Úřední zdrojee-Sbírka · nsoud.cz · nssoud.cz · nalus.usoud.cz · justice.cz · EUR-Lexdatabáze aktualizována 7. 10. 2026Jak ověřujeme data
Europaius
437/2016

Vyhláška o podmínkách použití upravených kalů na zemědělské půdě a změně vyhlášky č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady a změně vyhlášky č. 341/2008 Sb., o podrobnostech nakládání s biologicky rozložitelnými odpady a o změně vyhlášky č. 294/2005 Sb., o podmínkách ukládání odpadů na skládky a jejich využívání na povrchu terénu a změně vyhlášky č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady (vyhláška o podrobnostech nakládání s biologicky rozložitelnými odpady)

437/2016 Sb. · 16 paragrafů

Obsah zákona – části a hlavy

Úplné znění

16
↑ Předchozí paragrafy

§ 8 Program použití kalů

(1) Program použití kalů musí být zpracován pro upravený kal z konkrétní čistírny odpadních vod nebo z konkrétní technologie úpravy kalů, a musí být zřejmé, na jakých dílech půdního bloku se bude tento upravený kal aplikovat. Při jakékoliv změně skutečností podle odstavce 2 musí být program použití kalů upraven.

(2) Program použití kalů obsahuje

a) vyhodnocení kalů z hlediska jejich použití na zemědělské půdě v souladu s přílohami č. 3 až 5 k této vyhlášce,

b) popis technologie úpravy kalů včetně ověření účinnosti technologie úpravy z hlediska hygienizace podle přílohy č. 1 k této vyhlášce,

c) celkové množství upravených kalů, na které se program použití kalů vztahuje,

d) výčet dílů půdního bloku určených k použití upravených kalů včetně ukazatelů pro jejich hodnocení podle přílohy č. 2 k této vyhlášce,

e) popis způsobu zabezpečení podmínek podle § 3 odst. 2, dočasného uložení a skladování upravených kalů před jejich použitím včetně popisu způsobu doložení délky doby podle § 3 odst. 1 písm. c), dočasného uložení či skladování včetně data prvního a posledního dne této doby a způsobu označení jednotlivých uložených upravených kalů,

f) hydrologická situace v zájmovém území použití upravených kalů,

g) zařazení použití upravených kalů do osevního postupu,

h) návrh monitoringu kalů a monitoringu půdy,

i) plán odběru vzorků,

j) opatření na ochranu zdraví při práci s kaly a

k) evidenční listy využití kalů v zemědělství podle přílohy č. 1 k této vyhlášce.

§ 9 Podmínky skladování upravených kalů a podmínky dočasného uložení upravených kalů před jejich použitím

(1) Upravené kaly lze dočasně uložit nebo skladovat za splnění následujících podmínek:

a) dočasné uložení nebo skladování upravených kalů je v souladu s programem použití kalů,

b) upravené kaly nesmí obsahovat méně než 4 % sušiny, pokud jsou dočasně uloženy nebo skladovány ve speciálních nádobách, kontejnerech, obalech, jímkách a nádržích,

c) v případě dočasného uložení nebo skladování upravených kalů jiným způsobem než podle písmene b) nesmí upravené kaly obsahovat méně než 18 % sušiny,

d) musí být zabráněno přítoku povrchových nebo srážkových vod a úniku kalů a výluhů z nich na vodohospodářsky nezabezpečené plochy nebo do půdy,

e) jednotlivé upravené kaly musí být dočasně uloženy nebo skladovány odděleně a označeny podle čistírny odpadních vod nebo zařízení na úpravu kalů, kde byly upraveny, a programu použití kalů, který se na ně vztahuje,

f) pokud jsou jednotlivé upravené kaly dočasně uloženy nebo skladovány jiným způsobem než podle písmene b), musí být dodržena maximální výška uložených nebo skladovaných upravených kalů 3 m, a pokud není oddělení jednotlivých upravených kalů řešeno jiným technickým způsobem, musí být od sebe vzdáleny minimálně 1 m.

(2) Místo dočasného uložení nebo skladování upravených kalů musí splňovat následující podmínky:

a) v případech, kdy se zachází s upravenými kaly ve větším rozsahu5) nebo kdy je zacházení s nimi spojeno se zvýšeným nebezpečím pro povrchové nebo podzemní vody, je schváleno havarijním plánem podle vodního zákona6); k žádosti o schválení havarijního plánu je přiložen program použití kalů,

b) je zabezpečeno proti vstupu nepovolaných osob a

c) jeho minimální vzdálenost od obytné zástavby nesmí být menší než 300 m, s výjimkou obytné zástavby, která je součástí areálu, kde je kal uložen nebo skladován.

§ 10 Požadavky na ověření účinnosti technologie úpravy kalů

(1) Ověření účinnosti technologie úpravy kalů se provádí na základě odebrání 10 vzorků na vstupu a 10 vzorků na výstupu během 30 dnů, přičemž minimální doba mezi jednotlivými odběry vzorků na vstupu je 48 hodin a minimální doba mezi jednotlivými odběry vzorků na výstupu činí 48 hodin. Rozdíl mezi kontaminací kalu před úpravou a kontaminací kalu po úpravě musí být minimálně 105 KTJ na gram kalu pro mikroorganismus Escherichia coli nebo enterokoky, a parametry pro výstup musí být v souladu se stanovenými limitními hodnotami indikátorových mikroorganismů uvedenými v příloze č. 4 k této vyhlášce.

(2) Za předpokladu, že kal obsahuje na základě analýzy vzorku odebraného před úpravou méně než 105 KTJ na gram kalu pro mikroorganismus Escherichia coli nebo enterokoky, musí odpovídající vzorek po úpravě vykazovat negativní nálezy pro mikroorganismus Escherichia coli a enterokoky.

(3) Ověření účinnosti technologie úpravy kalů musí být provedeno též po každé změně v zařízení, která může mít vliv na účinnost technologie úpravy kalů, a po každé havárii zařízení nebo změně technologie.

§ 11 Přechodná ustanovení

(1) Provozovatel čistírny odpadních vod a zařízení na úpravu kalů, které byly uvedeny do provozu přede dnem nabytí účinnosti této vyhlášky, provede ověření účinnosti technologie úpravy kalů podle § 10 do 31. prosince 2022.

(2) Technologie úpravy kalů v čistírnách odpadních vod a zařízeních na úpravu kalů, které v posledních 24 měsících přede dnem nabytí účinnosti této vyhlášky produkovaly pouze upravené kaly kategorie I podle vyhlášky č. 382/2001 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti této vyhlášky, se považují ke dni nabytí účinnosti této vyhlášky za ověřené.

(3) Technologie úpravy kalů v čistírnách odpadních vod a zařízeních na úpravu kalů, které byly uvedeny do provozu přede dnem nabytí účinnosti této vyhlášky a které produkují upravené kaly a splňují limitní hodnoty indikátorových mikroorganismů uvedených v příloze č. 4 nebo příloze č. 7 v četnosti podle přílohy č. 5 k této vyhlášce, se do 31. prosince 2022 považují za ověřené.

(4) Do 31. prosince 2017 může odběr vzorků kalů řídit a provádět rovněž osoba, která mohla provádět odběr vzorků podle vyhlášky č. 382/2001 Sb., ve znění účinném před nabytím účinnosti této vyhlášky. Do 31. prosince 2017 nemusí být před odběrem vzorků kalů zpracován plán odběru vzorků.

(5) Provozovatel zařízení na použití kalů je povinen ohlásit provoz zařízení podle přílohy č. 22 vyhlášky č. 383/2001 Sb., ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti této vyhlášky, do 30. listopadu 2017.

(6) Do 30. dubna 2017 nemusí být kaly použity, uloženy nebo skladovány v souladu s touto vyhláškou, pokud je jejich použití, uložení nebo skladování v souladu s vyhláškou č. 382/2001 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti této vyhlášky, a v souladu s programem použití kalů zpracovaným přede dnem nabytí účinnosti této vyhlášky.

§ 12

(1) Ustanovení § 9 odst. 2 písm. c) se nevztahuje na místa uložení a skladování kalů, která jsou vzdálena alespoň 100 m od obytné zástavby a byla přede dnem nabytí účinnosti této vyhlášky v souladu se stavebním zákonem9) určena k uložení nebo skladování kalů nebo statkových hnojiv.

(2) Pokud se nejedná o kal z čistíren odpadních vod zpracovávajících biologicky rozložitelné odpady spadající do působnosti nařízení o vedlejších produktech živočišného původu, mohou být do 31. prosince 2022 na zemědělskou půdu použity upravené kaly kategorie I a II podle přílohy č. 7 k této vyhlášce, které

a) nepřekračují mezní hodnoty koncentrací vybraných rizikových látek a prvků uvedené v příloze č. 3 k této vyhlášce a

b) vyhovují mikrobiologickým kritériím uvedeným v tabulce č. 1 přílohy č. 7 k této vyhlášce v případě kalů kategorie I nebo tabulce č. 2 přílohy č. 7 k této vyhlášce v případě kalů kategorie II.

(3) Kaly kategorie II podle odstavce 2 mohou být použity pouze na zemědělské půdě určené k pěstování technických plodin nebo v podzimním období na půdě určené k pěstování běžných plodin.

(4) Na dílu půdního bloku, kde byl použit kal kategorie II, nesmí být nejméně 3 roky po použití kalu pěstována polní zelenina, brambory a intenzivně plodící ovocná výsadba.

§ 13 Zrušovací ustanovení

Zrušují se:

1. Vyhláška Ministerstva životního prostředí č. 382/2001 Sb., o podmínkách použití upravených kalů na zemědělské půdě.

2. Vyhláška č. 504/2004 Sb., kterou se mění vyhláška Ministerstva životního prostředí č. 382/2001 Sb., o podmínkách použití upravených kalů na zemědělské půdě.

Část druhá
Část čtvrtá

§ 14 Změna vyhlášky o podrobnostech nakládání s biologicky rozložitelnými odpady

V příloze č. 1 k vyhlášce č. 341/2008 Sb., o podrobnostech nakládání s biologicky rozložitelnými odpady a o změně vyhlášky č. 294/2005 Sb., o podmínkách ukládání odpadů na skládky a jejich využívání na povrchu terénu a změně vyhlášky č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady (vyhláška o podrobnostech nakládání s biologicky rozložitelnými odpady), se za slova „19 08 05 Kaly z čištění komunálních odpadních vod“ vkládají slova „, včetně případů, kdy se jedná o odpad kategorie O/N“.

Část třetí

§ 15 Změna vyhlášky o podrobnostech nakládání s odpady

Vyhláška Ministerstva životního prostředí č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady, ve znění vyhlášky č. 41/2005 Sb., vyhlášky č. 294/2005 Sb., vyhlášky č. 353/2005 Sb., vyhlášky č. 351/2008 Sb., vyhlášky č. 478/2008 Sb., vyhlášky č. 170/2010 Sb., vyhlášky č. 61/2010 Sb., vyhlášky č. 35/2014 Sb., vyhlášky č. 27/2015 Sb. a vyhlášky č. 83/2016 Sb., se mění takto:

1. V § 22 odst. 1 písm. a) se za slovo „vod“ doplňují slova „a provozovatelé zařízení na úpravu kalů“.

2. V příloze č. 20 List č. 3 včetně nadpisu zní:

IČOIdentifikační číslo zařízení nebo

provozovny (IČZ / IČP)IČZÚJ provozovnyProvozovatel zařízení na

úpravu kalů ve smyslu § 32

písm. b) zákonaAnoProvozovatel zařízení na

úpravu kalů, který neprovádí

úpravu ve smyslu § 32 písm. b)

zákonaAnoProvozovatel ČOV, který

provádí úpravu kalů ve smyslu

§ 32 písm. b) zákonaAnoProvozovatel ČOV, který

neprovádí úpravu kalů ve smyslu

§ 32 písm. b) zákonaAnoUkazatel

(rizikový prvek, látka)JednotkaPrůměrná roční hodnota složení

upraveného kalusušina kalu%pHCdmg/kg sušiny kaluCumg/kg sušiny kaluHgmg/kg sušiny kaluPbmg/kg sušiny kaluZnmg/kg sušiny kaluAsmg/kg sušiny kaluCrmg/kg sušiny kaluNimg/kg sušiny kaluAOXmg/kg sušiny kaluPCB (součet kongenerů 28, 52, 101, 138, 153 a 180)mg/kg sušiny kaluPAU (suma antracenu, benzo(a) antracenu, benzo(b)fluoranthenu,benzo(k) fluoranthenu,

benzo(a) pyrenu, benzo(ghi) perylenu, fenantrenu, fluoranthenu, chrysenu,indeno(1,2,3-cd)pyrenu,naftalenu a pyrenu)mg/kg sušiny kaluPříloha č. 4AnoPříloha č. 7 tabulka č. 1AnoPříloha č. 7 tabulka č. 2AnoMikrobiologické ukazatele

kaluEnterokokyAnoEscherichia coliAnomin. hodnotamax. hodnotaEnterokokyEscherichia coliTermotolerantní koliformní bakterieČetnostpozitivníchnegativníchSalmonella spp.

3. V příloze č. 20 vysvětlivky k Listu č. 3 včetně nadpisu zní:

Provozovatel zařízení na úpravu kalů ve smyslu § 32 písm. b) zákona - pokud se jedná o provozovatele zařízení na úpravu kalů, který provádí úpravu kalů ve smyslu § 32 písm. b) zákona, uvede „Ano“ v opačném případě se nevyplňuje.

Provozovatel zařízení na úpravu kalů, který neprovádí úpravu ve smyslu § 32 písm. b) zákona - pokud se jedná o provozovatele zařízení na úpravu kalů, který neprovádí úpravu kalů ve smyslu § 32 písm. b) zákona, za účelem použití kalů na zemědělské půdě, (provádí pouze úpravu např. lisováním, odstřeďováním, zahušťováním za účelem jiného zpracování než použití na zemědělské půdě) uvede „Ano“ v opačném případě se nevyplňuje.

Provozovatel ČOV (čistírna odpadních vod), který provádí úpravu ve smyslu § 32 písm. b) zákona - pokud se jedná o provozovatele ČOV, který provádí úpravu kalů ve smyslu § 32 písm. b) zákona, uvede „Ano“ v opačném případě se nevyplňuje.

Provozovatel ČOV, který neprovádí úpravu ve smyslu § 32 písm. b) zákona - pokud se jedná o provozovatele ČOV, který neprovádí úpravu ve smyslu § 32 písm. b) zákona, uvede se „Ano“ v opačném případě se nevyplňuje.

Sušina kalu - údaj vyplňuje pouze původce kalů. Původce kalů vyplňuje údaj o % sušině kalů i v případě jiného využití než použití na zemědělské půdě. Pokud se jedná o kal určený k jinému využití než použití na zemědělské půdě, vyplňuje se pouze tento údaj.

Průměrná roční hodnota složení upraveného kalu se stanoví jako podíl součtu hodnot sledovaných ukazatelů za rok a počtu analýz jednotlivých ukazatelů za rok. Tyto hodnoty vyplní provozovatel ČOV nebo provozovatel zařízení na úpravu kalů, kteří provádí úpravu kalů ve smyslu § 32 písm. b) zákona.

Příloha č. 4 - vyplní provozovatel ČOV nebo provozovatel zařízení na úpravu kalů, kteří využívají mikrobiologická kritéria pro upravený kal uvedené v příloze č. 4 vyhlášky č. 437/2016 Sb. V tomto případě se uvede „Ano“, v opačném případě se nevyplňuje.

Příloha č. 7 tabulka č. 1 - vyplní provozovatel ČOV nebo provozovatel zařízení na úpravu kalů, kteří využívají mikrobiologická kritéria pro upravený kal uvedené v tabulce č. 1 přílohy č. 7 vyhlášky č. 437/2016 Sb. (kal kategorie I). V tomto případě se uvede „Ano“, v opačném případě se nevyplňuje.

Příloha č. 7 tabulka č. 2 - vyplní provozovatel ČOV nebo provozovatel zařízení na úpravu kalů, kteří využívají mikrobiologická kritéria pro upravený kal uvedené v tabulce č. 2 přílohy č. 7 vyhlášky č. 437/2016 Sb. (kal kategorie II). V tomto případě se uvede „Ano“, v opačném případě se nevyplňuje.

Mikrobiologické ukazatele - vyplní provozovatel čistírny odpadních vod nebo provozovatel zařízení na úpravu kalů, kteří provádí úpravu kalů ve smyslu § 32 písm. b) zákona. Pokud byly provedeny rozbory pro indikátorový mikroorganismus enterokoky, uvede „Ano“, v opačném případě nevyplňuje. Pokud byly provedeny rozbory pro indikátorový mikroorganismus Escherichia coli, uvede „Ano“, v opačném případě nevyplňuje.

Enterokoky - uvede se rozmezí hodnot získaných z provedených rozborů ve vykazovaném roce (minimální hodnota - maximální hodnota). Tyto hodnoty vyplní provozovatel čistírny odpadních vod nebo provozovatel zařízení na úpravu kalů, kteří provádí úpravu kalů ve smyslu § 32 písm. b) zákona, pokud provedli rozbory pro indikátorový mikroorganismus enterokoky.

Escherichia coli - uvede se rozmezí hodnot získaných z provedených rozborů ve vykazovaném roce (minimální hodnota - maximální hodnota). Tyto hodnoty vyplní provozovatel čistírny odpadních vod nebo provozovatel zařízení na úpravu kalů, kteří provádí úpravu kalů ve smyslu § 32 písm. b) zákona, pokud provedli rozbory pro indikátorový mikroorganismus Escherichia coli.

Termotolerantní koliformní bakterie - uvede se rozmezí hodnot získaných z provedených rozborů ve vykazovaném roce (minimální hodnota - maximální hodnota). Tyto hodnoty vyplní provozovatel čistírny odpadních vod nebo provozovatel zařízení na úpravu kalů, kteří provádí úpravu kalů ve smyslu § 32 písm. b) zákona, pokud provedli rozbory pro indikátorový mikroorganismus termotolerantní koliformní bakterie.

Salmonella spp. - uvede se pozitivní či negativní přítomnost Salmonelly. Tyto hodnoty vyplní provozovatel čistírny odpadních vod nebo provozovatel zařízení na úpravu kalů, kteří provádí úpravu kalu ve smyslu § 32 písm. b) zákona, jehož výsledkem je vznik kalů kategorie I. Nevyplňuje se v případě, že se jedná o kal kategorie II.“.

4. V příloze č. 22 se ve vysvětlivkách k Listu č. 3 na konec bodu Datum přerušení provozu (odstávky) doplňuje text „V případě zařízení na používání upravených kalů se o přerušení nejedná v období, kdy nedochází k používání upravených kalů, protože je v daném období není možné používat ve smyslu § 3 odst. 1 písm. g) vyhlášky č. 437/2016 Sb.“.

5. V příloze č. 22 se ve vysvětlivkách k Listu č. 3 na konec bodu Místní název (název provozovny) doplňuje text „V případě zařízení na používání kalů se uvede „Používání upravených kalů bez jejich dočasného uložení“ nebo „Používání upravených kalů s jejich dočasným uložením“.“.

6. V příloze č. 22 se ve vysvětlivkách k Listu č. 3 za bod Zeměpisné souřadnice přibližného středu místa stacionárního zařízení doplňuje text „V případě zařízení na použití upravených kalů se uvedou jako adresa umístění zařízení a zeměpisné souřadnice přibližného středu místa stacionárního zařízení údaje vztahující se k místu, které slouží k dočasnému uložení kalů ve smyslu § 2 písm. b) vyhlášky č. 437/2016 Sb., pokud je takových míst u jedné osoby užívající půdu více, uvede se místo s největší kapacitou. Pokud osoba užívající půdu takové místo nemá, uvedou se údaje vztahující se k provozovně této osoby, která používání upravených kalů převážně zajišťuje.“.

7. V příloze č. 22 se ve vysvětlivkách k Listu č. 3 za bod Maximální okamžitá kapacita zařízení (t) doplňuje odstavec, který zní:

„V případě zařízení na použití upravených kalů se položky Technologie, Roční projektovaná kapacita zařízení, Roční projektovaná zpracovatelská kapacita zařízení, Projektovaná denní zpracovatelská kapacita a Maximální okamžitá kapacita zařízení nevyplňují.“.

Část druhá
Část čtvrtá

§ 14 ÚČINNOST

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2017.

Ministr:

Mgr. Brabec v. r.

Příloha č. 1 k vyhlášce č. 437/2016 Sb.

List č. 1

Počet stran listu č.1:

Provozovatel ČOVSamostatná provozovnaIČO:Identifikační číslo provozovny (IČP):Obchodní firma/název/ jméno a příjmení provozovateleNázev provozovny:Ulice:Ulice:Obec:Obec:PSČ:PSČ:Kód ORP(SOP):Kód ORP(SOP):IČZÚJ:Osoba oprávněná jednat jménem provozovatele:Datum vyhotovení dokladu:Telefon:Razítko a podpis:E-mail:Místo umístění ČOV:Název obce, resp. název části obce:IČZÚJ:Vlastník čistírny (IČO, jméno, sídlo, kód ORP(SOP)

Popis technologie úpravy kalů, včetně ověření účinnosti technologie úpravy z hlediska hygienizace (protokol o zkoušce):

Provozovatel zařízení na úpravu kalů*IČO:Identifikační číslo zařízení (IČZ):Obchodní firma/název/ jméno a příjmení

provozovatele:Název provozovny:Ulice:Ulice:Obec:Obec:PSČ:PSČ:Kód ORP(SOP):Kód ORP(SOP):IČZÚJ:Osoba oprávněná jednat jménem

provozovatele:Datum vyhotovení dokladu:Telefon:Razítko a podpis:E-mail:Místo umístění zařízení:Název obce, resp. název části obce:IČZÚJ:

* vyplňuje se pouze v případě, že úpravu kalů neprovedl provozovatel ČOV

Provozovatel zařízení ke sběru a skladování upravených kalů*IČO:Identifikační číslo zařízení (IČZ):Obchodní firma/název/ jméno a příjmení

provozovatele:Název provozovny:Ulice:Ulice:Obec:Obec:PSČ:PSČ:Kód ORP(SOP):Kód ORP(SOP):IČZÚJ:Osoba oprávněná jednat jménem

provozovatele:Datum vyhotovení dokladu:Telefon:Razítko a podpis:E-mail:Místo umístění zařízení:Název obce, resp. název části obce:IČZÚJ:

* vyplňuje se pouze v případě, že byl upravený kal skladován ve smyslu § 9

Uživatel kalůIČO:Místo použití kalu:Obchodní firma/název/ jméno a příjmení

provozovatele:Místo uložení kalu:Ulice:Obec:PSČ:Kód ORP(SOP)IČZÚJ:Osoba oprávněná jednat jménem uživatele

kalů:Datum vyhotovení dokladu:Telefon:Razítko a podpis:E-mail:Celkové množství použitého kalu:Poznámka:

Vysvětlivky:

1. Způsob vyplňování formuláře uvedeného v příloze č. 1

V případě používání kalů od více dodavatelů se pro každého původce (dodavatele) vyplní samostatně příloha č. 1.

Provozovatel ČOV:

IČO - vyplňuje se identifikační číslo provozovatele; pokud je IČO méně než osmimístné, doplní se zleva nuly na celkový počet 8 míst.

Obchodní firma/název/jméno a příjmení provozovatele- uvede se tak, jak je zapsán v obchodním rejstříku nebo v živnostenském listu.

Kód ORP (SOP) - uvede se kód správního obvodu obce s rozšířenou působností nebo území, na němž je vykonávána přenesená působnost městských částí hl. m. Prahy, kde má provozovatel sídlo, podle číselníků správních obvodů vydaných Českým statistickým úřadem.

IČZÚJ - uvede se identifikační číslo základní územní jednotky obce odpovídající adrese provozovatele. Uvádí se podle jednotného číselníku obcí ČR.

Samostatná provozovna - uvede se provozovna podle zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, ve znění pozdějších předpisů, a podle zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů.

Identifikační číslo provozovny (IČP) - uvede se identifikační číslo provozovny přidělené živnostenským úřadem. Pokud samostatná provozovna nemá přiděleno identifikační číslo provozovny, vyplňuje se zde interní číslo provozovny, které si provozovatel zvolí sám.

Kód ORP (SOP) samostatné provozovny - uvede se kód správního obvodu obce s rozšířenou působností nebo území, na němž je vykonávána přenesená působnost městských částí hl. m. Prahy, kde je samostatná provozovna provozována, podle číselníků, správních obvodů vydaných Českým statistickým úřadem.

IČZÚJ - uvede se identifikační číslo základní územní jednotky obce odpovídající adrese provozovny. Uvádí se podle jednotného číselníku obcí ČR.

Provozovatel zařízení na úpravu kalů nebo provozovatel zařízení ke sběru a skladování upravených kalů:

IČO - vyplňuje se identifikační číslo provozovatele; pokud je IČO méně než osmimístné, doplní se zleva nuly na celkový počet 8 míst.

Obchodní firma/název/jméno a příjmení provozovatele- uvede se tak, jak je zapsán v obchodním rejstříku nebo v živnostenském listu.

Kód ORP (SOP) - uvede se kód správního obvodu obce s rozšířenou působností nebo území, na němž je vykonávána přenesená působnost městských částí hl. m. Prahy, kde má provozovatel sídlo, podle číselníků správních obvodů vydaných Českým statistickým úřadem.

IČZÚJ - uvede se identifikační číslo základní územní jednotky obce, na jejímž správním území je adresa provozovatele. Uvádí se podle jednotného číselníku obcí ČR.

Identifikační číslo zařízení (IČZ) - uvede se identifikační číslo zařízení přidělené krajským úřadem.

Kód ORP (SOP) zařízení - uvede se kód správního obvodu obce s rozšířenou působností nebo území, na němž je vykonávána přenesená působnost městských částí hl. m. Prahy, kde je zařízení provozováno podle číselníků správních obvodů vydaných Českým statistickým úřadem.

IČZÚJ - uvede se identifikační číslo základní územní jednotky obce odpovídající adrese provozovny. Uvádí se podle jednotného číselníku obcí ČR.

Uživatel kalů:

IČO - vyplňuje se identifikační číslo uživatele kalů; pokud je IČO méně než osmimístné, doplní se zleva nuly na celkový počet 8 míst. U soukromých zemědělců, kteří nemají IČO, se vyplňuje rodné číslo.

Obchodní firma/název/jméno a příjmení uživatele kalů - uvede se jméno uživatele kalů tak, jak je zapsán v obchodním rejstříku nebo v živnostenském listu.

Kód ORP (SOP) - uvede se kód správního obvodu obce s rozšířenou působností nebo území, na němž je vykonávána přenesená působnost městských částí hl. m. Prahy, kde má uživatel kalů adresu, podle číselníků správních obvodů vydaných Českým statistickým úřadem.

IČZÚJ - uvede se identifikační číslo základní územní jednotky obce odpovídající adrese uživatele kalů. Uvádí se podle jednotného číselníku obcí ČR.

Místo použití kalu - číslo dílu půdního bloku, na kterém se upravený kal použije (IČZÚJ, název obce, číslo dílu půdního bloku dle LPIS).

Místo uložení - identifikace místa, kde byl upravený kal dočasně uložen (IČZUJ, název obce, číslo dílu půdního bloku). Vyplňuje se pouze v případě, že byl upravený kal uložen u zemědělce podle § 9.

List č. 2

List č. 3

List č. 4

Počet stran listu č. 4:

Indikátorový

mikroorganismusJednotkyPočet

zkoušených

vzorků při

každé kontrole

výstupuLimitní

hodnota

(nález/ KTJ*)Salmonella spp.nález v 50g5negativníEscherichia coli

nebo

enterokokyKTJ* v 1 gramu54< 1031< 5.103

* KTJ - kolonie tvořící jednotku

Kal kategorie I.

Indikátorový

mikroorganismusJednotkyPočet

zkoušených

vzorků při

každé kontrole

výstupuLimitní

hodnota

(nález/ KTJ*)Salmonella spp.nález v 1 g sušiny5negativníTermotolerantní

koliformní

bakterieKTJ* v 1 gramu sušiny5<103EnterokokyKTJ* v 1 gramu sušiny5<103

* KTJ - kolonie tvořící jednotku

Kal kategorie II

Indikátorový

mikroorganismusJednotkyPočet

zkoušených

vzorků při

každé kontrole

výstupuLimitní

hodnota

(nález/ KTJ*)Termotolerantní

koliformní

bakterieKTJ* v 1 gramu sušiny5103 - 106EnterokokyKTJ* v 1 gramu sušiny5103 - 106

* KTJ - kolonie tvořící jednotku

Příloha č. 2 k vyhlášce č. 437/2016 Sb.

Mezní hodnoty koncentrací prvků v extraktu lučavkou královskou v mg.kg-1 sušiny v půděAsCdCrCuHg1)NiPbZnBeCoVPCB2)PAU3)Běžné půdy4)200,590600,350601202301300,021,0Lehké půdy5)150,455450,345551051,5201200,021,0

Vysvětlivky:

1) Obsah Hg se stanoví jako celkový obsah; obsahy ostatních prvků, tj. As, Be, Cd, Co, Cr, Cu, Ni, Pb, V, Zn se stanoví extrakcí lučavkou královskou.

2) PCB - polychlorované bifenyly (suma kongenerů č. 28, 52, 101, 118, 138, 153, 180).

3) PAU - polycyklické aromatické uhlovodíky (suma antracenu, benzo(a) antracenu, benzo(b) fluoranthenu, benzo(k) fluoranthenu, benzo(a) pyrenu, benzo(ghi) perylenu, fenantrenu, fluoranthenu, chrysenu, indeno(1,2,3-cd) pyrenu, naftalenu a pyrenu).

4) Běžné půdy: písčito-hlinité, hlinité, jílovitohlinité a jílovité půdy, které zaujímají převážnou část zemědělsky využívaných půd. Jedná se o půdy s normální variabilitou prvků, s normálním půdním vývojem v různých geomorfologických podmínkách, v tomto pojetí včetně půd na karbonátových horninách.

5) Lehké půdy: půdy vzniklé na velmi lehkých a chudých matečních horninách jako jsou písky a štěrkopísky. Při vymezení těchto půd se vychází ze zastoupení jemných částic (do 0,01 mm), které tvoří maximálně 20 %. Tyto půdy se vyznačují velmi nízkou absorpční kapacitou.

Příloha č. 3 k vyhlášce č. 437/2016 Sb.

Riziková látkaMezní(maximální)

hodnoty koncentrací

v kalech

(mg.kg-1 sušiny)As - arzén30Cd - kadmium5Cr - chrom200Cu - měď500Hg - rtuť4Ni - nikl100Pb - olovo200Zn - zinek2500AOX500PCB (suma 7 kongenerů -

28+52+101+118+138+153+1800,6PAU (suma antracenu, benzo(a)

antracenu, benzo(b)

fluoranthenu,benzo(k)

fluoranthenu,benzo(a) pyrenu,

benzo(ghi) perylenu,

fenantrenu, fluoranthenu,

chrysenu,indeno( 1,2,3 -

cd)pyrenu,naftalenu a pyrenu)10

Příloha č. 4 k vyhlášce č. 437/2016 Sb.

Indikátorový

mikroorganismusJednotkyPočet

zkoušených

vzorků při

každé kontrole

výstupuLimitní

hodnota

(nález/ KTJ*)Salmonella spp.nález v 50g5negativníEscherichia coli

nebo

enterokokyKTJ* v 1 gramu54< 1031< 5.103

* KTJ - kolonie tvořící jednotku

Příloha č. 5 k vyhlášce č. 437/2016 Sb.

Minimální počet analýz za rokProdukce kalů

z ČOV (v

tunách sušiny

kalů za rok)Agrochemické parametry*

(živiny)Rizikové prvky a látky** mikrobiologieOrganické kontaminanty

(PCB)< 2502221250-100044411000-25004461> 25001212121

* agrochemické parametry: pH, obsah sušiny, obsah organických látek (vyjádřený jako ztráta žíháním), celkový dusík, amoniakální dusík, dusičnanový dusík, fosfor, draslík, vápník, hořčík

** provádí se také před použitím v souladu s § 3 odst. 1 písm. b).

Příloha č. 6 k vyhlášce č. 437/2016 Sb.

Předmět, účel, ukazatel*normy a metodyPosuzování shody - Všeobecné požadavky na orgány pro certifikaci osobČSN EN ISO/IEC 17024Posuzování shody - Všeobecné požadavky na způsobilost zkušebních a kalibračních laboratoříČSN EN ISO/IEC 17025Charakterizace odpadů - Vzorkování odpadů - Zásady přípravy programu vzorkování a jeho použitíČSN EN 14899Návod pro odběr vzorků kalůČSN EN ISO 5667-13Kvalita půdy - Příprava vzorků pro fyzikálně - chemické rozboryČSN ISO 11 464Charakterizace odpadů - Stanovení ztráty žíháním v odpadech, kalech a sedimentechČSN EN 15169Kaly, upravený bioodpad, půdy a odpady - Stanovení ztráty žíhánímČSN EN 15935Kaly, upravený bioodpad, půdy a odpady - Výpočet podílu sušiny po stanovení zbytku po sušení nebo obsahu vodyČSN EN 15934Kaly, upravený bioodpad a půdy - Stanovení pHČSN EN 15933Kvalita půdy - Stanovení pHČSN ISO 10 390Kvalita půdy - Stanovení celkového dusíku - modifikovaná Kjeldahlova metodaČSN ISO 11 261Kaly, upravený bioodpad a půdy - Stanovení dusíku podle KjeldahlaČSN EN 16169Kvalita půdy - Stanovení hmotnostního podílu sušiny a hmotnostní vlhkosti půdy - Gravimetrická metodaČSN ISO 11 465Charakterizace kalů - Stanovení celkového fosforu.ČSN 14672Charakterizace odpadů - Rozklad k následnému stanovení prvků rozpustných v lučavce královskéČSN EN 13657Kaly, upravený bioodpad a půdy - Stanovení prvků optickou emisní spektrometrií s indukčně vázaným plazmatem (ICP-OES)ČSN P CEN/TS 16171Kaly, upravený bioodpad a půdy - Stanovení prvků hmotnostní spektrometrií s indukčně vázaným plazmatem (ICP-MS)ČSN P CEN/TS 16171Kaly, upravený bioodpad a půdy - Stanovení prvků s použitím atomové absorpční spektrometrie s grafitovou kyvetou (GF-AAS)ČSN P CEN/TS 16172Jakost vod - Stanovení celkové rtuti termickým rozkladem, amalgamací a atomovou absorpční spektrometriíČSN 757440Kvalita vod - Stanovení rtuti - Metoda atomové absorpční spektrometrie (AAS) po zkoncentrována bez nějČSN EN ISO 12846Soil quality - Extraction of trace elements soluble in aqua regia (As,Cd,Cr,Cu,Ni,Pb,Zn)ISO 11 466Jakost vod. Stanovení sodíku a draslíku. Část 1-3: Stanovení sodíku a draslíku metodou atomové absorpční spektrometrieČSN ISO 9964-1,2,3 (75 7378)Jakost vod. Stanovení vápníku a hořčíku. Metoda atomové absorpční spektrometrieČSN ISO 7980 (75 7383)Jakost vod. Stanovení Co,Cu,Ni,Zn,Cd a Pb. Metody plamenovéatomové absorpční spektrometrieČSN ISO 8288Jakost vod. Stanovení Cr. Metoda atomové absorpční spektrometrieČSN EN 1233Jakost vod. Stanovení Cd. atomovou absorpční spektrometriíČSN EN ISO 5961Charakterizace odpadů - Stanovení vybraných polychlorovaných bifenylů (PCB) v pevných odpadech kapilární plynovou chromatografií s detektorem elektronového záchytu nebo detekcí hmotnostní spektrometrieČSN EN 15308Stanovení indikátorových mikroorganismů pro mikrobiologická kritéria pro použití kalů na zemědělské půdě ve smyslu vyhlášky č. 382/2001 Sb., o podmínkách použití upravených kalů na zemědělské půděActa hygienica a microbiologica (AHEM) č. 7/2001Metodický návod pro stanovení indikátorových organismů v bioodpadech, upravených bioodpadech, kalech z čistíren odpadních vod, digestátech, substrátech kompostech pomocných růstových prostředcích a podobných matricích.Acta hygienica a microbiologica (AHEM) č. 1/2008

* Normy a metody se použijí v aktuálním znění.

Příloha č. 7 k vyhlášce č. 437/2016 Sb.

Kal kategorie I.

Indikátorový

mikroorganismusJednotkyPočet

zkoušených

vzorků při

každé kontrole

výstupuLimitní

hodnota

(nález/ KTJ*)Salmonella spp.nález v 1 g sušiny5negativníTermotolerantní

koliformní

bakterieKTJ* v 1 gramu sušiny5< 103EnterokokyKTJ* v 1 gramu sušiny5< 103

* KTJ - kolonie tvořící jednotku

Kal kategorie II

Indikátorový

mikroorganismusJednotkyPočet

zkoušených

vzorků při

každé kontrole

výstupuLimitní

hodnota

(nález/ KTJ*)Termotolerantní

koliformní

bakterieKTJ* v 1 gramu sušiny5103 - 106EnterokokyKTJ* v 1 gramu sušiny5103 - 106

* KTJ - kolonie tvořící jednotku

1) Směrnice Rady 86/278/EHS ze dne 12. června 1986 o ochraně životního prostředí a zejména půdy při používání kalů z čistíren odpadních vod v zemědělství.

2) § 3a odst. 12 zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství.

3) § 7 odst. 1 až 3 nařízení vlády č. 262/2012 Sb., o stanovení zranitelných oblastí a akčním programu.

4) Nařízení vlády č. 262/2012 Sb.

5) § 2 písm. b) vyhlášky č. 450/2005 Sb., o náležitostech nakládání se závadnými látkami a náležitostech havarijního plánu, způsobu a rozsahu hlášení havárií, jejich zneškodňování a odstraňování jejich škodlivých následků, ve znění vyhlášky č. 175/2011 Sb.

6) § 39 odst. 2 písm. a) zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění zákona č. 150/2010 Sb.

7) Vyhláška č. 275/1998 Sb., o agrochemickém zkoušení zemědělských půd a zjišťování půdních vlastností lesních pozemků, ve znění pozdějších předpisů.

8) Zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, ve znění pozdějších předpisů.

9) Zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů.