Hotărâre nr. 128 din 14 februarie 2002
Despre ce este acest act?
Această hotărâre reglementează activitățile de incinerare și coincinerare a deșeurilor, stabilind măsuri de control și monitorizare a instalațiilor. Scopul este prevenirea sau reducerea efectelor negative asupra mediului și a riscurilor pentru sănătatea populației.
Pentru cine: Toate instalațiile de incinerare și coincinerare; Autoritățile competente pentru protecția mediului care emit acte de reglementare.
Termene:
- Autoritatea competentă pentru protecția mediului impune un sistem de control și monitorizare și păstrarea minimum 5 ani a registrului cu evidența deșeurilor incinerate sau coincinerate.
Date esențiale
- Țara
- România
- Domeniul de drept
- Drept sanitar și farmaceutic
- Articole
- 23
- Sursa
- MultiLegalPile/
- Text preluat la
- Explicație actualizată la
Ce reglementează acest act?
- Activitățile de incinerare și coincinerare a deșeurilor.
- Măsurile de control și urmărire a instalațiilor de incinerare și coincinerare.
- Condițiile de lucru și regimul de funcționare pentru aceste instalații.
- Procedura de autorizare a activităților de incinerare și coincinerare.
Pe cine privește acest act?
- Toate instalațiile de incinerare și coincinerare.
- Autoritățile competente pentru protecția mediului care emit acte de reglementare.
Care sunt punctele cheie?
- Hotărârea nu se aplică pentru instalațiile care tratează doar deșeuri vegetale din agricultură și forestiere, deșeuri vegetale din industria alimentară (dacă se recuperează căldura), deșeuri fibroase din producția de celuloză și hârtie (dacă sunt coincinerate la locul de producție și căldura este recuperată, cu excepția celor cu derivați de clor în albire), deșeuri de lemn (cu excepția celor tratate cu conservanți sau vopsite), deșeuri de plută, deșeuri radioactive, cadavre de animale și deșeuri din explorarea și exploatarea petrolului și gazelor în instalații marine, incinerate la bord.
- De asemenea, nu se aplică instalațiilor experimentale care incinerează sub 50 de tone pe an, folosite pentru cercetare, proiectare și testare.
- Actele de reglementare trebuie să conțină lista categoriilor de deșeuri pe coduri, capacitatea nominală de incinerare sau coincinerare (t/h, respectiv MWth), procedurile de prelevare și măsurare, valorile limită admise pentru poluanții emiși și un referat tehnic de evaluare privind posibilele efecte asupra sănătății populației.
- Pentru deșeurile periculoase, actul de reglementare trebuie să includă cantitățile pe categorii, debitele masice minime și maxime, puterile calorice minime și maxime, și conținutul maxim de poluanți precum PCB, PCP, clor, fluor, sulf, metale grele.
- Autoritatea competentă pentru protecția mediului impune un sistem de control și monitorizare și păstrarea minimum 5 ani a registrului cu evidența deșeurilor incinerate sau coincinerate.
Drept sanitar și farmaceutic
Textul legii
Textul legii
Cuprins (23)
- Articolul 1
- Articolul 2
- Articolul 3
- Articolul 4
- Articolul 5
- Art. 5
- Articolul 6
- Articolul 7
- Articolul 8
- Articolul 9
- Articolul 11
- Articolul 12
- Articolul 14
- Articolul 15
- Articolul 16
- Articolul 17
- Articolul 18 Constituie contravenţii următoarele fapte şi se sancţionează după cum
- Articolul 19
- Articolul 20
- Articolul 21
- Articolul 22
- Art. 22
- Articolul 23
HOTĂRÂRE nr. 128 din 14 februarie 2002 (*actualizată*) privind incinerarea deşeurilor (actualizată până la data de 7 mai 2010*) --------------- În temeiul prevederilor art. 107 din Constituţia României şi ale art. 54 pct. 2 lit. a) din Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr. 78/2000 privind regimul deşeurilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 426/2001, Guvernul României adopta prezenta hotărâre.
Capitolul I
Dispoziţii generale
Articolul 1
Articolul 2
Prezenta hotărâre se aplică tuturor instalaţiilor de incinerare şi coincinerare.
Articolul 3
Articolul 4
Semnificaţia termenilor utilizaţi în înţelesul prezentei hotărâri este prezentată în anexa nr. 1.
Articolul 5
Art. 5^1 a fost abrogat de pct. 2 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 427 din 28 aprilie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 299 din 7 mai 2010
Capitolul II
Autorizarea activităţii de incinerare şi coincinerare
Articolul 6
Articolul 7
Documentaţia care se înaintează autorităţii competente pentru protecţia mediului, la solicitarea actelor de reglementare pentru o instalatie de incinerare sau coincinerare, trebuie să garanteze ca instalatia este proiectata, realizată, echipata şi funcţionează astfel încât să respecte prevederile prezentei hotărâri. -------------- Art. 7 a fost modificat de art. II din HOTĂRÂREA nr. 427 din 28 aprilie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 299 din 7 mai 2010 prin înlocuirea sintagmelor "acord/acord integrat" şi "autorizaţie/autorizaţie integrată" cu sintagma "acte de reglementare".
Articolul 8
Articolul 9
Articolul 11
Articolul 12
Amplasarea punctelor de prelevare a probelor sau de măsurare se realizează de comun acord cu autoritatea competentă pentru protecţia mediului. ------------ Art. 13 a fost abrogat de pct. 6 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 427 din 28 aprilie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 299 din 7 mai 2010.
Articolul 14
Autoritatea competenţa pentru protecţia mediului impune, la emiterea actului de reglementare pentru o instalatie de incinerare sau coincinerare, instituirea unui sistem de control şi monitorizare, precum şi păstrarea minimum 5 ani a registrului cu evidenta deşeurilor incinerate sau coincinerate. -------------- Art. 14 a fost modificat de art. II din HOTĂRÂREA nr. 427 din 28 aprilie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 299 din 7 mai 2010 prin înlocuirea sintagmei "acord/acord integrat" cu sintagma "acte de reglementare".
Capitolul III
Accesul publicului la informaţie
Articolul 15
Solicitările de acte de reglementare pentru instalaţiile noi sunt puse la dispoziţia publicului cu suficient timp înainte, în unul sau mai multe locuri publice, cum ar fi sediile autorităţilor locale, pentru ca publicul să poată face observaţii înainte ca autoritatea competentă să ia o decizie, fără a aduce atingere prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 878/2005 privind accesul publicului la informaţia privind mediul, cu modificările ulterioare, şi ale Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 152/2005 , aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 84/2006 , cu modificările ulterioare. Această decizie, însoţită de cel puţin un exemplar al actului de reglementare emis şi al fiecărei actualizări ulterioare, se pune de asemenea la dispoziţia publicului. ------------ Art. 15 a fost modificat de pct. 7 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 427 din 28 aprilie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 299 din 7 mai 2010.
Articolul 16
Raportul anual al operatorului către autoritatea competentă pentru protecţia mediului asupra funcţionării şi monitorizării instalaţiilor de incinerare sau coincinerare cu o capacitate nominală de două tone pe oră ori mai mare se pune în mod obligatoriu la dispoziţia publicului. Raportul trebuie să conţină cel puţin descrierea procesului tehnologic şi valoarea emisiilor în aer şi în apă, comparativ cu valorile standard de emisie prevăzute atât în prezenta hotărâre, cât şi în actul de reglementare emis. ------------ Art. 16 a fost modificat de pct. 8 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 427 din 28 aprilie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 299 din 7 mai 2010.
Articolul 17
Autoritatea competenţa pentru protecţia mediului întocmeşte lista cu instalaţiile de incinerare sau coincinerare având o capacitate nominală sub doua tone pe ora, care este pusă la dispoziţie publicului.
Capitolul IV
Sancţiuni
Articolul 18Constituie contravenţii următoarele fapte şi se sancţionează după cum urmează:
Articolul 19
Capitolul V
Dispoziţii tranzitorii şi finale
Articolul 20
Fără a prejudicia prevederile tranzitorii din anexele nr. 6 şi 7, prezenta hotărâre se aplică integral instalaţiilor de incinerare şi coincinerare existente, începând cu data de 1 ianuarie 2007. ------------ Art. 20 a fost modificat de pct. 10 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 268 din 31 martie 2005, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 332 din 20 aprilie 2005.
Articolul 21
Pe data intrării în vigoare a prezentei hotărâri se abroga anexa nr. 3 "Norme de limitare a emisiilor pentru uzinele de incinerare a deşeurilor" la Ordinul ministrului apelor, pădurilor şi protecţiei mediului nr. 462/1993 pentru aprobarea Condiţiilor tehnice privind protecţia atmosferei şi Normelor metodologice privind determinarea emisiilor de poluanti atmosferici produşi de surse staţionare, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 190 din 10 august 1993, precum şi orice alte dispoziţii contrare.
Articolul 22
Anexele nr. 1-9 fac parte integrantă din prezenta hotărâre. ------------ Art. 22 a fost modificat de pct. 11 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 268 din 31 martie 2005, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 332 din 20 aprilie 2005.
Articolul 22^1
Art. 22^1 a fost introdus de pct. 12 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 268 din 31 martie 2005, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 332 din 20 aprilie 2005
Articolul 23
Prezenta hotărâre intră în vigoare la 30 de zile de la data publicării ei în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Prezenta hotărâre transpune integral Directiva nr. 2000/76/CE privind incinerarea deşeurilor, publicată în Jurnalul Oficial al Comunităţilor Europene (JOCE) L 030 din 4 februarie 2000. ------------ Menţiunea privind transpunerea normelor comunitare a fost introdusă de pct. 13 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 268 din 31 martie 2005, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 332 din 20 aprilie 2005.
PRIM-MINISTRU ADRIAN NĂSTASE Contrasemnează: --------------- Ministrul apelor şi protecţiei mediului, Petru Lificiu p. Ministrul sănătăţii şi familiei, Radu Deac, secretar de stat p. Ministrul industriei şi resurselor, Iulian Iancu, secretar de stat Ministrul administraţiei publice, Octav Cozmanca Anexa 1 SEMNIFICAŢIA TERMENILOR UTILIZAŢI 1. autoritate competentă pentru protecţia mediului este, după caz, autoritatea centrala pentru protecţia mediului sau autoritatea teritorială pentru protecţia mediului care are stabilite competentele referitoare la instalaţiile de incinerare în Ordonanţa de urgenta a Guvernului nr. 78/2000 privind regimul deşeurilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 426/2001;
3^1. deşeuri periculoase rezultate din activitatea medicală, depozitabile - deşeuri periculoase rezultate din activitatea medicală, care în urma proceselor de sterilizare termică devin deşeuri asimilabile celor menajere. ------------ Pct. 3^1 din anexa 1 a fost introdus de pct. 15 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 268 din 31 martie 2005, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 332 din 20 aprilie 2005.
Anexa 2 CERINŢE privind exploatarea, controlul şi monitorizarea instalaţiilor şi proceselor de incinerare şi coincinerare a deşeurilor ------------ Titlul anexei 2 a fost modificat de pct. 19 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 268 din 31 martie 2005, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 332 din 20 aprilie 2005.
Prezentele cerinţe stabilesc condiţiile de lucru şi regimul de funcţionare pentru instalaţiile de incinerare şi coincinerare a deşeurilor, precum şi controlul instalaţiilor şi monitorizarea emisiilor. ------------ Paragraful 1 din anexa 2 a fost modificat de pct. 20 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 268 din 31 martie 2005, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 332 din 20 aprilie 2005.
Capitolul 1
Predarea şi recepţia deşeurilor 1.1. Operatorul instalaţiei de incinerare sau coincinerare ia toate măsurile necesare privind predarea şi recepţia deşeurilor pentru a preveni sau a limita efectele negative asupra mediului, în special poluarea aerului, solului, apei de suprafaţa şi subterane, precum şi mirosurile, zgomotele şi riscurile directe asupra sănătăţii populaţiei. Aceste măsuri trebuie să fie cel puţin în conformitate cu cerinţele stabilite la pct. 1.3 şi 1.4.
1.2. Înainte de a accepta deşeurile în instalaţia de incinerare sau coincinerare operatorul determină, dacă este posibil, masa fiecărei categorii de deşeuri, categorii prevăzute în Hotărârea Guvernului nr. 856/2002 privind evidenţa gestiunii deşeurilor şi pentru aprobarea listei cuprinzând deşeurile, inclusiv deşeurile periculoase. ------------ Pct. 1.2. din anexa 2 a fost modificat de pct. 21 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 268 din 31 martie 2005, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 332 din 20 aprilie 2005.
1.3. Înainte de a accepta deşeuri periculoase la instalatia de incinerare sau coincinerare operatorul trebuie să dispună de informaţii asupra deşeurilor pentru a verifica, între altele, conformitatea cu cerinţele din actul de reglementare. Aceste informaţii cuprind: -------------- Partea introductivă a pct. 1.3. din anexa 2 a fost modificată de art. II din HOTĂRÂREA nr. 427 din 28 aprilie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 299 din 7 mai 2010 prin înlocuirea sintagmelor "acord/acord integrat", "autorizaţie/autorizaţie integrată" cu sintagma "acte de reglementare".
1.4. Înainte de acceptarea deşeurilor periculoase la instalatia de incinerare sau coincinerare operatorul efectuează cel puţin următoarele proceduri de recepţie:
1.5. Autorităţile competente pentru protecţia mediului pot acorda derogări de la prevederile pct. 1.2, 1.3 şi 1.4 pentru instalaţiile industriale şi întreprinderile care incinereaza sau coincinerează doar propriile deşeuri la locul de producere, cu condiţia de a se respecta prevederile prezentei hotărâri.
Capitolul 2
Condiţii de lucru 2.1. Instalaţiile de incinerare trebuie să funcţioneze astfel încât să se atinga un nivel de incinerare care să asigure un nivel total de carbon organic (TOC) al zgurii şi cenusii de vatra, sub 3%, sau pierderea lor la calcinare să fie sub 5% din substanţa uscata a materialului. Dacă este necesar, se folosesc tehnici adecvate de pretratare a deşeurilor.
Toate instalaţiile de incinerare vor fi proiectate, echipate, construite şi exploatate astfel încât gazul rezultat din proces sa ajungă în mod controlat şi omogen după ultima injectare de aer de combustie, chiar şi în cele mai nefavorabile condiţii, la o temperatura de cel puţin 850°C timp de doua secunde, masurata lângă peretele interior al camerei de combustie sau în oricare punct reprezentativ al camerei, autorizat de autoritatea competentă pentru protecţia mediului.
Dacă se incinereaza deşeuri periculoase cu un conţinut de peste 1% substanţe organice halogenate, exprimate ca clor, temperatura trebuie ridicată la cel puţin 1.100°C pentru o perioadă de minimum doua secunde.
Fiecare linie a instalaţiei de incinerare se echipeaza cu cel puţin un arzator auxiliar. Acest arzator trebuie pornit automat atunci când temperatura gazelor de combustie după ultima injectare de aer de combustie scade sub 850°C sau 1.100°C, după caz. De asemenea, el trebuie folosit la pornirea şi oprirea instalaţiei, pentru a se asigura ca temperatura de 850°C, respectiv de 1.100°C, după caz, este menţinută permanent în timpul acestor operaţiuni şi atâta vreme cat exista deşeuri nearse în camera de combustie.
În cursul porniri sau opririi ori când temperatura gazului de ardere scade sub 850°C sau sub 1.100°C, după caz, arzatoarele auxiliare nu trebuie alimentate cu combustibili care pot provoca emisii mai mari decât cele rezultate prin arderea motorinei, gazului lichefiat sau a gazului natural.
2.2. Toate instalaţiile de coincinerare vor fi proiectate, echipate, construite şi exploatate astfel încât gazul rezultat din proces sa ajungă în mod controlat şi omogen după ultima injectare de aer de combustie, chiar şi în cele mai nefavorabile condiţii, la o temperatura de cel puţin 850°C timp de cel puţin două secunde. Dacă se coincinerează deşeuri periculoase cu un conţinut de peste 1% substanţe organice halogenate, exprimate ca clor, temperatura trebuie ridicată la cel puţin 1.100°C.
2.3. Instalaţiile de incinerare şi coincinerare trebuie să aibă şi sa folosească un sistem automat de întrerupere a alimentării cu deşeuri:
2.4. Condiţiile diferite de cele stabilite la pct. 2.1 şi 2.3 pentru anumite categorii de deşeuri sau anumite procese termice pot fi autorizate de către autorităţile competente pentru protecţia mediului, cu condiţia respectării cerinţelor prezentei hotărâri. Schimbarea condiţiilor de lucru nu trebuie să genereze mai multe reziduuri sau reziduuri cu un conţinut mai mare de poluanti organici în comparaţie cu cele care ar fi de aşteptat în condiţiile stabilite la pct. 2.1.
Condiţiile diferite de cele stabilite la pct. 2.2 şi 2.3 pentru anumite categorii de deşeuri sau anumite procese termice pot fi autorizate de către autorităţile competente pentru protecţia mediului, cu condiţia respectării cerinţelor prezentei hotărâri. Autorizarea de mediu trebuie condiţionată cel puţin de respectarea prevederilor pentru valorile limita de emisii stabilite în anexa nr. 7 pentru carbonul organic total (TOC) şi monoxidul de carbon (CO).
În cazul coincinerării propriilor deşeuri la locul de producţie, în cazane existente, din industria celulozei şi hârtiei, emiterea actului de reglementare trebuie să fie condiţionată cel puţin de respectarea prevederilor pentru valorile limita de emisie stabilite în anexa nr. 7 pentru carbonul organic total (TOC). -------------- Paragraful 3 al pct. 2.4. din anexa 2 a fost modificat de art. II din HOTĂRÂREA nr. 427 din 28 aprilie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 299 din 7 mai 2010 prin înlocuirea sintagmei "autorizaţie/autorizaţie integrată" cu sintagma "acte de reglementare".
2.5. Toate instalaţiile de incinerare şi coincinerare trebuie proiectate, echipate, construite şi exploatate astfel încât să se prevină emisii în atmosfera care să genereze creşterea semnificativă a poluarii aerului la nivelul solului; în particular gazele de ardere trebuie evacuate, într-o maniera controlată şi în conformitate cu standardele naţionale şi internaţionale privind calitatea aerului, prin intermediul unui cos a cărui înălţime este astfel calculată încât să asigure, cel puţin la limita primei zone locuite, o dispersie corespunzătoare a unor emisii sub valorile normate ale indicatorilor de poluare, în orice condiţii atmosferice.
2.6. Căldura generata prin procesul de incinerare sau coincinerare trebuie recuperată pe cat posibil.
2.7. Deşeurile infectioase rezultate din activitatea medicală, comerţ, transport şi din alte activităţi trebuie plasate direct în camera de ardere, fără a fi mai întâi amestecate cu alte categorii de deşeuri şi fără manipulare directa.
2.8. Conducerea instalaţiei de incinerare sau coincinerare trebuie să fie asigurată de o persoană fizica cu pregătire adecvată pentru aceasta activitate.
Capitolul 3
Valori limita pentru emisiile în aer 3.1. Instalaţiile de incinerare trebuie proiectate, echipate, construite şi exploatate astfel încât în gazele de ardere sa nu fie depăşite valorile limita de emisie stabilite în anexa nr. 7.
3.2. Instalaţiile de coincinerare trebuie proiectate, echipate, construite şi exploatate astfel încât în gazele de ardere sa nu fie depăşite valorile limita de emisie stabilite în conformitate cu prevederile anexei nr. 4.
Dacă într-o instalatie de coincinerare peste 40% din căldura rezultată provine de la deşeuri periculoase, trebuie aplicate valorile limita de emisie stabilite în anexa nr. 7.
3.3. Rezultatele măsurătorilor făcute pentru a verifica conformitatea cu valorile limita de emisie trebuie recalculate la condiţiile standard stabilite în cap. 7.
3.4. În cazul coincinerării deşeurilor municipale amestecate, netratate, valorile limita de emisie se determina în conformitate cu prevederile anexei nr. 7, iar prevederile anexei nr. 4 nu se aplică.
3.5. Autoritatea centrala pentru protecţia mediului stabileşte necesitatea introducerii unor valori limita de emisie pentru hidrocarburi aromatice policiclice sau pentru alţi poluanti.
Capitolul 4
Valori limita pentru emisiile în apa 4.1. Orice deversare de apa de spalare a gazelor de ardere de la o instalatie de incinerare sau coincinerare se realizează cu respectarea condiţiilor actului de reglementare. -------------- Pct. 4.1. din anexa 2 a fost modificat de art. II din HOTĂRÂREA nr. 427 din 28 aprilie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 299 din 7 mai 2010 prin înlocuirea sintagmei "autorizaţie/autorizaţie integrată" cu sintagma "acte de reglementare".
4.2. Deversarile în mediul acvatic ale apelor uzate provenite de la spalarea gazelor de ardere se limitează cat mai mult posibil, valorile limita de emisie trebuind să se conformeze cerinţelor prevăzute în anexa nr. 6.
4.3. Cu condiţia unei prevederi specifice din actul de reglementare, apa uzata de la spalarea gazelor de ardere poate fi deversata în mediu acvatic după epurarea separată, cu condiţia ca: -------------- Partea introductivă a pct. 4.3. din anexa 2 a fost modificată de art. II din HOTĂRÂREA nr. 427 din 28 aprilie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 299 din 7 mai 2010 prin înlocuirea sintagmei "autorizaţie/autorizaţie integrată" cu sintagma "acte de reglementare".
4.4. Valorile limita de emisie se aplică la punctul unde apele uzate de la spalarea gazelor de ardere, conţinând substanţele poluante menţionate în anexa nr. 6, sunt deversate din instalatia de incinerare sau coincinerare.
Acolo unde apa uzata de la spalarea gazelor de ardere este tratata colectiv cu alte surse locale de ape uzate similare, operatorul va lua măsurile menţionate la cap. 7:
Operatorul va efectua calcule adecvate de bilanţ de masa pentru a determina nivelurile de emisii de la deversarea finala a apelor uzate care pot fi atribuite apei uzate de la spalarea gazelor de ardere, în scopul de a verifica conformitatea cu valorile limita de emisii stabilite în anexa nr. 6 pentru fluxul de apa uzata de la procesul de spalare a gazelor de ardere.
Este interzisă diluarea apelor uzate în scopul conformării cu valorile limita de emisie stabilite în anexa nr. 6.
4.5. Când apele uzate de la spalarea gazelor de ardere, conţinând substanţele poluante menţionate în anexa nr. 6, sunt tratate în afară instalaţiei de incinerare sau coincinerare la o instalatie de epurare destinată doar pentru acest tip de ape uzate, valorile limita de emisie stabilite în anexa nr. 6 se vor aplica în punctul unde apele uzate părăsesc instalatia de tratare. Dacă aceasta instalatie de tratare exterioară nu este destinată doar tratarii apelor uzate de la incinerare, operatorul va face calcule adecvate de bilanţ de masa în conformitate cu pct. 4.4 lit. a), b) şi c), pentru a determina nivelurile de emisie în deversarea finala de ape uzate, care pot fi atribuite apelor uzate de la procesul de spalare a gazelor de ardere, pentru a verifica conformitatea cu valorile limita de emisie stabilite în anexa nr. 6 pentru fluxul de ape uzate de la procesul de spalare a gazelor de ardere.
Este interzisă diluarea apelor uzate în scopul conformării cu valorile limita de emisie stabilite în anexa nr. 6.
4.6. Actul de reglementare stabileşte: -------------- Partea introductivă a pct. 4.6. din anexa 2 a fost modificată de art. II din HOTĂRÂREA nr. 427 din 28 aprilie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 299 din 7 mai 2010 prin înlocuirea sintagmei "autorizaţie/autorizaţie integrată" cu sintagma "acte de reglementare".
4.7. Amplasamentele pentru instalaţiile de incinerare sau coincinerare, inclusiv locurile asociate pentru depozitarea deşeurilor, trebuie proiectate astfel încât să se prevină deversarea neautorizata şi accidentală a oricăror substanţe poluante pe sol şi în apele de suprafaţa sau freatice, în conformitate cu prevederile legislaţiei de mediu în vigoare. În plus, trebuie asigurata capacitatea de stocare pentru scurgerile de apa de ploaie dinspre amplasamentul instalaţiei de incinerare sau coincinerare ori pentru apa contaminată, rezultată prin scurgeri sau operaţiuni de stingere a incendiilor.
Capacitatea de stocare trebuie să fie adecvată pentru a avea siguranţa ca asemenea ape pot fi testate şi tratate înainte de a fi deversate, conform specificatiei din actul de reglementare. -------------- Paragraful 2 al pct. 4.7. din anexa 2 a fost modificat de art. II din HOTĂRÂREA nr. 427 din 28 aprilie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 299 din 7 mai 2010 prin înlocuirea sintagmei "autorizaţie/autorizaţie integrată" cu sintagma "acte de reglementare".
4.8. Autoritatea centrala pentru protecţia mediului stabileşte necesitatea introducerii unor valori limita de emisie pentru hidrocarburi aromatice policiclice sau alţi poluanti.
Capitolul 5
Reziduuri 5.1. Reziduurile rezultate din funcţionarea instalaţiei de incinerare sau coincinerare trebuie reduse din punct de vedere cantitativ şi al gradului de nocivitate. Reziduurile trebuie reciclate, pe cat posibil, direct sau în afară instalaţiei, în conformitate cu prevederile relevante ale legislaţiei de mediu în vigoare.
5.2. Transportul şi depozitarea intermediara a reziduurilor uscate, sub forma pulverulenta, ca cenusa şi reziduurile uscate de la tratarea gazelor de ardere, se fac astfel încât să se prevină dispersarea în mediu, de exemplu în containere închise.
5.3. Înainte de a determina rutele pentru eliminarea sau reciclarea reziduurilor de la instalaţiile de incinerare sau coincinerare se efectuează teste adecvate pentru a se stabili caracteristicile fizice şi chimice şi potenţialul poluant al diferitelor reziduuri rezultate din procesul de incinerare. Analiza priveşte în special fractia solubila totală şi metalele grele din fractia solubila.
Capitolul 6
Controlul şi monitorizarea 6.1. Trebuie instalate echipamente de măsurare şi trebuie folosite tehnici pentru a monitoriza parametrii, condiţiile de funcţionare şi concentraţiile de masa relevante pentru procesul de incinerare şi coincinerare.
6.2. Condiţiile de măsurare trebuie stabilite în actul de reglementare emis de autorităţile competente pentru protecţia mediului. -------------- Pct. 6.2. din anexa 2 a fost modificat de art. II din HOTĂRÂREA nr. 427 din 28 aprilie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 299 din 7 mai 2010 prin înlocuirea sintagmei "autorizaţie/autorizaţie integrată" cu sintagma "acte de reglementare".
6.3. Instalarea şi funcţionarea corespunzătoare a echipamentului automat de monitorizare a emisiilor în aer şi apa se verifica prin controale şi teste anuale de supraveghere. Calibrarea se face prin măsurători paralele cu metode de referinţa, cel puţin o dată la 3 ani.
6.4. Amplasarea punctelor de prelevare sau măsurare se realizează de comun acord cu autoritatea competentă pentru protecţia mediului.
6.5. Măsurătorile periodice ale emisiilor în aer şi apa trebuie efectuate în conformitate cu pct. 1 şi 2 din anexa nr. 5.
Capitolul 7
Condiţii de măsurare 7.1. Autoritatea competenţa pentru protecţia mediului controlează aplicarea prevederilor pct. 7.2-7.12 şi 7.17 cu privire la aer şi ale pct. 7.9-7.19 cu privire la apa, fie prin specificarea acestor prevederi în condiţiile actului de reglementare, fie prin introducerea unor reguli generale obligatorii. -------------- Pct. 7.1. din anexa 2 a fost modificat de art. II din HOTĂRÂREA nr. 427 din 28 aprilie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 299 din 7 mai 2010 prin înlocuirea sintagmei "autorizaţie/autorizaţie integrată" cu sintagma "acte de reglementare".
7.2. Se vor efectua următoarele măsurători ale poluantilor aerului, în conformitate cu anexa nr. 5, la instalatia de incinerare sau coincinerare:
7.3. Timpul de tratare, temperatura minima şi conţinutul de oxigen al gazelor de ardere se supun unei verificări adecvate, cel puţin o dată, când instalatia de incinerare sau coincinerare este pusă în funcţiune şi în cele mai nefavorabile condiţii de operare anticipate.
7.4. Măsurarea continua a acidului fluorhidric (HF) poate fi omisa dacă se folosesc etape de tratare pentru acidul clorhidric (HCI) care asigura că nu este depăşită valoarea limita a acidului clorhidric (HCI). În acest caz emisiile de HF vor fi supuse unei măsurători periodice, conform prevederilor pct. 7.2 lit. c).
7.5. Măsurarea continua a conţinutului de vapori de apa nu se impune dacă gazul de ardere prelevat este uscat înainte de a fi analizate emisiile.
7.6. Măsurători periodice în conformitate cu pct. 7.2 lit. c) ale acidului clorhidric (HCI), acidului fluorhidric (HF) şi bioxidului de sulf [SO(2)] în locul masurarilor continue pot fi autorizate de către autoritatea competentă pentru protecţia mediului pentru instalaţiile de incinerare sau coincinerare, dacă operatorul poate dovedi ca emisiile acestor poluanti nu pot fi în nici o împrejurare mai mari decât valorile limita de emisie prevăzute.
7.7. Reducerea frecvenţei măsurătorilor periodice pentru metale grele, de la doua ori pe an la o dată la 2 ani, şi pentru dioxine şi furani, de la de doua ori pe an la o dată pe an, poate fi autorizata de către autoritatea competentă pentru protecţia mediului, dacă emisiile rezultate de la incinerare sau coincinerare sunt sub 50% din valorile limita de emisie, determinate în conformitate cu anexa nr. 7, respectiv cu anexa nr. 4, şi cu condiţia să fie disponibile criteriile pentru respectarea acestor prevederi. Aceste criterii trebuie să se bazeze cel puţin pe prevederile cuprinse la lit. a) şi d).
Până la 1 ianuarie 2008 reducerea frecvenţei poate fi autorizata chiar dacă nu sunt disponibile asemenea criterii, în următoarele condiţii:
7.8. Rezultatele măsurătorilor făcute pentru a verifica respectarea valorilor limita de emisie trebuie recalculate în condiţii standard stabilite în continuare, iar pentru oxigen, în conformitate cu formula menţionată în anexa nr. 8:
Într-o instalatie de incinerare sau coincinerare care tratează deşeuri periculoase, în care emisiile poluante sunt reduse prin tratarea gazelor de ardere, standardizarea referitoare la conţinutul de oxigen, potrivit primului alineat, poate fi făcuta doar dacă conţinutul de oxigen măsurat pe aceeaşi perioadă ca pentru poluantul implicat depăşeşte conţinutul de oxigen standard relevant.
7.9. Toate rezultatele măsurătorilor trebuie înregistrate, prelucrate şi prezentate într-o formă adecvată, pentru a permite autorităţilor competente pentru protecţia mediului sa verifice conformitatea cu condiţiile de funcţionare autorizate şi valorile limita de emisie stabilite în prezenta hotărâre, în conformitate cu procedurile decise de autorităţile competente pentru protecţia mediului.
7.10. Valorile limita de emisie pentru aer se considera respectate dacă:
7.11. Valorile medii la jumătate de ora şi valorile medii la 10 minute se determina în cadrul timpului de lucru efectiv (excluzând perioadele de pornire şi oprire, dacă nu sunt incinerate deşeuri) din valorile măsurate, după ce s-a scăzut valoarea intervalului de încredere specificat la pct. 3 din anexa nr. 5. Valorile medii zilnice se determina din acele valori medii validate.
Pentru a obţine o valoare medie zilnica validată nu se elimina mai mult de 5 valori medii la jumătate de ora, în fiecare zi, din cauza nefunctionarii sau interventiilor la sistemul de măsurare continua. Nu se elimina mai mult de 10 valori zilnice medii pe an din cauza nefunctionarii sau întreţinerii sistemului de măsurare continua.
7.12. Valorile medii pe perioada de prelevare şi, în cazul masurarii periodice, ale acidului fluorhidric (HF), acidului clorhidric (HCI) şi bioxidului de sulf [SO(2)] se determina în conformitate cu condiţiile pct. 6.2 şi 6.4 şi cu prevederile anexei nr. 5.
7.13. Autoritatea competenţa pentru protecţia mediului stabileşte, imediat ce sunt disponibile tehnicile adecvate de măsura, data de la care se efectuează măsurători continue ale valorilor limita de emisie pentru dioxine şi metale grele, în conformitate cu prevederile anexei nr. 5.
7.14. Următoarele măsurători trebuie efectuate în punctul de deversare a apelor uzate:
7.15. Monitorizarea masei poluantilor în apele uzate epurate trebuie făcuta în conformitate cu legislaţia din domeniul apelor în vigoare şi trebuie descrisă în actul de reglementare, la fel ca şi frecventa măsurătorilor. -------------- Pct. 7.15. din anexa 2 a fost modificat de art. II din HOTĂRÂREA nr. 427 din 28 aprilie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 299 din 7 mai 2010 prin înlocuirea sintagmei "autorizaţie/autorizaţie integrată" cu sintagma "acte de reglementare".
7.16. Valorile limita de emisie pentru apa se considera respectate dacă:
7.17. Dacă măsurătorile efectuate arata ca au fost depăşite valorile limita de emisie stabilite în prezenta hotărâre pentru aer sau apa, autorităţile competente pentru protecţia mediului vor fi informate fără întârziere.
Capitolul 8
Condiţii anormale de funcţionare 8.1. Autoritatea competentă pentru protecţia mediului stabileşte în actul de reglementare perioada maximă admisă pentru orice opriri, defecţiuni sau întreruperi inevitabile din punct de vedere tehnic ale echipamentelor de purificare sau ale echipamentelor de măsurare, timp în care concentraţiile din emisiile în aer şi apa uzată epurată, referitoare la substanţele reglementate, pot depăşi valorile-limită admise. ------------ Pct. 8.1. de la Cap. 8 din anexa 2 a fost modificat de pct. 12 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 427 din 28 aprilie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 299 din 7 mai 2010.
8.2. În cazul unei avarii, operatorul va reduce sau va opri activitatea imediat ce este posibil, până ce se poate restabili funcţionarea normală.
8.3. Fără a prejudicia prevederile cap. 2, pct. 2.3 lit. c), în situaţia în care sunt depăşite valorile-limită de emisie, instalaţia de incinerare sau coincinerare ori linia de incinerare nu continuă în niciun caz să incinereze deşeuri, fără întrerupere, pe o perioadă mai mare de 4 ore. Durata cumulativă de funcţionare în asemenea condiţii, pe timp de un an, trebuie să fie sub 60 de ore. Durata de 60 de ore se aplică acelor linii din instalaţie care sunt conectate la un dispozitiv unic de epurare a gazelor de ardere. ------------ Pct. 8.3. de la Cap. 8 din anexa 2 a fost modificat de pct. 12 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 427 din 28 aprilie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 299 din 7 mai 2010.
8.4. Conţinutul de pulberi totale al emisiilor în aer de la o instalaţie de incinerare nu trebuie să depăşească în niciun caz valoarea de 150 mg/mc, exprimată ca medie la jumătate de oră; mai mult decât atât, valorile-limită ale emisiilor în aer pentru CO şi COT nu trebuie depăşite. Toate celelalte condiţii menţionate la cap. 2 trebuie respectate. ------------ Pct. 8.4. de la Cap. 8 din anexa 2 a fost modificat de pct. 12 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 427 din 28 aprilie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 299 din 7 mai 2010. ------------ Cap. 8 din anexa 2 a fost introdus de pct. 22 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 268 din 31 martie 2005, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 332 din 20 aprilie 2005.
Anexa 3 FACTORI DE ECHIVALENTA pentru dibenzo-p-dioxine şi dibenzofurani Pentru determinarea echivalentului toxic (TE) al dioxinelor şi furanilor, concentraţiile gravimetrice ale următoarelor dioxine şi furani vor fi multiplicate cu următorii factori de echivalenta, înainte de însumare:
Factor de echivalenta toxica ------------------- 2,3,7,8 - tetraclorodibenzodioxina (TCDD) 1 1,2,3,7,8 - pentaclorodibenzodioxina (PeCDD) 0,5 1,2,3,4,7,8 - hexaclorodibenzodioxina (HxCDD) 0,1 1,2,3,6,7,8 - hexaclorodibenzodioxina (HxCDD) 0,1 1,2,3,7,8,9 - hexaclorodibenzodioxina (HxCDD) 0,1 1,2,3,4,6,7,8 - heptaclorodibenzodioxina (HpCDD) 0,01
Valoarea limita pentru fiecare poluant relevant şi pentru monoxid de carbon în gazul de ardere de la o instalatie de coincinerare se calculează astfel: [V(deşeuri)x C(deşeuri)+ V(proc)x C(proc)] ------------------------------------------- = C, [V(deşeuri) + V(proc)] în care:
V(deşeuri): volumul de gaze de ardere rezultate exclusiv din incinerarea deşeurilor, determinat pe baza deşeurilor cu cea mai mica putere calorică specificată în actul de reglementare şi recalculat la condiţiile date în prezenta hotărâre. -------------- Paragraful 3 de la pct. I din anexa 4 a fost modificat de art. II din HOTĂRÂREA nr. 427 din 28 aprilie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 299 din 7 mai 2010 prin înlocuirea sintagmei "autorizaţie/autorizaţie integrată" cu sintagma "acte de reglementare".
În cazul în care căldura rezultată de la incinerarea deşeurilor periculoase reprezintă sub 10% din căldura totală degajata de instalatie, atunci V(deşeuri) trebuie calculat pe baza unei cantităţi presupuse de deşeuri care, fiind incinerate, ar degaja 10% din căldura totală, la o cantitate de căldura degajata totală constanta.
C(deşeuri): valorile limita de emisie stabilite pentru instalaţiile cu destinaţia de incinerare a deşeurilor în anexa nr. 7, pentru poluanti relevanti şi monoxid de carbon.
V(proc): volumul gazelor de ardere rezultate din proces, inclusiv din arderea combustibililor autorizaţi, folosiţi în mod normal în instalatie (excluzând deşeurile), determinat pe baza conţinutului de oxigen la care trebuie recalculate emisiile, asa cum este stabilit în reglementările naţionale. În absenta reglementărilor pentru acest tip de instalaţii trebuie folosit conţinutul real de oxigen din gazul de ardere, fără a fi diluat prin adăugarea de aer care nu este necesar procesului. Recalcularea pentru celelalte condiţii este data în prezenta hotărâre.
C(proc): valori limita de emisie, astfel cum sunt stabilite în tabelele din aceasta anexa pentru anumite sectoare industriale sau, în cazul absentei unui asemenea tabel sau a unei asemenea valori, valorile limita de emisie ale poluantilor relevanti şi ale monoxidului de carbon în gazele de cos ale instalaţiilor care sunt în conformitate cu legislaţia naţionala, reglementările şi prevederile administrative pentru asemenea instalaţii, la arderea unor combustibili normali autorizaţi (excluzând deşeurile). În absenta acestor măsuri se folosesc valorile limita de emisie stabilite în actul de reglementare. În absenta unui asemenea act de reglementare se folosesc valorile reale ale concentraţiei gravimetrice. -------------- Paragraful 7 de la pct. I din anexa 4 a fost modificat de art. II din HOTĂRÂREA nr. 427 din 28 aprilie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 299 din 7 mai 2010 prin înlocuirea sintagmei "autorizaţie/autorizaţie integrată" cu sintagma "acte de reglementare".
C = valori limita ale emisiilor totale şi conţinutul de oxigen, asa cum sunt stabilite în tabelele acestei anexe pentru anumite sectoare industriale şi anumiţi poluanti sau, în cazul absentei unui asemenea tabel ori valori, valorile limita de emisii totale pentru monoxid de carbon (CO) şi anumiţi poluanti, care înlocuiesc valorile limita de emisie, asa cum sunt stabilite în anexele specifice la prezenta hotărâre. Conţinutul total de oxigen care trebuie să înlocuiască conţinutul de oxigen pentru standardizare este calculat pe baza conţinutului de mai sus, respectându-se volumele parţiale.
Autoritatea competenţa pentru protecţia mediului poate stabili reguli pentru excepţiile specificate în aceasta anexa.
II.1. Prevederi speciale pentru cuptoare de ciment cu coincinerare de deşeuri Valorile medii zilnice pentru parametrii care se măsoară continuu, perioadele de prelevare de probe şi alte cerinţe legate de măsurare respecta prevederile cap. 3 din anexa nr. 2. Toate valorile sunt în mg/mc (pentru dioxine şi furani în ng/mc). Măsurătorile la jumătate de ora sunt necesare doar pentru a se calcula valorile medii zilnice.
Rezultatele măsurătorilor făcute pentru a se verifica respectarea valorilor limita de emisie trebuie recalculate la următoarele condiţii: temperatura 273 K, presiunea 101,3 kPa, 10% oxigen, gaz uscat. ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Poluanţi C (mg/Nmc) ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Pulberi totale 30 HCl 10 HF 1 NO(x) pentru instalaţii existente 800 500*) NO(x) pentru instalaţii noi Cd+T1 0,05 Hg 0,05 Sb+As+Pb+Cr+Co+Cu+Mn+Ni+V 0,5 Dioxine şi furani 0,1 ng/Nmc ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── ------------ Tabelul de la pct. II.1.1 din anexa 4 a fost modificat de pct. 23 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 268 din 31 martie 2005, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 332 din 20 aprilie 2005. *) Pentru aplicarea valorilor limită de emisie ale NO(x) cuptoarele de ciment în funcţiune şi care dispun de un act de reglementare conform reglementărilor legale existente şi încep coincinerarea deşeurilor după data menţionată la pct. 9 din anexa nr. 1 nu sunt considerate instalaţii noi.
Până la data de 1 ianuarie 2008 se pot autoriza de către autoritatea competentă pentru protecţia mediului excepţii pentru NO(x) pentru instalaţiile existente de ciment cu proces umed sau cuptoare de ciment care ard mai puţin de 3 tone deşeuri pe oră, cu condiţia ca actul de reglementare să prevadă o valoare limită de emisie totală la NO(x) sub 1.200 mg/Nmc.
Până la data de 1 ianuarie 2008 se pot autoriza excepţii pentru pulberi totale de către autoritatea competentă pentru protecţia mediului, pentru cuptoare de ciment care ard sub 3 tone de deşeuri pe oră, cu condiţia ca valoarea limită de emisie totală la pulberi, trecută în actul de reglementare, să fie sub 50 mg/Nmc. -------------- Nota de subsol a tabelului de la pct. II.1.1 din anexa 4 a fost modificată de art. II din HOTĂRÂREA nr. 427 din 28 aprilie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 299 din 7 mai 2010 prin înlocuirea sintagmei "autorizaţie/autorizaţie integrată" cu sintagma "acte de reglementare". ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Poluanţi C (mg/Nmc) ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── SO(2) 50 TOC 10 ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── ------------ Tabelul de la pct. II.1.2 din anexa 4 a fost modificat de pct. 25 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 268 din 31 martie 2005, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 332 din 20 aprilie 2005.
Excepţiile pot fi autorizate de către autoritatea competentă pentru protecţia mediului în cazurile în care carbonul organic total (TOC) şi bioxidul de sulf [SO(2)] nu rezultă din coincinerarea deşeurilor.
II.1.3. Valoare limita de emisie pentru monoxidul de carbon (CO):
Valorile limită de emisie pentru monoxidul de carbon pot fi stabilite de autoritatea competentă pentru protecţia mediului. ------------ Pct. II.1.3 din anexa 4 a fost modificat de pct. 26 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 268 din 31 martie 2005, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 332 din 20 aprilie 2005.
II.2. Prevederi speciale pentru instalaţii de combustie care coincinerează deşeuri II.2.1. Valori medii zilnice Pentru instalaţii mari de ardere, unde este cazul, dacă sunt stabilite valori limita de emisie mai stricte, în conformitate cu legislaţia viitoare de mediu, cea din urma va înlocui pentru instalaţiile şi poluantii implicaţi valorile limita de emisie stabilite în următoarele tabele [C(proc)]. În acel caz următoarele tabele trebuie adaptate la acele valori limita de emisie mai stricte, în concordanta cu acele prevederi.
Valorile medii de jumătate de ora se vor folosi doar pentru a se calcula valorile medii zilnice.
C(proc) pentru combustibili solizi, exprimat în mg/Nmc [conţinut O(2)6%): ┌────────────┬────────┬─────────────────┬────────────────────┬─────────────────┐ │ Poluanţi │<50 MWth│ 50-100 MWth │ 100-300 MWth │ > 300 MWth │ ├────────────┼────────┼─────────────────┼────────────────────┼─────────────────┤ │SO(2) │ │ │ │ │ ├────────────┼────────┼─────────────────┼────────────────────┼─────────────────┤ │Caz general │ │850 │850-200 (descreştere│ │ │ │ │ │liniară de la │ │ │ │ │ │100 la 300 MWth) │200 │ ├────────────┼────────┼─────────────────┼────────────────────┼─────────────────┤ │Combustibili│ │sau o rată de │sau o rată de │sau o rată de │ │indigeni │ │desulfurare ≥ 90%│desulfurare ≥ 92% │desulfurare ≥ 95%│ ├────────────┼────────┼─────────────────┼────────────────────┼─────────────────┤ │NO(x) │ │400 │300 │200 │ ├────────────┼────────┼─────────────────┼────────────────────┼─────────────────┤ │Pulberi │50 │50 │30 │30 │ └────────────┴────────┴─────────────────┴────────────────────┴─────────────────┘ ------------ Tabelul de la pct. II.2.1. din anexa 4 a fost modificat de pct. 13 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 427 din 28 aprilie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 299 din 7 mai 2010.
C(proc) pentru biomasa, exprimat în mg/Nmc (conţinut [O(2)] 6%):
Biomasa - produse constând în orice materie integral sau parţial vegetală din agricultură ori silvicultură, care pot fi folosite în scopul recuperării conţinutului lor energetic ca şi deşeurile enumerate la art. 3 lit. a)-e). ------------ Paragraful 3 al pct. II.2.1 din anexa 4 a fost modificat de pct. 27 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 268 din 31 martie 2005, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 332 din 20 aprilie 2005. ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Poluanti < 50 MWth 50-100 MWth 100-300 MWth >300 MWth ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── SO(2) 200 200 200 NO(x) 350 300 300 Pulberi 50 50 30 30 ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Până la data de 1 ianuarie 2008 se pot autoriza de către autorităţile competente pentru protecţia mediului excepţii pentru NO(x) la instalaţiile existente de coincinerare între 100 şi 300 MWth, folosind tehnologia în pat fluidizat şi arzand biomasa, cu condiţia ca actul de reglementare sa prevadă o valoare C(proc) până la 350 mg/Nmc. -------------- Paragraful 4 al pct. II.2.1 din anexa 4 a fost modificat de art. II din HOTĂRÂREA nr. 427 din 28 aprilie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 299 din 7 mai 2010 prin înlocuirea sintagmei "autorizaţie/autorizaţie integrată" cu sintagma "acte de reglementare".
C(proc) pentru combustibili lichizi, exprimat în mg/Nmc (conţinut[O(2)] 3%): ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Poluanti < 50 MWth 50-100 MWth 100-300 MWth >300 MWth ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── SO(2) 850 850-200 200 (descreştere liniara de la 100 la 300 MWth) NO(x) 400 300 200 Pulberi 50 50 30 30 ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── II.2.2. C - Valori totale limita de emisie:
C exprimat în mg/Nmc (conţinut [O(2)] 6%). Toate valorile medii pe perioada de prelevare de minimum 30 de minute şi maximum 8 ore: ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Poluanti C ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Cd+Tl 0,05 Hg 0,05 Sb+As+Pb+Cr+Co+Cu+Mn+Ni+V 0,5 ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── C exprimat în ng/Nmc (conţinut [O(2)] 6%). Toate valorile medii pe perioada de prelevare de minimum 6 ore şi maximum 8 ore: ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Poluanti C ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Dioxine şi furani 0,1 ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── II.3. Prevederi speciale pentru alte sectoare industriale care coincinerează deşeuri, netratate la pct. II.1 sau II.2 II.3.1. C - Valori totale limita de emisie:
C exprimat în ng/Nmc. Toate valorile medii pe perioada de prelevare de minimum 6 ore şi maximum 8 ore: ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Poluanti C ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Dioxine şi furani 0,1 ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── C exprimat în mg/Nmc. Toate valorile medii pe perioada de prelevare de minimum 30 de minute şi maximum 8 ore: ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Poluanti C ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Cd+Tl 0,05 Hg 0,05 ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Anexa 5 TEHNICI DE MĂSURARE 1. Măsurătorile pentru determinarea concentraţiei substanţelor poluante ale aerului şi apei trebuie să fie reprezentative.
Valorile limita pentru indicatorii normati din apele uzate rezultate de la spalarea gazelor de ardere trebuie să respecte valorile din NTPA-001/1997 sau NTPA-002/1997, după caz, dacă acestea sunt mai mici decât cele prevăzute mai sus.
Valori normate pentru alţi indicatori care nu exista în tabel se stabilesc prin norme speciale de către autoritatea centrala pentru protecţia mediului.
Anexa 7 VALORI LIMITA PENTRU EMISII IN AER
Autoritatea competenţa pentru protecţia mediului poate autoriza excepţii pentru NO(x) la instalaţiile existente de incinerare:
Până la data de 1 ianuarie 2008 excepţiile pentru pulberi pot fi autorizate de autoritatea competentă pentru protecţia mediului la instalaţiile existente de incinerare, cu condiţia ca actul de reglementare sa prevadă ca valorile medii zilnice sa nu depăşească 20 mg/mc. -------------- Paragraful 2 de la litera a) din anexa 7 a fost modificat de art. II din HOTĂRÂREA nr. 427 din 28 aprilie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 299 din 7 mai 2010 prin înlocuirea sintagmei "autorizaţie/autorizaţie integrată" cu sintagma "acte de reglementare".
Până la data de 1 ianuarie 2010 excepţiile pentru NO(x) pot fi autorizate de autoritatea competentă pentru protecţia mediului pentru instalaţiile existente de incinerare cu o capacitate nominală între 6 şi 16 tone pe ora, cu condiţia ca valorile medii la jumătate de ora sa nu depăşească 600 mg/mc pentru col. A sau cel mult 400 mg/mc pentru col. B.
Aceste valori medii acoperă, de asemenea, formele gazoase şi în stare de vapori ale emisiilor relevante de metale grele, precum şi combinatiile lor.
Autoritatea competenţa pentru protecţia mediului poate autoriza excepţii pentru instalaţii de incinerare folosind tehnologia patului fluidizat, cu condiţia ca actul de reglementare sa prevadă o valoare limita de emisie pentru monoxidul de carbon (CO) de maximum 100 mg/mc ca valoare medie orara. -------------- Paragraful 2 al literei e) din anexa 7 a fost modificat de art. II din HOTĂRÂREA nr. 427 din 28 aprilie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 299 din 7 mai 2010 prin înlocuirea sintagmei "autorizaţie/autorizaţie integrată" cu sintagma "acte de reglementare".
Anexa 8 FORMULA DE CALCUL al concentraţiei de emisie la procentul standard al concentraţiei de oxigen [21 - O(S)] E(S)= -------------- x E(M), [21 - O(M)] în care:
E(S) = concentraţia de emisie calculată la procentul standard al concentraţiei de oxigen;
E(M) = concentraţia de emisie masurata;
O(S) = concentraţia standard de oxigen;
O(M) = concentraţia de oxigen masurata. ------------ Anexa 9 a fost abrogată de pct. 14 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 427 din 28 aprilie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 299 din 7 mai 2010. ------------