Úřední zdrojee-Sbírka · nsoud.cz · nssoud.cz · nalus.usoud.cz · justice.cz · EUR-Lexdatabáze aktualizována 7. 10. 2026Jak ověřujeme data
Europaius
§ 25

§ 25 vyhláška, kterou se stanoví požadavky pro přírodní sladidla, med, cukrovinky, kakaový prášek a směsi kakaa s cukrem, čokoládu a čokoládové bonbony – Účinnost

Vyhláška, kterou se stanoví požadavky pro přírodní sladidla, med, cukrovinky, kakaový prášek a směsi kakaa s cukrem, čokoládu a čokoládové bonbony · 76/2003 Sb. · Ostatní právní předpisy

Stručně: Paragraf 25 stanovuje, že tato vyhláška nabývá účinnosti dnem, kdy vstoupila v platnost smlouva o přistoupení České republiky k Evropské unii. Vyhláška začala platit v den, kdy se Česká republika stala členem Evropské unie. (§ 25 zákona č. 76/2003 Sb., vyhláška, kterou se stanoví požadavky pro přírodní sladidla, med, cukrovinky, kakaový prášek a směsi kakaa s cukrem, čokoládu a čokoládové bonbony, stav k 7. 10. 2026)

Klíčová fakta

  • Předmět úpravy: Účinnost
  • Týká se: spotřebitel
  • Částka nebo sazba: „látek nejvýše 3 % 96,7 0,1 0,2 tvarovaný cukr 99,5 0,1 0,25 150 cukr s přísadami 85,0 1,2 přírodní…“
  • Částka nebo sazba: „0,0018 % obsahu popela určeného konduktometricky podle metod ICUMSA“
  • Částka nebo sazba: „…z Eucryphia milliganii, z citrusů (Citrus spp)., může být obsah sacharózy nejvýše 10,0 %“
  • Znění: aktuální úplné znění podle Sbírky zákonů (e-Sbírka), stav databáze k
  • Zdroj: e-Sbírka, 76/2003 Sb.

Shrnutí z výkladu níže, závazné je znění zákona.

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem vstupu smlouvy o přistoupení České republiky k Evropské unii v platnost.

Ministr:

Ing. Palas v. r.

Příloha č. 1 k vyhlášce č. 76/2003 Sb.

DruhSkupinaPodskupina Přírodní sladidla cukr extra bílýkrystal, krupice, moučkacukr bílýcukr polobílýcukr moučka s obsahem

protihrudkujících látektvarovaný cukr

(kostky, bridž, homole)cukr s přísadamipřírodní cukrkandystekuté výrobky z cukrutekutý cukr

tekutý invertní cukr

sirup z invertního cukru

karameldextróza

fruktóza

glukózový sirupdextróza monohydrát

dextróza bezvodá

sušený glukózový sirup

Příloha č. 2 k vyhlášce č. 76/2003 Sb.

1. Cukr

Skupina Sacharóza

polarimetricky

(% hmot. nejméně) Invertní cukr

(% hmot. nejvýše) Ztráta sušením

(% hmot. nejvýše) Barva v roztoku

při 420 nm

(IU nejvýše) cukr extra bílý 99,7 0,04 0,06 22,5 cukr bílý 99,7 0,04 0,06 45 cukr polobílý 99,5 0,1 0,1 150 cukr moučka s obsahem

protihrudkujících

látek nejvýše 3 % 96,7 0,1 0,2 tvarovaný cukr 99,5 0,1 0,25 150 cukr s přísadami 85,0 1,2 přírodní cukr 97,5 0,09 1,4 kandys 98,5 1,0 U skupin cukr extra bíly, cukr bíly, cukr polobílý obsah nerozpustných látek nejvýše 50 mg/kg

Cukr extra bílý Cukr bílý celkový počet bodů nejvýše 8 22 z toho: popel – body nejvýše 6 15 barva v roztoku – body nejvýše 3 6 typová řada – body nejvýše 4 9

Jeden bod odpovídá:

a) 0,0018 % obsahu popela určeného konduktometricky podle metod ICUMSA,

b) 7,5 jednotek ICUMSA (IU) pro barvu v roztoku,

c) 0,5 jednotek barevné typy podle metody Brunswick.

Dělení podle tvaru a velikosti částic sacharózy:

a) cukr krystal je volně sypká směs krystalů stejnoměrného zrnění,

b) cukr krupice je volně sypká směs menších nebo rozdrcených krystalů stejnoměrného zrnění,

c) cukr moučka je volně sypká směs jemně drcených krystalů,

d) přírodní cukr je sypká, zrnitá světležlutá až světlehnědá hmota na omak mírně lepkavá,

e) kandys je směs velkých krystalů a srostlic, bílé, žluté až hnědé barvy.

Délka strany oka

kontrolního síta

(mm) Podíl

(% hmot.) cukr krystal cukr krupice cukr moučka 2,00 – 0,40 nejméně 70 0,80 – 0,16 nad 1,00nejméně 70

nejvýše 5 0,80 – 0,40nejvýše 5 pod 0,40 nejméně 95

- pro přírodní sladidla, s výjimkou tekutých výrobků z cukru

Hmotnostní rozsah

(g) Hmotnostní odchylka

(%) do 50 včetně - 10,0 větší než 50 do 250 včetně - 4,0 větší než 250 do 500 včetně - 3,0 větší než 500 do 1000 včetně - 2,0 nad 1000 - 1,0

2. Tekuté výrobky z cukru

Sušina

refraktometricky

(% hmot. nejméně) Invertní

cukr v sušině

(% hmot.) pH Popel

konduktometricky

v sušině

(% hmot. nejvýše) Barva roztoku

při 420 nm

(IU nejvýše) tekutý cukr 62 nejvýše 3*)- 0,1 45 tekutý cukr bílý 62 nejvýše 3 - 0,1 25 tekutý invertní

cukr 62 více než 3**)

nejvýše 50 - 0,4 - tekutý invertní

cukr bílý 62 více než 3

nejvýše 50 - 0,1 25 sirup z invertního cukru 62 více než 50 - 0,4 - karamel 73 nejméně 50 4 – 6- -

*) poměr fruktózy k dextróze 1,0 ± 0,2

**) poměr fruktózy k dextróze 1,0 ± 0,1

- pro tekuté výrobky z cukru

Hmotnostní rozsah

(g) Hmotnostní odchylka

(%) do 300 včetně - 5,0 větší než 300 do 1000 včetně - 4,0 nad 1000 - 3,0

3. Dextróza

Dextróza

(D - glukóza)

(% hmot. sušiny

nejméně) Sušina

(% hmot.

nejméně) Sulfátový popel

(% hmot. sušiny

nejvýše) dextróza monohydrát 99,5 90,0 0,25 dextróza bezvodá 99,5 98,0 0,25

4. Fruktóza

Obsah

fruktózy

(% hmot.)

nejméně Obsah

glukózy

(% hmot.

nejvýše) Ztráta

sušením

(% hmot.

nejvýše) Popel

konduktometricky

(% hmot.

nejvýše) Barva roztoku

při 420 nm

(IU

nejvýše) fruktóza 98 0,5 0,5 0,1 30

5. Glukózový sirup

Sušina

(% hmot.

nejméně) Dextrózový

ekvivalent

vyjádřený

jako D-glukóza

(% hmot. sušiny

nejméně) Sulfátový

popel

(% hmot. sušiny

nejvýše) glukózový sirup 70 20,0 1,0

6. Sušený glukózový sirup

Sušina

(% hmot.

nejméně) Dextrózový

ekvivalent

vyjádřený

jako D-glukóza

(% hmot. sušiny

nejméně) Sulfátový

popel

(% hmot. sušiny

nejvýše) sušený glukózový sirup 93 20,0 1,0

Příloha č. 3 k vyhlášce č. 76/2003 Sb.

Med Konzistence a vzhled Chuť Barva květový mírně až silně

viskózní, tekutý,

částečně až plně krystalický výrazně sladká

až škrablavá vodově čistá

až s nazelenalým nádechem,

slabě žlutá až zlatavě žlutá medovicový mírně až silně viskózní,

tekutý, částečně

až plně krystalický sladká, popřípadě

kořeněná až mírně

škrablavá tmavohnědá

s nádechem

do červenohněda

Požadavek Druh medu květový medovicový pekařský

(průmyslový) součet obsahů fruktózy a glukózy (% hmot. nejméně) 60,0 45,0 - obsah sacharózy (% hmot. nejvýše) 5,01)5,0 - obsah vody (% hmot. nejvýše)3)20,0 20,0 23,0 kyselost (mekv/kg nejvýše) 50,0 50,0 80 hydroxymethylfurfural (mg/kg nejvýše)4)40,0 40,0 - obsah ve vodě nerozpustných látek (% hmot. nejvýše)2)0,10 0,10 - elektrická vodivost (mS. m-1)5)nejvýše 80,0 nejméně 80,0 - aktivita diastázy (stupňů podle Schadeho nejméně)6)8,0 8,0 -

1) U medu květového jednodruhového akátového z trnovníku akátu (Robinia pseudoacacia), z tolice vojtěšky (Medicago sativa), z banksie (Banksia menziesii), z kopyšníku (Hedysarum), z blahovičníku (Eucalyptus camadulensis), z Eucryphia lucida, z Eucryphia milliganii, z citrusů (Citrus spp)., může být obsah sacharózy nejvýše 10,0 %; u levandulového medu (Lavandula spp.) a u medu z brutnáku lékařského (Borago officinalis) může být obsah sacharózy nejvýše 15,0 %.

2) U medu lisovaného se připouští nejvýše 0,50 % hmotnostních ve vodě nerozpustných látek.

3) U vřesového (Calluna) medu může být obsah vody nejvýše 23 %; u pekařského medu z vřesu (Calluna vulgaris) může být obsah vody nejvýše 25 %.

4) U medů deklarovaného původu z regionů s tropickým klimatem a směsi obsahující výlučně tyto medy může být obsah hydroxymethylfurfuralu nejvýše 80 mg/kg.

5) Výjimky: planika (Arbutus unedo), vřesovec (Erica), blahovičník (Eucalyptus camadulensis), lípa (Tilia spp.), vřes obecný (Calluna vulgaris), balmín neboli manuka (Leptospermum), kajeput (Melaleuca spp.).

6) U medu s přirozeně nízkým obsahem enzymů (citrusové medy) a obsahem HMF nižším než 15mg/kg může být aktivita diastázy nejméně 3.

Hmotnostní rozsah

(g) Hmotnostní odchylka

(%) do 100 včetně - 8,0 větší než 100 do 250 včetně - 5,0 vetší než 250 do 500 včetně - 3,0 nad 500 - 1,0

Příloha č. 4 k vyhlášce č. 76/2003 Sb.

Druh Skupina Podskupina cukrovinky karamely tukové s jádrovinami, s ovocnou příchutí,

mléčné, kakaové nebo kávové,

podle druhu vložky (cukrová, želé,

jádroviny, sušené ovoce nebo proslazené,

marcipán a další) dražé želé rahat

chalva

turecký med lékořicové cukrovinky pěnové cukrovinky

(marshmallow) komprimáty žvýkačky balónkové (bubble gum)

plátkové

dražované dropsy roksy furé s tukovou náplní

s cukernou (sirupovou) náplní marcipán fondánové cukrovinky

Příloha č. 5 k vyhlášce č. 76/2003 Sb.

Skupina Vlhkost

(v % hmot. nejvýše) karamely - dražé - želé 22,0 rahat, chalva 20,0 turecký med 8,0 lékořicové cukrovinky 19,0 pěnové 25,0 fondánové cukrovinky 12,0 komprimáty s glukózou

komprimáty ostatní 10,0

7,0 žvýkačky: při 105 °C

7,5 dropsy:

lité a lisované kandyty

protahované 5,0

6,0 roksy 6,0 furé -

Poznámka:

U výrobku balených do sáčků může být podíl drobné tříště nejvýše:

- dropsy a furé 2 % hmot.

- komprimáty 5 % hmot.

Hmotnostní rozsah

(g) Hmotnostní odchylka

(%) do 105 g včetně -10,0 větší než 105 do 150 včetně - 8,0 větší než 150 do 250 včetně - 5,0 větší než 250 do 500 včetně - 3,0 větší než 500 do 1000 včetně - 2,0 nad 1000 (k rozvažování) - 1,0

Příloha č. 6 k vyhlášce č. 76/2003 Sb.

Druh Skupina Podskupina kakaový prášek / kakao - kakaový prášek

- kakaový prášek

se sníženým obsahem tuku směs kakaa s cukrem- směs kakaa s cukrem čokoláda v prášku

čokoláda k přípravě nápoje

slazené kakao - směs kakaa se sníženým

obsahem tuku s cukrem

Příloha č. 7 k vyhlášce č. 76/2003 Sb.

Obsah kakaového

másla v sušině

(%) Obsah vlhkosti

(% hmot. nejvýše) kakaový prášek (kakao) nejméně 20,0 9,0 kakaový prášek

se sníženým obsahem tuku méně než 20,0 9,0

Obsah kakaového prášku*)

(% hmot. nejméně) čokoláda v prášku 32,0 slazený kakaový prášek, (slazené kakao) 25,0 čokoláda k přípravě nápoje 25,0 slazený kakaový prášek se sníženým obsahem tuku 25,0 čokoláda k přípravě nápoje se sníženým obsahem tuku 25,0

*) v případě směsí kakaového prášku se sníženým obsahem tuku s cukrem - obsah kakaového prášku se sníženým obsahem tuku v sušině

Podíl látek

nezmýdelnitelných

petroletherem

(% hmot. nejvýše) Obsah volných

mastných kyselin

vyjádřených

jako kyselina olejová

(% hmot. nejvýše) lisované kakaové máslo 0,35 1,75 kakaové máslo 0,50 1,75

Hmotnostní rozsah

(g) Hmotnostní odchylka

(%) do 100 včetně - 5,0 větší než 100 do 250 včetně - 3,0 větší než 250 do 500 včetně - 2,0 větší než 500 do 1000 včetně - 1,0

Příloha č. 8 k vyhlášce č. 76/2003 Sb.

Druh Skupina čokoláda (hořká čokoláda)

mléčná čokoláda

family mléčná čokoláda

bílá čokoláda bez přísad

s přísadami

na vaření

plněná Chocolate a la taza

Chocolate familiar a la taza čokoládové bonbóny formované formované v různých tvarech,

s různými náplněmi

(tukovými, krémovými, likérovými atd.),

nebo bez náplně čokoládové bonbóny

máčené nebo polomáčené různé druhy vložek

(želé, fondán, vylehčené hmoty pěnou a další),

máčené čokoládou, mléčnou čokoládou,

family mléčnou čokoládou, nebo bílou čokoládou,

s výjimkou Chocolate a la taza a Chocolate familiar a la taza čokoládové dražé podle druhu vložek

Příloha č. 9 k vyhlášce č. 76/2003 Sb.

(% hmot. vztažených na sušinu)

Druh Obsah

kakaového

másla Obsah

tukuprosté

kakaové sušiny Obsah

celkové

kakaové sušiny Obsah

mléčného

tuku Obsah

celkového

tuku *)Obsah

mléčné

sušiny Obsah

mouky

nebo škrobu čokoláda (hořká čokoláda) 18 14 35 - - - - mléčná čokoláda -2,5 25 3,5 25 14 - family mléčná čokoláda - 2,5 20 5 25 20 - bílá čokoláda 20 - - 3,5 - 14 - Chocolate a la taza 18 14 35 - - - nejvýše 8 Chocolate familiar a la taza 18 12 30 - - - nejvýše 18

*) obsah celkového tuku = součet obsahu kakaového másla a mléčného tuku

Poznámka: uvedené hodnoty znamenají nejnižší limitující požadavek, s výjimkou hodnot označených jako nejvyšší limitující požadavek

Druh Hmotnostní rozsah

(g) Hmotnostní odchylka

(%) čokolády do 50 včetně - 10 větší než 50 do 100 včetně - 5 větší než 100 do 250 včetně - 3 větší než 250 do 500 včetně - 2 větší než 500 do 1000 včetně - 1 čokoládové bonbóny do 105 včetně - 10 větší než 105 do 150 včetně - 8 větší než 150 do 250 včetně - 5 větší než 250 do 500 včetně - 3 větší než 500 do 1000 včetně - 2 nad 1000 - 1

Příloha č. 10 k vyhlášce č. 76/2003 Sb.

Obvyklý název rostlinného tuku Botanický název rostlin, ze kterých

mohou být uvedené tuky získány 1. Illipe, bornejský tuk, Tengkawang Shorea spp. 2. Palmový olej Elaeis guineensis

Elaeis olifera3. Sal Shorea robusta4. Shea (bambucký tuk, olej z máslovníku) Butyrospermum parkii5. Kokum gurgi Garcinia indica6. Olej z jader manga Mangifera indica

Poznámka: uvedené tuky musí splňovat tyto požadavky:

a) neobsahují kyselinu laurovou, jsou bohaté na symetrické monoenové triglyceridy typu POP, POSt a StOSt1;

b) jsou mísitelné v jakémkoli poměru s kakaovým máslem a jsou slučitelné s jeho fyzikálními vlastnostmi (bod tání a teplota krystalizace, rychlost tání, nezbytnost temperování);

c) jsou získány pouze rafinací nebo frakcionací, to vylučuje enzymatickou změnu triglyceridové struktury.

P = kyselina palmitová

O = kyselina olejová

St = kyselina stearová

Jako výjimku z použití stanovených rostlinných tuků je možno použít též kokosového oleje v čokoládách, použitých při výrobě mražených krémů (zmrzlin).

1) Směrnice Rady 2001/111/ES ze dne 20. prosince 2001 o určitých druzích cukru určených k lidské spotřebě.

Směrnice Rady 2001/110/ES ze dne 20. prosince 2001 o medu.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/36/ES ze dne 23. června 2000 o kakaových a čokoládových výrobcích určených k lidské spotřebě.

Směrnice Komise 98/28/ES ze dne 29. dubna 1998, kterou se stanoví odchylka od některých ustanovení směrnice 93/43/EHS o hygieně potravin, pokud jde o přepravu volně loženého surového cukru po moři.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/63/EU ze dne 15. května 2014, kterou se mění směrnice Rady 2001/110/ES o medu.

2) Vyhláška č. 324/1997 Sb., o způsobu označování potravin a tabákových výrobků, o přípustné odchylce od údajů o množství výrobku označeného symbolem „e“, ve znění vyhlášky č. 24/2001 Sb.

2a) § 3 odst. 1 písm. j) zákona.

Vyhláška č. 147/1998 Sb., o způsobu stanovení kritických bodů v technologii výroby, ve znění vyhlášky č. 196/2002 Sb. a vyhlášky č. 161/2004 Sb.

3) Vyhláška č. 304/2004 Sb., kterou se stanoví druhy a podmínky použití přídatných a pomocných látek při výrobě potravin.

4) Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1169/2011 ze dne 25. října 2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, o změně nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 a (ES) č. 1925/2006 a o zrušení směrnice Komise 87/250/EHS, směrnice Rady 90/496/EHS, směrnice Komise 1999/10/ES, směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/13/ES, směrnic Komise 2002/67/ES a 2008/5/ES a nařízení Komise (ES) č. 608/2004.

5) Vyhláška č. 113/2005 Sb., o způsobu označování potravin a tabákových výrobků, ve znění pozdějších předpisů.

Srozumitelný výklad

Co to znamená v praxi

  • Vyhláška začala platit v den, kdy se Česká republika stala členem Evropské unie.
  • Před tímto dnem se pro posuzování potravin uvedených ve vyhlášce používaly starší právní předpisy (jak vyplývá z § 24).
  • Od tohoto dne se pro nové potraviny a výrobky vztahují požadavky stanovené touto vyhláškou.

Generováno z textu ustanovení, orientační – nenahrazuje radu advokáta.

Související

§ 27 Účinnosť (Vyhláška Ministerstva školstva, mládeže )§ 7 Účinnosť (Vyhláška Ministerstva financií Slovenske)§ 5 Účinnosť (Vyhláška Ministerstva školstva Slovenske)§ 15 Účinnosť (Zákon Slovenskej národnej rady o umelom )§ 3 Stanovení účinnosti a minimální účinnost užit (Vyhláška o stanovení minimální účinnosti)