Metodologie din 19 iulie 2016
Despre ce este acest act?
Această metodologie stabilește modul în care titularii de licențe din sectorul energiei electrice și termice trebuie să întocmească și să depună Raportul anual la ANRE. Scopul este de a asigura o raportare clară și completă a activităților licențiate.
Pentru cine: Tuturor titularilor de licențe acordate de ANRE pentru desfășurarea de activități în sectorul energiei electrice și termice; Persoanelor fizice sau juridice care dețin una sau mai multe licențe în aceste sectoare.
Date esențiale
- Țara
- România
- Domeniul de drept
- Drept bancar, al asigurărilor și al pieței financiare
- Articole
- 27
- Sursa
- MultiLegalPile/
- Text preluat la
- Explicație actualizată la
Ce reglementează acest act?
- Modul de întocmire a Raportului anual de către titularii de licențe.
- Conținutul și formatul Raportului anual, având în vedere impactul activităților licențiate asupra funcționării SEN și a pieței de energie electrică.
- Responsabilitățile titularilor de licențe privind organizarea evidențelor administrative, tehnico-organizatorice, economice și financiar-contabile.
- Cerințele generale de raportare, anul de raportare și termenul de depunere a Raportului anual.
Pe cine privește acest act?
- Tuturor titularilor de licențe acordate de ANRE pentru desfășurarea de activități în sectorul energiei electrice și termice.
- Persoanelor fizice sau juridice care dețin una sau mai multe licențe în aceste sectoare.
Care sunt punctele cheie?
- Raportul anual trebuie să reflecte rezultatele obținute în anul calendaristic [n] și se depune la ANRE cel târziu la data-limită prevăzută de lege pentru depunerea situațiilor financiare anuale la autoritatea fiscală.
- Titularii de licențe răspund de organizarea evidențelor (administrative, tehnico-organizatorice, economice și financiar-contabile) astfel încât să permită reflectarea exactă a informațiilor pentru fiecare activitate licențiată, separat de alte activități.
- Raportul anual include informații administrative, tehnico-organizatorice, economice și financiar-contabile, prezentate atât pe total entitate juridică, cât și defalcat pe activități licențiate și alte activități.
- Structura Raportului anual cuprinde, printre altele: foaia de gardă, prezentarea cadrului administrativ și organizatoric, prezentarea cadrului tehnic, declarația privind cifra de afaceri, tabelul cu situația veniturilor și cheltuielilor, note justificative, copia situațiilor financiare anuale și, dacă este cazul, copia Raportului de audit.
Drept bancar, al asigurărilor și al pieței financiare
Drept bancar, al asigurărilor și al pieței financiare
Textul legii
Textul legii
Cuprins (27)
- Articolul 1
- Articolul 2
- Articolul 3
- Articolul 4 (1)
- Articolul 5 Termenii şi expresiile de mai jos au următoarele semnificaţii:
- Articolul 6
- Articolul 7 (1)
- Articolul 8
- Articolul 9
- Articolul 10
- Articolul 11 (1)
- Articolul 12 La întocmirea Raportului anual se au în vedere următoarele cerinţe:
- Articolul 13
- Articolul 14
- Articolul 15
- Articolul 16
- Articolul 17
- Articolul 18
- Articolul 19 (1)
- Articolul 20 (1)
- Articolul 21
- Articolul 22
- Articolul 23
- Articolul 24 (1)
- Articolul 25 (1)
- Articolul 26
- Articolul 27
METODOLOGIE din 19 iulie 2016 de întocmire a Raportului anual de către titularii de licenţe din sectorul energiei electrice şi termice Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 594 din 4 august 2016 Notă ... *) Aprobată prin ORDINUL nr. 32 din 19 iulie 2016 publicat în Monitorul Oficial nr. 594 din 4 august 2016. (la 23-05-2017, Titlul actului normativ a fost modificat de Litera a), Punctul 3, Articolul I din ORDINUL nr. 34 din 17 mai 2017, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 385 din 23 mai 2017 )
Capitolul I
Dispoziţii generale
Secţiunea 1
Scop şi domeniu de aplicare
Articolul 1
Metodologia stabileşte modul de întocmire a Raportului anual de către titularii de licenţe din sectorul energiei electrice şi termice, conform prevederilor condiţiilor asociate licenţelor şi legislaţiei în vigoare. (la 23-05-2017, sintagma: sectorul energiei electrice a fost înlocuită de Litera i), Punctul 3, Articolul I din ORDINUL nr. 34 din 17 mai 2017, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 385 din 23 mai 2017 )
Articolul 2
Conţinutul Raportului anual şi formatul de raportare, prevăzute de prezenta metodologie, au în vedere impactul fiecărui tip de activitate, ce face obiectul unei licenţe acordate de către ANRE, asupra funcţionării SEN şi a pieţei de energie electrică.
Articolul 3
Metodologia se aplică de către toţi titularii de licenţe acordate de către ANRE pentru desfăşurarea de activităţi în cadrul sectorului energiei electrice şi termice. (la 23-05-2017, sintagma: sectorului energiei electrice a fost înlocuită de Litera i), Punctul 3, Articolul I din ORDINUL nr. 34 din 17 mai 2017, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 385 din 23 mai 2017 ) Secţiunea a 2-a Abrevieri şi definiţii
Articolul 4(1)
Abrevierile utilizate în cuprinsul prezentei metodologii au semnificaţiile prevăzute în reglementările specifice sectorului energiei electrice şi termice şi actele normative în vigoare. (la 23-05-2017, sintagma: sectorului energiei electrice a fost înlocuită de Litera i), Punctul 3, Articolul I din ORDINUL nr. 34 din 17 mai 2017, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 385 din 23 mai 2017 )
Articolul 5Termenii şi expresiile de mai jos au următoarele semnificaţii:
6.
Raport anual - documentaţie întocmită şi transmisă către ANRE, conform prezentei metodologii; ...
Capitolul II
Raportul anual
Secţiunea 1
Responsabilităţi
Articolul 6
Titularii de licenţe întocmesc anual un Raport anual conform prezentei metodologii, care se transmite ANRE conform prevederilor prezentei metodologii.
Articolul 7(1)
Titularii de licenţe răspund de organizarea evidenţelor administrative, tehnico-organizatorice, economice şi financiar-contabile (contabilitatea financiară şi cea de gestiune) la nivelul întregii entităţi juridice, astfel încât acestea să respecte cadrul legislativ în vigoare şi să permită reflectarea exactă a informaţiilor aferente fiecărei activităţi licenţiate, separat de restul activităţilor desfăşurate de respectivul operator economic.
Articolul 8
Principiile, modul de detaliere, respectiv de repartizare, a elementelor financiar-contabile (din contabilitatea financiară şi cea de gestiune), cheile de alocare folosite la împărţirea datelor şi evidenţelor contabile pe activităţi licenţiate de către ANRE şi alte activităţi trebuie să se regăsească în cadrul procedurilor şi ghidurilor interne ale titularului de licenţe prevăzute de legislaţia în vigoare.
Articolul 9
Titularii de licenţe trebuie să se asigure de faptul că organizarea evidenţelor administrative, tehnico-organizatorice, economice şi financiar-contabile (contabilitatea financiară şi cea de gestiune): a) sunt realizate conform legislaţiei în vigoare; ... b) permit realizarea Raportului anual în conformitate cu prevederile prezentei metodologii; ... c) oferă o imagine fidelă, clară şi completă a activităţilor desfăşurate în sectorul energiei electrice şi termice. (la 23-05-2017, sintagma: sectorul energiei electrice a fost înlocuită de Litera i), Punctul 3, Articolul I din ORDINUL nr. 34 din 17 mai 2017, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 385 din 23 mai 2017 ) ...
Secţiunea a 2-a Cerinţe generale de raportare
Articolul 10
Obligaţiile de raportare ale unui titular de licenţă, prevăzute de prezenta metodologie, intră în vigoare de la momentul acordării licenţei de către ANRE, indiferent de data începerii desfăşurării propriu-zise a respectivei activităţi licenţiate, precum şi indiferent dacă a fost sau nu desfăşurată activitatea în speţă în perioada de raportare.
Articolul 11(1)
În cadrul Raportului anual sunt cuprinse informaţii de natură administrativă, tehnico-organizatorică, economică şi financiar-contabilă (contabilitatea financiară şi de gestiune).
Articolul 12La întocmirea Raportului anual se au în vedere următoarele cerinţe:
Articolul 13
Algoritmul de alocare a datelor din contabilitatea financiară şi cea de gestiune, atât pe activităţi ce fac obiectul licenţelor acordate de către ANRE, cât şi pe alte activităţi desfăşurate de către titularii de licenţe, trebuie să respecte legislaţia în vigoare ce a stat la baza întocmirii situaţiilor financiare anuale, cu considerarea recomandărilor din prezenta metodologie.
Articolul 14
Se consideră a fi îndeplinite obligaţiile de raportare către ANRE la trimiterea datelor solicitate în format complet, conform prevederilor prezentei metodologii şi a legislaţiei în vigoare.
Articolul 15
La cererea expresă a ANRE şi respectând termenul precizat în cerere, titularii de licenţe au obligaţia de a transmite: a) informaţii complete şi detaliate privind principiile, politicile contabile şi legislaţia care au stat la baza întocmirii Raportului anual; ... b) completări/clarificări/detalieri/corecţii privind datele conţinute în cadrul Raportului anual; ... c) varianta corectată a Raportului anual, în situaţia transmiterii unui Raport anual ce nu respectă prevederile prezentei metodologii. ...
Secţiunea a 3-a Anul de raportare şi termenul de depunere ale Raportului anual
Articolul 16
Raportul anual reflectă rezultatele obţinute din desfăşurarea în anul [n] a activităţilor licenţiate de către ANRE şi se depune la ANRE cel târziu la data-limită prevăzută de lege pentru depunerea situaţiilor financiare anuale la autoritatea de administrare fiscală din România.
Articolul 17
Titularii de licenţe care au optat pentru un exerciţiu financiar diferit de anul calendaristic au aceleaşi obligaţii de raportare către ANRE precum titularii de licenţe pentru care exerciţiul financiar coincide cu cel calendaristic, conform prevederilor prezentei metodologii.
Articolul 18
În situaţia în care în anul [n] au loc transferuri de responsabilităţi/activităţi, realizate prin intermediul unuia sau mai multor contracte, fapt ce determină retragerea uneia sau mai multor licenţe acordate de către ANRE unor titulari de licenţe şi acordarea de licenţe altor operatori economici, noii titulari de licenţe au obligaţia de a raporta în cadrul Raportului anual aferent anului [n] informaţiile cuprinse în tabelul nr. 1 al anexei nr. 4.
Articolul 19(1)
Ultimul an pentru care se întocmeşte Raport anual este cel anterior celui de retragere a tuturor licenţelor acordate de către ANRE, dacă retragerea are loc după termenul de depunere a Raportului anual prevăzut la art. 16.
Secţiunea a 4-a Structura Raportului anual
Articolul 20(1)
Raportul anual are următoarea structură: a) foaia de gardă, conform anexei nr. 1; ... b) prezentarea cadrului administrativ şi organizatoric, conform anexei nr. 2; ... c) prezentarea cadrului tehnic de desfăşurare a activităţilor, conform anexei nr. 3; ... d) declaraţia privind cifra de afaceri realizată în anul [n] din desfăşurarea activităţilor licenţiate de către ANRE, conform anexei nr. 4; ... e) tabelul cu situaţia veniturilor şi cheltuielilor, conform anexei nr. 5; ... f) note justificative referitoare la principiile, politicile, modul de calcul şi alocare a elementelor financiar-contabile, aplicate în completarea situaţiei veniturilor şi cheltuielilor, conform anexei nr. 6; ... g) copia formularelor privind: Situaţia activelor, datoriilor şi capitalurilor proprii la data de 31.12.[n] şi Situaţia veniturilor şi cheltuielilor la data de 31.12.[n], din cadrul situaţiilor financiare anuale la data de 31.12.[n], întocmite de către titularii de licenţe şi depuse la autoritatea de administrare fiscală, conform legislaţiei în vigoare; ... h) copia Raportului de audit aferent situaţiilor financiare anuale la data de 31.12.[n], dacă titularul de licenţe are această obligaţie conform prevederilor legale în vigoare. ...
Articolul 21
În cadrul Raportului anual, titularii de licenţe trimit doar anexele/tabelele ce le revin a fi completate conform licenţei/licenţelor acordate de către ANRE.
Articolul 22
Titularii de licenţe cărora în anul [n+1], înainte de termenul de depunere la ANRE a Raportului anual prevăzut la art. 16, li se retrag/retrage: a) una sau mai multe dintre licenţele acordate de către ANRE, însă rămân deţinători ai altor licenţe acordate de către ANRE, transmit ANRE, la termenul prevăzut de prezenta metodologie, un raport anual complet, ce cuprinde informaţii, atât pentru licenţele deţinute în continuare, cât şi pentru cele retrase; ... b) toate licenţele acordate de către ANRE, transmit ANRE, la data retragerii ultimei licenţe: foaia de gardă, conform anexei nr. 1, şi declaraţia privind cifra de afaceri realizată în anul [n] din desfăşurarea activităţilor licenţiate de către ANRE, conform anexei nr. 4. ...
Articolul 23
Tabelul din anexa nr. 5 trebuie să cuprindă elementele din cadrul contabilităţii financiare şi celei de gestiune, organizate la nivelul titularilor de licenţe, ilustrând performanţele economico-financiare ale operatorului economic.
Articolul 24(1)
Titularii de licenţe care au optat pentru un exerciţiu financiar diferit de anul calendaristic întocmesc şi depun la ANRE un raport anual la data de 31.12.[n], ce cuprinde informaţii de natură administrativă, tehnico-organizatorică, economică, financiar-contabilă (contabilitatea financiară şi de gestiune) şi un set de situaţii financiare anuale, la data de 31.12.[n], asemenea operatorilor economici pentru care exerciţiul financiar coincide cu anul calendaristic.
Articolul 25(1)
Titularii de licenţe care au sediul social în străinătate şi nu au obligaţia întocmirii şi depunerii de situaţii financiare anuale la data de 31.12.[n] la autoritatea de administrare fiscală din România au obligaţia organizării informaţiilor de natură administrativă, tehnico-organizatorică, economică şi financiar-contabilă (contabilitatea financiară şi de gestiune) astfel încât să poată întocmi Raportul anual la data de 31.12.[n], conform prezentei metodologii.
Secţiunea a 5-a Transmiterea datelor
Articolul 26
Titularii de licenţe transmit Raportul anual către ANRE, atât în format hârtie, cât şi electronic, conform instrucţiunilor din anexa nr. 9.
Capitolul III
Dispoziţii finale
Articolul 27
Anexele nr. 1-9 fac parte integrantă din prezenta metodologie.
Anexa 1 la metodologie Nr. şi dată de înregistrare*1): ............................/.............................
Notă ... *1) Titularul de licenţe acordă număr şi dată de înregistrare Raportului anual depus la ANRE.
Raport anual aferent anului de raportare........
I. Întocmit de către titularul de licenţe (inclusiv sufixul juridic aferent formei de organizare): ...................................
CUI (inclusiv atributul fiscal): ...................................... /Nr. reg. comerţului: ........................................
Sediul social: judeţul/sectorul ......................................, localitatea ............................................................., str. .............................. nr. ..., bl. ..., sc. ..., et. ...., ap./camera .............., cod poştal ........................ ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── II. Adresa de corespondenţă, dacă diferă de cea a sediului social:
Judeţul/Sectorul ....................................................., localitatea/comuna ......................................................, str. .............................. nr. ..., bl. ..., sc. ..., et. ...., ap./camera ............., cod poştal ......................... ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── III. Alte date de contact privind titularul de licenţe:
Tel.: ..................................................................
Fax: ..................................................................
Site: ..................................................................
E-mail operator economic: .............................................. ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── IV. Tip de situaţii financiare anuale la data de 31.12.[n], depuse la autoritatea de administrare fiscală, conform legislaţiei în vigoare (extinse/prescurtate): .................................................... ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── V. Precizăm faptul că titularul de licenţe se află în una dintre situaţiile următoare:
Insolvenţă [] începând cu data de .................. Dizolvare [] începând cu data de ...............................................
Faliment [] începând cu data de .................... Lichidare [] începând cu data de ............................................... ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── VI. Persoane de contact:
Funcţia: ................................................................
Număr de telefon: .......................................................
Adresă de e-mail: .......................................................
Funcţia: ................................................................
Număr de telefon: .......................................................
Adresă de e-mail: ....................................................... ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── VII. Alte menţiuni pe care titularul de licenţe le consideră a fi necesare de adus la cunoştinţa ANRE: .......................................................................... ............................................................................. ............................................................................. ............................................................................. ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── VIII. Declaraţie:
Subsemnatul (numele şi prenumele persoanei ce deţine calitatea de reprezentant legal al titularului de licenţe)*2): .........................., în calitate de reprezentant legal al titularului de licenţe*3): ............, în cadrul căruia deţin funcţia de .........................................., declar următoarele:
Semnătura reprezentantului legal al titularului de licenţe: .............
Data: ..........................................................
Notă ... *2) În cadrul rubricii destinate menţionării numelui reprezentantului legal al titularului de licenţe se precizează numele complet al respectivei persoane, aşa cum este înscris în actul de identificare al acesteia (buletin/carte de identitate/paşaport).
Dacă titularul de licenţe are ca reprezentant legal o persoană împuternicită, ataşează în cadrul Raportului anual, la prezenta foaie de gardă, o copie de pe respectiva împuternicire. *3) Coincide cu titularul de licenţe care întocmeşte prezentul raport anual. (la 23-05-2017, Anexa 1 a fost modificată de Litera i), Punctul 3, Articolul I din ORDINUL nr. 34 din 17 mai 2017, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 385 din 23 mai 2017 ) Anexa 2 la metodologie Prezentarea cadrului administrativ şi organizatoric 1.
Titularii de licenţe prezintă cadrul administrativ şi organizatoric de desfăşurare a activităţilor licenţiate, prin completarea tabelului nr. 1. ...
2.
Titularii care deţin licenţe pentru activităţile de distribuţie şi furnizare a energiei electrice ataşează tabelului nr. 1 lista cu adresele: sediilor secundare, punctelor de lucru, centrelor de relaţii cu clienţii şi centrelor de informare, aferente activităţilor ce fac obiectul respectivelor licenţe. ...
3.
Titularii de licenţe întocmesc fişa cu privire la personalul alocat activităţilor licenţiate de către ANRE, potrivit structurii prezentate în cadrul tabelului nr. 2. În cadrul acesteia, titularii de licenţe care au în gestiune şi exploatează capacităţi energetice precizează numărul de electricieni autorizaţi şi, după caz, contractele de servicii pentru realizarea activităţilor de operare şi mentenanţă a instalaţiilor electrice, încheiate cu operatorii economici atestaţi de către ANRE. ...
4.
Prin derogare de la prevederile pct. 1, titularii licenţelor prin care se acordă permisiunea de a desfăşura activităţi specifice serviciului public de alimentare cu energie termică prezintă cadrul administrativ şi organizatoric prin completarea tabelului nr. 3.; (la 23-05-2017, Anexa 2 a fost completata de Litera c), Punctul 3, Articolul I din ORDINUL nr. 34 din 17 mai 2017, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 385 din 23 mai 2017 ) ...
Denumirea titularului de licenţe: .........................................................
Raport anual la data de: 31.12. [n] Tabelul nr. 1 - Prezentarea cadrului administrativ şi organizatoric *Font 7* ┌──────────────────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────────────────────────────────────────────────┬──────────────┬────────┐ │ Activitatea licenţiată de către ANRE │ Piaţa în care efectuează tranzacţii cu energie │Tranzacţii/ │Menţiuni│ │ │ electrică*1) │activităţi de:│*2) │ ├──────────────────────────────────┬────────┬─────────┬──────────┬─────────┼───┬───┬────┬───┬───────────────────────┬───┬────────┼──────┬───────┤ │ │ Tipul activităţii │Nr. │Data │Data │Data │PZU│PID│PCSU│PMC│ PCCB │PC-│Pieţe │Import│Export │ │ │ │licenţei│acordării│ultimei │expirării│ │ │ │ ├───────┬───────┬───────┤OTC│din │ │ │ │ │ │ │licenţei │modificări│licenţei │ │ │ │ │PCCB-LE│PCCB-NC│PCCB-PC│ │afara │ │ │ │ │ │ │ │a licenţei│ │ │ │ │ │ │ │ │ │României│ │ │ │ ├──────────────────────────────────┼────────┼─────────┼──────────┼─────────┼───┼───┼────┼───┼───────┼───────┼───────┼───┼────────┼──────┼───────┼────────┤ │Exploatarea comercială a │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │capacităţilor de producere a │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │energiei electrice │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├──────────────────────────────────┼────────┼─────────┼──────────┼─────────┼───┼───┼────┼───┼───────┼───────┼───────┼───┼────────┼──────┼───────┼────────┤ │Exploatarea comercială a │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │capacităţilor de producere a │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │energiei electrice şi termice în │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │cogenerare │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├──────────────────────────────────┼────────┼─────────┼──────────┼─────────┼───┼───┼────┼───┼───────┼───────┼───────┼───┼────────┼──────┼───────┼────────┤ │Prestarea serviciului de transport│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │al energiei electrice │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├──────────────────────────────────┼────────┼─────────┼──────────┼─────────┼───┼───┼────┼───┼───────┼───────┼───────┼───┼────────┼──────┼───────┼────────┤ │Prestarea serviciului de sistem │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├──────────────────────────────────┼────────┼─────────┼──────────┼─────────┼───┼───┼────┼───┼───────┼───────┼───────┼───┼────────┼──────┼───────┼────────┤ │Prestarea serviciului de │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │distribuţie a energiei electrice │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├──────────────────────────────────┼────────┼─────────┼──────────┼─────────┼───┼───┼────┼───┼───────┼───────┼───────┼───┼────────┼──────┼───────┼────────┤
│Administrarea pieţelor │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │centralizate de energie electrică │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├──────────────────────────────────┼────────┼─────────┼──────────┼─────────┼───┼───┼────┼───┼───────┼───────┼───────┼───┼────────┼──────┼───────┼────────┤ │Activitatea de furnizare a │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │energiei electrice │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├──────────────────────────────────┼────────┼─────────┼──────────┼─────────┼───┼───┼────┼───┼───────┼───────┼───────┼───┼────────┼──────┼───────┼────────┤ │Activitatea traderului de energie │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │electrică │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ └──────────────────────────────────┴────────┴─────────┴──────────┴─────────┴───┴───┴────┴───┴───────┴───────┴───────┴───┴────────┴──────┴───────┴────────┘ Notă ... *1) Se marchează cu "x" în coloana/coloanele corespunzătoare pieţei/pieţelor în care efectuează tranzacţii. Pentru alte tipuri de pieţe se pot introduce coloane suplimentare, după caz. *2) În coloana "Menţiuni", titularul de licenţe precizează atât perioada/perioadele din an în care a desfăşurat activităţi, cât şi pieţele externe în care a activat.
Denumirea titularului de licenţe: .........................................................
Raport anual la data de: 31.12. [n] Tabelul nr. 2 - Fişă de personal ┌───────────────────────────────────────────────────┬────────────────────────┐ │ Structura de personal pe specialităţi şi nivel │ Numărul de posturi │ │ de pregătire/calificare │ ocupate │ ├───────────────┬───────────────────────────────────┼────────────────────────┤ │Total Societate│Personal cu pregătire superioară, │ │ │ │din care: │ │ │ ├───────────────────────────────────┼────────────────────────┤ │ │- economişti │ │ │ ├───────────────────────────────────┼────────────────────────┤ │ │- jurişti │ │ │ ├───────────────────────────────────┼────────────────────────┤ │ │- ingineri │ │ │ ├───────────────────────────────────┼────────────────────────┤ │ │- informaticieni │ │ │ ├───────────────────────────────────┼────────────────────────┤ │ │- alte specialităţi │ │ │ ├───────────────────────────────────┼────────────────────────┤ │ │Personal cu pregătire medie │ │ │ │Alte categorii de personal │ │ │ │Electricieni autorizaţi*2), având │ │ │ │gradul: │ │ │ ├───────────────────────────────────┼────────────────────────┤ │ │- I şi IIA/IIB │ │ │ ├───────────────────────────────────┼────────────────────────┤ │ │- IIIA/IIIB │ │ │ ├───────────────────────────────────┼────────────────────────┤ │ │- IVA/IVB │ │ ├───────────────┴───────────────────────────────────┼────────┬───────────────┤ │Din care personal alocat activităţii licenţiate: │ 8 h/zi │ Timp parţial │ │ │ │ de muncă │ ├───────────────┬───────────────────────────────────┼────────┼───────────────┤ │Denumirea │Personal cu pregătire superioară, │ │ │ │activităţii │din care: │ │ │ │licenţiate*1) ├───────────────────────────────────┼────────┼───────────────┤ │ │- economişti │ │ │ │ ├───────────────────────────────────┼────────┼───────────────┤ │ │- jurişti │ │ │ │ ├───────────────────────────────────┼────────┼───────────────┤ │ │- ingineri │ │ │ │ ├───────────────────────────────────┼────────┼───────────────┤ │ │- informaticieni │ │ │ │ ├───────────────────────────────────┼────────┼───────────────┤ │ │- alte specialităţi │ │ │ │ ├───────────────────────────────────┼────────┼───────────────┤ │ │Personal cu pregătire medie │ │ │ │ ├───────────────────────────────────┼────────┼───────────────┤ │ │Alte categorii de personal │ │ │ │ ├───────────────────────────────────┼────────┼───────────────┤ │ │Electricieni autorizaţi*2), având │ │ │ │ │gradul: │ │ │ │ ├───────────────────────────────────┼────────┼───────────────┤ │ │- I şi IIA/IIB │ │ │ │ ├───────────────────────────────────┼────────┼───────────────┤ │ │- IIIA/IIIB │ │ │
│ ├───────────────────────────────────┼────────┼───────────────┤ │ │- IVA/IVB │ │ │ ├───────────────┼───────────────────────────────────┼────────┼───────────────┤ │Total │ │ │ │ │activitate │ │ │ │ │licenţiată │ │ │ │ └───────────────┴───────────────────────────────────┴────────┴───────────────┘ Notă ... *1) Se completează pentru fiecare activitate licenţiată, în corelare cu tabelul nr. 1 din prezenta anexă. *2) Se completează doar de către titularul de licenţe care are obligaţia, potrivit reglementărilor ANRE, de a avea, în structura de personal, electricieni autorizaţi. În cazul în care titularul de licenţe nu are angajaţi electricieni autorizaţi, precizează operatorul economic atestat de către ANRE, cu care are încheiat un contract în vigoare, pentru realizarea activităţilor de operare şi mentenanţă a instalaţiilor electrice.
Tabelul nr. 3 - Prezentarea cadrului administrativ şi organizatoric (energie termică) *Font 8* ┌─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────────────┐ │ Activitatea licenţiată de către ANRE │Arii administrativ- │ │ │teritoriale în care │ │ │titularul licenţei │ │ │prestează serviciul │ ├─────────────────────────────┬────────┬─────────┬────────────┬───────────────┼────────────────────┤ │ Tipul activităţii │ Nr. │ Data │Data ultimei│Data expirării/│ │ │ │licenţei│acordării│modificări a│ retragerii │ │ │ │ │licenţei │ licenţei │ licenţei │ │ ├─────────────────────────────┼────────┼─────────┼────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Prestarea serviciului public │ │ │ │ │ │ │de alimentare cu energie │ │ │ │ │ │ │termică*1) │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────────────┼────────┼─────────┼────────────┼───────────────┼────────────────────┤ │Producerea energiei │ │ │ │ │ │ │termice*2) │ │ │ │ │ │ └─────────────────────────────┴────────┴─────────┴────────────┴───────────────┴────────────────────┘ Notă ... *1) În cazul în care se acordă o singură licenţă pentru realizarea tuturor activităţilor cuprinse în serviciul public de alimentare cu energie termică în cadrul unui SACET cu un singur producător de energie termică. *2) În cazul în care se acordă licenţe distincte în cadrul unui SACET cu mai mulţi producători de energie termică. (la 23-05-2017, Anexa 2 a fost completata de Litera d), Punctul 3, Articolul I din ORDINUL nr. 34 din 17 mai 2017, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 385 din 23 mai 2017 ) Anexa 3 la metodologie Prezentarea cadrului tehnic de desfăşurare a activităţilor 1.
Prezentarea datelor şi informaţiilor tehnice relevante ale activităţilor ce fac obiectul licenţei/licenţelor acordate de către ANRE se face prin completarea anexelor/tabelelor de raportare aferente şi întocmirea unor note explicative, la care titularul de licenţe poate ataşa, în situaţia în care consideră ca fiind elocvent, copii de pe documente justificative. ...
2.
Titularii ce deţin licenţe pentru exploatarea capacităţilor de producere a energiei electrice şi, după caz, a capacităţilor de producere a energiei termice produse în cogenerare menţionează în cadrul tabelului nr. 1 starea capacităţilor respective şi producţiile realizate în anul de raportare [n]. ...
3.
Datele care se înscriu în tabelul nr. 1 corespund, după caz, centralei electrice, respectiv grupului/unităţii dispecerizabile. ...
4.
Datele tehnice privind prestarea serviciului de transport al energiei electrice, prestarea serviciului de sistem şi administrarea pieţei de echilibrare, precum şi starea reţelei de transport a energiei electrice se raportează conform tabelului nr. 2, tabelului nr. 3 şi tabelului nr. 4. ...
5.
Prezentarea activităţii de distribuţie a energiei electrice se realizează conform tabelului nr. 5, care cuprinde principalele caracteristici tehnice ale reţelelor electrice de distribuţie, precum şi date referitoare la volumul de activitate. ...
6.
Operatorii de distribuţie concesionari prezintă starea reţelei electrice de distribuţie, conform tabelului nr. 6. ...
7.
Detaliile privind activitatea de furnizare a energiei electrice, precum şi cele aferente activităţii traderului de energie electrică sunt raportate conform tabelului nr. 7 şi tabelului nr. 8. Titularul licenţei pentru activitatea de furnizare a energiei electrice completează ambele tabele. ...
8.
Titularii licenţelor prin care se acordă permisiunea de a desfăşura activităţi specifice serviciului public de alimentare cu energie termică prezintă cadrul tehnic prin completarea tabelelor nr. 9, 10 şi 11."; (la 23-05-2017, Anexa 3 a fost completata de Litera e), Punctul 3, Articolul I din ORDINUL nr. 34 din 17 mai 2017, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 385 din 23 mai 2017 ) ...
Denumirea titularului de licenţe: .............................
Raport anual la data de: 31.12. [n] Tabelul nr. 1 - Producerea de energie electrică şi termică în cogenerare*1) Notă ... *1) După caz. *Font 9* ┌───────────────────────┬───────────────────────────┬────────────────────────────────┐ │ Capacităţi │ Caracteristici │ TOTAL an [n] │ │ energetice │ ├───────┬───────┬────────┬───────┤ │ │ │EE │EE │ET │ET │ │ │ │produsă│livrată│produsă │produsă│ │ │ │ │ │în coge-│separat│ │ │ │ │ │nerare │ │ ├───────────┬───────────┼─────┬─────────────────────┼───────┼───────┼────────┼───────┤ │Centrala*3)│Unitatea │Pi │ Putere termică │[GWh] │[GWh] │[GJ] │[GJ] │ │ │*2), *3) │[MWe]│ [MWt] │ │ │ │ │ │ │ │ ├──────────┬──────────┤ │ │ │ │ │ │ │ │Capacităţi│Capacităţi│ │ │ │ │ │ │ │ │de │de │ │ │ │ │ │ │ │ │cogenerare│producere │ │ │ │ │ │ │ │ │ │separată │ │ │ │ │ │ │ │ │ │a ET │ │ │ │ │ ├───────────┼───────────┼─────┼──────────┼──────────┼───────┼───────┼────────┼───────┤ │[denumirea]│[denumirea]│ │ │ │ │ │ │ │ │*3) │*3) │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────┼───────────┼─────┼──────────┼──────────┼───────┼───────┼────────┼───────┤ │ │[denumirea]│ │ │ │ │ │ │ │ │ │*3) │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────┼───────────┼─────┼──────────┼──────────┼───────┼───────┼────────┼───────┤ │ │[denumirea]│ │ │ │ │ │ │ │ │ │*3) │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────┼───────────┼─────┼──────────┼──────────┼───────┼───────┼────────┼───────┤ │[denumirea]│[denumirea]│ │ │ │ │ │ │ │ │*3) │*3) │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────┼───────────┼─────┼──────────┼──────────┼───────┼───────┼────────┼───────┤ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ └───────────┴───────────┴─────┴──────────┴──────────┴───────┴───────┴────────┴───────┘ Notă ... *2) Defalcare pe unităţi dispecerizabile, dacă este cazul. *3) Se marchează cu litera "D" centrala/unitatea dispecerizabilă, în continuarea denumirii centralei/unităţii.
Denumirea titularului de licenţe: ......................
Raport anual la data de: 31.12. [n] Tabelul nr. 2 - Caracteristicile reţelei electrice de transport Tabelul nr. 2 a) - Capacităţi energetice*1) Notă ... *1) Valorile din tabelul nr. 2 a) corespund cu valorile luate în considerare pentru actualizarea anuală a condiţiilor asociate licenţei. ┌────────────────────────────────────────────────┬──────┬────────────────────┐ │ Reţeaua electrică de transport │ U.M. │Valori la 31.12. [n]│ ├────────────────────────────────────────────────┼──────┼────────────────────┤ │Lungimea reţelei de 750 kV │ km │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────┼────────────────────┤ │Lungimea reţelei de 400 kV │ km │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────┼────────────────────┤ │Lungimea reţelei de 220 kV │ km │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────┼────────────────────┤ │Lungimea reţelei de 110 kV (schimb cu sisteme │ km │ │ │vecine) │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────┼────────────────────┤ │Lungimea totală a reţelei electrice de transport│ km │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────┼────────────────────┤ │din care: linii de interconexiune │ km │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────┼────────────────────┤ │Număr de staţii electrice având tensiunea │ │ │ │superioară de: │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────┼────────────────────┤ │750 kV │nr. │ │ │ │buc. │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────┼────────────────────┤ │400 kV │nr. │ │ │ │buc. │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────┼────────────────────┤ │220 kV │nr. │ │ │ │buc. │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────┼────────────────────┤ │AT 750/400 kV │nr. │ │ │ │buc./ │ │ │ │MVA │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────┼────────────────────┤ │AT 400/220 kV │nr. │ │ │ │buc./ │ │ │ │MVA │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────┼────────────────────┤ │AT 220/110 kV │nr. │ │ │ │buc./ │ │ │ │MVA │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────┼────────────────────┤ │Trafo 400/110 kV │nr. │ │ │ │buc./ │ │ │ │MVA │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────┼────────────────────┤ │Alte tipuri │nr. │ │ │ │buc./ │ │ │ │MVA │ │ └────────────────────────────────────────────────┴──────┴────────────────────┘ Tabelul nr. 2 b) - Utilizatorii reţelei de transport ┌─────────┬────────┬──────────────────────────────────────────────────────┐ │Denumirea│Puterea │ Tipul*2) │ │ │aprobată├────────────────┬───────────┬────────────┬────────────┤
│ │[MVA] │Operatorul │Operatorul │Producătorul│Consumatorul│ │ │ │de transport │de │ │ │ │ │ │(interconexiune)│distribuţie│ │ │ ├─────────┼────────┼────────────────┼───────────┼────────────┼────────────┤ │ ....... │ │ │ │ │ │ ├─────────┼────────┼────────────────┼───────────┼────────────┼────────────┤ │ ....... │ │ │ │ │ │ └─────────┴────────┴────────────────┴───────────┴────────────┴────────────┘ Notă ... *2) În tabelul nr. 2 b) se marchează cu "x" în rubricile corespunzătoare.
Denumirea titularului de licenţe: .............................
Raport anual la data de: 31.12. [n] Tabelul nr. 3 - Starea reţelei de transport al energiei electrice I.
Durata de funcţionare a instalaţiilor ...
Tabelul nr. 3 a) - Durata de funcţionare a LEA ┌────────────────┬──────────────────────────────────────────────────────────┐ │ Perioada PIF │ Tensiune [kV]/Lungime [km] │ │ ├─────────────┬──────────────┬──────────────┬──────────────┤ │ │ 110 │ 220 │ 400 │ 750 │ ├────────────────┼─────────────┼──────────────┼──────────────┼──────────────┤ │1960-1979 │ │ │ │ │ ├────────────────┼─────────────┼──────────────┼──────────────┼──────────────┤ │1980-1999 │ │ │ │ │ ├────────────────┼─────────────┼──────────────┼──────────────┼──────────────┤ │2000-[n]*1) │ │ │ │ │ └────────────────┴─────────────┴──────────────┴──────────────┴──────────────┘ Notă ... *1) Raportarea se realizează prin luarea în considerare a PIF în intervale de maximum 20 ani consecutiv.
Tabelul nr. 3 b) - Gradul de utilizare a LEA ┌───────────────────────┬─────────────┬─────────┬─────────┬─────────┬─────────┐ │ Grad de utilizare*1) │Perioada PIF/│ 110 │ 220 │ 400 │ 750 │ │ [%] │Tensiune [kV]│ │ │ │ │ │ ├─────────────┼─────────┼─────────┼─────────┼─────────┤ │ │ 1960-1979 │ │ │ │ │ │ ├─────────────┼─────────┼─────────┼─────────┼─────────┤ │ │ 1980-1999 │ │ │ │ │ │ ├─────────────┼─────────┼─────────┼─────────┼─────────┤ │ │ 2000-[n]*2) │ │ │ │ │ └───────────────────────┴─────────────┴─────────┴─────────┴─────────┴─────────┘ Notă ... *1) Gradul de utilizare a LEA reprezintă raportul procentual între durata de funcţionare a acestora şi durata de viaţă normată (48 ani). *2) Raportarea se realizează prin luarea în considerare a PIF în intervale de maximum 20 ani consecutiv.
Tabelul nr. 3 c) - Durata de funcţionare a transformatoarelor/autotransformatoarelor ┌──────────────────────┬───┬───┬───┬───┬───┬───┬────┬────┬────┬────┬────┬────┐ │Perioada PIF/ │10 │16 │20 │25 │40 │63 │100 │200 │250 │400 │500 │1250│ │Puterea aparentă trafo│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │/AT [MVA] │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├──────────────────────┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼────┼────┼────┼────┼────┼────┤ │1960-1979 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├──────────────────────┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼────┼────┼────┼────┼────┼────┤ │1980-1999 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├──────────────────────┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼────┼────┼────┼────┼────┼────┤ │2000-[n]*1) │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ └──────────────────────┴───┴───┴───┴───┴───┴───┴────┴────┴────┴────┴────┴────┘ Notă ... *1) Raportarea se realizează prin luarea în considerare a PIF în intervale de maximum 20 ani consecutiv.
Tabelul nr. 3 d) - Grad de utilizare a transformatoarelor/autotransformatoarelor*1) Notă ... ────────── *1) Gradul de utilizare a transformatoarelor/autotransformatoarelor reprezintă raportul procentual între durata de funcţionare a acestora şi durata de viaţă normată (24 ani). ────────── ┌─────────────────────┬───┬───┬───┬───┬───┬───┬────┬────┬────┬────┬────┬─────┐ │Perioada PIF/ │10 │16 │20 │25 │40 │63 │100 │200 │250 │400 │500 │1250 │ │Puterea aparentă │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │[MVA] │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼────┼────┼────┼────┼────┼─────┤ │1960-1979 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼────┼────┼────┼────┼────┼─────┤ │1980-1999 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────┼───┼───┼───┼───┼───┼───┼────┼────┼────┼────┼────┼─────┤ │2000-[n]*2) │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ └─────────────────────┴───┴───┴───┴───┴───┴───┴────┴────┴────┴────┴────┴─────┘ Notă ... *2) Raportarea se realizează prin luarea în considerare a PIF în intervale de maximum 20 ani consecutiv.
II.
Capacităţi energetice retehnologizate/noi în anul [n] ...
Tabelul nr. 3 e) - Situaţia liniilor electrice retehnologizate/noi în anul [n] ┌──────────────┬───────────────┬───────────────┬─────────────┬──────────────┐ │Nivel tensiune│Lungime linii │Lungime linii │Lungime linii│ Observaţii │ │superioară │electrice [km] │electrice │electrice │ │ │ │ │retehnologizate│nou-realizate│ │ │ │ │[km] │[km] │ │ ├──────────────┼───────────────┼───────────────┼─────────────┼──────────────┤ │ 750 kV │ │ │ │ │ ├──────────────┼───────────────┼───────────────┼─────────────┼──────────────┤ │ 400 kV │ │ │ │ │ ├──────────────┼───────────────┼───────────────┼─────────────┼──────────────┤ │ 220 kV │ │ │ │ │ ├──────────────┼───────────────┼───────────────┼─────────────┼──────────────┤ │ 110 kV │ │ │ │ │ └──────────────┴───────────────┴───────────────┴─────────────┴──────────────┘ Tabelul nr. 3 f) - Situaţia staţiilor electrice de transport retehnologizate/noi în anul [n] ┌──────────────┬───────────────┬───────────────┬─────────────┬───────────────┐ │Nivel tensiune│Număr de staţii│Nr. de staţii │Nr. de staţii│ Observaţii │ │superioară │ │electrice │electrice │ │ │ │ │retehnologizate│nou-realizate│ │ ├──────────────┼───────────────┼───────────────┼─────────────┼───────────────┤ │ 750 kV │ │ │ │ │ ├──────────────┼───────────────┼───────────────┼─────────────┼───────────────┤ │ 400 kV │ │ │ │ │ ├──────────────┼───────────────┼───────────────┼─────────────┼───────────────┤ │ 220 kV │ │ │ │ │ └──────────────┴───────────────┴───────────────┴─────────────┴───────────────┘ III.
Programul de mentenanţă în anul [n] ...
Tabelul nr. 3 g) - Gradul de realizare a programului de mentenanţă în funcţie de tipul mentenanţei în anul [n] ┌───────────────────────────────────────────────┬─────────┬────────┬─────────┐ │ Programul de mentenanţă │Programul│Realizat│Realizare│ │ │ [lei] │ [lei] │ program │ │ │ │ │ [%] │ ├───────┬───────────────────────────────────────┼─────────┼────────┼─────────┤ │Majoră │Reparaţii curente (RC) │ │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────┼─────────┼────────┼─────────┤ │ │Reparaţii capitale (RK) │ │ │ │ ├───────┼───────────────────────────────────────┼─────────┼────────┼─────────┤ │Minoră │Intervenţii accidentale (IA) │ │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────┼─────────┼────────┼─────────┤ │ │Inspecţii tehnice (IT) │ │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────┼─────────┼────────┼─────────┤ │ │Lucrări speciale (LS) │ │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────┼─────────┼────────┼─────────┤ │ │Materiale │ │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────┼─────────┼────────┼─────────┤ │ │Reparaţii curente derivate din lucrări │ │ │ │ │ │de mentenanţă preventivă minoră (RCT) │ │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────┼─────────┼────────┼─────────┤ │ │Revizii tehnice (RT) │ │ │ │ ├───────┼───────────────────────────────────────┼─────────┼────────┼─────────┤ │TOTAL │ │ │ │ │ └───────┴───────────────────────────────────────┴─────────┴────────┴─────────┘ Tabelul nr. 3 h) - Gradul de realizare a programului de mentenanţă pe categorii de instalaţii în anul [n] ┌───────────────────────────────────┬─────────┬──────────┬───────────────────┐ │ │ Program │ Realizat │ Realizare program │ │ │ [lei] │ [lei] │ [%] │ ├───────────────────────────────────┼─────────┼──────────┼───────────────────┤ │Staţii │ │ │ │ ├───────────────────────────────────┼─────────┼──────────┼───────────────────┤ │LEA │ │ │ │ ├───────────────────────────────────┼─────────┼──────────┼───────────────────┤ │Transformatoare/Autotransformatoare│ │ │ │ ├───────────────────────────────────┼─────────┼──────────┼───────────────────┤ │Clădiri │ │ │ │ ├───────────────────────────────────┼─────────┼──────────┼───────────────────┤ │TOTAL │ │ │ │ └───────────────────────────────────┴─────────┴──────────┴───────────────────┘ IV.
Producţia de energie electrică în anul [n] ...
Tabelul nr. 3 i) - Structura producţiei de energie electrică pe tipuri de combustibil în anul [n] ┌─────────────────────┬────────────────┬─────────────────┬───────────────────┐ │Tipul combustibilului│ Energie │Puterea instalată│Puterea disponibilă│ │ │ [GWh] │ [MW] │ [MW] │ │ ├────────────────┼─────────────────┤ │ │ │ brut │ net │ │ ├─────────────────────┼────────────────┼─────────────────┼───────────────────┤ │Cărbune │ │ │ │ ├─────────────────────┼────────────────┼─────────────────┼───────────────────┤ │Hidrocarburi │ │ │ │ ├─────────────────────┼────────────────┼─────────────────┼───────────────────┤ │Nucleară │ │ │ │ ├─────────────────────┼────────────────┼─────────────────┼───────────────────┤ │Hidro │ │ │ │ ├─────────────────────┼────────────────┼─────────────────┼───────────────────┤ │Eoliană │ │ │ │ ├─────────────────────┼────────────────┼─────────────────┼───────────────────┤ │Biomasă │ │ │ │ ├─────────────────────┼────────────────┼─────────────────┼───────────────────┤ │Fotovoltaică │ │ │ │ ├─────────────────────┼────────────────┼─────────────────┼───────────────────┤ │Geotermală │ │ │ │ ├─────────────────────┼────────────────┼─────────────────┼───────────────────┤ │TOTAL │ │ │ │ └─────────────────────┴────────────────┴─────────────────┴───────────────────┘ Tabelul nr. 3 j) - Producţia şi consumul de energie electrică în anul [n] ┌───────────────┬───────────────┬───────────┬──────────────┬──────────┐ │ Luna │Producţie brută│Consum brut│Producţie netă│Consum net│ │ │ [GWh] │ [GWh] │ [GWh] │ [GWh] │ ├───────────────┼───────────────┼───────────┼──────────────┼──────────┤ │Ianuarie │ │ │ │ │ ├───────────────┼───────────────┼───────────┼──────────────┼──────────┤ │Februarie │ │ │ │ │ ├───────────────┼───────────────┼───────────┼──────────────┼──────────┤ │Martie │ │ │ │ │ ├───────────────┼───────────────┼───────────┼──────────────┼──────────┤ │Aprilie │ │ │ │ │ ├───────────────┼───────────────┼───────────┼──────────────┼──────────┤ │Mai │ │ │ │ │ ├───────────────┼───────────────┼───────────┼──────────────┼──────────┤ │Iunie │ │ │ │ │ ├───────────────┼───────────────┼───────────┼──────────────┼──────────┤ │Iulie │ │ │ │ │ ├───────────────┼───────────────┼───────────┼──────────────┼──────────┤ │August │ │ │ │ │ ├───────────────┼───────────────┼───────────┼──────────────┼──────────┤ │Septembrie │ │ │ │ │ ├───────────────┼───────────────┼───────────┼──────────────┼──────────┤ │Octombrie │ │ │ │ │ ├───────────────┼───────────────┼───────────┼──────────────┼──────────┤ │Noiembrie │ │ │ │ │ ├───────────────┼───────────────┼───────────┼──────────────┼──────────┤
│Decembrie │ │ │ │ │ ├───────────────┼───────────────┼───────────┼──────────────┼──────────┤ │TOTAL AN │ │ │ │ │ └───────────────┴───────────────┴───────────┴──────────────┴──────────┘ Tabelul nr. 3 k) - Puneri în funcţiune grupuri noi în anul [n] ┌────┬───────────────────┬───────────────┬─────────┬──────────┐ │Nr. │Denumirea centralei│Tipul centralei│ Pi [MW] │ Data PIF │ │crt.│ │ │ │ │ ├────┼───────────────────┼───────────────┼─────────┼──────────┤ │ 1 │ │ │ │ │ ├────┼───────────────────┼───────────────┼─────────┼──────────┤ │ 2 │ │ │ │ │ ├────┼───────────────────┼───────────────┼─────────┼──────────┤ │... │ │ │ │ │ └────┴───────────────────┴───────────────┴─────────┴──────────┘ Tabelul nr. 3 l) - Retrageri definitive din exploatare pe grupuri în anul [n] ┌────┬───────────────────┬───────────────┬─────────┬───────────────┐ │Nr. │Denumirea centralei│Tipul centralei│ Pi [MW] │Data retragerii│ │crt.│ │ │ │ │ ├────┼───────────────────┼───────────────┼─────────┼───────────────┤ │ 1 │ │ │ │ │ ├────┼───────────────────┼───────────────┼─────────┼───────────────┤ │ 2 │ │ │ │ │ ├────┼───────────────────┼───────────────┼─────────┼───────────────┤ │... │ │ │ │ │ └────┴───────────────────┴───────────────┴─────────┴───────────────┘ Tabelul nr. 3 m) - Principalele evenimente accidentale în reţeaua electrică de transport în anul [n] ┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │............................................................................│ │ [Pentru fiecare eveniment se detaliază: data, defectele produse, elementele│ │ de reţea afectate, durata remedierii defectelor, zona de reţea afectată, │ │ utilizatori afectaţi - număr, putere etc.] ................... │ └────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Denumirea titularului de licenţe: .............................
Raport anual la data de: 31.12. [n] Tabelul nr. 4 - Capacitatea de import-export a reţelei de transport al energiei electrice *Font 9* ┌─────────────┬──────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ Luna │ VALORI │ │ │ [MW] │ │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ │ GRANIŢA │ │ ├─────────────┬─────────────┬──────────────┬─────────────────┬─────────────┤ │ │ Ungaria │ Serbia │ Bulgaria │Republica Moldova│ Ucraina │ │ ├──────┬──────┼──────┬──────┼──────┬───────┼────────┬────────┼──────┬──────┤ │ │Import│Export│Import│Export│Import│ Export│ Import │ Export │Import│Export│ ├─────────┬───┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼────────┼──────┼──────┤ │Ianuarie │TTC│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼────────┼──────┼──────┤ │ │NTC│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼────────┼──────┼──────┤ │ │ATC│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├─────────┼───┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼────────┼──────┼──────┤ │Februarie│TTC│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼────────┼──────┼──────┤ │ │NTC│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼────────┼──────┼──────┤ │ │ATC│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├─────────┼───┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼────────┼──────┼──────┤ │Martie │TTC│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼────────┼──────┼──────┤ │ │NTC│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼────────┼──────┼──────┤ │ │ATC│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├─────────┼───┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼────────┼──────┼──────┤ │... │TTC│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼────────┼──────┼──────┤ │ │NTC│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼────────┼──────┼──────┤ │ │ATC│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├─────────┼───┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼────────┼──────┼──────┤ │... │TTC│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼────────┼──────┼──────┤ │ │NTC│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼────────┼──────┼──────┤ │ │ATC│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├─────────┼───┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼────────┼──────┼──────┤ │Decembrie│TTC│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼────────┼──────┼──────┤
│ │NTC│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───┼──────┼──────┼──────┼──────┼──────┼───────┼────────┼────────┼──────┼──────┤ │ │ATC│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ └─────────┴───┴──────┴──────┴──────┴──────┴──────┴───────┴────────┴────────┴──────┴──────┘ Denumirea titularului de licenţe: ....................................
Raport anual la data de: 31.12. [n] Tabelul nr. 5 - Distribuţia energiei electrice *Font 9* ┌───────────────────────────────────────────────────┬──────────────┬────────────────────┐ │Caracteristicile reţelelor electrice de distribuţie│ U.M. │Valori la 31.12. [n]│ ├───────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼────────────────────┤ │Linii electrice de înaltă tensiune (110 kV) │ km traseu │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼────────────────────┤ │Linii electrice de medie tensiune │ km traseu │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼────────────────────┤ │Linii electrice de joasă tensiune, din care: │ km traseu │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼────────────────────┤ │ branşamente (lungimi cumulate) │ km │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┬─────────┤ │Staţii electrice (de conexiune şi/sau de │ nr. /MVA │ │ │ │transformare) 110 kV │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┤ │Staţii electrice (de conexiune şi/sau de │ nr. /MVA │ │ │ │transformare) cu trepte de tensiune mai mici │ │ │ │ │de 110 kV │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┤ │Posturi de transformare │ nr. /MVA │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼──────────┴─────────┤ │ Volumul de activitate │ U.M. │Valori la 31.12. [n]│ ├───────────────────────┬───────────────────────────┼──────────────┼────────────────────┤ │Energie electrică │intrată în conturul reţelei│ GWh │ │ │ ├───────────────────────────┼──────────────┼────────────────────┤ │ │ieşită din conturul reţelei│ GWh │ │ ├───────────────────────┼───────────────────────────┼──────────────┼────────────────────┤ │Coeficientul consumului│ │ % │ │ │propriu tehnologic al │ │ │ │ │RED*1) │ │ │ │ ├───────────────────────┼───────────────────────────┼──────────────┼────────────────────┤ │Număr locuri de consum │ IT │ nr. │ │ │sau de consum şi de ├───────────────────────────┤ ├────────────────────┤ │producere │ MT │ │ │ │ ├───────────────────────────┤ ├────────────────────┤ │ │ JT │ │ │ ├───────────────────────┼───────────────────────────┼──────────────┼────────────────────┤ │Număr locuri de │ IT │ nr. │ │ │producere ├───────────────────────────┤ ├────────────────────┤ │ │ MT │ │ │ │ ├───────────────────────────┤ ├────────────────────┤ │ │ JT │ │ │ ├───────────────────────┼───────────────────────────┼──────────────┼────────────────────┤
│Număr grupuri de │ │ nr. │ │ │măsurare │ │ │ │ ├───────────────────────┼───────────────────────────┼──────────────┼────────────────────┤ │Putere aprobată totală │ IT │ MW │ │ │pentru consum la locuri├───────────────────────────┤ ├────────────────────┤ │de consum şi de consum │ MT │ │ │ │şi producere ├───────────────────────────┤ ├────────────────────┤ │ │ JT │ │ │ ├───────────────────────┼───────────────────────────┼──────────────┼────────────────────┤ │Putere aprobată totală │ IT │ MW │ │ │pentru evacuare la ├───────────────────────────┤ ├────────────────────┤ │locuri de producere │ MT │ │ │ │ ├───────────────────────────┤ ├────────────────────┤ │ │ JT │ │ │ └───────────────────────┴───────────────────────────┴──────────────┴────────────────────┘ Denumirea titularului de licenţe: ...................................
Raport anual la data de: 31.12. [n] Notă ... *1) Coeficientul consumului propriu tehnologic al RED = (Energia electrică intrată în conturul reţelei - Energia electrică ieşită din conturul reţelei) / Energia electrică intrată în conturul reţelei *100.
Tabelul nr. 6 - Starea reţelei electrice de distribuţie I.
Durata de funcţionare a instalaţiilor ...
Tabelul nr. 6 a) - Linii electrice de distribuţie în anul [n] *Font 8* ┌────┬─────────────┬───────────┬───────────────────────────┬────────────────────────────┬───────┐ │Nr. │ Tip │ Lungime │ LEA │ LES │ Total │ │crt.│ │[km traseu]├───────────────┬───────────┼───────────────┬────────────┤LES+LEA│ │ │ │ │ PIF │ Lungime │ PIF │ Lungime │ │ │ │ │ │ │[km traseu]│ │ [km traseu]│ │ ├────┼─────────────┼───────────┼───────────────┼───────────┼───────────────┼────────────┼───────┤ │ 1 │IT (110 kV) │ │înainte de 1960│ │înainte de 1960│ │ │ │ │ │ ├───────────────┼───────────┼───────────────┼────────────┼───────┤ │ │ │ │ 1960-1979 │ │ 1960-1979 │ │ │ │ │ │ ├───────────────┼───────────┼───────────────┼────────────┼───────┤ │ │ │ │ 1980-1999 │ │ 1980-1999 │ │ │ │ │ │ ├───────────────┼───────────┼───────────────┼────────────┼───────┤ │ │ │ │ 2000-[n]*1) │ │ 2000-[n]*1) │ │ │ ├────┼─────────────┼───────────┼───────────────┼───────────┼───────────────┼────────────┼───────┤ │ 2 │MT │ │înainte de 1960│ │înainte de 1960│ │ │ │ │ │ ├───────────────┼───────────┼───────────────┼────────────┼───────┤ │ │ │ │ 1960-1979 │ │ 1960-1979 │ │ │ │ │ │ ├───────────────┼───────────┼───────────────┼────────────┼───────┤ │ │ │ │ 1980-1999 │ │ 1980-1999 │ │ │ │ │ │ ├───────────────┼───────────┼───────────────┼────────────┼───────┤ │ │ │ │ 2000-[n]*1) │ │ 2000-[n]*1) │ │ │ ├────┼─────────────┼───────────┼───────────────┼───────────┼───────────────┼────────────┼───────┤ │ 3 │JT │ │înainte de 1960│ │înainte de 1960│ │ │ │ │ │ ├───────────────┼───────────┼───────────────┼────────────┼───────┤ │ │ │ │ 1960-1979 │ │ 1960-1979 │ │ │ │ │ │ ├───────────────┼───────────┼───────────────┼────────────┼───────┤ │ │ │ │ 1980-1999 │ │ 1980-1999 │ │ │ │ │ │ ├───────────────┼───────────┼───────────────┼────────────┼───────┤ │ │ │ │ 2000-[n]*1) │ │ 2000-[n]*1) │ │ │ ├────┼─────────────┼───────────┼───────────────┼───────────┼───────────────┼────────────┼───────┤ │ 4 │Branşamente │ │înainte de 1960│ │înainte de 1960│ │ │ │ │ │ ├───────────────┼───────────┼───────────────┼────────────┼───────┤ │ │ │ │ 1960-1979 │ │ 1960-1979 │ │ │ │ │ │ ├───────────────┼───────────┼───────────────┼────────────┼───────┤ │ │ │ │ 1980-1999 │ │ 1980-1999 │ │ │ │ │ │ ├───────────────┼───────────┼───────────────┼────────────┼───────┤ │ │ │ │ 2000-[n]*1) │ │ 2000-[n]*1) │ │ │ └────┴─────────────┴───────────┴───────────────┴───────────┴───────────────┴────────────┴───────┘ Notă ... *1) Raportarea se realizează prin luarea în considerare a PIF în intervale de maximum 20 ani consecutiv.
Tabelul nr. 6 b) - Staţii electrice de transformatoare şi de conexiuni în anul [n] ┌───────────────────────┬─────────────┬───────────────┬─────────┬─────────┐ │ Tipul │ Număr │ PIF │ Număr │ Total │ ├───────────────────────┼─────────────┼───────────────┼─────────┼─────────┤ │Staţii de transformare │ │înainte de 1960│ │ │ │ │ ├───────────────┼─────────┼─────────┤ │ │ │ 1960-1979 │ │ │ │ │ ├───────────────┼─────────┼─────────┤ │ │ │ 1980-1999 │ │ │ │ │ ├───────────────┼─────────┼─────────┤ │ │ │ 2000-[n]*1) │ │ │ ├───────────────────────┼─────────────┼───────────────┼─────────┼─────────┤ │Posturi de transformare│ │înainte de 1960│ │ │ │ │ ├───────────────┼─────────┼─────────┤ │ │ │ 1960-1979 │ │ │ │ │ ├───────────────┼─────────┼─────────┤ │ │ │ 1980-1999 │ │ │ │ │ ├───────────────┼─────────┼─────────┤ │ │ │ 2000-[n]*1) │ │ │ ├───────────────────────┼─────────────┼───────────────┼─────────┼─────────┤ │Puncte de alimentare │ │înainte de 1960│ │ │ │ │ ├───────────────┼─────────┼─────────┤ │ │ │ 1960-1979 │ │ │ │ │ ├───────────────┼─────────┼─────────┤ │ │ │ 1980-1999 │ │ │ │ │ ├───────────────┼─────────┼─────────┤ │ │ │ 2000-[n]*1) │ │ │ └───────────────────────┴─────────────┴───────────────┴─────────┴─────────┘ Notă ... *1) Raportarea se realizează prin luarea în considerare a PIF în intervale de maximum 20 ani consecutiv.
II.
Capacităţi energetice retehnologizate/noi în anul [n]: ...
Tabelul nr. 6 c) - Linii electrice de distribuţie *Font 9* ┌─────────────────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────┐ │ Nivel tensiune │ An [n] │ │ ├───────────┬─────────────────────────────┬─────────────────┤ │ │ Lungime │Lungime linii retehnologizate│Lungime linii noi│ │ │[km traseu]│ [km traseu] │ [km traseu] │ │ ├─────┬─────┼──────────────┬──────────────┼─────────┬───────┤ │ │ LEA │ LES │ LEA │ LES │ LEA │ LES │ ├─────────────────────────┼─────┼─────┼──────────────┼──────────────┼─────────┼───────┤ │IT │ │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────────┼─────┼─────┼──────────────┼──────────────┼─────────┼───────┤ │MT │ │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────────┼─────┼─────┼──────────────┼──────────────┼─────────┼───────┤ │JT (exclusiv branşamente)│ │ │ │ │ │ │ └─────────────────────────┴─────┴─────┴──────────────┴──────────────┴─────────┴───────┘ Tabelul nr. 6 d) - Staţii de transformare, posturi de transformare şi puncte de alimentare ┌────────────────────────┬───────────────────────────────────────────────────┐ │ Capacitatea energetică │ Anul [n] │ │ ├───────┬─────────────────────┬─────────────────────┤ │ │Numărul│Capacităţi energetice│Capacităţi energetice│ │ │ │ retehnologizate │ noi realizate │ │ │ │ [buc.] │ [buc.] │ ├────────────────────────┼───────┼─────────────────────┼─────────────────────┤ │Staţii transformare │ │ │ │ ├────────────────────────┼───────┼─────────────────────┼─────────────────────┤ │Posturi de transformare │ │ │ │ ├────────────────────────┼───────┼─────────────────────┼─────────────────────┤ │Puncte de alimentare │ │ │ │ └────────────────────────┴───────┴─────────────────────┴─────────────────────┘ III.
Programul de mentenanţă în anul [n] ...
Tabelul nr. 6 e) - Realizarea programului de mentenanţă *Font 8* ┌───────────────────┬───────────────────────┬──────────────┬──────────┬─────────┬─────────────────┐ │Program mentenanţă │Categorie de instalaţii│Nivel tensiune│ Valori │ Valori │Realizare program│ │ │ │ │prognozate│realizate│ în anul [n] │ │ │ │ ├──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │ │ [lei] │ [lei] │ [%] │ ├───────────────────┼───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │Lucrări operative │LEA │IT │ │ │ │ │(LN 1) │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │LES │IT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Posturi de transformare│MT/JT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Puncte de alimentare │MT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Staţii de transformare │IT/MT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Alte instalaţii │IT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ │ ├───────────────────┼───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │Control periodic │LEA │IT │ │ │ │ │(LN 1) │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │LES │IT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Posturi de transformare│MT/JT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Puncte de alimentare │MT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Staţii de transformare │IT/MT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Alte instalaţii │IT │ │ │ │
│ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ │ ├───────────────────┼───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │Revizie tehnică │LEA │IT │ │ │ │ │(LN 2) │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │LES │IT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Posturi de transformare│MT/JT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Puncte de alimentare │MT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Staţii de transformare │IT/MT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Alte instalaţii │IT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ │ ├───────────────────┼───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │Reparaţii de grad 1│LEA │IT │ │ │ │ │(LN 3) │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │LES │IT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Posturi de transformare│MT/JT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Puncte de alimentare │MT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Staţii de transformare │IT/MT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Alte instalaţii │IT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ │ ├───────────────────┼───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤
│Reparaţii de grad 2│LEA │IT │ │ │ │ │(LN 4) │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │LES │IT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Posturi de transformare│MT/JT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Puncte de alimentare │MT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Staţii de transformare │IT/MT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Alte instalaţii │IT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ │ ├───────────────────┼───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │Reparaţii │LEA │IT │ │ │ │ │accidentale (LN 3) │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │LES │IT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Posturi de transformare│MT/JT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Puncte de alimentare │MT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Staţii de transformare │IT/MT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Alte instalaţii │IT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ │ ├───────────────────┼───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │Intervenţii │LEA │IT │ │ │ │ │accidentale (LN 2) │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ │
│ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │LES │IT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Posturi de transformare│MT/JT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Puncte de alimentare │MT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Staţii de transformare │IT/MT │ │ │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │Alte instalaţii │IT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼──────────┼─────────┼─────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ │ └───────────────────┴───────────────────────┴──────────────┴──────────┴─────────┴─────────────────┘ NOTE:
Valorile includ lucrări executate cu forţe proprii şi lucrări executate cu terţii.
Alte instalaţii" includ: contoare, aparatură de măsură şi control (AMC), echipamente teletransmisie/telegestiune energie electrică la MT şi JT.
Nu se includ "Alte lucrări de întreţinere şi reparaţii": utilaje, scule, dispozitive, verificatoare (SDV) utilizate pentru lucrări de mentenanţă, clădiri administrative, instalaţii electrice/termice din clădiri administrative, calculatoare, mobilier, telefonie, altele.
Tabelul nr. 6 f) - Realizarea programului de mentenanţă preventivă pe categorii de lucrări *Font 9* ┌─────────────────────────────┬───────────────────────┬──────────────┬────────────────┐ │Program mentenanţă preventivă│Categorie de instalaţii│Nivel tensiune│Valori realizate│ │ │ │ ├────────────────┤ │ │ │ │ [lei] │ ├─────────────────────────────┼───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │Lucrări operative (LN 1) │LEA │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │LES │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Posturi de transformare│MT/JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Puncte de alimentare │MT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Staţii de transformare │IT/MT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Alte instalaţii │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ ├─────────────────────────────┼───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │Control periodic (LN 1) │LEA │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │LES │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Posturi de transformare│MT/JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Puncte de alimentare │MT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Staţii de transformare │IT/MT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Alte instalaţii │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ ├─────────────────────────────┼───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │Revizie tehnică (LN 2) │LEA │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │LES │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Posturi de transformare│MT/JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤
│ │Puncte de alimentare │MT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Staţii de transformare │IT/MT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Alte instalaţii │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ ├─────────────────────────────┼───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │Reparaţii de grad 1 (LN 3) │LEA │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │LES │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Posturi de transformare│MT/JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Puncte de alimentare │MT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Staţii de transformare │IT/MT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Alte instalaţii │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ ├─────────────────────────────┼───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │Reparaţii de grad 2 (LN 4) │LEA │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │LES │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Posturi de transformare│MT/JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Puncte de alimentare │MT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Staţii de transformare │IT/MT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Alte instalaţii │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ └─────────────────────────────┴───────────────────────┴──────────────┴────────────────┘ NOTE:
Valorile includ lucrări executate cu forţe proprii şi lucrări executate cu terţii. "Alte instalaţii" includ: contoare, aparatură de măsură şi control (AMC), echipamente teletransmisie/telegestiune energie electrică la MT şi JT.
Nu se includ "Alte lucrări de întreţinere şi reparaţii": utilaje, scule, dispozitive, verificatoare (SDV) utilizate pentru lucrări de mentenanţă, clădiri administrative, instalaţii electrice/termice din clădiri administrative, calculatoare, mobilier, telefonie, altele.
Tabelul nr. 6 g) - Realizarea programului de mentenanţă corectivă pe categorii de lucrări *Font 9* ┌─────────────────────────────┬───────────────────────┬──────────────┬────────────────┐ │Program mentenanţă corectivă │Categorie de instalaţii│Nivel tensiune│Valori realizate│ │ │ │ ├────────────────┤ │ │ │ │ [lei] │ ├─────────────────────────────┼───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │Lucrări operative (LN 1) │LEA │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │LES │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Posturi de transformare│MT/JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Puncte de alimentare │MT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Staţii de transformare │IT/MT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Alte instalaţii │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ ├─────────────────────────────┼───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │Reparaţii de grad 1 (LN 3) │LEA │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │LES │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Posturi de transformare│MT/JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Puncte de alimentare │MT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Staţii de transformare │IT/MT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Alte instalaţii │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ ├─────────────────────────────┼───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │Reparaţii de grad 2 (LN 4) │LEA │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │LES │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Posturi de transformare│MT/JT │ │
│ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Puncte de alimentare │MT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Staţii de transformare │IT/MT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Alte instalaţii │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ ├─────────────────────────────┼───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │Reparaţii accidentale (LN 3) │LEA │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │LES │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Posturi de transformare│MT/JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Puncte de alimentare │MT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Staţii de transformare │IT/MT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Alte instalaţii │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ ├─────────────────────────────┼───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │Intervenţii accidentale │LEA │IT │ │ │(LN 2) │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │LES │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Posturi de transformare│MT/JT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Puncte de alimentare │MT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Staţii de transformare │IT/MT │ │ │ ├───────────────────────┼──────────────┼────────────────┤ │ │Alte instalaţii │IT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │MT │ │ │ │ ├──────────────┼────────────────┤ │ │ │JT │ │ └─────────────────────────────┴───────────────────────┴──────────────┴────────────────┘ NOTE:
Valorile includ lucrări executate cu forţe proprii şi lucrări executate cu terţii. "Alte instalaţii" includ: contoare, aparatură de măsură şi control (AMC), echipamente teletransmisie/telegestiune energie electrică la MT şi JT.
Nu se includ "Alte lucrări de întreţinere şi reparaţii": utilaje, scule, dispozitive, verificatoare (SDV) utilizate pentru lucrări de mentenanţă, clădiri administrative, instalaţii electrice/termice din clădiri administrative, calculatoare, mobilier, telefonie, altele.
Tabelul nr. 6 h) - Incidente deosebite în anul [n] ┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │............................................................................│ │[Pentru fiecare eveniment se detaliază: data, defectele produse, elementele │ │ de reţea afectate, durata remedierii defectelor, zona de reţea afectată, │ │ utilizatori afectaţi - număr, putere etc.] │ └────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Denumirea titularului de licenţe: ...............................
Raport anual la data de: 31.12. [n] Tabelul nr. 7 - Activitatea de furnizare a energiei electrice ┌────────────────────────────────────────────────┬───────┬───────────────────┐ │ Indicatori │ U.M. │Realizări la 31.12.│ │ │ │ [n] │ ├────────────────────────────────────────────────┼───────┼───────────────────┤ │Energie electrică vândută clienţilor finali │ GWh │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼───────┼───────────────────┤ │Număr de contracte de furnizare a energiei │ - │ │ │electrice*1) │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼───────┼───────────────────┤ │Număr de clienţi finali cărora li se furnizează │ - │ │ │energie electrică la sfârşitul perioadei, │ │ │ │din care: │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼───────┼───────────────────┤ │ clienţi finali care beneficiază de serviciu │ - │ │ │universal │ │ │ └────────────────────────────────────────────────┴───────┴───────────────────┘ Notă ... *1) Număr total de solicitări de contracte de furnizare, exclusiv recontractări (modificări ale unor contracte existente).
NOTĂ:
Schimbarea titularului de contract se consideră drept cerere pentru un contract nou, şi nu recontractare.
Tabelul nr. 8 - Activitatea traderului de energie electrică ┌────────────────────────────────────────────────┬───────┬───────────────────┐ │ Indicatori │ U.M. │Realizări la 31.12.│ │ │ │ [n] │ ├────────────────────────────────────────────────┼───────┼───────────────────┤ │Energie electrică vândută │ GWh │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼───────┼───────────────────┤ │Număr de contracte pe piaţa angro de energie │ - │ │ │electrică │ │ │ └────────────────────────────────────────────────┴───────┴───────────────────┘ Tabelul nr. 9 - Producerea de energie termică ┌─────────────────────┬────────────────────────────┬─────────────────────┐ │ Centrala termică │ Caracteristici │ Total an │ │ [denumire] │ │ │ ├─────────────────────┼────────────────┬───────────┼──────────┬──────────┤ │ │Putere instalată│Combustibil│ET produsă│ET livrată│ │ │ [MWt] │ de bază │ [GJ] │ [GJ] │ │ │ │ │ │ │ ├─────────────────────┼────────────────┼───────────┼──────────┼──────────┤ │Cazan apă fierbinte │ │ │ │ │ │1 - n │ │ │ │ │ ├─────────────────────┼────────────────┼───────────┼──────────┼──────────┤ │Cazan abur 1 - n │ │ │ │ │ └─────────────────────┴────────────────┴───────────┴──────────┴──────────┘ (la 23-05-2017, Anexa 3 a fost completată de Litera f), Punctul 3, Articolul I din ORDINUL nr. 34 din 17 mai 2017, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 385 din 23 mai 2017 ) Tabelul nr. 10 - Transportul şi distribuţia energiei termice ┌──────────────────────────┬───────────────────────────────────────────────────┐ │ SACET │ Caracteristici │ │ [denumire, u.a.t.] ├─────────────────────────┬──────────┬──────────────┤ │ │ │ U.M. │ Valori │ │ │ │ │ │ ├──────────────────────────┼─────────────────────────┼──────────┼──────────────┤ │Reţea transport │Lungime traseu │ km │ │ ├──────────────────────────┼─────────────────────────┼──────────┼──────────────┤ │Reţea distribuţie │Lungime traseu │ km │ │ ├──────────────────────────┼─────────────────────────┼──────────┼──────────────┤ │Staţii/Puncte termice │Număr/Putere termică │Nr./MWt │ │ └──────────────────────────┴─────────────────────────┴──────────┴──────────────┘ (la 23-05-2017, Anexa 3 a fost completată de Litera f), Punctul 3, Articolul I din ORDINUL nr. 34 din 17 mai 2017, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 385 din 23 mai 2017 ) Tabelul nr. 11 - Furnizarea energiei termice ┌────────────────────────────────────────────────────────┬──────┬──────────────┐ │ Indicatori │ U.M. │ Realizări la │ │ │ │ 31.12.[n] │ ├────────────────────────────────────────────────────────┼──────┼──────────────┤
│Energie termică vândută utilizatorilor/clienţilor finali│ GWh │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────┼──────┼──────────────┤ │Număr de contracte de furnizare a energiei termice │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────┼──────┼──────────────┤ │Număr de utilizatori/clienţi finali cărora li se │ │ │ │furnizează energie termică la sfârşitul perioadei │ │ │ └────────────────────────────────────────────────────────┴──────┴──────────────┘ (la 23-05-2017, Anexa 3 a fost completata de Litera f), Punctul 3, Articolul I din ORDINUL nr. 34 din 17 mai 2017, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 385 din 23 mai 2017 ) Anexa 4 la metodologie Declaraţie privind cifra de afaceri realizată în anul [n] din desfăşurarea activităţilor licenţiate de către ANRE Subsemnatul, ................................. în calitate de reprezentant legal al titularului de licenţă/licenţe: ................................., în cadrul căruia deţin funcţia de ......................................., declar faptul că titularul de licenţe în speţă a realizat în anul [n], din desfăşurarea activităţilor licenţiate de către ANRE, o valoare totală a cifrei de afaceri de ................. lei, conform detaliilor/tabelelor următoare:
Tabelul nr. 1 - Valoarea cifrei de afaceri realizate în anul [n] din desfăşurarea activităţilor licenţiate de către ANRE, per total şi detaliată pe tipuri de licenţe acordate de către ANRE ┌─────────────────────────────────────────────────────────┬───┬────────────────┐ │ Tip licenţă/activitate │Nr.│Cifra de afaceri│ │ │rd.│ realizată [lei]│ ├───────────────────────────────────────┬─────────────────┼───┼────────────────┤ │Producere energie electrică │Total, din care: │ 1 │ │ │ ├─────────────────┼───┼────────────────┤ │ │certificate verzi│ 2 │ │ ├───────────────────────────────────────┴─────────────────┼───┼────────────────┤ │Producere energie termică │ 3 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────┼───┼────────────────┤ │Prestarea serviciului de transport al energiei electrice,│ │ │ │prestarea serviciului de sistem, administrarea pieţei de │ │ │ │echilibrare │ 4 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────┼───┼────────────────┤ │Administrarea pieţelor centralizate de energie electrică │ 5 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────┼───┼────────────────┤ │Prestarea serviciului de distribuţie a energiei electrice│ 6 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────┼───┼────────────────┤ │Activitatea de furnizare a energiei electrice/Activitatea│ │ │ │traderului de energie electrică │ 7 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────┼───┼────────────────┤ │Activităţi specifice serviciului public de alimentare cu │ │ │ │energie termică (exclusiv producere de energie termică) │ 8 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────┼───┼────────────────┤ │TOTAL (rd. 1 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8) │ 9 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────┼───┼────────────────┤ │Alte activităţi a căror cifră de afaceri nu se ia în │ │ │ │calcul la stabilirea contribuţiei ANRE, conform │ │ │ │reglementărilor privind calculul acestei contribuţii │ │ │ │...................................................... │ │ │ │(de exemplu: tranzacţiile de energie electrică ale │ │ │ │furnizorilor şi traderilor de energie electrică ce au │ │ │ │rolul de intermediari pentru piaţa cu negociere dublă │ │ │ │continuă) │10 │ │ └─────────────────────────────────────────────────────────┴───┴────────────────┘ (la 23-05-2017, Tabelul nr. 1 din Anexa 4 a fost modificat de Litera g), Punctul 3, Articolul I din ORDINUL nr. 34 din 17 mai 2017, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 385 din 23 mai 2017 ) Tabelul nr. 2 - Diferenţa dintre valoarea raportată la începutul anului [n + 1] pentru cifra de afaceri realizată în anul [n] din desfăşurarea activităţilor licenţiate de către ANRE şi cea cuprinsă în cadrul Raportului anual
┌─────────────────────────────────────────────────────────┬───┬────────────────┐ │ Tip licenţă/activitate │Nr.│ Diferenţa │ │ │rd.│ [lei] │ ├───────────────────────────────────────┬─────────────────┼───┼────────────────┤ │Producere energie electrică │Total, din care: │ 1 │ │ │ ├─────────────────┼───┼────────────────┤ │ │certificate verzi│ 2 │ │ ├───────────────────────────────────────┴─────────────────┼───┼────────────────┤ │Producere energie termică │ 3 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────┼───┼────────────────┤ │Prestarea serviciului de transport al energiei electrice,│ │ │ │prestarea serviciului de sistem, administrarea pieţei de │ │ │ │echilibrare │ 4 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────┼───┼────────────────┤ │Administrarea pieţelor centralizate de energie electrică │ 5 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────┼───┼────────────────┤ │Prestarea serviciului de distribuţie a energiei electrice│ 6 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────┼───┼────────────────┤ │Activitatea de furnizare a energiei electrice/Activitatea│ │ │ │traderului de energie electrică │ 7 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────┼───┼────────────────┤ │Activităţi specifice serviciului public de alimentare cu │ │ │ │energie termică (exclusiv producere de energie termică) │ 8 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────┼───┼────────────────┤ │TOTAL (rd. 1 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8) │ 9 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────┼───┼────────────────┤ │Alte activităţi a căror cifră de afaceri nu se ia în │ │ │ │calcul la stabilirea contribuţiei ANRE, conform │ │ │ │reglementărilor privind calculul acestei │ │ │ │contribuţii .............................................│ │ │ │(de exemplu: tranzacţiile de energie electrică ale │ │ │ │furnizorilor şi traderilor de energie electrică ce au │ │ │ │rolul de intermediari pentru piaţa cu negociere dublă │ │ │ │continuă) │10 │ │ └─────────────────────────────────────────────────────────┴───┴────────────────┘ (la 23-05-2017, Tabelul nr. 2 din Anexa 4 a fost modificat de Litera g), Punctul 3, Articolul I din ORDINUL nr. 34 din 17 mai 2017, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 385 din 23 mai 2017 ) Tabelul nr. 3 - Valoarea cifrei de afaceri realizată din desfăşurarea activităţilor licenţiate de către ANRE, în anul [n], până la momentul transferului de responsabilităţi, de către titularul de licenţe denumit ..............................., care a transferat respectivele responsabilităţi către titularul de licenţe care întocmeşte prezentul Raport anual
┌─────────────────────────────────────────────────────────┬───┬────────────────┐ │ Tip licenţă/activitate │Nr.│Cifra de afaceri│ │ │rd.│ realizată de │ │ │ │către ..........│ │ │ │în anul [n], │ │ │ │până la momentul│ │ │ │transferului de │ │ │ │responsabilităţi│ │ │ │din activităţile│ │ │ │licenţiate de │ │ │ │către ANRE, ce │ │ │ │fac obiectul │ │ │ │respectivului │ │ │ │transfer [lei] │ ├───────────────────────────────────────┬─────────────────┼───┼────────────────┤ │Producere energie electrică │Total, din care: │ 1 │ │ │ ├─────────────────┼───┼────────────────┤ │ │certificate verzi│ 2 │ │ ├───────────────────────────────────────┴─────────────────┼───┼────────────────┤ │Producere energie termică │ 3 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────┼───┼────────────────┤ │Prestarea serviciului de transport al energiei electrice,│ │ │ │prestarea serviciului de sistem, administrarea pieţei de │ │ │ │echilibrare │ 4 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────┼───┼────────────────┤ │Administrarea pieţelor centralizate de energie electrică │ 5 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────┼───┼────────────────┤ │Prestarea serviciului de distribuţie a energiei electrice│ 6 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────┼───┼────────────────┤ │Activitatea de furnizare a energiei electrice/Activitatea│ │ │ │traderului de energie electrică │ 7 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────┼───┼────────────────┤ │Activităţi specifice serviciului public de alimentare cu │ │ │ │energie termică (exclusiv producere de energie termică) │ 8 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────┼───┼────────────────┤ │TOTAL (rd. 1 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8) │ 9 │ │ ├─────────────────────────────────────────────────────────┼───┼────────────────┤ │Alte activităţi a căror cifră de afaceri nu se ia în │ │ │ │calcul la stabilirea contribuţiei ANRE, conform │ │ │ │reglementărilor privind calculul acestei │ │ │ │contribuţii ........................................... │ │ │ │(de exemplu: tranzacţiile de energie electrică ale │ │ │ │furnizorilor şi traderilor de energie electrică ce au │ │ │ │rolul de intermediari pentru piaţa cu negociere dublă │ │ │ │continuă) │10 │ │ └─────────────────────────────────────────────────────────┴───┴────────────────┘ (la 23-05-2017, Tabelul nr. 3 din Anexa 4 a fost modificat de Litera g), Punctul 3, Articolul I din ORDINUL nr. 34 din 17 mai 2017, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 385 din 23 mai 2017 ) NOTE:
La solicitarea ANRE sau la iniţiativa titularului de licenţe se ataşează copii după documente justificative şi se prezintă notele contabile aferente, cu precizarea, după caz, a: a) datei şi explicaţiilor înregistrărilor; ... b) conturilor contabile analitice utilizate, inclusiv denumirea integrală a acestor conturi; ... c) sumelor aferente. ...
Anexa 5 la metodologie Situaţia veniturilor şi cheltuielilor 1. Tabelul nr. 1 cuprinde elementele din cadrul contabilităţii financiare şi celei de gestiune, organizate la nivelul titularilor de licenţe, ilustrând poziţia şi performanţele economico-financiare ale operatorului economic. În cadrul acestui tabel sunt prezentate realizările anului [n] privind veniturile şi cheltuielile, aferente activităţilor licenţiate de către ANRE şi altor activităţi.
Raport anual la data de: 31.12. [n] Tabelul nr. 1 - Tabel cu privire la situaţia veniturilor şi cheltuielilor *Font 7*
│cifrei de afaceri nete, │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │din care: │ 6 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────┬───────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │Venituri aferente │Sold C │ 7 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │costului producţiei├───────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │în curs de execuţie│Sold D │ 8 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────┴───────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │Venituri din producţia de │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │imobilizări necorporale şi │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │corporale │ 9 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │Venituri din reevaluarea │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │imobilizărilor corporale │ 10 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │Venituri din producţia de │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │investiţii imobiliare │ 11 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │Venituri din subvenţii de │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │exploatare │ 12 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │Alte venituri din │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │exploatare │ 13 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │VENITURI DIN EXPLOATARE - │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │TOTAL (rd. 1 + 7 - 8 + 9 + │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │10 + 11 + 12 + 13) │ 14 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │Cheltuieli cu materiile │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │prime şi materialele │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │consumabile │ 15 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │Alte cheltuieli materiale │ 16 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤
│Alte cheltuieli externe (cu│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │energia şi apa) │ 17 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │Cheltuieli privind │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │mărfurile │ 18 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │Reduceri comerciale primite│ 19 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │Cheltuieli cu personalul - │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │total (rd. 21 + 22), │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │din care: │ 20 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │a) salarii şi indemnizaţii │ 21 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │b) cheltuieli cu │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │asigurările şi protecţia │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │socială │ 22 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │Ajustări de valoare privind│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │imobilizările corporale şi │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │necorporale (rd. 24 - 25) │ 23 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │a) cheltuieli │ 24 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │b) venituri │ 25 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │Ajustări de valoare privind│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │activele circulante │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │(rd. 27-28) │ 26 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │a) cheltuieli │ 27 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │b) venituri │ 28 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤
│Alte cheltuieli de │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │exploatare (rd. 30 + 31 + │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │32 + 33 + 34 + 35) │ 29 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │a) cheltuieli privind │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │prestaţiile externe │ 30 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │b) cheltuieli cu alte │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │impozite, taxe şi │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │vărsăminte asimilate: │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │cheltuieli reprezentând │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │transferuri şi contribuţii │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │datorate în baza unor acte │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │normative speciale │ 31 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │c) cheltuieli cu protecţia │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │mediului înconjurător │ 32 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │d) cheltuieli din │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │reevaluarea imobilizărilor │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │corporale │ 33 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │e) cheltuieli privind │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │calamităţile şi alte │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │evenimente similare │ 34 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │f) alte cheltuieli de │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │exploatare │ 35 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │Ajustări privind │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │provizioanele (rd. 37 - 38)│ 36 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │a) cheltuieli │ 37 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │b) venituri │ 38 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤
│CHELTUIELI DE EXPLOATARE - │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │TOTAL (rd. 15 + 16 + 17 + │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │18 + 19 + 20 + 23 + 26 + │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │29 + 36) │ 39 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │PROFITUL SAU PIERDEREA DIN │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │EXPLOATARE (rd. 14-39) │ 40 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │Venituri din diferente de │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │curs valutar │ 41 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │Venituri din dobânzi │ 42 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │Alte venituri financiare │ 43 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │VENITURI FINANCIARE - TOTAL│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │(rd. 41 + 42 + 43) │ 44 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │Cheltuieli privind │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │dobânzile │ 45 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │Cheltuieli din diferente de│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │curs valutar │ 46 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │Ajustări de valoare privind│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │imobilizările financiare şi│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │investiţiile financiare │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │deţinute ca active │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │circulante (rd. 48 - 49) │ 47 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │a) cheltuieli │ 48 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤ │b) venituri │ 49 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────┼────┼──────────┼──────┼─────┼─────────┼───┼───┼───────┼────────────┼──────┼──────────┼───────────────┤
│Alte cheltuieli financiare │ 50 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │