectivele categorii, care îndeplinesc condițiile minime prevăzute în anexele nr. 1a) nr. 1b)
Articolul 13
Școlile de conducători auto, autorizate pentru mai multe locații, pot folosi în procesul de pregătire practică un vehicul deținut în proprietate sau în baza unui contract de leasing, doar la una din școlile de conducători auto autorizate.
Articolul 14
În funcție de capacitatea sălii de clasă în care se desfășoară pregătirea teoretică și în conformitate cu prevederile cuprinse în anexa nr. 2
Articolul 15
Tarifele pentru eliberarea autorizației școlii de conducători auto precum și pentru menținerea valabilității acesteia sunt cuprinse în anexa nr. 6
Articolul 16(1)
Școlile de conducători auto autorizate în alt stat membru al Uniunii Europene pot desfășura temporar activitatea de pregătire a cursanților pe teritoriul României, informând în acest sens Autoritatea Rutieră Română - A.R.R.
Articolul 17(1)
Pierderea, sustragerea sau deteriorarea autorizației se anunță, de către titularul acesteia, la Autoritatea Rutieră Română - A.R.R., în termen de 5 zile de la data constatării acestui fapt.
Articolul 18
Autorizațiile școlilor de conducători auto eliberate până la data intrării în vigoare a prezentului ordin se reînnoiesc după un an și apoi anual, până la expirarea valabilității lor, în condițiile respectării prevederilor prezentelor Norme, fără plata tarifului.
Articolul 19
Instructorii auto autorizați conform prevederilor Ordinului ministrului transporturilor și infrastructurii nr. 1.019/2009 pentru aprobarea Metodologiei privind atestarea instructorilor de pregătire practică și a profesorilor de legislație rutieră, a Normelor privind autorizarea școlilor de conducători auto, a Metodologiei privind autorizarea instructorilor de pregătire practică, a Programei de școlarizare și a Metodologiei de organizare și desfășurare a cursurilor de pregătire teoretică și practică în vederea obținerii permisului de conducere, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 684 și 684 bis din 12 octombrie 2009, se vor autoriza în condițiile respectării prevederilor prezentelor norme până la data de 1 septembrie 2017. (la 07-07-2017, Articolul 19 din Capitolul V a fost modificat de Articolul I din ORDINUL nr. 731 din 6 iulie 2017, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 535 din 07 iulie 2017 )
Articolul 20
Condițiile privind îndeplinirea procentului minim de promovabilitate și a menținerii condițiilor anuale de autorizare, prevăzute la art. 9 alin. (3) (la 24-08-2018, Articolul 20 a fost modificat de Punctul 3, Articolul I din ORDINUL nr. 1.273 din 22 august 2018, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 735 din 24 august 2018 ) Notă ...
Potrivit pct. 3 din art. I din Ordinul nr. 1.273 din 22 august 2018, publicat în Monitorul Oficial nr. 735 din 24 august 2018, din cuprinsul articolului 20, mențiunile referitoare la condițiile privind dotarea cu sistemul tehnic prevăzut la art. 5 alin. (3) pct. iiiii) și la art. 6 alin. (3) pct. iiiii) se abrogă.
Notă ...
Reproducem prevederile art. II și art. III din Ordinul nr. 1.273 din 22 august 2018, publicat în Monitorul Oficial nr. 735 din 24 august 2018:
Articolul II Îndeplinirea procentului minim de promovabilitate prevăzut la art. 20 din anexa nr. 1 Articolul III Aplicarea procentului minim de promovabilitate al școlilor de conducători auto de 50%, corelat cu o scădere cu 30% a numărului minim de ore de pregătire, prevăzut la articolul 10 din anexa nr. 1
Articolul 21
fac parte integrantă din prezentele Norme.
Anexele 1-6 Anexa nr. 1a) la Normele privind autorizarea școlilor de conducători auto și a instructorilor auto Condițiile pe care trebuie să le îndeplinească vehiculele destinate instruirii practice în conducerea auto în vederea obținerii permisului de conducere Categoria AM - vehicul, cu două, trei sau patru roți, a cărui viteză maximă prin construcție este mai mare de 25 km/h dar nu depășește 45 km/h și care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depășește 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depășește 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depășește 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric. Este asimilat mopedului cvadriciclul ușor sau triciclul cu motor care păstrează caracteristicile acestuia.
Categoria A1 - motociclete din categoria A1 fără ataș, cu o putere a motorului de maximum 11 kw și cu un raport putere/greutate de cel mult 0,1 kw/kg, care poate atinge o viteză de cel puțin 90 km/h;
Dacă motocicleta este acționată de un motor cu ardere internă, capacitatea cilindrică a motorului trebuie să fie de cel puțin 115 cmc.
Dacă motocicleta este acționată cu un motor electric, raportul putere/greutate al vehiculului trebuie să fie de cel puțin 0,08 kw/kg;
Categoria A2 - motociclete fără ataș, cu o putere a motorului de cel puțin 20 kw, dar de maximum 35 kw și cu un raport putere/greutate care nu depășește 0,2 kw/kg;
Dacă motocicleta este acționată de un motor cu ardere internă, capacitatea cilindrică a motorului trebuie să fie de cel puțin 395 cmc.
Dacă motocicleta este acționată cu un motor electric, raportul putere/greutate al vehiculului trebuie să fie de cel puțin 0,15 kw/kg;
Categoria A - motociclete fără ataș, a cărei masă fără încărcătură este mai mare de 175 kg, cu o putere a motorului de cel puțin 50 kw.
Dacă motocicleta este acționată de un motor cu ardere internă, capacitatea cilindrică a motorului trebuie să fie de cel puțin 595 cmc.
Dacă motocicleta este acționată cu un motor electric, raportul putere/greutate al vehiculului trebuie să fie de cel puțin 0,25 kw/kg;
Categoria B1 - cvadriciclu cu motor, care poate atinge o viteză de cel puțin 60 km/h.
Categoria B - vehicule din categoria B, cu 4 roți, care pot atinge o viteză de cel puțin 100 km/h.
Categoria BE - ansamblu format dintr-un vehicul de examen din categoria B și dintr-o remorcă cu masă maximă autorizată de cel puțin 1000 kg, care atinge o viteză de cel puțin 100 km/h și care nu intră în categoria B; compartimentul de marfă al remorcii constă dintr-un corp închis care este cel puțin tot atât de lat și înalt ca și autovehiculul; corpul închis poate fi și ușor mai puțin lat decât vehiculul cu condiția ca vizibilitatea spre spate să nu fie posibilă decât cu ajutorul oglinzilor retrovizoare exterioare ale autovehiculului; remorca trebuie să aibă o masă reală totală * de minimum 800 kg.
Categoria C1 - vehicul din categoria C1 a cărui masă maximă autorizată este de cel puțin 4000 kg, care are o lungime de cel puțin 5 m, care atinge o viteză de cel puțin 80 km/h și care este echipat cu ABS și un dispozitiv de înregistrare a vitezei; compartimentul pentru mărfuri trebuie să consiste dintr-o caroserie de tip închis cel puțin la fel de lată și de înaltă ca și cabina.
Categoria C1E - ansamblu format dintr-un vehicul de examen din categoria C1 și dintr-o remorcă a cărei masă maximă autorizată este de cel puțin 1250 kg; acest ansamblu trebuie să aibă o lungime de cel puțin 8 m și să atingă o viteză de cel puțin 80 km/h; compartimentul de marfă al remorcii constă dintr-un corp închis care este cel puțin tot atât de lat și înalt ca și cabina; corpul închis poate să fie puțin mai îngust decât cabina cu condiția ca vizibilitatea în spate să fie posibilă doar prin utilizarea oglinzilor retrovizoare exterioare ale autovehiculului; remorca trebuie să aibă o masă reală totală de cel puțin 800 kg;
Categoria C - vehicul din categoria C a cărui masă maximă autorizată este de cel puțin 12.000 kg, care are lungimea de cel puțin 8 metri, lățimea de cel puțin 2,4 m și care atinge o viteză de cel puțin 80 km/h, este echipat cu sistem de prevenire a blocării roților în timpul frânării (ABS) și cu un sistem de transmisie care presupune o selecție manuală a vitezelor de către conducătorul auto și cu un dispozitiv de înregistrare definit conform Regulamentului (CEE) nr. 3821/85 ; compartimentul de marfă constă dintr-un corp închis care este cel puțin tot atât de lat și de înalt ca și cabina; vehiculul trebuie să aibă o masă reală totală de minimum 10.000 kg.
Categoria CE - vehicul articulat sau un ansamblu format dintr-un vehicul de examen din categoria C și o remorcă cu lungimea de cel puțin 7,5 m; atât vehiculul articulat cât și ansamblul trebuie să aibă o masă totală maximă autorizată de cel puțin 20.000 kg, o lungime de cel puțin 14 m și o lățime de cel puțin 2,4 m, să atingă o viteză de cel puțin 80 km/h, să fie echipate cu sistem de prevenire a blocării roților în timpul frânării (ABS) și să fie echipate cu un sistem de transmisie care presupune o selecție manuală a vitezelor de către conducătorul auto și cu un dispozitiv de înregistrare definit conform Regulamentului (CEE) nr. 3821/85 ; compartimentul pentru mărfuri al remorcii constă dintr-un corp închis care este cel puțin tot atât de lat și de înalt ca și cabina; atât vehiculul articulat, cât și ansamblul trebuie să aibă o masă reală totală de minimum 15.000 kg.
Categoria D1 - vehicul din categoria D1 a cărui masă maximă autorizată este de cel puțin 4000 kg, care are o lungime de cel puțin 5 m și care poate atinge o viteză de cel puțin 80 km/h, echipat cu ABS și cu un dispozitiv de înregistrare a vitezei.
Categoria D1E - ansamblu format dintr-un vehicul de examen din categoria D1 și dintr-o remorcă a cărei masă maximă autorizată este de cel puțin 1250 kg și care atinge o viteză de cel puțin 80 km/h; compartimentul pentru mărfuri al remorcii constă dintr-un corp închis care are cel puțin o lățime o înălțime de 2 m; remorca trebuie să aibă o masă reală totală minimă de 800 kg.
Categoria D - vehicul din categoria D care are o lungime de cel puțin 10 m, o lățime de cel puțin 2,4 m și care poate atinge o viteză de cel puțin 80 km/h, echipat cu ABS și cu un dispozitiv de înregistrare a vitezei.
Categoria DE - ansamblu format dintr-un vehicul de examen din categoria D și dintr-o remorcă a cărei masă maximă autorizată este de cel puțin 1250 kg, lățimea de cel puțin 2,4 m și care este capabil să atingă o viteză de cel puțin 80 km/h; compartimentul pentru mărfuri al remorcii constă dintr-un corp închis de o lățime și o înălțime de cel puțin 2 m; remorca trebuie să aibă o masă reală totală de cel puțin 800 kg.
Categoria Tr - ansamblu format dintr-un tractor rutier și o remorcă; remorca are o masă maximă autorizată de cel puțin 3500 kg.
NOTĂ:
1.
Prin masă reală totală se înțelege masa proprie a vehiculului la care se adaugă, pe timpul instruirii practice, încărcătură. ...
2.
Vehiculele corespunzătoare categoriilor permisului de conducere C, C1, D, D1 vor fi dotate cu echipament de înregistrare conform Regulamentului 3.821/85/CE privind aparatele de înregistrare în transportul rutier (tahograf). ...
3.
Caracteristicile tehnice ale vehiculelor destinate instruirii practice în conducerea auto (viteza maximă constructivă, capacitatea cilindrică, masa proprie, masa maximă autorizată sau masa reală) pentru categoriile care au provenit din alte categorii (Ex: categoriile A1, C1, D1) nu trebuie să depășească, ca valori efective, caracteristicile tehnice minime ale vehiculelor din categoria din care provin (Ex: categoriile A, C, D) ...
Anexa nr. 1b) la Normele privind autorizarea școlilor de conducători auto DOTAREA MINIMĂ a autovehiculelor și vehiculelor destinate instruirii practice în conducerea auto a) Motociclete: – dispozitiv cu dublă comandă minim pentru frâna de serviciu; ... – două oglinzi retrovizoare exterioare; ... – o plăcuță cu inscripția ȘCOALĂ de culoare galben portocalie, având dimensiunile L*l = 300*200 [mm], montată deasupra numărului de înmatriculare. b) Autoturisme: ... ... – dispozitiv cu dublă comandă pentru ambreiaj și frână de serviciu, iar în cazul echipării cu transmisie automată, dispozitiv cu dublă comandă minim pentru frâna de serviciu; opțional dispozitiv cu dublă comandă pentru accelerație; ... – două oglinzi retrovizoare interioare și două oglinzi retrovizoare exterioare; ... – centuri de siguranță; ... – o casetă cu inscripția ȘCOALĂ, de culoare galben portocalie, cu posibilități de iluminare din interior, fixată transversal pe acoperiș, care este prezentată mai jos, având dimensiunile L*I*h = 420*380*120 [mm]. c) Autocamioane și tractoare: ... ... – dispozitiv cu dublă comandă minim pentru ambreiaj și frână de serviciu; ... – două oglinzi retrovizoare exterioare; ... – centuri de siguranță, în cazul autocamioanelor; ... – o casetă cu inscripția ȘCOALĂ, de culoare galben portocalie, cu posibilități de iluminare din interior, fixată transversal pe acoperiș, care este prezentată mai jos, având dimensiunile L*I*h = 840*760*240 [mm]; ... – o placă cu inscripția ȘCOALĂ, de culoare galben portocalie, având dimensiunile L*I = 840*240 [mm], aplicată pe partea din spate. d) Autobuze, troleibuze și tramvaie: ... ... – dispozitiv cu dublă comandă minim pentru frână de serviciu și, după caz, ambreiaj; ... – două oglinzi retrovizoare exterioare; ... – o placă cu inscripția ȘCOALĂ, de culoare galben portocalie, având dimensiunile L*I = 840*240 [mm], care este prezentată mai jos, aplicată pe părțile laterale, în față și în spate. e) Remorci și semiremorci: ... ... – o placă de culoare galben portocalie, montată pe oblonul din spate, perpendicular pe planul longitudinal al autovehiculului, având dimensiunile L*I = 840*240 [mm], prezentată mai jos. -------------- NOTĂ(CTCE) ... ...
Placa cu inscripția "Școală" se găsește în Monitorul oficial al României, Partea I, Nr. 267 bis din 13 mai 2013 la pagina 10 (a se vedea imaginea asociată).
Notă: Dimensiunea înscrisului "ȘCOALĂ" de pe casetă este de L*l = 300*90 [mm] iar dimensiunea înscrisului "ȘCOALĂ" de pe placă este de L*l = 600*180 [mm];
Anexa nr. 2 la Normele privind autorizarea școlilor de conducători auto CONDIȚII MINIME pentru spațiile folosite în procesul de învățământ Școala trebuie să dispună de cel puțin o sală de pregătire teoretică dotată cu mijloace de învățământ și cu materiale didactice pentru predarea disciplinelor teoretice prevăzute în planul de învățământ prevăzute în anexa nr. 3 Sala de clasă trebuie să fie astfel dimensionată, în funcție de numărul maxim de cursanți înscriși într-o grupă de pregătire, astfel încât să se asigure un volum de 5 mc și o suprafață efectivă de minim 2 mý pentru fiecare cursant.
În funcție de numărul maxim de cursanți înscriși într-o grupă de pregătire, sala de clasă va avea dotări suficiente pentru desfășurarea în bune condiții a pregătirii teoretice și prezentarea tuturor subiectelor prevăzute în programa de învățământ.
În cazul școlilor care efectuează pregătirea pentru categoriile C1, C, C1E, CE, D1, D, D1E, DE, Tr, Tb, Tv, acestea vor dispune suplimentar de o altă sală de clasă în care se va asigura un volum de 5 mc și o suprafață efectivă de minim 2 mý pentru fiecare cursant și în care va fi predată disciplina "cunoașterea vehiculelor", având dotarea minimă necesară corespunzătoare prevăzută în anexa nr. 3 Anexa nr. 3 la Normele privind autorizarea școlilor de conducători auto Ministerul Transporturilor Inspectoratul de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier Nr: ............. Data: ...../.... /.............
NOTĂ DE CERTIFICARE Anul ............ luna ............... ziua ........... localitatea .......................
Echipa de certificare, formată din: – d-nul (d-na) ................................................... ... – d-nul (d-na) ................................................... ... a procedat la verificarea școlii .............................. , cu sediul în ......................., str. .................., nr......., bl..... , et....., ap......, sector....... având ca obiect de activitate pregătirea persoanelor în vederea obținerii permisului de conducere, reprezentată de dl./dna ............................... în calitate de ................................., unde a constatat următoarele:
Punctul de lucru/filiala/sucursala se află în........................................ , str. ........................ nr........, bl......, et......, ap......., sector ...... telefon .............., funcționează în baza actului legal de înființare ............................ cu nr......... din ................. și urmează să pregătească persoane în vederea obținerii permisului de conducere pentru categoriile: .................................
Mijloace specifice necesare procesului de pregătire:
Observații ................................................................................................................
I.
Pentru desfășurarea procesului de învățământ, școala de conducători auto funcționează într-o locație unică, deținută în baza unui ... și are în dotare următoarele: a) sală de legislație rutieră: – sala de legislație rutieră are o capacitate de ....... mc, cu dimensiunile ........ *.........*........ (L*l*h) rezultând un nr. de ............ cursanți/grupă. ... ... ┌──────┬─────────────────────────────────────────────┬────────────┬────┬────┐ │ Nr. │ Denumirea materialului didactic │ Cantitatea │ │ │ │ crt. │ │ necesară │ DA │ NU │ │ │ │ (buc) │ │ │ └──────┴─────────────────────────────────────────────┴────────────┴────┴────┘ 1. Panouri cu indicatoare rutiere ┌────┬────┐ 1.1. Indicatoare de avertizare 1 │ │ │ ├────┼────┤ 1.2. Indicatoare de reglementare 1 │ │ │ ├────┼────┤ 1.2.1. Indicatoare de prioritate 1 │ │ │ ├────┼────┤ 1.2.2. Indicatoare de interzicere sau restricție 1 │ │ │ ├────┼────┤ 1.2.3. Indicatoare de obligare 1 │ │ │ ├────┼────┤ 1.3. Indicatoare de orientare și informare 1 │ │ │ ├────┼────┤ 1.3.1. Indicatoare de orientare 1 │ │ │ ├────┼────┤ 1.3.2. Indicatoare de informare 1 │ │ │ ├────┼────┤ 1.4. Panouri adiționale 1 │ │ │ └────┴────┘ 2. Panouri cu marcaje ┌────┬────┐ 2.1. Marcaje longitudinale 1 │ │ │ ├────┼────┤ 2.2. Marcaje transversale 1 │ │ │ ├────┼────┤ 2.3. Marcaje laterale 1 │ │ │ ├────┼────┤ 2.4. Marcaje diverse 1 │ │ │ ├────┼────┤ 3. Panouri cu semnalele agentului de circulație 1 │ │ │ ├────┼────┤ 4. Vehicule diferite în miniatură 10 │ │ │ ├────┼────┤ 5. Triunghiuri reflectorizante 1 │ │ │ ├────┼────┤ 6. Machetă rețea stradală 1 │ │ │ ├────┼────┤ 7. Trusă sanitară 1 │ │ │ └────┴────┘ 8. Aparate audiovizuale 8.1. Retroproiector și/sau videoproiector și/sau ┌────┬────┐ aparat video cu monitor 1 │ │ │ ├────┼────┤ 8.2. Video-casete/CD cu filme având tematică specifică │ │ │ pregătirii teoretice în disciplina legislație rutieră 1 │ │ │ ├────┼────┤ 8.3. Calculator cu video proiector și ecran de proiecție │ │ │ sau rețea de calculatoare, pe care să ruleze cel │ │ │ puțin un soft didactic, al cărui conținut va fi │ │ │ stabilit de Autoritatea Rutieră Română - A.R.R., │ │ │ specific pregătirii teoretice în disciplina │ │ │ legislație rutieră și conducere preventivă │ │ │ ├────┼────┤ 9. Altele │ │ │ └────┴────┘ Observații: ............................................................... ...........................................................................
NOTĂ: Materialele didactice prevăzute la pct. 8.1. - 8.2. sunt alternative celor prevăzute la pct. 1-3. b) cabinet de cunoaștere a autovehiculului – cabinetul are o capacitate de ....... mc, cu dimensiunile ......*...... *....... (L*l*h) rezultând un nr. de ........... cursanți/grupă. ... ... ┌──────┬─────────────────────────────────────────────┬────────────┬────┬────┐ │ Nr. │ Denumirea materialului didactic │ Cantitatea │ │ │ │ crt. │ │ necesară │ DA │ NU │ │ │ │ (buc) │ │ │ └──────┴─────────────────────────────────────────────┴────────────┴────┴────┘ 1. Planșe cu ansambluri, subansambluri și scheme 1.1. Motor ┌────┬────┐ 1.1.1. Mecanismul motor 1 │ │ │ ├────┼────┤ 1.1.2. Mecanismul de distribuie 1 │ │ │ ├────┼────┤ 1.1.3 Instalație de alimentare a motorului cu aprindere │ │ │ prin scânteie (MAS) și a motorului cu aprindere │ │ │ prin comprimare (MAC) 2 │ │ │ ├────┼────┤ 1.1.4. Instalație de aprindere 1 │ │ │ ├────┼────┤ 1.1.5. Instalație de răcire 1 │ │ │ ├────┼────┤ 1.1.6. Instalație de ungere 2 │ │ │ ├────┼────┤ 1.2. Transmisia autovehiculului 2 │ │ │ ├────┼────┤ 1.2.1. Ambreiajul 1 │ │ │ ├────┼────┤ 1.2.2. Schimbătorul de viteze 1 │ │ │ ├────┼────┤ 1.2.3. Transmisia longitudinală 2 │ │ │ ├────┼────┤ 1.2.4. Puntea din spate 2 │ │ │ ├────┼────┤ 1.2.5. Puntea din față 2 │ │ │ ├────┼────┤ 1.3. Sistemul de direcție 2 │ │ │ ├────┼────┤ 1.4. Sistemul de frânare 3 │ │ │ ├────┼────┤ 1.5. Sistemul de rulare 3 │ │ │ ├────┼────┤ 1.6. Suspensia autovehiculului 3 │ │ │ ├────┼────┤ 1.7. Echipamentul electric 2 │ │ │ └────┴────┘ 2. Aparate audiovizuale ┌────┬────┐ 2.1. Calculator cu video proiector și ecran de proiecție │ │ │ sau rețea de calculatoare, pe care să ruleze cel │ │ │ puțin un soft didactic, al cărui conținut va fi │ │ │ stabilit de Autoritatea Rutieră Română - A.R.R., │ │ │ specific pregătirii teoretice în disciplina │ │ │ cunoașterea autovehiculului │ │ │ ├────┼────┤ 2.2. Altele │ │ │ └────┴────┘ Observații: ............................................................. .........................................................................
Materialele didactice prevăzute la pct. 1 sunt opționale. c) sală folosită ca spațiu administrativ și arhivă, alta decât sala/sălile de pregătire teoretică, dar în aceeași locație cu acestea: ... [ DA ][ NU ] II.
Pentru pregătirea teoretică și practică a persoanelor în vederea obținerii permisului de conducere, școala de conducători auto are angajați un număr de: .............. profesori de legislație rutieră și un număr de ................... instructori auto. ...
Predarea disciplinei "prim ajutor" este realizată de către: *) --------- Notă ... *) Se marchează cu X varianta corectă Observații: ........................................................................... ...........................................................................
III.
Pentru pregătirea a persoanelor în vederea obținerii permisului de conducere, există în dotare ......... autoturisme, ........ autocamioane ......... autobuze și alte vehicule .......... ...
Observații: ........................................................................ ........................................................................
Antecedente în activitatea școlii: ........................................................................ ........................................................................
Echipa de certificare:
1............................ Școala de conducători auto 2............................ Semnătură și ștampilă Notă ...
1.
În cazul în care există opțiunea DA/NU, se certifică prin încercuire varianta corectă, respectiv se marchează cu X căsuța aferentă opțiunii DA/NU; ...
2.
O copie a notei de certificare se înmănează reprezentantului școlii de conducători auto. ...
Anexa nr. 4 la Normele privind autorizarea școlilor de conducători auto SCHIȚA cu dimensiunile poligonului pentru instruirea practică în conducerea auto pentru categoriile AM, A1, A2 și A Anexa nr. 5a) la Normele privind autorizarea școlilor de conducători auto (față) ROMÂNIA MINISTERUL TRANSPORTURILOR AUTORIZAȚIE ȘCOLI DE CONDUCATORI AUTO Școala .............................................................., adresa ................................................................, este abilitată să organizeze și să desfășoare activitate de pregătire a persoanelor în vederea obținerii permisului de conducere a vehiculelor pentru categoriile: ........................
Școala poate efectua pregătirea a maximum ......... cursanți într-o serie.
Emitent:
AUTORITATEA RUTIERĂ ROMÂNĂ - A.R.R.
Valabilă de la data de: ..............
Semnătura și ștampila Data emiterii: .......................
Seria: A.S. nr....................... ........................................................................ (verso) Mențiuni speciale:
Seria: A.S. nr.......................
Anexa nr. 5b) la Normele privind autorizarea școlilor de conducători auto (față) ROMÂNIA MINISTERUL TRANSPORTURILOR AUTORIZAȚIE ȘCOLI DE CONDUCATORI AUTO
Școala poate efectua pregătirea a maximum ......... cursanți într-o serie.
Emitent:
AUTORITATEA RUTIERĂ ROMÂNĂ - A.R.R.
Valabilă de la data de: .....................
Semnătura și ștampila Data emiterii: ...........................
Seria: A.S. nr....................... ......................................................................... (verso) Mențiuni speciale:
Seria: A.S. nr.......................
Anexa nr. 6 la Normele privind autorizarea școlilor de conducători auto Tarife pentru eliberarea autorizației de școală de conducători auto și pentru menținerea valabilității acesteia I.
Eliberare autorizație a) eliberarea primei categorii (tarif pe un an) ................................ 400 lei; ... b) fiecare dintre categoriile acordate suplimentar ............................. 200 lei; ... ...
II.
Alte tarife c) fiecare categorie solicitată ulterior eliberării autorizației ............... 200 lei; ... d) menținerea valabilității autorizației pentru fiecare categorie (tarif pe un an) .................... 200 lei; ... ...