Úřední zdrojee-Sbírka · nsoud.cz · nssoud.cz · nalus.usoud.cz · justice.cz · EUR-Lexdatabáze aktualizována 7. 10. 2026Jak ověřujeme data
Europaius
141/1997

Vyhláška Ministerstva zemědělství o technických požadavcích na výrobu, skladování a zpracování lihu

141/1997 Sb. · 16 paragrafů

Úplné znění

16
↑ Předchozí paragrafy

§ 4 Druhy denaturačních prostředků a jejich minimální množství a účel použití denaturovaného lihu

(k § 10 zákona o lihu)

Druhy denaturačních prostředků, jejich minimální množství a účel použití denaturovaného lihu jsou uvedeny v příloze č. 2.

§ 5 Členění základních druhů lihu a jejich kvalitativní znaky

(k § 11 zákona o lihu)

(1) Podrobnější členění základních druhů lihu a kvalitativní znaky jednotlivých druhů lihu jsou uvedeny v příloze č. 3.

(2) Zvláštně denaturovaný a obecně denaturovaný líh musí splňovat fyzikální a chemické požadavky stanovené pro příslušný druh lihu a musí odpovídat platným technickým normám.

§ 6 Metody stanovení kvalitativních znaků

(k § 11 zákona o lihu)

(1) Obsah metanolu se stanovuje metodou plynové chromatografie.

(2) Obsah vyšších alkoholů se stanovuje metodou plynové chromatografie a vyjadřuje se jako součet zjištěných obsahů jednotlivých vyšších alkoholů.

(3) Obsah aldehydů se stanovuje kolorimetricky s použitím fuchsinsiřičitého činidla a vyhodnocuje se jako obsah acetaldehydu nebo metodou plynové chromatografie a vyjadřuje se jako součet zjištěných obsahů jednotlivých aldehydů.

(4) Obsah furalu se stanovuje kolorimetricky nebo metodou plynové chromatografie.

(5) Obsah volných kyselin, jejichž celkový obsah se vyhodnocuje jako obsah kyseliny octové, se stanovuje titrací vzorku lihu zbaveného oxidu uhličitého roztokem hydroxidu sodného o koncentraci 0,1 mol/l, popřípadě metodou plynové chromatografie.

(6) Obsah dusíkatých zásad, jejichž obsah se vyhodnocuje jako obsah metylaminu, se stanovuje titrací vzorku roztokem kyseliny sírové o koncentraci 0,005 mol/l na indikátor podle Maa-Zuazagy nebo na bromkresolovou zeleň nebo metodou plynové chromatografie.

(7) Obsah odparku se stanovuje ze vzorku o objemu 250 ml u lihu kvasného rafinovaného velejemného nedenaturovaného nebo o objemu 100 ml u ostatních druhů nedenaturovaného lihu. Po odpaření a vysušení vzorku za teploty 103 °C až 107 °C a po jeho ochlazení v exsikátoru se vysušený zbytek vzorku zváží na analytických vahách.

(8) Obsah esterů se stanovuje titrací vzorku lihu roztokem hydroxidu sodného o koncentraci 0,1 mol/l na indikátor podle Simpsona a vyhodnocuje se jako obsah octanu etylnatého nebo metodou plynové chromatografie a vyjadřuje se jako součet zjištěných obsahů jednotlivých esterů.

(9) Obsah dietyléteru a benzenu se stanovuje metodou plynové chromatografie.

(10) Celkový obsah vyšších alkoholů a ostatních těkavých složek u lihu syntetického technického se stanovuje metodou plynové chromatografie.

(11) Obsah těkavých denaturačních prostředků v denaturovaném lihu se stanovuje metodou plynové chromatografie.

(12) Rozlišení lihu kvasného a lihu syntetického se provádí izotopovými metodami.

(13) Obsah Denatonium benzoátu (Benzyldiethyl-N-2,6-xylyl-carbamoyl-methyl-amonium benzoát) se stanoví metodou kombinace plynové chromatografie s hmotnostní spektrometrií nebo metodou kombinace vysokoúčinné kapalinové chromatografie s hmotnostní spektrometrií.

(14) Obsah 2-methyl-2-propanolu se stanoví metodou plynové chromatografie.

§ 7 Normy ztrát lihu

[k § 21 odst. 1 písm. e) zákona o lihu]

Základ pro výpočet jednotlivých druhů norem ztrát lihu a jejich výše jsou stanoveny v příloze č. 4.

§ 8 Ztráty dopravní

[k § 2 odst. 1 písm. k) zákona o lihu]

(1) Ztráty dopravní se stanoví jako rozdíl mezi odeslaným a přijatým množstvím lihu. Dopravní ztráty zahrnují úbytky, které vznikají

a) přirozeným vypařením lihu v průběhu dopravy,

b) v důsledku přípustných rozdílů měření množství lihu před odesláním a po přijetí lihu.

(2) Dopravní ztráty se nevztahují na množství lihu obsaženého v hotových výrobcích vyrobených z lihu.

(3) Čerpání normy ztrát se posuzuje u každého jednotlivého obalu samostatně. Do základu pro výpočet normovaných ztrát nelze zahrnout množství lihu v těch obalech, u nichž nebyla ztráta zjištěna nebo u nichž byla zjištěna ztráta přesahující normovanou ztrátu.

§ 9 Ztráty manipulační

[k § 2 odst. 1 písm. k) zákona o lihu]

Ztráty manipulační jsou úbytky lihu vznikající při příjmu a vydávání lihu a při jiné technologicky nezbytné manipulaci s lihem (přečerpávání lihu u výrobce a zpracovatele lihu). K těmto ztrátám patří i ztráty vzniklé při přečerpávání lihu před dopravou lihu v případech, kdy líh nelze vyskladnit přímo z lihového skladu do přepravních nádob a jímek a líh musí být napřed přečerpáván.

§ 10 Ztráty skladovací

[k § 2 odst. 1 písm. k) zákona o lihu]

Ztráty skladovací jsou úbytky lihu ve skladech lihu, které vznikají odpařením v průběhu skladování.

§ 11 Ztráty stáčecí

[k § 2 odst. 1 písm. k) zákona o lihu]

Ztráty stáčecí se stanoví jako rozdíl mezi množstvím lihu obsaženého ve výrobku určeném ke stáčení a množstvím lihu obsaženého v hotovém výrobku předaném na sklad zpracovatele lihu ve spotřebitelském balení.

§ 12 Ztráty při úpravách lihu

[k § 2 odst. 1 písm. k) zákona o lihu]

(1) Ztráty rafinační se stanoví jako rozdíl mezi množstvím surového lihu použitého k rafinaci a množstvím lihu obsaženého v rafinovaném lihu a v úkapech, dokapech a přiboudlinách.

(2) Ztráty dehydratační se stanoví jako rozdíl mezi množstvím lihu použitého k dehydrataci a množstvím lihu obsaženého ve vyrobeném bezvodém lihu a dalších vedlejších produktech dehydratace obsahujících líh.

(3) Ztráty rektifikační se stanoví jako rozdíl mezi množstvím lihu obsaženého v destilátech určených k rektifikaci a množstvím lihu obsaženého v rektifikovaném destilátu a v úkapech a dokapech.

(4) Ztráty regenerační se stanoví jako rozdíl mezi množstvím lihu obsaženého v látkách, ze kterých má být líh znovu získán, a množstvím získaného regenerovaného lihu.

§ 13 Ztráty při zpracování lihu

[k § 2 odst. 1 písm. k) zákona o lihu]

Ztráty lihu při zpracování lihu se stanoví jako rozdíl mezi množstvím lihu použitého k výrobě a množstvím lihu obsaženého v polotovaru nebo v hotovém výrobku.

§ 14 Přechodné ustanovení

Výpočet norem ztrát lihu se provádí podle dosavadních předpisů

a) v lihovarech průmyslových, zvláštních lihovarech provádějících rafinaci lihu nebo zušlechťování destilátů a ve Správě hmotných rezerv do 30. září 1997,

b) v lihovarech zemědělských a ovocných do dne ukončení sezonní výroby a při nepřetržité výrobě pak do 30. září 1997,

c) v lihovarech a zvláštních lihovarech neuvedených pod písmeny a) a b) a u výrobců lihovin a ostatních zpracovatelů lihu včetně octáren do 31. prosince 1997,

d) v lihovarech, které jsou současně i výrobci lihovin, do dne ukončení sezonní výroby lihu a při nepřetržité výrobě lihu do 30. září 1997.

§ 15 Účinnost

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. července 1997.

Ministr:

Ing. Lux v. r.

Příloha č. 1 k vyhlášce č. 141/1997 Sb.

ČÁST A

ρ= A1+ ∑k=212Ak pk.1+ ∑k=16Bk t-200 Ck

+ ∑i=1n ∑k=1m1 Ci, k pk t-200 Ci.

n = 5

m1 = 11

m2 = 10

m3 = 9

m4 = 4

m5 = 2

kAk

kg/m3Bk19,982 012 300 • 102-2,061 851 3 • 10-1 kg/(m3 • °C)2- 1,929 769 495 • 102- 5,268 254 2 • 10-3 kg/(m3 • °C2)33,891 238 958 • 1023,613 001 3 • 10-5 kg/(m3 • °C3)4- 1,668 103 923 • 103- 3,895 770 2 • 10-7 kg/(m3 • °C4)51,352 215 441 • 1047,169 354 0 • 10-9 kg/(m3 • °C5)6- 8,829 278 388 • 104-9,973 923 1 • 10-11 kg/(m3 • °C6)73,062 874 042 • 1058- 6,138 381 234 • 10597,470 172 998 • 10510- 5,478 461 354 • 105112,234 460 334 • 10512- 3,903 285 426 • 104

C1,k

kg/(m3 • °C)C2,k

kg/(m3 • °C2)11,693 443 461 530 087 • 10-1-1,193 013 005 057 010 • 10-22-1,046 914 743 455 169 • 1012,517 399 633 803 461 • 10-137,196 353 469 546 523 • 101 -2,170 575 700 536 9934-7,047 478 054 272 792 • 102 1,353 034 988 843 029 • 10153,924 090 430 035 045 • 103 -5,029 988 758 547 014 • 1016-1,210 164 659 068 747 • 104 1,096 355 666 577 570 • 102 72,248 646 550 400 788 • 104 -1,422 753 946 421 155 • 1028-2,605 562 982 188 164 • 104 1,080 435 942 856 230 • 10291,852 373 922 069 467 • 104 -4,414 153 236 817 392 • 10110-7,420 201 433 430 137 • 103 7,442 971 530 188 783111,285 617 841 998 974 • 103

kC3,k

kg/(m3 • °C3)C4,k

kg/(m3 • °C4)C5,k

kg/(m3 • °C5)1-6,802 995 733 503 803 • 10-44,075 376 675 622 027 • 10-6-2,788 074 354 782 409 • 10-821,876 837 790 289 664 • 10-2-8,763 058 573 471110 • 10-61,345 612 883 493 354 • 10-83-2,002 561 813 734 156 • 10-16,515 031 360 099 368 • 10-641,022 992 966 719 220-1,515 784 836 987 210 • 10-65-2,895 696 483 903 63864,810 060 584 300 6757-4,672 147 440 794 68382,458 043105 903 4619-5,411 227 621 436 812 • 10-1

Poznámka:

1. Tento vzorec platí pro měření prováděná při teplotách od - 20° C do + 40° C.

2. Hodnoty odvozené z tohoto vzorce jsou vypočteny v Úředních alkoholometrických tabulkách (část 1 - 3), vydaných Ministerstvem zemědělství ČR, Praha 1995.

ČÁST B

materiál: Ocel

Teplotní koeficient objemové roztažnosti ( β ) = 36.10-6 °C-1

tFb-200,99856-190,99860-180,99863-170,99867-160,99870-150,99874-140,99878-130,99881-120,99885-110,99888-100,99892-90,99896-80,99899-70,99903-60,99906-50,99910-40,99914-30,99917-20,99921-10,9992400,9992810,9993220,9993530,9993940,9994250,9994660,9995070,9995380,9995790,99960100,99964100,99964110,99968120,99971130,99975140,99978150,99982160,99986170,99989180,99993190,99996201,00000211,00004221,00007231,00011241,00014251,00018261,00022271,00025281,00029291,00032301,00036311,00040321,00043331,00047341,00050351,00054361,00058371,00061381,00065391,00068401,00072

Materiál: Britanium

Teplotní koeficient objemové roztažnosti ( β ) = 61 . 10-6 °C-1

tFb00,9987810,9988420,9989030,9989640,9990250,9990960,9991570,9992180,9992790,99933100,99939110,99945120,99951130,99957140,99963150,99970160,99976170,99982180,99988190,99994201,00000201,00000211,00006221,00012231,00018241,00024251,00031261,00037271,00043281,00049291,00055301,00061311,00067321,00073331,00079341,00085351,00092361,00098371,00104381,00110391,00116401,00122

ČÁST C

Teplotní koeficient objemové roztažnosti ( β ) sloupec:

a) = 5.10-6 °C-1

b) = 10.10-6 °C-1

c) = 15.10-6 °C-1

d) = 20.10-6 °C-1

e) = 25.10-6 °C-1

f) = 30.10-6 °C-1

g) sklo normální křemenné = 1,6.10-6 °C-1

h) sklo normální Simax = 8,8.10-6 °C-1

i) sklo normální Sial = 13,0.10-6 °C-1

j) sklo normální Neutrál = 17,0.10-6 °C-1

k) sklo normální KS = 24,0.10-6 °C-1

l) sklo normální Unihost = 27,0.10-6 °C-1

t / sloupec

a)b)c)d)e)f)g)h)i)j)k)l)151,0000251,0000501,0000751,0001001,0001251,0001501,0000081,0000441,0000651,0000871,0001221,000135161,0000201,0000401,0000601,0000801,0001001,0001201,0000061,0000351,0000521,0000701,0000971,000108171,0000151,0000301,0000451,0000601,0000751,0000901,0000051,0000261,0000391,0000521,0000731,000081181,0000101,0000201,0000301,0000401,0000501,0000601,0000031,0000181,0000261,0000351,0000491,000054191,0000051,0000101,0000151,0000201,0000251,0000301,0000021,0000091,0000131,0000171,0000241,000027201,0000001,0000001,0000001,0000001,0000001,0000001,0000001,0000001,0000001,0000001,0000001,000000210,9999950,9999900,9999850,9999800,9999750,9999700,9999980,9999910,9999870,9999830,9999760,999973220,9999900,9999800,9999700,9999600,9999500,9999400,9999970,9999820,9999740,9999650,9999510,999946230,9999850,9999700,9999550,9999400,9999250,9999100,9999950,9999740,9999610,9999480,9999270,999919240,9999800,9999600,9999400,9999500,9999000,9998800,9999940,9999650,9999480,9999300,9999030,999892250,9999750,9999500,9999240,9999000,9998750,9998500,9999920,9999560,9999350,9999130,9998790,999865

ČÁST D

a) výpočet objemového množství etanolu VE ( jednotka: m3 nebo L = dm3) při vážení roztoku etanolu a vody se provádí podle vzorce:

VE=Z . km

kde VE je objemové množství etanolu při 20°C v litrech

Z je zdánlivá hmotnost roztoku etanolu a vody zjištěná vážením na vzduchu (jednotka: kg)

km je převodní koeficient (jednotka: dm3/kg = L/kg), který je vypočten podle vzorce:

km= σE ∙ 10ρ20 ∙ 1+ρa 1ρ20-1ρZ

kde σE je objemová koncentrace etanolu v roztoku etanolu a vody (jednotka: %=0,01)

ρ20 je hustota roztoku při teplotě 20° C (jednotka: kg/m3)

ρa je hustota vzduchu (jednotka: kg/m3, přijatá hodnota: 1,2 kg/m3)

ρZ je hustota závaží (jednotka: kg/m3, přijatá hodnota: 8 000 kg/m3)

b) Výpočet objemového množství etanolu VE (jednotka: m3 nebo L = dm3) při měření objemu roztoku etanolu a vody měřidlem objemu pň teplotách od - 20° C do + 40° C se provádí podle vzorce:

VE = V’t • Fb • kv

kde VE je objemové množství etanolu v litrech

V't je zdánlivý objem čtený na měřidle objemu při teplotě měření v t (jednotka: m3 nebo L = dm3

Fb je korekční faktor na tepelnou roztažnost měřidla objemu (jednotka: l)

kv je převodní koeficient (jednotka: l), který je vypočten podle vzorce:

kv= σE100 ∙ ρtρ20

kde σE je objemová koncentrace etanolu v roztoku etanolu a vody (jednotka: % = 0,01)

ρt je hustota roztoku etanolu a vody při teplotě t (jednotka: kg/m3)

ρ20 je hustota roztoku etanolu a vody při teplotě 20°C (jednotka: kg/m3)

Poznámka:

Hodnoty koeficientů vypočtené podle těchto vzorců jsou uvedeny v Úředních alkoholometrických tabulkách (část 3), vydaných Ministerstvem zemědělství ČR, Praha 1995.

Příloha č. 2 k vyhlášce č. 141/1997 Sb.

Poř.

čísloDenaturační prostředekRegistrační číslo CAS

(Chemical Abstracts Service)Nejmenší přídavek denaturačního prostředku na 1 l etanolu při 20 °CNejmenší přídavek denaturačního prostředku na 1 hl etanolu při 20 °CÚčel použití denaturovaného lihu1Benzín lékařský64742-49-010 ml1 la) k laboratorním účelům,

b) k použití ve zdravotnických zařízeních a lékárnách,

c) k výdeji v lékárnách v balení do 200 ml,

d) k dodávkám distributorům léčiv3),

e) k výrobě pektinu, léčiv, dezinfekčních roztoků nebo

f) k čištění a dezinfekci výrobního zařízení v potravinářství.2Benzín lékařský64742-49-020 ml2 lK technickému použití všeho druhu mimo prodeje.3Benzín technickýa)20 ml2 lK technickému použití všeho druhu mimo prodeje.4Toluenb)108-88-320 ml2 lK technickému použití všeho druhu mimo prodeje.5Ajatinc)7281-04-110 g1 kgK maskérským účelům.6Acetond)67-64-150 ml5 lK výrobě čistých chemikálií, kovových katalyzátorů, polovodičů.

Při výrobě a údržbě elektropřístrojů.7Hexane)110-54-310 ml1 lK laboratorním účelům.8Metanolf)67-56-150 ml5 lK laboratorním účelům.9Ocet kvasný lihový o koncentraci 10 až 20%64-19-7100-200 ml10-20 lK výrobě kvasného lihového octa o koncentraci 10 až 20 % hm. tak, aby líh po denaturaci obsahoval minimálně 20 ml kyseliny octové na 1 l absolutního alkoholu.10Octan etylnatýg) 141-78-620 g2 kgK výrobě barev, ředidel a k ředění barev sloužících k potisku obalových materiálů.Denatonium benzoáth)3734-33-630 mg3 g112-propanolch)67-63-0100 ml10 lK výrobě čistých chemikálií, katalyzátorů, kosmetických a dezinfekčních přípravků. K odmašťování desek plošných spojů. Při výrobě měřících a leteckých přístrojů.12Denatonium benzoáth)3734-33-630 mg3 gK výrobě kosmetických přípravků, které nepřichází do styku s dutinou ústní.13Dietylftaláti)84-66-25 g0,5 kgK výrobě kosmetických přípravků.Terciální butanolj)75-65-0789 mg78,9 g14Mentolk)89-78-18 g0,8 kgK výrobě kosmetických přípravků, které přichází do styku s dutinou ústní.15Thymoll)89-83-88 g0,8 kgK výrobě kosmetických přípravků, které přichází do styku s dutinou ústní.162-propanolch) 67-63-020 ml2 lK výrobě parfémů a toaletních vod.Denatonium benzoáth)3734-33-610 mg1 g17Terciální butanolj)75-65-0780 mg78 gK výrobě parfémů a toaletních vod.Denatonium benzoáth)3734-33-610 mg1 g182-propanolch)67-63-020 ml2 lK výrobě ústních vod pro ústní nebo zubní hygienu.19Terciální butanolj)75-65-0780 mg78 gK výrobě ústních vod pro ústní nebo zubní hygienu.20Denatonium benzoáth)3734-33-610 mg1 gK výrobě drogistického zboží a aditiv do motorových paliv.Metyletylketonm)78-93-315 ml1,5 l2-propanolch)67-63-010 ml1 l21Denatonium benzoáth)3734-33-620 mg2 gK výrobě gelových podpalovačů, lihového paliva do bio krbů a hořlavých past.Metyletylketonm)78-93-310 ml1 l2-propanolch)67-63-010 ml1 l22Motorové palivo vyhovující ČSN EN 228n)20 ml2 lK výrobě motorového paliva nebo Etyltercbutyletheru.23Etyltercbutylethero)637-92-320 ml2 lK výrobě Etyltercbutyletheru.24Metyltercbutyletherp)1634-04-420 ml2 lK výrobě Etyltercbutyletheru.25Denatonium benzoáth)3734-33-630 mg3 gK výrobě nemrznoucích směsí, autokosmetiky a čisticích přípravků.Metyletylketonm)78-93-315 ml1,5 l2-propanolch)67-63-010 ml1 l26Denatonium benzoáth)3734-33-630 mg3 gK výrobě nemrznoucích směsí, autokosmetiky a čisticích přípravků.2-propanolch)67-63-010 ml1 lTerciální butanolj)75-65-010 mg1 g

Druhy denaturačních prostředků pro obecnou denaturaci lihu v České republice, v celé Evropské unii a v jednotlivých členských státech, jsou uvedeny v nařízení Komise (ES) č. 3199/93, ze dne 22. listopadu 1993 o vzájemném uznávání postupů úplné denaturace lihu pro účely osvobození od spotřební daně, v platném znění.

Vysvětlivky:

Denaturační prostředekAlternativní název/názvya) Benzín technickýTechnický benzín 60/80

Technický benzín 80/110

Technický benzín 50/110Technické parametry:

bezbarvá kapalina specifického zápachu, vysoce hořlavá, ve vodě nerozpustná; 97 % předestiluje při 50° C až 110° C.b) ToluenMethylbenzen

Fenylmethan

Toluolc) AjatinDimethyldodecylbenzylamoniumbromid

Benzododecinii bromidum 10% roztokd) AcetonPropan-2-on

Dimethylketon

2-Propanone) HexanN-hexanf) MetanolMethyl alkohol

Methylový alkohol

dřevní líhg) Octan etylnatýEthylethanoát

Ethylacetát (ETA)

Ethylester kyseliny octovéh) Denatonium benzoátFenylmethyl-[2- [(2,6-dimethylfenyl)amino]- 2-oxoethyl]-diethylammonium benzoát

Bitrex (obchodní značka)ch) 2-propanolIsopropyl alkohol (IPA)

Isopropanol

Propan-2-oli) DietylftalátDiethylester kyseliny fialové (DEP)j) Terciální butanol2-Methylpropan-2-ol

Terc. Butanol TBA

2-Methyl-2-propanolk) Mentol2-isopropyl-5-methylcyklohexan-1 -ol

Menthomentholl) Thymol2-isopropyl-5-methylphenol (IPMP)

Isopropylmethylfenol

Isopropyl-m-kresolm) Metyletylketon (MEK)Butan-2-on

2-Butanon

Ethylmethylketonn) Motorové palivo vyhovující ČSN EN 228Bezolovnatý automobilový benzíno) Etyltercbutylether (ETBE)2-Ethoxy-2-methyl-propan

Ethyl t-butyl ether

Terc. butyl ethyl etherp) Metyltercbutylether (MTBE)2-Methoxy-2-methylpropan

Methyl t-butyl ether

Terc. butyl methyl ether

Příloha č. 3 k vyhlášce č. 141/1997 Sb.

Druh lihu Ethanol v % objemových nejméně Methanol v g/la* nejvýše Vyšší alkoholy v mg/la* nejvýše Aldehydy v mg/l* nejvýše Fural v

mg/la* nejvýše Volné kyseliny jako kyselina octová v mg/la* nejvýše Dusíkaté zásady jako methylamin v mg/la* nejvýše Odparek sušený při 105 °C v mg/la* nejvýše Estery v mg/la* nejvýše Ostatní znaky Syntetický destilačně rafinovaný 95,7 50 50 10 10 25 Syntetický bezvodý 99,7 250 50 30 Benzen a benzin nejvýše 0,1 % objemových. Dietylester nejvýše 0,1 % hmotnostních. Syntetický technický 92,9 300 15 25 Dietylester nejvýše 4 g/la. Celkový obsah vyšších alkoholů a ostatních těkavých složek nejméně 5 g/la. Sulfitový surový 95,0 40,0 400 500 0,1 40,0 Kvasný surový: - bramborový 80,0 3,0 3500 500 2,0 200 - obilní 80,0 1,0 4000 500 5,0 200 - škrobový 80,0 3,0 3500 500 1,0 200 - drožďárenský 85,0 4500 0,01 500 150 - melasový 85,0 3000 700 0,01 300 - datlový 70,0 15,0 5000 800 6,0 500 - řepný 80,0 3000 700 5,0 250 - z ovocných odpadů 70,0 15,0 5000 800 6,0 500 Kvasný rafinovaný:Vůně a chuť čistá, bez cizích pachů a příchutí, odpovídající zpracované surovině, vzhled čirý bez zákalů a sedlin**

Vůně a chuť čistá, bez cizích pachů a příchutí, odpovídající zpracované surovině, vzhled čirý bez zákalů a sedlin, obsah terciárního butanolu (2-methyl-2-propanolu) nejvýše 5 mg/la*

Vzhled čirý, bez zákalů a sedlin** - jemný 95,7 0,8 35 20 negativní 25 1 10 50 - velejemný 96,0 0,0 1 5 negativní 10 0 5 30 - velejemný neutrální 96,0 0,3 5,0 5,0 neprokazatelný 15 1,0 15 13 - technický 95,7 2,4 150 100 negativní 50 2 15 Kvasný bezvodý:

- k průmyslovým účelům 99,8 3,0 750 30 20 Vzhled čirý, bez zákalů a sedlin** - ke zvláštním průmyslovým účelům 99,7 1,0 60 50 60 10 - k analytickým a zvláštním zdravotním účelům 99,7 0,1 10 20 10 10 Ovocné a jiné destiláty (polotovar): Vůně a chuť čistá, bez cizích pachů a příchutí, odpovídající zpracované surovině a stupni rektifikace**

Vzhled čirý, bez zákalů a sedlin** - borovičkový 37,5 až 70 - hruškový 38 až 75 15 40 - jablečný 38 až 75 15 40 - meruňkový 38 až 75 15 - slivovicový 38 až 75 15 50 - třešňový 38 až 75 15 40 - vinný 37,5 až 75 2 80 - whiskový 40 až 94 15 40 - broskvový 38 až 75 15 - višňový 38 až 75 15 40 - obilní 40 až 94 15 20 Zvláštně denarurovaný kvasný Z celkového obsahu vyšších alkoholů obsah terciárního butanolu nejméně 50 mg/la*, Denatonium benzoát 10 mg/la*, suma vyšších alkoholů nejméně 7000 mg/la.

Čirý, bez zákalů a sedlin, maximální obsah vody 0,3 % (m/m), denaturační prostředky v druzích a množství určených v příloze č. 2 této vyhlášky v položce

a) 22

b) 23 a 24.

Množství denaturačních prostředků nesmí překročit minimální množství stanovené touto vyhláškou o více než 50%.

Denaturační prostředky v druzích a množství určených v příloze č. 2 této vyhlášky. - hydrogenačně rafinovaný 90*** 0,39 316 25 20 25 790 - bezvodý, určený

a) do motorových paliv*****

b) pro výrobu ETBE 99,7*** 16000 60 - ostatní 72*** Zvláštně denaturovaný syntetický 95,7*** Denarurační prostředky v druzích a množství určených v příloze č. 2 této vyhlášky Zvláštně denaturovaný syntetický technický 92,9*** Celkový obsah vyšších alkoholů a ostatních těkavých složek nejméně 7 g/la*, z toho nejméně 4 g/la* sumy všech butanolů, Denatonium benzoát 2 mg/la*. Obecně denaturovaný kvasný: Denarurační prostředky v druzích a množství určených v příloze č. 2 této vyhlášky.

Čirý, bez zákalů a sedlin, maximální obsah vody 0,3% (m/m),

množství denaturačních prostředků nesmí překročit minimální množství stanovené touto vyhláškou o více než 50%. - 92% 92,0*** 150 250 - 95 % 95,0*** 150 250 - 99,7%, určený 99,7%*** a) do motorových paliv***** b) pro výrobu ETBE Obecně denaturovaný syntetický 95,0*** Ukapy 93,1**** Vůně silně ovlivněna příměsí z nižší a vyšší destilační frakce před, resp. po oddělení etanolu Dokapy 88,0****

Poznámka:

* la = 1 litr etanolu o koncentraci 100 % objemových

** hodnotí se ze vzorku po zředění vodou na 30 % objemových etanolu a při teplotě 30 až 35 stupňů C

*** před přidáním denaruračního prostředku

**** neplatí pro výrobu a rektifikaci ovocných a jiných destilátů

***** kvalitou musí splňovat ČSN 65 6511.

Druh lihuEtanol v % objemových nejvýše Veškeré vyšší alkoholy v % objemových nejméně Volné kyseliny jako kyselina octová v mg/la nejvýše Hustota při 20 st. C v kg/m3 nejvýše Směs etanolu a vody v % objemových nejvýše Podíl amylalkoholů (destilát od 110 do 135 st. C) v % objemových nejméněPřiboudlina 15 80 500847 20 45

Příloha č. 4 k vyhlášce č. 141/1997 Sb.

Poř. čísloDruhy ztrátNorma v%Specifikace činnostiZáklad pro odpočet normy ztrát1Dopravní0,25doprava v autocisternách a ostatních cisternáchmnožství lihu vyskladněného podle dodacího listu; do základu nelze započítávat dodávky podle § 8 odst. 2 a 3 této vyhlášky2,00doprava v železničních cisternách0,30doprava v kovových sudech, skleněných nebo jiných obalech kromě dřevěných0,60doprava v dřevěných sudech2Manipulační0,10manipulace v zemědělských a ovocných lihovarechcelkový příjem lihu bez počáteční zásoby a celkové vydání lihu bez konečné zásoby0,10manipulace v zemědělských lihovarech se samostatnou rafinerií, pokud vedou oba tyto provozy samostatný záznam a mezi těmito provozy nedochází k přepravě lihu, ale pouze k evidenčnímu převodu lihupro zemědělský lihovar příjem lihu bez počáteční zásoby a pro rafinerii celkové vydání lihu bez konečné zásoby0,05manipulace v jiných než zemědělských a ovocných lihovarech s výjimkou pěstitelských páleniccelkový příjem lihu bez počáteční zásoby a celkové vydání lihu bez konečné zásoby0,05manipulace v likérkách a u ostatních zpracovatelů lihucelkové množství lihu obsaženého ve výrobcích předaných na sklad hotových výrobků3Skladovací0,10skladování lihu a polotovarů v jiných než dřevěných nádobáchevidované množství lihu na zásobě výrobce a zpracovatele lihu a evidované množství lihu na zásobách státních hmotných rezerv k poslednímu dni kalendářního měsíce, přičemž do základu není dovoleno započítávat zásoby lihu a množství lihu v hotových výrobcích stočených do expedičních nebo spotřebitelských obalů0,20skladování polotovarů v dřevěných nádobách o obsahu více než 300 litrů0,35skladování polotovarů v dřevěných nádobách o obsahu nejvýše 300 litrů4Stáčení0,60stáčení emulzních likérů všech druhů balení, stáčení ostatních lihovin a jiných výrobků obsahujících líh do obalů o obsahu menším než 0,1 litrumnožství lihu, obsaženého ve stočených výrobcích, předaných na sklad lihovin a ostatních zpracovatelů lihu0,45stáčení konzumního lihu, lihovin, jiných výrobků obsahujících líh, do obalů o obsahu od 0,1 do 0,35 litru, s výjimkou emulzních likérů0,35stáčení konzumního lihu, lihovin a jiných výrobků obsahujících líh do obalů větších než 0,35 litru, s výjimkou emulzních likérů5Při úpravách lihu1,10rafinace kvasného surového lihu, s výjimkou drožďárenského lihumnožství kvasného surového lihu, použitého k rafinaci4,00rafinace kvasného surového drožďárenského lihumnožství kvasného surového drožďárenského lihu, použitého k rafinaci2,50rafinace úkapů a dokapůmnožství úkapů a dokapů, použitých k rafinaci1,50dehydratace lihumnožství lihu použitého k odvodnění8,00dehydratace lihu systémem MERCKmnožství lihu použitého k odvodnění1,30rektifikace ovocných a jiných destilátůmnožství lihu v surovém destilátu při samostatné rektifikaci nebo množství lihu v destilátu při druhé rektifikaci **1,00regenerace lihu z látek obsahujících líhmnožství lihu obsaženého v látkách, použitých k regeneraci lihu***6Při zpracování lihu3,60výroba macerátůcelková spotřeba lihu použitého na výrobu macerátů1,30výroba průtahových destilátůmnožství lihu použitého ve výrobě průtahového destilátu3,00staření lihovin a ovocných a jiných destilátů (polotovarů) jinými fyzikálními nebo chemickými metodami nebo vymrazováním, při kterém byl oddělen vymrazený podílmnožství lihovin a ovocných a jiných destilátů (polotovarů), u kterých bylo podle stanoveného technologického postupu provedeno umělé staření některou z fyzikálních nebo chemických metod nebo u kterých byla provedena technologická úprava vymrazování podle stanoveného technologického postupu s následným oddělením vymrazeného podílu1,80výroba sladové whiskymnožství lihu obsaženého v polotovaru určeném k výrobě sladové whisky0,90výroba konzumního lihu 80 %množství lihu použitého k výrobě polotovaru konzumního lihu 80 %1,00filtrace lihu přes aktivní uhlí, karbonifikace a jiné fyzikální nebo chemické úpravy lihumnožství lihu použitého k provedení technologickým postupem určené úpravě lihu některou ze specifikovaných metod3,60čiření lihu bentonitem s následnou filtracímnožství lihu, u kterého bylo podle technologického postupu provedeno čiření bentonitem s následnou filtrací0,30scelování destilátůmnožství lihu obsaženého v destilátech, u kterých byla provedena technologická úprava egalizace scelováním různých destilátů1,60výroba emulzních likérůmnožství lihu použitého k výrobě emulzních likérů1,00výroba lihovin s výjimkou emulzních likérů a výroba jiných výrobků obsahujících líh včetně výroby motorových palivmnožství lihu použitého k výrobě lihovin, s výjimkou emulzních likérů, a množství lihu použitého k výrobě jiných výrobků obsahujících líh

Poznámka:

* Za ztráty do normy se pokládají ztráty, ke kterým došlo při dopravě lihu po železnici v drážních cisternách, a to nejvýše 2 %, pokud k těmto ztrátám došlo za okolností specifikovaných v čl. 31 Jednotných právních předpisů pro smlouvu o mezinárodní železniční přepravě zboží (CIM – Přípojek B k Úmluvě), ve znění sdělení č. 49/2006 Sb. m. s., vyhlášky č. 8/1985 Sb., o Úmluvě o mezinárodní železniční přepravě (COTIF), ve znění pozdějších předpisů, a pod podmínkou, že železniční cisterna, u které byla ztráta zjištěna, byla na všech vpustních a výpustních otvorech zabezpečena závěrami.

** Použití normy je vázáno na povolení Ministerstva financí podle § 8 odst. 1 zákona.

*** Použití normy je vázáno na povolení Ministerstva financí podle § 8 odst. 1 zákona.

3) Zákon č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů (zákon o léčivech), ve znění pozdějších předpisů.

1) ČSN 73 0804 Požární bezpečnost staveb – Výrobní objekty.

1a) Zákon č. 353/2003 Sb, o spotřebních daních, ve znění pozdějších předpisů.

1b) Zákon č. 505/1990 Sb., o metrologii, ve znění pozdějších předpisů.

1a) § 9 zákona č. 505/1990 Sb., o metrologii.

2) Vyhláška č. 150/2008 Sb., o kontrole výroby a oběhu lihu a o provedení dalších ustanovení zákona o lihu s tím souvisejících.

3) Zákon č. 79/1997 Sb., o léčivech a o změnách a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.