Úřední zdrojee-Sbírka · nsoud.cz · nssoud.cz · nalus.usoud.cz · justice.cz · EUR-Lexdatabáze aktualizována 7. 10. 2026Jak ověřujeme data
Europaius
§ 18

§ 18 vyhláška Ministerstva životního prostředí, kterou se mění a doplňuje vyhláška Ministerstva životního prostředí č. 270/1993 Sb., o způsobu zjišťování množství emisí a o technických prostředcích pro jejich měření u velkých a středních zdrojů znečišťování – Výroba vápna, cementu a zpracování magnezitu

Vyhláška Ministerstva životního prostředí, kterou se mění a doplňuje vyhláška Ministerstva životního prostředí č. 270/1993 Sb., o způsobu zjišťování množství emisí a o technických prostředcích pro jejich měření u velkých a středních zdrojů znečišťování · 304/1995 Sb.

Stručně: Paragraf 18 vyhlášky č. 304/1995 Sb. stanovuje povinnost kontinuálního měření emisí tuhých znečišťujících látek, oxidů dusíku a oxidu siřičitého při výrobě vápna, cementu a zpracování magnezitu, pokud hmotnostní toky emisí překračují 15 kg/h. Firmy vyrábějící vápno, cement nebo zpracovávající magnezit musí nepřetržitě měřit emise, pokud jejich množství přesáhne 15 kg/h. (§ 18 zákona č. 304/1995 Sb., vyhláška Ministerstva životního prostředí, kterou se mění a doplňuje vyhláška Ministerstva životního prostředí č. 270/1993 Sb., o způsobu zjišťování množství emisí a o technických prostředcích pro jejich měření u velkých a středních zdrojů znečišťování, stav k 7. 10. 2026)

Klíčová fakta

  • Předmět úpravy: Výroba vápna, cementu a zpracování magnezitu
  • Částka nebo sazba (odst. 2): „lze upustit, pokud je jeho koncentrace trvale nižší než 50 % hodnoty emisního limitu“
  • Odkazuje na: Zákon o ovzduší (309/1991 Sb.)
  • Znění: aktuální úplné znění podle Sbírky zákonů (e-Sbírka), stav databáze k
  • Zdroj: e-Sbírka, 304/1995 Sb.

Shrnutí z výkladu níže, závazné je znění zákona.

(1) U výroby vápna, cementu a zpracování magnezitu se provádí

a) při výpalu surovin kontinuální měření obsahu tuhých znečišťujících látek, oxidů dusíku (v přepočtu na NO2) a oxidu siřičitého,

b) u mlecích zařízení a chladičů kontinuální měření obsahu tuhých znečišťujících látek,

pokud jednotlivé hmotnostní toky emisí uvedených látek překračují 15 kg/h.

(2) Od kontinuálního měření obsahu oxidu siřičitého podle odstavce 1 písm. a) lze upustit, pokud je jeho koncentrace trvale nižší než 50 % hodnoty emisního limitu. Tento stav se prokazuje jednorázovým měřením.

(3) U šachtových vápenických pecí s vnitřním topením se provádí měření obsahu látek uvedených v odstavci 1 písm. a) tak, aby byly získány reprezentativní hodnoty ve vazbě na periodicitu zavážecího cyklu, a to buď jednorázovým měřením manuálními metodami v rozsahu podle § 11 odst. 1 písm. b), nebo jednorázovým měřením s použitím přístrojů pro kontinuální měření v rozsahu podle § 11 odst. 2 písm. b).“.

8. Dosavadní text § 20 se označuje jako odstavec 1 a doplňuje se novým odstavcem 2, který včetně poznámky č. 12) zní:

„(2) Ustanovení odstavce 1 se nevztahuje:

a) na zdroje znečišťování, pro něž Česká inspekce životního prostředí stanovila termín pro dosažení emisních limitů nového zdroje12) na dobu po 1. lednu 1996; v těchto případech musí být kontinuální měření zahájeno k takto stanovenému termínu,

b) na zdroje znečišťování, jejichž provoz bude v návaznosti na rozhodnutí České inspekce životního prostředí o emisních limitech12) nejpozději do 31. prosince 1998 ukončen; v těchto případech se emise zjišťují jednorázovým měřením nebo výpočty.

12) § 14 odst. 3 zákona č. 309/1991 Sb.

§ 3 odst. 2 písm. h) zákona ČNR č. 389/1991 Sb.“.

9. Příloha č. 1 zní:

„Příloha č. 1 k vyhlášce č. 270/1993 Sb.

Emisní faktory pro obvyklé způsoby spalování paliv

druh palivadruh

topeništětepelný

výkon

kotletuhé látkySO2NOxCOCxHyaldehydyjednotka12345678910všechna

tuhá

mimo

čer. uhlí

a koks pevný

roštjakýkoliv1,0.Ap19,0.Sp3,045,010,00,0025kg/t spáleného palivačer. uhlí

a koksjakýkoliv1,0.Ap19,0.Sp1,545,010,00,0025hnědé

uh., proplástek,

lignit,

briketydo 3 MW1,9.Ap19,0.Sp3,05,01,50,0025pásový

roštnad 3 MW1,9.Ap19,0.Sp3,01,00,50,0025čer. uhlí

tříd. a

prachové,

jiná

tuhá pal.do 3 MW1,7.Ap19,0.Sp3,05,01,50,0025nad 3 MW1,7.Ap19,0.Sp7,51,00,50,0025všechna

tuhá

paliva

mimo

čer. uhlí

a kokspás. rošt

s

pohazov.jakýkoliv5,0.Ap19,0.Sp3,01,00,50,0025pohybl.

rošt

(přesuv.

vratný

aj.) a

komb. r. +

+ olej

r. + plyn3,5.Ap19,0.Sp3,01,00,50,0025granul.

a komb

. r. + práš.

prášek +

+ plyn8,5.Ap19,0.Sp6,00,50,150,0025tavící5,5.Ap19,0.Sp150,50,150,0025cyklon1,5.Ap19,0.Sp27,50,50,150,0025černé

uhlí a

kokspásový

rošt jakýkoliv5,0.Ap19,0.Sp7,51,00,50,0025kg/t spáleného palivapohybl.

rošt

(přesuv.

vratný

aj.) a

komb. r. +

+ olej

r. + plyn3,5.Ap19,0.Sp7,51,00,50,0025granul.

a komb.

r. + práš.

prášek +

+ plyn8,5.Ap19,0.Sp9,00,50,150,0025tavící5,5.Ap19,0.Sp150,50,150,0025cyklon1,5.Ap19,0.Sp27,50,50,150,0025dřevojakékolivdo 3 MW12,51,03,01,01,0-nad 3 MW15,01,53,01,01,0-těžký a

stř. top.

olejjakékolivdo 100 MW2,9120.S10,00,530,370,13nad 100 MW1,0620.S13,40,420,260,13lehký

top. olejjakékolivjakýkoliv2,1320.S10,00,590,410,25nafta a podobnájakékolivjakýkoliv1,4220.S5,00,710,410,30propan-butanjakékolivdo 3 MW0,450,02.S

(0,004)2,40,460,18-nad 3 MW0,420,02.S

(0,004)2,80,370,07-koksárenský plynjakékolivdo 3 MW3022,0.S

(9500)1920320128-kg/106.m3 spáleného plynunad 3 do 100 MW2902,0.S

(9500)370027048-nad 100 MW2402,0.S

(9500)960027016-generátorový plynjakékolivdo 3 MW3022,0.S

(6500)1920320128-nad 3 do 100 MW2902,0.S

(6500)370027048-nad 100 MW2402,0.S

(6500)960027016-vysokopecní plynjakékolivdo 3 MW3022,0.S

(150)1920320--kg/106.m3 spáleného plynunad 3 do 100 MW2902,0.S

(150)3700270--nad 100 MW2402,0.S

(150)9600270--svítiplynjakékolivdo 0,2 MW202,0.S

(85)800320128-nad 0,2 do 5 MW202,0.S

(85)960320128-nad 5 do 50 MW202,0.S

(85)160027048-nad 50 do 100 MW202,0.S

(85)200027048-nad 100 MW202,0.S250027016-zemní

plynjakékolivdo 0,2 MW202,0.S

(9,6)1600320128-nad 0,2 do 5 MW202,0.S

(9,6)1920320128-nad 5 do 50 MW202,0.S

(9,6)330027048-nad 50 do 100MW202,0.S

(9,6)420027048-nad 100 MW202,0.S

(9,6)500027016-

Poznámka: Pokud není znám obsah síry v palivu Sp, používají se čísla v závorkách.

Ap - obsah popela v původním vzorku paliva [% hm.]

Sp - obsah síry v původním vzorku paliva [% hm.]“.

Čl. II

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Ministr:

Ing. Benda CSc. v. r.

Srozumitelný výklad

Co to znamená v praxi

  • Firmy vyrábějící vápno, cement nebo zpracovávající magnezit musí nepřetržitě měřit emise, pokud jejich množství přesáhne 15 kg/h.
  • Měří se tuhé znečišťující látky, oxidy dusíku (přepočtené na NO2) a oxid siřičitý.
  • U mlecích zařízení a chladičů se kontinuálně měří pouze tuhé znečišťující látky, opět při překročení 15 kg/h.
  • U šachtových vápenických pecí s vnitřním topením se měří emise tak, aby byly reprezentativní pro zavážecí cyklus, a to buď jednorázově manuálně, nebo jednorázově přístroji pro kontinuální měření.

Na co si dát pozor

  • Od kontinuálního měření oxidu siřičitého lze upustit, pokud je jeho koncentrace trvale nižší než 50 % emisního limitu, což se prokazuje jednorázovým měřením.
  • Povinnost kontinuálního měření se nevztahuje na zdroje, pro které Česká inspekce životního prostředí stanovila termín pro dosažení emisních limitů nového zdroje po 1. lednu 1996; v těchto případech musí být měření zahájeno k tomuto termínu.
  • Povinnost kontinuálního měření se nevztahuje na zdroje, jejichž provoz bude ukončen nejpozději do 31. prosince 1998; zde se emise zjišťují jednorázovým měřením nebo výpočty.

Generováno z textu ustanovení, orientační – nenahrazuje radu advokáta.

Související

§ 18 Výroba vápna, cementu a zpracování magnezitu (Vyhláška ministerstva životního prostřed)§ 16 Výroba vápna, cementu a zpracování magnezitu (Vyhláška Ministerstva životního prostřed)§ 12 Měření emisí znečišťujících látek u jmenovitě (Vyhláška o zjišťování emisí ze stacionár)§ 19 Sazby pojistného podle převažující činnosti v (Vyhláška ministerstva financí , kterou s)§ 5 Účinnost (Nařízení vlády o integrovaném registru z)