Ordin nr. 3.758 din 12 septembrie 2016
Despre ce este acest act?
Acest ordin modifică și completează regulamentul privind concursul de selecție a proiectelor cinematografice pentru acordarea de credite financiare directe destinate dezvoltării, producției și distribuției de filme. Scopul său este de a clarifica și actualiza modul în care se acordă finanțarea în industria cinematografică.
Pentru cine: Producătorii de film și regizorii care doresc să obțină credite financiare directe pentru proiectele lor cinematografice; Centrul Național al Cinematografiei (CNC) și Ministerul Culturii, prin Consiliul de administrație al CNC și secretariatul tehnic al concursului.
Termene:
- Consiliul de administrație al CNC stabilește bugetul pentru fiecare sesiune de concurs cu cel puțin 15 zile înainte de anunțul public.
Date esențiale
- Țara
- România
- Domeniul de drept
- Drept procesual
- Sursa
- MultiLegalPile/
- Text preluat la
- Explicație actualizată la
Ce reglementează acest act?
- Procedura de stabilire și anunțare a bugetului alocat sesiunilor de concurs pentru finanțarea proiectelor cinematografice.
- Condițiile de eligibilitate și restricțiile pentru participarea persoanelor fizice și juridice la concursurile de selecție.
- Clasificarea proiectelor cinematografice pe categorii (ficțiune lung/scurt metraj, documentar, animație) și modul de alocare a fondurilor.
- Regulile privind componența și funcționarea comisiilor de lectori și de selecție, inclusiv criteriile de eligibilitate și incompatibilitățile.
Pe cine privește acest act?
- Producătorii de film și regizorii care doresc să obțină credite financiare directe pentru proiectele lor cinematografice.
- Centrul Național al Cinematografiei (CNC) și Ministerul Culturii, prin Consiliul de administrație al CNC și secretariatul tehnic al concursului.
Care sunt punctele cheie?
- Consiliul de administrație al CNC stabilește bugetul pentru fiecare sesiune de concurs cu cel puțin 15 zile înainte de anunțul public.
- Un producător nu poate primi o sumă totală maximă stabilită de Consiliu la fiecare sesiune pentru creditul direct de producție.
- Nu pot participa la concursuri persoanele fizice/juridice cu mai mult de cinci proiecte finanțate, pentru care nu au încheiat contractele.
- Un producător nu poate depune mai mult de trei proiecte pentru o categorie dintr-o secțiune, iar un regizor nu poate participa cu mai mult de un proiect la o categorie.
- Minimum 15% din fonduri sunt alocate pentru filmele de lung metraj de ficțiune de debut, minimum 5% pentru scurt metraj de ficțiune, minimum 10% pentru documentare și minimum 10% pentru animație.
- Membrii comisiilor de selecție și lectori trebuie să aibă experiență profesională în domeniul filmului și nu pot avea conflicte de interese (ex: relații contractuale cu concurenții).
Drept procesual
Textul legii
Textul legii
ORDIN nr. 3.758 din 12 septembrie 2016 (*actualizat*) pentru modificarea şi completarea Regulamentului privind concursul de selecţie a proiectelor cinematografice în vederea acordării de credite financiare directe pentru dezvoltare de proiecte, producţie şi distribuire de filme, aprobat prin Ordinul ministrului culturii şi cultelor nr. 2.335/2006 (actualizată până la data de 7 octombrie 2016*) ---------- În temeiul prevederilor art. 73 alin. (2) din Ordonanţa Guvernului nr. 39/2005 privind cinematografia, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 328/2006, cu modificările şi completările ulterioare, având în vedere prevederile art. 11 alin. (4) din Hotărârea Guvernului nr. 90/2010 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Culturii, cu modificările şi completările ulterioare, ministrul culturii emite următorul ordin:
Articolul I Regulamentul privind concursul de selecţie a proiectelor cinematografice în vederea acordării de credite financiare directe pentru dezvoltare de proiecte, producţie şi distribuire de filme, aprobat prin Ordinul ministrului culturii şi cultelor nr. 2.335/2006, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 742 din 31 august 2006, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:
În cazul coproducţiilor cinematografice, cu excepţia onorariului societăţilor producătoare şi a cheltuielilor neprevăzute, la care se aplică procentul contribuţiei financiare a fiecărui coproducător, restul cotelor maximale se aplică la bugetul general şi ele vor fi respectate de către coproducătorul român, dacă aceste cheltuieli îi revin acestuia.
Onorariile acordate regizorului, scenaristului, producătorului executiv sau compozitorului pot depăşi valorile de mai sus, aplicate bugetului părţii române, doar dacă diferenţa peste maximele prevăzute de legea română intră în cota de finanţare asigurată de partenerul sau partenerii străini.
Se acceptă prezentarea devizului şi în alte formate standard, de exemplu «Movie Magic»;
│ │3.3. Planul de activităţi - rezultate propuse a fi atinse în │ │ │ │urma derulării proiectului │ 5 │ ├────┼──────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────┤ │ 4 │Definirea clară a grupului-ţintă │ 6 │ │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────┤ │ │4.1. Definirea clară a participanţilor/grupurilor de │ │ │ │participanţi │ 3 │ │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────┤ │ │4.2. Definirea clară a beneficiarilor/grupurilor de │ │ │ │beneficiari │ 3 │ ├────┼──────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────┤ │ 5 │Impactul proiectului asupra grupului-ţintă - rezultate │ │ │ │preconizate │ 6 │ ├────┼──────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────┤ │ 6 │Experienţă managerială şi capacitate de implementare │ 10 │ │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────┤ │ │6.1. Solicitantul - experienţă în management de proiect şi │ │ │ │capacitate de administrare a proiectului cultural │ 6 │ │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────┤ │ │6.2. Relevanţa parteneriatelor pentru obiectivele şi │ │ │ │activităţile propuse │ 4 │ ├────┼──────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────┤ │ 7 │Bugetul │ 10 │ │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────┤ │ │7.1. Bugetul este estimat realist │ 5 │ │ ├──────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────┤ │ │7.2. Finanţări şi cofinanţări │ │ │ │Între 10-15%, 1 punct │ 1 │ │ │Între 15-20%, 2 puncte │ 2 │ │ │Între 20-25%, 3 puncte │ 3 │ │ │Între 25-50%, 4 puncte │ 4 │ │ │Peste 50%, 5 puncte │ 5 │ ├────┼──────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────┤ │ 8 │Modalităţi de promovare cuprinse în proiect │ 5 │ ├────┼──────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────┤ │ 9 │Relevanţa proiectului cultural pentru dezvoltarea ulterioară a│ │ │ │organizaţiei care îl propune şi a partenerilor proiectului │ 3 │ ├────┼──────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────┤ │ 10 │Activităţile proiectului propun o valorificare creativă şi │ │ │ │colaborativă a resurselor locale │ 4 │ ├────┼──────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────┤ │ 11 │Contribuţia la promovarea cinematografiei româneşti pe plan │ │ │ │internaţional │ 3 │ ├────┼──────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────┤ │ 12 │Proiectul îşi propune să îşi angajeze publicul specific în mod│ │
│ │activ, prin acţiuni care să stimuleze coparticiparea, │ │ │ │colaborarea, dezbaterea şi formarea de abilităţi şi deprinderi│ │ │ │culturale. │ 3 │ ├────┼──────────────────────────────────────────────────────────────┼──────────┤ │ 13 │Modalităţi de asigurare a continuităţii proiectului │ 6 │ └────┴──────────────────────────────────────────────────────────────┴──────────┘
Articolul II Pentru anul 2016, sesiunea de finanţare prevăzută la art. 74 alin. (2) lit. b) din regulament va fi organizată în data de 26 septembrie 2016.
Articolul III Centrul Naţional al Cinematografiei va asigura punerea în aplicare a prezentului ordin.
Articolul IV Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Ministrul culturii, Corina Şuteu Bucureşti, 12 septembrie 2016.
Nr. 3.758.
Anexa 1 (Anexa nr. 5 la regulament) PLAN DE FINANŢARE pentru proiectul cinematografic *Font 8* ┌───────────────────────────────────┬────────────────────┐ │Titlul filmului: │ │ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┤ │Regizor: │ │ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┤ │Producător: │ │ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┤ │Casă de producţie: │ │ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┤ │ │ │ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┬───────┬────────┬─────────┐ │Buget total │ │ │ lei 6│ 100,00%│ │ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │ │ │ │ │ % │ % │ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │ │ │ │ │naţional│ total │ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │Parte română │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │(descriere/a se completa, după caz)│(nominalizare sursă,│ │ │ │ │ │ │unde este cazul) │(confirmat/tbc/tba)│ RON │ │ │ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │CNC (credit) │ │ │ lei 0│ 0,00%│ 0,00%│ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │CNC (sprijin automat) │ │ │ lei 0│ 0,00%│ 0,00%│ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │Contribuţie proprie │ │ │ lei 0│ 0,00%│ 0,00%│ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │TV │ │ │ lei 0│ 0,00%│ 0,00%│ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │Europa Creativă (sprijin pentru │ │ │ │ │ │ │dezvoltare) │ │ │ lei 0│ 0,00%│ 0,00%│ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │EURIMAGES │ │ │ lei 0│ 0,00%│ 0,00%│ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │Sursa 1 │ │ │ lei 1│ 25,00%│ 16,67%│ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │Sursa 2 │ │ │ lei 1│ 25,00%│ 16,67%│
├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │Sursa 3 │ │ │ lei 1│ 25,00%│ 16,67%│ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │Sursa 4 │ │ │ lei 1│ 25,00%│ 16,67%│ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │Total România │ │ │ lei 4│ 100,00%│ 66,6667%│ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │Coproducător 1 (ţara) │(nominalizare sursă,│(confirmat/tbc/tba)│ EURO │ │ │ │ │unde este cazul) │ │ │ │ │ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │ │ │ │ lei 1│ 100,00%│ 16,67%│ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │ │ │ │ lei 0│ 0,00%│ 0,00%│ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │ │ │ │ lei 0│ 0,00%│ 0,00%│ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │ │ │ │ lei 0│ 0,00%│ 0,00%│ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │Total coproducător 1 │ │ │ lei 1│ 100,00%│ 16,6667%│ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │ │ │ │ │ │ │ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │Coproducător 2 (ţara) │(nominalizare sursă,│(confirmat/tbc/tba)│ EURO │ │ │ │ │unde este cazul) │ │ │ │ │ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │ │ │ │ lei 1│ 100,00%│ 16,67%│ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │ │ │ │ lei 0│ 0,00%│ 0,00%│ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │ │ │ │ lei 0│ 0,00%│ 0,00%│ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │ │ │ │ lei 0│ 0,00%│ 0,00%│ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤
│Total coproducător 2 │ │ │ lei 1│ 100,00%│ 16,67%│ ├───────────────────────────────────┼────────────────────┼───────────────────┼───────┼────────┼─────────┤ │TOTAL │ │ │ lei 6│ │ │ └───────────────────────────────────┴────────────────────┴───────────────────┴───────┴────────┴─────────┘ Producătorul filmului Numele şi prenumele:
Funcţia:
Semnătura:
Ştampila:
Data:
Anexa 2 (Anexa nr. 6 la regulament) PLANUL de producţie a filmului 1. Etapa de pregătire*1) Notă ... ────────── *1) Se va detalia, după caz. ────────── 2. Etapa de filmare*2) Notă ... ────────── *2) Se va specifica numărul zilelor de filmare. ────────── 3. Etapa de mixaj-sonorizare*3) Notă ... ────────── *3) Se va specifica numărul zilelor de mixaj-sonorizare. ────────── 4. Finalizarea copiei standard/DCP (data estimativă) Anexa 3 [Anexa nr. 7a) la regulament] DECLARAŢIA PRODUCĂTORULUI*) în legătură cu unul dintre filmele realizate în carieră (începând cu anul 1997) Notă ... ────────── *) Declaraţia va fi însoţită de documente justificative pentru fiecare dintre menţiuni. ────────── *Font 9* ┌─────┬───────────────────────────────────────────┬─────────────────┬──────────────┐ │ A. │Titlul filmului: │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ │Anul premierei: │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ │Nr. de spectatori (România): │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ B. │Premii acordate la festivaluri: │Denumire festival│Anul acordării│ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 1. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 2. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 3. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ C. │Selecţii la festivaluri (denumire secţiune)│Denumire festival│Anul selecţiei│ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 1. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 2. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 3. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 4. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 5. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 6. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 7. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 8. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 9. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤
│ 10. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┴─────────────────┴──────────────┤ │ D. │Succesul comercial (exploatarea cinematografică în străinătate): │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┬─────────────────┬──────────────┤ │ a. │ Ţara │ Anul │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 1. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 2. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 3. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 4. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 5. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 6. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 7. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 8. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 9. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 10. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┴─────────────────┴──────────────┤ │ E. │Succesul comercial (difuzarea TV în ţară şi în străinătate) │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┬─────────────────┬──────────────┤ │ 1. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 2. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 3. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 4. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 5. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 6. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 7. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 8. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 9. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 10. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┴─────────────────┴──────────────┤ │ F. │Situaţia rambursării creditelor primite de la Consiliul Naţional al │
│ │Cinematografiei, dacă este cazul, începând cu anul 1997 şi până în prezent │ │ │(valoarea creditelor, rambursarea creditelor) │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┬─────────────────┬──────────────┤ │ 1. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 2. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 3. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 4. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 5. │ │ │ │ └─────┴───────────────────────────────────────────┴─────────────────┴──────────────┘ Data Semnătura ........ ............
Anexa 4 [Anexa nr. 7b) la regulament] DECLARAŢIA PRODUCĂTORULUI*) în legătură cu unul dintre ultimele două filme din carieră Notă ... ────────── *) Declaraţia va fi însoţită de documente justificative pentru fiecare dintre menţiuni. ────────── *Font 9* ┌─────┬───────────────────────────────────────────┬─────────────────┬──────────────┐ │ A. │Titlul filmului: │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ │Anul premierei: │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ │Nr. de spectatori (România): │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ B. │Premii acordate la festivaluri: │Denumire festival│Anul acordării│ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 1. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 2. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 3. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ C. │Selecţii la festivaluri (denumire secţiune)│Denumire festival│Anul selecţiei│ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 1. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 2. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 3. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 4. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 5. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 6. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 7. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 8. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 9. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 10. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┴─────────────────┴──────────────┤ │ D. │Succesul comercial (exploatarea cinematografică în străinătate): │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┬─────────────────┬──────────────┤ │ a. │ Ţara │ Anul │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤
│ 1. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 2. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 3. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 4. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 5. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 6. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 7. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 8. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 9. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 10. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┴─────────────────┴──────────────┤ │ E. │Succesul comercial (difuzarea TV în ţară şi în străinătate) │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┬─────────────────┬──────────────┤ │ 1. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 2. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 3. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 4. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 5. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 6. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 7. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 8. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 9. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 10. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┴─────────────────┴──────────────┤ │ F. │Situaţia rambursării creditelor primite de la Consiliul Naţional al │ │ │Cinematografiei, dacă este cazul, începând cu anul 1997 şi până în prezent │ │ │(valoarea creditelor, rambursarea creditelor) │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┬─────────────────┬──────────────┤ │ 1. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 2. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤
│ 3. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 4. │ │ │ │ ├─────┼───────────────────────────────────────────┼─────────────────┼──────────────┤ │ 5. │ │ │ │ └─────┴───────────────────────────────────────────┴─────────────────┴──────────────┘ Data Semnătura ........ ............
Anexa 5 [Anexa nr. 8a) la regulament] DECLARAŢIA REGIZORULUI*) în legătură cu cel mai bun film din carieră Notă ... ────────── *) Declaraţia va fi însoţită de documente justificative pentru fiecare dintre menţiuni. ────────── ┌───┬───────────────────────────────────────┬──────────────────┬───────────────┐ │A. │Titlul filmului: │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │ │Anul premierei: │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │ │Nr. de spectatori (România): │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │B. │Premii acordate la festivaluri: │Denumire festival │Anul acordării │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │1. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │2. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │3. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │C. │Selecţii la festivaluri (denumire │ │ │ │ │secţiune) │Denumire festival │Anul selecţiei │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │1. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │2. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │3. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │4. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │5. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │6. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │7. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │8. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │9. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │10.│ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┴──────────────────┴───────────────┤ │D. │Succesul comercial (exploatarea cinematografică în străinătate): │ ├───┼───────────────────────────────────────┬──────────────────┬───────────────┤ │a. │Ţara │Anul │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │1. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │2. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤
│3. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │4. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │5. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │6. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │7. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │8. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │9. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │10.│ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┴──────────────────┴───────────────┤ │E. │Succesul comercial (difuzarea TV în ţară şi în străinătate) │ ├───┼───────────────────────────────────────┬──────────────────┬───────────────┤ │1. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │2. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │3. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │4. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │5. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │6. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │7. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │8. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │9. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │10.│ │ │ │ └───┴───────────────────────────────────────┴──────────────────┴───────────────┘ Data Semnătura ................... ......................
Anexa 6 [Anexa nr. 8b) la regulament] DECLARAŢIA REGIZORULUI*) în legătură cu unul dintre ultimele două filme din carieră Notă ... ────────── *) Declaraţia va fi însoţită de documente justificative pentru fiecare dintre menţiuni. ────────── ┌───┬───────────────────────────────────────┬──────────────────┬───────────────┐ │A. │Titlul filmului: │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │ │Anul premierei: │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │ │Nr. de spectatori (România): │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │B. │Premii acordate la festivaluri: │Denumire festival │Anul acordării │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │1. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │2. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │3. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │C. │Selecţii la festivaluri (denumire │ │ │ │ │secţiune) │Denumire festival │Anul selecţiei │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │1. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │2. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │3. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │4. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │5. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │6. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │7. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │8. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │9. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │10.│ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┴──────────────────┴───────────────┤ │D. │Succesul comercial (exploatarea cinematografică în străinătate): │ ├───┼───────────────────────────────────────┬──────────────────┬───────────────┤ │a. │Ţara │Anul │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │1. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │2. │ │ │ │
├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │3. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │4. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │5. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │6. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │7. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │8. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │9. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │10.│ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┴──────────────────┴───────────────┤ │E. │Succesul comercial (difuzarea TV în ţară şi în străinătate) │ ├───┼───────────────────────────────────────┬──────────────────┬───────────────┤ │1. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │2. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │3. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │4. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │5. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │6. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │7. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │8. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │9. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │10.│ │ │ │ └───┴───────────────────────────────────────┴──────────────────┴───────────────┘ Data Semnătura ................... ......................
Anexa 7 [Anexa nr. 8c) la regulament] DECLARAŢIA regizorului debutant*) Notă ... ────────── *) Declaraţia va fi însoţită de documente justificative pentru fiecare dintre menţiuni. ────────── ┌───┬───────────────────────────────────────┬──────────────────┬───────────────┐ │A. │Titlul filmului: │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │ │Anul premierei: │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │ │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │B. │Premii acordate la festivaluri: │Denumire festival │Anul acordării │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │1. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │2. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │3. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │4. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │5. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │C. │Selecţii la festivaluri (denumire │ │ │ │ │secţiune) │Denumire festival │Anul selecţiei │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │1. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │2. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │3. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │4. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │5. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┴──────────────────┴───────────────┤ │D. │Succesul comercial (difuzarea TV în ţară şi în străinătate): │ ├───┼───────────────────────────────────────┬──────────────────┬───────────────┤ │a. │Ţara │Anul │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │1. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │2. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │3. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │4. │ │ │ │ ├───┼───────────────────────────────────────┼──────────────────┼───────────────┤ │5. │ │ │ │ └───┴───────────────────────────────────────┴──────────────────┴───────────────┘ Data Semnătura
................... ......................
Anexa 8 [Anexa nr. 9a) la regulament] FIŞĂ DE NOTARE a scenariului pentru filme de ficţiune de lung şi scurt metraj Număr dosar: Secţiune de concurs:
Membru comisie: Categorie:
Data: ┌───┬────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────┐ │ 1 │Tema: │Notă: │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┤ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────┤ │ 2 │Subiect: │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┤ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────┤ │ 3 │Structura dramaturgică: │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┤ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────┤ │ 4 │Construcţia personajelor: │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┤ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────┤ │ 5 │Tehnica dialogului: │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┤ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────┤ │ 6 │Potenţialul de interes şi impactul asupra publicului │ │ │ │autohton │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┤ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────┤ │ 7 │Potenţialul de reprezentare artistică şi de public pe plan │ │ │ │internaţional: │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┤ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────┤ │ 8 │Inovaţie artistică (folosirea unor tehnici noi de cinema, │ │ │ │abordare nouă în anumite aspecte ale filmului etc.) │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┤ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────┤ │ │Concluzii: │Medie: │ └───┴────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┘ NOTE:
Numele în clar Semnătura .................. ................
Anexa 9 [Anexa nr. 9b) la regulament] FIŞĂ DE NOTARE film de animaţie Număr dosar: Secţiune de concurs:
Membru comisie: Categorie:
Data: ┌───┬────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────┐ │ 1 │Tema: │Notă: │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┤ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────┤ │ 2 │Subiect: │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┤ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────┤ │ 3 │Structura dramaturgică: │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┤ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────┤ │ 4 │Construcţia personajelor: │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┤ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────┤ │ 5 │Tehnica dialogului: │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┤ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────┤ │ 6 │Concept grafic: │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┤ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────┤ │ 7 │Potenţialul de interes şi impactul asupra publicului │ │ │ │autohton │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┤ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────┤ │ 8 │Potenţialul de reprezentare artistică şi de public pe plan │ │ │ │internaţional: │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┤ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────┤ │ 9 │Inovaţie artistică (folosirea unor tehnici noi de cinema, │ │ │ │abordare nouă în anumite aspecte ale filmului etc.) │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┤ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────┤ │ │Concluzii: │Medie: │ └───┴────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┘ NOTE:
Numele în clar Semnătura .................. ................
Anexa 10 [Anexa nr. 9c) la regulament] FIŞĂ DE NOTARE documentar Număr dosar: Secţiune de concurs:
Membru comisie: Categorie:
Data: ┌───┬────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────┐ │ 1 │Tema: │Notă: │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┤ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────┤ │ 2 │Subiect: │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┤ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────┤ │ 3 │Abordarea stilistică: │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┤ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────┤ │ 4 │Personaje: │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┤ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────┤ │ 5 │Originalitate, gradul de interes şi noutate ale temei şi │ │ │ │modului de tratare propuse: │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┤ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────┤ │ 6 │Potenţialul de interes şi impactul asupra publicului │ │ │ │autohton │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┤ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────┤ │ 7 │Potenţialul de reprezentare artistică şi de public pe plan │ │ │ │internaţional: │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┤ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────┬────────────┤ │ │Concluzii: │Medie: │ └───┴────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┘ NOTE:
Numele în clar Semnătura .................. ................
Anexa 11 [Anexa nr. 9d) la regulament] FIŞĂ DE NOTARE a proiectului de dezvoltare pentru filmele de ficţiune de lung metraj Număr dosar: Secţiune de concurs:
Membru comisie: Categorie:
Data: ┌───┬────────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┐ │ 1 │Subiectul sau gradul de interes al operei literare după care se │Notă: │ │ │propune adaptarea │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┤ │ │ │ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┤ │ 2 │Calitatea sinopsisului sau a scenariului după care se propune │ │ │ │adaptarea │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┤ │ │ │ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┤ │ 3 │Viziunea regizorală (dacă este cazul): │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┤ │ │ │ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┤ │ 4 │Potenţialul de interes şi impactul asupra publicului autohton │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┤ │ │ │ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┤ │ 5 │Potenţialul de reprezentare artistică şi de public pe plan │ │ │ │internaţional: │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┤ │ │ │ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┤ │ │Concluzii: │Medie: │ └───┴────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┘ NOTE:
Numele în clar Semnătura ................... .................
Anexa 12 [Anexa nr. 9e) la regulament] FIŞĂ DE NOTARE a proiectului de dezvoltare pentru filmele documentare de lung metraj Număr dosar: Secţiune de concurs:
Membru comisie: Categorie:
Data: ┌───┬────────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┐ │ 1 │Calitatea şi originalitatea temei propuse: │Notă: │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┤ │ │ │ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┤ │ 2 │Originalitatea tratării cinematografice a temei propuse: │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┤ │ │ │ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┤ │ 3 │Viziunea regizorală (dacă este cazul): │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┤ │ │ │ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┤ │ 4 │Potenţialul de interes şi impactul asupra publicului autohton │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┤ │ │ │ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┤ │ 5 │Potenţialul de reprezentare artistică şi de public pe plan │ │ │ │internaţional: │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┤ │ │ │ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┤ │ │Concluzii: │Medie: │ └───┴────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┘ NOTE:
Numele în clar Semnătura ................... .................
Anexa 13 [Anexa nr. 9f) la regulament] FIŞĂ DE NOTARE a proiectului de dezvoltare pentru filmele de animaţie de lung metraj Număr dosar: Secţiune de concurs:
Membru comisie: Categorie:
Data: ┌───┬────────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┐ │ 1 │Subiectul: │Notă: │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┤ │ │ │ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┤ │ 2 │Calitatea desenelor, a schiţelor şi a prezentării personajelor: │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┤ │ │ │ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┤ │ 3 │Viziunea regizorală (dacă este cazul): │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┤ │ │ │ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┤ │ 4 │Potenţialul de interes şi impactul asupra publicului autohton │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┤ │ │ │ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┤ │ 5 │Potenţialul de reprezentare artistică şi de public pe plan │ │ │ │internaţional: │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┤ │ │ │ │ │ │ ├───┼────────────────────────────────────────────────────────────────┬─────────┤ │ │Concluzii: │Medie: │ └───┴────────────────────────────────────────────────────────────────┴─────────┘ NOTE:
Numele în clar Semnătura ................... .................
Anexa 14 (Anexa nr. 10 la regulament) FIŞĂ DE EVALUARE a proiectului cinematografic Promovat în etapa a doua a concursului ┌────────────────────────────┬───────────────────┬───────────────┬─────────────┐ │Dosarul de proiect nr. ... │ Titlul scenariului│ Regia │ Producătorul│ ├────────────────────────────┼───────────────────┼───────────────┼─────────────┤ │ │ │ │ │ └────────────────────────────┴───────────────────┴───────────────┴─────────────┘ ┌───────────────────────────────────────────────────┬────┬─────────────┬───────┐ │ Criteriul │Nota│Coeficientul │Total │ │ │ │de importanţă│punctaj│ ├───────────────────────────────────────────────────┼────┼─────────────┼───────┤ │Calitatea scenariului (maximum 60 de puncte): │ │ 6 │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼────┼─────────────┼───────┤ │Calitatea regizorului (conform fişei de evaluare, │ │ │ │ │anexele nr. 11 şi nr. 11a) │ │ │ │ │(maximum 20 de puncte) │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼────┼─────────────┼───────┤ │Calitatea producătorului (conform fişei de evaluare│ │ │ │ │anexa nr. 12) (maximum 20 de puncte) │ │ │ │ └───────────────────────────────────────────────────┴────┴─────────────┴───────┘ Total punctaj (maximum 100 de puncte) Membrii comisiei de selecţie: Directorul general al .............................. Centrului Naţional al Cinematografiei .......................................
Anexa 15 [Anexa nr. 11a) la regulament] Calitatea regizorului *Font 8*
Secţiunea 1 - pentru cel mai bun film realizat în carieră
(Se va completa cu acelaşi film la toate subpunctele acestei secţiuni.) ┌───────────────────────────────────────────────────┬─────────────────────┬─────────────┬───────┐ │ Criteriul │ Nota │Coeficientul │Total │ │ │ │de importanţă│punctaj│ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼───────┤ │1. Numărul de spectatori │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼───────┤ │Numărul de spectatori în România*) pentru unul │ │ │ │ │dintre filmele din carieră (realizat după 1997) │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼───────┤ │- 50.000 de spectatori sau mai mult │ 10 │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼───────┤ │- 45.000-50.000 de spectatori │ 9 0,5 │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼───────┤ │- 40.000-45.000 de spectatori │ 8 │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼───────────────────-─┼─────────────┼───────┤ │- 35.000-40.000 de spectatori │ 7 │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼───────┤ │- 30.000-35.000 de spectatori │ 6 │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼───────┤ │- 25.000-30.000 de spectatori │ 5 │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼───────┤ │- 20.000-25.000 de spectatori │ 4 │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼───────┤ │- 15.000-20.000 de spectatori │ 3 │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼───────┤ │- 10.000-15.000 de spectatori │ 2 │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼───────┤ │- 5.000-10.000 de spectatori │ 1 │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┴─────────────────────┴─────────────┴───────┤ │*) Pentru filmele realizate înainte de anul 1997, numărul de spectatori se │ │calculează conform art. 35 alin. (3) lit. b) din regulament, după o │ │metodologie stabilită prin decizie a directorului general al Consiliului │ │Naţional al Cinematografiei (punctajul maxim obţinut: 10 puncte). │ │ │ │Numărul de spectatori plătitori de bilet conform datelor oferite de │ │Centrul Naţional al Cinematografiei │ ├───────────────────────────────────────────────────┬─────────────────────┬─────────────┬───────┤
│2. Festivaluri internaţionale │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼───────┤ │Recunoaştere internaţională pentru filmul cu cel │ │ │ │ │mai bun palmares (la alegere) realizat în carieră │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼───────┤ │A) Premii internaţionale: │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼───────┤ │- la festivaluri de categoria A, Oscar, EFA │ 1 2,30 p │ │ │ │ │ (maximum │ │ │ │ │ 2,30 p) │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼───────┤ │- la alte festivaluri F.I.A.P.F. │ 1 1,10 p │ │ │ │ │ (maximum │ │ │ │ │ 1,10 p) │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼───────┤ │- la alte festivaluri agreate de Centrul Naţional │ 1,00 p │ │ │ │al Cinematografiei │ 1 (maximum │ │ │ │ │ 1,00 p) │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼───────┤ │b) Selecţii (dacă filmul a fost premiat nu se mai │ │ │ │ │punctează şi selecţia): │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┴─────────────┴───────┤ │- la festivaluri de categoria A, Oscar, EFA │maximum 2 selecţii x 1,00 p (maximum 2,0 p)│ ├───────────────────────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────────┤ │- la alte festivaluri F.I.A.P.F. │maximum 4 selecţii x 0,45 p (maximum 1,8 p)│ ├───────────────────────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────────┤ │- la alte festivaluri agreate de Centrul Naţional │maximum 6 selecţii x 0,30 p (maximum 1,8 p)│ │al Cinematografiei │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┴───────────────────────────────────────────┤ │Menţiunile speciale valorează jumătate din premiu │ ├───────────────────────────────────────────────────┬─────────────────────┬─────────────┬───────┤ │3. Succes comercial │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼───────┤ │a) Numărul de ţări în care un film realizat în │10 pentru distribuţia│ 0,40 │maximum│ │carieră s-a distribuit în săli de cinema │filmului în cel puţin│ │4,0 p │ │ │două ţări │ │ │ │ │5 pentru distribuţia │ │ │ │ │filmului într-o ţară │ │ │ │ │străină │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┴─────────────────────┴─────────────┴───────┤ │În cazul unei coproducţii se consideră ţară/teritoriu exclus ţările coproducătoare │
│(ex. Ro/Fr/IT - orice ţară în afara României, Franţei şi Italiei). │ ├───────────────────────────────────────────────────┬─────────────────────┬─────────────┬───────┤ │b) Numărul de televiziuni naţionale sau │10 pentru cel puţin │ 0,10 │maximum│ │internaţionale care au achiziţionat filmul │10 televiziuni │ │1,0 p │ │ │9 pentru 9 │ │ │ │ │ televiziuni │ │ │ │ │................... │ │ │ │ │1 pentru o │ │ │ │ │televiziune │ │ │ └───────────────────────────────────────────────────┴─────────────────────┴─────────────┴───────┘ Total punctaj secţiunea 1 (maximum 20 de puncte):
La punctajul obţinut se aplică o pondere de 40%.
TOTAL PUNCTAJ PONDERAT secţiunea 1 ..........
Membrii comisiei de selecţie: ...............................
Anexa 16 [Anexa nr. 11b) la regulament] Calitatea regizorului *Font 8*
Secţiunea 1 - pentru unul dintre ultimele două filme
(Se va completa cu acelaşi film la toate subpunctele acestei secţiuni.) ┌───────────────────────────────────────────────────┬─────────────────────┬─────────────┬──────────┐ │ Criteriul │ Nota │Coeficientul │ Total │ │ │ │de importanţă│ punctaj │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼──────────┤ │1. Numărul de spectatori │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼──────────┤ │Numărul de spectatori în România*) pentru unul │ │ │ │ │dintre filmele din carieră (realizat după 1997) │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼──────────┤ │- 50.000 de spectatori sau mai mult │ 10 │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼──────────┤ │- 45.000-50.000 de spectatori │ 9 │ 0,5 │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼──────────┤ │- 40.000-45.000 de spectatori │ 8 │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼──────────┤ │- 35.000-40.000 de spectatori │ 7 │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼──────────┤ │- 30.000-35.000 de spectatori │ 6 │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼──────────┤ │- 25.000-30.000 de spectatori │ 5 │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼──────────┤ │- 20.000-25.000 de spectatori │ 4 │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼──────────┤ │- 15.000-20.000 de spectatori │ 3 │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼──────────┤ │- 10.000-15.000 de spectatori │ 2 │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼──────────┤ │- 5.000-10.000 de spectatori │ 1 │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┴─────────────────────┴─────────────┴──────────┤ │*) Pentru filmele realizate înainte de anul 1997, numărul de spectatori se calculează conform │ │art. 35 alin. (3) lit. b) din regulament, după o metodologie stabilită prin decizie a directorului│ │general al Consiliului Naţional al Cinematografiei (punctajul maximum obţinut 10 puncte). │ │ │ │Numărul de spectatori plătitori de bilet conform datelor oferite de Centrul Naţional al │ │Cinematografiei │ ├───────────────────────────────────────────────────┬─────────────────────┬─────────────┬──────────┤
│2. Festivaluri internaţionale │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼──────────┤ │Recunoaştere internaţională pentru filmul cu cel │ │ │ │ │mai bun palmares (la alegere) realizat în carieră │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼──────────┤ │A) Premii internaţionale: │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼──────────┤ │- la festivaluri de categoria A, Oscar, EFA │ 1 │ 2,30 p │ │ │ │ │ (maximum │ │ │ │ │ 2,30 p) │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼──────────┤ │- la alte festivaluri F.I.A.P.F. │ 1 │ 1,10 p │ │ │ │ │ (maximum │ │ │ │ │ 1,10 p) │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼──────────┤ │- la alte festivaluri agreate de Centrul Naţional │ │ 1,00 p │ │ │al Cinematografiei │ 1 │ (maximum │ │ │ │ │ 1,00 p) │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼──────────┤ │b) Selecţii (dacă filmul a fost premiat nu se mai │ │ │ │ │punctează şi selecţia): │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┴─────────────┴──────────┤ │- la festivaluri de categoria A, Oscar, EFA │maximum 2 selecţii x 1,00 p (maximum 2,0 p) │ ├───────────────────────────────────────────────────┼──────────────────────────────────────────────┤ │- la alte festivaluri F.I.A.P.F. │maximum 4 selecţii x 0,45 p (maximum 1,8 p) │ ├───────────────────────────────────────────────────┼──────────────────────────────────────────────┤ │- la alte festivaluri agreate de Centrul Naţional │maximum 6 selecţii x 0,30 p (maximum 1,8 p) │ │al Cinematografiei │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┴──────────────────────────────────────────────┤ │Menţiunile speciale valorează jumătate din premiu │ ├───────────────────────────────────────────────────┬─────────────────────┬─────────────┬──────────┤ │3. Succes comercial │ │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────┼──────────┤ │a) Numărul de ţări în care un film realizat în │10 pentru distribuţia│ 0,40 │maximum │ │carieră s-a distribuit în săli de cinema │filmului în cel puţin│ │4,0 p │ │ │două ţări │ │ │ │ │5 pentru distribuţia │ │ │ │ │filmului într-o ţară │ │ │ │ │străină │ │ │ ├───────────────────────────────────────────────────┴─────────────────────┴─────────────┴──────────┤
│În cazul unei coproducţii se consideră ţară/teritoriu exclus ţările coproducătoare (ex. Ro/Fr/IT │ │- orice ţară în afara României, Franţei şi Italiei). │ ├───────────────────────────────────────────────────┬─────────────────────┬─────────────┬──────────┤ │b) Numărul de televiziuni naţionale sau │10 pentru cel puţin │ 0,10 │maximum │ │internaţionale care au achiziţionat filmul │10 televiziuni │ │1,0 p │ │ │9 pentru │ │ │ │ │9 televiziuni │ │ │ │ │.....................│ │ │ │ │1 pentru o │ │ │ │ │televiziune │ │ │ └───────────────────────────────────────────────────┴─────────────────────┴─────────────┴──────────┘ Total punctaj secţiunea 1 (maximum 20 de puncte):
La punctajul obţinut se aplică o pondere de 60%.
TOTAL PUNCTAJ PONDERAT secţiunea 1 ..................
Membrii comisiei de selecţie: ...................................
Anexa 17 [Anexa nr. 11c) la regulament] Calitatea regizorului debutant *Font 9* ┌────────────────────────────────────────────────┬──────────────┬───────────────┬─────────┐ │ Criteriul │ Nota │ Coeficientul │ Total │ │ │ │ de importanţă │ punctaj │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │1. Festivaluri internaţionale │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │Recunoaştere internaţională pentru filmul cu │ │ │ │ │cel mai bun palmares (la alegere) realizat în │ │ │ │ │carieră │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │A) Premii internaţionale: │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- la festivaluri de categoria A │ 1 │ 3,50 │ 3,50 │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- la alte festivaluri F.I.A.P.F. sau agreate de │ │ │ │ │Centrul Naţional al Cinematografiei │ 1 │ 2,50 │ 2,50 │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- la alte festivaluri internaţionale │ 2 │ 0,70 │ 1,40 │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- la alte festivaluri naţionale │ 2 │ 0,30 │ 0,60 │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │b) Selecţii (dacă filmul a fost premiat nu se │ │ │ │ │mai punctează şi selecţia): │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- la festivaluri de categoria A │ 1 │ 1,70 │ 1,70 │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- la alte festivaluri F.I.A.P.F. sau agreate de │ │ │ │ │Centrul Naţional al Cinematografiei │ 3 │ 1,10 │ 3,30 │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- la alte festivaluri internaţionale │ 5 │ 0,30 │ 1,50 │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- la alte festivaluri naţionale │ 5 │ 0,10 │ 0,50 │ ├────────────────────────────────────────────────┴──────────────┴───────────────┴─────────┤ │(punctajul maximum este de 15 puncte) │ │Menţiunile speciale valorează jumătate din premiu │ ├────────────────────────────────────────────────┬──────────────┬───────────────┬─────────┤ │2. Succes comercial │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤
│b) Numărul de televiziuni naţionale sau │ 10 pentru │ 0,50 │ │ │internaţionale care au achiziţionat filmul │ cel puţin │ │ │ │(punctajul maximum este de 5 puncte) │10 televiziuni│ │ │ │ │ 9 pentru │ │ │ │ │ 9 televiziuni│ │ │ │ │ ............ │ │ │ │ │ 1 pentru │ │ │ │ │ o televiziune│ │ │ └────────────────────────────────────────────────┴──────────────┴───────────────┴─────────┘ Total punctaj (maximum 20 de puncte):
Membrii comisiei de selecţie: .........................
Anexa 18 [Anexa nr. 12a) la regulament] Calitatea producătorului *Font 9*
Secţiunea 1 - film din carieră
(Se va completa cu acelaşi film la toate subpunctele acestei secţiuni.) ┌────────────────────────────────────────────────┬──────────────┬───────────────┬─────────┐ │ Criteriul │ Nota │ Coeficientul │ Total │ │ │ │ de importanţă │ punctaj │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │1. Numărul de spectatori │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │Numărul de spectatori în România pentru unul │ │ │ │ │dintre filmele (la alegere) produse după 1997 │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 50.000 de spectatori sau mai mult │ 10 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 45.000-50.000 de spectatori │ 9 │ 0,4 │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 40.000-45.000 de spectatori │ 8 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 35.000-40.000 de spectatori │ 7 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 30.000-35.000 de spectatori │ 6 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 25.000-30.000 de spectatori │ 5 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 20.000-25.000 de spectatori │ 4 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 15.000-20.000 de spectatori │ 3 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 10.000-15.000 de spectatori │ 2 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 5.000-10.000 de spectatori │ 1 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┴──────────────┴───────────────┴─────────┤ │(punctajul maximum obţinut: 4 puncte) │ │Numărul de spectatori plătitori de bilet conform datelor oferite de Centrul Naţional │ │al Cinematografiei │ ├────────────────────────────────────────────────┬──────────────┬───────────────┬─────────┤ │2. Festivaluri internaţionale │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │Recunoaştere internaţională pentru filmul cu │ │ │ │ │cel mai bun palmares (la alegere) realizat în │ │ │ │ │carieră │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤
│A) Premii internaţionale: │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- la festivaluri de categoria A, Oscar, EFA │ 1 │ 1,60 p │ │ │ │ │ (maximum │ │ │ │ │ 1,60 p) │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- la alte festivaluri F.I.A.P.F. │ 1 │ 0,80 p │ │ │ │ │ (maximum │ │ │ │ │ 0,80 p) │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- la alte festivaluri agreate de Centrul │ │ 0,70 p │ │ │Naţional al Cinematografiei │ 1 │ (maximum │ │ │ │ │ 0,70 p) │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │b) Selecţii (dacă filmul a fost premiat nu se │ │ │ │ │mai punctează şi selecţia): │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┴───────────────┴─────────┤ │- la festivaluri de categoria A, Oscar, EFA │ maximum 2 selecţii x 0,75 p │ │ │ (maximum 1,5 p) │ ├────────────────────────────────────────────────┼────────────────────────────────────────┤ │- la alte festivaluri F.I.A.P.F. │ maximum 4 selecţii x 0,30 p │ │ │ (maximum 1,2 p) │ ├────────────────────────────────────────────────┼────────────────────────────────────────┤ │- la alte festivaluri agreate de Centrul │ maximum 6 selecţii x 0,20 p │ │Naţional al Cinematografiei │ (maximum 1,2 p) │ ├────────────────────────────────────────────────┴────────────────────────────────────────┤ │(punctajul maximum acordat 7 puncte) │ │Menţiunile speciale valorează jumătate din premiu │ ├────────────────────────────────────────────────┬──────────────┬───────────────┬─────────┤ │3. Succes comercial │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │a) Numărul de ţări în care un film realizat în │ 10 pentru │ 0,10 │ │ │carieră s-a distribuit în săli de cinema │ distribuţia │ │ │ │ │ filmului în │ │ │ │ │ cel puţin │ │ │ │ │ două ţări │ │ │ │ │ 5 pentru │ │ │ │ │ distribuţia │ │ │ │ │ filmului │ │ │ │ │ într-o ţară │ │ │ │ │ străină │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┴──────────────┴───────────────┴─────────┤ │În cazul unei coproducţii se consideră ţară/teritoriu exclus ţările coproducătoare │ │(ex. Ro/Fr/IT - orice ţară în afara României, Franţei şi Italiei). │ ├────────────────────────────────────────────────┬──────────────┬───────────────┬─────────┤ │b) Numărul de televiziuni naţionale sau │ 10 pentru │ 0,30 │ │ │internaţionale care au achiziţionat filmul │ cel puţin │ │ │
│ │10 televiziuni│ │ │ │ │ 9 pentru │ │ │ │ │9 televiziuni │ │ │ │ │ ............ │ │ │ │ │ 1 pentru o │ │ │ │ │ televiziune │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┴──────────────┴───────────────┴─────────┤ │(punctajul total maximum 4 puncte) │ ├────────────────────────────────────────────────┬──────────────┬───────────────┬─────────┤ │4. Returnare credite contractate anterior │ │ │ │ │(pentru filmele produse cu sprijin din partea │ │ │ │ │CNC) │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- peste 50% │ 10 │ 0,3 │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- între 45-50% │ 9 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- între 40-45% │ 8 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- între 35-40% │ 7 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- între 30-35% │ 6 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- între 25-30% │ 5 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- între 20-25% │ 4 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- între 15-20% │ 3 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- între 10-15% │ 2 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- între 5-10% │ 1 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┴──────────────┴───────────────┴─────────┤ │(Punctajul maxim obţinut este de 3 puncte.) │ │(În cazul producătorilor care nu au accesat niciun credit pe categoria de concurs, se │ │acordă punctajul maxim.) │ ├────────────────────────────────────────────────┬──────────────┬───────────────┬─────────┤ │5. Contribuţia financiară în proiect confirmată │ │ │ │ │în momentul depunerii proiectului (contracte │ │ │ │ │ferme de coproducţie, cofinanţare, servicii │ │ │ │ │proprii, contracte de prevânzare sau scrisori │ │ │ │ │ferme care să menţioneze participarea financiară│ │ │ │ │a cofinanţatorilor) │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 70% din buget │ 10 │ 0,2 │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 65-70% │ 9 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤
│- 60-65% │ 8 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 55-60% │ 7 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 50-55% │ 6 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 45-50% │ 5 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 40-45% │ 4 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 35-40% │ 3 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 35% │ 2 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │(Punctajul maxim este de 2 puncte.) │ │ │ │ └────────────────────────────────────────────────┴──────────────┴───────────────┴─────────┘ Total punctaj secţiunea 1 (maximum 20 de puncte):
La punctajul obţinut se aplică o pondere de 40%.
TOTAL PUNCTAJ PONDERAT secţiunea 1 ..........
Membrii comisiei de selecţie: ...........................
Anexa 19 [Anexa nr. 12b) la regulament] Calitatea producătorului *Font 9*
Secţiunea 1 - pentru unul dintre ultimele două filme realizate
(Se va completa cu acelaşi film la toate subpunctele acestei secţiuni.) ┌────────────────────────────────────────────────┬──────────────┬───────────────┬─────────┐ │ Criteriul │ Nota │ Coeficientul │ Total │ │ │ │ de importanţă │ punctaj │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │1. Numărul de spectatori │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │Numărul de spectatori în România pentru unul │ │ │ │ │dintre filmele (la alegere) produse după 1997 │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 50.000 de spectatori sau mai mult │ 10 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 45.000-50.000 de spectatori │ 9 │ 0,4 │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 40.000-45.000 de spectatori │ 8 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 35.000-40.000 de spectatori │ 7 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 30.000-35.000 de spectatori │ 6 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 25.000-30.000 de spectatori │ 5 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 20.000-25.000 de spectatori │ 4 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 15.000-20.000 de spectatori │ 3 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 10.000-15.000 de spectatori │ 2 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- 5.000-10.000 de spectatori │ 1 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┴──────────────┴───────────────┴─────────┤ │(punctajul maxim obţinut: 4 puncte) │ │Numărul de spectatori plătitori de bilet conform datelor oferite de Centrul Naţional al │ │Cinematografiei │ ├────────────────────────────────────────────────┬──────────────┬───────────────┬─────────┤ │2. Festivaluri internaţionale │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │Recunoaştere internaţională pentru filmul cu │ │ │ │ │cel mai bun palmares (la alegere) realizat în │ │ │ │ │carieră │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤
│A) Premii internaţionale: │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- la festivaluri de categoria A, Oscar, EFA │ 1 │ 1,60 p │ │ │ │ │ (maximum │ │ │ │ │ 1,60 p) │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- la alte festivaluri F.I.A.P.F. │ 1 │ 0,80 p │ │ │ │ │ (maximum │ │ │ │ │ 0,80 p) │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- la alte festivaluri agreate de Centrul │ │ 0,70 p │ │ │Naţional al Cinematografiei │ 1 │ (maximum │ │ │ │ │ 0,70 p) │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │b) Selecţii (dacă filmul a fost premiat nu se │ │ │ │ │mai punctează şi selecţia): │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┴───────────────┴─────────┤ │- la festivaluri de categoria A, Oscar, EFA │ maximum 2 selecţii x 0,75 p │ │ │ (maximum 1,5 p) │ ├────────────────────────────────────────────────┼────────────────────────────────────────┤ │- la alte festivaluri F.I.A.P.F. │ maximum 4 selecţii x 0,30 p │ │ │ (maximum 1,2 p) │ ├────────────────────────────────────────────────┼────────────────────────────────────────┤ │- la alte festivaluri agreate de Centrul │ maximum 6 selecţii x 0,20 p │ │Naţional al Cinematografiei │ (maximum 1,2 p) │ ├────────────────────────────────────────────────┴────────────────────────────────────────┤ │(punctajul maxim acordat 7 puncte) │ │Menţiunile speciale valorează jumătate din premiu │ ├────────────────────────────────────────────────┬──────────────┬───────────────┬─────────┤ │3. Succes comercial │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │a) Numărul de ţări în care un film realizat în │ 10 pentru │ 0,10 │ │ │carieră s-a distribuit în săli de cinema │ distribuţia │ │ │ │ │ filmului în │ │ │ │ │ cel puţin │ │ │ │ │ două ţări │ │ │ │ │ 5 pentru │ │ │ │ │ distribuţia │ │ │ │ │ filmului │ │ │ │ │ într-o ţară │ │ │ │ │ străină │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┴──────────────┴───────────────┴─────────┤ │În cazul unei coproducţii se consideră ţară/teritoriu exclus ţările coproducătoare │ │(ex. Ro/Fr/IT - orice ţară în afara României, Franţei şi Italiei). │ ├────────────────────────────────────────────────┬──────────────┬───────────────┬─────────┤ │b) Numărul de televiziuni naţionale sau │ 10 pentru │ 0,30 │ │ │internaţionale care au achiziţionat filmul │ cel puţin │ │ │
│ │10 televiziuni│ │ │ │ │ 9 pentru │ │ │ │ │ 9 televiziuni│ │ │ │ │ ............ │ │ │ │ │ 1 pentru o │ │ │ │ │ televiziune │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┴──────────────┴───────────────┴─────────┤ │(punctajul total maxim 4 puncte) │ ├────────────────────────────────────────────────┬──────────────┬───────────────┬─────────┤ │4. Returnare credite contractate anterior │ │ │ │ │(pentru filmele produse cu sprijin din partea │ │ │ │ │CNC) │ │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- peste 50% │ 10 │ 0,3 │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- între 45-50% │ 9 │ │ │ ├────────────────────────────────────────────────┼──────────────┼───────────────┼─────────┤ │- între 40-45% │ 8 │ │ │