§ 20 Členění na druhy a skupiny
V příloze č. 8 je uvedeno členění čokolády a čokoládových bonbonů na druhy a skupiny.
76/2003 Sb. · 26 paragrafů
V příloze č. 8 je uvedeno členění čokolády a čokoládových bonbonů na druhy a skupiny.
(1) Kromě údajů uvedených v zákoně a v prováděcím právním předpisu2) se v názvu čokolád a čokoládových bonbonů uvede
a) druh, popřípadě skupina,
b) název složky, která výrobek charakterizuje, například mandle, lískové ořechy, sušené ovoce aj., pokud byla složka použita.
(2) Pokud výrobek nelze označit názvem druhu, popřípadě skupiny, název se odvodí podle základních surovin nebo technologií použitých při výrobě v souladu s § 6 odst. 1 písm. b) zákona.
(3) Pokud se název „čokoláda“ („hořká čokoláda“) doplní označením
a) „rýže“ nebo „vločky“, musí být výrobek uváděn do oběhu ve formě zrn nebo vloček a musí obsahovat nejméně 32 % celkové kakaové sušiny, nejméně 12 % kakaového másla a nejméně 14 % tukuprosté kakaové sušiny,
b) „poleva“, musí výrobek obsahovat nejméně 35 % celkové kakaové sušiny, nejméně 31 % kakaového másla a nejméně 2,5 % tukuprosté kakaové sušiny,
c) oříšková čokoláda „gianduja“ nebo odvozeninou tohoto slova, musí být vyrobena z čokolády obsahující nejméně 32 % celkové kakaové sušiny, nejméně 8 % tukuprosté kakaové sušiny a z jemně mletých lískových oříšků v množství nejméně 20 g a nejvýše 40 g lískových oříšků ve 100 g výrobku. Lze přidat tyto další složky:
1. mléko nebo mléčnou sušinu, získané ze zahuštěného nebo sušeného plnotučného mléka, polotučného mléka nebo odstředěného mléka, smetany nebo zahuštěné nebo sušené smetany, v takovém množství, aby celkový obsah mléčné sušiny v konečném výrobku činil nejvýše 5 % hmotnostních,
2. mandle a jiné druhy ořechů, celé nebo ve zlomcích, v takovém množství, aby celkový obsah těchto složek včetně lískových oříšků činil nejvýše 60 % celkové hmotnosti výrobku.
(4) Pokud se název „mléčná čokoláda“ doplní označením
a) „rýže“ nebo „vločky“, musí být výrobek uváděn do oběhu ve formě zrn nebo vloček a musí obsahovat nejméně 20 % celkové kakaové sušiny, nejméně 12 % mléčné sušiny, získané ze zahuštěného nebo sušeného plnotučného mléka, polotučného mléka nebo odstředěného mléka, smetany nebo zahuštěné nebo sušené smetany, másla nebo mléčného tuku, a musí obsahovat nejméně 12 % celkového tuku (kakaové máslo a mléčný tuk),
b) „poleva“, musí výrobek obsahovat nejméně 31 % hmotnostních celkového tuku (kakaové máslo a mléčný tuk),
c) oříšková mléčná čokoláda „gianduja“ nebo odvozeninou tohoto slova, musí být vyrobena z mléčné čokolády obsahující nejméně 10 % mléčné sušiny, získané ze zahuštěného nebo sušeného plnotučného mléka, polotučného mléka nebo odstředěného mléka, smetany nebo zahuštěné nebo sušené smetany, másla nebo mléčného tuku a z jemně mletých lískových oříšků v množství nejméně 15 g a nejvýše 40 g lískových oříšků ve 100 g výrobku; lze přidat též mandle a jiné druhy ořechů, celé nebo ve zlomcích v takovém množství, aby celkový obsah včetně lískových oříšků nepřesahoval 60 % celkové hmotnosti výrobku.
(5) Pokud se slovo „mléčná“ v názvu „mléčná čokoláda“ nahradí slovem
a) „smetanová“, musí výrobek obsahovat nejméně 5,5 % hmotnostních mléčného tuku,
b) „mléčná s odstředěným mlékem“, musí výrobek obsahovat nejvýše 1 % hmotnostní mléčného tuku.
(6) Pokud jsou výrobky čokoláda (hořká čokoláda), mléčná čokoláda, family mléčná čokoláda, bílá čokoláda, plněná čokoláda nebo čokoládové bonbony prodávány současně v jednom balení, lze označit výrobek jen názvem „směs čokolády“ nebo „kolekce plněné čokolády“, nebo obdobnými názvy. V tomto případě může být uveden pouze seznam složek pro všechny čokolády ve směsi.
(7) Čokoláda (hořká čokoláda), mléčná čokoláda, family mléčná čokoláda, Chocolate a la taza, Chocolate familiar a la taza se označí na obalu slovy: „obsah kakaové sušiny nejméně .... %“. Obsahem kakaové sušiny se rozumí celkový obsah sušiny kakaových součástí vyjádřený v procentech k celkové hmotnosti výrobku.
(8) Čokolády, do kterých lze přidávat jiný rostlinný tuk podle § 22 odst. 2, se označí slovy: „vedle kakaového másla obsahuje rostlinné tuky“. Toto označení se na obalu uvede v blízkosti seznamu složek, avšak zřetelně odděleně a minimálně stejně velkými písmeny jako složení.
(9) Vyšší jakost výrobků čokoláda (hořká čokoláda), mléčná čokoláda a čokoládové polevy z těchto čokolád může být na obalu vhodně vyjádřena například slovy „extra“, „vysoká jakost“ apod. a doplněna popisem nebo informacemi o příslušných jakostních parametrech, a to za podmínky, že
a) čokoláda (hořká čokoláda) obsahuje nejméně 43 % celkové kakaové sušiny a nejméně 26 % kakaového másla,
b) mléčná čokoláda obsahuje nejméně 30 % celkové kakaové sušiny a nejméně 18 % mléčné sušiny a nejméně 4,5 % mléčného tuku v mléčné sušině, získané ze zahuštěného nebo sušeného plnotučného mléka, polotučného nebo odstředěného mléka, smetany nebo zahuštěné, případně sušené smetany, másla nebo mléčného tuku,
c) čokoládová poleva obsahuje nejméně 16 % tukuprosté kakaové sušiny.
(10) Přípustné záporné hmotnostní odchylky od spotřebitelského balení jsou uvedeny v příloze č. 9 tabulce 2.
(1) Fyzikální a chemické požadavky na jakost jsou uvedeny v příloze č. 9 tabulce 1.
(2) Vedle kakaového másla lze do čokolády (hořké čokolády), mléčné čokolády, family mléčné čokolády, bílé čokolády, Chocolate a la taza, Chocolate familiar a la taza přidávat jiné rostlinné tuky uvedené v příloze č. 10; jejich podíl však nesmí být vyšší než 5 % ve výrobku po odečtení celkové hmotnosti všech použitých jiných jedlých složek a nesmí být snížen minimální obsah kakaového másla nebo celkové kakaové sušiny.
(3) Do čokolády (hořké čokolády), mléčné čokolády, family mléčné čokolády, bílé čokolády, Chocolate a la taza a Chocolate familiar a la taza mohou být přidány jen takové látky určené k aromatizaci, které nenapodobují chuť čokolády nebo mléčného tuku.
(4) Do všech druhů čokolád podle přílohy č. 8 a čokoládových bonbonů je zakázáno přidávat
a) živočišné tuky, které nepocházejí výhradně z mléka,
b) mouky, granulované nebo práškové škroby, s výjimkou Chocolate a la taza a Chocolate familiar a la taza.
(5) K čokoládám uvedeným v odstavci 3 mohou být přidány i jiné složky, nejvýše však do 40 % celkové hmotnosti výrobku.
(6) Výpočet procentických podílů stanovených složek a jejich hodnot v čokoládových výrobcích se provádí tímto způsobem:
a) procentický obsah stanovených složek ve výrobcích čokoláda (hořká čokoláda), mléčná čokoláda, family mléčná čokoláda, bílá čokoláda, Chocolate a la taza, Chocolate familiar a la taza se vypočte po odečtení hmotnosti přidaných jedlých složek,
b) u výrobků čokoláda plněná a čokoládové bonbony se procentický obsah stanovených složek vypočte po odečtení hmotnosti přidaných jedlých složek a hmotnosti náplně,
c) procentický obsah použitého druhu čokolády u výrobků uvedených v písmenu b) se vypočte ve vztahu k celkové hmotnosti konečného výrobku včetně náplně.
Zrušuje se:
1. Vyhláška č. 334/1997 Sb., kterou se provádí § 18 písm. a), d), j) a k) zákona č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, pro přírodní sladidla, med, nečokoládové cukrovinky, kakaový prášek a směsi kakaa s cukrem, čokoládu a čokoládové cukrovinky.
2. Vyhláška č. 94/2000 Sb., kterou se mění vyhláška č. 334/1997 Sb., kterou se provádí § 18 písm. a), d), j) a k) zákona č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, pro přírodní sladidla, med, nečokoládové cukrovinky, kakaový prášek a směsi kakaa s cukrem, čokoládu a čokoládové cukrovinky.
Potraviny vyrobené a uvedené do oběhu přede dnem účinnosti této vyhlášky se posuzují podle dosavadních právních předpisů.
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem vstupu smlouvy o přistoupení České republiky k Evropské unii v platnost.
Ministr:
Ing. Palas v. r.
Příloha č. 1 k vyhlášce č. 76/2003 Sb.
DruhSkupinaPodskupina Přírodní sladidla cukr extra bílýkrystal, krupice, moučkacukr bílýcukr polobílýcukr moučka s obsahem
protihrudkujících látektvarovaný cukr
(kostky, bridž, homole)cukr s přísadamipřírodní cukrkandystekuté výrobky z cukrutekutý cukr
tekutý invertní cukr
sirup z invertního cukru
karameldextróza
fruktóza
glukózový sirupdextróza monohydrát
dextróza bezvodá
sušený glukózový sirup
Příloha č. 2 k vyhlášce č. 76/2003 Sb.
1. Cukr
Skupina Sacharóza
polarimetricky
(% hmot. nejméně) Invertní cukr
(% hmot. nejvýše) Ztráta sušením
(% hmot. nejvýše) Barva v roztoku
při 420 nm
(IU nejvýše) cukr extra bílý 99,7 0,04 0,06 22,5 cukr bílý 99,7 0,04 0,06 45 cukr polobílý 99,5 0,1 0,1 150 cukr moučka s obsahem
protihrudkujících
látek nejvýše 3 % 96,7 0,1 0,2 tvarovaný cukr 99,5 0,1 0,25 150 cukr s přísadami 85,0 1,2 přírodní cukr 97,5 0,09 1,4 kandys 98,5 1,0 U skupin cukr extra bíly, cukr bíly, cukr polobílý obsah nerozpustných látek nejvýše 50 mg/kg
Cukr extra bílý Cukr bílý celkový počet bodů nejvýše 8 22 z toho: popel – body nejvýše 6 15 barva v roztoku – body nejvýše 3 6 typová řada – body nejvýše 4 9
Jeden bod odpovídá:
a) 0,0018 % obsahu popela určeného konduktometricky podle metod ICUMSA,
b) 7,5 jednotek ICUMSA (IU) pro barvu v roztoku,
c) 0,5 jednotek barevné typy podle metody Brunswick.
Dělení podle tvaru a velikosti částic sacharózy:
a) cukr krystal je volně sypká směs krystalů stejnoměrného zrnění,
b) cukr krupice je volně sypká směs menších nebo rozdrcených krystalů stejnoměrného zrnění,
c) cukr moučka je volně sypká směs jemně drcených krystalů,
d) přírodní cukr je sypká, zrnitá světležlutá až světlehnědá hmota na omak mírně lepkavá,
e) kandys je směs velkých krystalů a srostlic, bílé, žluté až hnědé barvy.
Délka strany oka
kontrolního síta
(mm) Podíl
(% hmot.) cukr krystal cukr krupice cukr moučka 2,00 – 0,40 nejméně 70 0,80 – 0,16 nad 1,00nejméně 70
nejvýše 5 0,80 – 0,40nejvýše 5 pod 0,40 nejméně 95
- pro přírodní sladidla, s výjimkou tekutých výrobků z cukru
Hmotnostní rozsah
(g) Hmotnostní odchylka
(%) do 50 včetně - 10,0 větší než 50 do 250 včetně - 4,0 větší než 250 do 500 včetně - 3,0 větší než 500 do 1000 včetně - 2,0 nad 1000 - 1,0
2. Tekuté výrobky z cukru
Sušina
refraktometricky
(% hmot. nejméně) Invertní
cukr v sušině
(% hmot.) pH Popel
konduktometricky
v sušině
(% hmot. nejvýše) Barva roztoku
při 420 nm
(IU nejvýše) tekutý cukr 62 nejvýše 3*)- 0,1 45 tekutý cukr bílý 62 nejvýše 3 - 0,1 25 tekutý invertní
cukr 62 více než 3**)
nejvýše 50 - 0,4 - tekutý invertní
cukr bílý 62 více než 3
nejvýše 50 - 0,1 25 sirup z invertního cukru 62 více než 50 - 0,4 - karamel 73 nejméně 50 4 – 6- -
*) poměr fruktózy k dextróze 1,0 ± 0,2
**) poměr fruktózy k dextróze 1,0 ± 0,1
- pro tekuté výrobky z cukru
Hmotnostní rozsah
(g) Hmotnostní odchylka
(%) do 300 včetně - 5,0 větší než 300 do 1000 včetně - 4,0 nad 1000 - 3,0
3. Dextróza
Dextróza
(D - glukóza)
(% hmot. sušiny
nejméně) Sušina
(% hmot.
nejméně) Sulfátový popel
(% hmot. sušiny
nejvýše) dextróza monohydrát 99,5 90,0 0,25 dextróza bezvodá 99,5 98,0 0,25
4. Fruktóza
Obsah
fruktózy
(% hmot.)
nejméně Obsah
glukózy
(% hmot.
nejvýše) Ztráta
sušením
(% hmot.
nejvýše) Popel
konduktometricky
(% hmot.
nejvýše) Barva roztoku
při 420 nm
(IU
nejvýše) fruktóza 98 0,5 0,5 0,1 30
5. Glukózový sirup
Sušina
(% hmot.
nejméně) Dextrózový
ekvivalent
vyjádřený
jako D-glukóza
(% hmot. sušiny
nejméně) Sulfátový
popel
(% hmot. sušiny
nejvýše) glukózový sirup 70 20,0 1,0
6. Sušený glukózový sirup
Sušina
(% hmot.
nejméně) Dextrózový
ekvivalent
vyjádřený
jako D-glukóza
(% hmot. sušiny
nejméně) Sulfátový
popel
(% hmot. sušiny
nejvýše) sušený glukózový sirup 93 20,0 1,0
Příloha č. 3 k vyhlášce č. 76/2003 Sb.
Med Konzistence a vzhled Chuť Barva květový mírně až silně
viskózní, tekutý,
částečně až plně krystalický výrazně sladká
až škrablavá vodově čistá
až s nazelenalým nádechem,
slabě žlutá až zlatavě žlutá medovicový mírně až silně viskózní,
tekutý, částečně
až plně krystalický sladká, popřípadě
kořeněná až mírně
škrablavá tmavohnědá
s nádechem
do červenohněda
Požadavek Druh medu květový medovicový pekařský
(průmyslový) součet obsahů fruktózy a glukózy (% hmot. nejméně) 60,0 45,0 - obsah sacharózy (% hmot. nejvýše) 5,01)5,0 - obsah vody (% hmot. nejvýše)3)20,0 20,0 23,0 kyselost (mekv/kg nejvýše) 50,0 50,0 80 hydroxymethylfurfural (mg/kg nejvýše)4)40,0 40,0 - obsah ve vodě nerozpustných látek (% hmot. nejvýše)2)0,10 0,10 - elektrická vodivost (mS. m-1)5)nejvýše 80,0 nejméně 80,0 - aktivita diastázy (stupňů podle Schadeho nejméně)6)8,0 8,0 -
1) U medu květového jednodruhového akátového z trnovníku akátu (Robinia pseudoacacia), z tolice vojtěšky (Medicago sativa), z banksie (Banksia menziesii), z kopyšníku (Hedysarum), z blahovičníku (Eucalyptus camadulensis), z Eucryphia lucida, z Eucryphia milliganii, z citrusů (Citrus spp)., může být obsah sacharózy nejvýše 10,0 %; u levandulového medu (Lavandula spp.) a u medu z brutnáku lékařského (Borago officinalis) může být obsah sacharózy nejvýše 15,0 %.
2) U medu lisovaného se připouští nejvýše 0,50 % hmotnostních ve vodě nerozpustných látek.
3) U vřesového (Calluna) medu může být obsah vody nejvýše 23 %; u pekařského medu z vřesu (Calluna vulgaris) může být obsah vody nejvýše 25 %.
4) U medů deklarovaného původu z regionů s tropickým klimatem a směsi obsahující výlučně tyto medy může být obsah hydroxymethylfurfuralu nejvýše 80 mg/kg.
5) Výjimky: planika (Arbutus unedo), vřesovec (Erica), blahovičník (Eucalyptus camadulensis), lípa (Tilia spp.), vřes obecný (Calluna vulgaris), balmín neboli manuka (Leptospermum), kajeput (Melaleuca spp.).
6) U medu s přirozeně nízkým obsahem enzymů (citrusové medy) a obsahem HMF nižším než 15mg/kg může být aktivita diastázy nejméně 3.
Hmotnostní rozsah
(g) Hmotnostní odchylka
(%) do 100 včetně - 8,0 větší než 100 do 250 včetně - 5,0 vetší než 250 do 500 včetně - 3,0 nad 500 - 1,0
Příloha č. 4 k vyhlášce č. 76/2003 Sb.
Druh Skupina Podskupina cukrovinky karamely tukové s jádrovinami, s ovocnou příchutí,
mléčné, kakaové nebo kávové,
podle druhu vložky (cukrová, želé,
jádroviny, sušené ovoce nebo proslazené,
marcipán a další) dražé želé rahat
chalva
turecký med lékořicové cukrovinky pěnové cukrovinky
(marshmallow) komprimáty žvýkačky balónkové (bubble gum)
plátkové
dražované dropsy roksy furé s tukovou náplní
s cukernou (sirupovou) náplní marcipán fondánové cukrovinky
Příloha č. 5 k vyhlášce č. 76/2003 Sb.
Skupina Vlhkost
(v % hmot. nejvýše) karamely - dražé - želé 22,0 rahat, chalva 20,0 turecký med 8,0 lékořicové cukrovinky 19,0 pěnové 25,0 fondánové cukrovinky 12,0 komprimáty s glukózou
komprimáty ostatní 10,0
7,0 žvýkačky: při 105 °C
7,5 dropsy:
lité a lisované kandyty
protahované 5,0
6,0 roksy 6,0 furé -
Poznámka:
U výrobku balených do sáčků může být podíl drobné tříště nejvýše:
- dropsy a furé 2 % hmot.
- komprimáty 5 % hmot.
Hmotnostní rozsah
(g) Hmotnostní odchylka
(%) do 105 g včetně -10,0 větší než 105 do 150 včetně - 8,0 větší než 150 do 250 včetně - 5,0 větší než 250 do 500 včetně - 3,0 větší než 500 do 1000 včetně - 2,0 nad 1000 (k rozvažování) - 1,0
Příloha č. 6 k vyhlášce č. 76/2003 Sb.
Druh Skupina Podskupina kakaový prášek / kakao - kakaový prášek
- kakaový prášek
se sníženým obsahem tuku směs kakaa s cukrem- směs kakaa s cukrem čokoláda v prášku
čokoláda k přípravě nápoje
slazené kakao - směs kakaa se sníženým
obsahem tuku s cukrem
Příloha č. 7 k vyhlášce č. 76/2003 Sb.
Obsah kakaového
másla v sušině
(%) Obsah vlhkosti
(% hmot. nejvýše) kakaový prášek (kakao) nejméně 20,0 9,0 kakaový prášek
se sníženým obsahem tuku méně než 20,0 9,0
Obsah kakaového prášku*)
(% hmot. nejméně) čokoláda v prášku 32,0 slazený kakaový prášek, (slazené kakao) 25,0 čokoláda k přípravě nápoje 25,0 slazený kakaový prášek se sníženým obsahem tuku 25,0 čokoláda k přípravě nápoje se sníženým obsahem tuku 25,0
*) v případě směsí kakaového prášku se sníženým obsahem tuku s cukrem - obsah kakaového prášku se sníženým obsahem tuku v sušině
Podíl látek
nezmýdelnitelných
petroletherem
(% hmot. nejvýše) Obsah volných
mastných kyselin
vyjádřených
jako kyselina olejová
(% hmot. nejvýše) lisované kakaové máslo 0,35 1,75 kakaové máslo 0,50 1,75
Hmotnostní rozsah
(g) Hmotnostní odchylka
(%) do 100 včetně - 5,0 větší než 100 do 250 včetně - 3,0 větší než 250 do 500 včetně - 2,0 větší než 500 do 1000 včetně - 1,0
Příloha č. 8 k vyhlášce č. 76/2003 Sb.
Druh Skupina čokoláda (hořká čokoláda)
mléčná čokoláda
family mléčná čokoláda
bílá čokoláda bez přísad
s přísadami
na vaření
plněná Chocolate a la taza
Chocolate familiar a la taza čokoládové bonbóny formované formované v různých tvarech,
s různými náplněmi
(tukovými, krémovými, likérovými atd.),
nebo bez náplně čokoládové bonbóny
máčené nebo polomáčené různé druhy vložek
(želé, fondán, vylehčené hmoty pěnou a další),
máčené čokoládou, mléčnou čokoládou,
family mléčnou čokoládou, nebo bílou čokoládou,
s výjimkou Chocolate a la taza a Chocolate familiar a la taza čokoládové dražé podle druhu vložek
Příloha č. 9 k vyhlášce č. 76/2003 Sb.
(% hmot. vztažených na sušinu)
Druh Obsah
kakaového
másla Obsah
tukuprosté
kakaové sušiny Obsah
celkové
kakaové sušiny Obsah
mléčného
tuku Obsah
celkového
tuku *)Obsah
mléčné
sušiny Obsah
mouky
nebo škrobu čokoláda (hořká čokoláda) 18 14 35 - - - - mléčná čokoláda -2,5 25 3,5 25 14 - family mléčná čokoláda - 2,5 20 5 25 20 - bílá čokoláda 20 - - 3,5 - 14 - Chocolate a la taza 18 14 35 - - - nejvýše 8 Chocolate familiar a la taza 18 12 30 - - - nejvýše 18
*) obsah celkového tuku = součet obsahu kakaového másla a mléčného tuku
Poznámka: uvedené hodnoty znamenají nejnižší limitující požadavek, s výjimkou hodnot označených jako nejvyšší limitující požadavek
Druh Hmotnostní rozsah
(g) Hmotnostní odchylka
(%) čokolády do 50 včetně - 10 větší než 50 do 100 včetně - 5 větší než 100 do 250 včetně - 3 větší než 250 do 500 včetně - 2 větší než 500 do 1000 včetně - 1 čokoládové bonbóny do 105 včetně - 10 větší než 105 do 150 včetně - 8 větší než 150 do 250 včetně - 5 větší než 250 do 500 včetně - 3 větší než 500 do 1000 včetně - 2 nad 1000 - 1
Příloha č. 10 k vyhlášce č. 76/2003 Sb.
Obvyklý název rostlinného tuku Botanický název rostlin, ze kterých
mohou být uvedené tuky získány 1. Illipe, bornejský tuk, Tengkawang Shorea spp. 2. Palmový olej Elaeis guineensis
Elaeis olifera3. Sal Shorea robusta4. Shea (bambucký tuk, olej z máslovníku) Butyrospermum parkii5. Kokum gurgi Garcinia indica6. Olej z jader manga Mangifera indica
Poznámka: uvedené tuky musí splňovat tyto požadavky:
a) neobsahují kyselinu laurovou, jsou bohaté na symetrické monoenové triglyceridy typu POP, POSt a StOSt1;
b) jsou mísitelné v jakémkoli poměru s kakaovým máslem a jsou slučitelné s jeho fyzikálními vlastnostmi (bod tání a teplota krystalizace, rychlost tání, nezbytnost temperování);
c) jsou získány pouze rafinací nebo frakcionací, to vylučuje enzymatickou změnu triglyceridové struktury.
P = kyselina palmitová
O = kyselina olejová
St = kyselina stearová
Jako výjimku z použití stanovených rostlinných tuků je možno použít též kokosového oleje v čokoládách, použitých při výrobě mražených krémů (zmrzlin).
1) Směrnice Rady 2001/111/ES ze dne 20. prosince 2001 o určitých druzích cukru určených k lidské spotřebě.
Směrnice Rady 2001/110/ES ze dne 20. prosince 2001 o medu.
Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/36/ES ze dne 23. června 2000 o kakaových a čokoládových výrobcích určených k lidské spotřebě.
Směrnice Komise 98/28/ES ze dne 29. dubna 1998, kterou se stanoví odchylka od některých ustanovení směrnice 93/43/EHS o hygieně potravin, pokud jde o přepravu volně loženého surového cukru po moři.
Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/63/EU ze dne 15. května 2014, kterou se mění směrnice Rady 2001/110/ES o medu.
2) Vyhláška č. 324/1997 Sb., o způsobu označování potravin a tabákových výrobků, o přípustné odchylce od údajů o množství výrobku označeného symbolem „e“, ve znění vyhlášky č. 24/2001 Sb.
2a) § 3 odst. 1 písm. j) zákona.
Vyhláška č. 147/1998 Sb., o způsobu stanovení kritických bodů v technologii výroby, ve znění vyhlášky č. 196/2002 Sb. a vyhlášky č. 161/2004 Sb.
3) Vyhláška č. 304/2004 Sb., kterou se stanoví druhy a podmínky použití přídatných a pomocných látek při výrobě potravin.
4) Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1169/2011 ze dne 25. října 2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, o změně nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 a (ES) č. 1925/2006 a o zrušení směrnice Komise 87/250/EHS, směrnice Rady 90/496/EHS, směrnice Komise 1999/10/ES, směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/13/ES, směrnic Komise 2002/67/ES a 2008/5/ES a nařízení Komise (ES) č. 608/2004.
5) Vyhláška č. 113/2005 Sb., o způsobu označování potravin a tabákových výrobků, ve znění pozdějších předpisů.