Procedură din 6 august 2015
Despre ce este acest act?
Această procedură stabilește o schemă de ajutor de minimis pentru a sprijini înființarea și dezvoltarea microîntreprinderilor de către antreprenorii debutanți în afaceri. Obiectivul principal este stimularea creării de noi microîntreprinderi și dezvoltarea aptitudinilor antreprenoriale.
Pentru cine: Persoanele fizice care doresc să înființeze o societate cu răspundere limitată debutantă (SRL-D) și care nu au mai deținut calitatea de acționar sau asociat într-o întreprindere în Spațiul Economic European; Microîntreprinderile nou-înființate, conduse de acești întreprinzători debutanți.
Date esențiale
- Țara
- România
- Domeniul de drept
- Drept procesual
- Articole
- 31
- Sursa
- MultiLegalPile/
- Text preluat la
- Explicație actualizată la
Ce reglementează acest act?
- Condițiile de acordare a ajutoarelor de minimis pentru microîntreprinderi nou-înființate.
- Criteriile de eligibilitate pentru întreprinzătorii debutanți în afaceri.
- Tipurile de activități economice care nu sunt eligibile pentru finanțare.
- Plafoanele maxime ale ajutorului de minimis care poate fi acordat.
Pe cine privește acest act?
- Persoanele fizice care doresc să înființeze o societate cu răspundere limitată debutantă (SRL-D) și care nu au mai deținut calitatea de acționar sau asociat într-o întreprindere în Spațiul Economic European.
- Microîntreprinderile nou-înființate, conduse de acești întreprinzători debutanți.
Care sunt punctele cheie?
- Bugetul alocat pentru anul 2015 este de 19.300.000 lei, estimându-se un număr de minim 430 beneficiari.
- Microîntreprinderea trebuie să aibă cel mult 5 grupe de activitate CAEN Rev 2, cu excluderea anumitor domenii (ex: intermedieri financiare, jocuri de noroc, producție/comercializare armament, tutun, alcool).
- Întreprinzătorul debutant nu trebuie să fi beneficiat de alocație financiară nerambursabilă în cadrul Programului în anii anteriori.
- Plafonul de minimis este de 200.000 Euro pe durata a trei exerciții financiare pentru o întreprindere unică, sau 100.000 Euro pentru transportul de mărfuri în contul terților.
Drept procesual
Textul legii
Textul legii
Cuprins (31)
- Articolul 1
- Articolul 2
- Articolul 3
- Articolul 4
- Articolul 5 Beneficiarul:
- Articolul 6
- Articolul 7
- Articolul 8
- Articolul 9
- Articolul 10
- Articolul 11
- Articolul 12
- Articolul 13
- Articolul 14
- Articolul 15
- Articolul 16
- Articolul 17
- Articolul 18
- Articolul 19
- Articolul 20
- Articolul 21
- Articolul 22
- Articolul 23
- Articolul 24
- Articolul 25
- Articolul 26
- Articolul 27
- Articolul 28
- Articolul 29
- Articolul 30
- Articolul 31
PROCEDURĂ din 6 august 2015 de implementare a schemei transparente de ajutor de minimis prevăzute în cadrul Programului pentru stimularea înfiinţării şi dezvoltării microîntreprinderilor de către întreprinzătorii debutanţi în afaceri*) Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 666 bis din 2 septembrie 2015 1. Obiectivul Programului Programul pentru stimularea înfiinţării şi dezvoltării microîntreprinderilor de către întreprinzătorii debutanţi în afaceri, denumit în continuare Program, este un program de încurajare şi de stimulare a înfiinţării şi dezvoltării întreprinderilor mici şi mijlocii, implementat de către Ministerul Energiei, Întreprinderilor Mici şi Mijlocii şi Mediului de Afaceri (MEIMMMA), prin Direcţia Politici Antreprenoriale şi Implementare Programe pentru IMM (DPAIPIMM) şi Oficiile Teritoriale pentru Întreprinderi Mici şi Mijlocii şi Cooperaţie (OTIMMC), în conformitate cu:
Obiectivul principal al schemei de minimis îl constituie stimularea înfiinţării de noi microîntreprinderi, creşterea potenţialului de accesare a surselor de finanţare şi dezvoltarea aptitudinilor antreprenoriale ale întreprinzătorii debutanţi în afaceri în scopul implicării acestora în structuri economice private.
Prezenta schemă nu intră sub incidenţa obligaţiei de notificare către Comisia Europeană, în conformitate cu prevederile Regulamentului CE nr. 1.407/2013 privind aplicarea art. 107 şi 108 din Tratatul privind ajutoarele de minimis.
Schema se aplică pe întreg teritoriul României, în toate cele 8 regiuni de dezvoltare.
Prin implementarea programului în anul 2015 se estimează acordarea de ajutor de minimis unui număr de minim 430 beneficiari*1).
Notă ... ────────── *1) Alocaţia financiară nerambursabilă pentru anul 2015 este de 4.4821 lei pentru un curs euro la 31.12.2014 de 4.4821 lei. ────────── 3. Beneficiarii de ajutor de minimis în cadrul Programului Prin program se acordă facilităţi pentru microîntreprinderile nou-înfiinţate, conduse de întreprinzătorii debutanţi în afaceri, care desfăşoară pentru prima dată activitate economică, prin intermediul unei societăţi cu răspundere limitată debutantă (SRLD).
3.1. Noţiunea de "întreprindere unică" include toate întreprinderile între care există cel puţin una dintre relaţiile următoare: (a) o întreprindere deţine majoritatea drepturilor de vot ale acţionarilor sau ale asociaţilor unei alte întreprinderi; (b) o întreprindere are dreptul de a numi sau revoca majoritatea membrilor organelor de administrare, de conducere sau de supraveghere ale unei alte întreprinderi; (c) o întreprindere are dreptul de a exercita o influenţă dominantă asupra altei întreprinderi în temeiul unui contract încheiat cu întreprinderea în cauză sau în temeiul unei prevederi din contractul de societate sau din statutul acesteia; (d) o întreprindere care este acţionar sau asociat al unei alte întreprinderi şi care controlează singură, în baza unui acord cu alţi acţionari sau asociaţi ai acelei întreprinderi, majoritatea drepturilor de vot ale acţionarilor sau ale asociaţilor întreprinderii respective.
Întreprinderile care întreţin, cu una sau mai multe întreprinderi, relaţiile la care se face referire la literele (a)-(d) sunt considerate întreprinderi unice.
3.2. Pot înregistra societăţi cu răspundere limitată de tip SRLD persoanele fizice, denumite în continuare întreprinzători debutanţi în afaceri, care îndeplinesc cumulativ următoarele criterii de eligibilitate:
3.3. (1) Pentru încadrarea în Program, microîntreprinderea înfiinţată de întreprinzătorul debutant trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:
În cele 5 (cinci) grupe de activitate nu pot fi incluse ca obiect de activitate al societăţii următoarele:
A. intermedieri financiare şi asigurări:
A. activităţi de pescuit şi acvacultură, acoperite de Regulamentul Consiliului (CE) nr. 104/2000:
Notă ... ────────── *2) Regulamentul (CE) nr. 104/2000 al Consiliului din 17 dec 1999 privind organizarea comună a pieţelor în sectorul produselor pescăreşti şi de acvacultură ──────────
Prin "prelucrarea produselor agricole" se înţelege orice operaţiune efectuată asupra unui produs agricol care are drept rezultat un produs care este tot un produs agricol, cu excepţia activităţilor desfăşurate în exploataţiile agricole, necesare în vederea pregătirii unui produs de origine animală sau vegetală pentru prima vânzare.
Prin "comercializarea produselor agricole" se înţelege deţinerea sau expunerea unui produs agricol în vederea vânzării, a punerii în vânzare, a livrării sau a oricărei alte forme de introducere pe piaţă, cu excepţia primei vânzări de către un producător primar către revânzători sau prelucrători şi a oricărei alte activităţi de pregătire a produsului pentru această primă vânzare; o vânzare efectuată de către un producător primar către consumatori finali este considerată comercializare în cazul în care se desfăşoară în localuri distincte, rezervate acestei activităţi.
D. activităţi legate de export către state terţe sau state membre, şi anume, ajutoarele legate direct de cantităţile exportate, de înfiinţarea şi funcţionarea unei reţele de distribuţie sau pentru alte cheltuieli curente legate de activitatea de export;
E. ajutoarele condiţionate de utilizarea preferenţială a produselor naţionale faţă de produsele importate;
F. ajutoarele destinate agenţilor economici care activează în sectorul carbonifer, aşa cum este definit în Regulamentul CE nr. 1.407/2002 privind ajutorul de stat pentru industria cărbunelui (CAEN Rev.2)
În cazul în care valoarea totală a ajutoarelor de minimis acordate unei întreprinderi unice pe o perioadă de trei ani fiscali consecutivi, cumulată cu valoarea alocării financiare acordate în conformitate cu prevederile prezentei scheme, depăşeşte plafoanele de minimis menţionate la litera g), întreprinderea solicitantă nu poate beneficia de prevederile schemei, nici chiar pentru acea fracţie din ajutor care nu depăşeşte aceste plafoane.
În cazul fuziunilor sau a achiziţiilor, atunci când se stabileşte dacă un nou ajutor de minimis acordat unei întreprinderi noi sau întreprinderii care face achiziţia depăşeşte plafonul relevant, se iau în considerare toate ajutoarele de minimis anterioare acordate tuturor întreprinderilor care fuzionează. Ajutoarele de minimis acordate legal înainte de fuziune sau achiziţie rămân legal acordate.
În cazul în care o întreprindere îşi desfăşoară activitatea atât într-unul din sectoarele exceptate, cât şi în unul sau mai multe sectoare sau domenii de activitate incluse în domeniul de aplicare ale prezentei scheme, prevederile acesteia se aplică ajutoarelor acordate pentru sectoarele neexceptate. Pentru a beneficia de prevederile schemei, întreprinderea în cauză trebuie să se asigure, prin mijloace corespunzătoare, precum separarea activităţilor sau o distincţie între costuri, că activităţile desfăşurate în sectoarele excluse din domeniul de aplicare nu beneficiază de ajutoare de minimis acordate în conformitate cu prezenta schemă.
În cazul în care o întreprindere se împarte în două sau mai multe întreprinderi separate, ajutoarele de minimis acordate înainte de separare se alocă întreprinderii care a beneficiat de acestea, şi anume, în principiu, întreprinderii care preia activităţile pentru care au fost utilizate ajutoarele de minimis. În cazul în care o astfel de alocare nu este posibilă, ajutoarele de minimis se alocă proporţional pe baza valorii contabile a capitalului social al noilor întreprinderi la data la care separarea produce efecte.
Pentru fuziunile şi/sau a achiziţiile ce modifică statutul controlului, în cazul depăşirii plafoanelor valorice prevăzute de art. 12 din Legea concurenţei nr. 21/1996 republicată, cu modificările şi completările ulterioare, acestea vor fi notificate Consiliului Concurenţei, punerea în aplicare a tranzacţiei de natura concentrării economice fiind posibilă doar după obţinerea unei decizii de autorizare din partea autorităţii de concurenţă. Aspectul poate viza şi tranzacţiile de divizare menţionate mai sus, în cazul în care activele şi/sau întreprinderea cu funcţionare deplină rezultate, depăşesc pragurile valorice prevăzute de Legea concurenţei.
Ajutorul de minimis acordat prin prezenta măsură poate fi cumulat cu ajutoarele de minimis acordate în conformitate cu Regulamentul (UE) nr. 360/2012*3) al Comisiei, în limita plafonului stabilit în regulamentul respectiv.
Notă ... ────────── *3) Regulamentul (UE) nr. 360/2012 al Comisiei din 25 aprilie 2012 privind aplicarea articolelor 107 şi 108 din Tratatul privind funcţionarea Uniunii Europene în cazul ajutoarelor de minimis acordate întreprinderilor care prestează servicii de interes economic general (art 2 alin 2 - "Valoarea totală a ajutoarelor de minimis acordate unei întreprinderi care prestează servicii de interes economic general nu depăşeşte 500 000 EUR pentru o perioadă de trei ani fiscali"). ────────── Ajutoarele de minimis nu se cumulează cu ajutoarele de stat acordate pentru aceleaşi costuri eligibile sau cu ajutoarele de stat acordate pentru aceeaşi măsură de finanţare prin capital de risc dacă un astfel de cumul ar depăşi intensitatea sau valoarea maximă relevantă a ajutorului stabilită pentru condiţiile specifice ale fiecărui caz de un regulament sau de o decizie de exceptare pe categorii adoptată de Comisie. Ajutoarele de minimis care nu se acordă pentru sau nu sunt legate de costuri eligibile specifice pot fi cumulate cu alte ajutoare de stat acordate în temeiul unui regulament de exceptare pe categorii sau al unei decizii adoptate de Comisie.
Notă referitoare la conflictul de interese:
Legislaţie conexă: Legea nr. 78/2000 pentru prevenirea, descoperirea şi sancţionarea faptelor de corupţie; Legea nr. 477/2004 privind codul de conduită a personalului contractual din instituţiile şi autorităţile publice; Codul Penal al României;
În afara obligaţiilor stabilite prin actele normative în vigoare, aplicabile oricărui operator economic, microîntreprinderea aparţinând întreprinzătorului debutant în afaceri are şi următoarele obligaţii specifice:
4.2. Prin Program se finanţează implementarea Planurilor de Afaceri, în ordinea descrescătoare a punctajelor obţinute, în următoarele condiţii:
4.3. Obiectul finanţării trebuie să se încadreze în una sau mai multe din următoarele categorii eligibile:
Notă ... ────────── *4) Se iau în considerare cheltuielile aferente realizării unei construcţii doar în cazul în care aceasta se realizează cu o întreprindere autorizată în domeniu. ──────────
Notă ... ────────── *5) Valoarea activului corporal achiziţionat în cadrul programului se va stabili pe baza unei evaluări al unui expert evaluator ANEVAR. ────────── Costurile de spaţiu*6) cuprind:
Notă ... ────────── *6) Activele din cadrul acestei categorii nu trebuie să aibă destinaţie locativă. ──────────
În cazul în care întreprinderea beneficiară de ajutor de minimis, pe lângă activitatea eligibilă pentru care solicită să primească ajutor în cadrul schemei de minimis, desfăşoară şi activităţi de transport de mărfuri în contul terţilor sau contra cost, nu poate utiliza ajutorul de minimis pentru achiziţionarea de mijloace de transport marfă, decât dacă se asigură, prin separarea activităţilor sau o distincţie clară între costuri, că activitatea exclusă din domeniul de aplicare al schemei nu beneficiază de ajutoare de minimis.
Sunt eligibile în cadrul programului autoutilitare din categoria N1, N2, N3 cu excepţia vehiculelor de teren simbol G conform Ordinului MLPTL nr. 211/2003 cu modificările şi completările ulterioare în legătură directă cu fluxul subactivităţilor (aprovizionare/promovare, activitatea codului CAEN, distribuţie/vânzare), care sunt necesare desfăşurării activităţilor codului CAEN autorizat pentru care se solicită finanţare, aşa cum sunt detaliate activităţile codului CAEN în "Clasificarea activităţilor din economia naţională" - CAEN Rev 2.
În cazul în care la certificare se constată că autoutilitarele achiziţionate nu fac parte din categoriile enunţate mai sus, nu se va proceda la acordarea AFN.
Microîntreprinderile SRL-D trebuie să îndeplinească, conform criteriilor de evaluare a planului de afaceri (anexă la normele metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 6/2011 pentru stimularea înfiinţării şi dezvoltării microîntreprinderilor de către întreprinzătorii debutanţi în afaceri) criteriul minim obligatoriu privind ponderea investiţiilor (corporale şi necorporale) de minim 40% din totalul cheltuielilor eligibile, nerespectarea acestuia conducând la respingerea planului de afaceri.
Cheltuielile cu serviciile de consultanţă de orice tip nu pot depăşi 4% din valoarea totală eligibilă a proiectului, mai puţin consultanţa.
Furnizorii de servicii de consultanţă eligibili în cadrul Programului pot fi numai societăţi sau organizaţii furnizoare de consultanţă autorizate, având ca activitate autorizată una dintre activităţile incluse în cod CAEN clasa 70.
Solicitantul va face dovada deţinerii în proprietate a terenului pe care urmează să se realizeze construcţia/amenajarea sau a deţinerii unui drept de uzufruct, contract de concesiune ori închiriere a terenului respectiv, valabil pe o perioadă de minimum 5 ani de la finalizarea investiţiei.
Pentru a fi incluse în investiţia eligibilă, activele corporale şi necorporale trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:
Nu se admit furnizori care au în structura acţionariatului administratori/acţionari/asociaţi/asociaţi unici ai societăţilor debutante solicitante, rude şi afini până la gradul II inclusiv.
4.4 În planul de afaceri on-line trebuie justificată fiecare cheltuială în vederea demonstrării necesităţii acesteia în desfăşurarea activităţilor pe care se accesează finanţarea.
Cheltuielile efectuate de către operatorul economic trebuie să fie în legătură directă cu fluxul subactivităţilor (aprovizionare/promovare, activitatea codului CAEN, distribuţie/vânzare), care sunt necesare desfăşurării activităţilor codului CAEN autorizat pentru care se solicită finanţare, aşa cum sunt detaliate activităţile codului CAEN în "Clasificarea activităţilor din economia naţională" - CAEN Rev 2.
Cheltuielile privind TVA, taxe, avize, comisioane, ambalajul, transportul, punerea în funcţiune, instruirea personalului pentru utilizarea celor achiziţionate, nu sunt eligibile.
4.5. Activele achiziţionate, mijloace fixe sau obiecte de inventar, trebuie să fie noi, iar pentru acestea nu se aplică amortizarea accelerată prevăzută în Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.
4.6. Activele achiziţionate pot fi mijloace fixe sau obiecte de inventar, conform legislaţiei în vigoare. Nu se permite achiziţionarea bunurilor care au constituit obiectul unei subvenţionări/finanţări nerambursabile din alte surse şi nici achiziţionarea în sistem leasing.
4.7. Solicitanţii pot beneficia de finanţarea nerambursabilă obţinută în cadrul Programului o singură dată. Nu se acordă ajutor financiar pentru societăţile ai căror asociaţi/administratori au calitatea de asociaţi/acţionari/administratori în cadrul altor societăţi beneficiare de alocaţie financiară nerambursabilă la oricare din Programele derulate de către Ministerul Energiei, IMM şi Mediul de Afaceri în anul 2015.
4.8. Beneficiarii sunt obligaţi să asigure bunurile achiziţionate prin Program în favoarea OTIMMC, împotriva tuturor riscurilor, pe o perioadă de 4 ani, şi să cesioneze toate drepturile pe care le vor dobândi în temeiul asigurării către administratorul programului;
4.9. Aplicarea prevederilor referitoare la achiziţionarea în condiţii de piaţă:
Solicitanţii care au semnat contractul de finanţare au obligativitatea de a achiziţiona bunurile şi serviciile eligibile în condiţii de piaţă cu respectarea principiilor prevăzute în O.U.G. nr. 34/2006 privind achiziţiile publice, respectiv să întocmească un dosar de achiziţie care să cuprindă: cereri de ofertă (minim trei), ofertele primite, un proces verbal semnat de reprezentantul legal al întreprinderii prin care să fie justificată alegerea ofertei câştigătoare, contractul/contractele cu furnizorul/furnizorii, cu excepţia activelor corporale de la pct. 4.3., subpct. 1, lit. b) pentru care se va prezenta un raport de evaluare a unui expert evaluator ANEVAR. Acest dosar va fi prezentat după încheierea contractului, la momentul depunerii decontului, împreună cu declaraţia pe propria răspundere din care să rezulte că solicitantul nu se află în cazurile prevăzute la art. 3.3 (2) din Procedură.
5.2. Data de la care este activă înregistrarea on-line se comunică pe site-ul instituţiei cu cel puţin 5 zile înainte de data începerii procesului de înregistrare propriu zis.
5.3. Pentru participarea la program fiecare solicitant trebuie să se înregistreze cu user şi parolă. După crearea contului de înscriere aplicaţia va trimite automat pe adresa de e-mail a solicitantului un mesaj şi un link de confirmare. După confirmare aplicaţia de înregistrare a planului de afaceri va deveni activă pentru completarea on-line a planului de afaceri şi încărcarea în aplicaţie a documentelor solicitate conform anexei nr. 1 la prezenta procedură. În vederea înscrierii în cadrul Programului, operatorul economic va completa şi transmite on-line planul de afaceri începând cu ora 10.00 a primei zile de înscriere, timp de 15 zile calendaristice de la demararea înscrierii în Program, până la ora 20.00 a ultimei zile de înscriere, cu posibilitatea de prelungire a termenului până la epuizarea bugetului.
În cazul în care nu sunt completate coerent şi cu detalii toate punctele şi subpunctele din cadrul fiecărei secţiuni a planului de afaceri, aplicantul va primi scrisoare de respingere.
5.4. Calcularea punctajului planului de afaceri se face în timp real şi transparent la transmiterea de către aplicanţi a secţiunilor din aplicaţia software conform grilei de evaluare anexate planului de afaceri.
5.5. Punctajul minim pentru a fi acceptat de principiu în vederea verificării administrative şi a eligibilităţii este de 60 de puncte din maxim 100 de puncte posibile.
5.6. (1) În momentul salvării şi trimiterii datelor înregistrate în aplicaţie în cadrul planului de afaceri online, solicitantul va avea disponibilă opţiunea de tipărire a datelor înregistrate în aplicaţie. Aplicaţia software va genera automat solicitantului un mesaj de confirmare a efectuării înregistrării şi cu datele corespunzătoare, completate de către acesta, mesaj care va ajunge automat pe adresa de email a solicitantului imediat după trimiterea datelor.
După această etapă, aplicaţia electronică va genera un număr de identificare pentru fiecare proiect, denumit număr RUE.
5.7. (1) Solicitanţii acceptaţi în vederea verificării administrative vor transmite în termen de 5 zile lucrătoare de la data publicării listei conform. pct. 5.6 (2), la OTIMMC de care aparţine judeţul în care este înregistrată firma solicitantă, cererea de finanţare (Anexa 6) semnată şi ştampilată de administratorul societăţii, însoţită de următoarele documente justificative:
5.8. (1) Întreaga documentaţie va fi depusă 3 exemplare, 1 original şi 2 fotocopii certificate (pe fiecare exemplar specificându-se dacă este original sau copie) conform scrisorii de înştiinţare pe care aplicaţia o va transmite electronic fiecărui aplicant, într-un plic sigilat în care se vor regăsi Cererea de finanţare (anexa nr. 6) însoţită de documentele justificative conform punctului 5.7 din prezenta procedură, plic care să poarte menţiunea "Documentaţie administrativă - număr RUE";
Pe plicul sigilat vor trebui trecute următoarele coordonate:
I. Destinatar:
Avizarea verificărilor de către Direcţia Politici Antreprenoriale şi Implementare Programe pentru Întreprinderi Mici şi Mijlocii şi obţinerea unui punctaj minim acceptat conduc la aprobarea de principiu a finanţării planului de afaceri. Dacă în urma analizei planului de afaceri de către UPSEC se constată că informaţiile declarate de solicitant în planul de afaceri on-line nu sunt corecte/reale, că nu se respectă cerinţele prezentei proceduri, precum şi în situaţia constatării unui punctaj diferit de cel generat de aplicaţie, solicitantul va primi scrisoare de înştiinţare a respingerii planului de afaceri. ...
6.2. Finanţarea planurilor de afaceri se va face în ordinea punctajului obţinut în urma verificării planului de afaceri de către UPSEC din cadrul OTIMMC şi a avizării verificării de către DPAIPIMM, în limita bugetului alocat. Punctajul minim pentru finanţarea planurilor de afaceri în cadrul programului este de 60 puncte iar punctajul maxim ce se poate obţine este de 100 de puncte.
6.3. În conformitate cu dispoziţiile Legii nr. 554/2004 a contenciosului administrativ, în situaţia în care solicitantul se consideră vătămat într-un drept al său sau într-un interes legitim prin primirea scrisorii de respingere de la UPSEC, acesta are dreptul de a urma procedura prevăzută în aceste situaţii.
6.4. Solicitantul se poate adresa OTIMMC, formulând o contestaţie, în termen de 5 zile lucrătoare de la data primirii scrisorii de respingere pentru neîndeplinirea condiţiilor din punct de vedere administrativ şi al eligibilităţii, veridicităţii şi conformităţii celor înscrise în Planul de afacere on-line cu documentele justificative depuse.
6.5. Contestaţia se formulează în scris şi va cuprinde:
6.6. Pentru soluţionarea contestaţiilor, se va constitui o Comisie de contestaţie din cadrul OTIMMC, formată din membrii care nu au participat la procesul de evaluare.
6.7. Termenul de soluţionare este de 3 zile de la data primirii contestaţiei. Comunicarea soluţionării contestaţiei se va face prin fax, email, sau prin poştă, cu confirmare de primire.
6.8. - (1) În termen de 5 zile lucrătoare de la data primirii Scrisorii de acceptare de principiu pentru finanţare în limita bugetului, aplicanţii care nu optează pentru credit bancar, vor semna la sediul OTIMMC Contractul de finanţare (anexa nr. 3 la prezenta Procedură). Pentru întocmirea Contractelor de Finanţare, beneficiarii trebuie să prezinte dovezi certe privind capacitatea de cofinanţare a proiectului, respectiv prezentarea de: scrisoare de confort (angajantă)/extras de cont care să demonstreze că beneficiarul dispune de suma necesară cofinanţării/contract/linie de credit, emise de o instituţie financiară bancară din România, şi care vor acoperi cel puţin valoarea finanţării proprii a proiectului, respectiv procentul de cofinanţare din cheltuielile eligibile. Dovada capacităţii de finanţare/cofinanţare a proiectului va fi prezentată la sediul OTIMMC la momentul semnării contractului de finanţare de către părţi.
6.9. Termenul prevăzut la punctul 6.8, alin (4) se poate prelungi doar cu acordul DPAIPIMM la propunerea OTIMMC pentru situaţii excepţionale (de exemplu întârzieri la transportul sau livrarea echipamentelor din motive independente de beneficiarul AFN). Prelungirea se acordă o singura data, pe baza unei cereri depuse de către solicitant la sediul OTIMMC cu cel puţin 5 zile înainte de expirarea termenului limită de depunere a decontului, fără a depăşi data de 24 Noiembrie 2015.
6.10. (1) Acordarea AFN de către Unităţile de plată (UP) din cadrul OTIMMC se face pe baza cererii-tip de eliberare a AFN (anexa nr. 7 la prezenta procedură), pe care beneficiarul trebuie să o depună spre aprobare la OTIMMC, însoţită de următoarele documente îndosariate:
Notă ... ────────── *8) În contract se va preciza perioada de desfăşurare a activităţii şi obiectul serviciilor de consultanţă furnizate. ──────────
Se pot solicita clarificări, aplicantului fiindu-i transmisă Scrisoare de solicitare clarificări, semnată şi ştampilată de Şeful OTIMMC. Completările solicitate se depun la OTIMMC în 48 de ore de la înştiinţare. Nedepunerea clarificărilor solicitate în termen conduce la respingerea proiectului.
Locurile de muncă create vor fi considerate eligibile, doar în cazul în care acestea sunt create după semnarea contractului de finanţare.
6.11. Toate cele 3 exemplare ale dosarelor conţinând acelaşi număr de documente vor fi puse într-un plic sigilat şi depuse la sediile OTIMMC (anexa nr. 4 la prezenta procedură) care să conţină următoarele informaţii:
I. Destinatar:
În cazul în care sunt necesare clarificări privind cheltuielile pentru care se solicită finanţare, aplicantului i se transmite Scrisoare de solicitare clarificări, semnată şi ştampilată de Şeful OTIMMC. Completările solicitate se depun la OTIMMC în 48 de ore de la înştiinţare. Nedepunerea clarificărilor solicitate în termen conduce la respingerea proiectului sau a cheltuielii pentru care s-a solicitat clarificare.
6.12. Nu se admit compensări între valorile unitare ale activelor cuprinse în notificare. Nu se admite modificarea procentelor de finanţare menţionate în schema de finanţare din planul de afaceri.
6.13. Beneficiarii AFN nu pot schimba, la achiziţionare, activele pentru care au primit acordul de principiu.
6.14. OTIMMC va informa în scris beneficiarul cu privire la cuantumul maxim al ajutorului şi caracterul de minimis al acestuia, făcând în mod explicit trimitere la Regulamentul nr. 1407/2013 al Comisiei Europene privind aplicarea articolelor 107 şi 108 din Tratatul privind funcţionarea Uniunii Europene ajutoarelor de minimis, publicat în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene nr. L 352 din 24.12.2013, menţionând titlul acestuia şi la referinţa de publicare din Jurnalul Oficial al Uniunii Europene.
6.15. În vederea implementării şi monitorizării Programului, în cadrul OTIMMC se va constitui Unitatea Monitorizare, Control şi Raportare, denumită în continuare UMCR, al cărei număr de persoane, atribuţii şi responsabilităţi vor fi stabilite prin decizia ordonatorului terţiar de credite al fiecărui OTIMMC.
6.16. După efectuarea cheltuielilor aprobate, beneficiarul va prezenta OTIMMC formularul de decont (anexa 7) în vederea aprobării de către UPSEC şi UMCR din cadrul OTIMMC şi facturile fiscale originale. Pentru plăţile efectuate în valută, conversia se face utilizându-se cursul de schimb comunicat de Banca Naţională a României la data de 31.12.2014.
6.17. (1) În cazul în care beneficiarii eligibili renunţă la finanţare pentru una sau mai multe activităţi pentru care UPSEC din cadrul OTIMMC a transmis solicitanţilor contractul de finanţare însoţit de notificarea privind acordul de principiu pentru finanţare (anexă la contractul de finanţare), aceştia au obligaţia de a transmite la OTIMMC personal, prin poştă sau curier cererea-tip de renunţare totală/parţială la finanţare, conform Anexei nr. 9 la prezenta procedură. În situaţia în care aplicantul admis la finanţare renunţă la implementarea planului de afaceri fără a depune cerere-tip de renunţare totală/parţială, acesta nu va mai beneficia de finanţare în cadrul programelor naţionale în următorii 3 ani fiscali.
7.2. Reprezentanţii OTIMMC au dreptul să verifice anunţat/inopinat atât la sediul operatorilor economici, cât şi la cel al furnizorilor veridicitatea şi conformitatea declaraţiilor, activităţilor şi cheltuielilor făcute în cadrul Programului. Beneficiarul AFN trebuie să accepte şi să faciliteze controlul reprezentantului OTIMMC asupra utilizării AFN acordate prin Program.
7.3. Verificarea la faţa locului vizează stadiul de realizare a investiţiei, realitatea, legalitatea şi regularitatea operaţiunilor economico-financiare. Pe durata efectuării controlului la adresa unde întreprinderea a realizat investiţia şi la sediul social, echipa de control trebuie să aibă acces la documentele contabile, în original, care fac obiectul finanţării. În cazul în care, în urma controalelor efectuate de reprezentanţii OTIMMC sau la sesizarea organelor de control abilitate ale statului, se constată că beneficiarii au făcut declaraţii incomplete şi/sau neconforme cu realitatea pentru a obţine AFN sau au schimbat destinaţia acesteia, sau se constată că nu mai sunt îndeplinite condiţiile prevăzute în contract, UMCR va propune recuperarea totală sau parţială a ajutorului de minimis acordat, şi va anunţa DPAIPIMM că a fost declanşată recuperarea ajutorului de minimis.
7.4. Sumele care rezultă din recuperarea facilităţilor acordate prin program, au regimul juridic de creanţe fiscale. Pentru recuperarea acestora se aplică, în mod corespunzător, dispoziţiile Ordonanţei Guvernului nr. 92/2003, republicată, cu modificările şi completările ulterioare privind Codul de Procedură Fiscală, coroborat cu Ordonanţă de urgenţă nr. 77 din 3 decembrie 2014 privind procedurile naţionale în domeniul ajutorului de stat, precum şi pentru modificarea şi completarea Legii concurenţei nr. 21/1996, aprobată prin Legea nr. 20/2015. Sumele încasate potrivit prezentului articol constituie venituri ale bugetului de stat şi se încasează într-un cont de venituri bugetare distinct.
7.5. Beneficiarii alocaţiilor financiare nerambursabile au obligaţia de a raporta efectele participării la Program către UMCR din cadrul OTIMMC, pentru o perioadă de 3 ani, începând cu anul următor acordării alocaţiei financiare nerambursabile, prin completarea şi transmiterea prin poştă sau fax, cu confirmare de primire, a formularului prevăzut în anexa nr. 8 la prezenta Procedură, în conformitate cu angajamentul de raportare (anexa nr. 5). Perioada de transmitere a formularului de raportare tehnică este 1-30 iunie a anului următor expirării exerciţiului financiar de referinţă.
În cazul neîndeplinirii acestei prevederi, operatorul economic nu va mai putea beneficia de niciunul dintre programele naţionale pentru o perioadă de 3 ani.
7.6. Verificarea pe teren se realizează de către UMCR cel puţin o dată pe an, timp de 3 ani începând cu anul următor acordării AFN.
7.7. UMCR monitorizează îndeplinirea indicatorilor stabiliţi prin cererea de finanţare pentru măsurarea atingerii rezultatelor şi obiectivelor proiectului.
7.8. Nerespectarea prevederilor actualei proceduri de către beneficiarii de AFN duce la recuperarea ajutorului acordat.
7.9. În situaţia în care, în perioada contractuală precum şi pe durata celor 3 ani în care microîntreprinderea este supusă monitorizării, beneficiarul ajunge în situaţia de faliment, dizolvare sau insolvenţă se va proceda la recuperarea bunurilor achiziţionate prin Program.
8.2. Schema de ajutor de minimis va fi publicată integral pe site-ul MEIMMMA-DPAIPIMM, la adresa www.aippimm.ro.
8.3. Raportarea şi monitorizarea ajutoarelor acordate în baza prezentei scheme se face în conformitate cu legislaţia comunitară şi cu prevederile Regulamentului privind procedurile de monitorizare a ajutoarelor de stat, pus în aplicare prin Ordinul Preşedintelui Consiliului Concurenţei nr. 175/2007, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 436 din data de 28.06.2007.
8.4. Furnizorul de ajutor de stat, păstrează evidenţa detaliată a ajutoarelor acordate în baza prezentei scheme pe o durată de 10 ani de la data la care ultima alocare specifică a fost acordată în baza prezentei scheme. Această evidenţă trebuie să conţină toate informaţiile necesare pentru a demonstra respectarea condiţiilor impuse de legislaţia comunitară în domeniul ajutorului de stat.
8.4.1. Furnizorul de ajutor de stat are obligaţia de a supraveghea permanent ajutoarele acordate, aflate în derulare, şi de a dispune măsurile care se impun în cazul încălcării condiţiilor impuse prin prezenta schemă sau prin legislaţia naţională sau europeană aplicabilă la momentul respectiv.
8.4.2. Furnizorul de ajutor de stat are obligaţia de a transmite Consiliului Concurenţei, în formatul şi în termenul prevăzut de Regulamentul privind procedurile de monitorizare a ajutoarelor de stat*9), toate datele şi informaţiile necesare pentru monitorizarea ajutoarelor de stat la nivel naţional.
Notă ... ────────── *9) Regulamentul privind procedurile de monitorizare a ajutoarelor de stat pus în aplicare prin Ordinul Preşedintelui Consiliului Concurenţei nr. 175/2007, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 436 din data de 28.06.2007 ────────── 8.4.3. În cazul în care există îndoieli serioase cu privire la datele transmise de către Furnizorul de ajutor de stat, Consiliul Concurenţei poate să solicite date şi informaţii suplimentare şi, după caz, să facă verificări la faţa locului.
8.5. Furnizorul de ajutor de stat va transmite spre informare Consiliului Concurenţei prezenta schemă în termen de 15 zile de la data adoptării acesteia, conform art. 17 al Ordonanţei de urgenţă nr. 77 din 3 decembrie 2014 privind procedurile naţionale în domeniul ajutorului de stat, precum şi pentru modificarea şi completarea Legii concurenţei nr. 21/1996, aprobată prin Legea nr. 20/2015.
8.6. Pe baza unei cereri scrise, Furnizorul de ajutor de stat va transmite Comisiei Europene, prin intermediul Consiliului Concurenţei, în 20 de zile lucrătoare sau în termenul fixat în cerere, toate informaţiile pe care Comisia Europeană le consideră necesare pentru evaluarea respectării condiţiilor acestei scheme de ajutor de minimis.
OTIMMC, va informa în scris prin intermediul notificării de acord de principiu pentru finanţare, operatorii economici beneficiari cu privire la pragul maxim al ajutorului şi la caracterul de minimis al acestuia, în conformitate cu prevederile Regulamentului CE nr. 1407/2013 privind aplicarea art. 107 şi 108 Tratatului CE privind ajutoarele de minimis, publicat în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene nr. L352/2013.
8.7. OTIMMC, va acorda un ajutor de minimis după ce va verifica pe baza declaraţiei pe propria răspundere a operatorului economic, că este respectată regula cumulului, precum şi faptul că suma totală a ajutoarelor de minimis primite pe parcursul unei perioade de 3 ani fiscali, inclusiv anul fiscal în curs, fie din surse ale statului sau ale autorităţilor locale, fie din surse comunitare, nu depăşeşte la nivelul întreprinderii unice, pragul de 200.000 euro, echivalentul în lei, respectiv 100.000 euro pentru întreprinderile ce îşi desfăşoară activitatea în domeniul transportului de mărfuri în contul terţilor sau contra cost (anexa 10).
8.8. (1) MEIMMMA-DPAIPIMM va realiza şi menţine o evidenţă a ajutoarelor acordate în baza Programului, pe baza rapoartelor transmise de OTIMMC, astfel încât să fie posibilă identificarea valorii, momentului acordării, modalităţii de acordare, provenienţei finanţării, duratei şi metodei de calcul al ajutoarelor acordate. Această evidenţă va fi păstrată la MEIMMMA-DPAIPIMM timp de 10 ani de la data ultimei alocări în cadrul Programului.
8.9. Operatorii economici beneficiari de ajutor în cadrul Programului, vor ţine o evidenţă specifică a ajutoarelor primite conform prezentei scheme, a altor scheme de minimis şi a altor ajutoare de stat. Aceştia sunt obligaţi să arhiveze evidenţa specifică şi să o păstreze o perioadă de 10 ani.
8.10. Monitorizarea implementării acestei scheme de ajutor de minimis, conform Regulamentului Consiliului Concurenţei privind procedurile de monitorizare a ajutorului de stat pus în aplicare prin Ordinul Preşedintelui Consiliului Concurenţei nr. 175, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 436 din data de 28.06.2007, revine MEIMMMA- DPAIPIMM, care va transmite Consiliului Concurenţei informaţiile necesare în vederea întocmirii inventarului ajutoarelor de stat, raportului anual privind ajutoarele de stat acordate în România şi a registrului ajutoarelor de minimis.
9.2. MEIMMMA-DPAIPIMM şi OTIMMC sunt autorizate să publice, în orice formă şi mediu, incluzând internetul, informaţiile referitoare la numele beneficiarului, suma şi/sau scopul AFN acordate, aşezarea geografică a proiectului (localitatea şi judeţul).
Prezenta procedură se aprobă prin Ordin de Ministru şi va fi publicată în Monitorul Oficial al României.
Anexa 1
│ │ │ │ │Sediu social (adresă, telefon, fax) │ │ │ │ │ │ │ │Puncte de lucru (adresă, telefon, │ │ │ │fax) │ │ │ └─────────────────────────────────────┘ └────────────────────────────────────┘ ┌─────────────────────────────────────┐ ┌────────────────────────────────────┐ │Locaţia implementării proiectului │ │ │ │(Adresă, telefon, fax): │ │ │ └─────────────────────────────────────┘ └────────────────────────────────────┘ ┌─────────────────────────────────────┐ ┌────────────────────────────────────┐ │Persoană de contact │ │ │ │(Adresă, telefon, fax, email): │ │ │ └─────────────────────────────────────┘ └────────────────────────────────────┘ ┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ Vă rugăm să încărcaţi în format PDF următoarele documente: │ │ ATENŢIE: Toate documentele nu trebuie să aibă mai mult de 20 MB │ └────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ ┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Certificat de înmatriculare S.R.L-D │ └────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ ┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Copie B.I/C.I │ └────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ ┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Cerere tip de acord de principiu pentru finanţare (anexa 6) │ └────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ ┌─────────────────────────────────────┐ ┌────────────────────────────────────┐ │Microîntreprinderea SRL-D este │ │[] Da │ │plătitoare de TVA │ │[] Nu │ └─────────────────────────────────────┘ └────────────────────────────────────┘ ┌─────────────────────────────────────┐ ┌────────────────────────────────────┐ │Valoare totală a proiectului │ │ │ │(fără TVA) - LEI*): │ │ │ └─────────────────────────────────────┘ └────────────────────────────────────┘ ┌───────────────────────┐ ┌───────────┐ ┌───────────────────────┐ ┌──────────┐ │Valoare AFN*1) - lei │ │ │ │Procent din valoare │ │ │ │ │ │ │ │totală proiect**) │ │ │ └───────────────────────┘ └───────────┘ └───────────────────────┘ └──────────┘ ┌───────────────────────┐ ┌───────────┐ ┌───────────────────────┐ ┌──────────┐ │Valoare credit*2-*3) │ │ │ │Procent din valoare │ │ │ │- lei │ │ │ │totală proiect**) │ │ │ └───────────────────────┘ └───────────┘ └───────────────────────┘ └──────────┘ ┌───────────────────────┐ ┌───────────┐ ┌───────────────────────┐ ┌──────────┐
│Valoare contribuţie │ │ │ │Procent din valoare │ │ │ │proprie - lei │ │ │ │totală proiect**) │ │ │ └───────────────────────┘ └───────────┘ └───────────────────────┘ └──────────┘ Notă ... ────────── *) Completaţi sumele folosind forma partea întreagă . zecimale sub forma xxxxx.xx Pentru sume care nu au zecimale, completaţi suma sub forma xxxxx.00 **) Procentele se calculează automat *1) Solicitanţii care optează pentru contribuţie proprie, completează Valoare AFN şi Valoare contribuţie proprie, iar la Valoare credit trec 0. *2) Solicitanţii care optează pentru credit completează Valoarea AFN şi Valoare credit, iar la Valoare contribuţie proprie trec 0 în cazul proiectelor cu o valoare echivalentă în Lei a maxim 20.000 Euro (maxim 10.000 Euro AFN şi minim 10.000 Euro Credit) *3) Procentul de minim 50% credit nu este obligatoriu pentru proiecte cu valoare eligibilă mai mare decât echivalentul în Lei a 20.000 Euro, schema de finanţare fiind AFN - echivalentul în Lei a maxim 10.000 Euro; Credit - echivalentul în Lei a minim 10.000 Euro; Contribuţie proprie - până la acoperirea valorii eligibile a proiectului ────────── Notă:
Toate câmpurile sunt obligatorii 2. DESCRIEREA MICROÎNTREPRINDERII "S.R.L. - D." ŞI DOMENIUL DE ACTIVITATE ÎN CARE SE REALIZEAZĂ INVESTIŢIA 2.1. Descrierea microîntreprinderii "S.R.L. - D."
Domeniul de activitate al "S.R.L. - D." ┌───┬──────────────────────────────────────────┬─────────┐ │ 1 │ Programare IT, Producţie │░░░░░░░░░│ ├───┼──────────────────────────────────────────┼─────────┤ │ 2 │ Turism │░░░░░░░░░│ ├───┼──────────────────────────────────────────┼─────────┤ │ 3 │ Servicii │░░░░░░░░░│ ├───┼──────────────────────────────────────────┼─────────┤ │ 4 │ Comerţ şi alte activităţi │░░░░░░░░░│ └───┴──────────────────────────────────────────┴─────────┘ Domeniul de activitate economică:
Codul CAEN: ┌──────┬───────────────────────────────────┐ Descriere clasă CAEN: │ XXXX │ Descriere clasă CAEN: │ └──────┴───────────────────────────────────┘ ┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Scurtă descriere a firmei, viziune, misiune, strategie │ │Specificaţi domeniul de activitate (clasa CAEN) vizat de investiţia propusă │ │prin acest program. Clasa CAEN reprezintă codul format din 4 cifre, conform │ │Ordinului Institutului Naţional de Statistică nr. 337/2007 privind │ │actualizarea Clasificării activităţilor din economia naţională - CAEN. │ │La momentul depunerii cererii de finanţare, domeniul de activitate trebuie │ │să fie deja înscris în actul constitutiv, indiferent dacă acesta reprezintă │ │activitatea principală sau secundară a întreprinderii. │ │Detaliaţi activitatea principală pe care accesaţi programul. Factorii pe │ │care îi consideraţi relevanţi pentru afacerea dvs. (ex: localizare, │ │auto-evaluarea tehnologiei pe care o veţi utiliza, experienţa anterioară a │ │întreprinzătorului tânăr etc.). │ │Atenţie! Solicitantul trebuie să aibă dreptul să desfăşoare activitatea │ │economică în care se realizează investiţia propusă prin proiect │ │(identificată mai sus), la sediul (principal sau secundar - punct de lucru) │ │identificat ca loc de implementare a proiectului. │ │De regulă, aceste informaţii sunt înscrise în Certificatul constatator emis │ │de oficiul registrul comerţului. În caz contrar, ele trebuie să reiasă fie │ │din actul constitutiv şi/sau modificările ulterioare, fie dintr-o hotărâre │ │a adunării generale a acţionarilor/consiliului de administraţie etc., │ │conform legislaţiei în vigoare. │ └────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ 2.2. Descrierea proiectului:
2.2.1. Obiectivele proiectului ┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Menţionaţi obiectivele specifice, şi opţional, obiectivul general urmărite │ │prin realizarea proiectului/investiţiei. │ │Obiectivele specifice reflectă rezultatele imediate ce vor fi obţinute după │ │implementarea proiectului. │ │Realizarea obiectivelor trebuie să poată fi verificată după finalizarea │ │proiectului. Astfel, acestea trebuie să fie │ │- precise, clare (să identifice exact ceea ce se doreşte a se realiza) │ │- cuantificabile (să poată fi măsurate) │ │- realizabile (se recomandă evitarea stabilirii unor obiective prea │ │ambiţioase, cu şanse reduse de a fi atinse) │ │- realiste (în condiţiile resurselor disponibile: umane, financiare, │ │materiale, de timp) │ │- stabilite în timp (când vor fi atinse obiectivele? Ex: la x luni de la │ │finalizarea investiţiei) │ │Nu confundaţi obiectivele proiectului cu activităţile proiectului! │ │"Achiziţia echipamentului A" nu poate fi obiectivul proiectului (ci o │ │activitate/acţiune). În schimb, creşterea producţiei/profitului/cifrei de │ │afaceri/productivităţii cu X%, în termen de N luni de la finalizarea │ │proiectului, poate reprezenta un obiectiv specific al proiectului. │ │Obiectivul general poate fi formulat în legătură cu impactul estimat al │ │proiectului (respectiv rezultatele pe termen lung). Având în vedere │ │caracterul mai general al acestui obiectiv, el nu este neapărat o consecinţă│ │directă a acestui proiect, putând fi un rezultat al mai multor proiecte, │ │iniţiative, acţiuni ale solicitantului. De regulă, obiectivul general este │ │mai greu de măsurat. │ └────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ ┌─────────────────────────────────┬───────────────┬────────┬────────┬────────┐ │ Obiective cuantificabile │ UM │ Anul 1 │ Anul 2 │ Anul 3 │ │ (Indicatori ţintă) │ │ │ │ │ ├─────────────────────────────────┼───────────────┼────────┼────────┼────────┤ │Cifra de afaceri: │ LEI │ │ │ │ ├─────────────────────────────────┼───────────────┼────────┼────────┼────────┤ │Profit │ LEI │ │ │ │ ├─────────────────────────────────┼───────────────┼────────┼────────┼────────┤ │Număr de salariaţi │Număr persoane │ │ │ │ └─────────────────────────────────┴───────────────┴────────┴────────┴────────┘ 2.2.2. Potenţialii beneficiari ai proiectului ┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Indicaţi grupurile/entităţile care vor beneficia de rezultatele proiectului,│ │direct sau indirect. │
└────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ 2.2.3. Durata de implementare a proiectului ┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Durata de implementare a proiectului, în luni (de la semnarea contractului │ │de finanţare). │ └────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ 2.2.4. Activităţile proiectului ┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Descrieţi activităţile şi subactivităţile prevăzute prin prezentul proiect. │ │Se vor prezenta activităţile şi subactivităţile prevăzute în cadrul │ │proiectului, etape în realizarea activităţilor. Includeţi, de asemenea, │ │activitatea de selectare şi angajare a personalului ce va ocupa locurile de │ │muncă permanente nou create în cadrul microîntreprinderii (conform pct. B) │ └────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ 2.2.5. Resursele materiale implicate în realizarea proiectului ┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Precizaţi dotările, echipamentele utilizate pentru implementarea proiectului│ │Descrieţi spaţiul (spaţiile) de producţie/prestare servicii în care urmează │ │să fie instalate bunurile (echipamentele, utilajele etc. Menţionaţi, printre│ │altele, suprafaţa, utilităţile, facilităţile disponibile. │ └────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ 3. LOCURI DE MUNCĂ PERMANENTE ÎN CADRUL MICROÎNTREPRINDERII "S.R.L. - D." ┌───┬──────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┐ │ 1 │Numărul de locuri de muncă permanente (cu normă întreagă) nou │░░░░░░░░░│ │ │create este mai mare sau egal cu 4 │░░░░░░░░░│ ├───┼──────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤ │ 2 │Numărul de locuri de muncă permanente (cu normă întreagă) nou │░░░░░░░░░│ │ │create este mai mare sau egal cu 3 │░░░░░░░░░│ ├───┼──────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤ │ 3 │Numărul de locuri de muncă permanente (cu normă întreagă) nou │░░░░░░░░░│ │ │create este mai mare sau egal cu 2 │░░░░░░░░░│ └───┴──────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┘ 3.1. MANAGEMENTUL ŞI RESURSELE UMANE ALE MICROÎNTREPRINDERII "S.R.L. - D."
3.1.1 Descrierea resurselor umane ┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Încercaţi să evidenţiaţi felul în care cunoştinţele/specializările/ │ │experienţa fiecăruia dintre întreprinzătorii tineri va influenţa în mod │ │pozitiv evoluţia microîntreprinderii "S.R.L. - D." │ │Descrieţi şi explicaţi, în detaliu, politica de resurse umane, atribuţii, │ │responsabilităţi, strategia de dezvoltare a resurselor umane (e.g. politica │ │de instruire). Descrieţi calificările, expertiza personalului angajat în │ │activitatea microîntreprinderii, pe activităţi desfăşurate. │ │Care sunt/vor fi responsabilităţile întreprinzătorilor tineri │ │(responsabilităţile fiecărui întreprinzător tânăr pentru noua activitate/ │ │noul produs) │ └────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ 3.1.2. Detaliere pe activităţi: ┌───────────────┬───────────────────────┬────────────────────────────────────┐ │ Activitatea │ Număr de salariaţi │ Pregătirea profesională │ ├───────────────┼───────────────────────┼────────────────────────────────────┤ │Activitatea 1 │ │ │ ├───────────────┼───────────────────────┼────────────────────────────────────┤ │Activitatea 2 │ │ │ └───────────────┴───────────────────────┴────────────────────────────────────┘ 3.1.3 Cine este angajatul "cheie", adică persoana care prin cunoştinţele pe care le deţine poate influenţa mersul afacerii (dacă este cazul)? ┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ │ └────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ 4. PONDEREA INVESTIŢIILOR ÎN CHELTUIELILE AFERENTE PLANULUI DE AFACERI ┌───┬──────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┐ │ 1 │Ponderea investiţiilor peste 60% │░░░░░░░░░│ ├───┼──────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤ │ 2 │Ponderea investiţiilor peste 40% │░░░░░░░░░│ └───┴──────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┘ 4.1. Descrierea investiţiei propuse ┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Vă rugăm să daţi informaţii clare şi exacte privind tipul investiţiei, │ │echipamentele, adresa construcţiei, etc. şi ataşaţi orice contracte de │ │vânzare/cumpărare, oferte de preţuri sau facturi, dacă aveţi: │ └────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Ataşează fişiere:
Se acceptă doar fişiere imagine (jpg, png) sau documente (word, pdf) 4.2. Costul total al proiectului Vă rugăm să completaţi următorul tabel, indicând costul total al fiecărui element implicat în proiect, şi sursa de finanţare a fiecărui element de investiţie. Valoarea fiecărui element de cost are două componente: AFN maxim 50% din valoarea obiectului finanţat fără TVA, credit minim 50% din valoarea obiectului finanţat fără TVA/aport propriu minim 50% din valoarea obiectului finanţat fără TVA. ┌──────────────┬───────────────┬───────────────┬──────────────┬────────────┐ │Elementul de │Costul │Aportul propriu│Credit pentru │ AFN │ │cost │elementului │ │cheltuială │ │ │(Denumirea ├───────────────┼───────────────┤eligibilă │ │ │elementului │ fără TVA │ în numerar │ │ │ │de cost este │ │ │ │ │ │denumirea │ │ │ │ │ │tehnică │ │ │ │ │ │completă a │ │ │ │ │ │acestuia. │ │ │ │ │ ├──────────────┼───────────────┼───────────────┼──────────────┼────────────┤ │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼───────────────┼───────────────┼──────────────┼────────────┤ │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼───────────────┼───────────────┼──────────────┼────────────┤ │ Total │ 100 % │ % │ % │ % │ │ │ │ % │ │ │ ├──────────────┼───────────────┼───────────────┼──────────────┼────────────┤ │(1) │(2)=(3)+(4)+(5)│(3) > = (2)*50%│(4)≥ = (2)*50%│(5)≤ (2)*50%│ └──────────────┴───────────────┴───────────────┴──────────────┴────────────┘ TIPUL CHELTUIELILOR AFERENTE PLANULUI DE AFACERI ┌───┬──────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┐ │ 1 │Echipamente tehnologice în pondere de peste 60% din valoarea │░░░░░░░░░│ │ │planului de afaceri │░░░░░░░░░│ ├───┼──────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤ │ 2 │Echipamente tehnologice în pondere de peste 40% din valoarea │░░░░░░░░░│ │ │planului de afaceri │░░░░░░░░░│ └───┴──────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┘ 4.3. Surse pentru aportul propriu:
4.3.1. Aportul în numerar:
Cash: de unde provin banii pentru contribuţia proprie la proiect? Economii personale, împrumuturi, cash din afacere? alte surse?
4.3.2. Surse pentru finanţarea TVA şi a altor cheltuieli neeligibile aferente proiectului: (surse proprii, credit) 5. LOCALIZAREA ACTIVITĂŢII MICROÎNTREPRINDERII "S.R.L. - D." ┌───┬──────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┐ │ 1 │ Mediul rural │ │ ├───┼──────────────────────────────────────────────────────────────┼─────────┤ │ 2 │ Mediul urban │ │ └───┴──────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┘ 5.1. DATE PRIVIND LOCAŢIA DE IMPLEMENTARE ŞI NOUL PRODUS/SERVICIU: ┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Adresa completă a locului de implementare a proiectului. │ └────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ 5.2. DURABILITATEA PROIECTULUI: ┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Argumentaţi cum proiectul se va autosusţine financiar după încetarea │ │finanţării solicitate prin prezentul plan de afaceri, capacitatea de a │ │asigura operarea şi întreţinerea investiţiei după finalizare (entităţi │ │responsabile, fonduri, activităţi, orizont de timp), continuarea activităţii│ │economice aferente investiţiei, precum şi de menţinere a locurilor de muncă │ │permanente nou create, după finalizarea proiectului şi încetarea finanţării │ │nerambursabile. │ │Prezentaţi măsurile întreprinse, sursele financiare prevăzute, resursele │ │umane pe toată durata de analiză. │ └────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ 5.3. POZIŢIA PE PIAŢĂ A FIRMEI 5.3.1 FURNIZORI:
Vă rugăm să completaţi pentru fiecare furnizor care deţine cel puţin 15% din costurile materiei prime. ┌────────────────┬────────────┬──────────────┬──────────────────┬────────────┐ │FURNIZOR VIITOR │% DIN TOTAL │CE FURNIZEAZĂ │CONDIŢII DE PLATĂ │DE CÂND? │ ├────────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────────┼────────────┤ │ │ │ │ │ │ ├────────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────────┼────────────┤ │ │ │ │ │ │ ├────────────────┼────────────┼──────────────┼──────────────────┼────────────┤ │ │ │ │ │ │ └────────────────┴────────────┴──────────────┴──────────────────┴────────────┘ 5.3.2. CLIENŢI: (Vă rugăm să completaţi pentru fiecare client care deţine cel puţin de 15% din vânzările lunare) ┌──────────────┬────────────┬────────────────┬──────────────────┬────────────┐ │VIITOR │% VÂNZĂRI │PRODUSE VÂNDUTE │CONDIŢII DE PLATĂ │DE CÂND? │ ├──────────────┼────────────┼────────────────┼──────────────────┼────────────┤ │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼────────────┼────────────────┼──────────────────┼────────────┤ │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼────────────┼────────────────┼──────────────────┼────────────┤ │ │ │ │ │ │ └──────────────┴────────────┴────────────────┴──────────────────┴────────────┘ 5.3.3. CONCURENŢA:
6.1. SOCIETATEA INFORMAŢIONALĂ ŞI NOILE TEHNOLOGII: ┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Explicaţi modul în care proiectul contribuie la introducerea noilor │ │tehnologii şi/sau a soluţiilor informatice sau la creşterea gradului de │ │utilizare a noilor tehnologi/soluţiilor informatice în procesul de │ │producţie/prestare servicii/construcţii │ └────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.2. PRODUSUL/SERVICIUL ┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Descrieţi şi explicaţi, în detaliu, produsul/serviciul ce face obiectul │ │investiţiei propuse în proiect. │ │Descrierea produsului: caracteristici fizice (mărime, formă, culoare, design│ │capacităţi), tehnologia utilizată în producerea/dezvoltarea lui (materii │ │prime, echipamente, forţa de muncă, patente etc - localizaţi, la nivel de │ │regiune de dezvoltare/judeţ, sursa acestor elemente). │ │Descrierea serviciului: ce reprezintă, ce nevoi satisface, care sunt │ │materialele şi echipamentele necesare prestării serviciului, etape în │ │procesul de prestare a serviciului, beneficii pentru clienţi. │ │Prezentaţi modul în care tehnologiile noi, moderne vor fi utilizate în │ │producerea/menţinerea/dezvoltarea produsului/serviciului. │ │Evidenţiaţi noutatea, calităţi/avantaje ale produsului/serviciului dvs. faţă│ │de cel al competitorilor. │ │Punctele tari ale afacerii (produsului/serviciului), avantaje oferite faţă │ │de competitori. │ │Riscuri identificate şi măsurile prevăzute pentru diminuarea efectelor în │ │cazul materializării acestor riscuri. │ └────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.3. PRODUSELE NOI (descrieţi tipul de produse/servicii şi caracteristici, procentul din total vânzări, preţ vânzare): ┌──────────────────────────────────────┬─────────────────────────────────────┐ │ Produs │ Pondere în vânzările totale │ └──────────────────────────────────────┴─────────────────────────────────────┘ 6.4. IMPACTUL ASUPRA MEDIULUI ŞI EFICIENŢA ENERGETICĂ ┌────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Descrieţi cum poate proiectul afecta mediul, şi ce soluţii aţi gândit pentru│ │eliminarea acestor efecte. Explicaţi modul în care proiectul contribuie la │ │maximizarea beneficiilor şi reducerea efectelor negative asupra mediului │ │înconjurător, inclusiv măsuri de promovare a eficienţei energetice. Unde │ │este cazul, prezentaţi modul în care proiectul propus se încadrează în │
│politica organizaţiei de protecţie şi îmbunătăţire a mediului înconjurător. │ └────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ 7. PROIECŢII FINANCIARE ┌────┬──────────────────────────────────────────────┬────────────────────────┐ │ │ │ │ ├────┴──────────────────────────────────────────────┴────────────────────────┤ │ FACILITĂŢI ACORDATE MICROÎNTREPRINDERII "S.R.L. - D." │ ├────┬──────────────────────────────────────────────┬────────────────────────┤ │ a)│Acordare Alocaţie Financiara Nerambursabile │Completaţi suma │ │ │ │solicitată pentru AFN. │ ├────┼──────────────────────────────────────────────┼────────────────────────┤ │ b)│Garanţie acordată de Fondul Naţional de │Completaţi valoarea │ │ │Garantare al Creditelor pentru Întreprinderi │creditului solicitat │ │ │Mici şi Mijlocii S.A. - I.F.N. │ │ │ │(F.N.G.C.I.M.M.) │ │ ├────┼──────────────────────────────────────────────┼────────────────────────┤ │ c)│Scutirea de la plata contribuţiilor de │Estimaţi valoarea totală│ │ │asigurări sociale datorate de angajatori, │a salariilor pe │ │ │potrivit legii, pentru veniturile aferente │parcursul derulării │ │ │timpului lucrat de cel mult 4 (patru) │programului (3 ani) │ │ │salariaţi, angajaţi pe perioadă nedeterminată.│pentru care se solicită │ │ │ │scutire de impozit. │ ├────┼──────────────────────────────────────────────┼────────────────────────┤ │ d)│Scutirea de la plata taxelor pentru │Completaţi suma totală │ │ │operaţiunile de înmatriculare efectuate la │taxelor pentru │ │ │Oficiile Registrului Comerţului, pentru │operaţiunile de │ │ │înregistrarea microîntreprinderii; │înmatriculare efectuate │ │ │ │la Oficiile Registrului │ │ │ │Comerţului, pentru │ │ │ │înregistrarea │ │ │ │microîntreprinderii; │ ├────┴──────────────────────────────────────────────┼────────────────────────┤ │ Total │ Lei │ └───────────────────────────────────────────────────┴────────────────────────┘ 7.1. SCHEMA DE FINANŢARE ┌──┬────────────────────────────────────────────────┬────────────┐ │ 1│Schema de finanţare cu credit bancar │ │ ├──┼────────────────────────────────────────────────┼────────────┤ │ 2│Schema de finanţare fără credit bancar │ │ └──┴────────────────────────────────────────────────┴────────────┘ 7.2. PLAN DE FINANŢARE A INVESTIŢIEI: ┌─────────────────────────┬─────────────────────────┬────────────────────────┐ │ │ Suma*4) │ % │ ├─────────────────────────┼─────────────────────────┼────────────────────────┤ │ Credite bancare │ │ │ ├─────────────────────────┼─────────────────────────┼────────────────────────┤
│ AFN │ │ │ ├─────────────────────────┼─────────────────────────┼────────────────────────┤ │ Alte surse │ │ │ ├─────────────────────────┼─────────────────────────┼────────────────────────┤ │ TOTAL │ │ 100% │ └─────────────────────────┴─────────────────────────┴────────────────────────┘ Notă ... ────────── *4) Sumele vor fi trecute în LEI, fără TVA ────────── 7.3. CHELTUIELI ANUALE DE PRODUCŢIE/EXPLOATARE:
Detaliaţi cheltuielile directe şi indirecte anuale ale activităţii ce se va desfăşura în urma implementării proiectului la capacitatea maximă ┌──────────────────────────────────────────────────────────┬───────────┬─────┐ │Cheltuieli de producţie/exploatare │Suma - Lei │ % │ ├──────────────────────────────────────────────────────────┼───────────┼─────┤ │Materii prime │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────────────────┼───────────┼─────┤ │Materiale auxiliare │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────────────────┼───────────┼─────┤ │Manoperă directă (salarii + taxe şi contribuţii sociale) │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────────────────┼───────────┼─────┤ │Energie, alte utilităţi │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────────────────┼───────────┼─────┤ │Subansamble │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────────────────┼───────────┼─────┤ │Servicii sau lucrări subcontractate │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────────────────┼───────────┼─────┤ │Alte cheltuieli directe │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────────────────┼───────────┼─────┤ │Cheltuieli de producţie indirecte │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────────────────┼───────────┼─────┤ │Administraţie/Management │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────────────────┼───────────┼─────┤ │Cheltuieli de Birou/Secretariat │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────────────────┼───────────┼─────┤ │Cheltuieli de Transport (transport intern, manipularea │ │ │ │produselor în cadrul activităţii şi cu ce forţe se │ │ │ │realizează) │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────────────────┼───────────┼─────┤ │Cheltuieli de protecţia muncii şi a mediului │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────────────────┼───────────┼─────┤ │Alte cheltuieli indirecte │ │ │ ├──────────────────────────────────────────────────────────┼───────────┼─────┤ │TOTAL │ │ │ └──────────────────────────────────────────────────────────┴───────────┴─────┘ 7.4. VENITURI ANUALE PRECONIZATE: (Detaliaţi volumul vânzărilor anuale pentru fiecare categorie de produs/servicii oferite prin implementarea proiectului la capacitatea maximă a echipamentelor) ┌──────────────────────────────────────┬─────────────────────────────────────┐ │ Vânzări la capacitatea maximă │ Pondere în vânzările totale │ ├──────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────────┤ │ Produsul 1 │ │ ├──────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────────┤
│ Produsul 2 │ │ ├──────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────────┤ │ Produsul 3 │ │ ├──────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────────┤ │ TOTAL │ │ └──────────────────────────────────────┴─────────────────────────────────────┘ 7.5. BILANŢ PRESCURTAT ┌────────────────────────────────────────────────────────────┬───┬───────────┐ │ Mii │Rd.│ Proiecţii │ │ LEI │ ├───┬───┬───┤ │ │ │N+1│N+2│N+3│ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │A. ACTIVE IMOBILIZANTE │ │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │I.IMOBILIZĂRI NECORPORALE (ct. 201 + 203 + 205 + 2071 + 208 │ 01│ │ │ │ │+ 233 +234 -280 - 290 - 2933) │ │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │II. IMOBILIZĂRI CORPORALE (ct. 211 + 212 + 213 + 214 + 223 +│ 02│ │ │ │ │224 + 231 + 232 - 281 - 291 - 2931) │ │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │III. IMOBILIZĂRI FINANCIARE (ct. 261 + 263 + 265 + 267*) - │ 03│ │ │ │ │296*) │ │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │ACTIVE IMOBILIZATE - TOTAL (rd. 01 la 03) │ 04│ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │B. ACTIVE CIRCULANTE │ │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │I. STOCURI (ct. 301 + 321 + 302 + 322 + 303 + 323 +/- 308 + │ 05│ │ │ │ │328 + 331 + 332 + 341 + 345 + 346 +/- 348 + 351 + 354 + 356 │ │ │ │ │ │+ 357 + 358 + 361 + 326 +/- 368 + 371 + 327 +/- 378 + 381 │ │ │ │ │ │+/- 388 - 391 - 392 - 393 - 394 - 395 - 396 - 397 - 398 + │ │ │ │ │ │4091 - 4428) │ │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │II. CREANŢE │ 06│ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │III. INVESTIŢII PE TERMEN SCURT (ct. 501 + 505 + 506 + 508 +│ 07│ │ │ │ │5113 + 5114 - 591 - 595 - 596 - 598) │ │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │IV. CASA ŞI CONTURI LA BĂNCI (ct. 5112 + 512 + 531 + 532 + │ 08│ │ │ │ │541 + 542) │ │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │ACTIVE CIRCULANTE - TOTAL (rd. 05 la 08) │ 09│ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │C. CHELTUIELI ÎN AVANS (ct. 471) │ 10│ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤
│D. DATORII: SUMELE CARE TREBUIE PLĂTITE ÎNTR-O PERIOADĂ DE │ 11│ │ │ │ │PÂNĂ LA UN AN (ct. 161 + 162 + 166 + 167 + 168 - 169 + 269 +│ │ │ │ │ │401 + 403 + 404 + 405 + 408 + 419 + 421 + 423 + 424 + 426 + │ │ │ │ │ │427 + 4281 + 431***) + 437***) + 4381 + 441***) + 4423 + │ │ │ │ │ │4428***) + 444***) + 446***) + 447***) + 4481 + 451***) + │ │ │ │ │ │453***) + 455 + 456***) + 457 + 4581 + 462 + 473***) + 509 +│ │ │ │ │ │5186 + 519) │ │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │E. ACTIVE CIRCULANTE NETE/DATORII CURENTE NETE │ 12│ │ │ │ │(rd. 09 + 10 - 11 - 19) │ │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │F. TOTAL ACTIVE MINUS DATORII CURENTE (rd. 04 + 12) │ 13│ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │G. DATORII: SUMELE CARE TREBUIE PLĂTITE ÎNTR-O PERIOADĂ MAI │ 14│ │ │ │ │MARE DE UN AN (ct. 161 + 162 + 166 + 167 + 168 - 169 + 269 +│ │ │ │ │ │401 + 403 + 404 + 405 + 408 + 419 + 421 + 423 + 424 + 426 + │ │ │ │ │ │427 + 4281 + 431***) + 437***) + 4381 + 441***) + 4423 + │ │ │ │ │ │4428***) + 444***) + 446***) + 447***) + 4481 + 451***) + │ │ │ │ │ │453***) + 455 + 456***) + 4581 + 462 + 473***) + 509 + 5186 │ │ │ │ │ │+ 519) │ │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │H. PROVIZIOANE (ct. 151) │ 15│ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │I. VENITURI ÎN AVANS (rd. 17 + 18 + 21), din care: │ 16│ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │Subvenţii pentru investiţii (ct. 475) │ 17│ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │Venituri înregistrate în avans (ct. 472) - total (rd. 19 + │ 18│ │ │ │ │20), din care: │ │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │Sume de reluat într-o perioadă de până la un an (ct. 472*) │ 19│ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │Sume de reluat într-o perioadă mai mare de un an (ct. 472*) │ 20│ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │Fondul comercial negativ (ct. 2075) │ 21│ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │J. CAPITAL ŞI REZERVE │ │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │I. CAPITAL (rd. 23 la 25), din care: │ 22│ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤
│- capital subscris vărsat (ct. 1012) │ 23│ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │- capital subscris nevărsat (ct. 1011) │ 24│ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │- patrimoniul regiei (ct. 1015) │ 25│ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │II. PRIME DE CAPITAL (ct. 104) │ 26│ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │III. REZERVE DIN REEVALUARE (ct. 105) │ 27│ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │IV. REZERVE (ct. 106) │ 28│ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │Acţiuni proprii (ct. 109) │ 29│ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │Câştiguri legate de instrumentele de capitaluri proprii │ 30│ │ │ │ │(ct. 141) │ │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │Pierderi legate de instrumentele de capitaluri proprii │ 31│ │ │ │ │(ct. 149) │ │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┬────────┼───┼───┼───┼───┤ │V. PROFITUL SAU PIERDEREA REPORTAT(Ă) (ct. 117) │SOLD C │ 32│ │ │ │ │ ├────────┼───┼───┼───┼───┤ │ │SOLD D │ 33│ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼────────┼───┼───┼───┼───┤ │VI. PROFITUL SAU PIERDEREA EXERCIŢIULUI │SOLD C │ 34│ │ │ │ │FINANCIAR (ct. 121) ├────────┼───┼───┼───┼───┤ │ │SOLD D │ 35│ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┴────────┼───┼───┼───┼───┤ │Repartizarea profitului (ct. 129) │ 36│ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │CAPITALURI PROPRII - TOTAL (rd. 22 + 26 + 27 + 28 - 29 + 30 │ 37│ │ │ │ │- 31 + 32 - 33 + 34 - 35 - 36) │ │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │Patrimoniul public (ct. 1016) │ 38│ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────┼───┼───┼───┼───┤ │CAPITALURI - TOTAL (rd. 37 + 38) │ 39│ │ │ │ └────────────────────────────────────────────────────────────┴───┴───┴───┴───┘ Notă ... ────────── *) Conturi de repartizat după natura elementelor respective. **) Solduri debitoare ale conturilor respective. ***) Solduri creditoare ale conturilor respective. ────────── Anexă LA PLANUL DE AFACERI CRITERII DE EVALUARE A PLANULUI DE AFACERI ┌────────┬──────────────────────────────────────────────────────────────┬────┐ │Nr. crt.│ Criterii │ │ ├────────┴──────────────────────────────────────────────────────────────┴────┤
│ Domeniul de activitate al "S.R.L. - D." │ ├────┬───┬──────────────────────────────────────────────────────────────┬────┤ │A │ 1 │Programare IT, Producţie │ 30 │ │ ├───┼──────────────────────────────────────────────────────────────┼────┤ │ │ 2 │Turism │ 20 │ │ ├───┼──────────────────────────────────────────────────────────────┼────┤ │ │ 3 │Servicii │ 15 │ │ ├───┼──────────────────────────────────────────────────────────────┼────┤ │ │ 4 │Comerţ şi alte activităţi │ 10 │ ├────┴───┴──────────────────────────────────────────────────────────────┴────┤ │ Planul de afaceri conduce la crearea de noi locuri de muncă permanente în │ │ cadrul microîntreprinderii "S.R.L. - D." │ ├────┬───┬──────────────────────────────────────────────────────────────┬────┤ │B │ 5 │Numărul de locuri de muncă permanente (cu normă întreagă) nou │ 20 │ │ │ │create este mai mare sau egal cu 4 │ │ │ ├───┼──────────────────────────────────────────────────────────────┼────┤ │ │ 6 │Numărul de locuri de muncă permanente (cu normă întreagă) nou │ 15 │ │ │ │create este mai mare sau egal cu 3 │ │ │ ├───┼──────────────────────────────────────────────────────────────┼────┤ │ │ 7 │Numărul de locuri de muncă permanente (cu normă întreagă) nou │ 10 │ │ │ │create este mai mare sau egal cu 2 │ │ ├────┴───┴──────────────────────────────────────────────────────────────┴────┤ │ Ponderea investiţiilor în cheltuielile aferente Planului de afaceri │ ├────┬───┬──────────────────────────────────────────────────────────────┬────┤ │C │ 8 │Ponderea investiţiilor peste 60% │ 20 │ │ ├───┼──────────────────────────────────────────────────────────────┼────┤ │ │ 9 │Ponderea investiţiilor peste 40% │ 15 │ ├────┴───┴──────────────────────────────────────────────────────────────┴────┤ │ Tipul cheltuielilor aferente Planului de afaceri │ ├────┬───┬──────────────────────────────────────────────────────────────┬────┤ │D │10 │Echipamente tehnologice în pondere de peste 60% din valoarea │ 10 │ │ │ │planului de afaceri │ │ │ ├───┼──────────────────────────────────────────────────────────────┼────┤ │ │11 │Echipamente tehnologice în pondere de peste 40% din valoarea │ 5 │ │ │ │planului de afaceri │ │ ├────┴───┴──────────────────────────────────────────────────────────────┴────┤ │ Asociatul/administratorul a urmat un curs de antreprenoriat │ ├────┬───┬──────────────────────────────────────────────────────────────┬────┤ │E │12 │Asociatul/administratorul a urmat/urmează un curs de │ 10 │ │ │ │antreprenoriat │ │ │ ├───┼──────────────────────────────────────────────────────────────┼────┤
│ │13 │Asociatul/administratorul nu a urmat/nu urmează un curs de │ 5 │ │ │ │antreprenoriat │ │ ├────┴───┴──────────────────────────────────────────────────────────────┴────┤ │Asociatul/administratorul SRL-D este şomer sau absolvent din anul precedent │ │ la data înscrierii la Registrul Comerţului │ ├────┬───┬──────────────────────────────────────────────────────────────┬────┤ │F │14 │Asociatul/administratorul SRL-D a avut calitatea de şomer sau │ 10 │ │ │ │absolvent în anul precedent şi/sau anul curent înregistrării │ │ │ │ │SRLD la Registrul Comerţului │ │ │ ├───┼──────────────────────────────────────────────────────────────┼────┤ │ │15 │Asociatul/administratorul SRL-D NU a avut calitatea de şomer │ 5 │ │ │ │sau absolvent în anul precedent şi/sau anul curent │ │ │ │ │înregistrării SRLD la Registrul Comerţului │ │ ├────┴───┴──────────────────────────────────────────────────────────────┴────┤ │ Total puncte obţinute │ └────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Punctajul maxim care se poate obţine este de 100 puncte.
Punctajul minim care se poate obţine este de 50 puncte.
Punctajul minim pentru accesarea programului este de 60 puncte.
La punctaje egale va prevala:
Anexa 2
│ │ │ │există rude şi afini până la gradul II inclusiv cu │ │ │ │ │acţionarii/asociaţii unici ai societăţilor debutante│ │ │ │ │solicitante │ │ │ │ │- cartea de identitate a vehiculului achiziţionat, │ │ │ │ │din care să rezulte categoria de folosinţă │ │ │ ├───────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────┤ │ │ │2) cheltuieli eligibile│- contract de vânzare-cumpărare; │ │ │ │pentru realizarea de │- contract prin care se dobândesc drepturile de │ │ │ │investiţii în active │proprietate intelectuală, după caz; │ │ │ │necorporale │- factură fiscală şi instrumente de plată ale │ │ │ │ │acesteia(ordine de plată/chitanţă/cotor filă CEC/ │ │ │ │ │foaie de vărsământ/bilet la ordin trecut prin banca/│ │ │ │ │dispoziţii de plată externe în cazul importurilor, │ │ │ │ │traduse în limba română şi legalizate), original, │ │ │ │ │după caz; │ │ │ │ │- copie certificată după extrasul de cont; │ │ │ │ │- documente din care să rezulte achiziţionarea în │ │ │ │ │condiţii de piaţă; │ │ │ │ │- declaraţie pe propria răspundere conform căreia în│ │ │ │ │structura acţionariatului societăţii furnizoare nu │ │ │ │ │există rude şi afini până la gradul II inclusiv cu │ │ │ │ │acţionarii/asociaţii unici ai societăţilor debutante│ │ │ │ │solicitante │ │ │ │ │- dovada înregistrării brevetului de invenţie/mărcii│ │ │ │ │de produs, etc. la O.S.I.M. │ │ │ │ │- pentru francize - contractul cu francizorul, │ │ │ │ │tradus în limba română de către un traducător │ │ │ │ │autorizat, factura fiscală, tradusă în limba română │ │ │ │ │de către un traducător autorizat, copia manualului │ │ │ │ │operaţional/de operaţiuni, dovada înregistrării │ │ │ │ │mărcii francizate la organismul abilitat din România│ │ │ │ │sau din ţara de origine, cu traducere autorizată în │ │ │ │ │limba romană; │ │ │ │ │- pentru licenţe şi software - contractul cu │ │ │ │ │furnizorul, tradus în limba română de către un │ │ │ │ │traducător autorizat (pentru furnizori externi), │ │ │ │ │factura fiscală, tradusă în limba română de către un│ │ │ │ │traducător autorizat (pentru furnizori externi); │ │ │ │ │- pentru etichetare ecologică - documente care să │ │ │ │ │ateste certificarea etichetării ecologice de către │ │ │ │ │un organism abilitat │ │ │ ├───────────────────────┼────────────────────────────────────────────────────┤ │ │ │3) alte costuri de │- contract de vânzare-cumpărare, după caz; │ │ │ │operare │- contract de închiriere, după caz; │ │ │ │ │- contract de prestări servicii, după caz; │ │ │ │ │- proces-verbal de predare a lucrărilor sau │
│ │ │ │serviciilor executate, după caz; │ │ │ │ │- proces-verbal de punere în funcţiune-între │ │ │ │ │executant şi beneficiar, după caz; │ │ │ │ │- proces-verbal de recepţie a lucrărilor executate │ │ │ │ │sau a serviciilor prestate │ │ │ │ │- contract de utilităţi, după caz; │