Reglementare TEHNICA*) din 15 februarie 2005
Despre ce este acest act?
Această reglementare tehnică oferă un ghid pentru evaluarea calității instalațiilor sanitare din clădiri, conform Legii nr. 10/1995 privind calitatea în construcții. Scopul este îmbunătățirea calității, confortului și siguranței utilizatorilor.
Pentru cine: Specialiștilor din domeniu, cum ar fi proiectanți, verificatori, executanți, experți și responsabili tehnici; Beneficiarilor (proprietari, chiriași) și producătorilor de echipamente de instalații.
Date esențiale
- Țara
- România
- Domeniul de drept
- Drept imobiliar și al construcțiilor
- Sursa
- MultiLegalPile/
- Text preluat la
- Explicație actualizată la
Ce reglementează acest act?
- Metoda de evaluare a calității instalațiilor sanitare.
- Cerințele de calitate obligatorii și recomandate pentru instalațiile sanitare.
- Criteriile de performanță pentru fiecare cerință, incluzând valori prescrise, metode de verificare și referințe bibliografice.
- Rezistența și stabilitatea instalațiilor sanitare la presiunea lichidelor, lovituri de berbec și variațiile de temperatură.
Pe cine privește acest act?
- Specialiștilor din domeniu, cum ar fi proiectanți, verificatori, executanți, experți și responsabili tehnici.
- Beneficiarilor (proprietari, chiriași) și producătorilor de echipamente de instalații.
Care sunt punctele cheie?
- Instalațiile sanitare trebuie să respecte 6 cerințe esențiale de calitate, conform Legii 10/1995: rezistență și stabilitate, siguranță în exploatare, siguranță la foc, igienă/sănătate/protecția mediului, izolație termică/hidrofugă/economie de energie, protecție împotriva zgomotului.
- Presiunea maximă admisă în instalațiile sanitare interioare este de 6 bar.
- Presiunea de încercare pentru instalații trebuie să fie de 1,5 ori presiunea de regim, dar nu mai mică de 6 bar.
- Pentru instalațiile de apă caldă, preluarea dilatării termice trebuie asigurată pentru un domeniu de temperatură între 10°C și 60°C.
Drept imobiliar și al construcțiilor
Drept imobiliar și al construcțiilor
Textul legii
Textul legii
REGLEMENTARE TEHNICA*) din 15 februarie 2005 Ghidul criteriilor de performanţă a cerinţelor de calitate conform Legii nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii pentru instalaţii sanitare din clădiri (revizuire GT-020/98 volumul S) indicativ: GT 063-04 Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 375 bis din 4 mai 2005 ____________ Notă ... *) Aprobată de Ordinul nr. 173 din 15 februarie 2005, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 375 din 4 mai 2005.
1.2. Domeniul de aplicare Prevederile prezentului ghid se aplică la instalaţiile sanitare din clădiri de locuit precum şi din alte tipuri de clădiri civile şi industriale care nu impun condiţii speciale.
Legea 10/1995 a introdus obligativitatea realizării şi menţinerii, pe toată durata existenţei construcţiei şi instalaţiei, a cerinţelor esenţiale de calitate. Cele 6 exigente esenţiale obligatorii sunt următoarele:
În scopul evaluării cat mai corecte a performantelor unei instalaţii trebuie avute în vedere, suplimentar faţă de acestea, şi alte cerinţe, denumite cerinţele recomandate şi anume:
Pentru fiecare cerinţa se definesc criteriile de performanţă cu referire la: ● valorile prescrise pentru parametrii funcţionali ai criteriului de performanţă şi măsuri pentru asigurarea acestora; ● modul de determinare a performantei (verificarea valorilor prescrise prin calcul, încercări experimentale, ancheta socială etc.); ● referinţe bibliografice (norme, standarde, documentaţii tehnice care fac referire la criteriul de performanţă respectiv).
Ghidul este structurat în doua părţi:
Cerinţele şi criteriile de performanţă se definesc conform normativului NC001-99 "Normativ cadru privind detalierea conţinutului cerinţelor stabilite prin Legea 10/1995".
Pe aceste baze se poate face evaluarea în ansamblu a calităţii unei instalaţii (în stadiu de proiect sau realizată), evaluare ce trebuie să ţină seama de cele 6 (şase) cerinţe esenţiale (conform Legii nr. 10/1995) şi cerinţele recomandate prezentate în ghid.
În cazul în care "cerinţa de calitate" şi/sau "criteriul de performanţă" vizează componente ale instalaţiilor sanitare, sarcina de a efectua verificarea realizării valorilor prescrise revine producătorului componentelor. Valorile prescrise vor fi atestate prin "Certificatul de calitate" al produsului respectiv.
1.3. UTILIZATORII GHIDULUI Ghidul se adresează următoarelor categorii de utilizatori: proiectanţi, verificatori de proiecte, experţi, membri ai comisiilor de licitaţie pentru oferte de proiectare şi execuţie, executanţi, responsabili tehnici cu execuţia lucrărilor, beneficiari (proprietari, chiriaşi etc.), responsabili cu exploatarea, evaluatori de construcţii, producători de echipamente de instalaţii.
1.4. ARMONIZAREA CU NORMELE UNIUNII EUROPENE Exigenţele esenţiale pentru construcţii sunt în conformitate cu directivele Uniunii Europene:
CRITERIUL 1.1.1.1. Valorile presiunilor maxime admisibile în exploatare ale DE reţelelor de conducte de alimentare cu apa în clădiri şi PERFORMANTA în ansambluri de clădiri realizate din diferite tipuri de ţevi, care nu produc deteriorări ale elementelor instalaţiei.
Valorile prescrise sunt cuprinse în standardele de produs şi în standardele sau normele de verificare a caracteristicilor fizico-mecanice ale tevilor şi pieselor de racord utilizate.
Presiunea maxima admisă în instalaţiile sanitare interioare, pentru o zona de presiune, este de 6 bar. Zonarea presiunilor pe verticala se face în funcţie de înălţimea clădirii.
La instalaţiile de incendiu separate de instalaţiile sanitare, se pot adopta şi presiuni mai mari de 6 bar.
Conform metodologiilor de verificare a rezistentei mecanice sub presiune a diferitelor tipuri de ţevi utilizate în reţelele şi instalaţiile interioare de alimentare cu apa rece şi calda.
Presiunea de încercare va fi egala cu 1,5 x presiunea de regim, dar nu mai mica de 6 bar.
I 9 - Normativul pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
SR 404 - Ţevi din oţel fără sudura, utilizate la presiune SR EN 10216-2:2003 - Ţevi din oţel fără sudura, laminate la cald STAS 530 - Ţevi din oţel, fără sudura, trase sau laminate la rece pentru construcţii STAS 7656 - Ţevi din oţel sudate longitudinal pentru instalaţii.
STAS 7345 - Tuburi şi mufe din azbociment pentru conducte sub presiune STAS 8425 - Tuburi şi mufe din azbociment pentru conducte sub presiune Dn 100 ... 600 mm STAS 671 - Ţevi rotunde extrudate din plumb STAS 6675/1, 2, 3 - Ţevi din PVC neplastifiat. Condiţii tehnice generale de calitate STAS 1650 - Tuburi şi piese de legătură din fonta pentru conducte de presiune. Condiţii tehnice generale.
STAS 10617/2 - Ţevi din polietilena de înaltă densitate. Dimensiuni.
SR ISO 3213 - Ţevi din polipropilena.
SR ISO 3607 - Ţevi din polietilena. Tolerante la diametrul exterior şi la grosimea peretelui.
CERINTA 1.2. REZISTENTA LA SUPRAPRESIUNI PROVOCATE DE LOVITURI DE BERBEC DEFINIREA 1.2.1. Asigurarea rezistentei mecanice a instalaţiei de CERINTEI distribuţie a apei la suprapresiuni provocate de lovituri de berbec CRITERIUL 1.2.1.1. Valoarea limita a presiunii apei care să nu producă DE ruperea sau deformarea permanenta a conductelor PERFORMANTA
Sunt indicate în ANEXA la Instrucţiuni tehnice I 30.
Limitarea efectelor "loviturii de berbec" prin dispozitive amplasate în aval de clapeta de reţinere de la pompa, de exemplu:
Prin calcul. Pe baza "Instrucţiunilor tehnice I 30", metodele de calcul au fost clasificate în următoarele categorii:
NOTĂ: Se recomanda pentru calculul reţelelor exterioare de alimentare cu apa şi la staţiile de pompare aferente, aplicarea formulelor de calcul aproximative.
I 30 - Instrucţiuni tehnice pentru calculul loviturii de berbec şi stabilirea măsurilor pentru prevenirea efectelor negative ale acesteia la instalaţiile hidraulice sub presiune.
CERINTA 1.3. REZISTENTA LA TEMPERATURA APEI DEFINIREA 1.3.1. Rezistenta mecanică a elementelor componente ale CERINTEI instalaţiei sanitare la variatiile de temperatura ce se pot fi produce în exploatare CRITERIUL 1.3.1.1. Posibilitatea de preluare a dilatarilor termice de către DE reţeaua de conducte a instalaţiei sanitare prin PERFORMANTA compensare naturala
Pentru instalaţiile de apa calda de consum preluarea dilatarii va trebui asigurata pentru domeniul:
Se verifica dacă s-a ales o configuratie a reţelei de conducte care să permită o dilatare termica normală a conductelor, cu referire la: stabilirea traseului, pozitionarea suporturilor fixe şi mobile, prioritatea pentru compensarea naturala.
Se calculează deplasarile rezultate din dilatare (alungiri sau contractari) ale conductelor pentru temperaturile extreme la care vor fi supuse în exploatare şi se stabilesc posibilităţile de preluare ale acestora de către curbele reţelei (compensatori în forma de L, U, Z) sau compensatori de dilatatie.
Se verifica dacă deplasarile rezultate din dilatare se încadrează în limitele admise.
Se vor considera următoarele dilatari termice lineare:
Se controlează dacă nu au apărut deformari sau ruperi ale suporturilor fixe şi mobile.
Se controlează dacă nu au apărut fisuri sau crapaturi în elementele de construcţie, pe care sunt fixate conductele.
I 9 - Normativul pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
NP 084-03 - Normativ privind proiectarea, executarea şi exploatarea instalaţiilor sanitare şi a sistemelor de alimentare cu apa şi canalizare utilizând conducte din mase plastice.
GP 043 - Ghid privind proiectarea, execuţia şi exploatarea sistemelor de alimentare cu apa şi canalizare utilizând conducte din PVC, polietilena şi polipropilena.
STAS 4377 - Compensatoare de dilatare. Compensatoare plane în forma de U, L, Z. Prescripţii de calcul.
Catalog IPCT - Detalii, elemente şi subansambluri prefabricate de instalaţii pentru construcţii - grupa DC-1-70/141-150.
Compensatoare de dilatare.
CRITERIUL 1.3.1.2. Temperatura limita a apei, maxim admisă care nu produce DE deteriorări ale elementelor instalaţiei de apa (deformatii PERFORMANTA permanente, arderea materialului sau pierderea capacităţii de rezistenta etc.) ● Pentru conducte metalice (oţel, cupru, etc.)
Temperatura limita a apei maxim admisă t = t(ac) + 20°C, în care t(ac) este temperatura de furnizare a apei calde pentru scopuri menajere.
Pe baza prevederilor din normativul I 9. ● Pentru conducte din ţevi din PVC la alimentarea cu apa şi la scurgerea apelor uzate menajere
Sunt indicate în NP 084-03 şi GP 043.
Pe baza prevederilor din normativul NP 084-03 şi GP 043.
I 9 - Normativul pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
NP 084-03 - Normativ privind proiectarea, executarea şi exploatarea instalaţiilor sanitare şi a sistemelor de alimentare cu apa şi canalizare utilizând conducte din mase plastice.
GP 043 - Ghid privind proiectarea, execuţia şi exploatarea sistemelor de alimentare cu apa şi canalizare utilizând conducte din PVC, polietilena şi polipropilena. ● Pentru conducte din materiale plastice (altele decât PVC)
Pentru conducte din polietilena şi polipropilena sunt indicate în GP 043
Prin încercări de laborator pe standuri special realizate conform normelor internaţionale pentru ţevi din diferite materiale plastice (ISO, s.a.).
Idem, conform metodologiilor stabilite pentru agrementarea utilizării la conductele de apa calda din construcţii a diferitelor ţevi din materiale plastice.
NP 084-03 - Normativ privind proiectarea, executarea şi exploatarea instalaţiilor sanitare şi a sistemelor de alimentare cu apa şi canalizare utilizând conducte din mase plastice.
GP 043 - Ghid privind proiectarea, execuţia şi exploatarea sistemelor de alimentare cu apa şi canalizare utilizând conducte din PVC, polietilena şi polipropilena.
CRITERIUL 1.3.1.3. Menţinerea caracteristicilor fizico-mecanice în DE exploatare, pe durata de viaţa considerată a conductelor PERFORMANTA din materiale plastice
Pentru conducte din PVC, polietilena şi polipropilena sunt indicate în GP 043
Prin încercări de laborator pe standuri special realizate conform normelor internaţionale pentru ţevi din diferite materiale plastice (ISO, s.a.).
Idem, conform metodologiilor stabilite pentru agrementarea utilizării la conductele de apa calda din construcţii a diferitelor ţevi din materiale plastice.
NP 084-03 - Normativ privind proiectarea, executarea şi exploatarea instalaţiilor sanitare şi a sistemelor de alimentare cu apa şi canalizare utilizând conducte din mase plastice.
GP 043 - Ghid privind proiectarea, execuţia şi exploatarea sistemelor de alimentare cu apa şi canalizare utilizând conducte din PVC, polietilena şi polipropilena.
CERINTA 1.4. REZISTENTA LA EFORTURI ÎN EXPLOATARE DEFINIREA 1.4.1. Rezistenta mecanică a elementelor accesibile ale CERINTEI instalaţiei (obiecte sanitare, armături, conducte) la eforturile mecanice ce se pot produce în exploatare CRITERIUL 1.4.1.1. Forta limita care să nu producă deteriorarea (ruperea, DE pierderea etanseitatii, deformatii permanente) ale PERFORMANTA elementelor de instalaţii
Valoarea forţei de incovoiere între reazeme pentru reţele de conducte metalice
Încercări în laborator.
Pentru conducte individuale având diametrul: > 32 mm forta F = 700 N <= 32 mm forta F = 300 N
Aplicarea pe reazeme a forţei recomandate.
Verificarea efectului asupra reazemelor.
CRITERIUL 1.4.1.2. Pentru obiecte sanitare: lavoare, spalatoare montate DE în consola:
PERFORMANTA ● Forta verticala maxima repartizata pe bordura obiectului sanitar
Pentru lavoare, spalatoare, chiuvete, s.a.
Forta verticala repartizata pe bordura obiectului 600 N.
Încercări în laborator sau la locul de montaj pe obiecte montate în consola pe un perete.
Exemplu: aplicarea forţei repartizate uniform asupra unui lavoar prin intermediul unei plăci. Menţinerea forţei timp de 15 minute.
Efectuarea incercarii succesiv, de 3 ori.
STAS 1540 - Obiecte sanitare ceramice. Lavoare.
STAS 9667 - Instalaţii sanitare. Încercări functionale ale laboratoarelor. Reguli şi metode de verificare a condiţiilor.
CERINTA 1.5. REZISTENTA LA EFORTURI DATORATE MANEVRELOR ŞI UTILIZĂRII DEFINIREA 1.5.1. Asigurarea unei manevrari uşoare a organelor de comanda CERINTEI ale instalaţiei sanitare CRITERIUL 1.5.1.1. Valoarea maxima a cuplului exercitat asupra capetelor de DE manevra ale armaturii care să nu producă deteriorări PERFORMANTA
Creşterea valorii cuplului de la zero până la C = 5 Nm.
Se vor constata efectele de deteriorare: deformatii permanente, pierderea etanseitatii.
STAS 9154 - Armături pentru instalaţii sanitare şi de încălzire centrala. Condiţii tehnice generale de calitate.
CRITERIUL 1.5.1.2. Satisfacerea condiţiilor privind rezistenta la presiune DE şi etanseitate, deteriorare şi uzura după manevrari PERFORMANTA repetate (anduranta)
Încercările fiabilitatii armaturilor sanitare se fac, la:
STAS 9143 - Armături sanitare. Condiţii tehnice generale de calitate.
CERINTA 1.6. PROTECŢIA ANTISEISMICA DEFINIREA 1.6.1. Protecţia antiseismica a elementelor componente ale CERINTEI instalaţiilor sanitare CRITERIUL 1.6.1.1. Amplasarea echipamentelor în cadrul clădirii şi luarea DE măsurilor corespunzătoare de stabilitate PERFORMANTA
Controlul instalaţiei pentru verificarea existenţei măsurilor constructive de protecţie antiseismica, în corelare cu zona seismică a amplasamentului.
P 100 - Normativ pentru proiectarea antiseismica a construcţiilor de locuinţe, social-culturale, agrozootehnice şi industriale.
Catalog IPCT - Catalog cu elemente tipizate de soluţii tehnice de proiectare, tehnici de execuţie şi instrucţiuni de exploatare a unor instalaţii şi echipamente supuse acţiunii seismice.
2 SIGURANTA ÎN EXPLOATARE CERINTA 2.1. EVITAREA PERICOLULUI DE EXPLOZIE DEFINIREA 2.1.1. Evitarea pericolului de explozie la instalaţiile de CERINTEI preparare şi stocare a apei calde CRITERIUL 2.1.1.1. Prevederea măsurilor de limitare a creşterii accidentale DE a presiunii şi temperaturii la utilajele pentru prepararea PERFORMANTA apei calde
Controlul instalaţiei la recepţia lucrărilor şi în exploatare, pentru verificarea existenţei şi functionalitatii dispozitivelor de limitare a presiunii şi temperaturii, în conformitate cu reglementările în vigoare.
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
C 37 - Prescripţii tehnice pentru execuţia şi încercarea în vederea omologării supapelor de siguranţă destinate echiparii cazanelor şi recipienţilor sub presiune I 30 - Instrucţiuni tehnice pentru calculul loviturii de berbec şi stabilirea măsurilor pentru prevenirea efectelor negative ale acesteia (la instalaţiile hidraulice sub presiune) C 4 - Prescripţii tehnice pentru proiectarea, execuţia,montarea, instalarea, exploatarea, repararea şi verificarea recipientelor metalice stabile sub presiune STAS 2250 - Elemente pentru conducte. Presiuni nominale, presiuni de încercare şi presiuni de lucru maxime admisibile.
STAS 7132 - Instalaţii de încălzire centrala. Măsuri de siguranţă la instalaţii de încălzire centrala cu apa având temperatura maxima 115°C.
STAS 11754 - Armături industriale din oţel. Supape de siguranţă cu arc. Tipuri, diametre nominale şi presiuni nominale CERINTA 2.2. GRADUL DE ASIGURARE AL CONSUMATORULUI DEFINIREA 2.2.1. Asigurarea consumatorului împotriva intreruperilor CERINTEI accidentale de furnizare a apei CRITERIUL 2.2.1.1. Prevederea unor unităţi de rezerva la utilajele şi DE echipamentele de baza din statia de pompare sau statia PERFORMANTA de hidrofor
Controlul instalaţiei sanitare, în proiect şi pe teren, pentru verificarea existenţei şi functionalitatii echipamentelor.
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
P 118 - Norme tehnice pentru proiectarea şi realizarea construcţiilor, privind protecţia la acţiunea focului.
STAS 1478 - Instalaţii sanitare. Alimentarea cu apa la construcţii civile şi industriale. Prescripţii fundamentale de proiectare.
SR 1343-1:1995 - Alimentari cu apa. Determinarea cantităţilor de apa de alimentare pentru centre populate.
CRITERIUL 2.2.1.2. Prevederea a doua sau mai multe bransamente de apa DE PERFORMANTA
Prevederea a doua sau mai multe bransamente în următoarele situaţii:
Controlul instalaţiei pentru verificarea existenţei şi functionalitatii branşamentelor.
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
P 118 - Normativ de siguranţă la foc a construcţiilor.
CRITERIUL 2.2.1.3. Prevederea rezervelor de apa DE PERFORMANTA
Se prevăd rezervoare de acumulare în următoarele situaţii:
Controlul instalaţiei pentru verificarea existenţei şi functionalitatii rezervoarelor de acumulare.
Capacitatea rezervoarelor de acumulare se stabileşte pe baza regimurilor de funcţionare ale sursei şi consumatorilor (cronograme de consum etc.).
SR 1343-1:1995 - Alimentari cu apa. Determinarea cantităţilor de apa de alimentare pentru centre populate.
STAS 1478 - Instalaţii sanitare. Alimentarea cu apa la construcţii civile şi industriale. Prescripţii fundamentale de proiectare.
STAS 4165 - Alimentari cu apa. Rezervoare din beton armat şi beton precomprimat. Prescripţii generale.
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
P 118 - Normativ de siguranţă la foc a construcţiilor.
CERINTA 2.3. ETANSEITATEA LA APA A INSTALAŢIEI SANITARE DEFINIREA 2.3.1. Etanseitatea la apa a elementelor componente ale CERINTEI instalaţiei sanitare, fără pierderi de apa a reţelei şi echipamentelor de distribuţie (conducte, armături etc.) CRITERIUL 2.3.1.1. Presiunea apei la care apar neetanseitati la elementele DE instalaţiei sanitare PERFORMANTA ● Încercarea de etanseitate la presiune hidraulica
Presiunea apei la care pot aparea neetanseitati la elementele instalaţiei sanitare este:
Pentru încercări în situ:
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
I 9/1 - Normativ pentru exploatarea instalaţiilor sanitare.
I 25 Instrucţiuni tehnice pentru efectuarea încercărilor hidraulice şi pneumatice la recipiente.
STAS 2250 - Elemente pentru conducte. Presiuni nominale, presiuni de încercare şi presiuni de lucru maxime admisibile STAS 7076 - Armături industriale din fonta şi oţel. Condiţii tehnice generale de calitate.
STAS 1180 - Armături industriale din fonta şi oţel. Robinete de închidere cu sertar şi robinete de închidere cu ventil.
Condiţii tehnice speciale de calitate.
HG 273/14.06.94 - Regulament de recepţie a lucrărilor de construcţii şi instalaţii aferente acestora.
C 56 - Normativ pentru verificarea calităţii şi recepţia lucrărilor de construcţii şi instalaţii aferente.
SR EN 837-1, 2, 3 - Manometre. ● Încercarea de funcţionare la apa rece şi calda
Debitele corespunzătoare în fiecare punct de consum, în funcţie de presiunile normale de utilizare (standard de referinţa STAS 1478 - tabel 3).
STAS 1478 - Instalaţii sanitare. Alimentarea cu apa la construcţii civile şi industriale. Prescripţii fundamentale de proiectare.
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare. ● Încercarea de rezistenta la cald a conductelor de apa calda şi a celor de circulaţie
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
C 56 - Normativ pentru verificarea calităţii şi recepţia lucrărilor de construcţii şi instalaţii aferente.
CRITERIUL 2.3.1.2. Presiuni de încercare şi condiţii de etansare la DE funcţionare a reţelei interioare de evacuare a apelor PERFORMANTA uzate şi pluviale.
Valorile presiunilor de încercare corespund inaltimilor hidrostatice ce se realizează în timpul probei.
Conductele ce se inchid cu elemente de mascare vor fi verificate pe parcursul lucrării, înainte de închiderea lor. ● Încercarea de funcţionare se face prin alimentarea cu apa a obiectelor sanitare şi a punctelor de scurgere la debitul de calcul şi verificarea condiţiilor de scurgere.
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare I 9/1 - Normativ pentru exploatarea instalaţiilor sanitare.
I 25 - Instrucţiuni tehnice pentru efectuarea încercărilor hidraulice şi pneumatice la recipiente.
I 12 - Normativ privind efectuarea încercărilor de presiune la conducte.
STAS 2250 - Elemente pentru conducte. Presiuni nominale, presiuni de încercare şi presiuni de lucru maxime admisibile STAS 7076 - Armături industriale din fonta şi oţel. Condiţii tehnice generale de calitate.
STAS 1180 - Armături industriale din fonta şi oţel. Robinete de închidere cu sertar şi robinete de închidere cu ventil.
Condiţii tehnice speciale de calitate.
SR ISO 7121 - Armături industriale din oţel. Robinete cu sfera cu flanse. Condiţii tehnice de calitate.
HG 273/14.06.94 - Regulament de recepţie a lucrărilor de construcţii şi instalaţii aferente acestora.
C 56 - Normativ pentru verificarea calităţii şi recepţia lucrărilor de construcţii şi instalaţii aferente.
SR EN 837-1, 2, 3: - Manometre.
CERINTA 2.4. SECURITATEA LA CONTACT DEFINIREA 2.4.1. Protecţia utilizatorilor contra leziunilor prin contact CERINTEI cu suprafeţele accesibile ale elementelor de instalaţii (raniri, ardere, otravire, etc.) CRITERIUL 2.4.1.1. Nivelul de risc de ranire în contact cu părţile taioase, DE ascutite sau bavuri PERFORMANTA
Suprafeţele elementelor de instalaţii accesibile ocupantilor să fie fără muchii şi colturi taioase, bavuri ascutite, proeminente aciculare etc.
Rugozitatea nu poate provoca leziuni prin frecare dacă suprafaţa respectiva se margineste printr-un traseu de circulaţie (bara de protecţie).
Examen vizual.
Control în conformitate cu normele tehnice în vigoare.
NGPM - Norme generale de protecţie a muncii.
NC 001 - Normativ cadru privind detalierea conţinutului cerinţelor stabilite prin Legea nr. 10/1995.
CRITERIUL 2.4.1.2. Temperatura suprafeţelor exterioare ale părţilor DE suprafeţelor accesibile ale instalaţiilor PERFORMANTA
Măsurători în situ cu termometre de contact.
NGPM - Norme generale de protecţie a muncii.
STAS 8420 - Termometre tehnice cu rezistenta.
STAS 8421 - Termocupluri tehnice. Condiţii de calitate.
CRITERIUL 2.4.1.3. Nivelul de risc de ranire prin contact cu părţile în DE mişcare a utilajelor (pompe, compresoare etc.) PERFORMANTA
Prevederea măsurilor de protecţie pentru împiedicarea accesului la părţile în mişcare ale utilajelor: plase de protecţie, panouri şi masti de protecţie, mijloace de avertizare etc.
Controlul utilajelor care au părţi în mişcare.
NGPM - Norme generale de protecţie a muncii.
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
CRITERIUL 2.4.1.4. Securitate contra electrocutarilor DE PERFORMANTA
Vezi Ghidul de performanţă pentru instalaţii electrice.
Verificări în conformitate cu reglementările tehnice în vigoare.
I 7 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor electrice la consumatori cu tensiuni până la 1000 V.
STAS 12612 - Protecţia împotriva electrocutarii. Limite admise.
STAS 12604 - Protecţia împotriva electrocutarii. Prescripţii generale.
CERINTA 2.5. SECURITATEA LA INTRUZIUNE DEFINIREA 2.5.1. Securitatea instalaţiilor şi a încăperilor aferente CERINTEI (staţii de pompare, rezervoare, staţii de hidrofor) la tentativele de intruziune ale oamenilor şi animalelor CRITERIUL 2.5.1.1. Asigurarea protecţiei instalaţiilor la accesul persoanelor DE neautorizate şi neinstruite PERFORMANTA
Control, examen vizual.
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
I 9/1 - Normativ pentru exploatarea instalaţiilor sanitare.
CRITERIUL 2.5.1.2. Asigurarea protecţiei instalaţiilor la pătrunderea DE corpurilor străine, precipitatiilor atmosferice şi PERFORMANTA vietatilor
Control, examen vizual.
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
I 9/1 - Normativ pentru exploatarea instalaţiilor sanitare.
CERINTA 2.6. FACILITĂŢI DE ÎNTREŢINERE ŞI REPARAŢII A ECHIPAMENTELOR ŞI ELEMENTELOR DE INSTALAŢII SANITARE DEFINIREA 2.6.1. Aplicarea în proiecte a unor soluţii care să permită CERINTEI efectuarea în condiţii corespunzătoare a lucrărilor de întreţinere şi reparaţii în instalaţiile sanitare din clădirile de locuinţe şi social-culturale CRITERIUL 2.6.1.1. Acces la toate armaturile instalaţiilor sanitare cu scule DE şi dispozitive potrivite precum şi la toate elementele PERFORMANTA demontabil CRITERIUL 2.6.1.2. Posibilitatea de golire şi de izolare a instalaţiei în DE ansamblu, a unor părţi şi a echipamentelor PERFORMANTA CRITERIUL 2.6.1.3. Posibilitatea de demontare şi de remontare a pieselor de DE acoperire a elementelor de instalaţii (masti s.a.) PERFORMANTA CRITERIUL 2.6.1.4. Posibilitatea de închidere (izolare) a distribuţiei apei DE la fiecare apartament sau încăperi din hoteluri, cămine PERFORMANTA etc., fără întreruperea alimentarii cu apa la celelalte CRITERIUL 2.6.1.5. Prevederea de armături de închidere uşor accesibile la DE toate echipamentele instalaţiei PERFORMANTA CRITERIUL 2.6.1.6. Prevederea de aparate de măsura şi control în toate DE punctele care condiţioneaza exploatarea instalaţiei PERFORMANTA CRITERIUL 2.6.1.7. Prevederea de piese de curăţire şi de control, uşor DE accesibile pe toate tronsoanele orizontale şi verticale PERFORMANTA ale reţelelor interioare de canalizare a apelor uzate şi pluviale CRITERIUL 2.6.1.8. Asigurarea unor distanţe minime între conductele de apa DE şi de canalizare, precum şi între acestea şi alte conducte PERFORMANTA sau faţă de elementele de construcţie invecinate
Aplicarea soluţiilor şi a prevederilor cuprinse în reglementările tehnice precizate la pct. c "Referinţe".
Verificarea proiectelor de execuţie şi a instalaţiilor realizate în conformitate cu prevederile reglementărilor tehnice.
STAS 1504 - Instalaţii sanitare. Distanţe de amplasare a obiectelor sanitare, armaturilor şi accesoriilor.
STAS 1478 - Instalaţii sanitare. Alimentarea cu apa la construcţii civile şi industriale. Prescripţii fundamentale de proiectare.
STAS 1795 - Canalizari interioare. Prescripţii fundamentale.
SR 8591/1 - Amplasarea în localităţi a reţelelor edilitare subterane executate în săpătura.
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
P 96 - Instrucţiuni tehnice pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor de canalizare a apelor meteorice.
NP 084 - Normativ privind proiectarea, executarea şi exploatarea instalaţiilor sanitare şi a sistemelor de alimentare cu apa şi canalizare utilizând conducte din mase plastice.
GP 043 - Ghid privind proiectarea, execuţia şi exploatarea sistemelor de alimentare cu apa şi canalizare utilizând conducte din PVC, polietilena şi polipropilena CERINTA 2.7. FUNCŢIONAREA NORMALĂ A REŢELELOR DE APA ŞI CANALIZARE DEFINIREA 2.7.1. Asigurarea unor condiţii care să permită funcţionarea CERINTEI corespunzătoare a reţelelor de distribuţie a apei reci şi calde CRITERIUL 2.7.1.1. Stabilirea pantelor necesare ale conductelor de apa rece DE şi calda şi asigurarea posibilităţilor de golire ale PERFORMANTA instalaţiei
Prin control:
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
SR 4163 - Alimentari cu apa. Reţele de distribuţie.
CRITERIUL 2.7.1.2. Stabilirea pantelor minime şi maxime ale conductelor de DE canalizare în direcţia curgerii apei şi a vitezelor minime PERFORMANTA şi maxime admise
În cazul în care apar viteze de 4-10 m/s, este necesară dublarea coloanelor de scurgere cu coloane de ventilare cu legături între ele.
Pentru clădiri cu înălţimea peste 45 m se vor prevedea devieri ale coloanelor de canalizare la intervale de maximum 8 niveluri una de alta, prin utilizarea curbelor de etaj sau a coturilor de 45° şi mai mici.
NOTA În cazuri speciale şi pentru instalaţii cu importanţa deosebită valorile vitezelor minime şi maxime ale apei în corelare cu pantele conductelor se determina prin încercări de laborator.
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
NP 084-03 - Normativ privind proiectarea, executarea şi exploatarea instalaţiilor sanitare şi a sistemelor de alimentare cu apa şi canalizare utilizând conducte din mase plastice.
I 30 - Instrucţiuni tehnice pentru calculul loviturii de berbec şi stabilitatea măsurilor pentru prevenirea efectelor negative ale acesteia la instalaţiile hidraulice sub presiune.
STAS 1795 - Canalizari interioare. Prescripţii fundamentale.
STAS 1846 - Canalizare. Determinarea cantităţilor de apa de evacuare ce se evacueaza prin sistemul de canalizare.
STAS 3051 - Sisteme de canalizare. Canale ale reţelelor exterioare de canalizare.
STAS 1481 - Canalizari. Reţele exterioare.
SR EN 752-1..7 - Reţele de canalizare în exteriorul clădirilor.
CRITERIUL 2.7.1.3. Evitarea condiţiilor de montaj care pot conduce la DE funcţionarea necorespunzătoare a conductelor de ventilare PERFORMANTA ale reţelelor interioare de canalizare
La dimensionarea conductelor de ventilare se fac următoarele recomandări:
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
STAS 1795 - Canalizari interioare. Prescripţii fundamentale.
3 SIGURANTA LA FOC CERINTA 3.1. PREÎNTÂMPINAREA PROPAGARII INCENDIILOR DEFINIREA 3.1.1. Dotarea cu mijloace de intervenţie în caz de incendiu în CERINTEI scopul limitării propagarii focului CRITERIUL 3.1.1.1. Echiparea şi dotarea clădirilor cu instalaţii de stingere DE a incendiilor: reţele de hidranti exteriori şi interiori, PERFORMANTA coloane uscate şi instalaţii de stingere automată cu apa, spuma, gaze inerte, pulberi
Echiparea şi dotarea cu mijloace fixe şi mobile de prevenire şi stingere a incendiilor se asigura în conformitate cu prevederile reglementărilor tehnice, ţinându-se seama de următoarele condiţii:
Control, verificarea existenţei dotărilor PSI, în conformitate cu prevederile reglementărilor tehnice.
P 118 - Normativ de siguranţă la foc a construcţiilor.
MP 008 - Manual privind exemplificări, detalieri şi soluţii de aplicare a prevederilor normativului P 118-99 C 300 - Normativ de prevenire şi stingere a incendiilor pe durata executării lucrărilor de construcţii şi instalaţii aferente acestora.
DGPSI-003 - Dispoziţii generale privind echiparea şi dotarea construcţiilor instalaţiilor tehnologice şi a platformelor amenajate cu mijloace tehnice de prevenire şi stingere a incendiilor.
DGPSI-001 - Dispoziţii generale de ordine interioară pentru prevenirea şi stingerea incendiilor.
NP 052 - Normativ pentru proiectarea instalaţiilor de stingere a incendiilor cu substanţe speciale.
STAS 1478 - Alimentarea cu apa la construcţiile civile şi industriale.
Prescripţii fundamentale de proiectare.
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
775/22.07.1998 - Ordin al ministrului de interne pentru aprobarea Normelor generale de prevenire şi stingere a incendiilor.
CRITERIUL 3.1.1.2. Stabilirea debitelor de calcul pentru reţelele de DE alimentare cu apa a hidrantilor de incendiu, a PERFORMANTA sprinklerelor şi drencelor, s.a.
Prin calcul.
STAS 1478 - Alimentarea cu apa la construcţiile civile şi industriale.
Prescripţii fundamentale de proiectare.
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
CERINTA 3.2. COMPORTAREA LA FOC DEFINIREA 3.2.1. Combustibilitatea şi rezistenta la foc a elementelor CERINTEI constitutive ale instalaţiilor sanitare CRITERIUL 3.2.1.1. Corelarea clasei de combustibilitate şi rezistenta la foc DE a elementelor ce alcătuiesc instalaţiile sanitare (ţevi, PERFORMANTA accesorii, obiecte sanitare) inclusiv izolatia acestora cu rezistenta la foc a elementelor de construcţie care sunt strapunse sau pe care se monteaza elementele de instalaţii
Prin soluţiile adoptate pentru materialele şi elementele componente ale instalaţiilor se va asigura ca rezistenta la foc a acestora să fie corespunzătoare cu cea a elementelor de construcţie strapunse sau pe care se monteaza.
Exemple, conform tabelului următor: ────────────────────────────────────────┬────────────────────┬────────────────── Denumirea elementului şi destinaţia │ Clasa de │Rezistenta la foc │ combustibilitate │ ────────────────────────────────────────┼────────────────────┼────────────────── 1 │ 2 │ 3 ────────────────────────────────────────┼────────────────────┼────────────────── 1. Ghene de instalaţii:*) │ │
P 118 - Normativ de siguranţă la foc a construcţiilor STAS 8558 - Măsuri de siguranţă contra incendiilor. Determinarea incombustibilitatii materialelor de construcţii.
SR EN 1363:1 - Măsuri de siguranţă contra incendiilor. Determinarea rezistentei la foc a elementelor de construcţie.
STAS 11357 - Măsuri de siguranţă contra incendiilor. Clasificarea materialelor şi elementelor de construcţie din punct de vedere al combustibilitatii.
DGPSI-003 - Dispoziţii generale privind echiparea şi dotarea construcţiilor, instalaţiilor tehnologice şi a platformelor amenajate cu mijloace tehnice de prevenire şi stingere a incendiilor.
DGPSI-001 - Dispoziţii generale de ordine interioară pentru prevenirea şi stingerea incendiilor.
775/22.07.1998 - Ordin al ministrului de interne pentru aprobarea Normelor generale de prevenire şi stingere a incendiilor Catalog IPCT - Detalii, elemente şi subansambluri de instalaţii pentru construcţii.
Volum: prevenirea şi stingerea incendiilor.
Brosura PSI - grupa S - sanitare Grupa DC - detalii comune Notă: Pentru criteriile de performanţă privind comportarea la foc se recomanda a se consulta şi documentele europene referitoare la siguranţa la foc: Deciziile nr. 00/147/CE , 96/603/CE , 00/367/CE ; Documentele interpretative nr. 94/C/62/01; Standardele EN 1366, SR EN 1363; HGR nr. 102/2003; Ordinul comun M.L.P.T.L-M.I.R-M.I-M.A.P nr. 163/90/399/148/2003, Regulament privind clasificarea şi încadrarea produselor pentru construcţii pe baza performantelor de comportare la foc (Ordin comun M.T.C.T.-M.A.I. nr. 1.822/394 - 2004, publicat în M.O. nr. 90/27.01.2005) CERINTA 3.3. PROTECŢIA GOLURILOR DE TRECERE A CONDUCTELOR DEFINIREA 3.3.1. Evitarea propagarii focului prin golurile de trecere a CERINTEI elementelor de instalaţii prin pereţii şi planşeele construcţiei CRITERIUL 3.3.1.1. Asigurarea protecţiei contra focului la trecerea DE elementelor de instalaţii prin pereţii şi planşeele PERFORMANTA construcţiei
Golurile necesare pentru instalaţii sanitare şi tehnologice practicate prin elementele de construcţie (pereţi, planşee) care au şi rol de protecţie la foc, vor fi etansate obligatoriu cu materiale rezistente la foc, asigurându-se limita de rezistenta la foc prevăzută prin norme.
Exemplu: Ghenele verticale pentru conducte se obtureaza la trecerea prin planşee cu elemente Co (incombustibile) rezistente la foc 30 minute (care să umple golul pe toată grosimea planseului).
Traversarile pereţilor şi planseelor antifoc şi rezistente la explozie se vor realiza cu îndeplinirea criteriilor şi nivelurilor de performanţă specifice prevăzute de "Normativul de siguranţă la foc a construcţiilor" P 118-99
Control, examen vizual.
P 118 - Normativ de siguranţă la foc a construcţiilor.
Catalog IPCT - Detalii, elemente şi subansambluri de instalaţii pentru construcţii.
Volumul: prevenirea şi stingerea incendiilor.
Brosura PSI grupa S - sanitare grupa DC - detalii comun 775/22.07.1998 - Ordin al ministrului de interne pentru aprobarea Normelor generale de prevenire şi stingere a incendiilor.
4 IGIENA, SĂNĂTATEA OAMENILOR REFACEREA ŞI PROTECŢIA MEDIULUI CERINTA 4.1. IGIENA ÎNCĂPERILOR DEFINIREA 4.1.1. Asigurarea condiţiilor de igiena prin instalaţii sanitare CERINTEI necesare diferitelor categorii de clădiri şi folosinţe CRITERIUL 4.1.1.1. Stabilirea tipului şi numărului obiectelor sanitare DE pentru diferite categorii de clădiri, încăperi şi PERFORMANTA utilizări; stabilirea debitelor specifice de apa rece, calda şi canalizare pentru diferite tipuri de armături şi utilizări, a presiunilor minime de utilizare şi a echipamentelor pentru reţelele de apa rece şi calda
Standardul de referinţa: STAS 1478 tabel 1.
Prin calcul
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
STAS 1478 - Alimentarea cu apa la construcţiile civile şi industriale Prescripţii fundamentale de proiectare.
STAS 1504 - Instalaţii sanitare. Distanţe de amplasare a obiectelor sanitare, armaturilor şi accesoriilor lor.
STAS 1795 - Canalizare interioară.
STAS 1846 - Determinarea debitelor de apa de canalizare.
CERINTA 4.2. CALITATEA APEI DEFINIREA 4.2.1. Calitate de potabilitate a apei reci şi calde pentru CERINTEI consum CRITERIUL 4.2.1.1. Stabilirea condiţiilor de potabilitate a apei:
DE organoleptice, chimice, fizice, radioactive, PERFORMANTA bacteriologice, biologice
Standardul de referinţa: STAS 1342.
Analiza apei în laborator.
STAS 1342 - Condiţii tehnice de calitate a apei potabile.
STAS 1478 - Alimentarea cu apa la construcţiile civile şi industriale.
STAS 4706 - Apa de suprafaţa. Categorii şi condiţii tehnice de calitate.
NTPA 013 - Norme de calitate pe care trebuie să le îndeplinească apele de suprafaţa utilizate pentru potabilizare.
CRITERIUL 4.2.1.2. Măsuri de protecţie la acţiunea agenţilor biologici DE (microorganisme, rozatoare) PERFORMANTA
Compatibilitatea materialelor cu mediul biologic şi protecţia suprafeţelor.
Controlul instalaţiei.
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
STAS 1342 - Condiţii tehnice de calitate a apei potabile.
STAS 4706 - Apa de suprafaţa. Categorii şi condiţii tehnice de calitate.
CRITERIUL 4.2.1.3. Stabilirea nivelului maxim admisibil al conţinutului de DE substanţe nocive (toxice) în apa potabilă, provenite prin PERFORMANTA contactul cu pereţii conductelor şi echipamentelor instalaţiei de distribuţie a apei reci şi calde în interiorul clădirilor
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
STAS 1478 - Alimentarea cu apa la construcţiile civile şi industriale.
Prescripţii fundamentale de proiectare.
STAS 1342 - Condiţii tehnice de calitate a apei potabile.
STAS 10128 - Protecţia contra coroziunii a conductelor supraterane din oţel. Clasificarea mediilor agresive.
STAS 10166/1 - Protecţia contra coroziunii a conductelor supraterane din oţel. Pregătirea mecanică a suprafeţelor.
STAS 10702/1 - Protecţia contra coroziunii. Acoperiri protectoare.
Condiţii tehnice generale.
STAS 7335/3 - Protecţia contra coroziunii. Protecţia exterioară prin izolare cu bitum a conductelor de oţel ingropate.
I 14 - Normativ pentru protecţia contra coroziunii a construcţiilor metalice ingropate.
CRITERIUL 4.2.1.4. Evitarea stagnarii apei în reţeaua de distribuţie pentru DE apa potabilă.
PERFORMANTA
Soluţiile adoptate sa nu permită stagnarea apei în reţeaua de distribuţie peste limita admisă.
Exemplu:
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
CRITERIUL 4.2.1.5. Asigurarea separarii complete între reţeaua de distribuţie DE a apei potabile şi alte reţele de apa PERFORMANTA
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
NP 084-03 - Normativ privind proiectarea, executarea şi exploatarea instalaţiilor sanitare şi a sistemelor de alimentare cu apa şi canalizare utilizând conducte din mase plastice.
STAS 1478 - Alimentarea cu apa la construcţiile civile şi industriale.
SR 1343/1 - Alimentari cu apa. Determinarea cantităţilor de apa de alimentare pentru centre populate.
CRITERIUL 4.2.1.6. Stabilirea condiţiilor de amplasare a conductelor şi DE echipamentelor faţă de sursele de infectare biologica PERFORMANTA (canalizare) şi radioactive; măsuri pentru evitarea contaminarii şi poluarii din substanţe toxice
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
STAS 1342 - Condiţii tehnice de calitate a apei potabile.
SR 8591/1-97 - Amplasarea în localităţi a reţelelor edilitare subterane în executate în săpătura.
CERINTA 4.3. TEMPERATURA DE DISTRIBUŢIE A APEI CALDE DEFINIREA 4.3.1. Asigurarea temperaturii adecvate pentru apa calda de CERINTEI consum din instalaţiile sanitare interioare CRITERIUL 4.3.1.1. Temperatura apei calde de consum DE PERFORMANTA
Punctele de măsura a temperaturii sunt cele stabilite prin normativul I 9 şi I 13.
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
I 13 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor de încălzire centrala.
I 35 - Instrucţiuni tehnice pentru proiectarea automatizarii instalaţiilor din centrale şi puncte termice.
I 42 - Instrucţiuni tehnice pentru executarea şi exploatarea instalaţiilor de utilizare a energiei solare pentru prepararea apei calde de consum.
PE 502-8 - Normativ privind dotarea instalaţiilor tehnologice cu aparate de măsura şi de automatizare. Puncte termice.
STAS 1478 - Alimentarea cu apa la construcţiile civile şi industriale.
Prescripţii fundamentale de proiectare.
STAS 7891 - Termometre de sticlă cu lichid. Condiţii generale.
STAS 8420 - Mijloace de măsurare a temperaturii. Termometre tehnice cu rezistenta electrica, condiţii tehnice generale de calitate.
CRITERIUL 4.3.1.2. Prevenirea apariţiei în apa calda de consum a DE microorganismelor şi virusilor (de ex. Legionella) PERFORMANTA
Analiza apei conform metodologiilor stabilite de organele sanitare.
INCERC - Instrucţiuni tehnice pentru combaterea proliferarii Legionellei în instalaţiile de preparare a apei calde de consum.
CERINTA 4.4. PROTECŢIA MEDIULUI - NEPOLUAREA APELOR SUBTERANE ŞI A SOLULUI DEFINIREA 4.4.1. Evitarea poluarii mediului, respectiv poluarii apelor CERINTEI subterane şi a contaminarii soiului cu apele uzate provenite din canalizarea clădirilor CRITERIUL 4.4.1.1. Stabilirea condiţiilor pe care trebuie să le îndeplinească DE apele uzate pentru a fi deversate în reţelele de PERFORMANTA canalizare
Prin control şi măsurători în laboratoare specializate ale probelor de apa deversate în reţeaua de canalizare.
Se verifica următoarele:
NTPA 001 - Normativ privind stabilirea limitelor de încărcare cu poluanti a apelor uzate industriale şi orăşeneşti la evacuarea în receptori naturali NTPA 011 - Normativ privind colectarea, epurarea şi evacuarea apelor uzate orăşeneşti NTPA 002 - Normativ privind condiţiile de evacuare a apelor uzate în reţelele de canalizare.
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
P 66 - Instrucţiuni tehnice privind proiectarea lucrărilor de alimentare cu apa potabilă şi canalizare a satelor.
STAS 1481 - Canalizari. Reţele exterioare. Criterii generale şi studii de proiectare.
STAS 3051 - Sisteme de canalizare. Canale ale reţelelor exterioare de canalizare. Prescripţii fundamentale de proiectare.
STAS 7891 - Termometre de sticlă cu lichid. Condiţii generale.
GP 043 - Ghid privind proiectarea, execuţia şi exploatarea sistemelor de alimentare cu apa şi canalizare utilizând conducte din PVC, polietilena şi polipropilena.
CRITERIUL 4.4.1.2. Condiţii de calitate ale conductelor exterioare de DE canalizare pentru evitarea poluarii mediului (scurgeri PERFORMANTA prin neetanseitati)
Valorile recomandate pentru condiţiile tehnice de calitate ale materialelor din care se executa reţelele de canalizare sunt indicate pe tipuri de materiale în următoarele standarde de referinţa:
Condiţiile de calitate pe care trebuie să le îndeplinească materialele care alcătuiesc o reţea de canalizare:
STAS 6675/3 - Ţevi de policlorura de vinil. Indicaţii generale.
SR 4163 - Alimentari cu apa. Reţele de distribuţie.
STAS 1743/1 - Tuburi şi piese de legătură din gresie ceramica. Condiţii tehnice generale de calitate.
STAS 7335/1 - Tuburi şi mufe din azbociment pentru conducte de presiune.
Condiţii tehnice generale.
STAS 816 - Tuburi şi piese de canalizare din beton simplu.
STAS 4235/1 - Gresie ceramica antiacida. Condiţii tehnice generale de calitate.
NP 003-96 - Normativ pentru proiectarea, executarea şi exploatarea instalaţiilor tehnico-sanitare şi tehnologiilor cu ţevi din polipropilena.
GP 043 - Ghid privind proiectarea, execuţia şi exploatarea sistemelor de alimentare cu apa şi canalizare utilizând conducte din PVC, polietilena şi polipropilena.
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
CERINTA 4.5. IGIENA AERULUI DEFINIREA 4.5.1. Ambianta atmosferica normală prin lipsa de mirosuri CERINTEI neplacute din reţeaua de evacuare a apelor uzate CRITERIUL 4.5.1.1. Nivelul de poluare a atmosferei datorită degajarii de DE mirosuri neplacute persistente PERFORMANTA
Control de conformitate cu normele tehnice în vigoare.
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
STAS 3690 - Sifoane de pardoseala.
STAS 1795 - Canalizare interioară.
CRITERIUL 4.5.1.2. Asigurarea, în cadrul unor scheme de funcţionare DE corespunzătoare, a coloanelor de ventilare principale şi PERFORMANTA secundare ale reţelelor de scurgere
Măsurile sunt prevăzute în scopul evitării patrunderii în clădiri şi în încăperi a aerului viciat din conductele de canalizare:
Control de conformitate cu normele tehnice în vigoare.
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
STAS 1795 - Canalizare interioară.
STAS 3051 - Canale ale reţelelor exterioare de canalizare.
Prescripţii fundamentale de proiectare.
STAS 1481 - Canalizari. Reţele exterioare.
SR EN 752/1..7 - Reţele de canalizare în exteriorul clădirilor.
SR EN 476 - Condiţii generale pentru componente utilizate la reţelele de evacuare, de racord şi de canalizare cu curgere cu nivel liber.
5 IZOLATIA TERMICA, HIDROFUGA ŞI ECONOMIA DE ENERGIE CERINTA 5.1. CONSUMURI ENERGETICE OPTIME DEFINIREA 5.1.1. Realizare unor consumuri minime de energie în instalaţiile CERINTEI sanitare CRITERIUL 5.1.1.1. Limitarea temperaturii de producere a apei calde DE PERFORMANTA
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
I 13 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor de încălzire.
CRITERIUL 5.1.1.2. Termoizolarea conductelor de distribuţie a apei calde DE PERFORMANTA
Se adopta următoarele valori minime pentru "eficienta termoizolarii" [r(iz)]: ● Conducte f2'd6 < 57 m r(iz) min = 75% 57 <= 'd6 <= 200 mm r(iz) min = 80% 'd6 > 200 mm r(iz) min = 85%
I 13 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor de încălzire.
C 142 - Instrucţiuni tehnice pentru executarea şi receptionarea termoizolatiilor la elementele de instalaţii Catalog IPCT - Catalog detalii tip de instalaţii DC4-73. Izolaţii.
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
CRITERIUL 5.1.1.3. Realizarea debitelor specifice de apa rece şi calda la DE presiuni minime de utilizare PERFORMANTA
În laborator pe un stand special care permite realizarea unor presiuni disponibile ale debitului de apa, variabile, prin măsurători volumetrice ale debitului dat de armături la diferite deschideri.
STAS 1478 - Instalaţii sanitare. Alimentarea cu apa la construcţiile civile şi industriale. Prescripţii fundamentale de proiectare.
STAS 2581 - Robinet simplu serviciu.
STAS 9143 - Armături sanitare. Condiţii generale de calitate.
STAS 8732 - Baterii amestecatoare Pn 6. Tipuri şi dimensiuni principale.
CRITERIUL 5.1.1.4. Pierderi de apa minime la conductele şi la armaturile de DE serviciu (la puncte de consum) PERFORMANTA
Prin verificări periodice asupra conductelor şi armaturilor de distribuţie a apei.
NP 084-03 - Normativ privind proiectarea, executarea şi exploatarea instalaţiilor sanitare şi a sistemelor de alimentare cu apa şi canalizare utilizând conducte din mase plastice.
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
I 9/1 - Normativ pentru exploatarea instalaţiilor sanitare.
CRITERIUL 5.1.1.5. Prevederea de contoare de apa rece şi calda DE PERFORMANTA
Montarea de contoare de apa rece şi calda individuale sau colective la consumatori.
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
SC 001 - Soluţii cadru pentru montarea contoarelor la clădiri de locuit existente. (Soluţii şi detalii de montaj pentru contoarele de apa rece, apa calda şi energie termic) IPCT-SA - 1996 SC 002 - Soluţii cadru de contorizare a consumurilor de apa, gaze naturale şi energie termica aferente instalaţiilor din blocurile de locuinţe. IPCT S.A. - 1998.
CERINTA 5.2. SURSE DE ENERGIE NECONVENTIONALE DEFINIREA 5.2.1. Soluţii noi de preparare a apei calde de consum care să CERINTEI necesite un consum energetic mai redus prin adoptarea unor surse de energie neconventionale CRITERIUL 5.2.1.1. Stabilirea condiţiilor şi parametrilor de aplicare a DE soluţiilor de utilizare a surselor neconventionale de PERFORMANTA energie
Aceste date sunt furnizate de staţii meteo special amenajate pe întreg teritoriul tarii prin măsurători zilnice la intervale orare fixe. ● Energie eoliana - se utilizează pentru prepararea apei calde de consum > Stabilirea condiţiilor şi parametrilor de utilizare presupune cunoaşterea:
Determinarile se fac în condiţii similare cu cele de la energia solara. ● Energia geotermala - se utilizează pentru prepararea apei calde de consum > Stabilirea condiţiilor şi parametrilor de utilizare presupune cunoaşterea parametrilor sursei hidrogeotermale:
Determinarea condiţiilor şi parametrilor de utilizare se face:
I 42 - Instrucţiuni tehnice pentru executarea şi exploatarea instalaţiilor de utilizare a energiei solare pentru prepararea apei calde de consum.
CERINTA 5.3. CONSUMUL DE ENERGIE ÎN EXPLOATARE AL UTILAJELOR DEFINIREA 5.3.1. Utilaje eficiente energetic pentru asigurarea unor CERINTEI consumuri minime de energie (pompe, compresoare, boilere electrice) CRITERIUL 5.3.1.1. Randamentul energetic DE PERFORMANTA
Se adopta următoarele valori pentru randamentul minim admisibil:
Se verifica pentru utilajele prevăzute în proiect, valoarea de catalog a randamentului data de producător.
Măsurători în situ. Calcule de bilanţ energetic.
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
I 9/1 - Normativ pentru exploatarea instalaţiilor sanitare.
DEFINIREA 5.3.2. Consum minim de energie de pompare CERINTEI CRITERIUL 5.3.2.1. Soluţii functionale pentru limitarea consumului de DE energie de pompare PERFORMANTA
Se au în vedere următoarele tipuri de soluţii:
Prin calcul.
Verificare în proiectul instalaţiei sanitare şi control de conformitate pe teren.
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
STAS 1478 - Instalaţii sanitare. Alimentarea cu apa la construcţiile civile şi industriale. Prescripţii fundamentale de proiectare.
CERINTA 5.4. CONSUMUL DE ENERGIE INGLOBATA ÎN ELEMENTELE INSTALAŢIEI DEFINIREA 5.4.1. Asigurarea unor consumuri minime de energie inglobata în CERINTEI elementele instalaţiei CRITERIUL 5.4.1.1. Energia inglobata în instalatie, cuprinzând consumul DE energetic în procesul de realizare al componentelor PERFORMANTA instalaţiei de la extractia minereului până la livrarea produsului finit Pentru modul de determinare, valorile recomandate şi referinţe vezi "Ghid de performanţă pentru instalaţii de încălzire".
6 PROTECŢIA IMPOTRIVA ZGOMOTULUI CERINTA 6.1. PROTECŢIA LA ZGOMOT DEFINIREA 6.1.1. Asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării activităţii CERINTEI în încăperi prin protecţia la zgomotul exterior CRITERIUL 6.1.1.1. Nivelul de zgomot admis în spaţiile tehnice (staţii DE pompare, staţii hidrofor, rezervoare) PERFORMANTA
Se recomanda metodologiile din standardul de referinţa STAS 6161/1; 2; 4.
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
STAS 6156 - Acustica în construcţii. Protecţia împotriva zgomotului în construcţii civile şi social-culturale. Limite admisibile de nivel de zgomot şi parametrii de izolare acustica.
STAS 6161 - Acustica în construcţii.
STAS 6161/1 - Măsurarea nivelului de zgomot în construcţii civile.
STAS 1478 - Alimentarea cu apa la construcţiile civile şi industriale.
Prescripţii fundamentale de proiectare.
STAS 10009 - Acustica urbana. Limite admisibile ale nivelului de zgomot.
CRITERIUL 6.1.1.2. Nivelul de zgomot admis în încăperi DE PERFORMANTA
Se recomanda metodologia din standardele de referinţa 10009; 6161/1 Prin calcul.
Prin masurari în situ.
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
STAS 1478 - Alimentarea cu apa la construcţiile civile şi industriale.
Prescripţii fundamentale de proiectare.
SR EN ISO 38227 - Acustica în construcţii.
1, 2, 3 STAS 1957 - Acustica. Terminologie.
STAS 6161 - Acustica în construcţii.
STAS 6161/1 - Măsurarea nivelului de zgomot în construcţii civile.
STAS 10009 - Acustica urbana. Limite admisibile ale nivelului de zgomot.
CERINTA 6.2. LIMITAREA PRODUCERII ŞI TRANSMITERII VIBRATIILOR PRODUSE DE UTILAJE DEFINIREA 6.2.1. Nivelul de transmitere a vibratiilor produse de utilajele CERINTEI instalaţiei (pompe, staţii de hidrofor, compresoare) la părţile structurii de rezistenta, susceptibile de a intra în rezonanta (planşee, acoperisuri terasa, platforme, etc.).
CRITERIUL 6.2.1.1. Nivelul de vibratii echivalent admis. Condiţii de montare DE a utilajelor pentru reducerea vibratiilor.
PERFORMANTA
Pentru clădiri de locuit, cămine şi hoteluri. ● Vibratii longitudinale
Încercări în situ.
Vezi 6.2.1.2.
CRITERIUL 6.2.1.2. Raportul dintre frecventa proprie de vibratie a DE utilajului montat pe suportul lui real f(1) şi frecventa PERFORMANTA proprie de vibratie a elementului de construcţie f(2), asimilat cu o placa
Se instaleaza un seismograf sau alt aparat de detectare a vibratiilor pe suportul utilajului (sasiu). Utilajul fiind oprit, se aplică un soc vertical pe suport. Detectorul de vibratii va inregistra frecventa lor proprie, f(1) (detectorul de vibratii va fi astfel amplasat încât să fie sensibil doar la componenta verticala a vibratiilor; se va asigura ca greutatea aparatului de măsura sa nu depăşească 1/5 din greutatea utilajului).
Frecventa proprie a elementului de construcţie (planseu), f(2) către care se transmit vibratiile utilajului, se determina prin aceeaşi metoda.
CRITERIUL 6.2.1.3. Viteza maxima de vibratie la rezonanta a elementelor DE de construcţie pe care se afla utilajul PERFORMANTA V(max.)
V(max) <= 2,5 mm/s - situaţie recomandată, se garantează absenta deteriorarilor 2,5 mm/s < V(max) <= 6 mm/s - situaţie admisibilă, apariţia deteriorarilor este foarte puţin probabila
Se măsoară amplitudinea deplasarii maxime a elementului portant (placa, grinda - de regula la mijloc), W(max), şi se determina viteza maxima de vibratie la rezonanta [f(1) = f(2)], cu relaţia:
V(max) = W(max) x 2pi x f(2); în mm/s Se verifica încadrarea vitezei de vibratie la rezonanta în valorile de la pct. a.
STAS 12025/2 - Acustica în construcţii. Efectele vibratiilor asupra clădirilor sau părţilor de clădire, limite admisibile.
STAS 7206 - Fundaţii de maşini. Prescripţii de proiectare.
P 122 - Instrucţiunile tehnice pentru proiectarea măsurilor de izolare fonica la clădiri civile, social-culturale şi tehnico-administrative.
P 121 - Instrucţiuni tehnice pentru proiectarea şi executarea măsurilor de protecţie acustica şi antivibratila la clădiri.
C 125 - Normativ privind proiectarea şi executarea măsurilor de izolare fonica şi a tratamentelor acustice în clădiri.
P 130 - Normativ privind urmărirea comportării în timp a construcţiilor.
Suprafeţele spaţiilor dotate cu obiecte sanitare (grupuri sanitare, bucatarii) se recomanda în standardul de referinţa 1504 şi în Catalogul îndrumător IPCT
Prin control de conformitate cu dimensiunile prevăzute în reglementări:
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
I 9/1 - Normativ pentru exploatarea instalaţiilor sanitare.
STAS 1504 - Amplasarea obiectelor sanitare.
STAS 1478 - Alimentarea cu apa la construcţii civile şi industriale.
Prescripţii fundamentale de proiectare.
STAS 1540 - Obiecte sanitare ceramice. Lavoare. Dimensiuni.
STAS 2066 - Vase de closet. Dimensiuni principale.
SR EN 35 - Bideuri. Dimensiuni.
STAS 2583 - Obiecte sanitare din fonta emailate. Condiţii tehnice generale.
STAS 2756 - Obiecte sanitare din fonta emailate. Rezervor de spalare pentru closet. Dimensiuni.
STAS 2759 - Spalatoare pentru vase. Dimensiuni.
SR EN 251 - Cazi pentru dus.
SR 6686 - Obiecte sanitare ceramice. Obiecte din portelan sanitar.
Condiţii tehnice generale de calitate.
C 56 - Normativ pentru verificarea calităţii şi recepţia lucrărilor de construcţii şi instalaţii aferente.
STAS 7823 - Obiecte sanitare ceramice. Rezervoare de spalare pentru closete. Dimensiuni.
STAS 5721 - Spaţii minime pentru amplasare mobilier şi echipamente în clădiri de locuit.
Catalog - Dotarea cu instalaţii a clădirilor de locuit pentru îndrumător îmbunătăţirea condiţiilor de confort ale ocupantilor (IPCT-1993).
Valorile recomandate sunt în standardul de referinţa STAS 1504 şi în Catalogul îndrumător IPCT. b)Mod de verificare a valorilor recomandate Prin control de conformitate cu dimensiunile prevăzute în reglementări:
STAS 1504 - Amplasarea obiectelor sanitare.
Catalog îndrumător - Dotarea cu instalaţii a clădirilor de locuit pentru îmbunătăţirea condiţiilor de confort ale ocupantilor (IPCT-1993).
CERINTA R 1.2. REZISTENTA FINISAJELOR LA UTILIZARE DEFINIREA R 1.2.1. Asigurarea rezistentei finisajelor elementelor accesibile CERINTEI de instalaţii la diversi agenţi care intervin în utilizare CRITERIUL R 1.2.1.1. Condiţii şi măsuri de asigurare a caracteristicilor DE fizico-mecanice ale obiectelor sanitare în exploatare PERFORMANTA ● Obiecte sanitare din fonta emailata
Verificările se executa la producător, în laborator, pe obiecte din fonta emailata sau epruvete, în funcţie de felul verificării. Principalele obiecte sanitare din fonta emailata:
STAS 2583 - Obiecte sanitare din fonta emailate. Condiţii tehnice generale.
STAS 8073 - Obiecte sanitare din fonta emailate. Metode de verificare a stratului de email.
STAS 10207/1-11 - Emailuri vitrifiate şi cristalizate. ● Obiecte sanitare din portelan sanitar
Regulile pentru verificarea calităţii, metodele de verificare, condiţii de apreciere a rezultatelor verificărilor sunt recomandate în standardul de referinţa 6686.
Se stabilesc metode de verificare de lot a:
Verificările periodice constau în:
Verificările se executa la producător în laborator pe obiecte sanitare sau pe epruvete, în funcţie de felul verificării.
Principalele obiecte din portelan sanitar:
STAS 6686 - Obiecte sanitare ceramice. Obiecte din portelan. Condiţii tehnice generale de calitate.
STAS 9667 - Instalaţii sanitare, încercări functionale ale lavoarelor.
SR EN 997 - Vas WC cu sifon integrat. ● Obiecte sanitare din alte materiale (tabla emailata, tabla inoxidabila, poliesteri armati cu fibre de sticlă captusita cu p.m.m. s.a.)
Norme internaţionale ISO.
Metodologii stabilite pentru agrementarea obiectelor sanitare din diferite materiale.
CERINTA R 1.3. URMĂRIREA FUNCTIONARII INSTALAŢIILOR DEFINIREA R 1.3.1. Asigurarea condiţiilor de urmărire a funcţionarii CERINTEI instalaţiei sanitare prin cunoaşterea parametrilor acesteia CRITERIUL R 1.3.1.1. Aparatura de măsura şi control pentru cunoaşterea DE parametrilor instalaţiei sanitare PERFORMANTA
Controlul instalaţiei.
I 9 Normativ pentru proiectare şi executarea instalaţiilor sanitare.
I 9/1 Normativ pentru exploatarea instalaţiilor sanitare.
CERINTA R 1.4. INTEGRAREA INSTALAŢIEI ÎN CONSTRUCŢIE DEFINIREA R 1.4.1. Integrarea elementelor de instalaţii şi a instalaţiei în CERINTEI ansamblu, în clădirea deservita CRITERIUL R 1.4.1.1. Condiţii şi măsuri care să permită integrarea DE instalaţiilor în clădirea deservita PERFORMANTA
Controlul instalaţiei.
I 9 Normativ pentru proiectare şi executarea instalaţiilor sanitare.
I 9/1 Normativ pentru exploatarea instalaţiilor sanitare.
R2 DURABILITATE CERINTA R 2.1. DURATA DE VIATA DEFINIREA R 2.1.1. Durata de viaţa în care instalatia îşi păstrează CERINTEI performanţele.
CRITERIUL R 2.1.1.1. Clase de durata de serviciu a instalaţiilor (durate DE normale de funcţionare), în ansamblu şi a diferitelor PERFORMANTA elemente componente (obiecte sanitare, armături etc.) în funcţie de: natura acestora, expunerea şi amplasarea în clădire, posibilităţi de supraveghere, control şi întreţinere, usurinta de demontare şi înlocuire.
Apreciere, pe bază de date statistice şi ancheta la utilizatori.
STAS 9143 - Armături sanitare. Condiţii tehnice generale de calitate.
STAS 9154 - Armături pentru instalaţii sanitare şi de încălzire centrala. Condiţii tehnice generale de calitate.
STAS 8174/1, 2, 3 - Fiabilitate, rentabilitate şi disponibilitate.
STAS 10307 - Fiabilitatea produselor industriale. Indicatori de fiabilitate.
C 247 - Îndrumător cadru privind exploatarea şi întreţinerea clădirilor de locuit din mediul urban aflate în proprietatea autorităţilor publice.
Ordonanţa nr. 21/ - Protecţia consumatorilor 21.08.92 HGR nr. 964/1988 - Hotărârea Guvernului României pentru aprobarea clasificaţiei şi a duratelor normale de funcţionare a mijloacelor fixe.
GE 032-97 - Normativ privind executarea lucrărilor de întreţinere şi reparaţii la clădiri şi construcţii speciale P 135 - Ghid cuprinzând coeficienţi de uzura fizica normata la mijloacele fixe din grupa 1 "Construcţii"
CERINTA R 2.2. ANDURANTA ROBINETELOR DEFINIREA R 2.2.1. Rezistenta robinetelor de închidere din instalaţiile CERINTEI sanitare la manevre repetate de închidere şi deschidere CRITERIUL R 2.2.1.1. Numărul de cicluri repetate de închidere şi deschidere pe DE care robinetul le poate suporta fără deteriorare PERFORMANTA
Proba se realizează conform indicaţiilor din Ghidurile privind metodologia de agrementare sau omologare a robinetelor, realizate de institutele specializate.
I 9 - Normativ pentru proiectarea şi executarea instalaţiilor sanitare.
STAS 1180 - Armături industriale. Robinet cu sertar. Condiţii tehnice speciale de calitate.
STAS 1601 - Robinete cu cep. Condiţii speciale.
SR ISO 7121 - Armături industriale din oţel. Robinete cu sfera cu flanse. Condiţii tehnice speciale de calitate.
CERINTA R 2.3. REZISTENTA LA AGENŢI BIOLOGICI DEFINIREA R 2.3.1. Asigurarea rezistentei elementelor componente ale CERINTEI instalaţiilor la agenţi biologici.
CRITERIUL R 2.3.1.1. Măsuri de protecţie la acţiunea agenţilor biologici DE (microorganisme, rozatoare).
PERFORMANTA
Controlul instalaţiilor.
CERINTA R 2.4. REZISTENTA LA COROZIUNE DEFINIREA R 2.4.1. Rezistenta suprafeţelor elementelor de instalaţii la CERINTEI coroziunea datorată agenţilor chimici şi atmosferici.
CRITERIUL R 2.4.1.1. Măsuri de protecţie la coroziunea datorată agenţilor DE chimici şi atmosferici.
PERFORMANTA