Úřední zdrojee-Sbírka · nsoud.cz · nssoud.cz · nalus.usoud.cz · justice.cz · EUR-Lexdatabáze aktualizována 7. 10. 2026Jak ověřujeme data
Europaius
§ 6

§ 6 nařízení vlády o stanovení bližších podmínek při provádění opatření společné organizace trhů se zemědělskými produkty v oblasti vinohradnictví a vinařství – Výše podpory

Nařízení vlády o stanovení bližších podmínek při provádění opatření společné organizace trhů se zemědělskými produkty v oblasti vinohradnictví a vinařství · 142/2014 Sb. · Životní prostředí a zemědělství

Stručně: Paragraf 6 nařízení vlády 142/2014 stanovuje maximální výši podpory, kterou lze získat na restrukturalizaci a přeměnu vinic v méně rozvinutých regionech, a to až do výše 75 % skutečně vynaložených nákladů. Konkrétní částka podpory závisí na typu opatření a počtu keřů révy vinné na hektar. (§ 6 zákona č. 142/2014 Sb., nařízení vlády o stanovení bližších podmínek při provádění opatření společné organizace trhů se zemědělskými produkty v oblasti vinohradnictví a vinařství, stav k 7. 10. 2026)

Klíčová fakta

  • Předmět úpravy: Výše podpory
  • Týká se: žadatel
  • Částka nebo sazba (odst. 1): „Podpora nejvýše 75 % skutečně vynaložených nákladů na restrukturalizaci a přeměnu vinic podle předpisu…“
  • Částka nebo sazba (odst. 1): „325 000 Kč na 1 ha osázené plochy vinice v případě, že počet keřů révy vinné překročí nebo je…“
  • Částka nebo sazba (odst. 1): „375 000 Kč na 1 ha osázené plochy vinice v případě, že počet keřů révy vinné překročí 4 000…“
  • Odkazuje na: § 3, § 2, § 4a, § 5
  • Znění: aktuální úplné znění podle Sbírky zákonů (e-Sbírka), stav databáze k
  • Zdroj: e-Sbírka, 142/2014 Sb.

Shrnutí z výkladu níže, závazné je znění zákona.

(1) Podpora nejvýše 75 % skutečně vynaložených nákladů na restrukturalizaci a přeměnu vinic podle předpisu Evropské unie16) v méně rozvinutých regionech17) na opatření

a) změna odrůdové skladby vinice činí

1. 325 000 Kč na 1 ha osázené plochy vinice v případě, že počet keřů révy vinné překročí nebo je roven 3 000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice,

2. 375 000 Kč na 1 ha osázené plochy vinice v případě, že počet keřů révy vinné překročí 4 000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice,

3. 425 000 Kč na 1 ha osázené plochy vinice v případě, že počet keřů révy vinné překročí 5 000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice, nebo

4. 475 000 Kč na 1 ha osázené plochy vinice v případě, že počet keřů révy vinné překročí 6 000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice,

b) přesun vinice do svahu činí

1. 335 000 Kč na 1 ha osázené plochy vinice v případě, že počet keřů révy vinné překročí nebo je roven 2 500 kusů na 1 ha osázené plochy vinice,

2. 360 000 Kč na 1 ha osázené plochy vinice v případě, že počet keřů révy vinné překročí 3 000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice,

3. 410 000 Kč na 1 ha osázené plochy vinice v případě, že počet keřů révy vinné překročí 4 000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice,

4. 460 000 Kč na 1 ha osázené plochy vinice v případě, že počet keřů révy vinné překročí 5 000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice, nebo

5. 510 000 Kč na 1 ha osázené plochy vinice v případě, že počet keřů révy vinné překročí 6 000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice,

c) technika zlepšující obhospodařování vinic výsadbou

1. 325 000 Kč na 1 ha osázené plochy vinice v případě, že počet keřů révy vinné překročí nebo je roven 3 572 kusů na 1 ha osázené plochy vinice,

2. 400 000 Kč na 1 ha osázené plochy vinice v případě, že počet keřů révy vinné překročí 4 500 kusů na 1 ha osázené plochy vinice,

3. 450 000 Kč na 1 ha osázené plochy vinice v případě, že počet keřů révy vinné překročí 5 500 kusů na 1 ha osázené plochy vinice, nebo

4. 500 000 Kč na 1 ha osázené plochy vinice v případě, že počet keřů révy vinné překročí 6 500 kusů na 1 ha osázené plochy vinice,

d) technika zlepšující obhospodařování vinic dosadbou

1. 162 500 Kč na 1 ha osázené plochy vinice v případě, že počet dosazovaných keřů révy vinné překročí nebo je roven 1 000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice,

2. 200 000 Kč na 1 ha osázené plochy vinice v případě, že počet dosazovaných keřů révy vinné překročí 2 000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice,

3. 225 000 Kč na 1 ha osázené plochy vinice v případě, že počet dosazovaných keřů révy vinné překročí 3 000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice, nebo

4. 250 000 Kč na 1 ha osázené plochy vinice v případě, že počet dosazovaných keřů révy vinné překročí 4 000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice.

(2) Pokud žadatel vyklučil vlastní vinici nebo vinice a povolení pro opětovnou výsadbu použil na novou restrukturalizovanou vinici podle § 3, 4 nebo 4a, kde sazba podpory je uvedena v odstavci 1, a tak nevyužil povolení pro opětovnou výsadbu předem18) podle § 2 odst. 6, zvyšuje se sazba o 120 000 Kč na 1 hektar osázené plochy vinice jako náhrada ztráty příjmů.

(3) Pokud žadatel podal žádost podle § 2 odst. 11 a využil povolení pro opětovnou výsadbu39) udělená před podáním žádosti, nenáleží mu sazba zvýšená podle odstavce 210). Zvýšená sazba podle odstavce 2 nenáleží rovněž žadateli, který využil povolení pro opětovnou výsadbu předem18).

(4) Sazby na opatření uvedené v odstavci 1 písm. a) až písm. c) nelze sčítat; opatření podle § 3, 4 a 4a nelze kombinovat. U opatření podle § 4a nelze kombinovat na jednom dílu půdního bloku novou výsadbu a dosadbu vinice.

(5) Podpora ve výši 50 % skutečně vynaložených nákladů na restrukturalizaci a přeměnu vinic podle předpisu Evropské unie16) v jiných než méně rozvinutých regionech17) se stanoví ve výši dvou třetin podpor podle odstavce 1.

(6) Podpora na investice podle § 5 činí nejvýše 50 % způsobilých výdajů, zároveň však nejvýše 2 miliony Kč podle předpisu Evropské unie13) v méně rozvinutých regionech17) nebo nejvýše 40 % způsobilých výdajů a zároveň nejvýše 2 miliony Kč v jiných než méně rozvinutých regionech17).

(7) Na výplatu podpor podle § 3, 4 a 4a se použije roční částka uvedená v Programu podpor ve vinohradnictví a vinařství pro Českou republiku určená pro daný rozpočtový rok19) na restrukturalizaci a přeměnu vinic. Fond podporu podle § 3, 4 a 4a poměrně sníží, pokud souhrn všech nároků ze žádostí o podporu podle § 3, 4 a 4a pro daný rozpočtový rok19) včetně preferenčních nároků ze žádostí pěstitelů týkajících se preferovaných vinic uvedených v příloze č. 2 a nároků mladých vinohradníků podle odstavce 9 překročí výši přidělených finančních prostředků z rozpočtu Evropské unie.

(8) K výplatě podpor podle odstavce 7 u žádostí pěstitelů týkajících se ploch preferovaných vinic uvedených v příloze č. 2 Fond připočte částku 50 000 Kč na 1 ha osázené plochy vinice. Maximální výše podpory u žádostí pěstitelů týkajících se ploch preferovaných vinic uvedených v příloze č. 2 nesmí překročit sazby uvedené v odstavci 1.

(9) K výplatě podpor podle odstavce 7 mladým vinohradníkům Fond připočte částku 30 000 Kč na 1 ha osázené plochy vinice. Maximální výše podpory mladým vinohradníkům nesmí překročit sazby uvedené v odstavci 1.

(10) Na výplatu podpor podle § 5 se použije roční částka uvedená v Programu podpor ve vinohradnictví a vinařství pro Českou republiku určená pro daný rozpočtový rok19) na investice. Fond podporu podle § 5 poměrně sníží, pokud souhrn všech nároků ze žádostí o podporu podle § 5 pro daný rozpočtový rok19) včetně preferenčních nároků mladých vinařů podle odstavce 11 překročí výši přidělených finančních prostředků z rozpočtu Evropské unie.

(11) K výplatě podpor podle odstavce 10 mladým vinařům Fond připočte 5 % z celkové výše vypočtené podpory podle odstavce 10 bez použití preference. Maximální výše podpory mladým vinařům nesmí překročit sazby uvedené v odstavci 6.

(12) Pokud po výplatě podpor podle § 3, 4, 4a nebo 5 budou k dispozici nevyplacené finanční prostředky, Fond provede poměrný doplatek žadatelům vyplacených podpor až do přípustné výše podpory.

(13) Žádosti o podporu podle § 3, 4, 4a nebo 5, u kterých nedošlo k pravomocnému rozhodnutí Fondu do 30. září rozpočtového roku, budou vyplaceny za shodných podmínek pro výplatu jako ostatní podpory shodného rozpočtového roku, avšak z finančních prostředků přidělených České republice na rozpočtové období.

Srozumitelný výklad

Co to znamená v praxi

  • Pokud měníte odrůdovou skladbu vinice, můžete získat podporu od 325 000 Kč do 475 000 Kč na 1 hektar, v závislosti na hustotě výsadby (od 3 000 do více než 6 000 keřů na hektar).
  • Při přesunu vinice do svahu se podpora pohybuje od 335 000 Kč do 510 000 Kč na 1 hektar, opět podle počtu keřů (od 2 500 do více než 6 000 keřů na hektar).
  • Pro techniku zlepšující obhospodařování vinic výsadbou je podpora od 325 000 Kč do 500 000 Kč na 1 hektar, v závislosti na hustotě výsadby (od 3 572 do více než 6 500 keřů na hektar).
  • Pokud jde o techniku zlepšující obhospodařování vinic dosadbou, můžete získat od 162 500 Kč do 225 000 Kč na 1 hektar, podle počtu dosazovaných keřů (od 1 000 do více než 2 000 keřů na hektar).

Příklad

Vinař se rozhodne změnit odrůdovou skladbu své vinice v méně rozvinutém regionu. Na 1 hektaru vinice vysadí 5 500 keřů révy vinné. Podle § 6 písm. a) bodu 3 by mohl získat podporu ve výši 425 000 Kč na 1 hektar, pokud jeho skutečné náklady dosáhnou alespoň této částky a nepřekročí 75 % celkových nákladů.

Na co si dát pozor

  • Podpora je omezena na maximálně 75 % skutečně vynaložených nákladů.
  • Podpora se týká restrukturalizace a přeměny vinic v méně rozvinutých regionech.

Generováno z textu ustanovení, orientační – nenahrazuje radu advokáta.

Související

§ 37 Přiměřenost podpory elektřiny z obnovitelných (Zákon o podporovaných zdrojích energie a)§ 3 Obsah a rozsah údajů (Vyhláška o údajích zaznamenávaných do ce)§ 4 Způsob vyhodnocování programů podpory zdraví (Vyhláška o programech podpory zdraví)§ 40a Odnětí podpory audiovize (Zákon o audiovizuálních dílech a podpoře)§ 1 Předmět úpravy (Nařízení vlády o postupu pro určení výše)Přišel mi platební rozkaz – co dělat – postup krok za krokem