Hotărâre nr. 597 din 13 iunie 2007
Despre ce este acest act?
Această hotărâre modifică și completează normele metodologice existente privind clasificarea, etichetarea și ambalarea preparatelor chimice periculoase, extinzând aplicabilitatea acestora și actualizând procedurile.
Pentru cine: Persoanele responsabile de introducerea pe piață a preparatelor chimice periculoase; Producătorii și distribuitorii de produse de protecție a plantelor și produse biocide.
Date esențiale
- Țara
- România
- Domeniul de drept
- Drept procesual
- Sursa
- MultiLegalPile/
- Text preluat la
- Explicație actualizată la
Ce reglementează acest act?
- Aplicarea normelor metodologice pentru produsele de protecție a plantelor și produsele biocide.
- Definiții pentru "cercetarea și dezvoltarea științifică" și "cercetarea și dezvoltarea în producție".
- Cerințele de identificare pentru persoana responsabilă de introducerea pe piață a preparatului periculos.
- Excepții și dispoziții speciale de etichetare pentru anumite preparate periculoase.
Pe cine privește acest act?
- Persoanele responsabile de introducerea pe piață a preparatelor chimice periculoase.
- Producătorii și distribuitorii de produse de protecție a plantelor și produse biocide.
Care sunt punctele cheie?
- Normele metodologice se aplică produselor de protecție a plantelor și produselor biocide, fără a aduce atingere altor hotărâri guvernamentale specifice.
- Etichetarea preparatelor periculoase care rămân pe teritoriul României poate fi făcută conform normelor naționale, în locul celor internaționale pentru transportul mărfurilor periculoase.
- Introducerea pe piață a preparatelor periculoase conforme nu poate fi interzisă, restricționată sau împiedicată, cu excepția cazurilor în care prezintă un pericol pentru sănătatea umană sau mediu.
- Anexele nr. 1-5, care includ metode de evaluare a pericolelor și ghiduri, fac parte integrantă din norme și se actualizează prin ordin al ministrului mediului și dezvoltării durabile.
Drept procesual
Textul legii
Textul legii
HOTĂRÂRE nr. 597 din 13 iunie 2007 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice privind clasificarea, etichetarea şi ambalarea preparatelor chimice periculoase, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 92/2003 Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 508 din 30 iulie 2007 În temeiul art. 108 din Constituţia României, republicată, Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.
Articolul UNIC Normele metodologice privind clasificarea, etichetarea şi ambalarea preparatelor chimice periculoase, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 92/2003, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 118 din 25 februarie 2003, se modifică şi se completează după cum urmează:
PRIM-MINISTRU CĂLIN POPESCU-TĂRICEANU Contrasemnează: --------------- p. Ministrul mediului şi dezvoltării durabile, Lucia Ana Varga, secretar de stat Ministrul sănătăţii publice, Gheorghe Eugen Nicolăescu Departamentul pentru Afaceri Europene Adrian Ciocănea, secretar de stat Ministrul economiei şi finanţelor, Varujan Vosganian Bucureşti, 13 iunie 2007.
Nr. 597.
Anexa 1 ------- (Anexa nr. 1 la normele metodologice) ------------------------------------- METODE CONVENŢIONALE de evaluare a pericolelor pentru sănătate ale preparatelor periculoase Introducere Toate efectele asupra sănătăţii ale fiecărei substanţe periculoase care intră în compoziţia unui preparat periculos trebuie evaluate. Metoda convenţională descrisă în secţiunile A şi B este o metodă de calcul care se poate aplica pentru toate preparatele periculoase şi care ţine seama de toate proprietăţile periculoase pentru sănătate ale substanţelor periculoase care intră în compoziţia preparatului periculos. În acest scop, efectele periculoase pentru sănătate au fost clasificate după cum urmează:
Efectele asupra sănătăţii ale unui preparat periculos se evaluează conform prevederilor art. 5 alin. (1) lit. a) din normele metodologice, prin metoda convenţională descrisă în secţiunile A şi B, folosindu-se limitele individuale de concentraţie ale fiecărui component al preparatului periculos.
Procedura de clasificare a preparatelor periculoase este prevăzută în secţiunea A.
Clasificarea substanţei sau substanţelor periculoase care intră în compoziţia preparatului periculos şi clasificarea care rezultă pentru preparatul periculos se exprimă:
Rezultatul evaluării sistematice a tuturor efectelor periculoase pentru sănătate ale preparatelor periculoase se exprimă prin limite de concentraţie exprimate în procente de greutate, cu excepţia preparatelor gazoase, pentru care acestea sunt exprimate în procente de volum, în funcţie de clasificarea substanţelor periculoase care intră în compoziţia preparatului periculos.
În cazul în care pentru aceste substanţe periculoase nu sunt prevăzute limite de concentraţie în anexa nr. 2 la normele metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 200/2000, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 490/2002, cu modificările şi completările ulterioare, limitele de concentraţie luate în considerare în vederea aplicării acestei metode convenţionale sunt prevăzute în secţiunea B.
Secţiunea A
Procedura de evaluare a pericolelor pentru sănătate ale preparatelor periculoase 1. În urma evaluării pericolelor pentru sănătate ale preparatelor periculoase, următoarele preparate periculoase sunt clasificate ca foarte toxice:
1.1. preparatele periculoase care prezintă efecte letale acute şi sunt încadrate la simbolul "T+", cu indicaţia de pericol "foarte toxic" şi frazele de risc R26, R27 sau R28:
1.1.1. preparatele periculoase care conţin una sau mai multe substanţe periculoase clasificate ca foarte toxice, care produc efecte letale acute într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
1.1.2. preparatele periculoase care conţin mai multe substanţe periculoase clasificate ca foarte toxice într-o concentraţie individuală inferioară limitelor de concentraţie prevăzute la pct. 1.1.1 lit. a) sau b), în cazul în care: f2Σ (P(T+)/L(T+)) ≥ 1, unde:
P(T+) = valoarea concentraţiei exprimate în procente de greutate sau de volum a fiecărei substanţe foarte toxice care intră în compoziţia preparatului periculos;
L(T+) = limita de concentraţie foarte toxică stabilită pentru fiecare substanţă foarte toxică, exprimată în procente de greutate sau de volum;
1.2. preparatele periculoase care prezintă efecte ireversibile neletale în urma unei singure expuneri şi sunt încadrate la simbolul "T+", cu indicaţia de pericol "foarte toxic" şi fraza de risc R39/cale de expunere:
1.2.1. preparatele periculoase care conţin cel puţin o substanţă periculoasă care produce efecte ireversibile neletale în urma unei singure expuneri într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
2.1. preparatele periculoase care prezintă efecte letale acute şi sunt încadrate la simbolul "T+", cu indicaţia de pericol "toxic" şi frazele de risc R23, R24 sau R25:
2.1.1. preparatele periculoase care conţin una sau mai multe substanţe periculoase clasificate ca foarte toxice sau toxice, care produc efecte letale acute într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
2.1.2. preparatele periculoase care conţin mai multe substanţe periculoase clasificate ca foarte toxice sau toxice, într-o concentraţie individuală inferioară limitelor de concentraţie prevăzute la pct. 2.1.1 lit. a) sau b), în cazul în care: f2Σ(P(T+)/L(T+) + P(T+)/L(T)) ≥ 1, unde:
P(T+) = valoarea concentraţiei exprimate în procente de greutate sau de volum a fiecărei substanţe foarte toxice care intră în compoziţia preparatului periculos;
P(T) = valoarea concentraţiei exprimate în procente de greutate sau de volum a fiecărei substanţe toxice care intră în compoziţia preparatului periculos;
L(T) = limita de concentraţie toxică stabilită pentru fiecare substanţă foarte toxică sau toxică, exprimată în procente de greutate sau de volum;
2.2. preparatele periculoase care prezintă efecte ireversibile neletale în urma unei singure expuneri şi care sunt încadrate la simbolul "T", cu indicaţia de pericol "toxic" şi fraza de risc R39/cale de expunere:
2.2.1. preparatele periculoase care conţin una sau mai multe substanţe periculoase clasificate ca foarte toxice sau toxice, care produc efecte ireversibile neletale în urma unei singure expuneri într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
2.3. preparatele periculoase care prezintă efecte grave în urma expunerii repetate sau prelungite şi sunt încadrate la simbolul "T", cu indicaţia de pericol "toxic" şi fraza de risc R48/cale de expunere:
2.3.1. preparatele periculoase care conţin una sau mai multe substanţe periculoase care produc efecte grave în urma expunerii repetate sau prelungite într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
3.1. preparatele periculoase care prezintă efecte letale acute şi sunt încadrate la simbolul "X(n)", cu indicaţia de pericol "nociv" şi frazele de risc R20, R21 sau R22;
3.1.1. preparatele periculoase care conţin una sau mai multe substanţe periculoase clasificate ca foarte toxice, toxice sau nocive şi care produc efecte letale acute într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
3.1.2. preparatele periculoase care conţin mai multe substanţe periculoase clasificate ca foarte toxice, toxice sau nocive, într-o concentraţie individuală inferioară limitelor de concentraţie prevăzute la pct. 3.1.1 lit. a) sau b), în cazul în care: f2Σ(P(T+)/L(Xn) + P(T)/L(Xn) + P(Xn)/L(Xn)) ≥ 1, unde:
P(T+) = valoarea concentraţiei exprimate în procente de greutate sau de volum a fiecărei substanţe foarte toxice care intră în compoziţia preparatului periculos;
P(T) = valoarea concentraţiei exprimate în procente de greutate sau de volum a fiecărei substanţe toxice care intră în compoziţia preparatului periculos;
P(Xn) = valoarea concentraţiei exprimate în procente de greutate sau de volum a fiecărei substanţe nocive care intră în compoziţia preparatului periculos;
L(Xn)= limita de concentraţie nocivă stabilită pentru fiecare substanţă foarte toxică, toxică sau nocivă, exprimată în procente de greutate sau de volum;
3.2. preparatele periculoase care prezintă efecte acute asupra plămânilor în caz de ingestie şi sunt încadrate la simbolul "X(n)", cu indicaţia de pericol "nociv" şi fraza de risc R 65:
3.2.1.preparatele periculoase clasificate ca nocive conform criteriilor prevăzute la pct. 3.2.3 din anexa nr. 1 la normele metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 200/2000, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 490/2002, cu modificările şi completările ulterioare. La aplicarea metodei convenţionale conform prevederilor pct. 3.1 din prezenta anexă nu se va ţine seama de clasificarea unei substanţe periculoase la fraza de risc R65;
3.3. preparatele periculoase care prezintă efecte ireversibile neletale în urma unei singure expuneri şi sunt încadrate la simbolul "X(n)", cu indicaţia de pericol "nociv" şi fraza de risc R 68/ cale de expunere:
3.3.1. preparatele periculoase care conţin cel puţin o substanţă periculoasă clasificată ca foarte toxică, toxică sau nocivă care produce efecte ireversibile neletale în urma unei singure expuneri într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
3.4. preparatele periculoase care prezintă efecte grave în urma expunerii repetate sau prelungite şi sunt încadrate la simbolul "X(n)", cu indicaţia de pericol "nociv" şi fraza de risc R48/ cale de expunere:
3.4.1. preparatele periculoase care conţin cel puţin o substanţă periculoasă clasificată ca toxică sau nocivă care produce efecte grave în urma expunerii repetate sau prelungite într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
4.1. preparatele periculoase care prezintă efecte corozive şi sunt încadrate la simbolul "C", cu indicaţia de pericol "coroziv" şi fraza de risc R35:
4.1.1. preparatele periculoase care conţin una sau mai multe substanţe periculoase clasificate drept corozive şi încadrate la fraza de risc R35, într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
4.1.2. preparatele periculoase care conţin mai multe substanţe periculoase clasificate drept corozive şi încadrate la fraza de risc R35, într-o concentraţie individuală inferioară limitei de concentraţie prevăzute la pct. 4.1.1 lit. a) sau b), dacă: f2Σ(P(C, R35)/L(C, R35)) ≥ 1, unde:
P(C, R35) = valoarea concentraţiei exprimate în procente de greutate sau de volum a fiecărei substanţe corozive încadrate la fraza de risc R(35) şi care intră în compoziţia preparatului periculos;
L(C, R35) = limita de concentraţie de coroziune R(35) stabilită pentru fiecare substanţă corozivă încadrată la fraza de risc R(35) şi exprimată în procente de greutate sau de volum;
4.2. preparatele periculoase care prezintă efecte corozive şi sunt încadrate la simbolul "C", cu indicaţia de pericol "coroziv" şi fraza de risc R34:
4.2.1. preparatele periculoase care conţin una sau mai multe substanţe periculoase clasificate drept corozive şi încadrate la fraza de risc R(35) sau R34, într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
4.2.2. preparatele periculoase care conţin mai multe substanţe periculoase clasificate drept corozive şi încadrate la fraza de risc R35 sau R34, într-o concentraţie individuală care nu depăşeşte limitele de concentraţie prevăzute la pct. 4.2.1 lit. a) sau b), dacă: f2Σ(P(C, R35)/L(C,R34) + P(C, R34)/L(C, R34)) ≥ 1, unde:
P(C, R35) = valoarea concentraţiei exprimate în procente de greutate sau de volum a fiecărei substanţe corozive încadrate la fraza de risc R35 şi care intră în compoziţia preparatului periculos;
P(C, R34) = valoarea concentraţiei exprimate în procente de greutate sau de volum a fiecărei substanţe corozive încadrate la fraza de risc R34 şi care intră în compoziţia preparatului periculos;
L(C, R34) = limita de concentraţie de coroziune stabilită pentru fiecare substanţă corozivă încadrată la fraza de risc R35 sau R34 şi exprimată în procente de greutate sau de volum.
5.1. preparatele periculoase care pot provoca afecţiuni oculare grave şi sunt încadrate la simbolul "X(i)", cu indicaţia de pericol "iritant" şi fraza de risc R41:
5.1.1. preparatele periculoase care conţin una sau mai multe substanţe periculoase clasificate ca iritante şi încadrate la fraza de risc R41, într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
5.1.2. preparatele periculoase care conţin mai multe substanţe periculoase clasificate ca iritante şi încadrate la fraza de risc R41 sau clasificate drept corozive şi încadrate la fraza de risc R35 sau R34, într-o concentraţie individuală care nu depăşeşte limitele de concentraţie prevăzute la pct. 5.1.1 lit. a) sau b), dacă: f2Σ(P(C, R35)/L(Xi, R41)+P(C, R34)/L(Xi, R41)+P(Xi, R41)/L(Xi, R41)) ≥ 1, unde:
P(C, R35) = valoarea concentraţiei exprimate în procente de greutate sau de volum a fiecărei substanţe corozive încadrate la fraza de risc R35 şi care intră în compoziţia preparatului periculos;
P(C, R34) = valoarea concentraţiei exprimate în procente de greutate sau de volum a fiecărei substanţe corozive încadrate la fraza de risc R34 şi care intră în compoziţia preparatului periculos;
P(Xi, R41) = valoarea concentraţiei exprimate în procente de greutate sau de volum a fiecărei substanţe iritante încadrate la fraza de risc R41 şi care intră în compoziţia preparatului periculos;
L(Xi, R41) = limita de concentraţie de iritare R41 stabilită pentru fiecare substanţă corozivă încadrată la fraza de risc R35 sau R34 sau pentru fiecare substanţă iritantă încadrată la fraza R41 şi exprimată în procente de greutate sau de volum;
5.2. preparatele periculoase iritante pentru ochi şi încadrate la simbolul "X(i)", cu indicaţia de pericol "iritant" şi fraza de risc R36:
5.2.1. preparatele periculoase care conţin una sau mai multe substanţe periculoase clasificate drept corozive şi încadrate la fraza de risc R35 sau R34 ori clasificate ca iritante şi încadrate la fraza de risc R41 sau R36, într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
5.2.2. preparatele periculoase care conţin mai multe substanţe periculoase clasificate ca iritante şi încadrate la fraza de risc R41 sau R36 ori drept corozive şi încadrate la fraza de risc R35 sau R34, într-o concentraţie individuală care nu depăşeşte limitele de concentraţie prevăzute la pct. 5.2.1 lit. a) sau b), dacă: f2Σ(P(C, R35)/L(Xi, R36) + P(C, R34)/L(Xi, R36) + P(Xi, R41)/L(Xi, R36) + + P(Xi, R36)/L(Xi, R36)) ≥ 1, unde:
P(C, R35) = valoarea concentraţiei exprimate în procente de greutate sau de volum a fiecărei substanţe corozive încadrate la fraza de risc R35 şi care intră în compoziţia preparatului periculos;
P(C, R34) = valoarea concentraţiei exprimate în procente de greutate sau de volum a fiecărei substanţe corozive încadrate la fraza de risc R34 şi care intră în compoziţia preparatului periculos;
P(Xi, R41) = valoarea concentraţiei exprimate în procente de greutate sau de volum a fiecărei substanţe iritante încadrate la fraza de risc R41 şi care intră în compoziţia preparatului periculos;
P(Xi, R36) = valoarea concentraţiei exprimate în procente de greutate sau de volum a fiecărei substanţe iritante încadrate la fraza de risc R36 şi care intră în compoziţia preparatului periculos;
L(Xi, R36) = limita de concentraţie de iritaţie R36 stabilită pentru fiecare substanţă corozivă încadrată la fraza de risc R35 sau R34 ori pentru fiecare substanţă iritantă încadrată la fraza de risc R41 sau R36 şi exprimată în procente de greutate sau de volum;
5.3. preparatele periculoase iritante pentru piele şi încadrate la simbolul "X(i)", cu indicaţia de pericol "iritant" şi fraza de risc R38:
5.3.1. preparatele periculoase care conţin una sau mai multe substanţe periculoase clasificate ca iritante şi încadrate la fraza de risc R38 sau drept corozive şi încadrate la fraza de risc R35 sau R34, într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
5.3.2. preparatele periculoase care conţin mai multe substanţe periculoase clasificate ca iritante şi încadrate la fraza de risc R38 sau drept corozive şi încadrate la fraza de risc R35 sau R34, într-o concentraţie individuală inferioară limitelor de concentraţie prevăzute la pct. 5.3.1 lit. a) sau b), dacă: f2Σ(P(C, R35)/L(Xi, R38) + P(C, R34)/L(Xi, R38) + P(Xi, R38)/L(Xi, R38)) ≥ 1, unde:
P(C, R35) = valoarea concentraţiei exprimate în procente de greutate sau de volum a fiecărei substanţe corozive încadrate la fraza de risc R35 şi care intră în compoziţia preparatului periculos;
P(C, R34) = valoarea concentraţiei exprimate în procente de greutate sau de volum a fiecărei substanţe corozive încadrate la fraza de risc R34 şi care intră în compoziţia preparatului periculos;
P(Xi, R 38) = valoarea concentraţiei exprimate în procente de greutate sau volum a fiecărei substanţe iritante încadrate la fraza de risc R38 şi care intră în compoziţia preparatului periculos;
L(Xi, R38) = limita de concentraţie de iritaţie R38 stabilită pentru fiecare substanţă corozivă încadrată la fraza de risc R35 sau R34 sau substanţă iritantă încadrată la fraza de risc R38 şi exprimată în procente de greutate sau de volum;
5.4. preparatele periculoase iritante pentru căile respiratorii şi încadrate la simbolul "X(i)", cu indicaţia de pericol "iritant" şi fraza de risc R37:
5.4.1. preparatele periculoase care conţin una sau mai multe substanţe periculoase clasificate ca iritante şi încadrate la fraza de risc R37, într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
5.4.2. preparatele periculoase care conţin mai multe substanţe periculoase clasificate ca iritante şi încadrate la fraza de risc R37, într-o concentraţie individuală inferioară limitelor de concentraţie prevăzute la pct. 5.4.1 lit. a) sau b), dacă: f2Σ(P(Xi, R37)/L(Xi, R37) ≥ 1, unde:
P(Xi, R37) = valoarea concentraţiei exprimate în procente de greutate sau de volum a fiecărei substanţe iritante încadrate la fraza de risc R37 şi care intră în compoziţia preparatului periculos;
L(Xi, R37) = limita de concentraţie de iritaţie R37 stabilită pentru fiecare substanţă iritantă încadrată la fraza de risc R37 şi exprimată în procente de greutate sau de volum;
5.4.3. preparatele periculoase gazoase care conţin mai multe substanţe periculoase clasificate ca iritante şi încadrate la fraza de risc R37 sau drept corozive şi încadrate la fraza de risc R34 sau R35, într-o concentraţie individuală inferioară limitei de concentraţie prevăzute la pct. 5.4.1 lit. a) sau b), dacă: f2Σ(P(C, R35)/L(Xi, R 7)+P(C, R34)/L(Xi, R37)+P(Xi, R37)/L(Xi, R37) ≥ 1, unde:
P(C, R35) = valoarea concentraţiei exprimate în procente de volum a fiecărei substanţe corozive încadrate la fraza de risc R35 şi care intră în compoziţia preparatului periculos;
P(C, R34) = valoarea concentraţiei exprimate în procente de volum a fiecărei substanţe corozive încadrate la fraza de risc R34 şi care intră în compoziţia preparatului periculos;
P(Xi, R37) = valoarea concentraţiei exprimate în procente de volum a fiecărei substanţe iritante încadrate la fraza de risc R37 şi care intră în compoziţia preparatului periculos;
L(Xi, R37) = limita de concentraţie de iritaţie stabilită pentru fiecare substanţă corozivă, gazoasă, încadrată la fraza de risc R35 sau R34 sau pentru fiecare substanţă iritantă, gazoasă, încadrată la fraza de risc R37, exprimată în procente de greutate sau de volum.
6.1. preparatele periculoase pentru piele şi încadrate la simbolul "X(i)", cu indicaţia de pericol "iritant" şi fraza de risc R43:
6.1.1. preparatele periculoase care conţin cel puţin o substanţă periculoasă clasificată ca sensibilizantă şi încadrată la fraza de risc R43, care produce efecte periculoase pentru piele, într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
6.2. preparatele periculoase în caz de inhalare şi încadrate la simbolul "X(n)", cu indicaţia de pericol "nociv" şi fraza de risc R42:
6.2.1. preparatele periculoase care conţin cel puţin o substanţă periculoasă clasificată ca sensibilizantă şi încadrată la fraza de risc R42, care produce efecte periculoase în caz de inhalare, într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
7.1. preparatele periculoase din categoria 1 sau 2 încadrate la simbolul "T" şi la fraza de risc R45 sau R49:
7.1.1. preparatele periculoase care conţin cel puţin o substanţă periculoasă care produce efecte cancerigene, clasificată drept cancerigenă şi încadrată la fraza de risc R45 sau R49, care caracterizează substanţele cancerigene din categoria 1 şi categoria 2, într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
7.2. preparatele periculoase din categoria 3 încadrate la simbolul "X(n)" şi la fraza de risc R40:
7.2.1. preparatele periculoase care conţin cel puţin o substanţă periculoasă care produce efecte cancerigene, clasificată drept cancerigenă şi încadrată la fraza de risc R40, care caracterizează substanţele cancerigene din categoria 3, într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
8.1. preparatele periculoase din categoriile 1 sau 2 încadrate la simbolul "T" şi la fraza de risc R46:
8.1.1. preparatele periculoase care conţin cel puţin o substanţă periculoasă care produce efecte mutagene, clasificată ca mutagenă şi încadrată la fraza de risc R46, care caracterizează substanţele mutagene din categoriile 1 şi 2, într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
8.2. preparatele periculoase din categoria 3 încadrate la simbolul "X(n)" şi la fraza de risc R68:
8.2.1. preparatele periculoase care conţin cel puţin o substanţă periculoasă care produce efecte mutagene, clasificată ca mutagenă şi încadrată la fraza de risc R68, care caracterizează substanţele mutagene din categoria 3, într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
9.1. preparatele periculoase din categoria 1 sau 2 încadrate la simbolul "T" şi la fraza de risc R60 (fertilitate):
9.1.1. preparatele periculoase care conţin cel puţin o substanţă periculoasă care produce efecte toxice pentru reproducere, clasificată ca toxică pentru reproducere şi încadrată la fraza de risc R60, care caracterizează substanţele toxice pentru reproducere din categoriile 1 şi 2, într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
9.2. preparatele periculoase din categoria 3 încadrate la simbolul "X(n)" şi la fraza de risc R62 (fertilitate):
9.2.1. preparatele periculoase care conţin cel puţin o substanţă periculoasă care produce efecte toxice pentru reproducere, clasificată ca toxică pentru reproducere şi încadrată la fraza de risc R62, care caracterizează substanţele periculoase toxice pentru reproducere din categoria 3, într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
9.3. preparatele periculoase din categoria 1 sau 2 încadrate la simbolul "T" şi la fraza de risc R61 (dezvoltare):
9.3.1. preparatele periculoase care conţin cel puţin o substanţă periculoasă care produce efecte toxice pentru reproducere, clasificată ca toxică pentru reproducere şi încadrată la fraza de risc R 61, care caracterizează substanţele periculoase toxice pentru reproducere din categoriile 1 şi 2, într-o concentraţie egală sau superioară:
9.4. preparatele periculoase din categoria 3 încadrate la simbolul "X(n)" şi la fraza de risc R63 (dezvoltare):
9.4.1. preparatele periculoase care conţin cel puţin o substanţă periculoasă care produce efecte toxice pentru reproducere, clasificată ca toxică pentru reproducere şi încadrată la fraza de risc R63, care caracterizează substanţele periculoase toxice pentru reproducere din categoria 3, într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
Secţiunea B
Limite de concentraţie utilizabile la evaluarea pericolelor pentru sănătate ale preparatelor periculoase Pentru fiecare dintre efectele periculoase pentru sănătate ale preparatelor periculoase, în tabelele nr. I--VI sunt prevăzute limitele de concentraţie exprimate în procente de greutate, utilizate pentru preparatele periculoase negazoase, iar în tabelele nr. I A-VI A sunt prevăzute limitele de concentraţie exprimate în procente de volum, utilizate pentru preparatele periculoase gazoase. Aceste limite de concentraţie sunt utilizate în cazul în care nu sunt prevăzute limite de concentraţie pentru substanţa periculoasă respectivă în anexa nr. 2 la normele metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 200/2000, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 490/2002, cu modificările şi completările ulterioare.
Tabelul nr. I ┌─────────────────────────┬────────────────────────────────────────────────────┐ │ Clasificarea substanţei │ Clasificarea preparatului periculos │ │ periculoase ├─────────────┬──────────────────┬───────────────────┤ │ │ T^+ │ T │ X(n) │ ├─────────────────────────┼─────────────┼──────────────────┼───────────────────┤ │ T^+ şi R26, R27, R28 │concentraţie │ 1% ≤ concentraţie│0,1% ≤ concentraţie│ │ │ ≥ 7% │ < 7% │< 1% │ ├─────────────────────────┼─────────────┼──────────────────┼───────────────────┤ │ T şi R23, R24, R25 │ │ concentraţie ≥ │3% ≤ concentraţie │ │ │ │ 25% │< 25% │ ├─────────────────────────┼─────────────┼──────────────────┼───────────────────┤ │ X(n) şi R20, R21, R22 │ │ │concentraţie ≥ 25% │ └─────────────────────────┴─────────────┴──────────────────┴───────────────────┘ Frazele de risc R se atribuie preparatelor periculoase, altele decât cele gazoase, în funcţie de următoarele criterii:
1.2. Preparate periculoase gazoase Limitele de concentraţie, exprimate în procente de volum, prevăzute în tabelul nr. I A determină clasificarea preparatelor periculoase gazoase în funcţie de concentraţia individuală a substanţei sau substanţelor periculoase gazoase care intră în compoziţia acestuia. Tabelul nr. I A include şi clasificarea acestor substanţe periculoase.
Tabelul nr. I A ┌─────────────────────────┬────────────────────────────────────────────────────┐ │ Clasificarea substanţei │ Clasificarea preparatului periculos gazos │ │ periculoase gazoase ├─────────────┬──────────────────┬───────────────────┤ │ │ T^+ │ T │ X(n) │ ├─────────────────────────┼─────────────┼──────────────────┼───────────────────┤ │ T^+ şi R26, R27, R28 │concentraţie │0,2% ≤concentraţie│0,02%≤ concentraţie│ │ │ ≥ 1% │ < 1% │< 0,2% │ ├─────────────────────────┼─────────────┼──────────────────┼───────────────────┤ │ T şi R23, R24, R25 │ │ concentraţie ≥ │0,5%≤concentraţie │ │ │ │ 5% │< 5% │ ├─────────────────────────┼─────────────┼──────────────────┼───────────────────┤ │ X(n) şi R20, R21, R22 │ │ │concentraţie ≥ 5% │ └─────────────────────────┴─────────────┴──────────────────┴───────────────────┘ Frazele de risc R se atribuie preparatelor periculoase gazoase în funcţie de următoarele criterii:
Tabelul nr. II ┌──────────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────┐ │Clasificarea subs-│ Clasificarea preparatului periculos │ │tantei periculoase├───────────────────┬──────────────────┬────────────────────┤ │ │ T^+ │ T │ X(n) │ ├──────────────────┼───────────────────┼──────────────────┼────────────────────┤ │T^+ şi R39/cale de│concentraţie ≥ 10% │1% ≤ concentraţie │ 0,1% ≤ concentraţie│ │expunere │R39*) obligatoriu │< 10% │ < 1% │ │ │ │R39*) obligatoriu │ R68*) obligatoriu │ ├──────────────────┼───────────────────┼──────────────────┼────────────────────┤ │T şi R39/cale de │ │concentraţie ≥ 10%│1% ≤ concentraţie │ │expunere │ │R39*) obligatoriu │< 10% │ │ │ │ │R68*) obligatoriu │ ├──────────────────┼───────────────────┼──────────────────┼────────────────────┤ │X(n) şi R68/cale │ │ │concentraţie ≥ 10% │ │de expunere │ │ │R68*) obligatoriu │ └──────────────────┴───────────────────┴──────────────────┴────────────────────┘ ---- Notă ... *) Pentru indicarea căii de administrare/expunere (cale de expunere) se vor utiliza frazele combinate prevăzute la pct. 3.2.1, 3.2.2 şi 3.2.3 din ghidul de etichetare (anexa nr. 1 la normele metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 200/2000, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 490/2002, cu modificările şi completările ulterioare).
2.2. Preparate periculoase gazoase Pentru substanţele periculoase gazoase care produc efecte ireversibile neletale în urma unei singure expuneri (R39/cale de expunere-R68/cale de expunere), limitele individuale de concentraţie exprimate în procente de volum, prevăzute în tabelul nr. II A, determină, după caz, clasificarea preparatului periculos care conţine aceste substanţe periculoase gazoase.
Tabelul nr. II A ┌──────────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────┐ │Clasificarea subs-│ Clasificarea preparatului periculos gazos │ │tantei periculoase├───────────────────┬──────────────────┬────────────────────┤ │gazoase │ T^+ │ T │ X(n) │ ├──────────────────┼───────────────────┼──────────────────┼────────────────────┤ │T^+ şi R39/cale de│concentraţie ≥ 1% │0,2% ≤concentraţie│0,02% ≤ concentraţie│ │expunere │R39*) obligatoriu │< 1% │ < 0,2% │ │ │ │R39*) obligatoriu │ R68*) obligatoriu │ ├──────────────────┼───────────────────┼──────────────────┼────────────────────┤ │T şi R39/cale de │ │concentraţie ≥ 5% │0,5% ≤ concentraţie │ │expunere │ │R39*) obligatoriu │< 5% │ │ │ │ │R68*) obligatoriu │ ├──────────────────┼───────────────────┼──────────────────┼────────────────────┤ │X(n) şi R68/cale │ │ │concentraţie ≥ 5% │ │de expunere │ │ │R68*) obligatoriu │ └──────────────────┴───────────────────┴──────────────────┴────────────────────┘ ---- Notă ... *) Pentru indicarea căii de administrare/expunere (cale de expunere) se vor utiliza frazele combinate prevăzute la pct. 3.2.1, 3.2.2 şi 3.2.3 din ghidul de etichetare (anexa nr. 1 la normele metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 200/2000, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 490/2002, cu modificările şi completările ulterioare).
Tabelul nr. III ┌────────────────────────┬─────────────────────────────────────────────────────┐ │ Clasificarea substanţei│ Clasificarea preparatului periculos │ │ periculoase ├───────────────────────┬─────────────────────────────┤ │ │ T │ X(n) │ ├────────────────────────┼───────────────────────┼─────────────────────────────┤ │T şi R48/cale de │concentraţie ≥ 10% │ 1% ≤ concentraţie < 10% │ │expunere │R48*) obligatoriu │ R48*) obligatoriu │ ├────────────────────────┼───────────────────────┼─────────────────────────────┤ │X(n) şi R48/cale de │ │ concentraţie ≥ 10% │ │expunere │ │ R48*) obligatoriu │ └────────────────────────┴───────────────────────┴─────────────────────────────┘ ---- Notă ... *) Pentru indicarea căii de administrare/expunere (cale de expunere) se vor utiliza frazele combinate prevăzute la pct. 3.2.1, 3.2.2 şi 3.2.3 din ghidul de etichetare (anexa nr. 1 la normele metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 200/2000, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 490/2002, cu modificările şi completările ulterioare).
3.2. Preparate periculoase gazoase Pentru substanţele periculoase gazoase care produc efecte grave în urma expunerii repetate sau prelungite (R48/cale de expunere), limitele individuale de concentraţie exprimate în procente de volum, prevăzute în tabelul nr. III A, determină, după caz, clasificarea preparatului periculos care conţine aceste substanţe periculoase.
Tabelul nr. III A ┌────────────────────────┬─────────────────────────────────────────────────────┐ │ Clasificarea substanţei│ Clasificarea preparatului periculos gazos │ │ periculoase gazoase ├───────────────────────┬─────────────────────────────┤ │ │ T │ X(n) │ ├────────────────────────┼───────────────────────┼─────────────────────────────┤ │T şi R48/cale de │concentraţie ≥ 5% │ 0,5% ≤ concentraţie < 5% │ │expunere │R48*) obligatoriu │ R48*) obligatoriu │ ├────────────────────────┼───────────────────────┼─────────────────────────────┤ │X(n) şi R48/cale de │ │ concentraţie ≥ 5% │ │expunere │ │ R48*) obligatoriu │ └────────────────────────┴───────────────────────┴─────────────────────────────┘ ---- Notă ... *) Pentru indicarea căii de administrare/expunere (cale de expunere) se vor utiliza frazele combinate prevăzute la pct. 3.2.1, 3.2.2 şi 3.2.3 din ghidul de etichetare (anexa nr. 1 la normele metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 200/2000, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 490/2002, cu modificările şi completările ulterioare).
Tabelul nr. IV ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Clasificarea │ Clasificarea preparatului periculos │ │substantei ├─────────────┬───────────────┬────────────────┬────────────────┤ │periculoase │ C şi R35 │ C şi R34 │ X(i) şi R41 │ X(i) şi R36, │ │ │ │ │ │ R37, R38 │ ├──────────────┼─────────────┼───────────────┼────────────────┼────────────────┤ │C şi R35 │concentraţie≥│5% ≤ concen- │5 %*) │1% ≤ concentra- │ │ │10% │traţie < 10% │ │ţie < 5% │ │ │R35 obli- │R34 obliga- │ │R36/38 obligato-│ │ │gatoriu │toriu │ │rii │ ├──────────────┼─────────────┼───────────────┼────────────────┼────────────────┤ │C şi R34 │ │concentraţie ≥ │10 %*) │5% ≤ concentra- │ │ │ │10% │ │ţie < 10% │ │ │ │R34 obligato- │ │R 36/38 │ │ │ │riu │ │obligatorii │ ├──────────────┼─────────────┼───────────────┼────────────────┼────────────────┤ │X(i) şi R41 │ │ │concentraţie≥10%│5% ≤ concentra- │ │ │ │ │R41 obliga- │ţie < 10% │ │ │ │ │toriu │R36 obligatoriu │ ├──────────────┼─────────────┼───────────────┼────────────────┼────────────────┤ │X(i) şi R36, │ │ │ │concentraţie ≥ │ │R37, R38 │ │ │ │20% │ │ │ │ │ │R36, R37, R38 │ │ │ │ │ │sunt obligatorii│ │ │ │ │ │în funcţie de │ │ │ │ │ │concentraţia │ │ │ │ │ │prezentă dacă se│ │ │ │ │ │aplică │ │ │ │ │ │substanţelor │ │ │ │ │ │respective │ └──────────────┴─────────────┴───────────────┴────────────────┴────────────────┘ ---- Notă ... *) Conform ghidului de etichetare (anexa nr. 1 la normele metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 200/2000, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 490/2002, cu modificările şi completările ulterioare), substanţele periculoase clasificate drept corozive şi încadrate la fraza de risc R35 sau R34 sunt considerate ca fiind încadrate şi la fraza de risc R 41. Prin urmare, dacă preparatul periculos conţine substanţe periculoase clasificate drept corozive şi încadrate la fraza de risc R35 sau R34, în concentraţii inferioare limitelor de concentraţie necesare pentru clasificarea preparatului periculos drept coroziv, astfel de substanţe periculoase pot contribui la clasificarea preparatului periculos ca iritant şi încadrat la fraza de risc R41 sau R36.
Simpla aplicare a metodei convenţionale preparatelor care conţin substanţe clasificate drept corozive sau iritante se poate solda cu o subclasificare sau supraclasificare a gradului de periculozitate, în caz că nu se iau în considerare alţi factori semnificativi (de ex. pH-ul preparatului). Aşadar, pentru clasificarea corozivităţii trebuie să se aibă în vedere recomandările făcute la pct. 3.2.5 din anexa nr. 1 la normele metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 200/2000, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 490/2002, cu modificările şi completările ulterioare, şi la art. 5 alin. (3) lit. b) şi c) din prezentele norme metodologice.
4.2. Preparate periculoase gazoase Pentru substanţele periculoase gazoase care produc efecte corozive (R34, R35) sau efecte iritante (R36, R37, R38, R41), limitele individuale de concentraţie exprimate în procente de volum, prevăzute în tabelul nr. IV A, determină, după caz, clasificarea preparatului periculos care conţine aceste substanţe periculoase.
Tabelul nr. IV A ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Clasificarea │ Clasificarea preparatului periculos gazos │ │substantei ├─────────────┬───────────────┬────────────────┬────────────────┤ │periculoase │ C şi R35 │ C şi R34 │ X(i) şi R41 │ X(i) şi R36, │ │gazoase │ │ │ │ R37, R38 │ ├──────────────┼─────────────┼───────────────┼────────────────┼────────────────┤ │C şi R35 │concentraţie≥│0,2% ≤ concen- │0,2%*) │0,02%≤concentra-│ │ │1% │traţie < 1% │ │ţie < 0,2% │ │ │R35 obli- │R34 obliga- │ │R36/37/38 obli- │ │ │gatoriu │toriu │ │gatorii │ ├──────────────┼─────────────┼───────────────┼────────────────┼────────────────┤ │C şi R34 │ │concentraţie ≥ │5%*) │0,5%≤concentra- │ │ │ │5% │ │ţie < 5% │ │ │ │R34 obligato- │ │R 36/37/38 │ │ │ │riu │ │obligatorii │ ├──────────────┼─────────────┼───────────────┼────────────────┼────────────────┤ │X(i) şi R41 │ │ │concentraţie≥ 5%│0,5% ≤concentra-│ │ │ │ │R41 obliga- │ţie < 5% │ │ │ │ │toriu │R36 obligatoriu │ ├──────────────┼─────────────┼───────────────┼────────────────┼────────────────┤ │X(i) şi R36, │ │ │ │concentraţie≥5% │ │R37, R38 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │R36, R37, R38 │ │ │ │ │ │sunt obligatorii│ │ │ │ │ │după caz*) │ └──────────────┴─────────────┴───────────────┴────────────────┴────────────────┘ ---- Notă ... *) Conform ghidului de etichetare (anexa nr. 1 la normele metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 200/2000, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 490/2002, cu modificările şi completările ulterioare), substanţele periculoase clasificate drept corozive şi încadrate la fraza de risc R35 sau R34 sunt considerate ca fiind încadrate şi la fraza de risc R41. Prin urmare, dacă preparatul periculos conţine substanţe periculoase clasificate drept corozive şi încadrate la fraza de risc R35 sau R34, în concentraţii inferioare limitelor de concentraţie necesare pentru clasificarea preparatului periculos drept coroziv, astfel de substanţe periculoase pot contribui la clasificarea preparatului periculos ca iritant şi încadrat la fraza de risc R 41 sau iritant şi încadrat la fraza de risc R36.
Simpla aplicare a metodei convenţionale preparatelor care conţin substanţe clasificate drept corozive sau iritante se poate solda cu o subclasificare sau supraclasificare a gradului de periculozitate, în caz că nu se iau în considerare alţi factori semnificativi (de ex. pH-ul preparatului). Aşadar, pentru clasificarea corozivităţii trebuie să se aibă în vedere recomandările făcute la pct. 3.2.5 din anexa nr. 1 la normele metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 200/2000, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 490/2002, cu modificările şi completările ulterioare, şi la art. 5 alin. (3) lit. b) şi c) din prezentele norme metodologice.
Limitele individuale de concentraţie prevăzute în tabelul nr. V, exprimate în procente de greutate, determină, după caz, clasificarea preparatului periculos.
Tabelul nr. V ┌───────────────────────┬──────────────────────────────────────────────────────┐ │Clasificarea substanţei│ Clasificarea preparatului periculos │ │periculoase ├───────────────────────────┬──────────────────────────┤ │ │ sensibilizant şi R42 │ sensibilizant şi R43 │ ├───────────────────────┼───────────────────────────┼──────────────────────────┤ │sensibilizant şi R42 │concentraţie ≥ 1% │ │ │ │R42 obligatoriu │ │ ├───────────────────────┼───────────────────────────┼──────────────────────────┤ │sensibilizant şi R43 │ │concentraţie ≥ 1% │ │ │ │R43 obligatoriu │ └───────────────────────┴───────────────────────────┴──────────────────────────┘ 5.2.Preparate periculoase gazoase Preparatele periculoase gazoase care produc efecte sensibilizante sunt clasificate ca sensibilizante şi încadrate la:
Limitele individuale de concentraţie prevăzute în tabelul nr. V-A, exprimate în procente de volum, determină, după caz, clasificarea preparatului periculos.
Tabelul nr. V A ┌───────────────────────┬──────────────────────────────────────────────────────┐ │Clasificarea substanţei│ Clasificarea preparatului periculos gazos │ │periculoase gazoase ├───────────────────────────┬──────────────────────────┤ │ │ sensibilizant şi R42 │ sensibilizant şi R43 │ ├───────────────────────┼───────────────────────────┼──────────────────────────┤ │ sensibilizant şi R42 │concentraţie ≥ 0,2% │ │ │ │R42 obligatoriu │ │ ├───────────────────────┼───────────────────────────┼──────────────────────────┤ │ sensibilizant şi R43 │ │concentraţie ≥ 0,2% │ │ │ │R43 obligatoriu │ └───────────────────────┴───────────────────────────┴──────────────────────────┘ 6. Efecte cancerigene, mutagene, toxice pentru reproducere 6.1.Preparate periculoase, altele decât cele gazoase Pentru substanţele periculoase, altele decât cele gazoase, care prezintă efecte cancerigene, mutagene, toxice pentru reproducere, limitele de concentraţie prevăzute în tabelul nr. VI, exprimate în procente de greutate, determină, după caz, clasificarea preparatului periculos care conţine aceste substanţe periculoase. Acestor preparate periculoase li se atribuie următoarele simboluri şi fraze de risc:
Tabelul nr. VI ┌───────────────────────┬──────────────────────────────────────────────────────┐ │Clasificarea substanţei│ Clasificarea preparatului periculos │ │periculoase ├─────────────────────────────┬────────────────────────┤ │ │ Categoriile 1 şi 2 │ Categoria 3 │ ├───────────────────────┼─────────────────────────────┼────────────────────────┤ │Substanţe cancerigene │Concentraţie ≥ 0,1% │ │ │din categoria 1 │cancerigen │ │ │sau 2 cu R45 sau R49 │R45, R49 obligatorii, după │ │ │ │caz │ │ ├───────────────────────┼─────────────────────────────┼────────────────────────┤ │Substanţe cancerigene │ │Concentraţie ≥ 1 % │ │din categoria 3 cu R40 │ │cancerigen │ │ │ │R40 obligatoriu (numai │ │ │ │dacă nu s-a atribuit │ │ │ │deja R45*)) │ ├───────────────────────┼─────────────────────────────┼────────────────────────┤ │Substanţe mutagene din │Concentraţie ≥ 0,1 % │ │ │categoria 1 sau 2 cu │mutagen │ │ │R46 │R46, obligatoriu │ │ ├───────────────────────┼─────────────────────────────┼────────────────────────┤ │Substanţe mutagene din │ │Concentraţie ≥ 1% │ │categoria 3 cu R68 │ │mutagen │ │ │ │R68 obligatoriu (numai │ │ │ │dacă nu s-a atribuit │ │ │ │deja R46) │ ├───────────────────────┼─────────────────────────────┼────────────────────────┤ │Substanţe "toxice │Concentraţie ≥ 0,5% │ │ │pentru reproducere" din│toxice pentru │ │ │categoria 1 sau 2 cu │reproducere (fertilitate) │ │ │R60 (fertilitate) │R60, obligatoriu │ │ ├───────────────────────┼─────────────────────────────┼────────────────────────┤ │Substanţe "toxice pen- │ │Concentraţie ≥ 5% │ │tru reproducere" │ │toxic pentru reproducere│ │din categoria 3 cu R62 │ │(fertilitate) R62 │ │(fertilitate) │ │obligatoriu (numai dacă │ │ │ │nu s-a atribuit deja │ │ │ │R60) │ ├───────────────────────┼─────────────────────────────┼────────────────────────┤ │Substanţe "toxice pen- │Concentraţie ≥ 0,5% toxice │ │ │tru reproducere" din │pentru reproducere │ │ │categoria 1 sau 2 cu │(dezvoltare) │ │ │R61 (dezvoltare) │R61 obligatoriu │ │ ├───────────────────────┼─────────────────────────────┼────────────────────────┤ │Substanţe "toxice pen- │ │concentraţie ≥ 5% toxic │ │tru reproducere" din │ │pentru reproducere │ │categoria 3 cu R63 │ │(dezvoltare) │ │(dezvoltare) │ │R63 obligatoriu (numai │ │ │ │dacă nu s-a atribuit │ │ │ │deja R61) │ └───────────────────────┴─────────────────────────────┴────────────────────────┘ ---- Notă ... *) În cazurile în care preparatului i s-au atribuit frazele de risc R49 şi R40, se vor păstra ambele fraze R, întrucât R40 nu delimitează căile de expunere, iar R49 se atribuie numai pentru calea de expunere prin inhalare.
6.2.Preparate periculoase gazoase Pentru substanţele periculoase gazoase care produc efecte cancerigene, mutagene, toxice pentru reproducere, limitele de concentraţie exprimate în procente de volum, prevăzute în tabelul nr. VI A determină, după caz, clasificarea preparatului periculos care conţine aceste substanţe periculoase. Acestor preparate periculoase li se atribuie următoarele simboluri şi fraze de risc:
Tabelul nr. VI A ┌───────────────────────┬──────────────────────────────────────────────────────┐ │Clasificarea substanţei│ Clasificarea preparatului periculos gazoase │ │periculoase gazoase ├─────────────────────────────┬────────────────────────┤ │ │ Categoriile 1 şi 2 │ Categoria 3 │ ├───────────────────────┼─────────────────────────────┼────────────────────────┤ │Substanţe cancerigene │Concentraţie ≥ 0,1% │ │ │din categoria 1 sau 2 │cancerigen │ │ │cu R45 sau R49 │R45, R49 obligatorii, după │ │ │ │caz │ │ ├───────────────────────┼─────────────────────────────┼────────────────────────┤ │Substanţe cancerigene │ │Concentraţie ≥ 1 % │ │din categoria 3 cu R40 │ │cancerigen │ │ │ │R40 obligatoriu (numai │ │ │ │dacă nu s-a atribuit │ │ │ │deja R45*)) │ ├───────────────────────┼─────────────────────────────┼────────────────────────┤ │Substanţe mutagene din │Concentraţie ≥ 0,1% │ │ │categoria 1 sau 2 cu │mutagen │ │ │R46 │R46 obligatoriu │ │ ├───────────────────────┼─────────────────────────────┼────────────────────────┤ │Substanţe mutagene din │ │Concentraţie ≥ 1 % │ │categoria 3 cu R68 │ │mutagen │ │ │ │R68 obligatoriu (numai │ │ │ │dacă nu s-a atribuit │ │ │ │deja R46) │ ├───────────────────────┼─────────────────────────────┼────────────────────────┤ │Substanţe "toxice pen- │Concentraţie ≥ 0,2% │ │ │tru reproducere" din │toxice pentru reproducere │ │ │categoria 1 sau 2 cu │(fertilitate) │ │ │R60 (fertilitate) │R60 obligatoriu │ │ ├───────────────────────┼─────────────────────────────┼────────────────────────┤ │Substanţe "toxice pen- │ │Concentraţie ≥ 1% │ │tru reproducere" din │ │toxic pentru reprodu- │ │categoria 3 cu R62 │ │cere (fertilitate) │ │(fertilitate) │ │R62 obligatoriu (numai │ │ │ │dacă nu s-a atribuit │ │ │ │deja R60) │ ├───────────────────────┼─────────────────────────────┼────────────────────────┤ │Substanţe "toxice pen- │Concentraţie ≥ 0,2% │ │ │tru reproducere" din │toxice pentru reproducere │ │ │categoria 1 sau 2 cu │(dezvoltare) │ │ │R60 (dezvoltare) │R61 obligatoriu │ │ ├───────────────────────┼─────────────────────────────┼────────────────────────┤ │Substanţe "toxice pen- │ │Concentraţie ≥ 1% │ │tru reproducere" │ │toxic pentru reproducere│ │din categoria 3 cu R63 │ │(dezvoltare) │ │(dezvoltare) │ │R63 obligatoriu (numai │ │ │ │dacă nu s-a atribuit │ │ │ │deja R61) │ └───────────────────────┴─────────────────────────────┴────────────────────────┘ ---- Notă ... *) În cazurile în care preparatului i s-au atribuit frazele de risc R49 şi R40, se vor păstra ambele fraze R, întrucât R40 nu delimitează căile de expunere, iar R49 se atribuie numai pentru calea de expunere prin inhalare.
Anexa 2 ------- (Anexa nr. 2 la normele metodologice) METODE CONVENŢIONALE DE EVALUARE a pericolelor pentru mediu ale preparatelor periculoase Introducere Rezultatul evaluării sistematice a tuturor efectelor periculoase pentru mediu ale preparatelor periculoase este redat prin limite de concentraţie exprimate în procente de greutate sau, în cazul preparatelor periculoase gazoase, în procente de volum, în funcţie de clasificarea substanţei periculoase care intră în compoziţia preparatului periculos.
Secţiunea A prezintă metoda convenţională de calcul prevăzută la art. 6 alin. (1) lit. a) din prezentele norme metodologice, precum şi frazele de risc R utilizate pentru clasificarea preparatelor periculoase.
Secţiunea B prezintă limitele de concentraţie utilizate în cazul aplicării metodei convenţionale de evaluare a pericolelor preparatelor periculoase, precum şi simbolurile şi frazele de risc R utilizate pentru clasificarea preparatelor periculoase.
Conform prevederilor art. 6 alin. (1) lit. a) din prezentele norme metodologice, pericolele pentru mediu ale unui preparat periculos sunt evaluate prin metoda convenţională descrisă în secţiunile A şi B, luându-se în considerare limitele individuale de concentraţie ale fiecărei substanţe periculoase care intră în compoziţia preparatului periculos.
Secţiunea C prezintă metodele de testare care permit evaluarea pericolelor pentru mediul acvatic ale preparatelor periculoase.
Secţiunea A
Procedura de evaluare a pericolelor pentru mediu ale preparatelor periculoase
Metoda convenţională de evaluare a pericolelor pentru mediul acvatic ale preparatelor periculoase Metoda convenţională de evaluare a pericolelor pentru mediul acvatic ale preparatelor periculoase ia în considerare toate pericolele pe care un preparat periculos le poate prezenta pentru acest mediu, conform următoarelor prevederi:
În urma evaluării pericolelor pentru mediu ale preparatelor periculoase, următoarele preparate periculoase sunt clasificate ca periculoase pentru mediu şi:
1.1. preparatele periculoase care conţin una sau mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu şi încadrate la frazele de risc R50-53, în concentraţii individuale egale sau superioare:
1.2. preparatele periculoase care conţin mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu, încadrate la frazele de risc R50-53, într-o concentraţie individuală inferioară limitelor de concentraţie prevăzute la pct. 1.1 lit. a) sau b), dacă: f2Σ(P(N, R50-53)/L(N, R50-53)) ≥ 1, unde:
P(N, R50-53) = valoarea concentraţiei exprimate în procente de greutate a fiecărei substanţe periculoase pentru mediu care intră în compoziţia preparatului periculos, încadrată la frazele de risc R 50-53;
L(N, R50-53) = limita de concentraţie R50-53 exprimată în procente de greutate, prevăzută pentru fiecare substanţă periculoasă pentru mediu care intră în compoziţia preparatului periculos, încadrată la frazele de risc R50-53;
2.1.preparatele periculoase care conţin una sau mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu, încadrate la frazele de risc R50-53 sau R51-53 într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
2.2. preparatele periculoase care conţin mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu, încadrate la frazele de risc R50-53 sau R51-53, într-o concentraţie individuală inferioară limitelor de concentraţie prevăzute la pct. 2.1 lit. a), dacă: f2Σ(P(N, R50-53)/L(N, R51-53) + P(N, R51-53)/L(N, R51-53) ) ≥ 1, unde:
P(N, R50-53) = valoarea concentraţiei exprimate în procente de greutate a fiecărei substanţe periculoase pentru mediu, care intră în compoziţia preparatului periculos, încadrate la frazele de risc R50-53;
P(N, R51-53) = valoarea concentraţiei exprimate în procente de greutate a fiecărei substanţe periculoase pentru mediu, care intră în compoziţia preparatului periculos, încadrate la frazele de risc R51-53;
L(N, R51-53) = limita de concentraţie R50-53 exprimată în procente de greutate, stabilită pentru fiecare substanţă periculoasă pentru mediu care intră în compoziţia preparatului periculos, încadrată la frazele de risc R50-53 sau R 51-53;
3.1.preparatele periculoase care conţin una sau mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu, încadrate la frazele de risc R50-53, R51-53 sau R52-53, într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
3.2. preparatele periculoase care conţin mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu, încadrate la frazele de risc R50-53, R51-53 sau R52-53, într-o concentraţie individuală inferioară limitelor de concentraţie prevăzute la pct. 3.1 lit. a) sau b) , dacă: f2Σ(P(N, R50-53)/L(R52-53) + P(N, R51-53)/L(R52-53) + P(R52-53)/L(R52-53)) ≥ 1, unde:
P(N, R50-53) = valoarea concentraţiei exprimată în procente de greutate a fiecărei substanţe periculoase pentru mediu, care intră în compoziţia preparatului periculos, încadrate la frazele de risc R50-53;
P(N, R51-53) = valoarea concentraţiei exprimată în procente de greutate a fiecărei substanţe periculoase pentru mediu, care intră în compoziţia preparatului periculos, încadrate la frazele de risc R51-53;
P(N, R52-53) = valoarea concentraţiei exprimată în procente de greutate a fiecărei substanţe periculoase pentru mediu, care intră în compoziţia preparatului periculos, încadrate la frazele de risc R52-53;
L(N, R52-53) = limita de concentraţie R52-53 exprimată în procente de greutate, stabilită pentru fiecare substanţă periculoasă pentru mediu care intră în compoziţia preparatului periculos, încadrată la frazele de risc R50-53, R 51-53 sau R52-53;
4.1. preparatele periculoase care conţin una sau mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu, încadrate la fraza de risc R50, într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
4.2. preparatele periculoase care conţin mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu, încadrate la fraza de risc R50, într-o concentraţie individuală inferioară limitelor de concentraţie prevăzute la pct. 4.1 lit. a) sau b), dacă: f2Σ(P(N, R50)/L(N, R50)) ≥ 1, unde:
P(N, R50) = valoarea concentraţiei exprimată în procente de greutate a fiecărei substanţe periculoase pentru mediu, care intră în compoziţia preparatului periculos, încadrate la fraza de risc R50;
L(N, R50) = limita de concentraţie R50 exprimată în procente de greutate, stabilită pentru fiecare substanţă periculoasă pentru mediu care intră în compoziţia preparatului periculos, încadrată la fraza de risc R50;
4.3. preparatele periculoase care conţin mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu, încadrate la fraza de risc R50, care nu corespund criteriilor prevăzute la pct. 4.1 sau 4.2 şi care conţin una sau mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu, încadrate la frazele de risc R50-53, dacă: f2Σ(P(N, R50)/L(N, R50) + P(N, R50-53)/L(N, R50)) ≥ 1, unde:
P(N, R50) = valoarea concentraţiei exprimată în procente de greutate a fiecărei substanţe periculoase pentru mediu, care intră în compoziţia preparatului periculos, încadrate la fraza de risc R50;
P(N, R50-53) = valoarea concentraţiei exprimată în procente de greutate a fiecărei substanţe periculoase pentru mediu, care intră în compoziţia preparatului periculos, încadrate la frazele de risc R50-53;
L(N, R50) = limita de concentraţie R50 exprimată în procente de greutate, stabilită pentru fiecare substanţă periculoasă pentru mediu care intră în compoziţia preparatului periculos, încadrată la fraza de risc R50 sau la frazele de risc R50-53;
5.1. preparatele periculoase care conţin una sau mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu, încadrate la fraza de risc R52, într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
5.2. preparatele periculoase care conţin mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu, încadrate la fraza de risc R52, într-o concentraţie individuală inferioară limitelor de concentraţie prevăzute la pct. 5.1 lit. a) sau b), dacă: f2Σ(P(R52)/L(R52)) ≥ 1, unde:
P(R52) = valoarea concentraţiei exprimată în procente de greutate a fiecărei substanţe periculoase pentru mediu, care intră în compoziţia preparatului periculos, încadrate la fraza de risc R52;
L(R52) = limita de concentraţie R52 exprimată în procente de greutate, stabilită pentru fiecare substanţă periculoasă pentru mediu, care intră în compoziţia preparatului periculos, încadrată la fraza de risc R52;
6.1. preparatele periculoase care conţin una sau mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu, încadrate la fraza de risc R53, într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
6.2. preparatele periculoase care conţin mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu, încadrate la fraza de risc R53, într-o concentraţie individuală inferioară limitelor de concentraţie prevăzute la pct. 6.1 lit. a) sau b), dacă: f2Σ(P(R53)/L(R53)) ≥ 1, unde:
P(R53) = valoarea concentraţiei exprimată în procente de greutate a fiecărei substanţe periculoase pentru mediu, care intră în compoziţia preparatului periculos, încadrate la fraza de risc R53;
L(R53) = limita de concentraţie R53 exprimată în procente de greutate, stabilită pentru fiecare substanţă periculoasă pentru mediu, care intră în compoziţia preparatului periculos, încadrată la fraza de risc R53;
6.3. preparatele periculoase care conţin mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu, încadrate la fraza de risc R53, care nu corespund criteriilor prevăzute la pct. 6.2 şi care conţin una sau mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu şi încadrate la frazele de risc R50-53 sau R52-53, dacă: f2Σ(P(R53)/L(R53)+P(N, R50-53)/L(R53)+P(N, R51-53)/L(R53)+P(R52-53)/L(R53))≥ 1, unde:
P(R53) = valoarea concentraţiei exprimată în procente de greutate a fiecărei substanţe periculoase pentru mediu, care intră în compoziţia preparatului periculos, încadrate la fraza de risc R53;
P(N, R50-53) = valoarea concentraţiei exprimată în procente de greutate a fiecărei substanţe periculoase pentru mediu, care intră în compoziţia preparatului periculos, încadrate la frazele de risc R50-53;
P(N, R51-53)= valoarea concentraţiei exprimată în procente de greutate a fiecărei substanţe periculoase pentru mediu, care intră în compoziţia preparatului periculos, încadrate la frazele de risc R51-53;
P(R52-53) = valoarea concentraţiei exprimată în procente de greutate a fiecărei substanţe periculoase pentru mediu, care intră în compoziţia preparatului periculos, încadrate la frazele de risc R52-53;
L(R53) = limita de concentraţie R53 exprimată în procente de greutate, stabilită pentru fiecare substanţă periculoasă pentru mediu care intră în compoziţia preparatului periculos, încadrată la frazele de risc R53, R50-53, R51-53 sau R52-53.
1.1.preparatele periculoase care conţin una sau mai multe substanţe clasificate ca periculoase pentru mediu, încadrate la simbolul "N" şi la fraza de risc R 59, într-o concentraţie individuală egală sau superioară:
Secţiunea B
Limitele de concentraţie aplicate la evaluarea pericolelor pentru mediu ale preparatelor periculoase 1. Pentru mediul acvatic Limitele de concentraţie prevăzute în tabelele nr. I-IV şi exprimate în procente de greutate determină clasificarea preparatelor periculoase în funcţie de concentraţia individuală a substanţei sau substanţelor periculoase care intră în compoziţia acestora. Tabele nr. I-IV includ şi clasificarea acestor substanţe periculoase.
Tabelul nr. Ia Toxicitate acvatică acută şi efecte adverse pe termen lung ┌───────────────────────┬─────────────────────────────────────────────────────┐ │Clasificarea substanţei│ Clasificarea preparatului │ │periculoase │ periculos │ │ ├───────────────┬────────────────┬────────────────────┤ │ │ N, R50-53 │ N, R51-53 │ N, R52-53 │ ├───────────────────────┼───────────────┼────────────────┼────────────────────┤ │N, R50-53 │a se vedea │ a se vedea │ a se vedea │ │ │tabelul nr. Ib │ tabelul nr. Ib │ tabelul nr. Ib │ ├───────────────────────┼───────────────┼────────────────┼────────────────────┤ │N, R51-53 │ │Cn ≥ 25 % │2,5 % ≤ Cn < 25 % │ ├───────────────────────┼───────────────┼────────────────┼────────────────────┤ │R52-53 │ │ │Cn ≥ 25 % │ └───────────────────────┴───────────────┴────────────────┴────────────────────┘ Pentru preparatele care conţin o substanţă clasificată cu N, R50-53, se aplică limitele de concentraţie şi clasificarea rezultată, prevăzute în tabelul nr. Ib.
Tabelul nr. Ib Toxicitate acvatică acută şi efecte adverse pe termen lung ale substanţelor foarte toxice pentru mediul acvatic *Font 8* ┌───────────────────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Valoarea LC50 sau EC50 │ Clasificarea preparatului periculos │ │("L(E) C50") pentru │ │ │substanţa clasificată ├─────────────┬────────────────────────┬────────────────────────────┤ │ cu N, R50-53 (mg/l) │ N,R50-53 N, │ N,R51-53 │ N, R52-53 │ ├───────────────────────────┼─────────────┼────────────────────────┼────────────────────────────┤ │0,1 < L(E) C50 ≤ 1 │Cn ≥ 25 % │2,5 % ≤ Cn < 25 % │0,25 % ≤ Cn < 2,5 % │ ├───────────────────────────┼─────────────┼────────────────────────┼────────────────────────────┤ │0,01 < L(E) C50 ≤ 0,1 │Cn ≥ 2,5 % │0,25 % ≤ Cn < 2,5 % │0,025 % ≤ Cn < 0,25 % │ ├───────────────────────────┼─────────────┼────────────────────────┼────────────────────────────┤ │0,001 < L(E) C50 ≤ 0,01 │Cn ≥ 0,25 % │0,025 % ≤ Cn <0,25 % │0,0025 % ≤ Cn < 0,025 % │ ├───────────────────────────┼─────────────┼────────────────────────┼────────────────────────────┤ │0,0001 < L(E) C50 ≤ 0,001 │Cn ≥ 0,025 % │0,0025 % ≤ Cn <0,025 % │0,00025 % ≤ Cn < 0,0025 % │ ├───────────────────────────┼─────────────┼────────────────────────┼────────────────────────────┤ │0,00001 < L(E) C50 ≤ 0,0001│Cn ≥ 0,0025 %│0,00025 % ≤ Cn <0,0025 %│0,000025 % ≤ Cn < 0,00025 % │ └───────────────────────────┴─────────────┴────────────────────────┴────────────────────────────┘ Pentru preparatele care conţin substanţe cu o valoare LC50 sau EC50 mai mică decât 0,00001 mg/l, se calculează, în consecinţă, limitele de concentraţie corespunzătoare (pe intervale de o zecime).
Tabelul nr. II Toxicitate acvatică acută ┌────────────────────────────────────────────────┬─────────────────────────────┐ │ Valoarea LC50 sau EC50 ("L(E) C50") pentru │ │ │substanţa clasificată fie cu N, R50, fie cu │ Clasificarea preparatului│ │ N, R50-53 (mg/l) │ periculos cu N, R50 │ ├────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────────────┤ │ 0,1 < L(E) C50 ≤ 1 │ Cn ≥ 25 % │ ├────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────────────┤ │ 0,01 < L(E) C50 ≤ 0,1 │ Cn ≥ 2,5 % │ ├────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────────────┤ │ 0,001 < L(E) C50 ≤ 0,01 │ Cn ≥ 0,25 % │ ├────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────────────┤ │ 0,0001 < L(E) C50 ≤ 0,001 │ Cn ≥ 0,025 % │ ├────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────────────┤ │0,00001 < L(E) C50 ≤ 0,0001 │ Cn ≥ 0,0025 % │ └────────────────────────────────────────────────┴─────────────────────────────┘ Pentru preparatele care conţin substanţe cu o valoare LC50 sau EC50 mai mică decât 0,00001 mg/l, se calculează, în consecinţă, limitele de concentraţie corespunzătoare (pe intervale de o zecime).
Tabelul nr. III Toxicitate acvatică Tabelul nr. IV Efecte adverse pe termen lung 2. Pentru mediul neacvatic Limitele de concentraţie prevăzute în tabelul nr. V şi exprimate în procente de greutate sau, în cazul preparatelor periculoase gazoase, în procente de volum determină clasificarea preparatelor periculoase în funcţie de concentraţia individuală a substanţei sau substanţelor periculoase care intră în compoziţia acestora. Tabelul nr. V include şi clasificarea acestor substanţe periculoase.
Tabelul nr. V Periculos pentru stratul de ozon
Secţiunea C
Metode de testare pentru evaluarea pericolelor pentru mediul acvatic ale preparatelor periculoase Evaluarea pericolelor pentru mediu ale unui preparat periculos se efectuează, în general, după metoda convenţională. Cu toate acestea, pentru determinarea toxicităţii acvatice acute se poate considera mai adecvat, în anumite cazuri, să se efectueze teste asupra preparatului periculos.
Rezultatul acestor teste asupra preparatului periculos poate doar modifica clasificarea privind toxicitatea acvatică acută obţinută prin aplicarea metodei convenţionale.
În cazul în care persoana responsabilă de introducerea pe piaţă a preparatului periculos optează pentru efectuarea unor asemenea teste, acestea se vor realiza cu respectarea criteriilor de calitate cuprinse în metodele prevăzute în partea C a anexei nr. 3 la normele metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 200/2000, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 490/2002, cu modificările şi completările ulterioare.
Testele se vor efectua pe fiecare dintre cele trei specii (alge, delfini şi peşti), conform criteriilor prevăzute în anexa nr. 1 la normele metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 200/2000, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 490/2002, cu modificările şi completările ulterioare, cu excepţia cazului în care preparatul periculos nu este clasificat la cel mai înalt nivel de pericol în ceea ce priveşte toxicitatea acvatică acută în urma testelor efectuate asupra uneia dintre specii sau dacă un rezultat al testelor devine disponibil înainte de intrarea în vigoare a prezentelor norme metodologice.
Anexa 3 ─────── (Anexa nr. 3 ──────────── la normele metodologice) ─────────────────────── DISPOZIŢII SPECIALE privind etichetarea anumitor preparate periculoase A. Pentru preparatele clasificate ca periculoase în sensul art. 4, 5 şi 6 din prezentele norme metodologice 1. Preparate periculoase comercializate publicului 1.1. Etichetele ambalajelor preparatelor periculoase trebuie să cuprindă, pe lângă măsurile de precauţie specifice, şi frazele de prudenţă corespunzătoare S1, S2, S45 sau S46, conform criteriilor prevăzute în anexa nr. 1 la normele metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 200/2000 privind clasificarea, etichetarea şi ambalarea substanţelor şi preparatelor chimice periculoase, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 490/2002, cu modificările şi completările ulterioare.
1.2. Atunci când preparatele periculoase sunt clasificate ca foarte toxice (T+), toxice (T) sau corozive (C) şi când este imposibil din punct de vedere practic ca o astfel de informaţie să figureze pe ambalajul propriu-zis, ambalajul preparatelor periculoase trebuie să fie însoţit de instrucţiuni de folosire clare şi pe înţelesul tuturor, care să cuprindă, dacă este necesar, informaţii legate de distrugerea ambalajului gol.
Atunci când un preparat periculos conţine cel puţin o substanţă periculoasă încadrată la fraza de risc R33, pe eticheta ambalajului preparatului periculos trebuie înscrisă fraza de risc R33, conform prevederilor anexei nr. 5 la normele metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 200/2000, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 490/2002, cu modificările şi completările ulterioare, dacă substanţa periculoasă respectivă este prezentă în compoziţia preparatului periculos într-o concentraţie egală sau mai mare de 1 %, procente de greutate sau de volum, după caz, cu excepţia cazului în care sunt prevăzute alte valori în anexa nr. 2 la normele metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 200/2000, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 490/2002, cu modificările şi completările ulterioare.
Atunci când preparatul periculos conţine cel puţin o substanţă periculoasă încadrată la fraza de risc R64, pe eticheta ambalajului preparatului periculos trebuie înscrisă fraza de risc R64, conform prevederilor anexei nr. 5 la normele metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 200/2000, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 490/2002, cu modificările şi completările ulterioare, dacă substanţa periculoasă respectivă este prezentă în compoziţia preparatului periculos într-o concentraţie egală sau mai mare de 1 %, procente de greutate sau de volum, după caz, cu excepţia cazului în care sunt prevăzute alte valori în anexa nr. 2 la normele metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 200/2000, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 490/2002, cu modificările şi completările ulterioare.
B. Pentru toate preparatele periculoase indiferent de clasificarea lor în sensul art. 4, 5 şi 6 din prezentele norme metodologice 1. Preparate periculoase care conţin plumb 1.1. Lacuri şi vopsele Pe etichetele ambalajelor lacurilor şi vopselelor al căror conţinut de plumb, determinat conform standardului ISO 6503/1984, este mai mare de 0,15 % (calculat ca greutate a metalului raportată la greutatea totală a preparatului periculos) trebuie înscrise următoarele indicaţii: "Conţine plumb. A nu se utiliza pe obiectele care pot fi mestecate sau supte de către copii."
Pe etichetele ambalajelor lacurilor şi vopselelor a căror capacitate este mai mică de 125 mililitri trebuie înscrisă următoarea indicaţie: "Atenţie ! Conţine plumb."
A nu se lăsa la îndemâna copiilor."
Ambalajul trebuie să fie însoţit de sfaturi de prudenţă adecvate.
A se vedea informaţiile furnizate de către producător."
A se vedea informaţiile furnizate de către producător."
În timpul utilizării se degajă vapori periculoşi.
A se vedea informaţiile furnizate de către producător.
Respectaţi măsurile de securitate."
Poate declanşa o reacţie alergică."
Pe etichetele ambalajelor preparatelor periculoase care conţin una sau mai multe substanţe periculoase încadrate la fraza de risc R67, într-o concentraţie egală sau mai mare decât 15%, trebuie înscrisă fraza de risc R67, conform prevederilor anexei nr. 5 la normele metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 200/2000, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 490/2002, cu modificările şi completările ulterioare, cu următoarele excepţii:
C. Pentru preparatele neclasificate în sensul art. 4, 5 şi 6 din prezentele norme metodologice, dar care conţin cel puţin o substanţă periculoasă 1. Preparate periculoase care nu sunt destinate publicului Pe etichetele ambalajelor preparatelor periculoase prevăzute la art. 16 alin. (2) din prezentele norme metodologice trebuie înscrisă următoarea indicaţie: "Fişa tehnică de securitate disponibilă la cerere pentru utilizatorii profesionali".
Anexa 4 ─────── (Anexa nr. 4 ──────────── la normele metodologice) ──────────────────────── CONFIDENŢIALITATEA denumirii chimice a unei substanţe periculoase
Secţiunea A
Informaţiile care trebuie să figureze în cererea de confidenţialitate 1. Note introductive
În acest caz, trebuie să se utilizeze una şi aceeaşi denumire alternativă pentru a proteja identitatea chimică a aceleiaşi substanţe periculoase prezente în preparatele periculoase respective.
Cererea de confidenţialitate trebuie să conţină toate informaţiile prevăzute la pct. 2, fără a se omite numele sau denumirea comercială a fiecărui preparat periculos.
Aceasta implică utilizarea unei denumiri alternative care să furnizeze suficiente informaţii în legătură cu substanţa periculoasă, pentru a garanta o manipulare fără pericol a preparatului periculos care conţine substanţa respectivă.
NOTĂ:
Pentru substanţele periculoase clasificate provizoriu se vor adăuga informaţiile (referinţele bibliografice) care arată că clasificarea provizorie s-a efectuat ţinându-se seama de toate datele pertinente şi disponibile cu privire la proprietăţile substanţelor periculoase.
DA [] NU [] În cazul răspunsului negativ, precizaţi denumirea comercială (denumirile comerciale) utilizată(e) în celelalte state membre:
Austria: Irlanda:
Belgia: Italia:
Bulgaria: Letonia:
Cipru: Lituania:
Danemarca: Luxemburg:
Estonia: Malta:
Finlanda: Polonia:
Franţa: Portugalia:
Germania: Regatul Unit:
Grecia: Republica Cehă:
România: Suedia:
Slovacia: Ţările de Jos:
Slovenia: Ungaria:
Spania:
Secţiunea B
Ghid lexic pentru stabilirea denumirilor alternative 1. Notă introductivă Acest ghid lexic are la bază procedura de clasificare a substanţelor periculoase (împărţirea substanţelor în grupe de substanţe) prevăzută în anexa nr. 2 normele metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 200/2000, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 490/2002, cu modificările şi completările ulterioare.
Pot fi utilizate şi alte denumiri decât cele bazate pe prezentul ghid. În toate aceste cazuri denumirile stabilite trebuie să furnizeze suficiente informaţii pentru a garanta că preparatul periculos este manipulat fără niciun risc şi că la locul de muncă pot fi luate măsurile de precauţie care se impun pentru ocrotirea sănătăţii şi securităţii.
Grupele de substanţe în care sunt împărţite substanţele periculoase în urma clasificării sunt definite după cum urmează:
În anumite cazuri s-au adăugat subgrupe de substanţe care grupează substanţele periculoase cu caractere specifice comune.