Reglementări tehnice din 21 septembrie 2006
Despre ce este acest act?
Această specificație tehnică stabilește cerințele și criteriile de performanță pentru protecția elementelor de construcții din lemn împotriva agenților agresivi, asigurând durabilitatea acestora.
Pentru cine: Specialiștii din unitățile de proiectare și verificatorii de proiecte; Executanții lucrărilor de protecție.
Date esențiale
- Țara
- România
- Domeniul de drept
- Drept imobiliar și al construcțiilor
- Sursa
- MultiLegalPile/
- Text preluat la
- Explicație actualizată la
Ce reglementează acest act?
- Cerințele și criteriile de performanță ale protecțiilor elementelor de construcții din lemn.
- Sistemele de protecție aplicate pe suprafața elementelor de construcții din lemn expuse mediilor agresive atmosferice.
- Nu se referă la construcțiile/elementele din lemn îngropate în sol sau imersate parțial/total în soluții/lichide agresive.
- Nu are ca obiect sisteme speciale de protecție împotriva focului (protecția ignifugă).
Pe cine privește acest act?
- Specialiștii din unitățile de proiectare și verificatorii de proiecte.
- Executanții lucrărilor de protecție.
- Producătorii de materiale de protecție.
Care sunt punctele cheie?
- Stabilește cerințe și criterii de performanță pentru protecția elementelor de construcții din lemn utilizate la construcții civile, industriale și agrozootehnice.
- Se aplică pentru a răspunde cerinței implicite privind durabilitatea, în special "rezistență și stabilitate".
- Definește termeni specifici precum "agent agresiv", "ciuperci xilofage", "degradarea lemnului", "durabilitatea lemnului" și "sistem de protecție".
- Face referire la o listă extinsă de 43 de standarde normative pentru clasificări, criterii de performanță și metode de determinare/încercare.
Drept imobiliar și al construcțiilor
Drept imobiliar și al construcțiilor
Textul legii
Textul legii
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 21 septembrie 2006 "Specificaţie tehnică privind protecţiile elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi - cerinţe şi criterii de performanţă", indicativ ST 049-06 Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 932 din 16 noiembrie 2006 ────────────────────────────────────┬───────────────────────────────────── SPECIFICAŢIE TEHNICĂ PRIVIND │ Indicativ: ST 049-06 PROTECŢIILE ELEMENTELOR DE │ CONSTRUCŢII DIN LEMN ÎMPOTRIVA │ AGENŢILOR AGRESIVI - CERINŢE ŞI │ CRITERII DE PERFORMANTĂ │ ────────────────────────────────────┴───────────────────────────────────── 1. PREVEDERI GENERALE 1.1.Obiect şi domeniu de aplicare 1.1.1. Prezenta specificaţie tehnică are ca obiect stabilirea cerinţelor şi criteriilor de performanţă ale protecţiilor elementelor de construcţii din lemn utilizate la construcţii civile, industriale şi agrozootehnice împotriva agenţilor agresivi.
Prevederile specifice din prezenta specificaţie tehnică se aplică pentru a răspunde cerinţei implicite privind durabilitatea, cu referire în special la cerinţa esenţială "rezistenţă şi stabilitate", respectiv menţinerea valorilor caracteristicilor implicate în această cerinţă ale elementelor structurale din lemn, în condiţiile acţiunii agenţilor agresivi din mediul înconjurător.
1.1.2. Specificaţia tehnică stabileşte cerinţele, criteriile şi nivelurile de performanţă privind sistemele de protecţie aplicate pe suprafaţa elementelor de construcţii din lemn expuse acţiunii mediilor agresive atmosferice.
1.1.3. Specificaţia tehnică nu se referă la:
1.1.4. Specificaţia tehnică nu are ca obiect sisteme speciale de protecţie a elementelor de construcţii din lemn împotriva focului (protecţia ignifugă).
1.1.5. Specificaţia tehnică se adresează în principal specialiştilor din unităţile de proiectare, verificatorilor de proiecte, executanţilor lucrărilor de protecţie, putând fi utilizată şi de către producătorii de materiale de protecţie pentru adaptarea produselor la nivelul cerinţelor din domeniul construcţiilor.
1.2. Terminologie 1.2.1. În prezenta specificaţie tehnică sunt utilizaţi următorii termeni de specialitate:
Notă : Durata de viaţă estimată nu constituie o durată de garanţie.
Notă: Astfel de procedee includ de exemplu peliculizarea şi procedeele tip stropire şi imersie de scurtă durată în care contactul lemnului cu produsul de protecţie durează numai câteva minute;
Notă: Astfel de procedee includ de exemplu tehnicile utilizate în mod curent cum ar fi procedeele de tratament prin difuzie şi procedeul dublu-vid şi vid-presiune.
1.2.2. În SR EN 1001-1 şi 2, SR EN 599-1, SR EN 927 şi STAS 9302/7, sunt definiţi alţi termeni de specialitate privind protecţia lemnului împotriva agenţilor biologici 1.3. Lista documentelor normative de referinţă 1.3.1. Standardele la care se face referire în această specificaţie tehnică, standarde care se referă la clasificări, criterii de performanţă, metode de determinare/încercare ş.a. sunt prezentate în continuare, în ordine alfanumerică.
1.3.2. Reglementările tehnice la care se face referire în această specificaţie tehnică sunt următoarele:
│ │ │- cloruri, hipocloriţi, │ │ │ │ │ │ cloraţi │ │ │ │ │ │- fluoruri │ │ │ │ │ │- azotaţi │ │ │ │ │ │- cromaţi şi bicromaţi │ │ │ │ │ │- cianuri │ │ │ │ │ │- formiati │ │ │ │ │ │- săruri complexe (NP, NPK) │ │ │ │ │ │- dezinfectanţi etc. │ │ │ ├────┼───────────────┼────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────────┤ │1.5.│Materii │ │particule solide de: │ │ │ │chimice │particule solide de: │- zguri │ │ │ │pulverulente │- zguri │- cenuşi │ │ │ │ │- cenuşi │- negru de fum │ - │ │ │ │- cărbune │- cărbune │ │ │ │ │- pirite etc. │- pirite │ │ │ │ │ │- fosforite etc. │ │ ├────┼───────────────┴────────────────────────────┴─────────────────────┴─────────────────┤ │ 2. │Agenţi biologici (SR EN 335-1:1997, STAS 2925-86) │ ├────┼───────────────┬────────────────────────────┬─────────────────────┬─────────────────┤ │2.1.│Ciuperci ligni-│ │ │ │ │ │cole │ │ │ - │ │ │a)Ciuperci care│ - │- ciuperci basidiomi-│ │ │ │distrug lemnul │ │cete de putregai tare│ │ │ │ │ │(cubic şi fibros) │ │ │ │ │ │- ciuperci de putre- │ │ │ │ │ │gai moale │ │ │ ├───────────────┼────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────────┤ │ │b)Ciuperci care│ │- ciuperci de albăs- │ │ │ │colorează lem- │ - │trire │ │ │ │nul │ │- ciuperci de mucegai│ │ ├────┼───────────────┼────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────────┤ │2.2.│Insecte xilofa-│ │ │ - │ │ │ge │ │ │ │ │ │a) Coleoptera │ │- Hylotreupes bajulus│ │ │ │(Coleoptere) │ │(Capricornul casei) │ │ │ │ │ - │- Anobium punctatum │ │ │ │ │ │(Carii mici) │ │ │ │ │ │Xestobium rufovillo- │ │ │ │ │ │sum (Carii mari) │ │ │ │ │ │Lyctus brunneus │ │ │ │ │ │(Lyctus) │ │ │ │ │ │Hesperophanes spp. │ │ │ ├───────────────┼────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────────┤ │ │b) Isoptera │ │- Reticulitermes lu- │ │ │ │(Termite) │ - │cifugus │ - │ │ │ │ │- Reticulitermes │ │ │ │ │ │santonensis │ │ ├────┼───────────────┼────────────────────────────┼─────────────────────┼─────────────────┤ │2.3.│Daunatori ma- │ - │- Limooria spp. │ - │ │ │rini │ │- Teredo spp. │ │ └────┴───────────────┴────────────────────────────┴─────────────────────┴─────────────────┘ ------ *1) agenţi agresivi proveniţi din procesul tehnologic *2) agenţi agresivi proveniţi din atmosferă şi din sol (surse de poluare) 2.1.2. Stabilirea naturii şi gradului de agresivitate a mediului în care se va amplasa o construcţie nouă din lemn se face de către proiectant, pe baza analizei mediului exterior şi a datelor furnizate de proiectantul tehnolog privind existenţa, natura şi concentraţia agenţilor agresivi (chimici şi biologici, inclusiv umiditatea relativă şi temperatura aerului) care vor rezultă din procesul tehnologic, pentru mediul interior.
2.1.3. Pentru stabilirea naturii şi gradului de agresivitate a mediului în care este amplasată o construcţie din lemn aflată în exploatare, vor fi precizate rezultatele analizelor calitative şi cantitative de agenţi agresivi (chimici şi biologici) şi ale umidităţii relative şi temperaturii aerului, atât pentru interior, cât şi pentru exterior, efectuate de un institut/laborator de specialitate în domeniu şi înscrise în buletine de analiză.
2.1.4. Se vor prevedea măsuri pentru reducerea agresivităţii mediului prin schimbarea sau modernizarea tehnologiei de fabricaţie din interiorul construcţiei sau, în caz de imposibilitate, se va studia fiecare caz în parte.
2.2. Clase de exploatare 2.2.1. Din punctul de vedere al condiţiilor în care se exploatează elementele de construcţie din lemn, se definesc următoarele clase de exploatare (standardul de referinţă este SR EN 335-1, NP 005-03):
2.2.2. La elementele de construcţii din lemn exploatate în clasa 1, umiditatea de echilibru a lemnului nu va depăşi 12%, iar la cele din clasa 2, umiditatea de echilibru a lemnului nu va depăşi 20%.
2.3. Condiţii de expunere 2.3.1. Clasificarea produselor/sistemelor de protecţie prin vopsire a elementelor de construcţii din lemn trebuie să se facă conform condiţiilor de expunere care intervin prin factorii relativi la construcţia propriu-zisă şi la condiţiile climatice.
Rezultă trei tipuri de expunere:
2.4. Clase de risc de atac biologic 2.4.1. Pentru lemnul utilizat în construcţii sunt definite cinci clase de risc de atac biologic (standardul de referinţă este SR EN 335-1, NP 005-03):
2.4.2. În tabelul 2.3 se prezintă clasele de risc pentru domeniile de utilizare a lemnului.
Tabelul 2.3 ┌────┬──────────────────────────────┬─────────────┬────────────────────────────┐ │Cla-│ Domenii de utilizare │ Condiţii de │Aparitia agentilor biologici│ │sa │ ale lemnului │ expunere la │ │ │de │ │ umezire a ├────────┬───────┬───────────┤ │risc│ │ lemnului │Ciuperci│Insecte│ Daunatori │ │ │ │ în opera │ │ │ marini │ │ │ │ │ │ │ │ ├────┼──────────────────────────────┼─────────────┼────────┼───────┼───────────┤ │ 1 │Fără contact cu solul, sub │ Nu │ - │ Da │ - │ │ │adăpost, fără risc de umezire │ │ │ │ │ ├────┼──────────────────────────────┼─────────────┼────────┼───────┼───────────┤ │ 2 │Fără contact cu solul, sub │ Ocazional │ Da │ Da │ - │ │ │adăpost, cu risc de umezire │ │ │ │ │ ├────┼──────────────────────────────┼─────────────┼────────┼───────┼───────────┤ │ 3 │Fără contact cu solul, │ │ │ │ │ │ │neacoperit │ Frecvent │ Da │ Da │ - │ ├────┼──────────────────────────────┼─────────────┼────────┼───────┼───────────┤ │ 4 │În contact cu solul sau cu apa│ Permanent │ Da │ Da │ - │ │ │dulce │ │ │ │ │ ├────┼──────────────────────────────┼─────────────┼────────┼───────┼───────────┤ │ 5 │În apă sărată │ Permanent │ - │ - │ Da │ └────┴──────────────────────────────┴─────────────┴────────┴───────┴───────────┘ 3. CERINŢE PRIVIND SISTEMELE DE PROTECŢIE APLICATE PE SUPRAFAŢA ELEMENTELOR DE CONSTRUCŢII DIN LEMN ÎMPOTRIVA AGENŢILOR AGRESIVI Cerinţele privind sistemele de protecţie aplicate pe suprafaţa elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi se referă la toate componentele care intervin în realizarea protecţiilor, precum şi în asigurarea durabilităţii acestora, şi anume:
Aceste cerinţe se prezintă în trei categorii principale: (i) cerinţe esenţiale; (îi) cerinţe funcţionale; (iii) cerinţe privind punerea în operă (tehnologice).
3.1.Cerinţe esenţiale Dintre cele şase cerinţe esenţiale, trei au obiect în ceea ce priveşte sistemele de protecţie aplicate pe suprafaţa elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi:
Celelalte trei cerinţe esenţiale (rezistenţă mecanică şi stabilitate; protecţie împotriva zgomotului şi economie de energie şi izolare termică) nu au obiect în acest domeniu.
3.2. Cerinţe funcţionale privind sistemele de protecţie aplicate pe suprafaţa elementelor de construcţii Cerinţele funcţionale privind sistemele de protecţie aplicate pe suprafaţa elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi sunt următoarele:
3.3.Cerinţe privind punerea în operă (tehnologice) a sistemelor de protecţie Cerinţele privind punerea în operă se referă la ansamblul activităţilor şi rezultatelor acestora privind realizarea sistemelor de protecţie a elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor agresivi. Aceste cerinţe sunt:
Criteriile de performanţă asociate acestor categorii de cerinţe sunt prezentate în tabelul 3.1. ┌───┬────────────────────────────────┬───────────────────────────────────────┬────────────┐ │Nr.│ Cerinţe şi criterii de │ Modul de determinare │Observaţii │ │crt│ performantă │ │ │ ├───┼────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┼────────────┤ │ 1 │ 2 │ 3 │ 4 │ ├───┴────────────────────────────────┴───────────────────────────────────────┴────────────┤ │ I. CERINŢE ESENŢIALE │ ├─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ a) Securitate la incendiu │ ├───┬────────────────────────────────┬───────────────────────────────────────┬────────────┤ │1. │Reacţie la foc │încadrarea în Euroclase de reacţie la │pct. 1.3.1d)│ │ │ │foc A1-F sau A1(FL)-F(FL) (după caz) │ │ ├───┴────────────────────────────────┴───────────────────────────────────────┴────────────┤ │ b) Igienă, sănătate şi mediu înconjurător │ ├───┬────────────────────────────────┬───────────────────────────────────────┬────────────┤ │2. │Permeabilitate la apă │tabelul 4.2, nr.crt. 6 │ │ ├───┼────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┼────────────┤ │3. │Rezistenţă la umiditate │tabelul 4.2, nr.crt. 7 │ │ ├───┼────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┼────────────┤ │4. │Emisii de substanţe periculoase │declaraţia producătorului produselor de│ │ │ │ │protecţie │ │ ├───┴────────────────────────────────┴───────────────────────────────────────┴────────────┤ │ c) Siguranţă în exploatare │ ├───┬────────────────────────────────┬───────────────────────────────────────┬────────────┤ │5. │Rezistentă la alunecare │ │în cazul │ │ │ │ │utilizării │ │ │ │ │la pardoseli│ ├───┴────────────────────────────────┴───────────────────────────────────────┴────────────┤ │ II. CERINŢE FUNCŢIONALE │ ├─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┤ │ a) Rezistenţă la agenţi biologici │ ├───┬────────────────────────────────┬───────────────────────────────────────┬────────────┤ │6. │Eficacitate │Tabelele 4.3 - 4.7 │ │ ├───┴────────────────────────────────┴───────────────────────────────────────┴────────────┤ │ b) Rezistenţă la agenţi fizico-chimici │ ├───┬────────────────────────────────┬───────────────────────────────────────┬────────────┤ │7. │Rezistenţă la umiditate │tabelul 4.2, nr.crt. 7 │şi la │ │ │ │ │cerinţa B, │ │ │a) în general │ │nr.crt.4 │ │ │b) în zonele de contact cu │ │ │ │ │piesele metalice de asamblare │ │ │
│ │şi de prindere │ │ │ ├───┼────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┼────────────┤ │8. │Rezistenţă la spălare │pct.5.7 │ │ ├───┼────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┼────────────┤ │9. │Rezistenţă la căldură │tabelul 4.2, nr.crt. 8 │ │ ├───┼────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┼────────────┤ │10.│Rezistenţă la variaţii de │ │ │ │ │temperatură │tabelul 4.2, nr.crt. 9 │ │ ├───┼────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┼────────────┤ │11.│Rezistenţă la radiaţii UV │tabelul 4.2, nr.crt. 10 │ │ ├───┼────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┼────────────┤ │12.│Rezistenţă la agenţi agresivi │tabelul 4.2, nr.crt. 11 │ │ │ │chimici │ │ │ ├───┼────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┼────────────┤ │13.│Rezistenţă la îmbătrânire │ │ │ │ │naturală │tabelul 4.2, nr.crt. 5 │ │ ├───┴────────────────────────────────┴───────────────────────────────────────┴────────────┤ │ c) Rezistenţă la solicitări mecanice │ ├───┬────────────────────────────────┬───────────────────────────────────────┬────────────┤ │14.│Aderenţă la suport │tabelul 4.2, nr.crt. 1 şi 2 │se referă │ ├───┼────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┤numai la │ │15.│Rezistenţă la lovire │tabelul 4.2, nr.crt. 3 │protectiile │ ├───┼────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┤prin vopsi- │ │16.│Rezistenţă la zgâriere │tabelul 4.2, nr.crt. 4 │re │ ├───┴────────────────────────────────┴───────────────────────────────────────┴────────────┤ │ d) Impregnabilitate │ ├───┬────────────────────────────────┬───────────────────────────────────────┬────────────┤ │17.│Pătrundere │SR EN 351-1 │se referă │ ├───┼────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┤numai la │ │18.│Retinere │tabelele 4.6 şi 4.7 (SR EN 351-1, │protectiile │ │ │ │SR EN 599-1) │prin impreg-│ │ │ │ │nare │ ├───┴────────────────────────────────┴───────────────────────────────────────┴────────────┤ │ e) Aspect │ ├───┬────────────────────────────────┬───────────────────────────────────────┬────────────┤ │19.│Uniformitatea culorii │ │ │ ├───┼────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┼────────────┤ │20.│Textură/luciu suprafaţă │ │ │ ├───┼────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┼────────────┤ │21.│Posibilitatea curatarii, între- │conform prescripţiei date de │ │ │ │tinerii │producătorul produsului de protecţie │ │
├───┴────────────────────────────────┴───────────────────────────────────────┴────────────┤ │ f) Compatibilitate alimentară │ ├───┬────────────────────────────────┬───────────────────────────────────────┬────────────┤ │ │ │ │în cazul │ │22.│Conformitatea cu cerinţele │aviz sanitar, │contactului │ │ │sanitare │ │cu produse │ │ │ │ │alimentare │ ├───┴────────────────────────────────┴───────────────────────────────────────┼────────────┤ │ III. CERINŢE PRIVIND PUNEREA ÎN OPERĂ (TEHNOLOGICE) │ │ ├────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┴────────────┤ │ a) Asigurarea condiţiilor prealabile pentru executarea lucrărilor │ ├───┬────────────────────────────────┬───────────────────────────────────────┬────────────┤ │23.│Existenta documentaţiei tehnice │- verificare expert │ │ │ │ │- însuşire beneficiar şi executant │ │ ├───┼────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┼────────────┤ │24.│Aprovizionarea produselor de │- conformitatea cu prevederile din │ │ │ │protecţie │proiect │ │ │ │ │- documente privind calitatea şi, după │ │ │ │ │caz, agrementul tehnic │ │ ├───┼────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┼────────────┤ │25.│Asigurare accese, facilităţi şi │organizare lucrări de către executant, │ │ │ │măsuri de igienă, protecţia │verificată de beneficiar │ │ │ │muncii şi PSI │ │ │ ├───┴────────────────────────────────┴───────────────────────────────────────┴────────────┤ │ b) Conformitatea frontului de lucru │ ├───┬────────────────────────────────┬───────────────────────────────────────┬────────────┤ │26.│Starea suprafeţei │conform proiectului şi prescripţiilor │ │ │ │a) formă │producătorului produselor de protecţie │ │ │ │b) rugozitate │ │ │ │ │c) umiditate │ │ │ ├───┼────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┼────────────┤ │27.│Integritatea materialului │conform proiect sau, după caz, │ │ │ │(suportului) │expertizare tehnică │ │ ├───┼────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┼────────────┤ │28.│Condiţionări prealabile (suport │conform proiectului şi prescripţiilor │ │ │ │şi materiale de protecţie) │producătorului produselor de protecţie │ │ ├───┼────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┼────────────┤ │29.│Documente privind calitatea │recepţia frontului de lucru, conform │ │ │ │ │condiţiilor din proiect şi celor din │ │ │ │ │specificaţia producătorului produselor │ │ │ │ │de protecţie │ │ ├───┴────────────────────────────────┴───────────────────────────────────────┴────────────┤
│ c) Conformitatea modului de lucru cu tehnologiile şi/sau procedeele prevăzute │ ├───┬────────────────────────────────┬───────────────────────────────────────┬────────────┤ │30.│Caracteristicile echipamentelor,│conform prescripţiilor producătorului │ │ │ │a utilajelor şi a dispozitivelor│produselor de protecţie şi │ │ │ │utilizate │reglementărilor aplicabile │ │ ├───┼────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┼────────────┤ │31.│Clasificarea/atestarea persona- │conform prescripţiilor producătorului │ │ │ │lului │produselor de protecţie şi │ │ │ │ │reglementărilor aplicabile │ │ ├───┼────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┼────────────┤ │32.│Respecatrea timpilor/duratelor │conform prescripţiilor producătorului │ │ │ │tehnologice │produselor de protecţie │ │ ├───┼────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┼────────────┤ │33.│Respectarea tratamentelor │conform prescripţiilor producătorului │ │ │ │specifice │produselor de protecţie │ │ ├───┼────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┼────────────┤ │34.│Asigurarea condiţiilor de mediu │conform prescripţiilor producătorului │ │ │ │ambiant la executarea lucrări- │produselor de protecţie │ │ │ │lor: │ │ │ │ │a) temperatură │ │ │ │ │b) umiditate │ │ │ │ │c) alte condiţii │ │ │ ├───┴────────────────────────────────┴───────────────────────────────────────┴────────────┤ │ d) Conformarea la prevederile legale privind agrementul tehnic şi atestarea │ │ conformităţii produselor utilizate │ ├───┬────────────────────────────────┬───────────────────────────────────────┬────────────┤ │35.│Existenţa standardului de produs│verificarea domeniului de utilizare cu │pct.1.3.1.b)│ │ │sau a agrementului tehnic (dacă │condiţiile din proiect │ │ │ │este cazul) │ │ │ ├───┼────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────┼────────────┤ │36.│Documente privind calitatea │verificare la aprovizionare (a se │ │ │ │produselor de protecţie utili- │vedea şi nr. crt. 24) │ │ │ │zate fac referire la sistemul │ │ │ │ │de atestare a calităţii aplicat │ │ │ └───┴────────────────────────────────┴───────────────────────────────────────┴────────────┘ 3.4.Durabilitatea sistemelor de protecţie 3.4.1. Sistemele de protecţie, care sunt utilizate pentru a asigura durabilitatea elementelor de construcţii pe care sunt aplicate, trebuie să aibă asigurată, la rândul lor, o bună durabilitate.
În acest sens, pe lângă caracteristicile care permit evaluarea durabilităţii în condiţii normale, trebuie avute în vedere, prin măsuri constructive şi, după caz, măsuri suplimentare condiţiile şi zonele cu expunere deosebită, cu pericol mai mare, unele aspecte fiind arătate în cap. 5.
3.4.2. Pentru elementele de construcţii din lemn, unele din zonele sensibile sub aspectul durabilităţii sunt cele în care se folosesc elemente metalice pentru îmbinări şi fixări/prinderi. Aceste zone sunt sensibile sub mai multe aspecte, astfel:
Protecţia anticorozivă a elementelor metalice folosite pentru montajul sau solidarizarea elementelor de construcţii din lemn se va face în conformitate cu prevederile din "Ghidul de proiectare privind protecţia împotriva coroziunii a construcţiilor din oţel" - GP 111-04 şi din "Ghidul de execuţie privind protecţia împotriva coroziunii a construcţiilor din oţel" - GE 053-04. În cazul în care accesul pentru aplicarea sistemului de protecţie anticorozivă pe suprafaţa suportului de oţel nu este posibil, se vor prevedea alte măsuri, ca de exemplu: execuţia elementelor metalice dintr-un material rezistent la coroziune (oţeluri inoxidabile), supradimensionarea elementelor pentru compensarea pierderilor prin coroziune, asigurarea posibilităţii înlocuirii elementelor degradate datorită coroziunii.
3.4.3. Realizarea sistemelor de protecţie trebuie să aibă în vedere, sub acest aspect, următoarele:
4.CRITERII ŞI NIVELURI DE PERFORMANŢĂ PENTRU SUPORTUL DIN LEMN ŞI PENTRU SISTEMELE DE PROTECŢIE 4.1.Criterii şi niveluri de performanţă pentru stratul suport Principalele criterii şi niveluri de performanţă care trebuie satisfăcute de stratul suport de lemn pe suprafaţa căruia se aplică sistemele de protecţie împotriva agenţilor chimici şi biologici sunt prezentate în tabelul 4.1. ----- *1) dacă în fişa produsului de protecţie nu se specifică altfel 4.2. Criterii şi niveluri de performanţă pentru sistemele de protecţie împotriva agenţilor fizico-chimici 4.2.1. Principalele criterii şi niveluri de performanţă pe care trebuie să le îndeplinească sistemele de protecţie împotriva agenţilor chimici aplicate pe suprafeţele de lemn, în funcţie de condiţiile de expunere, precum şi metodele de determinare (evaluare şi/sau verificare a performanţelor acestora), sunt prezentate în tabelul 4.2.
În tabelul nr. 4.2 sunt prezentate nivelurile de performanţă sub formă de valori concrete pe care trebuie să le îndeplinească sistemul de protecţie. Experienţa a impus aceste valori ca fiind minimale, pentru a obţine o protecţie eficientă a lemnului împotriva agenţilor chimici. *Font 9* Tabelul 4.2 ┌───┬─────────────────────────────┬───────────────┬────────┬──────────────────────────────┐ │N │ Criterii de performanţă │Metoda de de- │ │Niveluri de performanţă pentru│ │r. │ │terminare │ U.M. │ condiţii de expunere │ │C │ │(standard de │ ├─────────┬───────────┬────────┤ │r │ │referinţa) │ │ │ │ │ │t. │ │ │ │ slaba │ medie │puterni-│ │ │ │ │ │ │ │ca │ ├───┼─────────────────────────────┼───────────────┼────────┼─────────┼───────────┼────────┤ │ │ │ │ │ │ │ │ │ 1 │ 2 │ 3 │ 4 │ 5 │ 6 │ 7 │ ├───┼─────────────────────────────┼───────────────┼────────┼─────────┼───────────┼────────┤ │1. │Aderentă la suport - metoda │ SR EN ISO │ nivel │ 1 │ 0 │ 0 │ │ │grilei *1) │ 2409 │ │ │ │ │ ├───┼─────────────────────────────┼───────────────┼────────┼─────────┼───────────┼────────┤ │ │Aderentă la suport - metoda │ SR EN ISO │ │ │ │ │ │2. │smulgerii*2) │ 4624 │ MPa │ min. 0,5│ min. 1,0 │min. 1,0│ ├───┼─────────────────────────────┼───────────────┼────────┼─────────┼───────────┼────────┤ │ │Rezistenţă la lovire*3) │ │ │ │ │ │ │ │(înălţimea minimă de cădere a│ SR EN ISO │ │ │ │ │ │3. │masei de 500 g, la care apar │ 6272-1 │ cm │ min. 40 │ min. 60 │min. 60 │ │ │amprente cu fisuri) │ │ │ │ │ │ ├───┼─────────────────────────────┼───────────────┼────────┼─────────┼───────────┼────────┤ │ │Rezistenţă la zgâriere │ SR EN ISO │ │ │ │ │ │4. │(greutatea minimă la care │ 1518 │ g │ min.250 │ min. 300 │min. 400│ │ │apar fisuri fine) │ │ │ │ │ │ ├───┼─────────────────────────────┼───────────────┼────────┼─────────┼───────────┼────────┤ │5. │Rezistenţă la îmbătrânire │ │ │ │ │ │ │ │naturala │ SR EN 927-3 │ luni │ 12 │ 12 │ 12 │ ├───┼─────────────────────────────┼───────────────┼────────┼─────────┼───────────┼────────┤ │6. │Permeabilitate la apă lichidă│ SR EN 927-5 │ g/mp │ ≤250 │ ≤175 │ ≤175 │ │ │(absorbţia de apa ) │ │ │ │ │ │ ├───┼─────────────────────────────┼───────────────┼────────┼─────────┼───────────┼────────┤ │ │ │ SR ISO 11503 │ │ │ │ │ │7. │Rezistenţă la umiditate │ SR EN ISO │ ore │min. 240 │ min. 480 │min. 720│ │ │ │ 6270-1 │ │ │ │ │ ├───┼─────────────────────────────┼───────────────┼────────┼─────────┼───────────┼────────┤ │ │Rezistentă la căldură şi │ SR HD 323.2.3 │ │ │ │ │ │8. │umiditate │ S2 │ ore │min. 240 │ min. 480 │min. 720│
├───┼─────────────────────────────┼───────────────┼────────┼─────────┼───────────┼────────┤ │ │ │ SR EN 60068- │ │ │ │ │ │ │Rezistentă la variaţii de │ 2-14 │ │ │ │ │ │9. │temperatura │ SR EN 60.068- │ ci- │ │ │ │ │ │ │ 2-33 │ cluri │min. 25 │ min. 56 │min. 56 │ ├───┼─────────────────────────────┼───────────────┼────────┼─────────┼───────────┼────────┤ │10.│Rezistenţă la radiaţii UV*4) │ SR EN 60068- │ ci- │ │ │ │ │ │ │ 2-5 │ cluri │min. 56 │ min. 56 │min. 56 │ ├───┼─────────────────────────────┼───────────────┼────────┼─────────┼───────────┼────────┤ │11.│Rezistenţă la agenţi agresivi│ SR EN ISO │ │ │ │ │ │ │chimici │ 2812-1 │ ore │min. 24 │ min. 168 │min. 168│ ├───┼─────────────────────────────┼───────────────┴────────┴─────────┴───────────┴────────┤ │12.│Conformitate cu cerinţe │Necesar pentru protecţiile care pot veni în contact │ │ │sanitare │direct cu produse alimentare │ └───┴─────────────────────────────┴───────────────────────────────────────────────────────┘ ----- *1) Metoda grilei se utilizează pentru determinarea aderenţei acoperirilor de protecţie cu grosimi de până la 250 microni. *2) Metoda smulgerii se utilizează pentru determinarea aderenţei acoperirilor de protecţie cu grosimi de peste 250 microni. *3) Determinarea nu se efectuează pentru acoperiri de protecţie cu deformabilitate ridicată. *4) Determinarea se efectuează pentru acoperiri de protecţie aplicate la exterior sau la interior, dacă sunt supuse tehnologic, unor asemenea acţiuni.
4.3. Criterii şi niveluri de performanţă pentru protecţiile împotriva agenţilor biologici 4.3.1. Principalele criterii de performanţă pe care trebuie să le îndeplinească atât produsele de protecţie preventivă a lemnului împotriva agenţilor biologici, în funcţie de clasa de risc biologic, de tipul de procedeu de tratament (de suprafaţă, prin impregnare), de specia de lemn, precum şi de agentul agresiv biologic (ciuperci, insecte), cât şi metodele de determinare a performanţelor acestora, sunt prezentate în tabelele 4.3 .... 4.7 (standardul de referinţă este SR EN 599-1).
Criterii de performanţă pentru încercările biologice pentru clasa de risc 1 (standardul de referinţă este SR EN 599-1) ┌──────┬──────────────┬──────────┬───────────────────────────────────────────────┬──────────────────────┐ │Clasa │Tip de proce- │ │Cerinţe minime pentru încercările cu insecte │Încercări suplimentare│ │de │deu de tra- │ │ spp. │ sau locale │ │risc │tament propus │ ├───────────────────────────────────┬───────────┼──────────────────────┤ │Cod │ │ │ Fie │ Sau │ │ │ │ │ ├──────────┬───────────┬────────────┼───────────┼──────────────────────┤ │ │ │ │Hylotrupes│Anobium │ Lyctus │ Alte │ Termite │ │ │ │ │ bajulus │punctatum │ brunneuns │insecte spp│ │ │ │ │ │ (H) │ (A) │ (L) │ (I) │ (T) │ ├──────┼──────────────┼──────────┼──────────┼───────────┼────────────┼───────────┼──────────────────────┤ │ │ │Tip de în-│SR EN 46-1│SR EN 49-1 │SR EN 20-1 │SR EN 46-1 │ SR EN 118 │ │ │ │cercare │ │ │ │sau (A) sau│ │ │ │ │ │ │ │ │(L) │ │ │ │ ├──────────┼──────────┼───────────┼────────────┼───────────┼──────────────────────┤ │ │ │Incercare │SR EN 73+ │SR EN 73+AC│SR EN 73+AC │SR EN 73+AC│ SR EN 73+AC │ │ │ │la uzura │AC │ │ │ │ │ │ │ ├──────────┼──────────┼───────────┼────────────┼───────────┼──────────────────────┤ │ │ │Valoare │ 200 g/mp │ 200 g/mp │ 200 g/mp │ 200 g/mp │ doza de aplicare │ │ │ Tratament │maxima de │(cufundare│(cufundare │(cufundare │(cufundare │ ceruta 200 ml/mp │ │ │ de │aplicare │ sau │ sau │ sau │ sau │ │ │ │ suprafaţa │în incer- │ pipeta) │ pipeta) │ pipeta) │ pipeta) │ │ │ │ │care │ │ │ │ │ │ │ │ ├──────────┼──────────┼───────────┼────────────┼───────────┼──────────────────────┤ │ │ │Criteriu │100% mor- │nicio larva│nicio larva │100% morta-│niciun atac cu cotatie│ │ │ │pentru va-│talitate │vie la │vie sau în- │litate la │> 2; │ │ │ │loarea de │la sfarsi-│sfârşitul │secta iesita│sfârşitul │unul singur = 2 │ │ │ │referinţa │tul incer-│incercarii │sfârşitul │incercarii │ │ │ │ │biologica │carii │ │incercarii │ │ │ │ 1 ├──────────────┼──────────┼──────────┼───────────┼────────────┼───────────┼──────────────────────┤ │ │ │Tip de în-│SR EN 47 │SR EN 49-2 │SR EN 20-2 │SR EN 47 │ SR EN 117 │ │ │ │cercare │ │ │ │sau (A) sau│ │ │ │ │ │ │ │ │(L) │ │ │ │ Tratament ├──────────┼──────────┼───────────┼────────────┼───────────┼──────────────────────┤ │ │ prin │Incercare │SR EN73+AC│SR EN 73+AC│SR EN 73+AC │SR EN 73+AC│ SR EN 73+AC │ │ │ impregnare │la uzura │ │ │ │ │ │ │ │ ├──────────┼──────────┼───────────┼────────────┼───────────┼──────────────────────┤ │ │ │Valoare │p.a.p. │p.a.p pen- │p.a.p. pen- │p.a.p. pen-│p.a.f. pentru alburn │
│ │ │maxima de │pentru al-│tru alburn │tru stejar │tru alburn │de pin silvestru │ │ │ │aplicare │burn de │de pin sil-│ │de pin │ │ │ │ │în incer- │pin │vestru │ │silvestru │ │ │ │ │care │silvestru │ │ │ │ │ │ │ ├──────────┼──────────┼───────────┼────────────┼───────────┼──────────────────────│ │ │ │Criteriu │100% │nicio larva│nicio larva │100% morta-│niciun atac cu cotatie│ │ │ │pentru va-│mortali- │vie la │vie sau │litate │> 2; unul singur = 2 │ │ │ │loarea de │tate │sfârşitul │insecta ie- │(b.s.e.) │ │ │ │ │referinţa │(b.s.e) │incercarii │sita la │ │ │ │ │ │biologica │ │(b.s.e.) │sfârşitul │ │ │ │ │ │ │ │ │incercarii │ │ │ │ │ │ │ │ │(b.s.e.) │ │ │ └──────┴──────────────┴──────────┴──────────┴───────────┴────────────┴───────────┴──────────────────────┘ Criterii de performanţă pentru încercările biologice pentru clasa de risc 2 (standardul de referinţă este SR EN 599-1) ┌──────┬──────────────┬──────────┬──────────────────────┬───────────────────────────────────────────────┐ │Clasa │Tip de proce- │ │Cerinţe minime faţa │ Încercări suplimentare sau locale │ │de │deu de tra- │ │de ciuperci │ │ │risc │tament pro- │ ├──────────────────────┼────────────────────────┬─────────────┬────────┤ │Cod │pus │ │ Bazidomicete │ Albastreala (B) │ Insecte spp │Termite │ │ │ │ │ │ │ (I) │ (T) │ ├──────┼──────────────┼──────────┼──────────────────────┼────────────────────────┼─────────────┼────────┤ │ │ │Tip de în-│ SR EN 113 │ SR EN 152-1 │ │ │ │ │ │cercare │ (fără C.versicolor) │ │ │ │ │ │ ├──────────┼──────────────────────┼────────────────────────┤ │ │ │ │ │Incercare │ SR EN 73+AC │ SR EN 73+AC │ Dacă este │ Dacă │ │ │ │la uzura │ │ │ necesar se │este ne-│ │ │ ├──────────┼──────────────────────┼────────────────────────┤ adauga cele │cesar se│ │ │ │Valoare │ │ │ de la │ adauga │ │ │ Tratament │maxima de │ │ │ clasa 1 │cele de │ │ │ de │aplicare │ 100kg/mc │ │ │ la │ │ │ suprafaţa │în incer- │ │ │ │clasa 1 │ │ │ │care │ │ │ │ │ │ │ ├──────────┼──────────────────────┼────────────────────────┤ │ │ │ │ │Criteriu │ p.e.m. pentru ciuper-│la sfârşitul incercarii │ │ │ │ │ │pentru va-│ca cea mai agresiva │nicio cotatie ≥2 zona │ │ │ │ │ │loarea de │ │fără albastru min. │ │ │ │ │ │referinţa │ │1,0 mm medie ≥ 1,5 mm │ │ │ │ │ │biologica │ │ │ │ │ │ 2 ├──────────────┼──────────┼──────────────────────┼────────────────────────┼─────────────┼────────┤ │ │ │Tip de în-│ SR EN 113 │ SR EN 152-2 + AC1 │ │ │ │ │ │cercare │(fără C.versicolor) │ │ │ │ │ │ Tratament ├──────────┼──────────────────────┼────────────────────────┤ │ │ │ │ prin │Incercare │ SR EN 73 + AC │ SR EN 73 + AC │ │ │
│ │ impregnare │la uzura │ │ │ │ │ │ │ ├──────────┼──────────────────────┼────────────────────────┤ │ │ │ │ │Valoare │ p.a.p. pentru album │ conform specificatiilor│ Dacă este │ Dacă │ │ │ │maxima de │ de pin silvestru │ comerciale ale │ necesar se │este ne-│ │ │ │aplicare │ │ fabricantului │ adauga cele │cesar se│ │ │ │în incer- │ │ │ de la │adauga │ │ │ │care │ │ │ clasa 1 │cele de │ │ │ ├──────────┼──────────────────────┼────────────────────────┤ │ la │ │ │ │Criteriu │p.e.m. pentru ciuperca│la sfârşitul incercarii │ │clasa 1 │ │ │ │pentru va-│ cea mai agresiva │ nicio cotatie ≥2 zona │ │ │ │ │ │loarea de │ │ fără albastru min. │ │ │ │ │ │referinţa │ │ 1,0 mm │ │ │ │ │ │biologica │ │ medie ≥ 1,5 mm │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ └──────┴──────────────┴──────────┴──────────────────────┴────────────────────────┴─────────────┴────────┘ Criterii de performanţă pentru încercările biologice pentru clasa de risc 3 (standardul de referinţă este SR EN 599-1) ┌────┬──────┬─────────┬───────────────────────────────┬─────────────────────────────────────────────────┐ │Cla-│Tip de│ │Cerinţe minime faţă de │ Încercări suplimentare sau │ │sa │proce-│ │ciuperci/încercări pe │ locale │ │de │deu de│ │teren │ │ │risc│trata-│ ├──────────┬────────────────────┤ │ │Cod │ment │ │ Fie │Sau produse de pro- │ │ │ │pro- │ │ │tectie utilizate cu │ │ │ │pus │ │ │acoperire (C) │ │ │ │ │ ├──────────┼──────────┬─────────┼─────────┬───────────┬───────────┬───────┬───────┤ │ │ │ │ Bazidio- │Bazidio- │Incer- │Incer- │Coriolus │Albastru │Insecte│Termite│ │ │ │ │ micete │micete │cari pe │cari pe │versicolor │ (B) │spp │ │ │ │ │ │ │ │teren │teren(FC)│ │ │ (I) │ (T) │ ├────┼──────┼─────────┼──────────┼──────────┼─────────┼─────────┼───────────┼───────────┼───────┼───────┤ │ │ │Tip de │SR EN 113 │SR EN 113 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │incercare│(fără │(fără │SR EN 330│SR EN 330│SR EN 113 │SR EN 152-1│ │ │ │ │ │ │C.versico-│C.versico-│ │ │pe alburnde│ │ │ │ │ │ │ │lor) │lor) │ │ │pin silves-│ │Dacă │Dacă │ │ │ │ │ │ │ │ │tru şi/sau │ │este │este │ │ │ │ │ │ │ │ │fag │ │necesar│necesar│ │ │ ├─────────┼──────────┼──────────┼─────────┼─────────┼───────────┼───────────┤se │se │ │ │ │Incercare│SR EN 73+ │SR EN73+AC│≥5 ani de│≥ 5 ani │SR EN 73+AC│SR EN 152-1│adauga │adauga │ │ │ │la uzura │AC şi SR │ │expunere │de expu- │şi SR EN 84│ │cele de│cele de│ │ │ │ │EN 84 │ │ │nere │separat │ │la cla-│la │ │ │Trata-│ │separat │ │ │ │ │ │sa 1 + │clasa │ │ │ment ├─────────┼──────────┼──────────┼─────────┼─────────┼───────────┼───────────┤SR EN84│1 + SR │
│ │de │Valoare │100kg/mc │100kg/mc │ p.a.p. │ p.a.p. │ 100kg/mc │ 200 g/mp │ │EN 84 │ │ │supra-│maxima de│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │faţa │aplicare │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │în incer-│ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │care │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ ├─────────┼──────────┼──────────┼─────────┼─────────┼───────────┼───────────┤ │ │ │ │ │Criteriu │p.e.m. │p.e.m. │după 5ani│după 5ani│ │la sfarsi- │ │ │ │ │ │pentru │pentru │pentru │V^n, V^e,│V^n, V^e,│ │tul incer- │ │ │ │ │ │valoarea │ciuperca │ciuperca │V^i egale│V^i egale│ │carii nicio│ │ │ │ │ │de refe- │cea mai │cea mai │sau mai │sau mai │ │cotatie ≥ 2│ │ │ │ │ │rinta │agresiva │agresiva │bune de- │bune de- │ │zona fără │ │ │ │ │ │biologica│ │ │cat pen- │cat pen- │ │albastru │ │ │ │ │ │ │ │ │tru pro- │tru pro- │ p.e.m. │min. │ │ │ │ │ │ │ │ │dusul de │dusul de │ │1,0 mm │ │ │ │ │ │ │ │ │referinţa│referinţa│ │medie ≥ 1,5│ │ │ │ │ │ │ │ │şi R2^TP │şi R2^TP │ │mm │ │ │ │ │ │ │ │ │egal sau │egal sau │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │mai bun │mai bun │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ca R2^R │ca R2^R │ │ │ │ │ │ 3 ├──────┼─────────┼──────────┼──────────┼─────────┼─────────┼───────────┼───────────┼───────┼───────┤ │ │ │Tip de │SR EN 113 │SR EN 113 │ │ │ │ │ │ │ │ │ │incercare│(fără │(fără │SR EN 330│SR EN 330│SR EN 113 │SR EN 152-2│ │ │ │ │ │ │C.versico-│C.versico-│ │ │pe alburnde│ │ │ │ │ │ │ │lor) │lor) │ │ │pin silves-│ │Dacă │Dacă │ │ │ │ │ │ │ │ │tru şi/sau │ │este │este │ │ │ │ │ │ │ │ │fag │ │necesar│necesar│ │ │ ├─────────┼──────────┼──────────┼─────────┼─────────┼───────────┼───────────┤se │se │ │ │ │Incercare│SR EN 73+ │SR EN73+AC│≥5 ani de│≥ 5 ani │SR EN 73+AC│SR EN 152-2│adauga │adauga │ │ │ │la uzura │AC şi SR │ │expunere │de expu- │şi SR EN 84│ │cele de│cele de│ │ │ │ │EN 84 │ │ │nere │separat │ │la cla-│la │ │ │Trata-│ │separat │ │ │ │ │ │sa 1 + │clasa │ │ │ment ├─────────┼──────────┼──────────┼─────────┼─────────┼───────────┼───────────┤SR EN84│1 + SR │ │ │prin │Valoare │p.a.p │p.a.p. │ │ │p.a.p. pen-│conform │ │EN 84 │ │ │im- │maxima de│pentru al-│pentru al-│ │ │tru alburn │specifica- │ │ │ │ │preg- │aplicare │burn de │burn de │ p.a.p. │p.a.p. │de pin de │tiilor co- │ │ │ │ │nare │în incer-│pin │pin │ │ │fag │merciale │ │ │ │ │ │care │silvestru │silvestru │ │ │ │ale fabri- │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │cantului │ │ │ │ │ ├─────────┼──────────┼──────────┼─────────┼─────────┼───────────┼───────────┤ │ │ │ │ │Criteriu │p.e.m. │p.e.m. │după 5ani│după 5ani│ │la sfarsi- │ │ │ │ │ │pentru │pentru │pentru │V^n, V^e,│V^n, V^e,│ │tul incer- │ │ │ │ │ │valoarea │ciuperca │ciuperca │V^i egale│V^i egale│ │carii nicio│ │ │
│ │ │de refe- │cea mai │cea mai │sau mai │sau mai │ │cotatie ≥ 2│ │ │ │ │ │rinta │agresiva │agresiva │bune de- │bune de- │ │zona fără │ │ │ │ │ │biologica│ │ │cat pen- │cat pen- │ │albastru │ │ │ │ │ │ │ │ │tru pro- │tru pro- │ p.e.m. │min. │ │ │ │ │ │ │ │ │dusul de │dusul de │ │1,0 mm │ │ │ │ │ │ │ │ │referinţa│referinţa│ │medie ≥ 1,5│ │ │ │ │ │ │ │ │şi R2^TP │şi R2^TP │ │mm │ │ │ │ │ │ │ │ │egal sau │egal sau │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │mai bun │mai bun │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ │ca R2^R │ca R2^R │ │ │ │ │ └────┴──────┴─────────┴──────────┴──────────┴─────────┴─────────┴───────────┴───────────┴───────┴───────┘ Criterii de performanţă pentru încercările biologice pentru clasa de risc 4 (standardul de referinţă este SR EN 599-1) *Font 8* Tabelul 4.6 ┌──────┬──────────────┬──────────┬──────────────────────┬───────────────────────────────────────────────┐ │Clasa │Tip de proce- │ │Cerinţe minime faţa │ Încercări suplimentare sau locale │ │de │deu de tra- │ │de ciuperci │ │ │risc │tament pro- │ ├──────────┬───────────┼────────────┬───────────┬─────────────┬────────┤ │Cod │pus │ │Bazidiomi-│Putregai │Încercări de│Albastru(B)│ Insecte spp │Termite │ │ │ │ │cete │moale │camp (F) │ │ (I) │ (T) │ ├──────┼──────────────┼──────────┼──────────┴───────────┴────────────┴───────────┴─────────────┴────────┤ │ │ │Tip de în-│ │ │ │ │cercare │ │ │ │ ├──────────┤ │ │ │ │Incercare │ │ │ │ │la uzura │ │ │ │ ├──────────┤ │ │ │ │Valoare │ │ │ │ Tratament │maxima de │ Procedeele prin tratament de suprafaţa nu sunt corespunzătoare │ │ │ de │aplicare │ pentru clasa de risc 4 │ │ │ suprafaţa │în incer- │ │ │ │ │care │ │ │ │ ├──────────┤ │ │ │ │Criteriu │ │ │ │ │pentru va-│ │ │ │ │loarea de │ │ │ │ │referinţa │ │ │ │ │biologica │ │ │ 4 ├──────────────┼──────────┼──────────┬───────────┬────────────┬───────────┬─────────────┬────────┤ │ │ │Tip de în-│SR EN 113 │ │ │ │ │ │ │ │ │cercare │cu C.ver- │ │ │ │ │ │ │ │ │ │sicolor pe│ │ │ │ │ │ │ │ │ │album de │SR ENV 807 │ SR EN │ │ │ │ │ │ │ │pin sil- │ │ 252+AC │ │ │ │ │ │ │ │vestru │ │ │ │ │ │ │ │ │ │şi/sau fag│ │ │ │Dacă este │Dacă │ │ │ Tratament ├──────────┼──────────┼───────────┼────────────┤ Dacă este │necesar se │este ne-│ │ │ prin │Incercare │SR EN │ │ │ necesar se│adauga cele │cesar se│ │ │ impregnare │la uzura │73+AC şi │ │ ≥5 ani de │ adauga │de la clasa │adauga │ │ │ │ │SR EN 84 │SR ENV 807 │ expunere │ cele de la│1+SR EN 84 │cele de │ │ │ │ │separat │ │ │ clasa 3 │ │la clasa│ │ │ ├──────────┼──────────┼───────────┼────────────┤ │ │1+SR │ │ │ │Valoare │p.a.p. │ │ │ │ │EN 84 │ │ │ │maxima de │pentru al-│ │ │ │ │ │
│ │ │aplicare │burn de │ p.a.p. │ p.a.p. │ │ │ │ │ │ │în incer- │pin │ │ │ │ │ │ │ │ │care │silvestru │ │ │ │ │ │ │ │ ├──────────┼──────────┼───────────┼────────────┤ │ │ │ │ │ │Criteriu │p.e.m. │Cel mai ri-│după 5 ani │ │ │ │ │ │ │pentru va-│pentru │dicat din- │media rsn │ │ │ │ │ │ │loarea de │ciuperca │tre r.e.m. │P/0,75 şi a │ │ │ │ │ │ │referinţa │cea mai │dedus pen- │rin P/0,17 │ │ │ │ │ │ │biologica │agresiva │tru incer- │ │ │ │ │ │ │ │ │(inclusiv │carea I şi │ │ │ │ │ │ │ │ │C.versi- │încercarea │ │ │ │ │ │ │ │ │color) │II │ │ │ │ │ └──────┴──────────────┴──────────┴──────────┴───────────┴────────────┴───────────┴─────────────┴────────┘ Criterii de performanţă pentru încercările biologice pentru clasa de risc 5 (standardul de referinţă este SR EN 599-1) *Font 8* Tabelul 4.7 ┌──────┬──────────────┬──────────┬──────────────────────┬───────────────────────────────────────────────┐ │Clasa │Tip de proce- │ │Cerinţe minime faţa │ Încercări suplimentare sau locale │ │de │deu de tra- │ │de ciuperci/încercări │ │ │risc │tament pro- │ │pe teren │ │ │Cod │pus │ ├──────────┬───────────┼────────────┬───────────┬─────────────┬────────┤ │ │ │ │Bazidiomi-│Putregai │Încercări de│Albastru(B)│ Insecte spp │Termite │ │ │ │ │cete │moale │camp (F) │ │ (I) │ (T) │ │ │ │ │ │ │FN şi/sau FS│ │ │ │ ├──────┼──────────────┼──────────┼──────────┴───────────┴────────────┴───────────┴─────────────┴────────┤ │ │ │Tip de în-│ │ │ │ │cercare │ │ │ │ ├──────────┤ │ │ │ │Incercare │ │ │ │ │la uzura │ │ │ │ ├──────────┤ │ │ │ │Valoare │ │ │ │ Tratament │maxima de │ Procedeele prin tratament de suprafaţa nu sunt corespunzătoare │ │ │ de │aplicare │ pentru clasa de risc 5 │ │ │ suprafaţa │în incer- │ │ │ │ │care │ │ │ │ ├──────────┤ │ │ │ │Criteriu │ │ │ │ │pentru va-│ │ │ │ │loarea de │ │ │ │ │referinţa │ │ │ │ │biologica │ │ │ 5 ├──────────────┼──────────┼──────────┬───────────┬────────────┬───────────┬─────────────┬────────┤ │ │ │Tip de în-│SR EN 113 │ │ │ │ │ │ │ │ │cercare │cu C.ver- │ │ │ │ │ │ │ │ │ │sicolor pe│ │ │ │ │ │ │ │ │ │alburn de │SR ENV 807 │ SR EN 275 │ │ │ │ │ │ │ │pin sil- │ │ │ │ │ │ │ │ │ │vestru │ │ │ │ │ │ │ │ │ │şi/sau fag│ │ │ │Dacă este │Dacă │ │ │ Tratament ├──────────┼──────────┼───────────┼────────────┤ Dacă este │necesar se │este ne-│ │ │ prin │Incercare │SR EN │ │ │ necesar se│adauga cele │cesar se│ │ │ impregnare │la uzura │73+AC şi │ │ ≥5 ani de │ adauga │de la clasa │adauga │ │ │ │ │SR EN 84 │SR ENV 807 │ expunere │ cele de la│1+SR EN 84 │cele de │ │ │ │ │separat │ │ │ clasa 3 │ │la clasa│ │ │ ├──────────┼──────────┼───────────┼────────────┤ │ │1+SR │
│ │ │Valoare │p.a.p. │ │ │ │ │EN 84 │ │ │ │maxima de │pentru al-│ │ │ │ │ │ │ │ │aplicare │burn de │ p.a.p │ p.a.p. │ │ │ │ │ │ │în incer- │pin │ │ │ │ │ │ │ │ │care │silvestru │ │ │ │ │ │ │ │ ├──────────┼──────────┼───────────┼────────────┤ │ │ │ │ │ │Criteriu │p.e.m. │Cel mai ri-│după 5 ani │ │ │ │ │ │ │pentru va-│pentru │dicat din- │media rsn │ │ │ │ │ │ │loarea de │ciuperca │tre r.e.m. │P/0,75 şi a │ │ │ │ │ │ │referinţa │cea mai │dedus pen- │rin P/0,17 │ │ │ │ │ │ │biologica │agresiva │tru incer- │ │ │ │ │ │ │ │ │(inclusiv │carea I şi │ │ │ │ │ │ │ │ │C.versi- │încercarea │ │ │ │ │ │ │ │ │color) │II │ │ │ │ │ └──────┴──────────────┴──────────┴──────────┴───────────┴────────────┴───────────┴─────────────┴────────┘ Note:
V^n - clasificare medie nominală pentru repetiţiile după un examen nedistructiv (standardul de referinţă este SR EN 330);
V^e - clasificare medie nominală pentru repetiţiile pentru suprafeţele exterioare şi a celor vizibile în interiorul asamblării după un examen nedistructiv (standardul de referinţă este SR EN 330);
V^i - clasificare medie nominală pentru repetiţiile pentru suprafeţele realizate prin decupare după un examen distructiv (standardul de referinţă este SR EN 330);
R2^TP - număr de repetiţii tratate cu produsul de protecţie a lemnului cu o clasificare 2 sau mai mare (standardul de referinţă este SR EN 330);
R2^R - număr de repetiţii tratate cu produsul de protecţie de referinţă cu o clasificare 2 sau mai mare (standardul de referinţă este SR EN 330); rsnP - reţinere a produsului de protecţie a lemnului mai mare decât cea nominală; rinP - reţinere a produsului de protecţie a lemnului mai mică decât cea nominală.
4.3.2. Pentru clasa de risc biologic 1, produsele de protecţie a lemnului, care pot fi aplicate prin procedee de tratament de suprafaţă sau prin impregnare, trebuie să prezinte eficacitate biologică faţă de unul din cazurile: a)- oricare din insectele pentru care protecţia este cerută; b)- insecta cea mai puţin sensibilă la acest produs; c)- Hylotrupes bajulus, în calitate de insectă reprezentativă.
4.3.3. Pentru clasa de risc biologic 2, produsele de protecţie a lemnului, care pot fi aplicate prin procedee de tratament de suprafaţă sau prin impregnare, trebuie să prezinte eficacitate faţă de ciupercile bazidiomicete lignicole, după uzură (exclusiv Coriolus versicolor). Pentru toate produsele la care se cere o activitate insecticidă, ele trebuie să prezinte eficacitate faţă de agenţii biologici de referire, demonstrată prin încercările corespunzătoare pentru clasa de risc 1.
4.3.4. Pentru clasa de risc biologic 3, produsele de protecţie a lemnului, care pot fi aplicate prin procedee de tratament de suprafaţă sau prin impregnare, trebuie să prezinte eficacitate pentru: a)- ciuperci lignicole bazidiomicete, exclusiv Coriolus versicolor; b)- agenţi biologici la care se referă produsul, demonstrată prin încercările pentru clasa de risc 2.
4.3.5. Pentru clasa de risc biologic 4, produsele de protecţie a lemnului, care pot fi aplicate numai prin procedee de tratament prin impregnare, trebuie să prezinte eficacitate pentru: a)- ciuperci lignicole bazidiomicete, inclusiv Coriolus versicolor pe fag şi/sau pin silvestru; b)- putregai moale.
4.3.6. Pentru clasa de risc biologic 5, produsele de protecţie a lemnului, care pot fi aplicate numai prin procedee de tratament prin impregnare, trebuie să prezinte eficacitate pentru: a)- ciuperci lignicole bazidiomicete inclusiv Coriolus versicolor pe fag şi/sau pin silvestru; b)- putregai moale; c)- dăunători marini după o perioadă minimă de 5 ani.
4.3.7. În anexă (informativă) se prezintă un exemplu de sistem de descriere a eficacităţii produselor de protecţie a lemnului împotriva agenţilor biologici (standardul de referinţă este SR EN 599-2).
Protecţia elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor chimici este, de regulă, cu atât mai economică, cu cât are o durabilitate mai ridicată, deoarece astfel se reduc la minimum lucrările de întreţinere/refacere a protecţiei pe durata de serviciu a construcţiei.
5.2. Elementele de construcţii din lemn expuse la acţiunea agenţilor agresivi şi care, după montaj, nu mai sunt accesibile, se vor proteja în aşa fel încât, pe durata de serviciu a construcţiei să nu afecteze durabilitatea acesteia.
În cazul în care accesul pentru aplicarea sistemului de protecţie pe suprafaţa suportului din lemn nu este posibil, se vor prevedea alte măsuri, ca de exemplu: execuţia elementelor de construcţii dintr-un material rezistent la acţiunea agenţilor chimici, asigurarea posibilităţii înlocuirii elementelor degradate ş.a.
5.3. Principalele criterii şi niveluri de performanţă care trebuie satisfăcute de stratul suport de lemn pe suprafaţa căruia se aplică sistemele de protecţie sunt precizate la pct. 4.1. (tabelul 4.1) 5.4. Principalele criterii şi niveluri de performanţă care trebuie îndeplinite de sistemele de protecţie, în funcţie de tipul agenţilor agresivi sunt precizate la pct. 4.2. şi 4.3 (tabelele 4.2 şi 4.3).
5.5. Alcătuirea generală a sistemelor de protecţie prin vopsire a elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor chimici include următoarele straturi succesive: a)- strat primar (grund); b)- strat(uri) intermediar(e) (strat de nivelare, vopsea); c)- strat(uri) final(e)/de finisare (vopsea, email).
Stratul primar de grund are rolul de a pătrunde în stratul superficial al suportului de lemn şi de a îmbunătăţi aderenţa straturilor de protecţie ulterioare la suport.
Stratul(urile) intermediar(e) de protecţie, are (au) rolul de a asigura o bună aderenţă şi o impermeabilitate la agenţi agresivi.
Stratul(urile) final(e) de protecţie are (au) rolul de a asigura o rezistenţă chimică ridicată la acţiunea agenţilor agresivi şi o bună rezistenţă la radiaţii ultraviolete. Totodată are (au) un rol decorativ.
5.6. Aplicarea produselor de protecţie (grund, vopsea, email) din alcătuirea sistemelor de protecţie se efectuează prin următoarele procedee principale:
5.7. Produsele de protecţie a elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor biologici (ciuperci lignicole şi insecte xilofage) sunt produse chimice sau combinaţii de produse chimice, cu acţiune fungicidă şi insecticidă.
Din punct de vedere al caracteristicilor fizico-chimice ale solventului utilizat, produsele de protecţie a lemnului se clasifică în;
Din punct de vedere al lavabilităţii (după o perioadă de fixare de două...şase săptămâni), produsele de protecţie a lemnului se clasifică în:
Din punct de vedere al modului de aplicare, produsele de protecţie se clasifică conform tabelului 5.1. (standardul de referinţă este STAS 9302/1) 5.8. La aplicarea produselor/sistemelor de protecţie a elementelor de construcţie din lemn trebuie să se respecte reglementările în vigoare privind protecţia mediului înconjurător, măsurile de protecţia muncii şi măsurile privind prevenirea incendiilor.
5.9. Durabilitatea sistemelor de protecţie aplicate pe suprafaţa elementelor de construcţii din lemn împotriva agenţilor chimici este determinată de următorii factori:
Anexa ------ (informativă) ------------- EXEMPLUL UNUI SISTEM DE DESCRIERE A EFICACITĂŢII PRODUSELOR DE PROTECŢIE A LEMNULUI ÎMPOTRIVA AGENŢILOR BIOLOGICI (standardul de referinţă este SR EN 599-2) ------ [] Se marchează căsuţele corespunzătoare în cazul clasei de risc, cu eficacitate corespunzătoare.