Regulament din 7 octombrie 2004
Despre ce este acest act?
Acest regulament stabilește sistemele de clasificare a produselor pentru construcții în funcție de modul în care acestea se comportă la foc, pentru a asigura siguranța la incendiu a construcțiilor.
Pentru cine: Producătorilor de produse pentru construcții care doresc să le introducă pe piață cu marcajul CE; Autorităților și specialiștilor implicați în proiectarea și execuția construcțiilor din România.
Date esențiale
- Țara
- România
- Domeniul de drept
- Drept imobiliar și al construcțiilor
- Articole
- 25
- Sursa
- MultiLegalPile/
- Text preluat la
- Explicație actualizată la
Ce reglementează acest act?
- Sistemele de clasificare a produselor pentru construcții pe baza performanțelor de comportare la foc.
- Criteriile de performanță și valorile aferente fiecărei clase de comportare la foc.
- Metodele de determinare a performanțelor la foc ale produselor.
- Cerințele obligatorii pentru clasificarea produselor în vederea aplicării marcajului CE și pentru stabilirea nivelurilor de performanță în reglementările tehnice.
Pe cine privește acest act?
- Producătorilor de produse pentru construcții care doresc să le introducă pe piață cu marcajul CE.
- Autorităților și specialiștilor implicați în proiectarea și execuția construcțiilor din România.
Care sunt punctele cheie?
- Performanțele la foc includ reacția la foc a produselor, rezistența la foc a unor produse și subansambluri, și performanța la foc exterior a acoperișurilor.
- Sistemele de clasificare și simbolurile de codificare sunt identice cu cele adoptate la nivel european.
- Clasificările sunt obligatorii pentru aplicarea marcajului CE pe produsele identificate și pentru stabilirea cerințelor de securitate la incendiu în construcții.
- Produsele sunt clasificate pe baza rezultatelor încercărilor relevante, într-o configurație reprezentativă pentru condițiile de utilizare finală.
Drept imobiliar și al construcțiilor
Drept imobiliar și al construcțiilor
Textul legii
Textul legii
Cuprins (25)
- Articolul 1
- Articolul 2
- Articolul 3 În sensul prezentului regulament, următorii termeni de specialitate se
- Articolul 4
- Articolul 5
- Articolul 6
- Articolul 7
- Articolul 8
- Articolul 9
- Articolul 10
- Articolul 11
- Articolul 12
- Articolul 13
- Articolul 14
- Articolul 15
- Articolul 16
- Articolul 17
- Articolul 18
- Articolul 19
- Articolul 20
- Articolul 21
- Articolul 22 (1) Clasificările corespunzătoare celor trei metode de încercare sunt
- Articolul 23
- Articolul 24
- Articolul 25
REGULAMENT din 7 octombrie 2004 privind clasificarea şi încadrarea produselor pentru construcţii pe baza performanţelor de comportare la foc Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 90 din 27 ianuarie 2005
Capitolul I
Dispoziţii generale
Articolul 1
Articolul 2
Capitolul II
Termeni şi definiţii
Articolul 3În sensul prezentului regulament, următorii termeni de specialitate se definesc astfel:
NOTĂ: Două sau mai multe straturi nesubstanţiale adiacente (adică fără niciun component substanţial între ele) sunt considerate ca un singur component nesubstanţial şi împreună trebuie să satisfacă cerinţele aplicabile unui strat ce constituie un component nesubstantial.
Articolul 4
Capitolul III
Clase de performanţă pentru comportarea la foc
Articolul 5
Conform prevederilor pct. 2 din anexa nr. 1 la Hotărârea Guvernului nr. 622/2004, pentru a satisface cerinţa esenţială "Securitate la incendiu", construcţiile trebuie să fie proiectate şi executate astfel încât, în cazul izbucnirii unui incendiu:
Articolul 6
Articolul 7
Articolul 8
Articolul 9
Articolul 10
Articolul 11
Produsele identificate vor fi clasificate pe baza rezultatelor la încercările relevante, conform următoarelor principii:
Articolul 12
Datele de fundamentare şi domeniul de aplicare ale unei clasificări acordate trebuie să fie înscrise, într-o formulare succintă, în informaţiile asociate marcajului de conformitate CE, prevăzute la pct. 4.1. din anexa nr. 3 la Hotărârea Guvernului nr. 622/2004, şi, într-o formulare completă, în raportul de clasificare.
Articolul 13
Capitolul IV
Clasificarea produselor pentru construcţii pe baza performanţelor de reacţie la foc
Articolul 14
Articolul 15
Articolul 16
Sistemul de clasificare în clase de reacţie la foc a produselor pentru construcţii a fost stabilit pe bază de încercări la scară redusă, corespunzând unui scenariu unic de referinţă pentru incendiu (incendiu într-o încăpere).
Articolul 17
În cazul în care încadrările bazate pe încercările şi criteriile standardizate indicate în Tabelele 2 şi 3 nu sunt adecvate, se poate recurge la alte scenarii de referinţă (încercări reprezentative ce caracterizează scenarii prestabilite), în cadrul unor proceduri ce prevăd încercări alternative.
Articolul 18
Capitolul V
Clasificarea performanţelor de rezistenţă la foc a produselor pentru construcţii şi a unor subansambluri de construcţii
Articolul 19
Criteriile de performanţă relevante pentru rezistenţa la foc sunt indicate în Tabelul 5.
Articolul 20
Capitolul VI
Clasificarea performanţei la foc exterior a acoperişurilor şi învelitorilor de acoperiş
Articolul 21
Articolul 22(1) Clasificările corespunzătoare celor trei metode de încercare sunt identificate astfel:
...
T(g): durata critică de propagare a focului din exterior, T(p): durata critică de penetrare a focului.
Capitolul VII
Dispoziţii finale şi tranzitorii
Articolul 23
Articolul 24
Prevederile prezentului regulament referitoare la marcajul CE se aplică şi pentru marcajul CS, în condiţiile stabilite în capitolul IX din Hotărârea Guvernului nr. 622/2004.
Articolul 25
Tabelele nr. 1, 2, 3, 4, 5, 6 şi 7 şi Anexele nr.l, 2 şi 3 fac parte integrantă din prezentul Regulament.
Tabel 1 CRITERII DE PERFORMANŢĂ PENTRU REACŢIA LA FOC ┌──────────────────┬─────────────────────────────────────────────────────────┐ │ Simbol │ Denumire │ ├──────────────────┼─────────────────────────────────────────────────────────┤ │ Delta T │ Creşterea de temperatură │ ├──────────────────┼─────────────────────────────────────────────────────────┤ │ Delta m │ Pierderea de masă │ ├──────────────────┼─────────────────────────────────────────────────────────┤ │ t(f) │ Durata de persistenţă a flăcării │ ├──────────────────┼─────────────────────────────────────────────────────────┤ │ PCS │ Putere calorifică superioară │ ├──────────────────┼─────────────────────────────────────────────────────────┤ │ FIGRA │ Viteza de dezvoltare a focului │ ├──────────────────┼─────────────────────────────────────────────────────────┤ │ THR(6O0s) │ Căldura totală degajată │ ├──────────────────┼─────────────────────────────────────────────────────────┤ │ LFS │ Propagarea laterală a flăcărilor │ ├──────────────────┼─────────────────────────────────────────────────────────┤ │ SMOGRA │ Viteza de emisie a fumului │ ├──────────────────┼─────────────────────────────────────────────────────────┤ │ TSP(600s) │ Emisia totală de fum │ ├──────────────────┼─────────────────────────────────────────────────────────┤ │ Fs │ Propagarea flăcării │ └──────────────────┴─────────────────────────────────────────────────────────┘ Tabel 2 CLASE DE PERFORMANŢĂ PRIVIND REACŢIA LA FOC A PRODUSELOR PENTRU CONSTRUCŢII, CU EXCEPŢIA PARDOSELILOR ŞI A PRODUSELOR TERMOIZOLANTE PENTRU TUBULATURĂ LINIARĂ (*) ┌────────┬──────────────────┬────────────────────────────────────────────────┐ │ Clasa │ Metoda(e) de │ Criterii de clasificare │ │ │ încercare ├─────────────────────────────┬──────────────────┤ │ │ │ Criterii de bază │ Criterii │ │ │ │ │ suplimentare │ ├────────┼──────────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────┤ │ A1 │ EN ISO 1182(*1) │ Delta T ≤ 30°°C şi │ │ │ │ şi │ Delta m ≤ 50 % şi │ │ │ │ │ t(f) = 0 (fără flacără │ │ │ │ │ susţinută) │ │ │ ├──────────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────┤ │ │ EN ISO 1716 │ PCS ≤ 2,0 MJ.kg^-1(*1) şi │ │ │ │ │ PCS ≤ 2,0 MJ.kg^-1 (*2)(*2a)│ │ │ │ │ şi PCS ≤ l,4 MJ.m^-2(*3)şi │ │ │ │ │ PCS ≤ 2,0 MJ.kg^-1(*4) │ │ ├────────┼──────────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────┤ │ A2 │ EN IS0 1182(*1) │ Delta T ≤ 50°C şi │ │ │ │ sau │ Delta m ≤ 50 % şi │ │ │ │ │ t(f) ≤ 20s │ │ │ ├──────────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────┤ │ │ EN ISO 1716 │ PCS ≤ 3,0 MJ.kg^-1 (*1) şi │ │
│ │ şi │ PCS ≤ 4,0 MJ.m^-2 (*2) şi │ │ │ │ │ PCS ≤ 4,0 MJ.m^-2 (*3) şi │ │ │ │ │ PCS ≤ 3,0 MJ.kg^-1 (*4) │ │ │ ├──────────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────┤ │ │ EN 13823 (SBI); │ FIGRA ≤ 120 W.s^-1 şi │ Emisie de fum(*5)│ │ │ │ LFS < marginea epruvetei şi │ şi Picături/ │ │ │ │ THR(600s) ≤ 7,5 MJ │ particule │ │ │ │ │ arzânde(*6) │ ├────────┼──────────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────┤ │ B │ EN 13823 (SBI) │ FIGRA ≤ 120 W.s"1 şi │ Emisie de fum(*5)│ │ │ şi │ LFS < marginea epruvetei şi │ şi Picături/ │ │ │ │ THR(600s) ≤ 7,5 MJ │ particule │ │ ├──────────────────┼─────────────────────────────┤ arzânde(*6) │ │ │EN ISO 11925-2(*8)│ Fs ≤ 150 mm în 60 s │ │ │ │Expunere = 30 s │ │ │ ├────────┼──────────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────┤ │ C │ EN 13823 (SBI) │ FIGRA ≤ 250 W.s^-1 şi │ Emisie de fum(*5)│ │ │ şi │ LFS < marginea epruvetei şi │ şi Picături/ │ │ │ │ THR(600s) ≤ 15 MJ │ particule │ │ ├──────────────────┼─────────────────────────────┤ arzânde(*6) │ │ │EN ISO 11925-2(*8)│ Fs ≤ 150 mm în 60 s │ │ │ │Expunere = 30 s │ │ │ ├────────┼──────────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────┤ │ D │ EN 13823 (SBI) │ FIGRA ≤ 750 W.s^-1; │ Emisie de fum(*5)│ │ │ şi │ │ Picături/ │ │ ├──────────────────┼─────────────────────────────┤ particule │ │ │EN ISO 11925-2(*8)│ Fs ≤ 150 mm în 60 s │ arzânde(*6) │ │ │Expunere = 30 s │ │ │ ├────────┼──────────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────┤ │ E │EN ISO 11925-2(*8)│ Fs ≤ 150 mm în 20 s │Picături/particule│ │ │Expunere = 15 s │ │arzânde(*7) │ ├────────┼──────────────────┴─────────────────────────────┴──────────────────┤ │ F │ Fără performanţă determinată │ ├────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │(*) Tratarea anumitor familii de produse (ţevi, conducte, cabluri, etc) este│ │ în curs de examinare la nivel european şi poate duce la modificarea │ │ prezentului regulament. │ │(*1) Pentru produse omogene şi componenţi substanţiali ai produselor │ │ neomogene. │ │(*2) Pentru orice component nesubstanţial exterior al produselor neomogene. │ │(*2a) Pentru orice component exterior nesubstanţial,având PCS ≤ 2,0 MJ.m^-2,│ │ în cazul în care produsul îndeplineşte următoarele criterii din │ │ EN 13823 (SBI): FIGRA ≤ 20W.S^-1; şi LFS < marginea epruvetei şi │ │ THR(600s) ≤ 4,0 MJ, şi s1, şi d0. │ │(*3) Pentru orice component nesubstanţial interior al produselor neomogene. │ │(*4) Pentru produs în ansamblul său. │ │(*5) s1 = SMOGRA ≤ 30 mp.s^-1 şi TSP(600s) ≤ 50 mp; s2 = SMOGRA ≤ 180 │
│ mp.s^-2 şi TSP(600s) ≤ 200 mp; s3 = nici s1 nici s2 │ │(*6) d0 = fără picături/particule arzânde conform EN 13823 (SBI) înainte de │ │ 600s; d1 = fără picături/particule arzânde care persistă mai mult de │ │ 10s conform EN 13823 (SBI) în 600 s; d2 = nici d0 nici d1; Aprinderea │ │ hârtiei de filtru conform EN ISO 11925-2 clasifică în clasa d2. │ │(*7) Acceptat = nu se aprinde hârtia de filtru (fără clasă); respins = se │ │ aprinde hârtia de filtru (clasa d2) │ │(*8) În cazul aplicării flăcării pe suprafaţă sau a aplicării pe muchia │ │ epruvetei, se ţine seama de condiţiile de utilizare finală a produsului│ └────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Tabel 3 CLASE DE PERFORMANŢĂ PRIVIND REACŢIA LA FOC A PARDOSELILOR PENTRU CONSTRUCŢII ┌────────┬──────────────────┬────────────────────────────────────────────────┐ │ Clasa │ Metoda(e) de │ Criterii de clasificare │ │ │ încercare ├─────────────────────────────┬──────────────────┤ │ │ │ Criterii de bază │ Criterii │ │ │ │ │ suplimentare │ ├────────┼──────────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────┤ │ A1(FL) │ EN ISO 1182(*1) │ Delta T ≤ 30°°C şi │ │ │ │ şi │ Delta m ≤ 50 % şi │ │ │ │ │ t(f) = 0 (fără flacără │ │ │ │ │ susţinută) │ │ │ ├──────────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────┤ │ │ EN ISO 1716 │ PCS ≤ 2,0 MJ.kg^-1(*1) şi │ │ │ │ │ PCS ≤ 2,0 MJ.kg^-1 (*2) şi │ │ │ │ │ PCS ≤ l,4 MJ.m^-2 (*3) şi │ │ │ │ │ PCS ≤ 2,0 MJ.kg^-1 (*4) │ │ ├────────┼──────────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────┤ │ A2(FL) │ EN IS0 1182(*1) │ Delta T ≤ 50°C şi │ │ │ │ sau │ Delta m ≤ 50 % şi │ │ │ │ │ t(f) ≤ 20s │ │ │ ├──────────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────┤ │ │ EN ISO 1716 │ PCS ≤ 3,0 MJ.kg^-1 (*1) şi │ │ │ │ şi │ PCS ≤ 4,0 MJ.m^-2 (*2) şi │ │ │ │ │ PCS ≤ 4,0 MJ.m^-2 (*3) şi │ │ │ │ │ PCS ≤ 3,0 MJ.kg^-1 (*4) │ │ │ ├──────────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────┤ │ │ EN ISO 9239-1(*5)│Flux critic(*6) ≥ 8,0 kW.m^-2│ Emisie de fum(*7)│ ├────────┼──────────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────┤ │ B(FL) │ EN ISO 9239-1(*5)│Flux critic(*6) ≥ 8,0 kW.m^-2│ Emisie de fum(*7)│ │ │ şi │ │ │ │ ├──────────────────┼─────────────────────────────┤ │ │ │EN ISO 11925-2(*8)│ Fs ≤ 150 mm în 20 s │ │ │ │Expunere = 15 s │ │ │ ├────────┼──────────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────┤ │ C(FL) │ EN ISO 9239-1(*5)│Flux critic(*6) ≥ 4,5 kW.m^-2│ Emisie de fum(*7)│ │ │ şi │ │ │ │ ├──────────────────┼─────────────────────────────┤ │
│ │EN ISO 11925-2(*8)│ Fs ≤ 150 mm în 20 s │ │ │ │Expunere = 15 s │ │ │ ├────────┼──────────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────┤ │ D(FL) │ EN ISO 9239-1(*5)│Flux critic(*6) ≥ 3,0 kW.m^-2│ Emisie de fum(*7)│ │ │ şi │ │ │ │ ├──────────────────┼─────────────────────────────┤ │ │ │EN ISO 11925-2(*8)│ Fs ≤ 150 mm în 20 s │ │ │ │Expunere = 15 s │ │ │ ├────────┼──────────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────┤ │ E(FL) │EN ISO 11925-2(*8)│ Fs ≤ 150 mm în 20 s │ │ │ │Expunere = 15 s │ │ │ ├────────┼──────────────────┴─────────────────────────────┴──────────────────┤ │ F │ Fără performanţă determinată │ ├────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │(*1) Pentru produse omogene şi componentele substanţiale ale produselor │ │ neomogene. │ │(*2) Pentru orice component nesubstanţial exterior al produselor neomogene. │ │(*3) Pentru orice component nesubstanţial interior al produselor neomogene. │ │(*4) Pentru produs în ansamblul său. │ │(*5) Durata încercării = 30 minute. │ │(*6) Fluxul critic este definit ca fiind fluxul radiant a cărui valoare este│ │ cea mai scăzută dintre fluxul radiant de la care flacăra se stinge sau │ │ fluxul radiant după o încercare cu durata de 30 minute. │ │(*7) s1 = fum ≤ 750 %.min; s2 = când nu se încadrează în s1. │ │(*8) Când flacăra acţionează pe suprafaţă sau când flacăra acţionează pe │ │ muchia epruvetei, ţinând seama de condiţiile de utilizare finală a │ │ produsului. │ └────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Tabel 4 CLASE DE PERFORMANŢĂ PRIVIND REACŢIA LA FOC A PRODUSELOR TERMOIZOLANTE PENTRU TUBULATURĂ LINIARĂ ┌────────┬──────────────────┬────────────────────────────────────────────────┐ │ Clasa │ Metoda(e) de │ Criterii de clasificare │ │ │ încercare ├─────────────────────────────┬──────────────────┤ │ │ │ Criterii de bază │ Criterii │ │ │ │ │ suplimentare │ ├────────┼──────────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────┤ │ A1(L) │ EN ISO 1182(*1) │ Delta T ≤ 30°°C şi │ │ │ │ şi │ Delta m ≤ 50 % şi │ │ │ │ │ t(f) = 0 (fără flacără │ │ │ │ │ susţinută) │ │ │ ├──────────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────┤ │ │ EN ISO 1716 │ PCS ≤ 2,0 MJ.kg^-1(*1) şi │ │ │ │ │ PCS ≤ 2,0 MJ.kg^-1(*2) şi │ │ │ │ │ PCS ≤ l,4 MJ.m^-2 (*3) şi │ │ │ │ │ PCS ≤ 2,0 MJ.kg^-1(*4) │ │ ├────────┼──────────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────┤ │ A2 │ EN IS0 1182(*1) │ Delta T ≤ 50°C şi │ │ │ │ sau │ Delta m ≤ 50 %; şi t(f)≤ 20s│ │ │ ├──────────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────┤
│ │ EN ISO 1716 │ PCS ≤ 3,0 MJ.kg^-1 (*1) şi │ │ │ │ şi │ PCS ≤ 4,0 MJ.m^-2 (*2) şi │ │ │ │ │ PCS ≤ 4,0 MJ.m^-2 (*3) şi │ │ │ │ │ PCS ≤ 3,0 MJ.kg^-1 (*4) │ │ │ ├──────────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────┤ │ │ EN 13823 (SBI); │ FIGRA ≤ 270 W.s^-1 şi │ Emisie de fum(*5)│ │ │ │ LFS < marginea epruvetei şi │ şi Picături/ │ │ │ │ THR(600s) ≤ 7,5 MJ │ particule │ │ │ │ │ arzânde(*6) │ ├────────┼──────────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────┤ │ B(L) │ EN 13823 (SBI) │ FIGRA ≤ 270 W.s"1 şi │ Emisie de fum(*5)│ │ │ şi │ LFS < marginea epruvetei şi │ şi Picături/ │ │ │ │ THR(600s) ≤ 7,5 MJ │ particule │ │ ├──────────────────┼─────────────────────────────┤ arzânde(*6) │ │ │EN ISO 11925-2(*8)│ F(s) ≤ 150 mm în 60 s │ │ │ │Expunere = 30 s │ │ │ ├────────┼──────────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────┤ │ C(L) │ EN 13823 (SBI) │ FIGRA ≤ 460 W.s^-1 şi │ Emisie de fum(*5)│ │ │ şi │ LFS < marginea epruvetei şi │ şi Picături/ │ │ │ │ THR(600s) ≤ 15 MJ │ particule │ │ ├──────────────────┼─────────────────────────────┤ arzânde(*6) │ │ │EN ISO 11925-2(*8)│ F(s) ≤ 150 mm timp de 60 s │ │ │ │Expunere = 30 s │ │ │ ├────────┼──────────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────┤ │ D(L) │ EN 13823 (SBI) │ FIGRA ≤ 750 W.s^-1; │ Emisie de fum(*5)│ │ │ şi │ THR(600s) ≤ 100 MJ │ Picături/ │ │ ├──────────────────┼─────────────────────────────┤ particule │ │ │EN ISO 11925-2(*8)│ F(s) ≤ 150 mm timp de 60 s │ arzânde(*6) │ │ │Expunere = 30 s │ │ │ ├────────┼──────────────────┼─────────────────────────────┼──────────────────┤ │ E(L) │EN ISO 11925-2(*8)│ F(s) ≤ 150 mm timp de 20 s │Picături/particule│ │ │Expunere = 15 s │ │arzânde(*7) │ ├────────┼──────────────────┴─────────────────────────────┴──────────────────┤ │ F │ Fără performanţă determinată │ ├────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │(*1) Pentru produse omogene şi componenţi substanţiali ai produselor │ │ neomogene. │ │(*2) Pentru orice component nesubstanţial exterior al produselor neomogene. │ │(*3) Pentru orice component nesubstanţial interior al produselor neomogene. │ │(*4) Pentru produs în ansamblul său. │ │(*5) s1 = SMOGRA ≤ 105 mp.s^-2 şi TSP(600s) ≤ 250 mp; s2 = SMOGRA ≤ 580 │ │ mp.s^-2 şi TSP(600s) ≤ 1600 mp; s3 = nici s1 nici s2 │ │(*6) d0 = fără picături/particule arzânde conform EN 13823 (SBI) înainte de │ │ 600s; d1 = fără picături/particule arzânde care persistă mai mult de │ │ 10s conform EN 13823 (SBI) în 600 s; d2 = nici d0 nici d1; Aprinderea │
│ hârtiei de filtru conform EN ISO 11925-2 clasifică în clasa d2. │ │(*7) Acceptat = nu se aprinde hârtia de filtru (fără clasă); respins = se │ │ aprinde hârtia de filtru (clasa d2) │ │(*8) În condiţii de aplicare a flăcării pe suprafaţă şi, dacă este valabil │ │ pentru condiţiile de utilizare finală a produsului, pe muchia epruvetei│ └────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Tabel 5 CRITERII DE PERFORMANŢĂ PENTRU REZISTENŢA LA FOC ┌─────────────┬──────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ Simbol │ Criterii de apreciere a performanţei │ ├─────────────┼──────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ R │ Capacitate portantă │ ├─────────────┼──────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ E │ Etanşeitate la foc │ ├─────────────┼──────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ I │ Izolare termică la foc │ ├─────────────┼──────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ W │ Radiaţie termică │ ├─────────────┼──────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ M │ Acţiune mecanică │ ├─────────────┼──────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ C │ Închidere automată │ ├─────────────┼──────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ S │ Etanşeitate la fum │ ├─────────────┼──────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ P sau PH │ Continuitate în alimentarea cu curent electric şi/sau │ │ │ transmisie de semnal pe durata incendiului │ ├─────────────┼──────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ G │ Rezistenţa la combustie a funinginei │ ├─────────────┼──────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ K │ Capacitatea de protecţie la foc a acoperirilor │ ├─────────────┼──────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ D │ Durata de stabilitate la temperatură constantă │ ├─────────────┼──────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ DH │ Durata de stabilitate la curba standard temperatură-timp │ ├─────────────┼──────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ F │ Funcţionalitatea ventilatoarelor electrice de fum şi │ │ │ gaze fierbinţi │ ├─────────────┼──────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ B │ Funcţionalitatea mijloacelor de evacuare naturală a fumului │ │ │ şi gazelor fierbinţi │ └─────────────┴──────────────────────────────────────────────────────────────┘ Tabel 6 CLASIFICAREA PRODUSELOR PENTRU CONSTRUCŢII (MATERIALE
ŞI ELEMENTE) PE BAZA PERFORMANŢELOR DE REZISTENŢĂ LA FOC 6.1.1 Elemente portante fără rol de separare a focului ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Se referă la │Pereţi, planşee, acoperişuri, grinzi, stâlpi, balcoane, scări, │ │ │pasarele │ ├──────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Standard(e) │EN 13501-2, EN 1365-1,2,3,4,5,6; EN 1992-1.2; EN 1993-1.2; │ │ │EN 1994-1.2;EN 1995-1.2; EN 1996-1.2; EN 1999-1.2 │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Clasificare : │ ├──────────────┬─────┬─────┬──────┬─────┬─────┬─────┬──────┬──────┬─────┬──────┤ │ R │ 15 │ 20 │ 30 │ 45 │ 60 │ 90 │ 120 │ 180 │ 240 │ 360 │ ├──────────────┼─────┴─────┴──────┴─────┴─────┴─────┴──────┴──────┴─────┴──────┤ │Observaţii │ - │ └──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.2.1-6.2.2 Elemente portante cu rol de separare a focului 6.2.1 ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Se referă la │Pereţi │ ├──────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Standard(e) │EN 13501-2, EN 1365-1; EN 1992-1.2; EN 1993-1.2; │ │ │EN 1994-1.2; EN 1995-1.2; EN 1996-1.2; EN 1999-1.2 │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Clasificare : │ ├──────────────┬─────┬─────┬──────┬─────┬─────┬─────┬──────┬──────┬─────┬──────┤ │ RE │ - │ 20 │ 30 │ - │ 60 │ 90 │ 120 │ 180 │ 240 │ 360 │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ REI │ 15 │ 20 │ 30 │ 45 │ 60 │ 90 │ 120 │ 180 │ 240 │ 360 │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ REI - M │ - │ - │ 30 │ - │ 60 │ 90 │ 120 │ 180 │ 240 │ 360 │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ REW │ - │ 20 │ 30 │ - │ 60 │ 90 │ 120 │ 180 │ 240 │ 360 │ ├──────────────┼─────┴─────┴──────┴─────┴─────┴─────┴──────┴──────┴─────┴──────┤ │Observaţii │ - │ └──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.2.2 ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Se referă la │Planşee şi acoperişuri │ ├──────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Standard(e) │EN 13501-2, EN 1365-2; EN 1992-1.2; EN 1993-1.2; │ │ │EN 1994-1.2; EN 1995-1.2; EN 1999-1.2 │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Clasificare : │
├──────────────┬─────┬─────┬──────┬─────┬─────┬─────┬──────┬──────┬─────┬──────┤ │ R │ - │ - │ 30 │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ RE │ - │ 20 │ 30 │ - │ 60 │ 90 │ 120 │ 180 │ 240 │ 360 │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ REI │ 15 │ 20 │ 30 │ 45 │ 60 │ 90 │ 120 │ 180 │ 240 │ 360 │ ├──────────────┼─────┴─────┴──────┴─────┴─────┴─────┴──────┴──────┴─────┴──────┤ │Observaţii │ - │ └──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.3.1-6.3.2 Produse şi sisteme pentru protejarea elementelor portante sau a unor părţi ale construcţiei 6.3.1 ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Se referă la │Plafoane fără rezistenţă proprie la foc │ ├──────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Standard(e) │EN 13501-2, EN 13381-1 │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Clasificare : se exprimă în aceiaşi termeni ca şi pentru elementele portante │ │ protejate │ ├──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Observaţii │ Dacă cerinţele referitoare la foc "seminatural" sunt satisfă- │ │ │cute, se adaugă simbolul "sn" la clasificare │ └──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.3.2 ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Se referă la │Acoperiri, placări, tencuieli, căptuşeli şi ecrane de protecţie│ │ │la foc │ ├──────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Standard(e) │EN 13501-2, EN 13381-2,3,4,5,6,7 │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Clasificare : se exprimă în aceiaşi termeni ca şi pentru elementele portante │ │ protejate │ ├──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Observaţii │ - │ └──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.4.1-6.4.11 Elemente neportante sau părţi de construcţie şi produse pentru acestea 6.4.1 ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Se referă la │Pereţi despărţitori (inclusiv cei care conţin părţi neizolate) │ ├──────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Standard(e) │EN 13501-2, EN 1364-1, EN 1992-1.2; EN 1993-1.2; EN 1994-1.2; │ │ │EN 1995-1.2; EN 1996-1.2; EN 1999-1.2 │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤
│Clasificare : │ ├──────────────┬─────┬─────┬──────┬─────┬─────┬─────┬──────┬──────┬─────┬──────┤ │ E │ - │ 20 │ 30 │ - │ 60 │ 90 │ 120 │ - │ - │ - │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ EI │ 15 │ 20 │ 30 │ 45 │ 60 │ 90 │ 120 │ 180 │ 240 │ - │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ EI - M │ - │ - │ 30 │ - │ 60 │ 90 │ 120 │ 180 │ 240 │ - │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ EW │ - │ 20 │ 30 │ - │ 60 │ 90 │ 120 │ - │ - │ - │ ├──────────────┼─────┴─────┴──────┴─────┴─────┴─────┴──────┴──────┴─────┴──────┤ │Observaţii │ - │ └──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.4.2 ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Se referă la │Plafoane care au o rezistenţă la foc intrinsecă │ ├──────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Standard(e) │EN 13501-2, EN 1364-2 │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Clasificare : │ ├──────────────┬─────┬─────┬──────┬─────┬─────┬─────┬──────┬──────┬─────┬──────┤ │ EI │ 15 │ - │ 30 │ 45 │ 60 │ 90 │ 120 │ 180 │ 240 │ - │ ├──────────────┼─────┴─────┴──────┴─────┴─────┴─────┴──────┴──────┴─────┴──────┤ │Observaţii │ Clasificarea se completează cu simbolurile "(a->b)", "(b->a)",│ │ │sau "(a<->b)", pentru a indica faptul că elementul a fost │ │ │încercat şi satisface cerinţele privind expunerea la foc de │ │ │deasupra, de dedesubt, sau pe ambele părţi │ └──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.4.3 ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Se referă la │Faţade (pereţi cortină) şi pereţi exteriori (inclusiv elemente │ │ │vitrate) │ ├──────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Standard(e) │EN 13501-2, EN 1364-3,4,5,6; EN 1992-1.2; EN 1993-1.2; │ │ │EN 1994-1.2; EN 1995-1.2; EN 1996-1.2; EN 1999-1.2 │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Clasificare : │ ├──────────────┬─────┬─────┬──────┬─────┬─────┬─────┬──────┬──────┬─────┬──────┤ │ E │ 15 │ - │ 30 │ - │ 60 │ 90 │ 120 │ - │ - │ - │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ EI │ 15 │ - │ 30 │ - │ 60 │ 90 │ 120 │ - │ - │ - │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ EW │ - │ 20 │ 30 │ - │ 60 │ - │ │ - │ - │ - │
├──────────────┼─────┴─────┴──────┴─────┴─────┴─────┴──────┴──────┴─────┴──────┤ │Observaţii │ Clasificarea se completează cu simbolurile "(i->o)", "(o->i)",│ │ │sau "(i<->o)", pentru a indica faptul că elementul a fost │ │ │încercat şi satisface cerinţele la o expunerea la foc numai │ │ │dinspre interior, numai dinspre exterior, sau pe ambele părţi │ │ │ │ │ │ La nevoie, stabilirea mecanică indică faptul că nici o cădere │ │ │a vreunui fragment de construcţie nu este susceptibilă să │ │ │provoace daune persoanelor pe durata de timp indicată pentru │ │ │clasificarea E sau EI. │ └──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.4.4 ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Se referă la │Planşee supraînălţate (scene, tribune) │ ├──────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Standard(e) │EN 13501-2, EN 1366-6 │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Clasificare : │ ├──────────────┬─────┬─────┬──────┬─────┬─────┬─────┬──────┬──────┬─────┬──────┤ │ R │ 15 │ - │ 30 │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ RE │ - │ - │ 30 │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ - │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ REI │ - │ - │ 30 │ - │ - │ - │ │ - │ - │ - │ ├──────────────┼─────┴─────┴──────┴─────┴─────┴─────┴──────┴──────┴─────┴──────┤ │Observaţii │ Clasificarea se completează prin adăugarea sufixului "f" │ │ │pentru a indica rezistenţa la un incendiu în dezvoltare sau │ │ │"r" pentru a indica doar rezistenţa la expunerea la foc cu │ │ │temperatură constantă. │ └──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.4.5 ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Se referă la │Elemente pentru etanşarea trecerilor şi a rosturilor de │ │ │etanşare liniară │ ├──────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Standard(e) │EN 13501-2, EN 1366-3,4; │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Clasificare : │ ├──────────────┬─────┬─────┬──────┬─────┬─────┬─────┬──────┬──────┬─────┬──────┤ │ E │ 15 │ - │ 30 │ 45 │ 60 │ 90 │ 120 │ 180 │ 240 │ - │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ EI │ 15 │ 20 │ 30 │ 45 │ 60 │ 90 │ 120 │ 180 │ 240 │ - │ ├──────────────┼─────┴─────┴──────┴─────┴─────┴─────┴──────┴──────┴─────┴──────┤
│Observaţii │ - │ └──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.4.6 ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Se referă la │Uşi şi alte elemente de protecţie a golurilor rezistente la │ │ │foc (inclusiv cele conţinând vitraje şi feronerie) şi dispo- │ │ │zitivele lor de închidere │ ├──────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Standard(e) │EN 13501-2, EN 1634-1; │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Clasificare : │ ├──────────────┬─────┬─────┬──────┬─────┬─────┬─────┬──────┬──────┬─────┬──────┤ │ E │ 15 │ 20 │ 30 │ 45 │ 60 │ 90 │ 120 │ 180 │ 240 │ - │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ EI │ 15 │ 20 │ 30 │ 45 │ 60 │ 90 │ 120 │ 180 │ 240 │ - │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ EW │ - │ 20 │ 30 │ - │ 60 │ - │ │ - │ - │ - │ ├──────────────┼─────┴─────┴──────┴─────┴─────┴─────┴──────┴──────┴─────┴──────┤ │Observaţii │ Clasificarea I se completează prin adăugarea sufixelor "1" sau│ │ │"2" pentru a indica nivelurile utilizate pentru izolaţia │ │ │termică. Adăugarea simbolului "C" indică faptul că produsul │ │ │satisface în acelaşi timp şi criteriul de "închidere automată" │ │ │(autoînchidere) (criteriu de acceptare sau respingere)*1) │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ (*1) Clasificarea "C" poate fi completată cu cifre de la 0 la 5, în funcţie │ │ de categoria de utilizare. Detaliile vor fi menţionate în specificaţiile │ │ tehnice ale produselor respective │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.4.7 ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Se referă la │Uşi etanşe la fum │ ├──────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Standard(e) │EN 13501-2, EN 1634-3; │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Clasificare: S(200) sau S(a) în funcţie de condiţiile de încercare îndeplinite│ ├──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Observaţii │ Adăugarea simbolului "C" indică faptul că produsul │ │ │satisface în acelaşi timp şi criteriul de "închidere automată" │ │ │(autoînchidere) (criteriu de acceptare sau respingere)*1) │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ (*1) Clasificarea "C" poate fi completată cu cifre de la 0 la 5, în funcţie │
│ de categoria de utilizare. Detaliile vor fi menţionate în specificaţiile │ │ tehnice ale produselor respective │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.4.8 ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Se referă la │Protecţia golurilor de trecere a benzilor rulante şi a siste- │ │ │melor de transport pe şină │ ├──────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Standard(e) │EN 13501-2, EN 1366-7; │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Clasificare : │ ├──────────────┬─────┬─────┬──────┬─────┬─────┬─────┬──────┬──────┬─────┬──────┤ │ E │ 15 │ - │ 30 │ 45 │ 60 │ 90 │ 120 │ 180 │ 240 │ - │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ EI │ 15 │ 20 │ 30 │ 45 │ 60 │ 90 │ 120 │ 180 │ 240 │ - │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ EW │ - │ 20 │ 30 │ - │ 60 │ - │ │ - │ - │ - │ ├──────────────┼─────┴─────┴──────┴─────┴─────┴─────┴──────┴──────┴─────┴──────┤ │Observaţii │ Clasificarea I se completează prin adăugarea sufixelor "1" sau│ │ │"2" pentru a indica definiţia utilizată pentru izolaţia. O │ │ │clasificare I trebuie generată în acele cazuri în care epruveta│ │ │de încercat este configurată ca ţeava sau conductă fără evalu- │ │ │area izolaţiei închiderii pentru sistemul cu bandă rulantă. │ │ │Adăugarea simbolului "C" indică faptul că produsul satisface în│ │ │acelaşi timp şi criteriul de "închidere automată"(autoînchi- │ │ │dere) (criteriu de acceptare sau respingere)*1) │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ (*1) Clasificarea "C" poate fi completată cu cifre de la 0 la 5, în funcţie │ │ de categoria de utilizare. Detaliile vor fi menţionate în specificaţiile │ │ tehnice ale produselor respective │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.4.9 ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Se referă la │Conducte şi canale tehnice │ ├──────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Standard(e) │EN 13501-2, EN 1366-5; │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Clasificare : │ ├──────────────┬─────┬─────┬──────┬─────┬─────┬─────┬──────┬──────┬─────┬──────┤ │ E │ 15 │ 20 │ 30 │ 45 │ 60 │ 90 │ 120 │ 180 │ 240 │ - │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤
│ EI │ 15 │ 20 │ 30 │ 45 │ 60 │ 90 │ 120 │ 180 │ 240 │ - │ ├──────────────┼─────┴─────┴──────┴─────┴─────┴─────┴──────┴──────┴─────┴──────┤ │Observaţii │ Clasificarea se completează cu simbolurile "(i->o)", "(o->i)",│ │ │sau "(i<->o)", pentru a indica că elementul a fost încercat şi │ │ │îndeplineşte criteriile pentru expunerea la un foc dinspre │ │ │interior, dinspre exterior sau dinspre ambele părţi. În plus, │ │ │simbolurile "v(e)" şi/sau "h(o)" indică faptul că elementul │ │ │este adecvat pentru o utilizare verticală sau orizontală │ └──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.4.10 ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Se referă la │Coşuri │ ├──────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Standard(e) │EN 13501-2, EN 13216 │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Clasificare: G+distanţa în milimetri (de exemplu G 50) │ ├──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Observaţii │ Distanţa nu este necesară pentru produsele încastrate │ └──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.4.11 ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Se referă la │Finisaje pentru pereţi şi plafoane │ ├──────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Standard(e) │EN 13501-2, EN 14135 │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Clasificare : │ ├──────────────┬─────┬─────┬──────┬─────┬─────┬─────┬──────┬──────┬─────┬──────┤ │ K(1) │ 10 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ K(2) │ 10 │ │ 30 │ │ 60 │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼─────┴─────┴──────┴─────┴─────┴─────┴──────┴──────┴─────┴──────┤ │Observaţii │ Sufixele "1" şi "2" indică ce substraturi, criterii de │ │ │comportare la foc şi reguli de extensie sunt utilizate în │ │ │această clasificare │ └──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.5.1-6.5.2 Produse destinate utilizării în sistemele de ventilare (cu excepţia sistemelor de evacuare a gazelor fierbinţi şi a fumului) 6.5.1 ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Se referă la │Conducte de ventilare │ ├──────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Standard(e) │EN 13501-3, EN 1366-1 │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤
│Clasificare : │ ├──────────────┬─────┬─────┬──────┬─────┬─────┬─────┬──────┬──────┬─────┬──────┤ │ EI │ 15 │ 20 │ 30 │ 45 │ 60 │ 90 │ 120 │ 180 │ 240 │ - │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ E │ - │ - │ 30 │ - │ 60 │ - │ - │ - │ - │ - │ ├──────────────┼─────┴─────┴──────┴─────┴─────┴─────┴──────┴──────┴─────┴──────┤ │Observaţii │ Clasificarea se completează cu simbolurile "(i->o)", "(o->i)",│ │ │sau "(i<->o)", pentru a indica că elementul a fost încercat şi │ │ │îndeplineşte criteriile pentru expunerea la un foc dinspre │ │ │interior, dinspre exterior sau dinspre ambele părţi. În plus, │ │ │simbolurile "v(e)" şi/sau "h(o)" indică faptul că elementul │ │ │este adecvat pentru o utilizare verticală sau orizontală │ │ │Adăugarea simbolului "S" indică faptul că este satisfăcută o │ │ │restricţie suplimentară referitoare la debitul de trecere │ └──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.5.2 ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Se referă la │Clapete │ ├──────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Standard(e) │EN 13501-3, EN 1366-2 │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Clasificare : │ ├──────────────┬─────┬─────┬──────┬─────┬─────┬─────┬──────┬──────┬─────┬──────┤ │ EI │ 15 │ 20 │ 30 │ 45 │ 60 │ 90 │ 120 │ 180 │ 240 │ - │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ E │ - │ - │ 30 │ - │ 60 │ 90 │ 120 │ - │ - │ - │ ├──────────────┼─────┴─────┴──────┴─────┴─────┴─────┴──────┴──────┴─────┴──────┤ │Observaţii │ Clasificarea se completează cu simbolurile "(i->o)", "(o->i)",│ │ │sau "(i<->o)", pentru a indica că elementul a fost încercat şi │ │ │îndeplineşte criteriile pentru expunerea la un foc dinspre │ │ │interior, dinspre exterior sau dinspre ambele părţi. În plus, │ │ │simbolurile "v(e)" şi/sau "h(o)" indică faptul că elementul │ │ │este adecvat pentru o utilizare verticală sau orizontală │ │ │Adăugarea simbolului "S" indică faptul că este satisfăcută o │ │ │restricţie suplimentară referitoare la debitul de trecere │ └──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.6.1-6.6.2 Produse destinate utilizării în instalaţii tehnice 6.6.1 ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Se referă la │Cabluri electrice şi din fibre optice şi accesorii │ │ │Conducte şi sisteme de protecţie a cablurilor împotriva focului│
├──────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Standard(e) │EN 13501-3 │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Clasificare : │ ├──────────────┬─────┬─────┬──────┬─────┬─────┬─────┬──────┬──────┬─────┬──────┤ │ P │ 15 │ - │ 30 │ - │ 60 │ 90 │ 120 │ - │ - │ - │ ├──────────────┼─────┴─────┴──────┴─────┴─────┴─────┴──────┴──────┴─────┴──────┤ │Observaţii │ - │ └──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.6.2 ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Se referă la │Cabluri sau sisteme de cablaje de diametre mici pentru alimen- │ │ │tare cu curent electric sau pentru transmiterea semnalului (de │ │ │un diametru < 20 mm şi cu secţiunea conductorilor ≤ 2,5 mmp) │ ├──────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Standard(e) │EN 13501-3; EN 50200 │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Clasificare : │ ├──────────────┬─────┬─────┬──────┬─────┬─────┬─────┬──────┬──────┬─────┬──────┤ │ PH │ 15 │ - │ 30 │ - │ 60 │ 90 │ 120 │ - │ - │ - │ ├──────────────┼─────┴─────┴──────┴─────┴─────┴─────┴──────┴──────┴─────┴──────┤ │Observaţii │ - │ └──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.7.1-6.7.7 Produse destinate utilizării în sisteme de desfumare şi de evacuare a gazelor fierbinţi 6.7.1 ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Se referă la │Conducte de evacuare a fumului dintr-un compartiment unic │ ├──────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Standard(e) │EN 13501-4; EN 1363-1,2,3; EN 1366-9; EN 12101-7 │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Clasificare : │ ├──────────────┬─────┬─────┬──────┬─────┬─────┬─────┬──────┬──────┬─────┬──────┤ │ E(300) │ │ │ 30 │ │ 60 │ 90 │ 120 │ │ │ │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ E(600) │ │ │ 30 │ │ 60 │ 90 │ 120 │ │ │ │ ├──────────────┼─────┴─────┴──────┴─────┴─────┴─────┴──────┴──────┴─────┴──────┤ │Observaţii │ Clasificarea se completează cu sufixul "unic" pentru a indica │ │ │compatibilitatea numai pentru utilizarea într-un compartiment │ │ │unic. │ │ │ │ │ │ În plus, simbolurile "v(e)" şi/sau "h(o)" indică compatibili- │ │ │tatea pentru utilizare pe verticală şi/sau orizontală. │ │ │ │ │ │ "S" indică un debit de trecere mai mic de 5 mc/h/mp (Toate │
│ │conductele fără o clasificare "S" trebuie să aibă un debit de │ │ │trecere mai mic de 10 mc/h/mp). │ │ │ │ │ │"500", "1000", "1500" indică compatibilitatea pentru utilizare │ │ │până la aceste valori ale presiunii, măsurată în ambient. │ └──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.7.2 ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Se referă la │Conducte rezistente la foc de evacuare a fumului multicompar- │ │ │timent │ ├──────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Standard(e) │EN 13501-4; EN 1363-1,2,3; EN 1366-8; EN 12101-7 │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Clasificare : │ ├──────────────┬─────┬─────┬──────┬─────┬─────┬─────┬──────┬──────┬─────┬──────┤ │ EI │ │ │ 30 │ │ 60 │ 90 │ 120 │ │ │ │ ├──────────────┼─────┴─────┴──────┴─────┴─────┴─────┴──────┴──────┴─────┴──────┤ │Observaţii │ Clasificarea se completează cu sufixul "mulţi" pentru a indica│ │ │compatibilitatea pentru utilizare multicompartiment (poziţio- │ │ │nare în mai multe compartimente). │ │ │ │ │ │ În plus, simbolurile "v(e)" şi/sau "h(o)" indică compatibili- │ │ │tatea pentru utilizare pe verticală şi/sau orizontală. │ │ │ │ │ │ "S" indică un debit de trecere mai mic de 5 mc/h/mp (Toate │ │ │conductele fără o clasificare "S" trebuie să aibă un debit de │ │ │trecere mai mic de 10 mc/h/mp). │ │ │ │ │ │"500", "1000", "1500" indică compatibilitatea pentru utilizare │ │ │până la aceste valori ale presiunii, măsurată în ambient. │ └──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.7.3 ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Se referă la │Clapete de evacuare a fumului dintr-un compartiment unic │ ├──────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Standard(e) │EN 13501-4; EN 1363-1,2,3; EN 1366-9; EN 12101-7 │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Clasificare : │ ├──────────────┬─────┬─────┬──────┬─────┬─────┬─────┬──────┬──────┬─────┬──────┤ │ E(300) │ │ │ 30 │ │ 60 │ 90 │ 120 │ │ │ │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ E(600) │ │ │ 30 │ │ 60 │ 90 │ 120 │ │ │ │ ├──────────────┼─────┴─────┴──────┴─────┴─────┴─────┴──────┴──────┴─────┴──────┤ │Observaţii │ Clasificarea se completează cu sufixul "unic" pentru a indica │ │ │compatibilitatea numai pentru utilizarea într-un compartiment │ │ │unic. │
│ │ │ │ │ "HOT 400/30" (temperatură de funcţionare ridicată) arată că │ │ │clapeta este capabilă să fie deschisă sau închisă timp de 30 de│ │ │minute în condiţii de temperatură sub 400 °C (se utilizează │ │ │numai cu clasificarea E(6oo)). │ │ │ │ │ │ "v(ed)", "v(ew)", "V(edw)" şi/sau "h(od)", "h(ow)", "h(odw)" │ │ │indică compatibilitatea pentru utilizare pe verticală şi/sau │ │ │orizontală, împreună cu montajul într-o conductă sau pe perete │ │ │sau, respectiv, în ambele moduri. │ │ │ │ │ │ "S" indică un debit de trecere mai mic de 200 mc/h/mp. Toate │ │ │clapetele fără o clasificare "S" trebuie să aibă un debit de │ │ │trecere mai mic de 360 mc/h/mp. Toate clapetele cu mai puţin de│ │ │200 mc/h/mp se consideră la această valoare, toate clapetele │ │ │având între 200 mc/h/mp şi 360 mc/h/mp se consideră la valoarea│ │ │360 mc/h/mp .Debitele de trecere sunt atât la temperatura ambi-│ │ │entului cât şi la temperaturi ridicate. │ │ │ │ │ │ "500", "1000", "1500" indică compatibilitatea pentru utilizare│ │ │până la aceste valori ale presiunii, măsurată în ambient. │ │ │ │ │ │"AA" sau "MA" indică activarea automată sau activarea manuală. │ │ │ │ │ │"i->o", "i<-o", "i<->o" indică faptul că criteriul de perfor- │ │ │manţă este îndeplinit dinspre interior spre exterior, dinspre │ │ │exterior spre interior sau, respectiv, în ambele sensuri. │ │ │ │ │ │ "C(300)", "C(1000)", "C(mod)" arată compatibilitatea clapetei │ │ │pentru utilizare în sisteme de evacuare a fumului, în sisteme │ │ │combinate de evacuare a fumului şi de ventilare şi climatizare,│ │ │sau, respectiv, în clapete modulare utilizate în sisteme com- │ │ │binate de evacuare a fumului şi de ventilare şi climatizare. │ └──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.7.4 ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Se referă la │Clapete rezistente la foc de evacuare a fumului │ │ │multicompartiment │ ├──────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Standard(e) │EN 13501-4; EN 1363-1,2,3; EN 1366-2,8,10; EN 12101-8 │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Clasificare : │ ├──────────────┬─────┬─────┬──────┬─────┬─────┬─────┬──────┬──────┬─────┬──────┤ │ EI │ │ │ 30 │ │ 60 │ 90 │ 120 │ │ │ │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ E │ │ │ 30 │ │ 60 │ 90 │ 120 │ │ │ │ ├──────────────┼─────┴─────┴──────┴─────┴─────┴─────┴──────┴──────┴─────┴──────┤ │Observaţii │ Clasificarea se completează cu sufixul "mulţi" pentru a indica│
│ │compatibilitatea pentru utilizare multicompartiment (poziţio- │ │ │nare în mau multe compartimente). │ │ │ │ │ │ "HOT 400/30" (temperatură de funcţionare ridicată) arată că │ │ │clapeta este capabilă să fie deschisă sau închisă timp de 30 de│ │ │minute în condiţii de temperatură sub 400 °C. │ │ │ │ │ │ "v(ed)", "v(ew)", "V(edw)" şi/sau "h(od)", "h(ow)", "h(odw)" │ │ │indică compatibilitatea pentru utilizare pe verticală şi/sau │ │ │orizontală, împreună cu montajul într-o conductă sau pe perete │ │ │sau, respectiv, în ambele moduri. │ │ │ │ │ │ "S" indică un debit de trecere mai mic de 200 mc/h/mp. Toate │ │ │clapetele fără o clasificare "S" trebuie să aibă un debit de │ │ │trecere mai mic de 360 mc/h/mp. Toate clapetele cu mai puţin de│ │ │200 mc/h/mp se consideră la această valoare, toate clapetele │ │ │având între 200 mc/h/mp şi 360 mc/h/mp se consideră la valoarea│ │ │360 mc/h/mp. Debitele de trecere sunt atât la temperatura ambi-│ │ │entului cât şi la temperaturi ridicate. │ │ │ │ │ │ "500", "1000", "1500" indică compatibilitatea pentru utilizare│ │ │până la aceste valori ale presiunii, măsurată în ambient. │ │ │ │ │ │"AA" sau "MA" indică activarea automată sau activarea manuală. │ │ │ │ │ │"i->o", "i<-o", "i<->o" indică faptul că criteriul de perfor- │ │ │manţă este îndeplinit dinspre interior spre exterior, dinspre │ │ │exterior spre interior sau, respectiv, în ambele sensuri. │ │ │ │ │ │ "C(300)", "C(1000)", "C(mod)" arată compatibilitatea clapetei │ │ │pentru utilizare în sisteme de evacuare a fumului, în sisteme │ │ │combinate de evacuare a fumului şi de ventilare şi climatizare,│ │ │sau, respectiv, în clapete modulare utilizate în sisteme com- │ │ │binate de evacuare a fumului şi de ventilare şi climatizare. │ └──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.7.5 ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Se referă la │Ecrane contra fumului │ ├──────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Standard(e) │EN 13501-4; EN 1363-1,2; EN 12101-1 │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Clasificare : D │ ├──────────────┬─────┬─────┬──────┬─────┬─────┬─────┬──────┬──────┬─────┬──────┤ │ D(600) │ │ │ 30 │ │ 60 │ 90 │ 120 │ │ │ A │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ DH │ │ │ 30 │ │ 60 │ 90 │ 120 │ │ │ A │ ├──────────────┼─────┴─────┴──────┴─────┴─────┴─────┴──────┴──────┴─────┴──────┤ │Observaţii │ "A" poate fi orice timp peste 120 minute │
└──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.7.6 ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Se referă la │Ventilatoare electrice pentru evacuarea fumului şi gazelor │ │ │fierbinţi, îmbinări de conexiune │ ├──────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Standard(e) │EN 13501-4; EN 1363-1; EN 12101-3; ISO 834-1 │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Clasificare : F │ ├──────────────┬─────┬─────┬──────┬─────┬─────┬─────┬──────┬──────┬─────┬──────┤ │ F(200) │ │ │ │ │ │ │ 120 │ │ │ │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ F(300) │ │ │ │ │ 60 │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ F(400) │ │ │ │ │ │ 90 │ 120 │ │ │ │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ F(600) │ │ │ │ │ 60 │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ F(842) │ │ │ 30 │ │ │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼─────┴─────┴──────┴─────┴─────┴─────┴──────┴──────┴─────┴──────┤ │Observaţii │ │ └──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┘ 6.7.7 ┌──────────────┬───────────────────────────────────────────────────────────────┐ │Se referă la │Mijloace de evacuare naturală a fumului şi gazelor fierbinţi │ ├──────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Standard(e) │EN 13501-4; EN 1363-1; EN 12101-2 │ ├──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┤ │Clasificare : B │ ├──────────────┬─────┬─────┬──────┬─────┬─────┬─────┬──────┬──────┬─────┬──────┤ │ B(200) │ │ │ 30 │ │ │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ B(600) │ │ │ 30 │ │ │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼─────┼─────┼──────┼─────┼─────┼─────┼──────┼──────┼─────┼──────┤ │ B(δ) │ │ │ 30 │ │ │ │ │ │ │ │ ├──────────────┼─────┴─────┴──────┴─────┴─────┴─────┴──────┴──────┴─────┴──────┤ │Observaţii │ δ indică condiţii de expunere (temperatura). │ └──────────────┴───────────────────────────────────────────────────────────────┘ Tabel 7 CLASE DE PERFORMANŢĂ LA FOC EXTERIOR PENTRU ACOPERIŞURI/ÎNVELITORI DE ACOPERIŞ ┌─────────────┬───────────┬──────────────────────────────────────────────────┐ │ Metoda de │ Clasa │ Criterii de clasificare │ │ încercare │ │ │ ├─────────────┼───────────┼──────────────────────────────────────────────────┤
│ CR 1187:2001│B(ROOF)(t1)│Trebuie satisfăcute toate condiţiile următoare: │ │ Încercarea 1│ │- propagarea ascendentă a focului la interior şi │ │ │ │exterior < 0,700 m, │ │ │ │- propagarea descendentă a focului la interior şi │ │ │ │exterior < 0,600 m, │ │ │ │- lungimea arsă maximă la interior şi exterior │ │ │ │< 0,800 rn, │ │ │ │- fără căderi de material arzând (picături sau │ │ │ │fragmente) de la partea expusă, │ │ │ │- fără pătrunderea de particule arzânde/incandes- │ │ │ │cente prin acoperiş, │ │ │ │- nici o unică străpungere cu aria suprafeţei >2,5│ │ │ │ x 10^-3 mp, │ │ │ │- suma tuturor ariilor suprafeţelor străpungerilor│ │ │ │ < 4,5 x 10^-3 mp, │ │ │ │- propagarea laterală a focului să nu atingă │ │ │ │muchiile zonei de măsurare, │ │ │ │- fără ardere incandescentă internă, │ │ │ │- raza maximă de propagare a focului pe acoperi- │ │ │ │şuri "orizontale", la interior şi exterior, < │ │ │ │ 0,200 m. │ │ ├───────────┼──────────────────────────────────────────────────┤ │ │F(ROOF)(t1)│ Fără performantă determinată │ ├─────────────┼───────────┼──────────────────────────────────────────────────┤ │CR 1187: 2001│B(ROOF)(t2)│ Pentru ambele serii de încercări la viteza vân- │ │încercarea 2 │ │tului de 2 m/s şi 4 m/s: │ │ │ │ - lungimea medie termodegradată a învelitorii de │ │ │ │acoperiş şi a substratului < 0,550 m, │ │ │ │ - lungimea maximă termodegradată a învelitorii de│ │ │ │acoperiş şi a substratului < 0,800 m, │ │ ├───────────┼──────────────────────────────────────────────────┤ │ │F(ROOF)(t2)│ Fără performanţă determinată │ ├─────────────┼───────────┼──────────────────────────────────────────────────┤ │CR 1187: 2001│B(ROOF)(t3)│ T(t) > 30 min şi T(p) > 30 min │ │ ├───────────┼──────────────────────────────────────────────────┤ │încercarea 3 │C(ROOF)(t3)│ T(t) > 10 min şi T(p) > 15 min │ │ ├───────────┼──────────────────────────────────────────────────┤ │ │D(ROOF)(t3)│ T(p) > 5 min │ │ ├───────────┼──────────────────────────────────────────────────┤ │ │F(ROOF)(t3)│ Fără performantă determinată │ ├─────────────┴───────────┴──────────────────────────────────────────────────┤ │ Notă: Numărul de clase este încă sub revizie şi va fi amendat imediat ce │ │informaţiile necesare vor fi disponibile. │ └────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Anexa 1 la regulament Produse pentru construcţii încadrate în clasele de reacţie la foc A1 şi A1(FL), prevăzute în Tabelele 2 şi 3 din regulament, fără să fie necesară încercarea lor Condiţii generale 1. Pentru a fi considerate în clasele A1 şi A1(FL) fără a fi încercate, produsele trebuie să fie realizate numai din unul sau mai multe dintre materialele precizate în tabelul de mai jos. Produsele realizate prin lipirea unuia sau a mai multora din materialele precizate împreună, vor fi considerate în clasele A1 şi A1(FL) fără a fi încercate, cu condiţia ca materialul de lipire să nu depăşească 0,1% în greutate sau volum (se ia în considerare valoarea care este mai strictă).
├─────────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤ │Zinc şi aliaje de │Nu sub formă de particule fine │ │zinc │ │ ├─────────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤ │Aluminiu şi aliaje de│Nu sub formă de particule fine │ │aluminiu │ │ ├─────────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤ │Plumb │Nu sub formă de particule fine │ ├─────────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤ │Ipsos şi mortare pe │Pot conţine aditivi, materiale de adaos (întârzietori,│ │bază de ipsos │umpluturi, filere, fibre, pigmenţi, var hidratat, │ │ │agenţi de reţinere a aerului şi apei şi plastifianti),│ │ │agregate grele (de ex. nisip natural sau de concasare)│ │ │sau agregate uşoare (de ex. perlit sau vermiculit) │ ├─────────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤ │Mortar cu lianţi │Mortare pentru tencuieli/finisaje, mortare pentru şape│ │anorganici │de pardoseală şi mortare de zidărie pe bază de unul │ │ │sau mai mulţi lianţi anorganici, de ex. ciment, var, │ │ │ciment pentru zidării şi ipsos │ ├─────────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤ │Produse din argilă │Produse realizate din argilă sau alte materiale argi- │ │ │loase, cu sau fără nisip, adaos combustibil sau alţi │ │ │aditivi. Include cărămizi, ţigle,pavele şi produse din│ │ │argilă refractară (de exemplu căptuşeli pentru coşuri │ │ │de fum) │ ├─────────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤ │Produse din silicat │Produse realizate dintr-un amestec de var şi materiale│ │de calciu │silicioase naturale (nisip, pietriş sau roci silici- │ │ │oase sau amestecuri din acestea). Pot conţine pigmenţi│ │ │coloranţi │ ├─────────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤ │Pietre naturale şi │Produse prelucrate sau neprelucrate obţinute din │ │produse din ardezie │piatră naturală (roci magmatice, sedimentare sau │ │ │metamorfice) sau ardezie │ ├─────────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤ │Produse din ipsos │Cuprinde blocuri sau alte produse din sulfat de calciu│ │ │şi apă, care pot conţine fibre, filere, agregate şi │ │ │alţi aditivi şi pot fi colorate cu pigmenţi │ ├─────────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤ │Mozaic │Include plăci mozaicate din beton prefabricat şi │ │ │pardoseli din mozaic turnat pe loc │ ├─────────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤ │Sticlă │Include sticlă tratată termic, sticlă tratată chimic, │
│ │sticlă laminată şi fibre de sticlă │ ├─────────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤ │Vitroceramică │Ceramică vitrifiată constând din sticlă în fază │ │ │cristalină şi sticlă în fază reziduală-vitroasă │ ├─────────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────┤ │Ceramică │Include produse din pulberi presate şi produse │ │ │extrudate, glazurate sau neglazurate │ └─────────────────────┴──────────────────────────────────────────────────────┘ Anexa 2 la regulament Produse şi/sau materiale pentru construcţii, încadrate în clase de performanţă privind reacţia la foc, fără a fi nevoie să fie încercate Tabel 2-1 Clase de performanţă de reacţie la foc pentru panouri pe bază de lemn (*1) ┌─────────────┬─────────────┬────────────┬────────────┬────────────┬───────────┐ │ Produse din │ Standardul │ Densitatea │ Grosimea │ Clase (*3) │ Clase (*4)│ │ panouri pe │ european de │ minimă │ minimă (mm)│ │ Pardoseli │ │ bază de │ referinţa │ (kg/mc) │ │(cu excepţia│ │ │ lemn (*2) │pentru produs│ │ │ pardoselii)│ │ ├─────────────┼─────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼───────────┤ │Plăci din │ │ │ │ │ │ │aşchii de │ │ │ │ │ │ │lemn │EN 312 │ 600 │ 9 │ D-s2, d0 │ D(FL)-S1 │ ├─────────────┼─────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼───────────┤ │Plăci dure │ │ │ │ │ │ │din fibre de │ │ │ │ │ │ │lemn │EN 622-2 │ 900 │ 6 │ D-s2, d0 │ D(FL)-S1 │ ├─────────────┼─────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼───────────┤ │Plăci dure │ │ │ │ │ │ │din fibre de │ │ │ │ │ │ │lemn, de │EN 622-3 │ 600 │ 9 │ D-s2, d0 │ D(FL)-S1 │ │medie den- │ ├────────────┼────────────┼────────────┼───────────┤ │sitate │ │ 400 │ 9 │ E, admis │ E(FL) │ ├─────────────┼─────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼───────────┤ │Plăci moi │ │ │ │ │ │ │din fibre de │ │ │ │ │ │ │lemn │EN 622-4 │ 250 │ 9 │ E, admis │ E(FL) │ ├─────────────┼─────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼───────────┤ │Plăci din │ │ │ │ │ │ │din fibre de │ │ │ │ │ │ │lemn MDF(*5) │EN 622-5 │ 600 │ 9 │ D-s2, d0 │ D(FL)-s1 │ ├─────────────┼─────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼───────────┤ │Plăci din │ │ │ │ │ │ │din aşchii de│ │ │ │ │ │ │lemn liate cu│EN 634-2 │ 1000 │ 10 │ B-s2, d0 │ B(FL)-s1 │ │ciment(*6) │ │ │ │ │ │ ├─────────────┼─────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼───────────┤ │Plăci │ │ │ │ │ │ │OSB(*7) │EN 300 │ 600 │ 9 │ D-s2, d0 │ D(FL)-s1 │ ├─────────────┼─────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼───────────┤ │Placaj │EN 636 │ 400 │ 9 │ D-s2, d0 │ D(FL)-s1 │
├─────────────┼─────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼───────────┤ │Panouri din │ │ │ │ │ │ │lemn masiv │EN 300 │ 400 │ 12 │ D-s2, d0 │ D(FL)-s1 │ ├─────────────┴─────────────┴────────────┴────────────┴────────────┴───────────┤ │(*1)EN 13986 │ │(*2) Panouri pe bază de lemn montate fără priză de aer direct pe produse din │ │clasa A1 sau A2-s1, d0 cu densitatea de minimum 10 kg/mc sau pe produse cel │ │puţin din clasa D-s2, d0 cu densitatea de minimum 400 kg/mc. │ │(*3) Clase prevăzute în Tabelul 2 din prezentul regulament. │ │(*4) Clase prevăzute în Tabelul 3 din prezentul regulament. │ │(*5) Plăci din fibre de lemn procesate uscat. │ │(*6) Conţinut de ciment de cel puţin de 75% din masă. │ │(*7) Placă cu şuviţe de fibre orientate. │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Tabel 2-2 Clase de performanţă de reacţie la foc pentru plăci de ipsos ┌──────────────┬────────────┬─────────────────────────┬────────────┬───────────┐ │ Plăci de │ Grosimea │ Miezul de ipsos │ Gramajul │ Clase (*2)│ │ ipsos │nominală a ├────────────┬────────────┤ hârtiei*1) │(cu excep- │ │ │ plăcii(mm) │ Densitatea │ Clase de │ (g/mp) │ ţia pardo-│ │ │ │ (kg/mc) │reacţie la │ │ selilor) │ │ │ │ │ foc │ │ │ ├──────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼────────────┼───────────┤ │În conformi- │ ≥ 9,5 │ ≥ 600 │ │ ≤ 200 │ A2-s1,d0 │ │tate cu EN ├────────────┼────────────┤ A1 ├────────────┼───────────┤ │520 (cu ex- │ │ │ │ │ │ │cepţia plăci- │ ≥ 12,5 │ ≥ 800 │ │> 220 ≤ 300 │ B-s1,d0 │ │lor perforate)│ │ │ │ │ │ ├──────────────┴────────────┴────────────┴────────────┴────────────┴───────────┤ │(*1)Determinat conform EN ISO 536 şi cu mai puţin de 5% conţinut de aditiv │ │ organic. │ │(*2) Clase prevăzute în Tabelul 2 din prezentul regulament. │ └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Notă: Condiţii de utilizare finală Plăcile de ipsos trebuie montate şi fixate utilizând una din următoarele două metode: (a) Fixate mecanic de o substructură de reazem Plăcile, sau (în cazul sistemelor mulţi-strat) cel puţin stratul de plăci exterior, sunt fixat(e) mecanic de o substructură metalică (realizată din componentele detaliate în EN 14195) sau de o substructură din lemn masiv (în conformitate cu EN 336 şi ENV 1995-5).
Dacă substructură conţine elementele de reazem numai într-o direcţie, distanţa maximă dintre reazeme nu trebuie să depăşească o dimensiune egală cu de 50 de ori grosimea plăcilor. Dacă substructură conţine elementele de reazem pe două direcţii, distanţa maximă pe fiecare direcţie nu trebuie să depăşească o dimensiune egală cu de 100 de ori grosimea plăcilor.
Mijloacele de fixare mecanică trebuie să fie şuruburi sau cuie, care trebuie fixate în substructură prin grosimea plăcilor, în puncte situate la nu mai mult de 300 mm măsuraţi de-lungul fiecărui reazem.
Toate rosturile dintre plăcile alăturate trebuie să fie complet umplute cu compoundul de rost specificat în EN 13963.
Cavitatea formată de substructură în spatele plăcilor poate rămâne ca atare sau poate fi umplută cu un material izolant cu o performanţă de reacţie la foc de cel puţin clasa A2-s1, d0. (b) Fixate direct sau lipite pe un substrat solid (sistem de căptuşire uscată) Plăcile trebuie fixate direct pe un substrat solid cu o performanţă de reacţie la foc de cel puţin clasa A2-s1, d0.
Plăcile pot fi fixate folosind şuruburi sau cuie introduse prin grosimea plăcilor în substratul solid sau pot fi lipite discontinuu de substrat utilizând "stropi" de compound adeziv pe bază de ipsos. În ambele cazuri, şuruburile sau cuiele de fixare sau "stropii" de adeziv vor fi poziţionaţi în centre situate Ia maximum 600 mm pe verticală şi orizontală.
Toate rosturile dintre plăcile alăturate trebuie să fie complet umplute cu compoundul de rost specificat în EN 13963.
Tabel 2-3 Clase de performanţă de reacţie Ia foc pentru panouri laminate de presiune înaltă decorative ┌─────────────────┬─────────────────┬────────────────┬─────────────┬──────────┐ │Panouri laminate │Detalii privind │ Densitatea │ Grosimea │Clase (*2)│ │ de presiune │ produsul │ minimă │ totală │(cu excep-│ │înaltă decorative│ │ (kg/mc) │ minimă │ţia pardo-│ │ *1) │ │ │ (mm) │ selilor) │ ├─────────────────┼─────────────────┼────────────────┼─────────────┼──────────┤ │Panouri laminate │Laminate de pre- │ 1350 │ 6 │ D-s2, d0 │ │de presiune înal-│siune înaltă com-│ │ │ │ │tă compacte neig-│pacte corespunză-│ │ │ │ │nifugate, pentru │toare tipului CGS│ │ │ │ │utilizări la │din EN 438-4 │ │ │ │ │interior(*3) │ │ │ │ │ ├─────────────────┼─────────────────┼────────────────┼─────────────┼──────────┤ │Panouri laminate │Panouri compozite│Densitatea mini-│ 12 mm miez │ D-s2, d0 │ │de presiune înal-│compuse din lami-│mă a miezului pe│ pe bază de │ │ │tă compozite ne- │nate de presiune │bază de lemn 600│ lemn cu la- │ │ │ignifugate, cu │înaltă neignifu- │ │minat de pre-│ │ │substraturi pe │gate, corespunză-│Densitatea mini-│siune înaltă │ │ │bază de lemn, │toare cerinţelor │mă a laminatelor│ ≥ 0,5 mm li-│ │ │pentru utilizări │EN 438-3, lipite │de presiune │pit pe ambele│ │ │la interior (*3) │cu adeziv pe am- │înalta 1350 │feţe │ │ │ │bele feţe ale unui │ │ │ │ │miez pe bază de │ │ │ │ │ │lemn neignifugat │ │ │ │ │ │cu grosimea minimă │ │ │ │ │de 12 mm, în con-│ │ │ │ │ │formitate cu EN │ │ │ │ │ │13986, utilizând │ │ │ │ │ │adeziv PVAc sau │ │ │ │ │ │un adeziv termo- │ │ │ │ │ │rigid în cantita-│ │ │ │ │ │te de 60 până la │ │ │ │ │ │120 g/mp │ │ │ │ ├─────────────────┴─────────────────┴────────────────┴─────────────┴──────────┤ │(*1) Fie fixat direct (adică, fără priză de aer) de un material având o │ │ reacţie la foc de A2-s1, d0 sau mai bună şi o densitate de cel puţin │ │ 600 kg/mc, fie montat pe un cadru suport de lemn sau metal, cu o priză │ │ de aer neventilată (adică, gol deschis la partea superioară) de cel │ │ puţin 30 mm, faţa cealaltă a cavităţii astfel formate având o clasifi- │ │ care la foc de A2-s1, d0 sau mai bună. │ │(*2) Clase prevăzute în Tabelul 2 din prezentul regulament. │ │(*3) În conformitate cu standardul European EN 438-7. │ └─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Tabel 2-4 Clase de performanţă de reacţie la foc pentru produse din lemn masiv pentru structuri (*) ┌──────────────┬────────────────────────────┬──────────┬───────────┬──────────┐ │ │ Detalii privind produsul │Densitatea│ Grosimea │Clase (*2)│
│ │ │ medie │ totală │(cu excep-│ │ │ │minimă(*3)│ minimă │ţia pardo-│ │ │ │ (kg/mc) │ (mm) │selilor) │ ├──────────────┼────────────────────────────┼──────────┼───────────┼──────────┤ │Lemn masiv │Lemn masiv clasat vizual │ │ │ │ │pentru │sau mecanic cu secţiune │ 350 │ 22 │ D-s2, d0 │ │structuri │transversală rectangulară, │ │ │ │ │ │debitat prin tăiere cu fie- │ │ │ │ │ │răstrăul, nivelare cu rin- │ │ │ │ │ │deaua sau prin alte metode │ │ │ │ │ │sau cu secţiune transversală│ │ │ │ │ │rotundă │ │ │ │ ├──────────────┴────────────────────────────┴──────────┴───────────┴──────────┤ │(*1) Se aplică la toate speciile acoperite de standarde de produs. │ │(*2) Clase prevăzute în Tabelul 2 din prezentul regulament. │ │(*3) Condiţionare conform EN 13238. │ └─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘ Anexa 3 la regulament Produse pentru construcţii folosite ca învelitori de acoperiş, încadrate în clase de performantă la foc exterior fără a fi nevoie să fie încercate Condiţii generale 1. Termenul învelitoare pentru acoperiş este utilizat pentru a descrie produsul care constituie stratul superior al ansamblului acoperişului.
└───────────────────────────────────────────┴──────────────────────────────────┘ --------