Úřední zdrojee-Sbírka · nsoud.cz · nssoud.cz · nalus.usoud.cz · justice.cz · EUR-Lexdatabáze aktualizována 26. 10. 2026Jak ověřujeme data
Europaius
USNESENÍ

Ústavní soud I.ÚS 856/21

Ústavní soud · 20. 7. 2021

Shrnutí rozhodnutí

O co šlo: Navrhovatel k výzvě a poučení Ústavního soudu neodstranil vady svého návrhu (především absence povinného právního zastoupení pro řízení o ústavní stížnosti) v poskytnuté pětitýdenní lhůtě a ani Ústavní soud nezpravil o tom, že by mu ve splnění těchto povinností bránily vážné důvody.

Výsledek: Návrh se odmítá. (Soud podání odmítl a věcí se meritorně nezabýval – podání trpělo neodstraněnými vadami.)

Význam: Soud se podáním věcně nezabýval, protože ani po výzvě nebyly odstraněny jeho vady.

Shrnutí je sestavené z textu rozhodnutí. Rozhodující je plné znění níže.

Ústavního soudu

Ústavní soud rozhodl soudcem zpravodajem Tomášem Lichovníkem ve věci návrhu Š. R., na zrušení usnesení Vrchního státního zastupitelství v Praze sp. zn. 1 VZT 108/2020 ze dne 16. února 2021, takto:

Návrh se odmítá.

Odůvodnění

Navrhovatel k výzvě a poučení Ústavního soudu neodstranil vady svého návrhu (především absence povinného právního zastoupení pro řízení o ústavní stížnosti) v poskytnuté pětitýdenní lhůtě a ani Ústavní soud nezpravil o tom, že by mu ve splnění těchto povinností bránily vážné důvody. Z druhopisu dodejky České pošty k předmětné výzvě, jakož i potvrzení Vězeňské služby České republiky, vyplývá, že výzva byla navrhovateli doručena dne 19. 4. 2021 do výkonu trestu odnětí svobody ve Věznici Příbram. Z výkonu tohoto trestu byl navrhovatel následně, dne 27. 4. 2021, podmíněně propuštěn na svobodu. Zmíněná pětitýdenní lhůta k odstranění vad návrhu marně uplynula dnem 24. 5. 2021. Za této situace tudíž Ústavní soud odmítl návrh dle § 43 odst. 1 písm. a) zákona o Ústavním soudu pro neodstraněné vady.

Poučení: Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné.

V Brně dne 20. července 2021

Tomáš Lichovník v. r.

soudce zpravodaj