Úřední zdrojee-Sbírka · nsoud.cz · nssoud.cz · nalus.usoud.cz · justice.cz · EUR-Lexdatabáze aktualizována 7. 10. 2026Jak ověřujeme data
Europaius
565/2020

Nařízení vlády o podmínkách poskytnutí kompenzací nepřímých nákladů pro odvětví, u kterých bylo zjištěno značné riziko úniku uhlíku v důsledku promítnutí nákladů spojených s emisemi skleníkových plynů do cen elektřiny

565/2020 Sb. · 9 paragrafů

Úplné znění

9
↑ Předchozí paragrafy

§ 4 Pravidla pro určování výše kompenzace

(1) Kompenzace je tvořena součtem kompenzačních částek pro jednotlivá výrobní zařízení žadatele umístěná na území České republiky za kalendářní rok.

(2) Kompenzační částka pro výrobní zařízení, ve kterém se vyrábí výrobky, na které se použijí referenční úrovně energetické účinnosti uvedené v příloze č. 2 k tomuto nařízení, se vypočítá podle vzorce:

Amaxt = Ai x Ct x Pt-1 x E x AOt,

kde

Amaxt je kompenzační částka pro výrobní zařízení v korunách českých,

Ai je intenzita podpory vyjádřená desetinným číslem,

Ct je platný emisní faktor CO2 (tCO2/MWh); hodnota emisního faktoru CO2 pro Českou republiku pro výrobu elektřiny je 0,85 tCO2/MWh elektřiny,

Pt-1 je cena forwardu na povolenky na kalendářní rok, který předchází roku, za který se kompenzace poskytuje, v Kč/tCO2,

E je použitelná hodnota referenční úrovně energetické účinnosti uvedená v příloze č. 2 k tomuto nařízení a

AOt je skutečná produkce.

(3) Kompenzační částka pro výrobní zařízení, ve kterém se vyrábí výrobky, na které se nepoužijí referenční úrovně energetické účinnosti uvedené v příloze č. 2 k tomuto nařízení, se vypočítá podle vzorce:

Amaxt = Ai x Ct x Pt-1 x EF x AECt,

kde

Amaxt je kompenzační částka pro výrobní zařízení v korunách českých,

Ai je intenzita podpory vyjádřená desetinným číslem,

Ct je platný emisní faktor CO2 v tCO2/MWh; hodnota emisního faktoru CO2 pro Českou republiku pro výrobu elektřiny je 0,85 tCO2/MWh elektřiny,

Pt-1 je cena forwardu na povolenky na kalendářní rok, který předchází roku, za který se kompenzace poskytuje, v Kč/tCO2,

EF je záložní referenční úroveň energetické účinnosti a

AECt je skutečná spotřeba elektřiny.

(4) Intenzita podpory činí 75 % způsobilých nákladů v případě, že žadatel o kompenzaci

a) zajistil pro své energetické hospodářství provedení energetického auditu3) nebo má pro své energetické hospodářství zavedený a akreditovanou osobou certifikovaný systém hospodaření s energií podle harmonizované technické normy upravující systém managementu hospodaření s energií4), jehož rozsah odpovídá rozsahu energetického auditu, a

b) provedl opatření doporučená ve zprávě o energetickém auditu, která není starší než 4 roky, nebo uvedená v akčním plánu vyplývajícím z implementace certifikovaného systému hospodaření s energií podle harmonizované technické normy upravující systém managementu hospodaření s energií4), pokud reálná návratnost příslušných investic nepřesahuje 3 roky.

(5) Nejsou-li podmínky uvedené v odstavci 4 splněny, je intenzita podpory nulová. Provedení opatření uvedených v odstavci 4 písm. b) může žadatel o kompenzaci nahradit pokrytím své spotřeby elektřiny z bezuhlíkových zdrojů za rok, za který se kompenzace poskytuje, alespoň ve výši 30 %, a to na základě

a) výroby elektřiny z bezuhlíkových zdrojů v místě nebo v jeho okolí,

b) smlouvy o nákupu bezuhlíkové elektřiny, nebo

c) záruk původu elektřiny10).

(6) Podmínky uvedené v odstavcích 4 a 5 se vztahují pouze na tu část energetického hospodářství, ve které se vyrábí výrobky způsobilé pro kompenzaci.

(7) Pokud se ve výrobním zařízení vyrábí jak výrobky, pro které je použitelná referenční úroveň energetické účinnosti uvedená v příloze č. 2 k tomuto nařízení, tak výrobky, pro které je použitelná záložní referenční úroveň energetické účinnosti, musí být spotřeba elektřiny pro každý výrobek stanovena podle příslušné tonáže produkce každého výrobku.

(8) Pokud se ve výrobním zařízení vyrábí jak výrobky, které spadají do způsobilých odvětví uvedených v příloze č. 1 k tomuto nařízení, tak výrobky, které do způsobilých odvětví nespadají, kompenzační částka se vypočítá pouze pro výrobky, které spadají do způsobilých odvětví.

(9) Pokud žadatel o kompenzaci naplňuje definici podniku v obtížích podle přímo použitelného předpisu Evropské unie, kterým se prohlašují určité kategorie podpory za slučitelné s vnitřním trhem2), kompenzace se mu neposkytne.

§ 5

(1) V případě, že souhrnná výše požadovaných kompenzací překročí výši prostředků ze státního rozpočtu pro poskytnutí kompenzací stanovenou nařízením vlády podle § 11 odst. 1 zákona, jsou kompenzace poměrně kráceny všem žadatelům.

(2) Pokud byla nebo má být žadateli poskytnuta jiná veřejná podpora ve smyslu čl. 107 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie nebo podpora malého rozsahu podle přímo použitelného předpisu Evropské unie upravujícího oblast podpory de minimis5) ve vztahu k týmž způsobilým nákladům, kompenzace se snižuje o částku odpovídající této veřejné podpoře nebo podpoře malého rozsahu.

§ 6 Provozní údaje

(1) Provozní údaje předkládané podle § 11 odst. 2 písm. b) zákona osobou podnikající ve způsobilém odvětví jsou

a) název každého výrobního zařízení v jejím vlastnictví,

b) seznam způsobilých odvětví, v nichž podniká,

c) skutečná produkce pro každé výrobní zařízení ve způsobilých odvětvích,

d) skutečná spotřeba elektřiny každého výrobního zařízení a

e) referenční úroveň energetické účinnosti u výrobků ve způsobilých odvětvích, v nichž byla zjištěna zaměnitelnost paliva a elektřiny v nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/3311).

(2) Provozní údaje musí být ověřené akreditovanou osobou podle § 15 odst. 4 zákona.

§ 7 Žádost

(1) Žádost kromě náležitostí uvedených v § 11 odst. 3 zákona dále obsahuje

a) název každého výrobního zařízení vlastněného žadatelem a

b) seznam způsobilých odvětví, v nichž žadatel podniká.

(2) Žadatel k žádosti dále přiloží

a) provozní údaje uvedené v § 6 odst. 1 písm. c) až e) ověřené akreditovanou osobou,

b) zprávu o provedeném energetickém auditu6), která není starší než 4 roky ke dni podání žádosti, nebo platný certifikát prokazující, že má certifikovaný systém hospodaření s energií podle harmonizované technické normy upravující systém managementu hospodaření s energií4),

c) v případě, že dokládá splnění podmínky podle § 4 odst. 4 písm. b), informaci o implementaci příležitostí ke snížení energetické náročnosti uvedených v souhrnu energetického auditu6), včetně informace o implementaci příležitostí ke snížení energetické náročnosti splňující požadavky podle § 4 odst. 4 písm. b), nebo obdobnou informaci vyplývající z akčního plánu, pokud žadatel zavedl systém hospodaření s energií podle harmonizované technické normy upravující systém managementu hospodaření s energií4),

d) v případě, že dokládá splnění podmínky podle § 4 odst. 5 věty druhé,

1. energetický posudek8) obsahující objem výroby elektřiny z bezuhlíkových zdrojů v místě nebo v jeho okolí,

2. smlouvu o nákupu bezuhlíkové elektřiny spolu s vyúčtováním7) o odebrané elektřině na základě této smlouvy, nebo

3. prohlášení o uplatněných zárukách původu elektřiny,

e) čestné prohlášení, že žadatel nežádal o poskytnutí jiné veřejně podpory ani podpory malého rozsahu podle přímo použitelného předpisu Evropské unie upravujícího oblast podpory de minimis5) související s náklady způsobilými ke kompenzaci; v případě, že o takovou podporu žádal, výčet a úplné informace ohledně této podpory, a

f) čestné prohlášení žadatele, že není podnikem v obtížích podle přímo použitelného předpisu Evropské unie, kterým se prohlašují určité kategorie podpory za slučitelné s vnitřním trhem2); v případě žadatelů, kteří jsou součástí skupiny podniků na úrovni vnitrostátní nebo nadnárodní, je toto prohlášení doplněno o potvrzení nezávislého auditora, že skupina podniků s výjimkou žadatele není podnikem v obtížích.

(3) Vzor formuláře žádosti je uveden v příloze č. 3 k tomuto nařízení.

§ 8 Postup při zprostředkování vyplácení kompenzace

(1) Ministerstvo průmyslu a obchodu zašle operátorovi trhu nejpozději do 1. prosince kopie všech rozhodnutí vydaných podle § 11 odst. 3 zákona v témže kalendářním roce.

(2) Ministerstvo průmyslu a obchodu poukáže pro účel zprostředkování vyplácení kompenzací operátorovi trhu na jeho účet peněžní prostředky odpovídající celkovému objemu poskytnutých kompenzací tak, aby kompenzace mohly být vyplaceny jednotlivým příjemcům ve lhůtě stanovené v § 11 odst. 4 zákona.

§ 9 Účinnost

Toto nařízení nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2021.

Předseda vlády:

Ing. Babiš v. r.

Ministr životního prostředí:

Mgr. Brabec v. r.

Příloha č. 1 k nařízení vlády č. 565/2020 Sb.

Kód NACE

rev. 214.11Výroba kožených oděvů24.42Výroba a hutní zpracování hliníku20.13Výroba jiných základních anorganických chemických látek24.43Výroba a hutní zpracování olova, zinku a cínu17.11Výroba buničiny17.12Výroba papíru a lepenky24.10Výroba surového železa, oceli a feroslitin19.20Výroba rafinovaných ropných produktů24.44Výroba a hutní zpracování mědi24.45Výroba a hutní zpracování ostatních neželezných kovů20.16.40.15Tato pododvětví v odvětví výrob plastů (20.16): Polyethylenglykoly a ostatní polyéteralkoholy v primárních formáchVšechny kategorie produktů v odvětví odlévání železa (24.51)Tato pododvětví v odvětví skleněných vláken (23.14):23.14.12.10Rohože ze skleněných vláken23.14.12.30Závojové rohože ze skleněných vlákenTato pododvětví v odvětví průmyslových plynů (20.11):20.11.11.50Vodík20.11.12.90Anorganické kyslíkaté sloučeniny nekovů

Příloha č. 2 k nařízení vlády č. 565/2020 Sb.

Není-li v tabulce uvedeno jinak, všechny referenční hodnoty účinnosti se snižují od roku 2022 každoročně o 1,09 % podle následujícího vzorce:

referenční hodnota účinnosti použitelná v (rok t) = referenční hodnota v roce 2021 x (1 + roční míra snížení)(rok t - 2021)

Kód NACE rev 2Referenční hodnota výrobkuReferenční hodnota v roce 2021Jednotka referenční hodnotyJednotka výrobyRoční míra snížení

[%]Definice výrobkuProcesy, na které se vztahuje referenční hodnota výrobkuPříslušný kód ProdcomPopis17.11Chemická dřevná buničina0,904MWh/t 90% sdttuna chemické dřevné buničiny1,09Chemická dřevná buničina, druhů pro rozpouštěníVšechny procesy přímo či nepřímo spojené s výrobou chemické buničiny, včetně sušení, praní a prosévání a bělení17.11.11.00Chemická dřevná buničina, druhů pro rozpouštění17.11Chemická dřevná buničina0,329MWh/t 90% sdttuna chemické dřevné buničiny1,09Chemická dřevná buničina, natronová nebo sulfátová, jiná než druhů pro rozpouštění17.11.12.00Chemická dřevná buničina, natronová nebo sulfátová, jiná než druhů pro rozpouštění17.11Chemická dřevná buničina0,443MWh/t 90% sdttuna chemické dřevné buničiny1,09Chemická dřevná buničina, sulfitová, jiná než druhů pro rozpouštění17.11.13.00Chemická dřevná buničina, sulfitová, jiná než druhů pro rozpouštění17.11Polochemická dřevná buničina0,443MWh/t 90% sdttuna polochemické dřevné buničiny1,09Polochemická dřevná buničina17.11.14.00Mechanická dřevná buničina;

polochemická dřevná buničina; buničina z celulózových vláknovin, kromě dřeva17.11Mechanická buničinaZáložní postup1,09Mechanická buničinaVšechny procesy přímo či nepřímo spojené s výrobou chemické buničiny, včetně zpracování dřeva, rafinace, praní, bělení, zpětně získaného tepla.17.11Sběrový papír0,260MWh/t 90% sdttuna sběrového papíru1,09Sběrový papírVšechny procesy přímo či nepřímo spojené s produkcí sběrového papíru, včetně zahušťování a disperze a bělení17.11Odbarvený sběrový papír0,390MWh/t 90% sdttuna odbarveného sběrového papíru1,09Odbarvený sběrový papír17.12Novinový papír0,801MWh/t výrobkutuna novinového papíru1,09Novinový papírVšechny procesy přímo či nepřímo spojené s výrobou papíru, včetně rafinace, ždímání a termického sušení17.12.11.00Novinový papír17.12Nenatíraný bezdřevý papír0,645MWh/t výrobkutuna nenatíraného bezdřevého papíru1,09Nenatíraný bezdřevý papír17.12.12.00

17.12.13.00

17.12.14.10

17.12.14.35

17.12.14.39

17.12.14.50

17.12.14.70Nenatíraný bezdřevý papír17.12Natíraný bezdřevý papír0,538MWh/t výrobkutuna natíraného bezdřevého papíru1,09Natíraný bezdřevý papír17.12.73.35

17.12.73.37

17.12.73.60

17.12.73.75

17.12.73.79

17.12.76.00Natíraný bezdřevý papír17.12Hedvábný papír0,925MWh/t výrobkutuna hedvábného papíru1,09Hedvábný papír17.12.20.30

17.12.20.55

17.12.20.57

17.12.20.90Hedvábný papír17.12Testliner a papír na zvlněnou vrstvu0,260MWh/t výrobkutuna papíru1,09Testliner a papír na zvlněnou vrstvu17.12.33.00

17.12.34.00

17.12.35.20

17.12.35.40Testliner a papír na zvlněnou vrstvu17.12Nenatíraný karton0,268MWh/t výrobkutuna kartonu1,09Nenatíraný karton17.12.31.00

17.12.32.00 17.12.42.60 17.12.42.80 17.12.51.10 17.12.59.10Nenatíraný karton17.12Natíraný karton0,403MWh/t výrobkutuna kartonu1,09Natíraný karton17.12.75.00 17.12.77.55 17.12.77.59 17.12.78.20 17.12.78.50 17.12.79.53 17.12.79.55Natíraný karton20.13Kyselina sírová0,056MWh/t výrobkutuna kyseliny sírové1,09Kyselina sírová; oleumVšechny procesy přímo či nepřímo spojené s výrobou kyseliny sírové20.13.24.34Kyselina sírová; oleum20.13Chlor1,846MWh/t výrobkutuna chloru1,09ChlorVšechny procesy přímo či nepřímo spojené s jednotkou pro elektrolýzu, včetně pomocných zařízení20.13.21.11Chlor20.13Křemík11,87MWh/t výrobkutuna křemíku1,09Křemík. Jiný než obsahující nejméně 99,99 % hmotnostních křemíkuVšechny procesy přímo či nepřímo spojené s výrobou křemíku20.13.21.70Křemík. Jiný než obsahující nejméně 99,99 % hmotnostních křemíku20.13Křemík60MWh/t výrobkutuna křemíku1,09Křemík. Obsahující nejméně 99,99 % hmotnostních křemíkuVšechny procesy přímo či nepřímo spojené s pecí, včetně pomocných zařízení20.13.21.60Křemík. Obsahující nejméně 99,99 % hmotnostních křemíku20.13Karbid křemíku6,2MWh/t výrobkutuna karbidu křemíku1,09Křemík. Karbidy křemíku, chemicky definované i nedefinovanéVšechny procesy přímo či nepřímo spojené s výrobou karbidu křemíku20.13.64.10Křemík. Karbidy křemíku, chemicky definované i nedefinované24.10Ocel vyrobená kyslíkovým pochodem0,03385MWh/t výrobkutuna surové (lité) oceli0,60Surová ocel: nelegovaná ocel vyráběná jinak než v elektrických pecíchSekundární metalurgie, předehřívání žáruvzdorných materiálů, pomocná zařízení a licí zařízení až po dělení výrobků ze surové oceli24.10.T1.22Surová ocel: nelegovaná ocel vyráběná jinak než v elektrických pecích24.10Surová ocel: legovaná ocel jiná než nerezavějící vyráběná jinak než v elektrických pecích24.10.T1.32Surová ocel: legovaná ocel jiná než korozivzdorná vyráběná jinak než v elektrických pecích24.10Surová ocel: korozivzdorná a žárupevná ocel vyráběná jinak než v elektrických pecích24.12.T1.42Surová ocel: korozivzdorná a žárupevná ocel vyráběná jinak než v elektrických pecích24.10Feromangan2,2MWh/t výrobkuFeromangan obsahující > 2 % hmotnostní uhlíku2,03Feromangan, obsahující > 2 % hmotnostní uhlíku, s granulometrií <= 5 mm a s obsahem manganu > 65 % hmotnostních24.10.12.10Feromangan, obsahující > 2 % hmotnostní uhlíku, s granulometrií <= 5 mm a s obsahem manganu > 65 % hmotnostních24.10Feromangan obsahující > 2 % hmotnostní uhlíkuJiný feromangan, obsahující > 2 % hmotnostní uhlíku (kromě feromanganu s granulometrií <= 5 mm a s obsahem manganu > 65 % hmotnostních)24.10.12.20Jiný feromangan, obsahující > 2 % hmotnostní uhlíku (kromě feromanganu s granulometrií <= 5 mm a s obsahem manganu > 65 % hmotnostních)24.10Feromangan1,4MWh/t výrobkuFeromangan obsahující <= 2 % hmotnostní uhlíku1,09Jiný feromangan, obsahující nejvýše 2 % hmotnostní uhlíku24.10.12.25Jiný feromangan, obsahující nejvýše 2 % hmotnostní uhlíku24.10Ferosilicium8,54MWh/t výrobkuFerosilicium obsahující > 55 % hmotnostních křemíku1,09Ferosilicium obsahující > 55 % hmotnostních křemíku24.10.12.35Ferosilicium obsahující > 55 % hmotnostních křemíku24.10FerosiliciumZáložní postup1,0924.10.12.36Ferosilicium, obsahující <= 55 % hmotnostních křemíku a >= 4 % hmotnostní, avšak <= 10 % hmotnostních hořčíku24.10Feronikl9,28MWh/t výrobkuFeronikl1,09Feronikl24.10.12.40Feronikl24.10Ferosilikomangan3,419MWh/t výrobkuFerosilikoman

gan1,12Ferosilikomangan24.10.12.45Ferosilikomangan24.42Primární hliník13,90MWh/t výrobkuNeopracovaný nelegovaný hliník0,25Neopracovaný nelegovaný hliník vyrobený elektrolýzouNeopracovaný nelegovaný hliník vyrobený elektrolýzou, včetně jednotek pro řízení výroby, pomocných zařízení a licí haly. Včetně závodu na výrobu anod (předem vypálených). Jestliže anody pocházejí ze samostatného závodu v EU, neměl by být tento závod kompenzován.

Jestliže jsou anody vyrobeny mimo EU, může být uplatněna korekce.24.42.11.30Neopracovaný nelegovaný hliník (kromě prášku a vloček)24.42.11.53Neopracované slitiny hliníku v primární formě (kromě hliníkového prášku a vloček)24.42.11.54Neopracované slitiny hliníku (kromě hliníkového prášku a vloček)24.42Oxid hlinitý (rafinace)0,20MWh/t výrobkuoxid hlinitý1,11Všechny procesy přímo či nepřímo spojené s výrobou oxidu hlinitého24.42.12.00Oxid hlinitý (kromě umělého korundu)24.43Elektrolýza zinku3,994MWh/t výrobkuzinek0,01Primární zinekVšechny procesy přímo či nepřímo spojené s jednotkou pro elektrolýzu zinku, včetně pomocných zařízení24.43.12.30Neopracovaný nelegovaný zinek (kromě zinkového prachu, prášku a vloček)24.43.12.50Neopracované slitiny zinku (kromě zinkového prachu, prášku a vloček)24.44Neopracovaná rafinovaná měď0,31MWh/t výrobkuMěděné katody1,09Měděné katodyVšechny procesy přímo či nepřímo spojené s procesem elektrolytické rafinace, v příslušných případech včetně odlévání anod na místě24.44.13.30Neopracovaná nelegovaná měď (kromě válcovaných, protlačovaných nebo kovaných spékaných výrobků)“

Příloha č. 3 k nařízení vlády č. 565/2020 Sb.

1) Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/331 ze dne 19. prosince 2018, kterým se stanoví přechodná pravidla harmonizovaného přidělování bezplatných povolenek na emise platná v celé Unii podle článku 10a směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/87/ES.

2) Nařízení Komise (EU) č. 651/2014 ze dne 17. června 2014, kterým se v souladu s články 107 a 108 Smlouvy prohlašují určité kategorie podpory za slučitelné s vnitřním trhem, v platném znění.

3) § 2 odst. 1 písm. n) zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů.

4) ČSN EN ISO 50001 - Systém managementu hospodaření s energií - Požadavky s návodem k použití.

5) Nařízení Komise (EU) č. 1407/2013 ze dne 18. prosince 2013 o použití článků 107 a 108 Smlouvy o fungování Evropské unie na podporu de minimis, v platném znění.

6) Vyhláška č. 140/2021 Sb., o energetickém auditu.

7) Vyhláška č. 207/2021 Sb., o vyúčtování dodávek a souvisejících služeb v energetických odvětvích.

8) Vyhláška č. 141/2021 Sb., o energetickém posudku a o údajích vedených v Systému monitoringu spotřeby energie.

9) Zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších přepisů.

10) Zákon č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.